PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία σε Ναυτιλιακό γραφείο (Work in a Shipping office)

Σελίδες : [1] 2

Morgan
30-03-2005, 18:52
Ειναι αληθεια ότι πολλοι απο εμας που αρχισαμε -μετα την σχολη εμποροπλοιαρχων , να ταξιδευουμε σε μικρα η' μεγαλα βαπορια (δεν εχει σημασια) , εχουμε "αποσυρθει" προωρα και τωρα πια παρεχουμε τις υπηρεσιες μας στα γραφεια.

Παλιοτερα ηταν αδιανοητο, αν δεν ειχες φτασει τουλαχιστον στον βαθμο του υποπλοιαρχου μην πω του καπετανιου να δουλευεις εκτος της θαλασσας.
Οι εποχες αλλαξαν, οι οροι εργασιας επισης και φυσικα η μορφωση των στελεχων του εμπορικου ναυτικου θεωρηται υψηλοτερη απο προηγουμενες εποχες.
Ενας σιγουρο πως ρολο εχει παιξει και το κοστος των χαμηλοτερων βαθμων που απασχολουνται στα γραφεια. Π.χ. ενας πλοιαρχος σε εταιρεια με τανκερς παιρνει πανω κατω 4500 Ε τον μηνα.
Ενας αντιστοιχος ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιακο διπλωμα γυρω στα 3 παρα κατι. Η διαφορα ειναι μεγαλη.

ποσοι απο εσας που εργαζεστε σε γραφεια αυτη την στιγμη ηστε και ναυτικοι, και τι ειδικοτητα?

ειναι σημαντικο να δουμε οτι μια ολοκληρη γενια νεων ναυτικων εχει οδηγηθει εξω απο τα πλοια , και να γνωρισουμε τους λογους.

εγω για να κανω την αρχη ειμαι ανθυποπλοιαρχος, εχω συγκεντρωσει υπηρεσια για γραμματικος (αλλα χλωμο το βλεπω το ΚΕΣΕΝ) και ελπιζω καποια στιγμη να τελειωσω και το πανεπιστημιο.

efouskayak
01-04-2005, 10:47
Απο την μικρή μου εμπειρία μπορώ να πώ ότι θέσεις ανδρών σε ναυτιλιακές με βοηθητικό χαρακτήρα έχουν καταλάβει γυναίκες και μάλιστα γυναίκες εντελώς εκτός αντικειμένου οι οποίες τα καταφέρνουν τις περισσότερες φορές έχοντας δίπλα τους ανθρώπους που γνωρίζουν αυτό προφανώς γλυτώνει τις εταιρείες από μεγάλο κόστος.

Morgan
01-04-2005, 14:28
η αληθεια ειναι οτι ΚΑΙ σε εναν σχετικα ανδροκρατουμενο τομεα, οι γυναικες εχουν πλεον πολυ σημαντικη θεση. Οχι μοσο σε βοηθητικες θεσεις αλλα και σε θεσεις με πολλες ευθυνες οπως DPA η' διευθυντριες σε συγκεκριμενα τμηματα. Ειναι καποια τμηματα ομως δεν παιρνουν αλλαγες καθως απαιτουν μια εμπειρια στην θαλασσα. και εκει μπαινουν οι μικροτεροι βαθμοι αξιωματικων που σιγουρα εχουν αρκετες γνωσεις, μικροτερη εμπειρια ομως , αλλα και αρκετα χαμηλοτερο κοστος.
το σχεδιο ειναι ας πουμε 3 μικροι , 1 πλοιαρχος με μεγαλη εμπειρια (που λειτουργει ως πηγη γνωσης) και 2 γραμματεις (τμημα Operations)...

ti ...eidikothta exeiw esy Efh????

efouskayak
01-04-2005, 14:32
Spares dep. 8) μέσα στην μουντζούρααααααααααααα....

Morgan
01-04-2005, 14:36
στην δικια μου λεγεται Purchasing! εχει 3 αντρες και 2 γυναικες, κανεις ναυτικος...
ειναι ο τυπος του τμηματος....στο ops και στο safety ειναι τιγκα...
γιατι μας αφησες τον κλαδο, δεν μας εχεις πει ακομα..

efouskayak
01-04-2005, 14:43
Εμείς το είχαμε ξεχωριστά το Purchasing έκανε το supply σε όλα τα επίπεδα αλλα το spares ήταν μέσα στο τεχνικό τμήμα, το τμήμα τον ανταλλακτικών απαρτιζόταν από 1 άτομο (την αφεντειά μου) και αναφερόμουν στον Δ/ντή του τεχνικού για εγκρίσεις... τώρα μπορώ να σου πώ ιστορίες απείρου κάλους με πιστόνια και κύλινδρους που δεν ήξερα ούτε τι σχήμα έχουν 8O

Σας άφησα γιατί έπρεπε να κάνω την επιλογή μου ή στην συγκεκριμένη δουλειά χωρίς ωράριο με οικογένεια ή στην τράπεζα με ωράριο και οικογένεια... :?:

Morgan
01-04-2005, 14:56
θες να πεις οτι εγω δεν θα κανω οικογενεια? δεν θα εχω Μπουμπου να παιζω??????

και γω ειναι πραγματα που δεν ξερω ακομα.
το κομματι της δουλεις σου τοτε, ειχε να κανει αποκλειστικα ας πουμε με "αριθμους"?? η' ειχε να κανει και με αλλα πρακτικα προβληματακια?

efouskayak
01-04-2005, 15:03
Θα κάνεις Morgan θα κάνεις απλώς για την γυναίκα είναι πιο δύσκολο είναι άλλες οι απαιτήσεις.

Στο τσακίρ κέφι κατέβαινα μηχανοστάσιο :!: :!: :D όχι είχε να κάνει με κωδικούς δουλεύαμε ένα πρόγραμμα που δεν χρειαζόταν να είσαι και μηχανικός για να το δουλέψεις όμως για παράδειγμα σου λένε οτι καιγόμαστε και πρέπει να πάνε κύλινδροι κύριας μηχανής στο τάδε λιμάνι και λές μέσα στην τρελή χαρά ''Ας τα στείλουμε με dhl'' εεεε κατάλαβαίνεις ....

Morgan
01-04-2005, 15:09
αν και δεν εχω μαθει ακομα αν εχω εδω μεσα συναδελφους που εργαζονται σε ναυτιλιακες, το παρων τοπικ το ανοιγω με σκοπο οταν χρειαστει καποιος , να ζητησει πληροφοριες για το πως μπορει να μπει σε μια εταιρεια για δουλεια, πως να ειναι το cv του, τι απαιτειται απο τους εργοδοτες, που δινουν σημασια και παει λεγοντας.

επειδη ειμαι ηδη σε μεγαλη εταιρεια και εχω περασει και απο κανα δυο αλλες, νομιζω οτι θα μπορουσα να βοηθησω σχετικα με συμβουλες για τις συνεντευξεις, να ενημερωσω για το κλιμα που επικρατει και γενικα να δωσω πληροφοριες που ισως φανουν χρησιμες.

παιδια εχω περασει αρκετες συνεντευξεις, εχω φτιαξει/αλλαξει το βιογραφικο μου περισσοτερες και θα την βρουμε την ακρη... αντε να βλεπω..

στην διαθεση σας για ερωτησεις ,Morgan

triad
05-04-2005, 12:21
ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ ΣΤΟ ΠΑΠΕΙ-Κ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕ Δ/Ξ ΜΕΣΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ, ΩΣΤΕ ΑΝ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥΝ "ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΛΛΕΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ 18% ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΛΟΓΩ ΠΤΥΧΙΟΥ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΕΜΠΕΙΡΙΑ".ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΤΣΙ, ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ, ΑΠΟΦΟΙΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟΥ ΠΑΠΕΙ. ΤΙ ΛΕΣ?ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ?ΠΧ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Morgan
05-04-2005, 13:28
καλως ηρθες στην παρεα μας συναδελφε...
πολλα παιδια ειναι στην δικη σου περιπτωση, πες μου κατι εχεις τελειωσει στρατιωτικο...? για βοηθησε , και πες μου και την ηλικια σου (σορρυ αν ακουγομαι σαν την Βεφα αλλα πρεπει να μαθω)..

μεχρι τοτε κοιτα τα παρακατω....

Το οτι εχεις ταξιδεψει με δ/ξ εστω αυτες τις λιγες μερες , ειναι θετικο και πρεπει να το χεις σε περιοπτη θεση στο βιογραφικο σου. Αυτα τα προγραμματα προσφερουν τουλαχιστον μια ιδεα για το τι σημαινει βαπορι. Μην ξεχνας οτι πολυ κοσμος που δουλευει σε γραφεια (brokers/charterers κτλ) , δεν εχει δει παρα μονο σε φωτογραφιες τι ειναι η "γεφυρα" η' το "ακομοδεσιο" και παει λεγοντας. Ουσιαστικα ομως μην περιμενεις το γεγονος αυτο απο μονο του να κρινει το αν θα σε προσλαβουν σε μια εταιρεια. Ειναι απλα ενα συν.

Αυτο που πρεπει να τονισεις στο βιογραφικο ειναι -μαζι με το ταξιδακι- και τις σπουδες σου αφου δεν εχεις αλλη εργασιακη εμπειρια.

Μου κανει εντυπωση που δεν εχεις συμμετεχει ως τωρα και στα προγραμματα πρακτικης που οργανωνει το ΠΑΠΕΙ, θα σε βοηθουσαν να αποκτησεις τις γνωριμιες που χρειαζεσαι και αν με τις ικανοτητες σου τους εδειχνες πως αξιζες, τοτε ειχες σοβαρες πιθανοτητες να σε κρατησουν. Ακομα ειναι προσθετη εργασιακη εμπειρια πoυ γεμιζει γραμμες στο βιογραφικο σου. Θα μου πεις τωρα πως αν δουλευες παραλληλα με τις σπουδες να μην τελειωνες συντομα το πανεπιστημιο...οκ σωστο και αυτο, αλλα.....τωρα εχεις φτασει στο ευτυχες τελος (τυχερουλη)!!!!

Κανεις δεν προκειται να σου πει οτι προτιμαει κατι αλλο απο σενα.

Αν ο εργοδοτης δεν θελει να σε προσλαβει υπαρχουν 3 και μονο τρεις ιστοριες που θα σου πει : α. δεν εχεις εμπειρια η' β. δεν εχεις τελειωσει σπουδες η' γ. δεν εχεις τελειωσει στρατιωτικο.

Το ΠΑΠΕΙ ΜΕΤΡΑΕΙ , ειναι κλειδι και ΔΕΝ υπαρχει συγκριση μεταξυ αυτου και "κολλεγιων" παρα μονο σε χαμηλομισθες ετσι και αλλιως θεσεις (και ο εργοδοτης δεν θελει να σε "χαραμισει" εκει).

Ο αποφοιτος ΠΑΠΕΙ (οχι ναυτικος) μπορει να δουλεψει ΚΑΙ σε θεσεις κλειδια ενω τα αλλα παιδια συνηθως οχι, μην το ξεχνας.

Παμε...

Η γ. περιπτωση διορθωνεται αν η αναβολη σου ληγει καιρο μετα, και να μην απογοητευτεις αν στο χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια αρκετοι . Η αληθεια ειναι οτι απλα δεν θελουν ετσι και αλλιως να σε παρουν. Εσυ πρεπει να "χυπας" με πολλα βιογραφικα σε οσες περισσοτερες εταιρειες μπορεις μεσω εμαιλ και Υποψην Γραφειου προσωπικου και Διευθυντη του τμηματος που σε ενδιαφερει. Θα χτυπας εως οτου βρεθει καποια εταιρεια που της κανεις και ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ να καλυψει συγκεκριμενη θεση με συγκεκριμενο ατομο. ΕΣΕΝΑ! Επειδη ερωτηση θα παιξει σχετικα με τον στρατο, δειξε οτι εισαι ανετος και δωσε τους να καταλαβουν οτι κοιτας μπροστα και πως θες να κανεις πραγματα ωστε να τους φανεις χρησιμος κτλ΄κτλ.

Στις περιπτωσεις α. και β. και χωρις να ξερω αν εχεις σκεφτει ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θες να κανεις, πρεπει να σε προειδοποιησω οτι τα χρηματα που θα παρεις αρχικα δεν θα ειναι αρκετα.
Μαλλον θα ειναι λιγα. Αυτος ειναι καλος λογος για να σε προσλαβουν. Αλλωστε οπως ειναι γνωστο , συνηθως τον καλο μισθο τον παιρνεις με την δευτερη η' τριτη δουλεια σου. Αυτο να θυμασαι και να μην πεσεις στην παγιδα να εγκλωβιστεις σε μια δουλεια. Στην πρωτη φορα απλα, παιρνεις την εμπειρια που χρειαζεσαι (γραφεις γραμμες στο cv σου).Ασε που υπαρχει πιθανοτητα, μεχρι να βρεις αυτο που σου αρεσει να αλλαξεις ετσι και αλλιως δυο γραφεια. Δεν γεννηθηκαμε ολοι , να ξερουμε τι μας γινεται!

Οπως και να εχει η γνωμη μου ειναι πως αν μπορεις, ΤΕΛΕΙΩΣΕ το ΠΑΠΕΙ και αρχισε απο τωρα να στελνεις βιογραφικα αναφεροντας "Τελειοφοιτος Πα. Πει." (ειναι τρελλο "δολωμα" και μεγαλο ΣΥΝ) .

Αλλα αρχισε απο τωρα. Ετσι οταν πια θα σε εχουν καλεσει για interviews η' ακομα προσλαβει στην δουλεια τους εσυ θα παιρνεις πτυχιο.

Το βασικοτερο λοιπον ειναι να μην χανεις χρονο και να αρχιζεις να στελνεις εμαιλ απο τωρα. Αν σε παρουν και δεις οτι η δουλεια δεν σου επιτρεπει να εισαι πολυ προσηλωμενος/η στα μαθηματα σου, μην μασας...ο σκοπος που ειναι να μπεις στην εταιρεια εχει πιαστει. Το πανεπιστημιο , ιδιαιτερα με ενα-δυο μαθηματα, τελειωνει ευκολα.

Λογικα θα περασεις αρκετες συνεντευξεις μεχρι να σε διαλεξουν, αλλα μην απογοητευτεις, σε ενα σημειο θα σου γινουν "ρουτινα" και δεν θα αγχωνεσαι. Για αυτο το τον λογο σου λεω να κινηθεις εγκαιρα.

Προσεχε στις συνεντευξεις να μην εισαι πολυ "χαι-χουι" αλλα μετρημενος (οχι "υποτακτικος") και να θυμασαι οτι πρεπει να λες λιγα λογια και να εισαι ο εαυτος σου. Απλα....(στειλε pm για τετοιες λεπτομερειες - όλα τα αλλα τα συζηταμε για ολους ανοιχτα)..

Κλεινω και τα κανω σουμα:

α. ετοιμο βιογραφικο

β.αρχισε να στελνεις συνεχεια απο ΤΩΡΑ , μην περιμενεις να τελειωσεις

γ.Περνα συνεντευξεις και κανε follow up με reminders στα CV σου οπου δεν σου εχουν απαντησει εστω αρνητικα (1 φορα τις 15 μερες , ιδιατερα αν απαντας σε αγγελια),

δ.μην περιμενεις να διαβασεις μονο τις αγγελιες στην "Ν"...στελνε σε ολες τις εταιρειες αναξαρτητα απο το αν ζητανε (εγω ετσι μπηκα σε ολες τις δουλειες και στην "καλη" τελευταια που ειμαι 3 1/2 χρονια)..

ε. τελειωσε το πανεπιστημιο παραλληλα με την αποστολη βιογραφικων η' ακομα και την εργασια και κοιτα μηπως κανεις μερικα σεμιναρια (χωρις ουσια αλλα ειπαμε "γραμμες στο βιογραφικο"...)

στ.καθυστερησε το φανταριλικι -αν εισαι υποχρεως- ωστε να εχεις αποκτησει την μεγαλυτερη δυνατη εμπειρια ως τοτε και τα κονε μεσα στην εταιρεια που θα εξασφαλισουν την απασχοληση σου ολη την διαρκεια του στρατιωτικου καθως και την επαναπροσληψη σου.

η. μην απογοητευτεις και μην τα παρατησεις, να εισαι ανοιχτος σε αλλαγες και μην κολλας.

θ. εχε στο νου σου οτι καποια τμηματα σε ναυτιλιακες ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΑ απο μια κατηγορια υποψηφιων, γιατι απλα καλυπτονται απο συγκεκριμενες ειδικοτητες.

παραμενω στην διαθεση σου

triad
06-04-2005, 13:05
ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!Απο στρατο δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι τακτοποιημένο. Όσο για σεμιναρια, εχω κανει 3,4( όπως επίδραση ευρώ στη ναυλαγορά,-με τα ανάλογα πιστοποιητικά, ενώ εχω 2 εργασίες σε αυτό το εξάμηνο σε επίπεδο πτυχιακής( το ένα operations research στην ακτοπλοία). Ευχαριστω και παλι για τη γρήγορη απάντηση και τις πληροφορίες. θα τα πούμε σύντομα, καλα ταξίδια!!!

Morgan
06-04-2005, 13:45
να τα αναφερεις στο βιογραφικο σου οπωσδηποτε.
την σειρα που θα τα βαλεις θα καθορισει το αν θες να δουλεψεις σε ακτοπλοια η' σε ποντοπορο ναυτιλια (γραφειο παντα).

lamainmusain
17-04-2005, 21:11
καλα μια ερωτηση?3000Ε ανθιποπλοιαρχος στην ξηρα!!!!!!!!!!!!!!!αποκλειεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!Εγω εχω γνωστο και ζητημα ειναι να παρνει 1000Ε

chrb
17-04-2005, 22:40
Να ρωτήσω και εγώ κάτι , γιατί μόλις σήμερα βρήκα το site.Ένας καπετάνιος σε τάνκερς παρνει μόνο 4500 χιλιάδες; Σε ένα cd του ΥΕΝ σχετικά με τις σχολές εμπορικού ναυτικού λέει πως ο μισθός πλοιάρχου είναι 7.400! Είναι ανάλογα με την εταιρία;

efouskayak
18-04-2005, 10:51
Απο εταιρεία σε εταιρεία διαφέρουν οι μισθοί ... σε όλους τους τομείς είναι φυσικό μια ναυτιλιακή που έχει 3 βαπόρια να πληρώνει διαφορετικά απο μία που έχει 30 :roll:

Morgan
18-04-2005, 11:19
Να ρωτήσω και εγώ κάτι , γιατί μόλις σήμερα βρήκα το site.Ένας καπετάνιος σε τάνκερς παρνει μόνο 4500 χιλιάδες; Σε ένα cd του ΥΕΝ σχετικά με τις σχολές εμπορικού ναυτικού λέει πως ο μισθός πλοιάρχου είναι 7.400! Είναι ανάλογα με την εταιρία;

καλημερα! κοιτα στο αλλο φορουμ "Μπουσουλας-Το επαγγελμα"
σου απανταω αναλυτικα

Morgan
18-04-2005, 11:58
καλα μια ερωτηση?3000Ε ανθιποπλοιαρχος στην ξηρα!!!!!!!!!!!!!!!αποκλειεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!Εγω εχω γνωστο και ζητημα ειναι να παρνει 1000Ε

το τι μισθο παιρνεις ειναι συναρτηση α.εταιρειας β.προσθετων προσοντων γ. θεσης που παιρνεις στην εταιρεια κτλ.Και μιλαμε παντα για εταιρεια με δεξαμενοπλοια.

οι καλυτεροι μισθοι οπως ειναι λογικο υπαρχουν οταν εχεις ενα πτυχιο πανεπιστημιου, και δουλευεις σε μεγαλη εταιρεια ή σε καλο τμημα (πχ operations/safety + quality).

ο βοηθος Operations (ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιο) παιρνει γυρω στα 1300-1400 Ε.
Operator ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιο γυρω στα 2500-3200 Ε αναλογα την εταιρεια και τον προισταμενο.
ανθυποπλοιαρχος που εργαζεται σε "μη-ναυτικο" τμημα (πχ purchasing )μπορει να αρχισει με 700 Ε και να κολλησει εκει.

που εργαζεται ο φιλος σου, σε τι τμημα..?

Morgan
18-04-2005, 12:13
επειδη ειχα αυτη την συζητηση και με την Στελλα...διευκρινιζω πως μιλαω για θεση Operator και μονο, αυτος ο μισθος.
Μην παρεξηγηθουμε.
με την πρωτη ευκαρια, θα μαθουμε τι θεση εχει ο αλλος συναδελφος και θα συζητησουμε παραπανω.

Stella
18-04-2005, 12:18
Καλημερα. Εξαρτάται πάντα από την εταιρεία και τα προσόντα που έχεις για να πετύχεις έναν καλό μισθό. Σίγουρα όμως στο Operations μιας Ναυτιλιακής εταιρείας που είναι ένα από τα σημαντικότερα τμήματα οι μισθοί είναι πάρα πολυ καλοί.

lamainmusain
19-04-2005, 14:33
Adelfoi Nautikoi Xairetai,

Opos grafo ligo poio pano to paidi auto einai gnostos ksi oxi filos gia na csero ti akrivos ginetai.Ta mona pou xsero akrivos einai oti douleuei stin blue star ferries,exei teleiosei tin akadimia emporikou nautikou kai telos ta mona taxsidia pou exei kanei einai ta ekpedeutika tou taxsidia(auta pou sou epivalei h sxoli).
Tha hthela na kano kai mia erotisi.Grafete oti etsi kai o anthipoploiarxos exei panepistimiako diploma.Kala pos ginetai auto?

Euxaristo poli.

Morgan
19-04-2005, 14:58
Adelfoi Nautikoi Xairetai,

Opos grafo ligo poio pano to paidi auto einai gnostos ksi oxi filos gia na csero ti akrivos ginetai.Ta mona pou xsero akrivos einai oti douleuei stin blue star ferries,exei teleiosei tin akadimia emporikou nautikou kai telos ta mona taxsidia pou exei kanei einai ta ekpedeutika tou taxsidia(auta pou sou epivalei h sxoli).
Tha hthela na kano kai mia erotisi.Grafete oti etsi kai o anthipoploiarxos exei panepistimiako diploma.Kala pos ginetai auto?

Euxaristo poli.

γεια σου και παλι συναδελφε.

ακριβως αυτο που λες ηταν το δικο μου "point" (που λεμε και στα ελληνικα!! :wink: ). και τωρα τα πραγματα μπηκαν στην θεση τους.
οτι που περιγραφεις ειναι διαφορετικο με τις θεσεις που αναφερομαι εγω και σε αυτη την συζητηση αλλα και σε αλλες.
για την θεση που αναφερεις, ισως ειναι πολλα και τα 700-800 ευρω το μηνα!
οι μισθοι σε γραφεια και σε πλοια δεν συγκρινονται μεταξυ φορτηγων/δεξαμενοπλοιων και ποσταλιων! καμμια σχεση.

για το διπλωμα...
μολις τελειωσεις την σχολη ΑΕΝ/ΑΔΣΕΝ εχεις δυνατοτητα να δωσεις εξετασεις κατατακτηριες (πανελλαδικου τυπου) και να εισαχθεις σε ΑΕΙ της προτιμησης σου.
αρα μετα απο 2 + μισο χρονια αποκτας και το πανεπιστημιακο χαρτακι....

υ.γ. μου αρεσει που υπαρχει ενδιαφερον, ελπιζω να συνεχισουμε ετσι.

Morgan
13-06-2005, 10:14
http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=395

H ervthsh toy k_chris metaferthike sto parapanv link.

k_chris
14-06-2005, 00:42
Morgan exw sthlei edw kai kairo mail sto PA.PEI alla mallon eprepe na to balw se mpoykali kai na to rixw sto 8ermaiko....
isws evrhske to dromo toy kai eperna ki egw apanthsh
alla mhpws xereis gia tis katatakthries s' ayto to idryma?
(ma8hmata, hmeromhnies, ex.foithsh ktl)

Morgan
14-06-2005, 00:56
http://www.hxos-frontistirio.gr/

δεν ρωταγες εδω να τελειωνες???
για να δωσεις κατατακτηριες εχεις 3 μαθηματα (λες να ξεχασα κατι???)
μαθηματικα
θεωρητικη οικονομικη (κατι τετοιο)
οικονομικη των επιχειρησεων

καλο ειναι να πας φροντιστηριο γιατι εχεις 99,9% επιτυχια.
το κοστος σε τσιμπαει αλλα οκ....

τα χαρτια τα κανεις γυρω στον Σεπτ-Οκτ και εξετασεις δινεις γυρω στον Νοε-Δεκ...τα αποτελεσματα τελη Γεναρη, αρχες Φεβρουαριου.
Παρε τηλ τον Ηχο ASAP (εκει πηγα εγω) και καλη τυχη.

Το ΠΑΠΕΙ δεν θα σου απαντησει , αλλα θα σε φροντισει οταν με το καλο μπεις.
Εχουν ιδιαιτερη συμπαθεια σε εμας...χωρις πλακα

μπαινεις 4 εξαμηνο και χρωστας του 3ου. Συνολικα 8 εξαμηνα...

k_chris
14-06-2005, 01:00

giati mas sympa8oun?
de vgalane perisy kati paidia apofoitous AEN meta apo 1-2 xronia foithshs giati den eixane dikaiwma "metaptyxiakou"?

Morgan
14-06-2005, 01:06

giati mas sympa8oun?
de vgalane perisy kati paidia apofoitous AEN meta apo 1-2 xronia foithshs giati den eixane dikaiwma "metaptyxiakou"?

ετερον εκατερον και δεν εβγαλαν ΜΟΝΟ εμας!

τα πραγματα δεν ειναι ετσι , καθολου.Δεν νομιζω να διωξαν οσους σπουδαζαν ηδη, αλλα στερησαν το δικαιωμα σε μελλοντικους ημων και αλλων.
και εδω που τα λεμε α.οταν ο ιδιος ο στρατος και το κρατος δεν σε αναγνωριζουν ως ΑΝΩΤΑΤΗ σχολη αλλα σαν κατι.....ξερω γω! γιατι απαιτουμε το ΠΑΠΕΙ να διαφερει?
β.τελειωσε το ΠΑΠΕΙ & το μπατσελορ και τα μαστερ τα κανεις αλλου...σιγα μην αγχωθεις
γ.οι καθηγητες και οι διοικητικοι υπαλληλοι δεν εχουν συχνα σχεση με τους Πρυτανεις και τους "αρχηγους"...

Πιστεψε με θα χεις διαφορετικη αντιμετωπιση

k_chris
14-06-2005, 01:12
[quote=k_chris]
και εδω που τα λεμε α.οταν ο ιδιος ο στρατος και το κρατος δεν σε αναγνωριζουν ως ΑΝΩΤΑΤΗ σχολη αλλα σαν κατι.....ξερω γω! γιατι απαιτουμε το ΠΑΠΕΙ να διαφερει?

Anhkoume stis periferiakes yphresies tou YEN. sthn katataxh eimaste xekramastoi mazi me kati sxoles kommwtikhs an 8ymamai kala!

as perimenoume to nomosxedio na doume kai kati mou leei pws 8a psifis8ei kalokairi.

Morgan
14-06-2005, 09:33
απο υποσχεσεις και νομοσχεδια , οι ΑΔΣΕΝ, ΑΕΝ και οπως αλλιως θες να τις πεις εχουν χορτασει, μαζι και οι σπουδαστες τους.

Κοιτα εσυ τι θα κανεις .
Παρε τηλεφωνακι να μαθεις το κοστος και λεπτομερειες για κατατακτηριες και πες και εδω να μαθαινουν και οι υπολοιποι.

triad
14-06-2005, 13:57

giati mas sympa8oun?

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ? ΔΕ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΗΡΩΣΑΝΕ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙΠΟΤΑ?ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΕΟΤΕΡΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ "ΑΦΟΡΜΗ" ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ(Κ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ Κ ΓΩ, ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΠΜ, ΜΗ ΔΥΣΦΗΜΕΙΤΑΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ-ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΛΠΙΖΩ-ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ, ΕΤΣΙ?)

Morgan
14-06-2005, 14:12
"ΑΦΟΡΜΗ" οπως το λες! δεν ηταν στοχος οι ναυτικοι-σπουδαστες!
αστε που αλλο το ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ και αλλο το κανονικο κομματι του ΠΑΠΕΙ.

ευτυχως (ή δυστυχως) οι καθηγητες (οι περισσοτεροι) και η γραμματεια στους ναυτικους-σπουδαστες ειναι αρκετα ελαστικοι/η

triad
14-06-2005, 14:44
αστε που αλλο το ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ και αλλο το κανονικο κομματι του ΠΑΠΕΙ.

ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ Κ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΩ, Ο,ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ , ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

Morgan
14-06-2005, 14:54
θεωρητικα και πρακτικα ειναι διαφορετικα τμηματα το ΠΡΟ και το ΜΕΤΑ πτυχιακο , οπως σε ολα τα πανεπιστημια.
δεν αναφερομαι στο περιεχομενο σπουδων.

απο προσωπικη εμπειρια επαναλαμβανω πως ευτυχως (ή δυστυχως) οι καθηγητες (οι περισσοτεροι) και η γραμματεια στους ναυτικους-σπουδαστες ειναι αρκετα ελαστικοι/η

k_chris
15-06-2005, 02:29
KATA TH GNWMH SAS POIES EIDIKOTHTES EXOUN ZHTHSH AYTO TON KAIRO KAI POIA H EKTIMHSH SAS GIA TO MELLON?

triad
15-06-2005, 09:20
KATA TH GNWMH SAS POIES EIDIKOTHTES EXOUN ZHTHSH AYTO TON KAIRO KAI POIA H EKTIMHSH SAS GIA TO MELLON?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΟΠΟΙΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

Morgan
15-06-2005, 09:43
Παιδες καλημερα!
Αυτο το κομματι της συζητησης αναφερεται σε ποσους/ποιoυς ναυτικους εχουμε που εργαζονται σε ναυτιλιακα γραφεια.
Αρα για να καταλαβω, μιλαμε ποιες ειδικοτητες ναυτικων εχουν ζητηση για εργασια εξω...ή κατι αλλο?

Triad πες μου εσυ τι εννοεις και τι συζηταμε και με τον k_chris
(Αν ειναι "κατι αλλο θα πρεπει να σε μετακινησω :twisted: :twisted: :twisted: και ξερω οτι εχεις αδυμναμια σε αυτα)

triad
15-06-2005, 09:55
Παιδες καλημερα!
Αυτο το κομματι της συζητησης αναφερεται σε ποσους/ποιoυς ναυτικους εχουμε που εργαζονται σε ναυτιλιακα γραφεια.
Αρα για να καταλαβω, μιλαμε ποιες ειδικοτητες ναυτικων εχουν ζητηση για εργασια εξω...ή κατι αλλο?

Triad πες μου εσυ τι εννοεις και τι συζηταμε και με τον k_chris
(Αν ειναι "κατι αλλο θα πρεπει να σε μετακινησω :twisted: :twisted: :twisted: και ξερω οτι εχεις αδυμναμια σε αυτα)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ.ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΖΗΤΑΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΣΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ?(ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΠΑΛΙ, ΑΣΤΟ) :wink: :)

Morgan
15-06-2005, 10:06
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

στην ΓΕΝΙΚΗ σου ερωτηση απαντω : Στελεχη με την καταλληλη επιμορφωση. Χθες το βραδυ ειχα αυτη ακριβως την συζητηση και μου τονισαν αυτο το πραγμα. Στελεχη μορφωμενα, με ανοιχτο μυαλο και ετοιμα να προσαρμοστουν και να εργαστουν στις διαρκως μεταβαλλομενες συνθηκες της Ναυτιλιας.

Για τους ναυτικους, πιστευω Ανθ/οι ή Υπο/χοι με ενα καλο δυνατο πανεπιστημιακο χαρτι εχουν πολλες προοπτικες εστω και αν αρχιζουν απο χαμηλα.

triad
15-06-2005, 11:37
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

στην ΓΕΝΙΚΗ σου ερωτηση απαντω : Στελεχη με την καταλληλη επιμορφωση. Χθες το βραδυ ειχα αυτη ακριβως την συζητηση και μου τονισαν αυτο το πραγμα. Στελεχη μορφωμενα, με ανοιχτο μυαλο και ετοιμα να προσαρμοστουν και να εργαστουν στις διαρκως μεταβαλλομενες συνθηκες της Ναυτιλιας.

Για τους ναυτικους, πιστευω Ανθ/οι ή Υπο/χοι με ενα καλο δυνατο πανεπιστημιακο χαρτι εχουν πολλες προοπτικες εστω και αν αρχιζουν απο χαμηλα.

ΠΑΡΑΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΓΕΛΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ CLAIMS.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ OPERATIONS, ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΑΥΡΑ.ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΟΙΤΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ, ΤΑ ΙΔΙΑ.
Υ.Γ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΓΕΙΤΟΝΙΑ...

Morgan
15-06-2005, 12:12
ΠΑΡΑΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΓΕΛΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ CLAIMS.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ OPERATIONS, ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΑΥΡΑ.ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΟΙΤΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ, ΤΑ ΙΔΙΑ.

Μην με ευχαριστεις, γιατι η κουβεντα ανοιξε και πρεπει να μπει στα σωστα 8)

Για τις γυναικες στα γραφεια ειναι καπως περιεργα & δυσκολα τα πραγματα. Νομιζω οπως σου χω πει και αλλου οτι στοχος καθε αποφοιτου και αποφοιτης θα πρεπει να ειναι καποια στιγμη η εργασια σε ΝΕ.
Το προβλημα δημιουργειται (παντα μεταφερω προσωπικες αποψεις) οταν ψαχνοντας, χωθεις καπου και κολλησεις τελικα εκει , μη δοκιμαζοντας να βρεις το κατι αλλο, το κατι παραπανω.
Για τμηματα σαν το Οperation αστο , αν θες υπευθυνη θεση. Υπαρχουν ομως θεσεις βοηθου που παιζουν ακομα και σε ενα τοσο εξειδικευμενο τμημα.

Τμηματα που μια γυναικα μπορει καταρχας να μπει ειναι το Λογιστηριο , Το Freight and Collection , το Safety Quality , καποιες εταιρειες εχουν γυναικες DPA, assistant σε ops & technical depts , legal & insurance....
μετα υπαρχουν ολες οι θεσεις γραμματειακης υποστηριξης αλλα αυτο δεν ειναι για αποφοιτους ΠΑΠΕΙ.
Το θεμα ειναι οτι αν ψαξεις πιστευω θα βρεις. Ειναι δυσκολα, αλλα για ολους.
Ειναι δυσκολα για ολους τους αποφοιτους , αλλα θελει πολυ επιμονη . Και οταν λεμε για επιμονη μιλαμε για μεγαλη επιμονη και υπομονη!
Μην απογοητευεσαι και μην βαλτωνεις αν καποια στιγμη νοιωσεις οτι κουραστηκες.

Τα ΚΑΛΑ σεμιναρια και courses ειναι must.

Morgan
15-06-2005, 12:13
http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=3753#3753

:wink: :wink:
αλλαξαμε αλλα τωρα :wink: :wink:

μολις μπει ο κ_chris μιλαμε εδω για τους ναυτικους.

triad
15-06-2005, 12:52
http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=3753#3753

:wink: :wink:
αλλαξαμε αλλα τωρα :wink: :wink:

μολις μπει ο κ_chris μιλαμε εδω για τους ναυτικους.

ΚΑΛΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΩ ΦΕΥΓΩ... :arrow:

triad
15-06-2005, 12:57
Μην με ευχαριστεις, γιατι η κουβεντα ανοιξε και πρεπει να μπει στα σωστα 8)
ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΕΣΥ :wink:

Morgan
15-06-2005, 13:02
8O 8O :lol: :lol: 8O 8O :arrow: :arrow:

triad
15-06-2005, 13:03
Για τις γυναικες στα γραφεια ειναι καπως περιεργα & δυσκολα τα πραγματα. ..

ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΑΣΤΟ, ΔΕ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑΥΛΩΣΕΩΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΚΟΙΤΑΩ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΘΑ ΔΟΥΜΕ...grazie molto signore

Morgan
15-06-2005, 13:03
χαχαχαχα

λοιπον τα διαβασες αυτα που σου γραψα??

triad
15-06-2005, 13:18
χαχαχαχα

λοιπον τα διαβασες αυτα που σου γραψα??

ΒΡΕ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ.ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΑΓΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ? :?: (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΜ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΧΩ ΔΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΠΑΣΟ)

Morgan
15-06-2005, 13:24
και ποια ειναι η γνωμη σου?

efouskayak
15-06-2005, 13:26
Οικογένεια και δουλειά σε ναυτιλιακή εταιρεία εκτός απο το λογιστήριο...... θα είναι πολύ δύσκολη η ζωή σου Triad ήταν ο λόγος που παραιτήθηκα απο την ναυλιακή :cry:

Morgan
15-06-2005, 13:45
ετσι να δινεις κουραγιο στον κοσμο :lol: :lol: :lol:

efouskayak
15-06-2005, 13:51
Καλώς τον αισιόδοξο :lol: :lol: :lol:

Ασε να ξέρει περι τίνος πρόκειτε ... όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα... μπορώ να αναφέρω 1000 λόγους να δουλέψει σε ναυτιλιακή εταιρεία αλλα αυτος ο ένας είναι βασικός ... για γυναίκα :!: :!: :!:

Morgan
15-06-2005, 13:58
1000 λογους να δουλεψει / δουλεψουμε
και 1000 λογους να μην δουλεψουμε φανταζομαι! 8)

μετα τις σπουδες ομως τι...?

triad
15-06-2005, 14:23
και ποια ειναι η γνωμη σου?

ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΛΕΠΩ?ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΜΑΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ,ΝΑ ΠΟΝΗΡΕΥΤΩ-ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ-ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΠΟΥ ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ, ΑΣΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ.ΟΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ...

Morgan
15-06-2005, 14:27
Η ιδεα για τα νομικα ειναι πολυ καλη.

triad
15-06-2005, 14:33
Η ιδεα για τα νομικα ειναι πολυ καλη.

ΚΟΙΤΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ Κ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η EFOUSKAYAK, ΚΟΙΤΑΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ΒΕΒΑΙΑ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΕΤΣΙ?

efouskayak
15-06-2005, 14:48
1000 λογους να δουλεψει / δουλεψουμε
και 1000 λογους να μην δουλεψουμε φανταζομαι! 8)

μετα τις σπουδες ομως τι...?

Το βασικό πράγμα στην επαγγελματική μας ζωή (και όχι μόνο) είναι να ασχολείσαι με πράγματα που αγαπάς, αν δεν αγαπάς ή δεν σου αρέσει αυτό που κάνεις καταρχήν ποτέ δεν το κάνεις καλά και καταδεύτερον είσαι δέσμιος μέσα στην ζωή σου.

Επειδή περνάμε στην δουλειά μας παραπάνω από την μισή μας ζωή και δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα πρέπει να γίνουν κάποιες επιλογές ... βέβαια με καλή θέληση και κάποιο κόστος (ψυχολογικό πιο πολύ) όλα γίνονται :!:

Morgan
15-06-2005, 15:06
και υστερα μου λες οτι εγω ειμαι αισιοδοξος! ...."με καποιο κοστος...."

ολα τα λεφτα ειναι αυτο που πες....Να αγαπας οτι κανεις.

k_chris
16-06-2005, 00:28
AYTO TO DYNATO PANEPISTHMIAKO XARTI...
ASXETA POY 8A EINAI... ME TI PREPEI NA XEI SXESH???
OIKONOMIKA, MAGEMENT, ISM KLT ????
POY YPARXEI ELEIPSH SHMERA

DEN 8A TO PARW ME SKOPO NA PERATHSW TH 8ALASSA ALLA GIA NA EXW KAI KATI ALLO. POTE DE XEREIS TI GINETE... PANW STA PLOIA!!!

*MORGAN PISTEYW NA ME KATALABAINEIS

Tatyanna
16-06-2005, 09:28

Καλημέρα!!!

Σχετικα με τις γυναίκες που ρωτας και κρινοτας πάντα απο οσα ξερω απο την εταιρεια μου και αλλες που δουλεύουν φιλες....τις συναντάς σε όλους τους τομεις. bunkers/operation/claims/accounts/crew/spares/supply....και δεν μιλάω για δουλεια γραμματειακης υποστήριξης. Μονο στο chartering δεν εχω συναντήσει γυναίκα και υποθέτω οτι είναι θέμα πολλών ωρών εργασίας.

efouskayak
16-06-2005, 09:36
Tatyanna σε ποιό τμήμα εργάζεσαι εσύ;

Morgan
16-06-2005, 09:46
http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=3794#3794

Γυναικες και Ναυτιλια.... 8)

efouskayak
16-06-2005, 09:47
Μεταφοραί μετακομίσεις ο Morgan :lol: :lol: :lol: :lol: :!: :!: :!:

Morgan
16-06-2005, 09:52
μα σας εχουμε ειδικο τοπο συζητησης (τιμης ενεκεν στην γυναικα και την προσφορα της) και δεν τον τιματε??? :lol: :lol: :lol:

efouskayak
16-06-2005, 09:55
Ασε τα σάπια σου.... :lol:

Morgan
16-06-2005, 10:07
AYTO TO DYNATO PANEPISTHMIAKO XARTI...
ASXETA POY 8A EINAI... ME TI PREPEI NA XEI SXESH???
OIKONOMIKA, MAGEMENT, ISM KLT ????
POY YPARXEI ELEIPSH SHMERA

DEN 8A TO PARW ME SKOPO NA PERATHSW TH 8ALASSA ALLA GIA NA EXW KAI KATI ALLO. POTE DE XEREIS TI GINETE... PANW STA PLOIA!!!

*MORGAN PISTEYW NA ME KATALABAINEIS

για μενα το αντιθετο πρεπει να ισχυει: να εχεις το καλο χαρτι, να εργαζεσαι σε εταιρεια και να εχεις το φυλλαδιο καβατζα για την ασχημη στιγμη.
Το χαρτακι, μπορει να ειναι (αν μιλαμε για Bsc) στα ναυτιλιακα οικονομικα. Αν ειναι σε ξενο πανεπιστημιο πολλα μαθηματα εχουν να κανουν με ISM , Safety κτλ ετσι και αλλιως...
Στα ελληνικα πανεπιστημια , απλα Ναυτιλιακα θα κανεις και οτι θες για εξειδικευση, μεσω καλων σεμιναριων ή μεταπτυχιακων.
ελλειψη και ζητηση εχουν παντα τα εξειδικευμενα τμηματα αλλα και το SQT .

GETMAN03
16-06-2005, 14:38
Morgan θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα το χαρτι αλλα εκει που τα συμφωνω περισσοτερο ειναι με τον k_chris.

Πιστευω οτι η εμπειρια που εχεις αποκτησει απο τη θαλασσα ειναι το δυνατοτερο χαρτι σου εξω το οποιο σε συνδυασμο με το χαρτι απο καποιο παν/μιο i.e. Μαστερακι ειναι το ατρανταχτο διδυμο μιας καλης καριερας εξω. Και πιστευω οτι αυτος ο συνδυασμος ειναι που ολοι αυτοι που κανουν αυτη τη δουλεια παιρνουν το κατι τι παραπανω.

Επισης θα συμφωνησω πολυ με την καβατζα του φυλλαδιου. Καλως ή κακώς στις "μαυρες" μερες του Operation το μυαλο μου εκει στριφογυρναει....

efouskayak
16-06-2005, 14:41
"Επισης θα συμφωνησω πολυ με την καβατζα του φυλλαδιου. Καλως ή κακώς στις "μαυρες" μερες του Operation το μυαλο μου εκει στριφογυρναει....

8) 8)

Morgan
16-06-2005, 14:46
Morgan θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα το χαρτι αλλα εκει που τα συμφωνω περισσοτερο ειναι με τον k_chris.

Πιστευω οτι η εμπειρια που εχεις αποκτησει απο τη θαλασσα ειναι το δυνατοτερο χαρτι σου εξω το οποιο σε συνδυασμο με το χαρτι απο καποιο παν/μιο i.e. Μαστερακι ειναι το ατρανταχτο διδυμο μιας καλης καριερας εξω. Και πιστευω οτι αυτος ο συνδυασμος ειναι που ολοι αυτοι που κανουν αυτη τη δουλεια παιρνουν το κατι τι παραπανω.

Επισης θα συμφωνησω πολυ με την καβατζα του φυλλαδιου. Καλως ή κακώς στις "μαυρες" μερες του Operation το μυαλο μου εκει στριφογυρναει....

Ναι, Ο συνδυασμος που σκοτωνει ειναι να χεις και τα δυο (χαρτι/θαλασσα)!
Αυτο ειναι δεδομενο και το τονιζω και γω για ολα τα παιδια που ισως αφησουν το ναυτιλικι για το γραφειο.Ετσι ερχονται και τα λεφτα που φαινονται εξωπραγματικα για τους "εξω".

Κοιτα να δεις διαφορα νοοτροπιας αναμεσα σε συναδελφους (πολυ καλο).
Ο chris ειπε οτι θα εχει για καβα το χαρτι του πανεπιστημιο και στανταρ το θαλασσιο επαγγελμα.Αρα ειναι ναυτικος.
εγω το αντιθετο. Καβα το φυλλαδιο και στανταρ την δουλεια εξω...Γραφεας..
ειναι μαλλον διαφορα των "θελω" μας.

Ο Χρηστος θελει να δουλεψει στην θαλασσα , εσυ, εγω αλλοι ισως οχι αλλα...ποτε δεν ξερεις τι γινεται στο γραφειο ΣΩΣΤΑ??? 8) αρα το φυλλαδιακι...στην κωλοτσεπη

Τι αναγκη εχεις εσυ ρε καπετανιε???

Tatyanna
16-06-2005, 14:57
Tatyanna σε ποιό τμήμα εργάζεσαι εσύ;

Στα claims&insurance.Εσυ?

efouskayak
16-06-2005, 15:08
Εχω αποχωρήσει απο το άθλημα εδώ και μία πενταετία... ήμουν 6 χρόνια σε ναυτιλιακή τα 2 πρώτα στο crew και τα υπόλοιπα στο spares... :!:

GETMAN03
16-06-2005, 15:16
[quote=GETMAN03]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θαλασσα............ Τουλαχιστον εσυ ανεβαινεις ποτε ποτε σε κανα βαπορι. Εγω?

Morgan
16-06-2005, 15:20
Εχω αποχωρήσει απο το άθλημα εδώ και μία πενταετία... ήμουν 6 χρόνια σε ναυτιλιακή τα 2 πρώτα στο crew και τα υπόλοιπα στο spares... :!:

http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=172&start=15

ελεος! στο τελος θα με πειτε παραξενο! (λεμε τωρα χαχαχαχα).
κοριτσια μου , γιατι δεν γραφεται τις εμπειριες σας (τις εργασιακες ετσι??? :twisted: , στο καταλληλο κομματι να μαθαινει ο κοσμος και να ψαχνει σωστα..?)
Ελα Εφουλα μου, ελα ελα ΕΛΑΑΑΑΑΑΑ

χαχαχαχα

Morgan
16-06-2005, 15:22
[quote=GETMAN03]

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θαλασσα............ Τουλαχιστον εσυ ανεβαινεις ποτε ποτε σε κανα βαπορι. Εγω?

ποτε ποτε ανεβαινω αλλα ξερεις οτι ειναι σπανιο.
Μολις γλυτωσα ενα ταξιδακι στην Αλεξανδρια σε KSEC

δεν εχεις θαλασσα στο νησι???

Morgan
16-06-2005, 15:27
Προς Tatyanna...

Δυσκολα τα claims??
ιδιαιτερα αν εισαι απο την πλευρα του ναυλωτη..?

efouskayak
16-06-2005, 19:38

κοριτσια μου , γιατι δεν γραφεται τις εμπειριες σας (τις εργασιακες ετσι??? :twisted: , στο καταλληλο κομματι να μαθαινει ο κοσμος και να ψαχνει σωστα..?)

χαχαχαχα

Βρε στριμένο άντερο... βρε λοχία... βρέ βρέ... εντάξει τα μαζεύουμε και πάμε απο εκει... πάμε κορίτσιαααααααααααααααααααααααααα όρτσα τα πανιάααααααααααααα........... :!: :!: :!:

triad
17-06-2005, 09:26

χαχαχαχα

Βρε στριμένο άντερο... βρε λοχία... βρέ βρέ... εντάξει τα μαζεύουμε και πάμε απο εκει... πάμε κορίτσιαααααααααααααααααααααααααα όρτσα τα πανιάααααααααααααα........... :!: :!: :!:

ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ FORUM :) :wink: ΕΤΣΙ??? :wink: :)

k_chris
17-06-2005, 09:29
[quote=k_chris]

nai alla de me voh8as....
poia einai ta exeidikeymena tmhmata kai poio "xartaki" apaiteitai gi ayta?

to SGT prosexa oti apasxolei ploiarxous pou otan tous rwthsa genika ti exoun teleiwsei den mou aneferan kannena "xartaki" ...

Morgan
17-06-2005, 10:49
[quote=k_chris]

nai alla de me voh8as....
poia einai ta exeidikeymena tmhmata kai poio "xartaki" apaiteitai gi ayta?

to SGT prosexa oti apasxolei ploiarxous pou otan tous rwthsa genika ti exoun teleiwsei den mou aneferan kannena "xartaki" ...

Δεν εχεις διαβασει ολες τις συζητησεις γιαυτο δεν βοηθιεσαι με τα εξειδικευμενα....
Τα εξειδικευμενα τμηματα που μας αφορουν ειναι Τεχνικο και το Operations.
Αυτα τα τμηματα εχουν ζητηση.
Το Τεχνικο θελει οπωσδηποτε χαρτακι μιας και πλεον δεν μπαινουν Αρχιμηχανικοι μονο, με την εννοια του Chief που βγηκε στο γραφειο αλλα και παιδια πολυτεχνειου.
Για το ops πολλα εξαρτωνται απο την πολιτικη της εταιρειας...Βγαζεις εξω λοιπον Καπετανιους, βγαζεις εξω νεους θαλασσινους με μικρη εμπειρια και χαρτακι ή βγαζεις εξω απλα παιδια απο πανεπιστημια.
σου ειπα και παρακατω τι "χαρτακι" απαιτειται:

Το χαρτακι, μπορει να ειναι (αν μιλαμε για Bsc) στα ναυτιλιακα οικονομικα. Αν ειναι σε ξενο πανεπιστημιο πολλα μαθηματα εχουν να κανουν με ISM , Safety κτλ ετσι και αλλιως...
Στα ελληνικα πανεπιστημια , απλα Ναυτιλιακα θα κανεις και οτι θες για εξειδικευση, μεσω καλων σεμιναριων ή μεταπτυχιακων.

Ο Getman σου μιλησε για ενα Μαστερακι ...

Για το SQT ισχυει ξανα πια ειναι η πολιτικη της εταιρειας.Οταν βγαζεις εξω καπετανιους συνηθως δεν ζητας καποιο αλλο διπλωμα παρα μονο την εμπειρια τους και το Πλοιαρχιλικι. Αυτο ειναι αρκετο . Προσεξε ομως το εξης :ουτε μονο πλοιαρχοι ασχολουνται / ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ εχουν παρει αλλα 10 χαρτια μεσω σεμιναριων σχετικα με Auditors/ISM/Training/CBT etc etc etc / Οσοι δεν ειναι πλοιαρχοι εχουν τελειωσει καποιο ναυτιλιακο πανεπιστημιο/κολλεγιο.

k_chris
17-06-2005, 11:04
malista

thanx

Morgan
21-06-2005, 01:29
εχεις καποια αντιρηση :roll: 8O :roll:

k_chris
21-06-2005, 12:18
oxi...
ti na pw ki egw enas ftwxos kai monos cowboy eee sorry dokimos h8ela na pw :lol: :lol: :lol: :lol:

Morgan
21-06-2005, 12:22
μιλας σωστα - μιλας καλα .... :lol:
παντως ξερεις πως οτι χρειαστεις σε αυτα τα θεματα, θα χεις τουλαχιστον p&c απαντησεις

nik
12-07-2005, 10:20
Geia sas paidia,tha ithela na kano mia erotisi:

Teleiono fetos to tmhma naytilias tou Panepisthmiou aigaiou kai skeftomai gia to mellon kati sxetiko me naytiko dikaio giati me endiaferei to thema. Yparxei prooptiki sthn agora ergasias i tha itan protimhteo gia paradeigma kati poio apto me to management NA. Epix; Exo akousei diafores apopseis me akraies ekdoxes i kathe mia.(Apo thn pleon thetiki sthn pleon arnhtiki)

Sas Efxaristo.

efouskayak
13-07-2005, 10:11
Σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας... δυστυχώς όλος ο καλός ο κόσμος λείπει σε άδειες :idea: σίγουρα θα πάρεις την απάντηση σου θα καθυστερήσουμε λιγάκη όμως. Να είσαι καλα. :D

Morgan
13-07-2005, 19:19
Geia sas paidia,tha ithela na kano mia erotisi:

Teleiono fetos to tmhma naytilias tou Panepisthmiou aigaiou kai skeftomai gia to mellon kati sxetiko me naytiko dikaio giati me endiaferei to thema. Yparxei prooptiki sthn agora ergasias i tha itan protimhteo gia paradeigma kati poio apto me to management NA. Epix; Exo akousei diafores apopseis me akraies ekdoxes i kathe mia.(Apo thn pleon thetiki sthn pleon arnhtiki)

Sas Efxaristo.

Καλησπερα και καλως ηλθες (και γω απο την Ιο!)
Μπορεις να μας πεις λιγακι για το τι εχεις ακουσει?μια μικρη αναλυση των αποψεων δηλαδη...
Η γνωμη η δικη μου παντως ειναι οτι αποτελει μια πολυ καλη επιλογη χωρις -οπως αλλωστε και παντου- κανεις να σου εγγυαται επαγγελματικη αποκατασταση στο "τσακ-μπαμ"...αν δεν εχεις τρελλο μεσο πιστεψε με ποως λογικα θελει πολυ ψαξιμο και κουραση ωσου να βρεις την δουλεια που σου ταιριαζει.
Ξαναλεω, μου αρεσει η ιδεα σου...εχεις βρει καποια σχετικα Πανεπιστημια?

triad
14-07-2005, 09:04

ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΓΥΡΙΣΕΣ?ΟΛΑ ΚΑΛΑ?ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ Κ ΜΕΙΣ...

nik
14-07-2005, 09:13
Μπορεις να μας πεις λιγακι για το τι εχεις ακουσει?μια μικρη αναλυση των αποψεων δηλαδη...
Η γνωμη η δικη μου παντως ειναι οτι αποτελει μια πολυ καλη επιλογη χωρις -οπως αλλωστε και παντου- κανεις να σου εγγυαται επαγγελματικη αποκατασταση στο "τσακ-μπαμ"...αν δεν εχεις τρελλο μεσο πιστεψε με ποως λογικα θελει πολυ ψαξιμο και κουραση ωσου να βρεις την δουλεια που σου ταιριαζει.
Ξαναλεω, μου αρεσει η ιδεα σου...εχεις βρει καποια σχετικα Πανεπιστημια?

a)Afto pou mou lene, osoi milane arnhtika, einai oti oson afora ton tomea tou naftikou dikaiou giati na protimhsoun kapoio apofoito sxolis dioikisis kai oxi nomikis...Alla ego den exo skopo na zitiso douleia apokleistika san dikigoros nautiliakis. Eksallou to naytiko dikaio (pleon) stis meres mas tinei na ginei poly shmantiko akoma kai stis kathimerines ths leitourgies.
Apo tin alli, oi yposthrixtes ths apopsis, mou lene oti einai oti kalytero giati ligoi sthn dioikisi naftiliakon epixeiriseon exoun gnoseis maritime law kai tha mporo na vro apasxolisi se polla tmhmata.

b)Apo Ellada einai to tmhma nautilias ths Xiou me metaptyxiako "Naytiko Dikaio kai epixeirhmatikothta" pou syndiazei dikaio kai dioikisi,
Ena ypo idrish tmhma naytikou dikaiou kai dikaiou ths thalassas pali panepisthmio Aigaiou (nomizo sth Samo),
kai apo eksoteriko mono gia Agglia skeftomai.

c)Pisteveis oti mia ptyxiaki sto sygkekrimeno antikeimeno einai aksiologh?

Morgan
14-07-2005, 13:54
α)καλα το πας , εχεις πολυ δικιο και συμφωνω με την λογικη τη δικη σου και των "υποστηρικτων" αυτης...
σε ολα σχεδον τα τμηματα μιας εταιρειας , χρειαζονται και λογαριαζονται τετοιου ειδους γνωσεις.

β) καντο στην Χιο
γ) για μενα ναι. υπαρχουν προοπτικες χωρις κανεις (οπως ξαναειπα) φυσικα να σου λεει "εχεις τετοιο χαρτι? ελα γρηγορα να σε προσλαβω"...
παντως ειναι τομεας λιγο ακομα αναπτυγμενος και με περιθωρια εργασιας ακομα και εξω αλλα και σε εργασια οπως DPA, ναυλωσεις, freight, auditor, insurance κτλ

Morgan
14-07-2005, 14:32
a) ...Alla ego den exo skopo na zitiso douleia apokleistika san dikigoros nautiliakis. Eksallou to naytiko dikaio (pleon) stis meres mas tinei na ginei poly shmantiko akoma kai stis kathimerines ths leitourgies.
Apo tin alli, oi yposthrixtes ths apopsis, mou lene oti einai oti kalytero giati ligoi sthn dioikisi naftiliakon epixeiriseon exoun gnoseis maritime law kai tha mporo na vro apasxolisi se polla tmhmata.

http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=4921#4921

nik
14-07-2005, 14:35
α)καλα το πας , εχεις πολυ δικιο και συμφωνω με την λογικη τη δικη σου και των "υποστηρικτων" αυτης...
σε ολα σχεδον τα τμηματα μιας εταιρειας , χρειαζονται και λογαριαζονται τετοιου ειδους γνωσεις.

β) καντο στην Χιο
γ) για μενα ναι. υπαρχουν προοπτικες χωρις κανεις (οπως ξαναειπα) φυσικα να σου λεει "εχεις τετοιο χαρτι? ελα γρηγορα να σε προσλαβω"...
παντως ειναι τομεας λιγο ακομα αναπτυγμενος και με περιθωρια εργασιας ακομα και εξω αλλα και σε εργασια οπως DPA, ναυλωσεις, freight, auditor, insurance κτλ
Euxaristo gia tis symvoules! Kai ego gia Xio skeftomai! Exo akousei kala logia alla pistevo oti spoudes sthn Agglia eidika sth naftilia mporoun na sou prosferoun kati parapano...

Morgan
14-07-2005, 14:39
Euxaristo gia tis symvoules! Kai ego gia Xio skeftomai! Exo akousei kala logia alla pistevo oti spoudes sthn Agglia eidika sth naftilia mporoun na sou prosferoun kati parapano...

Στην Αγγλια αν δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο οπως αυτο που σου λεω σε αλλο κομματι (Εκπαιδευση) , θα ειναι κατι που τοχουν σχεδον ολοι.
Ψαξτο καλα, γιατι υπαρχει μυθος στο ποσο αναγνωρισιμα ειναι μερικα πτυχια απο την Αγγλια στην αγορα εργασιας.
Αυτο προωθειται απο τα κολλεγια φυσικα.

Για θεματα εκπαιδευσης εχεις ανοιχτει ειδικο κομματι στο φορουμ

Morgan
01-08-2005, 11:16
Eho doulepsei 4 hronia se naytiliako praktoreio tramp vessels. Eho teleiosei dimosio iek kai kollegio agglofono edo stin Ellada. Agglika kai pc vevaia arketa kala (gia na asholoumai me ti naytilia einai logiko opos kserete).

Ayti ti stigmi eimai fantaros kai teleiono to noemvri ti thiteia mou. Eho i alitheia einai mia megali syghisi gia to pos tha prepei na synehiso tin kariera mou (se ti eidous etaireia na doulepso, se poio tmima ktl). I alitheia einai oti eno eho ekeidiekeytei poly se themata agency, tha ithela na prospathiso na doulepso se mia etaireia eite sto operations eite sto chartering department (i agency pou apo oti ksero merikes megales etaireies to ehoun ksehorista).

Apo o,ti mou ehoun pei atoma empeira sto horo, to praktoreio itan ena poly kalo sholeio gia arhi kai epomenos tha borousa shetika grigora kai eykola na prosarmosto se mia naytiliaki etaireia. Asholoumai poly me ta naylosymfona kai ta kala agglika mou me voithoun se themata ekfrasis kai katanoisis oste na boreso na asholitho epityhos me to antikeimeno.

Tha ithela na mou dosete kapoies symvoules gia to pos prepei na kinitho kai ti pisteyete oti prepei na akolouthiso me vasi tin empeireia sas. (Na synehiza se praktoreio pou ksero idi ti douleia, na dokimaza kati diaforetiko - megalytero).

Eyharisto poly.

Καλως μας ηρθες! καταρχας πριν συζητησουμε σου προτεινω να ριξεις μια ματια στον "Οδηγο-Τμηματα Ναυτιλιακης εταιρειας" , που γινεται μια συνοπτικη περιγραφη των βασικων τμηματων μιας τυπικης Ν.Ε.

http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=207

Αυτο θα σε βοηθησει να παγιωσεις και συ απο μονος σου μια αποψη για το τι σου "αρεσει" αλλα και τι θα μπορουσες να κανεις μετα την πρακτορευση απο πλευρας προσοντων και πιθανοτητων. Στην ουσια βεβαια οτι και να λεμε εμεις εδω, τις δυναμεις σου και τις προοπτικες σου τις μετρας μονο αν αρχισεις να στελνεις βιογραφικα -ανεξαρτητα απο αγγελιες- και δεις την ανταποκριση που θα εχεις (εδω προσεξε μην πεσεις στην παγιδα της απογοητευσης! θελει επιμονη και πιστη).

Να θυμασαι οτι τα τμηματα που αναφερεις δηλαδη Agency/ Operations/Chartering ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καμμια σχεση μεταξυ τους και οτι το να δουλευεις σε μια ΝΕ δεν ειναι μονο θεμα προσαρμογης αλλα καιι γνωσεων, πολλες εκ των οποιων αποκτουνται με την εμπειρια και αλλες με τις "σπουδες".

Το αν θα φυγεις η οχι απο το πρακτορειο για να κανεις κατι καλυτερο (θεωρητικα παντα) ειναι μια αποφαση που συναρταται απο κανα δυο αλλους παραγοντες οπως πχ πια θεση εχεις στο Ναυτιλιακο Πρακτορειο, αμα τη επιστροφη σου, αν η θεση σου ειναι εξασφαλισμενη εκει μετα το στρατιωτικο, τι αναγκες εχεις, τι χρηματα παιρνεις και αν εισαι διατεθιμενος να αρχισεις παλι ουσιαστικα απο την αρχη σε ενα αλλο τομεα.Τμημα πρακτορευσεων υπηρχαν σε πολλες εταιρειες αλλα τωρα πια....προοπτικες δεν υπαρχουν.

Να ξεκαθαρισω πως εγω ειμαι ΥΠΕΡ των αλλαγων αυτων γιατι νομιζω οτι ειναι ακριβως συμφωνες με την λειτουργια του ολου συστηματος.

Το τμημα operations ειναι κατα την γνωμη μου απιαστο αν δεν θες να αποτελεις απλα support , μιας και οι θεσεις ειναι συχνα πιασμενες απο ναυτικους κτλ κτλ !

Το Chartering ειναι μια καταπληκτικη επιλογη ιδιαιτερα για μη-θαλασσινους και με πολλες προοπτικες. Οπως αναφερεται και στον "Οδηγο", δουλειες τετοιες υπαρχουν. Πρεπει ομως να ξερεις οτι θα ξεκινησεις ισως σε μικρα γραφεια (το πιθανοτερο) και οι μισθοι των βοηθων -γιατι ετσι ξεκινας εκει (εχω περασει απο αυτο) - ειναι σχετικα μικροι..παλι εξαρταται απο το τι παιρνεις στο Ναυτ.Πρα. Βεβαια το Chartering εχει προοπτικες ..και μαλιστα μεγαλες . Αν εισαι "μαρκετιστας" - καλος "πωλητης" το Chartering ειναι οτι πρεπει!! Αν θες να βελτιωσεις την θεση σου, καλη λυση ειναι να κανεις ειτε επιπλεον σπουδες στον τομεα, ειτε να παρακολουθησεις μερικα 1-2 σεμιναρια που υπαρχουν ευρεως . Αυτα αν και δεν ξερω ποσο ουσιαστικα θα σου προσφερουν, ειναι καλα να φαινονται.

Για πες μου μολις κοιταξεις τον "οδηγο" αλλα και αυτα που σου ειπα παραπανω (για χρηματα, θεση, βοηθος για καποιο διαστημα, προοπτικες κτλ) , και συνεχιζουμε την κουβεντα.

υ.γ. παντως εμπεδωσα οτι ξερεις αγγλικα, μας το πες 8 φορες!!! :wink: πλακα κανω....στο CV σου φτανει να αναφερεις το διπλωμα και ολα ειναι καλα!
υ.γ. αγχωμενος ακουγεσαι!

AlexopoulosPetros
25-08-2005, 16:30
Eyharisto gia tis symboules. (3 mono fores anefera gia ta Agglika apo oti eida kai ohi 8 :D ) Opos to skeftomoun poly aisiodoksa vevaia tha mou arese na douleya os voithos stin arhi sto chartering department mias naytiliakis etaireias i mias etairias brokering kai konta se kapoion pio empeiro shetika grigora na mathaina ti douleia oste na eho prooptikes gia ipsiloteri thesi sto mellon kai ierarhika kai misthologika.

Me travaei poly to chartering giati einai poly zontano an kai ksero oti kata vasi kai se ayto to tmima protimontai oi kapetanioi logo empeireias ktl, parola ayta pisteyo os voithos tha itan mia kali arhi.

Morgan
25-08-2005, 17:06
Eyharisto gia tis symboules. (3 mono fores anefera gia ta Agglika apo oti eida kai ohi 8 :D )

παλι πολλες ειναι :wink:

Opos to skeftomoun poly aisiodoksa vevaia tha mou arese na douleya os voithos stin arhi sto chartering department mias naytiliakis etaireias i mias etairias brokering kai konta se kapoion pio empeiro shetika grigora na mathaina ti douleia oste na eho prooptikes gia ipsiloteri thesi sto mellon kai ierarhika kai misthologika.

τι εννοεις γρηγορα? αυτο για μενα θα το δεις μονο on the spot και θα το αξιολογησεις εσυ και η γυρω σου κατα την διαδρομη...τι εννοεις γρηγορα ομως? πως το φανταζεσαι?

Me travaei poly to chartering giati einai poly zontano an kai ksero oti kata vasi kai se ayto to tmima protimontai oi kapetanioi logo empeireias ktl, parola ayta pisteyo os voithos tha itan mia kali arhi.

Συμφωνω-Ζωντανο.
Για τους καπετανιους σε αυτη την θεση , σε πια εταιρεια το χεις δει? εγω οσες εταιρειες ξερω (εκτος μιας που δεν κανει μονο chartering) ΔΕΝ εχουν θαλασσινους.

k_chris
25-08-2005, 17:26
OI 8ALASSINOI POY PROTIMOUNTE MORGAN

FANTAZOMAI DEPARTMENTS POY XREIAZETAI KAI EMPEIRIA STHN EFARMOGH STO PLOIO
PX S&Q, DPA ETC

Morgan
25-08-2005, 17:33
OI 8ALASSINOI POY PROTIMOUNTE MORGAN

FANTAZOMAI DEPARTMENTS POY XREIAZETAI KAI EMPEIRIA STHN EFARMOGH STO PLOIO
PX S&Q, DPA ETC

για πλοιοκτητρια εταιρεια
βασικα Ops/SQT/Marine (combined) & Vetting .....technical (οι διευθυντες τωρα πια κυριως)

AlexopoulosPetros
27-08-2005, 16:04
Εννοουσα σχετικα γρηγορα θα μαθω το chartering οσο για την εξελιξη καριερας on the spot θα το δω που λες κι εσυ. Οσο για το πως το φανταζομαι θα οργιασει η φαντασια και θα παρω ULCC σε λιγο :lol:

Οσο για το αλλο θεμα μου εχει δοθει η εντυπωση οτι ως διευθυντες στο chartering υπαρχουν συνηθως θαλασσινοι. Ισως αυτο να ισχυει πιο πολυ στις παλιες παραδοσιακες πλοιοκτητριες εταιρειες. Δεν εννοουσα μονο αυτες που ασχολουνται αποκλειστικα με chartering/brokering αλλα και τις πλοιοκτητριες που ασχολουνται οι ιδιες με την ευρεση φορτιων με home brokers κτλ.

Morgan
27-08-2005, 17:50
Οσο για το αλλο θεμα μου εχει δοθει η εντυπωση οτι ως διευθυντες στο chartering υπαρχουν συνηθως θαλασσινοι. Ισως αυτο να ισχυει πιο πολυ στις παλιες παραδοσιακες πλοιοκτητριες εταιρειες. Δεν εννοουσα μονο αυτες που ασχολουνται αποκλειστικα με chartering/brokering αλλα και τις πλοιοκτητριες που ασχολουνται οι ιδιες με την ευρεση φορτιων με home brokers κτλ.

γεια σου Peter!
για αυτες μιλαω και γω...οτι δεν εχουν θαλασσινους
μερικες ειναι : Tsakos, Anangel Eletson , Marmaras , Thenamaris .....

lamainmusain
30-08-2005, 20:52
Morgan εχω εναν φιλο ο οποιος μου ειπε να βαλω στο Forum τις εξεις ερωτησεις(Ο ιδιος ειναι στρατο για να τις βαλει ο ιδιος).Εχει τλεειωσει ηλεκτρολογος μηχανικος στο πολυτεχνειο πατρας με 7,5 και εχει το lower αγγλικων.Εχει κανει δυνατη διπλωματικη και εχει δημοσιευση εργασιας σε δυνατο επιστημονικο περιοδικο.Αν χρειστει μπορει να εχει δυνατες συστατικες επιστολες απο καθηγητες του.Δεν εχει προυγουμενη εργασιακη εμπειρια.Ενδιαφερεται να δουλεψει σε ναυτιλιακο γραφειο.
1.Εκτος απο το technical μπορει να δουλεψει σε αλλο τμημα?
2.Αν χρειαζεται να ταξιδεψει σαν μηχανικος πλοιου?
3.ωρες εργασιας και μισθος περιπου για το technical η για αλλο τμημα που δεχονται μηχανικους :?:

Morgan
31-08-2005, 09:53
1.Εκτος απο το technical μπορει να δουλεψει σε αλλο τμημα?
2.Αν χρειαζεται να ταξιδεψει σαν μηχανικος πλοιου?
3.ωρες εργασιας και μισθος περιπου για το technical η για αλλο τμημα που δεχονται μηχανικους :?:

1.λογικα οχι
2.οχι (τα περισσοτερα παιδια μας δεν εχουν ταξιδεψει παρα μονο σε καποια εκπαιδευτικα μαζι με τα βαπορια μας στο πλαισιο επισκευων).
3.καμμια 12 αρια την ημερα + οταν υπαρχει βαπορι για επισκευη. μισθος παιζει....τι ψαχνει εκεινος αρχικα?

lamainmusain
31-08-2005, 12:46
Απο 'τι μου εχει πει ειναι στο γενικο ψαξιμο.Δεν κοιταει αποκλειστικα και μονο για δουλεια σε ναυτιλιακη.

Morgan
31-08-2005, 15:57
oi μισθοι σε support engineers αρχιζουν απο τα 1300-1500 ευρω περιπου

lamainmusain
01-09-2005, 13:40
Thanks.Μπορει να δουλεψει και σε ποντοπορο πλοιο σαν μηχανικο αν θελει :?: :?:

Morgan
02-09-2005, 08:10
Thanks.Μπορει να δουλεψει και σε ποντοπορο πλοιο σαν μηχανικο αν θελει :?: :?:

χλωμο :?

k_chris
02-09-2005, 11:22
apokleietai

prepei na xei ptuxio mhxanikou e.n. sumfwno me thn stcw \
xwria ta alla pistopoihtika isps, swstika etc etc etc etc

lamainmusain
07-09-2005, 14:08
Οσοι δουλευουν στο operatιοns μιας ναυτιλιακης εταιριας δεν πηγαινουν επαγγελμτικα ταξιδια οπως οσοι δουλευουν στο technical :?: :?:

Morgan
07-09-2005, 20:44
πιο σπανια αναλογα την δομη της εταιρειας.
βλεπεις δεν υπαρχουν τοσοι λογοι για αυτο

Morgan
10-10-2005, 15:18
μεγαλη κινηση παρουσιαζεται τωρα τελευταια στις αγγελιες της Ναυτεμπορικης για θεσεις εργασιας σε ναυτιλιακα γραφεια.

Οι ανοιχτες θεσεις ειναι απο δικηγορους, ναυτικους (πλοιαρχους-μηχανικους) ή βοηθητικες θεσεις.

η καλυτερη εποχη για δουλεια εξω ειναι τωρα...
8)

efouskayak
10-10-2005, 15:19
για να δούμε :!: :wink:

Morgan
10-10-2005, 15:20
εχει ενδιαφερον ...ακουσε με :wink:

efouskayak
10-10-2005, 15:26
οπα .... !!!!! λές :?:

Morgan
10-10-2005, 15:41
http://www.naftemporiki.gr/careeronline/categsearch.asp?categ=11

μονο στην σημερινη (10/10) ημερομηνια να κοιταξω..... 8) δεν χαλιεται κανεις...

Olive
31-10-2005, 00:18
Παιδιά συγχωρήστε μου την αφελή ερώτηση αλλά μπερδεύτηκα λίγο...Για να δουλέψει κάποιος που είναι ναυτικός σε γραφείο θα πρέπει να έχει πτυχίο πανεπιστημίου , μάστερ και άλλα πολλά ??Δεν γινόταν καλύτερα πυρηνικός φυσικός? 8) Δηλαδή αν είναι ένας απλός καπετάνιος ή μηχανικός δεν έχει άλλη επαγγελματική λύση εκτός των ατελείωτων μπάρκων?Ή αν το θέλετε διαφορετικά , δεν είναι προτιμότερο στέλεχος ενός ναυτιλιακού γραφείου ένας ικανός ναυτικός με γνώση και εμπειρία στο αντικείμενο της δουλειάς του απο έναν θεωρητικό της ναυτιλιακής επιστήμης χωρίς καμμία εμπειρία?

efouskayak
31-10-2005, 09:34
Δεν υπάρχει αφελής ερώτηση... όλες οι ερωτήσεις είναι ευπρόσδεκτες...

Σε κάθε περίπτωση οι περισσότερες γνώσεις είναι προσόν και οι καιροί δύσκολοι ... όπως σε κάθε δουλειά έτσι και σε αυτή αυξάνονται οι πιθανότητες του να είσαι σε ένα γραφείο έχοντας περισσότερα πτυχία.

Οχι ότι αποκλείετε να βρεις δουλειά σε ναυτιλιακό γραφείο χωρίς αυτά... αλλά θα είναι βοηθητική και όχι με πολλές προοπτικές απέναντι σε κάποιον που τα έχει... βέβαια θα σου απαντήσουν και οι πιο σχετικοί από εμένα...

:D

Morgan
31-10-2005, 09:50
Παιδιά συγχωρήστε μου την αφελή ερώτηση αλλά μπερδεύτηκα λίγο...Για να δουλέψει κάποιος που είναι ναυτικός σε γραφείο θα πρέπει να έχει πτυχίο πανεπιστημίου , μάστερ και άλλα πολλά ??Δεν γινόταν καλύτερα πυρηνικός φυσικός? 8) Δηλαδή αν είναι ένας απλός καπετάνιος ή μηχανικός δεν έχει άλλη επαγγελματική λύση εκτός των ατελείωτων μπάρκων?Ή αν το θέλετε διαφορετικά , δεν είναι προτιμότερο στέλεχος ενός ναυτιλιακού γραφείου ένας ικανός ναυτικός με γνώση και εμπειρία στο αντικείμενο της δουλειάς του απο έναν θεωρητικό της ναυτιλιακής επιστήμης χωρίς καμμία εμπειρία?

Συμφωνώ για το ...πυρηνικός φυσικός...!! :wink:
Ετσι και αλλιως ο Ναυτικος τραβαει πολλα ΚΑΙ στα... θρανια !!

Άκου τώρα την άποψη μου.
Για τους καπετάνιους τους ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥΣ αλλα και τους Πρώτους αλλα τους ΠΡΩΤΟΥΣ (!!!) δέν υπάρχει ανάγκη για μαστερ,χαρτιά κ.ο. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καμμίά τέτοια ανάγκη. Ειναι όμως άνθρωποι έμπειροι και με πολλές γνώσεις σχετικά με ένα ανθυποπλοίαρχο ή έναν 3ο μηχανικό , για τους οποίους σπουδές πάνω στο αντικείμενο κρίνοντα απαραίτητες απο τους εργοδότες. Μην ξεχνάς ότι ένας ναυτικός (οχι Α τάξεως) είναι πιθανό να ασχοληθεί ακόμα και σε....safety and quality όπου γνώσεις πχ κανονισμών, νομικών εννοιών είναι απαραίτητη.
Αρα ερχομαι σε αυτο που λες . Η εμπειρια ειναι σημαντικη απο ανθρωπους που την εχουν , αλλα δεν την εχουν ολοι οι ναυτικοι που απασχολουνται σε γραφεια γιατι δεν ειναι ναυτικοι μονο οι Πλοιαρχοι Α οι οι Α μηχανικοι. Μην ξεχνας επισης οτι αλλα τα κριτηρια τα δικα μας αλλα των εταιρειων που προτιμουν πχ εναν με μικρη εμπειρια και χαρτια των 2000 ευρω παρα εναν Α ...με 4500 τον μηνα, επισης μην ξεχνας οτι οι απαιτησεις σε ενα γραφειο δεν ειναι μονο τα μπουζοκλειδα ή η ασκησεις επι χαρτου - Για αυτα τα πραγματα υπαρχουν ενα 2 ναυτικαρες ετσι και αλλιως- αλλα υπαρχει απαιτηση για πολλα πολλα πραγματα οσον αφορα τις εστω θεωρητικες γνωσεις πχ. Εκτελεση ναυλοσυμφωνων, ναυτασφαλισεις , freight collection, επιθεωρησεις....

η κατασταση ειναι περιεργη , αλλα παντα υπαρχει επιλογη εκτος των μπαρκων. Νομιζω, οτι υπαρχει παντα.

Michael
31-10-2005, 19:44
Παιδιά συγχωρήστε μου την αφελή ερώτηση αλλά μπερδεύτηκα λίγο...Για να δουλέψει κάποιος που είναι ναυτικός σε γραφείο θα πρέπει να έχει πτυχίο πανεπιστημίου , μάστερ και άλλα πολλά ??Δεν γινόταν καλύτερα πυρηνικός φυσικός?

Στην αγορά (η οποία ούτως ή άλλως είναι σκληρή και άγρια με μια μόνιμη τάση, δυστυχώς, προς το αγριότερο ) υπάρχουν δυο ειδών προσόντα: τα τυπικά και τα ουσιαστικά. Τα πρώτα αποδεικνύονται με τίτλους σπουδών και συνεπώς όσοι περισσότεροι τίτλοι τόσα περισσότερα προσόντα τεκμαίρεται ότι έχεις. Τα δε δεύτερα τεκμαίρωνται κυρίως μέσα από την εργασία καθενός και τα αποτελέσματά της. Πρέπει όμως να υπάρχει κάποιο αντικειμενικά επαρκές διοικητικό σύστημα που να εντοπίζει και να καταγράφει τα παραγωγικά αποτελέσματα του κάθε ναυτικού ενόσω εργάζεται επί του πλοίου ή φοιτά στα διάφορα σχολεία. Και δεν αρκεί μόνο τούτο, αλλά και το άλλο: πρέπει να υπάρχει και ένα σύστημα που να αξιολογεί το συλλεγέν υλικό και να προβαίνει στις ανάλογες ενέργειες (προαγωγές, κίνητρα, ανταποδοτικές παροχές κλπ). Δυστυχώς όμως πολλές φορες είτε το πρώτο δεν είναι επαρκές είτε το δεύτερο δεν υφίσταται διόλου ή δεν είναι επαρκώς αντικειμενικό. Άρα αν κάποιος διαθέτει ουσιαστικά προσόντα ίσως οι κρίνοντες στο γραφείο να μην το γνωρίζουν για τους λόγους που αναφέραμε παραπάνω. Επομένως ο ναυτικός με τα αξιόλογα ουσιαστικά προσόντα, που όμως δεν του αναγνωρίζωνται αναγκάζεται να αποκτήσει κανα δυο τίτλους (πτυχία πανεπιστημίου, μεταπτυχιακά κλπ) ακόμα για να αποδεικνύει και τυπικά αυτό που πραγματικά ο ίδιος είναι, αλλά το γνωρίζει μόνον αυτός και όσοι άμεσοι συνεργάτες του μπορούν να το εκτιμήσουν και πάντως όχι οι απομακρυσμένοι σε κάποιο στεριανό γραφείο κρίνοντες.

Ύστερα τρώγωντας ανοίγει η όρεξη. Αν λοιπόν μπορείς να σπουδάσεις και κάτι παραπάνω παράλληλα με το επάγγελμα σου γιατί να μην το κάνεις;

Επιπλέον, ο εκάστοτε εφοπλιστής-επιχειρηματίας επιδιώκει να έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα με το ελάχιστο κόστος. Και ως καλός επιχειρηματίας κάλα κάνει αρχικά από την μεριά του. Αυτό όμως ερμηνεύεται πρακτικά για τον ναυτικό πως θα πρέπει να δίνει (αδιαμφισβήτητα) περισσότερα για εισπράτει και περισσότερο μισθό. Αυτό το περισσότερο δυστυχώς δεν αποδεικνύεται -αδιαμφισβήτητα- μόνο με το πόσο καλός είναι στην δουλειά του και το πόσες γνώσεις έχει, αλλά και από τα παραπάνω "χαρτιά".
Ύστερα παντά υπάρχουν και ο φθόνος και η ζήλεια των μερικών ολίγων αταξίδευτων στεριανών και διάφορα άλλα τα οποία τα μαθαίνει κανείς βιώνωντας τα και ας μην αδολεσχήσουμε σχετικά.

[Και για να το ελαφρύνουμε και λίγο, ο ναυτικός και δη ο Πλοίαρχος ή Υποπλοίαρχος, πυρινικός φυσικός είναι το μόνο που δεν είναι! Κατά τα άλλα είναι είτε de jure είτε de facto και λίγο χημικός και λίγο ναυτίλος και λίγο αστρονόμος και λίγο ασυρματιστής και λιγό μετεωρολόγος και λίγο λογιστής και λίγό αστυνόμος και λίγο δικηγόρος και λιγο γιατρός και λίγο δικαστής και λιγό ληξίαρχος και λίγο ψυχοθεραπευτής πληρώματος και επιβατών και λίγο παπάς άμα λάχει ή κακιά η ώρα! Και τώρα που το ξανασκέφτομαι εκεί στα ρολόγια των δορυφόρων GPS βρίσκει εφαρμογή και γενική και ειδική θεωρία της σχετικότητας (χωρίς πλάκα), οπότε (με... πλάκα) ίσως να μπορούσαμε να ισχυριστούμε πως είναι ακροθιγώς και λίγο (πυρινικός δεν νομίζω αλλά πάντως σίγουρα) φυσικός!]

Morgan
31-10-2005, 21:59
μια λέξη Σ Ω Σ Τ Ο Τ Α Τ Ο Σ

Olive
31-10-2005, 23:43
Εγώ τι να πω τώρα?? 8O Αψογος , ο Μιχαήλ , και συγχαρητήρια σε όποιο ναυτικό έχει τα κουράγια και τις δυνατότητες να σπουδάσει και να αποκτήσει τόσα εφόδια !!!
Ένας μικρός αντίλογος μόνο...Πρώτον ...Οτι ο καπετάνιος αναγκάζεται να παίξει το γιατρό , το δικηγόρο και άλλα πολλά , είναι γνωστό , αυτό όμως δε σημαίνει ότι το κάνει και επιτυχημένα ....Έχω ακούσει διάφορα ειδικά για τις "ιατρικές" "επεμβάσεις" των πλοιάρχων .... 8) Είναι τρομερές οι απαιτήσεις του συστήματος απο αυτούς τους ανθρώπους....Τι μωρά ξεγεννάνε , τι καρδιακές προσβολές ανατάσσουν , μέχρι και τον ψυχίατρο είναι αναγκασμένοι να κάνουν ενίοτε...Δεύτερον...Το να είναι κάποιος ναυτικός σημαίνει για μενα πρώτα και πριν απο όλα να αγαπάει τη θάλασσα ...Τα πτυχία , μεταπτυχιακά , σεμινάρια κτλ , είναι χρήσιμα σε κάθε περίπτωση , αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι απαραίτητα για να γίνει κάποιος καλός ναυτικός...Χρειάζονται ενδεχομένως για τη σταδιοδρομία στη στεριά , σε κάποια σημαντική θέση γραφείου σχετική πάντα με τα ναυτιλιακά . Υστερα βρε παιδιά , δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να συμβιβαστεί το ναυτικό επάγγελμα με τις πανεπιστημιακές σπουδές...Εκτός αν εννοούμε τις σπουδές δι'αλληλογραφίας . Το κάθε τι χρειάζεται την αφοσίωσή του. Με ποιόν τρόπο μπορεί να συνδυάσει ο ναυτικός -ουσιαστικές-σπουδές με τη δουλειά αυτή είναι για μένα αξιοπερίεργο....Εκτός αν δουλεύει ελάχιστους μήνες το χρόνο , δεν είναι παντρεμένος , και δεν έχει οικονομικό πρόβλημα .
Επίσης παρατήρησα πως αναφέρεστε αποκλειστικά στους καπέτάνιους...Οι μηχανικοί δεν έχουν ψυχη? :lol: :lol:
Α , παιδιά μην πέσετε να με φάτε!!!!΄Δεν είμαι και ειδική επι του θέματος . Η δική σας η γνώμη σίγουρα μετράει πολύ περισσότερο .
ΥΓ . Το φόρουμ σας είναι άπαιχτο!!!

efouskayak
01-11-2005, 00:09
Φυσικά και οι μηχανικοί έχουν ψυχή και μάλιστα πολύ μεγάλη εγώ μάλιστα που δούλευα σε τεχνικό τμήμα έζησα κοντά τους τόσο όσο να τους έχω απεριόριστο σεβασμό και πάντα έβγαζαν το βαπόρι απο την δύσκολη θέση γιατι ο στόλος ο συγκεκριμένος τουλάχιστον ήταν ένα βήμα μετά τις τριήρης.... :lol: :lol: :lol:

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και σε ευχαριστούμε επίσης για την συμμετοχή σου.

Morgan
01-11-2005, 10:56
Ένας μικρός αντίλογος μόνο...Πρώτον ...Οτι ο καπετάνιος αναγκάζεται να παίξει το γιατρό , το δικηγόρο και άλλα πολλά , είναι γνωστό , αυτό όμως δε σημαίνει ότι το κάνει και επιτυχημένα ....Έχω ακούσει διάφορα ειδικά για τις "ιατρικές" "επεμβάσεις" των πλοιάρχων .... Είναι τρομερές οι απαιτήσεις του συστήματος απο αυτούς τους ανθρώπους....Τι μωρά ξεγεννάνε , τι καρδιακές προσβολές ανατάσσουν , μέχρι και τον ψυχίατρο είναι αναγκασμένοι να κάνουν ενίοτε...

Λύση ανάγκης είναι , όπως το λές και σίγουρα δίνουν πολύ περισσότερα από όσα θα μπορούσαν ή θα έπρεπε. Ξέρεις όμως όταν σου τύχει κάτι πάνω στο πλοίο δεν σκέφτεσαι "τι και πως"...απλά το κάνεις , ότι δηλαδή ξέρεις ή νομίζεις ότι ξέρεις για να βοηθήσεις. Η ευθύνη που έχεις είτε κάνεις κάποια κίνηση , είτε όχι είναι τεράστια και είναι όλη δική σου.

Δεύτερον...Το να είναι κάποιος ναυτικός σημαίνει για μενα πρώτα και πριν απο όλα να αγαπάει τη θάλασσα ...Τα πτυχία , μεταπτυχιακά , σεμινάρια κτλ , είναι χρήσιμα σε κάθε περίπτωση , αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι απαραίτητα για να γίνει κάποιος καλός ναυτικός...Χρειάζονται ενδεχομένως για τη σταδιοδρομία στη στεριά , σε κάποια σημαντική θέση γραφείου σχετική πάντα με τα ναυτιλιακά .

Δέν είναι.Άλλωστε είπαμε, αυτά είναι ανάγκη για σταδιοδρομία στο γραφείο.

Υστερα βρε παιδιά , δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να συμβιβαστεί το ναυτικό επάγγελμα με τις πανεπιστημιακές σπουδές...Εκτός αν εννοούμε τις σπουδές δι'αλληλογραφίας . Το κάθε τι χρειάζεται την αφοσίωσή του. Με ποιόν τρόπο μπορεί να συνδυάσει ο ναυτικός -ουσιαστικές-σπουδές με τη δουλειά αυτή είναι για μένα αξιοπερίεργο....Εκτός αν δουλεύει ελάχιστους μήνες το χρόνο , δεν είναι παντρεμένος , και δεν έχει οικονομικό πρόβλημα .

Όχι. Σε αυτό έχεις λάθος. Υπάρχουν και επιλογές και τρόποι. Πολλοί είναι οι συνάδελφοι μου που τελείωσαν ή τελειώνουν το Πανεπιστήμιο και ταξιδεύουν ΄ταυτόχρονα (ο ένας μάλιστα μόλις μπάρκαρε έμαθε ότι πέρασε όλα τα μαθήματα και τέλος το ΠΑΠΕΙ!!!!) . Για παράδειγμα μπορείς να μπαρκάρεις 6 μήνες να επιστρέφεις στις εξεταστικές και να δίνεις μαθήματα. Σε 5 χρονάκια έχεις τελειώσει (το πολύ)...θέληση χρειάζεται και κέφι...

Michael
01-11-2005, 19:49
Εγώ τι να πω τώρα?? 8O Αψογος , ο Μιχαήλ , και συγχαρητήρια σε όποιο ναυτικό έχει τα κουράγια και τις δυνατότητες να σπουδάσει και να αποκτήσει τόσα εφόδια !!!
Ένας μικρός αντίλογος μόνο...Πρώτον ...Οτι ο καπετάνιος αναγκάζεται να παίξει το γιατρό , το δικηγόρο και άλλα πολλά , είναι γνωστό , αυτό όμως δε σημαίνει ότι το κάνει και επιτυχημένα ....Έχω ακούσει διάφορα ειδικά για τις "ιατρικές" "επεμβάσεις" των πλοιάρχων .... 8) Είναι τρομερές οι απαιτήσεις του συστήματος απο αυτούς τους ανθρώπους....Τι μωρά ξεγεννάνε , τι καρδιακές προσβολές ανατάσσουν , μέχρι και τον ψυχίατρο είναι αναγκασμένοι να κάνουν ενίοτε...Δεύτερον...Το να είναι κάποιος ναυτικός σημαίνει για μενα πρώτα και πριν απο όλα να αγαπάει τη θάλασσα ...Τα πτυχία , μεταπτυχιακά , σεμινάρια κτλ , είναι χρήσιμα σε κάθε περίπτωση , αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι απαραίτητα για να γίνει κάποιος καλός ναυτικός...Χρειάζονται ενδεχομένως για τη σταδιοδρομία στη στεριά , σε κάποια σημαντική θέση γραφείου σχετική πάντα με τα ναυτιλιακά . Υστερα βρε παιδιά , δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να συμβιβαστεί το ναυτικό επάγγελμα με τις πανεπιστημιακές σπουδές...Εκτός αν εννοούμε τις σπουδές δι'αλληλογραφίας . Το κάθε τι χρειάζεται την αφοσίωσή του. Με ποιόν τρόπο μπορεί να συνδυάσει ο ναυτικός -ουσιαστικές-σπουδές με τη δουλειά αυτή είναι για μένα αξιοπερίεργο....Εκτός αν δουλεύει ελάχιστους μήνες το χρόνο , δεν είναι παντρεμένος , και δεν έχει οικονομικό πρόβλημα .
Επίσης παρατήρησα πως αναφέρεστε αποκλειστικά στους καπέτάνιους...Οι μηχανικοί δεν έχουν ψυχη? :lol: :lol:
Α , παιδιά μην πέσετε να με φάτε!!!!΄Δεν είμαι και ειδική επι του θέματος . Η δική σας η γνώμη σίγουρα μετράει πολύ περισσότερο .
ΥΓ . Το φόρουμ σας είναι άπαιχτο!!!

Εύλογες οι απορίες σου και δεν χρειάζεται να έχεις ενδοιασμούς όταν τις εκφράζεις. Άλλωστε όταν τηρείται η ευπρέπεια και η ευγένεια κάθε απορία είναι σεβαστή πιστεύω από κάθε καλόπιστο συνομιλητή.
Για το περιεχόμενο των αποριών πιστεύω πως στο μεγαλύτερο ποσοστό καλύφθηκαν από τους σεβαστους "προγράψαντες" (ή αν προτιμάτε προλαλήσαντες). Θα 'θελα όμως να προσθέσω κάποιες επισημάνσεις:

Ένας μικρός αντίλογος μόνο...Πρώτον ...Οτι ο καπετάνιος αναγκάζεται να παίξει το γιατρό , το δικηγόρο και άλλα πολλά , είναι γνωστό , αυτό όμως δε σημαίνει ότι το κάνει και επιτυχημένα ....Έχω ακούσει διάφορα ειδικά για τις "ιατρικές" "επεμβάσεις" των πλοιάρχων .... 8) Είναι τρομερές οι απαιτήσεις του συστήματος απο αυτούς τους ανθρώπους....Τι μωρά ξεγεννάνε , τι καρδιακές προσβολές ανατάσσουν , μέχρι και τον ψυχίατρο είναι αναγκασμένοι να κάνουν ενίοτε...

Θεωρητικά (βάσει των πιστοποιητικών) λογίζεται ως λίαν καλός γνώστης αρκετών εξιδικευμένων γνώσεων όπως π.χ. των Α΄βοηθειών. Το κατά πόσο όμως είναι πραγματικός κάτοχος αυτών σε τι βαθμό και ύστερα από ποσα χρόνια από τότε που πιστοποιήθηκε είναι ζητούμενο κατά περίπτωση. Όποιος θέλει μπορεί αν του παρέχονται οι προσήκουσες συνθήκες. Βέβαια εδώ τίθεται το μέγα θέμα αν παρέχονται αυτές οι συνθήκες. Δηλαδή, χρόνος και κίνητρα για μελέτη και επαναληπτική μελέτη ή και εξάσκηση. Δυστυχώς ο σύγχρονος ρυθμός εργασίας στα πλοία και η ελλίπης σύνθεση πληρώματος είναι πολλές φορές απαγορευτικά ειδικά όταν το πλοίο δραστηριοποιείται σε περιοχές με πολλές επιθεωρήσεις και συχνά λιμάνια.
Επιπλέον τίθεται και το άλλο μέγα -και μάλλον επίκαιρο- θέμα της ποιότητας και διαβάθμισης της ναυτικής εκπαίδευσης στην χώρα μας...
Γι΄όλα υπάρχουν λύσεις αρκεί οι συνεργαζόμενοι φορείς (εφοπλιστές, ναυτικοί, κράτος, ασφαλιστές, ναυλωτές και λοιποί) να επιθυμούν να είναι συνεργαζόμενοι επι την λυσή των προβλημάτων. Ο βαθμός επιθυμίας όμως είναι συνάρτηση του βαθμού του διακυβευομένου συμφέροντος. Και δυστυχώς συνήθως όλοι είναι καλλυμένοι πλην του ναυτικού και δη του Πλοιάρχου που φέρει συνήθως την μεγαλύτερη και αμεσότερη ευθύνη (και νομική, αλλά και ηθική πολλές φορές)....

τα υπόλοιπα άλλη φορα όμως γιατι κάτι μου έτυχε και πρέπει να φύγω άμεσα.

Olive
02-11-2005, 19:14
Παιδιά , είστε πολυ ευγενικοί :mrgreen: Η καλή μου γνώμη για το επάγγελμά σας ενισχύεται και επαυξάνεται....
Θα ήταν πολύ θετικό για τη ναυτιλία του τόπου μας αν δίνονταν κίνητρα και ευκαιρίες στους ναυτικούς μας για ουσιαστική επιμόρφωση . Οχι απαραίτητα στο επίπεδο της πανεπιστημιακής και μεταπτυχιακής εκπαίδευσης -δεν μπορούν όλοι οι ναυτικοί να ανταποκριθούν σε αυτές τις απαιτήσεις-αλλά και με τη μορφή σεμιναρίων εκμάθησης υπολογιστών , ξένων γλωσσών κτλ . ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΤΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΚΕΣΕΝ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ -ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ-ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ ( ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟ ) ΜΕ ΑΜΕΣΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ...ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΣΑΣ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ . Τι ωραία που φροντίζει η πολιτεία αυτους τους ανεκτίμητης αξίας λειτουργούς ....Ειδικά για έναν οικογενειάρχη ναυτικό οι ευκαιρίες και δυνατότητες να αποκτήσει περισσότερα επαγγελματικά προσόντα περιορίζονται απελπιστικά . Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να δουλεύει στην κυριολεξία σαν σκλάβος , δεχόμενος και αποδεχόμενος τα πάντα για να μη βρεθεί το όνομά του στη μαύρη λίστα της ανεργίας .

Morgan
07-11-2005, 11:09
Καλημέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση να γράψω...

Καταρχάς πρέπει να τονίσω ότι θεωρώ πως η επιμόρφωση είτε πανεπιστημιακού είτε άλλου "επιπέδου" είναι απαραίτητη για όποιον ναυτικό θέλει να εργασθεί στα γραφεία. Η εμπειρία παίζει όπως ξαναείπαμε καθοριστικό ρόλο, αλλά σε ένα περιβάλλον, με διαρκώς αυξανόμενες απαιτήσεις , ΚΑΙ η θεωρία είναι απαραίτητη. Ιδιαίτερα δε, σε κομμάτια όπως οι ασφάλειες, τα Ρ&Ι , τα νομικά, οι διαεθνείς κανονισμοί κτλ.

Το θέμα του ΚΕΣΕΝ είναι μια πονεμένη ιστορία και όσοι μας έχουμε περάσει έστω και για λίγο απο κει καταλαβαίνουμε (δεν χρειάζεται να πώ περισσότερα)... Το επίδομα είναι όντως εξευτελιστικό και στην πραγματικότητα ο ναυτικός στηρίζεται α.στις οικονομίες του β. στα επιδόματα που δίνουν (δεν ξέρω πόσες) οι εταιρείες που τους απασχολούν. Γιατί υπάρχουν και αυτές και τα καλά να λέγονται...Olive , θεωρώ δύσκολο να χάσεις την θέση σου μετά το ΚΕΣΕΝ μιας και πας εν γνώση της εταιρείας σου και είναι σίγουρα και προς το συμφέρον της να ....επιμορφωθείς...

Τώρα αν μιλάμε για τους πειρατές της Α. Μιαούλη...ΟΚ πάσο! Toυς ξερουμε.... :evil:

Olive
07-11-2005, 16:16
Morgan συμφωνώ απολύτως ότι για να δουλέψει ναυτικός σε γραφείο χρειάζονται όλα αυτά που είπες....Τώρα όσο για τον κίνδυνο να χάσεις τη δουλειά σου πηγαίνοντας στο ΚΕΣΕΝ , νομίζω ότι στην ακτοπλοϊα είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση . Στην ποντοπόρο ναυτιλία η κατάσταση είναι διαφορετική , άλλωστε εκεί ο ναυτικός αλλάζει ούτως ή άλλως καράβι , οπότε μπορεί στο μεσοδιάστημα να πάρει ένα ή και δύο κύκλους...Εχω άδικο?Το σωστό όμως είναι να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες όλοι οι ναυτικοί , ποντοπόροι και ακτοπλόοι....

Morgan
07-11-2005, 18:15
Σου απάντησα παραπάνω..."Τώρα αν μιλάμε για τους πειρατές της Α. Μιαούλη...ΟΚ πάσο! Toυς ξερουμε.... :evil: "...

συμφωνούμε.. :wink:

Η τελευταια γραμμή που γράφεις είναι λίγο δύσκολη εκ των πραγμάτων , λόγω των λιγότερων ακτοπλοικών εταιρειών/γραφείων.
Οι της ποντοπόρου έχουν περισσότερες επιλογές και ειναι πολύ δύσκολο (λογω φύσης εργασίας) ένας ακτοπλόος να μπεί σε operation ας πούμε δεξαμενοπλόιων.. σωστά?

Morgan
21-02-2006, 11:50
Τάση για "απο-ναυτικοποίηση" παρατηρείται εσχάτως σε κάποιες μεγάλες ναυτιλιακές εταιρείες.
χαρτογιακάς και άγιος ο Θεός......
τις πταίει?

lamainmusain
26-02-2006, 15:05
Οταν λες αποναυτικοπιοηση?

Morgan
26-02-2006, 17:00
να μην παιρνουν ναυτικοι τις θεσεις που ειχαν ως τωρα στα ναυτιλιακα γραφεια

Michael
27-02-2006, 19:01
Τάση για "απο-ναυτικοποίηση" παρατηρείται εσχάτως σε κάποιες μεγάλες ναυτιλιακές εταιρείες.
χαρτογιακάς και άγιος ο Θεός......
τις πταίει?

Αυτό το "τις πταίει" κράτα το για μετά, θα το χρειαστούμε... Εννοώ όταν έκπληκτοι κάποιοι φαεινοί νόες θα διαπιστώνουν την απώλεια της ναυτικής τεχνογνωσίας από την ελληνική ναυτιλία, αλλά και την αναπάντεχη έλλειψη στελεχών για τα πλοία και αίφνης θα απορούν γιατί μια παραδοσιακά ναυτική χώρα όπως η Έλλας θα αναγκάζεται στα πλοία να προσλαμβάνει ασιάτες και στα γραφεία βορειοευρωπαίους, όχι γιατί το επέλεξε, αλλά διότι απλά δεν θα υπάρχουν Έλληνες. Και ποιός ξέρει την συνέχεια...
Και όπως μου 'λεγε ο πατέρας όταν πριν ακόμα πάω σχολείο, όταν διαπιστώνουμε κάτι που μας εκπλήσει αρνητικά, δύο τινά συμβαίνουν: ή ο γιαλός είναι στραβός ή στραβά αρμενίζουμε! Βασικό αξίωμα της ναυσιπλοΐας, της ζωής και της λογικής ανάλυσης. Και επειδή ο γιαλός συνήθως δεν στραβώνει, μάλλον στραβά θα αρμενίζουμε..., αλλά τότε θα "είναι αργά για δάκρυα Στέλλα"

Morgan
28-02-2006, 11:14
Το μονο που είναι σίγουρο σε αυτή την υπόθεση είναι πως ήδη «είναι αργά για δάκρυα»....Βέβαια εγώ το πρόβλημα το εστιάζω στην έλλειψη στελεχών με ναυτική εμπειρία στα γραφεία το οποίο συνδέεται και με την έλλειψη ενεργών ναυτικών.
Η τάση που παρατηρείται λοιπόν είναι , τις θέσεις που ως τώρα κατείχαν ναυτικοί σε ένα γραφείο , να τις καταλαμβάνουν –όχι ναυτικοί- περιτριγυρισμένοι βάβαια από μια δυό παλιοσειρές που κάνουν τους χαμάληδες και μαζεύουν τα αμάζευτα δίνοντας λύση με την εμπειρία τους. Φυσικά και δεν κατηγορώ τους άναυτους υπαλλήλους, αλλά αυτούς που τους προσλαμβάνουν. Εδώ να τονίσουμε πως οι μισθοί του support προσωπικού γύρω από τον Ναυτικό στο γραφείο είναι σχετικά χαμηλότεροι.
Διαφορές στην μισθοδοσία υπάρχει στους βορειοευρωπαίους διευθυντές που κατάλαβαν ότι καί πιο εύκολο είναι το management (αντί να έχουν δικό τους στόλο) αλλα και πιο αποδοτικό................

Συνέπειες του παραπάνω είναι :
Έλλειψη έμπειρων στελεχών στα γραφεία που δίνουν λύσεις σε ναυτικά προβλήματα στα βαπόρια.
Έλλειψη στελεχών για τα βαπόρια αφού δεν υπάρχει το επιπλέον κίνητρο για έξοδο στο γραφείο αλλά και ανασφάλεια για την δύσκολη που θα το χρειαστούν.
Διαμόρφωση συνθηκών τέτοιων που αποτρέπουν γενικά τον νέο κόσμο να ασχοληθεί με το επάγγελμα.
Ο ναυτικός στο γραφείο εξομοιώνεται με τον ΧΑΜΑΛΗ και το κορόιδο για όλες τις δουλειές.

Αυτό το σενάριο για να ήμαστε δίκαιο ισχύει σε όλες σχεδόν τις ναυτιλιακές χώρες και στις βορειοευρωπαικες και παντού.

falenitsa
15-04-2006, 11:14
φιλε μου ζεις σε μαυρο σκοταδι αν σε παραπλανησε το cd του ΥΕΝ.ο αρραβωνιοαστικος μου ειναι ανθυ το πρωτο του μπαρκο βεβαια σαν ανθυ σε φορτηγο και παιρνει 3500ευρω......και το τι παιρναει για να τα παρει αστο.εχει μεσα 7μηνες και θελει να τον βοηθησει ο αγιος νικολας να κατσει αλλους 2 για να κανει αλλο ενα μπαρκο ιδιο για να παει κεσεν.δυσκολα οι καιροι μγια τους ελληνες ναυτικους ασε που αν δε στεριωσεις σε μια εταιρεια απτην αρχη την πατησες

Morgan
16-04-2006, 11:27
falenitsa, μας τα εκανες με τα θεματακια στα τοπικ μανταρα!!
βαλε την δημοσιευση σου εκει που πρεπει (ή ξαναφραψε την για να μην παει χαμενη)...εδω μιλαμε "Ποσοι/ποιοι Ναυτικοι,εργαζονται σε ναυτιλιακα γραφεια?"

falenitsa
18-04-2006, 19:30
γεια σας παιδια εδω φαλαινιτσα.ειμαι φοιτητρια 4ου ετους στη θεολογικη σχολη αθηνων ασχετο θα μου πεις και πολυ σωστα!δουλευω ηδη ως γραμματεας σε κεντρο ξενων γλωσσων και πληροφορικης,εχω 2 χρονια προυπηρεσια στην πωληση και εχω κανει σεμιναρια για ποιοτικη εξυπηρετηση πελατων,εχω δουλεψει σε courier και διαφορα αλλα εχω το lower και γνωριζω καλη χρηση Η/Υ.Τι λετε θα την βρω την ακρη να μπω?

Michael
26-04-2006, 15:04
γεια σας παιδια εδω φαλαινιτσα.ειμαι φοιτητρια 4ου ετους στη θεολογικη σχολη αθηνων ασχετο θα μου πεις και πολυ σωστα!δουλευω ηδη ως γραμματεας σε κεντρο ξενων γλωσσων και πληροφορικης,εχω 2 χρονια προυπηρεσια στην πωληση και εχω κανει σεμιναρια για ποιοτικη εξυπηρετηση πελατων,εχω δουλεψει σε courier και διαφορα αλλα εχω το lower και γνωριζω καλη χρηση Η/Υ.Τι λετε θα την βρω την ακρη να μπω?

..Εσύ τί πιστεύεις;
Πάντως κατά καιρούς ανοίγουν θέσεις για γραμματείς. Αν παρακολουθείς τις αγγελίες στην Ναυτεμπορική και στα ένθετα για την εργασία των διαφόρων εφημερίδων σίγουρα θα βρεις σχετικές αγγελίες. Ετοίμασε ένα βιογραφικό και τα συνοδευτικά έγγραφα και μόλις εντοπίσεις σχετική αγγελία στείλτα, και που ξέρεις; Επίσης, μπορείς και να στείλεις CV "στα τυφλά". Οι περισσότερες ναυτιλιακές κρατούν αρχείο και όταν παραστεί ανάγκη το "ξεσκονίζουν".
Η άριστη γνώση αγγλικών και χειρισμού Η/Υ (πακέτο MSOffice) είναι απαραίτητα.
Καλή τύχη!

Morgan
26-04-2006, 15:52

Ευτυχως ηρθε ο Michael και ξυπνησα και γω...

κοιτωντας εδω
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=173

παιρνεις μια γευση απο τα τμηματα μιας εταιρειας με δ/ξ.
Σε αυτα τα τμηματα υπαρχουν (σχεδον σε ολα) θεσεις για γραμματεις χωρις απαραιτητα εμπειρια στην ναυτιλια. Τα πραγματα ειναι δυσκολα , αλλα οπως εχω πει και λεει και παραπανω ο Michael, στειλε αβερτα σε εταιρειες που θα βρεις απο το ιντερνετ και καποια απο αυτες σιγουρα θα κατσει.

efouskayak
26-04-2006, 23:28
Falenitsa θα περάσεις όμορφα ετοιμάσου για δουλειά... αλλα όταν λέμε δουλειά εννούμε ΔΟΥΛΕΙΑ. :rolleyes:

Morgan
27-04-2006, 11:04
γαιυτο θες να ξαναδουλεψεις εσυ σε ναυτιλιακή....δεν αντέχεις το "καθισιό"

efouskayak
27-04-2006, 11:31
Δεν το αντέχω ... αν και υπάρχουν και άλλοι λόγοι που τους έχω αναφέρει, όπως για παράδειγμα η έλλειψη ενδιαφέροντος :cool:

Morgan
17-05-2006, 17:13
Μετά από καιρό ένας ακόμα συνάδελφος προστέθηκε στην ομάδα του operations department (το ομάδα μην το δέσετε και κόμπο)!!
Πλοίαρχος Β' με σπουδές στο ΠαΠει και στο Κάρντιφ.

Τι σημαίνει η πρόσληψη;:

α.ότι οι νεοι συνάδελφοι κοιτάνε πρώτα και κυριότερα να βγούν έξω και όχι να μείνουν στα πλοία.
β.ότι θέσεις για νέους ναυτικούς υπάρχουν στα γραφεία εάν και εκείνοι έχουν κάνει τα σπουδαστικά κουμάντα τους.

falenitsa
17-05-2006, 21:51
[β.ότι θέσεις για νέους ναυτικούς υπάρχουν στα γραφεία εάν και εκείνοι έχουν κάνει τα σπουδαστικά κουμάντα τους.[/quote]

τί εννοείς σπουδαστικά τους κουμάντα?σπουδές στο εξωτερικό?

Morgan
18-05-2006, 09:22
σπουδες εδω (π.χ. Πα.Πειραιά) και αν έχουν και ένα επιπλέον χαρτί από έξω είναι ακόμα καλύτερα.

γενικά πιστεύω ότι οι συνάδελφοι πρέπι να έχουν πρώτο σκοπό την επιμόρφωσή τους σε όλα τα επίπεδα.

όπως έχω πεί και αλλού προτείνω σπουδές σε ελληνικό πανεπιστήμιο πρώτα και τα άλλα ακολουθούν..............

ppm
24-05-2006, 17:49
γεια παιδια,

εγω ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα οσον αφοραα τις ναυτιλιακες.
Δουλευω εδω και αρκετο καιρο σε μεγαλο τραπεζικο οργανισμο και εχω τελειωσει το ναυτιλιακο του παπει :cool:, όπως διαβασα σε καποιο post εκανα πρακτικη ασκηση με το τμημα και με εστειλαν σε τραπεζα :confused: οπου και εμεινα, το ερωτημα μου ειναι τι θα συναντησω σε μια ναυτλιακη καθως δεν εχω εργασιακη εμπειρια απο τετοιου ειδους εταιρεια.
Αλλο ενα ζητημα που με απασχολει ειναι ο τροπος αξιολογησης της δουλειας σου σε μια ναυτιλιακη, δηλ. τωρα εχω συγκεκριμενο στοχο και συγκεκριμενα νουμερα που πρεπει να φερω (νουμερα εννοω χιλιαδες ευρω σε εσοδα) και ξερω τι μου γινεται, αν παω καλα υπαρχει μπονους αν παλι οχι εκει αρχιζουν οι γκρινιες απο το "αφεντικο" (ο αμεσα προϊσταμενος μου).
Καμια ιδεα κανεις?
Ευχαριστω
ppm

Morgan
24-05-2006, 23:49
καλως ηρθες ..

ριξε μια ματια στο τοπικ που ειμαστε τωρα αλλα και στο "ΟΔΗΓΟΣ-Τμηματα Ναυτιλιακης εταιρειας"...νομιζω θα σε βοηθησει για το τι θα συναντησεις.
Καλο θεμα ειναι νομιζω και το ΓΥΝΑΙΚΑ και Ναυτιλια.

για τα μπονους, κοιτα , αυτα ειναι σχετικα και αναλογα την εταιρεια. παντως γενικα παιζουν εφοσον οι χρονιες ειναι καλες (π.χ.2-3 τελευταια χρονια στα γκαζαδικα).μην σε απασχολουν αυτα πριν μπεις.
σχετικα με goals/targets/benefits & remuneration αναλογα τις προσφορας, οι ναυτιλιακες εχουν τα λεγομενα key performance indicators με τα οποια κρινουν τους υπαλληλους τους. αλλες παλι το αφηνουν στην κριση του προισταμενου στον οποιο δινουν ενα συγκεκριμενο ποσο που αναλαμβανει να μοιρασει.

efouskayak
25-05-2006, 01:00
Αν είσαι καλός στην δουλειά σου αξιολογήσε ανάλογα σε οποιαδήποτε κλάδο συνάδελφε. Τα benefits που έχεις στην τράπεζα δεν θα τα βρείς σε σχεδόν καμμία ναυτιλιακή. Το ζητούμενο είναι τι σε ενδιαφέρει πραγματικά.

Morgan
25-05-2006, 15:21
paidia as mhn vgoume off topic.....
ta teleytaia sxolia tha metaferthoun gia na einai sygkentrwmena!

Morgan
21-06-2006, 18:25
ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ / ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ , ΕΠΙΑΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ (ΑΡΧΙΚΑ) ΣΤΟ OPERATIONS ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ BULK CARRIERS.........BRAVO ΤΖΩΝΥ

Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘ/ΧΟΣ

HARIS.L
22-06-2006, 18:49
Κατα ποσο ειναι ευκολο σε καποιον που εχει πειρα στην θαλλασα αλλα και σε νεες κατασκευες πλοιων να βρει εργασια σε ναυτιλιακο γραφειο?
Αλλα και με πολυ καλες σπουδες (σε ΤΕΙ και ΤΕΛ)?

Kyriakos
23-06-2006, 10:09
Αν έχεις βύσμα διάβαινε, και κολλητό περπάτα.

Τεχνικό τμήμα υποθέτω, εε;;

Και γιατί θες ναυτιλιακή και όχι νέες κατασκευές στο εξωτερικό;

Morgan
23-06-2006, 11:08
οι ναυτιλιακες εταιρειες που χτιζουν στο εξωτερικο διατηρουν συνηθως ενα site office το οποιο και επανδρωνουν με κοσμο του γραφειου τους...

θεωρω οτι αποφοιτος ΤΕΙ παντως δεν παει ευκολα σε site office.

Kyriakos
23-06-2006, 12:29
Ναι, αλλά υπάρχουν γραφεία που αναλαμβάνουν ναυπηγήσεις στο εξωτερικό. Χάρη, την ειμπειρία στις νέες κατασκευές, πως την απέκτησες;;

Morgan
23-06-2006, 13:12
gai ti grafeia milas? aneksarthta? dhladh kapoia etaireia na mhn exei diko ths grafeio alla enos antiproswpou? dwse kapoia parapanw stoixeia kai anoikse mia nea enothta na ta poume kalytera

Kyriakos
23-06-2006, 14:59
Ναι. Ανεξάρτητα γραφεία υπεύθυνα για την παρακολούθηση. Δεν είναι υποχρεωμένη κάθε ναυτιλιακή να έχει πλήρες τμήμα παρακολούθησης.

Προσπαθώ να δω πως να ανοίξω θέμα...

efouskayak
23-06-2006, 15:02
morgan ανοιξε ενα θεματάκι !!!!!!!!!!!

Morgan
23-06-2006, 15:38
Ναι. Ανεξάρτητα γραφεία υπεύθυνα για την παρακολούθηση. Δεν είναι υποχρεωμένη κάθε ναυτιλιακή να έχει πλήρες τμήμα παρακολούθησης.

Προσπαθώ να δω πως να ανοίξω θέμα...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΓΕΘΩΝ...

Morgan
23-06-2006, 15:38
εδω ειμαστε

Kyriakos
23-06-2006, 15:55
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΓΕΘΩΝ...

Άρα άμα είναι μια μικρότερη εταιρία (αν και το κάνουν και κάποιες μεγαλύτερες) αναθέτει σε ένα γραφείο και κάνει την δουλειά.

Morgan
23-06-2006, 16:28
φανταζομαι πως ναι...δεν το γνωριζω και μου κανει εντυπωση να αναθεσεις σε καποιους τριτους ενα τοσο μεγαλο project . για αγορες second hand το καταλαβαινω και εχω και περιπτωσεις ...εταιρειες δηλαδη που αναθετουν σε τριτους επιθεωρητες την ευρεση, ελεγχο, αξιολογηση και εισηγηση , προς αγορα πλοιων.

για την ναυπηγηση δεν το γνωριζω.

Kyriakos
23-06-2006, 17:09
Θα ανεθέσουν σε τρίτους εξιδεικευμένους, ακριβώς επειδή είναι ακριβό project. Σε πολλές περιπτώσεις το προσωπικό του γραφείου είναι η φτηνή λύση, και με το πανεπιστήμιο ΔΕΝ είσαι έτοιμος να επιβλέψεις ναυπήγηση. Και ο καλύτερος αρχιμηχανικός να είναι, άλλο η επισκευή και η συντήρηση, και άλλο το καινούργιο. Απλά θα σε πιάσουν κότσο.

Μια εταιρία με 12 πλοία θα έχει 3 α/μηχανικούς + 3 καπετάνιους και 1 Τεχν. Διευθυντή + 1 Operation Manager.

Το ιδανικό είναι πάνε κάποιους από αυτούς για παρακολούθηση, για να μάθουν και το πλοίο. Σπάνια όμως θα έχουν τα προσόντα για να διασφαλίσουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Και ποιοί θα καλύψουν το κενό; και ποιούς θα απολύσουν μετά, που δεν θα τους χρειάζονται;

Τα γραφεία που λέω αναλαμβάνουν την επίβλεψη, και το προσωπικό του γραφείου είτε παρακολουθεί από κοντά, είτε επισκέπτεται τακτικά.

Petros
23-06-2006, 17:57
Τα γραφεία που λέω αναλαμβάνουν την επίβλεψη, και το προσωπικό του γραφείου είτε παρακολουθεί από κοντά, είτε επισκέπτεται τακτικά.

Αυτή τη διαδικασία έχω ακούσει κι εγώ. Απλά συμμετέχει και η εταιρεία ενεργά.

Morgan
23-06-2006, 18:40
Θα ανεθέσουν σε τρίτους εξιδεικευμένους, ακριβώς επειδή είναι ακριβό project. Σε πολλές περιπτώσεις το προσωπικό του γραφείου είναι η φτηνή λύση, και με το πανεπιστήμιο ΔΕΝ είσαι έτοιμος να επιβλέψεις ναυπήγηση. Και ο καλύτερος αρχιμηχανικός να είναι, άλλο η επισκευή και η συντήρηση, και άλλο το καινούργιο. Απλά θα σε πιάσουν κότσο.

Μια εταιρία με 12 πλοία θα έχει 3 α/μηχανικούς + 3 καπετάνιους και 1 Τεχν. Διευθυντή + 1 Operation Manager.

Το ιδανικό είναι πάνε κάποιους από αυτούς για παρακολούθηση, για να μάθουν και το πλοίο. Σπάνια όμως θα έχουν τα προσόντα για να διασφαλίσουν την καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Και ποιοί θα καλύψουν το κενό; και ποιούς θα απολύσουν μετά, που δεν θα τους χρειάζονται;

1.θα αναθεσουν σε τριτους οχι επειδη ειναι ακριβο προτζεκτ αλλα γιατι δεν μπορουν τα τα βγαλουν περα με τα υπαρχοντα resources τους.

2.δεν υπαρχει λογος να διαφωνησω αλλωστε φανταζομαι οτι οσα λες παιζουν. απλα στην εταιρεια που εργαζομαι τα τελευταια 4 1/2 χρονια αλλα και στην προηγουμενη, ειχαν δημιουργησει ενα site office στα ναυπηγεια της χωρας οπου θα γινονταν το delivery . Το γραφειο απαρτιζονταν απο "πρωην" του γραφειου αλλα και με καινουριους που αποκτηθηκαν ειδικα για αυτο τον λογο (της ναυπηγησης) αρα θεμα εξειδικευσης δεν τιθεται...οι ανθρωποι επιασαν δουλεια για αυτο ακριβως τον σκοπο...Οι ανθρωποι αυτοι ηταν του πολυτεχνειου και με εμπειρια σε αλλα γραφεια/εταιρειες. (απο 30-40 ετων ηλικιες).
Μετα το περας του project και τις παραδοσεις των πλοιων , οι περισσοτεροι αφομοιωθηκαν απο τα "κανονικα" γραφεια και τα τεχνικα τμηματα των 2 εταιρειων που συζητω.
...οι υπολοιποι εμειναν σε Κορεα και Κροατια.

Οι του πανεπιστημιου ειναι αυτοι που καποιες ναυτιλιακες επενδυουν με βλεμμα στο μελλον που λεμε. δεν θα στειλουν καποιο μονο του.

3.δεν συμφωνω παντως οτι σε πιανουν κοτσο δεδομενα. αλλοτε γινεται , αλλοτε οχι. ετσι και αλλιως δεν σου εγγυαται κανεις οτι τα "τριτα" ανεξαρτητα γραφεια θα ειναι αγιοι και θα γινουν ολα οπως πρεπει. στην ναυτιλια δουλευουμε, μην τρελλαθουμε.Αντιθετα οι αρχιμηχανικοι προχωρουν σε εισηγησεις κατασκευαστικες γιατι ξερουν απο πρωτο χερι τις αναγκες της εταιρεας τους. κανουν παντως πολλα λαθη.

4.αυτο με τα 12 πλοια και τις ειδικοτητες δεν το πιασα

HARIS.L
24-06-2006, 18:08
Για να βαλω τα πραγματα στην σειρα τους.Οταν τελειωσα ΤΕΙ ηλεκτρολογων μηχανικων,μπαρκαρισα στο κρουαζιεροπλοιο του Ποταμιανου ΤRITON.Μετα απο 9 μηνες μπαρκο ως ηλεκρολογος-ηλεκρονικος,και μετα κατα την περιοδο την επισκευων του πλοιου ανελαβα θεση βοηθου αρχιηλεκρολογου,στις επισκευες,στα ανταλλακτικα,μετασκευες,βλαβες των πλοιων,και 4 μηνες τον χρονο μπαρκαριζα σε διαφορα πλοια της εταιριας.Αυτο για 3.5 χρονια.Μετα πηγα στην Festival cruises του Πουλιδη στις νεες κατασκευες του τοτε 1999 στην Γαλλια St.Nazaire(ALSTOM) στα πλοια Mistral και European vision,παρακολουθηση των κατασκευων και παραλαβη των πλοιων,και μπαρκο στα δυο πλοια αλλα και σε ενα απο τα παλια του (Bolero).
Μετα πηγα στις νεες κατασκευες της Superfast ferries (2001-2002) στο Kiel (HDW) στα πλοια SF8,SF9,SF10.Παρακολουθηση,παραλαβη,και μετα μπαρκο στα πλοια της εταιριας (SF8,SF10,SF6,απο το 2002-2005).
Απο εκει ειναι και η ΠΕΙΡΑ,αυτο το λεω με ολο τον σεβασμο στον φιλο Kyriakos που ρωτησε.Εγω ειμαι απο ΤΕΙ αλλα ξερω αρκετους του πολυτεχνιου δεν ξερουν τι ειναι πλωρη και τι ειναι πρυμη,και απο σχεδιο ααασσσεεεε.
Το ποιο μεγαλο βαρος στις νεες κατασκευες το εχουν οι τεχνικοι,και αυτο για χιλιαδες λογους......
Τωρα θελω να ειμαι στην στερια-Ελλαδα και για αυτο ρωτω εαν ειναι ευκολη η προσβαση σε γραφειο,και θα θελα απο εσας που ειστε τωρα σε γραφειο να μου πειτε τροπους για να υποβαλω cv,και εαν ξερετε ισως καποια εταιρια στην οποια μπορω να εργαστω.

Και κατα λαθος μπηκε η ερωτηση μου σ αυτο το topic και οχι στο εργασια σε ναυτιλιακο γραφειο.Sorry.

Morgan
24-06-2006, 21:27
η πειρα ειναι το πιο σημαντικο χαρτι απο όλα....

η συζητηση κλειδωνει....τα υπολοιπα στο "εργασια στο ναυτιλιακο γραφειο"...

Χαρη, βρηκες τιποτα ενδιαφερον σε εκεινη την ενοτητα?

HARIS.L
24-06-2006, 23:05
Φιλε MORGAN ειμαι ποια στο σωστο topic.Θα μπορουσες να μεταφερεις την προηγουμενη κουβεντα που ειχαμε σε αυτο το topic?
Eιναι παρα πολυ ενδιαφερουσα αυτη η κουβεντα,και αυτο γιατι καθε μερα βλεπω οτι εαν δεν εχεις μπαρμπα στην Κορωνη (Χιο,Ανδρο,Κρητη,κλπ)δεν κανεις τιποτα!(Εγω ειμαι απο την Λημνο)
Ειναι κατι σαν το δημοσιο εαν δεν εισαι απο τα ανω νησια!!!
Τι και εαν εχεις κατασκευασει <<τον σπουτνικ>> ο φελλος θα ειναι παντα στην επιφανεια!!!
Εχω δει τα χειροτερα αυτα τα χρονια και ας ειμαι 34 ετων.

Kyriakos
26-06-2006, 11:47
Dear Morgan,

1. Σωστό. Εγώ δεν το είπα καλά. Αν έχουν το ανθρώπινο δυναμικό ακόμα καλύτερο για αυτούς. Σε τέτοια project δεν υπολογίζουν το κόστος, για αυτό και εύκολα προσλαμβάνουν τρίτους. (το παράδειγμα με τις ειδικότητες)

2. Προφανώς μεγάλες εταιρίες με σειρά newbuilding. Η επιλογή ποιοί μένουν, ποιοί έρχονται και ποιοι φεύγουν, με τί κριτήρια γινόταν;

3. Από interview, που είχα σε ένα τέτοιο γραφείο: α. Θέλανε νεαρούς για μην είναι διεφθαρμένοι. (ίσως γιατί έτσι έχει τον πλήρη έλεγχο το αφεντικό) β. Χρησιμοποιούσαν αρκετούς ξένους, με προϋπηρεσία σε ναυπηγία του Αν. Μπλοκ. γ. Θα περνούσα και από έγκριση του εφοπλιστή.

Harri, όντως έχεις πολυ καλή εμπειρία, και γιαυτό άλλωστε ρώτησα. Οσο για το θέμα του ποιός ξέρει τι από ΤΕΙ /ΑΕΙ, προσωπικά δεν διαχωρίζω όσο αφορά την γνώση ή την ευστροφία ή την αντίληψη του καθενός. Κατά την γνώμη μου το πανεπιστήμιο σου δίνει τις βάσεις για να καταλάβεις κάποια πράγματα και να συμπληρώσεις το υπόλοιπο 95% στην δουλειά. Όσο για τον μπάρμπα, όπως έχω ξαναγράψει, αν έχεις βύσμα διάβαινε και κολλητό περπάτα...

Morgan
26-06-2006, 11:58
2. Προφανώς μεγάλες εταιρίες με σειρά newbuilding. Η επιλογή ποιοί μένουν, ποιοί έρχονται και ποιοι φεύγουν, με τί κριτήρια γινόταν;

ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΣ ΗΘΕΛΑΝ...ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 10 ΑΤΟΜΑ...ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΙ ΗΔΗ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Η' ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ

HARIS.L
26-06-2006, 16:51
Aπο την εμπειρια μου στης νεες κατασκευες θα πω τα εξης.
Οταν μια εταιρια θελει να κανει αυτο το βημα θελει να εχει μαζι της τοσο στελεχη που ειναι κοντα της οσο και νεους οπου θα γινουν και αυτοι αυριανα στελεχη.
Στην Superfast (π.χ οταν ειδαν την προηγουμενη εμπειρια στην Festival και ρωτησαν φυσικα για αυτην) βρηκα ενα team που το αποτελουσαν παρα πολυ ικανα στελεχη οπως εξαιρετους ναυπηγους (Σταμπουλελης) με ενα Crawn(Royal cruises) και τα sf1 μεχρι sf10 και αργοτερα sf11-sf12,πισω του και η γαστρα των superfast ειναι δικης του σχεδιασης και πατενταρισμενη,αρχιηλεκτρολογο οπως ο Βεργης,και αλλοι Α.μηχανικοι,ηλεκτρολογοι με εμπειρια αλλοι και αλλοι χωρις.
Σαν ηλεκτρολογος-ηλεκρονικος θα πω οτι το τρεξιμο ειναι το κατι αλλο,αλλα αξιζει.
Το πρωι συναντηση ολο το team και αρχιζουν μετα στο πλοιο οι προγραμματισμενες επιθεωρησεις και οι παραλαβες των μηχανηματων εαν βεβαια αυτα ειναι ετοιμα.Πολλες φορες πας για παραλαβη και βρισκεις ενα σωρο ατελειες και ξανα απο την αρχη.Ολα πριν την υπογραφη θα πρεπει να λειτουργουν perfect,και αυτο για δυο λογους α)γιατι για αυτο τον λογο σε πληρωνει η εταιρια και β)γιατι το πλοιο εσυ θα το ταξιδεψεις και ολα τα λαθη εσυ θα τα βρεις μπροστα σου.
Εταιρια εχει πολυ μεγαλο κερδος με το να εχει δικους της ανθρωπους και οχι καποιο αλλο γραφειο για αυτη τη δουλεια.Α)γιατι δεν θα τα παρουν απο το ναυπηγειο για τους ανω λογους,Β)γιατι εισαι ενα με το πλοιο οταν το βλεπεις απο κομματια λαμαρινας να μεταμορφωνετε σε κυκνο,ε το πονας και θελεις να λες μετα και εγω ημουν εκει,Γ) σε εκπαιδευουν σε ολα τα νεα συστηματα που εχει το πλοιο (εγω πηγα Νορβηγια για τον νεο τυπο μηχανης της Wartsilla,για τον νεο αυτοματισμο της Valmarine damatic xd,στην φιλανδια για την kamewa,macgregor-kone,και για τα azipot Propulsion,στην Γαλλια για την electric propulsion(alstom),ολα αυτα δεν ειναι εξοδα για μια εταιρια αλλα επενδηση γιατι στο αμεσο μελλον μετα το περας του warantty δεν θα καλει τεχνικους για τις βλαβες.

Dreadlord
08-08-2006, 16:45
Γεια σας παιδια...

Αλλος ενας ταλαιπωρος στη παρεα σας σε αναζητηση καλυτερης σταδιοδρομιας σε ναυτιλιακη επιχειρηση....λιγα λογια για μενα: Εχω μπει στο 3ο μου ετος σε ΝΕ στο ISM/ISPS και με καποια αλλα εξτρα μικροκαθηκοντα που αναλαμβανω ενιοτε και προσωρινα. Λεφτα ψιλοχαλια μπορω να πω, βασικος, (δεν υπολογιζουν πτυχια - Bsc - MA, λογω αγγλοφωνου κολλεγιου), μη πληρωμη υπερωριων, (who does βασικα), και
γενικως εχω μπουχτισει εδω. Εχω σκοπο να ζητησω αυξηση και να πω την αληθεια, βλεπω και να τη παιρνω(δε ξερω ποση θα'ναι βεβαια) αλλα και παλι θελω να τη κανω απο δω...Tεσπα, εχω τελειωσει και στρατιωτικο κι εχω εξασφαλισει (κατι που δεν ειχα παλιοτερα) συστασεις (three και πολυ καλες απο υψηλοβαθμα στελεχη).

Να σας ρωτησω κατι, τη γνωμη σας, εαν πχ καποιος αρχισει και ψαχνεται για αλλη δουλεια, εαν πληρωνεται λιγα αυτη τη στιγμη, τι τον συμφερει να κανει; πχ εμενα γνωστοι και φιλοι, και του χωρου κι εκτος, μου εχουν πει να πω παραπανω (το πολυ 200Ε επανω) οτι επαιρνα, σε μορφη "μαυρων" κιολας, να μη μπορει να αποδειχτει οτι δε τα επαιρνα τα παραπανω στ'αληθεια, ωστε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να παρω τα ιδια και στην
επομενη. Αυτο που, πρωτον, δε ξερω (πρωτη μου δουλεια γαρ) ειναι αν γενικως παιζει οι επομενοι εργοδοτες να προσφερουν περισσοτερα απο οσα επαιρνες στη προηγουμενη ή αν κοιτανε να σου δωσουν τα ιδια,τουλαχιστον αρχικα, ή αν κοιτουν να επιβαλουν τη δικη τους μισθολογικη πολιτικη.

Δευτερον και σημαντικοτερον, αυτο το ψεμα του να πει καποιος ολιγον παραπανω απο οτι επαιρνε, θα το κανατε; πως το βλεπετε;

Morgan
08-08-2006, 18:43
...εαν πχ καποιος αρχισει και ψαχνεται για αλλη δουλεια, εαν πληρωνεται λιγα αυτη τη στιγμη, τι τον συμφερει να κανει; πχ εμενα γνωστοι και φιλοι, και του χωρου κι εκτος, μου εχουν πει να πω παραπανω (το πολυ 200Ε επανω) οτι επαιρνα, σε μορφη "μαυρων" κιολας, να μη μπορει να αποδειχτει οτι δε τα επαιρνα τα παραπανω στ'αληθεια, ωστε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να παρω τα ιδια και στην
επομενη. Αυτο που, πρωτον, δε ξερω (πρωτη μου δουλεια γαρ) ειναι αν γενικως παιζει οι επομενοι εργοδοτες να προσφερουν περισσοτερα απο οσα επαιρνες στη προηγουμενη ή αν κοιτανε να σου δωσουν τα ιδια,τουλαχιστον αρχικα, ή αν κοιτουν να επιβαλουν τη δικη τους μισθολογικη πολιτικη.

Δευτερον και σημαντικοτερον, αυτο το ψεμα του να πει καποιος ολιγον παραπανω απο οτι επαιρνε, θα το κανατε; πως το βλεπετε;

αν αρχισεις με αυτη την λογικη ....αστο καλυτερα & μην με παρεξηγησεις γιατι το λεω με καλη προθεση...εγω δεν θα το κανα και δεν το εκανα.

σε επομενη δουλεια (εφοσον εχεις κληθει για συνεντευξη) λογικα θα πας ετσι και αλλιως για καλυτερα. ποσο ανεγκεφαλος πρεπει να ειναι καποιος για να σου ζητησει μεταγγραφη για λιγοτερα?

επισης...αυτα τα 200 πανω , 300 κατω δεν ειναι σοβαρα. σημασια εχει για τι θεση μιλαμε και με ποιες αρμοδιοτητες, συνθηκες εργασιας και προοπτικες εξελιξης , στοιχεια δηλαδη μεταβλητα. Αρα καθε προ-αποφαση για το τι θα ζητησεις επιπλεον ειναι ακαιρη. Να εισαι βεβαιος για το τι θες και το που θα πας ωστε να ξερεις και τι θα ζητησεις. Αν δεν ξερεις τι θα ζητησεις σου προτεινω να μαθεις τι παιζει η αγορα για παρομοιες θεσεις και να τους το αναφερεις , αφηνοντας στην "ευχερεια" τους να σου προτεινουν. Αυτοι προτεινουν - ΕΣΥ δεν δεχεσαι απαραιτητα....ή αντιπροτεινεις.

να ξερεις οτι σοβαρες εταιρειες , εδω και καιρο εχουν αρχιζει να κοβουν τα μαυρα , ενω το ποσα επαιρνες μαθαινεται πολυ ευκολα με ενα τηλεφωνο...

Να εισαι συγκεκριμενος στις απαιτησεις σου και να μην φυγεις απο την τρεχουσα εργασια αν δεν εχεις υπογραψει.

Dreadlord
08-08-2006, 19:05
Ναι, εχεις δικιο (καμια παρεξηγηση;) ). Εξαλλου κι εμενα δεν ειναι στο χαρακτηρα μου τετοιες απατες, δεν αισθανομαι κι εγω καλα. Προτιμω απο εδω να εξασφαλισω κατι καλυτερο και να το εχω σαν στανταρ κατωτερο οριο και βλεπουμε απο κει και περα. Δε καιγομαι να φυγω κι αυριο....

Ερωτηση, πως να μαθω σε θεσεις που με ενδιαφερουν τι λεφτα παιζουν; απο που; μπορω να κανω απλα υποθεση αναλογα με τα χρονια του υπαλληλου σε εργασια, πτυχια κλπ..Ενταξει, εμενα μου αρεσει το chartering περισσοτερο απο τα παντα (ειδικα το SnP) αλλα δε ξερω τι δινουν σε trainee γενικα.

Τωρα το αλλο που μου ειπες και μου θυμησε κι εδω τη παρουσα κατασταση....Πως να εξασφαλιστω εγω στον επομενο(υς) υποψηφιο εργοδοτη μου οτι δε θα μου πει στο μηνα επανω "αντε γεια", ή ακομα χειροτερα και λιγο αφου φυγω απο τη προηγουμενη μου δουλεια; Συγκεκριμενα εγω στη τωρινη δουλεια (κι ολοι οσοι ειναι εδω), δεν εχω υπογραψει καμια συμβαση εργασιας (δεν ηξερα τοτε κιολας..)..μια αναγγελια προσληψης εχω υπογραψει και νομιζα, τοτε, οτι ημουν καλυμμενος. Ειναι ταμπου κι η ιδια η λεξη "συμβαση"...

Morgan
08-08-2006, 20:40
Ερωτηση, πως να μαθω σε θεσεις που με ενδιαφερουν τι λεφτα παιζουν; απο που; μπορω να κανω απλα υποθεση αναλογα με τα χρονια του υπαλληλου σε εργασια, πτυχια κλπ..

απο φιλους και συναδελφους

Ενταξει, εμενα μου αρεσει το chartering περισσοτερο απο τα παντα (ειδικα το SnP) αλλα δε ξερω τι δινουν σε trainee γενικα. αλλο ο ενας τομεας αλλος ο αλλος....broker και τα δυο
δυσκολα επαγγελματα για εμενα . στελνε βιογραφικα και θα μαθεις.//το θεμα που να σε απασχολει ειναι αν θα σε παρουν και που, οχι τα χρηματα.
τι ηλικια εισαι...? σειρα μου?

Τωρα το αλλο που μου ειπες και μου θυμησε κι εδω τη παρουσα κατασταση....Πως να εξασφαλιστω εγω στον επομενο(υς) υποψηφιο εργοδοτη μου οτι δε θα μου πει στο μηνα επανω "αντε γεια", ή ακομα χειροτερα και λιγο αφου φυγω απο τη προηγουμενη μου δουλεια;

δεν μπορεις να το ξερεις 100%!!! μειωνεις το ρισκο πηγαινοντας σε πιο "σοβαρα" μαγαζια, ή συνειδητα οτι μπορει συντομα να ξαναψαχνεις. ο αλλος γιατι να σε διωξει αμα του κανεις την δουλεια?

Συγκεκριμενα εγω στη τωρινη δουλεια (κι ολοι οσοι ειναι εδω), δεν εχω υπογραψει καμια συμβαση εργασιας (δεν ηξερα τοτε κιολας..)..μια αναγγελια προσληψης εχω υπογραψει και νομιζα, τοτε, οτι ημουν καλυμμενος. Ειναι ταμπου κι η ιδια η λεξη "συμβαση"...

εεεεεε???????
συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι σοβαρο που μου λες!
τωρα που ξερεις, καντην και ψαξε με την ησυχια σου...ρε τι μαμακιες ειναι αυτες που κανει το αφεντικο σου?

Dreadlord
08-08-2006, 21:52
ουφ...κατσε να παρω την αυξησουλα...σημερα εκανα μια πρωτη επαφη για το θεμα και πιστευω θα παει καλα...ασε να εχουμε αυτο το χαρτι και βλεπω για μετα...Chartering παντως καραγουσταρω! ειδικα SnP. Ειδικα αυτες τις μερες, βλεπω και μια αγγελια στη Ν. για trainee πανω σε αυτο ακριβως. Εψαξα λιγο στο google τον αριθμο του φαξ που δινουν για αποστολη βιογραφικων, μηπως πετυχω την εταιρια..εεε βγηκε ξενοδοχειο..:confused: Anyway τωρα τωρα δεν ειχα σκοπο να στειλω so...

Ειμαι στα 27 Capt. Μorgan, τα κλεινω σε λιγους μηνες.:cool:

nerevar
09-08-2006, 10:06
Γεια σας.Ειμαι και εγω σχετικα νεος στο φορουμ.ειμαι δευτεροετεις στο τμημα ναυτιλιακων σπουδων του Πα.Πει.μου αρεσουν πολλυ οι σπουδες μου αν και το τμημα και γενικως το πανεπιστημιο υπολειτουργουν. αυτο ομως που μου εχει κεντρισει περισσοτερο το ενδιαφερον ειναι οι brokers και με αυτον τον χωρο θελω να ασχοληθω.ξερεις μηπως κανεις τι ¨"απαιτειται" να κατεχει καποιος (γνωσεις,γνωριμιες,νοοτροπια,τρελα) για να ξεκινισει δικο του γραφειο?εαν αυτο δεν ειναι εντελως αδυνατον

Morgan
09-08-2006, 10:20
ουφ...κατσε να παρω την αυξησουλα...σημερα εκανα μια πρωτη επαφη για το θεμα και πιστευω θα παει καλα...ασε να εχουμε αυτο το χαρτι και βλεπω για μετα...Chartering παντως καραγουσταρω! ειδικα SnP. Ειδικα αυτες τις μερες, βλεπω και μια αγγελια στη Ν. για trainee πανω σε αυτο ακριβως. Εψαξα λιγο στο google τον αριθμο του φαξ που δινουν για αποστολη βιογραφικων, μηπως πετυχω την εταιρια..εεε βγηκε ξενοδοχειο..:confused: Anyway τωρα τωρα δεν ειχα σκοπο να στειλω so...

Ειμαι στα 27 Capt. Μorgan, τα κλεινω σε λιγους μηνες.:cool:

Να τα εκατοστησεις! ενταξει μικρος εισαι και εργαζεσαι ηδη αρκετο καιρο!
Παντως επιμενεις να μπερδευεις το Chartering με το S&P...αλλο το ενα πραγμα το ενα και αλλο το αλλο. Το ειναι ναυλωσεις και το αλλο αγοραπωλησιες ...

Οταν βλεπεις ενδιαφερουσα αγγελια να στελνεις ανεξαρτητα αν θες τωρα να φυγεις ή όχι! ειναι καλό γιατί μετράς τις δυνάμεις σου, μπορει να σου κάτσει κάτι απρόσμενα καλό και μαθαίνεις από τα λάθη που πιθανόν κάνεις στα βιογραφικά ή τις συνεντεύξεις...είναι καλό να αποκτάς τετοια εμπειρία.

Morgan
09-08-2006, 10:25
ξερεις μηπως κανεις τι ¨"απαιτειται" να κατεχει καποιος (γνωσεις,γνωριμιες,νοοτροπια,τρελα) για να ξεκινισει δικο του γραφειο?εαν αυτο δεν ειναι εντελως αδυνατον

Καλώς ΄ηρθες...

να αρχίσεις δουλειά σαν εκπαιδευόμενος ώστε να αποκτήσεις και κάποιες γνώσεις αλλα και γνωριμίες...να δεις το αντικειμενο απο μεσα. ειναι δυσκολη δουλεια και αλλιως την φανταζομαστε και ισως να ειναι τελικα διαφορετικα.
την εχω κανει σε ενα μικρο γραφειο στον πειραια, αλλα χρειαζεται πολυ διπλωματια και marketing , ενα ειδος πωλητη...υπηρεσιων. αν εχεις τα συκωτια σου ευχομαι οτι καλυτερο γιατι υπαρχουν πολλα λεφτα (και δυστυχως πολλα γραφεια που ασχολουνται)

nerevar
09-08-2006, 11:40
thanks skipper morgan!κατι αλλο ομως.λες οτι την δουλεια αλλιως την φανταζομαστε και αλλιως ειναι.δηλαδη?μου το κανεις πιο λιανα? αν και μικρος σχετικα εχω ηδη κανει πρακτικη σε ναυτιλιακο γραφειο.απο ποτε καλο ειναι να αρχισω να στελνω βιογραφικα?τελος μπορεις να μου πεις τις εμπειριες σου-εντυπωσεις απο τοτε που ειχες απο τοτε που δουλευες?

Morgan
09-08-2006, 12:00
πιο λιανα δεν εχει...μεχρι να μπεις στην συγκεκριμενη εργασια που πιθανον ειναι διαφορετικο απο αυτο που κανεις ηδη, δεν μπορεις να ξερεις
τι ακριβως θα κανεις, τι θα σου ζητανε και το πως πρεπει να λειτουργησεις. εγω πριν "βρω αυτο που ηθελα" περασε ενα διαστημα και ειδα 2-3 κομματια του κλαδου ακομα.
ενα απο αυτα ειναι το chartering μικρων πλοιων και οι αγοραπωλησιες.

Τα βιογραφικα μπορεις να αρχισεις να τα στελνεις απο ...εχθες!

ασε καλυτερα τις εντυπωσεις γιατι δεν ειναι κριτηριο. απλα δεν μου αρεσε και δεν μου ταιριαζε το υφος αυτης της δουλειας.

nerevar
09-08-2006, 12:10
οπως και να εχει thanks man

Dreadlord
09-08-2006, 13:12
ενα απο αυτα ειναι το chartering μικρων πλοιων και οι αγοραπωλησιες.

μπορεις να αναφερεις 3-4 χαρακτηριστικα της δουλειας αυτης, για αγοραπωλησιες; ετσι, πραγματα που ειδες οτι θα'χεις στη καθημερινοτητα σου αν ακολουθουσες αυτη τη πορεια

Petros
09-08-2006, 15:14
Οταν βλεπεις ενδιαφερουσα αγγελια να στελνεις ανεξαρτητα αν θες τωρα να φυγεις ή όχι! ειναι καλό γιατί μετράς τις δυνάμεις σου, μπορει να σου κάτσει κάτι απρόσμενα καλό και μαθαίνεις από τα λάθη που πιθανόν κάνεις στα βιογραφικά ή τις συνεντεύξεις...είναι καλό να αποκτάς τετοια εμπειρία.

Παρότι έχεις δίκιο, δεν είναι λίγο επικίνδυνο να στέλνεις βιογραφικά ενώ έχεις ήδη δουλειά από πλευράς εχεμύθειας?

Dreadlord
09-08-2006, 15:40
Ναι καλη αυτη η αποψη αλλα οταν εισαι σχετικα ικανοποιημενος καπου και στείλεις γι'αλλου και σπασει ο διαολος το ποδαρι του και σε θελουν, εαν ΔΕΝ ειναι ΤΟΣΟ καλυτερα στη καινουρια, αυτα που σου προσφερουν, μπορει να βρεθεις σε δυσκολο διλημμα και να δεις 1 μηνα αφου φυγεις απο τον πρωτο οτι ισως δεν ηταν κι η καλυτερη κινηση. Θελει ξεκαθαρισμα μεσα μας, τι θελουμε πρωτα, να το'χουμε παρει λιγο αποφαση.

Για την εχεμυθεια, δε νομιζω οτι τρεχει τιποτα. Σιγα μη κατσει ο καθε εφοπλιστης που βλεπει το ρεζουμε σου να επικοινωνησει με τον εφοπλιστη εργοδοτη σου και να του πει οτι φευγεις. Ή μηπως ο καθενας που παραιτηθηκε δεν ειχε βρει πρωτα κατι; (οι περισσοτεροι...)

Petros
09-08-2006, 15:46
Σιγα μη κατσει ο καθε εφοπλιστης που βλεπει το ρεζουμε σου να επικοινωνησει με τον εφοπλιστη εργοδοτη σου και να του πει οτι φευγεις. Ή μηπως ο καθενας που παραιτηθηκε δεν ειχε βρει πρωτα κατι; (οι περισσοτεροι...)

Δεν είναι μόνο αυτός ο τρόπος να μαθευτεί ότι ψάχνεις. Από την μια εταιρεία στην άλλη μπορεί να προωθούνται τα βιογραφικά και άλλοι τρόποι υπάρχουν να την 'πατήσεις'.

Morgan
09-08-2006, 17:04
Παρότι έχεις δίκιο, δεν είναι λίγο επικίνδυνο να στέλνεις βιογραφικά ενώ έχεις ήδη δουλειά από πλευράς εχεμύθειας?

αν μιλαμε για σοβαρη εταιρεια , τοτε η εχεμυθια αποτελει βασικο στοιχειο.
αν μιλαμε για πιτσικομηδες....την πατησαμε ολοι μας.
και τα 2 παιζουν παντως Πετρο. Θελει προσοχη και οχι σε μια νυχτα να στειλεις 300 βιογραφικα γιατι θα "βρωμησει" πολυ

Morgan
09-08-2006, 17:05
Δεν είναι μόνο αυτός ο τρόπος να μαθευτεί ότι ψάχνεις. Από την μια εταιρεία στην άλλη μπορεί να προωθούνται τα βιογραφικά και άλλοι τρόποι υπάρχουν να την 'πατήσεις'.

ΕΧΕΜΥΘΕΙΑ.....

μην λειτουργεις με φοβο αλλα με συνεση

Petros
09-08-2006, 17:34
Δύσκολο να ξέρεις ποιές εταιρείες είναι σοβαρές σε αυτόν τον τομέα (διαχείρησης βιογραφικών).

Μπορεί να πάρει η Κατερίνα (απλά μου αρέσει το όνομα) που είδε το c.v. τηλέφωνο την Αγγελική (κι αυτό επίσης) και να της πεί: 'Αυτός ο τάδε που ψάχνει για δουλειά δικός σας είναι? Τι συμβαίνει και ψάχνεται?' κτλ. κτλ.

Τέλος πάντων είναι υποκειμενικό τι θεωρεί ο καθένας 'επικύνδυνο', αυτό που ξέρω είναι ότι πολλά πράγματα που δεν πρέπει να μαθευτούν, τελικά μαθεύονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Βιογραφικό δικό μου είχε βρεθεί στην Κρήτη και σε άλλα 'περίεργα' σημεία με κάποιον τρόπο! (Βulk αποστολές δεν είχα κάνει).

Morgan
09-08-2006, 18:05
αν το κανει αυτο η καθε Κατερινα, τοτε μιλαμε για ελλειψη σοβαροτητος. Εφοσον εχει βαλει αγγελια οτι ψαχνει, με πια επαγγελματικη λογικη θα σε εκθεσει, εγω δεν το καταλαβαινω, ισως γιατι εως τωρα δεν μου εχει συμβει.

Συνηθως αυτα τα τηλεφωνα πεφτουν στα μπαρκαρισματα και οχι σε θεσεις γραφειου αλλα οπωσδηποτε το "ρισκο" ειναι υπαρκτο...παντα υπαρχει ρισκο.

Η γνωμη μου ομως ειναι - απο το 1998 που εργαζομαι σε γραφειο - πως αν ο αλλος ειναι μεγαλη εταιρεια και οχι πιτσικομης , και ενδιαφερεται να παρει ανθρωπο στην εργασια του δεν σε χωνει γιατι δεν εχει λογους να σε καψει. Θελει και θα κανει την δουλεια του.

Petros
10-08-2006, 10:07
Aplo to zitima prosexeis poly pou stelneis kai ypopsin poioy mesa stin etaireia stelneis. Kai prosexe se parakalo ti les gia tin kathe Katerina :)

Kyriakos
10-08-2006, 10:52
Σε εταιρίες που δεν βάζουν ούτε όνομα ούτε τηλ, (μόνο Ταχ. Θυρ) στέλνετε βιογραφικά;

Morgan
10-08-2006, 11:01
χαχαχαχα
α ρε Πετρο με την Κατερινα σου....

εγω σε εταιρειες με ΤΘ μονο εχω στειλει αλλα χωρις αποτελεσμα ...γενικα δεν τις συστηνω μιας και εχω διαπιστωσει οτι αρκετες απο αυτες, μονο βαση για βιογραφικα διατηρουν...

Morgan
10-08-2006, 11:57
λεμε οτι εχουν μονο Ταχυδρομικη Θυριδα...οχι e-mail..
ετσι καταλαβα.

Petros
10-08-2006, 11:59
kala katalaves esy ego eimai ektos.

Kyriakos
10-08-2006, 12:10
Εγώ δεν έχω στείλει ΠΟΤΕ. (ειδικά άμα ζητάνε και φωτό, πάει ο νούς μου στο κακό) επίσης πολλοί σοβαροί εππαγελματίες το αποφεύγουν.

Μιλάμε για Ναυτομπορική, έτσι; όχι esspreso κτλ...

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία, που εμένα μου λέει "ντρεπόμαστε να μέθετε οτί θέλουμε κόσμο", ή "να μην μας ενοχλήσετε, τα CV τα κάνουμε ότι γουστάρουμε", ή "για να δούμε τί παίζει η αγορά, για να ρυθμίσουμε τους μισθούς μας".

εκτός αν στέιλεις βιογραφικό χωρίς όνομα με την σημείωση "αν ενδιαφέρεστε, στείλτε εμαιλ"!!

Dreadlord
10-08-2006, 13:05
Εδω και λιγο καιρο, για εναν επαγγελματικο λογο, εχω αναλαβει να στελνω στη Ν. αγγελιες κατα καιρους για θεσεις που θελουμε. Ονομα δε βαζουμε αλλα οταν οι υποψηφιοι θα στελνουν βιογρ. σε εταιρια που φαινεται ποια ειναι απο το email, ε δεν ειναι βλακεια;; Εννοειται δε γραφω εγω τις αγγελιες ετσι;;:D

Azzos
11-08-2006, 12:14
Ego Afto pou proteino se olo ton kosmo gia ebresi ergasias eidika sthn naftilia einai na piasete ena katalogo me tis naftiliakes eterias kai ipopsin Human Resources na stelnete ta CV sas. etsi exo kanei kai pianei...den xriazete na perimeneis...Etsi kai alios oi naftiliakes kratane ta CVs gia peripou 3 mines (apo osa ksero). Mhn perimenete kapia aggelia stis efimerides. Oi efimerides apla sou dinoun stigma pies etaireies zitane ana periodo kai kaneis kapio tilefono meta...

SpirosRR

Dreadlord
11-08-2006, 14:21
Ego Afto pou proteino se olo ton kosmo gia ebresi ergasias eidika sthn naftilia einai na piasete ena katalogo me tis naftiliakes eterias kai ipopsin Human Resources na stelnete ta CV sas. etsi exo kanei kai pianei...den xriazete na perimeneis...Etsi kai alios oi naftiliakes kratane ta CVs gia peripou 3 mines (apo osa ksero). Mhn perimenete kapia aggelia stis efimerides. Oi efimerides apla sou dinoun stigma pies etaireies zitane ana periodo kai kaneis kapio tilefono meta...

SpirosRR

Σωστος ο Σπυρος, κι εγω ετσι ειχα κανει και βρηκα τη τωρινη μου. Οπου τα κραταμε και χρονια τα Βιογρ. οχι 3 μηνες μονο.

Βρειτε κανα "Σκολαρικο" βιβλιο απο κανα γνωστο σε εταιρια και θα βρειτε εκατονταδες διευθυνσεις.

Morgan
14-08-2006, 09:45
εχει ο Σκολαρίκος e-mails? γαιτι αν πρεπει να στειλει 100 φαξ...την πατησαμε ;)

παντως το συγκεκριμενο βιβλιο σου δινει μια εικονα για την πιοτητ αή το μέγεθος κάποιων εταιρειών

Maroulis Nikos
14-08-2006, 14:21
Σε λίγο καιρό θα σας δίνετε δυνατότητα και στο naytilia.gr για εύρεση εργασίας .... ;)

Azzos
15-08-2006, 15:58
An exete to biblio tou skolarikou sta xeria sas einai oti kalitero epidi exei ola ta emails kai dieu8insis to eterion....ektos aftou blepete kai posa ploia exei ka8e eteria...mhn pate se kapia eteria pou exei miso ploio kai afto ipo8ikebmeno. ena kalo site gia info einai to www.ship.gr (http://www.ship.gr) me polles naftiliakes eteries kataxorimenes.

Dreadlord
15-08-2006, 18:39
An exete to biblio tou skolarikou sta xeria sas einai oti kalitero epidi exei ola ta emails kai dieu8insis to eterion....ektos aftou blepete kai posa ploia exei ka8e eteria...mhn pate se kapia eteria pou exei miso ploio kai afto ipo8ikebmeno. ena kalo site gia info einai to www.ship.gr (http://www.ship.gr) me polles naftiliakes eteries kataxorimenes.
μηπως εχεις υποψιν σου (υποκειμενικα παντα), τιποτα κριτηρια που θα μπορουσαμε ν'ακολουθησουμε στην επιλογη ποιων εταιριων θα στελναμε; αν εχεις 3000 μεσα δε μπορουμε να στειλουμε σε ολες ετσι; ας πουμε, αυτο που ειπες επανω κι μου εδωσε το ερεθισμα για την ιδεα-ερωτηση, ηταν κριτηριο.

Azzos
16-08-2006, 10:25
Ena kalo kritirio gia epilogi mias eterias einai posa new buildings exei (2003-2006). Osa pio polla toso kalitera.Perisotera atoma gia na kanei management ta ploia. tora ean exei pola ploia mia eteria ala palia (Agoudimos), tote 8elei edo prosoxi. Episis prepei na deite an exei kai grafeia sto eksoteriko (London NewYork). Episis Megales eteries exoun metafer8ei sta boreia kai Notia proastia (Kifisia,Marousi, Voula , Glyfada ktl).

Morgan
16-08-2006, 10:27
ο αριθμος , ο τυπος και το ετος κατασκευης των πλοιων ειναι ενα καλο ενδεικτικο για το ψαξιμο σου.

οπως και να εχει οι "μεγαλες" ελληνικες εταιρειες ειναι λιγο ως πολυ γνωστες...(π.χ. TSAKOS/KRISTEN/ELETSON/SPRINGFIELD και άλλες) όχι όμως ότι πρέπει να χτυπήσεις μόνο τις κορυφαίες. Δοκίμασε και στις μικρομεσαίες που έχουν πολλά περιθώρια ανέλιξης

Azzos
16-08-2006, 10:36
www.mis.gr (http://www.mis.gr)
"Greek-Cypriot Maritime On-Line Database 7 days free trial period"
Pigene sto site above kai epilekste to akolou8o link: Greek-Cypriot Maritime On-Line Database 7 days free trial period
Sas dinoun free kodikous gia 7 hmeres gia na dite to site kai tis naftiliakes eteries. Mporeis na baleis diafora kritiria gia na epileksis pies eteries na deis (Poli, typo ploiwn, ktl). kai sthn teliki an mporeis agorazeis kai to cd gia na mhn exeis problima gia sindesis.

Morgan
21-08-2006, 10:46
το εκανε τελικα κανεις αυτο?

Sirius
21-08-2006, 14:24
Ναι, σου δινει τα στοιχεια που λεει ο φιλος πιο πανω αρκει να βαζεις μια μια για πια εταιρια ψαχνεις, δεν εχει δηλαδη καταλογο με ολες να διαλεξεις.

Morgan
22-08-2006, 12:21
θα ηταν πιο βολικο να ειχε λιστα με τα ονοματα και να πατουσες επανω.
εφοσον ομως ειναι ενημερωμενος οδηγος , τοτε αξιζει τον κοπο
..

επαναλαμβανω και το παρακατω λινκ:

http://www.marine-marketing.gr/index.htm

Sirius
22-08-2006, 14:53
και αυτο εδω για ολες τις χωρες..

http://directory.fairplay.co.uk/

Morgan
22-08-2006, 15:01
ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ

ezzyskipper
25-08-2006, 03:38
Γεια σας τις προαλλες βρηκα μεσω μηχανη αναζητησης το φορουμ σας το οποιο ειναι πολυ καλο.Ειμαι ανθυποπλοιαρχος 25 ετων εχω παρει 2 κυκλους του Πλοιαρχου Β’ και μου μενει ενας.Το Νοεμβρη παω στρατο να τελειωνω και με αυτο το βασανο.Η υπηρεσια μου απο δοκιμος ειναι σε δεξαμενοπλοια και σαν ανθυποπλοιαρχος εχω 22 μηνες παλι σε δεξαμενοπλοια.Σκεφτομουν επειδη με ενδιαφερει πλεον να δουλεψω στην στερια σε ναυτιλιακη εταιρεια να παρω και του υποπλοιαρχου αλλα να μην μπαρκαρω και να παω Αγγλια για μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα.Μηπως ξερετε ποια πανεπιστημια θα με δεχτουν? Θα εχω μετα προοπτικες ωστε να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα? Ποια ειναι η γνωμη σας? Η να παρω και του υποπλοιαρχου και να ψαξω να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα χωρις να χρειαστει να ξενιτευτω?

Michael
25-08-2006, 13:26
Συγκεκριμενα εγω στη τωρινη δουλεια (κι ολοι οσοι ειναι εδω), δεν εχω υπογραψει καμια συμβαση εργασιας (δεν ηξερα τοτε κιολας..)..μια αναγγελια προσληψης εχω υπογραψει και νομιζα, τοτε, οτι ημουν καλυμμενος. Ειναι ταμπου κι η ιδια η λεξη "συμβαση"...

Φίλε μου καλώς ήρθες,
Έχε υπόψη σου ότι αν δεν εργάζεσαι με μερική απασχόληση δεν είναι αναγκαίο η σύμβαση να είναι γραπτή. Σύμβαση είναι η συμφωνία που έχεις κάνει με τον εργοδότη σου για τους όρους που θα διέπουν τις μεταξύ σας σχέσεις και δη την εργασιακή σχέση. Η συμφωνία καλλιστα μπορεί να γίνει και προφορικά. Το σημαντικό στοιχείο όμως είναι πως αποδεικνύεις ύστερα το τι συμφωνήσατε. "Χαρτί μιλήσει, χωριάτη σιωπήσει". Αν όμως είναι προφορικά θα πρέπει να εμφανίσεις μάρτυρες ή να συνάγεται από άλλα τεκμήρια. Σε κάθε περίπτωση καλόν είναι να υπάρχει η σύμβαση σε χαρτί υπογεγραμένο και από τα δυο μέρη γιατί αλλιώς ο εργαζόμενος είναι συνήθως σε μειονεκτικότερη θέση. Μερικές φορές αυτό μπορεί να απαιτείται ούτως ή άλλως από κανονισμούς των ασφαλιστικών φορέων κλπ.
Πάντως μου κάνει εντύπωση που εργοδότης χρησιμοποιεί τέτοιες πρακτικές. Συνήθως αυτό είναι προάγγελος και για άλλα...
Τέλος πάντων, για το άλλο θέμα με τα μαύρα κλπ, "honesty is the best policy...". Βασικό στοιχείο σε κάθε εργσιακή σχέση είναι η καλή πίστη. Οπότε με ψέματα μάλλον άσχημα ξεκινά κανείς... Καλύτερα να διαπραγματευτείς ευθέως τον μισθό ανάλογα με αυτά που μπορέις να προσφέρεις. Συνυπολόγιζε πάντοτε και τα λοιπά benefits που μπορεί να έχεις, είτε οικονομικά είτε εκπαίδευση, συστάσεις, ανάπτυξη δεξιοτήτων κλπ

Michael
25-08-2006, 14:05
Γεια σας τις προαλλες βρηκα μεσω μηχανη αναζητησης το φορουμ σας το οποιο ειναι πολυ καλο.Ειμαι ανθυποπλοιαρχος 25 ετων εχω παρει 2 κυκλους του Πλοιαρχου Β’ και μου μενει ενας.Το Νοεμβρη παω στρατο να τελειωνω και με αυτο το βασανο.Η υπηρεσια μου απο δοκιμος ειναι σε δεξαμενοπλοια και σαν ανθυποπλοιαρχος εχω 22 μηνες παλι σε δεξαμενοπλοια.Σκεφτομουν επειδη με ενδιαφερει πλεον να δουλεψω στην στερια σε ναυτιλιακη εταιρεια να παρω και του υποπλοιαρχου αλλα να μην μπαρκαρω και να παω Αγγλια για μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα.Μηπως ξερετε ποια πανεπιστημια θα με δεχτουν? Υπάρχουν διάφορα. Δες και τις ενότητες του φόρουμ σχετικά με την εκπάιδευση.

Θα εχω μετα προοπτικες ωστε να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα?Σίγουρα ό,τι χαρτί έχεις βοηθάει, ειδικά αν είναι "βαρύ". Γενικά αυτην την περίοδο βρίσκεις δουλειά σε γραφείο ακόμα και μόνο με του Γ'. Βέβαια τα χρήματα είναι ανάλογα των προσόντων.

Ποια ειναι η γνωμη σας? Η να παρω και του υποπλοιαρχου και να ψαξω να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα χωρις να χρειαστει να ξενιτευτω?Εσύ αποφασίζεις για το μέλλον σου! Πάντως εκτιμώ πως καλά είναι να πάρεις και του Β όπωσδήποτε και να κάνεις και κανα μπαρκό να μάθεις την δουλειά και να πάρεις τον αέρα. Ύστερα αν θές συνεχίζεις και για του Α' και μετα πας για μεταπτυχιακά σε ένα καλό Πανεπιστήμιο, π.χ. Σουηδία-Μάλμο. Συχνά για να σε δεχτούν ζητάν να έχεις τουλάχιστον του Β και υπηρεσία. Αν πάλι δεν σ' αρέσει πας Αγγλία.

Dreadlord
25-08-2006, 14:30
Μιχαλη ηδη εχω αποφασισει, αν και οποτε ψαχτω γι'αλλου, δε προκειται να παιξουν ψεμματα επουδενι. Οσο για τις συμβασεις κι αυτα, ενταξει τωρα που ειμαι καποια χρονια στη δουλεια κι εχω μαθει και γενικως διαφορα απο αλλα ατομα σχετικα με αυτου του ειδους τις επαγγελματικες σχεσεις και στο μελλον θα μπορω να προστατεψω καλυτερα τον εαυτο μου.

Morgan
25-08-2006, 15:31
Γεια σας τις προαλλες βρηκα μεσω μηχανη αναζητησης το φορουμ σας το οποιο ειναι πολυ καλο.Ειμαι ανθυποπλοιαρχος 25 ετων εχω παρει 2 κυκλους του Πλοιαρχου Β’ και μου μενει ενας.Το Νοεμβρη παω στρατο να τελειωνω και με αυτο το βασανο.Η υπηρεσια μου απο δοκιμος ειναι σε δεξαμενοπλοια και σαν ανθυποπλοιαρχος εχω 22 μηνες παλι σε δεξαμενοπλοια.Σκεφτομουν επειδη με ενδιαφερει πλεον να δουλεψω στην στερια σε ναυτιλιακη εταιρεια να παρω και του υποπλοιαρχου αλλα να μην μπαρκαρω και να παω Αγγλια για μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα.Μηπως ξερετε ποια πανεπιστημια θα με δεχτουν? Θα εχω μετα προοπτικες ωστε να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα? Ποια ειναι η γνωμη σας? Η να παρω και του υποπλοιαρχου και να ψαξω να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα χωρις να χρειαστει να ξενιτευτω?

Συναδελφε ,

ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ιδιαιτερα σημερα) ακομα και στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Εφοσον εχεις σχεδον ολοκληρωσει τους κυκλους για του γραμματικου ειναι σωστο να προχωρησεις και να το παρεις να το εχεις ακομα και αν δεν το δουλεψεις ποτε. Το μονο αρνητικο που βλεπω στην φαση σου ειναι η ηλικια σου . Βεβαια και εγω στην εταιρεια που ειμαι στα 25 μπηκα ως βοηθος και σε 8 μηνες πηρα βαπορια , οποτε ολα ειναι στο χερι σου. Η εμπειρια στα δ/ξ ειναι πολυ σημαντικη και σε οδηγει απο μονη της σε τετοιου ειδους εταιρεια.

Οπως εχω πει και αλλου σημασια εχει να διαπιστωσεις τι θες να κανεις εξω στην στερια - Ισως για να κατασταλλαξεις καπου να πρεπει να δοκιμασεις και να φας τα μουτρα σου καποιες φορες. Αν εισαι λιγακι τυχερος , ισως αυτο να μηνχρειαστει και καθολου. Ριξε μια ματια στα τμηματα εταιρειας για να παρεις μια ιδεα του τι παιζουν.

Πανεπιστημια στην αγγλια θα σε δεχθουν πολλα. ΜΗΝ ανησυχεις ! Και της Σουηδιας ειναι πιο intellectual που λεμε - ενας φιλος τελειωσε εκει μια σχολη του ΙΜΟ νομιζω.
Μπορεις παντως να κοιταξεις και αρκετα μεταπτυχιακα απευθειας ακομα και μεσω ιντερνετ (κοιτα σχετικη ενοτητα για LLOYDS COURSES) που θα σε ισχυροποιησουν πολυ στην αγορα ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΕΙΣ. Για μενα το πιο σημαντικο ειναι να αποκτησεις καπως την εργασιακη εμπειρια...αρα αρχισε να ψαχνεις , χωσου καπου και βλεπεις!

Spyros_T
04-09-2006, 12:40
Καλως σας βρηκα και εγω. Με λενε Σπυρο και ειμαι Operation Manager σε μια γνωστη εταιρεια με tankers. Και εγω δεν εχω τελειωσει τους κυκλους για του γραμματικου, αλλα ειμαι πλεων 10 χρονια σε ναυτιλιακες, οποτε δεν χρειαζεται. Οτι χρειαζεται καποιος απο συμβουλες λογω πειρας θα μπορουσα να βοηθησω αρκετα.

Dreadlord
04-09-2006, 12:41
Καλως Ηρθες Σπυρο:cool:

Maroulis Nikos
04-09-2006, 13:19
Καλως σας βρηκα και εγω. Με λενε Σπυρο και ειμαι Operation Manager σε μια γνωστη εταιρεια με tankers. Και εγω δεν εχω τελειωσει τους κυκλους για του γραμματικου, αλλα ειμαι πλεων 10 χρονια σε ναυτιλιακες, οποτε δεν χρειαζεται. Οτι χρειαζεται καποιος απο συμβουλες λογω πειρας θα μπορουσα να βοηθησω αρκετα.

καλώς ήρθες ΣΠΥΡΟ στην παρέα μας....

Morgan
04-09-2006, 14:48
Οτι χρειαζεται καποιος απο συμβουλες λογω πειρας θα μπορουσα να βοηθησω αρκετα.

Σπυρο με την δικη σου εμπειρια, νομιζω ειναι καλυτερα απλως να αρχισεις να μιλας - χωρις ερωτησεις! τα θεματα δικα σου..!! εχεις να δωσεις πολλα και χαιρομαστε που εισαι εδω

Spyros_T
04-09-2006, 14:58
Ευχαριστω πολυ παιδια. Ενα απο αυτα που με απασχολουν τον τελευταιο καιρο ειναι η αλλαγη που γινετε στις ναυτιλιακες. Δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει αλλα αρκετες εταιρειες προσλαμβανουν για τις θεσεις στο operation, marine, spares, supply, technical κλπ..κλπ ανθρωπους απο τις Φιλιπινες, Ρωσια, Ουκρανια, Κροατια, κλπ..κλπ. Ξερω εταιρειες που το ξεκινησαν. Οπως πριν απο μερικα χρονια χασαμε τις θεσεις μας απο τα πλοια, ετσι και τωρα χανουμε τις θεσεις μας και απο τα γραφεια. Αρχιπλοιαρχοι και Αρχιμηχανικοι αλλοδαποι (φθηνοι).

Morgan
04-09-2006, 15:32
αυτο ακριβως το εχω θιξει και εγω.
μου φανταζει ομως λιγο σαν φυσικη συνεπεια....ισως οπως "εφυγαν" οι πολλοι πλοιαρχει απο το ops & sqt και στην θεση τους μπηκαν παιδια ανθ/ρχοι (οπως εγω) με καποιες σπουδες, ή ακομα και παιδιά απλά με σπουδές στα ναυτιλιακα , ήρθε η ώρα για γενική ανακαταταξη..

παντως νομιζω πως οσο τα περισσοτερα ανωτερα πληρωματα ειναι ελληνικά , δύσκολα θα υπάρξει σκούπα

Spyros_T
04-09-2006, 15:37
Δεν παβει ομως να ειναι ανησυχητικο αυτο το φαινομενο. Ξερω αρκετες εταιρειες που εβαλαν στα γραφεια ξενους και αλλες μεγαλες που εδιωξαν τα παλια (ακριβα) στελεχοι τους

Morgan
04-09-2006, 15:51
σιγουρα , συμφωνω...ανησυχητικο για τους λεγομενους "παλιους"..(?)
για τα νεα στελεχη?

Dreadlord
04-09-2006, 17:24
Σε εμας εχει ξεκινησει το φαινομενο ηδη, με 2 ατομα.:(

Nikolas78
05-09-2006, 00:16
Σε μας πάλι αυτό ακόμα δεν έχει συμβεί, και δεν το βλέπω στο άμεσο μέλλον.
Όμως μέσο-μακροπόθεσμα δεν είναι καθόλου απίθανο το γεγονός αυτό να παρουσιαστεί και στην εταιρία που εργάζομαι αφού σε αρκετά πλοία τα ανώτατα στελέχη, ακόμα και καπετάνιοι/Α μηχανικοί, είναι αλλοδαποί.
Ειδικά σε θέσεις που καλύπτονται στα γραφεία μας σχεδόν αποκλειστικά από πρώην καπετάνιους, όπως το S&W ή το operation, δεν αποκλείεται κάποια στιγμή όταν συνταξιοδοτηθούν κάποιοι παλιοί από τα κεντρικά οι θέσεις τους να πληρωθούν και με ξένους πρώην θαλασσινούς, εφόσον η διοίκηση κρίνει πως το αξίζουν.

Azzos
07-09-2006, 10:48
Kalimera Paidia!!Ego pistebo oti allazontas apo Ellines se ukranous,filipinezous,rosous ktl.....epidiokoun kaliteri epikinonia me ta ksena pliromata...otan idika kapioi kapetaneoi kai mixanikoi den kserane agglika (palies karabanes pou htan mono ellines sta ploia) (paralila kai to crew den kserei kala agglika (ekserounte oi filipinezoi)). H epikinonia einai must sta vaporia kai to kserete poli kala....Paizontai zoes...Ara prepei na doume apo pou ksekinaei to la8os... To la8os exei ksekinisi me thn epilogi allodapon pliromaton kai sinama f8inon sta ploia gia (fisika) miosi tou kostous enos ploiu....

Morgan
12-09-2006, 10:19
φιλε μου, καταρχας το γραφειο δεν εχει επαφες με τα πληρωματα περαν Α' Μηχανικου και Α' Πλοιαρχου.
Αρα δεν υφισταται προβλημα και αναγκη αλλαγης των του γραφειου με αλλοδαπους εκτος αν η εταιρεια εχει ηδη αξ/κους αλλων εθνικοτητων πανω στα πλοια τοης.
Επιπλεον αν θεωρησουμε οτι υπαρχουν πχ Εσθονοι πλοιαρχοι. Δεν εχουν αυτοι υποχρεωση να μιλανε αγγλικα ωστε να μπορουν να διατηρουν επικοινωνια με τους ελληνες των γραφειων???

Η επικοινωνια δεν ειναι προβλημα . δικαιολογιες

Azzos
12-09-2006, 10:42
Simfono mazi sou os ena simeio. Poses etairies exoun Ellhnes Aksiomatikous kai poses etairies Allodapous??Pio einai to pososto?Ksero oti oi etairies me Allodapous Aksiomatikous einai oi pio polles. Episis oi Es8onoi pou aneferes kai alloi allodapoi den exo kai oti kaliteri profora sta agglika.....oi Ellines palioi kapetanioi kai Mhxanikoi den kseroun kai oti kalitero sta agglika....

Morgan
12-09-2006, 13:32
πολλες εταιρειες εχουν ελληνες αξ/κους και μαλιστα εταιρειες με πολλα πλοια (π.χ. κριστεν,τσακος, ελετσον, τοπ κτλ κτλ)...
καθαρα οικονομικο ειναι το θεμα.
οπως οι του πανεπιστημιου εκτοπισαν τους καπετανιους ετσι και οι ξενοι θα εκτοπισουν τους των πανεπιστημιων

Morgan
27-09-2006, 12:13
Vacancy Reference: R14582
Ship Operator, Athens
Posted: 26/09/2006

Summary: An exciting opportunity has arisen for a Ship Operator to join a new company focusing on sea transportation of cargoes. They maintain a portfolio of clients in various commodity sectors, originating from CIS, South America, China and India. They believe that continuous growth of seaborne cargoes in these regions will be key to the success of the new venture.

The client is driven for success and is planning to grow rapidly; in 12 months time they intend to have time charter control of a fleet of 10-15 bulk carriers. Their aim is to become a major carrier of CIS cargoes and then expand in to other markets.

This is an outstanding opportunity for an ambitious and hardworking person to support a forward thinking company at its exciting time of growth.

As a Ship Operator you will be responsible for assisting with the efficient running of the company's time chartered ships, handling all operational and post fixture requirements.

To be considered for this role you must have a minimum of 3 years experience in an operations based role. You will be keen to develop your career and pursue a new challenge.

Please forward your CV and covering letter, quoting reference R14582. East European nationals can be considered as well as the company can obtain working and residence permits.

Salary: Competitive

pinkydevil7
27-09-2006, 16:20
Geia sas paidia, prwta ap'ola thelw na sas pw poly kalh douleia se olous pou enhmerwnete ton kosmo pou thelei na mpei ston xwro ths naytilias giati yparxoun polles dyskolies..H katastash exei ws exhs: egrapsa to cv mou ola ok apla kai sto cv kai sthn synodeytikh mou epistolh thelw na epishmanw thn thesh gia thn opoia endiaferomai sthn naytiliakh etaireia giati den thelw na doulepsw opou nanai kai opou me baloun.. Thelw na to palepsw ston tomea tou chartering. Einai lathos na grapsw: diekdikhsh theshs ston tomea shipbroking & chartering? Prepei na grapsw h shipbroking h chartering h einai ok k den yparxei problhma?
Eyxaristw ek twn protairw!!

Petros
27-09-2006, 16:28
Η γνωμη μου ειναι οτι η λεξη διεκδικιση δεν ταιριαζει στο συγκεκριμενο σημειο.

Το βιογραφικο σου το εχεις γραψει στα Ελληνικα ή στα Αγγλικα?

Πιστευω οτι αρκει να γραψεις chartering ή trainee broker.

Kyriakos
27-09-2006, 16:51
Η γνωμη μου ειναι οτι η λεξη διεκδικιση δεν ταιριαζει στο συγκεκριμενο σημειο.

από την άλλη, μήπως η λέξη "διεκδίκηση" δίνει μια επιθετικότητα που μπορεί να αρέσει στον υποψήφιο εργοδότη?

Petros
27-09-2006, 16:58
Δεν ξερω, εχω ακουσει κι αυτην την ταση τελευταια (να ψαχνουν για 'επιθετικα' ατομα) αλλα πιστευω οτι ειναι και λιγο ρισκο. Εξαρταται και απο τα προσοντα σου και το τι εχεις κανει μεχρι στιγμης στο χωρο.

Στο δικο μου βιογραφικο ειχα τη λεξη φιλοδοξος (ambitious), το οποιο μπορει να το παρει κανεις και απο τις δυο πλευρες (θετικη-αρνητικη). Φυσικα εννοουσα τη θετικη (δεν θα πατησω επι πτωματων :D )

pinkydevil7
27-09-2006, 17:07
as poume: stoxos stadidromias: diekdikish thesis ston tomea tou shipbroking & chartering ths etaireias X (ayths pou apeythinomai). ayto mono grafw sto biografiko. Diekdikisi to ennow oti gi'aythn endiaferomai kai thn diekdikw anamesa stous allous ypopsifious oxi apo kapoion hdh ekei mesa. Apla den xerw an einai xazo na grapsw shipbroking & chartering. An dhladh allo to ena k allo to allo ston tomea mias naytiliakhs.

Petros
27-09-2006, 17:16
Home brokers λεγονται οι brokers των ναυτιλιακων, αν δεν κανω λαθος, και ασχολουνται με την ευρεση φορτιων για τα πλοια της ναυτιλιακης που εργαζονται.

Υπαρχουν βεβαια και εταιρειες Brokering που δεν εχουν συνηθως δικα τους πλοια και κανουν μονο τη δουλεια του Βroker για αλλους.

Αν γραψεις chartering πιστευω εισαι καλυμενη ειναι γενικη εννοια (καλυπτει brokers, υπαλληλους του chartering ναυτιλιακης κτλ.)

Kyriakos
27-09-2006, 17:47
Αν γραψεις chartering πιστευω εισαι καλυμενη ειναι γενικη εννοια (καλυπτει brokers, υπαλληλους του chartering ναυτιλιακης κτλ.)

Συμφωνώ, ...γενικά. Ζητάς πιο εξειδικευμένο αντικείμενο αν έχεις και την προϋπηρεσία.

Morgan
27-09-2006, 18:27
Το βιογραφικο πρεπει να ειναι στα αγγλικα απαραιτητα.
Η λεξη "διεκδικηση" δεν υπαρχει λογος να υπαρχει.
αντιθετα μπορει να υπαρχει το: "Position in which I am interested : Shipbroker (Assistant) and/or Chartering Department Assistant".

Εξηγουμαστε: Shipbroker δεν ειναι ο broker του chartering, που οπως σωστα αναφερθηκε ονομαζεται και inhouse (αν ειναι μεσα στην Management Company) broker.Αν μιλαμε για Broker tou chartering ejvterikoyw υπαρχουν και οι εταιρειες Chartering Brokers που βρισκουν φορτια/ναυλα.

Brokers αλλωστε ειναι ολοι οι ενδιαμεσοι....ακομα και οι μεσιτες αστικων συμβασεων (βλ.κτηματομεσιτες)

o Shipbroker ομως ειναι κυριως ο S&P που μετεχει στις αγοραπωλησιες.βρισκει πλοια και βοηθαει στην συναλλαγη.

Αρα εχει σημασια το που θες να δουλεψεις (δυο διαφορετικα πραγματα το ενα με το αλλο) και αναλογα να προσαρμοζεις την παραπανω εκφραση "Position in which I am interested : ......."...

αυτα...

το θεμα θα μεταφερθει συντομα στην ενοτητα "Εργασια σε Ναυτιλιακο Γραφειο" για να ειναι ολες οι πληροφοριες μαζεμενες.

v.g.
27-09-2006, 21:36
Το βιογραφικο πρεπει να ειναι στα αγγλικα απαραιτητα.
Η λεξη "διεκδικηση" δεν υπαρχει λογος να υπαρχει.
αντιθετα μπορει να υπαρχει το: "Position in which I am interested : Shipbroker (Assistant) and/or Chartering Department Assistant".

Episis egw tha egrafa "Desired position:Shipbroker (Assistant) and/or Chartering Department Assistant"

pinkydevil7
29-09-2006, 16:22
1on prepei opwsdhpote to biografiko na einai sta agglika?Tha to steilw se ellhnikes naytiliakes.
2on telika prepei na grapsw: Shipbroker (Assistant) and/or Chartering Department Assistant??
Sas eyxaristw olous gia tis apanthseis.
morgan thanx!

Morgan
01-10-2006, 02:59
1ον- ΝΑΙ
2ον - Ανάλογα σε τι εταιρέια απευθύνεσαι.
Αν μιλάς για Owner : Δεν βάζεις shipbroker.
Αν μιλάς για ναυλωμεσίτες (S&P) ή Ναυλώσεις τα κανονίζεις ανάλογα. απλή λογική.

Morgan
31-12-2006, 13:08
Καταρχας κοιτα να μην απελπιζεσαι, και ιξε μια ματια στα παρακατω τοπικς..αν κατι δεν μπορεις να βρεις εδω ειμαστε ειτε απευθειας στο φορουμ ειτε με πμ.

σιγουρα ξαναδιαβασε εδω
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=141

δες τι θες εδω
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=173

παρε μερικες συμβουλες ακομα και απο εδω
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=495&page=10
&
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=993&page=8
&
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=136&page=9

και αν θες ψαξε και εδω!
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=1083

Spyros_T
10-01-2007, 12:13
Το θεμα παιδια ειναι πολυπλοκο. Να εχετε στο νου σας οτι πολλες φορες σε κοβουν απο το cv. Αλλα και ο καθε manager εχει την δθκη του γνωμη για το πως πρεπει να ειναι. Εμενα μου εχει τυχη να μου πουν οτι το cv μου ειναι φτωχο, οποτε το εκανα πλουσιο και μετα σε μια αλλη εταιρεια μου ειπαν οτι λεω παρα πολα. Ακρη δεν βγαζεις με τιποτα.

Kyriakos
11-01-2007, 13:36
Το θεμα παιδια ειναι πολυπλοκο. Να εχετε στο νου σας οτι πολλες φορες σε κοβουν απο το cv. Αλλα και ο καθε manager εχει την δθκη του γνωμη για το πως πρεπει να ειναι. Εμενα μου εχει τυχη να μου πουν οτι το cv μου ειναι φτωχο, οποτε το εκανα πλουσιο και μετα σε μια αλλη εταιρεια μου ειπαν οτι λεω παρα πολα. Ακρη δεν βγαζεις με τιποτα.

Το Interview είναι ευκαιρία να διαλέξεις και αν θα ήθελες πραγματικά να δουλέψεις για αυτόν τον άνθρωπο.

Για να σε κόψει από το πόσες σελίδες είναι το CV, ή Γκουρού είναι, ή βλάκας, ή το βύσμα για κάποιον ανταγωνιστή σου.

Morgan
11-01-2007, 15:56
mporei na tyxei --- an exei as poume lave 250 cv den tha ta diavasei ola. tha arxisei na kovei me ypokeimenika kritiria.
h tyxh exei poly megalh shmasia

Kyriakos
11-01-2007, 16:49
mporei na tyxei --- an exei as poume lave 250 cv den tha ta diavasei ola. tha arxisei na kovei me ypokeimenika kritiria.
h tyxh exei poly megalh shmasia

Ναι μεν, αλλά αν είναι σαφής στην αγγελία, δλδ ξέρει τι ζητάει, θα λάβει λιγότερα. Από την άλλη, αν ζητάει "πτυχιούχο master με θαλάσσια προυπηρεσία min.3 χρόνια, εμπειρία από ISM, TMSA, new buildings και κάτω των 30 ετών"... ... δεν θα πάρει πολλά.

Morgan
11-01-2007, 17:59
kai ta ligotera , mporei na einai polla.
egw pantws otan psaxnomouna eixa steilei cv akoma kai se periptwseis pou den kalypta tis proupotheseis giati pote den ksereis.

den exei shmasia...as dwsoume twra kammia symvoulh sta paidia pou psaxnontai.

Mookie
20-01-2007, 18:51
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ :

ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΣΔΕΝ ( Γ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ) ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΕΜΠ
( ΜΗΧ. ΜΗΧ.).
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΠΑΡΚΟ ΣΑΝ ΤΡΙΤΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ''ΠΑΝΤΡΕΨΩ'' ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΗΛ. ΘΕΩΡΙΑ ΜΕ ΠΡΑΞΗ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ LAST ΜΠΑΡΚΟ ΗΤΑΝ ΤΟ 1999 ( ΣΑΝ ΔΟΚΙΜΟΣ) ΟΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΩ ΣΑΝ ΔΟΚΙΜΟΣ.
ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΕΤΡΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Ο ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΑΛΛ.ΥΠ. ΣΑΝ ΤΡΙΤΟΣ(ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΝΑ 6-8 ΜΗΝΕΣ)?
ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ?

Morgan
26-01-2007, 18:15
O SYNDYASMOS METRAE AKOMA KAI AN TAKSIDEPSEIS WS DOKIMOS. KANTO....
GIA TA XRHMATA EINAI ANALOGA THN ETAIREIA. PSAXTO PRIN APOFASISEIS SE PIA TELIKA THA MEINEIS, APLA TA PRAGMATA

Mookie
27-01-2007, 13:40
thanks , morgan.....

ομως στην στερια με το συνδυασμο ΕΜΠ+τριτος μηχανικος (χωρις να φυγω) ποια ειναι η διακυμανση του μισθου ανεξαρτητα εταιρειας ?

και ο λογος ειναι οτι σαν δοκιμος να παω για κανα 2 - μηνο οκ αλλα οχι και ολοκληρο μπαρκο.

Morgan
27-01-2007, 15:20
τοτε μην ταξιδεψεις.
εχεις καλο συνδυασμο και το μονο που θελει ειναι να βρεθει η εταιρεια..αυτο φυσικα μετα απο αρκετο ψαξιμο και επιμονη οπως εχουμε πει αλλου.

το να ταξιδεψεις 2-3-4 μηνες παραπανω δεν θα σου πει τιποτα οικονομικα...αν μιλαμε για τετοια μπαρκα και 1 χρονο ακομα υπηρεσια σαν 3ος , δεν υπαρχει διακυμανση αξιολογη. αλλωστε εσυ πας για δυλεια ως στεριανος οχι ως ναυτικος.

και κατι αλλο: αρχισε να ανησυχεις για τα λεφτα αφου πιασεις την δουλεια. την ταινια με τον βουτσα την θυμασαι?? "το παν ειναι να τρουπωσεις..." . μπες και μετα τα βλεπεις καθαροτερα.

captain hook
29-01-2007, 15:18
μετα απο 25 χρονια σαν ενεργος πλοιαρχος ψαχνω για εργασια στη στερια σε ναυτηλιακη εταιρια ,μηπως ξερει κανεις τιποτα για το τι πρεπει να κανω

Michael
29-01-2007, 19:10
μετα απο 25 χρονια σαν ενεργος πλοιαρχος ψαχνω για εργασια στη στερια σε ναυτηλιακη εταιρια ,μηπως ξερει κανεις τιποτα για το τι πρεπει να κανω
Ξαναμπάρκαρε για να γλιτώσεις...!;)
Πέρα από την πλάκα πάντως, και χωρίς να είμαι ειδικός, απλά έτσι σαν μια άποψη ενός ανθρώπου που έχει περάσει και αυτός από την "μεγάλη ναυτική οικογένεια" έχω να σου πω τα εξής.
Η εμπειρία είναι πάντοτε χρήσιμή και παίζει βασικό ρόλο. Εξαρτάται όμως και το είδος της εμπειρίας. Δηλαδή εμπειρία σε γκαζάδικα, σε ποστάλια, σε μποκεράδικα, σε φορτηγά, τί εμπειρία έχεις; Ανάλογα με την εμπειρία θα ψάξεις να βρεις και την ανάλογη εταιρεία.
Πέρα όμως από την εμπειρία παίζουν ρόλο και τα χαρτιά και οι ειδικές γνώσεις. Εχεις π.χ. κάποιο δίπλωμα αγγλικών, γνωρίζεις υπολογιστές (υποθέτω για να ασχολέισαι με το φορουμ θα γνωρίζεις και υπολογιστές), έχεις κάποιο πιστοποιητικό σαν auditor ή κάτι παρόμοιο;
Και ύστερα σε τι θέση σκέφτεσαι ότι σε ενδιαφέρει και μπορείς να εργαστείς; Στο operation, στα πληρώματα;
Αν έχεις επίσης και κάποιο πτυχίο ή μεταπτυχιακό ίσως να σε βοηθήσει αν και δεν είναι είναι απαραίτητο αν υπάρχει εμπειρία και ικανότητα.
Τέλος, εχεις συζητήσει σχετικά με το θέμα στις εταιρείες στις οποίες εργάστηκες κατά το τελευταίο διάστημα . Μπορεί π.χ. να υπάρχει κάποια κενή θέση κάποιου που πρόκειται να πάρει σύνταξη είτε στην ίδια εταιρεία είτε σε άλλη. Άλλοι συνάδελφοί σου που ήσασταν μαζί στην σχολή, στο κεσέν τι κάναν; Μήπως μπορούν να σε βοήθήσουν ξέρωντας και τις ικανότητές σου;
Ελπίζω απαντώντας ο ίδιος στον εαυτό σου τα ερωτήματα να σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις κάπως τα πράγματα. Αν πάλι όχι, εδώ είμαστε να δώσουμε κάποιες παραπάνω διευκρινίσεις και "συμβουλές" από ό,τι ξέρουμε και καταλαβαίνουμε και εμείς βέβαια.

Michael
29-01-2007, 19:34
και κατι αλλο: αρχισε να ανησυχεις για τα λεφτα αφου πιασεις την δουλεια. την ταινια με τον βουτσα την θυμασαι?? "το παν ειναι να τρουπωσεις..." . μπες και μετα τα βλεπεις καθαροτερα.
Συμφωνώ και επαυξάνω. ...Τρούπωσε και προχώρα.
Και δεν είναι μόνο οι ναυτιλιακές, έιναι και οι νηογνώμωνες κτλ.