PDA

Επιστροφή στο Forum : ANEK Lines (Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρία Κρήτης)

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

ΑΝΔΡΟΣ
31-08-2010, 14:16
Παραξενο μου φαινεται η μονη παραδοσιακα κρητικη εταιρεια να αφησει το ΗΡΑΚΛΕΙΟ στον ιταλο μηπως αυτη η κινηση ειναι κινηση σκοπιμοτητας και απο πισω η ΑΝΕΚ κρυβει καποιον ασσο στο μανικι ή εκτος αν υπαρχει ορος (πραγμα που μου φαινεται απιθανο να τον δεχοταν η ΑΝΕΚ) στο συμβολαιο πωλησης της HSW ή αν υπαρχει συμφωνια για την αδριατικη.Ειδωμεν εν καιρο τι μπορει και αν ισχυει κατι απο τα παραπανω

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
31-08-2010, 14:55
Πολλή μπλεγμένη μου φαίνεται η κατάσταση και ειδικά να φύγει από Ηράκλειο η Α.Ν.Ε.Κ. Μην ξεχνάμε ότι και να τα βρήκαν με τον Ιταλό έχει και άλλον ανταγωνιστή στο Ηράκλειο. Μήπως τα βρήκε και με αυτόν, για να του αφήσει ελεύθερο πεδίο πλέον τα Χανιά:confused::confused:

ΑΝΔΡΟΣ
31-08-2010, 15:08
Βλεπω ανακαταταξεις στις γραμμες της ΚΡΗΤΗΣ σε σημειο που θα ανοιξει καινουριο topic γιατι απο εδω θα βγαινουμε εκτος θεματος

Ed87kas
31-08-2010, 15:36
Στο επίσημο site του ΥΕΝΑΝΠ, βγάζει μέχρι της 30 σεπτεβρίου τα ΚΡΗΤΗ 1/2 καθημερινά στης 21:00 από Πειραιά για Ηράκλειο κανονικά.

ΑΝΔΡΟΣ
31-08-2010, 15:59
Κατι παραξενο συμβαινει ενω στις 31/8 εχει δρομολογιο απο Πειραια το Κρητη ΙΙ στις 1/9 δεν εχει απο Ηρακλειο δηλαδη θα παει και θα φυγει αδειο? Στο επισημο site της ΑΝΕΚ απο 1/9 παντως δεν υπαρχουν δρομολογια παρα μονο ο ΠΡΕΒΕΛΗΣ ανα 3-4 ημερες

Leo
31-08-2010, 16:13
Γιατί βρε παιδιά κάνετε σενάρια, βγαζετε συμπεράσματα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Από που βγαίνει ότι η ΑΝΕΚ φεύγει από το Ηράκλειο? Το Open seas είναι ένα site που μπορεί για ένα μικρό διάστημα 1-2 ημερών να μην είναι ενημερωμένο, να μην του έχουν δώσει πλάνα οι εταιρείες κλπ. Χαλαρώστε.....Είπαμε, περιμένουμε και όταν μάθουμε νέα τα σχολιάζουμε.

ΑΝΔΡΟΣ
31-08-2010, 16:26
Γιατί βρε παιδιά κάνετε σενάρια, βγαζετε συμπεράσματα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Από που βγαίνει ότι η ΑΝΕΚ φεύγει από το Ηράκλειο? Το Open seas είναι ένα site που μπορεί για ένα μικρό διάστημα 1-2 ημερών να μην είναι ενημερωμένο, να μην του έχουν δώσει πλάνα οι εταιρείες κλπ. Χαλαρώστε.....Είπαμε, περιμένουμε και όταν μάθουμε νέα τα σχολιάζουμε.
Το σεναριο βγαινει γιατι ουτε το site της εταιρειας εχει δρομολογια για Ηρακλειο απο 1/9 και ακομα επειδη ειμαστε και μια ευφανταστη παρεα λεμε ολα αυτα που λεμε

captain 83
31-08-2010, 17:05
Για όσους ανησυχούν σχετικά με τα δρομολόγια από και προς Ηράκλειο, στο openseas ήδη έχουν περαστεί δρομολόγια για τις επόμενες μέρες, χωρίς να λέει εταιρεία και πλοίο. Αναχώρηση στις 21:00 από Πειραιά και άφιξη στις 05:30 στο Ηράκλειο δεν είναι άλλη από την ΑΝΕΚ. Από τη στιγμή που τα πλοία ΚΡΗΤΗ Ι και ΙΙ άλλαξαν εταιρεία έπρεπε να βγουν όλα τα δρομολόγια από το σύστημα και να περαστούν τα καινούργια. Το ίδιο είχε γίνει και με το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ. Για κάποιες μέρες εμφάνιζε δρομολόγια χωρίς εταιρεία και όνομα πλοίου και μετά τα πέρασαν και αυτά τα στοιχεία.

ΑΝΔΡΟΣ
31-08-2010, 17:24
Αυτο πρεπει να εγεινε την τελευταια ωρα γιατι στις 4:00 δεν εδειχνε τιποτα

ΛΕΒΕΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ
31-08-2010, 19:20
δηλαδη βρε παιδια τα κρητη 1-2 φευγουν απο το ηρακλειο και πανε σε αλλη γραμμη?

ΑΝΔΡΟΣ
31-08-2010, 19:38
δηλαδη βρε παιδια τα κρητη 1-2 φευγουν απο το ηρακλειο και πανε σε αλλη γραμμη?
Οχι απλα κανουν εσωτερικη μεταταξη και πανε μαλλον σε αλλη εταιρεια θυγατρικη της ΑΝΕΚ και γι αυτο ισως δεν φαινονται στο συστημα

Leo
31-08-2010, 21:24
Οχι απλα κανουν εσωτερικη μεταταξη και πανε μαλλον σε αλλη εταιρεια θυγατρικη της ΑΝΕΚ και γι αυτο ισως δεν φαινονται στο συστημα

Ακόμη ακόμη και η θυγατρική εταιρία μπορεί να εισχωρήσει στην μαμά ΑΝΕΚ, (λέω εγώ τώρα) δεν ξέρω τίποτα, αλλά επειδή όλα είναι ρευστά ας πετάξουμε ένα σενάριο κι ας περιμένουμε την εξέλιξη.

panthiras1
31-08-2010, 22:07
Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα "ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ". Αν δεν υπάρχει ας το ανοίξει κάποιος.

Leo
31-08-2010, 22:13
Δεν είναι μια εταρεία ξεχωριστή αυτή. Είναι η διαχειρίστρια του Νήσος Μύκονος που ανήκει στην HSW, που σύντομα θα συγχονευθεί με την ΑΝΕΚ, όπως είχε συμφωνηθεί και σήεμρα το διαβάσαμε εδώ. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

ΑΝΔΡΟΣ
31-08-2010, 23:24
Οχι συγκεκριμενα στο post 722 που αφορα τα οικονομικα αποτελεσματα της εταιρειας αναφερεται στην προτελευταια παραγραφο οτι συμετεχει στην ιδρυση κατα 100% της ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ

High1
31-08-2010, 23:24
η διαχειρίστρια του Νήσος Μύκονος που ανήκει στην HSW, που σύντομα θα συγχονευθεί με την ΑΝΕΚ,

Οπου μπεί η ΑΝΕΚ, μόνο καταστροφή είναι για τις εταιρείες που διαχειρίζεται!!:( Κρίμα πάντως που ανέλαβε μια εταιρεία (HSW) με τα στάνταρ που είχε θέσει ο Στρίντζης και την έκανε να μην πώ πως!! Πολλοί που τα ζούν, γνωρίζουν...~!:mad::cry:

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
31-08-2010, 23:29
"Κατά τη διάρκεια του πρώτου εξαμήνου η Μητρική προχώρησε στην ίδρυση της κατά 100%
θυγατρικής ναυτικής εταιρείας με την επωνυμία «ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ» η οποία δραστηριοποιείται με ναυλωμένο πλοίο στη γραμμή του ανατολικού Αιγαίου "Πειραιάς - Σύρος - Μύκονος - Ικαρία - Φούρνοι - Σάμος".

Ίσος λοιπόν να υπάρχει εξέλιξη της ναυτικής εταιρείας σαν διαχειρίστρια πλέον. Καλό μου ακούγεται!!

ΑΝΔΡΟΣ
31-08-2010, 23:38
Οπου μπεί η ΑΝΕΚ, μόνο καταστροφή είναι για τις εταιρείες που διαχειρίζεται!!:( Κρίμα πάντως που ανέλαβε μια εταιρεία (HSW) με τα στάνταρ που είχε θέσει ο Στρίντζης και την έκανε να μην πώ πως!! Πολλοί που τα ζούν, γνωρίζουν...~!:mad::cry:
Γιατι το λες αυτο εγω δυο φορες που ταξιδεψα για κρητη με ΑΝΕΚ μια χαρα εταιρεια μου φανηκε οσο αναφορα παντα την εξυπηρετηση του επιβατη

MILTIADIS
31-08-2010, 23:53
Οπου μπεί η ΑΝΕΚ, μόνο καταστροφή είναι για τις εταιρείες που διαχειρίζεται!!:(

Γιατι το λες αυτο εγω δυο φορες που ταξιδεψα για κρητη με ΑΝΕΚ μια χαρα εταιρεια μου φανηκε οσο αναφορα παντα την εξυπηρετηση του επιβατη
Για τις εταιρειες το ειπε οχι για τις υπηρεσιες που προσφερει!!και τα παραδειγματα ειναι πολλα..ΔΑΝΕ,ΝΕΛ(παλια),ΑΝΕΝ,ΛΑΝΕ(λιαν συντομως)και απ οτι φαινεται και στη HSW..

High1
01-09-2010, 18:20
Για τις εταιρειες το ειπε οχι για τις υπηρεσιες που προσφερει!!και τα παραδειγματα ειναι πολλα..ΔΑΝΕ,ΝΕΛ(παλια),ΑΝΕΝ,ΛΑΝΕ(λιαν συντομως)και απ οτι φαινεται και στη HSW..

Έτσι ακριβώς είναι ΜΙΛΤΙΑΔΗ!! Όπου μπεί καταστροφή! Δεν λέω περισσότερα, γιατί μόνο δηλητήριο θα βγάλω!!:evil:
Και ειδικά απο την άλλη βδομάδα που σταματάνε τα διπλά πληρώματα στα ταχύπλοα και θα αρχίσουν να δένουν και κάποια συμβατικά, η αβεβαιότητα για το τί θα φέρει το αύριο σε αυτούς τους ανθρώπους είναι στο Ζενίθ!!

meco
03-09-2010, 17:36
To openseas πλέον εμφανίζει τα ΚΡΗΤΗ Ι και ΙΙ να "ανήκουν" στην AEGEON PELAGOS. Για αυτό και αν κάνεις αναζήτηση στη γραμμή Πειραιάς Ηράκλειο για δρομολόγια της ΑΝΕΚ σου βγάζει μόνο το PREVELIS.
Δείτε και αυτό:
http://www.theseanation.gr/news/ferries/aegeon-pelagos-anek.htm

minoan
04-09-2010, 17:21
Αυτή η Αιγαίον Πέλαγος γιατί μου φέρνει στο μυαλό μεγάλη κόντρα σε όλο το Αιγαίον Πέλαγος :confused:

Chris_Chania
04-09-2010, 20:28
Και το site της ΑΝΕΚ πλέον, στο online booking βγάζει ώς εταιρία των ΚΡΗΤΗ την AIGAION PELAGOS...

104524

Apostolos
08-09-2010, 14:52
Φήμες θέλουν από αύριο τα Κρήτη Ι και ΙΙ να ενταχθούν στο στόλο της ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ. Αν αυτό επιβεβαιωθεί θα έχουμε εξελίξεις στο Αιγαίο.

Μετά από μία βδομάδα έρχεται να επαληθευτεί (http://www.theseanation.gr/news/powerhouse/aegeon-pelagos-anek.htm)η αποκλειστική είδηση που βγήκε από τον φίλο Leo... Οι εξελίξεις φαίνεται ότι έχουν πάρει μη ανατρέψιμη τροχιά...

nikosdet
08-09-2010, 17:06
Μετά από μία βδομάδα έρχεται να επαληθευτεί (http://www.theseanation.gr/news/powerhouse/aegeon-pelagos-anek.htm)η αποκλειστική είδηση που βγήκε από τον φίλο Leo... Οι εξελίξεις φαίνεται ότι έχουν πάρει μη ανατρέψιμη τροχιά...

Εξελίξεις για τι;;; Τι αλλάζει;
Πέρα από φορολογικούς λόγους που δε νομίζω ότι πρέπει να χαιρόμαστε αν ο Βαρδινογιάννης βρήκε νέο τρόπο να γλιτώσει το φόρο του, τι αλλάζει η Αιγαίον Πέλαγος; Τι σενάριο έχετε στο νου σας και βλέπετε "πόλεμο" ή γενικότερα δραματικές εξελίξεις;

marioskef
08-09-2010, 17:49
Αφου τα κερδη απο ναυτιλιακα εσοδα δεν φορολογουνται ετσι κι αλλιως... Δεν πρεπει να εχει να κανει με φορολογικες εξελιξεις

panthiras1
08-09-2010, 21:41
Πάντως αν δεν κάνω λάθος για Ηράκλειο με τα ΚΡΗΤΗ Ι & ΙΙ κράτηση γίνεται από το site της ΑΝΕΚ και για Σύρο, Μύκονο κ.λ.π. με το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ γίνεται από το site της hsw (παρόλο που και τα τρία πλοία -όπως αναφέρθηκε- ανήκουν στην νέα ναυτιλιακή ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ)

despo
08-09-2010, 22:31
Ετσι ακριβώς έχουν τα πραγματα οπως τα λες, αφου παίρνεις κωδικό κράτησης ΑΝΕΚ, με τη διαφορά ομως οτι ιδιοκτήτρια εταιρεία αναφέρεται το
Αιγαιο Πέλαγος !

thanos75
09-09-2010, 11:58
Ετσι ακριβώς έχουν τα πραγματα οπως τα λες, αφου παίρνεις κωδικό κράτησης ΑΝΕΚ, με τη διαφορά ομως οτι ιδιοκτήτρια εταιρεία αναφέρεται το
Αιγαιο Πέλαγος !
Ακριβώς...να θυμίσω πως για φορολογικούς λόγους ακόμα και στην αείμνηστη G.A. Ferries, κάθε πλοίο της αποτελούσε ξεχωριστή ανώνυμη εταιρία (εάν θυμάμαι καλά οι "εταιρίες" είχαν ονόματα διαφόρων νησιών):mrgreen: Με άλλα λόγια είναι αρκετά συχνό φαινόμενο στην ακτοπλοια γενικά

Apostolos
09-09-2010, 12:13
Δέν ειναι για φορολογικούς λόγους
Είναι ένα "τέχνασμα" του νόμου ώστε να προστατεύονται οι εταιρίες, έτσι ώστε αν ένα πλοίο λόγω κάποιας ζημιάς, Pollution ή άλλα οικονομικά θέματα δεν εγείρει απαιτήσεις και στα υπόλοιπα της εταιρίας...

thanos75
09-09-2010, 14:08
Δέν ειναι για φορολογικούς λόγους
Είναι ένα "τέχνασμα" του νόμου ώστε να προστατεύονται οι εταιρίες, έτσι ώστε αν ένα πλοίο λόγω κάποιας ζημιάς, Pollution ή άλλα οικονομικά θέματα δεν εγείρει απαιτήσεις και στα υπόλοιπα της εταιρίας...
Κατάλαβα Απόστολε...ειλικρινά δεν το ήξερα αυτό και σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση;)

despo
09-09-2010, 17:20
Πάντως το συμπέρασμα σε ολα αυτά που γίνονται τον τελευταιο καιρό και νομίζω οτι θα συμφωνήσουμε όλοι, ειναι οτι η εποχή των εταιρειών λαικής βάσης αποτελει πλεον ονειρο θερινής νυχτός.

Leo
09-09-2010, 17:39
Πάντως το συμπέρασμα σε ολα αυτά που γίνονται τον τελευταιο καιρό και νομίζω οτι θα συμφωνήσουμε όλοι, ειναι οτι η εποχή των εταιρειών λαικής βάσης αποτελει πλεον ονειρο θερινής νυχτός.

Αυτά που γίνονται, δεν είναι τωρινά, υπήρχαν πάντα, όσο εγώ έχω σχέση με την θάλασσα, δηλαδή 30+ χρόνια. Δεν είναι προνόμιο της ακτοπολοΐας αλλά της ναυτιλίας γενικότερα (όλες οι κατηγορίες). Ο λόγος είναι αυτό που ανέφερε στο post του ο Απόστολος.

Όσο για τις Εταιρείες λαϊκής βάσης αν είχαν επιτυχία θα επιζούσαν, οι εξελίξεις προφανώς δεν επέτρεψαν την εξάπλωση ή την διατήρηση τους.

Giovanaut
11-09-2010, 01:51
Φημες και μονο φημες, προς το παρον τουλαχιστον, θελουν την ΑΝΕΚ, να αγοραζει 2 βαπορακια εξ Ανατολης................

Λετε να εχουμε συγκινησεις.....????

Akis Dionisis
11-09-2010, 03:04
Φημες και μονο φημες, προς το παρον τουλαχιστον, θελουν την ΑΝΕΚ, να αγοραζει 2 βαπορακια εξ Ανατολης................

Λετε να εχουμε συγκινησεις.....????
Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο ακούστηκε όντως!!!

Πληροφορίες λένε μάλιστα πως είναι κάτι εφάμιλα του ΈΛΥΡΟΣ, αλλά ελαφρώς μικρότερα ως προς το μέγεθος!!

Αδέρφια, Ξαδέρφια κάτι τέτοιο!!

Πάντως συγγένεια έχουν, ίδιας [Ιαπωνικής] ράτσας θα είναι.

Αυτά...

ΑΝΔΡΟΣ
11-09-2010, 13:55
Καλοριζικα να ειναι και καλοταξιδα σε τετοιους καιρους που ζουμε απο τη μια και απο την αλλη περιεργεια για το ποια γραμμη θα χτυπησει ή θα αντικαταστησει κανενα απο τα υπαρχοντα πλοια της ΑΝΕΚ ή της ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ (εκει για ενισχυση περισσοτερο βλεπω παρα αντικατασταση)

minoan
11-09-2010, 22:49
Αντικατάσταση; φίλε ΑΝΔΡΟΣ αυτό είναι που λέμε να το δούμε και να μην το πιστεύουμε :p

ΑΝΔΡΟΣ
12-09-2010, 00:29
Ειναι για αντικατασταση ειναι και 2 η λογικη λεει ΛΙΣΣΟΣ και ΛΑΤΩ που πρεπει να ειναι και τα πιο παλια του στολου αν επαληθευτει αυτο το σεναριο τοτε χανουμε 2 απο τα πιο καραβολατρικα βαπορια

sylver23
12-09-2010, 00:34
Μην προτρέχεται........:cool:

ΑΝΔΡΟΣ
12-09-2010, 00:40
Μην προτρέχεται........:cool:
Δεν προτρεχει κανεις απλα κουβεντα να γινεται κανεις απο εδω δεν νομιζω να θελει κατι τετοιο και σιγουρα ολα ειναι υποψιες μεχρις αποδειξεως του εναντιον

nippon
12-09-2010, 15:33
Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο ακούστηκε όντως!!!

Πληροφορίες λένε μάλιστα πως είναι κάτι εφάμιλα του ΈΛΥΡΟΣ, αλλά ελαφρώς μικρότερα ως προς το μέγεθος!!

Αδέρφια, Ξαδέρφια κάτι τέτοιο!!

Πάντως συγγένεια έχουν, ίδιας [Ιαπωνικής] ράτσας θα είναι.

Αυτά...
Μηπως ειναι ενα απο τα δυο αδελφα πλοια? Εδω το MIYAZAKI EXPRESS
105681
ΠΗΓΗ: funekichimurase

Apostolos
12-09-2010, 15:49
Τα μόνα εφάμιλλα που μπορεί να πουλιούνται είναι το SF Satsuma & SF Kirishima

105687

105688

Joyrider
12-09-2010, 16:17
Πολύ όμορφα βαπόρια.Μακάρι να τα δούμε στα νερά μας ! :D

Naias II
12-09-2010, 16:19
Και με αυτή την πλώρη........

nippon
12-09-2010, 16:21
Να μεινουν οπως ειναι!...

gasim
12-09-2010, 17:20
SATSUMA

http://www.marinetraffic.com/ais/nl/shipdetails.aspx?MMSI=431319000&language=_GR

και στο δικό μας:

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=361470&postcount=288

ΑΝΔΡΟΣ
12-09-2010, 17:38
Και φετος η ΑΝΕΚ οργανωνει κρουαζιερα στην νοτιο Ιταλια με τιμες απο 549Ε και αναχωρηση στις 30-9 περισσοτερα και λεπτομερειες για την κρουαζιερα και τις εκδρομες που οργανωνονται στα διαφορα λιμανια μπορειται να δειτε εδω http://web.anek.gr/anek_prod/pdf/cruise/anek_cruise_2010.pdf

gasim
12-09-2010, 17:43
για διαβάστε εδώ τα άσχημα νέα...

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=387202&postcount=1340

ΑΝΔΡΟΣ
12-09-2010, 19:05
για διαβάστε εδώ τα άσχημα νέα...

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=387202&postcount=1340

Δωρεαν να ρωτησω το γιατι εκτος αν ειναι υπαλληλοι της εταιρειας

minoan
13-09-2010, 11:38
Σε τοπικές εφημερίδες της Κρήτης πάντως μέχρι σήμερα δεν υπήρχε ούτε μια διαφήμιση... Οπότε δεν θα το ξέρει και πολύς κόσμος φαντάζομαι

ΑΝΔΡΟΣ
13-09-2010, 13:39
Σε αντιθεση με τις free press εφημεριδες της Αθηνας που υπαρχει διαφημηση στις μεσα σελιδες

Joyrider
13-09-2010, 14:41
Δωρεαν να ρωτησω το γιατι εκτος αν ειναι υπαλληλοι της εταιρειας

Κολλητοί, φίλοι, μέτοχοι κλπ κλπ ;) ...

Είχα δεί τη διαφήμιση από αρχές Αυγούστου και με ενδιέφερε η εν λόγω κρουαζιέρα με βόλευαν και οι ημερομηνίες, είχε και σχετικά καλές τιμές, μπορούσες με ένα μικρό ποσό να πάρεις και τη μοτό σου μαζί να δεις καλύτερα τα μέρη.Ενδιαφέρουσα από κάθε άποψη κρουαζιέρα.
Στις 21/8 πήγα στο κεντρικό πρακτορείο στον Πειραιά να δω τις λεπτομέρειες και να κλείσω τις θέσεις μας.Η ευγενέστατη υπάλληλος με ενημέρωσε ότι ακόμα ήταν όλα ρευστά (ένα μήνα πριν σχεδόν) για την κρουαζιέρα, δεν ήξεραν αν θα πραγματοποιηθεί τελικά, όπως και τελικά έγινε...

eytyhis128
13-09-2010, 21:52
Τον αυγουστο που ειχα κατεβει στα χανια ολες οι τοπικες εφημεριδες ειχαν την διαφημισει.

Joyrider
13-09-2010, 22:32
O "Eφοπλιστής" πριν 10 χρόνια είχε μια συνέντευξη του Σήφη Βαρδινογιάννη, άκρως ενδιαφέρουσα ακόμα και τώρα 10 χρόνια μετά.Διαβάστε την εδώ http://www.efoplistis.gr/interviews/1216202042.pdf

ΑΝΔΡΟΣ
13-09-2010, 23:20
O "Eφοπλιστής" πριν 10 χρόνια είχε μια συνέντευξη του Σήφη Βαρδινογιάννη, άκρως ενδιαφέρουσα ακόμα και τώρα 10 χρόνια μετά.Διαβάστε την εδώ http://www.efoplistis.gr/interviews/1216202042.pdf

Πιστευω οτι θα τον ζηλευαν πολυ ναυτικοι της νεας φουρνιας και ας μην ηταν ναυτικος οπως ειπε ο ιδιος ηξερε ομως τι πρεπει να κανει για να γιγαντωσει μια ναυτιλιακη εταιρεια

mike_rodos
14-09-2010, 09:16

Πριν 2-3 χρόνια μου είχαν πει ότι κάποτε τα ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ είχαν έρθει Ρόδο, δεν το πίστευα, τώρα όμως είμαι 100% σίγουρος ότι είχαν έρθει...

ΛΕΒΕΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ
14-09-2010, 13:50
σημερα που διαβαζα τα χανιωτικα νεα ειχε την διαφημηση για την κρουαζιερα παντως..

Akis Dionisis
14-09-2010, 15:14
σημερα που διαβαζα τα χανιωτικα νεα ειχε την διαφημηση για την κρουαζιερα παντως..
Μήπως και μαζέψουν κανέναν προτεινόμενο τουρίστα για την κρουαζιέρα...:rolleyes:

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
14-09-2010, 19:31
Από την περυσινή κρουαζιέρα ταλαιπωρήθηκαν αρκετοί επιβάτες με τη ζημιά στο Βενιζέλο, που όπως πολλοί δήλωσαν ξεκίνησε με ζημιά για μην αναβάλουν το ταξίδι. Έμειναν όλοι δυσαρεστημένοι. Φέτος που δεν έχει αρκετό κόσμο άραγε θα την αναβάλουν ???

Akis Dionisis
14-09-2010, 19:59
Από την περυσινή κρουαζιέρα ταλαιπωρήθηκαν αρκετοί επιβάτες με τη ζημιά στο Βενιζέλο, που όπως πολλοί δήλωσαν ξεκίνησε με ζημιά για μην αναβάλουν το ταξίδι. Έμειναν όλοι δυσαρεστημένοι. Φέτος που δεν έχει αρκετό κόσμο άραγε θα την αναβάλουν ???
Αν δεν υπάρχει ικανοποιητικός αριθμός επιβατών,
μάλλον θα αναβληθεί η κρουαζιέρα...

ΑΝΔΡΟΣ
14-09-2010, 20:40
Παντως ακουγεται οτι ειναι στο ΝΜΔ πιθανων αν ισχυει ισως εχει παει για μια τελευταια ματια πριν το ταξιδι

MILTIADIS
14-09-2010, 20:50
15 μερες πριν την αναχωρηση δεν το λες τελευταια ματια..παει για γερο καθαρισμα για την ακριβεια!!:rolleyes:

Giovanaut
14-09-2010, 21:03
Να ριξουμε λιγο λαδι στη φωτια...???

Φημες και μονον, προς το παρον τουλαχιστον, που προερχονται απο τα ιδια τα πλοια, αναφερουν οτι τα ΚΡΗΤΗ Ι και ΙΙ, πουληθηκαν στην Αραπια και πως θα παραληφθουν τα δυο Γιαπωνεζικα....!!!!

Ετσι και αληθευει προβλεπονται μεγαλες συγκινησεις...!!!

Viva Japan....!!!!

minoan
15-09-2010, 11:30
10 χαρακτηρες

knossos palace
15-09-2010, 12:07
Τα ΚΡΗΤΗ έδωσαν; Και άφησαν τα υπόλοιπα; Ήμαρτον που λέει και κάποιος φίλος!!!
ισως θελουν κατη καλυτερο στην γραμη ηρακλειο πειραιας.ισως....:confused:

Chosen_12
15-09-2010, 14:34
Στη γραμμή Πειραιάς-Ηράκλειο επιβάλλεται κάτι καλύτερο... Γύρισα τέλη Αυγούστου απο Ηράκλειο με το Κρήτη 1 και μας βγήκε η πίστη 9 ώρες... Ξεκινήσαμε 10 το πρωί και στην Αντίμυλο μας είχε περάσει το Φαιστός palace....

Apostolos
15-09-2010, 15:43
Ήμαρτον με 9 ώρες ταξιδάκι να λες ότι σας βγήκε η πίστη! Να ακούγονται σε τίποτε άσχετα forum OK αλλα να τα λέμε και εδώ ειναι τουλάχιστο οξύμωρο!
Βαπόρια 21 κόμβων να βγαίνουν και σκάρτα, θα πέσει φωτιά να μας κάψει

nikosnasia
15-09-2010, 18:38
Στείλτε το σε μας το, θέλουμε καλές είναι οι 9 ώρες μπρος στις 14.

BEN BRUCE
15-09-2010, 19:27
Κriti I & II ειναι ο ορισμος των πλωτων γεφυριων.Γερα βαπορια, με τρελο γκαραζ, πολυτελη μεσα, ντεκ γηπεδο,γρηγορα & καλοταξιδα.Απλα δειχνουν πολυ <παλαοιαπωνικα> απο εξω και ειναι δυσκολα στη μανουβρα τους.
Βεβαια το βασικοτερο ειναι οτι τα δυο μαζι με τις μετασκευες εφτασαν οσο ενα σουπερφαστ εποχης ή το αντιστοιχο αρετουσα τα οποια σημερα εχουν περιπου τον ιδιο δρομο με τα κρητη.Αρα η ανεκ μαλλον χτυπησε φλεβα χρυσου με αυτα τα βαπορια που παντα εχουν καλες πληροτητες

giannisk88
15-09-2010, 23:04
Φίλε μου BEN BRUCE ολα καλά αυτα που αναφέρεις στο μόνο που έχω διαφορετική άποψη είναι στο θέμα ταχύτητας. 21 κόμβους δε το λέω γρήγορο τη στιγμή όπου υπάρχουν τα 24+ στη γραμμή. Συνήθως το επιλέγουν για τις χαμηλές τιμές τους αυτά τα δύο βαπόρια στη γραμμή αυτή παρά τη πολυτέλεια τους ή την άνεση τους..;) και τέλος το Αρετούσα και τα σούπερφαστ της εποχής του έχουν πειρσσότερα και μεγαλύτερα καταστρώματα έχω την εντύπωση..Anyway όλες οι απόψεις είναι σεβαστές έτσι κι'αλλιώς οπότε άλλος μπορεί να πιστεύει το ένα άλλος το άλλο.

nippon
16-09-2010, 02:34
Φίλε μου BEN BRUCE ολα καλά αυτα που αναφέρεις στο μόνο που έχω διαφορετική άποψη είναι στο θέμα ταχύτητας. 21 κόμβους δε το λέω γρήγορο τη στιγμή όπου υπάρχουν τα 24+ στη γραμμή. Συνήθως το επιλέγουν για τις χαμηλές τιμές τους αυτά τα δύο βαπόρια στη γραμμή αυτή παρά τη πολυτέλεια τους ή την άνεση τους..;) και τέλος το Αρετούσα και τα σούπερφαστ της εποχής του έχουν πειρσσότερα και μεγαλύτερα καταστρώματα έχω την εντύπωση..Anyway όλες οι απόψεις είναι σεβαστές έτσι κι'αλλιώς οπότε άλλος μπορεί να πιστεύει το ένα άλλος το άλλο.

Δεν ξερω αν εχεις ταξιδεψει ποτε με τα ΚΡΗΤΗ Ι και ΙΙ αλλα για την γραμμη Ηρακλειου - Πειραια αποδειχτηκαν τα καταλληλα και οσον αφορα την ταχυτητα τους ειναι μια χαρα. Κι εχουν πολυ μικροτερη καταναλωση καυσιμων σε σχεση με τα παλατια. Για 9 ωρες ειναι ενα καλο και ηρεμο ταξιδι, τι διαφορα εχει αν τα αλλα φευγουν πιο αργα. Και εχουν πολλες περατζαδες, πραγματικα πολυ ανοιχτα καταστρωματα! Δεν νιωθεις την κλειστουρα που εχουν τα γνωστα σπιντατα διπλανα βαπορια.

thanos75
16-09-2010, 16:26
Τα ΚΡΗΤΗ έδωσαν; Και άφησαν τα υπόλοιπα; Ήμαρτον που λέει και κάποιος φίλος!!!
Εάν αληθεύει η φήμη, απορία μου είναι γιατί δεν έδωσαν καλύτερα τα ΛΙΣΣΟΣ και ΛΑΤΩ, που και πιο παλιά είναι και σοβαρότερο ανταγωνισμό αντίστοιχα δέχονται ήδη από τη ΝΕΛ και την BSF αντίστοιχα?
Συμφωνώ με αρκετούς από τους προλαλήσαντες πως τα ΚΡΗΤΗ 1/2 έχουν ανταποκριθεί μια χαρά στο ρόλο τους στη γραμμή του Ηρακλείου. Και είναι και απείρως πιο καραβολατρικά

minoan
16-09-2010, 18:32
10 χαρακτηρες

MILTIADIS
16-09-2010, 18:54
Δε νομιζω οτι η ΑΝΕΚ θα εμπαινε στη διαδικασια να βρει καραβι καταλληλο(να χωραει στη χιο)μονο και μονο για να αντικαταστησει το ΛΙΣΣΟΣ,αλλωστε η παρουσια της εκει δεν νομιζω οτι θα ειναι και τοσο μονιμη ακομα ετσι ωστε να στειλει νεο καραβι..απο τη αλλη για τη θεση του ΛΑΤΩ υπαρχουν ηδη εναλλακτικες οπως το ΑΡΙΑΔΝΗ η' το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ τα οποια με μια μικρη μετασκευη θα ηταν ιδανικα.

kapas
16-09-2010, 19:35
Δε νομιζω οτι η ΑΝΕΚ θα εμπαινε στη διαδικασια να βρει καραβι καταλληλο(να χωραει στη χιο)μονο και μονο για να αντικαταστησει το ΛΙΣΣΟΣ,αλλωστε η παρουσια της εκει δεν νομιζω οτι θα ειναι και τοσο μονιμη ακομα ετσι ωστε να στειλει νεο καραβι..απο τη αλλη για τη θεση του ΛΑΤΩ υπαρχουν ηδη εναλλακτικες οπως το ΑΡΙΑΔΝΗ η' το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ τα οποια με μια μικρη μετασκευη θα ηταν ιδανικα.
στην χιο εχει αποδειχθει οτι δεν υπαρχει προβλημα, μπει και το κρητη και η αριαδνη, τωρα για το λισσος το μονο προβλημα για εμενα ειναι η ταχυτητα και σαφως ενα πιο γρηγορο καραβι θα την αναβαθμιζε την γραμμη αλλα απο την στιγμη που το κοστος δεν ειναι υψηλο και συμφερει δεν υπαρχει καποιος αλλος λογος αντικαταστασης εκει.... επεισης διαβαζω να λετε για τα κρητη οτι φευγουν... γιατι τοσος ντορος απο την στιγμη που τα σινιαλα στο πλαϊ γραφουν ΑΝΕΚ;:confused:

Chosen_12
16-09-2010, 23:47
Ήμαρτον με 9 ώρες ταξιδάκι να λες ότι σας βγήκε η πίστη! Να ακούγονται σε τίποτε άσχετα forum OK αλλα να τα λέμε και εδώ ειναι τουλάχιστο οξύμωρο!
Βαπόρια 21 κόμβων να βγαίνουν και σκάρτα, θα πέσει φωτιά να μας κάψει

Σε εποχές Καζαντζάκη το κάναμε και σε 11 ώρες. Αλλά το 2010, να κατεβαίνει αυτό το καράβι στο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας σε μια άκρως τουριστική χώρα, δεν είναι και φυσιολογικό... Σκέψου ότι είναι μιάμιση φορά πάνω απο το ταξίδι των παλατιών και των superfast... Αν το είχανε για να πηγαίνει Γαύδο, ή σε κανένα ξερονήσι στην άκρη του χάρτη θα έλεγα όλα οκ... Αλλά και 30 χρονών καράβι για Ηράκλειο ???

BEN BRUCE
16-09-2010, 23:57
Νομιζω οτι το 1989 την εποχη του Αριαδνη,Φεστος,Κνωσσος,Καντια,Ρεθυμνον,Κρητη με τις δυο μηχανες και δυο προπελες μεταβλητου βηματος, με bow Thruster, με κλιματισμο με πτερυγια ευσταθειας, οχι ολα, κυκλοφορουσε ακομα το Κυδων το παλιο με 12 μιλια, μια μηχανη και προπελα, χωρις κλιμα, πτερυγια ευσταθειας, μετασκευη απο γκαζαδικο κ.ο.κ
Δεν νομιζω οτι η διαφορα των σημερινων Κρητη ειναι τοσο πολυ μεγαλη απο τα συνχρονα βαπορια, οσο του Κυδων απο τα αλλα αντιστοιχα στην εποχη του.Εκτος αυτου τα Κρητη εχουν πολυ πολλα κουραγια ακομα μια και η μεγαλη και ουσιαστικη μετασκευη του 1997 τα εκανε εν δυναμη καινουργια.

ΑΝΔΡΟΣ
17-09-2010, 00:17
Σε εποχές Καζαντζάκη το κάναμε και σε 11 ώρες. Αλλά το 2010, να κατεβαίνει αυτό το καράβι στο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας σε μια άκρως τουριστική χώρα, δεν είναι και φυσιολογικό... Σκέψου ότι είναι μιάμιση φορά πάνω απο το ταξίδι των παλατιών και των superfast... Αν το είχανε για να πηγαίνει Γαύδο, ή σε κανένα ξερονήσι στην άκρη του χάρτη θα έλεγα όλα οκ... Αλλά και 30 χρονών καράβι για Ηράκλειο ???
Εγω θα ελεγα οτι ειστε και τυχεροι εχετε βαπορια για ολα τα γουστα εχετε ενα γρηγορο κοκκινο και τα παλατια για αυτους που βιαζονται εχετε και τα κρητη για τους πιο παραδοσιακους και για τους αρρωστους του ειδους εγω παντως σαν αρρωστος δυο φορες που καταβηκα κρητη και τις δυο με τα κρητη και με ημερησιο

sg3
17-09-2010, 00:25
λετε να δουμε στο ηρακλειο καποιο απο τα χελενικ σπιριτ ή ολυμπικ τσαμπιον?

Akis Dionisis
17-09-2010, 00:59
λετε να δουμε στο ηρακλειο καποιο απο τα χελενικ σπιριτ ή ολυμπικ τσαμπιον?
Ξέφυγες...

giannisk88
17-09-2010, 08:21
Φίλε sg3 ολα είναι πιθανά και πιστευω πως αυτο το σενάριο που λές έχει παρα πολλές πιθανότητες να γίνει πράξη.

minoan
17-09-2010, 11:16
10 χαρακτηρες

Joyrider
17-09-2010, 13:07
Και στην Ανκώνα τι θα βάλει :confused:

Ιεράπετρα Λ. ή Λισσός :lol: ικανούς τους έχω !!!

:lol:

ΑΝΔΡΟΣ
17-09-2010, 13:10
Ιεράπετρα Λ. ή Λισσός :lol: ικανούς τους έχω !!!

:lol:

ΛΙΣΣΟΣ αποκλειεται παει ΧΙΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ μαλλον ΛΑΤΩ βλεπω :o:)

Naias II
17-09-2010, 17:12
Εάν αληθεύει η φήμη, απορία μου είναι γιατί δεν έδωσαν καλύτερα τα ΛΙΣΣΟΣ και ΛΑΤΩ, που και πιο παλιά

Μήπως επειδή αυτές οι σακαράκες δεν πιάνουν μία;;;

Captain_Nionios
17-09-2010, 17:39
Ρε παιδια ενταξει εννοειται πως θα θελαμε να εχουμε ενα διδυμο μεταξυ Ελυρου-Αριαδνης ή Σοφοκλη Β.-Λευκα Ορη στα Χανια αλλα νομιζω οτι ειναι υπερβολη ο ορος σακαρακα ειδικα για το Λατω!!! Το καλοκαιρι παει παντα 20+ ενω ο μεσος ορος του ειναι περιπου στο 20.3, το χειμωνα πεφτει στο αξιοπρεπεστατο 19.5 . Εχει ενα καρο καμπινες, πολυ καλο ταξιδεμα και απειρα εξωτερικα καταστρωματα. Τα αρνητικα του; Επρεπε να εχει γινει ανακαινιση των κοινοχρηστων χωρων, να εχει οπωσδηποτε καθαροτερες ταπετσαριες, πιο ευκολη διαταξη χωρων, ταχυτερη μανουβρα και να πηγαινει 2 μιλακια παραπανω. Ετσι θα ηταν ιδανικο για τη γραμμη, τωρα ειναι ικανοποιητικο. Σακαρακα δεν το λες με τιποτα!!!

Naias II
17-09-2010, 18:01
Captain Nionios, καραβολατρικά και μόνον συμφωνώ μαζί σου.
Κατά την δική μου άποψη, αν θέλουμε η Ελλάδα, επιτέλους να γίνει ανταγωνιστική θα πρέπει να θέλουμε και να απαιτούμε νεότερα πλοία.
Οι 2 βασικές πηγές εσόδων της Ελλάδας είναι η ναυτιλία και ο τουρισμός και αυτά τα 2 έχουν πάει περίπατο το τελευταίο καιρό.
Αποτέλεσμα;Η Ελλάδα ανταγωνίζεται στα οικονομικά και στις υπηρεσίες της,τις αφρικανικές χώρες πλέον.Σύμφωνα πάντα με τα διεθνή στατιστικά που ανακοινώθηκαν την προηγούμενη βδομάδα.Μια βαθμίδα πάνω από την Ελλάδα είναι η Ρουάντα και μετά το Πακιστάν...

Captain_Nionios
17-09-2010, 18:12
...
Κατά την δική μου άποψη, αν θέλουμε η Ελλάδα, επιτέλους να γίνει ανταγωνιστική θα πρέπει να θέλουμε και να απαιτούμε νεότερα πλοία...

Εννοειται πως συμφωνω στο παραπανω, εννοειται πως θα ηθελα δυο απο τα τεσσερα που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου στη γραμμη των Χανιων. Αλλο ομως να μιλαμε για ανανεωση και αλλο να λεμε σακαρακα το Λατω. Σε αυτο διαφωνω. Οτι θα επρεπε να εχει αντικατασταθει δεν το κατατασει αυτοματα στις σακαρακες...

ΑΝΔΡΟΣ
17-09-2010, 18:28
Καραβολατρικα να ειναι μονο και να μην ειναι παλατια χωρις αυλη

sylver23
18-09-2010, 16:54
Να ριξουμε λιγο λαδι στη φωτια...???

Φημες και μονον, προς το παρον τουλαχιστον, που προερχονται απο τα ιδια τα πλοια, αναφερουν οτι τα ΚΡΗΤΗ Ι και ΙΙ, πουληθηκαν στην Αραπια και πως θα παραληφθουν τα δυο Γιαπωνεζικα....!!!!

Ετσι και αληθευει προβλεπονται μεγαλες συγκινησεις...!!!

Viva Japan....!!!!
Απο ένα ποστ που λέει για φήμες και μόνο φήμες γεμίσατε 3 σελίδες με ιστορίες και σενάρια.
Μήπως να σταματούσε το θέμα εδώ μέχρι να ξανα ακουστεί κάτι πιο σίγουρο??
Ευχαριστώ

Akis Dionisis
19-09-2010, 16:16
Απο ένα ποστ που λέει για φήμες και μόνο φήμες γεμίσατε 3 σελίδες με ιστορίες και σενάρια.
Μήπως να σταματούσε το θέμα εδώ μέχρι να ξανα ακουστεί κάτι πιο σίγουρο??
Ευχαριστώ
Ήρθε ο "Τάξης κ Ηθική"!!!:p

Joyrider
19-09-2010, 16:19
O,τι και να αγοράσουν, ο,τι και να πουλήσουν δικά τους βαπόρια είναι ότι θέλουν τα κάνουν...σιγά μη χολοσκάσω :D λες και τα λεφτά θα πάνε στην τσέπη μου χα χα ! Καλοτάξιδα να είναι και να με εξυπηρετούν όταν τα χρειάζομαι, αυτό μου φτάνει !

Leo
19-09-2010, 17:46
Ήρθε ο "Τάξης κ Ηθική"!!!:p

Αυτό δεν θέλω να το αποσύρω, ούτε να το σχολιάσω, το θεωρώ άστοχο και παρακαλώ να μην επαναληθεί ούτε σαν αστειάκι.

citcoc
19-09-2010, 20:09
Αυτό δεν θέλω να το αποσύρω, ούτε να το σχολιάσω, το θεωρώ άστοχο και παρακαλώ να μην επαναληθεί ούτε σαν αστειάκι.

Ελεος.....!!! Χιουμορ ρε παιδιαααααααααααααααα...!!! :cool:

Leo
19-09-2010, 20:19
Ελεος.....!!! Χιουμορ ρε παιδιαααααααααααααααα...!!! :cool:

Ούτε για αυτό φίλε μου, όταν ένας moderator προσπαθεί να εκτονώσει μια κατάσταση, τα χιούμορ περισεύουν.

Maroulis Nikos
23-09-2010, 14:39
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΑΝΕΚ LINES - ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΝΙΩΝ 9 χρόνια μαζί!

Χανιά 21/09/2010

Η ΑΝΕΚ LINES με χαρά ανακοινώνει την ανανέωση για ένατη συνεχόμενη χρονιά της Χρυσής Χορηγίας με την ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης του ΝΟΧ – ANEK LINES καθώς και την χορηγία μεταφοράς στο σύνολο των τμημάτων του Ναυτικού Ομίλου Χανίων.

ΟΝ.Ο.Χ., ένας από τους μεγαλύτερους αθλητικούς συλλόγους του Νομού Χανίων, έχει στο ενεργητικό του μία τεράστια συλλογή με εκατοντάδες μετάλλια και διακρίσεις σε τοπικό, Παγκρήτιο, Πανελλήνιο, Πανευρωπαϊκό & Παγκόσμιο επίπεδο.
Η ονομασία της ομάδας πόλο των ανδρών, θα συνεχίσει να είναι «ΝΟΧ - ΑΝΕΚ LINES», όνομα με το οποίο καθιερώθηκε την τελευταία δεκαετία και είναι συνώνυμο του πιο δημοφιλούς τμήματος του Ομίλου. Τη νέα αγωνιστική περίοδο ο «ΝΟΧ - ΑΝΕΚ LINES», θα επιδιώξει να επιστρέψει στη θέση και την κατηγορία που ανήκει.

Σύμφωνα με την Δ/ντρια Marketing της ΑΝΕΚ LINES κα Ειρήνα Σίμου: «Είμαστε χαρούμενοι ως ΑΝΕΚ που μπορούμε και πάλι να στηρίξουμε σε οικονομικό επίπεδο την ανδρική ομάδα του πόλο και σε επίπεδο μεταφοράς τα υπόλοιπα τμήματα του Ομίλου (όπως το Κανόε – Καγιάκ, την Κολύμβηση, την Συγχρονισμένη Κολύμβηση κλπ). Οι καιροί από οικονομικής πλευράς είναι σίγουρα δύσκολοι, παρόλα αυτά, η ΑΝΕΚ αποφάσισε στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης να είναι εκ νέου στο πλευρό του Ν.Ο. Χανίων. Η ΑΝΕΚ στηρίζει τον Όμιλο, έναν από τους ιστορικότερους της Κρήτης και μαζί τις προσπάθειες του για υγιή ενασχόληση εκατοντάδων παιδιών. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στο έργο του ΝΟΧ τη νέα αγωνιστική περίοδο και στη διοίκηση καλή συνέχεια».

Για την ανανέωση της συνεργασίας με την ANEK που εξελίσσεται στο πέρασμα των χρόνων, ως ο πιο άμεσος οικονομικός και ηθικός συμπαραστάτης του Ομίλου, η Πρόεδρος του ΝΟΧ κα Χαρά Πράπα - Μυλωνάκη, δήλωσε τα εξής: «Για 9η συνεχόμενη χρονιά βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να υπογράφουμε με την ΑΝΕΚ LINES τη συμφωνία χορηγίας-αρωγής προς τον Ν.Ο. Χανίων. Σε δύσκολες χρονιές όπως αυτή που διανύουμε, είναι πάρα πολύ σημαντική η βοήθεια που μας δίνεται από αυτή τη μεγάλη ναυτιλιακή εταιρεία. Θεωρώ πως η προσφορά της είναι τεράστια και προς την κοινωνία των Χανίων και προς τον Ν.Ο. Χανίων. Ευχαριστούμε θερμά το Δ.Σ. και τα στελέχη της ΑΝΕΚ, τα οποία βρίσκονται κοντά στο ΝΟΧ, στα παιδιά και στον αθλητισμό της πόλης μας. Ελπίζουμε να είμαστε ανταποδοτικοί και να σταθούμε δίπλα στην ΑΝΕΚ. Η τοπική αθλητική κοινότητα χρειάζεται τους ανθρώπους της πόλης δίπλα της, όπως εμείς εκείνους. Ελπίζω σε μία καλή συνέχεια!».

Θεμελιώδης αρχή της λειτουργίας και της δραστηριότητας της ΑΝΕΚ LINES είναι η ουσιαστική και σταθερή αρωγή της στις αθλητικές ενασχολήσεις των νέων ανθρώπων, των παιδιών και των εφήβων της Κρήτης, γεγονός το οποίο διέπει τους ισχυρούς δεσμούς της με τους τοπικούς φορείς του νησιού.

Tsikalos
24-09-2010, 23:30
Σήμερα άρχισε να κλείνει ένα ταξιδάκι αυθημερόν Αθήνα, κι επειδή Δευτέρα έχω δουλειά στα Χανιά και Τετάρτη στο Ηράκλειο έλεγα να χρησιμοποιήσω την ΑΝΕΚ.

Στο σύστημα Κρατήσεων της ΑΝΕΚ είδα περίεργα πράγματα. Μου έβγαζε κανονικότατα τον ΕΛΥΡΟ Χανιά-Πειραία και Πειραία-Ηράκλειο το ΠΡΕΒΕΛΗ!! Και αν ήταν το κανονικό δρομολόγιο OK αλλά είναι εκείνο που πάει μέσω μήλου!
Μπήκα βγήκα τα ίδια για τις ημερομηνίες 4/10 και 5/10.
Πάω για 5/10 και μόνο πειραία-Ηράκλειο και... Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο
Μετά μπήκα στο openseas.org Βλέπω ΚΡΗΤΗ ΙΙ με γράμματα κ/Ξ μπορστά και εταιρεία... ΑΙΓΑΙΟ ΠΕΛΑΓΟΣ και πατώντας σε ακτοπλοιϊκή με εβγαζε σε site με anek.gr και σύμβολο αιγαίο πέλαγος.
Μήπως έχει συμβεί κάτι, καμιά ιδέα; Όπως και να χει αύριο θα πάρω ένα τηλέφωνο να κάνω την κράτηση μου στο πρακτορείο κανονικά...
εκτός αν επιστρέψω με Παλάτι χάνοντας έκπτωση όμως..

knossos palace
24-09-2010, 23:41
Σήμερα άρχισε να κλείνει ένα ταξιδάκι αυθημερόν Αθήνα, κι επειδή Δευτέρα έχω δουλειά στα Χανιά και Τετάρτη στο Ηράκλειο έλεγα να χρησιμοποιήσω την ΑΝΕΚ.

Στο σύστημα Κρατήσεων της ΑΝΕΚ είδα περίεργα πράγματα. Μου έβγαζε κανονικότατα τον ΕΛΥΡΟ Χανιά-Πειραία και Πειραία-Ηράκλειο το ΠΡΕΒΕΛΗ!! Και αν ήταν το κανονικό δρομολόγιο OK αλλά είναι εκείνο που πάει μέσω μήλου!
Μπήκα βγήκα τα ίδια για τις ημερομηνίες 4/10 και 5/10.
Πάω για 5/10 και μόνο πειραία-Ηράκλειο και... Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο
Μετά μπήκα στο openseas.org Βλέπω ΚΡΗΤΗ ΙΙ με γράμματα κ/Ξ μπορστά και εταιρεία... ΑΙΓΑΙΟ ΠΕΛΑΓΟΣ και πατώντας σε ακτοπλοιϊκή με εβγαζε σε site με anek.gr και σύμβολο αιγαίο πέλαγος.
Μήπως έχει συμβεί κάτι, καμιά ιδέα; Όπως και να χει αύριο θα πάρω ένα τηλέφωνο να κάνω την κράτηση μου στο πρακτορείο κανονικά...
εκτός αν επιστρέψω με Παλάτι χάνοντας έκπτωση όμως..
ta kriti 1 kai 2 anikoun tipika sthn agaion pelagos ,thigatriki ths anek.

sylver23
24-09-2010, 23:42
H Aιγαίον Πέλαγος είναι θυγατρική της Ανέκ στην οποία ανήκει και το Νησος Μύκονος όπως και τα Κρήτη πλέον.

Tsikalos
24-09-2010, 23:43
έχω χάσει κάποιο επεισόδιο;, εγώ μια χαρά ΑΝΕΚ τα βλέπω στο Ηράκλειο

Πότε έγινε αυτό΄;

sylver23
24-09-2010, 23:55
Φίλε κοίτα απο την σελίδα 75 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=19&page=75) και μετά και θα σου λυθούν οι απορίες

Tsikalos
25-09-2010, 00:12
Ευχαριστώ πολύ , εικονική πραγματικότικότητα δηλαδή ΑΝΕΚ αλλά όχι ΑΝΕΚ, σα να μου φαίνεται πέρνω χρήματα από την αριστερή και τα βάζω στη δεξιά μου τσέπη.
Τουλάχιστο ελπίζω να διορθωθεί το bug στο σύατημα κρατήσεων.
Και φυσικά απεύχομαι την ημέρα που θα περάσψω από το λιμάνι και στο φουγάρο δεν υπάρχει η Κρήτη ή ο πρίγκηπας με τα Κρίνα.

Akis Dionisis
25-09-2010, 19:02
Παιδιά κρυφτείτε, έχω ερώτηση....:mrgreen:
Μην ακούσω "Ωωωωχχχ...":mrgreen:

Μήπως ξέρουμε ποια γραμματοσειρά είναι τα γράμματα που έχουν τα συνιάλα τα πλοία της εταιρείας στις μπάντες??:rolleyes:

Joyrider
07-10-2010, 17:46
Επειδή το συζητήσαμε λίγο στο νήμα της ΝΕΛ ποστάρω εδώ γιατί θα ήταν άτοπο να το ποστάρω εκεί.
Είδα τις εκπτώσεις στο site της ΑΝΕΚ και δεν φαίνεται κάποια διάκριση ως προς τους φοιτητές.Για όλους ισχύει η ίδια έκπτωση είτε είναι Κρήτες είτε όχι.Επίσης δεν παίζει ρόλο που βρίσκεται η σχολή.

50% 'Έκπτωση στους Φοιτητές-Σπουδαστές ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΕΑΠ, ΑΕΝ, ΚΕΣΕΝ, Στρατιωτικών Σχολών, Πανεπιστημίων Εξωτερικού και στους κατόχους κάρτας ISIC. Ισχύει και για τα ΙΧ αυτοκίνητα και δίκυκλα αυτών. * Η έκπτωση χορηγείται με την επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας και δεν ισχύει στις θέσεις Α2, A2D, LUX και L2D

http://web.anek.gr/portal/page/portal/ANEK_prod/AllOffers#offid_37

Α και δεν είμαι Κρητικός ούτε έχω μετοχές στην ΑΝΕΚ χαχαχαχαχαχαχα.Απλά κοιτάζω το συμφέρον μου σαν επιβάτης-πελάτης ;)

nikosnasia
07-10-2010, 18:13
Επειδή το συζητήσαμε λίγο στο νήμα της ΝΕΛ ποστάρω εδώ γιατί θα ήταν άτοπο να το ποστάρω εκεί.
Είδα τις εκπτώσεις στο site της ΑΝΕΚ και δεν φαίνεται κάποια διάκριση ως προς τους φοιτητές.Για όλους ισχύει η ίδια έκπτωση είτε είναι Κρήτες είτε όχι.Επίσης δεν παίζει ρόλο που βρίσκεται η σχολή.

50% 'Έκπτωση στους Φοιτητές-Σπουδαστές ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΕΑΠ, ΑΕΝ, ΚΕΣΕΝ, Στρατιωτικών Σχολών, Πανεπιστημίων Εξωτερικού και στους κατόχους κάρτας ISIC. Ισχύει και για τα ΙΧ αυτοκίνητα και δίκυκλα αυτών. * Η έκπτωση χορηγείται με την επίδειξη φοιτητικής ταυτότητας και δεν ισχύει στις θέσεις Α2, A2D, LUX και L2D

http://web.anek.gr/portal/page/portal/ANEK_prod/AllOffers#offid_37

Α και δεν είμαι Κρητικός ούτε έχω μετοχές στην ΑΝΕΚ χαχαχαχαχαχαχα.Απλά κοιτάζω το συμφέρον μου σαν επιβάτης-πελάτης ;)
Για το Βόρειο Αιγαίο έχει 35% έκπτωση και το θεωρώ λογικό γιατί τουλάχιστον στηρίζει την Κρήτη και από την έκπτωση 50% για Κρήτη δεν αποκλείει τους Κρητικούς που σπουδάζουν αλλού όπως η ΝΕΛ.

Captain_Nionios
07-10-2010, 21:38
Η ΑΝΕΚ εκανε 50% εκπτωση στους φοιτητες στα δρομολογια της Κρητης οταν εκανε και η Attica, πριν ηταν στο 35%!!!

Joyrider
07-10-2010, 21:46
Για το Βόρειο Αιγαίο έχει 35% έκπτωση και το θεωρώ λογικό γιατί τουλάχιστον στηρίζει την Κρήτη και από την έκπτωση 50% για Κρήτη δεν αποκλείει τους Κρητικούς που σπουδάζουν αλλού όπως η ΝΕΛ.

Aυτό ακριβώς έγραψα ! ;)

Joyrider
07-10-2010, 21:48
Η ΑΝΕΚ εκανε 50% εκπτωση στους φοιτητες στα δρομολογια της Κρητης οταν εκανε και η Attica, πριν ηταν στο 35%!!!

Οπότε ; Ετσι βλέπουμε ότι λειτουργεί ο ανταγωνισμός ! Το κάνει ο ένας και ακολουθεί ο άλλος αφού θα χάσει χρήμα ;) .

Joyrider
07-10-2010, 21:58
Εν κατακλείδι φίλοι μου ελεύθερη αγορά είναι, ιδιωτικές εταιρείες είναι με Δ.Σ. και εισηγμένες στο Χ.Α.Α.
Ούτε υποχρεωμένες είναι να παρέχουν εκπτώσεις, ούτε ξαφνικά τις πιάνει η ψυχοπονιά του Βασιλάκη Καϊλα, χάνουν το τεμάχιο (επιβάτης) που θα πάει στον άλλον να δώσει τα λεφτά του (και λεφτά δεν είναι μόνο το εισιτήριο) με λίγο μειωμένο κόστος...που θα του τα πάρει όμως από αλλού ;) ...

Και επειδή ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ σε αυτή τη ζωή, το 2004 η εταιρεία Deloitte έκανε την ανάλυσή της για την ελληνική ακτοπλοϊα και την απελευθέρωση των ναύλων...

Τέλος, θα πρέπει να σημειωθεί ότι η απελευθέρωση δεν αποκλείει το ενδεχόμενο επικράτησης ολιγοπωλιακών συνθηκών στην αγορά, γεγονός που θα συμβάλλει στην αύξηση των τιμών και τη μείωση του επιπέδου ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών. Σε μια τέτοια περίπτωση, θα επικρατήσει μικρός αριθμός (ισχυρών) εταιρειών οι οποίες θα ενεργούν συντονισμένα με αποτέλεσμα κάθε ενέργειά τους να επηρεάζει το σύνολο της αγοράς και συνεπώς και την κατάσταση των υπολοίπων...

http://www.deloitte.com/dtt/press_release/0,1014,sid%253D40272%2526cid%253D51460,00.html

ΑΝΔΡΟΣ
08-10-2010, 01:06
Το εχω πει και παλιοτερα θα το πω ομως αλλη μια φορα
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οσο υπηρχαν παραδοσιακες εταιρειες με ονομα τα πραγματα στον ανταγωνισμο ηταν καλυτερα ΝΟΜΙΚΟΣ ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ ΣΤΡΙΤΖΗΣ ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΣ ΚΑΒΟΥΝΙΔΗΣ ονοματα που απο μονα τους ηταν ιστορια, ανθρωποι που τους εβλεπες στο λιμανι να μιλανε με τον καπετανιο του πλοιου και δεν καθοτουσαν πισω απο τεραστια γραφεια με δερματινες καρεκλες εψαχναν το καθε τι για να τραβηξουν τον επιβατη.Απο τοτε που διμιουργηθηκαν οι πολυμετοχικες εταιρειες χαθηκαν ολα αυτα και ευνοηθηκε το καθεστως του μονωπολιου παραδειγμα η BLUE STAR στα Δωδεκανησα ή η HELLAS FERRIES παλαιοτερα που αγοραζε οτι εταιρεια ειχε πλοιο.Για εμενα καλυτερα να επιστρεψει εκεινη η εποχη που τα πραγματα ηταν πιο απλα και πιο ανθρωπινα και μεταξυ μας οποτε μπορω ακομα και τωρα θα αφησω την πολυμετοχικη εταιρεια και θα παω με την οικογενειακη που εχει ονομα μονο και μονο γιατι ετσι αισθανομαι οτι κανο καλο στην ακτοπλοια και οχι μονο μπορει να κανω και λαθος αλλα ετσι αισθανομαι και συγνωμη για το off topic

sylver23
09-10-2010, 01:06
ΑΝΕΚ: Έκτακτη Γ.Σ. στις 30/10 για ΑΜΚ έως €25,2 εκατ. (http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1062859)

Πηγή:www.capital.gr

despo
13-10-2010, 10:28
Μετα την Ν.Ε.Λ. ακολουθεί και η Α.Ν.Ε.Κ. στο χορό των φοιτητικών εκπτώσεων
στη γραμμή Βορειο-Ανατολικου Αιγαίου, γενικεύοντας την έκπτωση του 50% σε ολους τους Φοιτητές (οπως και στις γραμμές της Κρήτης) και προσθέτοντας το 30% στις οικογένειες των Φοιτητών του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

ΑΝΔΡΟΣ
13-10-2010, 17:56
Οριστε που φωναζατε μια χαρα λειτουργει ο ανταγωνισμος στο Ανατολικο Αιγαιο

sylver23
13-10-2010, 20:05
Mάλλον θες να πεις οτι άρχισε να λειτουργεί.
Λογικό μου φαίνεται απο την στιγμή που πλεον η Νελ παίζει με 2 πλοία στην γραμμή και υπερτερή σε δρομολόγια απο την Ανεκ

despo
13-10-2010, 22:48
Πολυ σωστά, άρχισε τωρα να λειτουργει. Μοναδική εξαίρεση το 19άρι που είχε σε ολη τη διάρκεια του καλοκαιριού το Λισσός. Παντως φαίνεται απο την 1η Νοεμβρίου να δένει το European express, με συνέπεια την καθημερινή μεν σύνδεση απο Πειραιά, οχι ομως και απο Μυτιλήνη και Χίο, οπου η Παρασκευή μένει χωρις καράβι και σίγουρα αυτό δεν μπορεί να εξυπηρετήσει αυτους που θα ηθελαν να περάσουν ενα Σαββατοκύριακο στην Αθήνα.

ΑΝΔΡΟΣ
13-10-2010, 22:50
Με την ΑΝΕΚ στην γραμμη ισως βαλει καποιο απεναντι στο ΛΙΣΣΟΣ για να υπαρχει ανταγωνισμος εξ αλλου τοσες ναυλωσεις εχει κανει δεν περισευει κανενα ?

despo
13-10-2010, 23:16
Τέσσερα πλοία είναι ηδη αρκετά για τη γραμμή, αν σκεφτείς οτι υπάρχει και οχηματαγωγό που κάνει ορισμένα δρομολόγια φορτηγών. Και μην ξεχνάς οτι λίγο παρακάτω βασιλεύει το μονοπώλιο του Ν. Μύκονος.

opelmanos
13-10-2010, 23:42
Παιδιά δεν υπάρχει ανταγωνισμός για τίποτα και για κανένα πράγμα,Οι εταιρείες έχουν συμφωνήσει και τα έχουν βρεί μεταξύ τους για όλα

Leo
14-10-2010, 10:35
Αυτό είναι υγεία και κάνει καλό στον επιβάτη (εδώ τον Φοιτητόκοσμο) από όπου κι αν προέρχεται. ΝΕΛ ή ΑΝΕΚ ή ...... δεν έχει σημασία όταν είναι καλό για τον επιβάτη (την τσέπη του), μετά αξιολογούνται τα υπόλοιπα....

sylver23
20-12-2010, 12:01
Σε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου μέχρι του ποσού των 25.202.998 ευρώ θα προχωρήσει η ΑΝΕΚ. Την απόφαση έλαβε χθες η επαναληπτική έκτακτη γενική συνέλευση των μετόχων της εταιρείας.

Στη συνέλευση συμμετείχε το 95% περίπου των μετόχων.

Καταβολή μετρητών

Η αύξηση προγραμματίζεται να πραγματοποιηθεί άμεσα, εντός του Ιανουαρίου του 2011 ή μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Φεβρουαρίου, με την καταβολή μετρητών και δικαίωμα προτίμησης των παλαιών μετόχων της ΑΝΕΚ σε αναλογία 5 νέων κοινών ονομαστικών μετοχών ανά 8 παλαιών κοινών ή προνομιούχων.

Εξοδα

Με την αύξηση, κατά κύριο λόγο, θα καλυφθούν λειτουργικά έξοδα της εταιρείας. Κάτι αντίστοιχο έχει ήδη εγκριθεί από τους μετόχους του ομίλου της Attica.

Παράγοντας της ΑΝΕΚ τόνιζε χθες ότι οι μέτοχοί της αντιλήφθηκαν πως η εταιρεία πρέπει να στηριχθεί σε αυτή τη συγκυρία.

Πηγή : Marinews
(http://www.marinews.gr/pub/Category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=13702)
(http://www.marinews.gr/pub/Category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=13702)

georginio
20-12-2010, 18:13
Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΥΞΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΔΟΣΗΣ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ Η ΑΝΕΚ ΣΤΟΝ GRIMALDI ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΤΗΣ HELLENIC SEAWAYS.ΦΗΜΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ,Ο κ.ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΛΙΤΩΝΕΙ Ο ΟΜΙΛΟΣ ΑΝΕΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΤΗΣΙΩΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΣΤΟΛΟΥ

Ergis
20-12-2010, 19:20
Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΥΞΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΔΟΣΗΣ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ Η ΑΝΕΚ ΣΤΟΝ GRIMALDI ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΤΗΣ HELLENIC SEAWAYS.ΦΗΜΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ,Ο κ.ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΛΙΤΩΝΕΙ Ο ΟΜΙΛΟΣ ΑΝΕΚ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΤΗΣΙΩΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΣΤΟΛΟΥ

οι φημες αυτες ποσο απεχουν απο την πραγματικοτητα;

Apostolos
20-12-2010, 22:37
Νομίζω ότι η πραγματικότητα κρύβει πολλές εκπληξεις! Αντε μακάρι να δούμε την μεγαλύτερη ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρία να κάνει το μπάμ που όλοι περιμένουμε!

sg3
20-12-2010, 23:13
ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ''ΦΥΓΟΥΝ'' ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ)

Tsikalos
20-12-2010, 23:37
Οι γιγαντισμοί με φοβίζουν λίγο...γιατί μου θυμίζουν εποχή Hellas Ferries με Μινωικές....

Βέβαια θα είναι ευκολότερη η αναδιάρθρωση δρομολογίων με τόσα πλοία πλέον στο στόλο...

MARGARITIS24
21-12-2010, 00:15
Η πρωτη δοση ειναι οχι η τελευταια κ εχει να δωσει αλλα 100:idea:

georginio
21-12-2010, 01:09
οι φημες αυτες ποσο απεχουν απο την πραγματικοτητα;

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΗΜΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΚΥΡΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΤΙΡΙΟ ΠΟΥ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΩΡΙΝΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΕΚ....ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΘΑ ΣΤΕΓΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΕΚ SEAWAYS(ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΣΑΝ ΑΝΟΜΑ).ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΕΠΟΝΥΜΙΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ....ΤΟΤΕ Η HSW ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΕΚ....ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΝΑΥΤΗΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ....ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ(ΣΕ ΕΠΙΒΑΤΗΓΑ ΟΜΩΣ)....ΟΙ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΕΚΕΙ!!!!!!!ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΣΚΑΡΙΑ!!!!2 ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗ ΥΠΟ ΣΥΖΗΤΥΣΕΙΣ....ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ TO ENA EINAI TO RAINBOW LOVE...2 ΝΕΟΤΕΥΚΤΑ ΤΥΠΟΥ ΧΙΟΣ-ΜΥΚΟΝΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ(ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΕΥΣΕΙ ΑΥΤΟ)ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΑΜΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΑ FOSEN ΤΗΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ...!!!!;)
ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΡΕΥΣΕΙ....ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ 2011 ΚΑΙ ΤΟ 2012 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ Η ΑΝΕΚ!!!!

georginio
21-12-2010, 01:14
ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ''ΦΥΓΟΥΝ'' ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ)

ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΑΙ Η ΛΙΣΣΑΡΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ....ΤΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΟΣΟ ΤΟ ΝΑΥΛΩΝΟΥΝ....ΤΟΣΟ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ....ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΧΛΩΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ HIGHSPEED 1

georginio
21-12-2010, 01:17
Νομίζω ότι η πραγματικότητα κρύβει πολλές εκπληξεις! Αντε μακάρι να δούμε την μεγαλύτερη ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρία να κάνει το μπάμ που όλοι περιμένουμε!

ΝΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ....ΘΑ ΤΡΥΒΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ...ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ....ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

minoan
21-12-2010, 12:04
10 χαρακτηρες

Giovanaut
21-12-2010, 12:15
Εδω και 2 χρονια ακουγονται πραγματα περι συγχωνευσης και ακομη και για δημιουργια ενος εντελως νεου ονοματος...

Τα πραγματα εχουν οπως ειπε ο καλος φιλος...!!!

MILTIADIS
21-12-2010, 12:26
ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΑΜΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΑ FOSEN ΤΗΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ...!!!!;)
Τωρα μας τσακισες μαστορα..εννοεις συμφωνια πωλησης η' μεταδρομολογησης?

BULKERMAN
21-12-2010, 12:41
Τωρα μας τσακισες μαστορα..εννοεις συμφωνια πωλησης η' μεταδρομολογησης?

Mάλλον για ναυπήγηση μιλάει...:confused:

georginio
21-12-2010, 13:21
ΝΑΙ...ΝΑΥΠΗΓΗΣΗ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ....ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΑΝΕΚ SEAWAYS ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ....ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ....ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΟΜΙΛΟΣ....ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΟ....ΝΑ ΔΕΙ ΔΗΑΔΗ Η ΑΝΕΚ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΠΑΜ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΚΡΙΜΑΛΝΤΙ...ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΗΡΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ....

despo
21-12-2010, 13:58
Αφου κάνει αυξηση κεφαλαίου για να δώσει λεφτά στον Γκριμάλντι, πως ειναι δυνατό να τα έχει δώσει ?.

georginio
21-12-2010, 14:47
Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΜΙΝΩΙΚΩΝ....ΚΑΙ Ο ΓΚΡΙΜΑΛΝΤΙ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΧΕΛΕΝΙΚ...ΛΟΙΠΟΝ...ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΜΙΝΟΑΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΧΕΛΕΝΙΚ???Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ....ΤΩΡΑ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ Μ.Κ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....ΑΡΚΕΤΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΓΙΑ Π.Χ....ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ....ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....ΤΟΤΕ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ:D

Ergis
21-12-2010, 14:52
Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΜΙΝΩΙΚΩΝ....ΚΑΙ Ο ΓΚΡΙΜΑΛΝΤΙ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΧΕΛΕΝΙΚ...ΛΟΙΠΟΝ...ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΜΙΝΟΑΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΧΕΛΕΝΙΚ???Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ....ΤΩΡΑ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ Μ.Κ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....ΑΡΚΕΤΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΓΙΑ Π.Χ....ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ...ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ....ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....ΤΟΤΕ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ:D

ουδεποτε ο βαρδινογιαννης νομιζω ειχε μεριδιο στις μινωικες....

KNIK
21-12-2010, 15:11
Τι ακούμε :rolleyes:

High1
21-12-2010, 15:27
...2 ΝΕΟΤΕΥΚΤΑ ΤΥΠΟΥ ΧΙΟΣ-ΜΥΚΟΝΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ(ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΕΥΣΕΙ ΑΥΤΟ)ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΑΜΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΑ FOSEN ΤΗΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ...!!!!;)
ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΡΕΥΣΕΙ....ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ 2011 ΚΑΙ ΤΟ 2012 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ Η ΑΝΕΚ!!!!

Φίλε μου πήρες φόρα!!! Εχει γίνει επίσημη ανακοίνωση του ναυπηγείου της Πορτογαλίας, ότι έχασε η HSW την προθεσμία για την ναυπήγησή τους και ότι είναι να ξεκινήσει (εαν και εφόσον, που δεν...;)) θα συζητηθεί απο την αρχή!!
Όσο για το ΑΝΕΚ seaways μην το ελπίζεις! Πιθανότερο να σπάσει η HSW σε μικρότερες εταιρείες (αφού κρατήσει η μαμά ΑΝΕΚ τα πλοία που θέλει) και ν'αρχίσει να πουλάει, παρά να αλλάξει επωνυμία το γόητρο των Κρητών!!!:cool:

georginio
21-12-2010, 15:33
ΦΙΛΕ ΕΡΓΗΣ ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΟ 2007-08 ΟΤΑΝ Ο ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ

despo
21-12-2010, 15:36
Συμφωνώ με το σενάριο αυτό, όσον αφορά το να κρατήσει η Ανεκ τα πλοία που θέλει, η αρχή έχει γίνει εν μέρει με το Νήσος Μύκονος.

georginio
21-12-2010, 15:53
Φίλε μου πήρες φόρα!!! Εχει γίνει επίσημη ανακοίνωση του ναυπηγείου της Πορτογαλίας, ότι έχασε η HSW την προθεσμία για την ναυπήγησή τους και ότι είναι να ξεκινήσει (εαν και εφόσον, που δεν...;)) θα συζητηθεί απο την αρχή!!
Όσο για το ΑΝΕΚ seaways μην το ελπίζεις! Πιθανότερο να σπάσει η HSW σε μικρότερες εταιρείες (αφού κρατήσει η μαμά ΑΝΕΚ τα πλοία που θέλει) και ν'αρχίσει να πουλάει, παρά να αλλάξει επωνυμία το γόητρο των Κρητών!!!:cool:

ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ:)

Apostolos
22-01-2011, 16:13
Μετά την υπαναχώρηση της σύμβασης με την Minoan (http://fyllasiliasnews.blogspot.com/2011/01/33-hsw.html), την απώλεια των μετοχών στης HSW, την αυξηση μετοχικού (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1922196)κεφαλαίου και το προσωπικό απλήρωτο απο τον Δεκέμβρη, έρχονται στα αφτιά μας και στα μάτια μας σενάρια συνεργασίας της Attica (http://www.tanea.gr/default.asp?artid=4609896&ct=3&pid=2)...

georginio
24-01-2011, 11:28
σίγουρα θα υπάρξουν ενδιαφέρουσες εξελίξεις.....!!!:o

georginio
26-01-2011, 08:52
Το προσωπικό είναι πληρωμένο κανονικότατα....(το ξέρω πάρα πολύ καλά).Η Μπλου Σταρ της έχει κάνει μεγάλη ζημιά...ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ....και απορώ γιατί δεν υπάρχουν αντίποινα. Όταν είχε πάει η Αριάδνη είχαμε κουφαθεί όλοι με την δρομολόγηση του Ολυμπιονίκη. Είναι δυνατόν μια εταιρεία με ιστορία,αξιοπρεπής...να βουλιάζει? Είναι δυνατόν τα κέρδη να είναι 60% ΑΝΕΚ και 40% ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ μέσα στα Χανιά? Παρόλο που τρώω ψωμί από κει... είναι η πρώτη φορά που ανησυχώ για το μέλλον της εταιρείας. Είναι η πρώτη φορά που είμαι εναντίον της... αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει. Μπορεί να έχει τα περισσότερα κέρδη(2009-2010) και τις λιγότερες ζημιές αλλά στο τέλος θα χάσει ότι πολυτιμότερο έχει...της γραμμές Κρήτης που εξυπηρετούνται εδώ και 40+ χρόνια... Ελπίζω...να κάνει μια κίνηση ματ το 2011 που θα την φέρει ξανά στο προσκήνιο... Αλλιώς το έχασε το παιχνίδι!!!

Ergis
26-01-2011, 13:10
Το προσωπικό είναι πληρωμένο κανονικότατα....(το ξέρω πάρα πολύ καλά).Η Μπλου Σταρ της έχει κάνει μεγάλη ζημιά...ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ....και απορώ γιατί δεν υπάρχουν αντίποινα. Όταν είχε πάει η Αριάδνη είχαμε κουφαθεί όλοι με την δρομολόγηση του Ολυμπιονίκη. Είναι δυνατόν μια εταιρεία με ιστορία,αξιοπρεπής...να βουλιάζει? Είναι δυνατόν τα κέρδη να είναι 60% ΑΝΕΚ και 40% ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ μέσα στα Χανιά? Παρόλο που τρώω ψωμί από κει... είναι η πρώτη φορά που ανησυχώ για το μέλλον της εταιρείας. Είναι η πρώτη φορά που είμαι εναντίον της... αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει. Μπορεί να έχει τα περισσότερα κέρδη(2009-2010) και τις λιγότερες ζημιές αλλά στο τέλος θα χάσει ότι πολυτιμότερο έχει...της γραμμές Κρήτης που εξυπηρετούνται εδώ και 40+ χρόνια... Ελπίζω...να κάνει μια κίνηση ματ το 2011 που θα την φέρει ξανά στο προσκήνιο... Αλλιώς το έχασε το παιχνίδι!!!

μια λυση θα μπορουσε να ηταν το ΑΡΙΑΔΝΗ εδω.να το βαλουν διπλα στο BLUE HORIZON με 24-25 μιλια και η αποσυρση του ΛΑΤΩ (κυριως για οικονομικους λογους).ενας συνδυασμος ΑΡΙΑΔΝΗ-ΕΛΥΡΟΣ νομιζω δεν πιανεται.Δεν ειμαι ειδικος αλλα αν κρινω απο την ποιοτητα και την ταχυτητα των δυο αυτων πλοιων νομιζω οτι καλυπτει επαρκως και τις 2 ζωνεςς των δρομολογιων.

georginio
26-01-2011, 13:49
Φιλε Εργης αυτη ειναι μια λυση...αλλα τιποτα!Εχουν το ταλαιπωρο το Ροδος και καθεται,ενω θα μπορουσε ανετα να κοντραρει το Οραιζον,φευγοντας και αυτο μεσημερι!Δοξα το Θεο ταχυτητα εχει...23-24 μιλακια.Ας κανει και τρια δρομολογια την μερα...αλλα πιστευω πως εκει θα φαινοταν τι πιανει η Μπλου Σταρ.Εχουν το γερασμενο πια Λατω στην γραμμη,που ο κοσμος το εχει βαρεθει και αφηνει εξω τον Λευτερη(που μπορει να μην ειναι οικονομικοτερο)αλλα ειναι ειδωλο των Κρητικών!Ετσι θα μπορουσες να κερδισεις κατι!Οσο αναφορα τα δωδεκανησα....εκει να δεις μπερδεμα!Αν αφηνε το Ροδος στην γραμμη και εβαζες διπλα την Αριαδνη,κανοντας και εκπτωσεις...τοτε θα εκανε χοντρη ζημια!!!(και για σκατζα στην Ιταλια ας εβαζε κανα Κρητη...οπως περυσι...και ο Βενιζελος Ηρακλειο).Μυτιληνη τωρα....αφηνεις την Λισσαρα....και εχεις και το Χιος!Κυκλαδες....Πρεβελης και Μυκονος με χαμηλες τιμες κατι θα επαιρναν!Για να μην παρεξηγηθω....ολα αυτα ειναι η αποψη μου.Το ξερω οτι δεν ειναι οικονομικες ιδεες για την εταιρεια...αλλα τουλαχιστον εξυπηρετείς!Εισαι παρων παντου και το καλοκαιρι ο κοσμος μπορει να το εκτιμήσει αυτο!!!Ο κοσμος δεν σε προτειμα αμα εισαι μονο το καλοκαιρι στην γραμμη...και ιδιαιτερα οι επιχειρηματίες και τα γρουπ!

Trakman
26-01-2011, 14:05
Νομίζω απάντησες ήδη στον εαυτό σου ;) .

...Το ξερω οτι δεν ειναι οικονομικες ιδεες για την εταιρεία...

Ergis
26-01-2011, 15:00
Νομίζω απάντησες ήδη στον εαυτό σου ;) .

και πλεον στις μερες μας αυτο ειναι το μονο που εχει σημασια για καθε εταιρια.
αν και νομιζω την ρευστοτητα που εχει η ΑΤΤΙΚΑ δεν μπορει να την πολεμησει καμια εταιρια,ουτε καν η ΑΝΕΚ που κοντευει να της κλεισει το σπιτι.δεν θα εκπλαγω καθολου αν δω κανενα αλλο SUPERFAST να κατεβαινει ειτε χανια ειτε ηρακλειο

MILTIADIS
26-01-2011, 15:04
Οκ παιδια σωστα ολα αυτα που λετε αλλα μην τρελαθουμε κιολας...δεν ειναι στα προθυρα χρεωκοπιας η ΑΝΕΚ επειδη μπηκε στα Χανια η μπλου σταρ,ουτε το μεριδιο κινησης που της εχει παρει ειναι μεγαλυτερο απ αυτο που ειχε παρει την προηγουμενη φορα το bs2..Υπαρχει ενα χρεος μερικων δεκαδων εκατομυριων ευρω προς τον Γκριμαλντι για να μην ξεχνιομαστε..:roll:

despo
26-01-2011, 15:10
Και απο ο,τι φαίνεται θα χάσει την Ελλένικ το αμέσως προσεχές διάστημα...

MILTIADIS
26-01-2011, 15:21
Και το ακομα χειροτερο γι αυτους ισως ειναι οτι θα χασει και την προκαταβολη,η οποια δεν επιστρεφεται..Δεν μπορω να καταλαβω ομως,αυτη η κινηση ειναι δυνατον να εγινε χωρις κανεναν προγραμματισμο??κοτζαμ ναυτιλιακη δεν ηξερε οτι το ταμειο της δεν αντεχει μια τετοια αγορα??και στο κατω κατω αν ηθελε να κανει μια επενδυση θα μπορουσε μονο με τα λεφτα που εδωσε προκαταβολη για τη χελενικ να ειχε φερει ενα βαπορι απο την Ιαπωνια και να διπλωνε το ΕΛΥΡΟΣ..

Ergis
26-01-2011, 15:22
λαθος εκφραση χρησιμοποιησα.
ηθελα να πω οτι η ΑΤΤΙΚΑ χτυπησε την ΑΝΕΚ μεσα στο ιδιο της το σπιτι.
φυσικα και δεν προκειται να χρεωκοπησει,ομως θα χασει σημαντικο κομματι της πιτας αν δεν κινητοποιηθει αμεσα.

georginio
26-01-2011, 15:33
Την χελλενικ δεν προκειται να την χασει ο Βαρδινογιαννης.Ακομα ελεγχει περιπου το 44% της εταιρειας...Απλα αυτο που ηθελε ηταν να παρει την χελλενικ μεσω της Ανεκ και να την κανει θυγατρικη.Αμα επαιρνε σαν Βαρδινογιαννης το 33,3% του Γκριμαλντι δεν θα μπορουσε να την ελέγξει μέσω της Ανεκ.

georginio
26-01-2011, 15:49
Οπως ξερουμε...ο Γκριμαλντι πουλαει το Ηρακλειο!Δηλαδη τα δυο παλατια....απο εγκιρη πηγη ξερω οτι και η Σουπερφαστ αλλα και η Ανεκ εχουν κανει κινησει!Αλλα η Ανεκ ειναι ενα βημα μπροστα καθως η Αττικα επενδυσε στα Πατμος και Δελος

MILTIADIS
26-01-2011, 15:52
Τι λες βρε φιλε??ακομα στο ραδιο-αρβυλα των δημοσιογραφων εχεις μεινει..τιποτα δεν πουλαει κανεις..;)

georginio
26-01-2011, 15:57
Να σου πω την αληθεια και εγω δεν το πιστευω.Ειναι οτι πιο τρελο μπορει να γινει αυτη την στιγμη.Απλα το ανεφερα μηπως καποιος εχει ακουσει αυτη την αρβυλα;););)

artmios sintihakis
26-01-2011, 16:09
Τωρα γελάμεεεεε....Φίλε μου το Ηράκλειο δεν πρόκειται να το αφήσει στον αιώνα τον άπαντα.........το δήλωσε πάλι πρόσφατα ο Grimaldi!!!

despo
26-01-2011, 16:21
Εννοείται οτι δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουν οι Μινωικες απο το Ηράκλειο, τωρα οσον αφορά την Ελλενικ επειδή δεν βλέπω στην παρουσα φάση να μαζεύονται τα λεφτά (μην ξεχνάμε οτι ακολουθούν και άλλες δόσεις), το όλο ζήτημα ειναι στα χέρια των Μινωικών :
Η' περιμένουν η' συγκαλούν έκτακτη συνέλευση προκειμένου να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

georginio
26-01-2011, 16:23
Φιλοι μου το ξερω οτι αυτο που εγραψα το γραφει μονο ενας τρελος...ή ενας ασχετος...αλλα απλα ηθελα την γνωμη σας

Apostolos
26-01-2011, 17:31
1ον Το τι λέει ο Γκριμάλντι τα ακούμε βερεσέ. Αυριο μπορεί να τρελαθεί και να κάνει την οποιδήποτε κίνηση πιστευει οτι συμφέρει. Αν του προτείνει πχ η Αττικά μια συμφωνία πχ ανταλαγή γραμμών μεταξύ Ηρακλείου και Ανκόνα μπορεί και να το κάνει. Στο χρήμα δεν υπάρχουν εγγυήσεις μόνο επιχειρηματικότητα.

2ον Η ΑΝΕΚ πραγματικά δεν προκειτε να κάτσει με σταυρωμένα χέρια αλλα ούτε και τα τραπεζικά συστήματα που την στηρίζουν. Θα γίνει κάποια πώληση πλοίου, θα γίνει καμια καλή ναυλώση των καλών πλοίων της (πχ Ελυρος η Τσαμπιον) στο εξωτερικό και θα μπορέσει να ξεχρεώσει. Στα Χανια θα βάλει το οποιοδήποτε πλοίο αφού έχει γίνει συμφωνία με την Αττικα αφού οι Χανιώτες ΑΝΕΚ να γράφει και μπαίνουν μέσα.

3ο Δεν χρειάζετε να μαλώνουμε αφού οι εξελίξεις θα έρθουν σύντομα και καλό θα ειναι να σκεφτόμαστε με πραγματικά στοιχεία. Το τι θέλω εγώ και τι θέλει ο καθένας μας που πραγματικά δεν γνωρίζουμε λεπτομέριες και στο κάτω κάτω δεν έχουμε και την πραγματική γνώση ειναι το λιγότερο κουτα και προκαλούν το χαμόγελο στους γνωρίζοντες.

artmios sintihakis
26-01-2011, 17:40
To διδυμο της ΦΟΣΕΝ θα ναυλωθει απο την P&O για του Ολυμπιακούς του 2012.....στην Βρετανία.

georginio
26-01-2011, 17:55
Μπορει και να ειναι αληθεια!Ειναι δυο απο τα καλυτερα πλοια στην Ευρωπη και με της καλυτερες μηχανες!(κατα την γνωμη μου).Το μονο που ξερω ειναι οτι εχει κανει προταση η Τunisia Ferries για ναυλωση του Ελυρου!Παρα πολυ καλη προταση!Αλλα ειναι ρισκο να δωσεις το καλυτερο πλοιο σου την στιγμη που εχεις αντιπαλο στην εδρα σου

Και μια παρενθεση...το μονο που χρωσταει η Ανεκ ειναι οι δοσεις για την Χελλενικ

Apostolos
26-01-2011, 17:57
Ε όπως έχουν τα γεγονότα δεν ειναι πλέον αντίπαλος! Πολύ πολύ να δούμε το Ροδος ή το Horizon στα Χανιά παρέα με κανα ταχύπλοο και τον Ελυρο στα ξένα!

MILTIADIS
26-01-2011, 18:00
Μπορει και να ειναι αληθεια!Ειναι δυο απο τα καλυτερα πλοια στην Ευρωπη και με της καλυτερες μηχανες!(κατα την γνωμη μου).
Ε οτι τα fossen εχουν τις καλυτερες μηχανες δεν το λες..ΟΛΥΜΠΙΚ ΤΣΑΜΠΙΟΝ,ΙΚΑΡΟΣ,ΠΑΣΙΦΑΗ εχουν χτυπησει στροφαλο σε ηλικια 10 ετων,το δε ΑΡΕΤΟΥΣΑ αλλαξε ολοκληρη μηχανη πριν μερικα χρονια..:rolleyes:Κλεινω εδω την παρενθεση..

georginio
26-01-2011, 18:06
Ποτε προλαβαν?:confused:

MILTIADIS
26-01-2011, 18:08
Και το θεαματικο στην ολη ιστορια ειναι οτι τα τρια πρωτα επαθαν τις εν λογω βλαβες ολα στο β εξαμηνο του 2010!Του τσαμπιον επιδιορθωθηκε προσφατα κατα την ετησια του,ενω τα αλλα δυο εμειναν επι μηνες εκτος δρομολογιων περιμενοντας ανταλλακτικα

georginio
26-01-2011, 18:11
Γιαυτο και κρατησε καιρο η ετησια!Φιλε Μιλτιαδη σου βγαζω το καπελο!

MILTIADIS
26-01-2011, 18:14
Χαχα!σιγα φιλε μου,αλοιμονο μια παρεα ειμαστε οτι ξερουμε κ κανει να το πουμε το λεμε..
Στα fossen να βγαλουμε το καπελο για την καλη τους συνενοηση..:D

georginio
26-01-2011, 18:21
Αυτο εννοειται!

Φίλιππος Αίγιο
26-01-2011, 18:36
Και το CRUISE EUROPA εβγαλε περυσι στροφαλο που δεν ηταν ουτε 1 ετους.Το αν θα παθει κατι ενα πλοιο εξαρταται απο παρα πολλα και οχι απο την ηλικια.

Trakman
26-01-2011, 18:42
Και υποθέτω ότι τις μηχανές δεν τις φτιάχνουν τα ναυπηγεία... Άλλωστε ο Ίκαρος και το Champion έχουν διαφορετικές μηχανές.

Φίλιππος Αίγιο
26-01-2011, 19:06
Ο ΙΚΑΡΟΣ εχει μηχανες MAN B&W ενω ΤΣΑΜΠΙΟΝ, ΠΑΛΑΤΙΑ και CRUISE WARTSILA σε ευχαριστώ φίλε Trakman που μου το θύμησες και συγνώμη για το off topic.

minoan
27-01-2011, 20:31
10 χαρακτηρες

minoan
04-02-2011, 18:50
10 χαρακτηρες

georginio
04-02-2011, 19:01
Δεν θα ημουν σιγουρος σε αυτο που λες φιλε minoan.Ασε να περασει λιγος καιρος...και θα δεις πως τα πραγματα θα παρουν τον δρομο τους...Ακομη και τωρα η Χελλενικ παραμενει στα χερια της Ανεκ(λογω στηριξης απο την Πειραιως και καποιους μετοχους)

panthiras1
05-02-2011, 08:40
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα (χωρίς να ξέρω κάτι συγκεκριμένο). Τα οικονομικά συμφέροντα είναι μεγάλα.

mike_rodos
15-02-2011, 16:07
Απ ότι παρατήρησα στο openseas από 1/3/2011 στα ΚΡΗΤΗ Ι & ΙΙ παύει να εμφανίζει ως εταιρεία την Αιγαίον Πέλαγος και εμφανίζει ΑΝΕΚ LINES.

Leo
15-02-2011, 16:42
Τα του Καίρασος τω Καίσαρι προφανώς?

georginio
17-02-2011, 00:52
Το ειχα αναφερει αν δεν κανω λαθος οτι η Αιγαιον Πελαγος ηταν μεχρι τελη χειμωνα

Trakman
17-02-2011, 15:11
ΑΝΕΚ: Πώς «βλέπει» τη φετινή χρονιά (http://www.euro2day.gr/news/enterprises/122/articles/627430/Article.aspx)

ΑΝΕΚ: Προς ΑΜΚ, λόγω απώλειας €47,5 εκ (http://www.sofokleousin.gr/archives/69042)

ΑΝΕΚ-Μινωικές Γραμμές: Σε αδιέξοδο οι διαπραγματεύσεις (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=98443169)

Ergis
17-02-2011, 17:06
Τα ερωτηματικά όμως παραμένουν: Πώς η διοίκηση μιας εταιρίας κλείνει ένα τόσο μεγάλης αξίας deal και εκταμιεύει ποσόν που αντιστοιχεί σε πάνω από 50% των ιδίων κεφαλαίων τους, χωρίς να έχει προεξασφαλισμένη την καταβολή της επόμενης δόσης, ώστε να υλοποιηθεί η συμφωνία...

Σοφο το παραπανω ερωτημα που αναφερει ο συντακτης του αρθρου.
Εχω την αισθηση οτι κατι παραπανω κρυβεται πισω απο ολα αυτα.:confused:
47,5 εκ. ειναι παρα πολλα για να τα πεταξεις στον δρομο ετσι απλα.
Ειμαι σιγουρος οτι το παιχνιδι αυτο εχει να παει σε πολλες παρατασεις ακομα και στο τελος η μονη χαμενη σιγουρα θα βγει η HELLENIC SEAWAYS:( καθως εχει μετατραπει σε ενα μπαλακι που το πετανε απο δω και απο εκει.
Τι να πω...:(
Ευχομαι να πανε ολα καλα.

MILTIADIS
17-02-2011, 18:47
ΑΝΕΚ: Προς ΑΜΚ, λόγω απώλειας €47,5 εκ (http://www.sofokleousin.gr/archives/69042)
Η ουσια της ιστοριας ειναι εδω νομιζω.Χασαμε τα λεφτα μας και τωρα κανουμε ΑΜΚ για να καλυψουμε μερος της χασουρας και για να μπουν νεοι μετοχοι(MIG ισως?).
Θυμαμαι που οταν ανακοινωθηκε η εν αρχη συμφωνια για αγορα της HSW στην γενικη συνελευση των μετοχων που οταν καποιοι μικρομετοχοι αντεδρασαν διερωτομενοι για το που θα βρεθουν τοσα λεφτα για την αγορα της εταιρειας ειχε απαντησει ο Γ.Σ.Βαρδινογιανης ως αλλος ΓΑΠ:''λεφτα υπαρχουν τα εχουμε κανονισει αυτα'':mrgreen:

georginio
17-02-2011, 21:37
Λοιπον,η Ανεκ παγωσε την αγορα γιατι οι λογιστες και τα νουμερα ελεγαν πως αμα η αγορα συνεχιζοταν....η Ανεκ θα ειχε παρα μα παρα πολυ μεγαλη τρυπα!!!Τωρα εγω προσωπικα δεν θα κατσω να εμπιστευτω καποιες ιστοσελιδες....αλλα το τι μαθαινω εγω ο ιδιος απο δικα μου ατομα...το κλιμα ειναι βαρυ,το ταμειο βγανει μειον,λεφτα ομως ακομα υπαρχουν αλλα δεν περισσευουν για πειραματισμους

despo
17-02-2011, 21:52
Οπότε τι μέλλει γενέσθαι, αφήνουμε τα λεφτά και πάνε χαμένα ?.

MILTIADIS
17-02-2011, 21:54
@georginio:Ειδες να γραφει κανεις κατι διαφορετικο?Ολοι αυτο που γραφεις και εσυ(τωρα πλεον)λεμε..γιατι μεχρι προχθες μας ελεγες οτι το deal προχωραει κανονικα και οτι η ΑΝΕΚ ειναι ισχυρη κ θα αγορασει την hellenic κτλ..και το θεμα δεν ειναι οτι τα λεμε εμεις επειδη τα χουμε ακουσει οπως τα χεις ακουσει κι εσυ,αλλα το τι λεει η εταιρεια μεσα απο την πλεον εγκυρη πηγη ανακοινωσεων,δηλαδη το ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ.

@despo:προφανως τα λεφτα δεν επιστρεφονται γι αυτο και γινεται ΑΜΚ για κλεισουν μερικες τρυπες..το λεει ξεκαθαρα στην ανακοινωση της η ΑΝΕΚ,δεν ειναι σεναριο αυτο.

georginio
17-02-2011, 22:14
Το μεγαλο προβλημα που εχει αυτη η εταιρεια ειναι καποια ατομα που πραγματικα δεν βοηθανε!!!Αλλα δυστυχως εχουν κερδισει την εμπιστοσυνη του "μεγαλου" και ετσι δεν κουνιεται μυγα απο μεσα!Να λεμε και δοξα τον Θεο που σε τετοιους καιρους δεν υπαρχει ουτε μια απολυση,στα γραφεια τουλαχιστον!Οσο γιαυτο που λες φιλε Μιλτιαδη...ενα τετοιο deal...με τοσο μεγαλη σημασια...δεν προκειται να αφηθει ετσι στην ακρη!Κατι παιζεται κατω απο το τραπεζι και παντα τα boom γινονται λιγο πριν το high-season.Γιατι να εχει στειλει ατομο στην Ιαπωνια η Ανεκ?Γιατι να ψαχνεται για κατι νεο στην Χελλενικ?Γιατι δεν σταματαει τις εργασιες στα γραφεια του ομιλου διπλα ακριβως απο τα τωρινα της Ανεκ?Γιατι ενω ολοι λενε οτι οι διαπραγματευσεις σταματησαν....ανθρωποι της Ανεκ ελεγχουν πληρωμα και ξενοδοχειακο?και κατι τελευταιο....Γιατι κυκλοι της εταιρειας λενε οτι τα ΚΡΗΤΗ 1&2 σταματανε το Ηρακλειο?

minoan
17-02-2011, 22:20
10 χαρακτηρες

MILTIADIS
17-02-2011, 22:25
Εχεις δικιο φιλε georginio οτι το πλεον σημαντικο ειναι να μην μεινει ΚΑΝΕΙΣ χωρις δουλεια!Για το θεμα του οτι η ΑΝΕΚ εχει στειλει κοσμο στην Ιαπωνια για να επιθεωρησει βαπορια ειναι κατι που το ακουμε εδω και χρονια καθε λιγο και λιγακι και εχει καταντησει εσωτερικο ανεκδοτο πλεον..:)εδω με αυτα που ΧΑΡΙΣΕ στις Μινωικες μπορουσε να ειχε αγορασει βαπορι καλυτερο και απο το ΕΛΥΡΟΣ..Τι να λεμε απο κει και περα για νεα πλοια..ματαιο!Αυτο για τα ΚΡΗΤΗ το χω ακουσει κι εγω και μαλλον πως θα γινει αυτο που γραφει και ο minoan

georginio
17-02-2011, 22:58
Το θεμα ειναι ομως ενα!!!!Ποιος θα διαχειριιζεται τα παλατια του Ηρακλειου?ΜΙG ή Ανεκ?Για την δευτερη το βλεπω λιγο χλωμο...αλλα η πρωτη ειναι πολυ κοντα σε αυτο το deal...Δεν υαπρχει λογος να φυγουν τα Κρητη απο το Ηρακλειο τη στιγμη που εχει το 50% των φορτηγων και περιπου το 30% των επιβατων!(και για εμενα αυτο ειναι επιτυχια στην γραμμη...για την ηλικια και την πολιτελεια των Κρητη σε συγκριση με παλατια και ΧΙΙ.

despo
17-02-2011, 23:40
Απο που και ως που βρε παιδιά να φύγουν τα 2 Κρήτη απο το Ηράκλειο, δεν μπορώ να καταλάβω ποιος βγάζει αυτές τις πληροφορίες. Και ας υποθέσουμε οτι φεύγουν, να πάνε που ?. Μόνο κάποιος που θα θέλει τη διάλυση της εταιρείας, θα μπορούσε να κάνει κατι τέτοιο.

georginio
17-02-2011, 23:50
Μονο με καλο αντικαταστατη θα μπορουσαν να φυγουν...και αυτο εννοω!

Rodantis
18-02-2011, 16:02
Για να μεινει στο Ηράκλειο η Minoan με την Superfast και στα Χανιά μόνο η Ανεκ...
H κίνηση του Ορίζοντα σε επιβάτες και φορτηγά δεν έχει καμία σχέση με την κίνηση των δεινοσαύρων Κρήτη i και ii.Δύσκολα η ΑΝΕΚ θα αφήσει το Ηράκλειο ενώ ο Ορίζοντας δεν κάνει και τόσο μεγάλη ζημιά στα Χανιά.
Τα Κρήτη κρατιούνται πολύ καλά στην γραμμή έχοντας πολύ μεγάλο ποσοστό στα φορτηγά και δεν νομίζω να υπάρχει λόγος αποχώρησης τους.

georginio
18-02-2011, 16:46
H κίνηση του Ορίζοντα σε επιβάτες και φορτηγά δεν έχει καμία σχέση με την κίνηση των δεινοσαύρων Κρήτη i και ii.Δύσκολα η ΑΝΕΚ θα αφήσει το Ηράκλειο ενώ ο Ορίζοντας δεν κάνει και τόσο μεγάλη ζημιά στα Χανιά.
Τα Κρήτη κρατιούνται πολύ καλά στην γραμμή έχοντας πολύ μεγάλο ποσοστό στα φορτηγά και δεν νομίζω να υπάρχει λόγος αποχώρησης τους.

Αυτο λεω και εγω φιλε Rodantis...τα Κρητη κρατιουντε καλα στην γραμμη παρολο που υστερουν...σε ποιοτητα.Παρολα αυτα δεν θα τα χαρακτηριζα και δεινοσαυρους.Το εσωτερικο τους ειναι ακομα συμπαθητικο και εχουν και μεγαλο γκαραζ!Απο την αλλη,μεσα στο 2012 πιστευω οτι καποιος θα αποχωρησει απο το ηρακλειο....ο χρονος και οι διαπραγματευσεις θα δειξουν ποιος θα ειναι αυτος!Ο Οριζοντας αποτελει παρελθον απο τα Χανια την στιγμη που σταματησε τα δρομολογια...αλλα καπου αλλου θα τον βαλει η Μπλου Σταρ!

andreasermones
18-02-2011, 19:10
Tα χρηματα δεν χαθηκαν αγαπητοι φιλοι...Πολλα, παρα πολλα για να χαθουνε. Υπαρχει απλα αλλη συμφωνια και μιας και ο Βαρδινογιαννης κατεχει ηδη ενα κομματι της εταιριας μαζι με τη Πειραιως (η οποια θελω να πιστευω ειναι με το μερος του) θα καταληξει σε αλλη συμφωνια πιο συμφερουσα για αυτον. Οσο για την αυξηση μετοχικου μπορει να σημαινει πολλα

1. Καλυψη εξοδων
2. Μειωση του εξωτερικου δανεισμου
3. Νεα κεφαλαια στην εταιρια
4.Αυξηση του ποσοστου του βαρδινογιαννη
5. Νεα πλοια και επιχειρηματικες συμφωνιες.

δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου αυτα, απλα κανω μια απλη ερευνα για την εταιρια.

despo
20-02-2011, 00:41
Δηλαδή κατα τη γνώμη σου η Τράπεζα Πειραιώς θα συνεχίσει να κάνει 'πλάτες' στην Ανεκ για να συνεχίσει να έχει τον έλεγχο της Ελλένικ. Και πως είναι δυνατό αυτό να γίνει, οταν η ίδια η εταιρεία σύμφωνα με τις επίσημες ανακοινώσεις, προβλέπει οτι η προκαταβολή μπορεί να πάει χαμένη ?. Πως είναι δυνατό να συνεχίσει το Νήσος Μύκονος να βρίσκεται κάτω απο τη στέγη της Αιγαίον Πέλαγος, που οπως ειναι γνωστό ελέγχεται απο την Ανεκ ?. Το συμπέρασμα πάντως είναι απο την αποχώρηση του Στρίντζη, απο τις αλλεπάλληλες άστοχες κινήσεις έχει αναμφίβολα χάσει τη φυσιογνωμία της που είχε.

andreasermones
20-02-2011, 02:08
Εγω πιστευω οτι θα χασει και η πειραιως αν χασει την προκαταβολη της η Ανεκ, γιατι εχει εκθεση σε δανεια απο την τραπεζα Η Ανεκ...οποτε μαλλον θα συνεχισουν οι πλατες. Εκτος και αν θελει η ιδια να θεσει κατω απο τον ελεγχο της την Εταιρια. Πιστευω πως ναι θα συνεχισουν οι πλατες...μπορει και να κανω λαθος βεβαια, μια γνωμη λεω...

georginio
20-02-2011, 23:13
Ας γραψω και εγω κατι πληροφοριες που ξερω:

*Η Τραπεζα Πειραιως ανηκει στον ομιλο Βαρδινογιαννη(οποτε πλατες και στήριξη θα υπαρχουν)
*Εχετε σκεφτει την περιπτωση ο Βαρδινογιαννης να εχει δωσει μετοχες σε καποια προσωπα?(και για στηριξη αλλα και για εφορια)
*Αλλος ενας λογος που σταματησαν οι διαπραγματευσεις ειναι ο εξης:Ο Βαρδινογιαννης θα ειχε μονοπωλειο σε αρκετες γραμμες οποτε θα υπηρχαν και κατηγοριες προς εκεινον.(και επιπλεον μεγαλοι φοροι)
*Πισω απο τον Βαρδινογιαννη κρυβεται ο Ρεστης και ο Αγαπητος που ακομα δεν εχουν προσφερει βοηθεια(γιατι δεν εχει χρειαστει)
*Υπαρχουν σκεψεις να γινει ο ομιλος Sea Star Capital ο οποιος ελεγχει συνολικα περιπου 10 εταιρειες.(Hellenic seaways-Anek Lines-Aegean Cargo αυτες γνωριζω)

andreasermones
20-02-2011, 23:56
Ενα ειναι σιγουρο...Οτι αυτα τα χρηματα ειναι παρα πολλα για να χαθουν. Ειδικα στην κατασταση που ειναι τα οικονομικα της χωρας και με τις αυξανομενες ζημιες μερικων εταιριων. Εξαλλου, με τα 47 Μυρια θα μπορουσε να καλυψει πολλες τρυπες. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση και θα το δειτε!

georginio
22-02-2011, 17:28
Ο πρεσβης της Ιαπωνιας και ο πρεσβης της Κινας επισκεφτηκαν τον Γιαννη Βαρδινογιαννη στα γραφεια της Ανεκ στον Πειραια με σκοπο να στειλει η Ανεκ πλοια για την παραλαβη Κινεζων και Ιαπωνων πολιτων απο την Λιβυη.Η Ανεκ ανταποκριθηκε και ετσι η Ελληνικη Κυβερνηση απο σημερα ναυλωνει τα Ελ.Βενιζελος,Νησος Ροδος,Αριαδνη,Olympic champion,Hellenic spirit ακομα και το πουλημενο για σκραπ Λισσος για την αποστολη.Επισης υπαρχει περιπτωση ο αριθμος των πλοιων να αυξηθει οπως και ο χρονος παραμονης!(Λευκα Ορη,Σοφοκλης Βενιζελος,Κρητη Ι και ΙΙ αλλα και τα Νησος Μυκονος και Χιος ειναι σε ετοιμοτητα για καθε ενδεχομενο.Η αποστολη εχει σκοπο την μεταφορα πολιτων απο την Λιβυη,στην Μαλτα αλλα και την Κρητη.Τελος,αξιζει να πω πως η Ανεκ θα κερδισει τοσα χρηματα απο τις ναυλωσεις...που θα καλυψει αρκετες ζημιες και εκρεμοτητες!

Ergis
22-02-2011, 17:38
:o:o:o:oμε λιγα λογια τα αιρνουμε ολα εκτος απο αυτα των χανιων ετσι;;;;;

georginio
22-02-2011, 17:42
Καπως ετσι Εργη.Θα κουνηθει και η κουκλα!!!.Αποτι βλεπω στο ais,πρεπει να πηγαινει και το Μυκονος

Akis Dionisis
22-02-2011, 18:09
Κοινωνική αποστολή λοιπόν για πολλά πλοία και αυτό είναι πάρα πολύ καλό, χώρια από τα κέρδη που θα έχει η εταιρεία από αυτές τις ναυλώσεις!!!
Παίζει να πήγανε και σε άλλες εταιρείες εκτός της ΑΝΕΚ για να ζητήσουν βοήθεια??

gpap2006
22-02-2011, 18:16
Ωρε το Βαρδινογιαννέικο θα πείνει ρακιές στην υγειά του Μουαμάρ..:p

georginio
22-02-2011, 18:19
Αυτο δεν το ξερω....και μην νομιζεις οτι ειναι ευκολο για μια εταιρεια να ναυλωσει πλοια της για μια "επικινδυνη" αποστολη.Η Ανεκ κρεμαει αρκετες γραμμες

georginio
22-02-2011, 18:21
Αυτη η κινηση εσωσε την χρονια για την Ανεκ!!!!Ειναι σιγουρο!Και τα χρηματα θα ειναι περισσοτερα για τα πλοια που θα αφησουν τις γραμμες τους

Akis Dionisis
22-02-2011, 18:39
Δεν θα διαφωνίσω, αλλά εφόσον και αφού πάνε για να σώσουν ανθρώπινες ζωές, ας μείνουν ξεκρέμαστες και κάποιες γραμμές.
Ας ζοριστούνε λίγο και οι άλλες εταιρίες και ας βοηθήσουν λίγο.
Κατανόηση χρειάζεται και αλληλοβοήθεια...;)
Μεταξύ μας, σε λίγο βλέπω και τα πλοία του Αγούδημου, Δημητρούλα και Ροδάνθη να μπαίνουν για δράση!!! (αυτό κι αν δεν ήταν κουφό)8)

Ergis
22-02-2011, 19:33
και οι γραμμες τις οποιες εξυπηρετουσαν τι θα απογινουν;

gpap2006
22-02-2011, 19:41
και οι γραμμες τις οποιες εξυπηρετουσαν τι θα απογινουν;

Δόξα τον Ύψιστο, υπάρχουν τόσα άλλα βαπόρια στην Αδριατική που ανεβοκατεβαίνουν σχεδόν άδεια τέτοια εποχή..

Chris_Chania
22-02-2011, 19:56
Απ ότι δίαβασα πριν λίγο σε διάφορα site στο internet, σε πρώτη φάση φεύγουν όντως το Olympic Champion και το Ηellenic Spirit από την Πάτρα για την Λιβύη, απ όπου θα παραλάβουν υπηκόους ξένης χώρας (μάλλον κινέζους) για να τους μεταφέρουν στην Κρήτη σε πρώτη φάση, και στη συνέχεια θα αναχωρήσουν αεροπορικώς για Κίνα.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν υπάρχει οικονομικό όφελος για την εταιρία, είναι μια καλή κίνηση που βοηθάει τους ανθρώπους που περνάνε δύσκολες ώρες στην Λιβύη.

nikosdet
22-02-2011, 20:08
Ήρεμα λίγο, δεν το κάνει και από την καλή του την καρδιά ο Βαρδινογιάννης! :p
Προφανώς πάντως ήρθε ως μάννα εξ ουρανού για την ΑΝΕΚ αυτή η δουλειά (γιατί για την εταιρεία τέτοια λογίζεται)!!

Chris_Chania
22-02-2011, 20:15
Ήρεμα λίγο, δεν το κάνει και από την καλή του την καρδιά ο Βαρδινογιάννης! :p
Προφανώς πάντως ήρθε ως μάννα εξ ουρανού για την ΑΝΕΚ αυτή η δουλειά (γιατί για την εταιρεία τέτοια λογίζεται)!!

Το τόνισα φίλε Νίκο αυτό που λες και εσύ :), για τον Βαρδινογιάννη όλο αυτό είναι ένα μεγάλο δώρο από το πουθενά, εγώ απλά το σχολίασα από πλευράς των ανθρώπων που κινδυνεύουν στη Λιβύη, γι αυτούς η κίνηση της ΑΝΕΚ είναι κάτι σημαντικό για την ασφάλεια τους.

xidianakis
22-02-2011, 20:19
ta ploia pigainoun me olo to pliroma tous?

georginio
22-02-2011, 20:27
Ναι,σημερα γινοταν πανικος στα γραφεια με το θεμα πληρωματων.Βενιζελος,Αριαδνη και Λισσος επρεπε να εχουν πληρωμα μεσα σε 12 ωρες!Δεν ειναι μονο για τα λεφτα ολο το σκηνικο γιατι η Ανεκ στελνει και τα highspeed 5 και 6 ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ.Επισης,ολο το επιβατηγο αλλα και τα φορτηγα που ειναι για Ανκονα αυτες τις μερες που θα λειπουν τα Ολυμπικ...θα τα φορτωθουν οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ!Αλλη μια κινηση που κανει η Ανεκ που θα συζητηθει!

despo
22-02-2011, 20:55
Απορώ που έμαθες οτι το Λισσός έχει πουληθεί στα διαλυτήρια.

georginio
22-02-2011, 20:57
Ξερω και ποσο!

Giovanaut
22-02-2011, 21:06
Αν οντως ισχυει αυτο λοιπον, φροντιστε αυτοι που μπορειτε να το τιμησετε (απο πλευρας καλυψης...) στο τελευταιο του ταξιδι....!!!

georginio
22-02-2011, 21:10
Το πλοιο περιμενει να περασει SOS και μετα το παραλαμβανουν!Πακισταν η Ινδια ο τελικος προορισμος.Το μονο που μπορω να πω μεχρι στιγμης ειναι οτι πουληθηκε σε πολυ καλη τιμη παρολο που ολοι πιστευουμε πως ειχε ακομα ψωμι να δωσει!

errikos!
22-02-2011, 21:49
τα 47μιρια ποθ προαναφερθηκε τι ειναι?οι ναυλοι για τα πλοια που πανε στην Βεγγαζη?

georginio
22-02-2011, 22:00
Ειναι η προκαταβολη της Ανεκ στις Μινωικες(απο τα 125)για την εξαγορα του 33,3% της hellenic seaways

lkostas
22-02-2011, 22:31
τελικα εχουν αποφασιστει ποια πλοια θα πανε ? γιατι πολλά ακούγοντε ρε παιδια!

noulos
22-02-2011, 22:50
Σίγουρα τα Ολύμπικ Τσάμπιον και Σπίριτ πηγαίνουν ήδη (κυριολεκτικά) παρέα. Ηδη βρίσκονται δυτικά της Πύλου και το AIS του ενός έχει σαν προορισμό την Βεγγάζη!

georginio
22-02-2011, 23:12
Κοντριτσες τα αδερφακια!!!!

andreasermones
23-02-2011, 00:38
που πηγαν παιδια τα πλοια???δεν τα βλεπω στο AIS

lkostas
23-02-2011, 00:40
Ειναι εκτος βελινεκες του AIS εχουν παρει το δρομο για κατω!!!;)

sylver23
23-02-2011, 00:43
Θα παρακαλέσω τα ποστ που αφορούν την επιχείρηση για την μεταφορά του κόσμου απο την Λιβύη να γίνονται στο θέμα που έχουμε ανοίξει και βρίσκεται εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?132205-%C5%F0%E9%F7%E5%DF%F1%E7%F3%E7...%CB%E9%E2%FD%E7&p=430606#post430606).

andreasermones
23-02-2011, 00:44
Καλα το ΑΙS δεν προερχεται απο το marinetraffic??πιστευα οτι εχει παγκοσμια εμβελεια...

Giovanaut
23-02-2011, 17:03
Αυτο που γραφτηκε για τη δωρεαν συμβολη ταχυπλοων, θα γινει...???
Παντως το HS 5 ειναι στην Παγωδα...!!!

georginio
23-02-2011, 17:07
Εχθες ακουσα για το 6 και το 5...στο αις βλεπω 1 και 5 ον.Εχω μπερδευτει!;)

Giovanaut
01-03-2011, 21:02
Για δειτε αυτο το κλιπ....!!!

http://www.youtube.com/watch?v=1T7Yp1_Hi1Y
http://www.youtube.com/watch?v=1T7Yp1_Hi1Y

Ergis
03-03-2011, 16:36
στο γκαραζ του ΕΛΥΡΟΣ γυρίστηκε το κλιπ!!

Νικόλας
04-03-2011, 02:39
είναι και τούμπανο το κομματάκι
(εμένα μου αρέσει :mrgreen:)

Akis Dionisis
04-03-2011, 02:42
είναι και τούμπανο το κομματάκι
(εμένα μου αρέσει :mrgreen:)
Το χάσαμε το κορμί πατριώτηηηηηηη.....:mrgreen:

georginio
10-03-2011, 19:21
Εδώ έχουν γυριστεί κάποια πλάνα από ένα σίριαλ μέσα στα γραφεία της εταιρείας....στο βίντεο κλιπ θα κολλήσουμε! Καλά νέα για την εταιρεία που μετά από το "πακέτο" που εισέπραξε από τις ναυλώσεις.... πλήρωσε εργαζομένους και ορθοπόδησε λιγάκι!!!

despo
18-03-2011, 16:51
Και η Ανεκ απο Δευτέρα στο χορό των αυξήσεων στα ναυλολόγια και στις 2 γραμμές της Κρήτης. Το άσχημο είναι οτι ακολουθώντας το παράδειγμα των άλλων εταιρειών, αυξάνει ουτε λίγο, ουτε πολύ κατα 7€ (!!!) την τιμή της οικονομικής θέσης δηλαδή απο 29 σε 36, ενω πολυ μικρότερες ειναι αυξήσεις που θα ισχύσουν στις καμπίνες. Η δριμύτατη επίθεση στα λαικά στρώματα συνεχίζεται ...

Maroulis Nikos
22-03-2011, 15:41
H ANEK, ενισχύοντας τις δράσεις προώθησης του ελληνικού ελαιολάδου, χορηγεί έκπτωση 50% στους εκθέτες – επισκέπτες της έκθεσης «Ελαιοτεχνία 2011», Μεσογειακή Έκθεση Ελιάς και Ελαιολάδου, που διοργανώνει η Compass Expo, από 1-3 Απριλίου, στο Expo Athens-Ανθούσα.
Στην Ελλάδα,την τρίτη ελαιοπαραγωγό χώρα στον κόσμο, οι δράσεις που πραγματοποιεί η ΑΝΕΚ για την προώθηση του εγχώριου ελαιολάδου είναι σημαντικές:
- Ταξιδεύει εδώ και δύο χρόνια το ελληνικό ελαιόλαδο, με δική της πρωτοβουλία, μέσω χιλιάδων δώρων – δειγμάτων στις διεθνείς τουριστικές εκθέσεις.
- Χρησιμοποιεί στα εστιατόρια των πλοίων της αποκλειστικά ελληνικό εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο.
- Προσφέρει δωρεάν στους πελάτες της στις τραπεζαρίες των πλοίων της μια συσκευασία βιολογικού εξαιρετικού παρθένου ελαιολάδου, προβάλλοντας τα μοναδικά οφέλη της Κρητικής Μεσογειακής Διατροφής .
- Υποστηρίζει ένθερμα δραστηριότητες και εκδηλώσεις που έχουν ως κεντρικό θεματικό άξονα το ελαιόλαδο. Όπως η «ΕΛΑΙΟΤΕΧΝΙΑ 2010», η «Αυτοκινητοδρομία της Ελιάς», ο «Αρχαίος ελαιώνας της Κρήτης στο βάθος του χρόνου», κλπ.
- Αναδεικνύει την αξία του ελαιολάδου και των κρητικών προϊόντων, μέσα από τα έντυπα και ηλεκτρονικά ΜΜΕ καθώς και από το εταιρικό περιοδικό «Ανεκόραμα» το οποίο διανέμεται δωρεάν εν πλω σε όλους τους ταξιδιώτες της ANEK LINES.

Διαβάστε περισσότερα στο ακόλουθο Link :

http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=301:-lines-&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98

georginio
24-03-2011, 12:12
Η Ανεκ σταματησε να δινει υπηρεσιακα εισητηρια στους εργαζομενους της!Εδινε μεχρι τωρα δωρεαν εισητηρια πηγαινε-ελα καθε μηνα στον καθε εργαζομενο (αν το ζητουσε) για ολη του την οικογενεια,σε καμπινα αλλα και αυτοκινητο!

despo
24-03-2011, 17:28
Το καθε μήνα ακούγεται λιγο υπερβολικό, αλλά 2 δωρεαν το χρόνο, δεν νομίζω οτι θεωρείται πολυτέλεια !

kkouz
06-04-2011, 12:54
ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΑΝΕΚ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΚΩ ΕΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΤΟΥ ΜΠΟΝΤΡΟΥΜ.....ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΟΙ!!!!!
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ....

128904

nikosdet
06-04-2011, 13:22
Αυτό το "καληνύχτα Ελλάδα" νομίζω είναι χαρακτηριστικό της χώρας τελικά.. Από τη μία όντως περιγράφει κάποια κακώς κείμενα, από την άλλη είναι μία τρανή απόδειξη της κακομοιριάς και της μιζέριας που μας δέρνει σαν λαό.. Sorry φίλε που παίρνω αφορμή από τη δημοσίευση σου για μία γενίκευση που ξεφεύγει από το θέμα, αλλά κι εσύ προσωπικά θεωρώ πως υπερβάλλεις! Προφανώς έκαναν ένα λάθος, "μεγάλη πατάτα" κτλ., αλλά ως εκεί!!

gpap2006
06-04-2011, 13:37
Αλικαρνασός παρακαλώ,όχι Μπόντρουμ. Θα μου πείτε αυτό μας μάρανε τώρα..

Ergis
08-04-2011, 14:52
για να επανελθουμε στα οικονομικα της ΑΝΕΚ.....
τελικα η ΑΜΚ σε τι ποσοστο καλύφθηκε;
με την δευτερη δόση τι εγινε;

minoan
08-04-2011, 15:01
10 χαρακτηρες

Ergis
08-04-2011, 15:08
ανοιχτοχεριδες.....
δεν παμε να δωσουμε και εμεις τιποτα μπας και βγουν τα σπασμενα......

ο κοσμος φοβαται να ανοιχτει προφανως.....

georginio
08-04-2011, 15:46
Η αληθεια ειναι πως τα πραγματα δεν πηγαν οπως τα υπολογιζαμε αλλα υπαρχει αισιοδοξια!Η Ανεκ ειναι και θα ειναι η πιο περιεργη εταιρεια.Εκει που ειναι στο χειλος του γκρεμου,γινεται ενα μπαμ και μας ξαφνιαζει ολους!Ακουσα απο εγκυρες πηγες οτι ολο αυτο γινεται επιτηδες!Και μπορω να το διασταυρωσω!

Ergis
08-04-2011, 16:14
Η αληθεια ειναι πως τα πραγματα δεν πηγαν οπως τα υπολογιζαμε αλλα υπαρχει αισιοδοξια!Η Ανεκ ειναι και θα ειναι η πιο περιεργη εταιρεια.Εκει που ειναι στο χειλος του γκρεμου,γινεται ενα μπαμ και μας ξαφνιαζει ολους!Ακουσα απο εγκυρες πηγες οτι ολο αυτο γινεται επιτηδες!Και μπορω να το διασταυρωσω!

ειμαι σιγουρος γι'αυτο....αλλα μονο 5% δεν το περιμενα.
δεν πιστευω οτι ο Γ.Βαρδινογιαννης θα αφησει ετσι την εταιρια.
κυριως για το θεμα της HSW,αλλιως εχω την αισθηση οτι η εταιρια προχωραει καλα.
υπομονη,ο χρονος θα δειξει

georginio
08-04-2011, 16:20
Δεν γινεται να μην εχει λεφτα η Ανεκ και να ετοιμαζει τα καινουρια γραφεια του ομιλου,οπου εκει θα στεγαζεται και η Χελλενικ!

MILTIADIS
10-04-2011, 23:37
Χρονια πολλα στο ΑΝΕΚακι που σημερα συμπληρωσε 44 χρονια ζωης!!παντα καλοταξιδη και με ομοιομορφη ποιοτητα υπηρεσιων..οποιος καταλαβε καταλαβε..Καλα ταξιδια!!:)

georginio
11-04-2011, 21:12
44 χρονια γεματα επιτυχιες αλλα και αποτυχιες!Πιστευω οτι αν γινουν καποιες αλλαγες στον τομεα των πληρωματων,θα αλλαξει η εικονα της εταιρειας.Κατι γινεται σιγα σιγα!

despo
15-04-2011, 15:57
Δύσκολες ώρες για την εταιρεία, καθως οπως γράφει το protothema.gr σφραγίστηκαν επιταγές 20 εκατομμυρίων απο την FFB Bank.