PDA

Επιστροφή στο Forum : Minoan Lines

Σελίδες : 1 [2] 3 4

El Greco
22-09-2008, 12:46 PM
an einai alithia einai vomva.

To forum Naviearmatori.net grafi oti to epomeno mina to EurostarBarcellona(ex Prometheus) tha mpi stin adriatiki me xromata kai pliroma Grimaldi en allax me kapio plio tis Minoan.

vinman
22-09-2008, 12:50 PM
an einai alithia einai vomva.

To forum Naviearmatori.net grafi oti to epomeno mina to EurostarBarcellona(ex Prometheus) tha mpi stin adriatiki me xromata kai pliroma Grimaldi en allax me kapio plio tis Minoan.

Eνδιαφέρουσα πληροφορία!
Μήπως γράφει Ανκώνα ή Βενετία?
Μήπως το κάνουν για τις αντικαταστάσεις λόγω των συντηρήσεων που γίνονται κάθε χειμώνα?

Appia_1978
22-09-2008, 01:29 PM
Φίλος μου Ιταλός αναφέρει από Βενετία. Και ναι, είναι λόγω συντηρήσεων στα δικά τους πλοία.

El Greco
22-09-2008, 02:10 PM
den exi i grimaldi lines, plia stin Venetia.
ektos an ennois ta plia tis Minoan

sea_serenade
22-09-2008, 07:02 PM
Αν όλα αυτά ισχύουν, εγώ πως πρέπει να φερθώ??? Λέω να πάω να πιάσω απο τώρα μια μπίντα στο λιμάνι και να έχω μαζί μου ψηφιακή, τσιγάρα και νερό.....ε?

Appia_1978
22-09-2008, 09:05 PM
@El Greco

Τα πλοία των Μινοϊκών εννοώ ;)

sea_serenade
25-09-2008, 03:44 PM
Τελικά το Eurostar Barcelona θα ταξιδέψει τον χειμώνα για λογαριασμό των Μινωικών στις γραμμές της Αδριατικής. Το πρόγραμμα το δίνει και στα δύο λιμάνια. Προφανώς θα κάνει εναλλάξ Πάτρα - Ανκόνα και Πάτρα - Βενετία.

manolis m.
26-09-2008, 03:52 AM
Tha allaksei kai xrwmata ??

Appia_1978
29-09-2008, 10:13 PM
Επίσημα νέα από τη Grimaldi:

- Το Σεπτέμβρη του 2009 το πρώτο από τα δύο νέα πλοία.
- Δεν έχουn αποφασίσει ακόμη, εάν θα πάνε Βενετία ή Αγκώνα
- Kαι τα ονόματα αυτών: Ολυμπία και Ευρώπη

Πηγή: Grimaldi μέσω Naviearmatori

Αυτό τώρα τι σημαίνει; Ότι παρά τα αντιθέτως γραφόμενα παραμένουν τα Ίκαρος και Πασιφάη;
Επειδή προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα φύγουν τα δύο Ιταλικά, μήπως λέω μήπως, αλλάξουν αυτά ονόματα και πάρουν τα ονόματα των Νορβηγικών και αυτά δυστυχώς φύγουν ...;

El Greco
05-10-2008, 02:27 AM
Navi: Opa Grimaldi su Minoan Lines Offerta obbligatoria da 375 milioni di euro http://www.ansa.it/site/notizie/awnplus/economia/med/6b69d2742d36375442d97e939db7d00d.jpg (ANSA) - GENOVA, 4 OTT - Il gruppo Grimaldi ha annunciato oggi il lancio di un'opa obbligatoria sulle azioni di Minoan Lines, quotata alla Borsa di Atene. Grimaldi offrira' 5,29 euro per ogni azione Minoan. L'offerta valuta la compagnia greca 375.198.540 euro e rappresenta un premio del 18,08% sul prezzo medio delle azioni Minoan negli ultimi 6 mesi. L'offerta e' divenuta obbligatoria ieri quando la compagnia napoletana di navigazione ha acquistato lo 0,38% di Minoan, portando la sua partecipazione al 33,36%.

El Greco
05-10-2008, 02:29 AM
i Grimaldi lines ekane simera dimosia prosfora gia tin apoktisi tou 100% ton metoxon tis Minoan Lines i pigi einai i ANSA (idisiografico praktorio tis italias)

ektes i eteria agorase to 0.38% tis eterias ftanondas pleon to 33.36% tis eterias. me ayto to pososto einai pleon ipoxreomeni na kani dimosia protasi gia to 100%.

03/10/2008 ΜΙΝΩΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ANE (http://www.athex.gr/content/gr/companies/listedco/profiles/profile.asp?cid=573)
Ανακοίνωση Ρυθμιζόμενης Πληροφορίας του Ν. 3556/2007 Οι Μινωικές Γραμμές Α.Ν.Ε. ανακοινώνουν ότι η εταιρεία "ATLANTICA S.p.a. di NAVIGAZIONE" συνδεόμενο νομικό πρόσωπο με το Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου της Εταιρείας Emanuele G. Grimaldi (υπόχρεο πρόσωπο με βάση το άρθρο 13 του Ν.3340/2005), προέβη στις 1/10/2008 σε αγορά 116.319 κοινών ονομαστικών μετοχών των Μινωικών Γραμμών, συνολικής αξίας ευρώ 543.977,44.
H παρούσα γίνεται σύμφωνα με το Ν.3556/2007 (άρθρο 3, (ιστ), (ββ), και άρθρο 21) και σε συνδυασμό με το άρθρο 11 της απόφασης 1/434/3.7.2007 της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς.

mastrovasilis
05-10-2008, 04:22 PM
Ο κύβος φαίνεται ότι ερρίφθη από τον Εμανουέλε Γκριμάλντι στις Μινωϊκές Γραμμές. Ο ιταλός μεγαλομέτοχος της ηρακλειώτικης εταιρείας αποφάσισε να προχωρήσει σε δημόσια προσφορά για την απόκτηση του ελέγχου των Μινωϊκών, προς 5,29 ευρώ ανά μετοχή.
Είναι η χαμηλότερη προσφορά που μπορεί να κάνει αφού σύμφωνα με την νομοθεσία δεν μπορεί η τιμή που προσφέρει να είναι χαμηλότερη από εκείνη που αγόρασε μέσα στον τελευταίο χρόνο. Και 5,29 είναι η τιμή που αγόρασε από τον Γιάννη Σ.Βαρδινογιάννη. Ο όμιλος Γκριμάλντι απέκτησε το 33,36% των μετοχών των Μινωικών Γραμμών με τις τελευταίες αγορές που πραγματοποίησε την προηγούμενη εβδομάδα μέσω του ΧΑ.
Πάντως η τιμή είναι υψηλότερη κατά 18,08% της μέσης τιμής της μετοχής των τελευταίων έξι μηνών.
Χαρακτηριστικό των εξελίξεων στις Μινωικές Γραμμές είναι ότι τις τελευταίες τέσσερις μέρες ο όγκος συναλλαγών κυμαίνεται από 211.820 την Τρίτη έως 342.189 που ήταν την περασμένη Παρασκευή. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο μέσος όγκος του τελευταίου χρόνου δεν ξεπερνούσε τις 50.000 μετοχές καθημερινά. Επιπλέον, παρά τις πιέσεις που δέχονται τα Χρηματιστήρια, μεταξύ αυτών και το ελληνικό, η τιμή της μετοχής των Μινωικών αυξήθηκε το τελευταίο τετραήμερο από 4,50 ευρώ την Τρίτη, σε 5 ευρώ την Παρασκευή, επίπεδα στα οποία κινείτο η μετοχή τον περασμένο Ιανουάριο και το Φεβρουάριο, όταν δηλαδή ο κ. Γκριμάλντι αγόρασε το μεγάλο πακέτο.
Ο ιταλικός όμιλος σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις θα διαθέσει 250 εκατ. ευρώ για την απόκτηση του συνόλου των υπόλοιπων μετοχών της Minoan. Με βάση την προσφορά, το σύνολο της αξίας της εταιρείας υπολογίζεται στα 375,19 εκατ. ευρώ.

πηγή. Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5949)

meco
06-10-2008, 07:26 AM
The End...

Leo
06-10-2008, 08:11 AM
The End...
Απεσιόδοξο σε βρίσκω φίλε meco... just smlie now :)!

ΩΡΙΩΝ
06-10-2008, 09:53 AM
[...] Με βάση την προσφορά, το σύνολο της αξίας της εταιρείας υπολογίζεται στα 375,19 εκατ. ευρώ.

πηγή. Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5949)

Δηλαδή όλα τα πλοία της ΜΙΝΟΑΝ μαζί, συν τα λοιπά περιουσιακά της στοιχεία (γραφεία, ακίνητα, μετοχές σε άλλες εταιρίες κ.ο.κ.) + brandname δεν αξίζουν πάνω από 375 εκατ. € :shock:!!!

Μόνο τα πλοία της εταιρίας να πάρουμε δηλ. δεν κοστολογούνται ούτε 62,5 εκατ. € κατα μ.ο. έκαστο!

Πόσο είπαμε πούλησε ο Παναγόπουλος τα τελευταία Superfast?;)

Καλός πειρατής ο Γκριμάλντι. Κρίμα όμως για την μεγάλη και ιστορική εταιρία της Κρήτης.

marioskef
06-10-2008, 10:09 AM
Ενα μεγα΄λο ποσοστό όμως από τα πλοία αυτά είναι πληρωμένα με δάνεια, αρα πρεπει να μου πεις και πόσο είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσει σε δάνεια και μετά να βρεις πόσο "κάνει" καθε πλοίο...

meco
06-10-2008, 10:25 AM
Είναι και τα ακίνητα. Περίπου 10M€ και από εκεί...

Απεσιόδοξο σε βρίσκω φίλε meco... just smlie now :)!
Δεν είμαι απαισιόδοξος πιστεύω ότι μια χαρά θα πάει η εταιρία. Απλά πλέον δεν μπορούμε να μιλάμε και επίσημα πια για μία Ηρακλειώτικη εταιρία.

Υ.Γ. sorry για το διπλό post. Νόμιζα ότι το forum έκανε αυτόματα merge σε συνεχόμενα posts του ίδιου χρήστη.

ΩΡΙΩΝ
06-10-2008, 01:30 PM
Ενα μεγα΄λο ποσοστό όμως από τα πλοία αυτά είναι πληρωμένα με δάνεια, αρα πρεπει να μου πεις και πόσο είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσει σε δάνεια και μετά να βρεις πόσο "κάνει" καθε πλοίο...

Δε διαφωνώ με αυτό που λες...
Αλλά νομίζω πως δεν με κατάλαβες σωστά. Δε με ενδιαφέρει η "αξία" των πλοίων της εταιρίας, αλλά η συνολική της κοστολόγηση. Θεωρώ το ποσό των 375 εκ. € λίγο για μια εταιρία του μεγέθους των Μινωϊκών. Αν σκεφτείς πως η εταιρία το 2008 θα δαπανήσει ενα ποσό άνω των 82,5 εκ. € μόνο για καύσημα (σύμφωνα με τον Δ. Σ. της ΜΙΝΟΑΝ Κο Μανιαδάκη).

Και να μην ξεχάσουμε την συμμετοχή της ΜΙΝΟΑΝ στην HSW, οπου κατέχουν το 33,3% της εταιρίας.

Πρόσθεσε λοιπόν την αξία των 6 πλοίων, τα κεφάλαια της εταιρίας, τις μετοχές της σε HSW κ.α., την θέση της εταιρίας σε γραμμές φιλέτα όπως αυτή του Ηρακλείου, αλλά και στην Αδριατική, τα ακίνητα της, και βέβαια το ΟΝΟΜΑ της και στο τέλος το άθροισμα αυτό θα λέει 375 εκ. € και κάτι ψίχουλα.
Ε λοιπόν εμένα αυτό το Σύνολο μου φαίνεται πολύ χαμηλό.

Το οτι η εταιρία περιήλθε στα χέρια του Κου Γκριμάλντι δεν σημαίνει απαραίτητα την καταστροφή της εταιρίας. Ίσως ο άνθρωπος αυτός να την βοηθήσει και να την οδηγήσει με επιτυχία στην νέα εποχή της μεσογειακής ακτοπλοϊας. Θα ήταν ευχάριστο και για τις χιλιάδες των σπιτιών που τρώνε ψωμί απο αυτή την εταιρία.

MYTILENE
06-10-2008, 02:05 PM
Το οτι η εταιρία περιήλθε στα χέρια του Κου Γκριμάλντι δεν σημαίνει απαραίτητα την καταστροφή της εταιρίας. Ίσως ο άνθρωπος αυτός να την βοηθήσει και να την οδηγήσει με επιτυχία στην νέα εποχή της μεσογειακής ακτοπλοϊας. Θα ήταν ευχάριστο και για τις χιλιάδες των σπιτιών που τρώνε ψωμί απο αυτή την εταιρία.
Ή ακόμη μπορεί να την κάνει και σαν το Βεντούρη που τσάκισε τη ΝΕΛ!!!!!!:D:D:D

manolis m.
06-10-2008, 04:27 PM
Ή ακόμη μπορεί να την κάνει και σαν το Βεντούρη που τσάκισε τη ΝΕΛ!!!!!!:D:D:D

Theos filaksei...Mia apo tis kaliteres etairies tis Eurwpis na katantisei etsi...

mastrovasilis
06-10-2008, 08:17 PM
«Στα σχέδια μας είναι η Minoan Lines να συνεχίσει να είναι εισηγμένη στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών όπως εισηγμένη παραμένει και η Finnlines στο Χρηματιστήριο του Ελσίνκι στο μετοχικό κεφάλαιο της οποίας ο Όμιλος Γκριμάλντι συμμετέχει με ποσοστό 64%» δήλωσε ο Εμ.Γκριμάλντι.

Τη δημιουργία ενός πανευρωπαϊκού Ομίλου θαλασσίων μεταφορών που θα κυριαρχήσει σε όλους του τομείς στοχεύει ο Εμανουέλε Γκριμάλντι. Στο πλαίσιο αυτό προχώρησε και στην κίνηση της δημόσιας προσφοράς για τις Μινωϊκές. Αυτό επεσήμανε ο ιταλός επιχειρηματίας κατά τη διάρκεια του 12ου ετήσιου συνεδρίου για τις θαλάσσιες μεταφορές, το οποίο ο Όμιλος διοργάνωσε φέτος, εν πλω, στο νεότευκτο πλοίο Cruise Barcelona.
Το πλοίο απέπλευσε από την Τσιβιταβέκια της Ιταλίας και σήμερα βρίσκεται στην Μπαρστελόνα. Ο ιταλός επιχειρηματίας δήλωσε, στη διάρκεια του συνεδρίου, το οποίο πέρσι το είχε διοργανώσει στην Αθήνα, στο ξενοδοχείο Μεγάλη Βρετανία, ότι είναι υπερήφανος που είναι πρόεδρος των Μινωϊκών και ότι έχει πλήρη εμπιστοσύνη στο μάνατζεμεντ της εταιρείας και στο πολύπειρο προσωπικό της.

Αναλυτικά ο ιταλός επιχειρηματίας τόνισε:
<«Η δημόσια προσφορά στη Minoan Lines είναι μέρος του στρατηγικού μας σχεδιασμού προκειμένου να οικοδομήσουμε μια πανευρωπαϊκή δυνατή συμμαχία που θα αποτελείται από ισχυρές εταιρείες με κύρια δραστηριότητά τους τη μεταφορά επιβατών και οχημάτων διά θαλάσσης» επεσήμανε και προσέθεσε:

«Τέτοιες ισχυρές συμμαχίες έχουν σκοπό την περαιτέρω ανάπτυξη του δικτύου των θαλάσσιων δρόμων, στο οποίο ήδη περιλαμβάνονται η Grimaldi Lines, που δραστηριοποιείται στις γραμμές της δυτικής Μεσογείου και η Finnlines, που δραστηριοποιείται στη Βόρεια Θάλασσα και τη Θάλασσα της Βαλτικής. Ευελπιστούμε ότι θα διευρύνουμε αυτή τη συμμαχία με τη Minoan Lines προσφέροντάς της παράλληλα σημαντικά οφέλη».

«Εάν η δημόσια προσφορά είναι επιτυχής η Minoan Lines θα γίνει μέλος του Ομίλου Grimaldi, όμως θα παραμείνει μια μεγάλη ελληνική εταιρεία που θα διοικείται από Έλληνες διατηρώντας στέρεες ρίζες και την έδρα της στο Ηράκλειο Κρήτης.

Είμαι υπερήφανος που τους τελευταίους τέσσερις μήνες είμαι Πρόεδρος της Minoan Lines. Παρά το γεγονός ότι το χρονικό διάστημα αυτό είναι μικρό, για μένα ήταν αρκετό ώστε να εκτιμήσω τον εξαίρετο επαγγελματισμό του προσωπικού της Minoan Lines σε στεριά και θάλασσα καθώς επίσης και τις διοικητικές ικανότητες του management της εταιρείας που θα εξακολουθήσει να παραμένει στο τιμόνι της. Στα σχέδια μας είναι η Minoan Lines να συνεχίσει να είναι εισηγμένη στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών όπως εισηγμένη παραμένει και η Finnlines στο Χρηματιστήριο του Ελσίνκι στο μετοχικό κεφάλαιο της οποίας ο Όμιλος Γκριμάλντι συμμετέχει με ποσοστό 64%» και κατέληξε:
«Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι χάρη στις οικονομίες κλίμακας που θα επιτευχθούν από την συνεργασία των δύο μερών, ο Όμιλος Grimaldi και η Minoan Lines μπορούν μαζί να αυξήσουν σημαντικά το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών προς το επιβατικό κοινό, προσφέροντας τους υψηλότερο επίπεδο υπηρεσιών σε ανταγωνιστικές τιμές. Προκειμένου να επιτευχθεί αυτός ο πολύ φιλόδοξος στόχος θα πρέπει να προχωρήσουμε με γοργούς ρυθμούς σε σημαντικές επενδύσεις για να ενδυναμώσουμε περαιτέρω τις υπηρεσίες μας στις γραμμές της Αδριατικής και στη γραμμή Ηράκλειο – Πειραιάς».

πηγή. Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5952)

mastrovasilis
07-10-2008, 07:08 AM
Παιχνίδι στρατηγικής που θυμίζει έντονα σκακιστικό αγώνα φαίνεται ότι κάνει ο Εμανουέλε Γκριμάλντι. Την ώρα που κάνει δημόσια πρόταση για τις Μινωϊκές, δηλώνει και αφήνει να εννοηθεί ότι ενδιαφέρεται για την Αδριατική και μόνο και μάλιστα για τη δρομολόγηση κυρίως πλοίων που θα χωράνε περισσότερα φορτηγά οχήματα, την ίδια ώρα όλα δείχνουν ότι έχει στρέψει το βλέμμα του προς την Τουρκία και την Μαύρη Θάλασσα.
Η είσοδός τους στις Μινωϊκές ουσιαστικά του δίνει τη δυνατότητα να έχει μία ισχυρότατη βάση στην ανατολική Μεσόγειο επιτυγχάνοντας με έναν σμπάρο δύο τρυγόνια. Ο ιταλός επιχειρηματίας σαν άλλος Ιανός κοιτάει και προς τη δύση και προς την ανατολή, θέλοντας να κυριαρχήσει στην Μεσόγειο.

Άλλωστε στα σχέδια του Ομίλου Γκριμάλντι είναι, σε άλλες γραμμές εκτός Ιταλίας και μέσω του προγράμματος Marco Polo, να μεταφέρει μέρος των φορτίων από τις λεωφόρους της ξηράς στις λεωφόρους της θάλασσας.

Οι Μινωϊκές

Στο μεταξύ, δρομολογημένες είναι οι εξελίξεις για την επόμενη ημέρα στις Μινωϊκές Γραμμές. Μετά τη δημόσια πρόταση που έκανε ο Εμανουέλε Γκριμάλντι για να αποκτήσει πάνω από το 50% της εταιρείας, τα επενδυτικά σχέδια θα τεθούν σε εφαρμογή.
Τα στελέχη της εταιρείας με επικεφαλής τον μεγαλομέτοχο και πρόεδρό της, Εμανουέλ Γκριμάλντι, βρίσκονται στο τελικό στάδιο για την επιλογή των τεσσάρων πλοίων που θα αγοράσουν, σε πρώτη φάση. Επίσης, θα μελετήσουν το θέμα της HSW, όπου έχουν το 33,3 % αφού η εταιρεία επιβάρυνε με ζημιές τις Μινωϊκές.

Τα πλοία

Η επισφράγιση της απόφασης για την αγορά των τεσσάρων, καταρχήν, πλοίων, είναι θέμα χρόνου.
Σύμφωνα με πληροφορίες, τα δύο πλοία θα είναι από εκείνα που ναυπηγεί ο Εμανουέλε Γκριμάλντι ενώ τα άλλα δύο θα αγοραστούν από τη ελεύθερη αγορά. Οι Μινωϊκές θα ανανεώσουν σταδιακά όλο τον στόλο τους αγοράζοντας πλοία με διπλάσιο γκαράζ , δηλαδή με 3-4.000 γραμμικά μέτρα.
Τα δύο πλοία τα οποία ναυπηγεί ο Όμιλος του Εμ.Γκριμάλντι, έχουν μεταφορική ικανότητα 180 φορτηγών και 2.500 επιβατών. Έχουν υπηρεσιακή ταχύτητα 30 μίλια. Τα πλοία θα δρομολογηθούν στη γραμμή Πάτρα-Ανκόνα.
Πλοία αυτού του τύπου, με μεγαλύτερα χωρητικότητα οχημάτων αποτελούν την απάντηση στην οικονομική κρίση που μαστίζει τον κλάδο λόγω της αύξησης της τιμής των καυσίμων. Περισσότερα φορτηγά σημαίνει περισσότερα έσοδα για την εταιρεία. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Μινωικές Γραμμές, υπολογίζεται ότι θα δαπανήσουν περισσότερο από 82,5 εκατ. ευρώ για καύσιμα το 2008, όταν το 2007 το ποσό αυτό ήταν 57 εκατ. ευρώ και το 2005 μόλις 35 εκατ. ευρώ.

Η HSW

Ανοικτό όμως παραμένει και το θέμα της πώλησης του 33,3% που έχουν οι Μινωϊκές στην Hellenic Seaways.Η ηρακλειώτικη εταιρεία έχει βγάλει το πακέτο προς πώληση αλλά με τιμή που φθάνει τα 5,785 ευρώ περίπου. Κάτω από την τιμή αυτή δεν συζητάει αφού όπως επισημαίνουν στελέχη της εταιρείας , δεν είναι αυτοσκοπός η πώληση του πακέτου.
Είναι αξιοσημείωτο ότι τα ενοποιημένα αποτελέσματα μετά από φόρους του ομίλου των Μινωϊκών διαμορφώθηκαν το α’ εξάμηνο του 2008 σε ζημιές 12,7 εκατ.ευρώ, έναντι ζημιών 1,6 εκατ.ευρώ της αντίστοιχης περσινής περιόδου. Υπάρχει διαφοροποίηση σε σχέση με τα μεγέθη της μητρικής οφείλεται στη συγγενή εταιρεία Hellenic Seaways το καθαρό αποτέλεσμα της οποίας διαμορφώθηκε το α’ εξάμηνο του 2008 σε ζημιές ύψους 12,6 εκατ.ευρώ , έναντι κερδών 700.000 ευρώ το αντίστοιχο περσινό διάστημα.

πηγή. Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5966)

.voyager
10-10-2008, 07:33 PM
Για αυτό φίλοι μου η Minoan Lines είναι η καλύτερη εταιρεία.Εκτώς από το ότι είναι η πρώτη εταιρεία που έβαλε Internet στα πλοία της, προσφέρει και δωρεάν Internet σε όσους έχουν σύνδεση forthnet στο Ηράκλειο.Εγω για παράδειγμα μπαίνω σε κάθε ταξίδι τσάμπα από το laptop μου.Επιπλέον η τιμή νομίζω πως είναι 6 ευρώ την ώρα που νομίζω είναι πολύ λογική γιατί το να έχεις Internet σε ένα πλοίο είναι πολυτέλεια και πράγμα που κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται.Μ.

Δεν το προσφέρειη ΜΙΝΟΑΝ δωρεάν, αλλά η forthnet γιατί το πλοίο είναι hot spot της forthnet, όπως πολλά μέρη και καφέ σε Αθήνα και Ελλάδα, πχ. Starbucks. Ουσιαστικά μπαίνεις από το λογαριασμό του σπιτιού σου, οπότε αν δεν έχεις forthnet, πληρώνεις κανονικά.
Επίσης, σε καμία περίπτωση το ιντερνετ δεν είναι πολυτέτελεια σήμερα. Ειναι αυτονόητη όσον αφορά την παροχή της υπηρεσία και ήδη στις σοβαρές επιχειρήσεις ξενοδοχείων (Classical hotels me King George, 2fashion Hotel, Athens Imperial κτλ.) παρέχετε δωρεάν. Από την άλλη το mobile internet συνήθως δεν παλεύεται... :D

jumpman
10-10-2008, 08:12 PM
Δεν το προσφέρειη ΜΙΝΟΑΝ δωρεάν, αλλά η forthnet γιατί το πλοίο είναι hot spot της forthnet, όπως πολλά μέρη και καφέ σε Αθήνα και Ελλάδα, πχ. Starbucks. Ουσιαστικά μπαίνεις από το λογαριασμό του σπιτιού σου, οπότε αν δεν έχεις forthnet, πληρώνεις κανονικά.
Επίσης, σε καμία περίπτωση το ιντερνετ δεν είναι πολυτέτελεια σήμερα. Ειναι αυτονόητη όσον αφορά την παροχή της υπηρεσία και ήδη στις σοβαρές επιχειρήσεις ξενοδοχείων (Classical hotels me King George, 2fashion Hotel, Athens Imperial κτλ.) παρέχετε δωρεάν. Από την άλλη το mobile internet συνήθως δεν παλεύεται... :D

Έχεις δίκιο φίλε μου σε αυτό, το ότι δηλαδή το προσφέρει η forthnet, αλλά νομίζω ρόλο έπαιξε και η Μινοαν στο ενδιαφερθεί να γίνει αυτό στα πλοία της.Το λέω αυτό γιατί μέχρι πέρσι αυτό γινόταν μόνο τα καλοκαίρια και όχι όλο το χρόνο όπως φέτος.

Markos
13-10-2008, 04:06 PM
Παιδια δειτε λιγο τι λεει εδω!
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&tag=9464&pubid=3443124
Πως ειναι δυνατον να δρομολογησει τα νεα πλοια κρητη? Αφου ειχε πει πως ηθελε να εστιασει τη προσοχη του στην αδριατικη!

ντεμης 13
13-10-2008, 04:49 PM
Παιδια δειτε λιγο τι λεει εδω!
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&tag=9464&pubid=3443124
Πως ειναι δυνατον να δρομολογησει τα νεα πλοια κρητη? Αφου ειχε πει πως ηθελε να εστιασει τη προσοχη του στην αδριατικη!

Παιδια, δουλευω σε τουριστικο γραφειο και την προηγουμενη εβδομαδα ηρθανε απο τις Μινωικες και μας δωσουν διαφημιστικα φυλλαδια και μας ειπανε οτι το 2011 στο Ηρακλειο θα υπαρχουν 2 καινουρια πλοια χωρητικοτητας 3.500 ατομων το καθ'ενα, και επισης οτι δεν θα αλλαξει η εδρα της εταιριας.

esperos
13-10-2008, 04:55 PM
Παιδια, δουλευω σε τουριστικο γραφειο και την προηγουμενη εβδομαδα ηρθανε απο τις Μινωικες και μας δωσουν διαφημιστικα φυλλαδια και μας ειπανε οτι το 2011 στο Ηρακλειο θα υπαρχουν 2 καινουρια πλοια χωρητικοτητας 3.500 ατομων το καθ'ενα, και επισης οτι δεν θα αλλαξει η εδρα της εταιριας.

Όταν η εταιρεία είναι μεγάλη είναι ΜΕΓΑΛΗ!!!

meco
13-10-2008, 05:10 PM
Αν πιάσει τους Ηρακλειώτες το τοπικιστικό τους να δω ποιος θαταξιδεύει με τα πλοία του Ιταλού. Αλήθεια τα παλάτια τι θα γίνουν??
Πολύ θα μου άρεσε να τα δω στα Χανιά, να μπούνε στο μάτι του Βαρδινογιάννη, που για την κατάσταση στις Μινωικές αυτή τη στιγμή, ευθύνεται και αυτός.

parianos
13-10-2008, 11:34 PM
ντεμης13 οχι 3500 αλλα 2500 επιβατες λεει το site....

ντεμης 13
14-10-2008, 09:38 AM
ντεμης13 οχι 3500 αλλα 2500 επιβατες λεει το site....

Εγω δεν ειπα για το site αλλα οτι ηρθαν εκπροσωποι απο τις Μινωικες και μας ειπαν για 3.500 ατομα το 2011!! Τωρα αν κανανε λαθος δεν ξερω.

heraklion
15-10-2008, 12:44 AM
Εμένα μου ακούγεται πιό λογικό τα πλοία που ναυπηγεί ο GRIMALDI να πάνε στο Ηράκλειο παρά στην Αδριατική γιατί αν είναι τόσο πολυτελή όσο τα CRUISE ROMA και CRUISE BARCELONA καλύτερα να πάνε εκεί γιατί η γραμμή του Ηρακλείου έχει κόσμο όλο τον χρόνο,ενώ η Αδριατική μόνο το καλοκαίρι ή τουλάχιστον έχει λιγότερο κόσμο. Άλλωστε να κερδίσει τα φορτηγά θέλει.

sylver23
15-10-2008, 07:05 PM
??γιατι εχω την εντυπωση οτι συμβαινει το αντιθετο??

moutsokwstas
15-10-2008, 08:33 PM
στην υποβολη υποχρεωτικης δημοσιας προτασης για την αποκτηση του συνολου των μετοχων των μινωικων, προχωρησε χθες ο ιταλικος ομιλος grimaldi compagnia di navigazione. η προταση αντιπροσωπευει το υπολοιπο 66,4% με το προσφερομενο ανταλλαγμα για την αποκτηση καθε μετοχης να ανερχεται σε 5,29 ευρω.
(πηγη-city press-15/10/08)

manolis m.
18-10-2008, 03:11 PM
Ti na pw!Den kserw! Ap tinmia den mou aresei na ksepoulithoun oi Minoikes alla ap tin alli auto ''epivalei'' agora!Exoume kapoio neotero ?

meco
18-10-2008, 06:17 PM
Ti na pw!Den kserw! Ap tinmia den mou aresei na ksepoulithoun oi Minoikes alla ap tin alli auto ''epivalei'' agora!Exoume kapoio neotero ?

Τι νεότερο να έχουμε; Θα πουλήσουν(με) όλοι. Κανείς δεν θα κρατήσει τις μετοχές του. Για τη δημόσια προσφορά έχει κατατεθεί η πρόταση μέρες τώρα, αλλά έπρεπε πρώτα να εγκριθεί από την επιτροπή κεφαλαιαγοράς. Λογικά τέλος της περασμένης εβδομάδας έγινε αυτό οπότε και από τη Δευτέρα θα ξεκινήσει η διαδικασία. Αυτό σημαίνει οτι για τους επόμενους τρεις μήνες ο Grimaldi είναι υποχρεωμένος να αγοράσει όσες μετοχές του προσφερθούν. Επειδή μάλλον θα αποκτήσει πάνω από το 95% η μετοχή θα αποσυρθεί και από το ταμπλό του χρηματιστηρίου. Αυτά...

Υπάρχει και μία φήμη που λέει ότι θα πουλήσει το κομμάτι του Ηρακλείου αλλά αυτό δε φαίνεται να πολυστέκει από τη στιγμή που υπάρχουν φήμες για καινούρια πλοία στη γραμμή του Ηρακλείου.

manolis m.
18-10-2008, 06:22 PM
Kai an to poulisei se poia etairia na to poulisei ? stin Anek ?

jperikl
27-10-2008, 01:44 AM
Τι νεότερο να έχουμε; Θα πουλήσουν(με) όλοι. Κανείς δεν θα κρατήσει τις μετοχές του. Για τη δημόσια προσφορά έχει κατατεθεί η πρόταση μέρες τώρα, αλλά έπρεπε πρώτα να εγκριθεί από την επιτροπή κεφαλαιαγοράς. Λογικά τέλος της περασμένης εβδομάδας έγινε αυτό οπότε και από τη Δευτέρα θα ξεκινήσει η διαδικασία. Αυτό σημαίνει οτι για τους επόμενους τρεις μήνες ο Grimaldi είναι υποχρεωμένος να αγοράσει όσες μετοχές του προσφερθούν. Επειδή μάλλον θα αποκτήσει πάνω από το 95% η μετοχή θα αποσυρθεί και από το ταμπλό του χρηματιστηρίου. Αυτά...

Υπάρχει και μία φήμη που λέει ότι θα πουλήσει το κομμάτι του Ηρακλείου αλλά αυτό δε φαίνεται να πολυστέκει από τη στιγμή που υπάρχουν φήμες για καινούρια πλοία στη γραμμή του Ηρακλείου.

Σορρυ που παρεμβαίνω αλλα αυτή τη λογική του να πουλήσουν όλοι τις μετοχές τους δυσκολεύομαι λιγάκι να την καταλάβω... Δεν είναι κάπως αυτοκαταστροφικό αυτο που πανε να κάνουν; Ούτε η τιμή στο κάτω-κάτω είναι η καλύτερη δυνατή. Εάν γνωρίζεις κάποιους απο τους λόγους εξήγησέ μου

dimitris
27-10-2008, 10:18 AM
villy καλημερα και καλως ηρθες στην μεγαλυτερη θαλασσινη παρεα του nautilia.gr . εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=20409) γραφουμε οσα αφορα την γραμμη Πειραιας-Ρεθυμνο
κι εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=38800) εχει ανοιχτει το θεμα για την Νεα Ναυτιλιακη Εταιρεια Ρεθυμνου
σ' ευχαριστουμε και περιμενουμε την πληροφορηση για τις εξελιξεις!

meco
27-10-2008, 10:44 AM
Σορρυ που παρεμβαίνω αλλα αυτή τη λογική του να πουλήσουν όλοι τις μετοχές τους δυσκολεύομαι λιγάκι να την καταλάβω... Δεν είναι κάπως αυτοκαταστροφικό αυτο που πανε να κάνουν; Ούτε η τιμή στο κάτω-κάτω είναι η καλύτερη δυνατή. Εάν γνωρίζεις κάποιους απο τους λόγους εξήγησέ μου
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρατήσουμε τις μετοχές μας. Και να της κρατήσουμε δηλαδή τι θα τις κάνουμε? Θα είμαστε μέτοχοι σε μία εταιρία όπου ο Ιταλός θα έχει το 70%? Εδώ τώρα με το 30% και στην ουσία έχει τον πλήρη έλεγχο. Φαντάσου στο 70% τι θα γίνεται.
Η τιμή δεδομένων των συνθηκών είναι κορυφαία. Αν δεν υπήρχε η προσφορά του Grimaldi η μετοχή θα είχε κατρακυλήσει κάτω από τα 2€.

villy
27-10-2008, 12:42 PM
villy καλημερα και καλως ηρθες στην μεγαλυτερη θαλασσινη παρεα του nautilia.gr . εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=20409) γραφουμε οσα αφορα την γραμμη Πειραιας-Ρεθυμνο
κι εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=38800) εχει ανοιχτει το θεμα για την Νεα Ναυτιλιακη Εταιρεια Ρεθυμνου
σ' ευχαριστουμε και περιμενουμε την πληροφορηση για τις εξελιξεις!

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την υπόδειξη, θα μεταφερθεί και εκεί.

dimitris
27-10-2008, 12:55 PM
Δημήτρη σε ευχαριστώ για την υπόδειξη, θα μεταφερθεί και εκεί.

villy το μηνυμα σου μεταφερθηκε στο θεμα της Ν.Ν.Ε.Ρ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=38800&page=2)
Ευχαριστουμε!

jperikl
28-10-2008, 12:25 AM
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρατήσουμε τις μετοχές μας. Και να της κρατήσουμε δηλαδή τι θα τις κάνουμε? Θα είμαστε μέτοχοι σε μία εταιρία όπου ο Ιταλός θα έχει το 70&#37;? Εδώ τώρα με το 30% και στην ουσία έχει τον πλήρη έλεγχο. Φαντάσου στο 70% τι θα γίνεται.
Η τιμή δεδομένων των συνθηκών είναι κορυφαία. Αν δεν υπήρχε η προσφορά του Grimaldi η μετοχή θα είχε κατρακυλήσει κάτω από τα 2€.

Aπλά έτσι θα καταλήξουμε στο να χαθεί οριστικά για την Κρήτη η πιο πετυχημένη εταιρεία που υπήρξε ποτέ στην ελληνική ακτοπλοία, ενω θα μπορούσαμε να είχαμε μείνει σε αυτή, έστω ως μειοψηφία. Μετά το ο Ιταλός θα έχει κάθε δικαίωμα να μεταφέρει την εταιρεία (αφου θα έχει πλέον όλες τις μετοχές), ενδεχομένως να πουλήσει και τη γραμμή και το Ηράκλειο θα μείνει χωρίς δική του εταιρεία με οτι αυτό συνεπάγεται.. Το να ιδρυθεί νέα εταιρεία λαικής βάσης πάλι ακούγεται ωραίο αλλά θα είναι σαν να ξεκινούν ολα απο το μηδέν! Θα εχουν χαθεί οι γραμμές της Ιταλίας και στο Ηράκλειο θα πρέπει να βρεθούν πλοία αντάξια των Φαιστός - Κνωσσός πράγμα που σίγουρα δεν ειναι οτι πιο εύκολο. Εκτός αν φέρουμε πίσω Καζαντζακης/Κινγκ Μινως :p ή κάτι σαν κι αυτα.. Επιπλέον φαντάζομαι οτι οι χανιώτες θα μας χλεβάζουν για την κατάντια μας! Νομίζω πάντως οτι ίσως πρέπει να το δούμε διαφορετικά και λιγότερο τοπικιστικά το θέμα για να μήν χάσουμε κι αυτά που ήδη έχουμε -το ότι άλλωστε βρίσκεται ο Grimaldi στην εταιρεία δεν σημαίνει αναγκαστικά οτι είναι και εχθρός μας.

meco
28-10-2008, 09:06 AM
Aπλά έτσι θα καταλήξουμε στο να χαθεί οριστικά για την Κρήτη η πιο πετυχημένη εταιρεία που υπήρξε ποτέ στην ελληνική ακτοπλοία, ενω θα μπορούσαμε να είχαμε μείνει σε αυτή, έστω ως μειοψηφία. Μετά το ο Ιταλός θα έχει κάθε δικαίωμα να μεταφέρει την εταιρεία (αφου θα έχει πλέον όλες τις μετοχές), ενδεχομένως να πουλήσει και τη γραμμή και το Ηράκλειο θα μείνει χωρίς δική του εταιρεία με οτι αυτό συνεπάγεται.. Το να ιδρυθεί νέα εταιρεία λαικής βάσης πάλι ακούγεται ωραίο αλλά θα είναι σαν να ξεκινούν ολα απο το μηδέν! Θα εχουν χαθεί οι γραμμές της Ιταλίας και στο Ηράκλειο θα πρέπει να βρεθούν πλοία αντάξια των Φαιστός - Κνωσσός πράγμα που σίγουρα δεν ειναι οτι πιο εύκολο. Εκτός αν φέρουμε πίσω Καζαντζακης/Κινγκ Μινως :p ή κάτι σαν κι αυτα.. Επιπλέον φαντάζομαι οτι οι χανιώτες θα μας χλεβάζουν για την κατάντια μας! Νομίζω πάντως οτι ίσως πρέπει να το δούμε διαφορετικά και λιγότερο τοπικιστικά το θέμα για να μήν χάσουμε κι αυτά που ήδη έχουμε -το ότι άλλωστε βρίσκεται ο Grimaldi στην εταιρεία δεν σημαίνει αναγκαστικά οτι είναι και εχθρός μας.
Ωραία όλα αυτά που λες αλλά δυστυχώς η εταιρία έχει ήδη χαθεί. Όλα αυτά που γράφεις μπορεί να τα κάνει και τώρα. Δεν χρειάζεται τις μετοχές μας. Οπότε το μόνο που μας απομένει είναι να ρευστοποιήσουμε όσο ψυχρό και αν ακούγεται αυτό.

jperikl
29-10-2008, 12:55 AM
Ωραία όλα αυτά που λες αλλά δυστυχώς η εταιρία έχει ήδη χαθεί. Όλα αυτά που γράφεις μπορεί να τα κάνει και τώρα. Δεν χρειάζεται τις μετοχές μας. Οπότε το μόνο που μας απομένει είναι να ρευστοποιήσουμε όσο ψυχρό και αν ακούγεται αυτό.

Ok καθένας μας έχει την δική του αποψη, ο χρόνος θα δείξει.

parianos
12-11-2008, 10:11 PM
Οι Μινωϊκές μειώνουν τις τιμές των εισιτηρίων

Σε μείωση της τιμής των εισιτηρίων στη γραμμή Ηράκλειο - Πειραιάς - Ηράκλειο προχωρούν οι Μινωικές Γραμμές, μετά την πρόσφατη μείωση της τιμής των καυσίμων.

Όπως τονίζεται σε ανακοίνωση της εταιρείας με την εν λόγω κίνηση η διοίκηση της ακτοπλοϊκής εκδηλώνει έμπρακτα για μια ακόμη φορά την κοινωνική της ευαισθησία και το ενδιαφέρον της προς το επιβατικό κοινό.

Πιο συγκεκριμένα η εταιρεία προχωρά:

* στη μείωση κατά 7,5% στα εισιτήρια της οικονομικής θέσης (DECK) και στα Ι.Χ. αυτοκίνητα

* στη μείωση κατά 4% στα εισιτήρια των υπόλοιπων θέσεων (εκτός της κατηγορίας LUX).

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούνται οι επιβάτες μπορούν να απευθύνονται στον ταξιδιωτικό τους πράκτορα ή στα Κεντρικά Γραφεία της MINOAN LINES, μέσω του Πανελλαδικού Αριθμού Κρατήσεων 801-11-75 000.

πηγη:marinews.gr

Appia_1978
18-11-2008, 01:07 PM
Καλημέρα,

μερικά ήδη γνωστά και άλλα άγνωστα νέα από το Ιταλικό naviearmatori.net. Τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη και χωρίς να αναλαμβάνω οποιαδήποτε ευθύνη ;)

1. Τα ονόματα των δύο νέων πλοίων θα είναι Cruise Europa και Cruise Olympia
2. Σημαία Ιταλική, λιμάνι νηολόγησης Παλέρμο
3. Πλήρωμα Ελληνικό
4. Παραδόσεις Φλεβάρης και Ιούλιος του νέου έτους
5. Σχέδια για μελλοντικά δρομολόγια στο Μπρίντιζι

El Greco
18-11-2008, 02:41 PM
kala kanis kai den alananvanis eythines giati to Naviermatori sinithos lei mpourdes gia oti dipote plei ektos Italias.

Appia_1978
19-11-2008, 10:46 AM
Καλημέρα φίλε El Greco!

Συμφωνώ ότι πολλές φορές, δεν ξέρουν τι λένε ;)

Στην προκειμένη περίπτωση όμως, πιστεύω, ότι τουλάχιστον για εν μέρει έχουν δίκιο. Θα ήταν λογικό.

Θα δούμε τι θα προκύψει. Ο χειμώνας προβλέπεται πολύ συναρπαστικός :D

Kostas_kox
03-12-2008, 11:55 AM
Παιδιά Γεια σας,είμαι φοιτητής της Διοίκησης Επιχειρήσεων και τώρα κάνω την πτυχιακή μου εργασία, σαν θέμα έχω επιλέξει την νέα πορεία πλεύσης των μινωικών γραμμών μέσα στο έντονο ανταγωνιστικό περιβάλλον της επιβατηγό ναυτιλίας. Είδα λοιπόν το forum ότι συνάδει με το θέμα μου και θέλω να σας ρωτήσω εάν έχετε πληροφορίες στον τομέα της ανταγωνιστικότητας για τις Μινωικές δηλαδή τι σκοπεύουν να κάνουν και πω κινούνται τα πράγματα στην ναυτιλιακή αγορά με τις ανταγωνίστριες της εταιρίες. Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις, και φυσικά ότι πληροφορία παρθεί από εδώ θα αναφέρεται η πηγή στην εργασία μου.

ΥΓ: Εάν έχεται και σχετικά site θα σας είμαι ευγνώμων.

Appia_1978
08-01-2009, 08:56 PM
Γεια σας από τη παγωμένη Σουηδία!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με κάτι που άκουσα πρόσφατα από φίλο μου.

Ότι το Πασιφάη θα πάει Δωδεκάνησα και ότι το Ίκαρος πουλήθηκε στη CMN (αυτή που έχει ήδη το Αρεθούσα, αν δεν απατώμαι).

Γνωρίζει μήπως κανείς από τους Μινωολόγους :mrgreen:, κάτι συγκεκριμένο;

Υ.Γ.: Μπορεί βεβαίως και να κάνει λάθος. Για αυτό είπα να ρωτήσω καλύτερα τους ειδικούς ;)

.voyager
08-01-2009, 11:24 PM
Δεδομένης της έλευσης των αδερφών των Cruise Roma & Barcelona υπό τα σινιάλα των Μινωικών, κάτι τέτοιο δε θα ήταν απίθανο...

dimitris
08-01-2009, 11:29 PM
Οπως ομως εχει δηλωσει το αφεντικο απο την Ιταλια δεν τον ενδιαφερουν οι γραμμες του εσωτερικου, φημες υπαρχουν ακομη οτι θελει να πουλησει την γραμμη του Ηρακλειου στην Attica...
πιστευω ομως οτι συντομα θα δειξει τις προθεσεις του μιας κι ερχεται απ'οτι ακουγεται τον αλλο μηνα το Superfast XII στο Ηρακλειο

giannisk88
09-01-2009, 12:41 AM
Εγώ ξέρω ενα πράγμα εδώ και πολύ καιρό.
Εφυγαν οι Ηρακλιώτες απο την εταιρία και αυτός ο Ιταλός όχι μονο γραμμή Ηράκλειο κυκλάδες κτλ δε θα βάλει μα οπως είπες Δημήτρη θα βγάλει τα πλοία απο Ηράκλειο και θα τα βάλει εκεί που τον βολεύουν, ξεπουλόντας τη γραμμή και την ιστορία της εταιρίας.
Δικο του είναι πλέον το μεγαλύτερο κεφάλαιο οπότε κάνει νομίμως και δικαίως οτι θελει!!!
Κρίμα......

stefanosp
11-01-2009, 01:57 PM
τελικά ποιο είναι ακριβώς το ποσοστό του grimaldi στις μινωικές,εγώ είχα μείνει στο 30&#37;,πραγματικά πολύ αρνητική εξέλιξη το γεγονός ότι μια απο τις πιο σημαντικές εταιρείες της ελληνικής ακτοπλοίας ξεπουλήθηκε τελείως, θα είναι περίεργο και καθόλου ωραίο να δούμε το ηρακλειο χωρίς το σινιάλο των μινωικών.αλλά δεν ξέρω και τι νόημα ύπαρξης θα έχει αυτό το σινιάλο αν η γραμμή του ηρακλείου εγκαταλειφθεί,ας τα κάνει όλα grimaldi να τελιώνει το θέμα

hsw
11-01-2009, 02:05 PM
εγώ πάντως διάβασα σ'ένα αρθρο πως ο Grimaldi δεν πρόκειται να παρατήσει τη γραμμή της Κρήτης...

sea_serenade
11-01-2009, 02:34 PM
Πραγματικά θα είναι μεγάλη "ήττα" η είσοδος του ομίλου Γκριμάλντι στις γραμμές της Κρήτης. Δεν μπορώ να φανταστώ τα βαπόρια μας, βαμένα άσπρο-μπλέ με ένα άχαρο G στις τσιμινιέρες να αποπλέουν απο το λιμάνι του Πειραιά. Φρίκη!!!
Το γεγονός ότι εισήλθαν στην Αδριατική δεν είναι και ότι καλύτερο για τις ελληνικές εταιρίες. Πήγαμε και τους χαρίσαμε ουσιαστικά αυτό που τόσα χρόνια παλεύουν να αποκτήσουν. Τον έλεγχο της Αδριατικής. Μήπως οι Μινωϊκές Γραμμές έχουν βαρέσει διάλυση και δεν το παραδέχονται??? Μήπως όλα αυτά είναι κινήσεις απελπισίας??? Πως αλλιώς εξηγείται το ολικό ξεπούλημα της εταιρίας??? Ξεφτύλα.........:???::???::???:

heraklion
11-01-2009, 02:57 PM
Έχει ξεπουληθεί το 85,74&#37;:twisted::(:roll:

scoufgian
11-01-2009, 03:00 PM
Έχει ξεπουληθεί το 85,74%:twisted::(:roll:
Νικο διορθωσε με αν κανω λαθος ,αλλα νομιζω πως το υπολοιπο περιπου 15%, ανηκει στο θειο του Grimaldi,δηλαδη η εταιρια ειναι 100% στα χερια της οικογενειας

manolis m.
11-01-2009, 03:03 PM
eeee>>>????????????????

manolis m.
11-01-2009, 03:04 PM
δηλαδη δεν υπαρχει πεον ελληνικο στοιχειο στην εταιρια ??? εγω πιστευα ακομα πως το 30κατι &#37; ειχε o grimaldi...!

sea_serenade
11-01-2009, 03:06 PM
Δυστυχώς παιδιά, οι Μινωϊκές είναι πλέον παρελθόν. Και το γεγονός οτι αυτό δεν έγινε ευρέως γνωστό είναι για να μη ξεσηκωθεί ο κόσμος.

heraklion
11-01-2009, 03:09 PM
Νικο διορθωσε με αν κανω λαθος ,αλλα νομιζω πως το υπολοιπο περιπου 15&#37;, ανηκει στο θειο του Grimaldi,δηλαδη η εταιρια ειναι 100% στα χερια της οικογενειας

Γιάννη ο θείος του έχει το 5%.

scoufgian
11-01-2009, 03:12 PM
Λοιπον κατι παραπανω απο το 92&#37; ανηκει σε 3 ιταλους (85% στον Εμμανουελε,3% στον Αλντο Γκριμαλντι και 5% στον ναυτικο πρακτορα των Μινωικων στην Ιταλια)

marioskef
11-01-2009, 08:20 PM
Το υπόλοιπο ανήκει σε παλαιούς μετόχους, στην πλειοψηφία τους άτομα που δεν θυμούνται καν οτι έχουν μετοχές της εταιρείας.
Τώρα για το ξεπούλημα, εγω θα διαφωνήσω. Νομίζω πως υπό τις παρούσες συνθηκες η τιμή ήταν πολύ καλή και συμφέρουσα...Από τεχνοοικονομικής άποψης... Συναισθηματικά αν το βλέπεις το θέμα, τότε "ξεπούλησαν"

stefanosp
11-01-2009, 09:23 PM
δλδ αυτά τα χρήματα απο το ξεπούλημα σε ποιους δόθηκαν?στους μετόχους?και αν ναι ποιος έδωσε το ok για να γίνει αυτό,δεν ξέρω με αυτά που ακούω τώρα,αλλά μου φαίνεται πως οι μινωικές ήταν εταιρεία με πάρα πολλούς μετόχους και συν αυτού εισηγημένη,πως είναι δυνατόν να έγιναν όλα αυτά μυστικά?

vinman
12-01-2009, 05:52 AM
δλδ αυτά τα χρήματα απο το ξεπούλημα σε ποιους δόθηκαν?στους μετόχους?και αν ναι ποιος έδωσε το ok για να γίνει αυτό,δεν ξέρω με αυτά που ακούω τώρα,αλλά μου φαίνεται πως οι μινωικές ήταν εταιρεία με πάρα πολλούς μετόχους και συν αυτού εισηγημένη,πως είναι δυνατόν να έγιναν όλα αυτά μυστικά?

Δεν έγινε κάτι στα κρυφά....
Δημόσια πρόταση μέσω του χρηματηστηρίου έκανε ο Ιταλός,και απο την στιγμή που μάζεψε πάνω απο το 50% των μετοχών απο αυτή τη διαδικασία ο νόμος λέει ότι οι υπόλοιπο μεγαλομέτοχοι είναι υποχρεωμένοι να πουλήσουν και αυτοί τα ποσοστά τους στον νέο αγοραστή...και εκείνος είναι υποχρεωμένος να αγορασει μέχρι να φτασει στο 85%...όπως και έγινε τελικά.

meco
12-01-2009, 04:28 PM
Δεν έγινε τίποτα μυστικά. Από τη στιγμή που έφτασε ο ιταλός στο 33% ο νόμος τον υποχρεώνει σε δημόσια πρόταση.
Διάβασε τις σελίδες 27 28 29 και 30 αυτού του topic που τα έχουμε ξανασυζητήσει.
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=20&page=27
Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι.

stefanosp
12-01-2009, 08:30 PM
ok φίλε mecο κατάλαβα,είχα χασει πολλά επισόδεια,πάντως ειλικρινά στεναχωριέμαι για αυτή την εξέλιξη παρόλο που δεν έχω καμία σχέση με τη κρήτη για δύο λόγους κυρίως πρώτον για το ότι μια ελληνική εταιρεία και μάλιστα εταιρεία που ξεκίνησε με τα λεφτα του κόσμου,έπαψε να είναι ελληνική,με ότι αυτό συνεπάγεται
και δεύτερον επειδή συμπαθούσα τη μινοαν σαν εταιρεία και στόλο σίγουρα θα είναι περίεργο τα χρώματα της και τα φουγάρα με τον πρίγκιπα να σταματήσουν να ταξιδεύουν στο αιγαίο :mad::(

meco
13-01-2009, 12:35 PM
ok φίλε mecο κατάλαβα,είχα χασει πολλά επισόδεια,πάντως ειλικρινά στεναχωριέμαι για αυτή την εξέλιξη παρόλο που δεν έχω καμία σχέση με τη κρήτη για δύο λόγους κυρίως πρώτον για το ότι μια ελληνική εταιρεία και μάλιστα εταιρεία που ξεκίνησε με τα λεφτα του κόσμου,έπαψε να είναι ελληνική,με ότι αυτό συνεπάγεται
και δεύτερον επειδή συμπαθούσα τη μινοαν σαν εταιρεία και στόλο σίγουρα θα είναι περίεργο τα χρώματα της και τα φουγάρα με τον πρίγκιπα να σταματήσουν να ταξιδεύουν στο αιγαίο :mad::(
Έτσι που τα λες είναι αλλά τι να κάνουμε τώρα. Ας πρόσεχαν λιγάκι περισσότερο οι διοικούντες όταν έπρεπε. Εμείς σαν μέτοχοι το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να πουλήσουμε για να μη χάσουμε και τα λίγα που μας είχαν απομείνει.

despo
13-01-2009, 01:32 PM
Δεν ξέρω τι μερίδιο ευθύνης έχουν οι δικοικούντες η οι κρατούντες (η μαλλον μεχρι προτινος) κάτοχοι μετοχών, το σίγουρο είναι οτι απο τη στιγμή που μια εταιρεία είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο και έχει διασπορά μετοχών, το 'μοιραίο' μπορεί να επέλθει ανα πάσα στιγμή.

meco
13-01-2009, 01:42 PM
Δεν ξέρω τι μερίδιο ευθύνης έχουν οι δικοικούντες η οι κρατούντες (η μαλλον μεχρι προτινος) κάτοχοι μετοχών, το σίγουρο είναι οτι απο τη στιγμή που μια εταιρεία είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο και έχει διασπορά μετοχών, το 'μοιραίο' μπορεί να επέλθει ανα πάσα στιγμή.
Όταν υπάρχει ένα πακετάκι γύρω στο 25% το οποίο πάει από χέρι σε χέρι κάτι θα μπορούσε να είχε γίνει όταν το είχε πάρει ο Λασκαρίδης ή ο Παναγόπουλος. Το Βαρδινογιάννη δεν τον αναφέρω γιατί αυτός είχε ήδη αποφασίσει το πως θα το διαχειριστεί.

ΓΑΛΑΖΙΟ
19-01-2009, 07:52 AM
Δεν πιστευα ποτε οτι η εταιρεια αυτη θα ξεπουλιοταν τοσο "φτηνα".πολλες οι ευθηνες για την διοικηση της εταιρειας.στο ηρακλειο πρεπει να σκεφτονται την ιδρυση νεας εταιρεια,ειναι μεγαλη ξεφτιλα για το ηρακλειο το χαλι με την μινοαν......

dimitris
19-01-2009, 02:36 PM
Η σκεψεις του Ιταλου πλεον μετα την πωληση του "Πασιφαη" οπως εγραψε το Marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=7019) στην γραμμη θ'αντικατασταθει απο το Eurostar Barcelona...
Αρχισαν τα οργανα?:confused:

giannisk88
19-01-2009, 06:14 PM
Η σκεψεις του Ιταλου πλεον μετα την πωληση του "Πασιφαη" οπως εγραψε το Marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=7019) στην γραμμη θ'αντικατασταθει απο το Eurostar Barcelona...
Αρχισαν τα οργανα?:confused:
Oπως το λές Δημήτρη. Αρχισαν τα όργανα..
Ξεκινάει την ανανέωση των πιο παλιών πλοίων λογικά.
Σειρά θα έχει το Ικαρος αν ισχύει το παραπάνω.

esperos
19-01-2009, 06:40 PM
Όπως διάβασα προ ολίγου στον Ιταλικό τύπο, το EUROSTAR BARCELONA επιστρέφει στα Ιταλικά νερά γιατί αναλαμβάνει από το τέλος του μήνα νέα καθήκοντα στη γραμμή Civitavecchia - Trapani - Tunis.

despo
19-01-2009, 09:43 PM
Ετσι και μπει σε μόνιμη βάση ο πρωην Προμηθέας στη γραμμή της Βενετίας, μετα έρχεται απλως η καταστροφή.

stefanosp
20-01-2009, 06:07 PM
Δεν πιστευα ποτε οτι η εταιρεια αυτη θα ξεπουλιοταν τοσο "φτηνα".πολλες οι ευθηνες για την διοικηση της εταιρειας.στο ηρακλειο πρεπει να σκεφτονται την ιδρυση νεας εταιρεια,ειναι μεγαλη ξεφτιλα για το ηρακλειο το χαλι με την μινοαν......

μέσα στα επόμενα χρόνια πιστεύω πως είναι αδύνατο εώς ουτοπικό να συμβεί αυτό.Ο λόγος που οδήγησε τους νησιώτες κάποτε να φτιάξουν εταιρείες λαικής βάσης ήταν οι κακές συνθήκες μεταφοράς,και η απομόνωση,καλώς η κακώς η γραμμή του Ηρακλείου είναι σκέτο χρυσάφι,οπότε πάντα κάποιος θα υπάρχει που θα θέλει να την εκμεταλευτεί και θα έχει τη δυνατότητα να δρομολογεί αξιόλογα πλοία.

citcoc
22-01-2009, 09:46 PM
Το νεο τερας της ΚΡΗΤΗΣ.....!!! Ας το λεμε της κρητης...!

http://www.naviearmatori.net/gallery/viewimage.php?id=73377

giannisk88
22-01-2009, 09:52 PM
Όποτε και άν φτιαχτεί ποτέ...................
Ωραίο φαίνεται αν και έχει ξαναπέσει στα "χέρια μου" αυτό το μοντέλο πριν καιρό.

Speedkiller
22-01-2009, 09:57 PM
Οτι κ να βαλουν δυστυχώς ακόμα κ γω που δεν είμαι απ το Ηράκλειο το νιώθω ξένο...:(Καμμά εξέλιξη αλήθεια?Η Πασιφάη που βρίσκεται???

citcoc
22-01-2009, 09:58 PM
www.naviearmatori.net/albums/userpics/13216/normal_23102008(001).jpg

citcoc
22-01-2009, 10:00 PM
http://www.naviearmatori.net/albums/userpics/13216/normal_15122008.jpg

.voyager
22-01-2009, 10:01 PM
Η Πασιφάη που βρίσκεται???
Πάτρα είναι αυτή τη στιγμή, Speedkiller.
Η photo από το ιταλικό forum, citoc, είναι -απ' ότι βλέπω- από τα νέα πλοία της Minoan...

citcoc
22-01-2009, 10:02 PM
το νεο πλοιο ειναι στην κατασκευη...!

citcoc
22-01-2009, 10:03 PM
http://www.naviearmatori.net/albums/userpics/13216/normal_20102008.jpg

heraklion
22-01-2009, 10:14 PM
Ευτηχώς έχε αρχίσει ο ιταλός και τα καλά στην εταιρεία.:D:D:D

giannisk88
22-01-2009, 10:20 PM
Αμαν!!!Μπράβοο!Δε το γνώριζα!!
Αντε να δούμε!To 2o δεκαπενθήμερο του Μαρτίου θα γίνει η πώληση του Πασιφάη πάντως σύμφωνα με δελτίο τύπου των Μινοικών.

http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=186&news_id=1087

vageliss23
23-01-2009, 08:28 AM
Αχ, και να ήταν λίγο πιο ωραίο μπροστά!

Appia_1978
23-01-2009, 10:35 PM
Έμαθα σήμερα από έναν καλό Ιταλό φίλο μου, ότι στην Ιταλία συζητιέται το ενδεχόμενο να ανοίξουν οι Μινωικές νέες γραμμές προς την Αλβανία.

Παράλληλα έμαθα από την Κεφαλλονιά, ότι εταιρεία που πηγαίνει Βενετία (δηλαδή ΑΝΕΚ ή Μινωικές) σκέφτεται να ενσωματώσει το Δυρράχιο στο δρομολόγιο από Βενετία για Πάτρα.

Σκέφτηκα τώρα το εξής σενάριο και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας περί αυτού:

Τα δύο νέα πλοία με το μεγάλο γκαράζ τους, θα μπούνε Βενετία-Δυρράχιο-Ηγουμενίτσα-Πάτρα.

Τα Ολυμπία και Ευρώπη θα αλλάξουν όνομα (Cruise Ancona & Cruise Patra) αλλά θα παραμείνουν στην Αγκώνα.

Φαιστός και Κνωσσός Ηράκλειο και μας απομένει ο Ίκαρος. Νέα γραμμή στα Χανιά (όπως το Superfast XII στο Ηράκλειο) ή πούλημα ή ...;;;

El Greco
11-02-2009, 07:50 AM
http://www.denaro.it/VisArticolo.aspx?IdArt=557560&KeyW=MINOAN%20LINES

epidotisi apo tin E.E. pirane i Atlantica di Navigazione kai Minoan Lines gia

arxika mia fora tin eydomada (GENOVA-CATANIA-IGOUMENITSA-PATRA).

apo to deytero xrono i epidotisi tha einai gia 2 fores tin eydomada.

to arthro einai sta italika gia opios katalaveni.

Leo
11-02-2009, 10:42 AM
http://www.denaro.it/VisArticolo.aspx?IdArt=557560&KeyW=MINOAN%20LINES

Ευχαριστούμε El Greco, το επιβαιώνει και η διαφήμιση στον Εφοπλιστή.

meco
11-02-2009, 05:04 PM
http://www.denaro.it/VisArticolo.aspx?IdArt=557560&KeyW=MINOAN%20LINES (http://www.denaro.it/VisArticolo.aspx?IdArt=557560&KeyW=MINOAN&#37;20LINES)

Θεόκουφο δρομολόγιο!! Δίνει όμως εύκολη πρόσβαση στη Σικελία από Ελλάδα και τούμπαλιν. Ενδιαφέρον.

Samion
12-02-2009, 10:10 AM
Θεόκουφο δρομολόγιο!! Δίνει όμως εύκολη πρόσβαση στη Σικελία από Ελλάδα και τούμπαλιν. Ενδιαφέρον.
γιατί θεόκουφο? η σύνσεση Κατάνια - Γενοβα υπάρχει ήδη και η επέκταση με Ελλάδα βοηθαει πολύ το εμπόριο με Σικελία, που δυστυχώς εισάγουμε και από κει σχεδόν τα πάντα..(τα λεμόνια που έχει ο μανάβης μας είναι από Σικελία...)

meco
12-02-2009, 12:08 PM
Και η είδηση στα ελληνικά:
http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/02/12/1628422.htm

Μία νέα γραμμή μεταφοράς φορτηγών εγκαινιάζει ο όμιλος Grimaldi σε συνεργασία με την Minoan Lines (http://www.naftemporiki.gr/search/search.asp?smode=news&q=Minoan%20Lines) Πρόκειται για τη γραμμή Ηγουμενίτσα-Πάτρα-Κατάνια-Γένοβα, η οποία επιδοτείται μάλιστα απο το πρόγραμμα Marco Polo με 1.124.000 ευρώ.
Η παρουσίαση της νέας γραμμής θα γίνει την προσεχή Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου στο λιμάνι της Πάτρας στο πλοίο Europa Palace της Minoan Lines. Η εξυπηρέτηση της γραμμής θα γίνεται αρχικά μία φορά της εβδομάδα με ένα πλοίο ενώ το δεύτερο χρόνο αναμένεται να δρομολογηθεί και δεύτερο πλοίο όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση από τις ευρωπαϊκές υπηρεσίες του προγράμματος Marco Polo.
Επισημαίνεται ότι πρόσφατα ο Όμιλος Grimaldi παρουσίασε ένα νέο πρόγραμμα επέκτασής του σε εννέα νέες γραμμές στη Μεσόγειο μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται και η προαναφερόμενη γραμμή.

sg3
12-02-2009, 12:59 PM
oi alles 8 kseroume poies einai?:confused:

gtogias
12-02-2009, 03:24 PM
oi alles 8 kseroume poies einai?:confused:

Στοιχεία για το Marco Polo μπορείς να βρείς εδώ:

http://ec.europa.eu/transport/marcopolo/home/home_en.htm

και εδώ:

http://ec.europa.eu/transport/marcopolo/projects/docs/call08_projects.pdf

Έχει και τις σιδηροδρομικές και τις μεταφορές με πλοίο.

.voyager
12-02-2009, 04:22 PM
Και στην Ανκώνα με κανονικά δρομολόγια θα μείνει το αδερφάκι μόνο;

sea_serenade
12-02-2009, 05:42 PM
Ε, δεν φαντάζομαι να μείνουν οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ με μόνο ένα βαπόρι για Αγκώνα!!! Κάποια αλλαγή θα υπάρξει.....

Το θέμα είναι οτι πρέπει σιγά σιγά να ετοιμάσουμε βαλίτσες για ένα ταξιδάκι μέχρι την ΚΑΤΑΝΙΑ. Δεν με χαλάει καθόλου... Πάντα ήθελα να ταξιδέψω προς τα εκεί. Άντε, να ανοίξει και γραμμή Πάτρα-Ηγουμενίτσα-Σπλίτ (τα παλιά καλά δρομολόγια της Jandrolinija δηλαδή!!!) να έχουμε περισσότερες επιλογές εμείς της Αδριατικής!!!

Appia_1978
12-02-2009, 08:50 PM
Συγγνώμη για το οφφ τόπικ, αλλά δεν είχε και ο Στρίντζης δρομολόγια για Αγκώνα μέσω Ντουμπρόβνικ;

Ε, δεν φαντάζομαι να μείνουν οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ με μόνο ένα βαπόρι για Αγκώνα!!! Κάποια αλλαγή θα υπάρξει.....

Το θέμα είναι οτι πρέπει σιγά σιγά να ετοιμάσουμε βαλίτσες για ένα ταξιδάκι μέχρι την ΚΑΤΑΝΙΑ. Δεν με χαλάει καθόλου... Πάντα ήθελα να ταξιδέψω προς τα εκεί. Άντε, να ανοίξει και γραμμή Πάτρα-Ηγουμενίτσα-Σπλίτ (τα παλιά καλά δρομολόγια της Jandrolinija δηλαδή!!!) να έχουμε περισσότερες επιλογές εμείς της Αδριατικής!!!

Στο θέμα μας, στο pdf αναφέρει στη σημείωση για το αυτό πρόγραμμα και κάτι για σύνδεση Θεσσαλονίκης - Κωνσταντινούπολης - Σμύρνης!

sea_serenade
13-02-2009, 10:34 AM
Δίκιο έχεις Appia, ο Στρίντζης είχε επιχειρήσει να ανοίξει τη γραμμή Πάτρα - Αγκώνα μέσω Dubrovnik κάπου στα τέλη του 1989 ή αρχές του 1990 με το IONIAN HARMONY.

Appia_1978
13-02-2009, 06:54 PM
Ευχαριστώ φίλε Sea Serenade!

Δίκιο έχεις Appia, ο Στρίντζης είχε επιχειρήσει να ανοίξει τη γραμμή Πάτρα - Αγκώνα μέσω Dubrovnik κάπου στα τέλη του 1989 ή αρχές του 1990 με το IONIAN HARMONY.

El Greco
13-02-2009, 09:17 PM
to dromologio tha einai to eksis:

apo 20/2

paraskevi stis 21.00 anaxorisi apo Genova,
kiriaki stis 11.00 apo Catania
deytera stis 11.00 apo Patra
Triti stis 13.00 apo Igoumenitsa epistrofi.

To ploio tha einai to Eurocargo Napoli

Leo
14-02-2009, 06:04 AM
Το πλοίο (http://www.faktaomfartyg.se/eurocargo_napoli_1995_b_1.htm) από το γνωστό Σουηδικό site. Με την πρώτη του άφιξη στην Πάτρα θα ανοίξουμε και σχετικό θέμα.

El Greco
14-02-2009, 09:29 AM
epigi kapiei sto forum sxoliasane to proigoumeno post tha ithela na grapso ti pigi ton pliroforion mou

http://www.informare.it/news/gennews/2009/20090283.asp

ndimitr93
25-02-2009, 03:01 PM
Νέο πλοίο θα αποκτήσουν σύντομα οι Μινωικές Γραμμές (http://www.naftemporiki.gr/search/search.asp?smode=news&q=%CE%9C%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82 %20%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CF%82) όπως αποκαλύπτει στη συνέντευξή του στη «Ν» ο πρόεδρος της αρακλειώτικης εταιρείας και διευθύνων σύμβουλος του Ομίλου Grimaldi, Emanuele Grimaldi. Πρόκειται για το «Cruise Europa» το οποίο θα καθελκυσθεί στις 14 Μαρτίου στα ναυπηγεία Fincantieri.

Επίσης μέχρι τον επόμενο χρόνο η Minoan Lines θα αποκτήσει και δεύτερο πλοίο, αδελφό του «Cruise Εuropa» το οποίο κατασκευάζεται και αυτό στα ναυπηγεία Fincantieri και θα είναι έτοιμο το 2010.
O κ. Grimaldi, τονίζει ότι η Minoan Lines δεν προτίθεται να πουλήσει τη γραμμή Πειραιάς-Ηράκλειο, δηλώνει ότι οι Μινωικές Γραμμές είναι έτοιμες να αντιμετωπίσουν τον ανταγωνισμό από την Attica Group, και εκτιμά ότι στις γραμμές της Αδριατικής οι «παίκτες» είναι πολλοί και απαιτούνται οικονομίες κλίμακος.
Ακόμη μεταθέτει μάλλον για το μέλλον οποιαδήποτε απόφαση σχετικά με τη συμμετοχή της Minoan Lines στη Hellenic Seaways, ενώ επαναλαμβάνει τη δήλωσή του ότι δεν ενδιαφέρεται για τις εσωτερικές γραμμές της ακτοπλοΐας κυρίως αυτές μεταξύ μικρών νησιών. Τέλος, προχωρεί στη διατύπωση συγκεκριμένων προτάσεων για την περαιτέρω ανάπτυξη των θαλάσσιων λεωφόρων (motor ways of the seas-MoS) στους οποίους ο Όμιλος Grimaldi έχει σημαντική παρουσία.

Πηγή (http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/02/25/1633746.htm)

agira
01-03-2009, 10:29 PM
Έχω στην κατοχή μου ένα εισιτήριο για τις 7-10-2008 από Πειραιά προς Ηράκλειο με το Knossos palace που η κράτηση έγινε από ένα ταξιδιωτικό γραφείο.
Αλλά επειδή η ημερομηνία έχει περάσει και το εισιτήριο δεν το χρησιμοποίησα μπορώ να το αλλάξω για το καλοκαίρι από το πρακτορείο της εταιρείας η πρέπει να πάω στο ταξιδιωτικό γραφείο που έκανα την κράτηση;

.voyager
01-03-2009, 10:36 PM
Δεν αλλάζει καν... Ακυρωτική πολιτική και τα συναφή αναφέρονται στο πίσω μέρος αναλυτικά.

stelios
01-03-2009, 10:50 PM
Δεν το έκανες open? Έπρεπε... Αν πήγαινες κάμια δεκάρια μέρες μέτα την ημερομηνία ταξιδιού θα στο αλλάζανε σίγουρα.. Τώρα, πολύ δύσκολα να στο αλλάξουν, αλλά αν θες πήγαινε μία βόλτα έως τα γραφεία λιμένος Πειραιά της MINOAN, με μηδαμινές ελπίδες όμως..

heraklion
01-03-2009, 11:28 PM
Εγώ πέρυσι είχα αλλάξει ένα εισητήριο που το είχα φιλαγμένο έναν χρόνο και μου ζητήσανε μόνο ενάμισυ ευρώ.:cool:

stelios
01-03-2009, 11:35 PM
Έγω είχα αλλάξει non-show εισιτήριο Μ.Παρασκεύης πέρυσι, που το πλοίο ήταν πρωτόκολλο 2 μήνες μέτα!! Γενικά η MINOAN είναι αρκετά ελαστικη σε αύτα, όποτε δοκιμασέ το, όπως σου είπα και πριν.

heraklion
01-03-2009, 11:38 PM
Εγώ πέρυσι είχα αλλάξει ένα εισητήριο που το είχα φιλαγμένο έναν χρόνο και μου ζητήσανε μόνο ενάμισυ ευρώ.:cool:

Χωρίς να το κάνω open.:D

stelios
10-03-2009, 04:44 PM
Αλλαγή ώρας στα δρομολόγια (http://www.theseanation.gr/news/ferries/allagi-oras.htm) της Μinoan από Πειραιά και Ηράκλειο.

Από το Seanation.gr

mike_rodos
10-03-2009, 04:54 PM
Αλλαγή ώρας στα δρομολόγια (http://www.theseanation.gr/news/ferries/allagi-oras.htm) της Μinoan από Πειραιά και Ηράκλειο.

Από το Seanation.gr

21:30 - 5:00:confused::confused::confused: 7,5 ώρες..και αυτό θεωρείται απάντηση??? μπροστά στο 23:45 - 6:15.. 6,5 ώρες... Σόρρυ αλλά για να απαντήσεις σε κάποιον κάνεις το δρομολόγιο 6 με 6,5 ώρες...

vageliss23
10-03-2009, 09:54 PM
Στο βραδυνό δρομολόγιο ελάχιστη σημασία έχει η ώρα.

ndimitr93
10-03-2009, 10:03 PM
Στο βραδυνό δρομολόγιο ελάχιστη σημασία έχει η ώρα.

Όχι....κατα την ταπεινή μου γνώμη όταν έχεις να κάνεις με βράδυνο και μάλιστα γρήγορο δρομολόγιο και οι τιμές κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο τότε σημασία παίζει η ώρα....γιατί εγώ που θα πληρώσω και στην ΜΙΝΟΑΝ και στην SUPERFAST 40 ευρώ για αεροπορικό σαφώς θα επιλέξω την SUPERFAST....αν πάλι οι ώρες είναι ίδιες....δηλαδή πχ 6 30 και στις δύο εταιρείες, τότε πάω στην τιμή....συγνώμη αν κούρασα αλλά αυτό πιστεύω....(την ΑΝΕΚ την άφησα απ' έξω γιατί δεν έχει σχέση!!!)

nippon
11-03-2009, 12:40 AM
Αρχισε ο ανταγωνισμος!! Ξεκινησε με τις ωρες αποπλου και καταπλου, τωρα μενει να δουμε και στις τιμες....

sylver23
11-03-2009, 01:09 AM
νικο προτιμας να φυγεις στις 9.30 ή στις 12 τα μεσανυχτα??
οι περισσοτεροι πιστευω οτι προτιμουν 9.30.Ετσι και αλλιως το βραδυ θα το φας μεσα στο πλοιο.
Μην κοιτας εμας που ειμαστε μικρης ηλικιας και χωρις σκοτουρες και δεν μας νοιαζει καν αν θα κοιμηθουμε σε ενα πλοιο και το τι ωρα θα φτασουμε..

marioskef
11-03-2009, 09:41 AM
Συγνώμη αλλά δεν βρίσκω το λόγο γιατί οι περισσότεροι να μην προτιμούν το 12... Που είναι κάπως πιο νωρίς βέβαια.
Ετσι καθεσαι σπίτι σου βλέπεις τις ειδήσεις σου, τρως με την ησυχία σου και εκει που ήταν να πας κρεβατάκι σου απλα πας στο πλοίο και κοιμάσαι εκεί. Και η ώρα άφιξης στο Πειραιά νομίζω είναι καλύτερη από το 5:00

ντεμης 13
13-03-2009, 11:11 PM
Αρχισε ο ανταγωνισμος. Τα πρωινα δρομολογια της ΜΙΝΟΑΝ θα διαρκουν 5,5 ωρες!!! 11.00 - 16.30 οπως ανακοινωσανε σημερα!!

MILTIADIS
13-03-2009, 11:15 PM
Αρχισε ο ανταγωνισμος. Τα πρωινα δρομολογια της ΜΙΝΟΑΝ θα διαρκουν 5,5 ωρες!!! 11.00 - 16.30 οπως ανακοινωσανε σημερα!!
απολυτα αναμενομενη κινηση και παρα πολυ συμφερουσα για το επιβατικο κοινο..η ναυμαχια τωρα αρχιζει:cool::cool:

mike_rodos
13-03-2009, 11:23 PM

Στο site της minoan αναφέρει ημερήσια δρομολόγια σε 5,5 ώρες, αλλά αν παρατηρήσετε από κάτω γράφει αναχώρηση 11:00 και άφιξη 17:30, άρα 6,5 ώρες!

http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=1839

dimitris
13-03-2009, 11:42 PM
ετσι ειναι Mike εχεις δικιο και μιλαμε για τα ημερησια που κανει καθε χρονο η MINOAN που οπως τα μετρησα ειναι 34 ημερησια τα περισσοτερα βεβαια τον Αυγουστο και λογικο.

starce
14-03-2009, 07:00 AM
Kalimera, simera 14/3 beni thalasa sto Castellammare di Stabia (Napoli) to Cruise Europa

scoufgian
14-03-2009, 07:22 AM
Kalimera, simera 14/3 beni thalasa sto Castellammare di Stabia (Napoli) to Cruise Europa
ευχαριστουμε φιλε μου για την ενημερωση

ντεμης 13
14-03-2009, 09:45 AM
Στο site της minoan αναφέρει ημερήσια δρομολόγια σε 5,5 ώρες, αλλά αν παρατηρήσετε από κάτω γράφει αναχώρηση 11:00 και άφιξη 17:30, άρα 6,5 ώρες!

http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=1839

Φιλε mike rodos, επειδη δουλευω σε τουριστικο γραφειο εχθες οι Μινωικές μας στειλανε την καινουρια εμπορικη πολιτικη της και μας ενημερωναν και για τα πρωινα δρομολογια οτι θα διαρκουν 5 ωρες. Εκτος αυτού στο συστημα της forthcrs ειναι περασμενες οι ωρες και αναφερει αναχωρηση 11.00 και αφιξη 16.30.

scoufgian
14-03-2009, 09:52 AM
Φιλε mike rodos, επειδη δουλευω σε τουριστικο γραφειο εχθες οι Μινωικές μας στειλανε την καινουρια εμπορικη πολιτικη της και μας ενημερωναν και για τα πρωινα δρομολογια οτι θα διαρκουν 5 ωρες. Εκτος αυτού στο συστημα της forthcrs ειναι περασμενες οι ωρες και αναφερει αναχωρηση 11.00 και αφιξη 16.30.
φιλε Ντεμη τοτε το μονο που απομενει ειναι να διορθωθει και το λαθος στο site της ΜΙΝΟΑΝ.Ο Mike με βαση αυτα τα στοιχεια αναφερθηκε και τα οποια περνανε στο κοινο και στους επιβατες.......

giannisk88
14-03-2009, 10:07 AM
Οπως επίσης παρατήρησα και αυτό στα ψηλά γράμματα.

(*) Στο ημερήσιο δρομολόγιο 11/04 και μόνο στη διαδρομή Ηράκλειο-Πειραιά το πλοίο θα προσεγγίσει το λιμάνι της Σούδας. Αφιξη στον Πειραιά 19:00.

Οπως επίσης επιβεβαιώνεται αυτο που πολύ σωστά λεει ο φίλος Ντέμης και απο το Openseas!Αρα νέες ώρες και για Μινόαν!!!Θα έχουμε τρελές ταχύτητες στη γραμμή το καλοκαίρι λοιπόν!!!!;)

ndimitr93
14-03-2009, 12:18 PM
Οπως επίσης παρατήρησα και αυτό στα ψηλά γράμματα.

(*) Στο ημερήσιο δρομολόγιο 11/04 και μόνο στη διαδρομή Ηράκλειο-Πειραιά το πλοίο θα προσεγγίσει το λιμάνι της Σούδας. Αφιξη στον Πειραιά 19:00.

Οπως επίσης επιβεβαιώνεται αυτο που πολύ σωστά λεει ο φίλος Ντέμης και απο το Openseas!Αρα νέες ώρες και για Μινόαν!!!Θα έχουμε τρελές ταχύτητες στη γραμμή το καλοκαίρι λοιπόν!!!!;)

Ε ναι...λέει μόνο στις 11 γιατί τότε θα μπορεί να πάρει και επιβάτες εκτός από σχολεία...στις 3 και στις 7 θα πάρουν τα Παλάτια μόνο σχολεία......και βεβαίως μπορεί να μην έχουν περαστεί στο site οι νέες ώρες άφιξης, αλλά στο σύστημα κρατήσεων της εταιρείας από εχτές το βράδυ εμφανίζει 16:30.... βλέπω να έχουμε άνετα ταξίδια φέτος στο Ηράκλειο!!

artmios sintihakis
15-03-2009, 05:19 PM
http://www.youtube.com/watch?v=8IOq7JvfIZQ
To Cruise Europa πεφτει στην θάλλασσα!!!!

heraklion
16-03-2009, 01:15 AM
Δείτε μια συνέντευξη.
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=13115&subid=2&tag=9462&pubid=6009116

PAPANIKGEO
21-03-2009, 10:33 PM
Η γραμμή Ελλάδα-Ιταλία έχει τόση κίνηση που χρειάζονται 2 πλοία των 2500 επιβατών? Μήπως τελικά πάνε Ηράκλειο?

MILTIADIS
21-03-2009, 10:50 PM
Η γραμμή Ελλάδα-Ιταλία έχει τόση κίνηση που χρειάζονται 2 πλοία των 2500 επιβατών? Μήπως τελικά πάνε Ηράκλειο?
αν διαβασεις προσεκτικα την συνεντευξη που εδωσε ο γκριμαλντι στην ημερησια και την οποια μας παρουσιασε παραπανω ο φιλος heraklion θα καταλαβεις γιατι βαζει στην ιταλια αυτα τα δυο πλοια.

mike_rodos
22-03-2009, 07:06 PM
Μείωση των τιμών στα ημερήσια δρομόλογια για τις Μινωϊκές γραμμές κατά την διάρκεια του Πάσχα και του καλοκαιριού!!!

http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=1910

Επίτελους ο ανταγωνισμός αρχίζει να αποδίδει καρπούς για τους επιβάτες!!!

mike_rodos
28-03-2009, 09:17 PM
Με ταχύτητες γύρω στα 29 knots και τα 2 πλοία των Μινωϊκών γαρμμών στο Αιγαίο.. Αυτό συμβαίνει γιατί τα πλοία πρέπει να φτάσουν στο προορισμό τους στις 05:00 με την νέα θερινή ώρα που ισχύει από το βράδυ (δηλαδή θα φθάσουν στον προορισμό τους σε 6,5 ώρες)...

orisibios
10-04-2009, 02:32 AM
Νεα ωρα απο την Παρασκευη 10 Απριλιου απο/προς (http://ellinikiaktoploia.blogspot.com/2009/04/minoan-lines.html) Ηρακλειο για Κνωσσος & Φαιστος Παλας

Ετσι μπραβο να μειώνονται οι χρονοι. Αφου ειναι ταχυτατα πλοια μπορουν ανετα να ξεφύγουν απο το κλασικο βασανιστικο 9 ωρο.

ndimitr93
10-04-2009, 11:36 AM
Ετσι μπραβο να μειώνονται οι χρονοι. Αφου ειναι ταχυτατα πλοια μπορουν ανετα να ξεφύγουν απο το κλασικο βασανιστικο 9 ωρο.

Απ' ότι βλέπω και στα βραδυνά θα δικαιολογηθεί το highspeed στις μπάντες!!:p;)

ndimitr93
10-04-2009, 10:39 PM
Διαφημιστικές "αφίσες" στο Ηράκλειο για τα ημερήσια δρομολόγια...

35264

35265

35266

Και τα κεντρικά γραφεία της εταιρείας....
35269

stelios
10-04-2009, 10:53 PM
Δεν ξέρω αν έχετε προσέξει αλλά εδώ και αρκετό καίρο υπάρχει stand διαφημιστικό της εταιρείας με φυλλάδια στο THE MALL ATHENS!!
Πολύ έξυπνη κίνηση, νομίζω!

dimitris
10-04-2009, 11:13 PM
5 ωρες και 3/4 καλο...:D

Leo
11-04-2009, 06:39 AM
Έγκυρες πηγές (από συγκενικό μου άτομο που σπουδάζει στο Ηράκλειο) μου ανέφεραν ότι ένα πρακτορείο γενικού τουρισμού στο Ηράκλειο κάνει άκρατη προπαγάνδα κατά της Σουπερφάστ και υπέρ των Μινωϊκών. Μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω, αλλά η πηγή μου αισθάνθηκε την ανάγκη να μου πει ότι αυτό πρέπει να γραφτεί, γιατί η πίεση που ασκείται στους πελάτες που επιλέγουν να ταξιδέψουν με την Σουπερφάστ, είναι υπερβολική. Η ίδια πηγή μου ανέφερε ότι το συγκεκριμένο πρακτορείο πούλησε εισιτήριο σε φοιτητή με έκπτωση 35% αντί για 50% (προσφορά της Σουπερφάστ για φοιτητές) με την δικαιολογία ότι το 50% ισχύει μόνο για φοιτητές που σπουδάζουν στο Ηράκλειο και όχι στη υπόλοιπη Κρήτη. Τα σχόλια δικά σας.

υ/γ. για λόγους τάξης το ίδιο πόστ θα αναρτηθεί στα θέματα και των δύο εταιρειών.

stelios
11-04-2009, 11:00 AM
Άυτο που λες Leo μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει, καθώς το κάθε πρακτορείο κάνει τις συμφωνίες του με τις εταιρίες και έτσι ρυθμίζουν και την προμήθεια που παίρνουν από το κάθε εισιτήριο!
Καλώς ή κακώς αυτό συμβαίνει γιατί ο κάθε πράκτορας κοιτάζει πώς θα βγάλει πιο πολλά..

ΥΓ. Και οι 2 εταιρίες πια δινουν 50% έκπτωση σε όλους τους φοιτητές..

giannisk88
11-04-2009, 11:11 AM
Άυτο που λες Leo μου φαίνεται λογικό να συμβαίνει, καθώς το κάθε πρακτορείο κάνει τις συμφωνίες του με τις εταιρίες και έτσι ρυθμίζουν και την προμήθεια που παίρνουν από το κάθε εισιτήριο!
Καλώς ή κακώς αυτό συμβαίνει γιατί ο κάθε πράκτορας κοιτάζει πώς θα βγάλει πιο πολλά..

ΥΓ. Και οι 2 εταιρίες πια δινουν 50% έκπτωση σε όλους τους φοιτητές..
Αυτό φίλε μου θα ήταν πιο λογικό να γινόταν σε πρακτορείο συγκεκριμένης εταιρίας (ή Μινωικών ή Σουπερφαστ ή ΑΝΕΚ κτλ) και όχι σε γραφείο γενικού τουρισμού. Ακόμα αυτό που αναφέρει ο Λεο για την έκτπωση οτι δικαιούνται μόνο το 35% είναι με συγχωρείτε γαιδουριά τους εφόσον η έκπτωση έχει πάει στο 50%! Αυτά απο μένα!

stelios
11-04-2009, 11:22 AM
Έχεις δίκιο φίλε giannik88!! Απλά έτσι είναι τα πράγματα, καθώς έχω ζήσει τα του λιμάνιου και των πρακτόρων αρκέτες season.. Τα υπόλοιπα σε άλλο topic γιατί θα βγούμε off..

vageliss23
11-04-2009, 02:09 PM
Άλλο το να έχει συμφωνία και να προωθείς περισσότερο προϊόντα μιας εταιρείας και άλλο το να ΚΛΕΒΕΙΣ στεγνά τον πελάτη

jumpman
12-04-2009, 05:01 PM
Πάντως παιδιά ο ανταγωνισμός καλά κρατεί. Το Ηράκλειο είναι γεμάτο με διαφημίσεις και των 3 εταιρειών και οι προσφορές είναι απίστευτες. Η τιμή των εισητηρίων είναι στα επίπεδα που ήταν οι τιμές 3-4 χρόνια πρίν. Να προσθέσω ότι στον επιβατικό σταθμό του λιμανιού του Ηρακλείου άλλαξε θέση το πρακτωρίο των Μινοϊκών και το έβαλαν εκεί ακριβώς που περνούν όλοι οι επιβάτες για να φύγουν για τα πλοία.Μάλιστα είναι πιο φωτεινό και λαμπερό και φυσικά το βλέπεις με το που μπείς μέσα στο κτήριο. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική μηχανή για να σας δείξω όλες τις λεπτομέρειες.

marioskef
12-04-2009, 11:30 PM
Εισαι σιγουρος οτι οι τιμες εχουν επιστρεψει στα επιπεδα 3-4 χρόνων. Εγω τις ιδιες με περυσι βλέπω περιπου...
Αυτα που βέλτιώθηκε όντως είναι οι εκπτώσεις...

jumpman
12-04-2009, 11:33 PM
Φίλε μου εγώ χτες ταξίδεψα με 19 ευρώ κατάστρωμα.Είμαι φοιτητής στο 4 έτος.Καπου στα 19 ευρώ είχε το κατάστρωμα όταν είχα κάνει το πρώτο μου ταξίδι σαν φοιτητής για Ηράκλειο με τις Μινοϊκές.Για αυτό το λέω.

marioskef
12-04-2009, 11:57 PM
Εν μερει εχεις δικιο, απλα αυτος ο ναυλος αφορα πολυ περιορισμένο αριθμό επιβατών... Δεν ειναι η κανονικη τιμή του καταστρώματος...
Πάντως είναι προφανές οτι ο ανταγωνισμό εχει κανει πολυ καλο στους επιβάτες της γραμμής...
Γιατι τελευταία είχαν βαλτώσει λιγο τα πραγματα

MILTIADIS
21-04-2009, 02:01 AM
Έγκυρες πηγές (από συγκενικό μου άτομο που σπουδάζει στο Ηράκλειο) μου ανέφεραν ότι έναπρακτορείο γενικού τουρισμού στο Ηράκλειο κάνει άκρατη προπαγάνδα κατά της Σουπερφάστ και υπέρ των Μινωϊκών. Μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω, αλλά η πηγή μου αισθάνθηκε την ανάγκη να μου πει ότι αυτό πρέπει να γραφτεί, γιατί η πίεση που ασκείται στους πελάτες που επιλέγουν να ταξιδέψουν με την Σουπερφάστ, είναι υπερβολική. Η ίδια πηγή μου ανέφερε ότι το συγκεκριμένο πρακτορείο πούλησε εισιτήριο σε φοιτητή με έκπτωση 35% αντί για 50% (προσφορά της Σουπερφάστ για φοιτητές) με την δικαιολογία ότι το 50% ισχύει μόνο για φοιτητές που σπουδάζουν στο Ηράκλειο και όχι στη υπόλοιπη Κρήτη. Τα σχόλια δικά σας.

υ/γ. για λόγους τάξης το ίδιο πόστ θα αναρτηθεί στα θέματα και των δύο εταιρειών.

Leo,αυτο που λες ειναι αρκετα σοβαρο ιδιως σε οτι εχει να κανει με την εκπτωση.με τα περι πιεσεως νομιζω οτι δεν εχει νοημα να ασχολουμαστε απο την στιγμη που εχουμε να κανουμε με πρακτορειο γενικου τουρισμου και οχι με ιδιοκτητο της εταιρειας.ο καθενας ειναι ελευθερος να διατυμπανιζει αυτο που θελει!;)στο θεμα της εκπτωσης λοιπον το site της μινοαν δινει ενιαια εκπτωση 50% αν κοιταξετε εδωhttp://www.minoan.gr/index.asp?a_id=1956&news_id=264.στη superfast παντως η εκπτωση κυμαινεται απο 25-50% χωρις να διευκρινiζεται το ακριβες ποσοστο!http://www.superfast.com/site/content.asp?sel=687&loc=1&query=

marioskef
21-04-2009, 07:29 AM
Τελικά ο πράκτορας είχε απόλυτα δίκιο... Μετά από άλλη μια κάθοδο προς τα νότια, επισκεπτόμνος το πρακτορείο της SUPERFAST μου διευκρίνισαν οτι το 50% αφορα φοιτητές από ιδρύματα της Κρήτης και οι λοιποί φοιτητές εσωτερικού (να θυμίσουμε πως οι Μινωικές παράσχουν την αυτή έκπτωση και ρπος φοιτητές του εξωτερικού) το μειωμένο 35%...

Δεν θα ήταν λογικό άλλωστε ένας πράκορας να διακινδυνεύσει το μαγαζί του για τέτοια πράγματα. Θα ήταν βλακώδες εκ μέρους του...

Leo
21-04-2009, 08:55 AM
Αυτό που εγώ έιχα αναφέρει μιλούσα για φοιτήτρια που σπόυδαζει στο Ρέθυμνο. Αυτός της είπε ότι δεν δικαιούται επειδή δεν είναι στο Ηράκλειο. Επιβεβαιώνεις ότι ισχύει αυτό? Και όντψς περί βλακείας μιλούσα και όχι γαι εξυπνάδα του συγκεκριμένου πρακτορείου (μιλάω πάντα για αισητήριο της Σούπερφαστ).

marioskef
21-04-2009, 11:23 AM
Ο περιορισμός από όσο κατάλαβα αφορά φοιτητές από ιδρύματα εντός Κρήτης και φοιτητές από ιδρύματα εκτός Κρήτης. Άρα η φοιτήτρια που σπούδαζε Ρεθυμνο από ότι λες θα έπρεπε να παρει την 50% έκπτωση.

Και ξαναδιαβάζοντας το ποστ σου λίγο προσεκτικά βλέπω οτι ο πράκτορας είναι έκθετος (Συγνωμη δεν ειχα προσεξει οτι η φοιτητρια ήταν εντός Κρήτης).

Leo
21-04-2009, 11:47 AM
Δεν σε μάλωσα φίλε marioskef, όλα καλά...:). Απλά διευκρίνησα ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δνε κάνουν καλά την δουλειά τους. Όλα καλά!;)

sylver23
21-04-2009, 02:04 PM
εγω δεν καταλαβαινω κατι.Γιατι αυτες οι διακρισεις απο την εταιρια?Οκ καταλαβαινω οτι προσφερει εκπτωση μεγαλυτερη σε οσους σπουδαζουν στην Κρητη αλλα οι Κρητικοι που σπουδαζουν στην υπολοιποι Ελλάδα γιατι να μην εχουν την ιδια εκπτωση??δεν ειναι λιγο κουφό αφού με την ιδια συχνοτητα ταξιδεύουν?

MILTIADIS
21-04-2009, 02:31 PM
εγω δεν καταλαβαινω κατι.Γιατι αυτες οι διακρισεις απο την εταιρια?Οκ καταλαβαινω οτι προσφερει εκπτωση μεγαλυτερη σε οσους σπουδαζουν στην Κρητη αλλα οι Κρητικοι που σπουδαζουν στην υπολοιποι Ελλάδα γιατι να μην εχουν την ιδια εκπτωση??δεν ειναι λιγο κουφό αφού με την ιδια συχνοτητα ταξιδεύουν?
στην σουπερφαστ αναφερεσαι φανταζομαι..κακο του κεφαλιου τους βασικα..οποιος κανει καλυτερες προσφορες παιρνει και την πιτα στην εκαστοτε γραμμη.ας μην πω ομως αλλα γιατι και off topic βγαινουμε και κινδυνευω να γινω παλι κακος:rolleyes:

Leo
21-04-2009, 02:33 PM
Συμφωνώ με τον Miltiadis και κλείνουμε εδώ το θέμα αφού αφορά περισσότερο την Σουπερφάστ και λιγότερο τισ Μινωϊκές.

papagiannis
26-04-2009, 12:00 PM
δυστηχως η εταιρεια αν και εχει πολυ καλη κινηση στα δρομολογια της, στα ημερισια δεν την παλευει καθολου και αυτο γιατι απο το 4 ωρες και 3/4 το εχει κανει 5 ωρες και 1/4 δηλαδη μιση ωρα καθυστερηση γιατι το καραβι δεν παει παραπανω μετα θα καψει τα σωθηκα του τωρα παει γυρω στο 90 % των μηχανων

meco
26-04-2009, 01:11 PM
δυστηχως η εταιρεια αν και εχει πολυ καλη κινηση στα δρομολογια της, στα ημερισια δεν την παλευει καθολου και αυτο γιατι απο το 4 ωρες και 3/4 το εχει κανει 5 ωρες και 1/4 δηλαδη μιση ωρα καθυστερηση γιατι το καραβι δεν παει παραπανω μετα θα καψει τα σωθηκα του τωρα παει γυρω στο 90 % των μηχανων
H εταιρία είχε ανακοινώσει 5 ώρες και 3/4 προφανώς από πόρτα σε πόρτα. Αν λοιπόν κάνει 6 ώρες και 1/4 από σήκωμα σε κατέβασμα καταπέλτη τότε είναι μια χαρά.
Τα παραπάνω με βάση ότι έχεις αφαιρέσει μία ώρα από τη διάρκεια ταξιδιού κατά λάθος. 4 ώρες και 3/4 για να κάνει το βαπόρι πρέπει να ταξιδεύει με 36+ κόμβους μέση ταχύτητα.

papagiannis
26-04-2009, 01:47 PM
αγαπητε φιλε εχεις δικιο και ζητω συγνωμη για το λαθος που εκανα ο δαιμων του πληκτρολογιου :mrgreen: θα δειξει το σημερινο τι θα κανει ε χρονο περιπου αφιξη 5 το απογευμα και θα κατεβει ο καταπελτης και 20 το πολυ συνολικος χρονος ειναι κοντα 6 ωρες και 15 λεπτα για να δουμε

papagiannis
29-04-2009, 12:40 PM
επαληθευομαι με τα λεγομενα μου πριν λιγες μερες και η μινωικες ζητησαν να παει η ωρα η βραδυνη 23.00 το βραδυ και το ημερισιο 15.00 πηγες απο πρωτο χερι

mike_rodos
29-04-2009, 03:05 PM
επαληθευομαι με τα λεγομενα μου πριν λιγες μερες και η μινωικες ζητησαν να παει η ωρα η βραδυνη 23.00 το βραδυ και το ημερισιο 15.00 πηγες απο πρωτο χερι

H μάχη της Κρήτης καλά κρατεί... Τελικά αυτό ο ανταγωνισμός, ανάδειξε κερδισμένο τον επιβάτη!!!

ντεμης 13
29-04-2009, 04:56 PM
H μάχη της Κρήτης καλά κρατεί... Τελικά αυτό ο ανταγωνισμός, ανάδειξε κερδισμένο τον επιβάτη!!!

Για την ακριβεια το fax που μας εστειλαν χθες στο ταξιδιωτικο γραφειο μας λεει τα εξης:

MINOAN LINES Σαββατοκυριακο

Απο 08/05 - 13/06 και απο 28/09 - 31/10

Αναχωρηση απο Πειραια καθε Παρασκευη 14.00 και 22.45 2 δρομολογια
Αναχωρηση απο Ηρακλειο καθε Παρασκευη 11.00 και 22.45 2 δρομολογια

Αναχωρηση απο Πειραια καθε Κυριακη 22.45
Αναχωρηση απο Ηρακλειο καθε Κυριακη 22.45

Απο 14/06 - 27/09

Αναχωρηση απο Πειραια καθε Κυριακη 11.00 και 22.45 2 δρομολογια
Αναχωρηση απο Ηρακλειο καθε Κυριακη 14.00 και 22.45 2 δρομολογια

mike_rodos
29-04-2009, 05:01 PM
Για την ακριβεια το fax που μας εστειλαν χθες στο ταξιδιωτικο γραφειο μας λεει τα εξης:

MINOAN LINES Σαββατοκυριακο

Απο 08/05 - 13/06 και απο 28/09 - 31/10

Αναχωρηση απο Πειραια καθε Κυριακη 22.45
Αναχωρηση απο Ηρακλειο καθε Κυριακη 22.45

Απο 14/06 - 27/09

Αναχωρηση απο Πειραια καθε Κυριακη 11.00 και 22.45 2 δρομολογια
Αναχωρηση απο Ηρακλειο καθε Κυριακη 14.00 και 22.45 2 δρομολογια

Δηλαδή τις υπόλοιπες ημέρες (εκτός Παρασκευής και Κυριακής) κανονικά το 7 ώρο δρομολόγιο... Πάνε να χτυπήσουν τις ημέρες αιχμής απ' ότι καταλαβαίνω που πάντα είναι η Παρασκευή και η Κυριακή!

andreas4
30-04-2009, 04:55 AM
Καλησπέρα.Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος αν υπάρχουν στοιχεία για το μερίδιο κίνησης που έχουν οι 3 εταιρίες στο Ηράκλειο-Πειραιάς?Που μπορώ να δώ στοιχεία?

Leo
30-04-2009, 05:30 AM
Αν παρακολουθήσεις αυτό το το θέμα ο φίλος papagiannis μας ενημερώνει από καιρού εις καιρό για την κίνηση.

Γιάννης Φ
04-05-2009, 08:30 PM
Μήπως ξέρετε πόσες ώρες κάνει το δρομολόγιο Πάτρα Κέρκυρα με το ΊΚΑΡΟΣ ΠΑΛΑΣ ?

MILTIADIS
04-05-2009, 08:32 PM
γυρω στις 7 ωρες γιαννη..

mike_rodos
04-05-2009, 08:33 PM

7 ώρες το κάνει! Αναχώρηση από Πάτρα 23:59 άφιξη στην Κέρκυρα στις 07:00.

Γιάννης Φ
07-05-2009, 09:15 PM
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας για την άμεση απάντηση...!

nikosdet
08-05-2009, 01:26 AM
Καλησπέρα.Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος αν υπάρχουν στοιχεία για το μερίδιο κίνησης που έχουν οι 3 εταιρίες στο Ηράκλειο-Πειραιάς?Που μπορώ να δώ στοιχεία?

Όπως έγραψε ένας φίλος και στο θέμα της γραμμής Πειραιάς-Ηράκλειο και σύμφωνα με άρθρο του capital.gr, στους επιβάτες οι Μινωικές έχουν το 55%, η Superfast το 23% και η ΑΝΕΚ 22%. Για ΙΧ λέει μόνο ότι η Superfast έχει γύρω στο 20% και είναι δεύτερη μετά τις Μινωικές, ενώ στα φορτηγά είναι τρίτη με πρώτη την ΑΝΕΚ και δεύτερες τις Μινωικές.

MILTIADIS
09-05-2009, 03:34 PM
σας παραθετω τρια βιντεο συνολικης διαρκειας 27 λεπτων που βρηκα στο youtube αφιερωμενα στα κορυφαια πλοια των ελληνικων θαλασσων!παρουσιαζονται πλανα απο το εσωτερικο και το εξωτερικο ολων των πλοιων της εταιρειας!:)το πρωτο βιντεο ειναι αφιερωμενο στα παλατια της γραμμης του ηρακλειου ενω τα αλλα δυο σε αυτα της αδριατικης!στο τριτο βιντεο υπαρχει αφιερωμα και στην ΠΑΣΙΦΑΗ!;)
Υ.Γ εαν τυχον αντιμετωπισετε προβλημα στην αναπαραγωγη του δευτερου βιντεο:mad:μπορειτε να το επιλεξετε απο την λιστα ''related videos''του youtube!:cool:
http://www.youtube.com/watch?v=UoUEqs-ExSY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6XOJGMIXb04&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kgBnlc1EKXU&feature=related

nikosdet
11-05-2009, 11:01 AM
Πολύ ωραία videos Μιλτιάδη!

Επίσης, δυστυχώς, πάει και η ιστορική συμμετοχή των Μινωικών στην Hellenic Seaways (όπως διαφαίνεται τουλάχιστον). Λεγόταν τόσο καιρό αλλά πλέον μάλλον έφτασε η ώρα να επαληθευτεί...
Ελπίζω να μην επιβεβαιωθεί σε λίγο καιρό και η 2η φήμη για τις Μινωικές (περί αποχώρησης τους από το Ηράκλειο), αλλά αυτό δεν το νομίζω!

:(:(:(

nkr
11-05-2009, 11:09 AM
Συζητησεις για την αποκτηση της hsw απο τη ΜΙΝΟΑΝ το διαβασα στο marinews.gr.

Speedkiller
11-05-2009, 11:11 AM
Συζητησεις για την αποκτηση της hsw απο τη ΜΙΝΟΑΝ το διαβασα στο marinews.gr.

Για την απόκτηση του 33 κ κάτι ψιλά της Hsw!!!:cool:Tον έλεγχο τον έχουν ήδη...

nikosdet
11-05-2009, 11:24 AM
Για την απόκτηση του 33 κ κάτι ψιλά της Hsw!!!:cool:Tον έλεγχο τον έχουν ήδη...

Τον έλεγχο τον έχουν ήδη, αλλά...

Το ΔΣ της HSW αποτελείται από επιλογές της ΑΝΕΚ που κατέχει το 36,5% (πιο σωστά το ποσοστό αυτό το κατέχει η Sea Star), αλλά αυτό αλλάζει!
Έτυχε πέρυσι τέτοια εποχή που εκλεγόταν το ΔΣ να είναι στα μαχαίρια ΑΝΕΚ-Μινωικές και η ΑΝΕΚ, που κατέχει το 36,5% έναντι 33,35% των Μινωικών, αλλά ο Βαρδινογιάννης είχε κάνει αρκετές συμμαχίες με τους λοιπούς μετόχους (φτάνοντας λίγο πάνω από το 40%) κι έτσι είχε το πάνω χέρι στις εκλογές. Παρόλα αυτά η ΑΝΕΚ φέρθηκε λίγο τσάτσικα (νόμιμα, αλλά ανήθικα - θυμίζει πολιτική!) κι επέλεξε και τα 11 μέλη του συμβουλίο, αντί για σχέση 6-5 ή 7-4 που θα ήταν λογικό. Για την ιστορία η ΑΝΕΚ δε δεχόταν το 6-5 που είχαν προτείνει οι Μινωικές αρχικά, στη συνέχεια οι Μινωικές υποχώρησαν και πρότειναν 7-4 (που η ΑΝΕΚ φυσιολογικά θα το δεχόταν με τα 1000), αλλά προφανώς τότε η ΑΝΕΚ είχε ήδη κάνει τις συμμαχίες της και θέλοντας να πάρει εκδίκηση (?) έβγαλε και τα 11 μέλη του συμβουλίου. Ίσως ήταν κι ένας τρόπος πίεσης...

nikosdet
13-05-2009, 09:21 AM
Μινωϊκές Γραμμές: Ανακοίνωση

Σύμφωνα με το Ν. 3340/2005, τις αποφάσεις 3/347/2005 και 5/204/2000 του Διοικητικού Συμβουλίου της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς, όπως ισχύουν, και σε συνέχεια της από 11.05.2009 ανακοίνωσής της, η Εταιρεία ανακοινώνει ότι το Διοικητικό Συμβούλιο ενέκρινε σήμερα σχέδιο συμφωνίας με την εταιρεία "ΑΝΩΝΥΜΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ Α.Ε." για την πώληση του συνόλου της συμμετοχής της Εταιρείας στην εταιρεία Hellenic Seaways (ποσοστού συμμετοχής 33,35% επί του μετοχικού της κεφαλαίου), έναντι συνολικού τιμήματος ύψους 125.000.000 Ευρώ. Το εν λόγω τίμημα πρόκειται να καταβληθεί τμηματικά μέχρι το τέταρτο τρίμηνο του έτους 2012, οπότε και θα ολοκληρωθεί η συμφωνία.

Το Διοικητικό Συμβούλιο παρείχε εξουσιοδοτήσεις σε μέλη του για την ολοκλήρωση και υπογραφή της συμφωνίας που αναμένεται να γίνει εντός των επομένων ημερών και θα τελεί μεταξύ άλλων υπό την αίρεση της προηγούμενης εγκρίσεως της από την Επιτροπή Ανταγωνισμού.

Η Εταιρεία θα προβεί στις απαραίτητες ανακοινώσεις προς το επενδυτικό κοινό με την υπογραφή της οριστικής συμφωνίας σύμφωνα πάντα με τις επιταγές της χρηματιστηριακής νομοθεσίας.

:(:(:(

meco
13-05-2009, 02:19 PM
Καλύτερα έτσι που να είναι σε ελληνικά χέρια η εταιρία.
Ίσως έτσι να δούμε και κάποια δρομολόγηση πλοίου στη γραμμή Ηράκλειο Θεσσαλονίκη. Λέω τώρα εγώ... :???:

Akis Dionisis
13-05-2009, 02:33 PM
Καλύτερα έτσι που να είναι σε ελληνικά χέρια η εταιρία.
Ίσως έτσι να δούμε και κάποια δρομολόγηση πλοίου στη γραμμή Ηράκλειο Θεσσαλονίκη. Λέω τώρα εγώ... :???:

Από το στόμα σου και (στου θεού) στης Εταιρίας το αφτί.. :mrgreen:

sea world
25-05-2009, 02:59 PM
THN PARASKEYH 19/06/09 KAI WRA 15:00, 8A GINEI H TAKTIKH GENIKH SYNELEYSH THS MINOAN!
MESA STA 8EMATA POU 8A THN APASXOLHSOYN KAI 8A SYZHTH8OYN, 8A EINAI KAI O PI8ANOS XRONOS PARADOSHS TWN NEOTEYKTWN PLOIWN THS, KA8WS APO TIS 8 IOYNIOY, KSEKINOYN DYNAMIKES KHNHTOPOIHSEIS ME APERGIES OI ERGATES STA NAYPHGEIA THS Stabia (OMILOY Fincantieri) LOGW TWN APOLYSEWN POY EXOYN ANAKOINW8EI!

MILTIADIS
25-05-2009, 03:10 PM
THN PARASKEYH 19/06/09 KAI WRA 15:00, 8A GINEI H TAKTIKH GENIKH SYNELEYSH THS MINOAN!
MESA STA 8EMATA POU 8A THN APASXOLHSOYN KAI 8A SYZHTH8OYN, 8A EINAI KAI O PI8ANOS XRONOS PARADOSHS TWN NEOTEYKTWN PLOIWN THS, KA8WS APO TIS 8 IOYNIOY, KSEKINOYN DYNAMIKES KHNHTOPOIHSEIS ME APERGIES OI ERGATES STA NAYPHGEIA THS Stabia (OMILOY Fincantieri) LOGW TWN APOLYSEWN POY EXOYN ANAKOINW8EI!
κατι μου λεει οτι θα υπαρξουν καθυστερησεις στην παραδοση των πλοιων:(τουλαχιστον για το ΟΛΥΜΠΙΑ..

nikosdet
30-05-2009, 01:12 PM
Minoan Lines: Μείωσε ζημιές αλλά και έσοδα

Μείωση ζημιών αλλά και κύκλου εργασιών ανακοίνωσε, για το πρώτο τρίμηνο του 2009, η Minoan Lines.
Ειδικότερα, ο κύκλος εργασιών της Minoan Lines, το α' τρίμηνο του 2009, διαμορφώθηκε σε 33,6 εκατ. ευρώ, έναντι 40,9 εκατ. ευρώ το πρώτο τρίμηνο του 2008, επηρεασμένος από την παγκόσμια οικονομική κρίση, η οποία έχει αρνητική επίδραση στη χώρα μας, και τη συνακόλουθη σημαντική κάμψη των εμπορικών συναλλαγών μεταξύ της Ελλάδας και των χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης.
Η λειτουργική κερδοφορία (EBITDA) ανήλθε σε 4,2 εκατ. ευρώ, σημειώνοντας αύξηση 25,9% σε σχέση με το α' τρίμηνο του 2008, γεγονός που οφείλεται κυρίως στη μεγάλη μείωση των τιμών των καυσίμων και στο κέρδος από την πώληση του H/S/F Pasiphae Palace, ύψους 2,2 εκατ. ευρώ.
Τα καθαρά αποτελέσματα της Minoan Lines μετά από φόρους το α' τρίμηνο του 2009, τα οποία λόγω εποχικότητας του μεταφορικoύ έργου είναι πάντα αρνητικά, ανήλθαν σε ζημίες ύψους 4,0 εκατ. ευρώ, έναντι ζημιών 7,78 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο περυσινό τρίμηνο, σημειώνοντας βελτίωση κατά 3,8 εκατ. ευρώ, σε σχέση με το περσινό διάστημα.
Σε επίπεδο ομίλου, ο κύκλος εργασιών το α' τρίμηνο του 2009 διαμορφώθηκε σε 33,6 εκατ. ευρώ, έναντι 40,9 εκατ. ευρώ.
Τα ενοποιημένα καθαρά αποτελέσματα ανήλθαν το α' τρίμηνο του 2009 σε ζημίες 6,7 εκατ. ευρώ, έναντι 11,3 εκατ. ευρώ πέρυσι. Σημειώνεται ότι η διαφοροποίηση που παρατηρείται στα καθαρά αποτελέσματα του ομίλου, σε σχέση με αυτά της μητρικής εταιρείας, οφείλεται στα αποτελέσματα της συγγενούς εταιρείας Hellenic Seaways.
Σε ό,τι αφορά το μεταφορικό έργο, η εταιρεία ανακοίνωσε ότι στις γραμμές της Βόρειας Αδριατικής (Ανκόνα & Βενετία) σημειώθηκε σημαντική μείωση στο σύνολο της αγοράς, λόγω της οικονομικής ύφεσης. Η Minoan Lines, το α' τρίμηνο του 2009, πέτυχε σε όλες τις κατηγορίες μεταφορικού έργου υψηλότερα μερίδια από το μερίδιο των ταξιδίων που της αναλογεί.
Συγκεκριμένα, η εταιρεία, πραγματοποιώντας το 33,1% των ταξιδίων στην αγορά της Βόρειας Αδριατικής, διακίνησε το 34,7% των επιβατών, το 34,2% των Ι.Χ. αυτοκινήτων και το 37,3% των φορτηγών αυτοκινήτων. Το α' τρίμηνο 2009, η Minoan Lines μετέφερε 62.000 επιβάτες, 13.000 Ι.Χ. αυτοκίνητα και 22.000 φορτηγά.
Στη γραμμή «Ηράκλειο - Πειραιάς», η οικονομική ύφεση είχε μικρότερη επίδραση σε σχέση με την αγορά της Βόρειας Αδριατικής, όμως και σε αυτή την αγορά υπήρξε μείωση του μεταφορικού έργου κατά το α' τρίμηνο 2009.
Η Minoan Lines, παρά αυτή την αρνητική οικονομική εξέλιξη αλλά και τη δραστηριοποίηση στη γραμμή και τρίτης εταιρείας από τις 12 Μαρτίου 2009, πέτυχε να αυξήσει περαιτέρω τόσο το μεταφορικό της έργο όσο και τα μερίδια αγοράς της στους επιβάτες και στα Ι.Χ. αυτοκίνητα, σε σχέση με το αντίστοιχο τρίμηνο του 2008.
Συγκεκριμένα, η εταιρεία το α' τρίμηνο του 2009 μετέφερε 162.000 επιβάτες, 19.000 Ι.Χ. αυτοκίνητα και 15.000 φορτηγά. Τα μερίδια αγοράς της εταιρείας στη συγκεκριμένη γραμμή ανήλθαν σε ποσοστό 68,8% για τους επιβάτες, 63,2% για τα Ι.Χ. αυτοκίνητα και 48,0% για τα φορτηγά αυτοκίνητα, ενώ στην εταιρεία αναλογεί το 42,9% του συνόλου των ταξιδιών.
Αναφερόμενη, τέλος, στην πώληση της συμμετοχής της στην εταιρεία Hellenic Seaways, επισημαίνει ότι η πώληση της εν λόγω συμμετοχής, η οποία από τη διοίκηση της εταιρείας δεν θεωρείται στρατηγικής σημασίας, εντάσσεται στο πλαίσιο του ευρύτερου στρατηγικού σχεδιασμού της Minoan Lines για σταδιακή ανανέωση του στόλου της με πλοία μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Η υλοποίηση αυτού του σχεδιασμού κρίνεται απαραίτητη, προκειμένου η Minoan Lines να συνεχίσει να προσφέρει πολύ υψηλού επιπέδου υπηρεσίες στην καλύτερη δυνατή τιμή, ενώ ταυτόχρονα θα μπορέσει να επιτύχει αποδοτικότερη οικονομική εκμετάλλευση, έχοντας περίπου 50% περισσότερη χωρητικότητα σε σχέση με τα πλοία που δρομολογεί μέχρι σήμερα.

Γιάννης Φ
06-06-2009, 08:59 AM
Καλύτερα που θα καθυστερήσουν ! Να έχουμε πιο πολύ καιρό εδώ τον ΊΚΑΡΟ...!

MILTIADIS
06-07-2009, 11:19 PM
συνεχιζω εδω την συζητηση που ανοιξε στο θεμα του ΚΡΟΥΙΖ ΕΥΡΩΠΗ για να μην βγαινουμε εκτος!
καταρχην,ειναι αληθεια οτι εκτος απο τα κρουιζ ευρωπη/ολυμπια οι μινωικες θα αποκτησουν ακομα δυο νεα πλοια μεχρι το 2012.το μονο που εχει γνωστοποιηθει για αυτα ειναι οτι δεν θα κατασκευαστουν στα ναυπηγεια της fincantieri οπως τα αλλα δυο!ξεκαθαριζω οτι δεν γνωριζω ποια πλοια θα αντικατασταθουν ουτε αε ποια γραμμη θα πανε.παντως δωδεκανησα,χανια,μυτιληνη δεν πανε σιγουρα οποτε μην αρχισουμε τις εικασιες!!ειναι κοινο μυστικο οτι η μινοαν θα αντικαταστησει ολο της τον στολο με πλοια διπλασιας χωρητικοτητας οπως επισης και οτι τα παλατια καινε πολυ και υπαρχει μια δυσαρεσκεια γι αυτο!
μεχρι τον οκτωβρη θα εχουν ανακοινωθει ολα και θα εχει γινει και το ''μπαμ''':Dυπομονη..

nikosdet
09-07-2009, 09:00 AM
συνεχιζω εδω την συζητηση που ανοιξε στο θεμα του ΚΡΟΥΙΖ ΕΥΡΩΠΗ για να μην βγαινουμε εκτος!
καταρχην,ειναι αληθεια οτι εκτος απο τα κρουιζ ευρωπη/ολυμπια οι μινωικες θα αποκτησουν ακομα δυο νεα πλοια μεχρι το 2012.το μονο που εχει γνωστοποιηθει για αυτα ειναι οτι δεν θα κατασκευαστουν στα ναυπηγεια της fincantieri οπως τα αλλα δυο!ξεκαθαριζω οτι δεν γνωριζω ποια πλοια θα αντικατασταθουν ουτε αε ποια γραμμη θα πανε.παντως δωδεκανησα,χανια,μυτιληνη δεν πανε σιγουρα οποτε μην αρχισουμε τις εικασιες!!ειναι κοινο μυστικο οτι η μινοαν θα αντικαταστησει ολο της τον στολο με πλοια διπλασιας χωρητικοτητας οπως επισης και οτι τα παλατια καινε πολυ και υπαρχει μια δυσαρεσκεια γι αυτο!
μεχρι τον οκτωβρη θα εχουν ανακοινωθει ολα και θα εχει γινει και το ''μπαμ''':Dυπομονη..

Εδώ και 3 μέρες έχεις πετάξει μία βόμβα και δεν έχει σχολιαστεί (εκτός από 1-2 σχόλια στο θέμα του Κρούιζ Ευρώπη)! :confused:
Διπλάσιας χωρητικότητας φαντάζομαι εννοείς σε οχήματα ε; Γιατί από επιβάτες τα παλάτια του Ηρακλείου βάζουν 2500 (2200 αρχικά), της Ιταλίας 1950 (δεν ξέρω αν έχει αυξηθεί κι εκεί το πρωτόκολλο) και ο ίκαρος λιγότερο (1700?). Ο γίγαντας Κρούιζ Ευρώπη βάζει 3000 επιβάτες, οπότε αυτομάτως πάει από 2000 σε 3000 επιβάτες στην Αγκώνα και από 1700 (?) σε 2000 σε Βενετία! Για να δούμε αν αλλάξει κάτι από Ηράκλειο!

Αλλά τόσο πολύ καίνε τα παλάτια που τους συμφέρει να τα πουλήσουν και να αγοράσουν νέα;;;
Γιατί από χωρητικότητες -πέρα από το ότι τα νέα θα διαθέτουν τεράστιους χώρους- δε φαίνεται σήμερα να είναι πρόβλημα!!

giannisk88
09-07-2009, 12:26 PM
Αλλά τόσο πολύ καίνε τα παλάτια που τους συμφέρει να τα πουλήσουν και να αγοράσουν νέα;;;

Tώρα τελευταία που τα τρέχουν κι'ολας φίλε μου πρέπει να τα έχουν δεί όλα σε σχέση με τα πετρέλαια!!

MILTIADIS
09-07-2009, 12:58 PM
Εδώ και 3 μέρες έχεις πετάξει μία βόμβα και δεν έχει σχολιαστεί (εκτός από 1-2 σχόλια στο θέμα του Κρούιζ Ευρώπη)! :confused:
Διπλάσιας χωρητικότητας φαντάζομαι εννοείς σε οχήματα ε; Γιατί από επιβάτες τα παλάτια του Ηρακλείου βάζουν 2500 (2200 αρχικά), της Ιταλίας 1950 (δεν ξέρω αν έχει αυξηθεί κι εκεί το πρωτόκολλο) και ο ίκαρος λιγότερο (1700?). Ο γίγαντας Κρούιζ Ευρώπη βάζει 3000 επιβάτες, οπότε αυτομάτως πάει από 2000 σε 3000 επιβάτες στην Αγκώνα και από 1700 (?) σε 2000 σε Βενετία! Για να δούμε αν αλλάξει κάτι από Ηράκλειο!

Γιατί από χωρητικότητες -πέρα από το ότι τα νέα θα διαθέτουν τεράστιους χώρους- δε φαίνεται σήμερα να είναι πρόβλημα!!
καταρχην δεν πεταξα καμια βομβα ουτε ειπα τιποτα το συνταρακτικο!!:pκαι με ανθρωπους της μινοαν αν δεν εχεις συζητησει,οποιοδηποτε ναυτιλιακο εντυπο(περιοδικο/ηλεκτρονικο μεσο)κι αν ψαξεις θα δεις οτι αυτο που σου λεω για τα 4 εχει διατυπωθει εδω και καιρο.χωρητικοτητα τους ενδιαφερει και σε οχηματα και σε επιβατες.στην πραγματικοτητα θα υπαρχουν τεσσερα πλοια τυπου κρουιζ ευρωπη!;)τα παλατια του ηρακλειου βαζουν περισσοτερους επιβατες απο της ανκονας οχι ομως και οχηματα!και το αντιστροφο..

Υ.Γ.αναφορικα με τα καυσιμα,εσυ θεωρεις τυχαιο το οτι πουληθηκαν τρια νεοτευκτα πριν μερικα χρονια(αυτα να δεις τι καιγανε)αλλα και το οτι καταργηθηκαν τα επι μονιμου βασεως σχεδιαζομενα 6ωρα δρομολογια στην πολη σας?για να μην μιλησω για τις αλλαγες στη διοικηση..

DimitrisT
14-07-2009, 11:49 PM
Τι ποσοστό της Minoan κατέχει ο Grimaldi?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

MILTIADIS
14-07-2009, 11:54 PM
Τι ποσοστό της Minoan κατέχει ο Grimaldi?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
συνολικα μαζι με τον θειο του κατεχει χοντρικα γυρω στο 95% αλλα αγοραζει συνεχως κι αλλες..:rolleyes:

meco
15-07-2009, 10:15 AM
συνολικα μαζι με τον θειο του κατεχει χοντρικα γυρω στο 95% αλλα αγοραζει συνεχως κι αλλες..:rolleyes:
Έχει φτάσει τόσο ψηλά? Νόμιζα ότι είχαν μείνει γύρω στο 85%.

DimitrisT
28-07-2009, 10:30 PM
Σε αγορά 1.100 μετοχών των Μινωικών Γραμμών, συνολικής αξίας 3.580,51 ευρώ, προχώρησε η Grimaldi στις 23 και 24 Ιουλίου.
Συγκεκριμένα, όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση η Grimaldi, εταιρεία που αποτελεί συνδεόμενο νομικό πρόσωπο με το πρόεδρο του διοικητικού συμβουλίου της εταιρείας Emanuele G. Grimaldi, προέβη στις 23/7/2009 σε αγορά 800 κοινών ονομαστικών μετοχών των Μινωικών Γραμμών, συνολικής αξίας ευρώ 2.590,51 και στις 24/7/2009 σε αγορά 300 κοινών ονομαστικών μετοχών των Μινωικών Γραμμών, συνολικής αξίας 990 ευρώ.

Πηγή : marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9068)

Naias II
06-08-2009, 02:51 PM
Τη σύσταση εταιρείας με την επωνυμία "Minoan Italia Sp" ανακοίνωσαν οι Μινωικές γραμμές.
Σκοπός της εταιρείας θα είναι η εκτέλεση ναυτιλιακών εργασιών.
Πιθανόν θα διαχειρίζεται και φορτηγά οχηματαγωγά πλοία

Περισσότερα εδώ (http://www.mediashipping.gr/?q=node/3792)

Υ.Γ: Το ιταλικό στοιχείο βλέπετε προωθείται και αφού πουλήσαμε σε Ιταλό καλά μας κάνουν.
Σαν σύνθετη ονομασία όπως το Μακεδονικό :rolleyes:

ΩΡΙΩΝ
06-08-2009, 03:02 PM
Ξεχάστε τες σιγά σιγά τις Μινωϊκές.
Μόνο σαν brandname θα υπάρχουν στο μέλλον. Όλα τ' άλλα θα είναι ιταλικά. Ιταλός αφεντικό, ιταλικά πλοία, ιταλικά πληρώματα και ιταλική σημαία...
:(

MILTIADIS
06-08-2009, 03:49 PM
παντως αναλογη θυγατρικη εταιρεια εχει και η ανεκ,την anek italia,η οποια εχει αναλαβει την πρακτορευση και διαφημιση της εταιρειας στην γειτονικη χωρα.κατι αναλογο θα εχουμε και εδω προφανως!

επισης μετα το κρουιζ ευρωπη,στη γραμμη της ανκονας θα μπουν μαλλον πλοια ρο/ρο με τα χρωματα των μινωικων σε μονιμη βαση,ενω στη βενετια θα πηγαινουν τα παλατια με τα ιδια πληρωματα και σημαια που εχουν και σημερα βεβαια!

lefme
08-08-2009, 11:30 AM
Θεωρώ υποχρέωσή μου να παραθέσω το γεγονός όπως έχει, μήπως παραδειγματιστούν κάποιοι που "απλά" θέλουν να θεωρούνται αξιόπιστοι.

Προσπάθησα σαν απλός καθημερινός Έλληνας – χρήστης του διαδικτύου αρκετά εξειδικευμένος – να προγραμματίσω το ταξίδι μου από ΠΑΤΡΑ για ΚΕΡΚΥΡΑ για Σάββατο 8 / 8 / 09 .
Τσεκάρω το on line σύστημα δρομολογίων WWW.OPENSEAS.GR (http://www.openseas.gr/) και βλέπω ότι υπάρχει δρομολόγιο κανονικά με το ZEUS PALACE στις 23:59 και φτάνει Κέρκυρα στις 6:45 το πρωί . (παραθέτω screenshot για του λόγου το αληθές)
Μπαίνω να κάνω κράτηση μέσω του online booking του site της ΜΙΝΟΑΝ και ενώ το δρομολόγιο το δείχνει κανονικά σαν να πρόκειται να πραγματοποιηθεί, εν τουτοις μου βγάζει κόκκινο δίπλα που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν θέσεις. (παραθέτω screenshot για του λόγου το αληθές).
Λέω, δεν παίρνω ένα τηλέφωνο μήπως κάτι προκύψει την τελευταία στιγμή και υπάρξει θέση?
Καλώ στο τηλ. κέντρο στην Αθήνα(210-41.45.700) και ο υπάλληλος μου απαντά ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ.!!!
Του λέω: Μα το βλέπω στο σύστημα.
Υπαλλ. : Όχι κύριε δεν υπάρχει. Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.
Οκ. Ευχαριστώ.

Παίρνω τηλ. στο γραφείο στην Πάτρα. (2610-426000).
Η υπάλληλος μου λέει και πάλι ότι δεν έχει δρομολόγιο.
Της λέω, μα το αναφέρετε στο on line στο σαιτ σας αλλά και στο φυλλάδιό σας.
Υπαλλ. : Κύριε, ίσως βλέπετε κάτι άλλο. ( με έβγαλε και στραβό)
Της λέω: Πάρτε το φυλλάδιο στα χέρια σας, προτελευταία σελίδα και διαβάστε μου τι λεει.
Υπαλλ. : Όντως το γράφει, κύριε, αλλά από τηότε υπάρχουν αλλαγές στα δρομολόγια.
Της λέω: Δεκτό. Αλλά και στο online και στο openseas το δρομολογιο υπάρχει.
Υπαλλ.: Ναι αλλά αν πάτε στο σαιτ μας στα δρομολόγια εσωτερικού, θα δείτε ότι από1 / 4 εως 31 / 10 έχει κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.
Ηθικό δίδαγμα:
MINO-AN LINES = ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ. Το ΑΝ το διαχωρίζω γιατί το ΑΝ θα έχει δρομολόγιο εξαρτάται από το έτσι θέλω της εταιρίας.

minoan.festos_palace
08-08-2009, 12:56 PM
χωρισ να θελω να υπερασπιστω τν εταιρεια, δν θεωρω το γεγονοσ τοσο τραγικο! θ ηταν αναξιοπιστη αν σ εβγαζαν κανονικα εισητηριο ενω ειχαν αλλα3ει τ δρομολογια! Τωρα το γεγονοσ οτι μια εταιρεια σαν την minoan δν εχει ενημερωσει το site τησ φυσικα και ειναι σφαλμα!!

lefme
08-08-2009, 01:05 PM
χωρισ να θελω να υπερασπιστω τν εταιρεια, δν θεωρω το γεγονοσ τοσο τραγικο! θ ηταν αναξιοπιστη αν σ εβγαζαν κανονικα εισητηριο ενω ειχαν αλλα3ει τ δρομολογια! Τωρα το γεγονοσ οτι μια εταιρεια σαν την minoan δν εχει ενημερωσει το site τησ φυσικα και ειναι σφαλμα!!

Ούτε και για θάνατο είναι. Ξέρεις όμως γιατί τους κακίζω?
Γιατί ενώ έχουν γίνει αλλαγές, πρώτον δεν φροντίζουν να ενημερωθούν τα βασικά sites και το κυριότερο, πάνε να με βγάλουν και στραβό σ' αυτά που διαβάζω στο φυλλάδιο. Άσχετα αν αυτά υπέστησαν αλλαγές(δεν είναι κακό αυτό). Μήπως οι υπάλληλοι είναι αδιάβαστοι??
Σε περιόδους αιχμής, θεωρώ αδικαιολόγητο να μην φροντίζουν τον επιβάτη. Δεν είμαστε αναλώσιμοι.

El Greco
08-08-2009, 02:12 PM
i eksigisi einai poli apli.

to ploio Zeus Palace pragmatopii to dromologio Patra Kerkira Igoumenitsa Ancona. Epidi einai me italiki symea den mpori na pari adia skoupimotitas aparetiti gia to dromologio Patra Kerkira, vasika mpori, vlepe Speedrunner I kai II, i ta proin plia tis Kallisti apla poli pithanon tou lipoune kapia dikiologitika gia na mpori na pragmatopii to dromologio ayto. To eisitirio me to Zeus prepi na exi ena limani anaxorisis/afiksis mh eliniko.
Ayto simeni oti den pouliounte eisitiria gia tin grami, Venetai Kerkira igoumenitsa Patra kai Patra Venetia, Igoumenitsa Venetia i Kerkira Venetia kai oxi to Patra Kerkira, to idio synveni me tin superfast i opia poulai to dromologio Bari-kerkira-Igoumenitsa-Patra kai oxi to dromologio Patra-Kerkira.

I G.A. Prin katargithi to orio ilikias ton plion eixe vali to Daliana kai Milena Stin Grami Patra-Kefalonia-Zakinthos-Brindisi.

Kanis omos den mporouse na agorasi eisitirio apo Patra Gia ta dio ellinika nisia, moni osi eixane os teliko prorismo to Brindisi pou einai ektos Ellada.

MILTIADIS
08-08-2009, 02:39 PM
Θεωρώ υποχρέωσή μου να παραθέσω το γεγονός όπως έχει, μήπως παραδειγματιστούν κάποιοι που "απλά" θέλουν να θεωρούνται αξιόπιστοι.

Προσπάθησα σαν απλός καθημερινός Έλληνας – χρήστης του διαδικτύου αρκετά εξειδικευμένος – να προγραμματίσω το ταξίδι μου από ΠΑΤΡΑ για ΚΕΡΚΥΡΑ για Σάββατο 8 / 8 / 09 .
Τσεκάρω το on line σύστημα δρομολογίων WWW.OPENSEAS.GR (http://www.openseas.gr/) και βλέπω ότι υπάρχει δρομολόγιο κανονικά με το ZEUS PALACE στις 23:59 και φτάνει Κέρκυρα στις 6:45 το πρωί . (παραθέτω screenshot για του λόγου το αληθές)
Μπαίνω να κάνω κράτηση μέσω του online booking του site της ΜΙΝΟΑΝ και ενώ το δρομολόγιο το δείχνει κανονικά σαν να πρόκειται να πραγματοποιηθεί, εν τουτοις μου βγάζει κόκκινο δίπλα που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν θέσεις. (παραθέτω screenshot για του λόγου το αληθές).
Λέω, δεν παίρνω ένα τηλέφωνο μήπως κάτι προκύψει την τελευταία στιγμή και υπάρξει θέση?
Καλώ στο τηλ. κέντρο στην Αθήνα(210-41.45.700) και ο υπάλληλος μου απαντά ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ.!!!
Του λέω: Μα το βλέπω στο σύστημα.
Υπαλλ. : Όχι κύριε δεν υπάρχει. Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.
Οκ. Ευχαριστώ.

Παίρνω τηλ. στο γραφείο στην Πάτρα. (2610-426000).
Η υπάλληλος μου λέει και πάλι ότι δεν έχει δρομολόγιο.
Της λέω, μα το αναφέρετε στο on line στο σαιτ σας αλλά και στο φυλλάδιό σας.
Υπαλλ. : Κύριε, ίσως βλέπετε κάτι άλλο. ( με έβγαλε και στραβό)
Της λέω: Πάρτε το φυλλάδιο στα χέρια σας, προτελευταία σελίδα και διαβάστε μου τι λεει.
Υπαλλ. : Όντως το γράφει, κύριε, αλλά από τηότε υπάρχουν αλλαγές στα δρομολόγια.
Της λέω: Δεκτό. Αλλά και στο online και στο openseas το δρομολογιο υπάρχει.
Υπαλλ.: Ναι αλλά αν πάτε στο σαιτ μας στα δρομολόγια εσωτερικού, θα δείτε ότι από1 / 4 εως 31 / 10 έχει κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.
Ηθικό δίδαγμα:
MINO-AN LINES = ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ. Το ΑΝ το διαχωρίζω γιατί το ΑΝ θα έχει δρομολόγιο εξαρτάται από το έτσι θέλω της εταιρίας.
καταρχην μην εχεις καμια εμπιστοσυνη στο openseas το οποιο πολλες φορες οχι μονο ανενημερωτο ειναι,αλλα δεν ειναι λιγες οι φορες που εμφανιζει σε γραμμες πλοια τα οποια εχουν αποχωρησει η' δεν εχουν δουλεψει ποτε στο εκαστοτε δρομολογιο.θα ηθελα να σε ρωτησω επισης ποτε προμηθευτηκες το φυλλαδιο,διοτι προ μηνος κυκλοφορησε ενα νεο,με καποιες αλλαγες στα δρομολογια.εν πασει περιπτωσει,καλο το ιντερνετ αλλα θα ηταν πολυ καλυτερα αν εξ αρχης ειχες παρει τηλεφωνο η'ειχες παει στο πρακτορειο να τακτοποιησεις το θεμα του εισιτηριου.και θα απευφευγες ολη αυτη την ταλαιπωρια και δεν θα σε ''κοροιδευε'' κανεις.οσο για το σαιτ της εταιρειας,μην το κρινεις ετσι αμεσως αναξιοπιστο..η τελευταια φραση της υπαλληλου το λεει καθαρα για τις αλλαγες..;)

lefme
08-08-2009, 02:56 PM
καταρχην μην εχεις καμια εμπιστοσυνη στο openseas το οποιο πολλες φορες οχι μονο ανενημερωτο ειναι,αλλα δεν ειναι λιγες οι φορες που εμφανιζει σε γραμμες πλοια τα οποια εχουν αποχωρησει η' δεν εχουν δουλεψει ποτε στο εκαστοτε δρομολογιο.θα ηθελα να σε ρωτησω επισης ποτε προμηθευτηκες το φυλλαδιο,διοτι προ μηνος κυκλοφορησε ενα νεο,με καποιες αλλαγες στα δρομολογια.εν πασει περιπτωσει,καλο το ιντερνετ αλλα θα ηταν πολυ καλυτερα αν εξ αρχης ειχες παρει τηλεφωνο η'ειχες παει στο πρακτορειο να τακτοποιησεις το θεμα του εισιτηριου.και θα απευφευγες ολη αυτη την ταλαιπωρια και δεν θα σε ''κοροιδευε'' κανεις.οσο για το σαιτ της εταιρειας,μην το κρινεις ετσι αμεσως αναξιοπιστο..η τελευταια φραση της υπαλληλου το λεει καθαρα για τις αλλαγες..;)
Δέχομαι όσα λες φιλε MILTIADES και κατανοώ όπως άλλωστε αναφέρω τυχόν αλλαγές.
Δεν βασίστηκα ούτε στο openseas πολύ περισσότερο ούτε στο φυλλάδιο.
Βασίστηκα πάνω απ'όλα στο γεγονός ότι το δρομολόγιο με τη συγκεκριμένη γραμμή(ΠΑΤΡΑ-ΚΕΡΚΥΡΑ) εμφανίζεται ως ενεργό(ανεξαρτήτου πληρότητος).
Και με χαλάει περισσότερο το γεγονός παρά το ότι παρορτύνουν όλοι πια σήμερα τον κόσμο να χρησιμοποιεί το διαδίκτυο για τις συναλλαγές του, εν τούτοις η συγκεκριμένη εταιρία "ξεγελά" ας μου επιτραπεί ο όρος (δεν ενέχει δόλο) με το να το εμφανίζει στο site της.
Σημειώνω εδώ ότι δοκίμασα απο περιέργεια και για το Σάββατο 22/8 και πάλι το εμφανίζει.
Δεν μέμφομαι την εταιρία. Απλά για μένα εμφανίζει αναξιόπιστα στοιχεία.
Δυστυχώς όμως, στην Ελλάδα-είμαστε πολύ πίσω στις on line υπηρεσίες, πρέπει πάντοτε να ακολουθεί το κλασσικό τηλεφώνημα για επιβεβαίωση.

El Greco
08-08-2009, 05:30 PM
oti enfanizi to dromologio patra kerkira einai apla mia adinamia tou programa tis forth-crs. kane mia dokimi me to patra kerkira me to superfast I i to blue horizon, sto enfanizi to open seas ala an kalesis tin idia tin eteria tha sou poune oti den iparxi.

despo
08-08-2009, 06:06 PM
Μερικες φορές φταίει το προσωπικό που απαντάει στο τηλέφωνο και δεν δίνει τις απαραίτητες διευκρινίσεις. Δρομολόγιο απο Πάτρα για Κέρκυρα (και για Ηγουμενίτσα) κάνουν μόνο ο Ικαρος και τα 2 πλοία της Ανεκ που πηγαίνουν για Βενετία. Μόνο για ορισμένες μέρες του Πάσχα έκαναν 1-2 δρομολόγια και τα 2 πλοία των Μινωικών της γραμμής της Αγκώνας. Κανένα άλλο πλοίο δεν κάνει το δρομολόγιο αυτό. Τωρα το σύστημα κρατήσεων μπορεί να λέει τα δικά του...

MILTIADIS
08-08-2009, 06:21 PM
Μερικες φορές φταίει το προσωπικό που απαντάει στο τηλέφωνο και δεν δίνει τις απαραίτητες διευκρινίσεις. Δρομολόγιο απο Πάτρα για Κέρκυρα (και για Ηγουμενίτσα) κάνουν μόνο ο Ικαρος και τα 2 πλοία της Ανεκ που πηγαίνουν για Βενετία. Μόνο για ορισμένες μέρες του Πάσχα έκαναν 1-2 δρομολόγια και τα 2 πλοία των Μινωικών της γραμμής της Αγκώνας. Κανένα άλλο πλοίο δεν κάνει το δρομολόγιο αυτό. Τωρα το σύστημα κρατήσεων μπορεί να λέει τα δικά του...
και το ΖΕΥΣ ΠΑΛΑΣ περναει απο κερκυρα.τωρα το καλοκαιρι σιγουρα δηλαδη!

lefme
08-08-2009, 06:28 PM
oti enfanizi to dromologio patra kerkira einai apla mia adinamia tou programa tis forth-crs. kane mia dokimi me to patra kerkira me to superfast I i to blue horizon, sto enfanizi to open seas ala an kalesis tin idia tin eteria tha sou poune oti den iparxi.
Μπορώ όλα αυτά να τα καταλάβω και να τα δεχτώ. Όπως και όλες τις αδυναμίες του forth-crs. Εκείνο που με χαλάει είναι ότι και το on line booking των Μινωικών εμφανίζει το δρομολόγιο(άσχετα που το δείχνει πλήρες).

MILTIADIS: Tελικά, αναρωτιέμαι. Γιατί τέτοια βαβέλ με το δρομολόγιο της Κέρκυρας?
Τόσο δύσκολο είναι να ενημερωρεί το προσωπικό για τις όποιες αλλαγές σε κατάλογο και internet, να δίνουν σωστή πληροφορία στον κοσμάκη, να πάει στο καλό του...

ndimitr93
08-08-2009, 06:38 PM
Μπορώ όλα αυτά να τα καταλάβω και να τα δεχτώ. Όπως και όλες τις αδυναμίες του forth-crs. Εκείνο που με χαλάει είναι ότι και το on line booking των Μινωικών εμφανίζει το δρομολόγιο(άσχετα που το δείχνει πλήρες).

MILTIADIS: Tελικά, αναρωτιέμαι. Γιατί τέτοια βαβέλ με το δρομολόγιο της Κέρκυρας?
Τόσο δύσκολο είναι να ενημερωρεί το προσωπικό για τις όποιες αλλαγές σε κατάλογο και internet, να δίνουν σωστή πληροφορία στον κοσμάκη, να πάει στο καλό του...
Φίλε μου, αφού σου είπαν ότι δεν υπάρχει δρομολόγιο, και δεν σου έκλεισαν εισιτήριο και πάς στο λιμάνι και δεν υπάρχει πλοίο, καλά να λες! Δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση το θέμα...Ξεχασμένα δρομολόγια στο σύστημα κρατήσεων είναι....Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε!!:mrgreen:

lefme
08-08-2009, 06:46 PM
Φίλε μου, αφού σου είπαν ότι δεν υπάρχει δρομολόγιο, και δεν σου έκλεισαν εισιτήριο και πάς στο λιμάνι και δεν υπάρχει πλοίο, καλά να λες! Δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση το θέμα...Ξεχασμένα δρομολόγια στο σύστημα κρατήσεων είναι....Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε!!:mrgreen:
Η ελληνική παράνοια στην Καλοκαιρινή ραστώνη...

despo
08-08-2009, 07:24 PM
Και που περνάει το 'Ζευς' απο Κέρκυρα, δεν έχει δικαίωμα ακτοπλοίας.

sea_serenade
08-08-2009, 08:31 PM
despo, ίσως να παίρνει κίνηση απο Κέρκυρα προς Βενετία. Δεν έχει εγκριθεί απο κανένα Σ.Α.Σ. για ακτοπλοϊκή σύνδεση Πάτρα - Ηγουμενίτσα - Κέρκυρα απ' όσο ξέρω.

Naias II
09-08-2009, 01:18 PM
Παιδιά με τα online συστήματα κρατήσεων γίνονται μπερδέματα.
Εγώ προσωπικά μπήκα σε site άλλης εταιρείας να κλείσω εισητήρια και στο αυτοκίνητο ήταν πλήρεις. Επειδή ήταν Μάρτιος μου έκανε εντύπωση και κάλεσα στο τηλέφωνο της εταιρείας και μου απάντησε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο και ότι υπάρχουν αρκετές θέσεις μέχρι στιγμής......

despo
10-08-2009, 10:36 PM
Δεν ειναι θέμα Σ.Α.Σ. για την γραμμή Πάτρα/Κέρκυρα. Εδω και χρόνια υπάρχει αυτή η γραμμή με τη διαφορά οτι φετος αντι για 4 που ηταν πάντα (Μινωικές/Ανεκ) τωρα ειναι 3.

MILTIADIS
10-08-2009, 11:19 PM
Δεν ειναι θέμα Σ.Α.Σ. για την γραμμή Πάτρα/Κέρκυρα. Εδω και χρόνια υπάρχει αυτή η γραμμή με τη διαφορά οτι φετος αντι για 4 που ηταν πάντα (Μινωικές/Ανεκ) τωρα ειναι 3.
τωρα το καλοκαιρι προσεγγιζουν αρκετες φορες την εβδομαδα και τα παλατια της αγκωνας..δεν ειναι μονο τρια τα πλοια λοιπον που πανε κερκυρα!

despo
11-08-2009, 10:24 PM
Αλλο θέμα πια προσεγγίζουν και άλλο ποια έχουν δικαίωμα να κάνουν ακτοπλοία. Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

MILTIADIS
11-08-2009, 10:58 PM
Αλλο θέμα πια προσεγγίζουν και άλλο ποια έχουν δικαίωμα να κάνουν ακτοπλοία. Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
δηλαδη το ολυμπια παλας και το ευρωπη παλας δεν εχουν αυτο το δικαιωμα?!μια χαρα το εχουν..

Naias II
12-08-2009, 03:00 PM
Οι Μινωικές Γραμμές Α.Ν.Ε. ανακοινώνουν ότι η εταιρεία (GRIMALDI COMPAGNIA DI NAVIGAZIONE Spa) συνδεόμενο νομικό πρόσωπο με το Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου της Εταιρείας Emanuele G. Grimaldi (υπόχρεο πρόσωπο με βάση το άρθρο 13 του Ν.3340/2005), προέβη στις 11/08/2009 σε αγορά 3.300 κοινών ονομαστικών μετοχών των Μινωικών Γραμμών, συνολικής αξίας ευρώ 10.609,50.
H παρούσα γίνεται σύμφωνα με το Ν.3556/2007 (άρθρο 3, (ιστ), (ββ), και άρθρο 21) και σε συνδυασμό με το άρθρο 11 της απόφασης 1/434/3.7.2007 της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς.

despo
12-08-2009, 10:20 PM
Οχι τα 2 πλοία της Αγκώνας δεν έχουν δικαίωμα ακτοπλοίας, εκτος απο καποιες μέρες του Πάσχα, οπως προανέφερα.

giannisk88
13-08-2009, 02:03 PM
Σύμφωνα με το δημοσίευμα της http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9183

Άμυνα «μπετόν αρμέ» φαίνεται τελικά ότι αποτελεί η ακτοπλοϊκή αγορά της Κρήτης για όσους αποφασίσουν να μπουν σφήνα στο δίδυμο ΑΝΕΚ-Μινωϊκών.
Η μεγάλη μάχη που αναμενόταν στη γραμμή Πειραιάς-Ηράκλειο, μετά την δρομολόγηση του Superfast XII από την περασμένη άνοιξη, «σφήνα» στις δύο «κρητικές» εταιρείες, κορυφώνεται εν μέσω καλοκαιριού. Όμως τα στοιχεία δείχνουν ότι ΑΝΕΚ και Μινωϊκές συνεχίζουν να κυριαρχούν καταδεικνύοντας ότι το τοπικιστικό στοιχείο δύσκολα απαλύνεται.
Σύμφωνα με τα στοιχεία για τον μήνα Ιούλιο, οι Μινωϊκές έχουν το 65% της επιβατικής κίνησης, η ΑΝΕΚ το 20% και η Superfast το 15%.
Όσο αφορά στην μεταφορά φορτηγών οχημάτων η ΑΝΕΚ έχει το 44%, οι Μινωϊκές το 41% και η Superfast το 15%.
Η ΑΝΕΚ και οι Μινωϊκές έχουν δρομολογημένα από δύο πλοία και η Superfast ένα.
Η πίτα στη γραμμή Πειραιάς - Ηράκλειο είναι συγκεκριμένη. Το δρομολόγιο σε μεταφορική ικανότητα κυμαίνεται από 2.000 με 3.000 άτομα κατά μέσο όρο και 250-350 φορτηγά την ημέρα.
Η Κρήτη είναι μεγάλη αγορά, ίση με την Αδριατική. Στην Αδριατική δραστηριοποιούνται 20 πλοία μεταφέροντας 2,1 εκ.επιβάτες, 420.000 ιχ και 490.000 φορτηγά. Στην Κρήτη δραστηριοποιούνται μόλις 5 πλοία για να μεταφέρουν 2,5 εκ.επιβάτες, 300.00 ιχ και 200.000 φορτηγά.

MILTIADIS
13-08-2009, 03:42 PM
Σύμφωνα με το δημοσίευμα της http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9183

Άμυνα «μπετόν αρμέ» φαίνεται τελικά ότι αποτελεί η ακτοπλοϊκή αγορά της Κρήτης για όσους αποφασίσουν να μπουν σφήνα στο δίδυμο ΑΝΕΚ-Μινωϊκών.
Η μεγάλη μάχη που αναμενόταν στη γραμμή Πειραιάς-Ηράκλειο, μετά την δρομολόγηση του Superfast XII από την περασμένη άνοιξη, «σφήνα» στις δύο «κρητικές» εταιρείες, κορυφώνεται εν μέσω καλοκαιριού. Όμως τα στοιχεία δείχνουν ότι ΑΝΕΚ και Μινωϊκές συνεχίζουν να κυριαρχούν καταδεικνύοντας ότι το τοπικιστικό στοιχείο δύσκολα απαλύνεται.
Σύμφωνα με τα στοιχεία για τον μήνα Ιούλιο, οι Μινωϊκές έχουν το 65% της επιβατικής κίνησης, η ΑΝΕΚ το 20% και η Superfast το 15%.
Όσο αφορά στην μεταφορά φορτηγών οχημάτων η ΑΝΕΚ έχει το 44%, οι Μινωϊκές το 41% και η Superfast το 15%.
Η ΑΝΕΚ και οι Μινωϊκές έχουν δρομολογημένα από δύο πλοία και η Superfast ένα.
Η πίτα στη γραμμή Πειραιάς - Ηράκλειο είναι συγκεκριμένη. Το δρομολόγιο σε μεταφορική ικανότητα κυμαίνεται από 2.000 με 3.000 άτομα κατά μέσο όρο και 250-350 φορτηγά την ημέρα.
Η Κρήτη είναι μεγάλη αγορά, ίση με την Αδριατική. Στην Αδριατική δραστηριοποιούνται 20 πλοία μεταφέροντας 2,1 εκ.επιβάτες, 420.000 ιχ και 490.000 φορτηγά. Στην Κρήτη δραστηριοποιούνται μόλις 5 πλοία για να μεταφέρουν 2,5 εκ.επιβάτες, 300.00 ιχ και 200.000 φορτηγά.

δεν θα συμφωνησω με το δημοσιευμα σ αυτο που΄λεει για το τοπικιστικο στοιχειο.σαφως και ειναι μεγαλο στην κρητη,αλλα οπως και να το κανουμε οι δυο εταιρειες(ανεκ,μινοαν) εχουν 40 χρονια στη γραμμη!τις εχει μαθει ο κοσμος,τις εμπιστευεται και αφου παρεχουν αριστες υπηρεσιες γιατι να μην τις προτιμησει?;)επειδη το σουπερφαστ εχει πιο ωραια τσιμινιερα?:rolleyes:δεν τα κοιτανε αυτα οι απλοι επιβατες..ειναι σαν ενα καλο εστιατορειο η'ξενοδοχειο!το ξερεις,το προτιμας χρονια γιατι να το αλλαξεις λοιπον?απο τη στιγμη μαλιστα που οι υπηρεσιες που προσφερονται(χρονος ταξιδιου,ανεση,τιμες)ειναι ιδια ειδικα..

και για να μην αρχισουν παλι καποιοι να λενε οτι οι κρητικοι παραβλεπουν το γεγονος οτι οι μινωικες γραμμες εχουν ιταλοποιηθει,υπενθυμιζω οτι και ο ΟΤΕ σε γερμανους ανηκει πλεον αλλα παραμενει ''η πιο σταθερη μας σχεση'';)

ndimitr93
13-08-2009, 04:39 PM
δεν θα συμφωνησω με το δημοσιευμα σ αυτο που΄λεει για το τοπικιστικο στοιχειο.σαφως και ειναι μεγαλο στην κρητη,αλλα οπως και να το κανουμε οι δυο εταιρειες(ανεκ,μινοαν) εχουν 40 χρονια στη γραμμη!τις εχει μαθει ο κοσμος,τις εμπιστευεται και αφου παρεχουν αριστες υπηρεσιες γιατι να μην τις προτιμησει?;)επειδη το σουπερφαστ εχει πιο ωραια τσιμινιερα?:rolleyes:δεν τα κοιτανε αυτα οι απλοι επιβατες..ειναι σαν ενα καλο εστιατορειο η'ξενοδοχειο!το ξερεις,το προτιμας χρονια γιατι να το αλλαξεις λοιπον?απο τη στιγμη μαλιστα που οι υπηρεσιες που προσφερονται(χρονος ταξιδιου,ανεση,τιμες)ειναι ιδια ειδικα..

και για να μην αρχισουν παλι καποιοι να λενε οτι οι κρητικοι παραβλεπουν το γεγονος οτι οι μινωικες γραμμες εχουν ιταλοποιηθει,υπενθυμιζω οτι και ο ΟΤΕ σε γερμανους ανηκει πλεον αλλα παραμενει ''η πιο σταθερη μας σχεση'';)
Συμφωνώ Μίλτο......άλλωστε, οι Μινωικές απ΄ότι παρατηρώ, δεν τηρούν το ακριβές ωράριο στα ημερήσια....μισή ώρα καθυστ'ερηση καθημερινά....αφού έχουν την δυνατότητα γιατί δεν την καλύπτουν? Θα μου πείτε τα καύσιμα....ε τότε άλλαξε τα δρομολόγια....μα και τώρα θα πείτε, πως θα προσελκύσουν κόσμο?? ΑΔΙΕΞΟΔΟ με αυτό το θέμα....
Στο θέμα του ανταγωνισμού....
Πιστεύω πως αν παραμείνει το 12 στην γραμμή, την πιο πολύ μείωση θα την έχουν οι Μινωικές.....Αλλά είναι η προυπόθεση να παραμείνει για πολύ καιρό, έως μονίμου βάσεως....για τα Παλάτια πάλι αμφιβάλλω......:rolleyes:

MILTIADIS
13-08-2009, 05:18 PM
Πιστεύω πως αν παραμείνει το 12 στην γραμμή, την πιο πολύ μείωση θα την έχουν οι Μινωικές.....Αλλά είναι η προυπόθεση να παραμείνει για πολύ καιρό, έως μονίμου βάσεως....για τα Παλάτια πάλι αμφιβάλλω......
δηλαδη νικο εσυ πιστευεις οτι τωρα πια μπορει να αλλαξει κατι?!:confused:πιστευω οτι ειναι παρα πολυ αργα..εδω δεκαπενταυγουστο εχουμε και το σουπερφαστ εχει μονο 15%!υστερει ακομα και απο τα ΚΡΗΤΗ!!:shock:ειλικρινα πιστευετε οτι θα φυγουν οι μινωικες απο το ηρακλειο???!ελατε τωρα παιδια,ειπαμε...ακομα και αν σε μερικα χρονια δουμε μονο μπλε πλοια στην αδριατικη(γκριμαλντισια),το ηρακλειο δεν αλλαζει..κνωσσος παλας/φαιστος παλας...εχουμε ξαναπει οτι ο γκριμαλντι δεν αγοραζει τις μινωικες για να τις κλεισει,η αδριατικη απλα τον ενδιαφερει.αλλωστε τουλαχιστον για τα επομενα 4 χρονια που στο τιμονι της εταιρειας θα ειναι ο Μανιαδακης(ως διευθυνων συμβουλος)τα πραγματα στο εσωτερικο θα μεινουν ως εχουν..κατι ξερω και το λεω;);)
υπενθυμιζω ακομα οτι η μινοαν θα εχει ημερησια μεχρι 31 οκτωβριου!!να δουμε αν θα ειναι ακομα τρεις μεχρι τοτε!

ndimitr93
13-08-2009, 05:23 PM
να δουμε αν θα ειναι ακομα τρεις μεχρι τοτε!
Θα είναι...;) Μίλτο, εγώ δεν τα κοιτάω αυτά τα στοιχεία....εγώ θα κοιτάξω στοιχεία από τον Μάρτιο...μετά από ένα χρόνο παρουσίας των τριών πλοίων....;) Τότε θα κριθούν...

jperikl
14-08-2009, 04:33 PM
Τη σύσταση εταιρείας με την επωνυμία "Minoan Italia Sp" ανακοίνωσαν οι Μινωικές γραμμές.
Σκοπός της εταιρείας θα είναι η εκτέλεση ναυτιλιακών εργασιών.
Πιθανόν θα διαχειρίζεται και φορτηγά οχηματαγωγά πλοία

Περισσότερα εδώ (http://www.mediashipping.gr/?q=node/3792)

Υ.Γ: Το ιταλικό στοιχείο βλέπετε προωθείται και αφού πουλήσαμε σε Ιταλό καλά μας κάνουν.
Σαν σύνθετη ονομασία όπως το Μακεδονικό :rolleyes:

Μήπως με την κίνηση αυτή προετοιμάζει το εδαφος για τη διαίρεση της εταιρείας; Να παρει δηλαδή τα δρομολόγια που τον ενδιαφέρουν και να πουλησει καποτε τις δραστηριότητες εδω. Υποθεσεις..:???:. Οσον αφορά τις αδειες σκοπιμότητας που προαναφέρθηκαν, νόμιζα οτι αυτες είχαν καταργηθει μετα την αρση του cabotage :confused:.

Thanasis89
21-08-2009, 12:03 AM
Διαβάζω στα κατα καιρούς δημοσιεύματα που αναρτόνται, ότι συνεχίζεται, παράλληλα με την εξέλιξη κάθε είδους γεγονότος που αφορά την ειταιρεία, η αγορά μετοχών από τον Emanuele Grimaldi. Και θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι πλεον το ποσοστό με το οποίο συμετέχει στην Minoan ; Μήπως αυτό τίνει να αγγίξει το 100% ; :rolleyes:

MILTIADIS
21-08-2009, 12:09 AM
Διαβάζω στα κατα καιρούς δημοσιεύματα που αναρτόνται, ότι συνεχίζεται, παράλληλα με την εξέλιξη κάθε είδους γεγονότος που αφορά την ειταιρεία, η αγορά μετοχών από τον Emanuele Grimaldi. Και θα ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι πλεον το ποσοστό με το οποίο συμετέχει στην Minoan ; Μήπως αυτό τίνει να αγγίξει το 100% ; :rolleyes:
λοιπον φιλε θαναση,ευλογη η απορια σου καταρχην.το ακριβες ποσοστο που κατεχει δεν ειναι γνωστο στο ευρυ κοινο με ακριβες νουμερο,αλλα σιγουρα κινειται μεταξυ 90-95%...καθε τοσο ακουμε για αγορα 1000-2000 μετοχων συνηθως,ωστοσο για να αποκτησει το 100% της εταιρειας θα χρειαστει να αγορασει αρκετες χιλιαδες ακομα..;)

meco
21-08-2009, 12:15 AM
Όταν φτάσει στο 95% (αν θυμάμαι καλά) θα το μάθουμε μιας και η μετοχή θα αποσυρθεί από το ταμπλό του χρηματιστηρίου.

Thanasis89
21-08-2009, 12:18 AM
Ρητορικά ερωτήματα... Και θα συμφωνήσω μαζί σου για το ότι έχει δρόμο μπροστά του... Αλλά μάλλον τα σκυλιά είναι δεμένα και φασούλι το φασούλι... :D ;)

nikosdet
21-08-2009, 12:33 AM
Όταν φτάσει στο 95% (αν θυμάμαι καλά) θα το μάθουμε μιας και η μετοχή θα αποσυρθεί από το ταμπλό του χρηματιστηρίου.

Αυτό ισχύει! Βέβαια ο ίδιος ο Γκριμάλντι έχει πει ότι θέλει να διατηρήσει τη μετοχή στο Χρηματιστήριο, όπως έχει κάνει και με τη φιλανδική του θυγατρική.
Βέβαια τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερες εταιρείες βγαίνουν από το χρηματιστήριο, αλλά δε βρίσκω λόγο να το κάνουν αυτό οι Μινωικές (δεν έχω και καθόλου εσωτερική πληροφόρηση μήπως έχουν τελικά λόγο).
Στο σημείο που έχουμε φτάσει το να αγοράζει συνεχώς μετοχές είναι καλό, αρκεί βεβαίως να μην περάσει το 95% που είπαμε.. :rolleyes:

MILTIADIS
21-08-2009, 12:33 AM
τα σκυλια φιλοι μου ειναι δεμενα απο τοτε απο τοτε που οι ηρακλειωτες αποδεχτηκαν τη δημοσια προσφορα του εμανουελε για την εξαγορα της εταιρειας...δηλαδη ειτε καποιος εχει το 45%ειτε το 95% επι της ουσιας δεν εχει καμια διαφορα..κανει οτι θελει..οπως δεμενα ειναι τα σκυλια και στην ΑΝΕΚ,ασχετα πως μερικοι εθελοτυφλουν..που ξερετε μπορει κι αυτη καμια μερα να τη δουμε στο ταμπλο του...κυπριακου χρηματιστηριου(η sea star capital βλεπετε)για να μην ξεφευγουμε του θεματος τωρα,πιστευω οτι σε μερικα χρονια οι μινωικες θα βρισκονται στο χρηματιστηριο της γειτονος.αυτο λεει η λογικη..ο γκριμαλντι βεβαια δεν μπορουμε να ξερουμε τι εχει στο μυαλο του,μιας και καθε τοσο λεει οτι ηεταιρεια θα εχει την εδρα της στην ελλαδα..τον οκτωβρη θα μαθουμε πολλα πραγματα..

meco
21-08-2009, 02:04 PM
τα σκυλια φιλοι μου ειναι δεμενα απο τοτε απο τοτε που οι ηρακλειωτες αποδεχτηκαν τη δημοσια προσφορα του εμανουελε για την εξαγορα της εταιρειας...δηλαδη ειτε καποιος εχει το 45%ειτε το 95% επι της ουσιας δεν εχει καμια διαφορα..κανει οτι θελει..οπως δεμενα ειναι τα σκυλια και στην ΑΝΕΚ,ασχετα πως μερικοι εθελοτυφλουν..που ξερετε μπορει κι αυτη καμια μερα να τη δουμε στο ταμπλο του...κυπριακου χρηματιστηριου(η sea star capital βλεπετε)για να μην ξεφευγουμε του θεματος τωρα,πιστευω οτι σε μερικα χρονια οι μινωικες θα βρισκονται στο χρηματιστηριο της γειτονος.αυτο λεει η λογικη..ο γκριμαλντι βεβαια δεν μπορουμε να ξερουμε τι εχει στο μυαλο του,μιας και καθε τοσο λεει οτι ηεταιρεια θα εχει την εδρα της στην ελλαδα..τον οκτωβρη θα μαθουμε πολλα πραγματα..
Τη στιγμή που έγινε η προσφορά οι Ηρακλειώτες συνολικά κατείχαν ένα 10% περίπου των μετοχών. Ακόμα και να είχαν παραπάνω όμως δεν θα μπορούσαν να έχουν έλεγχο της εταιρίας.
Η διασπορά των μετοχών ήταν τόσο μεγάλη που με το 33% που κατείχε τότε ο Grimaldi είχε τον πλήρη έλεγχο. Οπότε από τη στιγμή που έγινε η προσφορά το καλύτερο που είχαμε να κάνουμε ήταν να πουλήσουμε στην τιμή που πρόσφερε. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα το διαφορετικό. Άλλωστε έγιναν κάποιες προσπάθειες πριν να φτάσει ο Ιταλός στο 33% οι οποίες όπως ήταν φυσικό δεν απέδωσαν τίποτα.
Αν ήταν να γίνει κάτι έπρεπε να γίνει τον καιρό που είχε ο Παναγόπουλος της μετοχές ή αργότερα ο Λασκαρίδης (να μαζευόταν ένα γκρουπ Ηρακλειώτων επιχειρηματιών να μάζευαν χρήματα και να αγόραζαν το πακέτο). Απο τη στιγμή που έπεσε στα χέρια της sea star ο Βαρδονιγιάννης ήξερε τι έπρεπε να κάνει με αυτό το πακέτο και ορθά έπραξε.
Ίσως το καλύτερο να ήταν να επεδίωκε συγχώνευση των εταιριών (ΑΝΕΚ-Μινωικές) αλλά από τη στιγμή που δεν ήθελε κάτι τέτοιο τέρμα.

Από εκεί και μετά η δική μου εκτίμηση είναι ότι με την ίδρυση της Minoan Italia ο Grimaldi ίσως τελικά να επιδιώξει το σπάσιμο της εταιρίας σε δύο με τη μία να ελέγχει τις γραμμές της Ιταλίας και την άλλη τη γραμμή της Κρήτης. Τη δεύτερη εταιρία θα την πουλήσει σε υψηλό τίμημα και τα λεφτά να τα επενδύσει στη γραμμή της Ιταλίας στην οποία και θα κυριαρχήσει εν τέλη. Αυτή είναι προσωπική μου άποψη και μακάρι να γίνει έτσι με την προϋποθεση όμως ότι το ελληνικό κομμάτι της εταιρίας θα γίνει αν όχι κρητικών, ελληνικών συμφερόντων.

MILTIADIS
21-08-2009, 02:15 PM
Από εκεί και μετά η δική μου εκτίμηση είναι ότι με την ίδρυση της Minoan Italia ο Grimaldi ίσως τελικά να επιδιώξει το σπάσιμο της εταιρίας σε δύο με τη μία να ελέγχει τις γραμμές της Ιταλίας και την άλλη τη γραμμή της Κρήτης. Τη δεύτερη εταιρία θα την πουλήσει σε υψηλό τίμημα και τα λεφτά να τα επενδύσει στη γραμμή της Ιταλίας στην οποία και θα κυριαρχήσει εν τέλη. Αυτή είναι προσωπική μου άποψη και μακάρι να γίνει έτσι με την προϋποθεση όμως ότι το ελληνικό κομμάτι της εταιρίας θα γίνει αν όχι κρητικών, ελληνικών συμφερόντων.
συμφωνω με τα οσα ειπες φιλε meco και σε καμια περιπτωση προηγουμενως δεν ηθελα να κατηγορησω τους μετοχους!απλα με αυτη την κινηση της δημοσιας προσφορας επεσε τελικα η ''ταφοπλακα''.αν και η αρχη του τελους κακα τα ψεματα ηταν μαλλον η αφιξη παναγοπουλου στην εταιρεια..κι εγω πιστευω οτι τελικα η εταιρεια θα διχοτομηθει.και γενικοτερα ολοι οι ναυτιλιακοι κυκλοι αυτο αναφερουν..ισως εδω που φτασαμε αυτη να ειναι η καλυτερη λυση..και μακαρι και θελω να το πιστευω αυτο,τοτε να βρεθουν κρητικοι για να αγορασουν το ελληνικο κομματι της εταιρειας και να γινει και παλι εταιρεια λαικης βασης.πιστευω οτι θεληση υπαρχει προς αυτη την κατευθυνση αρκει να συνδραμουμε ολοι.

nikosdet
21-08-2009, 03:16 PM
Minoan Lines: Βραβείο από το περιοδικό Voyager

Πρώτη αναδείχτηκε η MINOANLINES στα ταξιδιωτικά βραβεία του περιοδικού VOYAGER για το 2009, στην κατηγορία «Υπηρεσίες/Ναυτιλιακές Εταιρείες».

Σύμφωνα με ανακοίνωση, βάσει της ψηφοφορίας των αναγνωστών του μεγάλου ταξιδιωτικού περιοδικού, η MINOAN LINES βαθμολογήθηκε με το απόλυτο 100% στους τομείς: καμπίνες, αίσθημα ασφάλειας, καθαριότητας, σχέση ποιότητας/τιμής.

Άριστα πήρε επίσης και στις κατηγορίες: Πλήρωμα/Service, διάρκεια ταξιδιού και bar/ εστιατόρια.

Πηγή: capital.gr

MILTIADIS
22-08-2009, 12:18 AM
Η MINOAN LINES ενημερωνει το επιβατικο κοινο οτι.

<για την εξυπηρετηση της αυξημενης εμπορικης και επιβατικης κινησης,την τριτη 25 αυγουστου 2009 τα πλοια H/S/F KNOSSOS PALACE & H/S/F FESTOS PALACE,θα πραγματοποιησουν εκτακτο ημερησιο δρομολογιο απο τα λιμανια Ηρακλειου και Πειραια,με ωρα αναχωρησης 14.00

Για περισσοτερες πληροφοριες παρακαλουνται οι κυριοι επιβατες να απευθυνονται στον ταξιδιωτικο τους πρακτορα η' στα Κεντρικα Πρακτορεια της ΜΙΝΟΑΝ LINES,μεσω του πανελλαδικου αριθμου κρατησεων 801-11-75 000.>

πηγη marinews

nikosdet
22-08-2009, 12:29 AM
Η MINOAN LINES ενημερωνει το επιβατικο κοινο οτι.

<για την εξυπηρετηση της αυξημενης εμπορικης και επιβατικης κινησης,την τριτη 25 αυγουστου 2009 τα πλοια H/S/F KNOSSOS PALACE & H/S/F FESTOS PALACE,θα πραγματοποιησουν εκτακτο ημερησιο δρομολογιο απο τα λιμανια Ηρακλειου και Πειραια,με ωρα αναχωρησης 14.00

Για περισσοτερες πληροφοριες παρακαλουνται οι κυριοι επιβατες να απευθυνονται στον ταξιδιωτικο τους πρακτορα η' στα Κεντρικα Πρακτορεια της ΜΙΝΟΑΝ LINES,μεσω του πανελλαδικου αριθμου κρατησεων 801-11-75 000.>

πηγη marinews

Τόση κίνηση έχει που έβαλε η εταιρεία έκτακτο ημερήσιο δρομολόγιο τη μόνη μέρα που μένει από τον Αύγουστο που δεν είχε προγραμματισμένο ημερήσιο;

nikosdet
29-08-2009, 01:16 PM
Η κρίση έπληξε και τη Minoan Lines

Μείωση εσόδων και ελαφρά αύξηση ζημιών ανακοίνωσε για το πρώτο εξάμηνο του 2009 η Minoan Lines (http://www.naftemporiki.gr/search/search.asp?smode=news&q=Minoan%20Lines) Ο κύκλος εργασιών της εταιρείας παρουσίασε πτώση στα 75,58 εκατ. ευρώ έναντι 94,66 εκατ. ευρώ της αντίστοιχης περιόδου του 2008 και επηρεάσθηκε σημαντικά από την οικονομική ύφεση, η οποία είχε αρνητική επίδραση στις εμπορικές συναλλαγές μεταξύ της Ελλάδας και των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Η λειτουργική κερδοφορία (EBITDA) ανήλθε σε 4,1 εκατ. ευρώ, ενώ τα καθαρά αποτελέσματα της Minoan Lines μετά από φόρους κατά το α΄ εξάμηνο του 2009, τα οποία λόγω εποχικότητας του μεταφορικoύ έργου είναι πάντα αρνητικά, ανήλθαν σε ζημίες ύψους 9,3 εκατ. ευρώ, ελαφρά αυξημένες από το πρώτο εξάμηνο του 2008 όταν ανακοίνωσε ζημίες ύψους 8,32 εκατ. ευρώ.
Σε επίπεδο ομίλου, ο κύκλος εργασιών το α΄ εξάμηνο του 2009 διαμορφώθηκε σε 75,6 εκατ. ευρώ, ενώ η λειτουργική κερδοφορία (ΕBITDA) διαμορφώθηκε στα ίδια επίπεδα με αυτά της μητρικής εταιρείας.
Τα ενοποιημένα καθαρά αποτελέσματα ανήλθαν το α΄ εξάμηνο του 2009 σε -12,69 εκατ. Σημειώνεται ότι η διαφοροποίηση που παρατηρείται στα καθαρά αποτελέσματα του ομίλου σε σχέση με αυτά της μητρικής εταιρείας οφείλεται στα αποτελέσματα της συγγενούς εταιρείας Hellenic Seaways, η οποία εμφάνισε ζημίες.
Η εταιρεία στην ανακοίνωσή της αναφέρει ακόμη ότι στις γραμμές της Βόρειας Αδριατικής (Ανκόνα & Βενετία) σημειώθηκε σημαντική μείωση στο μεταφορικό έργο στο σύνολο της αγοράς λόγω της οικονομικής ύφεσης.
Η Minoan Lines, με γνώμονα την όσο το δυνατόν αποδοτικότερη οικονομική εκμετάλλευση των πλοίων του στόλου της, το α' εξάμηνο του 2009 πέτυχε σε όλες τις κατηγορίες μεταφορικού έργου υψηλότερα μερίδια από το μερίδιο των ταξιδιών που της αναλογεί.
Συγκεκριμένα, η εταιρεία πραγματοποιώντας το 33,1% των ταξιδιών, στην αγορά της Βόρειας Αδριατικής, διακίνησε το 37,3%, των επιβατών, το 38,6% των Ι.Χ. αυτοκινήτων και το 34,9% των φορτηγών αυτοκινήτων, σημειώνει και προσθέτει ότι η Minoan Lines κατά το α΄ εξάμηνο 2009 μετέφερε 191.000 επιβάτες, 49.000 Ι.Χ. αυτοκίνητα και 42.000 φορτηγά.
Μερίδιο αγοράς 61,7% στην Κρήτη
Στη γραμμή Ηράκλειο - Πειραιάς, μετά την είσοδο και νέου ανταγωνιστή, η εταιρεία για να διατηρήσει την ισχυρή θέση που κατείχε στη συγκεκριμένη αγορά, εφάρμοσε εξαρχής διαφοροποιημένη εμπορική πολιτική, σημειώνει η Minoan Lines και τονίζει ότι το επιβατικό κοινό ανταποκρινόμενο θετικά έδειξε ξεκάθαρα την προτίμησή και την εμπιστοσύνη του στην εταιρεία και τα πλοία της.
Τα μερίδια αγοράς της εταιρείας στη συγκεκριμένη γραμμή ανήλθαν σε ποσοστό 61,7% για τους επιβάτες, 58,7% για τα Ι.Χ. αυτοκίνητα και 44,7% για τα φορτηγά αυτοκίνητα, ενώ στην εταιρεία αναλογεί το 39,5% του συνόλου των ταξιδιών.
Επιπρόσθετα, κατά τους δύο πρώτους μήνες του β' εξαμήνου σημειώνεται περεταίρω αύξηση τόσο στη διακίνηση επιβατών όσο και Ι.Χ. αυτοκινήτων.
Πώληση της συμμετοχής στην εταιρεία Hellenic Seaways
Στις 18/5/2009 η Minoan Lines υπέγραψε συμφωνία με την εταιρεία «Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρεία Κρήτης Α.Ε.» για την πώληση του συνόλου της συμμετοχής της (ποσοστό 33,35% επί του μετοχικού κεφαλαίου) στην εταιρεία Hellenic Seaways έναντι ποσού 125 εκατ. ευρώ.
Η συμφωνία προβλέπει την καταβολή μέχρι το τέλος του τρέχοντος έτους ποσού 47,5 εκατ. ευρώ και καταβολή του υπολοίπου τιμήματος εντόκως τμηματικά μέχρι το τέταρτο τρίμηνο του 2012, οπότε και θα ολοκληρωθεί η συμφωνία. Σημειώνεται ότι, τον Αύγουστο του 2009 έγινε από την αγοράστρια εταιρεία καταβολή ποσού 22,5 εκατ. ευρώ στη Minoan Lines.

Πηγή: naftemporiki.gr

minoan.festos_palace
29-08-2009, 11:18 PM
σημερα γυρισα απο κρητη με την minoan! ειχα εισηττηριο με φαιστος, αλλα φτανοντας στ λιμανι ειδα το κνωσος! οπωσ ειναι λογικο φρικαρα, διακοπες ημουν ειχα χασει κ τισ μερες οποτε αγχωθηκα μηπωσ ειχα κανει λαθος τις ημερομηνιες! αλλα τελικα ολα οκ! αυτο μαλλον εγινε λογω του εκτακτου ημερισιου δρομολογιου στις 25....

speedrunner
02-09-2009, 12:38 PM
Τελικά οι Μινωϊκές Γραμμές δεν θα απορροφήσουν αλλά θα ναυλώσουν τα δύο υπερσύγχρονα πλοία που ναυπηγεί ο Όμιλος Grimaldi στα ναυπηγεία Fincantieri έξω από τη Νάπολη.Αυτό αποφάσισε ο Εμανουέλε Γκριμάλντι παρά τα όσα θρυλούμενα ακούγονται και γράφονται

Στη Νάπολη μπαίνουν οι τελευταίες πινελιές στη ναυαρχίδα του Ομίλου Grimaldi, το Cruise Europe το οποίο από τον προσεχή Οκτώβριο αναμένεται να δρομολογηθεί στη γραμμή Πάτρα-Ανκόνα για λογαριασμό των Μινωϊκών.

Πρόκειται για ένα από τα δύο πλοία από εκείνα που ναυπηγεί ο Εμανουέλε Γκριμάλντι και θα ναυλωθούν στις Μινωϊκές.
Σειρά έχει πάρει το αδελφό πλοίο του Cruise Europe. Πρόκειται για το Cruise Olympia, το οποίο αναμένεται να παραδοθεί τον Ιούνιο του 2010 και θα διπλώσει με το Cruise Europe στη γραμμή της Ανκόνα.

Έχουν μεταφορική ικανότητα 180 φορτηγών και 3.000 επιβατών, το καθένα και υπηρεσιακή ταχύτητα που φθάνει τα 30 μίλια. Θα δρομολογηθούν στη γραμμή Πάτρα-Ανκόνα.

www.marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9348)

rouli726
02-09-2009, 07:41 PM
πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες αλλα όσον αφορά τα πληρώματα,τι θα γίνει?γιατί προς το παρόν μόνο απολύσεις γίνονται.
πλοία με χωρητικότητα στις 3000 επιβάτες δε θα απαιτούν και το αναλογο πλήρωμα?
άκουσα πως το ΟΛΥΜΠΙΑ ΠΑΛΛΑΣ θα αντικαταστήσει το ΖΕΥΣ από Οκτώβρη και θα εκτελεί δρομολόγια Βενετία μαζί με το ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΛΑΣ.Αληθεύει?

MILTIADIS
02-09-2009, 07:46 PM
πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες αλλα όσον αφορά τα πληρώματα,τι θα γίνει?γιατί προς το παρόν μόνο απολύσεις γίνονται.
πλοία με χωρητικότητα στις 3000 επιβάτες δε θα απαιτούν και το αναλογο πλήρωμα?
άκουσα πως το ΟΛΥΜΠΙΑ ΠΑΛΛΑΣ θα αντικαταστήσει το ΖΕΥΣ από Οκτώβρη και θα εκτελεί δρομολόγια Βενετία μαζί με το ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΛΑΣ.Αληθεύει?
μετακινησεις θα γινουν,οχι απολυσεις..το κρουιζ ευρωπη θα εχει μαλλον μικτο πληρωμα οποτε καποιοι θα πανε εκει αναγκαστικα..
ναι,ενα απο τα δυο παλατια θα ανεβει βενετια μολις ερθει το καινουριο και φυγει ο ΖΕΥΣ.

FLYING CAT 2
02-09-2009, 08:28 PM
μετακινησεις θα γινουν,οχι απολυσεις..το κρουιζ ευρωπη θα εχει μαλλον μικτο πληρωμα οποτε καποιοι θα πανε εκει αναγκαστικα..
ναι,ενα απο τα δυο παλατια θα ανεβει βενετια μολις ερθει το καινουριο και φυγει ο ΖΕΥΣ.

και που θα παει ο ζευς???

MILTIADIS
02-09-2009, 08:36 PM
και που θα παει ο ζευς???
απο κει που ρθε..:Dθα παει στο εξωτερικο,μαλλον στην παλια του γραμμη.

radioactive
04-09-2009, 05:10 AM
Η εταιρια Grimaldi θα σας βαλει να κανετε εξαωριες?:-?
Και ο νομος για τις ωρες αναπαυσης? πως θα τις κανονισει?:(

giannisk88
04-09-2009, 09:29 AM
Η εταιρια Grimaldi θα σας βαλει να κανετε εξαωριες?:-?
Και ο νομος για τις ωρες αναπαυσης? πως θα τις κανονισει?:(
Ποιος ήρθε? ποιον θα βάλει να κάνει εξαωρίες?

Appia_1978
04-09-2009, 11:07 AM
Παιδιά, συγγνώμη που αλλάζω λίγο τη ροή του θέματος, αλλά, έχουν συνειδητοποιήσει στις Μινωικές, το διασυρμό που έχουν φάει στη Γερμανία και αλλες χώρες;

Χτες είχε μια έκπομπη στην τηλεόραση σχετικά με το φετινό τουρισμό. Αναφέρανε πολλά και διάφορα και ένα από τα θέματα ήταν και η ζημιά στο Ζευς Παλας! Δείξανε συνεντεύξεις από τουρίστες που ήταν στο πλοίο κατά το μοιραίο αυτό ταξίδι, άλλους επιβάτες που ταξιδέψανε μαζί του φέτος το καλοκαίρι και εκπροσώπους τουριστικών γραφείων.

Ακόμα και εάν πιστέψει κανείς μόνο το 1/4 από αυτά που λέγανε οι επιβάτες, η κατάσταση στο πλοίο πρέπει να είναι χειρότερη από κάτι πλοία που πλέουν στην Ινδονησία ή στην Ερυθρά! Η βλάβη, ήταν μόνο το κερασάκι στην τούρτα ... Δείξανε μάλιστα και σκηνές από ερασιτεχνικά βίντεο τραβηγμένα στο πλοίο και ειλικρινά έμεινα άφωνος!!! Ταξιδεύω τώρα πάνω από 30 χρόνια με τα φέρρυ μεταξύ Ιταλίας και Ελλάδος και ουδέποτε δεν έχω δει τόσο βρώμικο πλοίο.

Οι εκπρόσωποι των τουριστικών γραφείων είπανε, οι περισσότεροι τουρίστες κλίνουν τώρα υπέρ της ΑΝΕΚ ή της Superfast και ότι τα ίδια τα γραφεία συνιστούν στους μη έχοντες γνώση της κατάστασης, να αποφεύγουν τις Μινωικές, τουλάχιστον από τη Βενετία, όπου ταξιδεύει το Ζευς Παλας!

Εάν κάποιος είχε συμπάθεια με τα X-Files, θα μπορούσε να σκεφτεί τώρα, ότι ο Grimaldi το κάνει επίτηδες για να καταστρέψει τις Μινωικές ... :rolleyes:

gtogias
04-09-2009, 11:11 AM
Εάν κάποιος είχε συμπάθεια με τα X-Files, θα μπορούσε να σκεφτεί τώρα, ότι ο Grimaldi το κάνει επίτηδες για να καταστρέψει τις Μινωικές ... :rolleyes:

Καλά μιλάμε το καλύτερο σχόλιο.

Σίγουρα η διαφορά επιπέδου και service του Δία από τα πλοία των Μινωικών πρέπει να έγινε αισθητή σε όσους ταξίδεψαν με αυτό.

Γιατί όμως να θέλει ο ιδιοκτήτης μιας εταιρείας να απαξιώσει το προϊόν του. Τόσα χρήματα έδωσε για να αποκτήσει εκτός από τα πλοία και ένα εξαιρετικό brand name.

MILTIADIS
04-09-2009, 01:48 PM
Παιδιά, συγγνώμη που αλλάζω λίγο τη ροή του θέματος, αλλά, έχουν συνειδητοποιήσει στις Μινωικές, το διασυρμό που έχουν φάει στη Γερμανία και αλλες χώρες;

Χτες είχε μια έκπομπη στην τηλεόραση σχετικά με το φετινό τουρισμό. Αναφέρανε πολλά και διάφορα και ένα από τα θέματα ήταν και η ζημιά στο Ζευς Παλας! Δείξανε συνεντεύξεις από τουρίστες που ήταν στο πλοίο κατά το μοιραίο αυτό ταξίδι, άλλους επιβάτες που ταξιδέψανε μαζί του φέτος το καλοκαίρι και εκπροσώπους τουριστικών γραφείων.

Οι εκπρόσωποι των τουριστικών γραφείων είπανε, οι περισσότεροι τουρίστες κλίνουν τώρα υπέρ της ΑΝΕΚ ή της Superfast και ότι τα ίδια τα γραφεία συνιστούν στους μη έχοντες γνώση της κατάστασης, να αποφεύγουν τις Μινωικές, τουλάχιστον από τη Βενετία, όπου ταξιδεύει το Ζευς Παλας!

το ξερουν γι αυτο και το διωχνουν..;)αλλα καλα να παθει ο γκριμαλντι..αφου βιαστηκε να διωξει την ΠΑΣΙΦΑΗ..παντως δεν θελει και να τις καταστρεψει,μην τρελαθουμε..:rolleyes:

Στην γραμμη της βενετιας δεν παει σουπερφαστ παντως...και σε οτι εχει να κανει με την κινηση η μινοαν και φετος κατεχει τα πρωτεια και σε βενετια και σε αγκωνα..

Appia_1978
05-09-2009, 08:49 PM
Παιδιά, για αυτό έβαλα και το smilie από δίπλα, έτσι; ;)
Σίγουρα δεν το εννοούσα, αλλά για κάποιον μη ειδήμονα, έτσι φαντάζει.

MILTIADIS
05-09-2009, 09:05 PM
Παιδιά, για αυτό έβαλα και το smilie από δίπλα, έτσι; ;)
Σίγουρα δεν το εννοούσα, αλλά για κάποιον μη ειδήμονα, έτσι φαντάζει.
κι εγω για τον ιδιο λογο το εβαλα φιλε!μην αγχωνεσαι..;)
παντως στις 27 του μηνα θα ταξιδεψω με τον ζευς και ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα συναντησω..:-?

papagiannis
06-09-2009, 09:37 PM
μετα απο πολυ καιρο και λιγες μερες ξεκουρασης ξανα ηρθα .
Λοιπον απο οτι γνωριζω ΜΙΝΩΙΚΕΣ δεν θα αλλαξουν την ωρα αναχωρησης που θα παραμεινει 22.00 ισως και 21.30 και τα ΣΚ θα τα κρατησουν ημερησια μεχρι τουλαχιστον της γιορτες καθε παρασκευη και κυριακη και εχω πολλα ακομα

MILTIADIS
06-09-2009, 09:49 PM
μετα απο πολυ καιρο και λιγες μερες ξεκουρασης ξανα ηρθα .
Λοιπον απο οτι γνωριζω ΜΙΝΩΙΚΕΣ δεν θα αλλαξουν την ωρα αναχωρησης που θα παραμεινει 22.00 ισως και 21.30 και τα ΣΚ θα τα κρατησουν ημερησια μεχρι τουλαχιστον της γιορτες καθε παρασκευη και κυριακη και εχω πολλα ακομα
καλως ηρθες και παλι φιλε μας παπαγιαννη!;)
22.00 καθε δευτερα,τριτη,τεταρτη,πεμπτη,σαββατο
22.45 καθε παρασκευη και κυριακη
τα ημερησια ναι,θα μεινουν τουλαχιστον ως τοτε που λες!

πες και τιποτα αλλο απ τα πολλα!:)

Appia_1978
06-09-2009, 11:57 PM
Κανένα πρόβλημα, φίλε Μιλτιάδη :D
Να σαι παντά καλά και ανυπομονούμε να ακούσουμε τις εμπειρίες σου από το ταξίδι με το Ζευς Παλας! Καλά να περάσεις.

κι εγω για τον ιδιο λογο το εβαλα φιλε!μην αγχωνεσαι..;)
παντως στις 27 του μηνα θα ταξιδεψω με τον ζευς και ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα συναντησω..:-?

rouli726
09-09-2009, 11:43 PM

φίλε Μιλτιάδη οι απολύσεις έχουν γίνει ήδη.και χωρίς προειδοποίηση,προ εβδομαδας και πλέον.
οσο για τα παλατια της ανκονα ηλπιζα μια αλλη απαντηση ειναι η αληθεια γιατι παλι εμεις θα την πληρωσουμε.
και μου αρεσε που χαρηκα που θα παω ανκονα και θα χω διανυκτερευση καθε βδομαδα...:(
παλι γυρω γυρω μας πανε!επαναλαμβανω τον τιτλο του προηγουμενου ποστ μου...ο θεος βοηθος...

rouli726
09-09-2009, 11:44 PM
απο κει που ρθε..:Dθα παει στο εξωτερικο,μαλλον στην παλια του γραμμη.

ακριβως!από εκεί που ρθε!οσοι εχουν δουλεψει εκει μου εχουν πει τα χειροτερα!!