PDA

Επιστροφή στο Forum : NEL Lines (Ναυτιλιακή Εταιρία Λέσβου)

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7

MYTILENE
23-06-2008, 17:19
Να σας αναφέρω οτι ο Βεντούρης χθές κατα την παραμονή του εδώ στη Μυτιλήνη λόγω Γεν.Συνέλευσης,είπε οτι όσο παραμένει ο κρατικός παρεμβατισμός και όσο τα πλοία μας δεν ''βγαίνουν'' οικονομικά λόγω της αύξησης του πετρελαίου,τα καινούργια πλοία θα τα στέλνω κάτω που, και οικονομικά μας συμφέρει και δε μπαίνουμε ''μέσα''!!!Και τρέχα εσύ τώρα να του πείς το αντίθετο,σα να λέει:δικά μου είναι οτι θέλω τα κάνω!!!Αν μείνει ο ΤΕΟ με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ για κανα 10αρι χρόνια ακόμα να είμαστε και ευχαριστημένοι!!!:p:p!!Και μην νομίζετε οτι δε θέλει να τα στείλει κι αυτά κάτω,απλά δε τα θέλουν εκεί:rolleyes::rolleyes:,ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ

dimitris
23-06-2008, 17:25
Κριμα παντως τα Ελληνικα νησια να μενουν με λιγα πολυ λιγα δρομολογια...(Ελ. Βενιζελος Τυνησια,Εξπρες Σαντορινη Πορτογαλια, ο μεγαλος ο κεντερης κι αυτος Ερυθρα θαλασσα,το Εξπρες Πηγασος ακολουθει την Αργω και παει λεγοντας...) το Θαλασσινη ειναι ηδη διπλα στην παγοδα.
Να κανω και μια ικασια? μαζευω εγω το Χιος απο την γραμμη, μαζευεις κι εσυ τα αιολακια απο τις Κυκλαδες...

Espresso Venezia
23-06-2008, 17:46
...σα να λέει:δικά μου είναι οτι θέλω τα κάνω!!!

Φίλε μου MYTILENE το ''σαν'' τι το ήθελες ???

Μα και βέβαια δικά του είναι του ανθρώπου (στα πλαίσια πάντα μίας ανώνυμης εταιρείας), και ναι, είτε μας αρέσει είτε όχι, ότι θέλει τα κάνει.

Δηλαδή αν εσύ είχες μία εταιρεία (ακτοπλοική ή ότι άλλο, δεν έχει σημασία) θα άφηνες άλλους να σου κάνουν κουμάντο ???

MYTILENE
23-06-2008, 17:46
Κριμα παντως τα Ελληνικα νησια να μενουν με λιγα πολυ λιγα δρομολογια...(Ελ. Βενιζελος Τυνησια,Εξπρες Σαντορινη Πορτογαλια, ο μεγαλος ο κεντερης κι αυτος Ερυθρα θαλασσα,το Εξπρες Πηγασος ακολουθει την Αργω και παει λεγοντας...) το Θαλασσινη ειναι ηδη διπλα στην παγοδα.
Να κανω και μια ικασια? μαζευω εγω το Χιος απο την γραμμη, μαζευεις κι εσυ τα αιολακια απο τις Κυκλαδες...
Δεν είναι και πολύ εικασία,έχει γίνει η συννενόηση από το χειμώνα;)!!!

Espresso Venezia
23-06-2008, 17:56
Κάλε μου φίλε Στέφανε ας μην παίζουμε τώρα με τα λόγια. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε.

Αφού κατάλαβες (είμαι σίγουρος) τι εννοούσα. ;)

Νικόλας
23-06-2008, 17:57
ναι αλλά αν δεν κάνω λάθος αυτή τιην στιγμή ΝΕΛ δεν υπάρχει μόνο σαν όνομα φυγουράρει και την ΝΕΛ νομίζω πως είναι και οι 2 Βεντούριδες στην εταιρία τώρα για τον 3το αδερφό δεν ξέρω

Νικόλας
28-06-2008, 01:19
αύξηση κατά 25% παρακαλώ η ΝΕΛ από δω και πέρα ενώ οι τιμές για τα ι.χ έμειναν σταθερές να δούμε που θα φτάσουν τα ναύλα πάντως παιδιά νομίζω πως βρισκόμαστε στην αρχή μιας νέας κρίσης

Speedkiller
28-06-2008, 08:02
Φίλε Νικόλα μην ανησυχείς!!!Ισως είναι καιρός να βγάλουν και οι αεροπορικές εταιρείες το κατιτις τους...Τον αύγουστο που έβγαλε ο πατέρας μου από μυτιλήνη για Πειραιά (με ΝΕΛ) 40 ευρώ η αεροπορική παρακαλώ...:mad:

marioskef
28-06-2008, 11:34
Λίγο off αλλά ακούγοντας τις τιμές και γενικώς τα παράπονα, πραγματικά είχα την απορία αν όντως οι εταιρείες μας κλέβουν ή αν αυτές οι τιμές είναι αυτές που θα έπρεπε να ήταν στις παρούσες συνθήκες...
Κατ αρχας δεν το συζητάμε το αεροπλάνο με κανονικούς ναύλους ας πούμε για Λέσβο είναι και θα έπρεπε να είναι αρκετά ακριβότερο... Ενα λεωφορίο όμως των ΚΤΕΛ που κάνει μια αντίστοιχη απόσταση, π.χ. Αθήνα Θεσ/νικη, πόσο κοστίζει η θέση του?

cmitsos
30-06-2008, 12:56
αν φύγουν οι αίολοι απο κυκλάδες....που θα πάνε/?

cmitsos
04-07-2008, 23:42
η νελ πρεπει να κάνει ευχελαιο...χάλασε και το ταξιάρχης σύμφωνα με το marinews.gr:o

Espresso Venezia
05-07-2008, 00:18
Μια ενδιαφέρουσα πιστεύω εικόνα αυτή τη στιγμή στο Syros Observer.

O Θεόφιλος μετά από πολλές ημέρες με το AIS ανοιχτό και εν κινήσει με 0,8, και ταυτόχρονα συνάντηση μεσοπέλαγα Λισσός και Μυτιλήνη.

Τι είπατε κύριοι ...Νελίτες ??? Τα 18,2 του Λισσός σας πέφτουν λίγα ??? :lol::lol::lol:

8807

Speedkiller
05-07-2008, 09:31
Φιλε espresso και ο Theofilos πιάνει 18...Απλά δεν ξέρω την πολιτική της Nel...Αν και ο Θεόφιλος ήταν ANEK ίσως να τον βλέπαμε με παραπάνω...

2nd mate
10-07-2008, 09:05
τελευταια διαβαζω σε sites αλλα και εφημεριδες(αθλητικες και μυτιληνιες) οτι υπαρχει εντονο ενδιαφερον για αναληψη της διοικησης του Αιολικου απο τον Αποστολο Βεντουρη. Λιγο κουφο μου φαινεται μετα απο ολα οσα γινονται τελευταια στην εταιρεια...αλλα δεν με χαλαει κιολας αν ισχυει. ΒΕΝΤΟΥΡΗ ΘΕΕ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΑΕ, μηπως και βρει πια αυτη η ταλαιπωρη ομαδα την διοικηση που της αξιζει μετα απο τοσα χρονια και παει για κατι καλυτερο. Αν γνωριζει καποιος φιλος κατι ας ενημερωσει please.

MYTILENE
13-07-2008, 13:27
Ακούγεται πόλυ έντονα φίλε 2nd mate και είναι κοντά σε συμφωνία με βάση χθεσινές;) πληροφορίες μου!!!Μακάρι να τη πάρει την ομάδα γιατί μας βλέπω να παίζουμε με τη ΚΑΤΩ ΡΑΧΟΥΛΑ μετά:D !!!

Speedkiller
13-07-2008, 14:29
Προς συνέχεια αυτών που ειπωθηκαν στο θέμα της γραμμής χίου Μυτιλήνης αν δεν αγοράσει πλέον η Νελ δικό της πλοίο μιας που ο Θεόφιλος έχει πολύ αβέβαιο μέλλον την βλέπω να το κλέινει το μαγαζάκι και να πηγαίνει κάτω με τα ταχύπλοα...

marsant
13-07-2008, 14:40
Αν παει ο Θεοφιλος για αιωνια αναπαυση θα πρεπει η ΝΕΛ γρηγορα να παρει πλοιο.Νομιζω θα της ταιριαζε γαντι να επαιρνε το ΛΙΣΣΟΣ.Θα ηταν ιδανικο για την εταιρια.Αφηστε που κατα τη γνωμη μου θα το εδινε και ευκολα η ΑΝΕΚ.

MYTILENE
13-07-2008, 14:45
Προς συνέχεια αυτών που ειπωθηκαν στο θέμα της γραμμής χίου Μυτιλήνης αν δεν αγοράσει πλέον η Νελ δικό της πλοίο μιας που ο Θεόφιλος έχει πολύ αβέβαιο μέλλον την βλέπω να το κλέινει το μαγαζάκι και να πηγαίνει κάτω με τα ταχύπλοα...
Δεν θα διαφωνήσω φίλε μου αν και δεν το εύχομαι.Ο χειμώνας πιστεύω θα δείξει πολλά;)

Speedkiller
13-07-2008, 14:48
Δεν νομίζω πως το Λισσός είναι Λύση φίλε Marsant...Είναι ήδη πολύ μεγάλο σε ηλικία και είναι μια από τα ίδια...Ακόμα και έτσι,να το πάρει και σε λίγα χρονάκια να θέλει πάλι άλλο πλοίο???Ας πάρει επιτέλους ένα και καλό!!!Μια καλή αγορά και όχι ημίμετρα όπως το Λισσός γιατί εγώ έτσι το βλέπω!!!Αν πάρει αποζημίωση για το Θεόφιλο από τη ασφαλιστική καλά θα κάνει να το σκεφτεί καλα που θα πάνε αυτά τα λεφτά...Και καλό θα ναι να πάνε σε κάτι υλικό...Σε πλόιο!!!Όχι άλλου τύπου επένδυση!!!

marsant
13-07-2008, 14:53
Συμφωνω οτι ειναι προχωρημενης ηλικιας το Λισσος αλλα θα ηταν μια καλη λυση.Σιγουρα υπαρχουν πολυ καλυτερα πλοια και πιο καινουργια αλλα εχει την οικονομικη δυνατοτητα η ΝΕΛ να φερει ενα πλοιο 10-15 χρονων?Αν μπορει μακαρι να φερει,αλλα με αυτα που διαβαζω πολυ δυσκολα.

cmitsos
13-07-2008, 15:30
φίλε στέφανε νομίζω οτι και αυτοί έχουν χάσει τον μπούσουλα!!! παιδιά αμα αναλάβει ο βεντούρης τον αιολικό μας...πάει τοπικό βορείου αιγαίου μας βλέπω!!!

Speedkiller
13-07-2008, 15:40
τώρα που έγινε αυτό με τον θεόφιλο δεν θα ναύλωναν οι ίδιοι το λισσός?

Ο κυριότερος λόγος φίλε Στεφανε που θα ναύλωνα το Λισσός στην παρούσα χρονική περίοδο είναι για να μην αφήσω την ΑΝΕΚ να γλυκαθεί στη γραμμή...Γιατι πολύ σωστά ο Espresso είχε κάνει την αναλογία του Λισσός με μια ταινία του βουτσα...:D:D:D

STRATHGOS
13-07-2008, 15:40
Το μονο σιγουρο ειναι οτι σε λιγες μερες που ειναι η συνελευση μετοχων της ΝΕΛ αυτη τη φορα στα γραφεια διοτι δεν θα υπαρχει πλοιο την ημερα της συνελευσης στο λιμανι της Μυτιληνης μερικοι μεγαλομετοχοι θα φυγουν με πονοκεφαλο διοτι σιγουρα θα αφησουν πολλα αναπαντητα ερωτιματα απ τα πολλα περιεργα που γινονται αυτον τον καιρο;)

MYTILENE
13-07-2008, 15:46
Εγώ πιστεύω οτι τους ήρθαν μαζεμένα τα προβλήματα και τρέχουν να προλάβουν.
Η θετική πλευρά είναι ότι το ΘΕΟΦΙΛΟΣ θα το ξαναβάλει αυτός και θα πάρει και ένα πλοίο,θα παίζει ΜΟΝΟ στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης αφού θα έχει στείλει και το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ 1 κάτω, και όλα οκ.
Η αρνητική είναι ότι παέι για φούντο ο ΤΕΟ:( δε πέρνει πλοίο ο μεγάλος διώχνει και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ κάτω και....... άντε γειά.Δύσκολο θα μου πείτε ΑΛΛΑ όχι και ακατόρθωτο;)

cmitsos
13-07-2008, 15:54
Εγώ πιστεύω οτι τους ήρθαν μαζεμένα τα προβλήματα και τρέχουν να προλάβουν.
Η θετική πλευρά είναι ότι το ΘΕΟΦΙΛΟΣ θα το ξαναβάλει αυτός και θα πάρει και ένα πλοίο,θα παίζει ΜΟΝΟ στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης αφού θα έχει στείλει και το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ 1 κάτω, και όλα οκ.
Η αρνητική είναι ότι παέι για φούντο ο ΤΕΟ:( δε πέρνει πλοίο ο μεγάλος διώχνει και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ κάτω και....... άντε γειά.Δύσκολο θα μου πείτε ΑΛΛΑ όχι και ακατόρθωτο;)

δε σε έπιασα καθόλου φίλε μου...speedkiller τι να γλυκαθεί στη γραμμή αφού είναι συννενοημένα ανεκ-νελ ειναι φιλαράκια...

MYTILENE
13-07-2008, 15:57
δε σε έπιασα καθόλου φίλε μου...speedkiller τι να γλυκαθεί στη γραμμή αφού είναι συννενοημένα ανεκ-νελ ειναι φιλαράκια...
Φίλε μπυρόνια χτυπάς μεσημεριάτικα αλλα για άλλα γράφεις:D:p:D

Espresso Venezia
13-07-2008, 17:27
Το θέμα είναι φως φανάρι απο τη στιγμή που έχει μείνει η κύρια γραμμή απροστατευτη δείχνει τις προθέσεις της διοίκισης,πιστεύεται πως αν τους ενδιέφερε η γραμμή δεν θα είχαν αγοράσει τόσο καιρό καινούργιο καράβι? η δεν θα είχαν ανεβάσει ένα ταχύπλοο το καλοκαίρι?,η ακόμα τώρα που έγινε αυτό με τον θεόφιλο δεν θα ναύλωναν οι ίδιοι το λισσός?

O Στέφανος σε δύο γραμμές δίνει γλαφυρότατα όλη την ουσία του θέματος.

Και για μένα που είμαι έξω από τα πράγματα και μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, το μεγάλο ερώτημα (που είναι τόσο μεγάλο ώστε και από μόνο του να δίνει την απάντηση) είναι γιατί η ΝΕΛ δεν ναύλωσε η ίδια το Λισσός.

marioskef
13-07-2008, 17:47
Μια ερώτηση επί του θέματος...
Ο Ταξιάρχης, τα δρομολόγιά του που εκτελεί είναι τα ίδια με τα προ ατυχήματος δρμολογια ή τροποποιημένα ώστε να καλύψουν κάπως το κενό του Θεόφιλος.
Γιατί αν είναι τροποποιημένα δίνει μια εξήγηση για τη μη ναύλωση το Λισσός.

stefanosp
13-07-2008, 17:50
ο ΤΑΞΙΆΡΧΗΣ βασικά δεν ταξιδευει λόγω βλαβης και μαλλον θα αργήσει και αυτό αρκετα να επαναδρομολογηθεί αλλα όσο αφορά το ερωτημα σου αμέσως μετα το ατύχημα δεν υπήρξε καμια κινητοποιηση για να δρομολογηθει ξανα ως επιβατηγο-οχηματαγωγο.

marioskef
13-07-2008, 18:01
Για τον ταξιάρχη είχα ακούσει οτι αρχίζει ξανά αυτή τη βδομάδα...
Δηλαδή τόσο καιρό δρομολογείται σαν RoRo...
Ειχα την εντύπωση οτι το είχαν αλλάξει αυτό το σύστημα

Speedkiller
13-07-2008, 18:04
Πάντως μου φαίνεται υπερβολικό να θέλει η εταιρεία να αποχωρήσει από την βασική της γραμμή!Εγω πιστεύω (ή ίσως θέλω να πιστεύω) ότι κάτι παίχτηκε με τη ΑΝΕΚ κ αυτή δεν άφησε να γίνει η ναύλωση και προς καθαρό χρηματικό όφελος και ίσως για να δει τι ψάρια πιάνει η γραμμή...

STRATHGOS
13-07-2008, 18:08
ΜΠΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ!!!

marioskef
13-07-2008, 18:16
Πάντως μου φαίνεται υπερβολικό να θέλει η εταιρεία να αποχωρήσει από την βασική της γραμμή!...

Να αποχωρήει και εγώ δεν το πιστεύω οτι το θέλει. Μήπως όμως δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να απαντήσει...

Thanasis89
13-07-2008, 18:17
Αλήθεια ποια η σχέση της ΑΝΕΚ με το ΔΣ της ΝΕΛ ; :confused::confused:

Orion_v
13-07-2008, 19:41
Αλήθεια ποια η σχέση της ΑΝΕΚ με το ΔΣ της ΝΕΛ ; :confused::confused:

Δες και αυτο : http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=481&page=15 :rolleyes:

Thanasis89
14-07-2008, 01:12
Ευχαριστώ πολύ ! Μια άτυπη αλλά πολύ ουσιαστική συμμαχία... Νομίζω ότι κάποιος παίκτης στην υποθέση είναι λίγο άτυχος (ΝΕΛ) χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος. Έχασε ένα καράβι (Θεόφιλος), ένα έχει βλάβη (Ταξιάρχης), έχει και τρία πετρελαιοβώρα πλοία (Κεντέρηδες - Θαλασσινή) παρ' όλα αυτά δρομολογήμένα ή ναυλωμένα. Δύο πολύ παλιά (Χοζοβιώτισσα - Παναγία Τήνου). Ένα μένει το Μυτιλήνη... :shock: Νομίζω πως κάποιος είναι σε πολύ δύσκολη θέση... ;)

marioskef
14-07-2008, 01:22
... Νομίζω ότι κάποιος παίκτης στην υποθέση είναι λίγο άτυχος (ΝΕΛ) ...

Ατυχος... Νομίζω μόνοι τους όρισαν την τύχη τους, πρώην και νυν επελεξαν τα πλοία που πορεύτηκαν...
Και το ενεργοβόρα είναι σχετικό. Κάτι αντίστοιχο καταναλώνουν τα Highspeed, αλλά κανείς δεν λέει οτι βρίσκονται σε τόσο δύσκολη οικονομική θέση...

Thanasis89
14-07-2008, 02:31
Έχεις αρκετό δίκιο στα λεγόμενά σου ! Μόνοι τους επέλεξαν την ρότα τους προς την "ατυχία". Απλά το ατύχημα με τον Θεόφι΄λο ίσως δεν το "περίμεναν"...

STRATHGOS
14-07-2008, 10:20
φίλε στέφανε νομίζω οτι και αυτοί έχουν χάσει τον μπούσουλα!!! παιδιά αμα αναλάβει ο βεντούρης τον αιολικό μας...πάει τοπικό βορείου αιγαίου μας βλέπω!!!
Να και μια αλλη ομαδα!!! αλλα ΝΕΛ!!:shock:

heraklion
14-07-2008, 22:53
Στον καταπέλτη ποιανού πλοίου πατάει η ομάδα θα έλεγα Μυτιλήνη αλλά δεν έχει τόσο μικρές αλυσίδες.

STRATHGOS
14-07-2008, 22:59
Στον καταπέλτη ποιανού πλοίου πατάει η ομάδα θα έλεγα Μυτιλήνη αλλά δεν έχει τόσο μικρές αλυσίδες. Στο πλοιο μυτιληνη ειναι..
Και στην μυτιληνη η φωτο!!!

alcaeos
16-07-2008, 13:56
Μα το γραφεί από κάτω Ε/Γ Ο/Γ μυτιληνη

STRATHGOS
18-07-2008, 16:11
POS GINETE NA ITAN 47 METOXI KAI TA CIFODELTIA :shock: 54 http://www.nel.gr/index.asp?a_id=83&news_id=501

dimitris
19-07-2008, 00:07
Η νεα αγορα της ΝΕΛ στη θεση του "Θεοφιλος":p
(και για να μην παρεξηγηθουμε με τους φιλους του "Θεοφιλος" πλακα κανω)

sylver23
19-07-2008, 00:21
α πολυ ωραιο.ποσα πιανει??καταναλωση??

Thanasis89
19-07-2008, 01:17
Φοβερός ! ! :D:D

Leo
21-07-2008, 13:59
Πηγή: Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5258)

Marinews... Απορία: Λέτε η ΝΕΛ να ελέγχει τις Μινωϊκές;;;;
21/7/2008
http://www.marinews.gr/admin/images/news/NEL-Logo.JPG

Υπό διερεύνηση μαθαίνω ότι έχει η Γενική Διεύθυνση της Επιτροπής Ανταγωνισμού τη μετοχική ... συγγένεια Μινωϊκών με τη ΝΕΛ. Πιο συγκεκριμένα, ζητείται η διερεύνηση της σχέσης αυτής αφού η ΝΕΛ, όπως επισημαίνεται από την Επιτροπή Ανταγωνισμού έχει το 0,007% των Μινωϊκών. Περίπου 850 μετοχές δηλαδή. Τρέμε... Γκριμάλντι.

Νικόλας
21-07-2008, 15:42
βρε παιδιά ας μου πει κάποιος για αυτό το άρθρο γιατί δεν το πολυκατάλαβα (το εβαλε και ο new captain) http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/07/21/1541824.htm

cmitsos
21-07-2008, 21:35
ειρωνικό είναι.....δημήτρη αυτός ο αίολος άμα ήταν στα χέρια της νελ πιστεύεις οτι θα την έβγαζε ασπροπροσωπη?

stelios_ag
22-07-2008, 19:40
βρε παιδιά ας μου πει κάποιος για αυτό το άρθρο γιατί δεν το πολυκατάλαβα (το εβαλε και ο new captain) http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/07/21/1541824.htm

Είναι κάτι που γίνεται πολύ συχνά στις εισηγμένες στο Χρηματιστήριο εταιρίες.
Δίνει το δικαίωμα σε κάποια στελέχη (εδώ είναι τα μέλη του ΔΣ-πλην των ανεξάρτητων μελών- και κάποιοι προνομιούχοι υπάλληλοι) να προμηθευθούν ένα συγκεκριμένο αριθμό μετοχών σε τιμή αρκετά χαμηλότερη της χρηματιστηριακής.

Ουσιαστικά είναι ένα είδος bonus, αλλά αντί για ζεστό cash δίνονται οι μετοχές (συνήθως και με κάποιο περιορισμό στο πότε μπορούν να τις πουλήσουν οι δικαιούχοι).

Ελπίζω να σε κάλυψα.

:confused:

Νικόλας
22-07-2008, 20:24
ναι φίλε ευχαριστώ με κάλυψες:D

dimitris
22-07-2008, 20:47
ειρωνικό είναι.....δημήτρη αυτός ο αίολος άμα ήταν στα χέρια της νελ πιστεύεις οτι θα την έβγαζε ασπροπροσωπη?

Σιγουρα... ετσι οπως τα εχουν κανει στην ΝΕΛ:p (εδω κανω πλακα)
ειναι ομως λυπηρο για μια παραδοσιακη εταιρεια να εχει αυτα τα προβληματα
ενω για μενα θα επρεπε να ηταν μια πολυ ανταγωνιστικη και μεγαλη εταιρεια της Ελληνικης Ακτοπλοιας με νεα πλοια και να την "φοβαται" ο ανταγωνισμος!

El Greco
24-07-2008, 18:45
eirthe to anamenomeno, NEL LINES EGYPT kai to Red sea 1 episima epistrefi stin Nel Lines

http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5299

lei kai diafora ala......

Ellinis
24-07-2008, 20:53
Tραγέλαφος... Nel Lines Egypt...Aς το καταργήσουν αυτό το ΝΕΛ γιατί αμαυρώνουν και την ιστορία της εταιρίας. Ας την ονομάσουν Egypt Lines Lesvos, αφού πιο έντονη παρουσία έχει πλέον στην Ερυθρά παρά στο Αιγαίο.

Rocinante
24-07-2008, 21:41
Εγω γνωριζετε Νελιτης δεν ειμαι.
Νελιτης...
Τι ομορφη τοποθετηση καποιων ανθρωπων να θεωρουν μια ναυτιλιακη εταιρεια σαν δικο τους κομματι. Να αγαπουν το μπλε, να παθιαζονται με τις γραμμες των πλοιων της να τσακωνονται για τις τσιμινιερες , και πολλες φορες σε προσωπικες συζητησεις με αλλους να κανουν κριτικη εχοντας ενα υφος λες και διαπρατουν αμαρτια.
Πριν χρονια που δεν ηξερα σχεδον τιποτα απο εταιρειες και ναυτιλιακα (τοτε εβλεπα τα πλοια απλως σαν πλοια ) ηξερα βεβαια τη Νελ σαν μια μεσαια εταιρεια. Μετα την ελευση του Αιολος ακουσα πολλα. Ηταν βλεπετε τα χρονια που γινοταν το δρομολογιο Συρος Τηνος Μυκονος και γινοντουσαν οι κοντρες με το Highspeeed (Telestet Εναντιων Vodafone ). Ακουσα οτι η Νελ αλλαζει τα δεδομενα οτι δεν ειναι πια ο φτωχος συγγενης οτι γιγαντωνεται οτι εχει τεραστια κερδη.
Ειχα ακουσει τοτε μια κουβεντα στην Τηνο. Σε απορια μου γιατι το βαπορι αυτο ειναι σε αυτη τη γραμμη και οχι στο φυσικο του χωρο ειχα παρει την απαντηση
- Τρελος εισαι εδω ειναι τα λεφτα. Εδω ειναι η Μυκονος και εδω εμεις εχουμε το μαγαζι
-ποιο μαγαζι;
-αυτο που ειναι κατω στη χωρα με τις μεγαλες μαρμαρινες σκαλες που ερχονται χιλιαδες καθε χρονο...
Τελος παντων ηρθαν και τα αλλα γρηγορα και απο τοτε εγιναν πολλα.
Εχει μελλον η Νελ η θα ζησουμε αλλη μια περιπτωση σαν της ΔΑΝΕ ;
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη των φιλων ΝΕΛΙΤΩΝ
Και κατι να ελαφρυνω λιγο το μηνυμα
Πως λεγονται οι οπαδοι της ΝΕΛ; Νελιτες
Της ΑΝΕΚ ; Ανεκιτες
Της ΣΑΟΣ; ΣΑΟΛΙΝ :D

marioskef
25-07-2008, 19:50
Μια διευκρίνηση επί του θέματος...
Η ΝΕΛ δεν είναι ακόμη ιδιοκτήτης του Κεντέρης...
Το πλοίο ανήκει ακόμη στους παλαιούς ιδιοκτητες, έστω κι αν είναι υπερήμεροι και χρωστούν 25 εκ. Προφανώς η ΝΕΛ δεν έχει αποφασίσει ακόμη οτι αυτό θέλει.
Στην παρούσα απλώς έχει αναλάβει την διαχείριση και τα κέρδη από αυτή, αφαιρούνται από τα χρωστούμενα... Εντός εισαγωγικών βέβαια όλα αυτά

STRATHGOS
25-07-2008, 23:43
10332................

STRATHGOS
27-07-2008, 01:43
Για τον Αιολικο μυτιληνης λεει.......................................... ...
«ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ» ΔΗΛΩΣΕ ΧΤΕΣ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ
Αινιγματική στάση εξακολουθεί να κρατά ο Βεντούρης.«Να μας ξεκαθαρίσει την θέση του»
http://www.aiolikanea.gr/news/sports/detail.php?ID=34159

Νικόλας
29-07-2008, 12:36
εγώ έμαθα ότι για την εταιρία επικρατούν 2 σενάρια το ένα είναι να πουλήσει όλοι την εταιρία γι αυτό κάνει και ότι κάνει και το άλλο που ακούστηκε είναι να την ξαναπάρουν πίσω οι μυτιλινήοι και να την ξανακάνουν όπως ήταν ας περιμένουμε και θα δούμε

Leo
29-07-2008, 12:41
Νικόλα σε είχαμε χάσει... ;), γύρισες με τις αποσκευές γεμάτες νέα βλέπω ε?

Νικόλας
29-07-2008, 12:46
αχαχχα όχι φίλε Leo δεν είχα πάει διακοπές είχε ένα πρόβλημα το pc αλλά για μαντεψε που θα πάω??και σκέψου που είναι ο βάπορας?? στην Ηγουμενίτσα την πέμτη που είναι και εκεί θα πάω καλά 200 φότο θα βγάλω(άσχετο με το θέμα αλλά .....):D

aris A
29-07-2008, 19:59
makari na paroun ti nel oi mitilinioi lefta yparxoun me ligi kali thelisi ola ginontai ante na doume tin etairia na pairnei ta pano tis kai na stamatisoun ta pare dose me tin arapia. ''kai vlepw ton VENTOURI na pairnei ton aioliko kai na ton petaei sta tartara''

cmitsos
31-07-2008, 00:00
να δώ τον αθηναίο πάλι να πεθάνω στα γέλια

kastro
31-07-2008, 00:01
Τι γίνεται με τον Θεόφιλο επισκευάζεται η είναι παροπλησμένος;

cmitsos
31-07-2008, 00:07
οκτώβρη θαναι έτοιμος μάλλον αλλιώς νοέβρη

STRATHGOS
31-07-2008, 01:33
Καλη μια λιτη ανακοινωσει απο την νελ!!!Θυγατρική εταιρεία στο Κάιρο τς Αιγύπτου ετοιμάζεται να δημιουργήσει η ΝΕΛ μετά την άρνηση των αγοραστών του "Aίολος Kεντέρης" καταβάλλουν το υπόλοιπο του τιμήματος της αγοράς του http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=34688&phrase_id=296556 :???:

STRATHGOS
01-08-2008, 09:00
Σε λιγοτερο απο 35 λεπτα η συνελευσης της ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΛΕΣΒΟΥ Α Ε. Η οποία θα λάβει χώρα στην έδρα της Εταιρείας στην Μυτιλήνη. η προτη στης 10.30 και η δευτερη στης 12.30
38 Μέτοχοι εχουν δεσμεύσουν τις μετοχές τους για την συμμετοχή τους στη Συνέλευση που αντιπροσώπων περιπου το 26 της 100 των Μετόχων Τη αποφασεις αραγες θα παρουν......:roll:

2nd mate
01-08-2008, 18:59
Ο Βεντουρης ηταν εκει?

STRATHGOS
01-08-2008, 22:56
Ο Βεντουρης ηταν εκει?
Α ναι ξεχασα οχι!! και το αλλο που εμαθα συμερα ειναι οτη η μετοχοι στη νελ ξεπερνανε τους 2200 χιλ. αντε να τους βρεις!!:mad:

MYTILENE
03-08-2008, 18:20
Αν ισχύει η παροιμία που λέει:όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά ίσως κάτι να κινείται, αφού ακούγεται ότι έχουν καταλήξει σε πλοίο αντικαταστάτη του ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΑΣ Τ Ε Ο:(!!!!!;)

sterianos
04-08-2008, 03:00
re paidia etsi opws egine h "nel" meta thn allagh ths dioikhshs logiko einai na parei thn katw volta ...

stelios_ag
04-08-2008, 13:01
http://www.capital.gr/news.asp?Details=550662

Ποιός να΄ναι;
Ποιός να΄ναι;

sterianos
04-08-2008, 20:09
Άραγε ... ;;

MYTILENE
12-08-2008, 17:46
Παιδιά κανονίστε της φωτογραφικές σας και τρέξτε όσο είναι καλοκαιράκι ακόμα να βγάλετε τα πλοία της ΝΕΛ φώτο γιατί από χειμώνα ποιός τρέχει στην αραπιά να τα βγάζει:x;):x;)!!!!

2nd mate
12-08-2008, 19:26
ωχχχχ!!!!εννοεις αυτο που φανταζομαι????τελος δηλαδη το παραμυθι οτι πανω απ'ολα ειναι η γραμμη χιου-μυτιληνης??? εχω την εντυπωση οτι θα ερθει δυσκολος χειμωνας για το νησι μου.:mad:

Speedkiller
19-08-2008, 18:25
Αφού όλοι τους είναι ανάξιοι να κρατησουν μια γραμμή συγγνώμη κιόλας αλλά να πάνε να...........................:mad::mad::mad::mad:: mad:Το μόνο που με στεναχωρεί είναι οι επιπτώσεις στο νησί!!!Κρίμα....

scoufgian
22-08-2008, 08:05
Συμφωνα με το δημοσιευμα του ΚΕΡΔΟΥΣ ,Παρασκευη 22-8-2008,σελιδα 7,το ποσοστο της Alliantz ,μειωθηκε μεσα στη NEL LINES ,με συνεπεια ,αυτη τη στιγμη,να κατεχει δικαιωμα ψηφου γυρω στο 14,32%.Δεν πανε καλα τα πραγματα εκει μεσα..............

STRATHGOS
23-08-2008, 20:46
Συμφωνα με το δημοσιευμα του ΚΕΡΔΟΥΣ ,Παρασκευη 22-8-2008,σελιδα 7,το ποσοστο της Alliantz ,μειωθηκε μεσα στη NEL LINES ,με συνεπεια ,αυτη τη στιγμη,να κατεχει δικαιωμα ψηφου γυρω στο 14,32%.Δεν πανε καλα τα πραγματα εκει μεσα..............
και εδω η ανακοινοσεις της εταιριας σχετικα!! http://www.nel.gr/index.asp?a_id=83&news_id=522:lol:

ντεμης 13
24-08-2008, 12:49
πες τα ρε Κώστα τα ρίμαξαν όλα πια τπτ δεν έμεινε,και απο την άλλη βλέπεις τους κρητικούς που πηγαινοέρχονται με φθηνά εισητήρια και με καινούργια καράβια και σε πιάνει το γαμώτο

Sorry Stefane αλλα εννοώντας Κρητικοι δεν νομιζω να λες και εμας τους Ρεθεμνιωτες ε????? Ουτε φθηνα εισιτηρια και το Highspeed 5 μεχρι 7 Σεπτεμβρη και μετα δεν θα εχουμε τιποτα!!!!!!!!

stelios_ag
30-08-2008, 09:50
http://www.nel.gr/media/files/Oikonkat/2008/aeksa/ekthe6.pdf

Περιέχονται μερικές πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες:

1) Η ζημιά του Θεόφιλου εκτιμάται στα 5 εκ €, θα φτιαχτεί μέχρι τέλος του έτους και θα αποζημιώσουν οι ασφαλιστικές

2) Τα διαφυγόντα κέρδη από τα ανεκτέλεστα δρομολόγια του Θεόφιλου υπολογίζονται σε 1 εκ. €

3) Οι ορκωτοί λογιστές λένε:
"Συμπέρασμα Επισκόπησης
Με βάση την διενεργηθείσα επισκόπηση και δεδομένου της σημαντικότητας των θεμάτων που μνημονεύονται στην προηγούμενη παράγραφο και δεδομένου ότι η απαίτηση των 26.500 χιλ. € (σ.σ. για τον Αίολο Κεντέρη που είναι στην Αίγυπτο) αποτελεί ένα σημαντικό στοιχείο του Ενεργητικού της εταιρείας και του Ομίλου, αδυνατούμε να εκφέρουμε και δεν εκφέρουμε συμπέρασμα επί των εξαμηνιαίων οικονομικών καταστάσεων."
:confused::confused:

gasim
30-08-2008, 10:07
Και ορισμένα άλλα ...ενδιαφέροντα. Στη σελίδα 9, αναφέρονται οι αποτιμώμενες αξίες και τα προσδόκιμα ηλικίας για κάθε πλοίο.

Λοιπόν, ο Θεόφιλος αναμένεται να είναι σε δράση μέχρι το 2015, το Μυτιλήνη μέχρι το 2013, και ο Ταξιάρχης μέχρι το 2016. Δηλαδή τους δίνει 40 χρόνια από την κατασκευή.

Στα δύο ταχύπλοα δίνει 35.

Τώρα το γιατί στο Παναγία Τήνου δίνει 2016, ποιός ξέρει.

cpt_Hiotis
30-08-2008, 11:15
Καταρχήν καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Πάνω σε αυτό που γράφει ο gasim θα ήθελα να ρωτήσω, το όριο των 40 χρόνων από την κατασκευή είναι οριστικό ή μπορεί κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις να συνεχίσει το πλοίο τα δρομολόγια; Με άλλα λόγια αυτά είναι τα έτη που θα τα χάσουμε οριστικά από τα λιμάνια μας, αν δεν τα πάρει νωρίτερα κάποια NEL EGYPT :rolleyes: ;

marioskef
30-08-2008, 15:29
H NEL EGYPT είναι διαχειρίστρια εταιρεία και δεν της ανήκει κανένα πλοίο...
Τα πλοία εξακολουθούν να ανήκουν στην ΝΕΛ με εξαίρεση τον original Κεντέρη που ανήκει στους αγοραστές του ακόμα!

Το όριο που θέτει είναι στην ουσία λογιστικό και δεν είναι δεσμευτικό... Απλά υπολογίζει οτι το πλοίο θα είναι σε λειτουργικά ωφέλιμη κατάσταση μέχρι τότε... Όπως λέμε πχ οτι ένας υπολογιστής είναι ωφέλιμος για 5 χρόνια κοκ.
Περιορισμός ηλικίας δεν υπάρχει πλέον τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας...

cpt_Hiotis
30-08-2008, 15:41
Thanks! Λέγοντας να τα πάρει η "NEL EGYPT" εννοούσα να πάνε για μπανάκι στην Ερυθρά.

stelios_ag
01-09-2008, 20:10
http://www.nel.gr/media/files/Oikonkat/2008/aeksa/ekthe6.pdf

Περιέχονται μερικές πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες:

1) Η ζημιά του Θεόφιλου εκτιμάται στα 5 εκ €, θα φτιαχτεί μέχρι τέλος του έτους και θα αποζημιώσουν οι ασφαλιστικές

2) Τα διαφυγόντα κέρδη από τα ανεκτέλεστα δρομολόγια του Θεόφιλου υπολογίζονται σε 1 εκ. €

3) Οι ορκωτοί λογιστές λένε:
"Συμπέρασμα Επισκόπησης
Με βάση την διενεργηθείσα επισκόπηση και δεδομένου της σημαντικότητας των θεμάτων που μνημονεύονται στην προηγούμενη παράγραφο και δεδομένου ότι η απαίτηση των 26.500 χιλ. € (σ.σ. για τον Αίολο Κεντέρη που είναι στην Αίγυπτο) αποτελεί ένα σημαντικό στοιχείο του Ενεργητικού της εταιρείας και του Ομίλου, αδυνατούμε να εκφέρουμε και δεν εκφέρουμε συμπέρασμα επί των εξαμηνιαίων οικονομικών καταστάσεων."
:confused::confused:

Η επιτροπή κεφαλαιαγοράς για το λόγο αυτό επέβαλε σήμερα αναστολή διαπραγμάτευσης των μετοχών της ΝΕΛ (http://www.naftemporiki.gr/news/athexstory.asp?id=1557439)

stelios_ag
01-09-2008, 20:14
..και η ΝΕΛ έβγαλε την ακόλουθη ανακοίνωση

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/09/01/1557643.htm

όπου φυσικά παραδέχεται το αυτονόητο αλλά κατηγορεί τις αρχές του Χρηματιστηρίου ότι δεν δέχτηκαν την παράταση για δημοσίευση αποτελεσμάτων στις 30/9/2008 (όπου υποτίθεται θα έχουν πειστεί οι ορκωτοί)
:confused::confused: και θα έβαζαν την υπογραφή τους φαρδιά-πλατιά άνευ αρνήσεων και παρατηρήσεων.

Νικόλας
02-09-2008, 13:34
Παιδιά μόλις τώρα έμαθα πρώτον το κεντέρης 1 έδεσε σήμερα και όχι γιατί δεν είχε κόσμο αλλά ετοιμάζετε για κάτω και δεύτερον σήμερα στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ ήρθαν και έπερνα πιστόνια και διάφορα άλλα μηχανικά εξαρτήματα και ακούστηκε ότι την γραμμή την παίρνει η ΑΝΕΚ και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ αλλάζει εταιρία και κατα πάσα πιθανότητα αρχίζει η ΝΕΛ το πούλημα το οποίο μάλλον συμμαίνει το τέλος για την εταιρία

Speedkiller
02-09-2008, 14:01
Ευχαριστούμε φίλε Νικόλα...Όσο για την Nel....Καλό κατευόδιο να της ευχηθώ????Αν ισχύουν αυτά που λες εγω προσωπικά θα χαρώ να κλείσει και το παραμάγαζο NEL LINES EGYPT...Πολύ θα το χαρώ!!!!Να χρεοκωπήσουν και να τα πουλήσουν όλα όσο όσο αφού ούτε μια γραμμή μόνοι τους δεν μπορούν να κρατήσουν...

stefanosp
02-09-2008, 14:43
Συγκλονιστικά αυτά που λές είναι έγκυρες φήμες? η πρόκειται για αυτά που λίγο ως πολύ ακούμε εδώ και τρείς μήνες,τα έμβολα του μυτιλήνη γιατί τα πήραν τι θα πεί αυτό?

cpt_Hiotis
02-09-2008, 14:48
και δεύτερον σήμερα στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ ήρθαν και έπερνα πιστόνια και διάφορα άλλα μηχανικά εξαρτήματα και ακούστηκε ότι την γραμμή την παίρνει η ΑΝΕΚ και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ αλλάζει εταιρία και κατα πάσα πιθανότητα αρχίζει η ΝΕΛ το πούλημα το οποίο μάλλον συμμαίνει το τέλος για την εταιρία

Έπαιρναν μηχανικά εξαρτήματα από το Μυτιλήνη να τα κάνουν τι; Πιθανότατα αυτό να είναι το τέλος για την ΝΕΛ στις γραμμές του Αιγαίου, ως εταιρεία όμως θα συνεχίσει να υπάρχει και να δραστηριοποιείτε σε μέρη μακρινά...;)

vinman
02-09-2008, 15:03
ενα λεπτό για να βάλουμε τα πράγματα σε σειρά μπορούν οι γνώστες των οικονομικών θεμάτων να μας πουν με ποιο δικαίωμα κάποιος που κατέχει μόλις το 20% τινάζει μια εταιρεία στον αέρα και δη λαικής βάσης,με το έτσι θέλω τι μπορούν να κάνουν για αυτό οι λοιποί μέτοχοι είναι σε θέση να ζητήσουν τα πλοία που αναλογούν στο σύνολο του ποσοστού τους? ώστε η εταιρεία να συνεχίσει να υπάρχει

Δυστυχώς φίλε Στέφανε όταν το υπόλοιπο 80% είναι διασκορπισμένο δεξιά και αριστερά σε πάρα μα πάρα πολλά μικρά ποσοστά,είναι μοιραίο το 20%να κάνει παιχνίδι μόνο του...
Επίσης υπάρχει και η παράμετρος που λέει ότι το 20%μπορεί πολύ ευκολά να επηρεάσει με οποιονδήποτε τρόπο μερικά χαρτοφυλάκια ακόμα και να συνταχθούν στο πλευρό του..άρα γίνεται αυτόματα πιο δυνατο...
Όσο για το άλλο που λές πρέπει να ενωθεί τουλάχιστον το 60% για να γίνει κίνηση τέτοια.....
Αν κάποιος κατέχει π.χ.2%και μαζί με κάποιον άλλον που έχει άλλο τόσο ποσοστό τι να διεκδικήσουν με 4%??Καμμιά βάρκα ίσως απο κάποιο πλοίο...
Όσο για το λαικής βάσης δεν είναι...ήταν...
Απο τη στιγμή που ΄κάποια εταιρεία μπαίνει στο χρηματηστήριο δεν μπορεί να είναι λαικής βάσης...Μπορεί οποιός θέλει και απο όπου θέλει να αποκτήσει μετοχές.....

vinman
02-09-2008, 15:45
Δλδ υπάρχει κάποια νομοθεσία που λέει πως πρέπει να συγκεντρωθεί οπωσδήποτε το 60%?απο όσο ξέρω οι μυτιληνιοί μέτοχοι που βρίσκονται καταγεγραμένοι σε σωματείο είναι το 15% αυτοί μόνοι τους μπορούν να διεκδικίσουν έστω το μυτιλήνη?η μπά..........

Όχι γιατί απλά αν ό άλλος έχει με το μέρος του παραπάνω ποσοστό απο το 20% δεν λαμβάνεται υπόψιν η επιθυμία του 15%...
Για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ θα σου δώσω ένα παράδειγμα απο την εταιρεία που εργάζομαι...
Τον Φεβρουάριο του 2007 ο Πρόεδρος και ιδρυτής της εταιρείας κατείχε μαζί με την οικογενεία του το 19,9% των μετοχών και βέβαια ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μιας και είχε και ένα 11% στο πλευρό του απο κάποιον τρίτο μέτοχο.
Υπήρχε τότε και κάποιος ο οποιός κατείχε ένα 15%....Σεβαστό νούμερο αλλά όχι πλειοψηφικό...
Εκανε τότε μία πρόταση στον μεγαλομέτοχο να του πουλήσει το 19,9% που είχε και αυτομάτως να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη...
Το 19,9 δεν δέχτηκε...το 15 δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο επι της παρούσης...άρχισε όμως να προσεγγίζει μικρομετόχους και να τους αγοράζει μετοχές ή να εξασφαλίζει την ψήφο τους προς αυτόν στην επόμενη συνεδρίαση...
Όταν ήρθε η επόμενη συνεδρίαση το 15% είχε γίνει 33,5% ενώ το 19.9% + το 11% αποτελούσαν πλέον μειοψηφία...
Εγινέ λοιπόν δημόσια πρόταση αγοράς μέσω του χρηματηστηρίου με καταληκτική ημερομηνια το Πάσχα....Όποιος απο τους δύο μάζευε ''χαρτί''θα είχε και τον έλεγχο...
Το Πάσχα το 15% είχε γίνει 51% και μοιραία και σύμφωνα πάντα με τον νόμο ο Πρόεδρος και ιδρυτής της εταιρείας πούλησε τις μετοχές του στον ανταγωνιστή του και έφυγε...το 15% πλεόν είναι 81% μέσα σε 4 μήνες...
Το παράδοξο είναι ότι η εταιρεία που είναι ηγέτης στον χώρο της συνεχίζει να χρησιμοποιεί το όνομα του πρώην πλεόν προέδρου της και απολυτο κάτοχο του 0% απο μετοχές.
Για να γίνει λοιπόν οποιαδήποτε πρόταση προς τον κάτοχο του 20% της Νελ πρέπει το ποσοστό του να είναι πολλαπλάσιο απο του μεγαλομετόχου της εταιρέιας...
Επίσης θέλω να ξανατονίσω ότι οποιαδήποτε εταιρεία είναι εισηγμένη στο χρηματηστήριο παύει να είναι οτιδήποτε άλλο...είτε οικογενειακή είτε λαικής βάσης είτε οτιδήποτε...Βλέπουμε ότι με μια κινηση ο καθένας μπορεί να ανατρέψει τα πάντα...

STRATHGOS
02-09-2008, 19:51
http://members.lycos.nl/kashunja/Nel_bestanden/image004.jpg

http://members.lycos.nl/kashunja/Nel_bestanden/image002.jpg

http://members.lycos.nl/kashunja/Nel_bestanden/image003.jpg

scoufgian
02-09-2008, 19:54
αχ βρε στρατήγη.παραμενεις προσηλωμενος ακομα σε αυτη την εταιρια.σαν το σκυλι του οδυσσεα...........:confused::confused:

Νικόλας
02-09-2008, 21:11
μακάρι να ήταν αλλίως τα πράγματα για αυτή την εταιρία
14221

STRATHGOS
02-09-2008, 21:14
NAI ONTOS GIA NA DOYME TI 8AGINI.. 8A DOYME MALON ENA ADIKO TELOS:mad:

dimitris
02-09-2008, 23:19
Stefanos_p διαβασε εδω τη αναφερετε σε χθεσινη ανακοινωση http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5647

cpt_Hiotis
03-09-2008, 11:56
Δλδ υπάρχει κάποια νομοθεσία που λέει πως πρέπει να συγκεντρωθεί οπωσδήποτε το 60%?απο όσο ξέρω οι μυτιληνιοί μέτοχοι που βρίσκονται καταγεγραμένοι σε σωματείο είναι το 15% αυτοί μόνοι τους μπορούν να διεκδικίσουν έστω το μυτιλήνη?η μπά..........

Κάτσε Στέφανε να το εξετάσουμε αυτό που λες. Σε αυτό το σημείο δηλώνω πως δεν είμαι καλός γνώστης των οικονομικών (ακόμα). Λοιπόν οι καταγεγραμμένοι μέτοχοι της ΝΕΛ σε σωματείο είπες ότι έχουν το 15% του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας. Το Μετοχικό Κεφάλαιο της ΝΕΛ αυτή την στιγμή ανέρχεται σε 141.992.473 σύμφωνα με την σελίδα της ΝΕΛ. (http://www.nel.gr/index.asp?a_id=54)
Εάν κάνουμε τις πράξεις έχουμε:

141.992.473 Χ 0,15 = 21.298.870,95 μετοχές στα χέρια του σωματείου. Εάν υποθέσουμε πως όταν δραστηριοποιηθεί ξανά η μετοχή της ΝΕΛ πουλάνε αυτές τις μετοχές προς 0,48€ που είχε στην τελευταία συνεδρίαση βρίσκονται με 10.223.458,056€. Σε αυτό το σημείο πρόσθεσε πως κατά τη Εξαμηνιαία Οικονομική Έκθεση για το Ά Εξάμηνο του 2008 (σελ.39) (http://www.nel.gr/media/files/Oikonkat/2008/aeksa/ekthe6.pdf), της ΝΕΛ πάντα, η Εύλογη Αξία του Πλοίου "Μυτιλήνη" ανέρχεται σε 5.900.000,00€. Με άλλα λόγια το σωματείο αυτή την στιγμή, από τα λίγα που καταλαβαίνω, έχει στα χέρια του την Εύλογη Αξία του πλοίου "Μυτιλήνη" προσαυξημένη κατά 4.323.458,056€
Θεωρητικά λοιπόν ίσως να μπορεί να το διεκδικήσει - αγοράσει.

Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε περισσότερο παρακαλείται να διορθώσει - προσθέσει. :lol:

stelios_ag
03-09-2008, 12:48
Κάτσε Στέφανε να το εξετάσουμε αυτό που λες. Σε αυτό το σημείο δηλώνω πως δεν είμαι καλός γνώστης των οικονομικών (ακόμα). Λοιπόν οι καταγεγραμμένοι μέτοχοι της ΝΕΛ σε σωματείο είπες ότι έχουν το 15% του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας. Το Μετοχικό Κεφάλαιο της ΝΕΛ αυτή την στιγμή ανέρχεται σε 141.992.473 σύμφωνα με την σελίδα της ΝΕΛ. (http://www.nel.gr/index.asp?a_id=54)
Εάν κάνουμε τις πράξεις έχουμε:

141.992.473 Χ 0,15 = 21.298.870,95 μετοχές στα χέρια του σωματείου. Εάν υποθέσουμε πως όταν δραστηριοποιηθεί ξανά η μετοχή της ΝΕΛ πουλάνε αυτές τις μετοχές προς 0,48€ που είχε στην τελευταία συνεδρίαση βρίσκονται με 10.223.458,056€. Σε αυτό το σημείο πρόσθεσε πως κατά τη Εξαμηνιαία Οικονομική Έκθεση για το Ά Εξάμηνο του 2008 (σελ.39) (http://www.nel.gr/media/files/Oikonkat/2008/aeksa/ekthe6.pdf), της ΝΕΛ πάντα, η Εύλογη Αξία του Πλοίου "Μυτιλήνη" ανέρχεται σε 5.900.000,00€. Με άλλα λόγια το σωματείο αυτή την στιγμή, από τα λίγα που καταλαβαίνω, έχει στα χέρια του την Εύλογη Αξία του πλοίου "Μυτιλήνη" προσαυξημένη κατά 4.323.458,056€
Θεωρητικά λοιπόν ίσως να μπορεί να το διεκδικήσει - αγοράσει.

Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε περισσότερο παρακαλείται να διορθώσει - προσθέσει. :lol:

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Ενδεικτικά: Αν προσπαθήσει κάποιος (δεχόμενοι ότι το σωματείο καταφέρνει να πάρει την απόφαση για αυτό) να πουλήσει τόσο μεγάλο αριθμό μετοχών στην ελεύθερη διαπραγμάτευση του Χρηματιστηρίου, η τιμή της μετοχής θα καταρεύσει. Για να μην συμβεί αυτό πρέπει να τις πουλάνε σιγά-σιγά (μιλάμε για χρόνια και εάν).

Η μόνη άλλη περίπτωση είναι να βρουν κάποιο ενδιαφερόμενο που θα τις πάρει πακέτο όλες μαζί και να συμφωνήσουν την τιμή. Υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο;

Speedkiller
03-09-2008, 12:54
H να αγοράσουν ενα 7% ακόμα ίσως?φτανει ένα 7% για να ανακτήσουν τον έλεγχο απ τον Βεντούρη???21% δεν έχει?Δεν γνωρίζω...Απλά ρωτώ!

cpt_Hiotis
03-09-2008, 13:03
Η μόνη άλλη περίπτωση είναι να βρουν κάποιο ενδιαφερόμενο που θα τις πάρει πακέτο όλες μαζί και να συμφωνήσουν την τιμή. Υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο;

Θαρρώ πως ναι.... (Φήμες για απορρόφηση της ΝΕΛ από ΑΝΕΚ, συνεπώς θα είναι διατεθειμένοι να αγοράσουν μετοχές)

H να αγοράσουν ενα 7% ακόμα ίσως?φτανει ένα 7% για να ανακτήσουν τον έλεγχο απ τον Βεντούρη???21% δεν έχει?Δεν γνωρίζω...Απλά ρωτώ!

Το ζήτημα δεν είναι ποιος έχει το μεγαλύτερο ποσοστό καθώς το 80% είναι διασκορπισμένο σε μικρομετόχους, αλλά ποιος εξασφαλίζει το μεγαλύτερο ποσοστό ψήφων στις Γενικές Συνελεύσεις και παίρνει εντολή για να συγκροτήσει Δ.Σ. (Πρόεδρος, Διευθύνων Σύμβουλος, Εκτελεστικά και μη εκτελεστικά μέλη κτλ.)

Υ.Γ. Ελπίζω να μην είπα καμία κοτσάνα :cool:

Speedkiller
03-09-2008, 13:15
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά θα αφήσουν οι Μυτιλινιοί να πουλήσει την εταιρεία ο Βεντούρης και να πάρει όλα τα πλοία κάτω???Κανείς απ το νησί δεν νιάζεται για το αν θα φύγουν τα πλοία αυτά απ το νησί τους???Γιατι αν πιστεύουν πως θα ρθουν καλύτερα γελιούνται...Μόνο αν μπει Blue star που δεν το πιστεύω...Μου φαίνεται όπως και στην περίπτωση του γεώργιος εξπρές να συγκεντρώσουμε υπογραφές και μετοχές για να πάρουμε τα πλοία πίσω...Χωρίς παρεξήγηση πάντα!Δεν ειρωνεύομαι και δεν περιφρονώ αυτή την προσπαθεια σε καμμία περίπτωση!!!

scoufgian
03-09-2008, 13:34
συμφωνω απολυτα με το stefano και το speedkiller

sylver23
03-09-2008, 13:48
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά θα αφήσουν οι Μυτιλινιοί να πουλήσει την εταιρεία ο Βεντούρης και να πάρει όλα τα πλοία κάτω???Κανείς απ το νησί δεν νιάζεται για το αν θα φύγουν τα πλοία αυτά απ το νησί τους???Γιατι αν πιστεύουν πως θα ρθουν καλύτερα γελιούνται...Μόνο αν μπει Blue star που δεν το πιστεύω...Μου φαίνεται όπως και στην περίπτωση του γεώργιος εξπρές να συγκεντρώσουμε υπογραφές και μετοχές για να πάρουμε τα πλοία πίσω...Χωρίς παρεξήγηση πάντα!Δεν ειρωνεύομαι και δεν περιφρονώ αυτή την προσπαθεια σε καμμία περίπτωση!!!
σου λεω ενα απλο πραγμα.ελεγα προχθες σε εναν φιλο μου απο την λεσβο για το τι παιζει να γινει.ξερεις τι μμου απαντησε??--χεστ@κα ,σιγα μην μεινουμε χωρις πλοια ,κατι θα βαλουν.τωρα οι μετοχοι πως σκεφτονται δεν ξερω

stefanosp
03-09-2008, 13:56
Δεν είναι θέμα μετοχικής σχέσης ούτε ρομαντικό ξέσπασμα φίλε και στο κάτω κάτω και εγώ αν έχω 100 μετοχές και χαθούνε σίγα που θα στεναχωρηθώ για το μεγάλο πόσο,το θέμα είναι ένα τεράστιο ΓΙΑΤΙ! και τι θα ξημερώσει μετά γιατί η ΑΝΕΚ αναβάθμιση δεν είναι ότι της περίσευει αυτό θα στέλνει εκεί πάνω και αυτό δεν αξίζει στα νησιά μας αναβάθμιση είναι μόνο δυο ταχύπλοα σαν το Νησος Χίος η μια δυνατή ΝΕΛ που να μπορέσει να ορθοποδήσει,για να φέρει κάποτε τα ταχύπλοα,Οσό για αυτούς που δεν τους καίγεται καρφί θα δούν σε λίγο που θα πηγαινοέρχονται με τη κουνιστρα Πρέβελη ποια πλοία θα πηγαίνουν ειδικά όταν θα φύγει και το Χίος

Speedkiller
03-09-2008, 14:15
Φίλε Στέφανε καλά τα λες...Όλοι αυτοί που αδιαφορούν θα δουν τι εστί βερύκοκο...Να μου πεις εμεις δε θα το δούμε???Θα το δουμε...Τουλάχιστον εμείς θα χουμε τιν επίγνωση της κατάστασης και της δικης μας στάσης...;)Δε θα κατηγορήσω τα πλοία της ΑΝΕΚ και γιατι δεν τα ξέρω και γιατί στο κάτω κάτω αυτά έχει και σε όποιον αρέσουν...Αυτό που εγώ ξέρω είναι πως στο νησί ζητούν μεγαλύτερη ταχύτητα στα πλοία (βλέπε νήσος χίος) και καλύτερες τιμές,κάτι που η ΑΝΕΚ ως τώρα δεν έχει προσφέρει και προσωπικά πιστεύω πως δεν θα προσφέρει στο άμεσο μέλλον.:(

Orion_v
03-09-2008, 14:22
Πολυ απαξιωση για τα πλοια της ΑΝΕΚ ρε παιδια !!!

cpt_Hiotis
03-09-2008, 14:27
Εάν φύγει από την γραμμή η ΝΕΛ και απoδρομολογηθεί το Νήσος Χίος (ελπίζω όχι και από την Χίο), το κενό θα έρθει να καλύψει η ΑΝΕΚ και ίσως ο καπτά Γάτος. Θέλω να ελπίζω σε μία δρομολόγηση πλοίου από BSF, τώρα που η ΑΝΕΚ επιτίθεται στις γραμμές της. Το τι σημαίνει δρομολόγηση πλοίου από την ΑΝΕΚ σε μία γραμμή πέρα από Πειραιάς – Χανιά/Ηράκλειο ή Αδριατικής το ξέρουν καλύτερα οι Ρεθυμνιώτες. Από καθημερινή αναχώρηση πλοίου (καλή ώρα...) βρέθηκαν με πλοίο μέρα παρά μέρα το οποίο πολλές φορές ακύρωνε δρομολόγια για να κάνει αρπαχτές και τώρα με τίποτα!!!

Εάν παρ' ελπίδα δρομολογηθεί πλοίο από BSF θέλω να πιστεύω πως αυτή η εταιρεία τουλάχιστον θα έρθει στην γραμμή Πειραιά - Χίου - Μυτιλήνης για να μείνει -όπως δηλώνονταν πριν από 3 χρόνια από την HSW-.

Το μόνο το οποίο σκέφτομαι ότι μπορούν να κάνουν όσοι μέτοχοι ενδιαφέρονται, εγώ δεν είμαι μέτοχος, και δεν ανήκουν σε αυτό το σωματείο είναι να έρθουν σε επαφή μαζί του. Από εκεί και πέρα εάν πραγματικά όσοι το απαρτίζουν ενδιαφέρονται για την διάσωση ενός μέρους της εταιρείας να απευθυνθούν σε κάποιο γνώστη των οικονομικών για να τους κατατοπίσει (ακόμα καλύτερα εάν είναι και μέτοχος), σχετικά με το πώς μπορούν να δράσουν ανάλογα με το ποσοστό των μετοχών που θα έχουν συγκεντρώσει σε κάποιας μορφής ένωση και μέσω ενός εκλεγμένου αντιπροσώπου να πράξουν ότι αποφασιστεί. Σίγουρο όμως είναι ότι εάν συμβεί κάτι τέτοιο πάμε για νέα εταιρεία και όχι διάσωση της ΝΕΛ, νέο όνομα, νέο σινιάλο, νέο Δ.Σ…..

Speedkiller
03-09-2008, 14:34
Συμφωνω με την σκέψη σου Cpt Hiotis για το σωματείο!Αλλά εαν πάρουν πλειοψηφία μπορούν να απατήσουν να μείνουν τουλάχιστον τα συμβατικά στη γραμμή και αν ο Βεντουρης θέλει να πουλήσει ας πουλήσει...Η ΑΝΕΚ δε θα βάλει καλύτερα εξάλλου...Αν όχι ακόμα και νέα εταιρεία να στηθεί καλό θα ναι πιστεύω!!!

cpt_Hiotis
03-09-2008, 14:41
Δυστυχώς όμως, φίλε Speedkiller, ότι και να πούμε εμείς εδώ θα παραμείνουν σκέψεις και ιδέες οι οποίες δεν πρόκειται να υλοποιηθούν εάν δεν φτάσουν στα κατάλληλα άτομα ώστε να τα προβληματίσουν, έστω!!! Ελπίζω στο μέλλον να βλέπουμε στην γραμμή μας το Χίος στα κλασικά του δρομολόγια και νέα, σχετικά, πλοία με την τριήρη σε βραδινά δρομολόγια τα οποία είναι τα αγαπημένα μου. Δεν συγκρίνεται με τίποτα η απόλαυση της ήσυχης χώρας της Χίου στις 4 το πρωί και το ξημέρωμα λίγη ώρα πριν μπούμε στο χωριό...

sylver23
03-09-2008, 17:15
εγω παιδια αποψη φιλου ντοπιου ειπα.
Αμα μπει ο αγουδημος δεν νομιζω να μεινει κανεις ευχαριστημενος.
Τα bs ειναι μια καλη λυση, αλλα εδω βλεπουμε οτι το χιος θελουν να το βαλουν να πιανει κ κυκλαδες πριν την χιο(κ κομμενη η λεσβο)τοτε η bs γιατι να ανεβει που ειναι ηδη στις κυκλαδες???
Επισης δεν καταλαβαινω τι την εχει πιασει την hsw κ θελει μετατροπες δρομολογιων σε χιος κ μυκονος.δεν ξερω στην χιο-λεσβο τι εκανε το χιος (αν και νομιζω οτι ιδια μοιρα με το μυκονος ειχε)αλλα το μυκονος καλοκαιρι ηταν συνεχως με πληροτητα.αρα να καταληξω οτι το χιος αμα παραμεινει με αλλαγη δρομολογιου θα κανει πολλες ωρες σε σχεση κ με την τιμη του.
αρα μαλλον παμε κατα.....

cpt_Hiotis
03-09-2008, 19:38
Τα bs ειναι μια καλη λυση, αλλα εδω βλεπουμε οτι το χιος θελουν να το βαλουν να πιανει κ κυκλαδες πριν την χιο(κ κομμενη η λεσβο)τοτε η bs γιατι να ανεβει που ειναι ηδη στις κυκλαδες???
Επισης δεν καταλαβαινω τι την εχει πιασει την hsw κ θελει μετατροπες δρομολογιων σε χιος κ μυκονος.δεν ξερω στην χιο-λεσβο τι εκανε το χιος (αν και νομιζω οτι ιδια μοιρα με το μυκονος ειχε)αλλα το μυκονος καλοκαιρι ηταν συνεχως με πληροτητα.

Τα Χίος/Μύκονος νομίζω πως θέλουν να το μεταδρομολογήσουν στο πλαίσιο μιας ευρύτερης στρατηγικής που δεν είναι της HSW ή της ΑΝΕΚ αλλά της Sea Star και περιλαμβάνει το απ' ευθείας κοντράρισμα με την MIG (BSF/Superfast). Με αυτή την λογική και λαμβάνοντας ως δεδομένο την κίνηση της Superfast προς Κρήτη ελπίζω να δω και ένα (ή και δύο) Μπλε Αστεράκι να χορεύει στα νερά του Βορειοανατολικού Αιγαίου.:D

sylver23
03-09-2008, 21:58
μακαρι.αμα μπει ενα μπουσταρακι απευθειας χιο-λεσβο κ αλλο ενα ικαρια -σαμο με τα περισσοτερα δρομολογια απευθειας να δω τοτε τι θα κανουν.εχουμε ξεφυγει απο οτι βλεπω απο το θεμα toy thread πολυ.ζητω συγγνωμη αλλα με τα φευγω /ερχομαι /αγοραζω/πουλαω πιστευω οτι ειναι λογικο

STRATHGOS
03-09-2008, 23:46
Αν γίνει κατι τετοιο και χαθει η εταιρεια:twisted: βλεπω να κατεβαινουν καμια 800αρα ατομα:-x απο τη μυτιληνη για το γραφεια
ΝΕΛ στο πειραια,στο αεροδρομιο πηγαν με γκασμαδες εκει με τι θα πανε; :roll:
αραγε??:shock:

Speedkiller
04-09-2008, 08:45
Με μπουλντόζες????:D

cpt_Hiotis
04-09-2008, 09:27
Και επιτέλους θα δει και ο κ. Βεντούρης το μεροκαματιάρικο μικρομέτοχο λαό της Μυτιλήνης που σε τόσα Δελτία Τύπου έχει ζητήσει την συμπαράσταση του και έχει μιλήσει εξ΄ αυτών!!!!!!!!!!!!!:lol:

STRATHGOS
04-09-2008, 12:20
Και επιτέλους θα δει και ο κ. Βεντούρης το μεροκαματιάρικο μικρομέτοχο λαό της Μυτιλήνης που σε τόσα Δελτία Τύπου έχει ζητήσει την συμπαράσταση του και έχει μιλήσει εξ΄ αυτών!!!!!!!!!!!!!:lol:
pantos den 8a i8ela na imouna sti 8esitoy oyte gia 1 lepto mono stin idea kai tromazo !!! arages ekini pou pernoun tetioy idos apo fasis den ta skeftonte ifela na ξera!!! ti na po kai den 8a eruoun mono apo mitilini exei kai xiotes ependites kai stin a8ina poy katikoun kai katagonte apo ta nisia .. mas:lol:

vinman
04-09-2008, 15:53
Μακαρι να αλλάξουν τα πράγματα και να μην υπάρξει καμμία αλλαγή συνιάλων για την ιστορική αυτή εταιρεία...;)

vinman
04-09-2008, 16:08
Σε αυτή την κρίσιμη καμπή για το μέλλον της εταιρείας θα ήθελα να ελαφρύνω λίγο το κλίμα και να ανεβάσω απο το αρχείο μου το περιοδικό της NΕΛ (NEL LINES MAGAZINE)του οποίου το τεύχος που θα δείτε είναι απο το καλοκαίρι του 1996....το οποίο είναι και το πρώτο τεύχος που έβγαλε ποτέ η εταιρεία...!!!
Θα ήθελα να το αφιερώσω σε όλους τους φίλους της ιστορικής εταιρείας και να ευχηθώ για ακόμα μία φορά να συνεχίσουμε να βλέπουμε τα σινιάλα της σε όλο το Αιγαίο...

14463

14464

MYTILENE
07-09-2008, 13:48
Τις επόμενες μέρες θα έχουμε νεότερα για το μέλλον της αγαπημένης μου/μας εταιρείας που τελικά-και να με συγχωρέσετε αλλά λόγω αγανάκτησης εκφράζομαι έτσι-από τα σκατά βρέθηκε στ'απόσκατα!!!Έτσι όπως τα λέω φίλοι μου,κάποιοι φέρανε την εταιρεία σ'αυτό το χάλι που νομίζουν οτι με το να κάθονται σε ένα γραφείο κάτω από το A/C με το εσπρεσάκι και να κυκλοφορούν με τα κοστουμάκια τους σα να μη συμβαινει τπτ μπορούν να γνωρίζουν τη γίνετε στα λιμάνια,στα πλοία,στα πληρώματα,να γνωρίζουν τις ανάγκες του κόσμου,των μεταφορικών εταιρειών,των νησιών κλπ κλπ!!!!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΟΥΤΖΑ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ , ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ.

vinman
07-09-2008, 13:56
Καρτ-ποστάλ της ΝΕΛ πρίν απο 8 χρόνια πρίπου,τότε που τόσο περήφανα διαφήμιζε την άφιξη του πρώτου Αίολος εξπρές....

15017

15018

Speedkiller
07-09-2008, 14:04
Τις επόμενες μέρες θα έχουμε νεότερα για το μέλλον της αγαπημένης μου/μας εταιρείας που τελικά-και να με συγχωρέσετε αλλά λόγω αγανάκτησης εκφράζομαι έτσι-από τα σκατά βρέθηκε στ'απόσκατα!!!Έτσι όπως τα λέω φίλοι μου,κάποιοι φέρανε την εταιρεία σ'αυτό το χάλι που νομίζουν οτι με το να κάθονται σε ένα γραφείο κάτω από το A/C με το εσπρεσάκι και να κυκλοφορούν με τα κοστουμάκια τους σα να μη συμβαινει τπτ μπορούν να γνωρίζουν τη γίνετε στα λιμάνια,στα πλοία,στα πληρώματα,να γνωρίζουν τις ανάγκες του κόσμου,των μεταφορικών εταιρειών,των νησιών κλπ κλπ!!!!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΟΥΤΖΑ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ , ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ.

Φίλε MYTILENE σε καταλαβαίνω...Και όσον αφορά αυτό με τα "σ....α" είχα κάπου διαβάσει ένα φοβερό αρθρο...

Ήταν ενα πουλάκι που κρύωνε το χειμώνα και είχε πέσει χάμω κ ξεψυχούσε...Έρχεται μια αγελάδα,αφοδεύει πάνω του κ το σπεπάζει!τότε αυτό απ τη χαρά του που ζεσταινόταν άρχισε να κελαηδά...Το ακούει ένας γάτος ψάχνει μες τα περιττώματα το βγάζει κ το τρώει....

Είχε 3 συμπεράσματα η ιστορία εκ των οποίων θυμάμαι τα 2 μόνο αλλά και αυτά είναι φοβερά...

1)Οταν είσαι μες τα "σ....α" καλό είναι να μην μιλάς.....
2)Οποιος σε βγάζει απο αυτά δεν είναι πάντα φίλος σου...

Είχε γραφτεί για την ΝΕΛ αν θυμάμαι καλά και αυτή τη στιγμή φαντάζει πολυ προφητικο...

Αν το μήνυμα θεωρείται υβριστικό παρακαλώ να διαγραφεί κ ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων...

STRATHGOS
08-09-2008, 12:25
ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα,αυτοί που ήρθαν σα σωτήρες έδειξαν το πραγματικό τους στόχο που ήταν να κατασπαράξουν ότι είχε απομείνει

Τα λόγια του προέδρου της ΝΕΛ Ι.Σηφάκη στα περιοδικά της εταιρείας και οι θερμές ευχαριστίες που εξέφραζε στον Βεντούρη και τους Εμπειρους συνεργάτες του για τη σωτηρία της αγαπημένης ΝΕΛ τώρα πια μένουν στην ιστορία αλλά φαντάζουν και τόσο ειρωνικά

Συγχαρητήρια σε όλους σας λοιπόν άξιοι κύριοι διοικούντες της ΝΕΛ (πρώην και νύν) φέρατε εις πέρας το καταστροφικό σας έργο.δεν έχετε παρά να είστε περήφανοι,το έγκλημα ήταν οργανωμένο ξέρατε που βαδίζατε
πόσο θα ήθελα όμως οι λιγοστοί άνθρωποι που ένδιαφέρονται για την εταιρεία να σας χαλούσαν τα σχέδια........

πρίν ηχήσουν οι καμπάνες του τέλους υποχρεούνται να συγκαλέσουν γενικη συνέλευση η κάνω λάθος,έστω και για τη τιμή των όπλων πολύ θα ήθελα να ειμαι εκεί και να ακούσω τη κατακραυγή του κόσμου στο πρόσωπο τους Αντε βρε και αυτη δεν εχουν ιδεα απο
συνείδηση
:mad:

Νικόλας
08-09-2008, 12:36
ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα,αυτοί που ήρθαν σα σωτήρες έδειξαν το πραγματικό τους στόχο που ήταν να κατασπαράξουν ότι είχε απομείνει

Τα λόγια του προέδρου της ΝΕΛ Ι.Σηφάκη στα περιοδικά της εταιρείας και οι θερμές ευχαριστίες που εξέφραζε στον Βεντούρη και τους Εμπειρους συνεργάτες του για τη σωτηρία της αγαπημένης ΝΕΛ τώρα πια μένουν στην ιστορία αλλά φαντάζουν και τόσο ειρωνικά

Συγχαρητήρια σε όλους σας λοιπόν άξιοι κύριοι διοικούντες της ΝΕΛ (πρώην και νύν) φέρατε εις πέρας το καταστροφικό σας έργο.δεν έχετε παρά να είστε περήφανοι,το έγκλημα ήταν οργανωμένο ξέρατε που βαδίζατε
πόσο θα ήθελα όμως οι λιγοστοί άνθρωποι που ένδιαφέρονται για την εταιρεία να σας χαλούσαν τα σχέδια........

πρίν ηχήσουν οι καμπάνες του τέλους υποχρεούνται να συγκαλέσουν γενικη συνέλευση η κάνω λάθος,έστω και για τη τιμή των όπλων πολύ θα ήθελα να ειμαι εκεί και να ακούσω τη κατακραυγή του κόσμου στο πρόσωπο τους

φίλε μου δεν έχεις δίκαιο ο πρώην βεντούρης δεν είχε τέτοιο σκοπό και το έδειξε με το που πήρε την εταιρία έγιναν ριζικές αλλάγες τα καράβια ένα ένα τα σουλούπωσε και ήταν ωραίος όσο για τον νύν συμφωνώ

MYTILENE
08-09-2008, 13:56
ΡΕ ΝΙΚΟΛΑ μας δουλέυεις????????Τι μας λές τώρα?Μεγαλώσαμε με αυτή την εταιρεία,ταξιδέψαμε,χαρήκαμε με τη προοδό της,λυπηθήκαμε με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ των μεγάλων ΔΙΟΙΚΟΥΝΤΩΝ που από τα πρόβατα και τα χωράφια(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ) βρεθήκανε σε ΚΑΡΕΚΛΑΡΕΣ και το παίζανε διευθυντές,προιστάμενοι,πράκτορες και τη κάνανε σα τα μούτρα τους-τους έχεις δεί ποτέ πως είναι?-και μετά ήρθε ο ΓΚΑΚΣΤΕΡ ο βεντούρης με το επιτελείο του-αστέρια όλοι τους:rolleyes:,δε ξέρανε τι τους γίνετε και που πάν τα 4-να της δώσει μια κλοτσιά-τη τελευταιά απ'ότι βλέπω- και να τη στείλει στο διάολο-αραπιά.Και τώρα μας λές οτι τη σουλούπωσε????Γι'αυτό έμεινε με ένα πλοίο?Γι'άυτό τα έστειλε όλα κάτω?Γι'άυτό μας έγραψε στα α........α του και τη διαλύει??????Αυτός δε καταλαβαίνει τίποτα φίλε μου.ΤΕΛΟΣ.Τα άλλα όλα είναι για λαική κατανάλωση και κουβέντες καφενειακού χαρακτήρα.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ

Νικόλας
08-09-2008, 14:03
ρε φίλε δεν μ έπιασες εγώ δεν λέω για τούτον τον βεντούρη λέω τον πρώτο που ανέλαβε και για μένα όταν την είχε για 2 χρόνια σουλουπώθηκε η εταιρία και μετά ήρθαν οι σημερινοί και έκαναν αυτά που λές άλλο καθεστώς όταν την είχε ο πρώτος όλλα στην τρίχα μέσα στο βαπόρι και το ξέρω πολύ καλά ξεχνάς με το που ανέλαβε όλλα τα πλοία πέρασαν επισκευή μέσα και ΄ξω και να δείς από μέσα πως ήταν ειδικά ο ΤΕΟ θα πάθενες πλάκα

MYTILENE
08-09-2008, 14:21
Απ'ότι ξέρω στην αρχή ήταν ο Βεντούρης-με τα POLARIS/SIREN ΚΛΠ-Ο Αγούδημος που τα ήθελε όλα cash:rolleyes:-με τo ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ-και αυτός που είναι τώρα ο καταστροφέας με τη c-link-όλοι βάλανε το χεράκι τους και καταντήσανε τη εταιρεία σα τα μούτρα τους.Από το μικρότερο μέχρι το μεγαλύτερο.Sorry που είμαι λίγο επιθετικός αλλά είμαι και εκνευρισμένος ταυτόχρονα

Νικόλας
08-09-2008, 14:30
σωστά λες ήταν αυτός με το ΠΟΛΑΡΙΣ ΚΛΠ αλλά η εταιρία πήγενε πολύ καλά και ήρθαν οι σημερινοί να τα .... δηλ τέτοιο άδοξο τέλος μια εταιρίας με ιστορία όπως είναι η ΝΕΛ είναι ΝΤΡΟΠΗ ΕΛΕΟΣ ΚΥΡΙΕ ΒΕΝΤΟΥΡΗ και καλά οκ φινίτο η εταιρία όλοι εκείνοι π θα μείνουν χωρίς δουλειά τι κάνουν??

MYTILENE
08-09-2008, 14:35
σωστά λες ήταν αυτός με το ΠΟΛΑΡΙΣ ΚΛΠ αλλά η εταιρία πήγενε πολύ καλά και ήρθαν οι σημερινοί να τα .... δηλ τέτοιο άδοξο τέλος μια εταιρίας με ιστορία όπως είναι η ΝΕΛ είναι ΝΤΡΟΠΗ ΕΛΕΟΣ ΚΥΡΙΕ ΒΕΝΤΟΥΡΗ και καλά οκ φινίτο η εταιρία όλοι εκείνοι π θα μείνουν χωρίς δουλειά τι κάνουν??
Αυτοί ρε φίλε σκοτώνουν τον αδερφό τους για μικροδιαφορά θα τους νοιάξει που θα πάνε τόσα άτομα.Στα πα.......ρια το.Ο άνθρωπος είναι γκάγκστερ κανονικός-δεν έχεις δεί το στυλ του όταν μιλάει?Μόνο από κει καταλαβένεις

Νικόλας
08-09-2008, 14:40
Αυτοί ρε φίλε σκοτώνουν τον αδερφό τους για μικροδιαφορά θα τους νοιάξει που θα πάνε τόσα άτομα.Στα πα.......ρια το.Ο άνθρωπος είναι γκάγκστερ κανονικός-δεν έχεις δεί το στυλ του όταν μιλάει?Μόνο από κει καταλαβένεις
καλά λές φίλε γκάγκστερ είναι πώς νομίζεις ότι χώρισε από τον αδερφό του(πολαρις κτλ)στην ΝΕΛ θα κάνει πίσω αλλά βέβαι τι τον νοιάζει??έχει και άλλη εταιρία την ξεζούμισε(ΝΕΛ) είδε ότι δεν βγάζει άλλα και τώρα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΝΕΛ

Speedkiller
08-09-2008, 14:41
Εμενα μου αρεσει που σε μια ανακοινωση του κατηγορουσε τον Λασκαρίδη νομίζω?Τελος πάντων αυτόν που ξεπουλησε τις Μινωικες και την Hellenic και έφυγε...Mega Pano τον αποκαλούσε...Τώρα μου φαίνεται στα βήματα του βαδίζει...

stefanosp
08-09-2008, 17:27
Ενα λεπτό για να τα βάλουμε τα πράγματα σε σειρά νικόλα έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα,το ότι η Β-διαχειριστική κατα κόσμον ventouris ferries ανέλαβε στην αρχή το ναυτιλιακό κομμάτι της ΝΕΛ πληρωματα τεχνικη υποστηριξη και λοιπά δεν σημαίνει πως διοικούσε την εταιρεία,ο ίδιος Βεντούρης που διοικεί και σήμερα διοικούσε και τότε

STRATHGOS
09-09-2008, 20:15
Καλημαρα οτι σου ειπαν για την NEL ειναι ψεματα:mad: Η NEL παραμενη οπως ειναι:D και οτι μαθαινω για τα πλοιατης απο δω και περα θα στο λεω .. Αυτα λογια μου ηπε ενα ατομο απο την NEL!! Αλλα μαλλον δεν θα ξερει!:( τι να πω....

2nd mate
11-09-2008, 14:24
ΣΑΠΦΩ , ΟΜΗΡΟΣ , ΑΡΙΩΝ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ , ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ , ΑΛΚΑΙΟΣ , ΜΥΤΙΛΗΝΗ , ΘΕΟΦΙΛΟΣ , ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ , ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ , ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ Ι , ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ ΙΙ (δεν τα θελω σαν Κεντερης Ι και ΙΙ)
Α ρε μεγαλε Βεντουρη κοιτα ιστορια εταιρειας που παρελαβες και μεσα σε τρια χρονια την εκανες φυτιλια. ηρθες σαν σωτηρας να καθαρισεις τα λαμογια και δεν εκανες τιποτα, μονο παραταση στο θανατο εδωσες γραφοντας στα παλαιοτερα των υποδηματων σου( για να μη πω κατι πιο αισχρο) τοσους εργαζομενους, τοσους μετοχους, τοσα ονειρα , τετοια ιστορια, τοσους επιβατες και νησιωτες και ολα αυτα για το κερδος το δικο σου και των μισθοφορων που κουβαλας μαζι σου. Τελικα το ονομα Αποστολος εμελε να ειναι η καταστροφη για την εταιρεια αυτη. Ας μεινουμε με την αναμνηση ολοι εμεις οι Νελιτες και οι καραβολατρεις , εχοντας την ελπιδα οτι καποτε μια αλλη τριηρης θα εμφανιστει στη τζιμινιερα ενος βαποριου μιας νεας εταιρειας και θα μας ταξιδεψει τοσο σωματικα οσο και πνευματικα. ΝΕΤΑ ΠΛΩΡΑ - ΠΡΥΜΑ.

MYTILENE
11-09-2008, 14:33
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ!!!!!!!ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.............

moutsokwstas
12-09-2008, 20:47
...τουλαχιστον απ οτι λενε καποιοι κατοικοι της μυτιληνης και ταυτοχρονα μετοχοι, ενα καλο που εκανε ο βεντουρης ειναι ο,τι εξυγειανε οικονομικα τη νελ....και μετα τι μενει? τωρα λενε σαραβαλα το θεοφιλο και τη μυτιληνη οι ιδιοι αυτοι που ανεφερα στην αρχη, ενω οταν μπηκε το μυκονος στη γραμμη υπεραμυνθηκαν του θεοφιλου κι επνεαν μενεα εναντιον του. βρε πως αλλαζουν οι καιροι....για να εξηγουμαι και να μην παρεξηγουμαι, ειμαι λατρης της προ βεντουρη εποχης, καθως εμεινα στη μυτιληνη (1982-1988) με ο,τι συνεπαγεται αυτο.

moutsokwstas
12-09-2008, 20:51
ακομα περιμενω να δω και να ακουσω νεα για τα 2 νεα πλοια που λεγεται οτι παρηγγειλε ο βεντουρης, λιγο πριν το ατυχημα του θεοφιλος....

Speedkiller
12-09-2008, 20:55
Κατι μου λέει πως θα περιμένεις πολυ...;):mad:

Speedkiller
12-09-2008, 21:02
Παιδιά είσαστε πολύ κακοί...Στο δρόμο είναι τα πλοία!Απλά χάθηκαν λιγάκι...:)

scoufgian
12-09-2008, 21:11
μάλλον καμιά πίτσα θα παρείγγειλε αλλά την έστειλε πίσω επειδή δεν είχε πολύ πεπερόνι,για πλοία δεν νομίζω :D
κακιες............κατσε να μπει μεσα o Strathgos να μας περιποιηθει ολους.........:lol::lol::lol:

Νικόλας
13-09-2008, 00:22
παιδιά σήμερα έμαθα ότι η εταιρία από τον προηγούμενο μήνα έχει αρχίσει περικοπές στα πληρώμματα μετά ο ΤΕΟ όταν φτιαχτεί αλλάζει σημαία και την κάνει και η εταιρία είναι μέσα 10εκ. eura και τα καραβάκια τα στέλνει κάτω για να μην τα κατασχέσουν

Speedkiller
13-09-2008, 08:32
Ρεσυ Νικολα οκ δεν έχω λόγο να σε αμφισβητησω αλλα είναι δυνατον να μπηκε μέσα 10 εκ ευρώ?Αν καλοκαιρινή περίοδο μπήκε μέσα τόσο πολύ τότε δεν μπορεί όχι η ΝΕΛ αλλά καμμία ναυτιλιακή εταιρεία να επιβιώσει στη χώρα!Θα σηκωθούν και θα φύγουν όλοι...Δεν γνωρίζω κάτι αλλά μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά...;)

despo
13-09-2008, 19:01
Αλλη μια εταιρεια σιγα-σιγα εξαφανιζεται μεσα στις παλινωδίες/αρπαχτές 'μετόχων' η με οποιοδήποτε άλλο όνομα μπορεί να τους αποκαλέσει καποιος.

gioannis13
14-09-2008, 09:50
Προτεινω την μετονομασια της εν λογω εταιριας σς ΝΕΕ,δηλαδη Ναυτιλιακη Εταιρια Ερυθρας...............................;)

esperos
14-09-2008, 10:02
Υπάρχει ήδη ΝΕΕ και είναι το Ναυτικό Επιμελητήριο Ελλάδας :lol:

jvrou
14-09-2008, 13:26
Ρεσυ Νικολα οκ δεν έχω λόγο να σε αμφισβητησω αλλα είναι δυνατον να μπηκε μέσα 10 εκ ευρώ?Αν καλοκαιρινή περίοδο μπήκε μέσα τόσο πολύ τότε δεν μπορεί όχι η ΝΕΛ αλλά καμμία ναυτιλιακή εταιρεία να επιβιώσει στη χώρα!Θα σηκωθούν και θα φύγουν όλοι...Δεν γνωρίζω κάτι αλλά μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά...;)

Φίλε speedkiller προσωπικά δεν ξέρω αν ισχύει το νούμερο που λέει ο Νικόλας (δεν νομίζω να το φαντάστηκε) αλλά συνήθως η εταιρίες βγάζουν καταστάσεις αποτελεσμάτων χρήσης εξαμήνου. Άρα αν εκδόθηκε αρχές σεπτεμβρίου μία τέτοια σημαίνει πως αναφέρεται στην περίοδο Ιανουάριος-Ιούνιος 2008 η ζημία. Επαναλαμβάνω πως δεν ξέρω αν ισχύει το νούμερο.

cpt_Hiotis
14-09-2008, 21:45
Τα εξαμηνιαία αποτελέσματα της εταιρείας αναφέρουν:

Κέρδη/(ζημίες) προ φόρων (συνεχιζόμενες
δραστηριότητες)
-11.621.319,80

.
.
.
Καθαρή αύξηση / (μείωση) στα ταμειακά
διαθέσιμα και ισοδύναμα περιόδου (α)+
-1.025.452,88
(β) + (γ)

ΠΗΓΗ: NEL LINES (http://www.nel.gr/media/files/Oikonkat/2008/aeksa/nel3006.pdf)

Όποιος μπορεί να καταλάβει κάτι, ας μου πει και εμένα... :D

Thanasis89
15-09-2008, 02:15
Το πρώτο αφορά τα κέρδη ή τις Ζημίες. Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε καθαρή ζημιά αφού το ποσό είναι αρνητικό. Το δεύτερο αφορά την μείωση ή την αύξηση του αποθεματικού της εταιρείας. Και στην προκειμένη περίπτωση έχουμε αρνητικό πρόσημο. Γενικά μπορούμε να πούμε ότι κυριαρχεί καθοδική πορεία και στις δύο περιπτώσεις.

Υ.Γ. Αν ανοίξετε το αρχείο που μας δίνει ο cpt Hiotis και στις δύο περιόδους τα "ταμειακα διαθέσιμα" και της εταιρείας αλλά και του ομίλου λήγουν με πτώση.

vinman
20-09-2008, 13:18
Πόσο διαφορετικά ήταν τα πράγματα πέρυσι.........
...με πόσα πλοία....και πόσα δρομολόγια....

16759

16760

16761

16762

...και ακόμα καλύτερα το 2006.......

16763

Νικόλας
20-09-2008, 13:20
ακριβώς φίλε vinman ΠΕΡΣΥ αχ αχ

moutsokwstas
20-09-2008, 19:15
λογω του προσφατου ταξιδιου μου στο ισραηλ, δεν καταφερα να περασω απο τη χαιφα και το λιμανι της. επειδη δε με βοηθα η μνημη μου, θυμαται καποιος τη δεκατια του '80, ποιο πλοιο ειχε στειλει η νελ στη χαιφα, να μεταφερει τους παλαιστηνιους? μηπως το σαπφω? και μηπως ειχε περικοψει το δρομολογιο της θεσσαλονικης? δεν παιρνω ορκο, ευχαριστω.

vinman
20-09-2008, 19:19
λογω του προσφατου ταξιδιου μου στο ισραηλ, δεν καταφερα να περασω απο τη χαιφα και το λιμανι της. επειδη δε με βοηθα η μνημη μου, θυμαται καποιος τη δεκατια του '80, ποιο πλοιο ειχε στειλει η νελ στη χαιφα, να μεταφερει τους παλαιστηνιους? μηπως το σαπφω? και μηπως ειχε περικοψει το δρομολογιο της θεσσαλονικης? δεν παιρνω ορκο, ευχαριστω.

Είχε στείλει φίλε moutsoKwstas τον Οδυσσέα Ελύτη στις 16 Δεκεμβρίου του 1983...
Πλοίαρχος τότε ο Βαγγέλης Σκανδάλης!

STRATHGOS
20-09-2008, 20:18
MALON FETOS H NEL DEN 8A KANI EKRONI GIA TINO!!:mad:

moutsokwstas
20-09-2008, 20:54
εσυ ισως να θυμασαι καλυτερα φιλε μου, μια κι εχεις συγκρατησει και την ακριβη ημερομηνια!

vinman
20-09-2008, 21:07
εσυ ισως να θυμασαι καλυτερα φιλε μου, μια κι εχεις συγκρατησει και την ακριβη ημερομηνια!

..υπάρχει και φωτογραφία...με την πρώτη ευκαιρία θα την ανεβάσω...;)

scoufgian
21-09-2008, 06:30
..υπάρχει και φωτογραφία...με την πρώτη ευκαιρία θα την ανεβάσω...;)
για σκαναρε τιποτα να δουμε............

Leo
21-09-2008, 14:01
Αυτή η μπροσούρα δεν νομίζω ότι τιμά την ΝΕΛ, ούτε τον εικονιζόμενο. Πήραν μαζί την κάτω βόλτα γενικότερα :mad:.

stefanosp
21-09-2008, 14:04
για την ακιβεία leo ο δεύτερος τη πήρε λίγο νωρίτερα,άλλα με το ίδιο σκεπτικό δεν τιμά την εταιρεία και το όνομα των πλοίων της,προσωπικά πάντως δεν μου φαίνεται και τόσο άσχημο

vinman
22-09-2008, 17:03
για σκαναρε τιποτα να δουμε............

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=116092#post116092

scoufgian
22-09-2008, 17:08
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=116092#post116092
Μανωλη ευχαριστουμε παρα πολυ για τη φωτογραφια

manolis m.
26-09-2008, 03:58
Asximo den einai katholou...I nel otan sindyase ton Mytilinio ellina olympioniki me ton AIOLO arxika dintas to onoma tou..ekane pisteuw mia poli kali kinisi apo pleuras promotion!

2nd mate
27-09-2008, 21:19
χαζευα τις πολυ ομορφες φωτο που ανεβασαν οι φιλοι απο τα εγκαινια του Ελυρου...Ειδα την ομορφια,την πολυτελεια,την αρχοντια σε ολο της το μεγαλειο σε αυτο το βαπορι.Ακομα ειδα τους Χανιωτες που πιστευω πως πολυ υπερηφανοι κατεβηκαν στο λιμανι να υποδεχθουν το νεο αποκτημα της εταιρειας και ζηλεψα ρε παιδια.Ζηλεψα σαν Μυτιληνιος γιατι καποτε το καναμε και εμεις αυτο με την ΝΕΛ και πολλοι απο εμας πιστεψαμε οτι θα ξαναζουσαμε τετοιες στιγμες στο λιμανι της Μυτιληνης αλλα αντιθετως κοντευουμε να χασουμε και αυτα τα παλια αλλα ομορφα πλοια που εχουμε γιατι καποιοι "σωτηρες" φροντισαν και γι'αυτο. Και μπορει να βγει καποιος και να μου πει οτι εχω εμπαθεια με τον Βεντουρη, αλλα πραγματικα δεν με νοιαζει ας το πουν και ας με αφησουν να ρωταω " Κυριε Βεντουρη εσυ προκειται να εγκαινιασεις τιποτα σε αυτη την εταιρεια ??????? "

Markos
27-09-2008, 21:30
αμα ποτε αποφασισει να εγκαινιασει κατι, για ερυθρα το βλεπω και αυτο ετσι κι αλλιως...

stefanosp
27-09-2008, 22:51
απο ότι άκουσα η ΑΝΕΚ δεν πρόκειται να αποχωρήσει απο τη γραμμή έχει γλυκαθεί για τα καλά,αν είχαν ναυλώσει το Λισσός το καλοκαίρι και συνέχισαν τώρα με το ταξιάρχη ως εγ-ογ θα είχαν διαφυλάξει τη γραμμη μέχρι την επισκευή του θεόφιλου,και δεν θα άνοιγε η όρεξη της ΑΝΕΚ τέσπα έχω κουραστεί να να λέω και να τα γράφω και τα ξαναλέω και να τα ξαναγράφω και να μένουν μόνο λόγια

moutsokwstas
28-09-2008, 12:56
τα του ελυρου ας τα βλεπουν οι υψηλα ισταμενοι της νελ, που εχουν το μαχαιρι και το πεπονι...να κανουν το σταυρο τους εκει στους αγιους που το καλοκαιρι δεν απεσυρε το πλοιο της η hsw και με το στραπατσο του θεοφιλου βρεθηκε η ανεκ και βοηθησε το νησι! αλλιως θα ηταν ερμαια η θα εβαζαν οι τουρκοι κανενα πλοιο...λεμε τωρα.

MYTILENE
01-10-2008, 17:29
Λέει ο σοφός λαός οτι αν αρχίσεις να μαλα.......ζεσαι πολύ δύσκολα ξεκολλάς, και επειδή είναι τόσο ωραίο δε το σταματάς όσο και αν μεγαλώσεις.Έτσι και τα τσακάλια της ΝΕΛ,αυτοί οι σωτήρες της αγαπημένης μας εταιρείας πήρανε τις αποφάσεις τους και κάνανε Α Λ Λ Η Μ Ι Α ΜΕΓΑΛΗ Μ......ΚΙΑ!!!!Αποφασίσανε οτι από 01/10 όλοι οι κάτοχοι φορτηγών-μεταφορικές εταιρείες κλπ για να μπαίνουν στα πλοία της ΝΕΛ -όσα μείνανε δλδ- θα πρέπει να .........πληρώνουν Μ Ε Τ Ρ Η Τ Α :p:rolleyes::confused:!!!!!Και ακόμα γελάει ο κόσμος μαζί τους κουνώντας το κεφάλι..........!!!!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΟΙ:mad:

scoufgian
01-10-2008, 17:40
Λέει ο σοφός λαός οτι αν αρχίσεις να μαλα.......ζεσαι πολύ δύσκολα ξεκολλάς, και επειδή είναι τόσο ωραίο δε το σταματάς όσο και αν μεγαλώσεις.Έτσι και τα τσακάλια της ΝΕΛ,αυτοί οι σωτήρες της αγαπημένης μας εταιρείας πήρανε τις αποφάσεις τους και κάνανε Α Λ Λ Η Μ Ι Α ΜΕΓΑΛΗ Μ......ΚΙΑ!!!!Αποφασίσανε οτι από 01/10 όλοι οι κάτοχοι φορτηγών-μεταφορικές εταιρείες κλπ για να μπαίνουν στα πλοία της ΝΕΛ -όσα μείνανε δλδ- θα πρέπει να .........πληρώνουν Μ Ε Τ Ρ Η Τ Α :p:rolleyes::confused:!!!!!Και ακόμα γελάει ο κόσμος μαζί τους κουνώντας το κεφάλι..........!!!!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΟΙ:mad:
με βαση τα λεγομενα σου ,αυτο ειναι πρωτακουστο .απ οτι ξερω η ΑΝΕΚ ,εχει φτασει σε σημειο ,να παιρνει απο τις μεταφορικες ,επιταγες αρκετων μηνων και η ΝΕΛ θελει μετρητα?Βρε δεν παμε καθολου καλα.............Δεστε τους πρωτου δεσουν τα εναπομειναντα πλοια

MYTILENE
01-10-2008, 17:56
Φίλε SCOUFGIAN Τις μα.......κιες ΠΑΝΤΑ η ΝΕΛ-ή καλύτερα οι διάννοιες τις ΝΕΛ- τις σκέφτονται πρώτοι!!!!!Πρωτοπόροι σου λέω σε ιδέες,τι να λέμε τώρα!!!!!

ντεμης 13
01-10-2008, 18:06
με βαση τα λεγομενα σου ,αυτο ειναι πρωτακουστο .απ οτι ξερω η ΑΝΕΚ ,εχει φτασει σε σημειο ,να παιρνει απο τις μεταφορικες ,επιταγες αρκετων μηνων και η ΝΕΛ θελει μετρητα?Βρε δεν παμε καθολου καλα.............Δεστε τους πρωτου δεσουν τα εναπομειναντα πλοια

Φιλε scoufgian, οντως η ΑΝΕΚ επαιρνε παντα επιταγες ομως φετος που μπηκε στην Παροναξια επαιρνε μονο μετρητα για τα φορτηγα, απο οτι μου ειπε ενας φιλος μου που δουλευε στο ΠΡΕΒΕΛΗΣ.

scoufgian
01-10-2008, 18:11
Φιλε scoufgian, οντως η ΑΝΕΚ επαιρνε παντα επιταγες ομως φετος που μπηκε στην Παροναξια επαιρνε μονο μετρητα για τα φορτηγα, απο οτι μου ειπε ενας φιλος μου που δουλευε στο ΠΡΕΒΕΛΗΣ.
εχω την εντυπωση πως αυτο ισχυει μονο για τα δρομολογια αυτης της περιοχης.για το καθεστως της Κρητης νομιζω πως συνεχιζεται αυτο το βιολι

stefanosp
01-10-2008, 19:04
το να διαυκολύνεις τον πελάτη σου είναι καλό γιατί έτσι εντός εισαγωγικών τον δένεις και είναι δύσκολο να σε αφήσει,πάντως η ΝΕΛ δεν τα πάει καθόλου καλά με τις μεταφορικές τελευταία,πρόσφατα έγινε ένα περιστάτικο με το κρεοπωλείο Σελάχας στη καλλονή το οποίο έπαθε μεγάλη οικονομική ζημιά επεδή όπως ισχυρήστηκε η εταιρεία δεν άφησε να επιβιβαστεί ένα φορτηγό με ζώα στον ταξιάρχη λόγω του ότι ο οδηγός του το ίδιο πρωί είχε τσακωθεί με το λοστρόμο του πλοίου

moutsokwstas
01-10-2008, 19:10
επεσε εξω ο προυπολογισμος της νελ και βγηκε σαν τον υπ.οικονομιας στη γυρα για λεφτα? δεν ξερω αν ζητουν επιναυλο για το βαρος των αποσκευων των ταξιδιωτων, οπως ειχε ακουστει τελος καλοκαιριου οτι ηθελαν να βαλουν καποιες εταιριες! να το δουμε κι αυτο....κανενα νεο απο καμια αγορα? ουτε στην πωληση δεν ειναι ικανοι οπως δειχνουν τα πραγματα.

manolis m.
01-10-2008, 22:46
Ma ti prospathoun na kanoun se autin etairia ???? Ntoukou ta lefta tin stigmi pou oles oi ypoloipes etairies kanoun epitages ???? Pistueoun pws tha mpie perrisotro reusto sta tameia tis ???? Min sas pw pws tha xasoun kai autous pou pigainoerxontai me NEL..

cpt_Hiotis
02-10-2008, 00:16
Λυπάμαι που θα το πω αλλά μόνοι τους βάζουν τα χεράκια τους και βγάζουν (πιο βαθιά) τα ματάκια τους. Είναι σαν να θέλουν να στείλουν και τα Ταξιάρχης/Μυτιλήνη στην Ερυθρά και απλά προετοιμάζουν το κλίμα ώστε να που σαν δικαιολογία για την απoδρομολόγηση ότι δεν ήταν βιώσιμο το δρομολόγιο!!! Ας συνέρθουν στην εταιρεία και ας προσπαθήσουν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα, όσο υπάρχει ακόμα χρόνος (δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό αλλά μια εταιρεία με ιστορία 30 χρόνων αξίζει μια προσπάθεια), ας διώξουν τα ταχύπλοα και ας επενδύσουν σε νεότερα second - hand πλοία με καλή χωρητικότητα, ταχύτητα και συγκριτικά χαμηλή κατανάλωση.

KABODETHS
02-10-2008, 09:02
μήπως΄κλείνουν όλους τους λογαριασμούς και άντε γειά....

MYTILENE
02-10-2008, 09:39
Να σου πώ κάτι φίλε?Το καλύτερο πλέον θα είναι αυτό,να ξεκουμπιστούνε γιατί αρκετά μας έχουν εκνευρίσει.Ας πάνε στο .... λοιπόν να ηρεμήσουμε κι εμείς

Speedkiller
02-10-2008, 12:44
Ma ti prospathoun na kanoun se autin etairia ???? Ntoukou ta lefta tin stigmi pou oles oi ypoloipes etairies kanoun epitages ???? Pistueoun pws tha mpie perrisotro reusto sta tameia tis ???? Min sas pw pws tha xasoun kai autous pou pigainoerxontai me NEL..

Όσοι μπαίνουν πλέον αναγκαστικά μπαίνουν...Δυστυχώς!Αν τύχει και ξαναμπώ σε πλοίο της (λεεεεεεεεμε τωρα) θα μπω μόνο επειδή τα πλοια αυτα τα ταξιδευω και τα αγαπώ απο μικρό παιδι...Δεν υπαρχει κάτι που να με συγκινεί πια για την πορεία της (ποιας???:p) εταιρείας!Δεν είναι ρε παιδί μου πια όπως αυτό που νίωθουν πχ οι Χανιώτες για την ΑΝΕΚ και τον έλυρο κλπ...Μια χαρά τα λέει ο MYTILENE!!!Ασ τα πάρουν όλα κάτω η ας τα πουλήσουν όλα επισήμως αφού είναι ανάξιοι να τα κρατησουν εδώ..

MYTILENE
02-10-2008, 13:05
Το καινούργιο δε το ξέρεις,βγάλανε ανακοίνωση και λένε:Λόγω μηδενικής κίνησης οχημάτων από Πειραιά:rolleyes::rolleyes: παρακαλούμε να βγεί ανεκτέλεστο το σημερινό δρομολόγιο του πλοίου ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ από ΠΕΙΡΑΙΑ για Χίο-Μυτιλήνη!!!!!!Και στο Πειραιά γίνετε κανονικό προσκύνημα στα ΛΙΣΣΟΣ και ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ από το πρωί!!!!:p:p!!!!Ρε θα τρελλαθουμε τελικά

cpt_Hiotis
02-10-2008, 13:51
Και στο Πειραιά γίνετε κανονικό προσκύνημα στα ΛΙΣΣΟΣ και ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ από το πρωί!!!!:p:p!!!!Ρε θα τρελλαθουμε τελικά

Αυτό ακριβώς είναι το αποτέλεσμα της χθεσινής κίνησης της ΝΕΛ. Στέλνουν τους εναπομείναντες επαγγελματίες που ταξίδευαν με αυτούς πακέτο στην ΑΝΕΚ και την HSW. Πολύ φοβάμαι πως θα δούμε πολλά ανεκτέλεστα δρομολόγια από εδώ και πέρα...

stefanosp
02-10-2008, 15:07
απο τη μια ακούω πως ο θεόφιλος θα φτιαχτεί και θα ξαναμπεί στη γραμμή και απο την άλλη βλέπω όλα αυτά,τελικά τι να πιστεψουμε?

vinman
02-10-2008, 15:21
απο τη μια ακούω πως ο θεόφιλος θα φτιαχτεί και θα ξαναμπεί στη γραμμή και απο την άλλη βλέπω όλα αυτά,τελικά τι να πιστεψουμε? πάντως ντροπή τους αν προσπαθούν να ξεπαστέψουν σιγά σιγά την ΝΕΛ,τπτ άλλο ΝΤΡΟΠΗ! ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ

...και που να διαβάσεις και τη συνέντευξη του Βεντούρη στον Εφοπλιστή...
Εκεί θα χάσεις τα αυγά και τα καλάθια....

MYTILENE
02-10-2008, 16:05
Δε θέλω να τα σχολιάσω γιατι ο LEO καραδοκεί.................;);)!!!!!!
ΥΓ:όλα τα λεφτα είναι εκεί που γράφει το εξής:"Η ΝΕΛ ή θα είναι μια εταιρεία που θα πρωταγωνιστεί ή δε θα υπάρχει καθόλου". Παντως το σιγουρο ειναι οτι αυτη τη στιγμη δεν πρωταγωνιστει, αρα.......τελος

stefanosp
02-10-2008, 23:08
διάβασα τη συνέντευξη και απο ότι κατάλαβα υπάρχουν αυτή τη στιγμή δυο σενάρια το ένα είναι η επαναδραστηριοποίηση με τον ΘΕΟΦΙΛΟ η με άλλο πλοίο στη γραμμή η η συνολική αποχώρηση της εταιρείας απο το Αιγαίο και η κάθοδος για κάποιο χρόνο στην Ερυθρά,με σκοπο να γίνει πιο δυνατή και να επανέλθει με καινούργια πλοία

πάντως θα προτιμούσα να είχε ανοίξει περισσότερο τα χαρτιά του σχετικά με τις προθέσεις του για τη ΝΕΛ παρά να μιλάει σε όλη σχεδόν τη συνέντευξη για τη κόντρα με το Μανούση και τον Αγούδημο

manolis m.
03-10-2008, 11:07
Kai ti na peire Stefane ???? ;);)

moutsokwstas
03-10-2008, 20:20
τι να πει...αλλα και τι να κανει...δεν μπορω να καταλαβω πως αυτος ο ανθρωπος που εξυγειανε τη νελ, τωρα τα εκανε θαλασσα! εξω απο το χρηματιστηριο, οι μετοχοι-οσοι εαπεμειναν- πουλανε τις μετοχες τους, στραπατσο του θεοφιλου, ανταγωνισμος, ολα ηρθαν αναποδα. δεν εχω διαβασει τη συνεντευξη στον εφοπλιστη, αλλα ειναι αποριας αξιον πως ειναι δυνατον να βγαινει αταραχος στα μμε, μονο πριν δυο εβδομαδες ενα πρωινο στο mega τον ειδα να κουνιεται καπως και να κανει αντιλογο με τον μανουση και τον εκπροσωπο τυπου του υπουργειου. ο γιακαλης τα παρατησε οπως φαινεται κι ασχολειται μονο με τα του οικου του, το δημαρχειο. κανενας δεν δινει χειρα βοηθειας πλεον στη νελ. καληνυχτα!

manolis m.
04-10-2008, 13:25
Tha simfwnisw kai egw mazi sou...Ap oti fenetai i katastasi den exei gyrismo gia tin Nel...

moutsokwstas
04-10-2008, 17:32
τελικα εμεις οι κοινοι θνητοι καπου εχουμε δικιο και συμφωνουμε σε πολλα πραγματα, αλλα θα βγουμε παλι λαθος εκτος απο εναν, ξερετε ποιον εννοω.

taxman
04-10-2008, 21:33
kalispera se oloys apo meta apo poly kairo ena mnmkai apo mena.sti safaka ta pragmata den einai kala gia nhn nel paidia ta kPLOIA POLA XALIA KAI OXI PLHROTITA SE EPIBATES .TO AIOLOS KENERISII EXEI MONO 10 TAXIDIA.AKOYGETE EDO GIA TON TEO XEREI KATI KAPOIOS,EIMAI KAIRO GIA DOYLIA AN PROLABO STELNO FOTO APO NEL..........:)

manolis m.
06-10-2008, 03:05
File taxman ontws akougetai kato gia Teo edw pws tha episkevasthei kai tha erthei se esas ekei..twra paizei kai to na mpei kanonika stin grammi tou...

moutsokwstas
07-10-2008, 20:17
σμερα με σημερινο δημοσιευμα των αιολικων νεων, αναβρασμος και αγανακτηση, επικρατει στις ταξεις των τοπικων φορεων του νησιου σχετικα με την αμεση καταβολη του κομιστρου, για τη μεταφορα των φορτηγων οχηματων των μεταφορικων εταιριων, με τα πλοια της νελ. ριχτε κι αλλο λαδι στη φωτια...

Speedkiller
07-10-2008, 20:22
Φιλε μουτσοκώστα όσο και να ρίξουν καμμένοι ειναι...Οπότε δεν φοβούνται πια...;)

stelios_ag
07-10-2008, 20:45
Ο λόγος; Η μη έγκαιρη δημοσιοποίηση προνομιακής πληροφορίας....:confused:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=945433&lngDtrID=251

STRATHGOS
07-10-2008, 21:48
Έντονες αντιδράσεις (συνεχίζει να) προκαλεί στην τοπική κοινωνία η απόφαση της Ναυτιλιακής Εταιρείας Λέσβου να δέχεται την μεταφορά των φορτηγών οχημάτων με τα πλοία της μόνο με πληρωμή τοις μετρητοίς και να καταργήσει οποιεσδήποτε εκπτώσεις και προσφορές στις μεταφορικές εταιρείες. Την Παρασκευή τόσο το Επιμελητήριο, όσο και η ΤΕΔΚ έστειλαν επιστολές στη ΝΕΛ, στον Υπουργό Ναυτιλίας και Αιγαίου και στον Υπουργό Οικονομικών, ζητώντας την άμεση ανάκληση αυτής της απόφασης. Όπως τονίζεται στις επιστολές, το “κόστος” αυτής της απόφασης θα το πληρώσουν σε τελική ανάλυση οι καταναλωτές, που βρίσκονται ήδη σε δεινή οικονομική θέση.

Καταλήγοντας ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου υπογραμμίζει: «Η μετεξέλιξη της ΝΕΛ σε Α.Ε. και η μετάβασή της σε ξένα οικονομικά συμφέροντα δεν μπορούν να δικαιολογήσουν ως θεμιτή καμία απόφαση, που να επιβουλεύεται τα κοινωνικά και οικονομικά συμφέροντα των νησιών μας και μάλιστα με την αιτιολογία ότι η Ελλάδα δέχτηκε τόσο ισχυρό αντίκτυπο από την οικονομική κρίση, που έπληξε την Αμερική και κάποιες χώρες της Δυτικής Ευρώπης».

Ο κ. Ορφανός είχε και τηλεφωνική επικοινωνία με τη ΝΕΛ πριν στείλει την επιστολή, αλλά όπως τονίζει δεν απέδωσε καρπούς. «Η αντίδραση του επιχειρηματικού κόσμου του Νομού μας σ’ αυτή την απόφαση είναι έντονη, γιατί σε μια περίοδο που το ακτοπλοϊκό πρόβλημα βρίσκεται σε μεγάλη όξυνση, η ΝΕΛ έρχεται να δώσει την “χαριστική βολή” στους κατοίκους του τόπου μας. Η απόφαση αυτή της εταιρείας σας έπεσε σαν “κεραυνός εν αιθρία” στον επιχειρηματικό κόσμο και σε ολόκληρη την τοπική κοινωνία, αφού όλοι θα πληγούν από μια τέτοια ακραία κίνηση. Σας υπενθυμίζουμε λοιπόν ότι η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου ιδρύθηκε από το Επιμελητήριο ως εταιρεία λαϊκής βάσης, με σκοπό να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των επιχειρηματιών αλλά και όλων των κατοίκων του Νομού μας, τα νησιά του οποίου πλήττονται από την απομόνωση, την απόσταση από τα μεγάλα οικονομικά κέντρα και το απαγορευτικό μεταφορικό κόστος».

STRATHGOS
07-10-2008, 22:00
ΑΠΑΝΤΙΣΗ ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ Σε αντίθετη περίπτωση, μπορείτε να επενδύσετε στη ΝΕΛ τα χρήματά σας, προκειμένου να αποκτήσετε την πλειοψηφία των μετοχών. Και εν πάση περιπτώσει, ζητούμε εμείς άμεσα αναθεώρηση και ανάκληση της από πάσης απόψεως απαράδεκτης αυτής επιστολής».

εδω>
http://www.eolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=36559:mad: (http://www.eolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=36559)

manolis m.
07-10-2008, 23:42
Pantws exw tin entypwsi pws i Nel odigeitai pros tin autokatastrofi!

despo
08-10-2008, 09:59
Ειτε έχει, ειτε δεν έχει δίκιο ο Βεντούρης, μια και ειναι σαινι σε αγωγές και μακροσκελείς ανακοινώσεις, ενα πραγμα δεν λέει κανεις. Οταν εισαι χρόνια μονοπώλιο και μετα ξαφνικά σου χωθεί ανταγωνιστής, σίγουρα σε ΚΑΙΕΙ.

manolis m.
08-10-2008, 12:04
Auto omws den einai dikaiologia gia tin simerini katastasi tis Nel.Kai stin Anek xwthike antagwnistis sta Xania kia malista dyo fores kai ta evgale mia xara pera..kai twra pali to exei gyrisei sto monopolio kathws pleon exei dimiourgisei isxyres vaseis!

Speedkiller
08-10-2008, 12:09
Βασικά Μανώλη η ΑΝΕΚ δεν έκανε κ μεγάλα λάθη τυπου κεντέρης και επίσης δεν έπεσε φαγοπώτι...Και γι αυτούς τους λόγους η ΑΝΕΚ βγαίνει νικήτρια!!!Επίσης και η Βlue star μια χαρά κρατει!!!

manolis m.
08-10-2008, 12:12
Ara erxesai sta logia mou pou eipa pio panw pws odigeitai stin auto-katastrofi!

Speedkiller
08-10-2008, 12:24
Προφανώς...Αυτό νομίζω κανείς δεν το αμφισβητεί!!!

manolis m.
08-10-2008, 12:27
Krima gia mia etairia pou gennithike apo tin agapi twn mytiliniwn..

MYTILENE
08-10-2008, 15:14
Krima gia mia etairia pou gennithike apo tin agapi twn mytiliniwn..

..............Και που ξέπεσε τόοοοσο πολύ που έφτασε σε σημείο να τους κυνηγάνε για αυτόφωρο λιμεναρχεία και υπουργεία;););)!!!!!!.........
ΥΓ:Κάτι ετοιμάζεται πάντως.........

manolis m.
08-10-2008, 15:45
San ti file m ??? Mipws kamia paromoia energeia me auti twn Rethimniotwn (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=20409&page=5) ???

MYTILENE
08-10-2008, 16:01
Οοοοοοχι,εμείς εδώ φίλε μου μια ζώη θα βγάζουμε ο ένας το μάτι του άλλου.Γι'αυτό δε πήγε ποτέ μπροστά αυτό το νησί.Τέσπα μεγάλο θέμα είναι και θα βγούμε εκτός.Κάτι ακούγεται μεταξύ λίγων-και αυτό είναι καλά-οτι όλα αυτά τα κάνει ο Βεντούρης γιατί ετοιμάζει να κάνει κάποια κίνηση.Τι,πώς,πότε, γιατί δε ξέρω.Οτι μάθω θα το πώ........... αποκλειστικά στο nautilia:p:p

manolis m.
08-10-2008, 16:12
Xm..den akougetai asximo an ontws kati tetoio isxuei..Isws na thelei na steilei katw ola ta karavia tis Nel kai na agorasei 2-3 japanezika ploia gia na kanei anadiarthrwsi tou stolou tis NEL stin Ellada!

cpt_Hiotis
08-10-2008, 17:55
Το δικό μου ερώτημα είναι με τι χρήματα θα τα φέρει; Τώρα που ο δανεισμός και η ΑΜΚ είναι ιδιαίτερα δύσκολος... Εκτός και αν μιλάμε (επιτέλους) για πώληση των ταχύπλοων. :confused:

MYTILENE
08-10-2008, 18:19
Το δικό μου ερώτημα είναι με τι χρήματα θα τα φέρει; Τώρα που ο δανεισμός και η ΑΜΚ είναι ιδιαίτερα δύσκολος... Εκτός και αν μιλάμε (επιτέλους) για πώληση των ταχύπλοων. :confused:
Μπα,θύματα δεν υπάρχουν πια φίλοι μου!!!!Και τότε που ''πούλησε'' τα άλλα δύο και χαρήκαμε όλοι,τελικά.........μας ΚΟΡΟΙΔΕΥΕ

moutsokwstas
08-10-2008, 20:12
o mytilene ειπε πολυ σωστη και σοφη κουβεντα, οτι οι μυτιληνιοι κοιτουν πως θα βγαλουν ο ενας το ματι του αλλου! πως μπορει κανεις να συγκρινει τον ανταγωνισμο αναμεσα στις δικες τους γραμμες μυτιληνης και χανιων, οταν υπαρχει διαφορα νοοτροπιας και σκεψης αναμεσα στα δυο νησια. παρτε παραδειγμα το κερασμα. στη μυτιληνη το ουζο το κρατανε για την παρτη τους και να το στελνουν στο εξωτερικο και στα χανια κερνουν τον κοσμο τσικουδια στο τραπεζι, αυτο τα λεει ολα. και η ανεκ ειχε την blue star και την hsw αναμεσα στα ποδια της, αλλα σταθηκε ορθια και βγηκε μπροστα, ενω καποιοι αλλοι ακομα-κυριες- ακομα κυνηγουν τον κεντερη για το κυμα που σηκωνε...

manolis m.
08-10-2008, 21:25
Poli swsta ta les Moutskwsta! Etsi einai pragmamtika..

FLYING CAT 2
10-10-2008, 14:09
συγνωμη γιατι να πωληθουν τα ταχυπλοα και να μην δρομολογηθουν εξυπνα αυτη τη φορα στις κυκλαδες.[π.χ. highspeed]

manolis m.
10-10-2008, 14:45
Gt file mou einai antioikonomika ta taxyploa...kai epeidi nel einai auti...tha sfiriskei kati times..apiastes..opote tha vretheo na pigainoerxetai sxetika adeia se sxesi me ta Higspeed & ta Starakia!

Speedkiller
10-10-2008, 14:48
Και όχι μόνο γι αυτό...Γιατί δεν έχει πλοία να καλύψει τη βασική της γραμμή δηλαδή Πειραιάς-Χιος-Μυτιλήνη!Τα ταχύπλοα δεν αποτελούν λύση ούτε λόγω τιμών ούτε λόγω γκαράζ!Τι να πάρει ένας Κεντεράκος?Πόσα φορτηγά να χωρέσει???

manolis m.
10-10-2008, 14:50
Akrivws..O monos pou eixe ikanopoiitiki metaforiki ikanotita se fortiga itan o megalos Kenteris!

FLYING CAT 2
10-10-2008, 20:47
μπορει καλλιστα να δημιουργησουν διπλα δρομολογια για
-παρο ναξο
-συρο τηνο μυκονο
-ιο-θηρα
και οι τιμες τους να'ναι κατα 1 με 2 ευρω πιο χαμηλες απο τα highspeed.και τελος να αλλαξουν τα ονοματα τους σε κατι πιο πιασαρικο.ελεος πια μ'αυτον τον κεντερη.ετσι πιστευω οτι θα πηγαιναν καλυτερα τα ταχυπλοα.

newsummerlover
10-10-2008, 21:28
Για Ίο-Θήρα δεν θέλουν ούτε να ακούσουν στην ΝΕΛ.Για Σύρο -Τήνο- Μύκονο και για Πάρο-Νάξο θα πρέπει να οργανωθούν , να ανοίξουν νωρίς πλάνα , να είναι σταθεροί στα δρομολόγια , να προσφέρουν ικανοποιητικές υπηρεσίες τα πλοία τους, ικανοποιητικές ταχύτητες , καλά ωράρια, ανταγωνιστικές τιμές και να έχουν υπομονή για εδραιωθούν.Πόσο εφικτό το βρίσκεις αυτό με την σημερινή ΝΕΛ???

cpt_Hiotis
10-10-2008, 21:39
Κατά την άποψη μου τα HSC δεν συμφέρουν από οικονομικής άποψης αυτήν την στιγμή την εταιρεία σε σύγκριση με δύο -ή τρία καλά συμβατικά- γιατί:

1. Τα ταχύπλοα δραστηριοποιούνται πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε σχέση με τα συμβατικά που μπορούν να λειτουργήσουν όλες τις ημέρες του χρόνου αποδίδοντας συνέχεια στην εταιρεία και αποσβένοντας το αρχικό κεφάλαιο επένδυσης.

2. Το κόστος λειτουργίας των HSC (και κατά βάση τα καύσιμα) είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από ένα συμβατικού που εκτελεί ακριβώς το ίδιο δρομολόγιο

3. Το περιθώριο κερδοφορίας ενός HSC είναι πολύ μικρότερο από ενός αντίστοιχου συμβατικού (και αυτός είναι βασικά και ο λόγος που αποδρομολογήθηκαν όλα το πολύ μέχρι το τέλος του Σεπτέμβρη)

και τέλος

4. Η ΝΕΛ στην κύρια γραμμή της παραπαίει και αν δεν φροντίσει να εκσυγχρονιστεί σύντομα θα κινδυνεύσει να την χάσει τελείως.

MYTILENE
10-10-2008, 23:24
Κατά την άποψη μου τα HSC δεν συμφέρουν από οικονομικής άποψης αυτήν την στιγμή την εταιρεία σε σύγκριση με δύο -ή τρία καλά συμβατικά- γιατί:

1. Τα ταχύπλοα δραστηριοποιούνται πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε σχέση με τα συμβατικά που μπορούν να λειτουργήσουν όλες τις ημέρες του χρόνου αποδίδοντας συνέχεια στην εταιρεία και αποσβένοντας το αρχικό κεφάλαιο επένδυσης.

2. Το κόστος λειτουργίας των HSC (και κατά βάση τα καύσιμα) είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από ένα συμβατικού που εκτελεί ακριβώς το ίδιο δρομολόγιο

3. Το περιθώριο κερδοφορίας ενός HSC είναι πολύ μικρότερο από ενός αντίστοιχου συμβατικού (και αυτός είναι βασικά και ο λόγος που αποδρομολογήθηκαν όλα το πολύ μέχρι το τέλος του Σεπτέμβρη)

και τέλος

4. Η ΝΕΛ στην κύρια γραμμή της παραπαίει και αν δεν φροντίσει να εκσυγχρονιστεί σύντομα θα κινδυνεύσει να την χάσει τελείως.
Αν δεν την έχασε ήδη φίλε................;)

kastro
11-10-2008, 19:05
Υπάρχει η σκέψη αγορά νέου πλοίου για την Νελ;

cpt_Hiotis
11-10-2008, 20:03
Αν δεν την έχασε ήδη φίλε................;)

Θέλω να ελπίζω για το καλύτερο, εάν και φοβάμαι για το χειρότερο... ;)

Πως σου ήρθε αυτό; Μήπως έχεις ακούσεις κάτι; Γιατί εάν είναι έτσι, go ahead make my day που λεν και στο χωριό μου!!! :D

manolis m.
11-10-2008, 23:39
Kastro..to allo me ton Toto to ksereis ??? xexe!

moutsokwstas
12-10-2008, 19:29
...τωρα με την οικονομκη κριση θα παρει πλοιο....θα απορριψουν την αιτηση χορηγησης δανειοθ, αρχης -εξαρχης οι τραπεζες. ηδη στην κορεα ακυρωνονται παραγγελιες, τι να λεμε τωρα....

STRATHGOS
12-10-2008, 19:39
ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΟΙΑ ΤΑΧΥΠΛΟΑ ΤΗΣ ΝΕΛ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ..:D

stefanosp
12-10-2008, 19:53
τι ερωτήσεις είναι αυτές; θα σε αφήσω στο ίδιο εξάμηνο
αιολος κεντερης 1 και παναγία θαλασσινή είναι αυτά που δεν έχουν περάσει ακόμα το σουεζ

scoufgian
12-10-2008, 19:55
εγω θα του ριχνα 7ημερη αποβολη απο το ναυτιλια!!!!ενας νελιτης να κανει τετοιες ερωτησεις.ντροπη φιλε στρατηγέ.Θα το πω στο θειο Αποστολο και μετα ποιος σε πιανει στο νησι..........:confused::confused:

dimitris
12-10-2008, 20:00
ποτε δεν ειναι αργα... για Σουεζ... :p
το ενα στον Πειραια και το αλλο στο Λαυριο
1986719868

STRATHGOS
12-10-2008, 20:12
Aραγες το Παναγια θαλασσινη δεν μπορει να κανει το δρομολογιο πειραια χιο μυτιληνη!! γιατι τωρα λογικα θα βγει το μυτιληνη για επισκευη!!:???: η ο κεντερης

kastro
12-10-2008, 20:20
Aραγες το Παναγια θαλασσινη δεν μπορει να κανει το δρομολογιο πειραια χιο μυτιληνη!! γιατι τωρα λογικα θα βγει το μυτιληνη για επισκευη!!:???: η ο κεντερης

Ποιός θα το προτιμάει με τέτοιες τιμές.

STRATHGOS
12-10-2008, 20:44
Ποιός θα το προτιμάει με τέτοιες τιμές.
Τελος παντων αν αφησει η εταιρια τη γραμμη διχως πλοιο εστω και για ενα μηνα πιστευω μπορει και να ειναι καταστροφικο για την εταιρια και θα ανοιξει διαπλατα τις πορτες στις αλλες εταιριες (που ηδη το εχει πραξει):mad:

scoufgian
12-10-2008, 20:49
Τελος παντων αν αφησει η εταιρια τη γραμμη διχως πλοιο εστω και για ενα μηνα πιστευω μπορει και να ειναι καταστροφικο για την εταιρια και θα ανοιξει διαπλατα τις πορτες στις αλλες εταιριες (που ηδη το εχει πραξει):mad:
τωρα κατι ειπες..............τραβα μια τζουρα και relax..........το τελος ερχεται.........

FLYING CAT 2
13-10-2008, 13:06
το παναγια θαλασσινη γιατι ειναι στο λαυριο και οχι στο πειραια και βασικα γιατι το καλοκαιρι δεν κατεβηκε και αυτο για ερυθρα.

STRATHGOS
13-10-2008, 17:58
το παναγια θαλασσινη γιατι ειναι στο λαυριο και οχι στο πειραια και βασικα γιατι το καλοκαιρι δεν κατεβηκε και αυτο για ερυθρα.
den tiri kapoies prodiagrafes nomizo:???:

moutsokwstas
14-10-2008, 19:44
στις 20 οκτωβριου σε συσκεψη στη μυτιλινη θα αποφασισθει τι μελλει γενεσθαι με τη ναυτιλιακη και τη γραμμη χιου-μυτιληνης.

manolis m.
14-10-2008, 23:35
Ante na doume ti tha apofanthoun ta megala kefalia tis etairias!

STRATHGOS
15-10-2008, 14:51
KAI AKOMA DEN EXOYME DI TA XIROTERA.. APLI POLITES ARXIZOUN KAI DIAMARTIRONTE ENTONA..
Nαυτιλιακι Εταιρια Λεσβου (κατι σαν παραμυθι)
εδω> www.emprosnet.gr/emprosnet/opinions/article.asp?cid=78&uid=2008101548784

gtogias
15-10-2008, 14:56
KAI AKOMA DEN EXOYME DI TA XIROTERA.. APLI POLITES ARXIZOUN KAI DIAMARTIRONTE ENTONA..
Nαυτιλιακι Εταιρια Λεσβου (κατι σαν παραμυθι)
εδω>

Λείπει κάτι, πχ σύνδεσμος?

STRATHGOS
15-10-2008, 15:00
Λείπει κάτι, πχ σύνδεσμος?

miso kolise o ypoligistis mou se liga lepta 8a einai etimo

STRATHGOS
15-10-2008, 15:08
einai etimo mpite na to dite!!!

gtogias
15-10-2008, 15:24
Δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες του ξεπεσμού της ΝΕΛ, αν και φαντάζομαι ότι θα είναι ανάλογες με αυτές του αφανισμού της ΔΑΝΕ, της Ν.Ε. Χίου, της ΑΝΤΕΣΙ κλπ.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει η βούληση να αποδοθούν ευθύνες και αν οι όποιες ατασθαλίες μπορούν να τεκμηριωθούν.

Έστω όμως ότι όντως αποδίδονται σε όποιους φταίνε. Ε, και? Θα ξαναφέρουν πίσω τα μεγαλεία της ΝΕΛ? Θα αλλάξει-βελτιωθεί το επίπεδο των μεταφορών-συγκοινωνιών στο Βόρειο Αιγαίο.

Μήπως χρειάζεται κάτι διαφορετικό πλέον και αν ναι υπάρχουν προτάσεις γιαυτό?

MYTILENE
16-10-2008, 01:49
Πληροφοριές μου λένε:ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ Άγονη Αλεξ/πολή-Ρόδο,ΜΥΤΙΛΗΝΗ Χίο-Πειραιά και η έκπληξη........ΑΙΟΛΟΣ 2 ενδοκυκλαδικές άγονες!!!Το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ Ναυλωση για 6 μήνες ακόμη στην ΑΡΑΠΙΑ!!!!Όσο για το ΤΕΟ μας, ακόμη παίζονται πολλά,έχει και άλλες .....-άγονες?????-γραμμές πάντως;)

manolis m.
16-10-2008, 08:02
Endokikladikes agones to Aiolos 2 ???? Me ti taxytita ? mallon kommeno tha to piaginoun sta 18-22 milia mou fenetai!

stefanosp
16-10-2008, 08:38
ο θεόφιλος πρέπει να ξαναμπεί χίο μυτιλήνη αλλά το θέμα είναι πως το λισσός δεν πρόκειται να φύγει έτσι εύκολα,οπότε;
παρόλο που εμείς ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΟ ΤΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΛΙΣΣΟΣ

MYTILENE
16-10-2008, 10:17
Το ΘΕΟΦΙΛΟΣ δε το ξέρει κανείς αν θα επιστρέψει,ελπίζω μέχρι τέλος του μηνός να μάθουμε-καλά νέα!!Όσο για το ΑΙΟΛΟΣ 2 και μένα μου έκανε εντύπωση και αν γίνει θα κάνει το δρομολόγιο-λογικά-με συμβατική ταχύτητα.Μυρίστηκε χρήμα στις άγονες ο Βεντούρης γι'αυτό τα έβαλε και με τους 2 μετρ των άγονων(Μανούση-Μακη Αγούδημο;)) !!

STRATHGOS
16-10-2008, 10:38
Sigoyra an simetasxi kai i NEL sto diagonismo me taxiploa ilikias 7 xronon ploia sigoura 8a einai pliodotis i eteria.... makari meriki omos 8a prepi na alaξοun epagkelma...:D

laz94
16-10-2008, 10:39
να κάνω μια μια μικρή ερώτηση; επειδή το διάβασα και σε άλλα posts. ποιό είναι το "αίολος 2";;;; μήπως το αίολος κεντέρης 2; αλλά αυτό δεν έφυγε για την αραπιά; sorry αν είμαι εκτός θέματος.....

Leo
16-10-2008, 10:56
Κι εγώ έχω την ίδια απορία φίλε. Θα απαντήσει φαντάζομαι ...;)

Speedkiller
16-10-2008, 11:00
Προφανώς αυτό εννοεί ρε παιδιά!Υπάρχει άλλος αίολος 2???και για να μιλάνε για κομμενες ταχύτητες 18-20 μιλλίων ποιος άλλος αίολος θα είναι???

laz94
16-10-2008, 11:06
Προφανώς αυτό εννοεί ρε παιδιά!Υπάρχει άλλος αίολος 2???και για να μιλάνε για κομμενες ταχύτητες 18-20 μιλλίων ποιος άλλος αίολος θα είναι???

σωστό και αυτό.;)

STRATHGOS
16-10-2008, 11:24
ο θεόφιλος πρέπει να ξαναμπεί χίο μυτιλήνη αλλά το θέμα είναι πως το λισσός δεν πρόκειται να φύγει έτσι εύκολα,οπότε;
παρόλο που εμείς ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΟ ΤΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΛΙΣΣΟΣ
kitaξe an den figi apo mono toy 8a anagkasti na figi.. kita exi ξanar8i sinbatiko ploio kai opos irθe efige den xriazete na leme onomata ploion xi xi.. To oti exei mini ti xios stin grami ine oti exei megali taxitita kati pou den exei prostoparon i NEL kai min nomizete oti se ka8imerini kinisi perni magalo komati to xios sxedon ine i idia kinisi me mytilini kai trito erxete to lisos . . .kai Blepete idi to xios 8ali na allaξi grami giati arages....:neutral:

manolis m.
16-10-2008, 12:53
To Lissos den tha figei me vasei tin protheseis tis etairias kai an tha figei tha antikatastathei apo allo ploio tis Anek!

sylver23
16-10-2008, 12:59
εγω ενα εχω να πω σε ολους σας που λετε να φυγει το λισσος και χαιροσαστε κιολας......καποιανου του δινανε και στραβοκαμαρωνε....