PDA

Επιστροφή στο Forum : NEL Lines (Ναυτιλιακή Εταιρία Λέσβου)

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7

kastro
16-10-2008, 01:40 PM
Sigoyra an simetasxi kai i NEL sto diagonismo me taxiploa ilikias 7 xronon ploia sigoura 8a einai pliodotis i eteria.... makari meriki omos 8a prepi na alaξοun epagkelma...:D

Τα ταχύπλοα δεν έχουν άδεια να ταξιδεύουν μόνο το καλοκαίρι;

cpt_Hiotis
16-10-2008, 01:49 PM
Πληροφοριές μου λένε:ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ Άγονη Αλεξ/πολή-Ρόδο,ΜΥΤΙΛΗΝΗ Χίο-Πειραιά και η έκπληξη........ΑΙΟΛΟΣ 2 ενδοκυκλαδικές άγονες!!!Το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ Ναυλωση για 6 μήνες ακόμη στην ΑΡΑΠΙΑ!!!!Όσο για το ΤΕΟ μας, ακόμη παίζονται πολλά,έχει και άλλες .....-άγονες?????-γραμμές πάντως;)

Βασικά, αυτό μου ακούγεται λίγο άκυρο... Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να λάβει μέρος έτσι ακριβώς όπως αναφέρεις στους διαγωνισμούς για τις άγονες μόνο και μόνο για να τους προσβάλει, όπως αναφέρει στον "Εφοπλιστή" Οκτωβρίου, γιατί αλλιώς μέχρι να δω ένα από τα HSC της ΝΕΛ (μην ξεχνιόμαστε 5 τα έχει) να ταξιδεύει σε επιδοτούμενη δεν πρόκειται να το πολυπιστέψω.... Εγώ, θα το πω πάντως άλλη μία φορά, μπας και....:

ΔΙΩΞΤΕ ΤΑ ΤΑΧΥΠΛΟΑ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΤΕ ΣΕ SECONDHAND ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.

STRATHGOS
16-10-2008, 01:56 PM
Τα ταχύπλοα δεν έχουν άδεια να ταξιδεύουν μόνο το καλοκαίρι;
oxi opote 8eloun mporoun aplos i eteries den ta bazoun giati den sinferoun ikonomika..

STRATHGOS
16-10-2008, 01:58 PM
To Lissos den tha figei me vasei tin protheseis tis etairias kai an tha figei tha antikatastathei apo allo ploio tis Anek!

ego ema8a apo egkiri pigi oti ta protia stin grami ta exei to xios mezi me ta ploia tis nel kai meta to lisos giati den einai proto i akom kai deytero kai erxete 3 E...:confused:

STRATHGOS
16-10-2008, 02:11 PM
ΕΞΩΔΙΚΟΣ ΔΗΛΩΣΙΣ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ-ΠΡΟΣΚΗΣΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΙΝ ΠΑΝΤΟΣ ΝΟΜΙΜΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΝΕΛ Α.Ε
ΕΔΩ> www.nel.gr/index.asp?a_id=87&new_id=528 (http://www.nel.gr/index.asp?a_id=87&new_id=528)

FLYING CAT 2
16-10-2008, 02:57 PM
δηλαδη το πανανγια παρου ανηκει ακομα στη νελ[οπως το red sea] και που βρισκρται τωρα?

manolis m.
16-10-2008, 03:07 PM
Exoume grapsei epanilimenws pws ekteloun dromologia stin Erithra thalassa!

Speedkiller
16-10-2008, 03:19 PM
Exoume grapsei epanilimenws pws ekteloun dromologia stin Erithra thalassa!

Άλλο νομίζω πως ήταν το βαρύτερο ερώτημα του flying Cat όμως Μανώλη...;)

manolis m.
16-10-2008, 03:56 PM
Na fantastw pws anaferese stin sxesi idiokitisas & topou dromologiwn file speed!eee....????!!!!

MYTILENE
16-10-2008, 07:09 PM
Ακούγεται ΕΝΤΟΝΑ από:...........
ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ : Αλεξ/πολη-Ρόδο;)

ΜΥΤΙΛΗΝΗ:.......Σάμο/Ικαρία-Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Θεσ/νίκη:rolleyes:
Σάμο/Ικαρία-Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Καβάλα:rolleyes:
ΘΕΟΦΙΛΟΣ: Χίο-Πειραιά

sylver23
16-10-2008, 07:11 PM
Ακούγεται ΕΝΤΟΝΑ από:...........

ΜΥΤΙΛΗΝΗ:.......Σάμο/Ικαρία-Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Θεσ/νίκη:rolleyes:
Σάμο/Ικαρία-Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Καβάλα:rolleyes:

απο το στομα αυτου που ακουγεται και στου βεντουρη το αυτι

MYTILENE
16-10-2008, 07:48 PM
Φίλε sylver ειλικρινά όταν το έγραφα έσενα σκεφτόμουν και έλεγα,να δείς που με το που δεί ΙΚΑΡΙΑ κάτι θα γράψει:p:p:p.!!!!!Εμένα ρε φίλε θα με στεναχωρήσει αν γίνει αυτό,εγώ γουστάρω τα καραβάκια μας να κάνουν το κλασικό:Μ-Χ-Π,με σωστή πολιτική και σιγά σιγά να μπαίνουν και σε άλλες γραμμές όπως παλαιότερα που έβλεπες ΝΕΛ παντού!!!!Και Καβάλα και Σαλόνικα,Ρόδο ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ κλπ

sylver23
16-10-2008, 08:08 PM
κοιτα και τα 4 νησια εγω θεωρω οτι βρισκονται σε ασχημη κατασταση.(ικαρια,σαμο,χιο,λεσβο)
καταγομαι και απο χιο απο βρονταδο οποτε ενδιαφερομαι και για την εκει γραμμη.
κ εγω υποστηριζω την αποψη σου.απλα εσεις εχετε καλυτερα κριτηρια στο να ερθει καποιο καραβι κατα κει.πχ τωρα το λισσος.
βλεπεις οτι η ανεκ εχει δειξει ενδιαφερον.
ενω στην ικαροσαμια υπαρχουν καποια προβληματα.ενα απο αυτα ειναι οτι τα λιμανια αγιου και ευδηλου δεν χωρανε πλοια τυπου λισσος.για αυτο λεω να μην σνομπαρετε το λισσος λογω κολληματος με την νελ.την παλια νελ ξεχαστε την.πειτε οτι ειναι αλλη εταιρια πλεον.
βλεπω και στην ικαρια οτι φετος σνομπαρανε την καλλιστη λογω του βερα.και στις 2 περιπτωσεις καλυτερα (χιο-λεσβου και ικαροσαμιας)καλυτερα να υπαρχουν τα οποια καραβια παρα να μην υπαρχουν.αν και ουτε το λισσος αλλα βασικα ουτε και το βερα το προσωπικα τα θεωρω οποια καραβια.
ας στηριξουμε καποιους που κανανε το καλο και βαλανε καραβια στα νησια μας παρα καποιους αλλους που καταμουτρα μας λενε οτι θα κανουμε το παν για το κερδος (οχι οτι οι αλλοι δεν θελουν το κερδος).και αναφερομαι στην hsw που ζηταει αυτες τις αισχρες τροποποιησεις δρομολογιων και στις 2 γραμμες με περισσοτερες ωρες ταξιδιου και φυσικα το ιδιο ακριβο εισητηριο.

Speedkiller
16-10-2008, 08:15 PM
Δεν θέλα τέτοιες αλλαγές στα δρομολόγια αλλά έχεις δίκιο αγαπητέ sylver...Καλύτερα με Λισσός παρά χωρίς αυτό κλπ!Πάντως μην ακους και πολύ της φήμες!Κ δεν το λέω για να μειώσω την ισχύ αυτών που είπε ο Mytilene αλλά επειδή πολλά ακουγονται γενικώς και ιδίως το θέμα ΝΕΛ έχει γίνει τόσο περιέργο και παράλογο ίσως που άκρη δε θα βρεις!Ας κάνουν ότι θέλουν τα καράβακια τους κ μη μας σκοτιζουν πολύ...Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως η ΑΝΕΚ πάει πολύ καλά και αν βάλει και πρέβελη στην γραμμή όπως ακουγόταν πριν τη βλάβη τότε θα εδραιωθεί για τα καλά στη Γραμμη πειραιά - Χιο - Μυτιλήνη!Κ άντε γεια η ΝΕΛ τότε...

stefanosp
16-10-2008, 09:00 PM
Εγώ δεν συγκρίνω το Μυτιλήνη με το πρέβελη ούτε τον θεόφιλο με το Λισσός,και όχι απο θέμα προκατάληψης αλλά έτσι είναι,sylver ενοείτε ότι προτιμάμε θεόφιλο απο λισσός γιατί παρόλο που το πρώτο δεν είναι το καλύτερο βαπόρι είναι καλύτερο απο το δεύτερο και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά κυρίως όσοι έχουν ταξιδέψει μέχρι τώρα μαζί του
Οσο για την ΑΝΕΚ μην ακούω τώρα ότι πρέπει να της πούμε και ευχαριστώ που έβαλε ότι της περίσευε στη γραμμή,σιγά να μη το έκανε κιόλας επειδή λυπήθηκε τους κατοίκους Χίου και Λέσβου
Συμφωνώ πάντως οτι και ΝΕΛ και ΑΝΕΚ τα ίδια σκ..α είναι πλέον αλλά,ρομαντικά και μόνο προτιμώ να βλέπω στη γραμμή τη τρίηρη παρα την ΑΝΕΚ
τα πέρι ικαρίας σάμου χίου μυτιλήνης και τέτοια είναι ασχολίαστα για μένα,σε λίγο θα μας πούνε οτι καταργείται οριστικά η κατευθείαν γραμμή χίου μυτιλήνης και σε όλα τα δρομολόγια όλων των βαποριων μπαίνουν ενδιάμεσες προσσεγγισεις ΕΛΕΟΣ

sylver23
16-10-2008, 11:58 PM
Οσο για την ΑΝΕΚ μην ακούω τώρα ότι πρέπει να της πούμε και ευχαριστώ που έβαλε ότι της περίσευε στη γραμμή,σιγά να μη το έκανε κιόλας επειδή λυπήθηκε τους κατοίκους Χίου και Λέσβου
ξερεις πιστευω οτι δεν το πα ετσι.ολες οι εταιριες εννοειτε οτι οταν κανουν μια κινηση σκοπος ειναι το κερδος και ειναι βεβαια φυσικο αυτο.μπορει να περισσευε το λισσος αλλα δεν ειναι πλοιο που θεωρειτε περισσευμα απο εμενα.μπορει να ειναι ετσι για την γραμμη της κρητης.αλλο να περισσευει το βερα στον σπανο απο τις εταιριες τις εξω και να το πεταει ελλαδα και αλλο το λισσος.

kastro
17-10-2008, 02:37 AM

ξερεις πιστευω οτι δεν το πα ετσι.ολες οι εταιριες εννοειτε οτι οταν κανουν μια κινηση σκοπος ειναι το κερδος και ειναι βεβαια φυσικο αυτο.μπορει να περισσευε το λισσος αλλα δεν ειναι πλοιο που θεωρειτε περισσευμα απο εμενα.μπορει να ειναι ετσι για την γραμμη της κρητης.αλλο να περισσευει το βερα στον σπανο απο τις εταιριες τις εξω και να το πεταει ελλαδα και αλλο το λισσος.

Σίγουρα το Λισσός είναι πίο εξυπηρετικό από τον Θεόφιλο και αν θέλετε την γνώμη μου αν είναι να φύγει από την Ανέκ καλό θα ήταν να το αγόραζε η Νελ.

Speedkiller
17-10-2008, 07:54 AM
Σίγουρα το Λισσός είναι πίο εξυπηρετικό από τον Θεόφιλο και αν θέλετε την γνώμη μου αν είναι να φύγει από την Ανέκ καλό θα ήταν να το αγόραζε η Νελ.

Αυτό από που προκύπτει?Μήπως τα χεις ταξιδέψει και τα 2 και γνωρίζεις ας πούμε???Και πέραν αυτού τι να κάνει η NEL ενα πλοίο σαν το Λισσός τόσων χρονών?Αυτό που χρειάζεται η NEL είναι νέο πλοίο...Κάτι πιο καινούριο και γρήγορο!!!

STRATHGOS
17-10-2008, 02:46 PM
se tolefoniki epikinonia pou eixa me tin eteria leei oti den 8a dexti metoxous paramono dimosiografou opote katalabenete.......giati arages??:evil::twisted::evil:

Speedkiller
17-10-2008, 02:52 PM
Ελα ντε???:twisted::twisted::twisted:

STRATHGOS
17-10-2008, 02:57 PM
Ελα ντε???:twisted::twisted::twisted:
KALA KATSE NA IMOUNA STO NISI KAI 8A SOYLEGE AN 8A EMPENA I OXI XI XI :twisted:PALI KALA POY DEN IME STO NISI NA LENE... PANTOS PERIERGO EINAI EGO APO TI XERO PROTA ENIMERONOYNE TOUS METOXOUS KAI META TON TIPO BROMAH I DOYLIA

manolis m.
17-10-2008, 02:59 PM
Συμφωνώ πάντως οτι και ΝΕΛ και ΑΝΕΚ τα ίδια σκ..α είναι πλέον αλλά,ρομαντικά και μόνο προτιμώ να βλέπω στη γραμμή τη τρίηρη παρα την ΑΝΕΚ

Sigoura NEL & Anek den einai ta idia sk..a! Egw vlepw se autes tis dyo etairies to eksis!
1) Mia etairia pou eixe ta fonta gia na proodeusei antithetws omws marazwnei siriknwnetai kai odoigeitai pros to telos !
2) Mia etairia pou i opoia anaptysetai sinexws kai akolouthei mia sigkekrimeni epektatiki politiki i opoia einai ''...opou ypraxei keno mpainoume gia na to kalipsoume kai meta edrewnomaste...'' !

Ata dentithetai thema sigkrisis metaksi twn dyo etairiwn! Gia ta ploia pou drastiriopoioun isws na tithetai thema sygkrisis !

manolis m.
17-10-2008, 03:00 PM
KALA KATSE NA IMOUNA STO NISI KAI 8A SOYLEGE AN 8A EMPENA I OXI XI XI :twisted:PALI KALA POY DEN IME STO NISI NA LENE... PANTOS PERIERGO EINAI EGO APO TI XERO PROTA ENIMERONOYNE TOUS METOXOUS KAI META TON TIPO BROMAH I DOYLIA
Fantasteitai ti exei na pei..mallon kati to opoio tha eksagriwsei tous metoxous kai fovatai min tou erthei tpt sto kefali!

Speedkiller
17-10-2008, 03:01 PM
Αυτό εννοούσε προφανώς ο Στέφανος!Φυσικα και δεν τιθεται θέμα συγκρισης των 2 εταιρειών!!!

STRATHGOS
17-10-2008, 03:07 PM
Fantasteitai ti exei na pei..mallon kati to opoio tha eksagriwsei tous metoxous kai fovari min tou erthei tpt sto kefali!
DEN BLEPO I NELITES NA MILAN TI GINETE AREGES? PANTOS AYTA DEN INE PRAXMATA AKOU EKEI 8A TA MA8ETE APO TA KANALIA NTROPI !! EGO PANTOS 8A PIGENE KAI 8A EPERNA KIALOUS MAZI KAI AS TOLMOUSAN NA MAS APAGOREBAN TIN ISODO STO PLOIO KAI TOTES 8A BLEPATE TA PLANA APO TIN TILEORASI MITILINIS :evil::twisted:

sylver23
17-10-2008, 03:30 PM
στο χερι των μετοχων ειναι να πανε

manolis m.
17-10-2008, 03:33 PM
Ma eipe leei pws mono dimnosiografoi tha epitrepetai na mpoun!

STRATHGOS
17-10-2008, 03:43 PM

KALA NA POU SOU IPA.. AS PIGENA KAI 8A MA8ENES AN 8A EMPANA I OXI ANTE RE POU 8A MOU POUNE. OTI 8A TA MA8IA PO TIN TILEORASI EXO DIKEOMA OPOS KAI OLI I METOXI NA INE PARO. . .

Speedkiller
17-10-2008, 06:24 PM
Οι μέτοχοι οφείλουν να πάνε και δεν ξέρω αν έχει ο Κ.Βεντουρης δικαίωμα να τους απαγορέψει την έισοδο...Στρατηγε δώωωωωωωωσε!!!!!!!!!!:twisted:

sylver23
17-10-2008, 06:45 PM
ε και???τινος ειναι η εταιρια???μονο του βεντουρη ?? ΟΧΙ.αρα εχουν και αυτοι λογο (οι μετοχοι_)

Speedkiller
17-10-2008, 06:48 PM
Να πάμε με τους γκασμάδες που θα λεγε και ο Finnparter 1966 !!!!!!!!!!:)

manolis m.
17-10-2008, 06:57 PM
Akrivws! Kaneis kanonika efoson katexete metoxes den mporei na sas apagorepsei tin eisodo!

cpt_Hiotis
17-10-2008, 07:50 PM
Επειδή έχω χάσει επεισόδια, τι ακριβώς θα γίνει αύριο; Αν πρόκειται για Γενική Συνέλευση φυσικά και έχουν όλοι οι μέτοχοι δικαίωμα και υποχρέωση -αν προτιμάται- να παραβρεθούν, αν πρόκειται για Συνέντευξη Τύπου δεν ξέρω (νομικά) τι παίζει...

MYTILENE
17-10-2008, 10:13 PM
Αυτή τη στιγμή μιλάει ζωντανά σε τοπικό κανάλι της Μυτιλήνης ο Απόστολος Βεντούρης,νεότερα αργότερα

manolis m.
17-10-2008, 10:14 PM
Wx..ti tha akousoume vradiniatiko!

MYTILENE
17-10-2008, 10:17 PM
Υπομονή παιδιά,θα σας ενημερώσω αναλυτικά μετά το πέρας της εκπομπής.

MYTILENE
17-10-2008, 10:35 PM
Προς το παρόν δεν έχει πεί κάτι αξιοσημείωτο παρα μόνο για τις άγονες.
1.Οτι θα δηλώσει όλα τα πλοία της ΝΕΛ στο διαγωνισμό μόνον και μόνο για να κάνει ένσταση και να ακυρώση το διαγωνισμό
2.Οτι το κράτος πέρνει 175 εκ από τους επιβάτες και για άγονες δίνει μόνο τα 35εκ,αυτός σαν ΕΕΑ ζητάει και τα 175
και ζητάει ακόμη ο λαός να είναι με τους εφοπλιστές και όχι με το κράτος που τον κλέβει.
Σε λίγο νεότερα

MYTILENE
17-10-2008, 11:02 PM
Σε τηλεφωνική σύνδεση βγήκε ο Μανούσης κα έγινε Π Α Ν Ι ΚΟ Σ!!!!!!!Βρισίδια μπινελίκια κλπ.

MYTILENE
17-10-2008, 11:27 PM
Έπρεπε το nautilia να διοργανώσει ταξίδι-εκδρομή στη Μυτιλήνη-θα τους φιλοξενούσα όλους εγώ-να βλέπατε το παραλήρημα-ξεκατίνιασμα και των δύο.Βέβαια ο Βεντούρης κακά τα ψέματα λέει αλήθειες παιδιά.

cpt_Hiotis
18-10-2008, 12:09 PM
Δεν είναι συνέλευση ο Βεντούρης θα δώσει συνέντευξη στα τοπικά ΜΜΕ και θα ανακοινώσει τις αποφάσεις του για το μέλλον της εταιρείας,

ΟΚ. Ευχαριστώ για την ενημέρωση Στέφανε. Θα περιμένω εναγωνίως να διαβάσω τις εξελίξεις....

MYTILENE
18-10-2008, 12:22 PM
Μόλις τελείωσε η συνέντευξη και τα συμπεράσματα ειναι:
1.Τα ΠΑΝΤΑ εξαρτώνται από το διαγωνισμό των Άγονων
2.Η ΝΕΛ θα εξαρτηθει στο τέλος του χρόνου ΑΝ θα μείνει στη γραμμή Χίου-Πειραιά,στόχος του είναι να μείνει πάντως και θα κάνει τα πάντα γι'αυτό όπως είπε,έως και καινούργια πλοία θα φέρει.
3.Το ΘΕΟΦΙΛΟΣ υπολογίζει να είναι έτοιμο τέλος Νοεμβρίου
4.Τα εχει βάλει με το Υπουργείο και τους ονομάζει ΜΑΝΔΑΡΙΝΟΥΣ:p γιατί λέει κλέβουν τον απλά κοσμάκη.
5.Θα πλήξει όλους τους διαγωνισμούς των άγονων και θα τους καταγγειλει.
6.ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΕΟΤΕΡΑ

MYTILENE
18-10-2008, 02:58 PM
Πάντως παιδιά τα πράγματα θα πάνε πολύ καλύτερα απ'ότι υπολογίζουμε.........;)!!!!!!!ΙΔΩΜΕΝ

manolis m.
18-10-2008, 03:05 PM
Etsi fenetai alla pote na min eimaste sigouroi gt polla exoun dei ta matia mas! ;)

STRATHGOS
18-10-2008, 03:08 PM
giati areges den ixan anakinosi tin sinenteyξi tipou sto www.nel.gr (http://www.nel.gr) arages mas to ixane gia ekpiξi..apo tis toses poy mas kanei edo kai kero. . .:D

moutsokwstas
18-10-2008, 06:59 PM
καποια απο αυτα που ανεφερε τα εχουμε ξανακουσει. ο μανουσης για να αντιπαρατεθει ξερει, για να δω ποτε θα κανει την συνεντευξη τυπου που εχει πει εδω κι ενα μηνα. πρεπει να υπαρχει καπου και λιγη συνεπεια, αρκετα οι λεωνταρισμοι!

STRATHGOS
20-10-2008, 06:45 PM
edo perisotera! http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=37004:???:

φανούλα
21-10-2008, 04:07 PM
Χίος και Μυτιλήνη δεν κάνουν χωρίς ΝΕΛ!!!! Ούτε πιστεύω ότι ο κ. Βεντούρης θα αφήσει τα νησιά έτσι!!! Φυσικά σκέφτεται τα συμφέροντά του αλλά είναι παράδοση για τη ΝΕΛ αυτά τα νησιά και τα σκέφτεται. Επίσης απ' ότι πιστεύω είπε ότι είπε για να "διώξει" τους άλλους από τη γραμμή και να γίνουν όλα όπως παλιά. Έχω επισκευτεί και τα δύο νησιά στο παρελθόν με ΝΕΛ φυσικά και ξέρω ότι για εκεί κατάλληλη είναι μόνο αυτή και καμιά άλλη!!!!

STRATHGOS
21-10-2008, 08:33 PM
Χίος και Μυτιλήνη δεν κάνουν χωρίς ΝΕΛ!!!! Ούτε πιστεύω ότι ο κ. Βεντούρης θα αφήσει τα νησιά έτσι!!! Φυσικά σκέφτεται τα συμφέροντά του αλλά είναι παράδοση για τη ΝΕΛ αυτά τα νησιά και τα σκέφτεται. Επίσης απ' ότι πιστεύω είπε ότι είπε για να "διώξει" τους άλλους από τη γραμμή και να γίνουν όλα όπως παλιά. Έχω επισκευτεί και τα δύο νησιά στο παρελθόν με ΝΕΛ φυσικά και ξέρω ότι για εκεί κατάλληλη είναι μόνο αυτή και καμιά άλλη!!!!
nai na mini alla oxi na les kai opos palia 8a prepi na bali kai ena poio grigoro ploio giati 8a diamartironte i katiki . . .min ξexnate oti meriki exoun kaloma8i ma to xios opote na gini pali opos palia alla k me ploia poi grigora! !:D

Speedkiller
21-10-2008, 08:41 PM

Βασικά να διαφωνήσω στο ότι η ΝEL είναι μόνο κατάλληλη και καμμιά άλλη...Υπάρχουν άλλες πολύ καταλληλότερες και προσωπικά εννοώ Blue Star!!!Η NEL πως τα χει καταφέρει έτσι δεν ξέρω οπότε τελικά ίσως να μην είναι και τόσο κατάλληλη...Παλαιότερα ίσως!!!Τώρα δεν ξέρω...Και όσο για τον Κ.Βεντούρη η ιστορία θα κρίνει τις διαθέσεις του...Είναι νωρίς για να πούμε κάτι με σιγουριά νομίζω...:rolleyes:

φανούλα
21-10-2008, 09:08 PM
Σωστά μιλάτε Stratige και speedkiller αλλά εγώ απλά είπα μόνο τη γνώμη μου και φυσικά δεν εννοούσα όταν είπα όπως παλιά με τα ίδια καράβια! Αν και το καθένα έχει την ιστορία του φυσικά και θέλει και καινούργια ειδικά γι' αυτή τη γραμμή που εξυπηρετεί χρόοοονια!!!!

FLYING CAT 2
22-10-2008, 11:24 AM
διαβαστε στο παραπανω αρχειο pdf τι γραφει για τον βεντουρη να γελασετε.

parianos
23-10-2008, 07:18 PM
Η ΝΕΛ προανήγγειλε με δελτίο τύπου την κατάθεση μήνυσης σε βάρος της Επιτροπής Ανταγωνισμού

Με δελτίο τύπου το οποίο εξέδωσε πριν από λίγο (15.30 μ.μ.) η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου προαναγγέλλει την κατάθεση μήνυσης σε βάρος του προέδρου της Επιτροπής Ανταγωνισμού και κατά παντός υπευθύνου. Η ανακοίνωση, την οποία υπογράφει ο διευθύνων σύμβουλος της ΝΕΛ, Απ.Βεντούρης αναφέρει, μεταξύ άλλων, τα εξής:

< Η ΝΕΛ ανακοινώνει, ότι αφού παρήλθε χθες άπρακτη η προθεσμία προς παροχήν εξηγήσεων σε αυτή, που είχε δώσει στον Πρόεδρο της Επιτροπής Ανταγωνισμού κ. Σπυρίδωνα Ζησιμόπουλο έδωσε άμεσα εντολή στο νομικό της τμήμα δια υποβολή μηνύσεων κατά του κ. Σπυρίδωνος Ζησιμόπουλου και κατά παντός υπευθύνου.
Ειδικότερα στο νομικό τμήμα της εταιρείας μας δόθηκε η εντολή για την διερεύνηση της τελέσεως των κάτωθι αξιοποίνων πράξεων εκ μέρους όχι μόνον του κ. Ζησιμόπουλου, αλλά και άλλων εμπλεκομένων προσώπων.
α) Απόπειρας εκβιάσεως επιχειρήσεως.
β) Παραβάσεως καθήκοντος
γ) Καταχρήσεως εξουσίας
δ) Παραβιάσεως υπηρεσιακού απορρήτου
ε) Παραβιάσεως προσωπικών δεδομένων του διευθύνοντος συμβούλου της εταιρείας κ. Απόστολου Βεντούρη, καθώς επίσης και της εταιρείας ΝΕΛ
στ) Άλλων τυχόν συναφών παρανόμων πράξεων, με βάση τα πραγματικά περιστατικά και αποδεικτικά στοιχεία που εδόθησαν.
Ήδη συγκαλείται εκτάκτως το ΔΣ της εταιρείας μας, για την αναγκαία πληρεξουσιότητα προς υποβολή των μηνύσεων, οι οποίες θα κατατεθούν άμεσα.
Παράλληλα θα κατατεθούν και αντίστοιχες αγωγές, ατομικά και κατά της Επιτροπής Ανταγωνισμού, για την αποκατάσταση κάθε θετικής και αποθετικής ζημίας της ΝΕΛ ως και για την ηθική βλάβη, συνισταμένη στο πλήγμα που υπέστη η φήμη, η πελατεία της κλπ από τις παράνομες ενέργειες των δραστών> και προσθέτει:

<Η ΝΕΛ έχει την άποψη ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση η Επιτροπή Ανταγωνισμού ενήργησε ως εντεταλμένη επιτροπή αυθαιρεσίας.
Θεωρεί ότι απαράδεκτα παρενέβη συγκεκριμένα – και αποδεδειγμένα – υπέρ συγκεκριμένου οικονομικού κολοσσού, και ανταγωνιστού της ΝΕΛ.
Η ΝΕΛ έφερε στο προσκήνιο ότι ο κ. Ζησιμόπουλος ήταν παλαιότερα Πρόεδρος της ΡΑΘΕ και επομένως ως εκ της ιδιότητος του εγνώριζε την μη ύπαρξη καρτέλ (!!!) στον χώρο της ακτοπλοΐας.
Ούτε βεβαίως μπορεί να υποθέσει κανείς ότι υπό την προγενεστέραν αυτήν ιδιότητα του συναλλάσετο και συνομιλούσε ... με καρτέλ!!
Σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να υποθέσει κανείς ότι γνώριζε την ύπαρξη καρτέλ αλλά είχε λόγους να το προστατεύει παραβαίνοντας το καθήκον του.
Η ΝΕΛ έχει όλο το δικαίωμα να ζητήσει και ζητά την 30.10.2008 η συζήτηση στην Ολομέλεια της Επιτροπής Ανταγωνισμού να γίνει όχι κεκλεισμένων των θυρών αλλά με ανοικτή πρόσβαση σε όλους, ακόμη και στα ΜΜΕ.
Τυχόν επίκληση διατάξεων του κανονισμού της, θα είναι οξύμωρος και υποκριτική, αφού η ίδια διένειμε την απόρρητη εισήγηση της στο διαδίκτυο, και επιπρόσθετα ο Πρόεδρος της εξέδωσε και δελτίο Τύπου (!!!) για τα πορίσματα της.
Η ΝΕΛ θα υποβάλλει αίτηση εξαιρέσεως, εάν δεν έχουν την ευθιξία να αυτοεξαιρεθούν, κατά συγκεκριμένων προσώπων, στα οποία αναμφίβολα συμπεριλαμβάνεται ο κ. Σπυρίδων Ζησιμόπουλος>.

moutsokwstas
23-10-2008, 07:44 PM
τι ειχες γιαννη, τι ειχα παντα! παλι ταιδια...τα ιδια και τα ιδια! μια σψστη κινηση θα υπαρξει? την εχουνε δει στη νελ, δεν ξερω κι εγω πως...

STRATHGOS
24-10-2008, 11:20 AM
Ναι
Αla to poio oreo pou ipe den to graψate!! malon o kir.bentouris ta exei mperdeusi ligo kai ekinos ΑΝ perna pote apo tin mitilini 8a di ti simeni ΦΩΝΗ ΛΑΟΥ

“Reus reum non facit”
δηλαδή:
Ένοχος, ένοχον ου ποιεί.
Και τέλος, εάν αφήσουν τους κονδυλοφόρους και τις ωραίες καρέκλες, και τα.... “dawn raid” και προσγειωθούν στην Ελληνική πραγματικότητα ή περάσουν π.χ. από την Μυτιλήνη τότε θα καταλάβουν τι σημαίνει: “ vox populi vox dei ” δηλαδή “φωνή λαού, φωνή Θεού”.

Πειραιάς, 23.10.2008
Διά την ΝΕΛ ΑΕ
Ο Διευθύνων Σύμβουλος

STRATHGOS
24-10-2008, 07:41 PM
Δεν πέρασαν τα αιτήματα της ΝΕΛ
Η ΝΕΛ είχε καταθέσει αίτηση ανάκλησης αποδοχής δήλωσης δρομολόγησης των πλοίων της «Ταξιάρχης» και «Αίολος Κεντέρης Ι», η οποία δεν έγινε δεκτή από το ΣΑΣ. Αλλά πολύ δύσκολα θα ξαναδούμε το «Ταξιάρχης» να κάνει δρομολόγια ως Ro-Ro στη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη.
Αντιθέτως, δεκτό έγινε το αίτημα της ΑΝΕΚ για δρομολόγηση του «Λισσός».
Για τις άγονες γραμμές Καβάλα - Λήμνος - Μυτιλήνη - Χίος - Σάμος - Ικαρία και Θεσσαλονίκη - Λήμνος - Μυτιλήνη - Χίος - Σάμος - Ικαρία, αποφασίσθηκε η διενέργεια μειοδοτικών διαγωνισμών. Στις δύο αυτές γραμμές θα δρομολογηθούν πλοία μήκους 120 μέτρων και 300 καμπινών, όπως μας είπε ο νομάρχης Παύλος Βογιατζής.

pigi
empros

STRATHGOS
27-10-2008, 08:16 PM
I8ela na iξera giati akoma diafimizoun sto nisi to EOLOS KENTERIS
APO TIN SIMERINI MOU BOLTA STIN PROKIMEA TOU NISIOY MAS!

21394

21395

Speedkiller
27-10-2008, 08:28 PM
Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι απλή Στρατηγέ...Σιγά μην δώσουν λεφτά να ανανεώσουν τις διαφημιστικές πινακίδες...Και να έδιναν δηλαδή τι θα έβαζαν???Όλα τα καινούρια της πλοία η ΝEL τα χει ξαποστείλει κάτω...

AegeanIslands
27-10-2008, 10:49 PM
διαβαστε στο παραπανω αρχειο pdf τι γραφει για τον βεντουρη να γελασετε.

Kαλα ολα, λεμε τωρα,
αλλα στο τελος το "Ευχαριστουμε για το Ενδιαφερον σας" με εκανε να γελασω πιο πολυ ακομα.

MYTILENE
27-10-2008, 11:31 PM
I8ela na iξera giati akoma diafimizoun sto nisi to EOLOS KENTERIS
APO TIN SIMERINI MOU BOLTA STIN PROKIMEA TOU NISIOY MAS!

21394

21395
Έχει βαλθεί ο STRATHGOS να κάνει τσάμπα διαφημίσεις!!!!;):D:D:p

sylver23
28-10-2008, 12:12 AM
εδω ρε παιδια σε πρακτορεια του πειραια εχει φωτο απο πλοια που πλεον ειναι μακαριτες εκει κολλησατε??

STRATHGOS
28-10-2008, 12:24 AM
εδω ρε παιδια σε πρακτορεια του πειραια εχει φωτο απο πλοια που πλεον ειναι μακαριτες εκει κολλησατε??
E auta einai anamnistika!!

MYTILENE
29-10-2008, 09:22 AM
Πληροφοριοδότες μου με ενημέρωσαν οτι τελικά η ΝΕΛ πήρε την Άγονη από Λαύριο-Ψάρα(???:rolleyes:)-Σίγρι(???:rolleyes:)-Αη Στράτη(???)-Λήμνο-Αλεξ/πολη με το πλοίο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ-σαν ΕΓ/ΟΓ, μη μπερδευτούμε-!!!!Καλή αρχή......έρχονται κι άλλα;);)!!!!!!!

stefanosp
29-10-2008, 02:08 PM
με το καλο να ξεκινήσει το σίγρι και η δυτική λέσβος περιμένουν σοβαρό κάραβι εδώ και χρόνια :mad:

STRATHGOS
29-10-2008, 05:24 PM
Η ΝΕΛ ανακοινώνει, ότι σήμερα το πρωί ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας μας κ. Απόστολος Βεντούρης, υπέβαλε στο αρμόδιο τμήμα της Εισαγγελίας Αθηνών, πολυσέλιδη έγκληση, συνοδευόμενη από πολυπληθή αποδεικτικά στοιχεία, κατά του κ. Σπυρίδωνος Ζησιμόπουλου και κατά παντός άλλου υπευθύνου, για το αδίκημα της «παραβάσεως υποχρεώσεως εχεμύθειας υπαλλήλου», που προβλέπεται από το άρθρο 252 του Ποινικού Κώδικος.
Υπενθυμίζεται ότι είχε δοθεί προθεσμία - ευκαιρία προς τον κ. Ζησιμόπουλο προς παροχή εξηγήσεων, δι’ εξωδίκου αποσταλλέντος από την εταιρεία μας προς αυτόν. Η εταιρεία μας κατέθεσε την έγκληση μετά το πέρας της προθεσμίας της περασμένης Τετάρτης 22.10.2008. Η απόφαση της υποβολής της εγκλήσεως, ελήφθη με ομόφωνη απόφαση των παρισταμένων μελών του ΔΣ της εταιρείας μας.
Θα ακολουθήσουν και άλλες εγκλήσεις, καθώς και αγωγές κατά του κ. Ζησιμόπουλου και άλλων εμπλεκομένων προσώπων της Επιτροπής Ανταγωνισμού. Επίσης οι αγωγές θα στρέφονται και κατά της ίδιας της Επιτροπής Ανταγωνισμού.

Και εδω αρχιζει το καλο ! ! !

Η ΝΕΛ επιθυμεί να διαβεβαιώσει τους χιλιάδες μικρομετόχους της, κυρίως κατοίκους ακριτικών νήσων του Βορείου Αιγαίου, ότι θα είναι συνεπής προς τις διαβεβαιώσεις που έδωσε, πρόσφατα, ο κ. Απόστολος Βεντούρης. Αυτοί που σκόπιμα θέλησαν να πλήξουν τη μακροβιότερη ακτοπλοϊκή εταιρεία της Ελλάδος, θα οδηγηθούν στην Ελληνική Δικαιοσύνη και θα τιμωρηθούν παραδειγματικά. Στόχος μας είναι τίποτα να μην μείνει κρυφό, τίποτα να μην συγκαλυφθεί.
Παράλληλα με τους χιλιάδες μικρομετόχους της, η ΝΕΛ θα ενημερώνει τους Βουλευτές όλων των κομμάτων που εκλέγονται στην εκλογική περιφέρεια της έδρας της, και όλους τους αρμόδιους τοπικούς φορείς για τα «έργα και τις ημέρες» του κ. Ζησιμόπουλου και των περί αυτού και βεβαίως... και για αυτά τα κίνητρα.
Η ιστορία... με «τα γάλατα» δεν θα επαναληφθεί.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΛ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

sylver23
29-10-2008, 05:51 PM
στρατηγε στηνερωτηση σου στο νησσος χιος σου απανταω εδω για να μην βγουμε off topic.δεν ξερω κατι .ο βεντουρης το χει πει οτι μπορει να φυγει και το μυτιληνη

kastro
29-10-2008, 09:25 PM
στρατηγε στηνερωτηση σου στο νησσος χιος σου απανταω εδω για να μην βγουμε off topic.δεν ξερω κατι .ο βεντουρης το χει πει οτι μπορει να φυγει και το μυτιληνη

Το Μυτιλήνη είναι μεγάλο σε ηλικία και έχει μικρό γκαράζ και κάποια στιγμή θα φύγει σίγουρα.

MYTILENE
29-10-2008, 11:37 PM
Κάτι μυρίστηκες εσύ για να το λές!!!!!!!:rolleyes::rolleyes:;);)

sylver23
29-10-2008, 11:45 PM
σε μενα το λες μυτιληνη ή στον καστρο??

Finnpartner_1966
30-10-2008, 08:55 AM
Πληροφοριοδότες μου με ενημέρωσαν οτι τελικά η ΝΕΛ πήρε την Άγονη από Λαύριο-Ψάρα(???)-Σίγρι(???)-Αη Στράτη(???)-Λήμνο-Αλεξ/πολη με το πλοίο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ-σαν ΕΓ/ΟΓ, μη μπερδευτούμε-!!!!Καλή αρχή......έρχονται κι άλλα;);)!!!!!!!

Nα ρωτησω κατι: Ο Ταξιαρχης μπανει σε αυτα τα λιμανια, ή απλα ο καπετανιος θα κανει ασκησεις ακριβειας???

MYTILENE
30-10-2008, 06:01 PM
Γι'αυτό και έβαλα τα ερωτηματικά φίλε;),και γω δύσκολα το κόβω να μπαίνει αλλά αρκεί η προσπάθεια:p:p!!!!

moutsokwstas
31-10-2008, 06:57 PM
αν θυμαμαι καλα, δεν θυμαμαι χρονικα- ο ταξιαρχης εχει αφησει ενθυμιο την προπελα του στο λιμανι της μυρινας, ακομα την ψαχνει...τα καλυτερα ερχονται, θα δουμε κι αλλα, εχουμε λιμανια -τζιμανια!

FLYING CAT 2
01-11-2008, 11:52 AM
ξερει κανεις τι θα γινει με το παναγια θαλασσινη?

stefanosp
02-11-2008, 06:15 PM
Είπα να κάνω μια έκπληξη (http://www.youtube.com/watch?v=_dMl1nE5pY4) στους Νελίτες :D:D

kastro
02-11-2008, 07:33 PM
Καλό το βιντεάκι μόνο Κρήτη δεν πήγαινε τότε η Νελ.

FLYING CAT 2
02-11-2008, 08:04 PM
τα δρομολογια των ταχυπλοων πωσ πηγαιναν απο κινηση τοτε?

Thanasis89
08-11-2008, 10:55 AM
Διαβάζοντας τα λόγια του stefanosp στην ΑΝΕΚ θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τίποτα σίγουρο ακόμα για την ΝΕΛ παρ' όλο τον συγκεντρωτισμό που ακολουθείται στην ακτοπλοΐα. Δεν νομίζω ότι η ΝΕλ θα βγει από το παιχνίδι έτσι απλά. Δεν ήταν λάθος κατ' εμέ που έστειλε τα πλοία (και κυρίως τα ταχύπλοα) της εν καιρώ αυξημένων τιμών πετρελαίου στην Ερυθρά. Εξάλλου πιστεύω ότι είναι περισσότερο διατεθημένοι οι Σαουδάραβες να πληρώσουν το αντίτιμο (του να ταξιδεύεις με ταχύπλοο) παρά οι Έλληνες. Και ούτε βέβαια θα μπορούσε να δρομολογήσει ένα πλοίο με αεροπορικά για Χιο - Μυτιλήνη. Ήταν σίγουρη αποτυχία. Θυμηθείτε το παράδειγμα της Κρήτης και Highspeed (τα οποία παρέμειναν για μερικούς μήνες του χρόνου κερδοφόρα). Με αυτό τον τρόπο γλίτωνε την εταιρεία από πολλές χιλιάδες ευρώ που προορίζονταν για τα καύσιμα και συνάμα διατηρούσε εν ενεργεία τον στόλο της και ενισχύοντας το αποθεματικό της. Ο Θεόφιλος και το Μυτιλήνη όπως και όλα τα άλλα πλοία της μετρούν πολλά χρόνια στο Αιγαίο. Βέβαια της αποφέρουν χρήματα. Κάποια στιγμή θα χρειαστούν αλλαγή και αν ακολουθηθεί σταθερή πορεία είναι δυνατόν να καταστεί εφικτή. Μόλις σταθεροποιηθεί η κατάσταση στο εσωτερικό θα ανακάμψει, αν το θέλουν πραγματικά και οι ιθύνοντες. Πιστεύω ότι δεν έχει τελειώσει εδώ η εταιρεία, παρ' όλη την "τρελή" πορεία της τα τελευταία χρόνια.

moutsokwstas
08-11-2008, 11:16 AM
μεγας εισαι κυριε και θαυμαστη η νελ σου! αν δεν κανω λαθος αυτη τη χρονικη στιγμη, η λεσβος ολοκληρη δεν εχει καραβι της νελ στη γραμμη! αυτο ειναι, χτυπα κι αλλο να παμε παρακατω! νελιτες και αγαπημενοι μου μυτιληνιοι σας καταλαβαινω αλλα.....ενας φιλος μου μυτιληνιος ταξιδεψε μαζι μου χανια κι επαθε πλακα με τον ελυρο και τα αλλα γραμμης για κρητη κι εσυρε τα εξ αμαξης για τον αποστολη....

johny18
11-11-2008, 09:18 PM
Θα ήθελα να μάθω τι γίνετε με το πλοίο Θεόφιλος πότε θα βγεί πάλι στα ταξίδια ;;; που θα πηγαίνει ;;; γιατί δεν το δείχνει στο ais ;;;

MYTILENE
11-11-2008, 09:53 PM
Θα ήθελα να μάθω τι γίνετε με το πλοίο Θεόφιλος πότε θα βγεί πάλι στα ταξίδια ;;; που θα πηγαίνει ;;; γιατί δεν το δείχνει στο ais ;;;

Καταιγισμός ερωτήσεων ρε φίλε,σιγά σιγά:p:p!!!Καταρχήν να σε καλοσωρίσω στο καλύτερο forum για θέματα ναυτιλίας και μη,στη καλύτερη παρέα με λίγα λόγια.
Κατα δεύτερον σε μερικά από αυτά που ρωτάς έχουν απαντήσει διάφορα μέλη στο post του πλοίου.Άν ενδιαφέρεσαι ψάξτο στα ''ΕΠΙΒΑΤΙΚΑ ΠΛΟΙΑ''
Ελπίζω να σε κάλυψα και πάλι καλώς ήρθες:p

johny18
12-11-2008, 07:57 AM
Ευχαριστώ πολύ φίλε mytilene για το χαιρετισμό καθώς και όλους που με δεχτήκατε . Το ξέρω ότι είναι το καλύτερο forum γι΄αυτό και γράφτηκα κιόλας . Ευχαριστώ πολύ όλους που με τις απαντήσεις σας με βοηθάτε στην ενημέρωση για τα ναυτικά θέματα .

MYTILENE
28-11-2008, 11:36 PM
Αλλάζει από 01/12 η πολιτική της εταιρείας με τον τρόπο πληρωμής να καταλήγει σε 2μηνες επιταγές και όχι στο cash!!!!Κάποιοι καταλάβανε την Μ_ _ _ _ _Α τους έστω και αργά;);)!!!!

taxman
29-11-2008, 12:51 PM
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ ΠΙΑ . ΤΟ ΠΟΛΥ 10 ΦΟΡΤΗΓΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Μ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟΝ ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.........ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΔΕ ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΟΙ Κ.... ΤΙΣ ΝΕΛ ΞΕΡΟΥΝ....

moutsokwstas
29-11-2008, 07:19 PM
παντως παρ ολα τα στραβα στη νελ, ειδαμε και κατι καλο, την επαναφορα των δυο αιολων και την δρομολογηση τους.....αυτο βεβαια ειναι το αμεσο αποτελεσμα που βλεπουμε τωρα, γιατι ομιχλωδες ειναι το τοπιο για το θεοφιλο (καθυστερηση) και την αοριστου παραγκωνιση του ταξιαρχη.

captain 83
29-11-2008, 07:31 PM
Βέβαια, δρομολογημένα τον χειμώνα και σε τέτοια λιμάνια, θα υποστούν μεγάλη ταλαιπωρία και οι μηχανές τους. Ο καιρός γαρ εγγύς για να δούμε τα αποτελέσματα του εγχειρήματος.

MYTILENE
29-11-2008, 09:52 PM
Προσωπικά πιστεύω οτι θα αρχίσει κάτι καλό από δώ και πέρα.Ελπίζω να βάλανε μυαλό οι διοικούντες την εταιρεία και να καταλάβανε τα λάθη τους.Είναι σίγουρο οτι το ΑΙΟΛΟΣ 2 ξεκινάει δρομολόγια αρχές του μήνα,από 01/12 αλλάζει και η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης(σταματάει το ηλίθιο μέτρο του cash),ακούγεται οτι ο ΤΕΟ μπαίνει σε ένα μήνα περίπου και πάλι σε δρομολόγια,ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ θα μπεί σε άγονη κλπ.Όλα αυτά δείχνουν οτι κάτι πάει να γίνει και ελπίζω να έχουμε τα αποτελέσματα που όλοι-ΝΕΛΙΤΕΣ και μη-θέλουμε.

dimitris
29-11-2008, 10:03 PM
οτι ο ΤΕΟ μπαίνει σε ένα μήνα περίπου...

MYTILENE Εφοπλιστης τευχος Δεκεμβριου σελ. 126 λεει πως
ο αξονας του "Τεο" μαλλον παει για τελος Φλεβαρη:confused:

MYTILENE
29-11-2008, 10:29 PM
MYTILENE Εφοπλιστης τευχος Δεκεμβριου σελ. 126 λεει πως
ο αξονας του "Τεο" μαλλον παει για τελος Φλεβαρη:confused:
Δεν τον έλαβα ακόμη φίλε :(!Μπορεί να παίζει και αυτό απλά μετέφερα λόγια πληρώματος του πλοίου;)

dimitris
29-11-2008, 10:42 PM
Δεν τον έλαβα ακόμη φίλε :(!Μπορεί να παίζει και αυτό απλά μετέφερα λόγια πληρώματος του πλοίου;)
Απλως σου αναφερω τι γραφει κι εγω θα ηθελα να το δω ποιο γρηγορα να βγαινει και να μενει στην Ελλαδα αυτο και ολα τα υπολοιπα του στολου;)

MYTILENE
01-12-2008, 10:52 PM
Πληροφοριοδότης μου μετέφερε οτι η ΝΕΛ ''πήρε'' πίσω τα RED SEA I
(ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ) και RED SEA II( ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ) από τις έταιρείες που τα είχε(?) πουλήσει λόγω μη αποπληρωμής των χρεών τους πρός τη ΝΕΛ!!!!!Βρε λές να.........;);):rolleyes::rolleyes:?????????

scoufgian
02-12-2008, 05:24 AM
Πληροφοριοδότης μου μετέφερε οτι η ΝΕΛ ''πήρε'' πίσω τα RED SEA I
(ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ) και RED SEA II( ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ) από τις έταιρείες που τα είχε(?) πουλήσει λόγω μη αποπληρωμής των χρεών τους πρός τη ΝΕΛ!!!!!Βρε λές να.........;);):rolleyes::rolleyes:?????????
σου το λεγα οτι ο μπαρμπ Αποστολης θα τη ξαναφτιαξει την εταιρια και δεν με πιστευες!Και ο ΤΕΟ ερχεται εντος ολιγου.Ολα καλα.....

MYTILENE
02-12-2008, 01:07 PM
Τα έλεγες εσύ αλλά ποιός σ'άκουγε ε:rolleyes::cool:??Βρε λές να γλυκαθεί με τις Άγονες των μικρών ΑΙΟΛΩΝ και να φέρει τον Μεγάλο ΚΕΝΤΕΡΗ για
1.Μυτιλήνη-Λήμνο-Καβάλα
2. Μυτιλήνη-Λήμνο-Θεσ/νίκη:p:p.

FLYING CAT 2
02-12-2008, 02:41 PM
το παναγια παρου που ακριβως βρισκεται.κιαυτι στην ερυθρα???

captain 83
03-12-2008, 08:48 AM
Στην Ερυθρα είναι κι αυτό

+επιβάτης
11-12-2008, 10:45 AM
Στην Ερυθρα είναι κι αυτό
Έμεινε κανένα για Χίο - Μυτιλήνη; Μα τι συμβαίνει επιτέλους; Υπάρχει τώρα πλοίο της ΝΕΛ στην "παραδοσιακή του" γραμμή; Μόνο με άλλες εταιρείες θα εξυπηρετείται η γραμμή;

Speedkiller
11-12-2008, 11:04 AM
Έμεινε κανένα για Χίο - Μυτιλήνη; Μα τι συμβαίνει επιτέλους; Υπάρχει τώρα πλοίο της ΝΕΛ στην "παραδοσιακή του" γραμμή; Μόνο με άλλες εταιρείες θα εξυπηρετείται η γραμμή;

Έχει μείνει???:rolleyes: Έλα ντε...Μόνο το Μυτιλήνη έμεινε αν και με τόσες απεργείες τελευταία πάλι δεμμένο είναι...

+επιβάτης
11-12-2008, 01:29 PM
Έχει μείνει???:rolleyes: Έλα ντε...Μόνο το Μυτιλήνη έμεινε αν και με τόσες απεργείες τελευταία πάλι δεμμένο είναι...
Σύμφωνα με κάποια ΜΜΕ έχει γίνει κατάληψη απο το πλήρωμα του (και όχι μόνο σε αυτό το πλοίο) γιατί δεν τους έχουν καταβληθεί τα δεδουλευμενα. Οπότε φαντάζομαι ότι για να ξεκινήσει θα πρέπει να καταβληθούν. Αν τώρα θεωρήσουμε ότι είναι μέσα Δεκέμβρη και δεν εχουν πληρωθεί ακόμα τον Νοέμβρη, δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει τις παραμονές των Χριστουγέννων με το δώρο και το μισθό του μήνα Δεκέμβρη. Άρα να δείτε ότι θα έχουμε φασαρίες και .... εξελίξεις...!!!

stefanosp
12-12-2008, 09:37 PM
τώρα έμεινε μόνο το μυτιλήνη,υπήρξε όμως μια εποχή που η ΝΕΛ ηταν ο κυρίαρχος ολόκληρου του βορείου αιγαίου,απο τις βόρειες κυκλαδες στη θεσσαλονίκη και τη καβάλα και απο τη μυτιλήνη ως το Βόλο,ας θυμηθούμε εκείνες τις μέρες μέσα απο ένα διαφημηστικό φυλλάδιο του 1998
δυστυχώς κάποιες φωτοσοπιές κρίθηκαν απαραίτητες :(
24493

24494

24496

24497

moutsokwstas
12-12-2008, 09:41 PM
τώρα έμεινε μόνο το μυτιλήνη,υπήρξε όμως μια εποχή που η ΝΕΛ ηταν ο κυρίαρχος ολόκληρου του βορείου αιγαίου,απο τις βόρειες κυκλαδες στη θεσσαλονίκη και τη καβάλα και απο τη μυτιλήνη ως το Βόλο,ας θυμηθούμε εκείνες τις μέρες μέσα απο ένα διαφημηστικό φυλλάδιο του 1998
δυστυχώς κάποιες φωτοσοπιές κρίθηκαν απαραίτητες :(
24493

24494

24496

24497
για συνεχισε, καπου πρεπει να βρεις το φυλλαδιο για πατμο-λερο-καλυμνο-κω-ροδο με το αλκαιος αν δεν με απατα η μνημη μου.

scoufgian
17-12-2008, 08:04 PM
16/12/2008
Ανακοίνωση - 16.12.2008
Η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου ΑΕ ενημερώνει το επενδυτικό κοινό ότι από 16 Δεκεμβρίου 2008 την θέση του Προϊσταμένου Τμήματος Εξυπηρέτησης Μετόχων και Εταιρικών Ανακοινώσεων αναλαμβάνει ο κ. Μουτζουρέλλης Δημήτριος του Ευστρατίου σε αντικατάσταση της κας Κοφινά Ευαγγελίας.
Επίσης η εταιρεία ενημερώνει το επενδυτικό κοινό και τις αρμόδιες αρχές ότι τα γραφεία του Τμήματος Μετόχων & Εταιρικών Ανακοινώσεων μεταφέρθηκαν στην έδρα της εταιρίας στην Μυτιλήνη Ελ. Βενιζέλου 5, τηλ. 22510 26212-26213, fax 22510 28690, 20251.

dimitris
05-01-2009, 01:42 PM
Σημαινει κατι αυτη (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=2409) η μετακινηση?
πρωτα το "Παναγια Χοζοβιωτισσα" και μετα το "Παναγια Τηνου"
αφησαν τον Νεο Μολο Δραπετσωνας και το μολο της ΔΕΗ στο Κερατσινι αντιστοιχα και εδω και λιγες μερες κανουν παρεα στον "Θρυλο" του Αιγαιου "Γεωργιο Εξπρες" στα ναυπηγεια των αδελφων Σαββα στην Ελευσινα...

MYTILENE
05-01-2009, 01:57 PM
Αναμένουν την απόφαση για το τελέυταίο τους ταξίδι.Κρίμα αλλά δυστυχώς όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν:(.

stefanosp
05-01-2009, 02:01 PM
δημήτρη πολύ ωραία η φωτογραφία σου,ξέρεις ότι σπάνια το λέω,αλλά αυτή το αξίζει πραγματικά,ΝΕΛ το μεγαλείο σου.......:D

dimitris
05-01-2009, 02:04 PM
δημήτρη πολύ ωραία η φωτογραφία σου,ξέρεις ότι σπάνια το λέω,αλλά αυτή το αξίζει πραγματικά,ΝΕΛ το μεγαλείο σου.......:D
Στεφανε σ'ευχαριστω! αλλα τετοιες εικονες πιστευω πως ολους μας πληγωνουν:(

Leo
05-01-2009, 02:09 PM
MYTILENEΑναμένουν την απόφαση για το τελέυταίο τους ταξίδι.Κρίμα αλλά δυστυχώς όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν:sad:
Συμφωνώ όλα κάποτε τελειώνουν

stefanospδημήτρη πολύ ωραία η φωτογραφία σου,ξέρεις ότι σπάνια το λέω,αλλά αυτή το αξίζει πραγματικά,ΝΕΛ το μεγαλείο σου.......:grin:

Στέφανε δεν ξέρω πως να εκλάβω το "ΝΕΛ το μεγαλείο σου"... αλλά οι αντικαταστάτες της φωτγραφίας του Δημήτρη, είναι όντως μεγαλείο της ΝΕΛ για τις Κυκλάδες.. ποτέ δεν ήταν καλύτερα! (τα Αιολάκια εννόώ) ;).

manolis m.
05-01-2009, 02:37 PM
Ontws tragiki eirwnia akougete etsi opws to leei o Leo ! An kai mallon o Stefanos ennoei oti ta plia tis nel rimazoun !Krima !

stefanosp
05-01-2009, 02:39 PM
οχι ειδικά για τα συγκεκριμένα δεν το λέω για αυτό άστα καλά είναι εκεί που βρίσκονται:p:D

Mixalhs_13
05-01-2009, 04:31 PM
Εφτασε το πληρωμα του χρονου... :(

Speedkiller
05-01-2009, 05:08 PM
οχι ειδικά για τα συγκεκριμένα δεν το λέω για αυτό άστα καλά είναι εκεί που βρίσκονται:p:D

Οπως και να χει κρίμα είναι...Όντως ωραία φώτο δημήτρη!!!;)

MYTILENE
05-01-2009, 05:39 PM
[ATTAJCH]26407[/ATTACH]
Επείδη ξαναέρχεται η ώρα που θα είναι και πάλι μαζί στο λιμάνι μας την βάζω και την αφιερώνω σε όλους εσάς που μας χαρίζεται ωραίες φώτο!!!!

moutsokwstas
05-01-2009, 06:48 PM
προσωπικα δεν συγκινουμαι ιδιαιτερα, τα πλοια αυτα δεν προερχονται απο τα <<σπλαχνα>> της νελ. περισσοτερο με νοιαζει για τους αιολους παρα γι αυτα. τα μεγεθη και τα σχεδια τηης νελ, ηταν και ειναι αλλα...δεν ξερω για το μελλον. περισσοτερο με νοιαζει για το θεοφιλο και την τωρινη κατασταση..το αναστημα της νελ δεν ειναι γινομενο μεγαλο, με αυτα τα καραβια, κακα τα ψεματα. μπορει να γινομαι λιγακι κακος, αλλα αυτα τα πλοια θεωρω οτι ηταν <<ξενο>> σωμα για την εταιρια...βεβαια δεν παουν να ειναι πλοια με τη δικια τους ιστορια μικρη η μεγαλη, ευχομαι να μην εχουν αυτη την τραγικη καταληξη..

Speedkiller
05-01-2009, 07:07 PM
προσωπικα δεν συγκινουμαι ιδιαιτερα, τα πλοια αυτα δεν προερχονται απο τα <<σπλαχνα>> της νελ. περισσοτερο με νοιαζει για τους αιολους παρα γι αυτα. τα μεγεθη και τα σχεδια τηης νελ, ηταν και ειναι αλλα...δεν ξερω για το μελλον. περισσοτερο με νοιαζει για το θεοφιλο και την τωρινη κατασταση..το αναστημα της νελ δεν ειναι γινομενο μεγαλο, με αυτα τα καραβια, κακα τα ψεματα. μπορει να γινομαι λιγακι κακος, αλλα αυτα τα πλοια θεωρω οτι ηταν <<ξενο>> σωμα για την εταιρια...βεβαια δεν παουν να ειναι πλοια με τη δικια τους ιστορια μικρη η μεγαλη, ευχομαι να μην εχουν αυτη την τραγικη καταληξη..

Συμφωνώ αλλά και αυτά τίμησαν/τιμήθηκαν από/την ΝΕL!Με την ίδια λογική και η Παναγιά θαλασσινή "ξένο σώμα" είναι ωστόσο μου αρέσει και θέλω να την θεωρά "σώμα" της NEL!

moutsokwstas
05-01-2009, 07:31 PM
σεβομαι κι αναγνωριζω την προσφορα αυτων των δυο πλοιων, αλλα θεωρω οτι αυτα τα πλοια δεν ηταν για το μεγεθος της νελ, ουτε καν στην παραδοσιακη της γραμμη δεν μπορεσαν να δουλεψουν! θεωρω οτι και οι τρεις αιολοι ειναι καλυτεροι και πιο ομορφοι απο το θαλασσινη. μπορει να διακρινετε μια εμπαθεια, αλλα καλο ειναι να μην ξεχναμε και την ιστορια αυτης της εταιριας. αυτη τη στιγμη προεχουν αλλα πραγματα για την εταιρια, την υποσταση και τη συνεχεια της στο χωρο και η αληθεια ειναι, οτι ειναι κρισιμα!

Speedkiller
05-01-2009, 07:44 PM
σεβομαι κι αναγνωριζω την προσφορα αυτων των δυο πλοιων, αλλα θεωρω οτι αυτα τα πλοια δεν ηταν για το μεγεθος της νελ, ουτε καν στην παραδοσιακη της γραμμη δεν μπορεσαν να δουλεψουν! θεωρω οτι και οι τρεις αιολοι ειναι καλυτεροι και πιο ομορφοι απο το θαλασσινη. μπορει να διακρινετε μια εμπαθεια, αλλα καλο ειναι να μην ξεχναμε και την ιστορια αυτης της εταιριας. αυτη τη στιγμη προεχουν αλλα πραγματα για την εταιρια, την υποσταση και τη συνεχεια της στο χωρο και η αληθεια ειναι, οτι ειναι κρισιμα!

Δεν είπα πως τα πλοια αυτά είναι απ τα σημαντικά ζητήματα της εταιρείας!!!Προς θεού...

jvrou
06-01-2009, 03:43 PM
Μην ξεχνιόμαστε, το Παναγία Τήνου είναι πλοίο με τρομακτική ιστορία. Δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία αν τα χρόνια της μεγάλης δόξας δεν άνηκε στην Νελ.

Vortigern
06-01-2009, 04:51 PM
Θα μιλισω και εγω μιας το ενα απο τα δυο μικρα πλοια της ΝΕΛ το εζησα στο νησι μου.Οσο και μικρο και αν ηταν οσο και σαπιοκαραβο,βρωμικο και αργο,μια δουλεια εκανε και την εκανε καλα και αυτο,εδινε ζωη στα γυρω γυρω νησια.Βοηθησε και αυτο με την υπαρξη του να πηγαινει η ΝΕΛ μπροστα
(εστω αυτο το λιγο η πολυ).Καθε μερα ακουραστα εκανε το γυρω τον κυκλαδων.Οποτε πιστευω πως αυτα 2 μικρα πλοια μπορουν να ενωθουν καπως με τα σπλαχνα της ΝΕΛ.

MYTILENE
22-01-2009, 11:35 PM
ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ........................;)

MYTILENE
23-01-2009, 04:53 PM
Βλέπωντας τη πορεία της ΝΕΛ-της αγαπημένης μου εταιρείας για να μη ξεχνιόμαστε:p- μερικές φορές βάζει το μυαλό μου κακές σκέψεις και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας(αν μπορείτε και θέλετε να σχολιάσετε να το κάνετε, απλά χωρίς κακίες και ειρωνίες παρακαλώ)!!!
1:Τρακάρισμα ΘΕΟΦΙΛΟΥ
2:Μπαίνει το ΛΙΣΣΟΣ
3:ΜΕΤΡΗΤΑ στις μεταφορικές
4:Απόσυρει το ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ από τη γραμμή Χίο-Πειραιά-αφού έβαλε τα χεράκια του και έβγαλε τα ματάκια του:mad:
5:Βάζει τα ΑΙΟΛΑΚΙΑ ενδοκυκλαδικά-ΔΕΚΤΟΝ-δεν μπορούσανε και αλλού να μπούνε.
6:Βάζει το ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ σε μια άγονη που ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το λιμάνι της Μυτιλήνης
7:Ετοιμάζει απ'ότι μαθαίνω να βάλει ΚΑΙ τον ΤΕΟ-ευχάριστο(???:()νέο- σε ΑΓΟΝΗ:rolleyes:(καλά ακούσατε) που ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ έχει σχέση με τη Μυτιλήνη
8:Ακούω φήμες οτι η ΑΝΕΚ σκέφτεται να φέρει το ΠΡΕΒΕΛΗΣ στη γραμμή-αντικατάσταση του ΛΙΣΣΟΣ ή διπλάρωμα???
9:Δρομολογεί η ΑΝΕΚ το roro ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ σύντομα
10:Η ΝΕΛ δηλώνει συμμετοχή ΚΑΙ στην άγονη που θα γίνει το Μάρτιο και έχει τώρα το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ!!!
-Και ερωτώ?Σε περίπτωση που πάρουν ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ+ΤΕΟ τις Άγονες που είπα παραπάνω ποιό θα δηλώσει για την Άγονη του ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ????Λογικά το ΜΥΤΙΛΗΝΗ....και ΑΝ τη ''πάρει'' μένει απ'έξω η γραμμή Χίο-Μυτιλήνη ναι ή οχι?
Ελπίζω να σκέφτομαι λάθος και απαισιόδοξα πάντως.........
Τα σχόλια δικά σας.............

Speedkiller
23-01-2009, 05:01 PM
Βλέπωντας τη πορεία της ΝΕΛ-της αγαπημένης μου εταιρείας για να μη ξεχνιόμαστε- μερικές φορές βάζει το μυαλό μου κακές σκέψεις και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας(αν μπορείτε και θέλετε να σχολιάσετε να το κάνετε, απλά χωρίς κακίες και ειρωνίες παρακαλώ)!!!
1:Τρακάρισμα ΘΕΟΦΙΛΟΥ
2:Μπαίνει το ΛΙΣΣΟΣ
3:ΜΕΤΡΗΤΑ στις μεταφορικές
4:Απόσυρει το ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ από τη γραμμή Χίο-Πειραιά-αφού έβαλε τα χεράκια του και έβγαλε τα ματάκια του
5:Βάζει τα ΑΙΟΛΑΚΙΑ ενδοκυκλαδικά-ΔΕΚΤΟΝ-δεν μπορούσανε και αλλού να μπούνε.
6:Βάζει το ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ σε μια άγονη που ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το λιμάνι της Μυτιλήνης
7:Ετοιμάζει απ'ότι μαθαίνω να βάλει ΚΑΙ τον ΤΕΟ-ευχάριστο(???)νέο- σε ΑΓΟΝΗ(καλά ακούσατε) που ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ έχει σχέση με τη Μυτιλήνη
8:Ακούω φήμες οτι η ΑΝΕΚ σκέφτεται να φέρει το ΠΡΕΒΕΛΗΣ στη γραμμή-αντικατάσταση του ΛΙΣΣΟΣ ή διπλάρωμα???
9:Δρομολογεί η ΑΝΕΚ το roro ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ σύντομα
10:Η ΝΕΛ δηλώνει συμμετοχή ΚΑΙ στην άγονη που θα γίνει το Μάρτιο και έχει τώρα το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ!!!
-Και ερωτώ?Σε περίπτωση που πάρουν ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ+ΤΕΟ τις Άγονες που είπα παραπάνω ποιό θα δηλώσει για την Άγονη του ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ????Λογικά το ΜΥΤΙΛΗΝΗ....και ΑΝ τη ''πάρει'' μένει απ'έξω η γραμμή Χίο-Μυτιλήνη ναι ή οχι?

Αποχώρηση απ τη βασική γραμμή σημαίνει αυτοκτονία κατά τη γνώμη μου!!!Θελω να πιστεύω πως ο Θεόφιλος θα γυρίσει στην παραδοσιακή γραμμή του (όνειρα ε???:)) και θα ξαναβρεί το δρόμο της η εταιρεία...Βέβαια τι να πει κανείς με όσα συμβάινουν?Σε τι να πιστέψει κ που να στηριχτεί???Εγώ ένα ξέρω...Να πανε στο ........ο όλοι όσοι κατέστεψαν την εταιρεία κ όσοι συνεχίζουν να την καταστρέφουν...NEL=Λεσβος...Αν τα βγάλει όλα απο κει να τα ονομάσει ΑΚ Ventouris και να πανε στο ......ο μαζί του!!!:-x:twisted:

Vortigern
23-01-2009, 06:22 PM

Ναι μηπως ομως για αυτη την αγονη δηλωσει συμμετοχη και η ΛΑΝΕ με το Ιεραπτερα?Γιατι αν παει το Ιεραπτετρα τοτε μενει το Μυτιλινη στην γραμμη του κανονικα...

moutsokwstas
23-01-2009, 07:42 PM
να προσθεσω κι εγω στα γραφομενα πιο πανω α) λαθος ηταν η αποκτηση των ταχυπλοων β)το περασμα απο εταιρια λαικης βασης στα χερια στρατηγικου επενδυτη γ)σπασιμο του μονοπωλειου της γραμμης χιου-μυτιληνης δ) ζημιογονες χρησεις κι ακινησια πλοιων ε) ελλειψη μακροπροθεσμου στρατηγικου προγραμματος-σχεδιασμου κι αναδιαρθρωσης της εταιριας. εμεις μπορει απο εδω να τη στηριζουμε ακομα, αλλα αυτο δεν αρκει, οι εποχες ειναι δυσκολες κι εχουν αλλαξει, κι ο ανταγωνισμος καιροφυλακτει παντου και παντοτε.......

Thanasis89
23-01-2009, 10:36 PM
Δυστυχώς μιλάμε για συμφέροντα. Όταν μιλάμε για συμφέροντα δεν πρέπει να βάζουμε στο παιχνίδι την παράμετρο "συναισθημα". Παιδιά σας καταλαβαίνω απλά πρέπει να φύγουμε από αυτή την λογική. Με το να κατηγορούμε συνέχεια κάποιους ανθρώπους δεν καταφέρνουμε τίποτα περισσότερο από το να μεταδίδουμε ένα αρνητικό κλίμα. Παρά του ότι βρίσκεται σε άσχημο σημείο δεν είναι εκεί που ήταν πριν λίγο καιρό. Αν θυμάστε καλά την είχαμε όλοι για "κλείσιμο". Ένα πλοίο της όργωνε τις θάλασσες μόνο και αυτό "κατα τύχη" (ας μου επιτραπεί η φράση). Λοιπόν, το σημείο που θέλω να καταλείξω είναι αυτό : Γίνονται κινήσεις για να επιβιώσει η εταιρεία μέσα σε κλίμα ασυγκράτητου ανταγωνισμού. Είναι δύσκολοι οι καιροί και ειδικά για ασθμαίνουσες εταιρείες όπως η ΝΕΛ. Λοιπόν ας παρακολουθούμε τα γεγονότα που μέχρι στιγμής είναι απολύτως αισιόδοξα (σε σχέση πάντα με την ισχύουσα κατάσταση-επικρατούν μόνο οι πολύ δυνατοί).
Και σαν επίλογο της απάντησης μου θα ήθελα να πω αυτό : Καλύτερα να υπάρχει και να κινείται στο περιθώριο παρά να χτύπηθεί στήθος με στήθος με τους (προσωρινούς) γίγαντες και να χάσει. Με αυτό τον τρόπο επιβιώνει. :)

Ελπίζω να μην σας κούρασα :oops:

moutsokwstas
24-01-2009, 07:00 PM
αν κλεινεσαι συνεχεια στην αμυνα να μιλησουμε με ποδοσφαιρικο ορο, καποια στιγμη θα δεχτεις γκολ. πρεπει να παιξεις κι επιθεση αλλιως εχεις χασει το παιχνιδι. αυτοι οι ανθρωποι που αναφερει ο στεφανος, που ηταν στη νελ, σημερα ειναι σε πρωτοκλασσατα ποστα του νησιου (οι εκει κατοικουντες γνωριζουν περισσοτερα) γιατι? τι συνεβη αραγε? αντι να τους στειλουν σπιτι τους, τους επιβραβευσαν κι απο πανω. και παρολο με τον ερχομο του ανταγωνισμου, καποιοι δεν το πηραν το μηνυμα, η απλως κωφευουν.

Thanasis89
24-01-2009, 08:43 PM
Έχεις απόλυτο δίκιο Κώστα. Και σίγουρα έγιναν κάποια λάθη και σίγουρα κάποιοι έζησαν εις βάρος της εταιρείας. Αλλά αυτή την στιγμή δεν την παίρνει, κατά την ταπεινή μου γνώμη, να παίξει επίθεση. Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Πάντως βλέπω πως κάνει παιχνίδι και αυτό με γεμίζει αισιοδοξία. Εύχομαι το καλύτερο για την εταιρεία, γιατί είναι κρίμα να χαθεί ο ιδρώτας των ανθρώπων !

XINELIS TAKIS
24-01-2009, 09:34 PM
Αχ ρε φιλέ thanasi δεν έκαναν παιχνίδι τότε που η εταιρία ήταν οικονομικά υγιείς και είχε πλοία θα κάνουν τώρα ..ο λαός ξέρεις τι λέει ?και συγγνώμη για την έκφραση μου με τις πορδες αυγά δεν βάφουν…

moutsokwstas
24-01-2009, 09:39 PM
ετυχε και η δυσκολη οικονομικη συγκυρια, ενα αλλοθι μηπως? για σκεφτειτε την τωρινη κατασταση της εταιριας, ενα συμβατικο και τα δυο ταχυπλοα με την επιδοτηση, για τον ταξιαρχη δε μιλαμε γιατι ειναι μη ενεργος ακομα προς το παρον, ο θεοφιλος εξω, τα αλλα δυο στην ελευσινα παροπλισμενα...για να καταλαβω απο οικονομκης αποψης, απο τη επιβιωνει αυτη η εταιρια, απο τις επιδοτησεις? μα αυτη ειναι μη μονιμη λυση, αυριο μπορει να μην ειναι στην επιδοτηση..δηλαδη το μυτιληνη προσπαθει να κρατησει οικονομικα την εταιρια? ας αφησουμε τις ναυλωσεις και τις επιδοτησεις εξω. σκεφτειτε αν ειχατε εσεις μια επιχειρηση με αυτα τα δεδομενα, θα τραβουσατε καθοδον για τον πατο.

XINELIS TAKIS
24-01-2009, 09:59 PM
Όχι η οικονομική κρίση δεν είναι άλλοθι και το βιώνουμε και το βλέπουμε όλοι γύρω μας γι’αυτό οι διοικούντες της εταιρίας που πλέον είναι επιχειρηματίες ,θέλω να πιστεύω πως έχουν το knew how πώς να ξεπεράσουν τέτοιες καταστάσεις και να μην αφήσουν την εταιρία να βυθιστεί παραπάνω στα μάτια του κόσμου, και να μην φτάσουμε στο σημείο να λέμε …θυμάστε κάποτε που στη Λέσβο που υπήρχε μια εταιρία που την έλεγαν ΝΕΛ ?

hsw
26-01-2009, 07:49 PM
η Νελ έκανε αίτηση για τις άγονες Πειραιάς –Αστυπάλαια-Κάλυμνος-Κω-Νίσυρος-Τήλος-Ρόδος, Πειραιάς-Πάτμος-Λειψοί-Λέρος-Κάλυμνος-Κω-Σύμη-Ρόδος και Πειραιάς-Κάλυμνος-Κω-Νίσυρος-Τήλος-Ρόδος. Με ποιο πλοίο??? :confused:

Επίσης έκανε αίτηση και για Λαύριο-Αγιος Ευστράτιος-Λήμνος και Λαύριο-Συγκρίο-Αγιος Ευστράτιος-Λήμνος. Ταξιάρχης??

Speedkiller
26-01-2009, 07:55 PM
η Νελ έκανε αίτηση για τις άγονες Πειραιάς –Αστυπάλαια-Κάλυμνος-Κω-Νίσυρος-Τήλος-Ρόδος, Πειραιάς-Πάτμος-Λειψοί-Λέρος-Κάλυμνος-Κω-Σύμη-Ρόδος και Πειραιάς-Κάλυμνος-Κω-Νίσυρος-Τήλος-Ρόδος. Με ποιο πλοίο???

Επίσης έκανε αίτηση και για Λαύριο-Αγιος Ευστράτιος-Λήμνος και Λαύριο-Συγκρίο-Αγιος Ευστράτιος-Λήμνος. Ταξιάρχης??

Eλα ντε???Πολυ φοβάμαι πως ο Mytilene θα επαληθευτεί σε αυτά που είχε πει...:twisted::twisted::twisted:Απαραδεκτο!!!Ντρο πη τους!!!:mad:

scoufgian
26-01-2009, 07:58 PM
ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ παει Λημνο -Αη Στρατη 100%.Για Πειραιάς-Πάτμος-Λειψοί-Λέρος-Κάλυμνος-Κω-Σύμη-Ρόδος που εχουμε σιγουρα τη γραμμη το κοβω για ΘΕΟΦΙΛΟ

hsw
26-01-2009, 07:59 PM
δηλαδή υπάρχει περίπτωση να φύγει το Μυτιλήνη από τη γραμμή του??:shock: Γιατί δεν υπάρχει κάποιο άλλο πλοίο.... Μόνο οι Αίολοι που είναι δρομολογημένοι αλλού, ο Ταξιάρχης που μάλλον θα φεύγει από Λαύριο και το Θεόφιλος που μπορεί να φύγει για Τυνησία;;:confused: Αλλά και πάλι... γιατί να μην πάει ο Θεόφιλος Χίο-Μυτιλήνη να διπλαρώνει το Μυτιλήνη; Και πότε θα προλαβαίνει να κάνει και τα τρία άλλα δρομολόγια για Δωδεκάννησα???

Speedkiller
26-01-2009, 08:01 PM
Τα πηρε...και τα...σηκωσε απ οτι φαινεται...Ειναι ενα μεγαλο ψεμμα πως δεν μπορουν να σταθουν στη γραμμή χιου Μυτιληνης λογω ΑΝΕΚ!!!Προφανως αλλοι ειναι οι λογοι..................

scoufgian
26-01-2009, 08:04 PM
ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ηταν γνωστο οτι θα παει εκει πανω.Για τη γραμμη της Ροδου η μονη μου απορια ειναι αν μπαινει μεσα στο λιμανι των Λειψων και της Συμης!!!Συμφωνα με πληροφοριες καπετανιος εδωσε το ΟΚ.Η γραμμη αυτη θελει και καμπινες.Οποτε καλως το ΘΕΟΦΙΛΟ..........:p:p

moutsokwstas
26-01-2009, 08:15 PM
μαζευε κι ας ειναι και ρωγες, με την οικονομικη κριση κι οχι μονο. μηπως θα κανει τη γραμμη του διαγορα που εκανε περυσι?

Giovanaut
26-01-2009, 08:27 PM
παιδια χαιρετε....

τη ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ που τη βλεπετε.....?
υπαρχει περιπτωση για τον βορα....

γιατι μην ξεχναμε ....το υπουργειο προεβλεπε και ταχυπλοο για το βορειο αγαιο????

οσο για τις γραμμες που δεν εκδηλωθηκε ενδιαφερον....τι γινεται???

captain 83
26-01-2009, 08:42 PM
Υπάρχουν πουθενά στο ινετρνετ οι δηλώσεις των εταιρειών για τις άγονες;

moutsokwstas
26-01-2009, 08:43 PM
βουλωμένο γράμμα διαβάζεις speedkiller,τέσπα συμφωνώ και εγώ πως είναι ντροπή τους όλα αυτά,ας βγούν να πούν ευθεως ότι δωρισαν τη γραμμή στην ΑΝΕΚ με συμφωνία κύριων.....και ας σταματήσουν να κοροιδέυουν τους μετόχους.
και μην ακούω ότι θα πάνε στην άγονη να βγάλουν λεφτά και μετά θα επιστρέψουν στη Μυτιλήνη να πάρουν τη θέση τους,απο τη στιγμή που η ΑΝΕΚ θα εδραιωθεί,τέρμα δεν θα τη κουνήσουν πότε πια.
Άραγε οι άγονες θα είναι το μέλλον της ΝΕΛ? τουλάχιστον ας τη μετονομάσουν σε Ναυτιλιακή εταιρεία τροφοδοτικών γραμμών Αιγαίου που τους τεριάζει καλύτερα
σωστα αυτα που λετε, αλλα καποιος ανοιξε το δρομο για να ερθει η ανεκ στη μυτιληνη, σωστα? και μετα ας ειχε τα κοτσια η νελ να πεταξει την ανεκ απο τη γραμμη, γιατι δεν το εκανε?

Giovanaut
26-01-2009, 08:44 PM
www.marinews.gr

XINELIS TAKIS
26-01-2009, 08:47 PM
πως καταντησαμε λοχια ποιος ειμαι εγω ποιος εισαι εσυ...σε λιγο θα ζητησουμε και γραμμη και για ευξεινο ποντο.

Speedkiller
26-01-2009, 08:50 PM
σωστα αυτα που λετε, αλλα καποιος ανοιξε το δρομο για να ερθει η ανεκ στη μυτιληνη, σωστα? και μετα ας ειχε τα κοτσια η νελ να πεταξει την ανεκ απο τη γραμμη, γιατι δεν το εκανε?

Moutsokwsta αν ηθελε μπορουσε να βαλει τον Ταξιαρχη...Αλλά δεν ηθελε!Γιατι άραγε??Στην αρχή δεν πιστεψα η δεν ηθελα να πιστεψω πως το κανει για οφελος της ΑΝΕΚ!!!και για να λεμε την αληθεια ο Στέφανος το λεγε απ την πρωτη στιγμη που μπηκε το Λισσος αλλα ηθελα να μαι αισιόδοξος...Κ ομως!!!Την πουλησαν τη γραμμη στην ΑΝΕΚ...Ντροπή τους!!!Σιγα τα πλοια που εβαλε η ανεκ και ειναι ανεφ ανταγωνισμου...Να μου λεγαν για διπλαρωμα Νισσος Χιος-Μυκονος να πω ναι...Σκουρα τα πραγματα...αλλά με Λισσος Πρεβελη δεν μπορεί ενας Θεόφιλος και Μυτιληνη???Μην τρελαθουμε κιολας...Ουτε τις φοβερες τιμες εχει η ΑΝΕΚ...Οποτε αυτα ας τα πουν αλλου...:twisted::twisted::twisted:

moutsokwstas
26-01-2009, 08:57 PM
μπορουσε να προλαβει και τον αρχαγγελο με τον ταξιαρχο στη γραμμη της μυτιληνης, αλλα γιατι παλι δεν το εκανε?

moutsokwstas
26-01-2009, 09:02 PM
αυτα θα ειναι τα δεδομενα για φετος και του χρονου? για σταθειτε γιατι και τα πλοια και της μιας και της αλλης εταιριας τα εχουν τα χρονακια τους. αφηστε να περασει και η κριση και μετα βλεπουμε μακροπροθεσμα. τωρα βλεπουμε για φετος γιατι και οι καταστασεις ειναι δυσκολες οικονομικα για ολους ανεξαιρετως. μου κανει εντυπωση η μη καταθεση υποβολης απο τον αγουδημο παντως....

Speedkiller
26-01-2009, 09:13 PM
μου κανει εντυπωση η μη καταθεση υποβολης απο τον αγουδημο παντως....

Mη σου κανει εντυπωση Μουτσοκωστα!!!Βρεθηκε νεος "αγουδιμος"....Ε ρε κατι γλεντια που θα ριξω...Ταξιαρχης και Θεόφιλος με 13-15knots...Θα ξεραθω στο γελιο...:twisted:

scoufgian
26-01-2009, 09:16 PM
λοιπον ετσι και μπει ο Τεο Ροδο απο τωρα οι Νελιτες θα διοργανωσουν κρουαζιερα μεχρι Ροδο και επιστροφη.Και δεν ειναι πλακα...........

moutsokwstas
26-01-2009, 09:18 PM
νεο δογμα για τη νελ, αγονη κι επιδοτηση. βρε πως αλλαζουν οι καιροι. παντως η, με τη μια η, με την αλλη η αλεπου παραμενει στο αιγαιο, αγουδημος-βεντουρης.

moutsokwstas
26-01-2009, 09:19 PM
λοιπον ετσι και μπει ο Τεο Ροδο απο τωρα οι Νελιτες θα διοργανωσουν κρουαζιερα μεχρι Ροδο και επιστροφη.Και δεν ειναι πλακα...........
θα μπουκωσει το συστημα απο τις πενταημερες και τα σχολεια! τρεξτε να προλαβετε.

mike_rodos
26-01-2009, 09:21 PM

Aν καταφέρετε να μπείτε στο λιμάνι της Σύμης με τον ΤΕΟ τότε θα φτάσετε και στην Ρόδο! Εκτός και αν τους κατεβάσετε με βάρκες! Εδώ το Διαγόρας που είναι 8 μέτρα μικρότερο και δεν κατάφερε να δέσει... θα δέσει ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ??? Το ΝΤΑΛΙΑΝΑ που είναι κατά 30 μέτρα μικρότερο και δένει λοξά για να τον πάρει... Μακάρι να μπεί για να γλυτώσουν οι νησιώτες από την GA FERRIES και η πράξη θα δείξει!!! Όσο για την κρουαζιέρα σας περιμένω!!! :p

XINELIS TAKIS
26-01-2009, 09:51 PM
δεν γινετε φιλε μου να χτυπησεις το λισσος με τον ταξιαρχη και το μυτιληνη κακα τα ψεμματα ειδικα την περιοδο του καλοκαιριου,οτι κοσμο και οχημα παιρνουν και τα δυο το λισσος τα περνει μονοφωρτη και φευγει .Απλα το μεγα λαθος τησ ΝΕΛ αυτα τα χρονια ειναι οτι δεν μπορεσε να βγαλει στη γραμμη επανω 1-2 πλοια στην κλαση του λισσος για να εχει παντα τον πρωτο λογο και να μην χρειαζετε την (συνδρομη) της ΑΝΕΚ σε περιπτωση στραβης ..βλεπε θεοφιλος

stefanosp
26-01-2009, 10:48 PM
δυστυχώς έμαθα πώς για την άγονη των δωδεκανήσων δηλώθηκε το Μυτιλήνη,όχι ο theo,επίσης ακούστηκε πως το πρέβελη ανεβαίνει χιο μυτιλήνη αν τα συνδυάσουμε λίγο,μου φαίνεται νελίτες πως πρέπει να αρχίσουμε να χτυπάμε στο τοίχο τα κεφάλια μας,τελιώσαν τα ψέματα :(:(

Giovanaut
26-01-2009, 10:57 PM
αυτο κι αν ειναι βομβα.....
μονο μυτιληνη...δεν θα πιανει πια
η εταιρεια που καποτε ειχε εως και 2 δρομολογια τη μερα.....

μιλαμε για κανονικο ξεπουλημα....

για το ΘΕΟΦΛΙΟΣ ειχαμε νεοτερα???

sylver23
26-01-2009, 11:06 PM
εχετε σκεφτει οτι αμα φυγει η νελ απο χιο λεσβο παιζει να σας ανεβει κανενας αγουδημος (το εχουμε μαθει ετσι κι αλλιως τοσα χρονια -μην βρει τρυπα ,θα τρυπωσει)

Giovanaut
26-01-2009, 11:26 PM
ο Βεντουρης το χε πει στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ οτι η ΝΕΛ θα φευγε.....
αλλα ολοι ειχαμε το νου μας προς Αιγυπτο μερια....

συγκεκριμενα ειχε δηλωσει:

"ετσι οπως εξελισσεται η κατασταση ή θα πρεπει να εχει καλυτερα πλοια για να αντεξει τον ανταγωνισμο ή θα πρεπει να παει καποιο διαστημα στο εξωτερικο, εως οτου μπορεσει να αποκτησει αυτα τα καλυτερα πλοια. Ακομη όμως και να αποφασισει να φυγει, η εδρα θα μεινει εκει, επειδη θα ξαναγυρισει..."

σαν μεταναστευση ακουστηκε αυτο...
τελικα ομως απ αλλου μας ερχεται...

χρονια ακουγονταν πως η ΑΝΕΚ... θα ανηφοριζε
αλλα οχι και μονοπωλειο????

...λετε μετα απο καιρο οι παλινοστουντες να επιστρεψουν ή λογια αερος???

stefanosp
26-01-2009, 11:31 PM
δεν το πιστεύω θα έχουν καταφέρει με τα λεφτά απο τις άγονες να πάρουν καινούργια βαπόρια?επίσης αν η ΑΝΕΚ κάνει πράξη αυτά που ακούγονται για αγορά δυο νέων πλοίων και δρομολόγηση χίο μυτιλήνη,τότε εντάξει άντε γειά......

Rocinante
26-01-2009, 11:39 PM
δεν το πιστεύω θα έχουν καταφέρει με τα λεφτά απο τις άγονες να πάρουν καινούργια βαπόρια?επίσης αν η ΑΝΕΚ κάνει πράξη αυτά που ακούγονται για αγορά δυο νέων πλοίων και δρομολόγηση χίο μυτιλήνη,τότε εντάξει άντε γειά......
Στεφανε συγνωμη αλλα εγω ειμαι ασχετος με τη ΝΕΛ και διορθωστε με αλλα εμενα ολες αυτες οι κινησεις δεν μου θυμιζουν εταιρεια που εχει καποιους στοχους οπως βραχυπροθεσμα η αγορα νεων πλοιων αλλα μια εταιρια που απλως προσπαθει αν οχι να παρατεινει το χρονο ζωης της τουλαχιστο να κερδισει χρονο μπας και αλλαξουν τα πραγματα.

Giovanaut
26-01-2009, 11:42 PM
Ετσι ειναι φιλε οπως τα λες....
Η ΝΕΛ μια εποχη εβγαλε λεφτα...και εφαγαν ολοι και χορτασαν με την δειθεν επενδυση στα ταχυπλοα....
τωρα για επιβιωση παλευει.....

αλλα και εστω οτι βγαζει, σιγα μην αφησει η ΑΝΕΚ περιθωρια επιστροφης...
αυτο το ξεπουλημα δεν θα χει επιστροφη....

η ΑΝΕΚ ερχεται για να μεινει...αλλωστε που αλλου την παιρνει να δρομολογησει πλοια τυπου ΛΙΣΣΟΣ, ΠΡΕΒΕΛΗΣ και οτι αλλο???

Εμαθες τιποτε για νέα βαπορια???

Rocinante
26-01-2009, 11:49 PM
Εμαθες τιποτε για νέα βαπορια???
Οχι απλως τις σκεψεις μου εγραψα μιας και παλαοτερα ειχα γραψει οτι δεν θα ηθελα να δω να επαναλαμβανεται η ιστορια της ΔΑΝΕ...

heraklion
26-01-2009, 11:54 PM
η ΑΝΕΚ ερχεται για να μεινει...αλλωστε που αλλου την παιρνει να δρομολογησει πλοια τυπου ΛΙΣΣΟΣ, ΠΡΕΒΕΛΗΣ και οτι αλλο????

Το Πρέβελης το παίρνει και στις Κυκλάδες.:roll:

Giovanaut
26-01-2009, 11:57 PM
Οχι απλως τις σκεψεις μου εγραψα μιας και παλαοτερα ειχα γραψει οτι δεν θα ηθελα να δω να επαναλαμβανεται η ιστορια της ΔΑΝΕ...

Πριν μπει ο Βεντουρης στο παιχνιδι... με τα τοσα λεφτα που φαγωθηκαν η εταιρεια λιγο ελειψε να ακολουθησει την πορεια της ΔΑΝΕ...

ηρθε μετα ο "σωτηρας" και τωρα οτι και να κανει δεν μπορει να πει κανεις τιποτε... το καθεστως εχει αλλαξει κι ο επιχειρηματιας θελει να βγαλει λεφτα....

γι αυτο ουτε η Μυτιληνη τον νοιαζει ουτε η Χιος....

scoufgian
27-01-2009, 05:40 AM
Στεφανε εαν πραγματι δηλωθηκε το ΜΥΤΙΛΗΝΗ για την αγονη της Δωδεκανησου,τοτε ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ παει Χιο-Μυτιληνη.Ειναι συγκοινωνουντα δοχεια.Αλλα οι δικες μου πληροφοριες παραμενουν για παραμονη της πριγκιπεσσας στο νησι και κατεβασμα του ΤΕΟ στη Ροδο

mike_rodos
27-01-2009, 06:25 AM
Στεφανε εαν πραγματι δηλωθηκε το ΜΥΤΙΛΗΝΗ για την αγονη της Δωδεκανησου,τοτε ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ παει Χιο-Μυτιληνη.Ειναι συγκοινωνουντα δοχεια.Αλλα οι δικες μου πληροφοριες παραμενουν για παραμονη της πριγκιπεσσας στο νησι και κατεβασμα του ΤΕΟ στη Ροδο

Τώρα θα πέσουν οι φίλοι μου ΝΕΛΙΤΕΣ να με φάνε... Και τα δύο καλοδεχούμενα στα Δωδεκάνησα!!! ;) Πάντως αυτή η γραμμή που έχει δηλώσει ενδιαφέρον η ΝΕΛ και είναι μόνη της (Πειραιάς - Πάτμός - Λείψοι - Λέρος - Κάλυμνος - Κως - Σύμη), δεν έχει και πολύ επιβατικό κοινό! Γιατί τους μόνους που βολεύει είναι τους Λειψιώτες και τους Συμιακούς και τα ενδωδεκανησιακά ταξίδια, στα οποία και πάλι έχει ανταγωνιστή τα 2 ταχύπλοα DODEKANISOS. Πάντως την προηγούμενη Κυριακή που είχα βρεθεί στο λιμάνι και είχε άφιξη η ΝΤΑΛΙΑΝΑ μας, δεν κατέβασε και πολύ κόσμο!!! Τώρα στην άλλη γραμμή που η blue star ferries είναι στην μέση λίγο δύσκολο να την πάρει... Το Διαγόρας είναι σπουδαίο καράβι και η ταχύτητα του στα 21 Knots! Αν μπορεί μία εταιρεία να ξελασπώσει από την επιδότηση και μόνο, εσείς ξέρετε πολύ καλύτερα από μένα!

esperos
27-01-2009, 07:48 AM
Τώρα θα πέσουν οι φίλοι μου ΝΕΛΙΤΕΣ να με φάνε... Και τα δύο καλοδεχούμενα στα Δωδεκάνησα!!! ;) Πάντως αυτή η γραμμή που έχει δηλώσει ενδιαφέρον η ΝΕΛ και είναι μόνη της (Πειραιάς - Πάτμός - Λείψοι - Λέρος - Κάλυμνος - Κως - Σύμη), δεν έχει και πολύ επιβατικό κοινό! Γιατί τους μόνους που βολεύει είναι τους Λειψιώτες και τους Συμιακούς και τα ενδωδεκανησιακά ταξίδια, στα οποία και πάλι έχει ανταγωνιστή τα 2 ταχύπλοα DODEKANISOS. Πάντως την προηγούμενη Κυριακή που είχα βρεθεί στο λιμάνι και είχε άφιξη η ΝΤΑΛΙΑΝΑ μας, δεν κατέβασε και πολύ κόσμο!!! Τώρα στην άλλη γραμμή που η blue star ferries είναι στην μέση λίγο δύσκολο να την πάρει... Το Διαγόρας είναι σπουδαίο καράβι και η ταχύτητα του στα 21 Knots! Αν μπορεί μία εταιρεία να ξελασπώσει από την επιδότηση και μόνο, εσείς ξέρετε πολύ καλύτερα από μένα!
Αγαπητέ Mike βάλε στους εξυπηρετούμενους και τους Καλύμνιους αφού στην Κάλυμνο δεν πιάνουν τα μεγάλα.

Leo
27-01-2009, 01:35 PM
Οι πληροφορίες μου (σημερινές) λένε ότι οι φήμες για το μέλλον της παραδοσιακά Νελίτικης Γραμμής Χίου Μυτιλήνης, απο πλοίο της ΝΕΛ συζητείται έντονα στα νησιά. Κυκλοφορούν σενάρια για αποχώρηση της κλπ. Προτιμώ να αφήσω τα γεγονότα να έρθουν με την πάροδο του χρόνου.... Έχουν ακουστεί εξάλλου παρόμοια και στο παρελθόν και εύχομαι να μην είναι αλήθεια :(.

mike_rodos
27-01-2009, 03:02 PM
Αγαπητέ Mike βάλε στους εξυπηρετούμενους και τους Καλύμνιους αφού στην Κάλυμνο δεν πιάνουν τα μεγάλα.

Φίλε esperos η Κάλυμνος εξυπηρετήτε και από τον ΔΙΑΓΟΡΑ 3 φορές την εβδομάδα!!!:p

mike_rodos
27-01-2009, 04:26 PM
Για πάμε να δούμε ένα σχεδιάκι με το λιμάνι της Συμής και τον ΘΕΟΦΙΛΟ μέσα!!! Η είσοδος του λιμανιού είναι από Ανατολικά, εδώ λογικά πρέπει το πλοίο να μανουβράρει εκτός λιμανιού και να πηγαίνει πρύμα για να μπεί μέσα στο λιμάνι... Είναι μικρά τα περιθώρια για μανούβρα μέσα στο λιμάνι όπως κάνει η ΝΤΑΛΙΑΝΑ μας!

27949

scoufgian
27-01-2009, 04:33 PM
πολυ παραστατικοτατος ο Μικε.Δυστυχως μου κανε τη καρδια περιβολι γιατι βλεποντας το σχεδιο εχουμε φανερο προβλημα με το ΤΕΟ

theodoros1908
27-01-2009, 04:38 PM
που ειστε καπεταναιοι ??

scoufgian
27-01-2009, 04:47 PM
που ειστε καπεταναιοι ??
τι εννοεις φιλε μου?για συνεχισε το

eliasaslan
27-01-2009, 05:14 PM
Εγώ να συμπληρώσω τη σκέψη του Mike, δεν έχει ανταγωνιστές οι γραμμή μόνο τα DODEKANISOS, αλλά και το Ν. Κάλυμνος, και το Άννα εξπρές και το Πάτμος Σταρ που εκτελούν ενδοδωδεκανησιακά... Μακάρι να γίνει κάτι πάντως και να αλλάξει το Λέρος - Ρόδος 10.5 ώρες, Λέρος - πειραιάς 18 ώρες με την τιμή στα ύψη.. Θα δούμε τι θα γίνει, εγώ είμαι ανυπόμονος για ένα γρήγορο καράβι...

mike_rodos
27-01-2009, 05:30 PM
Εγώ να συμπληρώσω τη σκέψη του Mike, δεν έχει ανταγωνιστές οι γραμμή μόνο τα DODEKANISOS, αλλά και το Ν. Κάλυμνος, και το Άννα εξπρές και το Πάτμος Σταρ που εκτελούν ενδοδωδεκανησιακά... Μακάρι να γίνει κάτι πάντως και να αλλάξει το Λέρος - Ρόδος 10.5 ώρες, Λέρος - πειραιάς 18 ώρες με την τιμή στα ύψη.. Θα δούμε τι θα γίνει, εγώ είμαι ανυπόμονος για ένα γρήγορο καράβι...

Μόνο Ηλία που τα Ν. Κάλυμνος, πάτμος σταρ και άννα εξπρές δεν κατεβαίνουν ποτέ στην πρωτεύουσα του νομού! Μπορεί να κάνουν ενδωδεκανησιακά, αλλά μόνο στο βόρειο νομό, όπως σε εμάς το Πρωτέας... Μόνο το DODEKANISOS εκτελεί αυτή την γραμμή...

XINELIS TAKIS
27-01-2009, 06:42 PM
ΑΝΕ…Λ LINES Η ΓΕΦΥΡΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ Για φαντάσου . Αν μας το έλεγαν πριν κάποια χρόνια θα γελούσαμε

Giovanaut
27-01-2009, 08:37 PM
Οι τελευταιες μου πληροφοριες μεσα απο το ΜΥΤΙΛΗΝΗ λενε οτι αυτο προοριζεται.... για Δωδεκανησα...

Για τον ΤΕΟ μου ειπαν πως ακουγεται η Τυνησια....

..πραγμα που επαληθευει....

το σεναριο για μονοπωλειο της ΑΝΕΚ στη Χιο-Μυτιληνη...

ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ισως ξεκινησει κι απο βδομαδα...!

moutsokwstas
27-01-2009, 08:45 PM
ο ταξιαρχης στις γραμμες λαυριου-σιγριου και λαυριου-λημνου, οπως ανακοινωσε χθες στη λημνο ο γ.γ. του υπουργειου εμπορικης ναυτιλιας και νησιωτικης πολιτικης, περισσοτερα εδω http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=40928

moutsokwstas
27-01-2009, 08:48 PM
παντως η νελ δεν εκμεταλλευτηκε την ευκαιρια που της δοθηκε στη γραμμη χιου-μυτιληνης κι αναφερομαι στην τροποποιηση δρομολογιου που εχει γινει απο ανταγωνιστρια εταιρια, τι κριμα! ειναι ιδανικοι αυτοχειρες αν το παρουμε κι ετσι.

Speedkiller
27-01-2009, 09:07 PM
ειναι ιδανικοι αυτοχειρες αν το παρουμε κι ετσι.

Δεν ειναι αυτοχειρες!Πουλημένοι είναι...:twisted:

Giovanaut
28-01-2009, 12:55 AM
συμφωνω...

Να ρωτησω και κατι αλλο.....

Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ θα πιανει και βορεια ελλαδα στις αγονες????

γιατι μονο το Λαυριο ακουω.......

eliasaslan
28-01-2009, 03:40 PM
Μιχάλη συμφωνώ, κατάλαβα τι λες, απλά θέλω να σου πω ότι με αυτά τα καραβάκια συν όλων της ΑΝΕΣ και του Sea Star συνδέονται όλα τα μικρά νησάκια που κατηκούνται από μεγαλύτερα που εξυπηρετούνται από την BSF. Αυτό ήθελα να σημειώσω...

Apostolos
28-01-2009, 03:45 PM
Η ΝΕΛ ζητάει άγονη 12νήσου! Με Τα Κεντεράκια ή με το Θεόφιλος? (θα γούσταρα τρελα!)

taxman
28-01-2009, 04:10 PM
Η ΝΕΛ ζητάει άγονη 12νήσου! Με Τα Κεντεράκια ή με το Θεόφιλος? (θα γούσταρα τρελα!)
ΤΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΑΓΟΝΗ ΤΕΛΙΚΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ..:D

taxman
28-01-2009, 04:12 PM
ΤΗΝ ΑΓΟΝΗ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ... ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ....

stefanosp
28-01-2009, 07:23 PM
ας μη βιαζόμαστε ας περίμενουμε τις εξελίξεις

scoufgian
29-01-2009, 01:53 PM
συμφωνα με πληροφοριες,η εταιρια μας ,δεν θα υλοποιησει τη γραμμη Πειραια-Δωδεκανησου.......Μυτιληνη παραμενει εκει που ηταν,Ταξιαρχος Λημνο και δεν συμαζευεται,οι κεντερηδες εκει που ειναι και ο "μπαρμπας" απο το Περαμα κοιταμε να τον βαλουμε σε μια γραμμη που του ταιριαζει γαντι λογω της ηλικιας του και των λιμανιων που θα προσεγγιζει:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

eliasaslan
29-01-2009, 02:19 PM
Γιάννη με χάλασες πάρα πολύ τώρα....

taxman
29-01-2009, 03:09 PM
ΔΗΛΑΔΗ ΔΗΛΩΣΕ ΤΗ ΓΡΑΜΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΕΤΣΙ.ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΗ ΤΙΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ.ΟΥΤΕ ΑΠΟ Φ/Γ ....

Speedkiller
29-01-2009, 03:38 PM
συμφωνα με πληροφοριες,η εταιρια μας ,δεν θα υλοποιησει τη γραμμη Πειραια-Δωδεκανησου.......Μυτιληνη παραμενει εκει που ηταν,Ταξιαρχος Λημνο και δεν συμαζευεται,οι κεντερηδες εκει που ειναι και ο "μπαρμπας" απο το Περαμα κοιταμε να τον βαλουμε σε μια γραμμη που του ταιριαζει γαντι λογω της ηλικιας του και των λιμανιων που θα προσεγγιζει:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Mακαρι γιαννη...Ωστόσο για τον Μπαρμπα είναι νεότερος της Θειας Μυτιληνης κατα 2 χρονια...:cool:Μαλλον οτι τον εχουνε ταλαιπωρησει περισσοτερο ειναι η σωστοτερη εκφραση!

XINELIS TAKIS
29-01-2009, 06:14 PM
ευτυχως ακουσαμε και κατι καλο σημερα....

scoufgian
29-01-2009, 06:54 PM
Mακαρι γιαννη...Ωστόσο για τον Μπαρμπα είναι νεότερος της Θειας Μυτιληνης κατα 2 χρονια...:cool:Μαλλον οτι τον εχουνε ταλαιπωρησει περισσοτερο ειναι η σωστοτερη εκφραση!
Eτσι ακριβως Κωστη.........

scoufgian
29-01-2009, 06:55 PM
ΔΗΛΑΔΗ ΔΗΛΩΣΕ ΤΗ ΓΡΑΜΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΕΤΣΙ.ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΗ ΤΙΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ.ΟΥΤΕ ΑΠΟ Φ/Γ ....
και καποιοι αλλοι δεν πανε καλα στη γραμμη ουτε απο φορτηγα αλλα ουτε και απο κοσμο.Κριση ειναι

scoufgian
29-01-2009, 06:57 PM
Ηλια μπορει να σε στεναχωρησα αλλα τι να κανουμε.......Πιστευω ειναι καλυτερα τα πραγματα ετσι

eliasaslan
29-01-2009, 07:07 PM
Εγώ όμως θα σου αφιέρωνα φωτογραφίες του Μυτιλήνη από τα πιο απίστευτα και απόκρυμνα μέρη της Λέρου... :).....

Giovanaut
29-01-2009, 07:46 PM
παιδια ειναι απολυτα σιγουρη η ειδηση.....???

.....και την ροδο τελικα η blue star...???

...α και κατι αλλο....

μηπως ξερετε αν για την προκυρηξη ταχυπλοου στο Β Αιγαιο....
παιζει η ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ...???

scoufgian
29-01-2009, 07:54 PM
παιδια ειναι απολυτα σιγουρη η ειδηση.....???

σιγουρη μεχρι να διαψευστει

MYTILENE
30-01-2009, 03:45 PM
..........Και επείδη βλέπω μια αναστάτωση στους ΝΕΛΙΤΕΣ την οποία ίσως να προκάλεσα και γώ ο ίδιος αλλά και κάποιες κινήσεις -ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ;)-της εταιρείας θα σας αναφέρω τα εξής:
1. Το κυριότερο ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ
2.ΥΠΟΜΟΝΗ-κι άλλη θα κάνουμε δε γίνετε κι αλλιώς!!!!!!
3.Ο ΤΑΞΙΑΡΧΟΣ ξεκινάει προσεχώς
4.Ο ΤΕΟ παίζει για Άγονη-όπως είχα πεί και πρίν μέρες!!!Μεταξύ μας μάλλον θα ''χτυπήσουν'' την γραμμή Θεσ/νίκη-Σποράδες-Κυκλάδες-Ηράκλειο;),μη το περιμένετε Δωδεκάνησα!!!
4.Το ΜΥΤΙΛΗΝΑΚΙ μας συνεχίζει απτόητο Πειραιά-Χίο-Μυτιλήνη και περιμένει να πάρει την απευθείας ανάθεση από το Υπουργείο για προέκταση δρομολογίου κάθε Σάββατο Λήμνο-Θεσ/νίκη,αρχές του Φλεβάρη!!!!
Αυτά τα νέα μας και μη ξεχνάτε......ΥΠΟΜΟΝΗ:p.........

FLYING CAT 2
30-01-2009, 05:42 PM
iparxei kanena sxedio gia to panagia thalassini h ba?

MYTILENE
30-01-2009, 06:02 PM
Ακόμα φίλε δεν ξέρουμε κάτι για το πλοίο,θα δείξει.Ίσως μπεί σαν δευτερο ταχύπλοο σε μια άγονη που έχει βγεί;)!!!

heraklion
30-01-2009, 06:17 PM
Πότε λήγει η ναύλωση του original Κεντέρη, του Παναγία θαλασσινή και του Παναγία πάρου?

Speedkiller
30-01-2009, 07:14 PM
Πότε λήγει η ναύλωση του original Κεντέρη, του Παναγία θαλασσινή και του Παναγία πάρου?
Το θαλασσινή δεν είναι ναυλωμένο!Για τα άλλα τι εννοείς heraclion???:rolleyes::p

heraklion
30-01-2009, 07:20 PM
Το θαλασσινή δεν είναι ναυλωμένο!Για τα άλλα τι εννοείς heraclion???:rolleyes::p

Δεν είναι και τα τρεία ναυλωμένα στην namma lines?

XINELIS TAKIS
31-01-2009, 10:54 PM
ΣΩΣΤΟΣ stefanosp....κανενα νεο για τα δρομολογια υπαρχει?

Giovanaut
01-02-2009, 12:43 AM
Ακόμα φίλε δεν ξέρουμε κάτι για το πλοίο,θα δείξει.Ίσως μπεί σαν δευτερο ταχύπλοο σε μια άγονη που έχει βγεί;)!!!
Για το ΒΑιγαιο...περιμενουνε να προκυρηχθουν και αλλες γραμμες...???
κατι ελεγαν για ταχυπλοο...και ακουστηκε η ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ...

Ξερουμε κατι...??

α και κατι αλλο το Ταξιαρχης θα φευγει μονο απο Λαυριο η και απο ΒΕλλαδα...???

Dimitrios Angelis
03-02-2009, 02:27 PM
Parakoloutho apo Germania me megali agonia to thema kai tis ekseliksis me tin NEL mas.katagome apo Mytilini kai exo trela me afti tin eteria kai idika me to Sappho!Then echo na po tipota thetiko me osa ginontai afti tin stigmi ektos apo ena megalo krima!!!Krima gia tin Nel mas krima gia ta karabia pou stolisan olo to aigaio!!!Apo to kako sto xeirotero pame!

moutsokwstas
03-02-2009, 06:11 PM
δεν ξερω αν με το παλιο ιδιοκτησιακο και διοικητικο καθεστως, τα πραγματα θα ηταν ετσι οπως ειναι σημερα. περιμενω να δω τι θα γινει με τις επιδοτουμενες γραμμες και τους προσεχεις 2-3 μηνες, εκει λιγο πριν, λιγο μετα το πασχα, τη ροτα και τι εχουν σκοπο εχουν να κανουν εν τελει.

XINELIS TAKIS
03-02-2009, 06:13 PM
και που εισαι ακομα φιλε μου...ολοι παντως πιστευουμε οτι καπου θα σταματησει αυτη η κατηφορα...

Speedkiller
03-02-2009, 06:18 PM
και που εισαι ακομα φιλε μου...ολοι παντως πιστευουμε οτι καπου θα σταματησει αυτη η κατηφορα...
Σχετικότατο...Μετά τον πατο δεν έχει άλλη κατηφόρα....:(

XINELIS TAKIS
03-02-2009, 06:22 PM
φιλε moutsokwstas θελω να ελπιζω (αν και καταβαθος δεν το πιστευω) οτι εστω και την τελευταια στιγμη θα κανουν κατι για να σωσουν την παρτιδα και να μην γινει η ναυτιλιακη λυση αναγκης για τους επιβατες της γραμμης μυτιληνης-πειραια

XINELIS TAKIS
03-02-2009, 06:24 PM
δικιο εχεις αλλα δεν εχουμε να κανουμε τιποτα αλλο απο το να ελπιζουμε δυστιχως....

moutsokwstas
03-02-2009, 06:31 PM
απο τη μια μερια οι εκει της μυτιληνης, τι να πολυνοιαστουν, απο τη στιγμη που τους εξυπηρετει το λισσος, σιγα μην κατσουν να βαλαντωσουν. βλεπουν κι αυτα που εγιναν και γινονται και δεν πολυδινουν σημασια και καλα κανουν.

XINELIS TAKIS
03-02-2009, 06:58 PM
Μην το λες υπαρχει ακομα μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων σαν κι εμας καλη ωρα που ακομα ενδιαφερονται

moutsokwstas
03-02-2009, 07:38 PM
συμφωνω, αλλα τα ηνια εχουν περασει σε αλλα χερια <<ξενα>> πλεον. για να δουμε τι μας επιφυλασσει το κοντινο μελλον....

Giovanaut
03-02-2009, 07:52 PM
Σιγουρο παιδια ειναι οτι μετα τον πατο υπαρχει μονο η ανηφορα...

Το θεμα ειναι ομως πιασαμε πατο η ακομη κατεβαινουμε...???

moutsokwstas
04-02-2009, 07:22 PM
πόσοι 10 το πολύ 20 άτομα? σε όλη τη Λέσβο βάζω στοίχημα πως παραπάνω δεν θα είναι,όταν πάνε στη συνέλευση όσοι πάνε και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πότε θα τελιώσει για να πάνε στο μπουφέ πόσο μπορεί να ενδιαφέρονται αυτοί οι άνθρωποι?,δεν θέλω να λέω συνέχεια τα ίδια πράγματα αλλά αν υπήρχε ενδιαφέρον απο τους Μυτιληνιούς τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα σήμερα
κρυβε λογια στεφανε, ξερω οτι το ξερεις. ειναι κοινο μυστικο αυτο που γραφεις. σωστος!

moutsokwstas
06-02-2009, 05:48 PM
ολα τα ειχε η νελ η αγωγη της ελειπε. αγωγη κατα της ναυτηλιακης κατεθεσαν 10 χιωτες επιβατες, με αφορμη το γεγονος του ανεκτελεστου δρομολογιου της δευτερας, διαβαστε http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=41280

XINELIS TAKIS
06-02-2009, 06:59 PM
Αυτό είναι γνωστό ρε παιδιά αλλά δεν μιλώ γι’αυτους τους (κυρίους) αλλά για τον απλό κόσμο που παρακολουθεί από απόσταση σαν κι εμάς καλή ώρα και που δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν τίποτα άλλο από το να συζητούν και να σχολιάζουν τα τεκταινόμενα

moutsokwstas
25-02-2009, 06:05 PM
την προθεση της να συμμετασχει σε δυο μειοδοτικους διαγωνισμους που προκηρυξε το υπουργειο εμπορικης ναυτιλιας, ανακοινωσε η ναυτιλιακη εταιρια λεσβου, περισσοτερα εδω http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/02/24/1633757.htm

Giovanaut
25-02-2009, 08:05 PM
την προθεση της να συμμετασχει σε δυο μειοδοτικους διαγωνισμους που προκηρυξε το υπουργειο εμπορικης ναυτιλιας, ανακοινωσε η ναυτιλιακη εταιρια λεσβου, περισσοτερα εδω http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/02/24/1633757.htm
ξερουμε ποιες γραμμες ειναι...
και ποτε θα γινει ο διαγωνισμος μαρτη η απριλη...???

Apostolos
26-02-2009, 11:13 AM
Να βάλουν τον Θεόφιλο να πηγαίνει και 12νησα να γίνει χαμός!

MYTILENE
04-04-2009, 07:56 AM
Και επίσημα οι άγονες του Βορειοανατολικού Αιγαίου και οι ενδοκυκλαδικές ανήκουν στη ΝΕΛ για τα επόμενα 12 χρόνια.
Δηλαδή έχουμε:
ΑΙΟΛΑΚΙΑ:Στις Κυκλάδες
ΘΕΟΦΙΛΟΣ:Σάμο/Ικαρία-Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Καβάλα/Θεσ/νίκη
ΤΑΞΙΑΡΧΗ:Λαύριο-Σίγρι-Λήμνο-Καβάλα
ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ:Λαύριο-Μεστά-Ψαρά(Σίγρι?)-Λήμνο-(Αη Στράτη?)
Καλά πάμε;)

Leo
04-04-2009, 09:21 AM
Δηλαδή ο Θεόφιλος και ο Ταξιάρχης τα επόμενα 12 χρόνια θα κάνει την γραμμή? Μπράβο κουράγια...:shock:. Για κάνετε μια σούμα να δούμε πως γίνετε αυτό?

MYTILENE
04-04-2009, 09:30 AM
Δηλαδή ο Θεόφιλος και ο Ταξιάρχης τα επόμενα 12 χρόνια θα κάνει την γραμμή? Μπράβο κουράγια...:shock:. Για κένετε μια σούμα να δούμε πως γίνετε αυτό?
Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ξέρω οτι θα την κάνει,όσο για τον ΤΕΟ ξέρω οτι τη γραμμή τη πήρε με προυποθέσεις στα 2-3 χρόνια;)

Apostolos
04-04-2009, 10:08 AM
Ε θα ειναι η εγγύηση για την τράπεζα ώστε να δωθεί δάνειο για τυχόν νέα αγορά-ες

stefanosp
04-04-2009, 10:17 AM
προς το παρόν το τέλος ωφέλημης ζωής των πλοίων έχει υπολογιστεί στα 40 χρόνια δλδ
ταξιαρχης 2016
μυτιληνη 2013
θεοφιλος 2015

DriFterPanos
04-04-2009, 11:43 AM
Και επίσημα οι άγονες του Βορειοανατολικού
ΘΕΟΦΙΛΟΣ:Σάμο/Ικαρία-Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Καβάλα/Θεσ/νίκη
Καλό μου φαίνεται αυτό!! Αλλά σε σχέση με πριν που πήγαινε κατευθείαν Χίο-Μυτιλήνη τώρα θα αργεί να φτάσει Μυτιλήνη.. πιστεύω βέβαια αυτή η διαφορά στο χρόνο να είναι μικρή..

Leo
04-04-2009, 12:06 PM
Καλό μου φαίνεται αυτό!! Αλλά σε σχέση με πριν που πήγαινε κατευθείαν Χίο-Μυτιλήνη τώρα θα αργεί να φτάσει Μυτιλήνη.. πιστεύω βέβαια αυτή η διαφορά στο χρόνο να είναι μικρή..

Τι σχέση έχει το Πειραιάς Χίος Μυτιλήνη με το Σάμο/Ικαρία-Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Καβάλα/Θεσ/νίκη ? Θα αργεί ως προς τι και σε σύγκριση με πιό πράγμα? Νομίζω δεν μπορούν να συγκριθούν τα δύο δρομολόγια διότι είναι δυό ξεχωριστές δραστηριότητες. Κάνω λάθος?

DriFterPanos
04-04-2009, 12:22 PM
Όπα! Sorry… δικό μου λάθος… δεν κατάλαβα ότι δεν θα περνάει ποτέ από Πειραιά… οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα σύγκρισης….

Giovanaut
04-04-2009, 02:09 PM
Επιτελους παιδια....
Αντε με το καλο καλες επιτυχιες να εχουμε.....

τα εχουμε αναγκη αυτα τα βαπορια εδω πανω....

γνωριζουμε ποτε ξεκινουν...???

το ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ θα αναχωρει καθολου απο Καβαλα...???

XINELIS TAKIS
04-04-2009, 07:58 PM
Κατά την δική μου άποψη θεωρό τον Θεόφιλο (βαρύ πλοίο) για αυτή τη γραμμή

moutsokwstas
04-04-2009, 10:23 PM
εγω θα ελεγα με τα χρηματα που θα παρει να μπαλωσει τις τρυπες πρωτα κι ολα τα οικονομικα και μετα να κοιταξει την αγορα νεων πλοιων, αλλιως....να γινει μια υγιης κι ανταγωνιστικη εταιρια αν το θελουν βεβαια καποιοι και να μην ριχνουν ολο το φταιξιμο στους ανταγωνιστες. λεμε τωρα....

marsant
05-04-2009, 12:10 PM
Για αγορα πλοιου για τα επομενα τουλαχιστον 5 χρονια δεν παιζει να αγοραζει με τπτ η ΝΕΛ.Ειδα την προηγουμενη εβδομαδα τα οικονομικα αποτελεσματα της για το 2008 και ηταν τραγικα.Υπαρχει μεγαλη τρυπα και ειναι πολυ δυσκολο να καλυφτει εως θαυμα για τα επομενα 3 τουλαχιστον χρονια, αφηστε που εχει ξεφυγει και ο ανταγωνισμος σε αλλα επιπεδα και το κανουν ακομα πιο δυσκολο.

Speedkiller
05-04-2009, 12:17 PM
Για αγορα πλοιου για τα επομενα τουλαχιστον 5 χρονια δεν παιζει να αγοραζει με τπτ η ΝΕΛ.Ειδα την προηγουμενη εβδομαδα τα οικονομικα αποτελεσματα της για το 2008 και ηταν τραγικα.Υπαρχει μεγαλη τρυπα και ειναι πολυ δυσκολο να καλυφτει εως θαυμα για τα επομενα 3 τουλαχιστον χρονια, αφηστε που εχει ξεφυγει και ο ανταγωνισμος σε αλλα επιπεδα και το κανουν ακομα πιο δυσκολο.

Στη γραμμή Χιου Μυτιλήνης δεν θα το λεγα αυτό!Ιδίως τώρα που το Νησος Χιος πηγαίνει απο Σύρο και Μύκονο!Στα άλλα συμφωνώ μαζί σου!!!

douzoune
07-04-2009, 09:44 PM
Νέες προκηρύξεις
Στο μεταξύ χθες κατατέθηκαν προσφορές για τέσσερις άγονες γραμμές που είχε προκηρύξει συμπληρωματικά το ΥΕΝΑΝΠ, πρόκειται για τις γραμμές:
2. Λαύριο- (Μεστά) - Ψαρά- Αγ. Ευστράτιος-Λήμνος (ΝΕΛ με το πλοίο Παναγιά Θαλασσινή)
3. Αλεξανδρούπολη-Σαμοθράκη (Saos με το πλοίο Σαος ΙΙ για σύμβαση 11 χρόνων, ΝΕΛ με το πλοίο Παναγιά Χοζοβιώτισα για ένα χρόνο)
4. Θεσσαλονίκη-Λήμνο-Μυτιλήνη (ΑΝΕΚ με το Λισσός για σύμβαση 2 ετών, ΝΕΛ με το Μυτιλήνη για ένα χρόνο).
Πηγή: Ναυτεμπορική

Μπράβο η ΝΕΛ....επέκταση σε όλες τις άγονες!!! ;);) Για να δούμε τι θα πάρει από τις παραπάνω γραμμές

Giovanaut
09-04-2009, 12:35 AM
Νέες προκηρύξεις
Στο μεταξύ χθες κατατέθηκαν προσφορές για τέσσερις άγονες γραμμές που είχε προκηρύξει συμπληρωματικά το ΥΕΝΑΝΠ, πρόκειται για τις γραμμές:
2. Λαύριο- (Μεστά) - Ψαρά- Αγ. Ευστράτιος-Λήμνος (ΝΕΛ με το πλοίο Παναγιά Θαλασσινή)
3. Αλεξανδρούπολη-Σαμοθράκη (Saos με το πλοίο Σαος ΙΙ για σύμβαση 11 χρόνων, ΝΕΛ με το πλοίο Παναγιά Χοζοβιώτισα για ένα χρόνο)
4. Θεσσαλονίκη-Λήμνο-Μυτιλήνη (ΑΝΕΚ με το Λισσός για σύμβαση 2 ετών, ΝΕΛ με το Μυτιλήνη για ένα χρόνο).
Πηγή: Ναυτεμπορική

Μπράβο η ΝΕΛ....επέκταση σε όλες τις άγονες!!! ;);) Για να δούμε τι θα πάρει από τις παραπάνω γραμμές

. Λαύριο-Ψαρά-Αγ. Ευστράτιος-Λήμνος-Καβάλα (δεν κατατέθηκε προσφορά)...

Γνωριζουμε τι προκειται να γινει....
θα υπαρξη και αλλη επαναληψη του διαγωνισμου...???

moutsokwstas
09-04-2009, 07:35 PM
ο νομαρχης θεσσαλονικης φωναζει παλι ο,τι εμεινε χωρις συνδεση η θεσσαλονικη και τα πλοια που προκειται να μπουν, μαλλον το πλοιο, ειναι αργο και γερασμενο κατα τα λεγομενα του, προφανως φωτογραφιζοντας τον θεοφιλο της νελ. ζητησε ταχυπλοα, φωτογραφιζοντας παλι τη νελ και καποιο απο τους αιολους η, αναπολωντας τα παλια τον κεντερη! περασμενα μεγαλεια διηγωντας τα, να κλαις κε νομαρχα, καλα κανετε και ζητατε αλλα δεν σας ακουει κανεις.

Speedkiller
09-04-2009, 08:08 PM
ο νομαρχης θεσσαλονικης φωναζει παλι ο,τι εμεινε χωρις συνδεση η θεσσαλονικη και τα πλοια που προκειται να μπουν, μαλλον το πλοιο, ειναι αργο και γερασμενο κατα τα λεγομενα του, προφανως φωτογραφιζοντας τον θεοφιλο της νελ. ζητησε ταχυπλοα, φωτογραφιζοντας παλι τη νελ και καποιο απο τους αιολους η, αναπολωντας τα παλια τον κεντερη! περασμενα μεγαλεια διηγωντας τα, να κλαις κε νομαρχα, καλα κανετε και ζητατε αλλα δεν σας ακουει κανεις.

Ναι..τον χάλασε ο Θεόφιλος...Πότε είναι οι εκλογές είπαμε???:rolleyes::cool:

douzoune
09-04-2009, 08:17 PM
Ναι..τον χάλασε ο Θεόφιλος...Πότε είναι οι εκλογές είπαμε???:rolleyes::cool:
Εγώ πάντως Speed αν κατάφερνε να φέρει τον Κεντέρη θα τον ψήφιζα...:cool::cool:

DriFterPanos
09-04-2009, 08:33 PM
Και αν έβαζε Θεόφιλο για Πειραιά-Χίο-Μυτιλήνη θα ψήφιζα κ εγώ!

moutsokwstas
09-04-2009, 08:35 PM
δεν ειναι η πρωτη φορα που φωναζουν εκει πανω, αλλα καπου αντιφασκουν λιγο οταν προτειναν στον κεντερη να πλεει οχι κοντα στις ακτες της χαλκιδικης, ας μην το ξεχναμε αυτο. το εχω ξαναγραψει οτι στη μακεδονια ειναι αρκετος κοσμος που θελει να κανει διακοπες στα νησια μας, δεν τους χωρα η χαλκιδικη. θελουν να πανε σαμο, ροδο, κρητη και φωναζουν με το δικιο τους για ακτοπλοικη συνδεση σε αυτους τους προορισμους. τη λημνο και τη λεσβο την εχουν δει.

Speedkiller
09-04-2009, 08:36 PM
Εγώ πάντως Speed αν κατάφερνε να φέρει τον Κεντέρη θα τον ψήφιζα...:cool::cool:
Εάν πλήρωνες τα πετρέλαια του σε δημοτικά τέλη δεν είμαι κ τόσο σίγουρος...:p;)Αλλα μην βγαίνουμε τελείως off topic!

moutsokwstas
09-04-2009, 08:37 PM
μια λυση θα ηταν να ερχοταν ο κεντερης η, καποιο αλλο ταχυπλοο της νελ να τους εξυπηρετησει, για τα καυσιμα-κοστος- το συζηταμε.

Speedkiller
09-04-2009, 08:41 PM
Μουτσοκώστα έχεις δίκιο αλλα εδώ η εταιρεία δεν έβαλε πλοιο καθ όλη την δειάρκεια απουσίας του θεόφιλου....Τώρα πάλι τον βάζει αλλού κ αλλού..θα ενέβαζε ποτέ κεντέρη θεσσαλονίκη???Φαντάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας δυστυχώς...

sea world
29-04-2009, 05:22 PM
SIGA-SIGA H ETAIREIA 8A PREPEI NA ENHMERWSEI KAI TO SITE THS, ME TOYS PROORISMOYS TWN EKASTOTE PLOIWN THS!
GIATI NAI MEN AFAIRESE TO PANAGIA THNOY, ALLA DEIXNEI TON KENTERI I GIA RE8YMNO, TON KENTERI II PARO-NAXO KAI TON TAKSIARCHI ANENERGO!!:shock:

moutsokwstas
29-04-2009, 07:30 PM
παλι καλα που βρεθηκε ενας ανθρωπος απο εδω μεσα να το επισημανει αυτο. θα περιμενουν φαινεται να οριστικοποιηθουν τα θερινα δρομολογια συμπεριλαμβανομενων και των αγονων, λεμε τωρα...

hsw
06-05-2009, 03:07 PM
Καθήκοντα Συμβούλου Διοίκησης, σε θέματα ανάπτυξης των εργασιών του Ομίλου της Ναυτιλιακής Εταιρείας Λέσβου στο εξωτερικό, αναλαμβάνει από τις 6 Μαΐου 2009 ο κ. Παπαγεωργίου Θεοχάρης.

Στο πλαίσιο εκτέλεσης των νέων καθηκόντων του, ο κ. Θεοχάρης παραιτείται από τη θέση του Οικονομικού Δ/ντή και από το Δ.Σ. της εταιρείας.

Την θέση του Συμβούλου στο Δ.Σ. θα αναπληρώσει ο κ. Αθανασίου Ιωάννης, ο οποίος αναλαμβάνει και καθήκοντα Προϊσταμένου των Οικονομικών Υπηρεσιών.

Επίσης, ο κ. Κουτσομύτης Παναγιώτης αναλαμβάνει την θέση του Εσωτερικού Ελεγκτή.

πηγή: www.theseanation.gr (http://www.theseanation.gr)

STRATHGOS
10-05-2009, 01:33 PM
Χθες το πρωί, δημοσιεύματα του οικονομικού Τύπου αναζωπύρωσαν τα σενάρια για επιστροφή της ΝΕΛ στην οικογένεια της ΑΝΕΚ. Η απάντηση που πήραμε από τη ΝΕΛ όταν ζητήσαμε να σχολιαστούν τα δημοσιεύματα, ήταν: «δεν έχουμε να κάνουμε κανένα σχόλιο».
EDO >http://www.emprosnet.gr/Economy/?EntityID=0ad51e70-d1ff-4202-988e-8ca442d0106d :D

scoufgian
10-05-2009, 01:52 PM
Χθες το πρωί, δημοσιεύματα του οικονομικού Τύπου αναζωπύρωσαν τα σενάρια για επιστροφή της ΝΕΛ στην οικογένεια της ΑΝΕΚ. Η απάντηση που πήραμε από τη ΝΕΛ όταν ζητήσαμε να σχολιαστούν τα δημοσιεύματα, ήταν: «δεν έχουμε να κάνουμε κανένα σχόλιο».
EDO >http://www.emprosnet.gr/Economy/?EntityID=0ad51e70-d1ff-4202-988e-8ca442d0106d :D

o κοσμος το χει τουμπανο κι εσυ κρυφο καμαρι μου φαινεται..........:confused::confused:

STRATHGOS
10-05-2009, 02:46 PM
ena kalo video!! mouthimizi nel xi xi !! exi plaka!~:D
http://www.youtube.com/watch?v=UPKZT-kFmTY&feature=related :p

STRATHGOS
21-05-2009, 09:46 PM
ANAKINOSIS NEL LINES BGAZI KANEIS NOHMA E??
Ανακοίνωση 04.05.2009
Ανακοίνωση ρυθμιζόμενης πληροφορίας Ν. 3556/07 – 04.05.2009
Σε συνέχεια της από 30.4.2009 ανακοίνωσης, η ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΛΕΣΒΟΥ Α.Ε. ενημερώνει ότι δεν έχει λάβει καμία άλλη ενημέρωση από τα πρόσωπα που κατέχουν ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου άνω του 5% πλην αυτών τις οποίες έχει δημοσιεύσει.
Από τα στοιχεία του μετοχολογίου προκύπτει ότι η Allianz S.E., η οποία κατείχε μέσω της Dresdner Bank AG (και παλαιότερα μέσω της Dresdner Kleinwort Securities Ltd) ποσοστό 12,56% των δικαιωμάτων ψήφου της εκδότριας δεν κατέχει πλέον άμεσα ή έμμεσα δικαιώματα ψήφου άνω του 5% στην εκδότρια.
KAI TORA AYTO!!
21/5/2009
Ανακοίνωση 21.05.2009
Σε συνέχεια των από 30/4 και 4/5/2009 ανακοινώσεων, η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου Α.Ε. διευκρινίζει ότι:
Μετά την από 12/1/2009 συναλλαγή το ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας Allianz SE το οποίο κατείχε μέσω της Dresdner Bank AG (και παλαιότερα μέσω της Dresdner Kleinwort Securities Ltd) μεταβλήθηκε από 12,56% σε μηδέν και το ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας Commerzbank A.G. μεταβλήθηκε από μηδέν σε 12,56% λόγω μεταβιβάσεως της εταιρείας Dresdner Bank AG από την Allianz SE στην Commerzbank AG.
Μετά την από 27/4 συναλλαγή το ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας Commerzbank A.G. μεταβλήθηκε από 12,56% σε μικρότερο του 5% και το ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας MF Global UK Limited μεταβλήθηκε από μηδέν σε 11,51%.
TI GINRTE POIOS EXI AUTES TIS ETERIES KAI POU EDREBOUN AREGE???:confused:

gtogias
22-05-2009, 09:07 AM
ANAKINOSIS NEL LINES BGAZI KANEIS NOHMA E??
Ανακοίνωση 04.05.2009
Ανακοίνωση ρυθμιζόμενης πληροφορίας Ν. 3556/07 – 04.05.2009
Σε συνέχεια της από 30.4.2009 ανακοίνωσης, η ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΛΕΣΒΟΥ Α.Ε. ενημερώνει ότι δεν έχει λάβει καμία άλλη ενημέρωση από τα πρόσωπα που κατέχουν ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου άνω του 5% πλην αυτών τις οποίες έχει δημοσιεύσει.
Από τα στοιχεία του μετοχολογίου προκύπτει ότι η Allianz S.E., η οποία κατείχε μέσω της Dresdner Bank AG (και παλαιότερα μέσω της Dresdner Kleinwort Securities Ltd) ποσοστό 12,56% των δικαιωμάτων ψήφου της εκδότριας δεν κατέχει πλέον άμεσα ή έμμεσα δικαιώματα ψήφου άνω του 5% στην εκδότρια.
KAI TORA AYTO!!
21/5/2009
Ανακοίνωση 21.05.2009
Σε συνέχεια των από 30/4 και 4/5/2009 ανακοινώσεων, η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου Α.Ε. διευκρινίζει ότι:
Μετά την από 12/1/2009 συναλλαγή το ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας Allianz SE το οποίο κατείχε μέσω της Dresdner Bank AG (και παλαιότερα μέσω της Dresdner Kleinwort Securities Ltd) μεταβλήθηκε από 12,56% σε μηδέν και το ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας Commerzbank A.G. μεταβλήθηκε από μηδέν σε 12,56% λόγω μεταβιβάσεως της εταιρείας Dresdner Bank AG από την Allianz SE στην Commerzbank AG.
Μετά την από 27/4 συναλλαγή το ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας Commerzbank A.G. μεταβλήθηκε από 12,56% σε μικρότερο του 5% και το ποσοστό δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας MF Global UK Limited μεταβλήθηκε από μηδέν σε 11,51%.
TI GINRTE POIOS EXI AUTES TIS ETERIES KAI POU EDREBOUN AREGE???:confused:

Οι εταιρίες που αναφέρονται στο παραπάνω είναι όλες αρκετά γνωστές σε όσους ασχολούνται με τα χρηματοοικονομικά. Είναι όλες Ευρωπαϊκές και συνήθως κατέχουν μετοχές είτε ως ενέχυρο (έναντι δανείων), είτε ως επενδύσεις για λογαριασμό πελατών τους.

STRATHGOS
23-05-2009, 05:48 PM
Pantos ime poli neuriasmenos me tin doiikisi tis nel den katalaveno giati den ebale to ploio pali kanonika stin grami! tinos siferonta kribi apo piso!! mia eteria sas tin NEL kani xares... kai enigi tous askous tou eolou gia eles eteries stin pita pirea xio lesvo kai oxi mono opos kai mytilini limno thesaloniki Ola einai perierga! kai pexnidia me kako telos....Tha ithela na do otan tha praxmatopoiithi i geniki sinelefsi metoxon stin mytilini ti tha pous stous eξorgismenous metoxous!! poles ntomates blepo!! kai ti ginete me tin metoxi akoma pagomeni kathete ???? giati den tin anigoun ti etimazoun isos me to pou aniξi agorasi kapoio kapoio megalo pososto tis eterias xi xi xi perierga praxmata!!!

moutsokwstas
23-05-2009, 07:28 PM
δημοσιευμα απο την εφημεριδα ο κοσμος του επενδυτη 23/05/09
ΝΕΛ αυτες οι ανακοινωσεις και οι <<διαρροες>> για την επισκευη και ανανεωση του στολου, τη συμμετοχη της Commerz Bank κατω απο 5% του μετοχικου κεφαλαιου με οδηγουν στην υποψια οτι πολυ συντομα θα την ξαναδουμε στο χρηματιστηριακο ταμπλο....

απο τη στηλη της εφημεριδας κερδοφορα

STRATHGOS
28-05-2009, 11:27 PM
27/5/2009
Πρόσκληση Τακτικής Γενικής Συνέλευσης 18 Ιουνίου 2009 - 27.05.2009

Προς τους μετόχους της Ανωνύμου Εταιρείας με την επωνυμία
ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΕΣΒΟΥ Α.Ε.
ΑΡ. Μ.Α.Ε. 12470/06/Β/86/44

Πρόσκληση Τακτικής Γενικής Συνέλευσης 18 Ιουνίου 2009
Με την από 26/05/2009 απόφαση του Διοικητικού Συ&micro;βουλίου της Εταιρείας και σύ&micro;φωνα &micro;ε το Νό&micro;ο και το Καταστατικό, καλούνται οι μέτοχοι της ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΛΕΣΒΟΥ Α.Ε. σε Τακτική Γενική Συνέλευση την 18/06/2009 και ώρα 10.30 π.&micro;. στη Μυτιλήνη και επί του πλοίου της Εταιρείας που θα είναι ελλιμενισμένο στο λιμάνι της Μυτιλήνης.
ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ∆ΙΑΤΑΞΕΩΣ
1. Υποβολή και έγκριση των Ατομικών και Ενοποιημένων Ετήσιων Οικονομικών Καταστάσεων της Εταιρείας για τη χρήση 2008, της εκθέσεως Διαχείρισης του Διοικητικού Συμβουλίου και της Έκθεσης Ελέγχου του Ορκωτού Ελεγκτή – Λογιστή.
2. Απαλλαγή των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου και του Ορκωτού Ελεγκτή – Λογιστή από κάθε ευθύνη αποζημιώσεως για τα πεπραγμένα της χρήσης 2008.
3. Έγκριση αμοιβών και αποζημιώσεων που καταβλήθηκαν στα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου κατά το έτος 2008 και προέγκριση αμοιβών μελών του Δ.Σ. για την τρέχουσα χρήση.
4. Εκλογή Εταιρείας Ορκωτών Ελεγκτών – Λογιστών καθώς και ενός τακτικού και ενός αναπληρωματικού Ορκωτού Ελεγκτή – Λογιστή από το Σ.Ο.Ε.Λ. για την εταιρική χρήση 2009 και καθορισμός της αμοιβής τους.
5. Επικύρωση της εκλογής των κ.κ. Παναγιώτη Δεληογλάνη, Δημητρίου Παπαγρηγορίου και Ιωάννη Αθανασίου σε αντικατάσταση παραιτηθέντων μελών και έγκριση των πράξεων και αποφάσεων του Διοικητικού Συμβουλίου με τη νέα σύνθεση.
6. Τροποποίηση του άρθρου 14§Ι του καταστατικού της Εταιρείας, έτσι ώστε το Δ.Σ. να αποτελείται από πέντε (5) έως επτά (7) μέλη.
7. Εκλογή νέου Δ.Σ.
8. Τροποποίηση του άρθρου 15§Ι του καταστατικού για την αναπλήρωση μέλους Διοικητικού Συμβουλίου.
9. Διάφορες ανακοινώσεις.
Οι &micro;έτοχοι που επιθυ&micro;ούν να λάβουν &micro;έρος στην παραπάνω Τακτική Γενική Συνέλευση υποχρεούνται σύ&micro;φωνα &micro;ε το νό&micro;ο και το καταστατικό της Εταιρείας:
- Να προβούν σε δέσμευση των μετοχών τους μέσω του Χειριστή τους (Τράπεζα ή Χρη&micro;ατιστηριακή Εταιρεία).
- Εάν οι μετοχές τους βρίσκονται στον Ειδικό Λογαριασμό να τις δεσμεύσουν με δήλωσή τους στην Ελληνικά Χρηματιστήρια Α.Ε. Συμμετοχών (Ε.Χ.Α.Ε.) (πρώην Κεντρικό Αποθετήριο Αξιών Α.Ε.) και να παραλάβουν από αυτήν τη σχετική Βεβαίωση Δέσμευσης Μετοχών.
Οι βεβαιώσεις καθώς και τα έγγραφα νομιμοποιήσεως των αντιπροσώπων των Μετόχων, θα πρέπει να κατατεθούν 5 (πέντε) τουλάχιστον πλήρεις ημέρες πριν από την ημερομηνία της Τακτικής Γενικής Συνέλευσης στα γραφεία της Εταιρίας (Ελ. Βενιζέλου 5, Μυτιλήνη).
Επίσης το Διοικητικό Συμβούλιο, σύμφωνα με το Nόμο και το Kαταστατικό, όρισε ότι σε περίπτωση μη επίτευξης απαρτίας κατά την ως άνω Τακτική Γενική Συνέλευση της 18/06/2009, θα επακολουθήσει επαναληπτική Τακτική Γενική Συνέλευση την 2 Ιουλίου 2009 και ώρα 10.30 π.μ. επί του πλοίου της Εταιρείας που θα είναι ελλιμενισμένο στο λιμάνι της Μυτιλήνης.
Οι κ.κ. Μέτοχοι που θα δεσμεύσουν τις μετοχές τους για την συμμετοχή τους στη Συνέλευση, σε περίπτωση επαναληπτικής, πρέπει να τις διατηρήσουν δεσμευμένες ή σε περίπτωση άρσης της δέσμευσης να τις επαναδεσμεύσουν για να συμμετάσχουν στην επαναληπτική. Επίσης Μέτοχοι, που δεν θα λάβουν μέρος στη Τακτική Γενική Συνέλευση της 18/06/2009, μπορούν στη συνέχεια να δεσμεύσουν τις μετοχές τους για να λάβουν μέρος στην τυχόν επαναληπτική.
http://www.nel.gr/index.asp?a_id=83&news_id=551
Μυτιλήνη 26/05/2009
ΤΟ ∆ΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

sea world
28-05-2009, 11:35 PM
KAI BEBAIA NA MHN KSEXNAME OTI AYRIO 29/05/09 8A DHMOSIEY8OYN OI OIKONOMIKES KATASTASEIS TOY A' TRIMHNOY 2009, OPOY 8A KA8ORISTOYN POLLA GIA ARGOTERA.....!!!;):confused:;)

moutsokwstas
29-05-2009, 08:12 PM
τα χαλια τους θα δουμε και παλι, δεν με εκπλησει κατι.