PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα ιταλικά τετράδυμα: Μιαούλης, Κανάρης, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης [Miaoulis class]

Σελίδες : 1 [2] 3 4

καπετάν αντρέας
27-09-2009, 23:04
Bingo, Nicholas! Καλά τα έλεγε και ο παππους Ευθύμιος! :cool:

TSS QUEEN ANNA MARIA
28-09-2009, 09:53
Πάντως το 1979 που εγώ ταξίδεψα για Σχοινούσα δεν πρέπει να έκανε πάνω απο 10-11 κόμβους.

gtogias
03-10-2009, 18:49
Μια φωτογραφία από το κατάστρωμα του Ε/Γ Αχιλλεύς, εν πλω στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης, (στο βάθος διακρίνεται ο Λευκός Πύργος), στα εγκαίνια της γραμμής: Θεσσαλονίκη-Σκιάθος-Σκόπελος-Τήνος-Μύκονος-Πάρος-Ίος-Σαντορίνη-Ηράκλειο. Χρονολογικά πρέπει να είναι περίπου στο 1976.
Τον Φεβρουάριο του 1979 τα τελευταία δρομολόγια που έκανε πρίν αποσυρθεί ήταν: Θεσσαλονίκη-Λήμνος-Μυτιλήνη-Χίο-Καρλόβασι-Ικαρία-Πάτμο-Λέρο-Κάλυμνο-Κώ-Ρόδο. Επίσης από Πειραιά, για: Αμοργό-Αστυπάλαια-Κάλυμνο-Κώ-Σύμη-Ρόδο.
Η φωτογραφία είναι από το αρχείο του Ε. Κουσουνιάδη.

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν η τελετή εγκαινίων που μας έδειξε ο φίλος T.S.S. APOLLON είναι η ίδια αλλά ιδού δύο δημοσιεύματα αναφερόμενα στην καριέρα του Κολοκοτρώνη ως Αχιλλεύς του Κουσουνιάδη.
Και τα δύο από την εφημερίδα Μακεδονία της 14ης Ιουνίου 1972 και 31ης Μαρτίου 1974 (από το ψηφιοποιημένο αρχείο της Εθνικής Βιβλιοθήκης:

59205

59206

T.S.S. APOLLON
03-10-2009, 19:47
Ας δουμε σε καλλιτεχνικη απεικονιση την εμφανιση που ειχε το Ε/Γ Αχιλλευς στο λιμανι της Θεσσαλονικης οταν συνεδεσε το λιμανι της συμπρωτευουσας τον Ιουνιο του 1972 με τα νησια Σκιαθο-Σκοπελο-Σκυρο-Τηνο-Μυκονο-Σαντορινη-Ηρακλειο.

59216

Roi Baudoin
06-10-2009, 21:13
Θα δούμε κάποια καρέ από την ταινία του Jules Dassin
"Ποτέ την Κυριακή".
Η Μελίνα Μερκούρη, ο Jules Dassin, ο Γιώργος Φούντας, ο Τίτος Βανδής, η Δέσπω Διαμαντίδου, ο Δήμος Σταρένιος στην ταινία-σταθμός για τη Μελίνα.

Το πρώτο βραβείο στο Φεστιβάλ των Κανών, το απίστευτο πάρτυ που ακολούθησε στις Κάνες με τον Ζαμπέτα καθοδηγητή, το ειδύλιο Μελίνας-Dassin, το Όσκαρ Μουσικής για τον Μάνο Χατζιδάκι, η διεθνής καριέρα του θεατρικού έργου δημιούργησαν έναν απίστευτο μύθο γύρω από την ταινία αυτή.
Σίγουρα, δεν είναι η καλύτερη ελληνική ταινία.
Έχει, όμως, κάτι που δεν μπορεί κανείς να το εκφράσει εύκολα με λόγια.
Κάτι που λίγες ταινίες το έχουν.

Οι τίτλοι στην αρχή πέφτουν πάνω στον "Κανάρη", τον "Μιαούλη", ή τον "Καραϊσκάκη".
Δίπλα τους ένα ακόμα αγαπημένο πλοίο.

Πλάνα αφιερωμένα εξαιρετικά στον Nicholas Peppas, τον Nikosnasia και σε όλους τους φίλους των υπέροχων αυτών πλοίων.

59641

59642

59640

Captain_Nionios
06-10-2009, 21:16
Αντωνη παντα ουσιαστικος, παντα συναισθηματικος... Να σαι καλα...

Apostolos
06-10-2009, 22:08
Ο Μιαούλης στην τελευταία του κατοικία....

59670
Albert Novelli

καπετάν αντρέας
06-10-2009, 22:32

59670
Albert Novelli

Όλα τα threads των ιστορικών πάντα προσφέρουν γλυκές αναμνήσεις. Ειδικά, όμως, αυτό το συγκεκριμένο με τα ιταλιάνικα, και κυρίως με το Μιαούλη, εμένα μου αφήνει ακόμα πιο γλυκές θύμησες... :)

T.S.S. APOLLON
07-10-2009, 09:49
Φιλε Roi Baudoin το πλοιο διπλα απο τα αδελφα πλοια του Νομικου ειναι το Ελλας του Διαπουλη.

59670
Albert Novelli
Φιλε Apostolos καταπληκτικη η φωτογραφια του γερο-Μιαουλη, ευχαριστουμε.

Nicholas Peppas
07-10-2009, 11:53

59670
Albert Novelli

Egw klaiw...

Epi th eukairia. peste mou perissotera gia to Albert Novelli. PoioV einai;

Apostolos
07-10-2009, 22:17
Κύριε Νίκο αν είναι να σας κάνουμε να κλαίτε δέν θα ξαναβάλω τέτοιες φώτο...
Albert Novelli, Άγγλος καραβολάτρης είχε εργαστεί σε Αγγλικά Liner (Union Castle I think) και στην British Airways. Όταν ερχόταν Ελλάδα έκανε μια βόλτα προς τον Περαία και τώρα μέ έχει κάνει να χτυπιέμαι με ένα CD με 150 φώτο αδαμάντινης ποιότητας...
Δέν ξέρω τι να πρωτοανεβάσω... Απλά έχει ζητήσει απο εμάς να του στείλουμε κάτι απο τις συλλογές μας...

Εδώ ο Κανάρης χωρίς τα σινιάλα του...

59804

T.S.S. APOLLON
07-10-2009, 22:30
Φανταστικη και αυτη η φωτογραφια του Καναρη, Φιλε Apostolos δινεις ρεσιταλ!!!

Apostolos
07-10-2009, 22:35
Ευχαριστώ αλλά τα εύσημα πάνε στον κύριο Albert! Απλά προσπαθώ και επικοινωνω μέσω του web site μου κυριώς με ξένους με σκοπό την επικοινωνία τους με εμάς. Υπάρχει ακόμα μεγάλο υλικό που σιγά σιγά θα έρθει στα χέρια μας. Απλά πρέπει όλοι μας να παραδειγματιστούμε (που κάνουμε) και να ανοίξουμε τα σεντούκια μας...

T.S.S. APOLLON
07-10-2009, 22:41
Ευχαριστώ αλλά τα εύσημα πάνε στον κύριο Albert! Απλά προσπαθώ και επικοινωνω μέσω του web site μου κυριώς με ξένους με σκοπό την επικοινωνία τους με εμάς. Υπάρχει ακόμα μεγάλο υλικό που σιγά σιγά θα έρθει στα χέρια μας. Απλά πρέπει όλοι μας να παραδειγματιστούμε (που κάνουμε) και να ανοίξουμε τα σεντούκια μας...
Να ευχαριστησουμε λοιπον και τον κυριο Albert Novelli για ολες αυτες τις θαυμασιες φωτογραφιες που μας προσφερει!

T.S.S. APOLLON
22-10-2009, 19:49
Η πλωρη του γερο-Μιαουλη...

61589

Nicholas Peppas
22-10-2009, 19:55

61589

Σαν τιτλος κινηματογραφικου εργου

T.S.S. APOLLON
22-10-2009, 20:01
Ε/Γ Μιαουλης...

61591
χαρισμενη στον φιλο Nicholas Peppas

Nicholas Peppas
22-10-2009, 20:02
Ε/Γ Μιαουλης...

61591

Ξερεις τις αγαπες μου

Ευχαριστω πολυ

καπετάν αντρέας
22-10-2009, 22:18
Ε/Γ Μιαουλης...

61591

...εκεί που έδενε πάντα κατά τα τελευταία χρόνια της ζωής του: στον Άγιο Σπυρίδωνα! :)

T.S.S. APOLLON
22-10-2009, 22:25
Ε/Γ Μιαουλης...

61614
χαρισμενη στον φιλο καπεταν αντρεα

καπετάν αντρέας
22-10-2009, 22:42
Ε/Γ Μιαουλης...

61614
χαρισμενη στον φιλο καπεταν αντρεα

Φίλε, σε ευχαριστώ πολύ για την πανέμορφη φωτο. Δεν μπορώ να μη θυμηθώ ένα μακρινό καλοκαίρι που είχα στην κυριολεξία επιβάλει, με τη συνεχή γκρίνια, στην μητέρα μου να αγοράσει εισιτήρια για Αμοργό με το Μιαούλη! Όταν έφθασε το ταξί στη θέση που απεικονίζεται στη φωτο σου, η μητέρα μου αναφώνησε: "Καραβάκι, Ανδρέα, είναι ο Μιαούλης σου!". Και ο ταξιτζής συμπλήρωσε: "Μπροστά στο Αριάδνη, ε!". Και πράγματι, δίπλα ήταν το Αριάδνη, που φάνταζε γιγάντιο μπροστά στο Μιαούλη μας... Εγώ, πάντως, δεν μετάνοιωσα για την πίεση, και ευχαριστήθηκα το ταξίδι Πειραιάς-Κατάπολα, κι'ας ήταν ...12 ώρες κατευθείαν! ;)

Finnpartner_1966
23-10-2009, 08:10
...εκεί που έδενε πάντα κατά τα τελευταία χρόνια της ζωής του: στον Άγιο Σπυρίδωνα! :)

Για τι εποχη μιλαμε? Βλεπω το καραβι μου, και το Λινδος στα δεξια (αν δεν κανω λαθος), στη μια απο τις παραπανω φωτο. (Και νομιζω το Azur με τα χρωματα της Pacqet αριστερα). Δηλαδη κοντα στο 1985?

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-10-2009, 08:31
Στη δεύτερη φωτογραφία του TSS APOLLON πρέπει να είναι πριν φορέσει τα σινιάλα των Αδελφών Αγαπητών

Finnpartner_1966
23-10-2009, 08:34
Στη δεύτερη φωτογραφία του TSS APOLLON πρέπει να είναι πριν φορέσει τα σινιάλα των Αδελφών Αγαπητών

Σε αυτη που ειναι με το πλάι? Εχει τα σηματα επανω.

BEN BRUCE
23-10-2009, 08:42

61589

Oλες οι φωτο που ανεβασε ο TSS APOLLON ειναι ανεκτιμητες και μοναδικες.Αλλα σε αυτη την φωτο βλεπουμε οτι απο συντηρηση ηταν στην τυχη του το βαπορακι με την μεγαλη ψυχη.Ημαρτον μα τοσο μερακι στο βαψιμο της ισαλου?

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-10-2009, 10:07
Finnpartner ίσως είναι αχνά και δεν τα βλέπω εγώ.

Finnpartner_1966
23-10-2009, 10:17

Eιναι λιγο. Δεν αντιλεγω.

T.S.S. APOLLON
23-10-2009, 10:17
Φιλε TSS QUEEN ANNA MARIA ολες οι φωτογραφιες του Μιαουλης που ανεβασα αλλα και αυτες που θα ανεβασω ειναι με το σινιαλο των Αφων Αγαπητου

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-10-2009, 12:23
Καπετάν Αντρέα το 1979 που ταξίδεψα μαζί του προς Σχοινούσα (επί Αγαπητών) έδεσε, και μάλιστα ήρθε με δίωρη καθυστέρηση, στην ακτή Τζελέπη εκεί που τώρα δένουν τα Speedrunner τότε που η προβλήτα είχε την χτιστή ταράτσα από πάνω. Καπετάνιος ο Παναγής Παπαδάτος ο μαύρος.

T.S.S. APOLLON
23-10-2009, 19:46
Καπεταν Αντρεα σε αυτην την φωτογραφια πισω απο την πρυμη του Μιαουλη φαινεται η πρυμη του Αριαδνη, οπως ακριβως μας τα περιεγραψες.

61718
χαρισμενη στους φιλους Nicholas Peppas,καπεταν αντρεας,polykas,Roi Baudoin,Ellinis,CIANNISMANZOURIS,Ben Bruce,rocinante.

Apostolos
23-10-2009, 22:01
Και μια σπάνια εν πλώ...
61740

Photo by Albert Novelli

T.S.S. APOLLON
23-10-2009, 22:16
Και μια σπάνια εν πλώ...
61740

Photo by Albert Novelli
Απιθανη!!!!!!!!!!!

BEN BRUCE
23-10-2009, 22:55
Απιθανη!!!!!!!!!!!

Συμφωνω!Ειναι ακομα οφθαλμοφανες οτι ειναι στα τελευταια του αφου πρεπει να ταξιδευει με μονοψηφια ταχυτητα.Τι να κανουν οι καημενες οι FIAT οταν τα χρονια εχουν περασει και δεν εχει πεσει δραχμη πανω τους?

Naias II
24-10-2009, 13:32
Τρελό υλικό..............:cool:

καπετάν αντρέας
26-10-2009, 21:38
Καπεταν Αντρεα σε αυτην την φωτογραφια πισω απο την πρυμη του Μιαουλη φαινεται η πρυμη του Αριαδνη, οπως ακριβως μας τα περιεγραψες.

61718
χαρισμενη στους φιλους Nicholas Peppas,καπεταν αντρεας,polykas,Roi Baudoin,Ellinis,CIANNISMANZOURIS,Ben Bruce,rocinante.

Απίστευτο! Η θέση των πλόιων είναι ακριβώς η ίδια! Σαν να τραβήχτηκε η φωτο τη μέρα που έγινε ο πιο πάνω διάλογος που ανέφερα: δηλ. στις 2/8/1982. Τι άλλο έμεινε πια να πω για το αρχείο σου; Τα λόγια είναι, πλέον, περιττά..... :D

Καπετάν Αντρέα το 1979 που ταξίδεψα μαζί του προς Σχοινούσα (επί Αγαπητών) έδεσε, και μάλιστα ήρθε με δίωρη καθυστέρηση, στην ακτή Τζελέπη εκεί που τώρα δένουν τα Speedrunner τότε που η προβλήτα είχε την χτιστή ταράτσα από πάνω. Καπετάνιος ο Παναγής Παπαδάτος ο μαύρος.

ΟΚ. Άλλωστε, εγώ για Αγ. Σπυρίδωνα μπορώ να πω ότι θυμάμαι σίγουρα μόνον για το διάστημα από 1982 έως το τέλος, δηλ. Απρίλιο 1986. ;)

sefershark
08-11-2009, 16:25
Κύριοι ,

θα ήθελα πρώτα να συστηθώ . Το ονομά μου είναι Ανδρέας και δουλέυω ως διευθυντής παραγωγής σε κινηματογραφικές ταινίες .
Το σενάριο που δουλεύουμε τώρα με την ομάδα παραγωγής , αναφέρεται στην παραμονή ενός Αμερικάνου τουρίστα στην Αστυπάλαια για ένα χρόνο περίπου νωρίς την δεκαέτία του ογδόντα.
Πρόκειται για πραγματική ιστορία και ο ιδιος ο σεναριογράφος θυμάται και αναφέρεται στο επιβατηγό Μιαούλης που τότε έκανε τα τελευταία δρομολογιά του στο νησί. Γερικό, μπαταρισμένο λίγο, με τον μάυρο καπετάνιο στη γέφυρα και με τα δημοτικά στα ηχεία.
τώρα βέβαια το πλοίο δεν υπάρχει πια και δεν θα μπορούσαμε να το έχουμε στην ταινία . αλλά μήπως κάποιος μπορέι να μας βοηθήσει στο τι έγινε τελικά το πλοίο ; αν υπάρχει κάποιο απο τα αδέρφια του ακόμα ;
ποιό άλλο πλοίο θα μπορούσε να μοιάσει στο Μιαούλης και να μπορεί να φτάσει ως την Αστυπάλαι για τα γυρίσματα ;
σας ευχαριστώ πολύ !!!!

Rocinante
08-11-2009, 16:44
Κύριοι ,

θα ήθελα πρώτα να συστηθώ . Το ονομά μου είναι Ανδρέας και δουλέυω ως διευθυντής παραγωγής σε κινηματογραφικές ταινίες .
Το σενάριο που δουλεύουμε τώρα με την ομάδα παραγωγής , αναφέρεται στην παραμονή ενός Αμερικάνου τουρίστα στην Αστυπάλαια για ένα χρόνο περίπου νωρίς την δεκαέτία του ογδόντα.
Πρόκειται για πραγματική ιστορία και ο ιδιος ο σεναριογράφος θυμάται και αναφέρεται στο επιβατηγό Μιαούλης που τότε έκανε τα τελευταία δρομολογιά του στο νησί. Γερικό, μπαταρισμένο λίγο, με τον μάυρο καπετάνιο στη γέφυρα και με τα δημοτικά στα ηχεία.
τώρα βέβαια το πλοίο δεν υπάρχει πια και δεν θα μπορούσαμε να το έχουμε στην ταινία . αλλά μήπως κάποιος μπορέι να μας βοηθήσει στο τι έγινε τελικά το πλοίο ; αν υπάρχει κάποιο απο τα αδέρφια του ακόμα ;
ποιό άλλο πλοίο θα μπορούσε να μοιάσει στο Μιαούλης και να μπορεί να φτάσει ως την Αστυπάλαι για τα γυρίσματα ;
σας ευχαριστώ πολύ !!!!Πω πω.Αυτο ειναι μια μεγαλη προκληση. Το πλοιο δυστυχως οπως και τα αδελφια του δεν υπαρχουν εδω και χρονια. Και το κακο ειναι οτι ειχαν καποια χαρακτηριστικα που δεν τα βρισκεις σημερα. Οπως οτι η γεφυρα βρισκεται πολυ πισω. Σκεφτηκα μηπως εχει απομεινει καποιο μικρο παλιο κρουαζιεροπλοιο και το μονο ισως που πλησιαζει ειναι το Hermes (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=27916&highlight=HERMES) που ειναι τωρα παροπλισμενο στην ντανα της Ελευσινας αλλα βεβαια υπαρχουν αρκετες διαφορες οπως η τσιμινιερα και η πλαινη νεοτεριστικη οψη και αλλα πολλα ομως δεν μπορω να στεφτω κατι πλησιεστερο. Να δουμε τι θα πουνε και οι εμπειροτεροι στο θεμα.

Ellinis
08-11-2009, 16:51
Aγαπητέ Αντρέα, το ΜΙΑΟΥΛΗΣ διαλύθηκε γύρω στο 1985. Και τα υπόλοιπα αδελφάκια του έχουν διαλυθεί, το τελευταίο πριν 10 χρόνια περίπου.

Σε σχέση με την ερώτηση σου, ποιό πλοίο θα μπορούσε να παίξει το ρόλο του Μιαούλη, στο μυαλό μου έρχονται 2-3 πλοία, που έχουν κάποια κοινά σημεία.

Ένα το επίσης Ιταλικής ναυπήγησης AMBRIABELLA (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25086&highlight=ambriabella) ή το αδελφάκι του, δέκα χρόνια νεότερο και πολύ μικρότερο σε μέγεθος αλλά με κάποιες κοινές γραμμές.

Ένα άλλο θα μπορούσε να είναι το ΕΡΜΗΣ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=27916&highlight=jugoslavija), πιο εύκολο να σας διατεθεί, με διαφορετικές γραμμές, αλλά ίδιας ηλικίας και με επίσης κάποια κοινά στοιχεία.

Θα προσπαθήσω να σκεφτώ και κάποιο άλλο...

Ellinis
08-11-2009, 16:52
φίλε Αντώνη, τις ίδιες σκέψεις κάναμε ταυτόχρονα!

Rocinante
08-11-2009, 17:04
Φιλτατε Ellinis το Αmbriabella την γλυτωσε απο του χαρου τα δοντια και δεν ξαναγυρναει πισω :D.
Το Ερμης αν και παροπλισμενο μεχρι και πριν απο ενα χρονο στολιζε τον Πειραια και πρεπει να ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Με καποιες ψευτοπαρεμβασεις ισως κατι να γινοταν. Να δουμε αν υπαρξει καποια αλλη ιδεα απο καποιον.

Roi Baudoin
08-11-2009, 18:04
Τα υποψήφια πλοία για μια τέτοια ταινία συνεχώς και μειώνονται.
Αναγκαστικά μόνο κάποιο παλιό κρουαζιερόπλοιο θα μπορούσε να παίξει αυτόν τον ρόλο.

Πιο κατάλληλο είναι σίγουρα το "Hermes" της Ηπειρωτικής.
Μόνο αυτό μοιάζει, κάπως, με τον "Μιαούλη".

Από εκεί και πέρα, οι επιλογές είναι περιορισμένες
Αν υπάρχει πρόβλημα με τον "Ερμή", μια σκέψη θα μπορούσε να είναι το "Aegean Glory" που κουβαλά την αίγλη και την τρέλα της δεκαετίας του '80.

Αν πάμε σε μεγαλύτερα μεγέθη, οπότε και ανεβαίνει το κόστος, τότε μια σκέψη (εξωπραγματική) .... θα μπορούσε να είναι το "Ocean Monarch" (το παλιό "Δάφνη" του Καρρά) και το "Salamis Glory", το οποίο πρόσφατα έκανε την τελευταία του κρουαζιέρα.

Πάντως, καλό είναι να βιαστείτε γιατί σε λίγο οι επιλογές θα είναι ακόμα λιγότερες.

rjjjh2004
08-11-2009, 19:06
Γιατί όχι το GIORGIS τέως "Πορτοκαλής Ήλιος" ή Orange Sun;;; Υπάρχει ακόμα απ'ότι ξέρω!

Ο Πορτοκαλής Ήλιος υπάρχει εδώ στο: http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24749&page=6

επίσης ένα πλοίο που θα μπορούσε με κατάλληλη γωνία της κάμερας να χρησιμοποιηθεί είναι το παλιό κρουαζιερόπλοιο (το είδα χθες το πρωί στη Μαρίνα της Ζέας) Callisto [τέως Marina και τέως Illyria II]. Σχετικός σύνδεσμος: http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=43182

Ellinis
08-11-2009, 19:48
To ΓΙΩΡΓΗΣ έχει τα χρόνια του ΜΙΑΟΥΛΗ αλλά δεν μοιάζει ούτε στο ελάχιστο μετά από τις μετασκευές που έχει περάσει. Όσο για το ΚΑΛΛΙΣΤΟ παραείναι μικρότερο και με εντελώς αλλιώτικες γραμμές.

rjjjh2004
08-11-2009, 20:51
Σύμφωνοι αλλά με δύο ενστάσεις: 1. Δεν είναι και πολύ εύκολο να βρεθεί κάτι που να πλησιάζει στο Μιαούλη και να κινείται και 2. Με τα κινηματογραφικά τρυκ δεν τίθεται θέμα μεγέθους ούτε υπάρχει πρόβλημα στο να τροποποιηθεί η εμφάνιση ενός σκάφους.

Ellinis
08-11-2009, 21:10
'Eνα άλλο βαπόρι που μοιάζει κάπως στο Μιαούλη, ειναι το Ιταλικό PATRIZIA του 1955, για δείτε εδώ για φωτο (http://capri.fotopic.net/c1533640.html). Είναι παροπλισμένο στη Νάπολη και δεν ξέρω αν είναι σε θέσει να ταξιδέψει με τις δυνάμεις του.

sefershark
08-11-2009, 23:19
Κύριοι, είμαι εκπληκτος , ενθουσιασμένος και αρκετά συγκηνημένος, αν δεν ακούγεται υπερβολικό, απο την ανταποκρισή σας στο ερώτημά μου. Ολες αυτές τις μέρες που περιπλανούμαι στο forum ψάχνωντας για το Μιαούλης, κοιτάζωντας τις φωτογραφίες και διαβάζοντας τις μνήμες του καθενός σας απο τα 4 αυτά πλοία, έχω αρχίσει αμυδρά να ζωντανεύω στην φαντασία μου σκηνές απο ταξίδια και περισσότερο προσεγγίσεις τους στα μικρά λιμάνια του Αιγαίου, καλοκαίρια και χειμώνες , οταν ακόμα το ταξίδι ήταν κάτι λίγο απο περιπέτεια και το λιμάνι ο ήχος ενός αναστεναγμού ανακούφισης αλλά και νοσταλγία που μόλις ξυπνούσε μέσα στην καρδιά σου, για το πλοίο που θα φύγει χωρίς εσένα για να συνεχίσει το αέναο ταξίδι του στα κύματα του Αιγαίου.
Νοιώθω τυχερός που λίγο άγγιξα τούτο το κομμάτι της ναυτίκης μας ιστορίας που αγνωούσα τελείως. Σας ευχαριστώ πολύ .

Captain_Nionios
09-11-2009, 03:36
Τιμη μας που το λες αυτο για το forum και ακομα μεγαλυτερη η τιμη των παιδιων που σου εδωσαν τοσες πολλες προτασεις με τοσο παθος!;)

nikitas
10-11-2009, 15:26
'Eνα άλλο βαπόρι που μοιάζει κάπως στο Μιαούλη, ειναι το Ιταλικό PATRIZIA του 1955, για δείτε εδώ για φωτο (http://capri.fotopic.net/c1533640.html). Είναι παροπλισμένο στη Νάπολη και δεν ξέρω αν είναι σε θέσει να ταξιδέψει με τις δυνάμεις του.
opoios episkeftei auto to site eimai sigouros oti tha pathei plaka me to pos oi italoi diatiroun ta ploia autis tis genias....eimaste apla aparadextoi kai me toso megali istoria stin nautilia san laos...

NICK LESVOS
10-11-2009, 18:55
Το Κολοκοτρωνης μπαινοντας στο λιμανι της μυτιληνης την δεκαετια του 60 απο το πρωτοσελιδο της τοπικης εφημεριδας εμπρος την περασμενη τεταρτη 04 Νοεμβριου

Nicholas Peppas
13-11-2009, 06:34
Εν τω μεταξύ, ας δούμε πλάνα από μια άλλη εξαιρετική ταινία της ΑΝΖΕΡΒΟΣ, την ταινία με τίτλο "Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται" του Γιώργου Λαζαρίδη.
Ταινία του 1953 με μοναδικά πλάνα από το λιμάνι του Πειραιά και της Θεσσαλονίκης.

Τα πλάνα είναι εξαιρετικά, αλλά δυστυχώς καλύπτονται από τα γράμματα.
Εδώ, ο μεγάλος Ellinis θα πάρει το μεγεθυντικό του φάκο και, πιθανόν, να μας αποκαλύψει κρυμένους θησαυρούς. Ο φίλος Νάξος θα θέλαμε να σχολιάσει την ταινία, μιας και στα επόμενα χρόνια παρουσιάστηκαν αρκετές εκδοχές του ίδιου θέματος, αλλά καμία δεν συγκρίνεται με την ταινία του 1953. Ο καλός φίλος Haddok θα μας ενώσει τα πλάνα και θα φωτίσει την ταινία με τη δική του ματιά.

Και τώρα, ας πάμε στην ταινία
"Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται" (1953)
Σκηνοθεσία: Γιώργος Λαζαρίδης
Σενάριο: Σπύρος Μελάς (ο ακαδημαϊκός)
Ηθοποιοί: Πέτρος Κυριακός, Σάσα Ντάριο, Γιώργος Καμπανέλλης, Γκέλυ Μαυροπούλου, Νίκος Ματθαίος
Ένα από τα τέσσερα ιταλιάνικα φεύγει από τον Πειραιά.
Μια υπόθεση είναι ότι μπορεί να είναι το "Καραϊσκάκης" ή το "Κολοκοτρώνης".

Και για να μπούμε λίγο στο κλίμα της ταινίας: Ο μπαμπάς είναι ταβερνιάρης παραδοσιακός. Διατηρεί την ταβέρνα "Η κλώσσα". Ο γιός θέλει να πολιτευτεί. Αλλάζει το όνομά του από Κολλαούζος σε Κόλλας. Το πλοίο στο βάθος είναι το "Ηλιούπολις"΄;

Σημερα το βραδυ ξαναβρηκα στην συλλογη μου παλιων Ελληνικων κινηματογραφικων εργων το φιλμ της εποχης 1953−1954 Ο Μπαμπας εκπαιδευεται, ενα απο τα πρωτα εργα του Γιωργου Λαζαριδη παρμενο απο το θεατρικο εργο του Σπυρου Μελα. Παρ' οτι ο φιλος Roi Baudoin εχει κανει ηδη μια καλη αναλυση του εργου, παρουσιαζω σημερα μια σειρα απο πλανα και εικονες απο το εργο γιατι το βρισκω καπως μοναδικο!

Ειναι το πρωτο εργο που μας δειχνει σκηνες απο:
--- το λιμανι του Πειραιως,
--- το λιμανι της Θεσσαλονικης,
--- το αεροδρομιου Ελληνικου,
--- τον σιδηροδρομο Αθηνων−Θεσσαλονικης,
--- τον Μπραλλο,
--- την πρωτογονη Διεθνη Εκθεση Θεσσαλονικης και
--- ακομη και την οδο Λυκαβηττου στις αρχες της δεκαετιας του 1950!

Εν πρωτοις περισσοτερα για το φιλμ. Ηταν παραγωγη της Ανζερβος και βγηκε στους κινηματογραφους τον χειμωνα του 1953. Παιχτηκε για πρωτη φορα στο Τιτανια της οδου Πανεπιστημιου και το Παλλας της οδου Σταδιου.

Τον βασικο ρολο τον επαιζε ο Πετρος Κυριακος. Τον γυιο του που παει στην Γαλλια για σπουδες τον επαιζε ο Γιωργος Καμπανελλης. Την κοπελλα του πριν φυγει για το εξωτερικο την επαιζε η Γκελη Μαυροπουλου. Πατερας της ενας αξεχαστος καρατεριστας του Ελληνικου κινηματογραφου, ο Νικος Ματθαιος. Τελος, την συζυγο με την οποια επιστρεφει ο Καμπανελλης απο το Παρισι την επαιζε η Σασα Νταριο και την μητερα της η Νανα Παπαδοπουλου.

Η σκηνοθεσια ηταν του Γιωργου Λαζαριδη και η μουσικη (με συμφωνικη ορχηστρα) του Αργυρη Κουναδη!!!. Τα δυο τραγουδακια του εργου τα ειχε γραψει ο Ιωσηφ Ριτσιαρδης. Και τα τραγουδουσαν η Ζωζω Σαπουντζακη σε μια απο τις πρωτες της εμφανισεις και ο Νασος Πατετσος

Παρουσιαζω πρωτα ολες τις σκηνες και μετα μερικα απο τα πλανα με σχολια.

Πρωτα οι τιτλοι της ταινιας και η Ζωζω Σαπουντζακη (καπως αγνωριστη) να τραγουδαει ενα τραγουδακι του Ριτσιαρδη. Μετα το αγαπημενο μου πλοιο Καραισκακης (προσεξτε το avatar μου), και μετα η Μαυροπουλου και ο Κυριακος. Τελος αεροπλανο της Sabena που φθανει στο Ελληνικο!!!

64747

Εδω ο Καμπανελλης στον παλιο Πειραια και πανω δεξια το Ηλιουπολις. Μετα ενα αγνωστο πλοιο και το τραινο που πηγαινε απο Αθηνα σε Θεσσαλονικη. Μετα οι τρεις πρωταγωνιστες βλεποντας το κεντρικο λιμανι της Θεσσαλονικης και τον Λευκο Οικο.

64748

Και εδω ο Μπραλλος, ο Νασος Πατετσος που τραγουδαει μια σαμπα με την ορχηστρα Γιωργου Καρδαμη, η οδος Λυκαβηττου, διαφοροι τιτλοι του εργου με φωτογραφιες του Πειραιως, και η Γκελη Μαυροπουλου!

64749

Nicholas Peppas
13-11-2009, 06:49
Το αγαπημενο μου επιβατηγο Καραισκακης. Κατα το εργο, ο Γιωργος Καμπανελλης πηγαινε στην Γαλλια με αυτο το πλοιο (απιθανο). Ιταλια ναι, Γαλλια οχι!
6475064751

Για οσους αγαπουν τα τραινα, εδω το τραινο Αθηνων Θεσσαλονικης

Nicholas Peppas
13-11-2009, 07:00
Δυο ατμοσφαιρικα πλανα του Πειραια με τον Αγιο Σπυριδωνα, τους λουστρακους και τα... ιστιοφορα.
6475664757

Και εδω αγνωστα πλοια και οι τυποι του Πειραια, πρωτος πρωτος μπροστα ο Αλ. Πομωνης γνωστος καρατεριστας
64759

Nicholas Peppas
13-11-2009, 07:25
Οσοι ξερετε την μανια μου για την Ελληνικη μουσικη, θα μου επιτρεψετε μια μικρη παραδρομη. Εδω ο Νασος Πατετσος τραγουδαει μια σαμπα. Δεν βρισκονται ευκολα φωτογραφιες αυτου του παλιου τραγουδιστου που ειχε μεγαλο σουξε απο το 1945 μεχρι το 1956.

Ο Νασος Πατετσος και ο Πιερο Λοβατι ηταν οι δυο μεγαλοι καντσονετιστες της μεταπολεμικης εποχης. Ειδικα ο Νασος Πατετσος ειχε μια πολυ λεπτη φωνη λυρικου τενορου και προσπαθουσε να μιμηθει τον Tino Rossi και το πασιγνωστο Ιταλο καντσονετιστα Narciso Parigi. Φυσικα το μεγαλυτερο σουξε του ηταν το Ασπρο μου περιστερι πετα (Vola paloma) που οσο και νεοι να εισαστε θα το εχετε ακουσει! Ξανακουστε το εδω! http://www.youtube.com/watch?v=dl9GpTkNeuo

Ο Νάσος Πατέτσος γεννήθηκε στα Τσιμάνδρια της Λήμνου. Σαν νησιώτης αγαπούσε και αγαπάει πάντα τη θάλασσα και αυτήν ήθελε να υπηρετήσει.
Όμως οι απέραντες θάλασσες της μελωδίας τον κέρδισαν τελικά, και με την βελούδινη φωνή του μεγάλωσε γενιές και γενιές Ελλήνων που τον λατρεύουν.
Το 1953 υπηρετούσε ο Νάσος στο Ναυτικό όταν τραγουδώντας για την παρέα του τον άκουσε ο μαέστρος Ζοζέφ Κορίνθιος και η συνέχεια είναι πολύ γνωστή.
Έχει κάνει τεράστια δισκογραφική δουλειά, έχει εμφανιστεί σε 100άδες επιθεωρήσεις, στην Αθήνα και σε όλη την Ελλάδα, έχει συνεργαστεί με όλους τους Έλληνες, και όχι μόνο, συνθέτες, στιχουργούς και τραγουδιστές, και έχει τραγουδήσει για τους απανταχού Έλληνες σε κάθε μακρινή γωνιά της γης.
Ό Νάσος μετά το χαμό της αγαπημένης του γυναίκας, Ρένας, ζει στην Αθήνα, και περνάει τον καιρό του με φίλους που τον αγαπούν και αγαπάει.
Σαν νησιώτης πάντα αγαπούσε τα ταξίδια, και αυτό κάνει τώρα με όλη του την άνεση.

Πηγη: http://www.youtube.com/watch?v=dvNB8WjXctc&feature=related

Παρα πολλα παλια του τραγουδια στο YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=ZyUDgGjmQpg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=dvNB8WjXctc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=mHluW49APrM
http://www.youtube.com/watch?v=W56H5U3zF1Q&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CsDzjTEaCVo&feature=related

Η ορχηστρα ειναι του Γιωργου Καρδαμη που επαιζε σε μεγαλα νυκτερινα κεντρα και ειχε μεγαλους μουσικους οπως τον πιανιστα Λεβ και τον τρομπετιστα Γιωργο Κατσαρο που τον βλεπετε πισω απο τον Νασο Πατετσο στην αρχη της καριερας του

647656476664767
64768

TSS QUEEN ANNA MARIA
13-11-2009, 08:21
Νικόλα πολύ νοσταλγικές οι εικόνες της εποχής αυτής. Ο Καμπανέλης θα μπορούσε να πάρει το πλοίο για Ιταλία και μετά τραίνο για Γαλλία. Την εποχή εκείνη το τραίνο ήταν στις μεγάλες δόξες του και θα ήταν προτιμότερο και πιο άνετο να πάρει κανείς το καράβι μέχρι Ιταλία και να συνεχίσει με τραίνο που οι αποστάσεις ήταν κοντινότερες, αντί να πάρει το τραίνο από Αθήνα μέσω Γιουγκοσλαβίας να φτάσει στην Γαλλία, ταξίδι ατελείωτο.

Roi Baudoin
13-11-2009, 13:19
Πολύ όμορφες οι εικόνες από αυτήν την ταινία.
Η καταγραφή όλων αυτών των στοιχείων για την ταινία είναι υπερπολύτιμη.
Ευχαριστούμ πολύ τον καλό φίλο Nicholas Peppas.

Απλά, να μην ξεχάσουμε ότι για πολλά χρονιά υπήρχε γραμμή από τον Πειραιά για τη Μασσαλία.

Πέρα από το "Καδιώ" και τα άλλα πλοία στο τέλος της δεκαετίας του '40, τη γραμμή για πολλά χρόνια εξυπηρέτησαν τα πλοία της ΕΛΜΕΣ.

Η γραμμή ήταν Μασσαλία-Νεάπολη-Πειραιάς-Βηρυττός ή Αλεξάνδρεια.

Για αρκετά χρόνια, ο ποιητής και διπλωμάτης Γιώργος Σεφέρης συνήθιζε να παίρνει το πλοίο της ΕΛΜΕΣ από την Μασσαλία για τον Πειραιά.
Η αιτία ήταν η παρουσία του Νίκου Καββαδία στα πλοία της ΕΛΜΕΣ.

Nicholas Peppas
13-11-2009, 13:50
Φιλοι μου

Ισως δεν το εξηγησα καλα... Φυσικα ηξερα για την γραμμη Ελλαδος Μασσαλιας και για το γεγονος οτι μπορουσε κανεις να παει στην Γαλλια μεσω Ιταλιας. Αλλα δεν εχω κανενα στοιχειο οτι το ταξιδι αυτο το εκανε το Καραισκακης! Αχιλλευς ναι, Αγαμεμνων ναι, ακομη και Μιαουλης ναι, αλλα οχι το Καραισκακης

a.molos
13-11-2009, 19:38
Εξαιρετικό το ύλικό και οι πληροφορίες απο το φίλο μας Νικόλα για μιά εποχή που έχει αφήσει ομορφες αναμνήσεις σε παλιούς και νέους.
Εχω όμως μια απορία, που άν και είναι off topic, θα την πώ γιατί με τρώει.
Η Ζωζώ πόσο χρονών είναι ;)?

Nicholas Peppas
13-11-2009, 19:42
Εξαιρετικό το ύλικό και οι πληροφορίες απο το φίλο μας Νικόλα για μιά εποχή που έχει αφήσει ομορφες αναμνήσεις σε παλιούς και νέους.
Εχω όμως μια απορία, που άν και είναι off topic, θα την πώ γιατί με τρώει.
Η Ζωζώ πόσο χρονών είναι ;)?

Γεννηθηκε στις 27 Μαiου 1933

a.molos
13-11-2009, 19:44
Eεε, δεν παίζεσαι με τίποτα ! Είσαι απίθανος ! Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Nicholas Peppas
15-11-2009, 04:46
Καναρης. Μια αγνωστη φωτογραφια και ποζα
65002

Το ξερατε οτι το Καναρης παρα λιγο να γινει πλοιο του Λατση πριν αγορασθει απο τον Νομικο; Ημερομηνια; 25 Αυγουστου 1952
65444

T.S.S. APOLLON
22-11-2009, 22:05
Ευχαριστουμε πολυ φιλε Nicholas!
E/Γ Μιαουλης...Πειραιας Ιουλιος 1984... το γερικο σκαρι το λουζει με τις ακτινες του ο ηλιος λιγο πριν την δυση του...

65909
χαρισμενο στον φιλο μας Nicholas Peppas

Finnpartner_1966
23-11-2009, 08:43
Ευχαριστουμε πολυ φιλε Nicholas!
E/Γ Μιαουλης...Πειραιας Ιουλιος 1984... το γερικο σκαρι το λουζει με τις ακτινες του ο ηλιος λιγο πριν την δυση του...

65909
χαρισμενο στον φιλο μας Nicholas Peppas

Τη δυση του ηλιου, ή του πλοιου? Και τα δυο κοντα ηταν μαλλον...

T.S.S. APOLLON
23-11-2009, 08:53
Τη δυση του ηλιου, ή του πλοιου? Και τα δυο κοντα ηταν μαλλον...
Ετσι ακριβως.

Naias II
05-12-2009, 14:32
Από τη ταινία "Ποτέ την Κυριακή" 1959 στο Πειραιά
Για το πλοίο δεξιά, γνωρίζουμε κάτι;

67629

esperos
05-12-2009, 17:24
Δ/Π ΕΛΛΑΣ πλοιοκτησίας Νικολάου Διαπούλη από την Άνδρο!

Finnpartner_1966
06-12-2009, 09:38
Δ/Π ΕΛΛΑΣ πλοιοκτησίας Νικολάου Διαπούλη από την Άνδρο!

A, ναι! Το πρωην Marchioness of Graham! Eιναι μετα την μετασκευη, με την αεροδυναμικη ψαροειδης τσιμινιερα?

Ellinis
06-12-2009, 16:36
Έτσι είναι, εξάλλου δεν νομίζω οτι ταξίδεψε χωρίς να έχει μετασκευαστεί.

Rocinante
06-12-2009, 19:51
Μιας και γνωριζω οτι καπου εδω σε αυτα τα θεματα συχναζει ο Nicholas Peppas να του ευχηθω χρονια πολλα να χαιρεται την οικογενεια του και ευχομαι συντομα να τον γνωρισουμε απο κοντα.

Nicholas Peppas
06-12-2009, 19:54
Μιας και γνωριζω οτι καπου εδω σε αυτα τα θεματα συχναζει ο Nicholas Peppas να του ευχηθω χρονια πολλα να χαιρεται την οικογενεια του και ευχομαι συντομα να τον γνωρισουμε απο κοντα.

Ευχαριστω πολυ και εσενα και ολους του φιλους. Η γιορτη συνεχιζεται μεχρι αργα το βραδυ δικια μου ωρα... Ευχαριστω και παλι. Θα γνωρισθουμε τον Φεβρουαριο στην πιτα

Nicholas Peppas
23-12-2009, 04:24
Από τη ταινία "Ποτέ την Κυριακή" 1959 στο Πειραιά

Κυριοι

Δεν προσθετω ασχετα πραγματα στις στηλες αυτες εκτος αν ειναι πραγματι αγνωστα.... Εδω ο Μανος Χατζιδακις παιζει τις πρωτες νοτες απο τα Παιδια του Πειραια για την Γαλλικη τηλεοραση (οχι δεν θα το βρειτε στο YouTube!). Βιντεο απο το Γαλλικο l'Institut national de l 'audiovisuel (INA)!
http://www.ina.fr/art-et-culture/cinema/video/I07342787/manos-hadjidakis-les-enfants-du-piree.fr.html

Αφιερωμενο σε ολους και καλα Χριστουγεννα

ΝΑΠ

Nicholas Peppas
25-12-2009, 08:32
Καραισκακης Ιανουαριος 1963

Μικρο φιλμ απο τις 20 Ιανουαριου 1963 που δειχνει τον αγαπητο μου Καραισκακη (το avatar μου) σε ολη του την μεγαλοπρεπεια! Δεν χρειαζομαι αλλο Χριστουγεννιατικο δωρο!

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3947&thid=15066

700827008370084

70085

καπετάν αντρέας
25-12-2009, 09:55
Καραισκακης Ιανουαριος 1963

Δεν χρειαζομαι αλλο Χριστουγεννιατικο δωρο!

A sheerly magnificent Christmas present, Nicholas! Merry Christmas! :D

Nicholas Peppas
25-12-2009, 15:59
A sheerly magnificent Christmas present, Nicholas! Merry Christmas! :D

Kαπεταν Αντρεα

Αντευχομαι και εγω...

Αφου κοιμηθηκατε χθες το βραδυ ανεβασα 40 ιστοσελιδες απο την Ελληνικη σειρα επικαιρων του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου, ετσι για να τα βρειτε Χριστουγεννιατικα δωρα το πρωι... Αναμεσα τους, το πλανα του Καραισκακη με εκαναν να δακρυσω και να θυμηθω παλιες καλες μερες στην Ελλαδα του 1950 και του 1960... Πραγματικα ωριαοτατα πλανα... Μου λειπει η Ελλαδα της νιοτης μου.

Αλλου εγραψες για την υπερκαθαρευουσα και τον πομπωδη τροπο της ομιλιας αυτων των Επικαιρων ... Λοιπον, για την γεννια σας, αυτη η γλωσσα θεωρειται αρχαια. Αλλα μην ξεχνας οτι οι αλλαγες της γλωσσης (!!!) εγιναν το 1978 (επισημα), δηλαδη μολις προ 30 ετων και οτι το γραψιμο στα σχολεια και Πανεπιστημια στην περιοδο 1950−1974 ηταν οπως το ακους σ' αυτα τα βιντεο.... Ωντας στην Αμερικη 38 χρονια και εχοντας λιγο χρονο για διακοπες στην Ελλαδα, εχω μεινει και εγω με αυτη την γλωσσα. Θα παρατηρησεις οτι για μενα υπαρχουν ακομη τριτοκλητες λεξεις οπως κυβερνησις και οχι κυβερνηση, κλπ, κλπ Οσο για το πομπωδες του παρουσιαστου, παρουσιαστες σαν το Αναστοπουλο, τον Γιωργο Καρτερ, την Αφροδιτη Λαουταρη, την Καιτη Ασπρεα, δεν μιλουσαν με στομφο αλλα με καλη προφορα... Με πιανει τρελλα οταν ερχομαι στην Ελλαδα και βλεπω αμαθητους τηλεπαρουσιαστες να προφερουν την γλωσσα μας κακιστα... Αλλα, τι να πω, μπορει να ειναι και οι αποψεις ενος αρτηριοσκληρωτικου εξηνταρη που ζει στο δικο του Ελληνικο κουκουλι... Οτι και ναναι, καλα Χριστουγεννα! Χαιρομαι που βρηκα την nautilia.gr

Nicholas Peppas
25-12-2009, 16:12
ΜΙΑΟΥΛΗΣ: Η Τήνος τον Δεκαπενταύγουστο 1973

Άποψη της Τήνου μέσα από πλοίο που φτάνει στο λιμάνι του νησιού. Κόσμος συγκεντρωμένος στο λιμάνι υποδέχεται το πλοίο (ΜΙΑΟΥΛΗΣ). Γυναίκες και παιδιά, προχωρώντας με τα γόνατα, κατευθύνονται προς τον Ιερό Ναό Ευαγγελίστριας Τήνου όπου εορτάζεται η Κοίμηση της Θεοτόκου, στον προαύλιο χώρο του οποίου βρίσκεται πλήθος κόσμου. Άντρες και γυναίκες που κρατούν λαμπάδες, προ της εισόδου του Ναού. Πολεμικά αεροπλάνα πετούν σε σχηματισμό. Ο Υπουργός Ναυτιλίας, Μεταφορών και Επικοινωνιών επιβαίνων σε πλοίο, στα ανοιχτά του λιμανιού της Τήνου, ρίπτει στέφανο στο σημείο όπου βυθίστηκε το καταδρομικό πλοίο «Έλλη» από ιταλικό υποβρύχιο, τον δεκαπενταύγουστο του 1940. Ο Διοικητής του Πολεμικού Στόλου υποναύαρχος Καλογερόπουλος ρίπτει στέφανο.

Άποψη της Τήνου μέσα από το πλοίο που προσεγγίζει το λιμάνι. Η εικόνα της Παναγίας της Τήνου, στο εσωτερικό του Ιερού Ναού Ευαγγελίστριας. Στρατιώτες του Ναυτικού φέροντες την εικόνα, ακολουθούμενοι από ιερείς και από τους παριστάμενους επισήμους, εξέρχονται του Ναού από όπου εκκινεί λιτανεία της εικόνας, στον προαύλιο χώρο του οποίου βρίσκεται πλήθος κόσμου. Άντρες και γυναίκες καθισμένοι στον προ του Ναού δρόμο, προσκυνούν τη διερχόμενη εικόνα. Πλήθος κόσμου, σε δρόμο του νησιού, ακολουθεί τη λιτανεία της εικόνας και άλλοι, εκατέρωθεν των οδών, παρακολουθούν τη διερχόμενη πομπή.

http://mam.avarchive.gr/portal/digit...2148&thid=6053 (http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2148&thid=6053)

70123

70124

Rocinante
25-12-2009, 18:35
Χριστος και Παναγια !!!!!!!!!!
Ο ΦΟΙΒΟΣ !!!!!!!!!

Nicholas Peppas
25-12-2009, 18:37
Χριστος και Παναγια !!!!!!!!!!
Ο ΦΟΙΒΟΣ !!!!!!!!!
Που ειναι;

Rocinante
25-12-2009, 18:43
Που ειναι;
Στο πρωτο πλανο του βιντεο και λιγο αργοτερα !!!!!!
Οταν βεβαια λεω Φοιβος εννοω ΠΑΡΟΣ.

Nicholas Peppas
26-12-2009, 05:42
Το Κολοκοτρωνης παντα στην γνωστη του θεση στον Πειραια! 11/11/1969
Άποψη του λιμανιού του Πειραιά.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1769&thid=9060

70221

καπετάν αντρέας
26-12-2009, 14:50
Στο πρωτο πλανο του βιντεο και λιγο αργοτερα !!!!!!
Οταν βεβαια λεω Φοιβος εννοω ΠΑΡΟΣ.

Έχεις δίκαιο αθεόφοβε! Είναι ο Φοίβος, νεογνό τότε! Πάνω που ετοιμαζόμουνα να ρωτήσω ποιο είναι το άλλο καράβι που φαίνεται εκτός του Μιαούλη! Απίστευτο ντοκουμέντο, και για τα δύο καράβια! :D :D :D :D

καπετάν αντρέας
27-12-2009, 11:48
Kαπεταν Αντρεα

Αλλου εγραψες για την υπερκαθαρευουσα και τον πομπωδη τροπο της ομιλιας αυτων των Επικαιρων ... Λοιπον, για την γεννια σας, αυτη η γλωσσα θεωρειται αρχαια. Αλλα μην ξεχνας οτι οι αλλαγες της γλωσσης (!!!) εγιναν το 1978 (επισημα), δηλαδη μολις προ 30 ετων και οτι το γραψιμο στα σχολεια και Πανεπιστημια στην περιοδο 1950−1974 ηταν οπως το ακους σ' αυτα τα βιντεο.... Ωντας στην Αμερικη 38 χρονια και εχοντας λιγο χρονο για διακοπες στην Ελλαδα, εχω μεινει και εγω με αυτη την γλωσσα. Θα παρατηρησεις οτι για μενα υπαρχουν ακομη τριτοκλητες λεξεις οπως κυβερνησις και οχι κυβερνηση, κλπ, κλπ Οσο για το πομπωδες του παρουσιαστου, παρουσιαστες σαν το Αναστοπουλο, τον Γιωργο Καρτερ, την Αφροδιτη Λαουταρη, την Καιτη Ασπρεα, δεν μιλουσαν με στομφο αλλα με καλη προφορα... Με πιανει τρελλα οταν ερχομαι στην Ελλαδα και βλεπω αμαθητους τηλεπαρουσιαστες να προφερουν την γλωσσα μας κακιστα... Αλλα, τι να πω, μπορει να ειναι και οι αποψεις ενος αρτηριοσκληρωτικου εξηνταρη που ζει στο δικο του Ελληνικο κουκουλι... Οτι και ναναι, καλα Χριστουγεννα! Χαιρομαι που βρηκα την nautilia.gr

Χμμμ.... Μπορεί να είμαστε διαφορετική γενιά, αλλά ...μιλάς με κάποιον που είχε πάθος με τα αρχαία.... Η φιλόλογός μου στο Λύκειο σχεδόν ... απαιτούσε να γίνω φιλόλογος και γλωσσολόγος. Τελικά δεν της έκανα το χατήρι :rolleyes:. Τα χαλάσαμε στα ....οικονομικά....:roll:

Οπότε, το να ακούω αυτή τη γλώσσα στα επίκαιρα, καθόλου δεν με ξενερώνει....Ίσα ίσα που την κάνω και κέφι....;)

Όσο για την προφορά και άρθρωση των εκφωνητών, είναι όντως άψογες. Μιλούν όμως και με στόμφο.... Και αυτό επιβάλλεται πολλές φορές από το αντικείμενο της είδησης που εκφωνούν. Μπορεί να είναι η αναγκαία για την εποχή εθνικοπατριωτική έπαρση (π.χ. "Η ελληνική μας ναυτιλία απέκτησε άλλο ένα κόσμημα στο στόλο της), άλλες φορές είναι ο επίσης αναγκαίος θρησκευτικός οίστρος ("Χιλιάδες προσκυνητών προσήλθαν να προσκυνήσουν τη Μεγαλόχαρη"), άλλες δε πάλι φορές στην εκφώνηση των ειδήσεων δεν παραλείπεται να δοθεί η απαραίτητη έμφαση στην ιδιότητα των υψηλών προσκεκλημένων ("Την δοξολογία παρηκολούθησε ο Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Κυβερνήσεως....-χμμμ- υποθέτω τα ονόματα που ακούγονται δεν τα λέμε....Κάνουν ...τζίζ σήμερα!:oops:)

Στα δικά μας, τώρα: στο βιντεάκι με Μιαούλη και Φοίβο, η μουσική επένδυση είναι έξοχη και επιβλητική. Η επιλογή της μουσικής έχει αναμφίβολα να κάνει με το δέος που έπρεπε να συνοδεύει ειδήσεις που σχετίζονταν με την Μεγαλόχαρη. Ας με συγχωρήσουν, όμως,
οι πιστοί του forum και οι κάτοικοι της Τήνου (δύο - τρεις μου έρχονται τώρα στο μυαλό):
Για μένα, το δέος της μουσικής συνοδεύει τέλεια την άφιξη του Μιαούλη στο λιμάνι της Τήνου… Δεν γίνεται, άλλωστε, να μην επισημάνουμε ότι είναι το πρώτο βιντεάκι όπου βλέπουμε τον Μιαούλη εν κινήσει….Βλέπουμε «ζωντανά» ένα πλοίο από το παρελθόν που έχει πλέον χαθεί για πάντα…. Εκεί είναι όλο το δέος που αποτυπώνεται έξοχα με την μουσική…….

Nicholas Peppas
27-12-2009, 15:50
.......
η απαραίτητη έμφαση στην ιδιότητα των υψηλών προσκεκλημένων ("Την δοξολογία παρηκολούθησε ο Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Κυβερνήσεως....-χμμμ- υποθέτω τα ονόματα που ακούγονται δεν τα λέμε....Κάνουν ...τζίζ σήμερα!:oops:)

Δυστυχως, για να δουμε τα ωραιοτατα αυτα βιντεο πρεπει να ακουμε και την αναλογη προπαγανδα της περιοδου 1967−74

Για μένα, το δέος της μουσικής συνοδεύει τέλεια την άφιξη του Μιαούλη στο λιμάνι της Τήνου… Δεν γίνεται, άλλωστε, να μην επισημάνουμε ότι είναι το πρώτο βιντεάκι όπου βλέπουμε τον Μιαούλη εν κινήσει….Βλέπουμε «ζωντανά» ένα πλοίο από το παρελθόν που έχει πλέον χαθεί για πάντα…. Εκεί είναι όλο το δέος που αποτυπώνεται έξοχα με την μουσική…….

Πραγματι, δεν εχω δει αλλο βιντεο με τον Μιαουλη να κινειται!

Haddock
27-12-2009, 20:13
Δεν γίνεται, άλλωστε, να μην επισημάνουμε ότι είναι το πρώτο βιντεάκι όπου βλέπουμε τον Μιαούλη εν κινήσει….Βλέπουμε «ζωντανά» ένα πλοίο από το παρελθόν που έχει πλέον χαθεί για πάντα….

Καπετάν αντρέα, υποθέτω ότι σου έχει ξεφύγει το έξοχο φιλμ (http://www.vimeo.com/5559699) του Ευάγγελου Πανταζόγλου που είχε δημοσιευθεί στο θέμα (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=232906&postcount=163) για τα ποστάλια της Σίφνου. Η δημοσίευση, προς τέρψιν και βρώσιν του φιλοθεάμονος κοινού, έγινε εν μέσω καλοκαιρινής ραστώνης και προσωπικά μου είχε διαφύγει αυτό το διαμάντι μικρού μήκους. Θα χορτάσεις το Ιταλιάνικο σκαρί σε λήψεις που θα φέρουν θύμισες από την παλιά Αμοργό. Ο προτζέκτορας φωτίζει τα καλοκαίρια των ονείρων στις Κυκλάδες μιας άλλης εποχής. Για όσους δεν έχουν απολαύσει τη δουλειά του Σίφνιου καλλιτέχνη, αξίζει να την τιμήσουν για τις αριστουργηματικές εικόνες του.

καπετάν αντρέας
28-12-2009, 23:09
Καπετάν αντρέα, υποθέτω ότι σου έχει ξεφύγει το έξοχο φιλμ (http://www.vimeo.com/5559699) του Ευάγγελου Παπάζογλου που είχε δημοσιευθεί στο θέμα (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=232906&postcount=163) για τα ποστάλια της Σίφνου. Η δημοσίευση, προς τέρψιν και βρώσιν του φιλοθεάμονος κοινού, έγινε εν μέσω καλοκαιρινής ραστώνης και προσωπικά μου είχε διαφύγει αυτό το διαμάντι μικρού μήκους. Θα χορτάσεις το Ιταλιάνικο σκαρί σε λήψεις που θα φέρουν θύμισες από την παλιά Αμοργό. Ο προτζέκτορας φωτίζει τα καλοκαίρια των ονείρων στις Κυκλάδες μιας άλλης εποχής. Για όσους δεν έχουν απολαύσει τη δουλειά του Σίφνιου καλλιτέχνη, αξίζει να την τιμήσουν για τις αριστουργηματικές εικόνες του.

Μεγάλε Νίκο, τι άλλο έμεινε να πω; Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ. Φυσικά και μου είχε διαφύγει το βίντεο από το thread της Σίφνου, όπως, υποθέτω, και από πολλούς άλλους. Το σίγουρο είναι ότι έπρεπε να μπει και στο παρόν νήμα. Και έπρεπε να είχε μπει νωρίτερα...
Όσο για τον συγχωρεμένο, τι να πει κανείς: Πολύ μεγάλο ταλέντο. Πετυχημένη επιλογή των θεμάτων, έξοχο μοντάζ, εμπνευσμένη η επιλογή της μουσικής.... Ζωηρότατα τα χρώματα για κινηματογραφική ταινία του '70.
Επί της ουσίας: η ταινία είναι ένα διαμάντι, ίσως ότι καλύτερο έχει ανέβει έως τώρα στο forum.
Τα έχει όλα: Θυμάρι, γαϊδουροκαβαλαρία, τα στάχυα, η βάρκα που μας πάει στις παραλίες για το μπάνιο μας, το τσεμπέρι και η ανεμελιά, η παιδική αθωότητα, ο διαχρονικός γυναικείος πόθος (do you like Fraulein the Greece? !-δεν περνά απαρατήρητος στο φιλμ), ξασπρισμένη εκκλησία, ψαλμοί και κατάνυξη, καλντερίμι, συγγενολόι και κοντοχωριανοί, τα λουλούδια (στα οποία ο σκηνοθέτης δίνει ιδιαίτερη έμφαση) και, φυσικά, το απέραντο γαλάζιο!! Όλα μαζί, όνειρα και αναμνήσεις λαξευμένες στον βράχο υπό το αιγαιοπελαγίτικο φως κάποιων μακρινών παιδικών χρόνων...
Όσο για τα βαπόρια, "Μιαούλης" και "Κάλυμνος", μια αντάμωση, και το απαραίτητο σφύριγμα για να μην ξεχάσει κανείς ότι σήμερα είναι της "παπόρας".
Το αξέχαστο βίντσι που ανεβάζει το fiat on board miaoulis, αλλά και ένα κρις κραφτ. Πλεύση προς τα πίσω, αποχαιρετισμοί, σφύριγμα, συγκίνηση και ...τέλος...χάνεται στο δειλινό.....
Δέκα με τόνο!

Nicholas Peppas
29-12-2009, 07:35
Το πλοιο Μιαουλης και σκηνες απο το λιμανι του Πυθαγορειου.
Απο μια ταινια επικαιρων του Αυγουστου 1971

Απο τις συλλογες του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3358&thid=10977

705767057770578

TSS QUEEN ANNA MARIA
29-12-2009, 08:54
Kαπεταν Αντρεα

Αντευχομαι και εγω...

Αφου κοιμηθηκατε χθες το βραδυ ανεβασα 40 ιστοσελιδες απο την Ελληνικη σειρα επικαιρων του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου, ετσι για να τα βρειτε Χριστουγεννιατικα δωρα το πρωι... Αναμεσα τους, το πλανα του Καραισκακη με εκαναν να δακρυσω και να θυμηθω παλιες καλες μερες στην Ελλαδα του 1950 και του 1960... Πραγματικα ωριαοτατα πλανα... Μου λειπει η Ελλαδα της νιοτης μου.

Καταλαβαίνω τον Νικόλα πολύ καλά. Η φωνή του αφηγητή είναι κλασσική της δεκαετίας 60. Όσοι βλέπαμε τα επίκαιρα στο Cineac της οδού Πανεπιστημίου την εποχή εκείνη δεν μπορεί να μην θυμόμαστε την φωνή αυτή με την χαρακτηριστική καθαρεύουσα.

καπετάν αντρέας
29-12-2009, 22:10
Το πλοιο Μιαουλης και σκηνες απο το λιμανι του Πυθαγορειου.

Απο μια ταινια επικαιρων του Αυγουστου 1971

Φυσικά, έξοχο. Το καράβι ενδέχεται να είναι ο "Κανάρης", αφού συνήθως αυτό έκανε τη γραμμή της Σάμου. Όσο για το λιμάνι που φαίνεται, πρέπει είναι το Βαθύ, και όχι το Πυθαγόρειο.
Στη αρχή της συγκεκριμένης ταινίας των επικαίρων, έχει πάλι στιγμιότυπα από Τήνο. Διακρίνω ένα πλοίο Φιλίππος, αλλά φαίνονται και άλλα σκαριά. :confused: Για δείτε το οι έμπειροι.....:cool:
Ιδού:

Nicholas Peppas
29-12-2009, 22:13
Φυσικά, έξοχο. Το καράβι ενδέχεται να είναι ο "Κανάρης", αφού συνήθως αυτό έκανε τη γραμμή της Σάμου. Όσο για το λιμάνι που φαίνεται, πρέπει είναι το Βαθύ, και όχι το Πυθαγόρειο.
Στη αρχή της συγκεκριμένης ταινίας των επικαίρων, έχει πάλι στιγμιότυπα από Τήνο. Διακρίνω ένα πλοίο Φιλίππος, αλλά φαίνονται και άλλα σκαριά. :confused: Για δείτε το οι έμπειροι.....:cool:
Ιδού:

Εχεις δικο, μπορει να ειναι και ο Καναρης.

Απο τις τρεις φωτογραφιες που ανεβασα, η πρωτη ειναι απο το Βαθυ. Νομιζω οτι οι αλλες δυο ειναι απο το Πυθαγορειο

TSS QUEEN ANNA MARIA
08-01-2010, 09:32
Αφιερωμένο στον Νικόλα από την ταινία "Γαμήλιες περιπέτειες" ο Καραϊσκάκης στα τέλη δεκαετίας 50.

http://vidds.net/v/el/mv-karaiskakis_U284C494R4536434K3O4E3.html

Nicholas Peppas
08-01-2010, 13:35
Αφιερωμένο στον Νικόλα από την ταινία "Γαμήλιες περιπέτειες" ο Καραϊσκάκης στα τέλη δεκαετίας 50.

http://vidds.net/v/el/mv-karaiskakis_U284C494R4536434K3O4E3.html

Ευχαριστω πολυ. Ωραιοταταες σκηνες, πολυαγαπημενο πλοιο!

gtogias
11-01-2010, 12:14
Διαφήμιση στο Βήμα της 14ης Αυγούστου 1952 για την έναρξη δρομολογίων του Γεώργιου Π. Ποταμιάνου. Για τον φίλο T.S.S. Apollon:

72332

Ellinis
11-01-2010, 21:02
Ενδιαφέρουσα καλλιτεχνική απεικόνιση! Θέλει να δοκιμάσει κανείς να βρεί το "μοντελάκι" που πρόβαρε για το σκίτσο;

TSS QUEEN ANNA MARIA
12-01-2010, 16:12
Εμένα με το Βασίλισσα Φρειδερίκη μου μοιάζει, τουλάχιστον στην πλώρη.

Ellinis
12-01-2010, 22:34
Εμένα λοιπόν μου μοιάζει με το ιταλικό PACE πρώην CUBA του 1921. Ήταν ένα συνομίληκο της Φρειδερίκης και επίσης αμερικάνικης ναυπήγησης.

72507

TSS QUEEN ANNA MARIA
13-01-2010, 14:35
Δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία Άρη ότι ο καλλιτέχνης εμπνεύστηκε από την carte postale που ανέβασες. Είναι το ίδιο πλοίο με άλλα σινιάλα.

Nicholas Peppas
13-01-2010, 21:25
Εμένα λοιπόν μου μοιάζει με το ιταλικό PACE πρώην CUBA του 1921. Ήταν ένα συνομίληκο της Φρειδερίκης και επίσης αμερικάνικης ναυπήγησης.72507

Το οποιον PACE φαινεται οτι περασε και απο τις Ελληνικες θαλασσες...

Εδω μια καταχωρηση απο τις 16 Ιουλιου 1954

72837

Ο Κανάρης στον Πειραιά τη δεκαετία του 60 σε μια φωτογραφία του Peter Stafford. Για τον καλό φίλο T.S.S. Apollon:

72588

Λοιπον, οι φωτογραφιες αυτες ειναι τοσο ζωντανες που φερνουν τα αγαπημενα πλοια μας πισω.... Ειναι σαν να ειμαστε στο 1960 ξανα...

Εμένα λοιπόν μου μοιάζει με το ιταλικό PACE πρώην CUBA του 1921. Ήταν ένα συνομίληκο της Φρειδερίκης και επίσης αμερικάνικης ναυπήγησης.72507

Nicholas Peppas
13-01-2010, 21:49
Το νεο σκαφος της ακτοπλοιας μας, Μιαουλης, φθανει στον Πειραια. Εφημεριδα της 3ης Ιουλιου 1952.

72614
72615

Και μια ωραια αγγελια του Νομικου απο τις 20 Ιουλου 1952

72621

καπετάν αντρέας
13-01-2010, 22:32
Το νεο σκαφος της ακτοπλοιας μας, Μιαουλης, φθανει στον Πειραια. Εφημεριδα της 3ης Ιουλιου 1952.

72614
72615

Χμμμ....Πάλι για ατμόπλοιο γίνεται λόγος στο άρθρο για τον "Μιαούλη". Μα τόσο δύσκολο του ήταν να τα ξεχωρίσουν; Ή, πιθανότατα, δεν γνώριζαν για ντηζελόπλοια... :confused:

Nicholas Peppas
13-01-2010, 22:35
Χμμμ....Πάλι για ατμόπλοιο γίνεται λόγος στο άρθρο για τον "Μιαούλη". Μα τόσο δύσκολο του ήταν να τα ξεχωρίσουν; Ή, πιθανότατα, δεν γνώριζαν για ντηζελόπλοια... :confused:

Υποθετω οτι το 1950 οι ανθρωποι που γραφαν αυτα τα αρθρα ηταν συνηθισμενοι σε αλλου ιδους πλοια (ατμοπλοια) ... Επισης νομιζω οτι μεχρι το 1970 ολοι μας ονομαζαμε τα επιβατηγα ατμοπλοια!

T.S.S. APOLLON
07-02-2010, 13:26
E/Γ Μιαουλης...σε παλαια διαφημιστικη καρτποσταλ της Nomikos Lines

76024

Captain_Nionios
07-02-2010, 14:03
Η κανονική (υπηρεσιακή) ταχύτητα του πλοίου πρέπει να ήταν 14 κόμβοι. Έτσι, τουλάχιστον, έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου (ήταν καπετάνιος). Για 18 το θεωρώ αδύνατον, τουλάχιστον τα χρόνια που το πρόλαβα έγω δηλ. μερικά χρόνια πριν το 1986 που αποσύρθηκε. Αν έπιανε τόσα τη δεκαετία του '50 που ήταν φρέσκο, δεν ξέρω, αλλά δεν το νομίζω.
Τώρά, επειδή το 1980 το πλοίο αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα με τις μηχανές του, μπορεί αυτό να είχε συνέπεια να έπεσε η ταχύτητα, εαν όχι στους 10 κόμβους, γύρω στους 11 - 12, ίσως. Τον Αύγουστο του 1982, πάντως, έκανε Πειραιά - Κατάπολα (απευθείας πλεύση) σε 12 ώρες. Εαν διαιρέσουμε την απόσταση (136 ν.μ.) με τον πιο πάνω χρόνο, μας βγάζει γύρω στα 11. 3 ν.μ. την ώρα... :-?

Ο πατερας μου που ταξιδευε με τον Κολοκοτρωνη απο Πειραια για Σαμη (Κεφαλλονιας) μεχρι και τα μεσα της δεκαετιας του 60' μου βεβαιωνει οτι ταξιδευε με 14 κομβους τοτε. Πραγματικα τι υπεροχο ηταν να ταξιδευεις με αυτο το βαπορι απο Πειραια για Κεφαλλονια μεσω Ισθμου. Ο πατερας μου ειναι ερωτευμενος με αυτα τα βαπορια και μου εχει πει να σας ευχαριστησω για τις πραγματικα υπεροχες φωτογραφιες που εχετε ανεβασει!!!

Nicholas Peppas
07-02-2010, 17:50
E/Γ Μιαουλης...σε παλαια διαφημιστικη καρτποσταλ της Nomikos Lines 76024

Φιλε T.S.S. APOLLON

Απο την ιδια σειρα διαφημιστικων καρτποσταλ ο Καραισκακης

76086

Nicholas Peppas
07-02-2010, 17:56
Ο πατερας μου που ταξιδευε με τον Κολοκοτρωνη απο Πειραια για Σαμη (Κεφαλλονιας) μεχρι και τα μεσα της δεκαετιας του 60' μου βεβαιωνει οτι ταξιδευε με 14 κομβους τοτε. Πραγματικα τι υπεροχο ηταν να ταξιδευεις με αυτο το βαπορι απο Πειραια για Κεφαλλονια μεσω Ισθμου. Ο πατερας μου ειναι ερωτευμενος με αυτα τα βαπορια και μου εχει πει να σας ευχαριστησω για τις πραγματικα υπεροχες φωτογραφιες που εχετε ανεβασει!!!

Τα τεσσερα πλοια βγηκαν απο το Ansaldo με υπηρεσιακη ταχυτητα 14 κομβων. Αλλα εγω θυμαμαι πολλα αρθρα της εποχης εκεινης που εβαζαν την ταχυτητα τους στους 15 η 15,5 και παρα πανω κομβους!

Η ιστοσελιδα http://www.archeologiaindustriale.it/sez_produzione_it.php?form_search__special__comman d=clear&content_type=nave&goto_id=1758 αναφερει ταχυτητα 15 κομβων για τον Μιαουλη (δες παρα κατω)

Για τον Καναρη, το ιδιο http://www.archeologiaindustriale.it/sez_produzione_it.php?&content_type=nave&goto_id=1756 (δες παρα κατω)

Εδω η ιστοσελιδα www.naviearmatori.net (που ειναι πολυ προσεκτικη σ αυτα τα πραγματα) γραφει ταχυτητα 15,5 κομβων για τον Καραισκακη (δες παρα κατω) http://www.naviearmatori.net/gallery/viewimage.php?id=63662,

Costruzione n° 1768 – MIAOULIS

Motonave mista costruita nel 1952 (Impostazione 18. 09. 1950, varo 14. 07. 1951, consegna 26. 04. 1952)
1714 tsl - 1282 tsn – 874 tpl – 70,00 x 12,20 x 4,60 m – 2 diesel – 2100 CA – 2 eliche – 15 nodi - Pass.: 82 prima, 86 seconda, 56 terza, 100 salone

26. 04. 1952 MIAOULIS: Ministero della Marina Mercantile Ellenica – Atene (conto riparazioni di guerra)
04. 1952: assegnata alla Nomikos Line e impiegata in linea Ancona, Brindisi, Corfù, Patrasso, Pireo, Cos e Rodi
1973: Athenian Cruises S. A. – Piraeus (1709 tsl, 796 tsn, 285 tpl)
1978: Agapitos Brothers - Piraeus
1988 SADAF I:
1988 JUNIOR 3: demolita in Pakistan.

Costruzione n° 1767 – KANARIS

Motonave mista costruita nel 1952 (Impostazione 18. 09. 1950, varo 14. 06. 1951, consegna 17. 04. 1952)
1715 tsl - 1282 tsn – 875 tpl – 70,00 x 12,20 x 4,60 m – 2 diesel – 2100 CA – 2 eliche – 15 nodi – Pass.: 82 prima, 86 seconda, 56 terza, 100 salone

17. 04. 1952 KANARIS: Ministero della Marina Mercantile Ellenica – Atene (conto riparazioni di guerra)
04. 1952: assegnata alla Nomikos Line e impiegata sulle linee Pireo – Syros – Paros – Ios – Ia – Santorino, Pireo – Patmos – Leros – Kalimnos – Cos – Rodi e Pireo – Chios – Mitilene - Limnos
1973: Maleas Shipping Co. Ltd. – Piraeus
1981 TRAFALGAR: Maleas Shipping Co. Ltd. – Piraeus
1988: demolita in Pakistan.

M/N KARAISKAKIS
Cantiere Ansaldo Livorno in riparazione danni di guerra alla Grecia
Impostazione:15/02/1951
Varo:02/12/1951
Consegna:11/06/1952
n°di costruzione 261:
Stazza lorda:1714Ton
Portata lorda:700Ton
Lunghezza f.t.:81,44mt
Larghezza f.o:12,83mt
Immersione max:4,59mt
Propulsione:
2 motori diesel a 2 tempi FIAT B.366 6cil. Da360x650mm Potenza:2100CV
Velocità max:15,5 nodi
Eliche:2

T.S.S. APOLLON
07-02-2010, 18:00
Φιλε T.S.S. APOLLON

Απο την ιδια σειρα διαφημιστικων καρτποσταλ ο Καραισκακης

76086
Πολυ ομορφες καρτποσταλ φιλε Nicholas.

Haddock
24-02-2010, 19:49
Υπάρχει λιμάνι που να μην έχουν τιμήσει με την παρουσία τους τούτα τα σκαριά;; Μέχρι και το Λουτράκι έχει φτάσει η χάρη των Ιταλιάνικων. Κάποιο από την τετράδα έχει πρυμνοδετήσει. Τι δουλειά είχε εκεί άραγε;; :confused:

http://img685.imageshack.us/img685/4120/italianikoloutrakip.jpg

Ellinis
24-02-2010, 19:54
Λογικά πρέπει να ήταν σε κάποιο δρομολόγιο από Πειραιά προς τα νησιά του Ιονίου και ίσως ως το Πρίντεζι. Ακόμη και τη δεκαετία του 60 το Λουτράκι λειτουργούσε σαν ενδιάμεσος σταθμός για όσους δεν ήθελαν να συνεχίσουν το ταξίδι από τον Ισθμό ως τον Πειραιά. Ίσως να λειτουργούσε κάποια ανταπόκριση του Κτελ που θα τους έφερνε στην Αθήνα πιο γρήγορα.

Nicholas Peppas
24-02-2010, 19:58
Υπάρχει λιμάνι που να μην έχουν τιμήσει με την παρουσία τους τούτα τα σκαριά;; Μέχρι και το Λουτράκι έχει φτάσει η χάρη των Ιταλιάνικων. Κάποιο από την τετράδα έχει πρυμνοδετήσει. Τι δουλειά είχε εκεί άραγε;; :confused:

ΛΟΥΤΡΑΚΙ και ΜΙΑΟΥΛΗΣ !!!

Μπορει να ειναι το Μιαουλης... Ιδου μια ανακοινωση στις 28 Ιουνιου 1953!

78776

καπετάν αντρέας
27-02-2010, 01:08
ΛΟΥΤΡΑΚΙ και ΜΙΑΟΥΛΗΣ !!!

Μπορει να ειναι το Μιαουλης... Ιδου μια ανακοινωση στις 28 Ιουνιου 1953!

Η δημοσίευση του Nicholas μάλλον επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για το Miaoulis. Πράγματι, το Λουτράκι που απεικονίζεται στην εξαιρετική κάρτα του Haddock φαίνεται να είναι πολύ πριν το 1960. Και νομίζω ότι ήδη τη δεκαετία του '60 οι πολυκατοικίες ήταν πολύ περισσότερες από αυτές που εικονίζονται στη φωτο....

H ανακάλυψη των Haddock και Nicholas, όμως, είναι πολύ σημαντική και από ιστορικής πλευράς. Φαίνεται ότι για κάποιο (μικρό, υποθέτω) χρονικό διάστημα το Λουτράκι ουσιαστικά υποκαθιστούσε τον Πειραιά για τους επιβάτες από και προς Επτάνησα και Ιταλία. Φανταστείτε τι σήμαινε για τους κατοίκους της μικρής λουτρόπολης του 1953 η ξαφνική χρήση της ως ... λιμανιού. Φανταστείτε τα στρογγυλεμένα λεωφορεία (SETRA και MERCEDES υποθέτω, με τις πίσω εξωτερικές σκάλες και τις τεράστιες σχάρες πάνω) που θα άρχισαν να καταφθάνουν σωρηδόν μεταφέροντας τους ταξιδιώτες από και προς Αθήνα!
Και ναι μεν το Λουτράκι είχε και τότε τουρισμό...
Όμως οι τουρίστες που είχαν συνηθίσει οι "λουτρακιώτες" ήταν ως επί το πλείστον άτομα κάποιας ηλικίας που είχαν προορισμό τα ιαματικά λουτρά...
Αυτή η ξαφνική επίσκεψη του Μιαούλη και η άφιξη τουριστών άλλου είδους μάλλον θα τάραξε τα νερά πολλών...
Φυσικά, οι έμποροι δεν θα αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα!
Υπάρχουν, βέβαια, και κάποιες απορίες:
Για ποιό λόγο, π.χ., είχε απαγορευθεί η διέλευση της διώρυγας, και για πόσο χρονικό διάστημα; Τακτικός καθαρισμός από αυτόν τον αξέχαστο γερανό σε σχήμα συνδετήρα δεν μπορεί να ήταν, γιατί αυτός ο καθαρισμός διαρκούσε λίγο, και γινόταν πάντα σε προγραμματισμένα χρονικά διαστήματα...
Ίσως έγινε κάποιο ατύχημα στο κανάλι με πλοίο, και κρίθηκε σκόπιμο το κλείσιμο της διώρυγας μέχρις ότου γίνει πλήρης αποκατάσταση του χώρου...(;) :confused:.
Θα προσπαθήσω να βρω κάτι... Όσο για αυτόν που είχε την υπέροχη έμπνευση να τραβήξει αυτή τη φωτο από το ύψωμα των Γερανίων, του αξίζει, τουλάχιστον, μπράβο...Πέτυχε διάνα ως προς το ...timing! Που να το φανταζόταν....

Nicholas Peppas
27-02-2010, 18:23
Ισως πεφτω εκτος θεματος, αλλα το λιμανι του Λουτρακιου ηταν η αρχη ταξιδιων για τα Ιονια νησια οταν ο Ισθμος ηταν κλειστος η σε αθλια κατασταση.... Εδω βλεπουμε μια πολυ σπανια ανακοινωση για ταξιδι του ιστορικου ΠΙΝΔΟΣ στις 7 Ιουνιου 1946 (μονον προ 64 ετων!) απο το Λουτρακι για Πατρα, Λευκαδα και Κερκυρα!!!!

79252

T.S.S. APOLLON
27-02-2010, 19:45
Ο Κολοκοτρωνης στο Λουτρακι σε μια ομορφη επιχρωματισμενη καρτποσταλ.

79266

Henry Casciaro
27-02-2010, 19:57
A truly beautiful postcard, thank you!

Henry.

Haddock
28-02-2010, 21:41
Φανταστείτε τα στρογγυλεμένα λεωφορεία (SETRA και MERCEDES υποθέτω, με τις πίσω εξωτερικές σκάλες και τις τεράστιες σχάρες πάνω) που θα άρχισαν να καταφθάνουν σωρηδόν μεταφέροντας τους ταξιδιώτες από και προς Αθήνα! Και ναι μεν το Λουτράκι είχε και τότε τουρισμό...Όμως οι τουρίστες που είχαν συνηθίσει οι "λουτρακιώτες" ήταν ως επί το πλείστον άτομα κάποιας ηλικίας που είχαν προορισμό τα ιαματικά λουτρά...Αυτή η ξαφνική επίσκεψη του Μιαούλη και η άφιξη τουριστών άλλου είδους μάλλον θα τάραξε τα νερά πολλών...

Τελικά, πίσω από μια φωτογραφία μπορεί να κρύβεται μια ολόκληρη ιστορία. Όταν ανέβασα την καρτ ποστάλ με το Ιταλιάνικο δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι το Λουτράκι λειτούργησε ως ακτοπλοϊκός κόμβος για τους ταξιδιώτες του Ιονίου και της Αδριατικής. Από τις δυο φωτογραφίες είναι πασιφανές ότι οι λιμενικές εγκαταστάσεις στο Λουτράκι ήταν υψηλού επιπέδου. Πάλι καλά που είχαν και καμιά δέστρα δηλαδή... :rolleyes: Μου κάνει εντύπωση που τα πλοία είχαν πρυμνοδετήσει και δεν είχαν μείνει αρόδο. :confused:

Αν το ταξίδι από Πειραιά προς Μπρίντεζι διαρκούσε τότε μία μέρα, φανταστείτε την παραπάνω περιπέτεια με τα λεωφορεία και τη μετεπιβίβαση στο Λουτράκι. Ταξίδια για πολύ ορεξάτους!!

Καπετάν Αντρέα, μιας και αναφέρθηκες σε παλιά λεωφορεία, θυμήθηκα δυο μεζεδάκια από την πατρίδα σου της δεκαετίας του 1970. Αν και δεν έχω ζήσει ταξιδιωτικές συγκινήσεις στα 1960ς και στα 1970ς, δεν κρύβω ότι τρέφω μια ιδιαίτερη αγάπη για τα εφηβικά χρόνια των Κυκλάδων. Έτσι, θα φιλέψω σε όλους τους φίλους της Ιταλιάνικης τετράδας, ένα μικρό flashback στην Αμοργό του 1977. Αμοργιανό ξαραθύμιο της δεκαετίας του 1970. Σύμφωνα με τον φωτογράφο, ο φακός απαθανάτισε το μικρό του Κουσουνιάδη στα Κατάπολα, το καλοκαίρι του 1977. Ο τερατώδης γκάγκουες είναι έτοιμος για απο/επιβίβαση.

153923
© Photo by ossiundanne (http://www.kykladen-treff.de/amorgos/foto/32736-1977-achilles-in-katapola-als-es-noch-richtige-schiffe-gab)

Αφού αποβιβαστούμε στα Κατάπολα, ετοιμάζουμε τα μπαγκάζια μας γιατί το ταξίδι δεν τελειώνει τόσο εύκολα. Η λεζάντα της φωτογραφίας γράφει ότι είναι η Αμοργός αλλά δεν είμαι σίγουρος.

http://img535.imageshack.us/img535/3559/2851713578561876b7dao.jpg

© Photo (http://www.flickr.com/photos/utrechtwillem/2851713578/) από το γνωστό Ολλανδό μετρ utrechtwillem (http://www.flickr.com/photos/utrechtwillem/sets/72157607289441853/)

καπετάν αντρέας
28-02-2010, 22:22
Έξοχη και η φωτο του TSS Apollon με τον Κολοκοτρώνη.

Σε ότι αφορά στην αγγελία του 1946 που δημοσίευσε ο Nicholas με τα λεωφορεία, αυτή φαίνεται να συμπληρώνει την προηγούμενη αγγελία που δημοσίευσε, αυτή του 1953 με το Μιαούλη, κατά την ακόλουθη έννοια:
εκτός από την απορία που διατύπωσα πιο πάνω, για ποιους λόγους δηλ. μπορεί να είχε κλείσει, έστω και προσωρινά, η διώρυγα της Κορίνθου, μου ήρθε και μια άλλη, ακόμα πιο εύλογη, απορία: εντάξει, η διώρυγα ήταν προσωρινά αποκλεισμένη για τα πλοία. Υπάρχει, όμως, και το φλέγον ερώτημα, γιατί άραγε προτιμήθηκε το Λουτράκι ως λιμάνι αποβίβασης και μετεπιβίβασης, και όχι το λιμάνι της Κορίνθου, που και πιο μεγάλη πόλη ήταν από τότε, αλλά και πολύ πιο πλήρες και οργανωμένο λιμάνι είχε. :confused: :confused:
Η εικαζόμενη απάντηση στο ερώτημα αυτό ίσως να απαντά και στην προηγούμενη ερώτηση.
Ιστορικός δεν είμαι, ούτε βρήκα κάποια πηγή για τα πιο πάνω.
Μπορώ, απλά, να εικάσω ότι το ευρισκόμενο στη Στερεά Ελλάδα Λουτράκι ήταν προτιμητεό της Κορίνθου (που βρίσκεται στην απέναντι πλευρά της Πελοποννήσου), επειδή για κάποιο λόγο η διώρυγα είχε κριθεί παροδικά απροσπέλαστη, όχι μόνον για τα πλοία, αλλά και για τα άλλα συγκοινωνιακά μέσα, δηλ. τροχοφόρα και τραίνα. :?
Αυτός ο λόγος μάλλον έχει να κάνει με τα γεγονότα της εκάστοτες εποχής. Σε ότι αφορά στο έτος 1946, υποπτέυομαι τον εμφύλιο πόλεμο που μόλις είχε ξεκινήσει, και το φόβο για εχθροπραξίες στη διώρυγα.
Σε ότι αφορά στο έτος 1953, υποπτεύομαι προσωρινό κλείσιμο της διώρυγας λόγω διαπλάτυνσης/ βελτίωσης/ ενίσχυσης των γεφυρών για τα αυτοκίνητα και τα τραίνα....
Όσοι παλιοί του naftilia, βοηθήστε..... :?

Nicholas Peppas
28-02-2010, 22:44
Εχω αρχισει και προσθετω ωρισμενες απαντησεις για το θεμα στα αρθρα για το Λουτρακι εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=58535
Κοιταξε ιδιατερα την φωτογραφια απο το 1926 (υπ αριθμον 9) και το δρομολογιο του Γλαρου απο το 1959 (υπ αριθμον 10)

καπετάν αντρέας
28-02-2010, 22:47
Καπετάν Αντρέα, μιας και αναφέρθηκες σε παλιά λεωφορεία, θυμήθηκα δυο μεζεδάκια από την πατρίδα σου της δεκαετίας του 1970. Αν και δεν έχω ζήσει ταξιδιωτικές συγκινήσεις στα 1960ς και στα 1970ς, δεν κρύβω ότι τρέφω μια ιδιαίτερη αγάπη για τα εφηβικά χρόνια των Κυκλάδων. Έτσι, θα φιλέψω σε όλους τους φίλους της Ιταλιάνικης τετράδας, ένα μικρό flashback στην Αμοργό του 1977. Αμοργιανό ξαραθύμιο της δεκαετίας του 1970. Σύμφωνα με τον φωτογράφο, ο φακός απαθανάτισε το μικρό του Κουσουνιάδη στα Κατάπολα, το καλοκαίρι του 1977. Ο τερατώδης γκάγκουες είναι έτοιμος για απο/επιβίβαση.

Αφού αποβιβαστούμε στα Κατάπολα, ετοιμάζουμε τα μπαγκάζια μας γιατί το ταξίδι δεν τελειώνει τόσο εύκολα. Η λεζάντα της φωτογραφίας γράφει ότι είναι η Αμοργός αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Είναι, πράγματι, απίστευτο! Πριν καλά καλά συνέλθω από το σοκ του Μιαούλη στο Λουτράκι, και γράφοντας το αμέσως προηγούμενο μήνυμα για τη διώρυγα κλπ, διαπιστώνω ότι ο Haddock με ...αποτελειώνει με δύο φωτο από την πατρίδα Αμοργό, δίνοντάς μου άλλη μιά ...συγκοπή! Στην πρώτη, ο Αχιλλέας (του οποίου είναι και η πρώτη φωτο στην Αμοργό που ανεβαίνει στο forum), και στη δεύτερη, το θρυλικό λεωφορείο Dodge του Βαγγέλη Θεολογίτη, που επί δυόμιση δεκαετίες υπηρέτησε σαν το σκύλο τη γραμμή Κατάπολα - Χώρα- Μοναστήρι - Αγία Άννα!!
Αγαπητέ Νίκο! Το λεωφορείο αυτό είναι σήμα κατατεθέν της Αμοργού καταρχήν της δεκαετίας του 1970, αλλά και εν μέρει της δεκαετίας του 1980, και, συγκεκριμένα, έως το 1986, όταν το Dodge αντικαταστάθηκε από πιο σύγχρονο λεωφορείο, γιατί έτσι το ανάγκασε ο ανταγωνισμός! Και να διευκρινίσουμε, ότι όταν μιλώ για Αμοργό, μιλώ για το κάτω, νοτιοδυτικό μέρος της, γιατί το πάνω, της Αιγιάλης, ήταν αποκομμένο, αφού δεν υπήρχε αμαξιτός δρόμος.....
Και πόσος κόσμος δεν έχει στοιβαχθεί σε αυτό το λεωφορείο για να ανέβει στη Χώρα ή για να πάει για μπάνιο στην Αγία Άννα..... Και πόσοι δεν θυμούνται τον οδηγό Βαγγέλη να λέει στον κόσμο: "Παρακαλώ να γίνετε ολίγον ...σαλάτα, ώστε να χωρέσουμε όλοι"!!! Και πόσοι δεν θυμούνται τα αγκομαχητά της μηχανής στις χωμάτινες (έως και το 1983) ανηφόρες.....
Στη φωτο, το λεωφορείο απέικονίζεται στο τέρμα της διαδρομής για Αγία Άννα, εκεί που αρχίζει ο κατήφορος για τις παραλίες. Ο κόσμος που έχει κάνει το μπάνιο του, περιμένει καρτερικά να ...σαλατοποιηθεί, για να επιστρέψει στη Χώρα και τα Κατάπολα!
Και σταματώ εδώ, γιατί από τις πολλές αναμνήσεις θα πάθω delirium πάνω στο πληκτρολόγιο!!
Και οι δύο φώτο, είναι μοναδικά και δυσεύρετα ντοκουμέντα!!!

Αχ, άτιμε! Τι μου έκανες πάλι βραδυάτικα! :mad:

Nicholas Peppas
28-02-2010, 22:54
Το 1955 ενα λεωφορειο εκανε 1 ωρα και 10 λεπτα απο την πλατεια Κουμουνδουρου στην Ελευσινα (με καμμια δεκαρια στασεις)

Το 1955 ενα ιδιωτικο αυτοκινητο εκανε περιπου 2 1/2 ωρες απο Αθηνα για Λουτρακι. Δεν υπηρχε Εθνικη οδος οπως την ξερετε τωρα...

Ξεκινουσε κανεις απο το κεντρο και πηγαινε προς την Ιερα Οδο, περνουσε το Αιγαλεω και κατεβαινε στον Σκαραμαγκα (οπου υπηρχαν παντα μεγαλες λακουβες στον ασφαλτοστρωμενο δρομο). Μετα, Ασπροπυργο, Ελευσινα (μεσω του παλιου δρομου μπροστα απο το παλιο γηπεδο του Πανελευσινιακου), μετα Ελευσινια, Μακρυαμμο, Μεγαλο Πευκο, Λουτροπυργο και μετα Κινετα οπως δεν την εχετε γνωρισει εσεις. Και αν σου επεφτε κανενα αργο φορτηγο μπροστα σου εχανες τρια τεταρτα της ωρας εκει. Μετα Αγιοι Θεοδωροι και επι τελους Λουτρακι...

καπετάν αντρέας
28-02-2010, 23:34
Merci, Nicholas. Προφανώς η παλαιά εθνική οδός ήταν αυτός ο μικρός φιδίσιος δρόμος που συνεχίζει από το κέντρο της Ελευσίνας και προχωρά προς Αγ. Θεοδώρους κόστα - κόστα. Που πρέπει να περάσεις όλες τις σιδηροδρομικές διαβάσεις, να περιμένεις τα τραίνα, και να κινείσαι σε μία λωρίδα ανά κατεύθυνση! Εκεί που περνάς την Κακιά Σκάλα, και σε πιάνει ίλιγγος από τις στροφές, αλλά κι' αν κοιτάξεις κάτω προς τη θάλασσα!
Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που ήθελες δυόμισυ ώρες για το Λουτράκι από αυτόν το δρόμο!
Μήπως θυμάσαι κάτι για έργα ευρείας κλίμακας στις γέφυρες που περνούσαν τον ισθμό κατά τη δεκαετία του 1950; Ξέρω ότι το 1953 ήταν Υπουργός Δημοσίων Έργων της κυβέρνησης Παπάγου ο γερο Καραμανλής, που έχει αφήσει όνομα για τα έργα που έκανε από αυτό το πόστο... (Για αυτά που έκανε στην Αθήνα, λίγο πιο μετά, σαν πρωθυπουργός, ας μη μιλήσουμε καλύτερα... :-x )

Nicholas Peppas
28-02-2010, 23:41
Ναι, αυτος ειναι ο δρομος. Και φυσικα οταν ειπα Κινεττα εννουσα Κακια Σκαλα...

Τωρα για τα εργα, ειναι πιθανον να γινοντουσαν εργα στον Ισθμο κατα την πειοδο που ο Κ. Καραμανλης ηταν Υπουργος Δημοσιων Εργων στην κυβερηση Παπαγου αλλα ισως και μετα το 1955. Θα ψαξω να βρω κατι

Ν

καπετάν αντρέας
28-02-2010, 23:48
Ναι. Αμέσως μετά τη στριφνή Κακιά Σκάλα, ο δρόμος στρώνει, γίνεται σχεδόν ευθύς, και φθάνεις Κινέττα. Μετά, "πιάνεις" Αγ. Θεοδώρους, Σουσάκι, Καλαμάκι, Ίσθμια και Λουτράκι.... :cool:

Nicholas Peppas
11-03-2010, 02:16
Προσαραξη το Καραισκακη στις 8 Μαιου 1955. Οπως θα ελεγε και ο Ellinis, μια απο τις πολλες της εποχης εκεινης

81229

Nicholas Peppas
01-04-2010, 07:13
Αυτοi οi ωραιοτατοι πινακες ειναι φταιγμενοι απο ενα ζωγραφο που υπογραφει ως Κωνσταντινος 2002.

Φυσικα το Μιαουλης οταν ηταν κουκλι

82402

Εδω το Κολοκοτρωνης

82405

To αγαπημενο μου πλοιο και avatar μου, ο Καραισκακης

82406

gtogias
04-04-2010, 19:06
Ένα από τα τρία Ιταλιάνικα του Νομικού (με πιθανότερο τον Μιαούλη) στην Ancona, από καρτ ποστάλ:

83005

Ellinis
04-04-2010, 19:32
Υπέροχη η καρτ ποστάλ. Και από την άλλη μεριά του ντόκου το φορτηγοποστάλι VALFIORITA της Ιταλικής Lloyd Mediterraneo.
Απέναντι από το Κολοκοτρώνης, ένα ιταλικό πολεμικό, νομίζω παρόμοιο με το "Πλωτάρχης Βλάχαβας" που είχε κάποτε το Π.Ν.

Ellinis
09-04-2010, 17:16
Έχει ακούσει κάποιος αν κάποια εποχή πέρναγε ένα από τα τέσσερα αδελφά και από το λιμάνι της Χώρας στην Άνδρο;

Nicholas Peppas
10-04-2010, 05:57
Έχει ακούσει κάποιος αν κάποια εποχή πέρναγε ένα από τα τέσσερα αδελφά και από το λιμάνι της Χώρας στην Άνδρο;

Εχω καμμια 200αρια αποκομματα δρομολογιων. Κανενα απο τα τεσσερα πλοια δεν φαινεται να σταματουσε την Ανδρο.

Ellinis
17-04-2010, 19:20
Tελικά οι μαρτυρίες οτι κάποια από τα τέσσερα αδελφά πιάνανε και στην Ανδρο, αποδεικνύονται αληθινές.
Τα δρομολόγια της "Ναυτεμπορικής" του 1964, αναφέρουν το ΚΑΝΑΡΗΣ και οι μαρτυρίες αναφέρουν οτι και το ΜΙΑΟΥΛΗΣ έκανε το ίδιο δρομολόγιο.

Είναι η εποχή που η σύνδεση της Άνδρου με τη Ραφήνα έχει πάρει "τα πάνω της" και τα πλοία που μέχρι τότε εξυπηρετούσαν τη γραμμή Πειραιάς-Άνδρος την εγκαταλείπουν. Αυτό το κενό αποπειράθηκε να καλύψει ο Νομικός. Η επιβατική κίνηση όμως έχει πάει στη Ραφήνα και σύντομα η γραμμή Πειραιάς-Άνδρος θα κλείσει ανεπιστρεπτί.

85317

Nicholas Peppas
17-04-2010, 19:58
Tελικά οι μαρτυρίες οτι κάποια από τα τέσσερα αδελφά πιάνανε και στην Ανδρο, αποδεικνύονται αληθινές.
Τα δρομολόγια της "Ναυτεμπορικής" του 1964, αναφέρουν το ΚΑΝΑΡΗΣ και οι μαρτυρίες αναφέρουν οτι και το ΜΙΑΟΥΛΗΣ έκανε το ίδιο δρομολόγιο.

Είναι η εποχή που η σύνδεση της Άνδρου με τη Ραφήνα έχει πάρει "τα πάνω της" και τα πλοία που μέχρι τότε εξυπηρετούσαν τη γραμμή Πειραιάς-Άνδρος την εγκαταλείπουν. Αυτό το κενό αποπειράθηκε να καλύψει ο Νομικός. Η επιβατική κίνηση όμως έχει πάει στη Ραφήνα και σύντομα η γραμμή Πειραιάς-Άνδρος θα κλείσει ανεπιστρεπτί.

85317

Σωστα!

Καναρης 26/7/1964
85330

Και ακομη και ο Καραισκακης 5/7/1964
85331

gtogias
17-04-2010, 20:12
Τα δρομολόγια της Άνδρου ήταν πάντα Δευτέρα και σταματούν στα τέλη του 1964 μόλις έδεσε για την ετήσια του ο Καραϊσκάκης. Το 1965 το δρομολόγιο δεν υπάρχει πια.

T.S.S. APOLLON
20-04-2010, 17:28
Ε/Γ Μιαουλης...στο λιμανι του Πειραια το 1975 με τo σινιαλo της εταιρειας Αθηναικαι Κρουαζιεραι, τον αγορασε απο την Θηραικη Ατμοπλοια το 1973 και τον επωλησε τον Φεβρουαριο του 1976 στην εταιρεια Στριντζη.

Φωτογραφια Peter Stafford
85817

gtogias
22-04-2010, 10:30
Δημοσίευμα της εφημερίδας "Τα Νέα" το μακρυνό 1986 για την τύχη του Μιαούλη:

86062

T.S.S. APOLLON
22-04-2010, 12:29
O Μιαουλης ηταν εκεινος που υπηρετησε πιστα την Ακτοπλοια μας περισσοτερα χρονια απο τα υπολοιπα αδελφια του, ηταν επισης το πρωτο απο τα τεσσερα που ηρθε στην πατριδα μας και εκανε τον πρωτο του καταπλου στο λιμανι του Πειραια στις 2 Ιουλιου του 1952, το πρωτο δρομολογιο του το πραγματοποιησε στις 8 Ιουλιου του ιδιου ετους, οταν αναχωρησε απο το λιμανι του Πειραια ωρα 18.00 για Χιο-Μυτιληνη.
Αποσυρθηκε τον Δεκεμβριο του 1985, παραμενοντας σε υπηρεσια 33,5 συναπτα ετη.

gtogias
22-04-2010, 14:12
Πράγματι έχει δίκιο ο φίλος T.S.S. APOLLON. Ο Μιαούλης ήταν αυτός με τη μακροβιότερη, από τα ιταλιάνικα, παρουσία στα ελληνικά νερά. Το μόνο που (τουλάχιστον εμένα) με χαλάει είναι η εικόνα του τα τελευταία χρόνια, σκέτη εγκατάλειψη.

Να θυμηθούμε και την άφιξη του από τον τύπο της εποχής:

86092

86093

Ellinis
22-04-2010, 16:24
Πολύ σημαντικό ντοκουμέντο μιας και αποκαλύπτει οτι τα παραδοσιακά άλμπουρα που είχαμε δει στις φωτο των δοκιμαστικών, είχαν ήδη αντικασταθεί πριν έρθει το καράβι στην Ελλάδα.

avenger
25-04-2010, 23:11
Ε/Γ Μιαουλης...στο λιμανι του Πειραια το 1975 με τo σινιαλo της εταιρειας Αθηναικαι Κρουαζιεραι, τον αγορασε απο την Θηραικη Ατμοπλοια το 1973 και τον επωλησε τον Φεβρουαριο του 1976 στην εταιρεια Στριντζη.

Φωτογραφια Peter Stafford
85817

Πολύ ωραία φωτογραφία-σήμερα την είδα- και διακρίνω και τρία θρυλικά μοντέλα αυτοκινήτων εποχής!! Το σπάνιο ΝSU Ro80 (δεξιά) και αριστερά ένα Renault 4 και ένα Skoda.

Nicholas Peppas
18-06-2010, 22:36
Διερωτωμαι αν αυτο το πλοιο που ειδα στο E-bay στις 8 Απριλιου (και δεν μπορεσα να το κερδισω) ειναι το Μιαουλης

94152

TSS QUEEN ANNA MARIA
21-06-2010, 10:15
Νικόλα, χωρίς βεβαίως να μπορώ να διαβάσω το όνομα του πλοίου βλέπω ότι το όνομα είναι μακρύτερο από Μιαούλης οπότε μαντεύω ότι είναι το Καραϊσκάκης.

Nicholas Peppas
21-06-2010, 15:04
Νικόλα, χωρίς βεβαίως να μπορώ να διαβάσω το όνομα του πλοίου βλέπω ότι το όνομα είναι μακρύτερο από Μιαούλης οπότε μαντεύω ότι είναι το Καραϊσκάκης.

Hm....then mporw na anagnwrisw to Avatar mou!

Ellinis
28-06-2010, 20:23
Τα τέσσερα αδελφάκια είχανελάχιστα ατυχήματα κατά τα ακτοπλοϊκά τους χρόνια. Ένα από αυτά συνέβη την τελευταία μέρα του 1958 όταν το ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ συγκρούστηκε με το φορτηγό ΙΩΝ, με αποτέλεσμα το τελευταίο να βυθιστεί. Ευτυχώς χωρίς απώλειες μιας και οι επιβαίνοντες στο φορτηγό σκαρφάλωσαν στην πλώρη του ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ χρησιμοποιώντας σαν σκάλα τελάρα με φρούτα που μετέφερε.

95345

95346

95347

Nicholas Peppas
28-06-2010, 20:27
Τα τέσσερα αδελφάκια είχανελάχιστα ατυχήματα κατά τα ακτοπλοϊκά τους χρόνια. Ένα από αυτά συνέβη την τελευταία μέρα του 1958 όταν το ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ συγκρούστηκε με το φορτηγό ΙΩΝ, με αποτέλεσμα το τελευταίο να βυθιστεί. Ευτυχώς χωρίς απώλειες μιας και οι επιβαίνοντες στο φορτηγό σκαρφάλωσαν στην πλώρη του ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ χρησιμοποιώντας σαν σκάλα τελάρα με φρούτα που μετέφερε.

95345

95346

95347

To thymamai kala auto to atyxhma. Eixe dhmiourghsei arketes suzhthseis sthn Athhna, idiws sthn Boulh

Nicholas Peppas
01-07-2010, 08:08
Μια αγνωστη φωτογραφια ενος απο τα τρια του Νομικου στο Βαθυ της Ιθακης απο το 1952!!! Μαλλον το Μιαουλης...

Πηγη: Ψηφιοποιημενη βιβλιοθηκη ΕΛΙΑ

95586

6/8/1952

95587

Nicholas Peppas
05-07-2010, 15:56
ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ...
ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ
ANCONA− ΡΟΔΟΣ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ

Στις 30 Οκτωβριου 1960, η Ατμοπλοια Νομικου ανακοινωσε οτι απο τις 4 Μαιου 1961 το Μιαουλης θα αρχιζε να κανει δρομολογια απο την Ancona στην Ροδο. Φευγοντας απο την Ancona στις 12 το βραδυ του Σαββατου και εφθανε στην Ροδο την Τεταρτη το πρωι

96190

καπετάν αντρέας
05-07-2010, 20:58
ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ...
ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ
ANCONA− ΡΟΔΟΣ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ

Στις 30 Οκτωβριου 1960, η Ατμοπλοια Νομικου ανακοινωσε οτι απο τις 4 Μαιου 1961 το Μιαουλης θα αρχιζε να κανει δρομολογια απο την Ancona στην Ροδο. Φευγοντας απο την Ancona στις 12 το βραδυ του Σαββατου και εφθανε στην Ροδο την Τεταρτη το πρωι

Τι να πει κανείς; Όποιος ξεκινούσε ταξίδι από Ανκόνα (δηλ. Βόρεια Ιταλία) για Ρόδο (δηλ. νοτιοανατολικό άκρο Αιγαίου) με το Μιαούλη, και περίμενε να φθάσει σε λιγότερο από τρεις ημέρες, ε, ας πρόσεχε!! :lol::lol::lol:

Captain_Nionios
05-07-2010, 23:32
Μετα απο αυτο...

...Μού έχει μείνει ένα παλιό δρομολόγιο που έκανε, εκεί στις αρχές των 80ς !!! Απολαύστε το : Σύρο - Πάρο - Νάξο - Δονούσα - Κουφονήσι - Σχοινούσα - Ηρακλειά - Κατάπολα - Αιγιάλη - Αμοργό - Αστυπάλαια - Νίσυρο - Τήλο - Σύμη - Ρόδο - Καστελλόριζο...

...διαβαζω την επιθυμια του φιλου T.S.S. APOLLON την ωρα που βλεπω την υπεροχη φωτογραφια του κ. Κουρουπη...

Ας δουμε και μια φωτογραφια του γερο - Μιαουλη απο ψηλα, και ας θαυμασουμε τις φινετσατες ναυπηγικες γραμμες του...και τι δεν θα εδινα για ενα ταξιδι μαζι του σημερα εν ετει 2009 με ροτα την αγονη των κυκλαδων...

58247
Φωτογραφια Γ. Κουρουπης
χαρισμενη στους φιλους Nicholas Peppas,Ellinis,Roi Baudoin,gtogias,Karystos,Esperos,despo,καπεταν ανδρεας,rocinante,Ben Bruce,Κωστας Αγας,τοξοτης.

...Φιλε μου τι θα ελεγες για το παραπανω δρομολογιο, δεν εχει μονο Κυκλαδες αλλα οτι μπορει να κατεβασει ο νους σου με τελικο προορισμο το πανεμορφο Καστελλοριζο στο οποιο ειχα την τυχη να παω φετος. Αραγε εκεινη την εποχη με πεσμενη ταχυτητα ποσες ωρες να εκανε γι'αυτο το δρομολογιο; Ανετοτατα 40+ κατα τη γνωμη μου.

T.S.S. APOLLON
06-07-2010, 09:56
O φιλος Captain Nionios ξυνει πληγες...ναι ειμαι μεσα και στο δρομολογιο μεχρι Καστελοριζο!!!!!!!!
96292

Captain_Nionios
06-07-2010, 15:59
Φιλε T.S.S. APOLLON θελω να μου λυσεις μια απορια στο πρωτο link εχεις βαλει μια φωτογραφια του Αχιλλευς στη Θεσσαλονικη με ασπρο χρωμα. Στο δευτερο link ειναι ακριβως η ιδια φωτογραφια μονο που το βαπορι ειναι ασπρο-μπλε. Ποια ειναι η φωτογραφια που μας δειχνει το βαπορι στα σωστα του χρωματα; Αρχικα ηταν το μονο ασπρομαυρο αλλα μετα την αλλαγη εταιρειας και σινιαλων με τι χρωμα ταξιδευε;

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=192046&postcount=126

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=260428&postcount=271

T.S.S. APOLLON
06-07-2010, 16:31
Οταν πρωτοηρθε τον Αυγουστο του 1952 υπο την πλοιοκτησια του Π.Ποταμιανου το Κολοκοτρωνης/Γ.Ποταμιανος ηταν λευκο,
96328

λιγο αργοτερα εγινε ασπρο-μαυρο
96329

Τον Ιουλιο του 1971 περασε στην πλοιοκτησια του Γ. Κουσουνιαδη ονομασθηκε Αχιλλευς και εγινε ασπρο-μπλε
96330

Μερικα χρονια αργοτερα εγινε λευκο, χρωμα που κρατησε μεχρι το τελος της ζωης του.
96331

ΥΓ Η πρωτη φωτο ειναι απο ποστ του φιλου nikosnasia και η δευτερη απο ποστ του φιλου Appia 1978

Captain_Nionios
06-07-2010, 17:18
Να σαι καλα, ευχαριστω πολυ για την χρωματικη αναδρομη. Δηλαδη στις παραπανω φωτογραφιες ποιο ειναι το κανονικο του χρωμα; Γιατι σιγουρα η μια απο τις δυο ειναι επεξεργασμενη.

T.S.S. APOLLON
06-07-2010, 17:27
Η Αυθεντικη φωτογραφια ειναι με την λευκη φορεσια

Captain_Nionios
06-07-2010, 18:28
Σ'ευχαριστω πολυ, κατατοπιστικοτατος. Οπως εχω γραψει και σε προηγουμενες σελιδες ο πατερας μου εχει τεραστια αδυναμια στον Κολοκοτρωνη μιας που πηγαινε με αυτον Πειραια-Σαμη (Κεφαλλονιας) μεχρι και τα μεσα της δεκαετιας του '60. Το 1976 βρισκοταν στρατιωτης στη Παναγια Πασα των Οινουσσων για εξι μηνες. Πολλες ηταν οι φορες που χαζευε με τα κυαλια τον Κολοκοτρωνη, τοτε Αχιλλεα, να περναει στο δρομο του για τα δρομολογια που περιγραφετε και πραγματικα το χαιροταν. Ωραιες εποχες...

T.S.S. APOLLON
06-07-2010, 18:31
Ετσι ακριβως οπως το εγραψες Ωραιες εποχες...

Nicholas Peppas
11-07-2010, 04:12
Χειμωνας 1953 και τα δρομολογια ειναι μετρημενα...

Βλεπουμε τα μεγαλα του Νομικου (Καραισκακης, Μιαουλης, Καναρης) του Ποταμιανου (Κολοκοτρωνης), του Τυπαλδου (Αιγαιον, Αγγελικα, Ιονιον), του Καβουνιδου (Δελφινι, Γλαρος), και τα μικρα αγαπημενα του Τογια (Κυκλαδες, Μοσχανθη, Ελση, Κωστακης Τογιας), του Φουστανου (Δεσποινα, Ερμουπολις), του Λαγα (Ελενα) και του Διαπουλη (Ανδρος)

97166

Apostolos
11-07-2010, 11:19
Καταπληκτική φώτο, κατάπρυμα δεμένο στη Μυτιλήνη! Πρώτη φορά βλέπω πλοίο δεμένο στο σημείο αυτο!

Nicholas Peppas
12-07-2010, 07:48
Οι διαφημισεις που παρουσιαζω εδω εχουν αρκετη σημασια... Προερχονται απο μια εφημεριδα προ 58 ετων... Ειναι συγκεκριμενα απο τις 10 Αυγουστου 1952...

Η διαφημιση των τριων νεων πλοιων το Νομικου ειναι θαυμασια και παρουσιαζει την πληρη γκαμα δρομολογιων της εταιρειας... Φυσικα, το ΚΑΝΑΡΗΣ εκανε τα πρωτα δρομολογια στην Χιο και Μυτιληνη...

Και απο κατω; Μια διαφημιση της ΤΑΕ, των Εθνικων Αεροπορικων Γραμμων μας πριν απο την Ολυμπιακη (που ξεκινησε το 1957)... Η ΤΑΕ ηταν η αεροπορικη μας εταιρεια τοτε... Λοιπον, ενα ταξιδι στην Μυτιληνη εκανε 1 ωρα και 5 λεπτα.... Και κατα πασα πιθανοτητα αυτο γινοταν με τα DC3, τις περιφημες Ντακοτες 3.

Ηδη η αλλαγη ειχε ξεκινησει...

Οχι πως ο κοσμος δεν φοβοταν τα αεροπλανα τοτε... Βεβαιως και τα φοβοταν... Το τραγικο γεγονος της Superga (http://en.wikipedia.org/wiki/Superga_air_disaster) στις 4 Μαιου 1949 και η πτωση Ελληνικου αεροσκαφους στην χιονισμενη Διρφυ τον Φεβρουαριο του 1956 μας εκανε ολους να φοβηθουμε παρα πανω...

97305

Ellinis
22-07-2010, 20:08
Πριν λίγους μήνες, γνωστό ναυτιλιακό περιοδικό, δημοσίευσε ορισμένες φωτογραφίες του κ.Δεσποτίδη.
Σε μια από αυτές φαίνονται να κρέμονται ανεμόσκαλες από τις βάρκες του ΜΙΑΟΥΛΗΣ. Ποιός μπορεί να μας εξηγήσει το γιατί;

99125

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-07-2010, 08:49
Υποπτεύομαι Άρη ότι επιβάτες ξεδίπλωσαν τις ανεμόσκαλες για να ανέβουν μέσα όπως συχνά γινόταν στα καταστρώματα των πλοίων στις δεκαετίες 70-80.

Ellinis
23-07-2010, 12:51
Θα μπορούσε, αλλά τις έχουν ξεδιπλώσει από την εξωτερική πλευρά...
Σκέφτηκα μήπως χρησίμευαν όταν το καράβι έμενε αρόδο, αλλά τότε η βάρκα ήταν πιο χαμηλά από το μπαρκαρίζο ή το ντόκο, οπότε δεν θα χρειάζονταν σκάλες.

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-07-2010, 13:25
Όταν το καράβι ήταν αρόδο Άρη οι τοπικές λάντζες έκαναν χρέη μεταφοράς επιβατών/εμπορευμάτων. Με το συγκεκριμένο πλοίο το 1979 που πήγα στη Σχοινούσα με τοπική λάντζα βγήκαμε. Θα ήταν υπερβολικά χρονοβόρο να κατεβάζει τις δικές του λέμβους και ούτε άσκηση εγκατάλειψης έκαναν ποτέ, ιδίως εκείνη την εποχή, τα ακτοπλοϊκά. Η θέση αυτή που έχουν οι ανεμόσκαλες είναι εμφανές ότι είναι για περισυλλογή ναυαγών από την θάλασσα. Άρα ή ξεχάστηκαν από το πλήρωμα σε κάποιο καθαρισμό, ή χέρι επιβάτη τις ξεδίπλωσε παράτολμα γιατί όντως είναι από την εξωτερική πλευρά χωρίς καμία προστασία.

Roi Baudoin
23-07-2010, 15:26
Δεν θυμάμαι αν έχει ανεβεί ξανά, αλλά ακόμα και αν έχει ανέβει αξίζει να την ξαναδούμε.

Πρόκειται για την πρώτη προσέγγιση του θρυλικού "Κανάρη" στο Καβονήσι, στο Καστέλλι δηλαδή Κισάμου.
To "Κανάρης" πρέπει να φέρει το σινιάλο "ΣΜ" των Σταθάκη-Μανούσου.
Το λιμάνι είναι ακόμα σε φάση κατασκευής.
Η φωτογραφία είναι του περίφημου φωτογράφου Ανυφαντή.
Έχει δημοσιευτεί στο παρακάτω εξαιρετικό blog

http://ganifantis.blogspot.com/search/label/%CE%9A%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%9C%CE%9F%CE%A3.%20%CE% 91%CE%9D%CE%A5%CE%A6%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%97%CE%A3

Η φωτογραφία συνοδεύεται από το παρακάτω κείμενο από τον χρήστη SADEN:

"Στα τελευταία του (τέλος δεκαετίας του 1970) την γραμμή Κυπαρίσσι-Γέρακα-Μονεμβάσια-Νεάπολη-Γύθειο-Καστέλλι έκανε αυτό το δρομολόγιο ο ΚΑΝΑΡΗΣ, ο οποίος παραδόξως δεν έπιανε στα Κύθηρα. Οι παλαιότεροι θα θυμούνται και το ΙΟΝΙΟΝ που έκανε το δρομολόγιο Πειραιάς- Κυπαρίσσι-Γέρακας -Μονεμβάσια-Νεάπολη-Αγ. Πελαγία-Γύθειο- Αγ. Πελαγία-Αντικύθηρα-Κίσσαμο Χανιών, κάποτε προσέγγιζε και το Καψάλι Κυθήρων άλλα από το 1992 νομίζω η προσέγγιση καταργήθηκε. Στα μέσα της δεκαετίας του 90 η γραμμή καταργήθηκε γιατί τα χωριά της Λακωνίας Κυπαρίσσι- Γέρακας και Μονεμβάσια απέκτησαν πρόσβαση από τη στεριά με νέους δρόμους. Μετά ήρθε το ΘΗΣΕΥΣ, για λίγο ο ΠΗΓΑΣΟΣ και τελικά το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ.
Στην φωτογραφία μας η "πρώτη" του Κανάρη στο λιμάνι Κισάμου."

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον καλό φίλο gtogias.

99248

nippon
23-07-2010, 23:35
Και απο κατω; Μια διαφημιση της ΤΑΕ, των Εθνικων Αεροπορικων Γραμμων μας πριν απο την Ολυμπιακη (που ξεκινησε το 1957)... Η ΤΑΕ ηταν η αεροπορικη μας εταιρεια τοτε... Λοιπον, ενα ταξιδι στην Μυτιληνη εκανε 1 ωρα και 5 λεπτα.... Και κατα πασα πιθανοτητα αυτο γινοταν με τα DC3, τις περιφημες Ντακοτες 3.

Ηδη η αλλαγη ειχε ξεκινησει...

Οχι πως ο κοσμος δεν φοβοταν τα αεροπλανα τοτε... Βεβαιως και τα φοβοταν... Το τραγικο γεγονος της Superga (http://en.wikipedia.org/wiki/Superga_air_disaster) στις 4 Μαιου 1949 και η πτωση Ελληνικου αεροσκαφους στην χιονισμενη Διρφυ τον Φεβρουαριο του 1956 μας εκανε ολους να φοβηθουμε παρα πανω...

97305[/QUOTE]

Για οσους δεν γνωριζουν τα αρχικα TAE για την ιστορια ειναι ΤΕΧΝΙΚΑΙ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ και για σλογκαν χρησιμοποιησαν επιτυχημενα τα αρχικα του παλαιου αερομεταφορεα με την εξης φραση ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΙΣ

karystos
24-07-2010, 07:10
Καπετάνιος του ΚΑΝΑΡΗΣ στον Κίσσαμο ο Φώτης Καλαθάς.

gtogias
24-07-2010, 19:11
Σίγουρα προγενέστερη της φωτογραφίας που μας υπέδειξε ο φίλος Roi Baudoin μιας και ο Κανάρης είναι με τα σινιάλα του Νομικού.

Η τοποθεσία είναι άγνωστη, καθώς και ο φωτογράφος, αλλά σίγουρα είναι σε κάποιο από τα δεκάδες νησιά που εξυπηρετούσε ο Κανάρης στις δεκαετίες του 50 και του 60:

99424

Η φωτογραφία είναι αγορασμένη σε ηλεκτρονική δημοπρασία στο ebay και είναι αφιερωμένη στο καλό φίλο Roi Baudoin καθώς και όλους τους λάτρεις της εποχής της αθωότητας.

καπετάν αντρέας
27-07-2010, 22:12
Ένα ταξίδι στην πανέμορφη Τήνο πάντα κρύβει θησαυρούς...

Ο " Κανάρης" περνώντας το νότιο ακρωτήρι της Κέας, κατευθυνόμενος προς Σύρο ( ; ) Τήνο ( ; ), Μύκονο ( ; ), Ικαρία ( ; ), Σάμο ( ; ), κάπου στη δεκαετία του 1950 ή νωρίς στη δεκαετία '60.
Έχω επισυνάψει και ένα κοματάκι εκείνης της περιόδου από το youtube, για να μπούμε στο πνεύμα της εποχής...Τόσο η φωτο, όσο και το τραγουδάκι, αφιερώνονται στον Haddock, αλλά και όλους όσους έχουν μετατρέψει το συγκεκριμένο νήμα, άλλα και όλο το forum, σε μια μηχανή του χρόνου που μας πάει πίσω στο όνειρο... Καλή απόλαυση ;)

99854

Πηγή: "Το φωτογραφείο", Τέχνη Φωτός, Χ. Παρασκευά, Τήνος.

http://www.youtube.com/watch?v=_vb7oVxIsvE

george_kerkyra
28-07-2010, 17:20
To Ε/Γ Κολοκοτρώνης από δημοσίευμα εφημερίδας (μάλλον ενώ μανουβράρει στο λιμάνι του Πειραιά)

karystos
28-07-2010, 17:34
Εκπληκτική φίλε Καπεταν Αντρέα.

καπετάν αντρέας
28-07-2010, 22:50
Στον Πειραιά, κάπου στη δεκαετία του 1950. Λικνιστείτε στο ρυθμό του Rip it up, του 1957, φυσικά από τον Bill Haley... :wink:
Αφιερωμένα σε όλους τους φίλους του naftilia....

100003

http://www.youtube.com/watch?v=cG6n3Z7qwVs

Πηγή φωτο:"Το Φωτογραφείο", Τέχνη Φωτός, Χ. Παρασκευά, Τήνος

Ellinis
29-07-2010, 09:15
πολύ ωραία τα νέα σου αποκτήματα καπετάν αντρέα. Στην παραπάνω φωτο φαίνεται και το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ αριστερά, ενώ πίσω του νομίζω οτι είναι το ΗΠΕΙΡΟΣ.
Μιας και το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ έχει ήδη βαφτεί γκρι (που ήταν το τελευταίο του χρώμα) θα έλεγα οτι είναι τραβηγμένη κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '60.

καπετάν αντρέας
29-07-2010, 22:48
πολύ ωραία τα νέα σου αποκτήματα καπετάν αντρέα. Στην παραπάνω φωτο φαίνεται και το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ αριστερά, ενώ πίσω του νομίζω οτι είναι το ΗΠΕΙΡΟΣ.
Μιας και το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ έχει ήδη βαφτεί γκρι (που ήταν το τελευταίο του χρώμα) θα έλεγα οτι είναι τραβηγμένη κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '60.

Ναι; Είχε μέχρι τότε ακόμα τα σινιάλα του Νομικού; :confused:
Sorry, τότε, και πάμε από το 1957 στο 1969, για να ακούσουμε Suspicious Minds, φυσικά από τον Elvis Presley. Αφιερωμένο στον φίλο Ελληνις

http://www.youtube.com/watch?v=SBmAPYkPeYU

Ellinis
29-07-2010, 22:57
Μερσί καπετάν αντρέα. Ο ΚΑΝΑΡΗΣ πουλήθηκε το 1972, όπως και ο ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ. Ακολούθησε το 1973 ο ΜΙΑΟΥΛΗΣ και το πληγωμένο ΛΗΤΩ, και τα σινιάλα του Νομικού έσβησαν με την πώληση του ΑΠΟΛΛΩΝ το Νοέμβριο του 1974.

Ellinis
26-08-2010, 12:23
Τα τέσσερα ιταλιάνικα ήταν κάτι το ξεχωριστό για όλους τους καραβολατρές και παραμένουν ξεχωριστά ως σήμερα... Τι ήταν όμως αυτό που δημιούργησε αυτό το μύθο;
Ασφαλώς τα 30 χρόνια που πέρασαν σε Αιγαίο και Ιόνιο ήταν πολλά για να αποτυπωθούν βαθιά στις αναμνήσεις μας. Ένας σημαντικός λόγος ήταν και η ποιότητα που πρόσφερε ο Νομικός, που αποτέλεσε μια επανάσταση για την εποχή που ήρθαν τα καράβια.

Για εμένα, ένα ακόμη στοιχείο ήταν οτι για πρώτη φορά ταξίδεψαν στην Ελλάδα τέσσερα αδελφά καράβια. Στο εξωτερικό συμβαίνει συχνά, αλλά στην Ελλάδα των μεταχειρισμένων καραβιών δεν είχε ξαναγίνει.

Χρειάστηκε να περάσουν 50 χρόνια για να αποκτήσει έλληνας εφοπλιστής μια τετράδα αδελφών επιβατηγών πλοίων. Όμως δεν είδαμε ποτέ στα νερά και τα τέσσερα Superfast 6 ως 9 μαζί. Νομίζω όμως οτι και αν τα είχαμε δει, δεν θα προκαλέσουν αυτό που εξακολουθεί και προκαλεί η τετράδα των "Ιταλιάνικων"...

Ανάμεσα στα τέσσερα αδελφάκια, ο μύθος του ΜΙΑΟΥΛΗ παραμένει ο πιο ισχυρός. Ίσως να ήταν επειδή ήταν το πρώτο από τα τέσσερα που κατέπλευσε στην Ελλάδα.
Σίγουρα όμως ήταν και άλλα στοιχεία που το έκαναν να ξεχωρίσει. Κάτι οτι ήταν το τελευταίο από τα τέσσερα που συνέχισε ταξίδευει, κάτι οι ξεχωριστοί άνθρωποι που το κυβέρνησαν, κάτι η ενασχόληση του στις επικές άγονες γραμμές, ο ΜΙΑΟΥΛΗΣ νομίζω οτι έμεινε πιο βαθιά χαραγμένος στη συλλογική μνήμη.

Ας δούμε λοιπόν το ΜΙΑΟΥΛΗΣ πριν ακόμη κάνει τις πρώτες του ...προπελίες.

Πηγή το περιοδικό Ναυτική Ελλάς (τεύχος του 1951), κατεβασμένο απλόχερα από τη βιβλιοθήκη ενός ιστοριοδίφη της ναυτιλίας και καλού φίλου.

103541

T.S.S. APOLLON
26-08-2010, 12:50
Απιθανο Ιστορικο Ντοκουμεντο! Ευχαριστουμε τον φιλο Ellinis για την συνεχη ερευνα του, η οποια ξετρυπωνει και φερνει στο φως αγνωστες πτυχες της ζωης των σκαριων του χθες.

Amorgos66
04-09-2010, 10:32
Κάθε φορά που μπαίνω στο thread των ιταλιάνικων, περιμένω να δω τι άσσο έχει πάλι βγάλει ο Nicholas από το (ανεξάντλητο) μανίκι του! Και τι «κουφά» δρομολόγια δεν έχω δει ότι γινόντουσαν, που δεν θα μπορούσα να είχα καν φαντασθεί…. Π.χ. αμφιβάλλω εάν υπάρχει Αμοργιανός που να θυμάται ότι (με βάση δημοσίευση δρομολογίου του Nick λίγο πιο πίσω) το 1962 ο Μιαούλης περνούσε από Κατάπολα, και συνέχιζε για ….Κω, Ρόδο, δηλ. δρομολόγιο που σήμερα κατά καιρούς κάνει το …Blue Star 1! :cool:

....μην πας τοσο μακριά...το 1982 ταξιδεψα παραμονες Δεκαπενταυγουστου ως εξής:Δονούσα(κατευθειαν),Ηρακλεια,Σχοινουσα,Κουφον ήσι,Καταπολα,Αιγιάλη και μετα γραμμη για άγονη Δωδεκανήσου.....
Δεν θυμαμαι πόσες ωρες έκανε,πάντως το πανηγύρι της Πανοχωριανής το πρόλαβα...:p

Nicholas Peppas
04-09-2010, 15:11
Στον Πειραιά, κάπου στη δεκαετία του 1950.
.........

Ενα ωραιο αρθρο για τον Μιαουλη και τα αλλα δυο απο την Ελευθερια της 26ης Μαρτιου 1960... Εστι ταξιδευαμε προ πεντηκονταετιας....

Αφιερωμενο στον φιλο καπεταν αντρεας

Και το διαβαζουμε ακουγοντας τον Nico Fidenco στο Legata à Un granello di sabbia http://www.youtube.com/watch?v=1QebKMqdElg και το Sapore di sale με τον Gino Paoli
http://www.youtube.com/watch?v=RDVD7CplCw0&feature=related και αναπολωντας τα νειατα μας
104506
104507
104508

BEN BRUCE
04-09-2010, 16:05
Απιστευτα στοιχεια για τα ιστορικα σκαρια απο τους ellinis & nicholas peppas

Nicholas Peppas
04-09-2010, 20:02
....μην πας τοσο μακριά...το 1982 ταξιδεψα παραμονες Δεκαπενταυγουστου ως εξής:Δονούσα(κατευθειαν),Ηρακλεια,Σχοινουσα,Κουφον ήσι,Καταπολα,Αιγιάλη και μετα γραμμη για άγονη Δωδεκανήσου.....
Δεν θυμαμαι πόσες ωρες έκανε,πάντως το πανηγύρι της Πανοχωριανής το πρόλαβα...:p

Amorgos66

Ιδου πως ταξιδεψες.... 12 Αυγουστου 1982 Τα θυμασαι καλα βλεπω! Μπραβο!

Ν

104530

nikos1945
27-09-2010, 09:34
ΦΙΛΕ ΑΡΗ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΤΟΥ ΜΙΑΟΥΛΗ ΕΠΙ ΝΟΜΙΚΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΤΑΜΑΝΩΛΗ ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

Ellinis
27-09-2010, 09:41
Θα σε γελάσω Νίκο, ίσως να γνωρίζει κάποιος άλλος.

Αλλά μιας και μου το θύμησες, να ανεβάσω και μια φωτογραφία από το μοντέλο του ΚΑΝΑΡΗΣ, για το οποίο είχαμε συζητήσει παλιότερα.
Την τράβηξα πριν μια εβδομάδα στο ξενοδοχείο Ερμής στη Σύρο.

107930

nikos1945
27-09-2010, 11:09
ΑΡΗ ΘΑ ΠΩ ΤΟΥΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΝΗΣΦΟΡΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΕΙΝΕ ΜΕΓΑΛΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΕΔΩΘΕΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΝΟΡΙΣΩ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΡΙΣΚΟΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ.

ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑ ΣΤΟ Λ.Σ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΠΛΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΠΛΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΠΑΡΟΝ.ΦΑΝΤΑΖΕΣΕ ΠΟΣΟ ΥΛΙΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΔΗΝΑ. ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Nicholas Peppas
27-09-2010, 20:49
Δεν θυμαμαι αν τα εχουμε δει και τα τρια μαζι.... Εδω ο (το) Μιαουλης αριστερα, ο (το) Καραισκακης πισω και ο (το) Καναρης δεξια στο μεγαλο λιμανι το 1958. Προσεξτε επισης τα αυτοκινητα της εποχης... Στουντεμπαικερ, Πακαρ, δυο τρεις Σεβρολε και φυσικα ενα Φιατ.

Οι αναλογιες των τριων πλοιων ειναι εκπληκτικες... Απλα τελειες. Τα φουγαρα τοσο συμμετρικα χωρις να ειναι πολυ ψιλα. Ο σταυρος της Θηραικης Ατμοπλοιας του Νομικου (ενα ειδος παραλλαγης του σταυρου των ιπποτων του Αγιου Ιωαννου της Μαλτας) απλα τελειος και οι δυο συμμετρικες μπλε λωριδες απλες αλλα με ενα ξεχωριστο γουστο. Tο χρωμα ειναι σκουρο, λαμπρο μπλε, οχι αυτα τα ξεπλυμενα μπλε χρωματα που χρησημοποιησαν αλλας εταιρειες...

Το εχω πει πολλες φορες οτι για μενα η εταιρεια Νομικου ηταν το κοσμημα της ναυτιλιας μας στην περιοδο 1950−1975. Ισως τους βοηθησε και το γεγονος οτι ειχαν καινουρια πλοια, οχι μονον αυτα τα τρια αλλα και το Αγαμεμνων και το Αχιλλευς

108009

22/3/1958

108012

Nicholas Peppas
06-10-2010, 05:46
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ/ΠΕΝΤΕ ΙΤΑΛΙΚΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΝΟΜΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ (1950−1980)

Αλλοι θυμουνται την Θηραικη Ατμοπλοια σαν μια σπουδαια ναυτιλιακη εταιρεια που εκανε καλο στον τοπο.... Εγω την θυμουμαι σαν μια πρωτοπορο εταιρεια που εφερε στην Ελλαδα μερικα καταπληκτικα επιβατηγα που τιμησαν τον τοπο, που ανοιξε τον δρομο για τις αλλαγες τις τουριστικης ζωης στην Ελλαδα, που πετυχε να συναγωνισθει τουλαχιστον με την Ιταλια αν οχι την Γαλλια...

Για οσους αγαπησαν την Θηραικη Ατμοπλοια του Πετρου Νομικου οπως και εγω, δινω εδα μια μικρη και γρηγορη παρουσιαση απο τις εφημεριδες χωρις πολλα λογια

1/2/1952
109458

11/3/1952
109459

29/5/1952
109460109461

Nicholas Peppas
06-10-2010, 05:50
21/6/1952
109462

3/7/1952
109463

3/7/1952
109464
109465

109466

Nicholas Peppas
06-10-2010, 05:53
12/7/1952
109467

15/7/1952
109468

20/7/1952
109469109470

Nicholas Peppas
06-10-2010, 05:55
1/8/1952
109471

6/8/1952
109472109473

10/8/1952
109474

Εδω εχε κανει μια αναλυση των δρομολογιων των τριων/πεντε Ιταλικων πλοιων του Νομικου απο το 1950 μεχρι το 1980. Δεν ειναι πληρης αλλα ειναι κατατοπιστικη

109475

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:01
109476

109477

8/12/1952
109478109479

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:04
3/1/1953
109480

29/3/1953
109481

16/5/1953
109482

21/1/1954
109483

20/6/1954
109484

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:08
11/8/1954
109485109486

15/4/1955
109487

19/8/1955
109488

5/11/1955
109489

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:12
1956
109490

15/9/1956
109491

30/12/1956
109492

15/6/1957
109493

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:15
20/7/1957
109494

22/3/1958
109495

22/6/1948
109496

11/7/1959
109497

10/10/1959
109498

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:18
4/4/1961
109501109502

30/9/1961
109503

25/8/1962
109504

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:21
11/8/1963
109505

26/7/1964
109506

30/5/1965
109507

14/8/1966
109508

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:23
1/1/1967
109509

16/4/1967
109510

20/4/1967
109511

Nicholas Peppas
06-10-2010, 06:25
15/4/1982
109513

12/8/1982
109514

9/9/1982
109515

8/7/1983
109516

15/9/1983
109517

καπετάν αντρέας
06-10-2010, 19:36
Άλλη μια κατά ριπάς παρουσίαση δρομολογίων από τον ακούραστο εργάτη του naftilia που λέγεται Nicholas Peppas. Όλοι γνωρίζουμε πόσες ώρες θα χρειαζόμασταν για να ξεθάψουμε αυτά τα αποκόμματα από αρχεία εφημερίδων κλπ, αλλά και πόσα λεφτά θα έπρεπε να πληρώσουμε.
Οι παρουσιάσεις του Nicholas έχουν προ πολλού ξεφύγει από το επίπεδο του απλού uploading, και κινούνται στη σφαίρα της εγκυκλοπαιδικής - ιστορικής επιμόρφωσης...
Το naftilia και τα μέλη του πρέπει να αναγνωρίσουμε στο πρόσωπο του Nicholas έναν μελετητή, ερευνητή και ιστοριοδίφη, ο οποίος έχει αναβαθμίσει μια ιστοσελίδα όπου μέλη - καραβολάτρες ανταλλάσσουν μηνύματα και φωτογραφίες, και την έχει μετατρέψει σε ολοζώντανη τράπεζα δεδομένων - database.
Ό,τι είναι το imdb.com για τον κινηματογράφο, ό,τι είναι το ploigos.gr για τον αγχωμένο οδηγό που ψάχνει τους δρόμους, ή το athιnorama.gr για τους λάτρεις της διασκέδασης, ε, κάτι αντίστοιχο έχει γίνει και το naftilιa για τον μερακλή καραβολάτρη που ψάχνει να βρει κάτι από το παρελθόν της ελληνικής ακτοπλοϊας.
Έτσι, οι πολύτιμες γνώσεις και οι ανεξάντλητες πηγές του Ellinis, το πλούσιο φωτογραφικό υλικό του TSS Apollon, η πιο λογοτεχνική θεώρηση του Roi Baudoin με την τρυφερή και γλαφυρή του πένα, για να αναφέρω μόνον ενδεικτικά κάποια ονόματα, συμπληρώνονται και αναδεικνύονται κατά τον καλύτερο τρόπο με τη δυναμική και - συχνά- ογκώδη παρουσίαση που γίνεται από πλευράς Nicholas.
Όλα τα μέλη του naftilia αντλούμε έμπνευση προκειμένου να συνδράμουμε όσο γίνεται στην αξιοθαύμαστη προσπάθεια γιγάντωσης αυτής της εξαίσιας πύλης προς το παρελθόν... ;)

T.S.S. APOLLON
06-10-2010, 20:45
Ε/Γ Μιαουλης...artistic
109730
Φιλε καπεταν αντρεα προεχοντος μεταξυ μας της Ευγενους Αμιλλας, θα πρεπει να προσφερουμε οτι το καλυτερο εχουμε ωστε να αναδειξουμε τα ιστορικα θεματα αφηνοντας παρακαταθηκη στους νεοτερους την Ναυτικη μας Ιστορια.

καπετάν αντρέας
06-10-2010, 21:36
Έξοχη η καλλιτεχνική αναπαράσταση του Μιαούλη από τον TSS Apollon.
Τη σκυτάλη εγώ τώρα.
Ο Μιαούλης (μάλλον) κατά την έξοδό του από το λιμάνι του Πειραία, λίγο πριν ή μετά το 1960, σε ένα από τα ταξίδια που βλέπουμε στα δρομολόγια που δημοσίευσε ο Nicholas Peppas, ή για Ιταλία, ή για Δωδεκάνησα με στάση στη Μύκονο, ή για Πασχαλινή έκδρομή στην Ρόδο ή για ημερήσια στην Τήνο ή... ή..... Όποιος γνωρίζει κάποιο από τα άλλα πλοία που φαίνονται, ας μας πει. Εγώ δεν ....

109733

Αφιερωμένη στους TSS Apollon και Nicholas Peppas

Πηγή: Ιδιωτική συλλογή

Ακούμε: "Surrender" από τον Elvis Presley.

http://www.youtube.com/watch?v=GWK04X-RcJs

T.S.S. APOLLON
06-10-2010, 21:58
Υπεροχη Εικονα!!!
Διακρινω απο αριστερα προς τα δεξια της φωτογραφιας το Αγγελικα του Τυπαλδου ενα απο τα Ιταλικα του Νομικου το Ankara και το Mediterranean του Τυπαλδου.
Ευχαριστουμε καπεταν αντρεα!

Nicholas Peppas
06-10-2010, 23:43
Υπεροχη Εικονα!!!
Διακρινω απο αριστερα προς τα δεξια της φωτογραφιας το Αγγελικα του Τυπαλδου ενα απο τα Ιταλικα του Νομικου το Ankara και το Mediterranean του Τυπαλδου.
Ευχαριστουμε καπεταν αντρεα!

Ειστε ολοι απιθανοι! Εγω διεκρινα μονο την Αγγελικα

καπετάν αντρέας
15-10-2010, 23:48
"Miaoulis" in Mandraki, Rhodes, around 1960. Friends standing for a photo-op. Crew - cut hair, butterfly sunglasses, innocent pride, poverty, and looming emigration...That was Greece 50 years ago....

111446

P.S. Anyone that can identify the two small flags at the mast?

Specially dedicated to TSS Apollon, Nicholas Peppas, Roi Baudoin, Rocinante and Ellinis.

Source: Private Collection

Forget for a while Lady Gaga, Geo Da Silva, Amy Winehouhe etc, and enter the world of melody and sentiment, the world of innocence, the magic world of the '60's. A world some of use never lived in, yet we still manage to have a hint of its magic....
Let the candy coloured clown guide you and drift into your magic dreams...

In dreams, Roy Orbison

http://www.youtube.com/watch?v=zbxsmcT7GOk

nikos1945
16-10-2010, 09:55
Άλλη μια κατά ριπάς παρουσίαση δρομολογίων από τον ακούραστο εργάτη του naftilia που λέγεται Nicholas Peppas. Όλοι γνωρίζουμε πόσες ώρες θα χρειαζόμασταν για να ξεθάψουμε αυτά τα αποκόμματα από αρχεία εφημερίδων κλπ, αλλά και πόσα λεφτά θα έπρεπε να πληρώσουμε.
Οι παρουσιάσεις του Nicholas έχουν προ πολλού ξεφύγει από το επίπεδο του απλού uploading, και κινούνται στη σφαίρα της εγκυκλοπαιδικής - ιστορικής επιμόρφωσης...
Το naftilia και τα μέλη του πρέπει να αναγνωρίσουμε στο πρόσωπο του Nicholas έναν μελετητή, ερευνητή και ιστοριοδίφη, ο οποίος έχει αναβαθμίσει μια ιστοσελίδα όπου μέλη - καραβολάτρες ανταλλάσσουν μηνύματα και φωτογραφίες, και την έχει μετατρέψει σε ολοζώντανη τράπεζα δεδομένων - database.
Ό,τι είναι το imdb.com για τον κινηματογράφο, ό,τι είναι το ploigos.gr για τον αγχωμένο οδηγό που ψάχνει τους δρόμους, ή το athιnorama.gr για τους λάτρεις της διασκέδασης, ε, κάτι αντίστοιχο έχει γίνει και το naftilιa για τον μερακλή καραβολάτρη που ψάχνει να βρει κάτι από το παρελθόν της ελληνικής ακτοπλοϊας.
Έτσι, οι πολύτιμες γνώσεις και οι ανεξάντλητες πηγές του Ellinis, το πλούσιο φωτογραφικό υλικό του TSS Apollon, η πιο λογοτεχνική θεώρηση του Roi Baudoin με την τρυφερή και γλαφυρή του πένα, για να αναφέρω μόνον ενδεικτικά κάποια ονόματα, συμπληρώνονται και αναδεικνύονται κατά τον καλύτερο τρόπο με τη δυναμική και - συχνά- ογκώδη παρουσίαση που γίνεται από πλευράς Nicholas.
Όλα τα μέλη του naftilia αντλούμε έμπνευση προκειμένου να συνδράμουμε όσο γίνεται στην αξιοθαύμαστη προσπάθεια γιγάντωσης αυτής της εξαίσιας πύλης προς το παρελθόν... ;)
ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΩΣ ΑΝΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΥΜΦΟΝΟΣ ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΛΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΣ1945

Ellinis
16-10-2010, 17:22
111446

P.S. Anyone that can identify the two small flags at the mast?

καπετάν αντρέα, στον πλωραίο ιστό συνήθιζαν να κυμματίζουν η σημαία της εταιρίας και η σημαία του πλοίου. Οπού η "σημαία του πλοίου" ήταν μια σημαία (συνήθως τριγωνική) με το όνομα του καραβιού σε ένα πλαίσιο.

Αριστερά (όπως βλέπουμε) ξεχωρίζει η εταιρική σημαία της Θηραϊκής, ενώ δεξιά πιστεύω οτι είναι αυτή με το όνομα του πλοίου.

Ευχαριστώ και για την αφιέρωση!

καπετάν αντρέας
17-10-2010, 23:35
ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΩΣ ΑΝΩ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΥΜΦΟΝΟΣ ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΛΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΣ1945

Δεν διαφωνώ φίλε Νίκο.... Το forum έχει πολλά, και πολύ ενδιαφέροντα, θέματα (Επαγγελματικά, Εκπαιδευτικά, Τεχνικά, Σπορ, Κρουαζιέρες, κλπ) στα οποία, λίγο ή πολύ, σχεδόν κάθε μέλος έχει συνεισφέρει κάτι. Το πιο πάνω κείμενό μου, που έχει δημοσιευθεί σε θέμα της ενότητας "Ιστορία της Ελληνικής Ακτοπλοΐας", κάνει μια αναφορά σε πρόσωπα κυρίως σχετικά με το θέμα αυτό, και, όπως θα διαπίστωσες, η αναφορά που έκανα ήταν καθαρά και μόνον ενδεικτική ", για να αναφέρω μόνον ενδεικτικά κάποια ονόματα, .....", όπως επί λέξει γράφω.... Φυσικότατα και δεν είναι μόνον αυτοί που έχουν προσφέρει...

nikos1945
18-10-2010, 03:46
ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΗΜΕΡΑ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΑΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΥΜΦΟΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΡΙΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ .ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΣ1945

καπετάν αντρέα, στον πλωραίο ιστό συνήθιζαν να κυμματίζουν η σημαία της εταιρίας και η σημαία του πλοίου. Οπού η "σημαία του πλοίου" ήταν μια σημαία (συνήθως τριγωνική) με το όνομα του καραβιού σε ένα πλαίσιο.

Αριστερά (όπως βλέπουμε) ξεχωρίζει η εταιρική σημαία της Θηραϊκής, ενώ δεξιά πιστεύω οτι είναι αυτή με το όνομα του πλοίου.

Ευχαριστώ και για την αφιέρωση!
ΑΡΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 1966-1970 ΣΤΟΝ ΜΙΑΟΥΛΗ? ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ?Η ΟΙ ΦΙΛΟΙ TSS APOLLON,KAΠΕΤΑΝΑΝΔΡΕΑΣ,ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΕΠΠΑΣ,ΚΛΠ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Nicholas Peppas
27-10-2010, 06:19
Στον Πειραιά, κάπου στη δεκαετία του 1950. Λικνιστείτε στο ρυθμό του Rip it up, του 1957, φυσικά από τον Bill Haley... :wink:
100003

Ο ΚΑΝΑΡΗΣ στην Χιο (φωτογραφια Γιωργου Κανελλοπουλου) με αφιερωση στους φιλους T.S.S. APOLLON και καπετάν αντρέας

Με τον ΚΑΝΑΡΗ πηγα με την οικογενεια μου στην Κω σε ηλικια επτα ετων τον Ιουλιο του 1955. Θυμαμαι που φυγαμε κατα τις 2 η 3 το απογευμα απο τον Πειραια κατ ευθειαν για Λερο με θαλασσα λαδι ...
113014
Κοιμηθηκα σε μια γωνια της δευτερας θεσεως διπλα στους γονεις μου. Ξυπνησα κατα τις 2 η 3 το πρωι στην Λερο και θυμαμαι ακομη τα φωτα και φωτακια του νησιου καθως ερχοντουσαν οι λαντζες να παρουν τον κοσμο. Για μενα ηταν μαγεια αυτα τα φωτα, σαν να ημουν στην Βενετια (την οποια δεν ειχα δει την εποχη εκεινη). Περασαμε την Καλυμνο, που δεν την ειδα.

Ξανακοιμηθηκα διπλα στην αδελφη μου των δυο ετων στο σαλονι της δευτερας θεσεως. Το σαλονι αυτο μου φαινοταν πολυτελεστατο (και ηταν) με ωραιο ξυλο κοκκινωπο (οχι ψευτικο veneer). Οι καμαρωτοι καθαροι και ευγενεις... Διαφορα ποτα σε ωραιες μπουκαλες (που τα ετιμησε καταλληλως ο πατερας μου) και ωραιο Σιναλκο και πορτοκαλαδα με ανθρακικο για μας.

Φτασαμε στην Κω κατα τις 7 η 8 το πρωι ... Βλεποντας το καστρο απο μακρυα αισθανθηκα μια περιφανεια για το νησι ... Η Κως εγινε η αγαπη μου.... Μαστιχαρι, Πυργι, Αντιμαχεια, Κεφαλος, ολα τοτε χωρια χωρις τουριστες οπου πηγαινες με παλια υπεραστικα κιτρινομαυρα λεωφορεια. Το Πυργι ειχε μεγαλη τουρκικη παροικια, τα αλλα ηταν ελληνικα χωρια...

Δεν ξαναπηγα ποτε στα Δωδεκανησα αλλα ο ΚΑΝΑΡΗΣ εμεινε στην καρδια μου και αυτο το ταξιδι το θυμαμαι 55 χρονια αργοτερα. Δεν ειναι παραξενο; Παντως οπως βλεπετε απο το avatar μου ο ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ ηταν η μεγαλη αγαπη μου.

Αθανατη Θηραικη Ατμοπλοια του Νομικου

Ακουμε: Ασπρο μου περιστερι πετα του Concina σε ελληνικη εκδοση του 1955 με τον Νασο Πατετσο (1928− ), τον κατ' εξοχη Ελληνα καντσονετιστα, τον Ελληνα Tino Rossi και Narcisso Parigi. Ο Νασος Πατετσος ειναι ακομη μαζι μας στα 82 του ...
http://www.youtube.com/watch?v=ClUL5cx9PHA&p=2CF107D5143339FF&playnext=1&index=80

113013

T.S.S. APOLLON
27-10-2010, 21:23
Ευχαριστουμε πολυ φιλε Nicholas για το ταξιδι στην Κω και για την ομορφη φωτογραφια απο την Χιο.

καπετάν αντρέας
28-10-2010, 00:23
....Μανδράκι Ρόδου, κάπου στα 1960... Περηφάνεια, ταπεινότητα και λεβεντιά...

113116

Αν γνωρίζει κάποιος το σκαρί μπροστά από τον Μιαούλη, ας βοηθήσει... :confused:

Πηγή: Ιδιωτική Συλλογή.

Ακούμε: Ben E. King & The Drifters στο I Count The Τears, του 1960 http://www.youtube.com/watch?v=8j9aDGstcfk

nikos1945
28-10-2010, 02:20
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΠΕΤΑΝΑΝΔΡΕΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΗΓΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΥΓΡΟΥ ΦΟΡΤΙΟΥ

Nicholas Peppas
17-12-2010, 06:38
Το Κολοκοτρωνης στην Κερκυρα. Φωτογραφια απο το E-bay

119102

τοξότης
25-12-2010, 12:43
Για την πιο κάτω φωτ/φία του ΚΑΝΑΡΗ που βρήκα δεν γνωρίζω σε ποιό μέρος είναι (ίσως έχει σχέση με τον ιστοτοπο που την παρουσίασε).
Επίσης επειδή δεν έψαξα αν έχει ξαναμπεί παρακαλώ να διαγραφεί αν ξανά υπάρχει.

122232
http://chaniablogs.gr/2010/08/20/

mateo p
26-01-2011, 16:34
ξερεις κανεις αν υπαρχει πουθενα στο ιντερνετ κανενα ga plans των τετραδυμων;

T.S.S. APOLLON
28-01-2011, 22:17
Ε/Γ Μιαουλης...
Νηολογιο Πειραιως 1214
Διακριτικο κλησεως SWFX
121736
Διαφημιστικη καρτποσταλ της Nomikos Lines

...Ο πρωτος καταπλους του νεοναυπηγηθεντος Ε/Γ Μιαουλης στο λιμανι του Πειραια εγινε το πρωινο της Τεταρτης 2 Ιουλιου του 1952.
Και το πρωτο του δρομολογιο το εκτελεσε την Τριτη 8 Ιουλιου του 1952 στις 6 μ.μ. απο Πειραια για Χιο-Μυτιληνη...

121741
Ελευθερια Κυριακη 6 Ιουλιου 1952

nikos1945
29-01-2011, 02:02
ΓΙΩΡΓΟ ΦΙΛΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΣΕ ΚΑΛΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ .ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟ ΝΟΜΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΒΟΥΡΑΚΙ ΤΟΥ,ΤΟ ΜΟΥΣΤΑΚΙ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΓΚΟΥΡΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ.ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ,ΓΙΑΥΤΟ ΕΥΡΕΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ

T.S.S. APOLLON
01-02-2011, 11:10
Ε/Γ Καραισκακης στο λιμανι της Μυτιληνης
122218
Postcard by DELTA

τοξότης
02-02-2011, 09:56
Ε/Γ Καραισκακης στο λιμανι της Μυτιληνης
122218
Postcard by DELTA

Αγνώριστο , τουλάχιστο για μένα που το γνώρισα το 2000 και 2005, το λιμάνι της Μυτιλήνης.

Αγαπητέ μου ΣΥΜΦΩΝΩ ....................ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ

BEN BRUCE
02-02-2011, 13:29
Πολυ καλη δουλεια απο τον φιλο και συλλεκτη TSS APOLLON

Nα συμβαλω και εγω με ενα μοντελο σε κλιμακα 1\200, απο τα τετραδυμα που ειχα φτιαξει το 2005

122369

T.S.S. APOLLON
03-02-2011, 16:33
Πανεμορφο μοντελο!!! Αψογος ο καλλιτεχνης Ben Bruce!!!

Nicholas Peppas
21-02-2011, 22:54
Μιαουλης

124211

Πηγη:http://www.flickr.com/photos/biblionauticaull/4688286272/in/photostream/

T.S.S. APOLLON
22-02-2011, 20:23
Ε/Γ Καραισκακης...εν πλω
Νηολογιο Πειραιως 1220
Διακριτικο Κλησεως SWFZ
124277
Καλλιτεχνικη απεικονιση

nikos1945
23-02-2011, 06:08
ΓΙΩΡΓΟ ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΑΥΤΑ ΓΡΑΨΑΝΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΤΟΠΛΟ'Ι'Α ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ. ΑΔΕΛΦΙΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΑΔΩΝΙΣ,ΕΡΩΣ, ΑΦΡΟΔΗΤΗ,ΚΛΠ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΟΙΝΟΥΝΤΩ ΜΕ ΠΛΟΙΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΑ ΣΚΡΑΠ Η ΕΙΝΕ ΔΕΜΕΝΑ ΣΕ ΝΤΑΝΑ.

T.S.S. APOLLON
23-02-2011, 09:29
Φιλε Νικολα και τα τεσσερα για Σκραπ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-02-2011, 13:32
ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ,ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ ΑΛΜΠΟΥΡΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ; ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΥΣΤΑΘΕΙΑΣ;
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΤΕΚ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΥΜΙΕΣ ΒΑΡΚΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΡΕΜΕΤΖΟ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΣΚΕΠΑΣΤΟ;
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙ ΕΔΩ, ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΣ ΗΤΑΝ ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ.ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΗΤΑΝ ΕΝΥΠΟΘΗΚΟ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΗΣ ΧΗΡΑΣ ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ,ΟΠΟΤΕ ΒΡΕΘΗΚΕ ΑΥΤΗ Η ΦΟΡΜΟΥΛΑ.ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΒΑΠΟΡΙ ΑΠ'ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΡΑΦΕ ΛΙΜΕΝΑ ΝΗΟΛΟΓΙΟΥ,ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ " ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ" ΦΑΡΔΙΑ-ΠΛΑΤΙΑ,ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΚΟΥΣΟΥΝΙΑΔΗΣ ΕΙΧΕ ΕΞΩΦΛΗΘΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΤΕΙ.
ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑΟΥΛΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΟΝΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΟΣΤΑΛΙΑ,ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΧΙΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ-ΧΙΟ.
ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΟΝ ΓΚΩΝΑ,ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΊΣΚΑΚΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ 1968; ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΑΖΕ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΟΤΑΝ ΤΑΞΙΔΕΥΑΜΕ. ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΠΟΧΕΣ!

T.S.S. APOLLON
23-02-2011, 14:11
Ετσι ακριβως φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ οπως βλεπουμε και στην φωτογραφια στην πρυμη του εγραφε, επανω ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ και απο κατω στην θεση του Πειραιευς ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΣ

124321

Nicholas Peppas
24-02-2011, 04:55
Το Μιαουλης στα τελευταια του (απο το delcampe.net). Πως το κατηντησαν!

124389

Ellinis
24-02-2011, 07:07
Φιλε Νικολα και τα τεσσερα για Σκραπ
Τα πλοία είχαν φτάσει στο τέλος της παραγωγικής τους ζωής, μιας και τα τρία διαλύθηκαν την ίδια περίοδο. Το 1983 ο ΚΑΝΑΡΗΣ, το 1984 ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, το 1988 ο ΜΙΑΟΥΛΗΣ έχοντας δέσει από το 1985. Ο ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ που μετασκευάστηκε σε κρουαζιερόπλοιο κέρδισε αρκετά χρόνια ζωής και διαλύθηκε το 2000.

ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ,ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ ΑΛΜΠΟΥΡΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ; ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΥΣΤΑΘΕΙΑΣ;

Προσωπική μου άποψη πως τα άλμπουρα αφαιρέθηκαν για λόγους ευστάθειας.
Τους έδειναν μια κάπως πιο παλιομοδίτικη εμφάνιση κάνοντας να μοιάζουν με κάποια προπολεμικά ιταλικά.

nikos1945
24-02-2011, 07:18
ΑΡΗ ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΔΙΑΛΥΣΗ?

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-02-2011, 09:37
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕLLINIS KAI T.S.S.APOLLON ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ; ΤΟΝ ΝΑΥΤΗ Ή ΤΟΝ ΚΑΜΑΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΚΟΥΔΟΥΝΙ (ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΓΕΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΒΙΒΑΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ Ή ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ; ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ ΣΤΗ ΠΛΩΡΗ (ΣΕ ΠΟΣΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ;) ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΚΥΡΑ; ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ Ή ΑΠΛΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ.ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ ΤΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΚΙΝΗΣΕΩΝ.
ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΤΟΤΕ,ΟΧΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΔΕΤΙΚΟΣ ΚΡΙΚΟΣ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΣΤΗΝ ΧΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΟΥ,ΟΤΑΝ ΕΦΕΥΓΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΝΥΧΤΑ ΟΙ ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΡΦΑ,ΤΗ ΒΟΚΑΡΙΑ,ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗ Ή ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΚΤΗΣ,ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΑΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝΤΑΠΕΔΙΔΕ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΓΙΡΛΑΝΤΑ ΤΟΥ.
ΕΙΠΑΤΕ ΤΠΟΤΑ;

Ellinis
24-02-2011, 20:30
Απίθανες εικόνες μας μεταφέρεις φίλε Βικτωρ Χιώτης... σίγουρα άλλες εποχές με άλλα ήθη και έθιμα...

ΑΡΗ ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΔΙΑΛΥΣΗ?

O Kολοκοτρώνης και ο Κανάρης διαλύθηκαν στου Σάββα και το Μιαούλης στο Πακιστάν. Το Καραϊσκάκης κάπου στην Αραβία.

T.S.S. APOLLON
24-02-2011, 21:21
Ε/Γ Μιαουλης...προσεφερε ακαταπαυστα τις υπηρεσιες του απο τον Ιουλιο του 1952 εως τον Δεκεμβριο του 1985

124446
Καλλιτεχνικη απεικονιση

Henry Casciaro
24-02-2011, 21:34
Beautiful card George, many thanks for sharing.
Henry.

BEN BRUCE
25-02-2011, 10:58
Θα ξαναβαλω την φωτο του μοντελου καποιου απο τα τριδυμα.Ο λογος ειναι οτι το ειχα φτιαξει για τον φιλο μου κυριο Ευαγγελο Μαρουδη.Ο Κυριος Μαρουδης ειχε πατερα τον πλοιαρχο Σταθη Μαρουδη πλοιαρχο στο Καραισκακης στο Λητω και σε αλλα πλοια της Θηραικης Ατμοπλοιας.Μαλλον στη φωτο του πλοιαρχου του Λητω ειναι αυτος

124495

nikos1945
25-02-2011, 16:56
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑ ΣΤΟ ΛΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΕΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΗΤΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΣΤΑΘΗ ΜΑΡΟΥΔΗ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ellinis
25-02-2011, 18:10
Nίκο, ο Ben Bruce αναφέρεται στη φωτογραφία που έχω ανεβάσει εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?25262-Λητώ-Leto-Arromanches&p=430253#post430253).

nikos1945
25-02-2011, 18:42
ΦΙΛΕ ΑΡΗ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΕ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΣΤΑΘΗΣ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ,ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΑΟΥΛΗ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΤΟΠΛΟ'Ι'Α ΜΑΣ.

T.S.S. APOLLON
01-03-2011, 20:24
ΦΙΛΕ ΑΡΗ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΕ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΣΤΑΘΗΣ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ,ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΑΟΥΛΗ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΚΤΟΠΛΟ'Ι'Α ΜΑΣ.

Φιλε Νκολα δεν ειναι ο ΚαπταΣταθης αλλα ο ΚαπταΝικος Μπεριστιανος

Nicholas Peppas
06-03-2011, 00:28
Αγνωστη φωτογραφια με λεπτομερεια του Μιαουλη απο το Βρινδησιο γυρω στα 1960.
www.delcampe.net

125344

Maiandros
12-03-2011, 17:16
Χαιρετω ολους τους φιλους καραβολατρες με μια φωτο του αποπλου του Ε/Γ ΚΑΝΑΡΗΣ(επι Νομικου ακομα) απο βιβλιο της εκδοτικης Αθηνων με τιτλο, "Αττικη".

126117

Nicholas Peppas
12-03-2011, 17:40
Χαιρετω ολους τους φιλους καραβολατρες με μια φωτο του αποπλου του Ε/Γ ΚΑΝΑΡΗΣ(επι Νομικου ακομα) απο βιβλιο της εκδοτικης Αθηνων με τιτλο, "Αττικη".

Εξαιρετικη φωτογραφια Μαιανδρε. Μπραβο

Maiandros
12-03-2011, 17:44
...και το ΜΙΑΟΥΛΗΣ,εν ετη 1980,δεμενο στην ομωνυμη ακτη.Πισω του,το ΚΑΝΤΙΑ της Α.Ν.Ε.Κ.

126121

Maiandros
12-03-2011, 17:52
126123...και μια ακομη,πλησιαζοντας πιο κοντα!

T.S.S. APOLLON
12-03-2011, 19:22
Ε/Γ Μιαουλης...σε καρτποσταλ της Nomikos Lines
126139
Για τον φιλο Maiandro

polykas
12-03-2011, 19:42
Eυχαριστούμε τον φίλο Maiandro...:D

Maiandros
12-03-2011, 20:27
Ε/Γ Μιαουλης...σε καρτποσταλ της Nomikos Lines
126139
Για τον φιλο Maiandro

Ευχαριστω πολυ!!

nikos1945
12-03-2011, 21:44
Καλησπερα σε ολους τους φιλους συμφονω και εγω,ομως για εμας καθε τετοια φωτογραφια ειναι ενα κοματι απο την ζωην μας.Και εγω θα σε ευχαριστησω με την ευχη να εισε παντα καλα

τοξότης
12-03-2011, 23:46

126117

Αφου πρώτα ευχαριστήσω και εγώ το φίλο Maiandros για την ωραία φωτ/φία που μας παρουσίασε , θα παρακαλέσω μετά τους <μαιτρ> του είδους να κάνουν αναγνώριση των υπολοίπων πλοίων.

Nicholas Peppas
13-03-2011, 06:45
Καραισκακης... Μοναδικο πλοιο ης Θηραικης Ατμοπλοιας του Νομικου.

126209

esperos
13-03-2011, 06:52
ΜΙΑΟΥΛΗΣ κατάπλους εις Κάλυμνον, 14 Αυγούστου 1982.

126210 126211

esperos
13-03-2011, 06:59
ΚΑΝΑΡΗΣ ως TRAFALGAR στην ράδα Περάματος με παρέα, λίγο πριν το τέλος, 17 Αυγούστου 1982.

126216

Nicholas Peppas
13-03-2011, 07:05
ΚΑΝΑΡΗΣ ως TRAFALGAR στην ράδα Περάματος με παρέα, λίγο πριν το τέλος, 17 Αυγούστου 1982.

Πρωτη φορα το βλεπω το αγαπημενο πλοιο με αυτο το ονομα

Maiandros
13-03-2011, 10:05
Αφου πρώτα ευχαριστήσω και εγώ το φίλο Maiandros για την ωραία φωτ/φία που μας παρουσίασε , θα παρακαλέσω μετά τους <μαιτρ> του είδους να κάνουν αναγνώριση των υπολοίπων πλοίων.

Φιλε Τοξοτη,στο βαθος,στα Λεμοναδικα ειναι πλευρισμενο το ΚΑΛΥΜΝΟΣ, αριστερα στη ακτη Τσελεπη, το ΑΔΩΝΙΣ.Απο του Αργοσαρωνικου αναγνωριζω μονο το ΚΑΜΕΛΙΑ(2ο απο αριστερα) και το ΧΑΡΑ (4ο στη σειρα απο αριστερα)

Maiandros
13-03-2011, 10:16
Σκιτσο που εμπνευστηκα πριν απο μερικα χρονια:το Ε/Γ ΜΙΑΟΥΛΗΣ, παρα το δυνατο μελτεμι, συνεχιζει αγερωχο την πορεια του...

126240

τοξότης
13-03-2011, 10:51
Με χαρά βλέπω ότι αυτές τις μέρες τα < 4 Ιταλιάνικα> έχουν την τιμητική τους.
Μπράβο σε όλους για τις παρουσιάσεις , γατί για μένα τα πλοία αυτά ήταν ήρωικά σαν τους ήρωες τα ονόματα των οποίων έφεραν.
Θα ήμουν δε άδικος αν δεν έλεγα ότι όλα τα πλοία της εποχής εκείνης και τα πληρώματά τους ,απ αυτά που διαβάζω , ήταν ηρωικά.
Τέλος θα έλεγα , προσωπική άποψη , ότι ο χαρακτηρισμός ΙΤΑΛΙΑΝΙΚΑ (έστω κι αν επικράτησε έτσι) , λίγο με ενοχλεί για πλοία που όργωναν τις Ελληνικές Θάλασσες.

T.S.S. APOLLON
13-03-2011, 15:52

Βλεπω το Αδωνις, το Καλυμνος, την παντοφλα Αφαια, το Καμελια, το Αυρα, το Χαρα,το Αιγινακι???, το Εριεττα, το Μαρινα και το Ελενα

Σκιτσο που εμπνευστηκα πριν απο μερικα χρονια:το Ε/Γ ΜΙΑΟΥΛΗΣ, παρα το δυνατο μελτεμι, συνεχιζει αγερωχο την πορεια του...

126240

Μπραβο!!!Καταπληκτικη ζωγραφια του Μιαουλης απο τον φιλο Maiandros!!!
Νομιζω οτι θα πρεπει να κοσμισει το αντιστοιχο θεμα του forum οι ζωγραφιες μας

Maiandros
13-03-2011, 16:18
ΔΥΟ CARDPOSTALS ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟ 1977 ΝΟΜΙΖΩ, ΜΕ ΤΟ ΝΑΙΑΣ.
41610

41611

Ειμαι σχεδον βεβαιος,οτι το πλοιο και στα δυο cardpostals ειναι το ΑΧΙΛΛΕΥΣ του Κουσουνιαδη.Σε μεγενθυση, ξεχωριζει στο χαμηλοτερο μερος του φουγαρου το χαρακτηριστικο μπλε χρωμα, το οποιο και πλεοναζει στην συνολικη του επιφανεια κι εν συνεχεια το ασπρο-κοκκινο-μπλε, τα οποια δεν ειναι και τοσο ευδιακριτα βεβαια.Επισης η ισαλος φαινεται να ειναι πρασινη-οπως ηταν του ΑΧΙΛΛΕΥΣ(αλλα και του ΜΙΑΟΥΛΗ επι Μαγιαση...) κι επιπλεον στη δευτερη καρτα προς την πρυμνη απουσιαζει η κατα πλατος σιδηροκατασκευη με τα "βαρελακια",την οποια ομως ειχαν και το ΜΙΑΟΥΛΗΣ και το ΚΑΝΑΡΗΣ, οχι ομως το ΑΧΙΛΛΕΥΣ.