PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπαίδευση - Εισαγωγή Σπουδαστών ΑΕΝ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13

marios.sp
05-09-2010, 21:19
καλησπερα παιδια!! εχω δηλωσει με απολυτηριο λικειου 13.5 και ολες τις περιοχες!! Εχω πιθανοτητες να περασω?? Ευχαριστω πολυ!!

Yπομονή σε λίγες μέρες θα βγούν τα αποτελέσματα.Πάντως με τα περσινά δεδομένα είσαι σχεδόν σίγουρα μέσα,χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα είναι τα ίδια με φέτος.

giannisairline
06-09-2010, 01:38
Καλη επιτυχια σε ολους παιδια με τα αποτελεσματα!!!!!Εγω μπηκα 12ος και ηταν και πρωτη επιλογη στο μηχανογραφικο,ε δεν πιστευω να μην ειμαι εκει που θελω ετσι???τοσο αγχος!!!

Νικόλας
06-09-2010, 20:05
ρε παιδιά ξέρει κανείς να μου λύσει την απορία ??
μέχρι πότε είναι οι εγγραφές ?μεχρι τις 6 του μήνα :confused:

fusi0n
06-09-2010, 20:19
Μεχρι της 2 ητανε ...

Νικόλας
06-09-2010, 20:35
είσαι σίγουρος ??
από πανελληνιες ?

Νικόλας
06-09-2010, 20:57
παιδιά κάποιος που να γνωρίζει ας μου πει λίγο
εχω περάσει από πανελληνιες ξέρετε μέχρι πότε είναι οι εγγραφές ??:confused:

fusi0n
06-09-2010, 21:10
για απολυτηριο λεω λολ. για τις εγγραφες και για πανελληνιες και για οσους εκαναν αιτηση με απολυτηριο θα βγουν τις επομενες μερες

testakross
07-09-2010, 02:14
με της πανελληνιες αν δεν κανω λαθος ηταν μεχρι τισ 8-7-2010 ετσι λεει και η προκυρηξη

Νικόλας
07-09-2010, 02:21
εσύ φίλε μάλλον εννοείς να κάνεις τα χαρτιά σου !
εγώ λέω για εγγραφή

Cretaner
07-09-2010, 13:44
Το ποτε ειναι οι εγγραφες το ανακοινωνουν οταν βγουν τα αναλυτικα αποτελεσματα

Εχω ακουσει απο μερικους αισιοδοξους οτι βγενουν παρασκευη 10 , αλλιος καπου στις 13-17 νομιζω

jim mech
08-09-2010, 13:08
παιδιά κάποιος που να γνωρίζει ας μου πει λίγο
εχω περάσει από πανελληνιες ξέρετε μέχρι πότε είναι οι εγγραφές ??:confused:

Απο την στιγμη που μαθεις για ποια σχολη εχεις επιλεγεί πρεπει να πας να εγγραφείς μεσα σε 10 μερες αλλως χανεις την χρονια.πρεπει να περιμενεις λοιπον να βγουν τα αποτελεσματα τα τελικα με η χωρις πανελληνιες,υπομονη 2-3 μερες ακομα..ελπιζω

jim mech
10-09-2010, 13:58
παιδια μολις εμαθα απο το υπουργειο τηλ. 210 4128060 οτι τα αποτελεσματα θα δοθουν περι τις 20 του μηνος.απο μηχανογραφηση σκιζουμε , καθε χρονο και χειροτερα!! και αν σκεφτουμε οτι φετος μπαινουν οι περισσοτεροι με πανελληνιες ποσο θα τα μαγειρεψουν επιτελους... ελεος

fusi0n
10-09-2010, 14:47
τι εννοεις φιλε να τα μαγειρεψουν; ποπο ολο αυτο αρχιζει και με κανει να νιωθω περιεργα!!

με 17.5 απολυτηριο και 1.5 απο αγγλικα δεν πιστευω να μην μπαινω με απολυτηριο ε!!!?!?!?!?

jim mech
10-09-2010, 15:37
τι εννοεις φιλε να τα μαγειρεψουν; ποπο ολο αυτο αρχιζει και με κανει να νιωθω περιεργα!!

με 17.5 απολυτηριο και 1.5 απο αγγλικα δεν πιστευω να μην μπαινω με απολυτηριο ε!!!?!?!?!?
εννοω μαγειρεματα με το που μπαινει ο καθενας, δηλ σε ποια σχολη, τωρα εσυ με την βαθμολογια που εχεις εαν δεν εχει συμπληρωθει ο αριθμος της δικη σου κατηγοριας με αλλους με καλυτερη τοτε εισαι σιγουρα μεσα,φετος τα πραγματα ειναι περιεργα γιατι η καταργηση της βασης του 10 επετρεψε να καλυφθουν ολες οι θεσεις με τις πανελληνιες και με απολυτηριο θα μπουν το10 η 20% δεν θυμαμαι καλα πρεπει να κοιταξεις την προκυρηξη,απ οτι εχω παρακολουθηση παντως στο σαιτ περισυ μπηκαν στη σχολη και με 12 απολυτηριο εσυ εισαι πολυ καλυτερα.στις σχολες θα μπουν ατομα που εχουν γραψει για 6 η 7 μεσο ορο θα ειναι κριμα εσυ να μεινεις απ εξω.

fusi0n
10-09-2010, 15:40
Kοιτα φιλε θα διαφωνισω σε μερικα θεματακια... Οι θεσεις ηταν απο την αρχη ξεκαθαρισμενες. 90% πανελληνιες 10% απολυτηριο... Ε τώρα δεν νομίζω να υπάρχουν πολλα ατομα με μεγαλυτερο απολυτηριο απο μενα... δλδ συναγωνιζομαι για περιπου 50 θεσεις (δεν θυμαμαι ακριβως ποσες). Τεσπα ο καιρος θα δειξει... Παντως ολο αυτο το θεμα με το περιμενε τοσους μηνες με εχει κουρασει αφανταστα... Ελεος πια δεν μπορουμε να εχουμε μια σοβαρη οργανωση σαν κρατος;;;;;

jim mech
10-09-2010, 17:38
ειναι αληθεια πως εχεις καλο απολυτηριο και εχεις πολλες πιθανοτητες να επιλεγείς, που διαφωνεις δεν καταλαβαινω.

Νικόλας
10-09-2010, 17:45
βασικά πλέον με την βάση που έχει είναι πολύ εύκολο κάποιος να περάσει από πανελλήνιες και να έχει το κεφάλι του ήσυχο μετά !

vaggos_saos
10-09-2010, 17:50
Καλησπερα σας παιδια!!:) Εγω εχω δηλωσει με απολυτηριο λικειου 13.5 και ολες τις περιοχες!! Εχω πιθανοτητες να περασω φετος??:confused: Σας ευχαριστω πολυ!!!:-D

jim mech
10-09-2010, 20:01
Καλησπερα σας παιδια!!:) Εγω εχω δηλωσει με απολυτηριο λικειου 13.5 και ολες τις περιοχες!! Εχω πιθανοτητες να περασω φετος??:confused: Σας ευχαριστω πολυ!!!:-D

φιλε αυτες τις λιγες μερες που ασχολουμε με το θεμα εχω καταλαβει πως φετος τα απολυτηρια θα ειναι σαφως λιγωτερα των προηγουμενων ετων, επομενως και η βαθμολογια τους θα ειναι ψηλα, ομως εως το τελος πολλα παιδια δεν θα εμφανιστουν 'η θα αλλαξουν γνωμη στην πορεια και θα μεινει χωρος για επιλαχοντες,γι αυτο μην σταματας να ελπιζεις αν το θες τοσο πολυ.αυτο ομως που προσπαθω να καταλαβω, ειναι γιατι αν το ηθελες απο την αρχη, δεν προσπαθησες μεσω πανελληνιων οπως και πολλοι αλλοι με καλο απολυτηριο που τωρα αγωνιούν ??

fusi0n
10-09-2010, 20:11
κοιταξε εγω ημουν θεωρητικη και οι καθηγητες μου μού ειχαν πει οτι μπορω να δηλωσω 2ο πεδιο... τους λεω χωρις μαθηματικα; λενε ναι χωρις μαθηματικα... φαντασου λοιπον την απογοητευση μ οταν εχοντας γραψει 14500 μορια δεν μπορουσα να δηλωσω εμπορικο ναυτικο...

οσο για την διαφωνια σορρι διαβαζα απο το πισι ενος φιλου μου τροχαδην και δεν ειχα καταλαβει ακριβως τι ειπες... συγγνωμη...

A.Peggy
11-09-2010, 14:41

.............................................
.....................................

unibomb
11-09-2010, 17:12
τα <<καλά >>του λιμενικού και εδώ;;;;,,,,,,,,,
Δηλαδή να ανησυχούμε με απολυτήριο 20 ,αγγλικα και πολυτεκνια?
είδομεν!!!Υπομονή παιδιά εδώ θα μαστε να τα πούμε.....

.................................

A.Peggy
11-09-2010, 20:00
Η ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΑ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΔΑ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 5 ΘΕΣΕΙΣ(ΓΙΑ ΠΛΟΙΑΡΧΟΙ).ΕΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΑΣ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ 47 ΘΕΣΕΩΝ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΜΟΡΙΑ....
.................................................. .............................

fusi0n
11-09-2010, 23:24
εσυ φιλε δηλωσες με πολυτεκνια η χωρις;

Mks
12-09-2010, 01:07
έχεις δίκιο αφού να φανταστείς όταν πήγα στον Ασπρόπυργο να υποβάλλω αίτηση μου είπαν:<< και τα αγγλικά τι τα θες μέσα; για να πας 22000 μόρια?;;;>>ελπίζω και εύχομαι για όλα τα παιδιά καλά αποτελέσματα .....αν και δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο το λεγόμενο <<μαγείρεμα>> σε αυτούς τους διαγωνισμους ...(θέλω να ελπίζω δηλαδή):)

Ελλαδα εισαι..... λες να μην γινονται μαγειρεματα?
Αν πιστευεις κατι τετοιο καλυτερα να πονηρεψεις γρηγορα!!!!
(εχεις απολυτηριο 20?? αν επιτρεπετε ποσα μορια πανεληνιες?)

fusi0n
12-09-2010, 01:09
apo tee einai diagwnizetai se alli katigoria me tis idies theseis nomizw..

A.Peggy
12-09-2010, 11:18
///////////////////////////////////////////////////////////////////////

haytek
13-09-2010, 13:33
Δεν χρειάζεται αγχός ρε παίδες για το πότε θα βγουν τα αποτελέσματα..
Σας καταλαβαίνω γιατί και εγώ στην ίδια θέση ήμουν πέρυσι..Υπομονή χρειάζεται..
Και πέρυσι ήταν πολλά άτομα που περιμέναν με πολλή αγωνία τα αποτελέσματα και θέλαν πως και πως να μπούνε αλλά στην σχολή μέσα άλλα δείξανε..
Μακάρι να έχετε την ίδια όρεξη και μεράκι όπως τώρα όταν με το καλό μπείτε γιατί το ελληνικό εμπορικό ναυτικό στους νέους βασίζεται ...
Τα αποτελέσματα πέρυσι πληροφοριακά είχαν βγεί γύρω στις 25 Σεπτεμβρίου..

A.Peggy
13-09-2010, 13:45
.................................................. .................................................. ...............

dimitris cpt
13-09-2010, 14:40
ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ...ΛΟΙΠΟΝ ΦΕΤΟΣ ΕΙΜΕ Β ΕΠΑΛ (ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ) .....<ΠΩΣ> ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΕ ΣΧΟΛΗ ΑΕΝ ..... ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ....

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!

fusi0n
13-09-2010, 20:11
πως γινεται τα μαθηματα να ξεκινανε 1 οκτωβριου και τα αποτελεσματα να βγαινουν στις 25 σεπτ; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

b@silis
13-09-2010, 20:31
ΚΑΛΑ ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙ ΣΤΗ 1/10 ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ..ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ..ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ..
ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ..

marios.sp
13-09-2010, 20:33
πως γινεται τα μαθηματα να ξεκινανε 1 οκτωβριου και τα αποτελεσματα να βγαινουν στις 25 σεπτ; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

Τα μαθηματα δεν ειναι σιγουρο οτι θα ξεκινησουν 1 Οκτωβριου.Μπορει να ξεκινησουν 6-7 Οκτωβρη.

haytek
13-09-2010, 23:10

Κι όμως φίλε πέρυσι αυτό έγινε..Όσο δύσκολο κι αν είναι να το πιστέψεις..

fusi0n
13-09-2010, 23:17
e ti na kanoume...ama telika perasoume tha baloume...nefti ston popo mas!

AquaDementia
16-09-2010, 05:26
emena ston aspropirgo m eipan 20 septemvri vgainoun ta apotelesmata kai me exei faei i agwnia m tin spaei p merikoi pane kanoun ta xartia mono kai mono gia na paroun anavoli ,paso kai ante stin akraia periptwsi na kanoun ena taksidi kai na ta paratisoun prepei na mpainoun mono aytoi pou tha katsoun na teleiwsoun kai osoi agapane tin thalassa kai ta taksidia kai oxi aytoi p to vlepoun san aggareia i epilogi esxatis lisis epeidi dn mporoun na kanoun kati allo...

fusi0n
16-09-2010, 11:30
ακριβως οπως τα λεει ο απο πανω!

haytek
17-09-2010, 14:18
emena ston aspropirgo m eipan 20 septemvri vgainoun ta apotelesmata kai me exei faei i agwnia m tin spaei p merikoi pane kanoun ta xartia mono kai mono gia na paroun anavoli ,paso kai ante stin akraia periptwsi na kanoun ena taksidi kai na ta paratisoun prepei na mpainoun mono aytoi pou tha katsoun na teleiwsoun kai osoi agapane tin thalassa kai ta taksidia kai oxi aytoi p to vlepoun san aggareia i epilogi esxatis lisis epeidi dn mporoun na kanoun kati allo...

Και πως 8α γίνει αυτό φίλε? Θα "μυρίσουν τα νύχια τους" στο υπουργείο ποιος/ποια από την τεράστια αυτή λίστα ,θα μείνει και θα συνεχίσει το επάγγελμα..Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό.Πάντα η βαθμολογία θα παίζει ρόλο και θα είναι το κύριο κριτήριο επιλογής..
Άσχετο με τα παραπάνω,ξέρεις πόσα παιδιά αγαπάνε το επάγγελμα και λόγω ότι δεν ξέρουν ξένη γλώσσα και δη αγγλικά,τρώνε πόρτες από τις εταιρείες?
Ο νοών νοείτω!

dimitris cpt
17-09-2010, 14:43
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΙΟ ΕΠΙΣΤΙΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ???

fusi0n
17-09-2010, 14:58
ρε παιδια δευτερα βγαινουν τελικα τα αποτελεσματα ; τι λεει;

προβληματισμενος
18-09-2010, 02:03
Και πως 8α γίνει αυτό φίλε? Θα "μυρίσουν τα νύχια τους" στο υπουργείο ποιος/ποια από την τεράστια αυτή λίστα ,θα μείνει και θα συνεχίσει το επάγγελμα..Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό.Πάντα η βαθμολογία θα παίζει ρόλο και θα είναι το κύριο κριτήριο επιλογής..
Άσχετο με τα παραπάνω,ξέρεις πόσα παιδιά αγαπάνε το επάγγελμα και λόγω ότι δεν ξέρουν ξένη γλώσσα και δη αγγλικά,τρώνε πόρτες από τις εταιρείες?
Ο νοών νοείτω!
για το πρωτο ταξιδι ως δοκιμος το lower αρκει;

haytek
18-09-2010, 20:39
για το πρωτο ταξιδι ως δοκιμος το lower αρκει;

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά..Απλά μέσα στο πλοίο θα πρέπει να κατέχεις μία ουσιώδη γνώση των αγγλικών για να επικοινωνείς καθημερινά με το υπόλοιπο πλήρωμα.. :rolleyes:

b@silis
19-09-2010, 07:31
Ο νοών νοείτω!

ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ!! ΚΑΙ 'ΓΩ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΠΙΛΟΤΟΥ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ!! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΔΩ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ..ΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ..ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ!! ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ..ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΥΚΟΛΟΝΟΗΤΟ!! ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ..?? ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΑΓΓΛΙΚΑ..ΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ..ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΡΙΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.. :-)

Mks
20-09-2010, 00:24
Οταν βγουν τα αποτελεσματα ποσταρετε το λινκ.
ευχαριστω

alkiviadis
20-09-2010, 01:44
ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ!! ΚΑΙ 'ΓΩ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΠΙΛΟΤΟΥ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ!! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΔΩ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ..ΑΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ..ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ!! ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ..ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΥΚΟΛΟΝΟΗΤΟ!! ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ..?? ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΑΓΓΛΙΚΑ..ΑΡΧΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ..ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΡΙΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.. :-)

Εγώ πάντως στο βαπόρι είδα άτομα που δεν ήξεραν καθόλου αγγλικά...Ίσως φταίει η έλλειψη απο μηχανικούς ή ήταν απλά μια σύμπτωση...Αφήνω τα συμπεράσματα σε εσάς..

vaggos_saos
20-09-2010, 02:10
Καλησπερα παιδια!! μηπως γνωριζει καποιος τι ωρα περιπου θα γνωριζουμε τα αποτελεσματα??:confused: Σας ευχαριστω πολυ!!!:)

alkiviadis
20-09-2010, 08:53
Καλησπερα παιδια!! μηπως γνωριζει καποιος τι ωρα περιπου θα γνωριζουμε τα αποτελεσματα??:confused: Σας ευχαριστω πολυ!!!:)

Αγάντα παιδιά..Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα βγούν,τώρα αν θα βγούν σήμερα ή άυριο δεν έχει και καμία σημασία ό,τι μπορούσατε να κάνετε το κάνατε τώρα υπομονή..

τρελοΣυριανος
20-09-2010, 09:22
ΗΡΕΜΙΑ ΠΑΙΔΕΣ....ΟΛΟΙ ΑΝΧΟΣ ΕΧΟΥΜΕ....ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΑ ΚΑΘΗΣΤΕΡΙΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ.......

pagos
20-09-2010, 13:31
Μολις σηκωθηκε το σιτε τους, ειχα κολησει με τις ωρες και εκανα ρεφρές πιστεύωντας πως θα ανακοινώσουν τα αποτελέσματα. Τζίφος τελικα, δε το βλεπω να βγαινουν ουτε σημερα

Alex_7_
20-09-2010, 13:48
Logika g na einai ektos leitourgias to site tou upourgeiou simera,dn ta anevazoune twra...???

pagos
20-09-2010, 13:57
Μακάρι... περάσουμε δεν περάσουμε, τουλάχιστον να τελειώνει αυτη η αναμονή, τα εχουνε κανει που τα εχουνε κανει μπ****ο φετος και δεν υπαρχει καμια αξιοκρατία και λογική στο σύστημα τους, ας δώσουνε ενα τελος στην αναμονή.
Νωρίτερα σηκωθηκε για λιγο το σιτε αλλα δεν ειδα να εχουνε ανεβάσει τιποτα. Τωρα ξανάπεσε... για να δούμε..

vaggos_saos
20-09-2010, 14:09
Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου!! Συμφωνω μαζι σου!! Ναι μεν υπομονη, αλλα καποτε εξαντλειται! Ας περιμενουμε..

testakross
20-09-2010, 14:20
εγω παλι πηρα τωρα τηλ στο υπουργειο και μου ειπαν δεν θα βγουν σημερα αλλα τελος βδομαδας

fusi0n
20-09-2010, 14:22
πω τι ................ να τα ανακοινωνουν μετα απο τοσο καιρο... και να θες να γραφτεις καπου αλλου δεν μπορεις εχουν κλείσει τα πάντα και χάνεις ένα χρόνο από την ζωή σου..

Leo
20-09-2010, 14:32
Θα παρακαλέσω να λάβουμε υπόψην ότι εδώ μιλάμε δημόσια και συνεπώς η στοιχειώδης ευγένεια απαιτείται από τους κανόνες (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=3) του φόρουμ.

vaggos_saos
20-09-2010, 14:34
Σωστα φιλε μου!! και ο πατερας μου πηρε νωριτερα και του ειπαν προς το τελος της εβδομαδας.. Δηλαδη ελεος πια..

haytek
20-09-2010, 14:45
Μακάρι... περάσουμε δεν περάσουμε, τουλάχιστον να τελειώνει αυτη η αναμονή, τα εχουνε κανει που τα εχουνε κανει μπ****ο φετος και δεν υπαρχει καμια αξιοκρατία και λογική στο σύστημα τους, ας δώσουνε ενα τελος στην αναμονή.
Νωρίτερα σηκωθηκε για λιγο το σιτε αλλα δεν ειδα να εχουνε ανεβάσει τιποτα. Τωρα ξανάπεσε... για να δούμε..

Πάντα έτσι ήταν φίλε η κατάσταση με τα αποτελέσματα..Δεν χειροτέρεψε κάτι φέτος! :rolleyes:

newsman
21-09-2010, 02:43
οπότε "παλουκάρια" και κοπελιές καλή αναμονή και υπομονή(welcome to the club:mrgreen:)!Τουλάχιστον ας πιστεύουμε οτι δεν θα είναι τόσο σαδιστές έτσι ώστε να ανοίξουν την σχολή 1η Οκτώβρι(μπααα..:roll:)

unibomb
21-09-2010, 11:54
οπότε "παλουκάρια" και κοπελιές καλή αναμονή και υπομονή(welcome to the club:mrgreen:)!Τουλάχιστον ας πιστεύουμε οτι δεν θα είναι τόσο σαδιστές έτσι ώστε να ανοίξουν την σχολή 1η Οκτώβρι(μπααα..:roll:)

H σχολη ανοιγει 1η Οκτωβρη 1000%.Ειναι το μονο σιγουρο.

προβληματισμενος
21-09-2010, 16:23
πως πας με τα μ.μ.μ στην σχολη ασπροπυργου απο την αθηνα;

Joyrider
21-09-2010, 16:31

http://www.oasa.gr/index.asp?asp=routes/bus_stop.asp&route_id=+865&rvariant_id=1&medium=0

http://www.oasa.gr/index.asp?asp=routes/bus_stop.asp&route_id=+%C116&rvariant_id=1&medium=0

http://www.oasa.gr/index.asp?asp=routes/bus_stop.asp&route_id=+%C216&rvariant_id=1&medium=0

φανούλα
21-09-2010, 18:27

Τα πιο γνωστά είναι από Πλατεία Κουμουνδούρου: Α16, Β16, Γ16
Από Αιγάλεω: στάση Εσταυρωμένος (έξω από το Μετρό): Α16, 866(από την πλευρά προς Αθήνα όμως λόγω του ότι κάνει τοπικό δρομολόγιο), και από τον Πειραιά: Πλατεία Καραϊσκάκη: 871, 845! Η στάση της σχολής λέγεται Λουζιτάνια!!

pagos
21-09-2010, 20:02
Πάντα έτσι ήταν φίλε η κατάσταση με τα αποτελέσματα..Δεν χειροτέρεψε κάτι φέτος! :rolleyes:

Με συγχωρεις φιλε μου αλλα θα διαφωνήσω εδώ. Χειροτέρεψε κατα πολύ φετος και για πολλούς λογους.
Το μόνο κοινό που βρίσκω με τα προηγούμενα χρόνια ειναι το οτι δεν υπάρχει στάνταρ ημερομηνία που θα βγούνε τα αποτελέσματα, αυτο δεν αλλαζει το οτι εχουνε αργήσει τρομερά να βγούνε φετος, ποσο μαλλον οταν η σχολή αρχίζει στις 1 οκτοβρίου. Και πες οκ για τα παιδια που περιμένουνε μόνο απο εκει (που κ αυτοι πρόβλημα θα εχουνε, ειδικα αν δε περάσουνε στη σχολή που θέλουν), οσα παιδια έχουνε ελπίδες και για άλλα πραγματα ή θέλουνε να γραφτούνε καπου αλλου αν δε περάσουνε σε κάποια ΑΕΝ, τι θα κανουνε? Θα ειναι πολύ αργα για αυτούς. Πόσο μαλλον φέτος που έχει γίνει αχταρμάς, παιρνουνε λιγοτερα ατομα συνολικά κ εχουνε αλλάξει και τα ποσοστά. Θέλανε να αναβαθμίσουνε και το επιπεδο των ΑΕΝ ......

alkiviadis
21-09-2010, 20:14
Με συγχωρεις φιλε μου αλλα θα διαφωνήσω εδώ. Χειροτέρεψε κατα πολύ φετος και για πολλούς λογους.
Το μόνο κοινό που βρίσκω με τα προηγούμενα χρόνια ειναι το οτι δεν υπάρχει στάνταρ ημερομηνία που θα βγούνε τα αποτελέσματα, αυτο δεν αλλαζει το οτι εχουνε αργήσει τρομερά να βγούνε φετος, ποσο μαλλον οταν η σχολή αρχίζει στις 1 οκτοβρίου. Και πες οκ για τα παιδια που περιμένουνε μόνο απο εκει (που κ αυτοι πρόβλημα θα εχουνε, ειδικα αν δε περάσουνε στη σχολή που θέλουν), οσα παιδια έχουνε ελπίδες και για άλλα πραγματα ή θέλουνε να γραφτούνε καπου αλλου αν δε περάσουνε σε κάποια ΑΕΝ, τι θα κανουνε? Θα ειναι πολύ αργα για αυτούς. Πόσο μαλλον φέτος που έχει γίνει αχταρμάς, παιρνουνε λιγοτερα ατομα συνολικά κ εχουνε αλλάξει και τα ποσοστά. Θέλανε να αναβαθμίσουνε και το επιπεδο των ΑΕΝ μη χ***ω.....

Φίλε μου ας κρατήσουμε ένα επίπεδο,καταλαβαίνω την ανησυχια σου αλλά δεν δικαιολογώ τον τρόπο με την οποία την εκφράζεις..

marios.sp
21-09-2010, 20:32
Από Αιγάλεω: στάση Εσταυρωμένος (έξω από το Μετρό): Α16, 866(από την πλευρά προς Αθήνα όμως λόγω του ότι κάνει τοπικό δρομολόγιο), και από τον Πειραιά: Πλατεία Καραϊσκάκη: 871, 845! Η στάση της σχολής λέγεται Λουζιτάνια!!

Απεξω τα εχουμε μαθει!!Μας φαγανε τα λεωφορεια!!!

pagos
21-09-2010, 20:34
Φίλε μου ας κρατήσουμε ένα επίπεδο,καταλαβαίνω την ανησυχια σου αλλά δεν δικαιολογώ τον τρόπο με την οποία την εκφράζεις..

Απο όσα έγραψα στη λέξη με τα αστεράκια στάθηκες μονο? (γιατι εκει πιστεύω αναφέρεσαι) Το αφαίρεσα αφου σε ενοχλεί, δεν ειναι λογο ανησυχίας πάντως, απέχθεια ειναι στο τρόπο που λειτουργούνε τα πράγματα και στο πως χειροτερεύουν συνεχώς οσο περνάνε τα χρονια...

alkiviadis
21-09-2010, 21:12
Απο όσα έγραψα στη λέξη με τα αστεράκια στάθηκες μονο? (γιατι εκει πιστεύω αναφέρεσαι) Το αφαίρεσα αφου σε ενοχλεί, δεν ειναι λογο ανησυχίας πάντως, απέχθεια ειναι στο τρόπο που λειτουργούνε τα πράγματα και στο πως χειροτερεύουν συνεχώς οσο περνάνε τα χρονια...

Ναι αδερφέ μου σε εκείνο στάθηκα γιατί για μια μόνο λέξη χάνεται το νόημα του υπόλοιπου,δεν είναι κρίμα?Με το να βρίζουμε όμως δεν γίνονται καλύτερα..Πάντα φιλικά

alkiviadis
21-09-2010, 21:14
Απεξω τα εχουμε μαθει!!Μας φαγανε τα λεωφορεια!!!
Άστα να πάνε!Ελπίζω τουλάχιστον απο φέτος να καταφέρω να πηγαίνω με δικό μου μέσο,να κοιμάμαι και λίγο παραπάνω! ;)

vaggos_saos
21-09-2010, 21:47
Καλησπερα παιδια!! Φιλε μου pago εχεις απολυτο δικιο!! Λες τα πραγματα με το ονομα τους και εξω απο τα δοντια!! Συμφωνω απολυτα μαζι σου!! Ειμαι και εγω υποψηφιος σε αυτη τη σχολη και περιμενω πως και πως, καθως ειναι η μονη σχολη που μου αρεσει και με ενδιαφερει, αλλα η υπομονη καποτε εξαντλειται.. Ευχομαι καλη επιτυχια σε ολα τα παιδια!!!

Νικόλας
21-09-2010, 22:34
oooo με σώνεις !!δεν ήξερα γι αυτό στην πλατεία του Εσταυρωμένου !
ευτυχώς γιατί το 845 από εκεί που το παίρνω κάνει .....καμιά ώρα

τρελοΣυριανος
21-09-2010, 23:52
Καλησπερα σε ολους....επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα θελω καποιος να βοηθησει....εγω που παω με απολυτιριο(16,1)...για σχολη μηχανικων(χιο κατα προτιμιση)......θεωρουμε επιλαχοντας?....και αν ναι?....τα αποτελεσματα θα ειναι μαζι με ολα τα αλλα παιδια....η διαφορετικη μερα το ενα με το αλλο????

προβληματισμενος
22-09-2010, 00:19
ο προαστιακος δεν βολευει;βλεπω ομως οτι εχει καθε μια ωρα για ασπροπυργο.:(

alkiviadis
22-09-2010, 00:46
ο προαστιακος δεν βολευει;βλεπω ομως οτι εχει καθε μια ωρα για ασπροπυργο.:(

Μη κάνεις το λάθος!Την είχα πατήσει κ εγώ στην αρχή..Εκεί που είναι ο προαστιακός είναι ερημιά καλύτερα πάρε λεωφορείο...

alkiviadis
22-09-2010, 00:48
Καλησπερα σε ολους....επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα θελω καποιος να βοηθησει....εγω που παω με απολυτιριο(16,1)...για σχολη μηχανικων(χιο κατα προτιμιση)......θεωρουμε επιλαχοντας?....και αν ναι?....τα αποτελεσματα θα ειναι μαζι με ολα τα αλλα παιδια....η διαφορετικη μερα το ενα με το αλλο????

Ψάξε αρκετές σελίδες πριν και θα βρείς την απάντηση...

προβληματισμενος
22-09-2010, 00:58
Μη κάνεις το λάθος!Την είχα πατήσει κ εγώ στην αρχή..Εκεί που είναι ο προαστιακός είναι ερημιά καλύτερα πάρε λεωφορείο...
δλδ δεν βολευει καθολου;ειναι πολυ μακρια;και το λεωφορεια απο το αιγαλεω ποση ωρα κανει ως τον ασπροπυργο;

alkiviadis
22-09-2010, 01:09
δλδ δεν βολευει καθολου;ειναι πολυ μακρια;και το λεωφορεια απο το αιγαλεω ποση ωρα κανει ως τον ασπροπυργο;

Δεν βολεύει με την καμία,τουλάχιστον πέρυσι..Το πόση ώρα κάνει εξαρτάται απο την κίνηση εγώ πχ που το έπαιρνα 7.10 με 7.30 απο το Αιγάλεω 8+ ήμουν στην σχολή..

προβληματισμενος
22-09-2010, 01:30

Δεν βολεύει με την καμία,τουλάχιστον πέρυσι..Το πόση ώρα κάνει εξαρτάται απο την κίνηση εγώ πχ που το έπαιρνα 7.10 με 7.30 απο το Αιγάλεω 8+ ήμουν στην σχολή..
ευχαριστω φιλε.τωρα εισαι σπουδαστης ή εχεις τελειωσει;:)

alkiviadis
22-09-2010, 01:33
ευχαριστω φιλε.τωρα εισαι σπουδαστης ή εχεις τελειωσει;:)

Γύρισα απο το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι και πάω για ΄Β εξάμηνο

προβληματισμενος
22-09-2010, 01:44
Γύρισα απο το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι και πάω για ΄Β εξάμηνο
για πες εμπειριες.πως ητανε;

alkiviadis
22-09-2010, 01:49
για πες εμπειριες.πως ητανε;

Πέρασα φανταστικά,είχα πάρα πολύ καλό κόσμο και πιστεύω πως έμαθα αρκετά πράγματα πάνω στο αντικείμενο..

προβληματισμενος
22-09-2010, 01:55
Πέρασα φανταστικά,είχα πάρα πολύ καλό κόσμο και πιστεύω πως έμαθα αρκετά πράγματα πάνω στο αντικείμενο..
χαιρομαι για σενα.αμα επιτρεπεται σε τι ειδους πλοιο ησουνα;

alkiviadis
22-09-2010, 02:07
χαιρομαι για σενα.αμα επιτρεπεται σε τι ειδους πλοιο ησουνα;

Σε bulk carrier(φορτηγο) αλλά βγαίνουμε εκτος topic αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα..

Alex_7_
22-09-2010, 13:33
Re paidia,kanena neo g to pote 8a vgoun ta apotelesmata...???

alkiviadis
22-09-2010, 13:57
Re paidia,kanena neo g to pote 8a vgoun ta apotelesmata...???

Όταν βγουν θα ενημερωθείς..Με το να ρωτάμε συνέχεια δεν κερδίζουμε τίποτα παρα μόνο εντείνουμε την αγωνία..

Dark_kronos
22-09-2010, 20:20
Όταν βγουν θα ενημερωθείς..Με το να ρωτάμε συνέχεια δεν κερδίζουμε τίποτα παρα μόνο εντείνουμε την αγωνία..

Πως θα ενημερωθουμε; Ενοεις απο εδω μεσα, η θα μας ενημερωσουν απο την σχολη οσους περασαμε;
Εγω περασα απο πανελληνιες και ειναι απολυτα ηλιθιο το να ξερω οτι εχω περασει, αλλα να μην εχω ιδεα σε πια πολη.... Και οκ, λογικα θα μενω μεσα στην σχολη, αν περρασω ασπροπυργο και πρεπει να βρω σπιτι, ποτε θα προλαβω;

alkiviadis
23-09-2010, 07:46
Πως θα ενημερωθουμε; Ενοεις απο εδω μεσα, η θα μας ενημερωσουν απο την σχολη οσους περασαμε;
Εγω περασα απο πανελληνιες και ειναι απολυτα ηλιθιο το να ξερω οτι εχω περασει, αλλα να μην εχω ιδεα σε πια πολη.... Και οκ, λογικα θα μενω μεσα στην σχολη, αν περρασω ασπροπυργο και πρεπει να βρω σπιτι, ποτε θα προλαβω;

Η σχολή δεν νομίζω να ενημερώσει αλλά σίγουρα μέσα απο το nautilia θα το μάθεις,κάποιος θα το ποστάρει και για του υπόλοιπους..Μπορείς βέβαια να μπεις και στην σελίδα του υπουργείου..

unibomb
23-09-2010, 14:57
Πηρα τηλεφωνο στη ΔΕΚΝ και μου ειπαν τη Δευτερα τα αποτελεσματα.....αντε καλλιο αργα παρα ποτε!

vaggos_saos
23-09-2010, 17:19
Ναι και εγω στη σχολη που πηρα, μου ειπαν οτι εαν δεν βγουνε και αυριο, απο βδομαδα.:mad: Και μετα σου λεει 1 του μηνος ξεκινανε τα μαθηματα.:confused: αντε να προλαβεις να βρεις σπιτι μετα αν περασεις σε κανενα Ασπροπυργο.:???:

fusi0n
23-09-2010, 20:48
Η σχολή θα'χει ξεκινήσει και τα αποτέλεσματα δεν θα 'χουν βγει ακόμα :p:rolleyes::roll::roll::mrgreen:

vaggos_saos
23-09-2010, 20:59
Μην το γελας φιλε μου! Ετσι οπως παμε..:mad:

smarag
23-09-2010, 22:00
Καλησπέρα σας,

Εχω εναν ξαδερφο που εχει δηλώσει με σειρά
ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ, ΚΡΗΤΗ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ , κτλ.

Λογικά θα έρθει ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ? ή σε κάποια απο τα επόμενα.
Η Μονιμη κατοικια του είναι ΑΘΗΝΑ μπορεί να ζητήσει να πάει σε κάποιο εκτός ΑΘΗΝΩΝ σχολή ???

Τι γίνεται ???

panosL
24-09-2010, 09:47
Η σχολή θα'χει ξεκινήσει και τα αποτέλεσματα δεν θα 'χουν βγει ακόμα :p:rolleyes::roll::roll::mrgreen:
Έχουμε να κάνουμε ξανα με ένα νεοσύστατο Υπουργείο για αυτό άλλβωστε και δε λειτουργεί η επίσιμη ιστοσελίδα...Υποονη..όλα θα γινουν...το θεμα ενα το ποτε θα βγουνε τα αποτελεσματα αλλα το να είναι θετικά για τους περισσότερουν που θ έλουν να μπυν ΑΕΝ..Καλά να περνάτε.και εχετε καλο χαρτια πανο σας μη φοβάστε για τίποτα......

Φιλικά,
Πάνος

lefteris89
24-09-2010, 11:56
τελικα ρε παιδια βγηκανε σημερα τα αποτελεσματα γιατι οντως η ιστοσελιδα ειναι off.

pagos
24-09-2010, 12:19
τελικα ρε παιδια βγηκανε σημερα τα αποτελεσματα γιατι οντως η ιστοσελιδα ειναι off.

Καθε πρωί off είναι, μη περιμένεις άδικα...

vaggos_saos
24-09-2010, 16:06
Καλησπερα παιδια!! Σημερα που πηρα τηλεφωνο στη σχολη για να μαθω τι γινεται, μου ειπαν απο Δευτερα!

fusi0n
24-09-2010, 16:11
τουλαχιστον ειναι σιγουρο οτι δευτερα βγαινουν τα αποτελεσματα; ή να παρω τον φουσεκη τηλεφωνο να αναβιωσει την διαχρονικη φαρσα;

παντως νομιζω οτι παραπανω δεν μπορουν να το τραβηξουν γιατι στις 1 Οκτωβριου ξεκιναει η σχολη...

unibomb
24-09-2010, 18:09
Παιδια,οπως προειπα πηρα τηλεφωνο την ΔΕΚΝ(στα τηλεφωνα που αναγραφονται στην προκηρυξη) και μου ειπε ΤΗ Δευτερα γιατι τη ρωτησα να μου διευκρινησει ΑΠΟ Δευτερα η ΤΗ Δευτερα;
Οι σχολες δεν ειναι σιγουρες για το ποτε θα αναρτηθουν τα αποτελεσματα...Πιο λογικο ειναι να γνωριζει η Διευθηνση Εκπαιδευσης Ναυτικων του Υπουργειου...

ImmOrtall
25-09-2010, 00:50
καλησπέρα παιδιά, τα αποτελέσματα μου είπαν και εμένα στο τηλ πως θα βγουν δευτέρα... κ εάν όχι δευτέρα θα είναι τρίτη σίγουρα... τα πράγματα έχουν ως εξής κατά 90% ο τελευταίος που θα περάσει αμέσως χωρίς δλδ να είναι στη λίστα αναμονής θα είναι με βαθμό 16 (αυτό μου είπαν) μετά απλά είναι ανάλογα με τις θέσεις των ακαδημιών και πόσοι θα το μετανιώσουν/αλλάξουν πλώρη (για τα υπόλοιπα παιδιά στην αναμονή). αυτά

είμαι αρκετά ενημερωμένος σε ότι αφορά για τα φετινά αποτελέσματα και δεν σασ κρύβω ούτε εγώ με τη σειρά μου πως έχω τρελαθεί για την αναμονή τους... καθώς το όνοιρο μου από μικρό παιδί ήταν αυτό να γίνω καπετάνιος :) δυστηχώς όταν εγώ πήγαινα σχολίο ήταν με 17 στις πανελλήνιες και έτσι δεν έκανα καν το κόπο να κοιτάξω πόσο έγραψα... το έμαθα φέτος για το απολυτήριο και πραγματικά τρελάθηκα :Ρ οπότε παιδιά το μόνο που πρέπει να γνωρίζετε είναι πως η δουλειά αυτή δεν είναι αστεία ούτε χαλαρή το λέω γιατί το ξέρω από την οικογένεια μου καθώς όλοι ήταν ναυτικοί και μόνο ο παππούς μου ήταν καπετάνιος :Ρ :) άντε πάμε να ταράξουμε τις θάλλασσες τις ξένες να νιώσουμε ξανά έλληνες:). Καλά αποτελέσματα παιδιά!!!!

Νικόλας
25-09-2010, 01:11
φίλε μου καλησπέρα !
για τις ΑΕΝ λες ότι ήταν 17 ??
δεν θυμάμαι ποτέ να είχε βάση 17

ImmOrtall
25-09-2010, 01:16
εγώ είμαι 23 τώρα οπότε -3 χρόνια που πήγα στρατό -1 που πήγα ΙΕΚ (και ένας φανταριλίκι) στα 18 μου λοιπόν οταν ήμουν στο Τ.Ε.Ε η βάση ήταν αυτή η τουλάχιστον έτσι μου είπαν οι καθηγητές τότε.. αυτές τις πληροφορίες θυμάμαι.... και το κακό είναι πως πλέων δεν μπορώ να δόσω πανελλήνιες διότι τα Τ.Ε.Ε έχουν γίνει ΕΠΑΛ κάνω λάθως?

Νικόλας
25-09-2010, 01:24
ναι τα ΤΕΕ έχουν γίνει ΕΠΑΛ
όχι σωστά τα λές απλά μου φάνηκε αρκετά μεγάλη η βάση τότε

τρελοΣυριανος
25-09-2010, 01:27
Ηρεμα παιδες...οταν ειναι να βγουν θα βγουν....μην γραφετε για βαθμολογιες και τετοια γτ οσοι π.χ εχουν κατω απο 16 θα ανχοθουν ασχημα....οποτε αφιστε το και οτι γινει....φυσικα αυτο που ειπα ειναι μια απλη φιλικη συμβουλη ετσι...χωρις παρεξηγηση ολοι το ονειρο μας κηνυγαμε.....

Παιδες μολις εμαθα οτι τα αποτελεσματα εχουν βγει αλλα δεν τα εχουν ακομα δημοσιευση(τουλαγιστον οσοι ειναι απο πανελληνιες)...ενας φιλος μ...πηρε τηλ ενα γνωστο του στο υπουργειο και εμαθε οτι τον εστειλαν μακεδονια....ποιεσ ειναι οι συνθηκεσ εκει ξερει κανενας????

ImmOrtall
25-09-2010, 02:09
από όσο γνωρίζω είναι εσώκλειστη.... βέβαια δεν ισχύει κάτι τέτοιο καθώς μπορείς να βγαίνεις έξω όποτε θέλεις.... τα δωμάτια από όσο ξέρω είναι καινούργια και είναι ανά 12 άτομα.... (δεν είμαι 100% σίγουρος....) τώρα όσο αφορά για μαθήματα κ εργαστήρια δεν γνωρίζω.... αλλά υπάρχει σχετικό νήμα για τις σχολές ΑΕΝ.... :)

Υ.Γ συγγνώμη για τ βαθμό που είπα και άγχωσα μερικούς αλλά επειδή είμαι και εγώ αγχωμένος θεορώ πως η αλήθεια πρέπει να μαθέναιτε γρήγορα έτσι ώστε να χουμε άμυνα για τα χειρότερα :) αυτά :)

τρελοΣυριανος
25-09-2010, 02:13
από όσο γνωρίζω είναι εσώκλειστη.... βέβαια δεν ισχύει κάτι τέτοιο καθώς μπορείς να βγαίνεις έξω όποτε θέλεις.... τα δωμάτια από όσο ξέρω είναι καινούργια και είναι ανά 12 άτομα.... (δεν είμαι 100% σίγουρος....) τώρα όσο αφορά για μαθήματα κ εργαστήρια δεν γνωρίζω.... αλλά υπάρχει σχετικό νήμα για τις σχολές ΑΕΝ.... :)

Υ.Γ συγγνώμη για τ βαθμό που είπα και άγχωσα μερικούς αλλά επειδή είμαι και εγώ αγχωμένος θεορώ πως η αλήθεια πρέπει να μαθέναιτε γρήγορα έτσι ώστε να χουμε άμυνα για τα χειρότερα :) αυτά :)

Οχι ρε φιλε ενταξει χαλαρα....και εγω μες'το ανχος ειμαι...μενω ξαγριπνος και κοιμαμε 2-3 το μεσημερι ....και περιμενω μηπως χτιπισει το τηλ η μηπως δω κατι στο σιτε του υπουργειου.......και ολα αυτα γτ ειναι το ονειρο μ...απο μικρο παιδι ειχα τρελο κολλημα με τα πλοια.....

Νικόλας
25-09-2010, 02:13
Παιδες μολις εμαθα οτι τα αποτελεσματα εχουν βγει αλλα δεν τα εχουν ακομα δημοσιευση(τουλαγιστον οσοι ειναι απο πανελληνιες)...ενας φιλος μ...πηρε τηλ ενα γνωστο του στο υπουργειο και εμαθε οτι τον εστειλαν μακεδονια....ποιεσ ειναι οι συνθηκεσ εκει ξερει κανενας????
και μεις από πανελλήνιες είμαστε αλλά δεν έχουμε τον ''μπάρμπα'' οπότε ...
αλλά μην βιάζεστε έχουμε χρόνο ακόμα μέχρι τις 1 του μήνα ΦΕΤΑΑΑ :mrgreen::mrgreen:

pagos
25-09-2010, 12:15
καλησπέρα παιδιά, τα αποτελέσματα μου είπαν και εμένα στο τηλ πως θα βγουν δευτέρα... κ εάν όχι δευτέρα θα είναι τρίτη σίγουρα... τα πράγματα έχουν ως εξής κατά 90% ο τελευταίος που θα περάσει αμέσως χωρίς δλδ να είναι στη λίστα αναμονής θα είναι με βαθμό 16 (αυτό μου είπαν) μετά απλά είναι ανάλογα με τις θέσεις των ακαδημιών και πόσοι θα το μετανιώσουν/αλλάξουν πλώρη (για τα υπόλοιπα παιδιά στην αναμονή). αυτά

είμαι αρκετά ενημερωμένος σε ότι αφορά για τα φετινά αποτελέσματα και δεν σασ κρύβω ούτε εγώ με τη σειρά μου πως έχω τρελαθεί για την αναμονή τους... καθώς το όνοιρο μου από μικρό παιδί ήταν αυτό να γίνω καπετάνιος :) δυστηχώς όταν εγώ πήγαινα σχολίο ήταν με 17 στις πανελλήνιες και έτσι δεν έκανα καν το κόπο να κοιτάξω πόσο έγραψα... το έμαθα φέτος για το απολυτήριο και πραγματικά τρελάθηκα :Ρ οπότε παιδιά το μόνο που πρέπει να γνωρίζετε είναι πως η δουλειά αυτή δεν είναι αστεία ούτε χαλαρή το λέω γιατί το ξέρω από την οικογένεια μου καθώς όλοι ήταν ναυτικοί και μόνο ο παππούς μου ήταν καπετάνιος :Ρ :) άντε πάμε να ταράξουμε τις θάλλασσες τις ξένες να νιώσουμε ξανά έλληνες:). Καλά αποτελέσματα παιδιά!!!!

Αυτο με το 16 απο που ακριβώς βγήκε? Δική σου εικασία ειναι ή στο ειπανε απο το υπουργείο ή καποιος γνωστός σου? Μιλας για πανελληνιες ή για απολυτήριο? Να σου υπενθυμίσω πως περισυ περασανε ατομα με 9 και 12

Sizor
25-09-2010, 13:45

Φιλε μου όταν κάποιος έχει πραγματικά ένα όνειρο το κυνηγάει και δεν τον σταματάνε "εμπόδια" του τύπου υψηλές βάσεις κλπ.Μου φάνηκαν αρκετά αντιφατικά αυτά τα 2,όνειρο και υψηλές βάσεις που σε σταμάτησαν..δεν πάνε μαζί.

Sizor
25-09-2010, 13:47

Η σχολη δεν είναι υποχρεωτικά εσώκλειστη.Δηλώνεις εσωτερική η εξωτερική φοίτηση.Στην εξωτερική δεν έχεις κάποιο περιορισμό.Στην εσωτερική δικαιούσε έξοδο κάθε τεταρτη και παρασκευοσαββατοκύριακο.Μοναχα οι τεταρτοετείς έχουν το δικαίωμα να βγαίνουν οποτε θέλουν.Από εκεί και πέρα ανάλογα με την διαγωγή των σπουδαστών κρίνετε και αν τα μετρα αυτά θα τηρούνται αυστηρά η oxi.px πέρυσι που γίνανε επεισόδια με πρωτοετείς οι λιμενικοί κάνανε ελεγχους κάθε βραδυ στις 11 στους θαλάμους σημειώνοντας οποιον έλειπε.Τέλος τα δωμάτια είναι 8 ατόμων.Αντε να μπούνε extra 2 κρεβάτια μετά τις μεταγραφές σε περίπτωση που υπάρχουν πολλές αιτήσεις εσωτερικής φοίτησης

newsman
25-09-2010, 13:48
αυτοί που θα μπουν θα είναι σίγουρα τα παιδιά που πιάνουν την βάση απο τις πανελλήνιες και απο τα απολυτίρια όποιος έχει δόντι...

υγ:Η σχολή της Μακεδονίας(Μηχανιόνα) δεν είναι και από τις καλύτερες σχολές και μιλάω με απο προσωπικές εμπειρίες...
1 κυκλοφορεί κάθε καρυδιάς καρύδι(ναρκωμανείς,κλέφτες κτλ)
2 πολλοι από αυτούς είναι εσώκλειστοι
3 στην διοίκιση δεν καίγετε καρφί για το τι γίνετε στους θαλάμους
4 για τον παραπανο λόγο υπάρχουν στοβαρές πιθανότιτες η σχολή να γίνει υποχρεωτικής εξωτερικής φοίτισης καθώς έχουν ριμάξει τα πάντα από τα καλόπαιδα που έμεναν εκεί

Sizor
25-09-2010, 13:48
Αυτο με το 16 απο που ακριβώς βγήκε? Δική σου εικασία ειναι ή στο ειπανε απο το υπουργείο ή καποιος γνωστός σου? Μιλας για πανελληνιες ή για απολυτήριο? Να σου υπενθυμίσω πως περισυ περασανε ατομα με 9 και 12
Πέρυσι επίσης εισάχθηκαν 1350 άτομα ενώ φέτος 700

alekoz
25-09-2010, 16:24

Persi perase o teleuteos me 13,8 apolitirio gia pliarxon kai oxi me 9 ...

mujer_latina
25-09-2010, 17:23
Καλησπέρα σας.

Γνωρίζει κανείς βάσει τα περσυνά δεδομένα ποιες εφημερίδες θα δημοσιεύσουν τα αποτελέσματα...?

pagos
25-09-2010, 17:44
Persi perase o teleuteos me 13,8 apolitirio gia pliarxon kai oxi me 9 ...

Ειδες να μιλάω μόνο για Πλοιάρχων? Και δεν ξερω ποιοι περασανε που και με πόσο, αυτο που ξέρω ειναι οτι στον περσινό πίνακα ειδα ατομα με 9.000 και 12.000 μόρια, αρκετά κιολας. Κ αυτο που λες με 13.8 απολυτίριο μπορει να περιλαμβάνει και καποιο δίπλωμα αγγλικών, μπορει καποιος να εχει 13 και με τα αγγλικά να πηγαίνει 14 - 14.5. Επίσης παίζουνε ρόλο και οι κατηγοριες, ΠΧ στην κατηγορία των ΤΕΕ (λογικά) δεν θα εχουνε δώσει το ίδιο μεγάλος αριθμός ατόμων με τις υπολοιπες, συν του οτι σε γενικές γραμμές τα απολυτήρια ΤΕΕ εχουνε χαμηλότερες βαθμολογίες επι το πλείστον

ImmOrtall
25-09-2010, 18:13
βρε παιδια αυτα που ειπα μου τα ειπαν απο το υπουργειο ναι... και μιλαω για απολυτηριο........ για το 16 δλδ...... ειμαι κ εγω κατω απο το 16 οποτε μακαρι να μου ειπαν μπαρουφες....... περα απο αυτο φιλε μου για το οτι δεν επρεπε να με σταματησει που λες :) απο τη μια εχεις ενα τεραστιο δικιο..... αλλα εαν εσενα εκεινη τη χρονια στην οικογενεια σου μεσα πεθαιναν ατομα... δεν νομιζω πως θα κοιταγες το διαβασμα..... οπως και να εχει δεν σε κατηγορω.... απλα μην προδικαζετε γεγονοτα χωρις να γνωριζετε.... περα αυτου μακαρι να μου ειπαν μπαρουφες (δινω κ τηλ οποιος θελει για να μην νομιζει οτι τον δουλευω ακομα κ ονομα....) οσον αφορα το "δοντι" ειναι μηχανογραφημενα παιδια... δεν γινετε "δοντι" να κανει για αυτο.... :Ρ

pagos
25-09-2010, 18:17
οσον αφορα το "δοντι" ειναι μηχανογραφημενα παιδια... δεν γινετε "δοντι" να κανει για αυτο.... :Ρ

Όντως ισχύει απο φετος αυτό. Δεν γινεται να μπεις με μέσο, εχουνε αλλάξει τα παντα, ακομη και το υπουργείο απο το οποιο περνάνε τα χαρτιά πρώτα.
Πάντως μου φαίνεται υπερβολικό το 16 που σου είπανε. Θέλω να πιστεύω (ή να ελπίζω) πως αν ισχύει αφορά τα απολυτήρια ενιαίου, διαφορετικά κλάφτα χαράλαμπε..

ImmOrtall
25-09-2010, 18:18
φιλε μου εγω να δεις πως παρακαλαω να μην ισχυει....... :(

pagos
25-09-2010, 18:30
Υπομονή.. Στη χειροτερη ξαναδοκιμάζεις του χρόνου που θα ειναι (ελπιζω και παλι) καλυτερα τα πραγματα.. αυτο το 80-20 και ο τοσο μικρος αριθμος παιδιων που παίρνουν με απολυτήριο μας εχει θάψει κυριολεκτικά φετος.
Τεσπα ειναι εντελώς αλλο θεμα αυτο και καλύτερα να μη το θίξω εδω, που θέλανε να αναβαθμίσουνε την εκπαίδευση σ αυτον τον τομέα , και τις ΑΕΝ. Ειναι που υπαρχει ΕΛΕΙΨΗ Ελληνων αξιωματικών, γι αυτο παιρνουν λιγοτερα ατομα φετος... Συν του οτι η εισαγωγη κατάντησε περα για πέρα άδικη, που θα μπουνε ατομα απο Πανελληνιες με 8 και 9 και θα μείνουνε εκτός ωριμα ατομα που εχουνε αποφασήσει να ακολουθήσουνε αυτον τον κλάδο με απολυτηριο 13-14+

ImmOrtall
25-09-2010, 18:35
αστα να πανε φιλε ολα τωρα βρηκαν να τα αλλαξουν χωρις να εχουν ιδεα τι κανουν...... απο την αλλη χτυπαω τη δικη μου κεφαλι στο τοιχο γτ γ ολα φτεω εγω... θα μπορουσα αν δν τα χα παρατησει να το μαθαινα απο περυσι και οχι απο τη τηλεοραση που τοσο πολυ αντιπαθω...... (αφου η αδερφη μ στο τηλ μου το ειπε:Ρ)

pagos
25-09-2010, 18:38
Μια απο τα ίδια... Πέρισυ δε πρόλαβα την προκύρηξη για μια μερα, και έκανα τα χαρτιά φέτος. Πέρισυ θα πέρναγα σίγουρα, φέτος ειμαι με τη ψυχή στο στομα, και το κακο ειναι οτι τα ανακοινωνουνε και τοσο αργα που και να θέλεις δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο, ειναι πολυ αργα..
Πάντως απο περιέργια θα θελα να γράψουνε εδώ οσοι εχουνε δώσει με απολυτήριο ΤΕΕ , και τι βαθμό είχανε, να δουμε σε τι επίπεδα ειμαστε :rolleyes:

ImmOrtall
25-09-2010, 18:40
δεν επιτρεπετε απο τους κανονισμους αυτο :Ρ δυστηχως...... παντως και εγω απο ΤΕΕ ειμαι κ εχω 13.8/11 κ πολυτεκνια (τεχνικος εφαρμογων Υ/Η)

pagos
25-09-2010, 18:54
δεν επιτρεπετε απο τους κανονισμους αυτο :Ρ δυστηχως...... παντως και εγω απο ΤΕΕ ειμαι κ εχω 13.8/11 κ πολυτεκνια (τεχνικος εφαρμογων Υ/Η)

Έχεις δηλώσει πολύτεκνος στη προκύρηξη?

ImmOrtall
25-09-2010, 18:56
ναι κανονικά............ λογω παγιδας λες ε? εε απο την αλλη ποσοι σκεφτηκαν πως αν δηλωναν θα ηταν λαθος? :Ρ

pagos
25-09-2010, 18:58
Αν σκεφτεις οτι θα περασει μονο ενας πολύτεκνος απο τη κατηγορία σου, μαλλον κακως το έκανες με τετοιο βαθμό. Πριν λιγες μερες ειχε μπει ενα παιδι που είχε 20 και ειχε δηλώσει πολύτεκνος, αλλα δε θυμαμαι σε ποια κατηγορια ηταν. ελπιζω οχι στη δικη σου :p

ImmOrtall
25-09-2010, 19:00
ακομα και ετσι να ειναι.... (το παιδι αυτο ηταν γυναικα:Ρ κ δωσαμε την ιδια μερα τα χαρτια στον ασπροπυργο:Ρ) στις θεσεις π θα ειμαι σε αναμωνη θα χω περισσοτερες απο οτι στην αλλη κατηγορια..... δεν νομιζεις? :Ρ

lefteris89
25-09-2010, 19:49
αν βγουν τη δευτερα τελικα τα ποτελεσματα θα μας δωσουν τις 10 μερες να εμφανιστουμε στις σχολες η θα τρεχουμε με τη ψυχη στο στομα να προλαβουμε??δε καταλαβαινω τι ειναι αυτα που κανουνε..απτη μια φωναζουνε οτι θελουνε ατομα σωστα στις αεν και αλλα περι αναβαθμισης του επιπεδου και απτην αλλη ειναι σα να μας θεωρουνε δε ξερω εγω τι...
τι τελικα ιχυει???????

ImmOrtall
25-09-2010, 19:52
χαχα πολυ σοφο αυτο που ειπες :Ρ ενας θεος ξερει!!!!!! να φανταστεις οπως προειπε κ ο φιλος απο πανω κ εσυ τωρα ατομα θελουν κ ριξαν τις θεσεις 500 λιγοτερες..... αν ολα αυτα ειχαν φυλλο τοτε θα ελεγα πως ολοι τους ειναι γυναικες :Ρ αλλα λενε κ αλλα κανουνε :Ρ κ αλλα θελουνε χαχαχα

lefteris89
25-09-2010, 20:00
θα μας παρουνε φαλαγγι οι φιλιπινεζοι μου φαινεται

lefteris89
25-09-2010, 20:08
πως μπορω να μαθω τι θεση εχω περασει στις αεν?

testakross
25-09-2010, 20:33
δηλαδη αφου ο τελευταιος θα μπει με 16 εγω που εκανα τα χαρτια μου με απολυτηριο 13 δεν μπαινω σωστα???

ImmOrtall
25-09-2010, 20:59
δηλαδη αφου ο τελευταιος θα μπει με 16 εγω που εκανα τα χαρτια μου με απολυτηριο 13 δεν μπαινω σωστα???

ρε φιλε δεν ειναι σιγουρο αυτο...... εμενα το ειπε στο τηλ ενας κυριος απο τ υπουργιο... οποτε δεν ξερουμε αν ισχυει.......

fusi0n
26-09-2010, 16:00
ρε παιδια ειμαι τριτεκνος ... αμα κανω χαρτια για μεταγραφη μπορω να παω να φοιτησω κατευθειαν στην αλλη σχολη ή πρεπει να περιμενω 1.5 μηνα;

ImmOrtall
26-09-2010, 17:53
ρε παιδια ειμαι τριτεκνος ... αμα κανω χαρτια για μεταγραφη μπορω να παω να φοιτησω κατευθειαν στην αλλη σχολη ή πρεπει να περιμενω 1.5 μηνα;

συγγνωμη κιολας.... αλλα αυτο δεν νομιζω να ειναι προβλημα!!!! :Ρ ας μην ειχα ουτε για φαι λεφτα να κοιμομουν εξωω μονο να ξερα οτι περασαααααα χαχαχαχα με το πονο μας παιζεις????? λολ

Sizor
26-09-2010, 22:13
Μεταγραφές παίρνεις εύκολα,αν είσαι τριτεκνος μπορώ να πω σίγουρα.Από εκεί και πέρα τηρείται κανονικά η διαδικασία.Εγγραφη στη σχολη που πέρασες και φοιτάς σε αυτή μέχρι να ανακοινωθούν οι μεταγραφές.Επίσης είναι λιγότερο από 1.5 μηνας αν δεν κάνω λάθος.

Alex_7_
27-09-2010, 11:18
Ti sto kalo 8a ginei...8a vgoune simera ta apotelesmata...???

pagos
27-09-2010, 12:10
Ti sto kalo 8a ginei...8a vgoune simera ta apotelesmata...???
Ετσι οπως το πάνε του χρόνου τετοια εποχή...

Sizor
27-09-2010, 12:11
Βγήκανε.
Check αρχική σελίδα υπουργείου (http://www.yen.gr)

Καλή επιτυχία!

manos92
27-09-2010, 12:11
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ???????

pagos
27-09-2010, 12:13
Επιδεί η αρχική σελίδα ειναι συνεχώς κάτω, δοκιμάστε αυτό το λίνκ http://www.yen.gr/wide/home.html
Όταν λειτουργίσει το σάιτ θα μπορείτε να μπείτε εδώ κι ας ειναι κάτω η αρχική σελίδα.

Μήπως εχει τσιμπήσει κανενας το pdf με τα αποτελέσματα να το ανεβάσει εδω?

manos92
27-09-2010, 12:16
An Error Occurred ΑΥΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΑΔΕΡΦΕ..

pagos
27-09-2010, 12:17
An Error Occurred ΑΥΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΑΔΕΡΦΕ..

Το ξέρω φίλε μου, απλώς οταν λειτουργίσει ξανά το σάιτ καλύτερα να δοκιμάσεις σε αυτή τη σελίδα γιατι η αρχική πολλές φορες δεν ανοίγει, λέει πως ειναι εκτός λειτουργείας κτλ ενώ δεν είναι

Sizor
27-09-2010, 12:19
http://www.ana-mpa.gr/anaweb/attachment/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%93%CE%9F%CE%9C%CE%95%C E%9D%CE%9F%CE%99++%CE%A0%CE%9B%CE%9F%CE%99%CE%91%C E%A1%CE%A7%CE%9F%CE%99+%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A3+%C E%91%CE%95%CE%9D+%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A3++2 010-11.pdf (Πλοίαρχοι)

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/attachment/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%93%CE%9F%CE%9C%CE%95%C E%9D%CE%9F%CE%99+%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE %99%CE%9A%CE%9F%CE%99+%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A3+%CE %91%CE%95%CE%9D+%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A3++20 10-11.pdf (Μηχανικοί)

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/attachment/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3+%CE%95% CE%A0%CE%99%CE%9B%CE%91%CE%A7%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE %A9%CE%9D+%CE%A0%CE%9B%CE%9F%CE%99%CE%91%CE%A1%CE% A7%CE%A9%CE%9D+2010-11.pdf (Πλοίαρχοι Επιλαχόντες)

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/attachment/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3+%CE%95% CE%A0%CE%99%CE%9B%CE%91%CE%A7%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE %A9%CE%9D+%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%99%CE% 9A%CE%A9%CE%9D+2010-11.pdf (Μηχανικοί Επιλαχόντες)

Οι επιτυχόντες πρέπει να παρουσιαστούν για εγγραφή όχι αργότερα από την 08η Οκτωβρίου 2010, ημέρα Παρασκευή, διαφορετικά χάνουν το δικαίωμα εγγραφής τους.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή σπουδαστών στις ΑΕΝ είναι τα εξής:

1.Αστυνομική ταυτότητα και μια φωτοτυπία αυτής

2.Τέσσερις (04) φωτογραφίες

3.Πρωτότυπο απολυτήριο (εάν δεν έχει κατατεθεί).

Καλή Επιτυχία!

Alex_7_
27-09-2010, 12:21
http://www.ana-mpa.gr/anaweb/attachment/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%93%CE%9F%CE%9C%CE%95%C E%9D%CE%9F%CE%99++%CE%A0%CE%9B%CE%9F%CE%99%CE%91%C E%A1%CE%A7%CE%9F%CE%99+%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A3+%C E%91%CE%95%CE%9D+%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A3++2 010-11.pdf (Πλοίαρχοι)

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/attachment/%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%91%CE%93%CE%9F%CE%9C%CE%95%C E%9D%CE%9F%CE%99+%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE %99%CE%9A%CE%9F%CE%99+%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A3+%CE %91%CE%95%CE%9D+%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A3++20 10-11.pdf (Μηχανικοί)

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/attachment/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3+%CE%95% CE%A0%CE%99%CE%9B%CE%91%CE%A7%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE %A9%CE%9D+%CE%A0%CE%9B%CE%9F%CE%99%CE%91%CE%A1%CE% A7%CE%A9%CE%9D+2010-11.pdf (Πλοίαρχοι Επιλαχόντες)

http://www.ana-mpa.gr/anaweb/attachment/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3+%CE%95% CE%A0%CE%99%CE%9B%CE%91%CE%A7%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE %A9%CE%9D+%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%99%CE% 9A%CE%A9%CE%9D+2010-11.pdf (Μηχανικοί Επιλαχόντες)

Καλή Επιτυχία!
File,den mou anoigoune ta link pou edwses...!!!

cptvlg
27-09-2010, 12:30
Πιο πιθανό είναι εδώ (http://tidis.yen.gr/):
Και μετά δελτία τύπου ημέρας
Πλοίαρχοι (http://tidis.yen.gr/upload/ypen_docs_final/20100927/1285575226-19391.pdf)
Μηχανικοί (http://tidis.yen.gr/upload/ypen_docs_final/20100927/1285575227-19391.pdf)
Επιλαχόντες (http://tidis.yen.gr/upload/ypen_docs_final/20100927/1285575229-19391.pdf) Πλοίαρχοι
Επιλαχόντες (http://tidis.yen.gr/images/docs/PDF.gif)Μηχανικοί

paragadi
27-09-2010, 12:30
Παιδιά μην το παλεύεται άλλο από το Υπουργείο!!!!! Πηγαίνεται στο google και γρέψτε ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΙ ΠΛΟΙΑΡΧΟΙ ή ΜΗΧΑΝΙΚΟΊ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 2010 και πηγαίνετε στην πρώτη σελίδα που θα σας ανοίξει!!!!! Καλή επιτυχία!!!! :D

Sizor
27-09-2010, 12:32
http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=9144001

pagos
27-09-2010, 12:36
Περασανε ατομα με 6 και δεν περασανε με 15. Απιστευτο.
Με τους επιλαχόντες ξέρει κανεις τι ακριβώς γίνεται?
Αυτη η Σειρα Επιτυχ. τι ειναι?

Sizor
27-09-2010, 12:40
Περασανε ατομα με 6 και δεν περασανε με 15. Απιστευτο.
Με τους επιλαχόντες ξέρει κανεις τι ακριβώς γίνεται?
Αυτη η Σειρα Επιτυχ. τι ειναι?
Κοίτα και τις κατηγοριες φιλε μου.Κατά 99% όσοι περάσανε με 6 είναι στην πρώτη κατηγορια,αυτή δηλαδή των πανελλαδικών ;)
Η σειρά επιτυχίας είναι η σειρά που μπήκες στη σχολη.Αν έχεις σειρά επιτυχίας 5 πχ έχεις μπει πέμπτος με άλλους 4 πριν από σένα.

vaggos_saos
27-09-2010, 12:49
Καλησπερα παιδια!!:) εγω ειμαι στον πινακα επιλαχοντων και σειρα επιτυχιας 336, ειναι καλο αυτο??:confused: αν μπορει ας με κατατοπισει καποιος.! Ευχαριστω πολυ!!:D

fusi0n
27-09-2010, 12:50
περασα και γω εκει π ηθελα και δεν θα χρειαστει να κανω μεταγγραφη... αυτο που με παρεξενευσε ειναι οτι το πτυχιο των αγγλικων μου μετρησε για 1000 ενω στην προκηρηξη εγραφε οτι μετραει για 1500 και στην σχολη π ειχα παει ο υπευθυνος εκει ειχε γραψει 1500 στην αιτηση... τεσπα! δεν βαριεσαι!

pagos
27-09-2010, 12:51
Αν δεν εχεις μπει στη σχολή τι ρόλο παιζει η σειρά επιτυχίας στους επιλαχόντες?
Βλέπω άτομο που εχει σειρα επιτυχιας 40 στην ιδια κατηγορια, ενω εγω έχω πολυ χαμηλότερο (ναι, ειμαι στους επιλαχόντες!).
Πέραν αυτού έχουμε καμιά ελπίδα να μπούμε οσοι δεν περασαμε ή να τα παρατήσουμε για φέτος?

Mks
27-09-2010, 12:55
και εγω φιλε pagos εχω Σειρά Επιτυχιας 72 και αλλοι εχουν πολυ παραπανω στην ιδια κατηγορια στους εισαγωμενουσς και ειμαι επιλαχοντας τι ρολο βαραει αυτο?

paragadi
27-09-2010, 13:07
Όσο πιο μικρή είναι η σειρά επιτυχία σας τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχετε να σας επιλέξουν αργότερα να πάρετε τη θέση κάποιου άλλου που θα παρατήσει τη σχολή.....:o

fusi0n
27-09-2010, 13:12
γνώση της αγγλικής γλώσσας, θα λαμβάνουν επί πλέον 1500 μονάδες στον γενικό βαθμό του
• Πιστοποιητικό TEST OF ENGLISH FOR INTERNATIONAL COMMUNICATION (TOEIC) του
EDUCATIONAL TESTING SERVICE / CHAUNCEY USA με βαθμολογία από 785 έως 900 ή

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ 955 Μ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑΝ... ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1500!!!! ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ!!! ΜΕΧΡΙ 900 ΛΕΕΙ...ΑΝΑΠΗΡΟΙ....

pagos
27-09-2010, 13:18
Όσο πιο μικρή είναι η σειρά επιτυχία σας τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχετε να σας επιλέξουν αργότερα να πάρετε τη θέση κάποιου άλλου που θα παρατήσει τη σχολή.....:o

Οι κατηγορίες παίζουνε ρόλο? ΠΧ αν φύγει καποιος απο την κατηγορια 3-1 θα πάρουνε καποιον επιλαχόν απο την 3-1 ή γενικώς τον αμέσως επόμενο βαθμολογικά ?

alekoz
27-09-2010, 13:30
Pali me ton P... agalia ante kai tou xronou :D
Mia , duo e stin triti...

τρελοΣυριανος
27-09-2010, 13:30
Mηχανικων ΧΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ Μ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΙΤΑ......ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ......

manos92
27-09-2010, 13:32
ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τρελοΣυριανος
27-09-2010, 13:35
Παιδες...ξερετε αν θα μασ παρουν καποιο τηλ για να μας ενημεροσουν??....

vaggos_saos
27-09-2010, 13:45
καλησπερα!! Ποσα ειναι συνολικα ολα τα ατομα πλοιαρχων που ειναι στους επιτυχοντες??

fusi0n
27-09-2010, 13:45
1071 :P ..

Νικόλας
27-09-2010, 15:14
Ωραία Πρέβεζα με στείλαν(μια από τις τελευταίες επιλογές μου) κανείς άλλλος ??
να κάνω και μια ερώτηση.βάση των οικονομικών συνθηκών όποιος δεν κατέχει κουμπαρά τι κάνει οεο ?:confused:
ελπίζω να μου δώσουν μεταγραφή είμαι και τρίτεκνος

apprentice off
27-09-2010, 15:27
Περασα και εγς πρεβεζα στην πρωτη μου επιλογη. αν ειναι κανεις αλλοσ και ενδιαφερεται για συγκατοικηση ασ στειλει μυν!

Pavliaris
27-09-2010, 17:10
Παιδες...ξερετε αν θα μασ παρουν καποιο τηλ για να μας ενημεροσουν??....

Αν εισαι επιλαχων θα σε παρουν καποια στιγμη αν περασεις καπου. Αν περασες κανονικα οχι εσυ πρεπει να παρεις τηλεφωνο στην σχολη που περασες και να πας απο εκει καποια στιγμη να κανει την εγγραφη σου.

Pavliaris
27-09-2010, 17:11
Κανεις που να περασε κεφαλονια (ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ) ??????????????

unibomb
27-09-2010, 19:54
Τελικα δεν αρχιζει η σχολη 1/10?

τρελοΣυριανος
27-09-2010, 19:57
Αν εισαι επιλαχων θα σε παρουν καποια στιγμη αν περασεις καπου. Αν περασες κανονικα οχι εσυ πρεπει να παρεις τηλεφωνο στην σχολη που περασες και να πας απο εκει καποια στιγμη να κανει την εγγραφη σου.

οχι ευτιχως περασα χιο οποτε αυριο θα παρω τηλ.....

alkiviadis
28-09-2010, 12:31
Τελικα δεν αρχιζει η σχολη 1/10?

Η σχολή αρχίζει κανονικά 1/10 γ αυτούς που έχουν εγγραφεί(δευτεροετείς κλπ.)για τους υπόλοιπους όπως έχει αναφερθεί πιο πάνω υπάρχει περιθώριο μέχρι 8/10..Ρίχνετε και καμιά ματιά πριν γράψετε ό,τι σας κατέβει...

haytek
28-09-2010, 13:02
Ωραία Πρέβεζα με στείλαν(μια από τις τελευταίες επιλογές μου) κανείς άλλλος ??
να κάνω και μια ερώτηση.βάση των οικονομικών συνθηκών όποιος δεν κατέχει κουμπαρά τι κάνει οεο ?:confused:
ελπίζω να μου δώσουν μεταγραφή είμαι και τρίτεκνος

Στην Πρέβεζα υπάρχει η δυνατότητα εσωτερικής φοίτησης δηλαδή να μείνεις μέσα στη σχολή..Οπότε αν τα οικονομικά δεν είναι αρκετά , τότε μένεις μέσα..

dimitris cpt
28-09-2010, 13:43
ΠΑΙΔΙΑ Ο ΤΕΛΕΥΤΕΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΕΚΛΗΣΕ ΤΗΝ ' ΠΟΡΤΑ' ΜΕ ΠΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΜΠΗΚΕ??

manos92
28-09-2010, 14:33
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 11/10 ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ .....ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ

unibomb
28-09-2010, 19:56
Η σχολή αρχίζει κανονικά 1/10 γ αυτούς που έχουν εγγραφεί(δευτεροετείς κλπ.)για τους υπόλοιπους όπως έχει αναφερθεί πιο πάνω υπάρχει περιθώριο μέχρι 8/10..Ρίχνετε και καμιά ματιά πριν γράψετε ό,τι σας κατέβει...

Οτι πεις.........

alkiviadis
28-09-2010, 22:40
Οτι πεις.........

Αν έχεις κάποια αντίρρηση πέστο μου σε pm..

amfibios
28-09-2010, 23:37
ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΑΕΝ.

newsman
29-09-2010, 00:19
Παιδιά(τρόπος του λέγειν)!Πήγα το 1ο εκπαιδευτικό ταξίδι και δυστυχώς έκατσα μόνο 4 μήνες και 20 μέρες.Το λάτρεψα το πλοίο.Ήμουν σε ποντοπόρο φορτηγό και αν και δεν έπιασα καλά λιμάνια αν μου έλεγαν να ξαναμπαρκάρω τώρα(μετά από ένα μήνα)θα έλεγα χίλια ναι χωρίς δεύτερη σκέψη.Δεν είχα κανένα βίσμα στο πλοίο ή στην εταιρία και ο μισθός μου είναι από τους πιο χαμηλούς(1000 ευρώ κλειστός χωρίς extra και υπερωρίες).Ο Γραμματικός μου είπε οτι όσοι είμαστε σε αυτό το επάγγελμα είμαστε άτομα που δεν θα μπορούσαν να στεριόσουν σε καμία άλλη δουλειά ή άτομα που τους έσπρωξε η ανάγκη ή αυτοί που έχουν τρελή αγάπη στην θάλασσα.Όλοι εκτός βαποριού μου έλεγαν και λένε φυγε όσο είναι νωρίς, εγώ όμως δεν θα τα παρατήσω για κανένα λόγο(έτσι το βλέπω τώρα).Τα συμπεράσματα δικά σας!

Second Apprendice Officer (όπως με αποκαλούσαν και οι Φιλλιπινέζοι ναύτες)

Dark_kronos
29-09-2010, 06:48
Στις Α.Ε.Ν. δυστιχος δεν σε περνει, η τελευτεα προκυριξη (που ουτος η αλλος την εχασες, θα επρεπε να περιμενεις μεχρι του χρονου) ειχε σαν οριο ηλικιας τα 26 (αν θυμαμε καλα, αλλα σιγουρα ητανε κατω απο 30).
Τωρα για ιδιωτικες σχολες δεν ξερω, πιθανο ομως να μην εχουν οριο ηλικιας.

newsman
29-09-2010, 09:30
παιδιά!ήρεμα!δεν είμαστε στο καράβι!chiiiillll!

mujer_latina
29-09-2010, 12:40

Συγχαρητήρια συνάδελφε! Να σου πω τι ακριβώς ήθελαν για την εγγραφή? Κάνεις και κάποια υπεύθυνη δήλωση μαζί με τα δικαιολογητικά που καταθέτεις?
Γνωρίζεις από τι ώρα μέχρι τι ώρα γίνονται οι εγγραφές? Άρα μαθήματα για εμάς τους πρωτοετείς από 11/10 :) Σούυυυυυυυυυυυπερ! Άντε και καλή μας αρχή!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις πληροφορίες!

pagos
29-09-2010, 13:47
Έχω μια απορία.. Με τους επιλαχόντες πως ακριβώς λειτουργεί το θέμα? Μέχρι τη σειρα επιτυχίας ειναι ξεκάθαρο το θέμα, αλλα μετα μπερδεύει αρκετά. ΠΧ στους επιλαχόντες υπαρχουνε ατομα ΜΟΝΟ της 3ης γενικής κατηγορίας. Αν δεν πάνε να γραφτούνε παιδιά που περάσανε απο πανελλήνιες (1η κατηγορία) θα πάρουνε άτομα απο την λίστα των επιλαχόντων ή ατομα απο Πανελλήνιες? Διοτι στη προκύρηξη έγραφε πως όταν φύγει κάποιος ή αδειάσει καποια θέση παίρνει τη θέση του άτομο της ίδιας κατηγορίας, κ αν δεν υπάρχει, της αμέσως επόμενης.

fusi0n
29-09-2010, 14:25
αυτός που έκλεισε την πόρτα ήταν ο 96ος με 16,600...

dimitris cpt
29-09-2010, 14:28
ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΙΟΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΙΣ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕ 6.000 ΜΟΡΙΑ ....ΑΠΟ ΑΠΟΛΥΤΙΟ Η ΑΠΟ ΠΑΝΕΛΙΝΙΕΣ???

alkiviadis
29-09-2010, 17:05
Συγχαρητήρια συνάδελφε! Να σου πω τι ακριβώς ήθελαν για την εγγραφή? Κάνεις και κάποια υπεύθυνη δήλωση μαζί με τα δικαιολογητικά που καταθέτεις?
Γνωρίζεις από τι ώρα μέχρι τι ώρα γίνονται οι εγγραφές? Άρα μαθήματα για εμάς τους πρωτοετείς από 11/10 :) Σούυυυυυυυυυυυπερ! Άντε και καλή μας αρχή!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις πληροφορίες!

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω..Δεν θυμάμαι πολύ καλά αλλά νομίζω πως απλά συμπληρώναμε μια αίτηση εγγραφής και αυτό ήταν όλο..Απλά πάρε μαζί σου την αστυνομική σου ταυτότητα,4 φωτογραφίες και το πρωτότυπο απολυτήριο αν γράφτηκες με απολυτήριο και δεν το έχεις δώσει..Πήγαινε 9 με 12 και θα είσαι μια χαρα..

ChiefMate
29-09-2010, 21:22
Second Apprendice Officer (όπως με αποκαλούσαν και οι Φιλλιπινέζοι ναύτες)

Πρωτα απ ολα μαθε να το γραφεις σωστα,δευτερον κοψε κατι......
Κ τριτον να μην δινεις βαση σε οσα σου λενε,να μιλας με την δουλεια σου κ οχι με το πως σε αποκαλουσαν οι Φιλιπινεζοι ή οι Αρχικαπετανιοι...Ετσι θα πας μπροστα!

newsman
30-09-2010, 00:26
ok....μάλλον με παρεξήγισες ChiefMate....Δεν το παίζω ιστορία και το πως με φώναζαν οι Φιλλιπινέζοι το είπα χαρητολογόντας...απλός είπα μία προσωπική άποψη.Το apprentice είναι με t και όχι με d(έχεις δίκιο το λάθος είναι εκ παραδρομής).Τέλος το τι δουλειές και τι ρόλο βάραγα στο βαπόρι δεν νομίζω ότι είμαι ο αρμόδιος να πω αν ήταν δύσκολες ή εύκολες.

ChiefMate
30-09-2010, 10:42
Τωρα μου τα λες καλα!Ευγε!

jim mech
01-10-2010, 15:13
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω..Δεν θυμάμαι πολύ καλά αλλά νομίζω πως απλά συμπληρώναμε μια αίτηση εγγραφής και αυτό ήταν όλο..Απλά πάρε μαζί σου την αστυνομική σου ταυτότητα,4 φωτογραφίες και το πρωτότυπο απολυτήριο αν γράφτηκες με απολυτήριο και δεν το έχεις δώσει..Πήγαινε 9 με 12 και θα είσαι μια χαρα..
παιδια γεια σας,συγχαρητηρια σ ολους οσους μπηκαν στις σχολες,εγω παω κρητη στην 1η μου προτιμηση,εκτος απο τα παραπανω τι αλλο χρειαζεται να εχουμε μαζι μας οταν παμε στη σχολη για να μεινουμε μεσα.πρεπει να εχουμε σεντονια πετσετες??τι μας παρεχουν σαν πρωτοετεις??για να δω τι να παρω μαζι μου απο το σπιτι γιατι ειμαι απο πατρα δεν εχω ευκαιρια για περα δωθε.οποιος ξερει ας απαντησει.συγνωμη αν τα εχετε ξαναπει αλλα ειμαι φρεσκος στο σαιτ και δεν ξερω πολλα.

alkiviadis
01-10-2010, 15:58
παιδια γεια σας,συγχαρητηρια σ ολους οσους μπηκαν στις σχολες,εγω παω κρητη στην 1η μου προτιμηση,εκτος απο τα παραπανω τι αλλο χρειαζεται να εχουμε μαζι μας οταν παμε στη σχολη για να μεινουμε μεσα.πρεπει να εχουμε σεντονια πετσετες??τι μας παρεχουν σαν πρωτοετεις??για να δω τι να παρω μαζι μου απο το σπιτι γιατι ειμαι απο πατρα δεν εχω ευκαιρια για περα δωθε.οποιος ξερει ας απαντησει.συγνωμη αν τα εχετε ξαναπει αλλα ειμαι φρεσκος στο σαιτ και δεν ξερω πολλα.

Πήγαινε μερικές σελίδες πίσω σε αυτό το topic και θα βρείς απαντήσεις σε όλες σου τις ερωτήσεις..Για αλλαγή σελίδας υπάρχει πάνω και κάτω δεξιά αντίστοιχη επιλογή,είναι πολύ εύκολο φαντάζομαι..

beholder_86
02-10-2010, 12:27
Γεια σας και από μένα!
Συγχαρητήρια στα παΐδια που εισήχθησαν φέτος…
Έχω μια απορία: γνωρίζει κάποιος με ποιο τρόπο λειτουργούν οι μεταγραφές;
Δηλαδή, αν έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πάνε ασχέτως πόσο κόσμο έχει στη σχολή που σε δέχονται; η είναι προτιμότερο να ζητήσω μεταγραφή σε περιοχή που ναι μεν είναι λίγο πιο μακριά από την κοντινότερη στο σπίτι μου σχολή αλλά έχει την άνεση να φιλοξενήσει περισσότερους φοιτητές…

Πχ εγώ πέρασα κεφαλονια. Αλλα είμαι από Κρήτη, έχω περισσότερες πιθανότητες στα Χανιά ή πχ στον Ασπρόπυργο?

mpakos
02-10-2010, 13:18
Παιδια σορρυ αλλα επειδη δεν μπορω ν βρω τ παλαιοτερο post με τα λεωφορεια κ γενικα με τ μεσα τ οποια μπορει καποιος ν παει στη σχολη στον Ασπροπυργο...αν γινεται να τ θυμισει καποιος η καποιος π τα ξερει ας τ γραψει μια φορα....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

gkanelis
02-10-2010, 14:20
Από Πλατεία Κουμουνδούρου: Α16, Β16, Γ16
Από Αιγάλεω: στάση Εσταυρωμένος (έξω από το Μετρό): Α16, 866(από την πλευρά προς Αθήνα όμως λόγω του ότι κάνει τοπικό δρομολόγιο)
Από Πειραιά: Πλατεία Καραϊσκάκη: 871, 845
Η στάση της σχολής λέγεται Λουζιτάνια

mpakos
02-10-2010, 16:39
Από Πλατεία Κουμουνδούρου: Α16, Β16, Γ16
Από Αιγάλεω: στάση Εσταυρωμένος (έξω από το Μετρό): Α16, 866(από την πλευρά προς Αθήνα όμως λόγω του ότι κάνει τοπικό δρομολόγιο)
Από Πειραιά: Πλατεία Καραϊσκάκη: 871, 845
Η στάση της σχολής λέγεται Λουζιτάνια
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:):)

vaggos_saos
04-10-2010, 11:27
Καλησπερα παιδια!! Ειμαι στον πινακα των επιλαχοντων και σειρα 336. ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχουν πιθανοτητες να μπω στη σχολη, η να μην ελπιζω τιποτα? Σας ευχαριστω πολυ!!!:o

pagos
04-10-2010, 13:34
Καλησπερα παιδια!! Ειμαι στον πινακα των επιλαχοντων και σειρα 336. ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχουν πιθανοτητες να μπω στη σχολη, η να μην ελπιζω τιποτα? Σας ευχαριστω πολυ!!!:o

Αν εννοεις Σειρα επιτυχιας τοτε όχι, δεν υπάρχει καμια περίπτωση δυστιχώς.
Εγώ ειμαι με σειρά 20 και εχω χασει σχεδον κάθε ελπίδα. Άσε που δεν κανουνε ξεκάθαρο πως ακριβώς θα γίνει η διαλογή ανάμεσα στις κατηγορίες αμα φύγουν παιδια απο τις πανελλήνιες

gkanelis
04-10-2010, 13:36
stis 10 den arxizete?

fusi0n
04-10-2010, 14:29
παιδιά η σχολή της συρου τι λεει; εντυπωσεις;

Apostolos
04-10-2010, 15:02
Παλαιότερα ήταν απο τις καλύτερες... Ακόμη και τώρα κυριαρχει η οικογενιακή αίσθηση μάθησης λόγω μικρού όγκου σπουδαστών... Αν ξαναείχα την ευκαιρία να ξαναπαω στη σχολή πάλι την Σύρο θα επέλεγα

fusi0n
04-10-2010, 15:33
και μενα μια τετοια αισθηση μου αφησε π την επισκεφτηκα σημερα για να κανω την εγγραφη...! απο συνθηκες μεσα πως ειναι σημερα; ξερει κανενας;

επίσης... εμείς οι φοιτητες των ΑΕΝ δικαιουμαστε φοιτητικο πασο; αν ναι ποτε το παιρνουμε;

jim mech
04-10-2010, 19:03
γεια σας, μπορει να μου πει καποιος οι κατηγοριες 01/01, 02/01,32/01,31/01,τι σημαινει φανταζομαι γενικο λυκειο,επαλ, απολυτηριο,ειναι ετσι??

Dark_kronos
05-10-2010, 08:12
stis 10 den arxizete?

Δευτερα, 11 του μηνα.

gkanelis
05-10-2010, 21:37
στις εξετασεις θωρακα τι ακριβως ψαχνουν? τι σκοπο εχουν?

ImmOrtall
08-10-2010, 14:45
καλησπερα παιδια!!!! τελικα εγω δεν τα καταφερα να μπω καθως ειμαι 5ος επιλαχων με πολυτεκνια..... και 5 αυτοι που πανε... οποτε ειναι δυσκολο να μην πανε 5 παιδια :Ρ οποτε ελπιδες καμια...... εγω θα ξεκινιση πρακτικη εξασκηση πρωιπηρεσια στη θαλασσα δλδ... για να παρω μορια ειναι 9μηνη.... αλλα θα ηθελα απο καποιον γνωστη πως και τι ακριβως παιζει με αυτο.... δλδ σε ποιες ετεριες μπορω να απευθυνθο και τετοια :) οποιος μπορει παρακαλω βοηθηστε... ευχαριστω :) παντως με αυτο θα εχω 19000 μορια :Ρ μπαινω σιγουρα :) επειτα ετσι κ αλλιως για καπετανιος παω.... ας αρχισω απο τωρα τη θαλασσα :) ευχαριστω

Joyrider
08-10-2010, 15:07
στις εξετασεις θωρακα τι ακριβως ψαχνουν? τι σκοπο εχουν?

Αν είναι σε καλή κατάσταση οι πνεύμονες και εάν υπάρχει ιστορικό φυματίωσης.

gkanelis
08-10-2010, 19:00
thanks Joyrider (http://www.nautilia.gr/forum/member.php?u=13668)

Sizor
08-10-2010, 22:18
καλησπερα παιδια!!!! τελικα εγω δεν τα καταφερα να μπω καθως ειμαι 5ος επιλαχων με πολυτεκνια..... και 5 αυτοι που πανε... οποτε ειναι δυσκολο να μην πανε 5 παιδια :Ρ οποτε ελπιδες καμια...... εγω θα ξεκινιση πρακτικη εξασκηση πρωιπηρεσια στη θαλασσα δλδ... για να παρω μορια ειναι 9μηνη.... αλλα θα ηθελα απο καποιον γνωστη πως και τι ακριβως παιζει με αυτο.... δλδ σε ποιες ετεριες μπορω να απευθυνθο και τετοια :) οποιος μπορει παρακαλω βοηθηστε... ευχαριστω :) παντως με αυτο θα εχω 19000 μορια :Ρ μπαινω σιγουρα :) επειτα ετσι κ αλλιως για καπετανιος παω.... ας αρχισω απο τωρα τη θαλασσα :) ευχαριστω
Κενή θέση μπορεί να δημιουργηθεί για διαφορους λόγους.Σκοπός των επιλαχόντων είναι να δημιουργηθεί μια πρώτη εικόνα με τους πρώτους εισαχθέντες και ότι κενή θέση υπάρχει να καλυφθεί με αυτούς.Επίσης προς ενημέρωση σου πέρυσι πήρανε 110 επιλαχόντες.Το μονο που με σκαλώνει και δεν σου λέω ότι έχεις μεγάλες πιθανότητες να μπεις είναι η πολυτεκνία.Δεν έχω ιδέα τι παίζει.

alekoz
08-10-2010, 23:32

Prota prepi na vgalis nautiko filadio (xartoura , iatrikes eksetasis kai swstika pou diarkoun 2 bdomades ) to diskolo einai na vris na mparkaris...

ImmOrtall
09-10-2010, 02:20
δεν εχω και αλλη λυση :) επισεις γτ οχι? γ πλοιαρχος θα παω οποτε ξεκιναω απο τωρα :) οκ ρε παιδια θα ψαξω να μπαρκαρω οσο πιο νωρις αρχισω τ ψαξιμο τοσο τ καλυτερο :) ευχαριστωωω ξανα!!! παντως του χρονου θα χω 19780 μορια :Ρ μπαινω σιγουρα χεχεχεχεχεχ :)

Νικόλας
09-10-2010, 02:38
βασικά μπορείς να βγάλεις και κόκκινο ναυτικό φυλλάδιο χωρίς σωστικά !

ImmOrtall
09-10-2010, 20:27
βρε ολα θα τα βγαλω θα παω εκει στο λιμεναρχειο και θα τα βγαλω ολα δεν με σταματαει τπτ!!!!! :)

pagos
11-10-2010, 13:35
Σήμερα δε θα βγαίνανε οι επιλαχόντες κ πιοι θα περάσουνε στη θέση ποιών? Ανακοινώνονται κάπου αυτά? Ή το υπουργείο παίρνει τηλ απλώς?

ImmOrtall
11-10-2010, 17:23
σημερα οι σχολες εστειλαν τον αριθμο που εισαγωντε και ποιοι ειναι αυτοι που δεν πηγαν οποτε καποιες κενες θεσεις απο διαφορες κατηγοριες εχουν διμηουργιθει.... το υπουργιο θα καλεσει ολους τους επιλαχοντες που θα περασουν απο αυριο τριτη! :) αυτα φιλακια τωρα παω λιμεναρχειο να βγαλω τα χαρτια γ τη πρακτικη:) :Ρ

gkanelis
16-10-2010, 01:07
γεια σας. μου ειπαν οτι για τον πρωτο εισακτεο ειπαρχει καποιο χρηματικο επαθλο αληθευει κατι τετοιο?

DiMa_GR
18-10-2010, 16:11
Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω αν γραφτείς στην σχολή και για κάποιο λόγο δεν μπορέσεις να πας σε διώχνουν ή μπορείς να πας αργότερα να συνεχίσεις όπως στα πανεπιστήμια ?

Νικόλας
18-10-2010, 18:35
και γω την εχω αυτή την απορρία
βασικά νομίζω οτι άμα ξεπεράσεις τις απουσίες απλά χάνεις το 6 μηνό και συνεχίζεις ατο επόμενο αλλά αν το ξαναχάσεις σε διώχνουν
δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά ας μας πει και κάποιος που ξέρει καλύτερα

Νικόλας
19-10-2010, 02:15
για δείτε εδώ
http://tsimpidas.blogspot.com/2010/10/blog-post_19.html

gkanelis
22-10-2010, 00:21
γειας σας.
μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να δω αν περναω το οπτικο τεστ γιατι θελω να περασω φετος στην σχολη και θα μου ερχοταν καπως αν δεν περναγα λογο μιωπιας και συναμα να χασω μια χρονια αδικα μεχρις να κανω λειζερ

Joyrider
22-10-2010, 02:24
Εdit κοίτα εδώ είναι από τη φετινή προκύρηξη...

ε. Η οπτική οξύτητα και αντίληψη χρωμάτων που απαιτείται κατά ειδικότητα είναι η ακόλουθη:
Οπτική οξύτητα
χωρίς γυαλιάμε γυαλιάΑντίληψη χρωμάτων(1) Υποψήφιοι
ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ4/10-4/10
ή 5/10-3/107/10-7/10Σε (10) ISHIHΑRA που δείχνονται
επιτρέπονται (3) σφάλματα.(2) Υποψήφιοι
ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ2/10-2/106/10-6/10Αναγνώριση τρίχρωμου φανού

http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/plhrofories-panellhnies/507-prokhryxh-eisagwghs-akadhmies-emporiku-navtiku.html

takaros
24-10-2010, 15:33
Φιλε μου εχουν ανοιξει και ιδιωτικες ΑΕΝ??? Γιατι δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...

Joyrider
24-10-2010, 16:21
Φιλε μου εχουν ανοιξει και ιδιωτικες ΑΕΝ??? Γιατι δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...

Ιδιωτικές ΑΕΝ δεν υπάρχουν, στην Ελλάδα τουλάχιστον.Παλαιότερα υπήρχαν τα ναυτικά λύκεια και οι ιδιωτικές σχολές ΠΡΩΤΑΓΟΡΑΣ, ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ κλπ, αν υπάρχουν ακόμα μπορείς να ρωτήσεις εκεί.

mparkaroutsos
25-10-2010, 03:41
πολύ σωστά θυμάσαι μεχρι 26 χρονών σε πέρνουν μετά δεν γίνεται...και εγω μέγαλος μπήκα και τελευταίο χρόνο πρόλαβα!!!

gkanelis
25-10-2010, 09:38
Εdit κοίτα εδώ είναι από τη φετινή προκύρηξη...

ε. Η οπτική οξύτητα και αντίληψη χρωμάτων που απαιτείται κατά ειδικότητα είναι η ακόλουθη:
Οπτική οξύτητα
χωρίς γυαλιάμε γυαλιάΑντίληψη χρωμάτων(1) Υποψήφιοι
ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ4/10-4/10
ή 5/10-3/107/10-7/10Σε (10) ISHIHΑRA που δείχνονται
επιτρέπονται (3) σφάλματα.(2) Υποψήφιοι
ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ2/10-2/106/10-6/10Αναγνώριση τρίχρωμου φανού

http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/plhrofories-panellhnies/507-prokhryxh-eisagwghs-akadhmies-emporiku-navtiku.html

ναι απλως αναρωτιεμαι πως μπορω να δω αν περναω το τεστ απο τωρα ωστε αμα δεν το περναω να παω να κανω λεισερ.

SAILORAMF
03-11-2010, 13:23
Φιλε, βρες εναν οφθαλμίατρο της υγειονομικης επιτροπής και κάνε μια επίσκεψη για να εισαι σίγουρος

SAILORAMF
03-11-2010, 13:27
ναι απλως αναρωτιεμαι πως μπορω να δω αν περναω το τεστ απο τωρα ωστε αμα δεν το περναω να παω να κανω λεισερ.

Φίλε το καλύτερο ειναι να βρεις ενα οφθαλμίατρο της Υγειονομικής
επιτροπής και να πας να σε εξετάσει

Νικόλας
03-11-2010, 13:49
παιδιά ξέρει κανεις αν τις μεταγγραφές τις βάζουν στο σαιτ του υπουργείου ?:confused:

el_loco
03-11-2010, 17:11
παιδια με την μυοπεια τι γινεται???ποιο ειναι το οριο??και ακομα στο τεστ για κολυμπι τι ακριβως πρεπει να κανεις??ευχαριστω εκ των προτερων

condor
03-11-2010, 17:26
κοίτα στις προηγούμενες σελίδες. Οι ερωτήσεις σου έχουν ήδη απαντηθεί πολλές φορές

gkanelis
04-11-2010, 23:18
Φιλε, βρες εναν οφθαλμίατρο της υγειονομικης επιτροπής και κάνε μια επίσκεψη για να εισαι σίγουρος

και που θα βρω εγω ποιος ειναι στην επιτροπη?

Joyrider
05-11-2010, 00:25
και που θα βρω εγω ποιος ειναι στην επιτροπη?

Δεν χρειάζεται βρε φίλε να ψάχνεις να βρείς οφθαλμίατρο της ΑΝΥΕ, κάνε μιά βόλτα στον οπτομετρικό/οπτικό σου και ζήτα του να σε υποβάλει στα τέστ που αναφέρει η προκύρηξη ;) ...απλό είναι.

capt. Jack Aubrey
08-11-2010, 15:22
Όντως, αντί να φορτώνουν τους σπουδαστές με χρήσιμες γνώσεις και κρίσιμες δεξιότητες τους φορτώνουν τα μυαλά με αέρα κοπανιστό. Ε, ο καθένας προσφέρει ότι έχει... Το σύστημα της ναυτική εκπαίδευσης πάσχει.
Γι΄αυτό πρέπει κανέις να κοπιάσει για να πετύχεί αυτό που θέλει και αυτό σημαίνει προσωπική μελέτη και ενδιαφέρον πέραν από το τυπικά που προσφέρει το επίσημο σύστημα της ελληνικής ναυτικής εκπαίδευσης...

Σαφώς και εχεις δίκιο σ' αυτό θυμάμαι οταν πρωτομπαρκάρισα ήταν τόσο φούσκωμένο το μυαλό μου απο την σχολή που πήγα περίμενα να μου στρώσουν κοκκινο χαλί και να με περίμενουν αλλα τελικα δεν ήταν ετσι και δεν εχω παράπονο γι αυτό. Το ναυτικο επαγγελμα πρέπει να το μάθεις απο ¨κάτω¨ κι οταν λεω κάτω εννοω πολύ κατω...οπως λεει και το ρητό των Α.Ε.Ν ΕΡΕΤΗΝ ΧΡΗΝΑΙ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΕΣΘΑΙ ΠΡΙΝ ΠΗΔΑΛΙΟΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ. Δεν θα ξεχάσω επίσης στο Β' εξάμηνο που τακώθηκα με καθηγητή (πρωην Πλοίαρχο) επειδή του είχα πεί οτί εκτός του παραδοσιακού τροπου για να δούμε το βύθισμα πλεον υπάρχουν και ηλεκτρονικά μέσα. Αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ και μια κουβέντα που μας ειχε πεί πρώτη μέρα στο μάθημα (ΔΚΑΣ α' εξάμηνο) ο τότε διευθηντης σπουδών στην ΑΕΝ Ηπείρου: αν ένας γιατρός χάσει εναν ασθενή δεν θα ασχοληθεί κανένας η δικιά σας μ....κια θα γίνει παγκόσμιο θέμα και ολοι θα προσπαθήσουν να σας κρεμάσουν. Θέλοντας να τονίσει τον βαθμό ευθήνης που θα κουβάλαμε καθημερίνα (εννοείτε οχι ως δόκιμοι).
Γένικα παντως το συστημα ναυτικης εκπαίδευσης πάσχει και είναι στην προσωπική κρίση του καθενός το πώς θα εξελιχθεί στο θέμα γνώσεων.

Apostolos
08-11-2010, 16:05
Όταν στις σχολές έχει συνταξιούχους Πλοιάρχους οι οποίοι συνήθως δέν ήταν σε σοβαρά βαπόρια & εταιρίες και επίσεις συνήθως είναι άνθρωποι που λόγω της κακής καριέρας τους αναγκάζονται μετά απο 30 χρόνια στην θάλασσα να ξαναδουλέυουν για ένα μεροκάματο των 40 ευρώ, τι όρεξη και γνώσεις να έχουν? Εχουν κάνει σε σύγχρονα πλοία ή με νέες μεθόδους εκμάθυνσης?
Λίγοι οι εραστές του επαγγέλματος που διδάσκουν απο χόμπυ...

dimi_li
08-11-2010, 22:51
exw mia aporia.eimai thewritiki kateuthinsi kai exw geniki pedia epilekxei biologia ,prepei na prw mathimatika genikis.peite mou einai megali anagki.thelw poli an bw sto emporiko nautiko...

gkanelis
11-11-2010, 13:45
γεια σας. φετος που πιθανοτατα θα δηλωσουμε τον μαρτιο πως θα καταθεσουμε τα δικαιολογητικα?

Επισης για ηλεκτρολογος σε πλοιο πως μπορεις να πας?

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τα βιβλια των μαθηματων?

Harry14
11-11-2010, 15:33
γεια σας. φετος που πιθανοτατα θα δηλωσουμε τον μαρτιο πως θα καταθεσουμε τα δικαιολογητικα?

Επισης για ηλεκτρολογος σε πλοιο πως μπορεις να πας?

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τα βιβλια των μαθηματων?
Για ηλεκτρολογος θα πρεπει να εχεις τελειωσει καποια σχετικη σχολη (τει για παραδειγμα) και να βγαλεις μετα ναυτικο φυλλαδιο. Αυτο με μια επιφυλαξη στο λεω ας με διορθωσουν οι πιο σχετικοι αν κανω λαθος.

muose1
19-11-2010, 15:28
Παιδια καλησπερα.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Καταρχην ειμαι τριτεκνος.Και σκοπευω ετσι οπως πηγαν τα πραγματα φετος να δωσω με πανελληνιες.Ερωτησεις.
1)Αφου η βαση πηγε στα 6102 εννοειται πως αν βγαλω 6102 ειμαι μεσα ετσι?
2)Καταλαβα πως αναλογα με την σειρα που μπαινω στην σχολη(πχ 0249) θα καθοριστει και που θα με στειλουν.Εδω μετραει η τριτεκνια και το προνομιο της μεταγραφης?(Δηλαδη με στελνουν πχ οινουσες και με την μεταγραφη με στελνουν αθηνα?)
4)Επισης επειδη βλεπω πολλα διαφορετικα στις βασεις που αφορουν σχολη πλοιαρχων εμπορικου ναυτικου και δεν εχω καταλαβει καλα.Η σχολη του ασπροπυργου εχει μεγαλυτερη βαση απο τις Χιου ας πουμε???
5)Αν το παραπανω ισχυει μπορειτε να μου γραψετε ενδεικτικα τα μορια για καθε μερος??

Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μου απαντησετε!

Νικόλας
19-11-2010, 21:05
Παιδια καλησπερα.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Καταρχην ειμαι τριτεκνος.Και σκοπευω ετσι οπως πηγαν τα πραγματα φετος να δωσω με πανελληνιες.Ερωτησεις.
1)Αφου η βαση πηγε στα 6102 εννοειται πως αν βγαλω 6102 ειμαι μεσα ετσι?
2)Καταλαβα πως αναλογα με την σειρα που μπαινω στην σχολη(πχ 0249) θα καθοριστει και που θα με στειλουν.Εδω μετραει η τριτεκνια και το προνομιο της μεταγραφης?(Δηλαδη με στελνουν πχ οινουσες και με την μεταγραφη με στελνουν αθηνα?)
4)Επισης επειδη βλεπω πολλα διαφορετικα στις βασεις που αφορουν σχολη πλοιαρχων εμπορικου ναυτικου και δεν εχω καταλαβει καλα.Η σχολη του ασπροπυργου εχει μεγαλυτερη βαση απο τις Χιου ας πουμε???
5)Αν το παραπανω ισχυει μπορειτε να μου γραψετε ενδεικτικα τα μορια για καθε μερος??

Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μου απαντησετε!
1)αν πιάσεις την βάση είσαι μέσα 10000000000% οπότε η απαντηση είναι ΝΑΙ
2)ναι παίζει ρόλο η σειρά που θα μπείς η οποία καθορίζετε απο τα μόρια που έχεις βγάλει) οπότε ναι
αν τώρα είσαι τρίτεκνος μπορείς πιο εύκολα να πάρεις μεταγγραφή για όπου είναι πιο κοντά σε σένα η σε βολέυει
4)όλες οι σχολές το ίδιο έχουν
5)δεν ισχύει :mrgreen:

vaggos_saos
20-11-2010, 21:57
Καλησπερα σας παιδια!! Θα ηθελα να ρωτησω, εαν γνωριζει καποιος, το πως θα κυμανθουν τα ποσοστα του χρονου, δηλαδη θα ειναι οπως φετος με 10% απο απολυτηριο λυκειου η 50% οπως προηγουμενα χρονια???:confused:

Pavliaris
21-11-2010, 08:12
Καλησπερα σας παιδια!! Θα ηθελα να ρωτησω, εαν γνωριζει καποιος, το πως θα κυμανθουν τα ποσοστα του χρονου, δηλαδη θα ειναι οπως φετος με 10% απο απολυτηριο λυκειου η 50% οπως προηγουμενα χρονια???:confused:

Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να γνωρίζει κάποιος κάτι τέτοιο. ούτε το υπυργείο δεν ξέρει ακόμα!

John John
21-11-2010, 13:29
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχ & Μηχ Υπολογιστών και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με το επάγγελμα του Μηχανικού Εμπορικού Ναυτικού. Το πρόβλημα βέβαια, όπως διαπίστωσα, είναι ότι υπάρχει όριο ηλικίας. :( Λόγω σπουδών και στρατού είμαι αυτή τη στιγμή σχεδόν 26 και στην ιστοσελίδα του ΥΕΝ (ΥΘΥΝΑΛ) διάβασα πως όριο ηλικίας είναι τα 25 έτη.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ελλανακτικός τρόπος εισαγωγής έστω και με κάποιου είδους δικαιολογητικά λόγω πρώτου πτυχίου σπούδων ή κάτι σχετικό??

Εναλλακτικά τι επιλογές υπάρχουν για να γίνει κάποιος μηχανικός εμπορικού ναυτικού (σε Ελλάδα ή εξωτερικό)??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

takaros
22-11-2010, 00:55
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχ & Μηχ Υπολογιστών και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με το επάγγελμα του Μηχανικού Εμπορικού Ναυτικού. Το πρόβλημα βέβαια, όπως διαπίστωσα, είναι ότι υπάρχει όριο ηλικίας. :( Λόγω σπουδών και στρατού είμαι αυτή τη στιγμή σχεδόν 26 και στην ιστοσελίδα του ΥΕΝ (ΥΘΥΝΑΛ) διάβασα πως όριο ηλικίας είναι τα 25 έτη.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ελλανακτικός τρόπος εισαγωγής έστω και με κάποιου είδους δικαιολογητικά λόγω πρώτου πτυχίου σπούδων ή κάτι σχετικό??

Εναλλακτικά τι επιλογές υπάρχουν για να γίνει κάποιος μηχανικός εμπορικού ναυτικού (σε Ελλάδα ή εξωτερικό)??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Δυστυχώς δεν γίνεται να μπεις σε καμία ΑΕΝ…. Έχεις περάσει το όριο ηλικίας και δεν γίνεται τίποτα.. Το ότι έχεις ήδη πτυχίο δεν σημαίνει κάτι.. Γιατί υπήρχαν παιδιά που είχανε σπουδάσει σε κάποια τει , δεν περνούσαν την ηλικία και σπουδάζουν κανονικά στις ΑΕΝ.. Άργησες να το σκεφτείς εκεί θέλω να καταλήξω.. Είχες χρονικά περιθώρια!

tentzeris
24-11-2010, 22:40
to kobete na anevenei fetos i basi apo 6100 se kana 12000? giati akouw oti arketoi theloun na pane

Alberto
24-11-2010, 23:55
Καλημέρα στη παρέα σας...Είμαι καινούριος κι εγώ εδω πέρα...Θα μπω στις ΑΕΝ του χρόνου,δίνοντας Πανελλήνιες.Έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω...
1)Μπορεί κάποιος να ανακεφαλαιώσει για τις συνθήκες στις σχολές Πλοιάρχων; (Με ενδιαφέρει κυρίως να ξέρω ποιες σχολές έχουν εστίες και εσωτερική φοίτηση -και μπορείς πράγματι να φοιτήσεις αξιοπρεπώς μέσα εκεί - και ποιες όχι.)
2)Θα ήθελα να μάθω αν δε τα καταφέρεις με το βαθμό Πανελληνίων (πράγμα απίθανο γιατί το έχω βάλει σκοπό και είμαι αρκετά πεισματάρης) τι διαδικασία ακολουθείς ωστέ να υποβάλλεις δικαιολογητικά με το απολυτήριο σου (θα έχω απολυτήριο ισότιμο με Γενικού Λυκείου του χρόνου-Είμαι σε Επαλ Οικονομίας Διοίκησης-Α Ομάδα)
3)Ποιος είναι το όριο βαθμού μυωπίας για να περάσεις;

Eυχαριστώ για το χρόνο σας.Ξέρω οτι οι 2 εκ των 3 ερωτήσεων δεν ανταποκρίνονται σε αυτό το θέμα αλλά είμαι αρχάριος εδώ...σιγά σιγά θα τα μάθω...

alekoz
25-11-2010, 13:29
logiko einai na anevi i vasi, etsi pisteuo alla 12000 sto 4o paidio ligo diskolo...

Dark_kronos
27-11-2010, 18:12
Καλημέρα στη παρέα σας...Είμαι καινούριος κι εγώ εδω πέρα...Θα μπω στις ΑΕΝ του χρόνου,δίνοντας Πανελλήνιες.Έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω...
1)Μπορεί κάποιος να ανακεφαλαιώσει για τις συνθήκες στις σχολές Πλοιάρχων; (Με ενδιαφέρει κυρίως να ξέρω ποιες σχολές έχουν εστίες και εσωτερική φοίτηση -και μπορείς πράγματι να φοιτήσεις αξιοπρεπώς μέσα εκεί - και ποιες όχι.)
2)Θα ήθελα να μάθω αν δε τα καταφέρεις με το βαθμό Πανελληνίων (πράγμα απίθανο γιατί το έχω βάλει σκοπό και είμαι αρκετά πεισματάρης) τι διαδικασία ακολουθείς ωστέ να υποβάλλεις δικαιολογητικά με το απολυτήριο σου (θα έχω απολυτήριο ισότιμο με Γενικού Λυκείου του χρόνου-Είμαι σε Επαλ Οικονομίας Διοίκησης-Α Ομάδα)
3)Ποιος είναι το όριο βαθμού μυωπίας για να περάσεις;

Eυχαριστώ για το χρόνο σας.Ξέρω οτι οι 2 εκ των 3 ερωτήσεων δεν ανταποκρίνονται σε αυτό το θέμα αλλά είμαι αρχάριος εδώ...σιγά σιγά θα τα μάθω...

Καλωςηρθες φιλαρακι!

1) Ολες εκτος απο τον Ασπροπυργο εχουν εσωτερικοι φοιτηση. Για το αξιοπρεπος δεν μπορω να σου απαντισω... Στην Κρητη που βρησκομαι εγω, ειμαστε 4 ατομα σε καθε δωματιο, το δωματιο εχει μονο ενα κρεβατι, μια ντουλαπα(μονοφυλη) και ενα γραφειο για τον καθενα μας, και ανα οροφο υπαρχουν δυο τουαλετες με 4 λεκανες, ντουζιερες και νυπτιρες. Ανα 48 ατομα δλδ υπαρχουν 8 λεκανες, ντουζιερες και νυπτιρες. Δεν ειναι και πολυ καθαρα, αλλα επιζεις. Το φαΐ ειναι πολυ καλο και γευστικα και ποιοτικα. Απο εκει και περα, εξοδοι Τεταρτες και Παρασκευοσαββατοκυριακο, εχει ενα κυλικειο μεσα που εχει μερικους υπολογιστες απο οπου μπορεις να μπεις στο internet (2 ευρο=75 λεπτα) και εχει και ταβλι και ενα τραπεζι για pink-pong. Θα πρεπει να φροντισεις μονος σου να βρεις τροπο να κλειδωνεις την ντουλαπα σου. Γενικα, εξαρτετε πως εχει μαθει να ζεις, και αν μπορεις να συνιθισεις σε εναν τροπο ζωη σαν αυτων. Αν στην σχολη που θα μπεις μπορεις να βγεις και να εχεις παρεα, και ιδικα αν μπορεις σκ να πας σπιτι σου η να πας να μεινεις με φιλους νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα. Αυτο κανω και εγω, και αν και μεσα στην σχολη βαριεμε την ζωη μου, το πσκ περναω μια χαρα εξω με παρεα.

2) Η διαδικασια ειναι πανω κατω η ιδια, απλος των πανελληνιων περιεχει και το μηχανογραφικο. Καπια στηγμη θα βγει μια προκυριξη απο το υπουργειο και οσοι ενδιαφεροντια θα πρεπει να πανε να καταθεσουν τα δικαιολογιτικα τους σε καπια απο τις σχολες (ασχετα απο το σε πια θελουν να περασουν) και το μονο που αλλαζει ειναι τα δικαιολογιτικα που θα χρειαστεις.

3) Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω 7/10 για τους πλοιαρχους και 3/10 η 4/10 για μηχανικους.

tentzeris
28-11-2010, 02:45
kati akuro... paizei rolo to epilegomeno pou tha dialekseis? px prepei na exeis mathimatika genikis kai oxi viologeia?

alekoz
29-11-2010, 23:08
Den gnorizo file ... eisai texnologiki i thetiki?
Kalitera na rotisis kapion apo to sxolio sou....

Alberto
30-11-2010, 11:04
2) Η διαδικασια ειναι πανω κατω η ιδια, απλος των πανελληνιων περιεχει και το μηχανογραφικο. Καπια στηγμη θα βγει μια προκυριξη απο το υπουργειο και οσοι ενδιαφεροντια θα πρεπει να πανε να καταθεσουν τα δικαιολογιτικα τους σε καπια απο τις σχολες (ασχετα απο το σε πια θελουν να περασουν) και το μονο που αλλαζει ειναι τα δικαιολογιτικα που θα χρειαστεις.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση φίλος... :)
Στο δεύτερο θέμα που ρωτάω απλά θέλω να μάθω αν έχω όντως τη δυνατότητα να καταθέσω κι άλλα δικαιολογητικά σε περίπτωση που δε περάσω με Πανελλήνιες,και κατά πόσο θα έχω τη δυνατότητα να μάθω αν πέρασα με Πανελλήνιες πρίν τη λήξη κατάθεσης δικαιολογητικών με απλό απολυτήριο λυκείου που νομίζω είναι συνήθως Σεπτέμβριο (αν κρίνω από τη φετινή προκύρηξη)
Τώρα για τα άλλα θέματα συνθηκών που ανέφερες...ντάξει περάσαμε φαντάροι,δε νομίζω να είναι χειρότερα σε συνθήκες...Εμένα με ενδιαφέρουν έτσι κι αλλιώς μόνο σχολές με εσωτερική φοίτηση,οπότε δε νομίζω οτι έχω και το πλεόνασμα της επιλογής...

jim mech
01-12-2010, 18:41
φιλε alberto
τι λυκειο τελειωνεις γενικο η ΕΠΑΛ ??Η διαδικασια για το καθενα εχει μεγαλη διαφορα.στα ΕΠΑΛ παντα σε ενημερωνουν πολυ καλα οι καθηγητες των ναυτικων μαθηματων , οταν βγει ομως η προκυρηξη θα τα λεει αναλυτικα.αν τελειωνεις γενικο θα εχεις πολλες πιθανοτητες να μπεις αν γραψεις μεσο ορο 6-7 τα ποσοστα αλλαξαν φετος ως προς την εισαγωγη με απολυτηριο προς οφελος αυτων των πανελληνιων απο γενικο, μπηκαν παιδια και με 4,αυτο δεν τιμα τις σχολες αλλα αν δεν συμπληρωνουν τις θεσεις θα ηταν ακομα ποιο ασχημο να εκλειναν σχολες.ελπιζω να σε ενημερωσα λιγακι,αντε κ του χρονου μαζι μας.

Alberto
02-12-2010, 07:03
φιλε alberto
τι λυκειο τελειωνεις γενικο η ΕΠΑΛ ??Η διαδικασια για το καθενα εχει μεγαλη διαφορα.στα ΕΠΑΛ παντα σε ενημερωνουν πολυ καλα οι καθηγητες των ναυτικων μαθηματων , οταν βγει ομως η προκυρηξη θα τα λεει αναλυτικα.αν τελειωνεις γενικο θα εχεις πολλες πιθανοτητες να μπεις αν γραψεις μεσο ορο 6-7 τα ποσοστα αλλαξαν φετος ως προς την εισαγωγη με απολυτηριο προς οφελος αυτων των πανελληνιων απο γενικο, μπηκαν παιδια και με 4,αυτο δεν τιμα τις σχολες αλλα αν δεν συμπληρωνουν τις θεσεις θα ηταν ακομα ποιο ασχημο να εκλειναν σχολες.ελπιζω να σε ενημερωσα λιγακι,αντε κ του χρονου μαζι μας.

Τελειώνω Επαλ Α όμαδας,αλλά όχι Ναυτικού Τομέα,είμαι σε Οικονομίας Διοίκησης(μεγάλη ιστορία το γιατί...)
Γνωρίζεις από εκεί τι γίνεται?Πανελλήνιες δίνω με τη χρονιά 2011-2012.Είμαι στη Β' τάξη τωρα.

jim mech
02-12-2010, 20:50
φιλε alberto
εγω τελειωσα ΕΠΑΛ κ με λιγο μετριο διαβασμα αλλα συστηματικο εγραψα στα μαθηματα ειδηκοτητας αρκετα καλα κ εκθεση μαθηματικα μετρια,κ μπηκα 2ος πανελλαδικα κ στην πρωτη μου προτιμηση.δωσε πολυ μεγαλη σημασια στις ειδηκοτητας τα μαθηματα κ θα περασεις.εχει διαφορετικη διαδικασια απο του γενικου λυκειου αλλα με αυτο το θεμα θα ασχοληθεις του χρονου οταν θα πρεπει να υποβαλλεις μηχανογραφικο.υπομονη να εχεις κ παθος γι αυτο που θες κ θα την κανεις.

Alberto
03-12-2010, 07:18
φιλε alberto
εγω τελειωσα ΕΠΑΛ κ με λιγο μετριο διαβασμα αλλα συστηματικο εγραψα στα μαθηματα ειδηκοτητας αρκετα καλα κ εκθεση μαθηματικα μετρια,κ μπηκα 2ος πανελλαδικα κ στην πρωτη μου προτιμηση.δωσε πολυ μεγαλη σημασια στις ειδηκοτητας τα μαθηματα κ θα περασεις.εχει διαφορετικη διαδικασια απο του γενικου λυκειου αλλα με αυτο το θεμα θα ασχοληθεις του χρονου οταν θα πρεπει να υποβαλλεις μηχανογραφικο.υπομονη να εχεις κ παθος γι αυτο που θες κ θα την κανεις.

Σε ευχαριστω πολύ Jim!Θα δώσω εννοείται βάση για να περάσω βάσει πανελληνίων,αλλά κρατάω και μια πισινή,γιατί ποτέ δε ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή.Γι αυτό ρωτούσα πιο πάνω...σε περίπτωση που έχω κάνει πχ το μηχανογραφικό,δώσω πανελλήνιες,και δε περάσω...(λέμε τωρα,αλλά είναι τελείως απίθανο να μη περάσεις όταν είσαι καλός και η βάση είναι χαμηλή),τι κάνω...Το μαθαίνω οτι δε πέρασα,κι αλλάζω τα δικαιολογητικά έγκαιρα,να μπω βάσει απολυτηρίου?Γίνεται αυτό;
Απλά θέλω να γνωρίζω όλες τις παραμέτρους,να μαι καλυμμένος!
Παρεπιπτόντως καλημέρα...προβλέπεται πολύ ωραία μέρα σήμερα!!!

jim mech
03-12-2010, 10:30
alberto
για να μπεις με απολυτηριο πρεπει να βγαλεις πανω απο 15 για να εχεις πιθανοτητες.μπορεις να υποβαλεις τα χαρτια σου σιγουρα εως 7-8 σεπτεμβρη γινεται η επιλογη κ μετα απο 20 ημερες τα ανακοινωνουν ,αλλα αμα βγαλεις 15-16 απολυτηριο σιγουρα θα εισαι ικανος να μπεις με πανελληνιες με την μαγκια σου κ να μην περιμενεις αγχομενος την επιλογη ,αλλωστε φετος η προκυρηξη εδινε μονο 10% στα απολυτηρια κ γιαυτο μηναν πολλα παιδια εξω με χαμηλο απολυτηριο.αλλα πρεπει να προσεξεις να το βαλεις πρωτο στο μηχ/κο γιατι το συστημα θα σε ριξει αλλου κ μετα τρεχα γυρευε θα περιμενεις την επιλογη με το απολυτηριο.αν εχεις αλλη απορια πες την τωρα που τα εχω φρεσκα στο μυαλο μου

Alberto
05-12-2010, 17:09
alberto
για να μπεις με απολυτηριο πρεπει να βγαλεις πανω απο 15 για να εχεις πιθανοτητες.μπορεις να υποβαλεις τα χαρτια σου σιγουρα εως 7-8 σεπτεμβρη γινεται η επιλογη κ μετα απο 20 ημερες τα ανακοινωνουν ,αλλα αμα βγαλεις 15-16 απολυτηριο σιγουρα θα εισαι ικανος να μπεις με πανελληνιες με την μαγκια σου κ να μην περιμενεις αγχομενος την επιλογη ,αλλωστε φετος η προκυρηξη εδινε μονο 10% στα απολυτηρια κ γιαυτο μηναν πολλα παιδια εξω με χαμηλο απολυτηριο.αλλα πρεπει να προσεξεις να το βαλεις πρωτο στο μηχ/κο γιατι το συστημα θα σε ριξει αλλου κ μετα τρεχα γυρευε θα περιμενεις την επιλογη με το απολυτηριο.αν εχεις αλλη απορια πες την τωρα που τα εχω φρεσκα στο μυαλο μου

Jim πές το οτι λίγο με βοήθησαν και οι καθηγητές,μπορεί να βγάλω μέσο όρο πάνω από 15,θεωρούμαι και τρίτεκνος,έχω φυσικά και το lower,οπότε νομίζω οτι μπαίνω με το απολυτήριο.Φαντάσου όμως όσο καλός και να μαι να τύχει η κακιά στιγμή και να μη γράψω στις πανελλήνιες!Δηλαδή να διαβάζεις όλο το χρόνο και μια στιγμή κάτι να σου τύχει,να έχεις άσχημη ψυχολογική διάθεση,οτιδήποτε...Άνθρωποι είμαστε!Γι αυτο θελω να μαι εξασφαλισμενος!
α)Εφόσον λοιπον συμπληρωσεις μηχανογραφικό και δωσεις Πανελληνιες,τα αποτελέσματα πότε τα μαθαίνεις?
β)Επίσης,χρειάζεται πάλι δικαιολογητικά για τις Πανελλήνιες,κι αν ναι πότε τα στέλνεις αυτά?
γ)Ξέρω έγκαιρα τα αποτελέσματα ωστέ αν δεν εχω περάσει να προλάβω να συγκεντρώσω τα χαρτιά για το τρόπο με το απολυτήριο και να τα στείλω μέχρι το Σεπτέμβριο?
δ)Βρήκα στο Ίντερνετ μια αίτηση...λογικά είναι αυτή που στέλνεις για να μπεις βασει απολυτηριου.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πάνω σε αυτά που έχω σημειώσει πάνω σε αυτή? (Την παραθέτω σε link,ειναι εικόνα,οπότε την βλέπετε άμεσα αν πατήσετε το link)
Πχ τα δικαιολογητικα,αν μπορείτε να μου εξηγήσετε ακριβως που τα βγάζω κλπ,γιατί κάτι άκουσα οτι για την υγειονομικη εξεταση πρέπει να τραβιεμαι ή Θεσσαλονίκη ή ΑΕΝ Μακεδονίας...

http://img696.imageshack.us/img696/9020/aenaitisi.jpg

Ευχαριστώ προκαταβολικά...Συγνωμη για τη κούραση...αν δε ρωτήσεις πώς θα μάθεις?Δε μας ενημερώνουν και σωστά πολλές φορές οι αρμόδιοι...οπότε...