PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιά Ε/Γ Σαρωνικού [Historic Saronicos' ferries]

Σελίδες : 1 [2]

Nicholas Peppas
14-10-2010, 14:53
Φίλοι μου πριν δύο τρεις μέρες είδα φωτογραφίες του Εριέττα και του Έλενα σήμερα! Συγκινήθηκα πολύ, γιατί όταν ήμουν γύρω στα 5 (αν θυμάμαι καλά), ο καπετάνιος με άφηνε να κρατάω το τιμόνι της Εριέττας, και μάλιστα να παίρνω την στροφή στον Τούρλο στο δρομολόγιο της Αγ. Μαρίνας, που έκανε τότε. Νόμιζα πως δεν θα υπήρχε πια... Τις φωτογραφίες τις πήρε μέλος του forum σε πρόσφατο ταξείδι του εκτός Αττικής. Δεν αποκαλύπτω τίποτε περισσότερο προς το παρόν γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει εκείνος να τις δημοσιεύσει.

Περιμενουμε με αγωνια

nikos1945
14-10-2010, 15:07
Ερωτηση για τους ειδημονες του Αργοσαρωνικου.
Μετα το Μαρινα που αναφεραμε εδω, [/COLOR]υπηρχε και αλλο Μαρινα, οπως φαινεται εδω (http://cgi.ebay.com/GREECE-AEGINA-EGINA-M-S-MARINA-SHIP-COLOR-PPC-/230535588352?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35acfdea00); (http://cgi.ebay.com/GREECE-AEGINA-EGINA-M-S-MARINA-SHIP-COLOR-PPC-/230535588352?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35acfdea00%29;) Η το μετεσκευασαν το καραβι; ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΟ ΜΑΡΙΝΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΕ ΜΕΤΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΕ ΕΝΑ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΟΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΧΩΡΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΟΚΑΝΤΕΡΟ ΓΙΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ,ΓΙΑ ΥΔΡΑ .ΠΟΡΟ, ΑΙΓΙΝΑ,ΤΡΟΚΑΝΤΕΡΟ

TSS QUEEN ANNA MARIA
14-10-2010, 17:04
Είναι το τωρινό Callisto.

Nicholas Peppas
14-10-2010, 17:06
Είναι το τωρινό Callisto.

Θα επρεπε να το θυμομουνα. Μου το εχετε πει τοσες φορες…

rjjjh2004
14-10-2010, 20:31
Τότε λεγόταν Mistral, δες τη σχετική σελίδα.

Nicholas Peppas
14-10-2010, 20:32
Μια και εισαι παλιος κατοικος της Σουβαλας, θα σου αρεσε πιστευω να δεις και τις παλιες αυτες φωτογραφιες εδω http://www.souvala.gr/tm/content/category/4/17/32/lang,el/

Μηπως το θυμασαι το πορθμειο διπλα στο Μαρινα;

Σ' αυτο το θεμα εχουμε γραψει αρκετα για το παλιο ΜΑΡΙΝΑ που πηγαινε Σουβαλα και Αγια Μαρινα...

Εδω τωρα μια ανακοινωση της 21ης Ιουνιου 1973 οπου το πλοιο εγκριθηκε και για την αγονο γραμμη Λαυριου−Κεας−Κυθνου!!!!!

111239

PIANOMAN
14-10-2010, 22:28
Δυο ακομη ωραιες καρτ ποσταλ του Πειραιως που δειχνουν ξεκαθαρα το
ΝΑΥΤΙΛΟΣ

Πηγη: delcampe.net

Εγω το θυμαμαι αυτο το πλοιο γιατι ηταν το μεγαλυτερο απο αυτα που πηγαιναν απο τον Πειραια στην Σαλαμινα (Παλουκια). Ειχε 90 τοννους. Θυμαμαι οτι ηταν το αγαπητο μου Σαλαμινιο πλοιο γιατι ηταν πιο μεγαλο απο τα αλλα και τα κυματα εσπαγαν στην πλωρη καθως βγαιναμε απο το λιμανι του Πειραια. Παντως εκανε 50−55 λεπτα για να φθασει στα Παλουκια

110146

110147

110148

110149

Η παντόφλα ειναι το ΑΙΓΙΝΑ?

Nicholas Peppas
14-10-2010, 22:30
Η παντόφλα ειναι το ΑΙΓΙΝΑ?

Νομιζω Αγια Κυριακη

nikos1945
14-10-2010, 22:44
Τότε λεγόταν Mistral, δες τη σχετική σελίδα. ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΑΠΟ ΜΑΡΙΝΑ ΖΕΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΝΟΜΑ ΗΤΑΝ ΜΑΡΙΝΑ

T.S.S. APOLLON
14-10-2010, 23:37
Τότε λεγόταν Mistral, δες τη σχετική σελίδα.

Ποιο λεγοταν Mistral?
Eαν εννοεις το Μαρινα σημερινο Callisto λεγοταν Illyria II.

Nicholas Peppas
15-10-2010, 00:48
Ποιο λεγοταν Mistral?
Eαν εννοεις το Μαρινα σημερινο Callisto λεγοταν Illyria II.

Η παρεξηγηση προηλθε απο το γεγονος οτι η εταιρεια International Woldlife Adventures ειχε το Callisto και το μικροτερο Mistral (Διαβαστε εδω http://www.wildlifeadventures.com/fleet.php)

Το Callisto ειναι το παλιο Μαρινα και μετεπειτα Illyria II. Ναυπηγηθηκε το 1971 και ειχε 46.8 μετρα μηκος, 8 μετρα πλατος και 430 τοννους

TSS QUEEN ANNA MARIA
15-10-2010, 09:32
Το Μαρίνα ναυπηγήθηκε τον Οκτώβριο του 1963, ναυπηγεία DW Kremer Sohn Elmshorn, Δ. Γερμανία, και εμφανίστηκε στον Σαρωνικό το 1968.

Nicholas Peppas
15-10-2010, 15:54
Το Μαρίνα ναυπηγήθηκε τον Οκτώβριο του 1963, ναυπηγεία DW Kremer Sohn Elmshorn, Δ. Γερμανία, και εμφανίστηκε στον Σαρωνικό το 1968.

Το 1971 προερχεται απο την International Woldlife Adventures

aegina
16-10-2010, 08:48
I pantofla einai to AIGINA!Oso gia to touristiko legotan MARINA kai ekane imerisies mazi me to NERAIDA,apo to ´74 kai meta eirthe to SARONIC STAR kai ligo argotera to omostavlo tou to MISTRAL.Ekeini tin epohi ypeirxe kai to MELTEMI.Pio meta emfanistikan to ERMIS tis IPIROTIKIS kathws kai ta CITY OF HYDRA ,POROS,PIREUS.Teleutaio eirthe to JOHN P / ANNA MARU.Kai mia erwtisi: thymatai-kserei kaneis to POROS ena mikro ploio ti dekaeteia tou `60?Eixe kanei ena perasma apo ti grammi gyrwsta mesa tis dekaeteias.

Nicholas Peppas
16-10-2010, 08:56
I pantofla einai to AIGINA!Oso gia to touristiko legotan MARINA kai ekane imerisies mazi me to NERAIDA,apo to ´74 kai meta eirthe to SARONIC STAR kai ligo argotera to omostavlo tou to MISTRAL.Ekeini tin epohi ypeirxe kai to MELTEMI.Pio meta emfanistikan to ERMIS tis IPIROTIKIS kathws kai ta CITY OF HYDRA ,POROS,PIREUS.Teleutaio eirthe to JOHN P / ANNA MARU.Kai mia erwtisi: thymatai-kserei kaneis to POROS ena mikro ploio ti dekaeteia tou `60?Eixe kanei ena perasma apo ti grammi gyrwsta mesa tis dekaeteias.

Ennoeis to palio Kalamara?

nikos1945
16-10-2010, 09:20
ΝΙΚΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΡΟΣ ΟΝΟΜΑΣΕ ΤΟ ΠΙΝΔΟΣ Ο ΠΑΝΟΣ ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΟΨΙΜΟ

Ellinis
16-10-2010, 18:17
ο aegina εννοεί το CITY OF POROS.

ΝΙΚΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΡΟΣ ΟΝΟΜΑΣΕ ΤΟ ΠΙΝΔΟΣ Ο ΠΑΝΟΣ ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΟΨΙΜΟ

Ως ΠΟΡΟΣ μετανομάστηκε το ΚΑΛΑΜΑΡΑ μετά το ατύχημα που του κόστισε την πλώρη...

nikos1945
17-10-2010, 00:30
ΑΡΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ .ΦΙΛΕ ΧΑΡΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕ ΚΑΛΑ ΕΙΧΑ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ.

Joyrider
17-10-2010, 04:58
Στιγμιότυπο από το φιλμ «'Ενας Γαμπρός Πολλά Ελαφρύς» του 1972. Ο φακός κατέγραψε πλάνα από τα ακτοπλοϊκά, «Μυκήναι», «Μελτέμι», «Αγ. Διονύσιος» και «Νεράιδα» καθώς και γνωστά λιμάνια του Αργοσαρωνικού.

http://www.youtube.com/watch?v=wqbexClfEuE&feature=related

aegina
17-10-2010, 16:27
To POROS sto opoio anaferome den exei kamia sxesi me auta pou anaferate ekane dromologia to ´65 i to `66 .

T.S.S. APOLLON
17-10-2010, 20:02
Φιλε aegina Μεχρι τωρα γνωριζουμε για το Ε/Γ Καλαμαρα που μετονομασθηκε Πορος και Το Ε/Γ Πορος μετεπειτα Vera M.
Αυτο για το οποιο αναφερεσαι ειναι αλλο?

aegina
17-10-2010, 20:17
Euxaristw gia to VERA M milaw!:D

Ellinis
17-10-2010, 20:19
Ας δούμε και μια κοντινή του ΕΛΕΝΑ, όπου φαίνεται πως είχε και ένα μικρό κόκκινο φουγάρο...

111658
πηγή: www.flickr.com (http://www.flickr.com)

aegina
18-10-2010, 21:04
I foto einai stin AG.MARINA.

Nicholas Peppas
31-10-2010, 06:17
Θυμηθηκα τωρα (μετα απο ενα ωραιοτατο βραδυνο τηλεφωνημα με τον φιλο nikos1945) οτι υπηρχε και αλλο ενα πλοιο με το ονομα ΣΑΡΩΝΙΣ, ενα πετρελαιοκινητο που εκανε το δρομολογιο Πειραιως−Σαλαμινος

Και εψαξα στην Ελευθερια και βρηκα αυτα τα νεα απο τις 25 Ιουνιου 1966!

113651

aegina
31-10-2010, 20:47
File Nikola yperoxes ploirofories kai fotografies ( se mia den einai to SARWNIS alla mallon to ERIETTA ).

TSS QUEEN ANNA MARIA
01-11-2010, 10:23
File Nikola yperoxes ploirofories kai fotografies ( se mia den einai to SARWNIS alla mallon to ERIETTA ).

Για το Αίγινα μου φαίνεται φίλε aegina. Επίσης, στο απόκομμα της εφημερίδας το κάτω πλοίο δεν είναι το Μαριώ αλλά το Πίνδος (παρόλο που δεν είναι καθαρή η φωτογραφία).

T.S.S. APOLLON
01-11-2010, 10:26
To Αιγινακι ειναι Αλεξανδρε

nikos1945
01-11-2010, 12:43
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΒΓΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΕΙΝΕ ΤΟ ΑΙΓΙΝΑΚΙ

Nicholas Peppas
01-11-2010, 13:08
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΒΓΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΕΙΝΕ ΤΟ ΑΙΓΙΝΑΚΙ

Λοιπον, ο σκηνοθετης μου επαιξε παιχνιδι εδω... Οι σκηνες ειναι απο το ιδιο φιλμ. Στο τελος εμφανιζεται ο Νικος Κουρκουλος, βγαινει απο το αυτοκινητο και χαιρεταει το πλοιο που φευγει... Στην αρχη ειναι το ΣΑΡΩΝΙΣ αλλα, εχετε δικιο, οταν στριβει να βγει απο το λιμανι εχει γινει το ΑΙΓΙΝΑ!

TSS QUEEN ANNA MARIA
01-11-2010, 13:44
Νικόλα, είναι κλασσική σκηνοθετική αβλεψία σε ελληνικές ταινίες οι χαρακτήρες της ταινίας να μπαίνουν σε ένα καράβι και να βγαίνουν από άλλο σαν να μην το παρατήρησε κανείς (όλα τα πλοία είναι ίδια βρε αδερφέ). Στην ταινία Τζένη,Τζένη π.χ η κάμερα δείχνει πλάνα από το κατάστρωμα πίσω από την γέφυρα στο Καμέλια όπου είναι ο Μπάρκουλης, και μετά τον δείχνει να φτάνει στις Σπέτσες με το Νεράιδα. Το πιο εξωφρενικό που είδα τελευταία σε ταινία (DVD) είναι το 'Μια του κλέφτη" με τον Δημήτρη Χορν και την Κάκια Αναλυτή γυρισμένη το 1960 όπου υποτίθεται οι χαρακτήρες της ταινίας πάνε στην Πάρο. Υπάρχουν κοντινά πλάνα του Πορτοκαλή Ηλίου στην αρχή της ταινίας που πέφτουν οι τίτλοι (που δεν υπήρχε το 1960) σαν το πλοίο που τους πάει στην Πάρο!! Βέβαια τα πλάνα αυτά πρέπει να προστέθηκαν πολύ αργότερα, μετά το 1967 που το πλοίο ήλθε στην Ελλάδα, πιθανόν σε νέο μοντάζ της ταινίας με πρόσθετες σκηνές για να γίνει το DVD. Ακόμα έχω μείνει με την απορία και αν κάποιος έχει το DVD ας το δει.

aegina
01-11-2010, 18:04
Swsta to AIGINA einai!

Giati ta dromologia pros LEONIDIO stamatisan,pote, ektos twn NERAIDA,SARWNIS kai PINDOS ekane kai kapio allo to dromologio?Exw tin entiposi oti ti dekaeteia tou `70 o PORTOKALIS ILIOS ekane dromologia pros PORTO HELI.

Nicholas Peppas
02-11-2010, 02:40
Swsta to AIGINA einai!

Giati ta dromologia pros LEONIDIO stamatisan,pote, ektos twn NERAIDA,SARWNIS kai PINDOS ekane kai kapio allo to dromologio?Exw tin entiposi oti ti dekaeteia tou `70 o PORTOKALIS ILIOS ekane dromologia pros PORTO HELI.

Δυσκολο να απαντησουμε στην ερωτηση σου μια και τα στοιχεια μου ειναι ελλειπη. Το μονο που μπορω να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι το 1966 και τα τρια πλοια συνεχιζαν να πηγαινουν στο Λεωνιδιον. Εδω το ΣΑΡΩΝΙΣ στις 1 Σεπτεμβριου 1966, το ΚΑΜΕΛΙΑ στις 8 Σεπτεμβριου και το ΝΕΡΑΙΔΑ στις 25 Σεπτεμβριου

113879113880113881

Επισης ισως σε ενδιαφερει αυτο το αρθρο απο εδω http://gak-leonid.ark.sch.gr/limani02.htm

Τον Αύγουστο του 1931 έγιναν εκσκαφές του λιμανιού με τη βυθοκόρο "Αιγαίον", αφού πριν με πλωτό γερανό και δυτομηχανή ανελκύστηκαν ογκόλιθοι που είχαν παρασυρθεί εξαιτίας των κυμάτων από το μώλο μέσα στο λιμάνι. Έτσι τα πλοία μπορούσαν να πλευρίζουν στη μικρή αποβάθρα.

Στα 1934 από τα δύο πλοία του εφοπλιστή Πετσάλη μόνο το "Ύδρα" προσέγγιζε το Λεωνίδιο δύο φορές τη βδομάδα, ενώ ο "Κεραυνός" αναπαυόταν στον Πειραιά για λόγους οικονομίας.

Στα 1937 κι ενώ τα ατμόπλοια και μάλιστα το χειμώνα έμεναν έξω από το λιμάνι, επειδή χρειαζόταν εκβάθυνση, η "Μοσχάνθη" του εφοπλιστή Τόγια έμπαινε πάντα μέσα στο λιμάνι διευκολύνοντας τους επιβάτες. Τα έργα του λιμανιού παραλήφθηκαν στις 19−9−1937 αντί συνολικής δαπάνης 2.731.442 δρχ.

Το 1946 προστέθηκε στην εξυπηρέτηση της συγκοινωνίας της επαρχίας μας το ατμόπλοιο "Λήμνος". Αρχές 1954 λόγω θαλασσοταραχής καταστράφηκε τελείως η σιδερένια αποβάθρα του λιμανιού συμπαρασύροντας στο βυθό σημαντικό τμήμα του λιμενοβραχίονα. Οι ζημιές υπολογίστηκαν σε 75.000.000 παλιές δρχ. Μέχρι τις 15−6−1958 που εγκαινιάστηκε ο δρόμος Λεωνιδίου – ¶στρους άνθρωποι και προϊόντα διακινούνταν μέσω του λιμανιού.

Το Νοέμβρη του 1962 ολοκληρώθηκε η επέκταση της αποβάθρας του λιμανιού Λεωνιδίου με δαπάνη 145.000 δρχ. του Λιμενικού Ταμείου. Στις 28−7−1963 δημοπρατήθηκε από τη Λιμενική επιτροπή η επέκταση του λιμενοβραχίονα κατά 35 μέτρα και η επισκευή του παλιού. Το έργο κατακυρώθηκε στον εργολάβο Δράκο αντί 2.000.000 δρχ. Το καλοκαίρι του 1965 στην κεφαλή του λιμενοβραχίονα τοποθετήθηκε αυτόματος φάρος πρασίνου χρώματος ισχύος 10 μιλίων. Στις 5−7−1970 ηλεκτροφωτίστηκε το λιμάνι του Λεωνιδίου.

Μας αξίωσε ο Θεός εκατό χρόνια από τότε που υπογράφηκε το πρώτο άγονο εργολαβικό για την κατασκευή του λιμανιού και βρισκόμαστε επί δημαρχίας Τσιγκούνη μπροστά σε μια ακόμη ολοκληρωμένη επέκταση του λιμενοβραχίονα.

Σημασια εχει οτι με την κατασκευη του δρομου Αστρους Λεωνιδιου το 1958, τα ΙΧ μπορουσαν να πανε στο Λεωνιδιο πολυ πιο γρηγορα απο οποιδηποτε πλοιο...

Nicholas Peppas
02-11-2010, 02:59
Καπου θυμομουνα οτι το ΑΙΓΙΝΑ εκανε και απιθανα δρομολογια.... Νομιζω οτι ειχε παει μερικες φορες στο Αγκιστρι...

Αλλα τωρα βλεπουμε ανακοινωση της 11ης Ιουνιου 1965 που παρουσιαζει το ΑΙΓΙΝΑ να κανει το δρομολογιο Πειραιας−Αιγινα−Μονη!!! Μονη ειναι φυσικα το νησακι απεναντι στον Περδικα!

Αφιερωμενο στον φιλο nikos1945

113882

113883

nikos1945
02-11-2010, 05:26
ΝΙΚΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΙΕΡΩΣΗ .ΕΚΕΙΝΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΥΚΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΣ ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΑ ΠΛΟΙΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ.ΤΟ ΕΡΙΕΤΤΑ ΓΙΑ ΑΓΚΙΣΤΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΓΙΝΑΚΙ ΓΙΑ ΜΟΝΗ.Η ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΑΙΓΙΝΑΚΙ ΕΡΧΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΣ.

Nicholas Peppas
02-11-2010, 06:34
Το νησι Αγκιστρι διπλα στην Αιγινα δεν ηταν και μεγαλος πολος ελκυσης τουριστων μετα τον πολεμο. Παραδοξως προ του πολεμου ωρισμενα πλοια (Τριγλια, Αυλις) σταματουσαν και στο Αγκιστρι.

Αλλα απο το 1945 και μετα ο μονος τροπος να πας στο νησι ηταν με πλοιο του Αργοσαρωνικου μεχρι την Αιγινα και μετα με καραβακι/καικι για το Αγκιστρι... Αυτα μεχρι τις αρχες της δεκαετιας του 1960 που τα πραγματα αλλαξαν. Ξαφνικα το νησι εγινε ενα αγαπητο μερος για διακοπες των ξενων. Ο ΕΟΤ το καταλαβε αυτο και αρχισε να κανει εργα... Ιδου μια ειδηση απο τις 27 Ιουνιου 1962...

113890

Το 1964 (15 Σεπτεμβριου) εγινε προκυρηξη για την ...αγονη γραμμη (!) Πειραια, Αιγινης, Αγκιστριου, Νεας Eπιδαυρου

113891

Και στις 5 Ιουνιου 1965 βλεπουμε μια ανακοινωση γι αυτο το δρομολογιο με το Χαρα που ηταν εκτος κοινοπραξιας....

113892

Και εδω μια φωτογραφια του Χαρα στο μεγαλο λιμανι

113893

Και μια και το εφερε η συζητηση, την ιδια μερα γινοταν διαφημιση των Εριεττα, Ελενα και Μαρινα για την Σουβαλα και την Αγια Μαρινα....

113894

Αυτα οταν τα καραβια ηταν μικρα και οι εκδρομες ανεμελες

aegina
04-11-2010, 18:28
Mia erwtisi ( mallon se lathos topic ):To MARIA gnwrizei kaneis pote mbike sti grammi?Exw taxidepsei mia fora ( stin arxiki tou morfi ws ferry )itan nomizw to `75.Xerei kaneis giati to ekanan epoivatiko?Allaxe idioktiti?Pantws ws MARIA taxidepse kai ws epivatiko,nomizw oti EYTIXIA egine to `79 i `80.Thymamai oti san ferry eixe perirgo dromologio, efeuge argotera apo ta alla ploia.

karystos
04-11-2010, 20:16
Θυμάμαι ένα ταξίδι με το ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ για Σπέτσες, Παρασκευή μεσημέρι, και επιστροφή με το ΜΑΡΙΑ την Κυριακή. Πρέπει να ήταν Φθινόπωρο του 1974, Νοέμβριος. Ίσως και του 75, δεν είμαι σίγουρος. Σίγουρα την Παρασκευή, που εμείς πηγαίναμε, το ΜΑΡΙΑ έκανε το πρώτο του δρομολόγιο, επειδή θυμάμαι καλά ότι κροσαριστήκαμε στα Στενά του Πόρου. Εμείς φύγαμε από Πόρο για Ύδρα και ο καπετάνιος έλεγε συνέχεια στον τιμονιέρη να κρατιέται όσο πιο δεξιά γίνεται πλησιάζοντας στο Σταυρό.

"Έλα δεξιά, έλα δεξιά, όπου νά' ναι θα φανεί το καινούριο"

επειδή το πλοίο που ανεβαίνει από την Ύδρα δε φάινεται πίσω από τον κάβο. Το καινούριο ήταν το ΜΑΡΙΑ και όταν φάνηκε λίγο πριν γυρίσουμε το Σταυρό το κοιτούσανε με περιέργεια και κάνανε την κριτική τους, ιδίως για την πλώρη.

Γυρίσαμε όπως είπα την Κυριακή με το ΜΑΡΙΑ με μουντό καιρό και ψιλόβροχο, όπου βγάλαμε σχεδόν όλο το ταξίδι στο σαλόνι. Καπετάνιος ήταν ο Κώστας Θεοχάρης, τον οποίο θυμάμαι επισης στο σαλόνι από Σπέτσες προς Ύδρα με δύο χαριτόβριτες υπάρξεις και όταν πλησιάσαμε στην Ύδρα σηκώθηκε και τις χαιρέτισε λέγοντας :

"Κυρίες μου εμένα θα μου επιτρέψετε τώρα, επειδή πρέπει να ανέβω στην γέφυρα, φτάνουμε στην Ύδρα. Σας εύχομαι ένα ευχάριστο ταξίδι στο πλοίο μας".

¶ψογος.

Πλησιάζοντας στον Πειραιά, περίπου στις Λαγούσες ο καιρός άνοιξε κι ανεβήκαμε στην αριστερή βαρδιόλα. Μέσα η γέφυρα ήτανε φίσκα. Μετά τη βροχή είχε υγρασία και κρύο και τα κορίτσια μας τουρτουρίζανε, οπότε βγήκε κάποιος και τις προσκάλεσε να μπουν μέσα. Εμάς μας άφησε απ' έξω. Ήταν μια εμπειρία που την είχα ζήσει παλιότερα κι άλλες φορές στα βαπόρια του Σαρωνικού. Ίσως έτσι ήταν η παράδοση.

mastrokostas
04-11-2010, 21:36
Καπετάνιος ήταν ο Κώστας Θεοχάρης, τον οποίο θυμάμαι επισης στο σαλόνι από Σπέτσες προς Ύδρα με δύο χαριτόβριτες υπάρξεις και όταν πλησιάσαμε στην Ύδρα σηκώθηκε και τις χαιρέτισε λέγοντας :

"Κυρίες μου εμένα θα μου επιτρέψετε τώρα, επειδή πρέπει να ανέβω στην γέφυρα, φτάνουμε στην Ύδρα. Σας εύχομαι ένα ευχάριστο ταξίδι στο πλοίο μας".

¶ψογος.

Ο Καπεταν Κώστας είναι ο καλύτερος καπετάνιος που έχω γνωρίσει .Είχα την τιμή να κάνω σε βαπόρι που ήταν καπετάνιος .ΚΥΡΙΟΣ σε όλα του .

Nicholas Peppas
14-11-2010, 08:06
ΠΛΟΙΑ ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ (1945−1970)

................

Β. ΠΛΟΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 1949

..................

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ Μικρο πλοιο του Αργοσαρωνικου που εκανε δρομολογια απο Πειραια στην Αγια Μαρινα η Σουβαλα. Το βρισκουμε στην περιοδο 1950−1952 αλλα ουτε εγω ουτε οι αλλοι φιλοι φαινεται να ξερουν τιποτε αλλο γι αυτο το πλοιαριο... Μερικα δρομολογια του στις 8/7/1950, 23/8/1952, 20/9/1952 και 1/10/1952.

......................

Εχουμε λιγο περισσοτερα στοιχεια για το ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ... Μαλλον θα πρεπει να ηταν τουριστικο.... Στις 29 Σεπτεμβριου 1951 (!) το βλεπουμε να πηγαινει στην Επιδαυρο

115346

Και στις 23 Αυγουστου 1952 κανει δρομολογιο για την Φανερωμενη της Σαλαμινος!

115347

Και αργοτερα (1 Οκτωβριου 1952) στην Αγια Μαρινα

115349

nikos1945
15-11-2010, 12:53
Για να συνοψήσουμε λίγο, τη δεκαετία του 60-70 στο Σαρωνικό δραστηριοποιούνταν μεταξύ άλλων 5-6 "μεγάλα" ονόματα.

Ο Γ. & Σ.Λάτσης με τα Π.Ήλιος, Εριέττα, Αγ.Νεκτάριος και Νεράϊδα.
Ο Βατικιώτης με τα Καλαμάρα και Καμέλια.
Ο Κονταρίνης με τα Σαρωνίς, Μαριώ, Αίγινα και νομίζω για ένα διάστημα και το Χαρά
Ο Γ.Τρίπος με το Πίνδος και ένα διάστημα είχε και το Μάχη
ο Μεταξάς με τα Αύρα, Μάχη και Χαρά (για ένα διάστημα)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΑΡΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΛΑΤΣΗ, Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ .Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΝΕΡΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΙΕΤΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΤΟΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΗ ΗΛΙΟΝ ΑΓ ΝΕΚΤΑΡΙΟΝ. ΣΤΗΝ ΑΚΤΟΠΛΟΙΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΡΕΝΕΤΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ. ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ ΝΙΚΟΣ1945

O Tripos idioktitis tou PINDOS!8a i8ela edw na pw oti ta dio ploiatou Tripou ( PINDOS & MAXH ) efigan tin idia epoxi ( gyrw sto `64 ) kai antikatasta8ikan apo to YDRA tou TYPALDOY pou me ti seira tou efige gyrw sto `66 i `67.Kapou tote mpike sti grammi to AVRA tou METAXA,kai isws to SOLONAKI.An kanw la8ws tis imerominies parakalw dior8osteme.;)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΣΥΜΦΟΝΩ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΣΟΥ

T.S.S. APOLLON
15-11-2010, 14:46
Νικολα αυτο που δεν θυμασαι ειναι το Μιμικα Λ

Leonardos.B
15-11-2010, 15:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΑΡΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΛΑΤΣΗ, Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ .Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΝΕΡΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΙΕΤΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΤΟΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΗ ΗΛΙΟΝ ΑΓ ΝΕΚΤΑΡΙΟΝ. ΣΤΗΝ ΑΚΤΟΠΛΟΙΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΡΕΝΕΤΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ. ΦΙΛΙΚΟΤΑΤΑ ΝΙΚΟΣ1945

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΣΥΜΦΟΝΩ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΣΟΥ
Συμφωνώ και εγώ,εκτός του οτι (οπως εχουμε ξαναπεί),ο Νίκος Μεταξάς ΔΕΝ είχε ποτέ στην ιδιοκτησία του,αλλο σκάφος εκτός απο τα,"ΧΑΡΑ"-"ΑΥΡΑ"και για ενα διάστημα ενα αστέρι μικρό ιστιοπλοικό τύπου "DRAGON".

Ellinis
15-11-2010, 15:17
Έτσι είναι Λεονάρδε, το ΜΑΧΗ παρέμεινε για όλη τη διάρκεια της "καριέρας" του υπό την πλοιοκτησία του Τρίπου.
Κάπου γύρω στο 1964 το ΜΑΧΗ κατασχέθηκε από μια τράπεζα και δεν νομίζω οτι επανήλθε σε δράση... Ξέρει κανείς τι απέγινε;

nikos1945
15-11-2010, 16:28
[QUOTE=T.S.S. APOLLON;409320]Νικολα αυτο που δεν θυμασαι ειναι το Μιμικα Λ[/QUOT ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΟΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΕ ΤΟ ΜΙΜΙΚΑ Λ. ΕΑΝ ΘΕΛΗΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΡΘΗΣ ? ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΣ

τοξότης
15-11-2010, 19:16
Νικολα αυτο που δεν θυμασαι ειναι το Μιμικα Λ

Αγαπητέ αναφέρεσαι στο ΜIMIΚΑ Λ. μετέπειτα ΑΛΚΥΩΝ ή είναι άλλο συνώνυμο πλοίο ??

T.S.S. APOLLON
15-11-2010, 20:55
Φιλε Τοξοτης ναι αναφερομαι στο Μιμικα Λ μετεπειτα Αλκυων

Nicholas Peppas
16-11-2010, 01:17
ΜΑΧΗ:
Ενα γνωστο−αγνωστο πλοιο του Σαρωνικου στα τελη του 1950 και στα 1960

Πρέπει να είναι το ΜΑΧΗ. (Μετασκευασμένο πολεμικό) Ταξίδευσε στην γραμμή για ενα μικρό διάστημα στα μέσα της δεκαετίας του 60. .........

Γνωρίζει κάποιος φίλος περισσότερα στοιχεία για το ΜΑΧΗ πλοιοκτησίας Τρίπου? Πότε ξεκίνησε και πότε σταμάτησε η δραστηριοποίηση του στον Αργοσαρωνικό? Τι απέγινε μετά την απόσυρσή του? Σε τρεις παλιές κάρτες της Αίγινας (που θα ανέβουν σύντομα και στη γκάλερι) εμφανίζεται να δένει πάντα στο μέσα λιμάνι, σχεδόν μπροστά στο Αιάκειο, δίπλα σ έναν μικρό προβλήτα.

..............
MAHI was build in 1939 at Nobiskrug Werft at Rendsburg. Her name previous to MAHI was ROYAL ALBERT. I suppose that this was a name that she took while in English hands (probably as a war reparation).
.........

Ωρισμενα καινουρια στοιχεια για το γνωστο κια αγαπητο πλοιο ΜΑΧΗ για το οποιο ξερουμε πολυ λιγα πραγματα...

Εν πρωτοις μια ωραια καρτα του ΜΑΧΗ στην Αιγινα.

115587

Το πλοιο ναυπηγηθηκε στο Nobiskrug του Rendsburg της Γερμανιας το 1939. Καθελκυσθηκε στις 10 Μαρτιου 1939. Το πλοιο ονομασθηκε Freiherr vom Stein και ηταν ενα τελωνειακο πλοιο ( Zollkreuzer). Μαζι του ναυπηγηθηκαν και τα Nettelbeck και York. Ειχε μηκος 42,85 μετρων και πλατος 6,63 μετρων. Εκινητο με δυο μηχανες ΜΑΝ καθε μια των 1600 ιππων (Γερμανικων PS). Επιανε μεχρι 23,8 κομβους κατα την διαρκεια του πολεμου, αλλα μαλλον 21 κομβους προ του πολεμου και 17,5 κομβους σαν ΜΑΧΗ.

IDNo: 5616545 Year: 1939
Name: FREIHERR VOM STEIN Keel:
Type: Patrol craft Launch Date:
Flag: DEU Date of completion:
Tons: 108 Link: 1839
DWT: 0 Yard No: 500
Length overall: Ship Design:
LPP: Country of build: DEU
Beam: Builder: Nobiskrug
Material of build: Location of yard: Rendsburg

Το πλοιο ηταν ετοιμο για τα δοκιμαστικα του στις 15 Αυγουστου 1939 αλλα με την εκρηξη του Δευτερου Παγκοσμιου Πολεμου του δοθηκε το χαρακτηριστικο UJ 172. Κατα την διαρκεια του πολεμου ανηκε στο Γερμανικο ναυτικο απο την πρωτη Μαιου 1940 μεχρι το 1945. Τοτε το κατελαβαν οι Αγγλοι και το ονομασαν Royal Harald. Τοτε το πλοιο εγινε η θαλαμηγος του Βρεττανου Ναυαρχου στο Αμβουργο. Αργοτερα εγινε το κυριο πλοιο (flagship) του Γενικου Επιθεωρητου του Βρεττανικου Ναυτικου.

Αλλαξε ονομα σε Royal Albert το 1946.

Ηλθε στην Ελλαδα το 1951 με το ονομα ΟΛΥΜΠΟΣ.....

Και εδω χανω τα ιχνη του... Ποιο ηταν αυτο το ΟΛΥΜΠΟΣ; Και ποτε εγινε ΜΑΧΗ;

Εδω ενα πλανο απο παλιο εργο του 1962 του Κωστα Στραντζαλη.

115588

Το πρωτο δρομολογιο του Μαχη στον Αργοσαρωνικο ηταν στις 2.00 μμ στις 24 Ιουλιου 1959 για Μεθανα, Πορο, Υδρα, Σπετσες με επιστροφη αυθημερον. Την επομενη Τεταρτη 29 Ιουλιου το πλοιο πηγε μεχρι το Λεωνιδιο!

115590

τοξότης
16-11-2010, 08:46
Το πιο κάτω πολεμικό πλοίο ίσως να είναι αυτό που κατόπιν έγινε ΜΑΧΗ.

Με κάθε επιφύλαξη

ROYAL ALBERT / MAXH

http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20R/slides/Royal%20Albert-01.html

http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20R/slides/Royal%20Albert-01.jpg
Royal Albert

τοξότης
16-11-2010, 09:14
Εχουμε λιγο περισσοτερα στοιχεια για το ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ... Μαλλον θα πρεπει να ηταν τουριστικο.... Στις 29 Σεπτεμβριου 1951 (!) το βλεπουμε να πηγαινει στην Επιδαυρο

115346

Και στις 23 Αυγουστου 1952 κανει δρομολογιο για την Φανερωμενη της Σαλαμινος!

115347

Και αργοτερα (1 Οκτωβριου 1952) στην Αγια Μαρινα

115349

Μπορεί το ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ (04833) να είναι το μικρό πλοιάριο κάποιου Μανιάτη που αναφέρεται πιο κάτω ??

http://www.plimsollshipdata.org/pdffile.php?name=45b0032.pdf

Ellinis
16-11-2010, 17:55
Το πλοιο ναυπηγηθηκε στο Nobiskrug του Rendsburg της Γερμανιας το 1939. Καθελκυσθηκε στις 10 Μαρτιου 1939. Το πλοιο ονομασθηκε Freiherr vom Stein και ηταν ενα τελωνειακο πλοιο ( Zollkreuzer).
.......
Το πλοιο ηταν ετοιμο για τα δοκιμαστικα του στις 15 Αυγουστου 1939 αλλα με την εκρηξη του Δευτερου Παγκοσμιου Πολεμου του δοθηκε το χαρακτηριστικο UJ 172. Κατα την διαρκεια του πολεμου ανηκε στο Γερμανικο ναυτικο απο την πρωτη Μαιου 1940 μεχρι το 1945. Τοτε το κατελαβαν οι Αγγλοι και το ονομασαν Royal Harald. Τοτε το πλοιο εγινε η θαλαμηγος του Βρεττανου Ναυαρχου στο Αμβουργο. Αργοτερα εγινε το κυριο πλοιο (flagship) του Γενικου Επιθεωρητου του Βρεττανικου Ναυτικου.

Αλλαξε ονομα σε Royal Albert το 1946.
Ηλθε στην Ελλαδα το 1951 με το ονομα ΟΛΥΜΠΟΣ.....
Και εδω χανω τα ιχνη του... Ποιο ηταν αυτο το ΟΛΥΜΠΟΣ; Και ποτε εγινε ΜΑΧΗ;

Πολύ σωστά τα όσα παρέθεσες Νικόλα, πλήν της μετονομασίας σε ΟΛΥΜΠΟΣ.
Πράγματι το πλοίο ήταν αρχικά ναυπηγημένο ως Γερμανικό "περιπολικό".
Υπάρχουν και οι σχετικές αναφορές:

....UJ 172 gegeben und setzte das Boot ab 01.05.1940 als Versuchsschiff ein. 1945 von den Briten beschlagnahmt und in Royal Harald umbenannt wurde das Schiff als Stationsyacht des Britischen kommandierenden Admirals eingesetzt. Spaumlter in Eileen umbenannt, war es das Flaggschiff des Controller General. Später bekam es den Namen Royal Albert und ging 1951 an Griechenland und erhielt dort den Namen Olympos.

πηγή (http://www.zollgrenzschutz.de/index.php?option=com_content&view=article&id=179&Itemid=194)με φωτογραφία που πιστοποιεί οτι το πλοίο είναι αυτό που ανέβασε στη φωτογραφία ο τοξότης.

Ωστόσο το πλοίο δεν πήρε το όνομα ΟΛΥΜΠΟΣ. Αγοράστηκε το 1959 από τον Ι. Τρίπο, ο οποίος το αγόρασε από μια Βέλγικη εταιρεία η οποία και το όνομαζε ROYAL ALBERT. Τότε μετονομάστηκε κατευθείαν ΜΑΧΗ. ¶ρα ενδιάμεση χρήση του ονόματος ΟΛΥΜΠΟΣ δεν επιβεβαιώνεται.

Το ερώτημα παραμένει για όποιον γνωρίζει τι απέγινε το καράβι μετά την κατάσχεση από την τράπεζα...

TSS QUEEN ANNA MARIA
17-11-2010, 12:05
Μάλλον για σκραπ πήγε ¶ρη, γιατί δεν ξανακούστηκε ποτέ από τότε.

Nicholas Peppas
17-11-2010, 14:24
Το πιο κάτω πολεμικό πλοίο ίσως να είναι αυτό που κατόπιν έγινε ΜΑΧΗ.

ROYAL ALBERT / MAXH

http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20R/slides/Royal%20Albert-01.html

Royal Albert

Φιλε τοξοτης. Θερμα συγχαρητηρια γι αυτο το λαυρακι. Το χαιρομαι ιδιαιτερα οτι βρηκες αυτο το πλοιο γιατι στο παρελθον φιλοι απο το φορουμ δεν σου εχουν συμπεριφερθει καλα. Για μενα οι προσφορες σου σε φωτογραφιες και σχολια για ξενα ιστορικα πλοια ειναι ανεκτιμητες.

Επι τη ευκαιρια μου κανει εντυπωση οτι ενα πλοιο με τοση ιστορια (στον πολεμο και τον Σαρωνικο) δεν ειχε παρουσιασθει εδω μεχρι προχθες. Το ΜΑΧΗ ηταν απο τα σπουδαια πλοια της νιοτης μου οταν μια εκδρομη (διακοπες) σημαινε δυο μερες στον Σαρωνικο. Μου κανει εντυπωση ποσο αλλαξαν το πλοιο οταν το εκαναν επιβατηγο....

Nicholas Peppas
17-11-2010, 14:27
.........Αγοράστηκε το 1959 από τον Ι. Τρίπο, ο οποίος το αγόρασε από μια Βέλγικη εταιρεία η οποία και το όνομαζε ROYAL ALBERT. Τότε μετονομάστηκε κατευθείαν ΜΑΧΗ. ¶ρα ενδιάμεση χρήση του ονόματος ΟΛΥΜΠΟΣ δεν επιβεβαιώνεται.
...

Μερικες πρωτογενεις αναφορες θα αξιζαν εδω. Τι εκανε στο Βελγιο, κλπ. Αλλοιως η εκφραση "ενδιάμεση χρήση του ονόματος ΟΛΥΜΠΟΣ δεν επιβεβαιώνεται" δεν ειναι ορθη.

Ellinis
17-11-2010, 15:30
To τι έκανε στο Βέλγιο δεν το γνωρίζω Νικόλα.
Αυτό που ξέρω είναι οτι το υπό Βελγική σημαία πλοίο ROYAL ALBERT πουλήθηκε τον Απρίλιο του 1959 από τη Vermant Scheepvaartondernemingen στον Ιωάννη Τρίπο που το μετονόμασε ΜΑΧΗ.
Αυτά σύμφωνα με το συμβόλαιο αγοροπωλησίας του σκάφους.

Επομένως η εκφραση "ενδιάμεση χρήση του ονόματος ΟΛΥΜΠΟΣ δεν επιβεβαιώνεται" ειναι ορθή.

aegina
17-11-2010, 21:36
Sto afieroma teuxous tou gnwstou periodikou gia to NERAIDA, anaferei oti to MAXH synagwnizontan to NERAIDA.Prwsopika anarwtiemai giati itan stin grammi kai to kainourgio KAMELIA kathws kai to SARWNIS, mipws to ploio den "evgene" sti grammi? Min xexname oti o Trypos efeige me to PINDOS to `64 alla epestrepse to 67 i to 68 me to SOLWNAKI.

GEOCAL
18-11-2010, 01:25
Όπως σας είχα υποσχεθεί ανεβάζω σήμερα φωτογραφίες του "Εριέττα" όπως είναι σήμερα με το όνομα "Κώστας Λ". Οι φωτογραφίες ανήκουν στον Αιγινήτη καραβολάτρη Γιώργο Μπήτρο, και τις τράβηξε σε πρόσφατο ταξείδι του στην Σπιναλόγκα. Είναι εντυπωσιακό ότι το πλοίο έχει υποστεί ελάχιστες μετατροπές. Μακάρι να το ξαναβλέπαμε συντηρημένο στα νερά της Αίγινας...

115879

115880

115881

Έπεται συνέχεια!

nikos1945
18-11-2010, 03:44
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΡΑΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΣ.ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΣΚΑΦΗ ΕΡΙΕΤΤΑ,ΚΑΙ ΣΠΥΡΟΣ (ΑΓ.ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ,ΚΛΠ)ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΔΕΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΤΗΝ ΝΑΥΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑΝ ΘΑΛΑΣΣΙΟΥΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΑΛΙΜΑΝΙ ΣΤΑ ΠΟΛΕΜΙΚΑ ΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΓΚΥΡΟΒΟΛΙΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΟΡΜΟ ΤΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΜΑΡΩΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΕΣΒΗΝΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΝ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΟ ΑΠΟ ΦΡΕΑΤΥΔΑ ΤΡΑΒΟΝΤΑΣ ΒΑΡΚΟΥΛΕΣ ΜΕ ΦΑΝΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΠΑΙΑΝΙΖΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕ Η ΑΦΗ ΤΩΝ ΠΥΡΟΤΕΧΝΗΜΑΤΩΝ.ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΝ ΓΥΡΟ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ ,ΚΑΙ ΑΠΟΒΙΒΑΖΑΝ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.Η ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΟΤΑΝ ΤΑΞΙΔΕΥΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ .ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Nicholas Peppas
18-11-2010, 04:05
Όπως σας είχα υποσχεθεί ανεβάζω σήμερα φωτογραφίες του "Εριέττα" όπως είναι σήμερα με το όνομα "Κώστας Λ". Οι φωτογραφίες ανήκουν στον Αιγινήτη καραβολάτρη Γιώργο Μπήτρο, και τις τράβηξε σε πρόσφατο ταξείδι του στην Σπιναλόγκα. Είναι εντυπωσιακό ότι το πλοίο έχει υποστεί ελάχιστες μετατροπές. Μακάρι να το ξαναβλέπαμε συντηρημένο στα νερά της Αίγινας...
115879115880115881
Έπεται συνέχεια!

Δεν μπορεις να φαντασθεις φιλε ποσο τις χαρηκα τις φωτογραφιες σου. Δεν ειχα ιδεα οτι το ΕΡΙΕΤΤΑ υπαρχει ακομη!!!! Στην Σπιναλογκα απο ολα τα μερη... Τι κανει εκει; ...

Bεβαια εχουν γινει μερικες μικρες αλλαγες οπως βλεπουμε και απο την συγκριση των φωτογραφιων του 1952 (!) [http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=167049&postcount=50
] με αυτες που ανεβασες.

115883

115884

26 Ιουνιου 1952

115887

Το πλοιο ξεκινησε ταξιδια στις 20 Ιουλιου 1952!!!

115885

Και εδω σε μια φωτογραφια στην Σουβαλα Αιγινης γυρω στο 1955 (αυτη αφιερωμενη στον φιλο nikos1945)

115886

TSS QUEEN ANNA MARIA
18-11-2010, 12:22
Φαντάζομαι Νικόλα ότι κάνει ημερήσια επίσκεψη τουριστών στη Σπιναλόγκα από τον ¶γιο Νικόλαο.

BEN BRUCE
18-11-2010, 12:41
Και εδω σε μια φωτογραφια στην Σουβαλα Αιγινης γυρω στο 1955 (αυτη αφιερωμενη στον φιλο nikos1945)

115886

Mηπως στην τελευταια φωτο ειναι στην περδικα και οχι στην σουβαλα?

TSS QUEEN ANNA MARIA
18-11-2010, 13:21
Κι όμως Ben στη Σουβάλα είναι. Στο αριστερό μέρος φαίνονται και τα λουτρά, και επιπλέον η Πέρδικα είναι επίπεδη και δεν έχει τόσο ψηλό βουνό πίσω της.

aegina
18-11-2010, 19:36
BEN einai i Souvala sigoura.To ERIETTA meta apo tosa xronia einai mia zwntani anamnisi apo ta palia...

T.S.S. APOLLON
18-11-2010, 20:30
ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ
Σαββατο 28 Μαιου 1966
115965

GEOCAL
18-11-2010, 21:31
Φίλοι μου, Χάρηκα πολύ για την ανταπόκριση. Συγκινήθηκα και εγώ πολύ όταν είδα τις φωτογραφίες αυτές. Έπονται και άλλες δύο εκπλήξεις. Αργά σήμερα το βράδυ που θα έχω χρόνο...

GEOCAL
19-11-2010, 02:46
Εκτός από το Εριέττα, στην Κρήτη υπάρχουν ακόμη ένα από τα γνώριμα παλιά μικρά πλοία του Σαρωνικού: το Έλενα, που διατηρεί το αρχικό του όνομα! Και πάλι οι φωτογραφίες είναι του Γιώργου Μπήτρου.

116017
116018
116019
116020

Nicholas Peppas
19-11-2010, 03:19
Εκτός από το Εριέττα, στην Κρήτη υπάρχουν ακόμη ένα από τα γνώριμα παλιά μικρά πλοία του Σαρωνικού: το Έλενα, που διατηρεί το αρχικό του όνομα! Και πάλι οι φωτογραφίες είναι του Γιώργου Μπήτρου.

116017
116018
116019
116020

Απιθανο! Τι αλλο να πω;

Nicholas Peppas
19-11-2010, 03:22
ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ
Σαββατο 28 Μαιου 1966
115965

Tο πορθμειο Βανα. 22 Ιουλιου 1967

116021

nikos1945
19-11-2010, 04:56
Φίλοι μου, Χάρηκα πολύ για την ανταπόκριση. Συγκινήθηκα και εγώ πολύ όταν είδα τις φωτογραφίες αυτές. Έπονται και άλλες δύο εκπλήξεις. Αργά σήμερα το βράδυ που θα έχω χρόνο...
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΡΙΝΑ ΑΔΕΛΦΟ ΣΚΑΦΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΝΑ.ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΑΓΑΠΗΤΑ ΠΛΟΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ (ΣΟΥΒΑΛΑ-ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ-ΑΙΓΙΝΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ)

Nicholas Peppas
19-11-2010, 05:41
ΜΑΧΗ 1962

116022

T.S.S. APOLLON
19-11-2010, 12:41

116017
116018
116019
116020

Ευχαριστουμε τον φιλο GEOCAL και τον Κυριο Γιωργο Μπητρο για τις ομορφες φωτογραφιες που μας χαρισαν!

nikitas
19-11-2010, 14:02
ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΤΩΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΣΤΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2003 ΛΕΓΟΤΑΝ ΣΥΜΗ 1 ΚΑΙ ΑΝΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΙΑΚΟΥΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΣΥΜΗΣ ΑΠ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 1974 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΚΑΙ ΛΕΓΟΤΑΝ ΡΕΝΑ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ?

Nicholas Peppas
19-11-2010, 14:30
ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΤΩΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΣΤΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2003 ΛΕΓΟΤΑΝ ΣΥΜΗ 1 ΚΑΙ ΑΝΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΙΑΚΟΥΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΗΣ ΣΥΜΗΣ ΑΠ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 1974 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΚΑΙ ΛΕΓΟΤΑΝ ΡΕΝΑ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ?

Περισσοτερα γι αυτο το πλοιο βρισκεις εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=404585

Ειχες γραψει και εσυ εκει.

Eνας φιλος ειχε αναφερει..

To Symi 1 itan kataskeueis tou 1974 kai an den kano lathos ekane dromologia pierea salamina alla gia perisotera kai pio sigoura tha sou po aurio!!!

nikitas
19-11-2010, 15:56
ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΛΟΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΤΟ Η ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΣΤΗΝ ΣΥΜΗ.....

τοξότης
19-11-2010, 17:29
Δεν μπορεις να φαντασθεις φιλε ποσο τις χαρηκα τις φωτογραφιες σου. Δεν ειχα ιδεα οτι το ΕΡΙΕΤΤΑ υπαρχει ακομη!!!! Στην Σπιναλογκα απο ολα τα μερη... Τι κανει εκει; ...

Bεβαια εχουν γινει μερικες μικρες αλλαγες οπως βλεπουμε και απο την συγκριση των φωτογραφιων του 1952 (!) [http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=167049&postcount=50
] με αυτες που ανεβασες.

115883

115884

26 Ιουνιου 1952

115887

Το πλοιο ξεκινησε ταξιδια στις 20 Ιουλιου 1952!!!

115885

115886

Τι κι αν τα χρόνια πέρασαν , αγέρωχη ακόμη ταξιδεύει.

emmpapad
19-11-2010, 17:42
Δύο λήψεις του ΕΛΕΝΑ.
15-07-2007 Εν πλω Ελούντα-Σπιναλόγκα
06-02-2008 Ηράκλειο , εργασίες καθαρισμού.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

116064

116065

emmpapad
19-11-2010, 17:52
Η κατασκευή του άρχισε 06-1978 και μέχρι 12-1980 ονομαζόταν ΡΕΝΑ Σ.
Από 12-1980 έως 12-2003 ονομαζόταν ΣΥΜΗ Ι
Από 12-2003 ονομάζεται ΟΣΤΡΙΑ.
Είναι κατασκευής 1979 και 190 κ.ο.χ.
Αρχικά νηολογίου Πειραιά 6768 και
στη συνέχεια ως ΟΣΤΡΙΑ νηολογίου Αγ. Νικολάου 9

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

emmpapad
19-11-2010, 18:34
Εν πλω Σπιναλόγκα-Ελούντα 31-07-2005

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

116068

nikitas
19-11-2010, 19:11
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ!!!

esperos
19-11-2010, 22:36
Εδώ μια πιο πρόσφατη φωτογραφία του ΚΩΣΤΑ, τον Αύγουστο του 2009, λίγο έξω από την Ελούντα και μάλλον σε παροπλισμό.

116095

Nicholas Peppas
19-11-2010, 22:41
Εν πλω Σπιναλόγκα-Ελούντα 31-07-2005

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

116068

Οταν ζουσα στην Ελλαδα προ 40 ετων, η Σπιναλογκα ηταν το νησι των λεπρων. Τι ακριβως υπαρχει εκει τωρα και γιατι χρειαζονται πλοια (και δη τουριστικα) για ταξιδακια εκει;

Nicholas Peppas
20-11-2010, 03:54
ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Αγιος Δημητριος: Μικρο πετρελαιοκινητο ποψ εκανε το δρομολογι Πειραιως−Αιγινης−Μεθανων−Πορου−Υδρας−Ερμιονης−Σπετ σων στις 7 Ιουνιου 1946 με επεκταση μεχρι Λεωνιδιον!!!

116115

GEOCAL
20-11-2010, 15:41
Και η τρίτη έκπληξη που είχα υποσχεθεί από την Οκτωβριάτικη Σπιναλόγκα, χάρις τον Γιώργο Μπήτρο: Το Δελφίνι Εξπρές αυτούσιο και αναλλοίωτο, και πάντα κακομούτσουνο...

116174
116172

emmpapad
21-11-2010, 19:22
Κύριε Nicholas Peppas επέτρεψέ μου λίγες καραβολατρικές πληροφορίες για τη νησίδα Καλυδών ή όπως είναι πιό γνωστή Σπιναλόγκα.

Η περιοχή Αγίου Νικολάου (λιμάνι και πρωτεύουσα νομού Λασιθίου) την τουριστική περίοδο δέχεται ικανοποιητικό αριθμό ελληνικών και ξένων κρουαζιερόπλοιων όπου μεταξύ άλλων εκδρομών πραγματοποιούνται και ημερήσιες μίνι κρουαζιέρες στη νησίδα και από το λιμάνι αλλά και από τις περιοχές Ελούντα και λίγο βορειότερα Πλάκα.

Και στις τρεις περιοχές δραστηριοποιούνται περίπου 30 πλοιάρια με προορισμό τη νησίδα με 6 απ' αυτά να υπερβαίνουν το καθένα τα 200 άτομα. Στη νησίδα εκτός από το κάστρο υπάρχουν και τα απομεινάρια των οικιών των ασθενών. Ο συνολικός χρόνος ξενάγησης και περιπάτου περιμετρικά και εντός των τοιχών συχνά υπερβαίνει την μίαμιση ώρα.

Τώρα τελευταία προβάλλεται στην τηλεόραση η σειρά ΤΟ ΝΗΣΙ που λέει την ιστορία των ανθρώπων-ασθενών και των συνθηκών ζωής τους και απ΄ότι βλέπω στα καρνάγια της περιοχής υπάρχει οργασμός εργασιών για επισκευές-νέες κατασκευές πλοιαρίων καθότι υπάρχει πρόβλεψη για αύξηση τουριστών με σκοπό την επίσκεψή τους στη νησίδα.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

Nicholas Peppas
21-11-2010, 19:25
Κύριε Nicholas Peppas επέτρεψέ μου λίγες καραβολατρικές πληροφορίες για τη νησίδα Καλυδών ή όπως είναι πιό γνωστή Σπιναλόγκα.

.........
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

Ευχαριστω πολυ! Που να τα ξερω ολα αυτα εχοντας μεινει εκτος χωρας για πανω απο 39 χρονια

aegina
22-11-2010, 12:40
To DELFINI itan ena yperoxo grigoro ploio enas akourastos ergatis pou exipiretise to Sarwniko gia 20 peripou xronia.Exw kanei polla taxidia me auto apo kai pros Aigina alla kai Poro.To thymamai na kanei to prwino dromologio apo Poro pros Peirea mesw Methana kai Aigina.

TSS QUEEN ANNA MARIA
22-11-2010, 13:40
To DELFINI itan ena yperoxo grigoro ploio enas akourastos ergatis pou exipiretise to Sarwniko gia 20 peripou xronia.Exw kanei polla taxidia me auto apo kai pros Aigina alla kai Poro.To thymamai na kanei to prwino dromologio apo Poro pros Peirea mesw Methana kai Aigina.
Παράλληλα είχε δρομολογηθεί και το μεγαλύτερο "αδελφάκι" το ΜΑΝΙΑ EXPRESS το οποίο είχε πάνω και κάτω μεγαλύτερο σαλόνι και ήταν δρομολογημένο στη γραμμή Πόρου-Ύδρας-Ερμιόνης-Σπετσών. Αυτό όμως δεν έμεινε πολύ καιρό στη γραμμή γιατί πουλήθηκε το 1983 στο Ιράν και έφυγε.

http://www.faktaomfartyg.se/mania_express_1976_1.jpg

πηγή faktaomfartyg

emmpapad
22-11-2010, 18:00
Κυρίες και κύριοι το σκάφος μας αναχωρεί για Αίγινα-Μέθανα-Πόρο και σαν
εξπρές που είμαστε πεταγόμαστε και στη νήσο Χρυσή για μπάνιο.

Ξεβαμένα παλαιά και νέα δρομολόγια του πλοίου που απο το φθινόπωρο
του 2004 βρίσκεται παρετημένο στη νέα μαρίνα Αγίου Νικολάου.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

aegina
23-11-2010, 00:22
To MANIA einai ena ploio pou fotografies spania vlepoume.Sto site tou souidou yparxoun dyo kai mia alli pou eixe anevasei o Esperos sto thema tou limaniou tou Pirea.Edw tha eithela na pw oti to MANIA tin teleutaia tou xronia ( kalokairi tou `82 ) ekane kai dromologia pros Aigina me synexeia pros Methana,Poro,Ydra.Eixa taxideupsei apo Aigina pros Poro se apogeumatino dromologio.To deutero kai teleutaio taxidi me to Mania itan to xeimwna tou `82 pros Aigina.O souidos anaferei oti anike stin ABYES opws kai to DELFINI,opoios xerei perissotera as mas pei.Pantos sta prwta xronia to ploio den pigene Aigina kai thymamai oti itan ektos tis koinopraxeias.

Nicholas Peppas
23-11-2010, 05:40
Καρτποσταλ του λιμανιου του Πειραιως.
Καπως διαφορετικη γωνια απο την αλλη της πολυ γνωστης μας καρτποσταλ

Στον φιλο nikos1945

Απο το Τουρκικο http://urun.gittigidiyor.com/

116468
116469
116470

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-11-2010, 09:48
Καρτποσταλ του λιμανιου του Πειραιως.
Καπως διαφορετικη γωνια απο την αλλη της πολυ γνωστης μας καρτποσταλ
Και διακρινεται ξεκαθαρα ο περιφημος ΝΑΥΤΙΛΟΣ

Στον φιλο nikos1945

Απο το Τουρκικο http://urun.gittigidiyor.com/

116468
116469
116470

Νικόλα, έχω μπερδευτεί. Δεν είναι αυτός ο Ναυτίλος με το πράσινο χρώμα?

http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=33320&d=1237580676

Η είναι αυτός?
http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=116470&d=1290483621

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-11-2010, 09:53
To MANIA einai ena ploio pou fotografies spania vlepoume.Sto site tou souidou yparxoun dyo kai mia alli pou eixe anevasei o Esperos sto thema tou limaniou tou Pirea.Edw tha eithela na pw oti to MANIA tin teleutaia tou xronia ( kalokairi tou `82 ) ekane kai dromologia pros Aigina me synexeia pros Methana,Poro,Ydra.Eixa taxideupsei apo Aigina pros Poro se apogeumatino dromologio.To deutero kai teleutaio taxidi me to Mania itan to xeimwna tou `82 pros Aigina.O souidos anaferei oti anike stin ABYES opws kai to DELFINI,opoios xerei perissotera as mas pei.Pantos sta prwta xronia to ploio den pigene Aigina kai thymamai oti itan ektos tis koinopraxeias.

Έτσι είναι φίλε aegina. Ήταν εκτός κοινοπραξίας, ανήκε στην ίδια εταιρία και είχε τα ίδια χρώματα με το Δελφίνι Express, και συνήθως δεν έπιανε Αίγινα αλλά το πρώτο λιμάνι ήταν ο Πόρος.

aegina
23-11-2010, 11:58
File ANNA MARIA den einai mono diaforetika ploia alla oi fotografies exoun kai kapoia xronia diafora...Auto fenetai giati to " prasino NAYTILOS " einai apo foto arxes dekaeteias `60.Sti deuteri to "ble NAYTILOS " teli i arxes `70 ( yparxei to AIGINA kai to AVRA ).Oso gia to MANIA efyge tin anoixi tou `83.

Ellinis
23-11-2010, 12:14
Και εγώ νομίζω οτι είναι δυο διαφορετικά πλοία.

Για το ΝΑΥΤΙΛΟΣ να αναφέρουμε οτι ήταν μετασκευή από περιπολικό τύπου Fairmile ναυπηγημένο για τις ανάγκες του β' παγκόσμιου πολέμου. Μετά τον πόλεμο αρκετά πουλήθηκαν για εμπορική χρήση και ορισμένα ταξιδεύουν και σήμερα ως γιοτ.

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-11-2010, 13:52
Για να ξεκαθαρίσω και εγώ φίλοι Ellinis και aegina, είχα την εντύπωση ότι ανακαλύψαμε ότι το πράσινο πλοίο ήταν το Ναυτίλος (αυτό που θυμάμαι και εγώ στο λιμάνι του Πειραιά την δεκαετία του 60) και όχι το μπλε. Έχω καταλάβει σωστά?

T.S.S. APOLLON
23-11-2010, 14:10
Σωστα Αλεξανδρε

Μηπως θυμασαι η παντοφλα Βανα τι σινιαλο ειχε?

Nicholas Peppas
23-11-2010, 14:15
Νικόλα, έχω μπερδευτεί. Δεν είναι αυτός ο Ναυτίλος με το πράσινο χρώμα?

Η είναι αυτός?

Λαθος μου φιλε... Της Σαλαμινας ειναι

aegina
24-11-2010, 03:56
Ki edw eimai xamenos:Poso sigouro einai oti to onoma enos ek twn dyo einai NAYTILOS?Edeixa tis fotografies ston adelfo mou ( pou einai megalyteros ) kai thymatai ena periergou xromatos ploio alla ti dekaeteia tou `70 pou araze sta ploia gia Paloukia,Koulouri.Edw tha ithela na parakalesw tous modereitors an stin enotita gia ta ploia tou sarwnikou na mboun kai oi pantofles tis Aiginas.Akoma mipws tha prepei na kanoume mia anakaifalewsi gia to pote kai poia ploia ypirxan sto Sarwniko apo to `50 ws simera?Kai mia erwtisi:pote to BANA efyge apo ti grammi?Egw den to thymamai ( ok eimai mikros ) alla den exei emfanistei fotografia tou pote.

TSS QUEEN ANNA MARIA
24-11-2010, 10:23
Ki edw eimai xamenos:Poso sigouro einai oti to onoma enos ek twn dyo einai NAYTILOS?Edeixa tis fotografies ston adelfo mou ( pou einai megalyteros ) kai thymatai ena periergou xromatos ploio alla ti dekaeteia tou `70 pou araze sta ploia gia Paloukia,Koulouri.Edw tha ithela na parakalesw tous modereitors an stin enotita gia ta ploia tou sarwnikou na mboun kai oi pantofles tis Aiginas.Akoma mipws tha prepei na kanoume mia anakaifalewsi gia to pote kai poia ploia ypirxan sto Sarwniko apo to `50 ws simera?Kai mia erwtisi:pote to BANA efyge apo ti grammi?Egw den to thymamai ( ok eimai mikros ) alla den exei emfanistei fotografia tou pote.

Ο καλός φίλος μας Nicholas Peppas έχει προνοήσει και έχει κάνει μία πολύ καλή δουλειά με την σύνοψη όλων των μεταπολεμικών πλοίων του Σαρωνικού εδώ: http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=30749&page=24

T.S.S. APOLLON
24-11-2010, 10:40
Αλεξανδρε μηπως θυμασαι την παντοφλα Βανα?

TSS QUEEN ANNA MARIA
24-11-2010, 10:49
Την θυμάμαι Γιώργο αλλά δυστυχώς αμυδρά. Περισσότερο θυμάμαι το Σολωνάκι ΙΙ με το οποίο έχω ταξιδέψει παρά το Βάνα. Νομίζω άλλωστε ότι δεν έμεινε για καιρό στην γραμμή.

T.S.S. APOLLON
24-11-2010, 10:55
Αυτη η παντοφλα ποια ειναι? φωτογραφημενη στο λιμανι του Πειραια απο τον Peter Stafford το 1969
116610

TSS QUEEN ANNA MARIA
24-11-2010, 11:00
Μπορεί να είναι Γιώργο, μπορεί όμως να είναι και η παντόφλα Ελλάς.

T.S.S. APOLLON
24-11-2010, 11:01
Αλεξανδρε η Ελλας θυμαμαι ειχε δυο φουγαρα

TSS QUEEN ANNA MARIA
24-11-2010, 11:08
Έχεις απόλυτο δίκιο. Η τσιμινιέρα πάντως είναι χαρακτηριστική για την αναγνώριση του πλοίου. Αν η φωτογραφία δεν ήταν υπερφωτισμένη (κλασσικό χαρακτηριστικό του Stafford) θα φαινόταν το όνομα στην πρύμη. Μπορεί και να είναι το Σολωνάκι ΙΙ. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι ενώ ο κόσμος κρέμεται κυριολεκτικά από τα ρέλια σαν τσαμπιά από σταφύλια, ο χώρος των αυτοκινήτων είναι άδειος. Σαν... δαιμόνιος ντετέκτιβ με βάζει σε σκέψεις μήπως είναι ένα από τα Βάνα ή Σολωνάκι ΙΙ που έκαναν την γραμμή Πόρο-Ύδρα-Ερμιόνη-Σπέτσες όπου κυρίως στον Πόρο μόνο ξεφόρτωναν αυτοκίνητα γιατί στην Ύδρα και Σπέτσες δεν ξεφόρτωναν. Λες?

T.S.S. APOLLON
24-11-2010, 11:34
Αλεξανδρε δεν ειναι το Σολωνακι ΙΙ

aegina
24-11-2010, 12:41
Tote einai to AGIA KYRIAKH, oso gia to SOLONAKI pote efyge apo ti grammi? Pantos sigouro einai oti vouliakse stin Kerkira.To AG.KYRIAKH ypirxe sti grammi mexri arxes dekaeteias `70 apodeiksi kapoies foto tou Nikola merikes selides pou anaferontai gia tin exodo tou Pasxa tou `72.

TSS QUEEN ANNA MARIA
24-11-2010, 12:51
Φίλε aegina, αν θυμάμαι καλά το Σολωνάκι ΙΙ δεν πρέπει να κράτησε πάνω από 2 χρόνια στον Σαρωνικό. Εγώ ταξίδεψα μαζί του τον Μάρτιο του 1968 πηγαίνοντας προς Ύδρα για το τριήμερο της 25ης Μαρτίου, με πολύ μπότζι λόγω νοτιάδων και ήταν το καινούργιο στη γραμμή, και το θυμάμαι έντονα το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς. Για το 1969 δεν νομίζω ότι υπήρχε στη γραμμή το καλοκαίρι. ¶λλωστε επειδή πήγαινε μέχρι Σπέτσες με ταχύτητα σαφώς μικρότερη των συμβατικών πλοίων της γραμμής και επιπλέον δεν ξεφόρτωνε αυτοκίνητα σε Ύδρα και Σπέτσες δεν νομίζω να ήταν ανταγωνιστικό. Όταν δε είχε θάλασσα ιδίως κοντά στα Τσελεβίνια χόρευε γερά...

T.S.S. APOLLON
24-11-2010, 13:01
Οποτε ειναι μαλλον το Αγ.Κυριακη με λιγοτερες πιθανοτητες να ειναι το Βανα?

TSS QUEEN ANNA MARIA
24-11-2010, 13:47
Γιώργο δεν νομίζω ότι αποκλείουμε να είναι το Βάνα ούτε ο φίλος aegina είναι σίγουρος ότι είναι το Αγ. Κυριακή. Μπορεί κάποιος άλλος να μας λύσει το μυστήριο. Μήπως να μεταφέρεις την φωτογραφία στο θέμα του κουϊζ αναγνώρισης πλοίων?

T.S.S. APOLLON
24-11-2010, 13:53
Αυτο θα κανω Αλεξανδρε

Nicholas Peppas
24-11-2010, 14:22
Αυτη η παντοφλα ποια ειναι? φωτογραφημενη στο λιμανι του Πειραια απο τον Peter Stafford το 1969
116610

Να προσθεσω και εγω τις δικες μου παρατηρησεις.
1. Δεν ειναι το ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ (κοιταξτε φωτο εδω απο http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1803&thid=9100 εκτος αν το ειχαν αλλαξει το πορθμειο μετα τον Απριλιο 1970
116615
2. Δεν ειναι το ΒΑΝΑ που ηταν ενα μικροτερο πορθμειο με πιο πολυ ανοικτο χωρο.

T.S.S. APOLLON
24-11-2010, 14:32
Nicholas αυτη η παντοφλα που φαινεται απεναντι ειναι η ΑΦΑΙΑ
Στο φιλμακι στα 03.49 μας διχνει το ΑΦΑΙΑ και στο 03.52-03.53 το Αγ.Κυριακη

T.S.S. APOLLON
24-11-2010, 15:00
116610

Τελικα με την βοηθεια του φιλου Ben Bruce η απορια μας ελυθη η παντοφλα ειναι η Αγ. Κυριακη και ισως το ετος της φωτογραφιας να ειναι το 1971

PIANOMAN
26-11-2010, 02:23
Για τη παντοφλα του TSS APOLLON,το μονο απο αυτα που αναγραφετε πιο πανω, θα μπορουσε να ειναι το αγια κυριακη. Απο αυτη τη προσφατη φωτο του που δουλευει στην Ιταλια ακομη, φαινεται πως μοιαζουν, και οι μικροδιαφορες-μικρομετασκευες ειναι πιθανες μετα απο τοσα χρονια. Οι γενικες γραμμες-αναλογιες του πλοιου δειχνουν ιδιες.Αποκλειω παντως ολα τα αλλα καθως τα γνωριζω καλα σε οποιαδηποτε φαση της ζωης τους στο σαρωνικο, και ουδεμια σχεση εχουν(ελλας που δεν μετασκευαστηκε ποτε και σολωνακι κλπ)με τη παραπανω παντοφλα. Μπραβο παντως για τη σπανια φωτο που μοιραζεσαι μαζι μας φιλε!

T.S.S. APOLLON
26-11-2010, 10:03
Φιλε PIANOMAN ειναι η Αγια Κυριακη

T.S.S. APOLLON
26-11-2010, 10:11
Διαφημιστικη καταχωρηση στην εφημεριδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ τον Ιουνιο του 1968
116860

Nicholas Peppas
29-11-2010, 00:45
ΜΑΧΗ:
...........

Εν πρωτοις μια ωραια καρτα του ΜΑΧΗ στην Αιγινα.

115587

........

Και μια αλλη ωραια καρτποσταλ του ΜΑΧΗ στην Αιγινα. Αυτη απο την συλλογη μου

117108

τοξότης
01-12-2010, 22:02
ΠΙΝΔΟΣ - ΚΑΜΕΛΙΑ - ΝΕΡΑΪΔΑ

ΟΙ ΘΡΥΛΟΙ

http://www.tokanali.gr/old_photos/9k_pindos1962.jpg
ΠΙΝΔΟΣ 1962

http://www.tokanali.gr/old_photos/11k_kamelia1965.jpg
ΚΑΜΕΛΙΑ 1965

http://www.tokanali.gr/old_photos/12k_neraida1963.jpg
ΝΕΡΑΪΔΑ 1963

<ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ> η ηλεκ/κή εφ/δα του Σαρωνικού
http://www.tokanali.gr/old_photos/karavia.html

τοξότης
01-12-2010, 23:29
Για οσους διαβασαν και ειδαν το ωραιο πλανο του Αιγινα οπως το ανεβασε ο Τοξοτης, θα ηθελα να τους δειξω μια αλλη Αιγινα του... 1898 εδω!

62432 62433

Μήπως αυτή η ΑΙΓΙΝΑ του 1898 έχει σχέσει με την παρακάτω ΑΙΓΙΝΑ

http://www.plimsollshipdata.org/ship.php?ship_id=57&name=Aegina

http://www.plimsollshipdata.org/pdffile.php?name=30a0057.pdf

Nicholas Peppas
01-12-2010, 23:40
Μήπως αυτή η ΑΙΓΙΝΑ του 1898 έχει σχέσει με την παρακάτω ΑΙΓΙΝΑ

http://www.plimsollshipdata.org/ship.php?ship_id=57&name=Aegina

http://www.plimsollshipdata.org/pdffile.php?name=30a0057.pdf

Φιλε Αντωνη

Το θεμα μας εφαγε πολυ καιρο να το αναλυσουμε μια και τα παλια αρχεια ηταν ελλειπη. Τελικα, μπορεις να δεις τι βρηκαμε διαβαζοντας αυτα

Το ΑΙΓΙΝΑ της Ατμοπλοιας Πεππα http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=82780

Το ΑΙΓΙΝΑ (και ΑΡΓΟΛΙΚΟΣ και ΒΑΝΑ) της Ατμοπλοιας Γκικα http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=74573

N

Nicholas Peppas
02-12-2010, 01:47
ERIETTA and SPYROS (later renamed AG.NEKTARIOS) were both build in Sweden, yard unknown to me.

..............

ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΡΙΕΤΤΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Λιγα ξερουμε για το πλοιο ΕΡΙΕΤΤΑ (και το αδελφο του ΣΠΥΡΟΣ/ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ) στην Σουηδια. Προσφατα ειχα μια ωραια αλληλογραφια σχετικα με το Σουηδικο πλοιο POLHEM (ελληνικο ΜΕΣΣΑΡΙΑ http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=65232) με τον Σουηδο φιλο Andreas H&#228;glund που μολις εγινε μελος του nautilia.gr με το ονομα andha977. Αυτη η συνεργασια οδηγησε στην ανακαλυψη του ναυπηγειου και αλλων στοιχειων αυτου του πλοιου και αλλων Σουηδικων πλοιων των Ελληνικων θαλασσων (παραδειγματος χαριν, της Σουηδικης ιστοριας του δικου μας ΑΙΓΙΝΑ που ηταν πιο γνωστο στην Σουηδια σαν το MARTSTRANDSFJORDEN (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=126353) καθως και των RONNEBY (ΕΦΦΗ http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=300979&postcount=223) και S&#214;DERN (ΘΗΡΑ http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=125861).

Τα ΕΡΙΕΤΤΑ και ΣΠΥΡΟΣ ναυπηγηθηκαν απο τα ναυπηγεια Gustafsson & Anderssons varv AB (http://sv.wikipedia.org/wiki/Gustafsson_%26_Andersson_Varvs_AB), της πολεως Liding&#246;. Τα ναυπηγεια εχουν το ονομα Boghammar Marin AB σημερα. Ωραια θεματα για την ιστορια αυτου του ναυπηγειου θα βρειτε εδω http://www.bogbat.se/Sve-Batar.html.

V&#196;LKOMMEN TILL BOGHAMMAR VETERANB&#197;TAR

"Gustafsson & Andersson Varvs AB" startade sin verksamhet i slutet av 1800-talet i ett inhyrt utrymme i en tobakslada vid G&#246;tgatan i Stockholm. De tv&#229; br&#246;derna Anders Gustafsson (f. 1869 i S&#246;derb&#228;rke, Kopparbergs l&#228;n) och Reinhold Andersson (f. 1872 i S&#246;derb&#228;rke, Kopparbergs l&#228;n) byggde d&#228;r p&#229; sena kv&#228;llar och n&#228;tter en segelb&#229;t ritad av en god v&#228;n, C.G Pettersson. B&#229;ten blev en succ&#233; och s&#229;ldes med god vinst.

1907 best&#228;mde sig de tv&#229; br&#246;derna f&#246;r att sluta p&#229; Finnboda varv och hyrde mark vid Klara strand mitt emot Karlbergs slott. D&#228;r byggde den en lokal och startade b&#229;ttillverkning. Archimedes Utombordsmotorer hade vid denna tid kommit ut p&#229; marknaden i Sverige och de tv&#229; br&#246;derna gjorde en &#246;verenskommelse med Archimedes som gick ut p&#229; att de skulle f&#246;rse dem med l&#228;mpliga b&#229;tar till sina motorer. S&#229; under ett par &#229;rs tid byggde br&#246;derna fler &#228;n hundratalet b&#229;tar om &#229;ret. Vid 1913 tyckte Stockholms stad att varvet v&#228;xte f&#246;r fort s&#229; de sa upp hyresavtalet f&#246;r avflyttning inom ett &#229;r med motiveringen "Inga b&#229;tar skall skr&#228;pa ner klara Sj&#246;s str&#228;nder". Idag &#228;r d&#228;r en av v&#228;rldens st&#246;rsta anhopning av b&#229;tar.

Br&#246;derna k&#246;pte ett par stora tomter p&#229; Sk&#228;rs&#228;tra, s&#246;dra Liding&#246;. H&#228;r byggdes varvslokaler upp och b&#229;tbyggandet &#229;terupptogs. Under 1921-32 hyrde f&#246;retaget "Gustafsson & Andersson" ut sin varvsbyggnad till Svenska Aero AB. Det var flygpionj&#228;rerna Svenska Aero AB som l&#228;t tillverka sin flygplan vid varvet. H&#228;r byggdes nu bland annat sj&#246;spaningsplan f&#246;r svenska marinen, liksom det p&#229; sin tid ryktbara jaktflygplanet Jaktfalken. Svenska Aero AB byggde ett hundratal flygplan till de svenska, estniska och litauiska f&#246;rsvarsmakterna. Bolaget s&#229;ldes sedan till ASJA i Link&#246;ping. Dessa tv&#229; gick sedan ihop till Svenska Aeroplan AB, mest k&#228;nt som SAAB.

1924 &#229;terupptog "Gustafsson & Andersson Varvs AB" sitt b&#229;tbyggande och byggde lustjakter &#229;t n&#229;gra av landets rikaste m&#229;n. D&#228;r byggdes lyxb&#229;tar &#229;t m&#228;n som Torsten Kreuger, Electrolux grundare Axel Wenner-Gren samt LM Ericsson. Seasong och Stella Marina var tv&#229; spektakul&#228;ra b&#229;tar som byggdes &#229;t bokf&#246;rl&#228;ggaren Erik &#197;kerlund 1924 respektive 1927. Seasong var Sveriges snabbaste b&#229;t under flera &#229;r p&#229; 1920-talet och blev mycket framg&#229;ngsrik med en l&#229;ng rad segrar i olika t&#228;vlingar. B&#229;ten var 8,4 x 2,0 m och var en relativt tung b&#229;t. Den v&#228;gde 2300 kg i fullt trim med fyllda tankar och tv&#229; personer ombord. Motorn var en Hall-Scott med 13,5 liter cylindervolym och 200 hk, vilket gav b&#229;ten en fart av 42 knop. B&#229;ten totalf&#246;rst&#246;rdes vid en varvsbrand 1953. P&#229; den tiden ritade legendariska b&#229;tkonstrukt&#246;rer som C.G Petterson, Gideon Forslund och Ruben &#214;stlund flera av b&#229;tarna som byggdes p&#229; varvet. &#196;ven exklusiva b&#229;tar byggda p&#229; andra varv sk&#246;ttes regelbundet av "Gustafsson & Andersson Varvs AB" och vinterf&#246;rvarades d&#228;r.

Εδω το νεοτευκτο ΕΡΙΕΤΤΑ του Γιαννη Λατση κατα την αφιξη του στον Πειραια (οπου το ονομα του ηταν γραμμενο απο την Σουηδια σαν ΕΡΡΙΕΤΤΑ ) και μετα την ημερα των εγκαινιων του στον Πειραια, στις 15 Ιουλιου 1952.

117365

Στην προσπαθεια μου να ανακαλυψω κατι μοναδικο για το πλοιο αυτο απο τις ημερες του στην Σουηδια εμαθα οτι:
1. το ονομα του ηταν εξ αρχης ΕΡΙΕΤΤΑ, το ονομα της γυναικας του Γιαννη Λατση (της Εριεττας Τσουκαλα), και
2. οταν ναυπηγηθηκε στο Liding&#246;, το ναυπηγειο Boghammar Marin / Gustafsson & Anderssons varv AB ναυπηγησε και δυο αλλα παρομοια πλοια, το R&#214;DL&#214;GA ( HAVSVINDEN http://www.skargardsbatar.se/havsvinden_1951/) και το BJ&#214;RN&#214;N http://www.skargardsbatar.se/bjornon_1951/ , που (αν μπορειτε να το φαντασθειτε) και αυτα υπαρχουν ακομη την Σουηδια!

Αν εχετε καιρο θα ηθελα πολυ να παρακολουθησετε αυτο το σπανιο βιντεο απο το 1951 που δειχνει πως ξεκινησε το R&#214;DL&#214;GA . Ειναι σαν να βλεπετε το ΕΡΙΕΤΤΑ! http://www.youtube.com/watch?v=Vag_00URBO8&feature=player_embedded Το πλοιο αυτο ηταν φτιαγμενο απο αλουμινιο, ειχε μηκος 25 μετρων, πλατος 5,16 μετρων, μια μηχανη Scania 600 ιππων και ταχυτητα 16,5 κομβων. Επαιρνε 145 επιβατες και φτιαχτηκε για την μικρη ατμοπλοια Tr&#228;lhavets Rederi AB του &#197;kersberga

117369

117366
117367
117368

Nicholas Peppas
02-12-2010, 06:14
ΤΟ ΣΠΥΡΟΣ/ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

ΣΠΥΡΟΣ/ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του Γ. Λατση (1952−1988, 109 τοννοι, 16 κομβοι, μικρο Σουηδικο πλοιο).

Λιγα ξερουμε για το πλοιο ΣΠΥΡΟΣ/ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ στην Σουηδια. Το ΣΠΥΡΟΣ ναυπηγηθηκε στα ναυπηγεια Gustafsson & Anderssons varv AB (http://sv.wikipedia.org/wiki/Gustafsson_%26_Andersson_Varvs_AB), της πολεως Liding&#246;. Τα ναυπηγεια εχουν το ονομα Boghammar Marin AB σημερα.

Το πολυαγαπημενο αυτο πλοιαριο ηταν το πρωην ΣΠΥΡΟΣ και ανηκε στον Γιαννη Λατση. Αυτο και το ΕΡΙΕΤΤΑ παραγγελθηκαν και φτιαχτηκαν ειδικα για την Τουριστικη Ακτοπλοια της Ελλαδος και για ταξιδια στον Σαρωνικο. Εφθασε εδω απο την Σουηδια στις 3 Ιουλιου 1952 και ακομη σκεφτομαι πως ενα τοσο μικρο πλοιο περασε τις θυελλες του Σκαγγερακη, της Βορειου Θαλασσης, της Μαγχης, και ιδιως του Βισκαικου και των θαλασσων γυρω απο τις Βαλεαριδες νησους, εστω και αν το ταξιδι αυτο εγινε νταλα καλοκαιρι.

117370

Το ΣΠΥΡΟΣ το βρισκουμε σε πολλα δρομολογια επι δυο χρονια απο τις 23/8/1952 μεχρι τις 24/6/1954. Την εποχη εκεινη πηγαινε οχι μονο στην Αιγινα αλλα και πιο μακρυα, συχνα μεχρι την Υδρα και τις Σπετσες! Αλλαξε ονομα σε ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ το 1956. Τοτε αρχισε να κανει περισσοτερο δρομολογια Πειραιως−Αιγινης αλλα επισης και μικρα ταξιδια στην Σουβαλα και Αγια Μαρινα. Μερικες φορες το βλεπουμε και σε βραδυνες κρουαζιερες η ακομη και σε ταξιδακια μεχρι την Φανερωμενη της Σαλαμινος. Συνεχισε κατ∍ αυτο τον τροπο μεχρι τον Σεπτεμβριο 1957. Μετα το ξεχειμωνιασμα, το 1958 το βαλανε στην γραμμη του Αργολικου, ξεκινωντας απο το Ναυπλιο, προς Αστρος, Σπετσες, και Υδρα, π.χ. στις 29/7/1958, 12/8/1958, και 14/8/1958.

117373

117371

117372

Απο το 1959, επιστρεφει στον Πειραια και κανει δρομολογια στην Αιγινα, Σουβαλα και Αγια Μαρινα (π.χ., 12/8/1959 , 10/8/1960, 23/11/1963, 8/8/1965, 21/8/1965, και 14/8/1966 ). Υποθετω οτι συνεχισε αυτα τα δρομολογια και στην δεκαετια του 1970, παρ οτι δεν εχω στοιχεια μια και εφυγα τοτε για την Αμερικη...

Αργοτερα, εμφανιστηκε με νεο ονομα (και κιτρινο χρωμα) σαν ΝΗΡΕΥΣ και εκανε ταξιδια σε πολλα μερη, ακομη και στην Κρητη. Διαβαστε εδω
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=33881 Μας εφυγε το 1988.

TSS QUEEN ANNA MARIA
02-12-2010, 09:44
Το Αγ. Νεκτάριος την δεκαετία του 60 εκτός από τα τοπικά δρομολόγια της Αίγινας, έκανε και έκτακτα δρομολόγια charter ναυλωμένο από γραφεία ή οργανώσεις προς Πόρο και Ύδρα σαν ημερήσια κρουαζιέρα, εξ' ου και η φωτογραφία του στην Ύδρα παραπάνω.

TSS QUEEN ANNA MARIA
03-12-2010, 10:22
ΠΙΝΔΟΣ - ΚΑΜΕΛΙΑ - ΝΕΡΑΪΔΑ

ΟΙ ΘΡΥΛΟΙ

ΠΙΝΔΟΣ 1962

ΚΑΜΕΛΙΑ 1965

ΝΕΡΑΪΔΑ 1963

<ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ> η ηλεκ/κή εφ/δα του Σαρωνικού
http://www.tokanali.gr/old_photos/karavia.html

Θα διαψεύσω την ηλεκτρονική εφημερίδα ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ για την χρονολογία της φωτογραφίας του Νεράϊδα. Παρατηρώντας την φωτογραφία είναι εμφανής η μετατροπή που έγινε το 1970 όπου άλλαξε ρόλο από ακτοπλοϊκό σε ημερήσιο κρουαζιερόπλοιο, με το κλείσιμο των ανοικτών πλαϊνών περαντζάδων με ορθογώνια παράθυρα όπως της φωτογραφίας. Συνεπώς η φωτογραφία πάρθηκε μετά την μετασκευή του 1970.

aegina
03-12-2010, 17:03
Akrivws i foto tou KAMELIA einai teli dekaeteias `70 .I BOGHAMMAR exei ftiaxei kai ta DELFINI & MANIA EXPRESS,exei eidikotita sta alouminenia skafi , kataskeuazei kai polemika skafi.

τοξότης
03-12-2010, 22:38
Akrivws i foto tou KAMELIA einai teli dekaeteias `70 .I BOGHAMMAR exei ftiaxei kai ta DELFINI & MANIA EXPRESS,exei eidikotita sta alouminenia skafi , kataskeuazei kai polemika skafi.

Για να καταλάβω , εκτός της ημερομηνίας του ΝΕΡΑΪΔΑ που είναι λάθος , είναι λάθος και η ημερομηνία που αναγράφεται για το ΚΑΜΕΛΙΑ ????

esperos
04-12-2010, 10:39
Αγαπητοί φίλοι πιστεύω να έχετε αντιληφθεί ότι σήμερα χάρις στο internet οι φωτογραφίες, όπως και τόσα άλλα πράγματα, άγονται και φέρονται από την μία ιστοσελίδα στην άλλη.
Εγώ μπορώ να σας διαβεβαιώσω λοιπόν ότι η φωτογραφία του ΚΑΜΕΛΙΑ έχει ημερομηνία 3 Αυγούστου 1982!

aegina
04-12-2010, 11:39
Einai sto prwino dromologio kai erxetai apo Aigina pros Pirea.

Nicholas Peppas
07-12-2010, 05:28
ΤΟ ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣτου Γ. Λατση (1952−1988, 109 τοννοι, 16 κομβοι, μικρο Σουηδικο πλοιο).

117903

BEN BRUCE
07-12-2010, 11:29
Πολυ ωραια φωτο.Αν κρινουμε απο καποια αυτοκινητα η φωτο ειναι μετα το 1963

TSS QUEEN ANNA MARIA
07-12-2010, 12:18
Το Πίνδος έχει αποκτήσει την τελευταία μορφή του με την νέα τσιμινιέρα.

nikitas
07-12-2010, 23:54
Η κατασκευή του άρχισε 06-1978 και μέχρι 12-1980 ονομαζόταν ΡΕΝΑ Σ.
Από 12-1980 έως 12-2003 ονομαζόταν ΣΥΜΗ Ι
Από 12-2003 ονομάζεται ΟΣΤΡΙΑ.
Είναι κατασκευής 1979 και 190 κ.ο.χ.
Αρχικά νηολογίου Πειραιά 6768 και
στη συνέχεια ως ΟΣΤΡΙΑ νηολογίου Αγ. Νικολάου 9

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
ΛΕΓΟΤΑΝ ΡΕΝΑ Σ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΡΕΝΑ Σ.2?ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝΕ!http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24626&highlight=symi&page=31

TSS QUEEN ANNA MARIA
11-12-2010, 19:09

116021

Να και το ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ που αναφέρεται εδώ σε δική μου φωτογραφία του 1967 στην Ύδρα.
http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=118472&stc=1&d=1292087331

Nicholas Peppas
11-12-2010, 19:10
Να και το ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ που αναφέρεται εδώ σε δική μου φωτογραφία του 1967 στην Ύδρα.

Εισαι απιθανος!

stiliano
16-12-2010, 18:06
Διαβεβαίωσέ μας!

TSS QUEEN ANNA MARIA
17-12-2010, 10:32
Διαβεβαίωσέ μας!

Ήταν το πρώτο σκάφος ξύλινης κατασκευής που συνέδεε την Ύδρα με το Hydra Beach του Κωνσταντινίδη (του γνωστού αρχιτέκτονα που έκανε τα περισσότερα ξενοδοχεία ΞΕΝΙΑ σε όλη την Ελλάδα την δεκαετία του 60) στην ακτή Πλέπι Ερμιονίδας απέναντι από την Ύδρα. Θυμάμαι ιδιοκτήτες ήταν τρία αδέλφια οι οποίοι διαχειριζόντουσαν και το δημοτικό πλοίο-υδροφόρα ΥΔΡΑ που έφερνε πόσιμο νερό από την Πελοπόννησο στην Ύδρα. Την επόμενη χρονιά, 1968, κατασκευάστηκε άλλο ένα ξύλινο κλειστού τύπου με παράθυρα, το ΕΡΩΣ.

aegina
17-12-2010, 18:30
File ANNA MARIA ena megalo euxaristw gia to yliko pou mas prosfereis.

τοξότης
17-12-2010, 21:51
Ερώτηση προς τον φίλο TSS QUEEN ANNA MARIA που με τα ωραία που μας παρουσιάζει φαίνεται γνώστης της περιοχής.

Να ρωτήσω λοιπόν : το πιο κάτω σκάφος που βρήκα τυχαία έχει σχέση με την περιοχή (λόγω όνοματος ) ή είναι άσχετο-τυχαίο

ΥΔΡΑΚΙ
125370
http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20H/slides/Hydraki-01.html
http://www.nautilia.gr/forum/images/misc/pencil.png

Nicholas Peppas
18-12-2010, 18:17
Βρισκομαστε στον Πειραια και καλο ειναι να μας πει κανεις πια πλοια φαινονται εδω... Ποιο ειναι αυτο το Αγιος Νεκταριος; Φυσικα οχι του Λατση

Απο το ενθετο Επτα Ημερες της Καθημερινης, 30 Απριλιου 1995 στο θεμα "Ιστορικη πορεια του Πειραια"

119220

aegina
19-12-2010, 15:27
Prokeitai gia to AG.NEKTARIOS B pou ekane SOUVALA-AG.MARINA.

TSS QUEEN ANNA MARIA
20-12-2010, 12:25
Ερώτηση προς τον φίλο TSS QUEEN ANNA MARIA που με τα ωραία που μας παρουσιάζει φαίνεται γνώστης της περιοχής.

Να ρωτήσω λοιπόν : το πιο κάτω σκάφος που βρήκα τυχαία έχει σχέση με την περιοχή (λόγω όνοματος ) ή είναι άσχετο-τυχαίο

ΥΔΡΑΚΙ

http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20H/slides/Hydraki-01.html

Φίλε Τοξότη, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν γνωρίζω το εικονιζόμενο. Πάντως, αν ήταν στην Ύδρα θα το γνώριζα, συνεπώς παρόλο που φέρει αυτό το όνομα δεν ήταν υδρέϊκο. Το Κ πιθανόν να είναι Κιτσολάκης (Κιτσολάκης Lines).

aegina
21-12-2010, 10:29
Den nomizw to K na einai KITSOLAKIS auto itan kapoio allo pou pigenai sto Agistri,epeiseis itan diaforetiko apo auto tis fotografias.I foto den nomizw na einai stin Ydra alla oute kan sto Sarwniko.

TSS QUEEN ANNA MARIA
21-12-2010, 10:59
Ο Κιτσολάκης φίλε Αίγινα είχε κατά καιρούς 2-3 διαφορετικά καραβάκια. Τα θυμάμαι όταν ερχόντουσαν στην Ύδρα ναυλωμένα με εκδρομείς από την Αίγινα ή άλλα λιμάνια του Σαρωνικού.

nikos1945
25-01-2011, 23:04
ΦΙΛΕ ΑΡΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΙ ΛΑΤΣΙΔΕΣ ΗΤΑΝ ΔΥΟ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ.Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΙΜΙΚΑ Λ ΤΟ ΡΕΝΕΤΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΠΡΩΙΝ ΣΠΥΡΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΛΑΤΣΗ . ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΙΕΤΤΑ

Nicholas Peppas
06-03-2011, 00:30
Tο Ελενα και το Μαρινα 1960 στην Αγια Μαρινα της Αιγινης την δεκαετια του 1960. http://www.flickr.com/photos/prerows...n/photostream/ (http://www.flickr.com/photos/prerowsky/2148772082/in/photostream/)

125341

Nicholas Peppas
17-03-2011, 06:06
Το ΑΙΓΑΙΟΝ στον Σαρωνικο! 19 Ιουνιου 1958

126687

TSS QUEEN ANNA MARIA
17-03-2011, 09:55
Το ΑΙΓΑΙΟΝ στον Σαρωνικο! 19 Ιουνιου 1958

126687
Μην σε ξενίζει Νικόλα. Όπως γράφω και αλλού, το Αιγαίον στα τέλη του 50 και μέχρι το 1965 (αν θυμάμαι καλά) που αντικατεστάθηκε από το Ηλέκτρα, έκανε μικρές κρουαζιέρες στον Σαρωνικό. Την εποχή εκείνη έκανε διήμερη Σάββατο μεσημέρι-Δευτέρα πρωϊ Υδρα-Δήλο-Μύκονο, και Δευτέρα απόγευμα με Σάββατο πρωί έκανε 5ήμερη κρουαζιέρα με Δήλο- Μύκονο- Ρόδο-Ηράκλειο-Σαντορίνη. Το θυμάμαι κάθε Σάββατο απόγευμα, τα καλοκαίρια αρχές της δεκαετίας 60, να φτάνει στην Ύδρα μαζί με το Σεμίραμις της Ηπειρωτικής και το Ρομάντικα του Χανδρή.

Nicholas Peppas
18-03-2011, 04:56
Το φιλμακι της ΕΟΑ ειναι απο τον Ιανουαριο 1967 και λεγεται "Μικρή κρουαζιέρα στα νησιά μας". http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3482&thid=13977 Περιλαμβανει:
1. Αθήνα, Πειραιάς
2. Αίγινα
3. Ρόδος
4. Σκιάθος
5. Λευκάδα
6. Μύκονος

Στην πραγματικοτητα ομως ειναι ενα συναντημα μιας σειρας γνωστων πλοιων του Αργοσαρωνικο και αλλων περιοχων της εποχης εκεινης (μονον προ 45 ετων!). Για να δουμε ποσα θα βρουν οι φιλοι

126825
126826

TSS QUEEN ANNA MARIA
18-03-2011, 10:01
Νικόλα, εγώ διακρίνω στην κάτω φωτογραφία από αριστερά προς τα δεξιά τα Σαρωνίς, Εριέττα, Ύδρα, Λητώ, Λητώ, Υδρα.

Nicholas Peppas
18-03-2011, 13:42
Νικόλα, εγώ διακρίνω στην κάτω φωτογραφία από αριστερά προς τα δεξιά τα Σαρωνίς, Εριέττα, Ύδρα, Λητώ, Λητώ, Υδρα.

Εισαι απιθανος. Βρηκες ακομη και το φουγαρο!

T.S.S. APOLLON
18-03-2011, 13:46
Αλεξανδρε στην δευτερη εικονα ειναι το Αγ.Νεκταριος

TSS QUEEN ANNA MARIA
18-03-2011, 14:39
Αλεξανδρε στην δευτερη εικονα ειναι το Αγ.Νεκταριος
Έχεις δίκιο Γιώργο. Η κεκτημένη ταχύτητα βλέπεις....

T.S.S. APOLLON
18-03-2011, 14:54
Έχεις δίκιο Γιώργο. Η κεκτημένη ταχύτητα βλέπεις....

Ειμαι σιγουρος Αλεξανδρε! Διοτι στα σκαρια του Αργοσαρωνικου (και οχι μονο) εισαι ο Μετρ του ειδους!!!

Nicholas Peppas
18-03-2011, 14:58
Παντως πρεπει να παραδεχτειτε οτι βλεποντας αυτα τα φιλμακια, γυριζουμε στα νιατα μας και τα θυμομαστε οπως ηταν.... Με την ανακαλυψη καινουριων ΕΟΑ επικαιρων τις τελευταιες μερες (ιδε τα θεματα: Κωστακης Τογιας (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?24854-%CC%E1%F1%E9%EB%DD%ED%E1-%CA%F9%F3%F4%DC%EA%E7%F2-%D4%FC%E3%E9%E1%F2-M%E1%F1%DE-%D0%E1%F4%F1%DF%F2-Marynthea-Conqueror-Emerald/page8), Παντελης (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?38081-%D0%E1%ED%F4%E5%EB%DE%F2-Pantelis-HMS-Jasper/page4), Καρυστος (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?58640-%CA%DC%F1%F5%F3%F4%EF%F2-Karystos-Ombra), Τετη (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?62749-%C1%E4%F1%E9%E1%F4%E9%EA%DE-Adriatiki-Teti-HMS-Lossie/page3), Φρυνη (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?76087-%D6%F1%FD%ED%E7-Worthing-Brigader-Worthing-Phryne/page2), το Αδριας (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?53861-%CA%F5%EA%EB%DC%E4%E5%F2-HMS-Persian-%C1%E8%E7%ED%DC-%C1%E4%F1%E9%DC%F2-%D0%EF%EB%E9%EA%FC%F2/page4), το Ελλη Τογια (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?46390-%B8%EB%EB%E7-%D4%FC%E3%E9%E1-%B8%EB%EB%E7-%B8%EB%F3%E7-%D0%E5%E9%F1%E1%E9%E5%FD%F2-Stamira/page3), τα Ιταλιανικα (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?24864-T%E1-%F4%DD%F3%F3%E5%F1%E1-%C9%F4%E1%EB%E9%DC%ED%E9%EA%E1-%CA%E1%ED%DC%F1%E7%F2-%CA%E1%F1%E1%FA%F3%EA%DC%EA%E7%F2-%CA%EF%EB%EF%EA%EF%F4%F1%FE%ED%E7%F2-%CC%E9%E1%EF%FD%EB%E7%F2/page28), κλπ), εχω μεινει αφωνος οτι μπορω να ξαναδω live πλοια σαν το Κωστακης Τογιας, το Καρυστος, το Τετη, το Αικατερινη, το Φρυνη, το Καραισκακης, το Ελλη Τογια, το Αδριας,τα παλια του Αργοσαρωνικου. Τα βλεπεις να ταξιδευουν σαν να ειναι τωρα... Εκεινο που με εντυπωσιασε ηταν το Παντελης που το θυμαμαι παντα θαλασσοδερμενο και σκουριασμενο, αλλα στα φιλμ του ΕΟΑ το βλεπουμε σαν κουκλα, κατασπρο και αγερωχο.

T.S.S. APOLLON
18-03-2011, 15:00
Εχεις απολυτο δικιο Nicholas!!! και σε ευχαριστουμε για οσα μας χαριζεις!!!

aegina
19-03-2011, 12:36
Xehasate kai ta ELLAS,AFAIA,AG KYRIAKI kathos kai ena allo pou den to gnwrizw,milaw gia ti deuteri pantofla sti foto ston Pirea.

aegina
19-03-2011, 12:40
Vrika ki alla: To MARIO,AIGINA,NERAIDA,SOLONAKI.

aegina
19-03-2011, 12:51
Mia diortosi: To AG.KYRIAKI den yparxei sto film.

Nicholas Peppas
19-03-2011, 16:57
Vrika ki alla: To MARIO,AIGINA,NERAIDA,SOLONAKI.

Ευχαριστουμε για τον προδιορισμο των πορθμειων.

Εχετε παρατηρησει οτι στα χρονια της αθωωτητας μας τα περισσοτερα καραβια ηταν ασπρα; Τωρα τα βαφουμε κοκκινα (και με αλλα χρωματα) ετσι για να ρυπαινουμε το περιβαλλον με "εγχρωμα κουτια" και για να θυμιζουμε στον κοσμο ποιοι ειμαστε...

Nicholas Peppas
23-12-2012, 07:15
1947 Λιμάνι Αίγινας (στον μώλο μπροστά απο του Σακιώτη, αν θυμόσαστε παλαιοί Αιγινήτες)
Απο τα δημοφιλέστερα εκείνης της εποχής πετρελαιοκίνητα. Προετοιμασία για απόπλου, με την αδελφή μου μωρό ακόμα στην πλώρη.
Αφιερωμένη εξαιρετικά στους εξαιρετικούς, Roi Baudoin, Nicholas Peppas, Ellinis, Aegina, μ' εκτίμηση για το εργο σας.
56487

Σπανιο άρθρο για το πετρελαιοκίνητο Βρυσηίς και άλλα που πήγαιναν στην Αίγινα αμέσως μετά τον πόλεμο. Από το Εθνος της 14ης Αυγούστου 1945.

132836
132837
Φυσικά ππρος τιμήν του Leonardos B.

Leonardos.B
23-12-2012, 16:13
Σπανιο άρθρο για το πετρελαιοκίνητο Βρυσηίς και άλλα που πήγαιναν στην Αίγινα αμέσως μετά τον πόλεμο. Από το Εθνος της 14ης Αυγούστου 1945.

132836
132837
Φυσικά ππρος τιμήν του Leonardos B.
Νίκο μου,τι να πώ .Απλά ευχαριστώ.

Nicholas Peppas
23-12-2012, 22:10
A nice photograph of Nireus in Herakleion.

132900
From a postcard bought at delcampe two years ago.

Ellinis
22-01-2013, 21:15
Επειδή ποτέ μου δεν ενδιαφέρθηκα για τα πλοιάρια του Σαρωνικού (ξέρω, ντροπή μου ... ;) ) δε γνωρίζω τίποτα για το παρακάτω πλοίο. Αλλά μιας και βρήκα τη φωτογραφία του, είπα να την ανεβάσω. Έλπίζω να ενδιαφέρει κανέναν. Έίναι από μπροσούρα του 70.

30280

To είχαμε κουβεντιάσει πριν από καιρό και δεν είχαμε βρει άκρη για το τι ακριβώς ήταν αυτό το καραβάκι.
Από μια επιτόπια έρευνα που έγινε στη Θεσσαλονίκη προέκυψε οτι το πλοίο είχε ναυπηγηθεί το 1958 στο ναυπηγείο Κ.Ξανθόπουλου στη Θεσσαλονίκη. Προσωπικά δεν το είχα ξανακούσει αυτό το ναυπηγείο, αλλά ο χρόνος που ναυπηγήθηκε, λίγο μετά το ΚΑΜΕΛΙΑ, το κάνει ένα από τα πρώτα σιδερένια επιβατηγά που ναυπηγήθηκαν στην μεταπολεμική Ελλάδα. Οι διαστάσεις του ήταν 38,9 Χ 7,4 μέτρα.

Το 487 κόχ πλοίο παραδόθηκε με το όνομα ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ και νηολογήθηκε στη Θεσσαλονίκη (Ν.Θ. 25) για τους Φασίλη & Σια. Κατόπιν πέρασε στην ιδιοκτησία της "Ακτοπλοΐας Επιδαύρου"
Το καλοκαίρι του 1965 μετονομάστηκε σε ΠΟΡΟΣ και στη συνέχεια σε ΒΕΡΑ Μ.

Τώρα μένει να ανακαλύψουμε τι απέγινε στη συνέχεια.

πανούλης
26-01-2013, 13:52
Μαζί με τα "Επίκαιρα" φιλμάκια της ΕΟΑ ας ξαναθυμηθούμε και τα ντοκουμέντα που έχουν διασωθεί μέσα από τις ταινίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου. Σκηνές εδώ από την ταινία του Κώστα Στράντζαλη "Θυσιάστηκα για το παιδί μου" (1960) με τους Γιώργο Καμπανέλλη, Χριστίνα Σύλβα κ.α. Το κλίπ είχα ανεβάσει και πρό κατάρρευσης και ας με συγχωρήσουν οι παλιότεροι φίλοι που απλώς το επαναφέρω.

http://www.dailymotion.com/video/kNSDgAIBslI1TV35qd5

Nicholas Peppas
09-02-2013, 06:20

116021

Το πορθμειο Βανα ναυπηγηθηκε στο ναυπηγειο Ν. Κ. Σαββα το 1966
[Απο την εφημεριδα Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974]

Nicholas Peppas
09-02-2013, 06:26
Tο Ελενα και το Μαρινα 1960 στην Αγια Μαρινα της Αιγινης την δεκαετια του 1960. http://www.flickr.com/photos/prerows...n/photostream/ (http://www.flickr.com/photos/prerowsky/2148772082/in/photostream/)

125341

Τα μικρα επιβατηγα Ελενα και Μαρινα ναυπηγηθηκαν στο ναυπηγειο Αργω το 1964

Nicholas Peppas
09-02-2013, 06:49
Φίλε aegina, αν θυμάμαι καλά το Σολωνάκι ΙΙ δεν πρέπει να κράτησε πάνω από 2 χρόνια στον Σαρωνικό. Εγώ ταξίδεψα μαζί του τον Μάρτιο του 1968 πηγαίνοντας προς Ύδρα για το τριήμερο της 25ης Μαρτίου, με πολύ μπότζι λόγω νοτιάδων και ήταν το καινούργιο στη γραμμή, και το θυμάμαι έντονα το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς. Για το 1969 δεν νομίζω ότι υπήρχε στη γραμμή το καλοκαίρι. ¶λλωστε επειδή πήγαινε μέχρι Σπέτσες με ταχύτητα σαφώς μικρότερη των συμβατικών πλοίων της γραμμής και επιπλέον δεν ξεφόρτωνε αυτοκίνητα σε Ύδρα και Σπέτσες δεν νομίζω να ήταν ανταγωνιστικό. Όταν δε είχε θάλασσα ιδίως κοντά στα Τσελεβίνια χόρευε γερά...

Απιθανη μνημη φιλε TSS QUEEN ANNA MARIA. Εδω δρομολογιο του Σολωνακι ΙΙ απο το ΒΗΜΑ της 31ης Μαρτιου 1968. Και επειδη η 25η Μαρτιου 1968 ηταν Δευτερα, μαλλον ταξιδευες μαζι του το Σαββατο 23 Μαρτιου (το πλοιο σταματουσε στην Υδρα μονο Σαββατο και Κυριακη).

137463

Nicholas Peppas
09-02-2013, 07:05
Πολλα εχουμε διαβασει στο θεμα αυτο καθως και σε αλλα σχετικα θεματα για παλια Ελληνικα πορθμεια, μικρα επιβατηγα, τουριστικα και αλλα πλοια που ναυπηγηθηκαν σε ναυπηγεια του Περαματος. Περυσι οταν ηταν κλειστη η nautilia.gr βρηκα αυτη την μεγαλη αναλυση δημοσιευμενη στν Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974.

Ελπιζω να ειναι ενδιαφερουσα στον Παντελη (pantelis2009) και ολους τους αλλους φιλους που κανουν ερωτησεις για την ναυπηγηση παλιων πορθμειων.

137464

pantelis2009
09-02-2013, 09:28
Υπέροχα τα αρχεία που μας ανεβάζεις Νικόλα και σ' ευχαριστούμε.

T.S.S. APOLLON
09-02-2013, 09:51
Πολυ καλο ντοκουμεντο!!! Ευχαριστουμε Nicholas!!!

aegina
09-02-2013, 12:59
Poly endeiaferon i lista paratirw omos me aporoia tin mi anafora 4 por8meion Afaia, Georgios Diogos, Apostolos P, kai to Saronikos pou einai tou `74.Vlepoume to AYPA pou itan metatropi kai kapoio Ag.Nektarios pou mallon einai ena poly mikpo ferry.Eimai sigouros oti kapoia apo auta tha piran allo onoma pio meta gi auto kai sti lista fenontai me allo onoma ( Mixalis , Ag.Nektarios ).

Espresso Venezia
09-02-2013, 13:29
Eξαιρετικό πράγματι το ντοκουμέντο που ανέβασε ο κ. Πέππας.

Όσον αφορά την απορία του aegina, πράγματι δεν αναφέρεται το ΑΦΑΙΑ (όπως και πολλά άλλα πλοία, και όχι μόνο πορθμεία), ωστόσο αναφέρονται τα ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π, και ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ, αλλά όπως είναι φυσικό με τα πρώτα τους ονόματα, Γ. ΔΙΟΓΟΣ, ΜΑΡΙΑΝΝΑ και ΑΣΤΑΚΟΣ. Το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του 1964 (ναυπηγείο Σάββα) είναι η γνωστή παντόφλα της Αίγινας, ενώ το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του 1972 (ναυπηγείο Βασιλειάδη) είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Κ ΙΙ.

Appia_1978
12-02-2013, 18:34
Σπουδαίο εύρημα!
Τότε φτιαχνόταν πλοία, τώρα ......;

BEN BRUCE
12-02-2013, 19:06
Πραγματικα σπουδαιο ευρημα απο τον nicholas.To 1974 γραφει για το κλειστον ΑΣΤΑΚΟΣ το οποιο ειναι το μετεπειτα ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ

despo
15-03-2013, 15:21
140320Στο ηλιοβασίλεμα ο Πυθαγόρας στην αρχή του παροπλισμού του στο Πυθαγόρειο.

TSS QUEEN ANNA MARIA
25-04-2013, 16:04
Για τους φίλους του αλουμινένιου σουηδικής κατασκευής ΔΕΛΦΙΝΙ ΕΞΠΡΕΣ να μία πρόσφατη φωτογραφία του (2012) από τον Jim McFaul στον Αγ. Νικόλαο της Κρήτης από το shipsnostalgia:
143158

T.S.S. APOLLON
25-04-2013, 16:41
Kαι σαν Πορος Εξπρες με το σινιαλο της Ventouris Lines στο λιμανι του Πειραια το 1994

143160

Nicholas Peppas
27-04-2013, 02:15
Ομορφη καρτα του πλοιου Μαρινα. Πολυ μου ερεσε, αλλα οχι οσο το Εριεττα!

143236

Nicholas Peppas
27-04-2013, 07:26
Τα αγαπημενα μας Μαρινα και Ελενα σε ωραια δρομολογια στην δεκαετια του 1960. Θυμομαστε ωραιες εκδρομες του γυμνασιου και αργοτερα του Πολυτεχνειου στον Σαρωνικο...

18 Απριλιου 1964 Καθημερινη
143253

27 Ιουνιου 1964 Καθημερινη
143254

21 Αυγουστου 1965 Ελευθερια
143255

Nicholas Peppas
27-04-2013, 17:09
Τα αγαπημενα μας Μαρινα και Ελενα σε ωραια δρομολογια στην δεκαετια του 1960. Θυμομαστε ωραιες εκδρομες του γυμνασιου και αργοτερα του Πολυτεχνειου στον Σαρωνικο...

18 Απριλιου 1964 Καθημερινη
143253

27 Ιουνιου 1964 Καθημερινη
143254

21 Αυγουστου 1965 Ελευθερια
143255

Αυτη η αλλαγη που εγινε σημερα το μεσημερι (ωρα Ελλαδος) ειναι μια ετσιθελικη μεταφορα ολοκληρου θεματος στα "αλλα του Σαρωνικου" με κλεισιμο του καινουριου θεματος Μαρινα/Ελενα .... Αυτο εγινε σε δυο αγαπημενα πλοια που δεν τα γνωρισαν οι νεωτεροι... Λυπουμαι για την ελλειψη ακομη και της στοιχειωδους ευγενειας προς καποιον που εχει βοηθησει το nautilia.gr τοσο πολυ....

Ellinis
27-04-2013, 17:57
To MAΡΙΝΑ έχει ήδη θέμα στο φόρουμ εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?43182-To-Callisto-Marina-Illyria-II&highlight=marina) Το ΕΛΕΝΑ έχει συζητηθεί στο παρελθόν στο παρόν θέμα. Επομένως δεν υπήρχε λόγος ανοίγματος νέου θέματος.
Προς αποφυγή περιττών εντάσεων καλό είναι να γνωρίζουμε όλοι τους κανονισμούς του φόρουμ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?3-%CF%E4%E7%E3%DF%E5%F2-%F0%F1%EF%F2-%ED%E1%F5%F4%E9%EB%EF%EC%DD%ED%EF%F5%F2) σχετικά με τη διαχείριση των θεμάτων.

TSS QUEEN ANNA MARIA
29-04-2013, 09:51
Νομίζω ότι υπάρχει μία παρανόηση σχετικά με το Μαρίνα. ¶λλο το ημερήσιο κρουαζιερόπλοιο Μαρίνα του 1968 μετέπειτα Illyria II, Callisto και άλλο το μικρό καραβάκι της Σουβάλας που απεικονίζεται παραπάνω μαζί με το Έλενα στην Αγ. Μαρίνα.

aegina
29-04-2013, 10:45
Swsta :cocksure: pantws i foto me to MARINA sto limani tis Aiginas einai spania afou tin epoxi ekeini ta krouazieroploia pigenan stin Ag.Marina.

TSS QUEEN ANNA MARIA
29-04-2013, 13:03
Swsta :cocksure: pantws i foto me to MARINA sto limani tis Aiginas einai spania afou tin epoxi ekeini ta krouazieroploia pigenan stin Ag.Marina.
Πολύ σωστά φίλε Αίγινα. Παλαιότερα το Μαριώ έπιανε στην Αγία Μαρίνα για την εκδρομή στην Αφαία που ήταν κοντά. Πιθανόν όμως όταν άρχισαν να πληθαίνουν τα κρουαζιερόπλοια της ημερήσιας του Σαρωνικού να μην μπορούσαν να δέσουν όλα στην Αγ. Μαρίνα και έπιαναν το λιμάνι της Αίγινας απ' όπου ναύλωναν πούλμαν, όπως γίνεται και σήμερα, για την εκδρομή στην Αφαία.

aegina
30-04-2013, 10:40
File ANNA MARIA epeidi eimai sxetika " neos " kai tote eimoun akomi pio poly :fat: diladi arxes dekaeteias `70 den nomizw to MARINA kai to MARIO na itan tautoxrona ( to MARIO poulithike to 70/71 ) kai ekane kai dromologia opote mazi me to MARINA itan to NERAIDA pou apo to `70 kai meta ekane mono krouazieres den xerw pote to MARINA mpike sti grammi alla meta to `75 isws den nomizw na itan ( tote irthe to SARONIS STAR thymame otidiafimizotan stis staseis ton leoforeion ) kai to MELTEMI.I foto tou MARINA mallon einai xeimwna i anoixi kai mallon dekaeteia `70 .

TSS QUEEN ANNA MARIA
30-04-2013, 15:28
File ANNA MARIA epeidi eimai sxetika " neos " kai tote eimoun akomi pio poly :fat: diladi arxes dekaeteias `70 den nomizw to MARINA kai to MARIO na itan tautoxrona ( to MARIO poulithike to 70/71 ) kai ekane kai dromologia opote mazi me to MARINA itan to NERAIDA pou apo to `70 kai meta ekane mono krouazieres den xerw pote to MARINA mpike sti grammi alla meta to `75 isws den nomizw na itan ( tote irthe to SARONIS STAR thymame otidiafimizotan stis staseis ton leoforeion ) kai to MELTEMI.I foto tou MARINA mallon einai xeimwna i anoixi kai mallon dekaeteia `70 .

Φίλε Αίγινα τα καράβια που περιγράφεις τα έχω ζήσει από κοντά και πολυταξιδέψει την δεκαετία του 60 και του 70 για όσα υπήρχαν ακόμα. Το Μαριώ από το 1965-66 και μετά έκανε αποκλειστικά ημερήσιες κρουαζιέρες και δεν εκτελούσε δρομολόγια γραμμής. Είχαμε οικογενειακώς ελευθέρας και λόγω του ότι ο πατέρας μου ήταν τουριστικός πράκτορας το πέρναμε στην επιστροφή μας από τις καλοκαιρινές διακοπές και πήγαινε κατευθείαν Πειραιά μιας και η Ύδρα που παραθερίζαμε ήταν το τελευταίο λιμάνι της κρουαζιέρας. Έδενε στην μύτη του λιμανιού της Ύδρας (βλ. ασπρόμαυρες φωτογραφίες στο θέμα που έχω τραβήξει τότε) και παρέμεινε στην γραμμή μέχρι το 70 ή 71 όπως λες και εσύ. Το Μαρίνα πρωτοεμφανίστηκε στην γραμμή το 1968 και για 2-3 χρόνια συνυπήρχε με το Μαριώ αλλά με διαφορετικές ώρες στα λιμάνια. Το Μαρίνα ερχόταν πρωϊ στην Ύδρα ενώ το Μαριώ το μεσημέρι. Το Νεραϊδα ξεκίνησε το 1970 τις ημερήσιες κρουαζιέρες του ενώ το Μελτέμι ΙΙ το 1968 ή 1969 δεν θυμάμαι ακριβώς επειδή όμως έχω πάρει φωτογραφία του από τις πρώτες εμφανίσεις του θα δω την ημερομηνία και θα επανέλθω. Το 1970 και τα τέσσερα παραπάνω συνυπήρχαν στην γραμμή. Το Μαρίνα και Νεραϊδα το πρωϊ (υπάρχει και σχετική φωτογραφία στο θέμα του Μαρίνα μαζί με το Νεράϊδα στην Ύδρα) και τα μεσημεριανά ήταν τα Μαριώ και Μελτέμι ΙΙ. Το Saronic Star του Αλεβίζου εμφανίστηκε το 1973.

aegina
01-05-2013, 14:51
Exeis dikio apla eimoun poly poly :cocksure: mikros tote gia na thymame pantos ta ntokoumenta kai oi anamniseis sou mas voithoun na xaroume ta karavia twn paidikon xronwn mas giati opws katantise o Saronikos einai gia lypisi kapote ta omorfotera ploia tis Elladas eixe...Kai mia paratolmi protasi :Tha itan dinaton na valoume ola ta ploia tou Sarwnikou se mia xronologiki seira :mask: akougete ligo paratolmo alla pote den xereis...

aegina
02-06-2013, 09:56
Prin ligo kairo pigena sto nisi ( me to APOLLON ) kai etyxe na exw mia kouventa me enan allo taxidioti pou pigene Poro.Autos fenotan na eixere prosopa kai pragmata afou mou eipe oti eixe doulepsei gia ligo sto MYKHNAI .Mou eipe loipon oti to DELFINI EXPRESS den itan mono tou Kapralou alla kai enos apota Methana, mou eipe akoma gia ton polemo pou ekanan sto MANIA EXPRESS kai oti o Kapralos anagastike na to poulisei akoma gia ena atyxima pou eixe to idio to ploio otan kapoia tzamia espasan kai mpike nero mesa.Kserei kaneis apo to forum kapoia stoixia gia to atyxima?

Ellinis
09-06-2013, 17:13
Mια ενδιαφέρουσα φωτογραφία απο τα περιοδικά του ΟΛΠ, που πρέπει να είναι τραβηγμένη κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 60.

Φαίνονται τα ΜΑΧΗ και ΠΙΝΔΟΣ του Τρίπου με το μπλέ αστεράκι στα κίτρινα φουγάρα τους.
Το "μεγάλο" αριστερά είναι το ΥΔΡΑ αλλά χωρίς φουγάρο αυτή τη φορά.
Αυτό ανάμεσα στα ΠΙΝΔΟΣ και ΥΔΡΑ ποιό να ήταν άραγε;

Στα αριστερά φαίνεται και το άγνωστο σκαρί που μας έλεγε (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=141666&postcount=21)ο Tss Queen Anna Maria πως ήταν πράσινο και επιβεβαιώνεται.
33319

Και μια κοντινή του άγνωστου πράσινου
33320

Προσπερνώντας διάφορες παλιές αναρτήσεις βρήκα τις παραπάνω φωτογραφίες και νομίζω πως μπορών να βοηθήσω στην αναγνώριση του άγνωστου πράσινου πλοίου, πρέπει να είναι το "ΝΑΥΤΙΛΟΣ" το οποίο ήταν το μεγαλύτερο Σαλαμινιότικο πλοίο της εποχής του. Είχε κάνει και μερικά δρομολόγια κάποιο καλοκαίρι, βράδια Κυριακών, για Σουβάλα σαν ενισχυτικό της γραμμής με διάρκεια ταξιδιού περίπου πάνω απο δύο ώρες.

Για το ΝΑΥΤΙΛΟΣ να αναφέρουμε οτι ήταν μετασκευή από περιπολικό τύπου Fairmile ναυπηγημένο για τις ανάγκες του β' παγκόσμιου πολέμου. Μετά τον πόλεμο αρκετά πουλήθηκαν για εμπορική χρήση και ορισμένα ταξιδεύουν και σήμερα ως γιοτ.
Σε όσα έχουμε γράψει για το μικρό ΝΑΥΤΙΛΟΣ να προσθέσω και κάποιες πρόσφατες πληροφορίες.

Το σκάφος είχε ναυπηγηθεί το 1944 ως ακτοφυλακίδα τύπου Fairmile. Όταν αγοράστηκε από έναν Έλληνα το 1950 στην Αίγυπτο είχε πάρει το όνομα ΝΤΟΛΥ. Ως ΝΑΥΤΙΛΟΣ μετασκευάστηκε σε επιβατηγό το 1951 και ταξίδεψε για διάφορους (Τζώρτζης, Τζάνος, Γκιγκιλίνης κ.α.). Το τι απέγινε μετά το 1970 δεν το γνωρίζω και αναρωτιέμαι μήπως κάποια στιγμή μετασκευάστηκε ξανά και είναι το ίδιο Fairmile που ανέβασε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?24626-%C5-%C3-%D4-%D1-%F0%EB%EF%E9%DC%F1%E9%E1-%F3%E5-%E4%E9%DC%F6%EF%F1%E5%F2-%E3%F1%E1%EC%EC%DD%F2&p=488404#post488404)o Ben Bruce.

BEN BRUCE
10-06-2013, 22:28
Νομιζω φιλε ellinis οτι πρεπει να αποκλειστει ο συσχετισμος του ναυτιλος της σαλαμινας με τον ναυτιλο των βορειων σποραδων.Ο ναυτιλος της σαλαμινας ειναι πληρως μετασκευασμενος με νεα γεφυρα που ειναι στο δευτερο νεο ντεκ επιβατων.Ο ναυτιλος των σποραδων κραταει την γεφυρα ως ειχε που ειναι ελαφρα υπερυψονενη απο το κυριως καταστρωμα.Εκτος αυτου το μετασκευασαν και μετα του εβαλαν την αρχικη γεφυρα? πολυ δυσκολο!

Espresso Venezia
10-06-2013, 22:33
Ας μην ξεχνάμε και το ΝΑΥΤΙΛΟΣ της Θεσσαλονίκης (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?135505-%D0%E1%EB%E9%DC-%C5-%C3-%C8%E5%F1%EC%E1%FA%EA%EF%FD-Historic-Thermaikos-ferries&p=313062#post313062). Μήπως αυτό είχε κάποια σχέση με το ΝΑΥΤΙΛΟΣ των Σποράδων ???

BEN BRUCE
10-06-2013, 22:55
Ουτε αυτο ειναι.Το ναυτιλος των σποραδων εγω το θυμαμαι απο το 1976 και τοτε δεν ειχε ουτε καν τα παραπετα που εχει στις παντες ουτε και το ξυλινο στεγαστρο πισω.Θεωρω οτι το ναυτιλος των σποραδων ηταν το λιγοτερο μετασκευασμενο ml fairmile που ταξιδεψε στην ελλαδα.Εχω μια παλια καρτ ποσταλ απο την σκοπελο και εμφανιζεται ενα fairmile το οποιο θα μπορουσε να ηταν το ναυτιλος

Nicholas Peppas
16-06-2013, 05:56
Οπως μας τα εχει πει και ο Leonardos B η κινησις στον Σαρωνικο αμεσως μετα τον πολεμο ηταν υποτυπωδης. Ιδου μικρο αρθρο απο το Ελληνικο Αιμα της 3ης Νοεμβριου που μιαλει απλως για ιστιοφορα και δυο πετρελαιοκινητα...

145667

τοξότης
16-06-2013, 09:22
Οπως μας τα εχει πει και ο Leonardos B η κινησις στον Σαρωνικο αμεσως μετα τον πολεμο ηταν υποτυπωδης. Ιδου μικρο αρθρο απο το Ελληνικο Αιμα της 3ης Νοεμβριου που μιαλει απλως για ιστιοφορα και δυο πετρελαιοκινητα...

145667

Ίσως το ΤΑΜΑΡΑ που αναφέρεται στο αρθρο του <Ελληνικό αίμα>

http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20T/slides/Tamara-07.jpg
http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20T/slides/Tamara-06.jpg

Nicholas Peppas
03-08-2013, 07:12
Η παλια και ξεχασμενη ταινια του Νικου Αβραμεα "Πειραιας, ωρα 7¨30" http://www.greek-movies.com/movies.php?m=3536, ταινια του 1967 με την Κακια Αναλυτη, τον Ερρικο Μπριολα, τον Λαυρεντη Διανελλο, την Ιλια Λιβυκου, τον Γκικα Μπινιαρη, την Ρια Δελουτση και την Παμφιλη Σαντοριναιου ειναι γεματη με σκηνες απο τον Πειραια και τα καραβια της εποχης http://www.youtube.com/playlist?list=PLF1hDPbD34T2_FSdek7HNjB-2gNss1Bkn Αναμεσα τους αρκετα του Αργοσαρωνικου.

Ενα που μου τραβηξε το ενδιαφερον ηταν το μικρο Ολγα που φαινεται σε μια σκηνη με τον Λαυρεντη Διανελλο και την Κακια Αναλυτη. Κανεις διακρινει ενα πανω που γραφει οτι το πλοιαριο πηγαινε στην Αιγινα και το Αγκιστρι. Εγω δεν το θυμαμαι. Το θυμαται κανεις αλλος;
Εγω το μονο Ολγα που ξερω στον Αργοσαρωνικο ειναι αυτο http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?142253-%CF%EB%E3%E1-%F4%EF%F5-%CA%E1%E2%EF%F5%ED%E9%E4%EF%F5-Olga-of-Kavounides-Lines αλλα δεν μπορω να φαντασθω οτι ειναι το ιδιο πλοιο.

147413147414147415

Nicholas Peppas
03-08-2013, 07:16
Σε όσα έχουμε γράψει για το μικρό ΝΑΥΤΙΛΟΣ να προσθέσω και κάποιες πρόσφατες πληροφορίες.

Το σκάφος είχε ναυπηγηθεί το 1944 ως ακτοφυλακίδα τύπου Fairmile. Όταν αγοράστηκε από έναν Έλληνα το 1950 στην Αίγυπτο είχε πάρει το όνομα ΝΤΟΛΥ. Ως ΝΑΥΤΙΛΟΣ μετασκευάστηκε σε επιβατηγό το 1951 και ταξίδεψε για διάφορους (Τζώρτζης, Τζάνος, Γκιγκιλίνης κ.α.). Το τι απέγινε μετά το 1970 δεν το γνωρίζω και αναρωτιέμαι μήπως κάποια στιγμή μετασκευάστηκε ξανά και είναι το ίδιο Fairmile που ανέβασε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?24626-%C5-%C3-%D4-%D1-%F0%EB%EF%E9%DC%F1%E9%E1-%F3%E5-%E4%E9%DC%F6%EF%F1%E5%F2-%E3%F1%E1%EC%EC%DD%F2&p=488404#post488404)o Ben Bruce.
147417

Στο ιδιο κινηματογραφικο εργο του Νικου Αβραμεα "Πειραιας, ωρα 7¨30" του 1967 http://www.youtube.com/playlist?list=PLF1hDPbD34T2_FSdek7HNjB-2gNss1Bkn βλεπουμε και ενα καραβακι που νομιζω οτι ειναι το Ναυτιλος

147416

BEN BRUCE
03-08-2013, 10:43
Φιλε απο τις ΗΠΑ nicholas peppas ,αλλο το <ναυτιλος> των σποραδων και αλλο το <ναυτιλος> του αργοσαρωνικου.Ειναι δυο διαφορετικα σκαφη και των σποραδων ηταν παντα ετσι δεν αλλαξε ποτε του διατηροντας την,πλωρια, υπερκατασκευη του ML FAIRMILE αυτουσια

Nicholas Peppas
03-08-2013, 15:08
Φιλε απο τις ΗΠΑ nicholas peppas ,αλλο το <ναυτιλος> των σποραδων και αλλο το <ναυτιλος> του αργοσαρωνικου.Ειναι δυο διαφορετικα σκαφη και των σποραδων ηταν παντα ετσι δεν αλλαξε ποτε του διατηροντας την,πλωρια, υπερκατασκευη του ML FAIRMILE αυτουσια

Το "φιλε απο τις ΗΠΑ" δεν το καταλαβα... Εν πασει περιπτωσει, η φωτογραφια ειναι του Ναυτιλου του Σαρωνικου.

Ellinis
11-09-2013, 08:28
Μια φωτογραφία κάπου στις αρχές/μέσα της δεκαετίας του εξήντα όπου βλέπουμε τις διαφορετικές γραμμές του ΚΑΜΕΛΙΑ και του ΠΙΝΔΟΣ που τα χώριζαν πέντε δεκαετίες. Δεξιά τα ΜΑΧΗ και ΑΙΓΙΝΑ με διαφορετικές καταβολές, το ΜΑΧΗ είχε ναυπηγηθεί ως βοηθητικό του γερμανικού Π.Ν., το ΑΙΓΙΝΑ ως επιβατηγό.

148746
Αρχείο Ε.Λ.Ι.Α.

aegina
11-09-2013, 22:27
Το πρωτο απο αριστερα ειναι το ΚΑΜΕΛΙΑ με την πρωτη μορφη δηλαδη πριν την προσθηκη του πλωριου ιστου αν σκεφτουμε οτι το 1964 ηταν η τελευταια χρονια των ΠΙΝΔΟΣ και ΜΑΧΗ το Καμελια του 1962 κατασκευη τοτε η φωτογραφια ειναι του 1963 δηλαδη το Καμελια νεοτευκτο !

BEN BRUCE
25-09-2013, 21:37
Eνα κονταδελφο των Ερριετα και Αγ.Νεκταριος του καπτα Γιαννη Λατση απο τη Σουηδια

https://www.youtube.com/watch?v=Vag_00URBO8 (https://www.youtube.com/watch?v=Vag_00URBO8)

πραγματικο <θαλασσιο πουλμαν>

Nicholas Peppas
01-11-2013, 22:21
To Μαχη σε ομορφη καρτ ποσταλ στο Ebay http://www.ebay.com/itm/GREECE-ATHENS-GREEK-SHIP-BOAT-MAHI-MACHI-ORIGINAL-PHOTO-/350809337371?pt=Art_Photo_Images&hash=item51adddae1b

aegina
01-11-2013, 22:57
Πραγματικη βομβα Νικολα σπανια φωτο του ΜΑΧΗ εν πλω ...Ευχαριστουμε.

τοξότης
02-11-2013, 09:09
Αυτό κι αν είναι εύρημα. Δε θυμάμαι να έχουμε δεί άλλη του ΜΑΧΗ εν πλώ.

Nicholas Peppas
08-01-2014, 02:20
Ιδου μια σπανια δημοσιευση δρομολογιων Αργοσαρωνικου του Ιουνιου 1949 απο την εβδομαδιαια εφημεριδα Τροιζηνια...

Γλαρος, Εφφη, Καλαμαρα και Νικη. Ουτε Νεραιδα, ουτε Αιγινα ακομη...

151519

Εφφη την 25 Ιανουαριου 1949.
151520

Γλαρος
151521
http://enpoermionis.blogspot.com/2012/08/blog-post_4573.html

Καλαμαρα
151522
http://www.zougla.gr/zouglaport/aktoploia/article/ta-plia-pou-agapisame

Nicholas Peppas
29-01-2014, 05:20
Βιντεο με αναμνησεις απο την δεκαετια του 1960 στον Πειραια και τον Αργοσαρωνικο... http://www.huntleyarchives.com/searchresult.php?keywords=&option=all&filmCategory=&filmDecade=1960&filmSound=&filmColour=&filmNumber=90308
Χαρα, Νεραιδα και πολλα αλλα μικρα και μεγαλα πλοια.

152053

τοξότης
29-01-2014, 07:12
Βιντεο με αναμνησεις απο την δεκαετια του 1960 στον Πειραια και τον Αργοσαρωνικο... http://www.huntleyarchives.com/searchresult.php?keywords=&option=all&filmCategory=&filmDecade=1960&filmSound=&filmColour=&filmNumber=90308

152053

Ακόμη ένα πανέμορφο βίντεο , πλούσιο περιεχομένου και γεμάτο από αναμνήσεις , απο το φίλο Nicholas.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
29-01-2014, 09:59

152053 Noσταλγικό βίντεο μιάς άλλης εποχής. Στο τέλος βλέπουμε στου Ξαβέρη ανάμεσα στα άλλα κ το άρτι αφιχθέν τότε ΧΑΝΙΑ του Τυπάλδου.

Nicholas Peppas
30-01-2014, 04:36
Το Χαρα και το Μαχη σε παλιο εργο του 1960, το Για Σενα την Αγαπη μου http://www.youtube.com/watch?v=pTxRgBAAUYk με την Μιραντα Κουνελακη, τον Δημητρη Χοπτηρη, τον νεοτατο 25αρη Νικο Κουρκουλο (που χανει την κοπελλα - την κερδιζει ο Χοπτηρης), τον Γιαννη Φερμη, τον Θαναση Βεγγο, την Δεσπω Διαμαντιδου και τον Κωστα Μπακα... Το εργο αυτο ειναι πραγματικη αnοκαλυψη μια και εχει πανω απο 15 αλλα πλοια στον Πειραια σε μια σαλατα οπου οι ηθοποιοι ταξιδευαν με το Σαρωνις, εβγαιναν απο το λιμανι με το Χαρα, κατεβαιναν απο το Αγγελικα, περνουσαν διπλα απο το Δεσποινα και το Αιγαιο, κλπ, κλπ.

152100152101

Nicholas Peppas
31-01-2014, 06:23
Η ταινια του Ανδρεα Λαμπρινου Ταξιδι με τον Ερωτα (1959 http://www.youtube.com/watch?v=0NDwECgaN80) ειναι σχεδον συγχρονη με την ταινια Διακοπες στην Αιγινα. Και οι δυο ηταν ταινιες του Ανδρεα Λαμπρινου που αποθεωσαν τις διακοπες και τα ταξιδια στην Αιγινα, Πορο, Υδρα και Σπετσες.

Ειδικα η πρωτη ταινια ειναι μια πανδαισια των πλοιων της γραμμης τοτε και εχει παρα πολλες σκηνες απο το Πινδος, Νεραιδα, Αιγινα, Χαρα, Καλαμαρα κλπ. Παραθετω παρα κατω μερικα πλανα απο το εργο. Ενδιαφερον εχουν οι πολλες σκηνες μεσα στα πλοια, ιδιως μεσα στο Πινδος (απο τον Πειραια στην Αιγινα) το οποιον ειναι οπως το θυμαμαι, με την πολυτελεια του, τα αμπαζουρ στους τοιχους, τις κουρτινες του, καθως και το ωραιο μπαρ. Το εσωτερικο του Χαρα (απο την Αιγινα στον Πορο) ειναι πιο απλοικο. Το Νεραιδα, πιο πολυτελες. Διαφορα πλανα με φωτογραφιες των πλοιων αξιζουν ολο το εργο. Η screenshot του Χαρα μεσα στο λιμανι της Αιγινης ειναι ανεπαναληπτη... Το πλοιο φαινεται πολυ πιο ομορφο απο οτι ηταν. Το ιδιο και με την μοναδικη φωτογραφια προς την γεφυρα του. Υπαρχουν πολλες σκηνες με πλοιαρχους πλοιων (ποιος ειναι αυτος εδω παρα κατω;).

Το εργο γυριστηκε στον Πειραια, την Αιγινα, τον Πορο, την Υδρα και τις Σπετσες. Μερικες απο τις σκηνες στα λιμανια ειναι θαυμασιες... Αξιζει τον κοπο να δειτε τον κοσμο καθως το πλοιο φευγει απο τον Πορο. Και οι σκηνες στα καφενεια του λιμανιου της Αιγινης ειναι ακριβως οπως τις θυμαμαι (το πρωτο μου ταξιδι με πλοιο ηταν στην Αιγινα με το Αιγινα το καλοκαιρι του 1954). Πορτοκαλαδα Ηβη με ανθρακικο, βανιλλια, καφεδακι και φυσικα φυστικια Αιγινης που πανε να εξαφανιστουν τωρα (οπως μου λενε απο την Ελλαδα). Αναμεσα στις φωτογραφιες και μια απιθανη του Λαμπρου Κωνστανταρα μπροστα απο το Καλαμαρα (ο Ανδρεας Λαμπρινος εχει παιξει ενα παιχνιδακι εδω με την σκηνη, κοιταξτε το).

Το εργο ειχε εξαιρετικους ηθοποιους του κινηματογραφου και του Εθνικου Θεατρου. Οι δυο πρωταγωνιστες ειναι η εξαιρετικη και φρεσκια Τζενη Καρεζη και ο "Αδωνις" του Ελληνικου κινηματογραφου της εποχης Κωστας Κακαβας. Μαζι τους και ο μεγαλος Λαμπρος Κωνστανταρας (ακομη μια φορα μπαμπας, στο Ταξιδι με τον Ερωτα της Καρεζη, στις Διακοπες στην Αιγινα της Βουγιουκλακη). Ο Κωνστανταρας ηταν παντα γνωστος σαν κωμικος, αλλα εδω, στο τελος της ταινιας δειχνει και το σοβαρο υποκριτικο του ταλεντο. Δυο μεγαλοι του Εθνικου Θεατρου, η Αλεκα Κατσελη και ο Δημητρης Μυρατ, εμφανιζονται σε δυο καπως παραξενους αλλα καλους ρολους. Συγχρονως θαυμαζουμε τον μεγαλο "κακο" του Ελληνικου κινηματογραφου, τον Αρτεμη Ματσα, σε ενα "καλο" ρολο... Αλλα η μεγαλη εκπληξη ειναι ο Μιχαλης Καλογιαννης του Εθνικου που παιζει ενα θαυμασιο ρολο (που ισως οι σημερινοι θεατες τον θεωρησουν "παρατραβηγμενο"). Η μουσικη ειναι και παλιν του Μενελαου Θεοφανιδη, οπως και στο Διακοπες στην Αιγινα, και τραγουδα το νεαροτατο τοτε Τριο Κιταρα.

Εδω λοιπον παρουσιαζουμε ωρισμενες σκηνες σε "ομαδες" και ας ελπιζουμε οτι δεν θα χαθει η καθαροτητα τους στο ανεβασμα εδς. Το εργο ειναι πραγματικος Πακτωλος για καραβολατρες. Απο τα 100 λεπτα του, τουλαχιστον 65 ειναι μεσα, πανω η διπλα απο καραβια...

152164
Πειραιας με την Καρεζη να τρεχει να μπει στο Πινδος και μετα τα εσωτερικα του Πινδος

152165
Πινδος και Χαρα

152168
Η screenshot αυτη του Χαρα μεσα στο λιμανι της Αιγινης ειναι ανεπαναληπτη..

Nicholas Peppas
31-01-2014, 06:46
Απο την ταινια του Ανδρεα Λαμπρινου Ταξιδι με τον Ερωτα (1959 http://www.youtube.com/watch?v=0NDwECgaN80). Μια πανδαισια των πλοιων της γραμμης τοτε και εχει παρα πολλες σκηνες απο το Πινδος, Νεραιδα, Αιγινα, Χαρα, Καλαμαρα κλπ. Το εργο γυριστηκε στον Πειραια, την Αιγινα, τον Πορο, την Υδρα και τις Σπετσες. Το εργο ειναι πραγματικος Πακτωλος για καραβολατρες. Απο τα 100 λεπτα του, τουλαχιστον 65 ειναι μεσα, πανω η διπλα απο καραβια...

152169

152170

152171

152172
Καρεζη και Κακαβας. Καρεζη και Κωνστανταρας

152173

Nicholas Peppas
31-01-2014, 07:01
Απο την ταινια του Ανδρεα Λαμπρινου Ταξιδι με τον Ερωτα (1959 http://www.youtube.com/watch?v=0NDwECgaN80). Μια πανδαισια των πλοιων της γραμμης τοτε και εχει παρα πολλες σκηνες απο το Πινδος, Νεραιδα, Αιγινα, Χαρα, Καλαμαρα κλπ. Το εργο γυριστηκε στον Πειραια, την Αιγινα, τον Πορο, την Υδρα και τις Σπετσες. Το εργο ειναι πραγματικος Πακτωλος για καραβολατρες. Απο τα 100 λεπτα του, τουλαχιστον 65 ειναι μεσα, πανω η διπλα απο καραβια...

152174
Νεραιδα

152175
Χαρα

152176
Χαρα

152177

152178
Μουσουρη Κατσελη, Ματσας και Μυρατ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
31-01-2014, 09:45
To ΕΡΙΕΤΤΑ σε πρωινό δρομολόγιο. Εμένα όμως με ξετρελλαίνει εκείνο το φορτηγό δεξιά.
Αριστερά η αποθήκη που σήμερα είναι το υπουργείο.152180

aegina
31-01-2014, 09:50
Νικολα το ΚΑΛΑΜΑΡΑ δεν φαινεται στο εργο αντιθετα βλεπουμε στην Υδρα το ΜΑΧΗ καθως και τον ιδιο τον Τρυπο στη γεφυρα του ΠΙΝΔΟΣ.

Leonardos.B
11-02-2014, 16:52
Π/Κ ΒΡΥΣΙΗΣ
Και μιά φωτογραφία (πιστεύω η δεύτερη που υπάρχει ) του Π/Κ Βρυσιής,την ωρα μου μπαίνει στο λιμάνι της Αίγινας,στα πρώτα μετά την κατοχή χρόνια.
(Ο φωτογράφος ήταν ο Γρηγόρης Συριώτης που εφυγε πριν λίγο καιρό,για το μεγάλο ταξίδι)152433

Nicholas Peppas
11-02-2014, 17:18
Π/Κ ΒΡΥΣΙΗΣ
Και μιά φωτογραφία (πιστεύω η δεύτερη που υπάρχει ) του Π/Κ Βρυσιής,την ωρα μου μπαίνει στο λιμάνι της Αίγινας,στα πρώτα μετά την κατοχή χρόνια.
(Ο φωτογράφος ήταν ο Γρηγόρης Συριώτης που εφυγε πριν λίγο καιρό,για το μεγάλο ταξίδι)

152433

Τι να πουμε... Καταπληκτικο ευρημα! Μπραβο Leonardos.B . Δηλαδη το Βρυσηις ηταν οπως τα πολυ μικρα πλοιαρια που οηγαιναν στην Σαλαμινα στην δεκαετια του 1950 και τις αρχες του 1960. Σε ευχαριστουμε πολυ για αυτο το απιθανο ευρημα.

Ellinis
11-02-2014, 23:09
Π/Κ ΒΡΥΣΙΗΣ
(Ο φωτογράφος ήταν ο Γρηγόρης Συριώτης που εφυγε πριν λίγο καιρό,για το μεγάλο ταξίδι)
152433
Δυο στις δυο έχεις Λεονάρδε!
Για το καραβάκι να γράψω ξανά δυο λόγια μιας και το προηγούμενο μήνυμα χάθηκε στην περσινή βλάβη.
Η ΒΡΥΣΙΔΑ (έτσι ήταν το όνομα του στα χαρτιά) ήταν ένα πρώην ιταλικό ρυμουλκό με το όνομα "Μπαχτιάρ". Μικρό σκαρί με μήκος μόλις 17,3 μέτρα και πλάτος 3,2 μέτρα, αρχικά ήταν ατμόπλοιο αλλά μετατράπηκε σε δηζελοκίνητο όταν "φόρεσε" μια Deutz 90 HP. Στο Σαρωνικό για μια περίοδο το είχε συνεταιρικά ο Νικ.Βατικιώτης.
Το τέλος του σκάφους ήρθε τον Απρίλη του 1956 όταν βυθίστηκε στο Βαθύ των Μεθάνων.

Leonardos.B
12-02-2014, 16:58
Πολλή δουλειά έπεσε στο traffic control :fat:,του λιμανιού της Αίγινας.
Το ΜΑΡΙΩ θέλει να φύγει,το ΚΑΛΑΜΑΡΑ με τα καινούργια του ρούχα και με ονομα ΠΟΡΟΣ,να είναι με την πρύμη δεμένο στον μώλο - και το ΠΙΝΔΟΣ να μπαίνει μέσα.
Ισως φαίνεται αστείο,ίσως και απλό , σκεφτείτε ομως οτι τα καράβια τότε ήταν μονοπρόπελα (εξαίρεση το Μαριώ-πιο καινούργιο και διπλοπρόπελο),και για να κάνουν τέτοιες κινήσεις χρειαζόντουσαν πληρώματα με .....δεξιότητες. Επι παραδείγματι,για να γυρίσει το Πίνδος,και να δέσει στην μπάντα του Πόρος (μία και μοναδική τότε η προβλήτα),επρεπε να φέρει την πλώρη του στο κέντρο του λιμανιού,να φουντάρει εκεί ,και να στρέψει ολο το καράβι επι τόπου,ταυτόχρονα δε να συγχρινισθεί με το Μαριώ,ωστε να του αφήσει χώρο για να βγεί.
Κάτι τέτοια βλέπουμε και κατα συνέπεια λέμε,"Α ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑΥΤΙΚΕ ".
Φωτογραφία του αξέχαστου Γρ.Συριώτη152443

Nicholas Peppas
12-02-2014, 17:06
Το ΜΑΡΙΩ θέλει να φύγει,το ΚΑΛΑΜΑΡΑ με τα καινούργια του ρούχα και με ονομα ΠΟΡΟΣ,να είναι με την πρύμη δεμένο στον μώλο - και το ΠΙΝΔΟΣ να μπαίνει μέσα.
Ισως φαίνεται αστείο,ίσως και απλό , σκεφτείτε ομως οτι τα καράβια τότε ήταν μονοπρόπελα (εξαίρεση το Μαριώ-πιο καινούργιο και διπλοπρόπελο),και για να κάνουν τέτοιες κινήσεις χρειαζόντουσαν πληρώματα με .....δεξιότητες. Επι παραδείγματι,για να γυρίσει το Πίνδος,και να δέσει στην μπάντα του Πόρος (μία και μοναδική τότε η προβλήτα),επρεπε να φέρει την πλώρη του στο κέντρο του λιμανιού,να φουντάρει εκεί ,και να στρέψει ολο το καράβι επι τόπου,ταυτόχρονα δε να συγχρινισθεί με το Μαριώ,ωστε να του αφήσει χώρο για να βγεί.

Τι απιθανη φωτογραφια μας εστειλες φιλε Leonardos.B πρωι, πρωι....

TSS QUEEN ANNA MARIA
13-02-2014, 09:35

Αγαπητέ Λεονάρδε στην φωτογραφία είναι το Σαρωνίς όχι το Μαριώ, και μάλιστα αν από αυτή την γωνία μπορώ να διακρίνω καλά είναι από την πρώτη του εμφάνιση στην γραμμή χωρίς το μπαλκόνι στο πάνω πλωριό σαλόνι. Παρατήρησε την γέφυρα και θα δεις αμέσως την διαφορά του με το Μαριώ...

Leonardos.B
13-02-2014, 12:45
Αγαπητέ Λεονάρδε στην φωτογραφία είναι το Σαρωνίς όχι το Μαριώ, και μάλιστα αν από αυτή την γωνία μπορώ να διακρίνω καλά είναι από την πρώτη του εμφάνιση στην γραμμή χωρίς το μπαλκόνι στο πάνω πλωριό σαλόνι. Παρατήρησε την γέφυρα και θα δεις αμέσως την διαφορά του με το Μαριώ...

Δέν επιμένω,,,,,,,αλλά,εγώ (παρέα με την πρεσβυωπία μου)βλέπω στην μπάντα στο σαλόνι ,κάτω απο την γέφυρα,δύο (2)παράθυρα.Το Σαρωνίς είχε πέντε (5), αλλά και πάλι δεν επιμένω.
Επι τη ευκαιρία ας τα δούμε και τα δυό,στο λιμάνι της Αίγινας.
(152475152476Φωτο.απο τον Γρ.Συριώτη +)

TSS QUEEN ANNA MARIA
13-02-2014, 14:59
Δέν επιμένω,,,,,,,αλλά,εγώ (παρέα με την πρεσβυωπία μου)βλέπω στην μπάντα στο σαλόνι ,κάτω απο την γέφυρα,δύο (2)παράθυρα.Το Σαρωνίς είχε πέντε (5), αλλά και πάλι δεν επιμένω.

Φίλε Λεονάρδε επιβεβαίωσες αυτό που γράφω. Όταν το Σαρωνίς ήρθε στην Ελλάδα είχε ένα σαλόνι στο πάνω πλωριό κατάστρωμα με 2 πλαϊνά παράθυρα χωρίς μπαλκόνι. Την δεύτερη χρονιά δημιουργήθηκε μπαλκόνι και περισσότερα παράθυρα. Η μεγάλη διαφορά του με το Μαριώ ήταν ότι το δεύτερο είχε την γέφυρά του υπερυψωμένη σχεδόν ένα κατάστρωμα πιο πάνω, και 4 πλαϊνά παράθυρα στο πάνω σαλόνι. Κάποιος από το φόρουμ είχε ανεβάσει μία φωτογραφία του Σαρωνίς στην αρχική του μορφή η οποία δυστυχώς χάθηκε με την ζημιά του server του φόρουμ πριν δύο χρόνια. Η φωτογραφία αυτή με τα 2 παράθυρα του Σαρωνίς είναι εδώ: πηγή φωτογραφίας
http://wwwhydramysoul.blogspot.gr/2011/05/19451970.html

152484

Nicholas Peppas
13-02-2014, 15:24

Παντως αυτες οι φωτογραφιαες θυμιζουν αξεχαστες ημερες... Ιδιως στην δευτερη το Σαρωνις φαινεται σαν γιγαντας μεσα στο λιμανι

TSS QUEEN ANNA MARIA
13-02-2014, 15:52
Να και μία φωτογραφία του Μαριώ όπου φαίνονται καθαρά οι διαφορές με το κονταδελφό του:
Τέσσερα πλαϊνά παράθυρα στο πάνω σαλόνι όπως και στο κάτω (Σαρωνίς=5), υπερυψωμένη γέφυρα χωρίς παραπέτα πίσω, διαφορετικό κατάρτι με σχεδόν μηδενική κλίση προς τα πίσω, και τα όκια της άγκυρας ψηλότερα στην πλώρη στην ίδια ευθεία με το ζωνάρι.
Από φωτογραφία που είχε ανεβάσει παλαιότερα ο Νικόλας Πέππας.

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=35414&d=1294399549&thumb=1 (http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=35414&d=1239490972)

aegina
13-02-2014, 23:25
Στην πρωτη εχει αραξει εκει που δενουν τα ιπταμενα αρα η παλια προβλητα ηταν εκτος εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι η δευτερη¦Εχει δεσει στο ΝΟΑ αυτο πρωτη φορα το βλεπω ...

TSS QUEEN ANNA MARIA
14-02-2014, 10:53
Στην πρωτη εχει αραξει εκει που δενουν τα ιπταμενα αρα η παλια προβλητα ηταν εκτος εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι η δευτερη¦Εχει δεσει στο ΝΟΑ αυτο πρωτη φορα το βλεπω ...
Πιθανολογώ φίλε Αίγινα ότι μπορεί να είχε κάνει κάποια έκτακτη ημερήσια εκδρομή και για να μην πιάνει τον ντόκο των ποσταλιών να έδεσε στο ΝΟΑ. Όσο για την πρώτη που είναι από τον πρώτο του χρόνο στην Ελλάδα το 1959-60, πριν την μετασκευή του πάνω σαλονιού, μήπως δεν είχε ακόμα κτιστεί ο ντόκος των ποσταλιών μετά το εκκλησάκι?

aegina
14-02-2014, 13:55
Εξαρτάται απο ποτε ειναι οι φωτογραφιες αν ειναι ιδιας εποχης παρατηρησε στη δευτερη τους δυο ανθρωπους που στεκονται πανω στη προβλητα .

TSS QUEEN ANNA MARIA
14-02-2014, 14:03
Εξαρτάται απο ποτε ειναι οι φωτογραφιες αν ειναι ιδιας εποχης παρατηρησε στη δευτερη τους δυο ανθρωπους που στεκονται πανω στη προβλητα .

Είναι προφανές φίλε Αίγινα ότι δεν είναι ίδιας εποχής αφού στην αριστερή είναι το 59-60 πριν την μετασκευή του σαλονιού, ενώ στην δεξιά είναι αργότερα μετά την μετασκευή.

aegina
15-02-2014, 09:04
Καλημερα ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ και σε ολο το ΝΑΥΤΙΛΙΑ δυστυχως ειμαι μοντελο του 68 ...και δεν θυμαμαι παντως ρωτησα τους δικους μου και δεν θυμουνται εκανα ομως μια ερευνα στις διαφορες παλιες φωτο του φορουμ και κατεληξα στο συμπερασμα οτι γυρω στο 64-65.

τοξότης
10-03-2014, 20:21
Π/Κ ΒΡΥΣΙΗΣ
(Ο φωτογράφος ήταν ο Γρηγόρης Συριώτης που εφυγε πριν λίγο καιρό,για το μεγάλο ταξίδι)152433

Εδώ και ένα σχόλιο για το <Βρισηίς> που βρήκα στο:

http://odosaeginis.blogspot.gr/2013_11_01_archive.html

Καΐκι ή μικρό ξύλινο επιβατηγό πλοίο; Όπως κι αν το χαρακτηρίσουμε το "Βρισηΐς" ήταν ένα από τα πιό αγαπητά πλοία μετά τον πόλεμο και εξυπηρετούσε τους νησιώτες υποδειγματικά. Πετρελαιοκίνητο διέσχιζε την απόσταση Πειραιά - Αίγινας σε περίπου δύο ώρες. Λίγες πληροφορίες υπάρχουν στα ναυτιλιακά sites για το πλοιάριο αυτό, και δυό τρεις φωτογραφίες από το 1947.
.................................................. .................................................. ..............................................

Nicholas Peppas
23-04-2014, 00:28
Απο το περιοδικιο Τρπιζηνια
154656

Ellinis
17-05-2014, 21:33
Για το ΜΑΧΗ είχαμε δει ότι ήταν ένα μικρό πρώην γερμανικό ανθυποβρυχιακό που είχε ναυπηγηθεί το 1939 ως τελωνιακό σκάφος. Το συγκεκριμένο επιβίωσε των συμμαχικών επιθέσεων, πέρασε το 1945 σε αγγλικό έλεγχο και χρησίμευσε ως περιπολικό ως το 1957 στην Μοίρα του Ρήνου.

Να το δούμε λοιπόν σε δυο φωτογραφίες ως HMS ROYAL ALBERT:

155454
πηγή

(http://www.worldnavalships.com/forums/showthread.php?t=13839)155455
πηγή με πληροφορίες για το στολίσκο του Ρήνου (http://www.worldnavalships.com/forums/showthread.php?t=13839)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-05-2014, 09:33
Xαρακτηριστικό γερμανικό σουλούπι του καιρού του.

aegina
15-06-2014, 10:42
Εχω μια ερωτηση :Ξερει κανεις πιου ιδιοκτησια ηταν το ΜΑΡΙΑ πριν και μετα το κοψιμο τη δεκαετεια του 70 ; Και ποτε αλλαξε το ονομα σε ΕΥΤΗΧΙΑ εγω θυμαμαι που και μετα την αλλαγη εφερε το ονομα ΜΑΡΙΑ για καπιο διαστημα...

rjjjh2004
15-06-2014, 11:29
'Ενας εκ των βασικών μετόχων του "Μαρία" ήταν κάποιος Χαρδούβελης από τα Πούληθρα... Πάσα ομοιότης του επωνύμου με τον νυν Υπουργό Οικονομίας καθόλου (μα καθόλου) συμπτωματική!

aegina
15-06-2014, 19:50
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

T.S.S. APOLLON
15-06-2014, 22:44
Στον τομο του Σκολαρικου νομιζω του 1972 αναφερεται οτι το ΜΑΡΙΑ ναυπηγειται για λογαριασμο της "Μαυροειδης και Σια"

156280

aegina
17-06-2014, 10:02
Αρκετα ενδιαφεροντα στοιχεία για ενα απο τα πιο ιστορικα καραβια του Αργοσαρωνικου...

Nicholas Peppas
22-06-2014, 07:56
Eξαιρετικό πράγματι το ντοκουμέντο που ανέβασε ο κ. Πέππας.

Όσον αφορά την απορία του aegina, πράγματι δεν αναφέρεται το ΑΦΑΙΑ (όπως και πολλά άλλα πλοία, και όχι μόνο πορθμεία), ωστόσο αναφέρονται τα ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΟΓΟΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π, και ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ, αλλά όπως είναι φυσικό με τα πρώτα τους ονόματα, Γ. ΔΙΟΓΟΣ, ΜΑΡΙΑΝΝΑ και ΑΣΤΑΚΟΣ. Το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του 1964 (ναυπηγείο Σάββα) είναι η γνωστή παντόφλα της Αίγινας, ενώ το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του 1972 (ναυπηγείο Βασιλειάδη) είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Κ ΙΙ.

Το πορθμειο Βανα ναυπηγηθηκε στο ναυπηγειο Ν. Κ. Σαββα το 1966

Για να δουμε τωρα δρομολογια ωρισμενων πορθμειων της περιοδου εκεινης: 1 Οκτωβριου 1966 Καθημερινη

ΑΙΓΙΝΑ, ΒΑΝΑ, ΑΦΑΙΑ, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

156428

aegina
23-07-2014, 11:12
Πιο πανω αναφερεται το Βανα μεχρι ποτε ηταν στη γραμμη ( εγω ειμαι νεος και δεν το εχω προλαβει αλλα ουτε και οι δικοι μου το θυμουνται ) υπαρχουν στοιχεια για την παντοφλιτσα τι απεγινε καμια φωτογραφια ισως ;:cocksure:

Nicholas Peppas
23-07-2014, 16:34
Πιο πανω αναφερεται το Βανα μεχρι ποτε ηταν στη γραμμη ( εγω ειμαι νεος και δεν το εχω προλαβει αλλα ουτε και οι δικοι μου το θυμουνται ) υπαρχουν στοιχεια για την παντοφλιτσα τι απεγινε καμια φωτογραφια ισως ;:cocksure:

Στο ποστο # 371 υπαρχουν μερικα παρα πανω στοιχεια για το ΒΑΝΑ http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?30749-%D0%E1%EB%E9%DC-%C5-%C3-%D3%E1%F1%F9%ED%E9%EA%EF%FD-Historic-Saronicos-ferries&p=410613#post410613
Επισης στο ποστο # 367 http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?30749-%D0%E1%EB%E9%DC-%C5-%C3-%D3%E1%F1%F9%ED%E9%EA%EF%FD-Historic-Saronicos-ferries&p=410497#post410497 απο τον φιλο T.S.S. APOLLON

Ειμαι σιγουρος οτι ο espresso venezia εχει γραψει κατι παρα πανω για το πορθμειο αλλου.

Nicholas Peppas
24-07-2014, 04:55
Αυτα ειναι τα μικρα πλοιαρια που θυμουμαι εγω να κανουν τις γραμμες Περαμα-Παλουκια και Πειραια-Παλουκια στην περιοδ 1955-1965.

157738
Η εικονα αυτη απο φιλμακι τηε ΕΟΑ εδω http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1658&thid=8747

pantelis2009
24-07-2014, 07:26
..........Άλλες εποχές τότε Νικόλα.