PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλληνες Ναυτικοί - Eκπαιδευτικά Ταξίδια Δοκίμων ΕΝ

Σελίδες : 1 [2] 3 4

Morgan
20-10-2008, 19:52
πανω απο 2 μηνες ραδα στη φουτζαιρα... και το ΚΕΠ να συμπληρωνεται μεσω VHF στην βαρδια (4-8 πρωι να ξεκουραζεται και ο γραμματικος) μαζι με αλλα παιδια σε διπλανα βαπορακια (λεμε τωρα, βαπορακια)...

mastropanagos
20-10-2008, 19:53
και το ΚΕΠ να συμπληρωνεται μεσω VHF στην βαρδια .
Τι μου θυμισες τωρα..!ΧΑΧΑΧΑΧΑ..!!

Morgan
21-10-2008, 01:10
τι να σου πρωτο θυμησω να λες...

βαρδυα 4-8, που και που ξενες φωνες στο vhf , φωτα στην αγκυρα και ο πιπινος πιο πολυ ωρα κατω στην καμπινα του παρα πανω..παρεα...

αυτες οι ωρες δεν ξεχνιουνται - αγκαλια με το κεπ , το ακουστικο του ασυρματου και καρεκλιτσα .. αγωνια αν θα βρεθει κανεις να βοηθησει , αν εχει λυσει την ασκηση (''μα τι ζηταει παλι εδω η μαλακ^%ια??'' ...ραδιοφωνακι και η φωνη του ιμαμη κατα τις 6 το πρωι, λογια απο το κορανι...ξημερωμα και ομιχλη.

ο μπαρμπας , πρωι πρωι με ορεξη για κουβεντα...πηγε 8? παω να φαω πρωινο με τον μαγειρα... ;)

mastropanagos
21-10-2008, 16:18
τι να σου πρωτο θυμησω να λες...

βαρδυα 4-8, που και που ξενες φωνες στο vhf , φωτα στην αγκυρα και ο πιπινος πιο πολυ ωρα κατω στην καμπινα του παρα πανω..παρεα...

αυτες οι ωρες δεν ξεχνιουνται - αγκαλια με το κεπ , το ακουστικο του ασυρματου και καρεκλιτσα .. αγωνια αν θα βρεθει κανεις να βοηθησει , αν εχει λυσει την ασκηση (''μα τι ζηταει παλι εδω η μαλακ^%ια??'' ...ραδιοφωνακι και η φωνη του ιμαμη κατα τις 6 το πρωι, λογια απο το κορανι...ξημερωμα και ομιχλη.

ο μπαρμπας , πρωι πρωι με ορεξη για κουβεντα...πηγε 8? παω να φαω πρωινο με τον μαγειρα... ;)
Και η κλασσικη ατακα στα VHF "καμπαγιαν,πασοκ?"..Τα πιπινια..!!:D:D

Morgan
21-10-2008, 18:59
Και η κλασσικη ατακα στα VHF "καμπαγιαν,πασοκ?"..Τα πιπινια..!!:D:D

nai thn dikh mas thn ksexases?? " Pame 69?? " xaxaxxa
gia na mhn poume kai ta mpinelikia....

mastropanagos
21-10-2008, 19:03
nai thn dikh mas thn ksexases?? " Pame 69?? " xaxaxxa
gia na mhn poume kai ta mpinelikia....
Κλασσικη ατακα,σε κλασσικο καναλι..χαχαχαχαχαχαχα..!!Απιστευτες στιγμες στη γεφυρα..!!Οπως και το αλλο,"κανενας Ελληνας ακουει??"

Morgan
21-10-2008, 19:12
kanas dokimos apo kefalonia akouei ?....???

kai latzoula (Shark 8) gia Fujairah ..hilton meshmeriano buffe by the sea... h' ambassador hotel gia pota

Παναγιώτης
21-10-2008, 20:42
Για όσους δεν κταάλλαβαν ή κατάλαβαν λάθος (και πριν αρχίσουν οι διαμαρτυρίες "τι είναι αυτά που γράφουνε διαβάζουν και παιδιά":D)

Πιππίνια, πιππίνοι: οι Φιλιππινέζοι

πάμε 69:συνεχίζουμε την κουβέντα στο κανάλι 69 του VHF, που είναι ελεύθερο στην περιοχή και δεν χρησιμοποείται από ακτοφυλακή, VTS, πιλότους κ.λπ.

κανένας Έλληνας ακούει;, κανένας δόκιμος από Κεφαλλονιά ακούει; : Αναζήτηση στο κανάλι 16 του VHF , (που το ακούνε πάντα τα πλοία αφού εκέι εκπέμποναται τα σήματα κινδύνου, οι προειδοποιήσεις SECURITE, γίνεται η πρώτη επαφή προκεμένου να επικοινωνήσουν δύο πλοία κ.λπ.) για κανένα Έλληνε εκέι γύρω (μεγάλη πιθανότητα στις μεγάλες ράδες σαν της Φουτζέιρα) για να πουν μια κουβέντα ή στη δεύτερη περίπτωση για έλληνα και συμφοιτητή για συζήτηση περι του ΚΕΠ (το βιβλιαράκι εκπάιδευσης που συμπληρώνουν οι δόκιμοι αξιωματικοί ΕΝ)

καμπαγιαν,πασοκ? : κάτι αντίστοιχο στα φιλιππινέζικα

mastropanagos
21-10-2008, 22:44
καμπαγιαν,πασοκ? : κάτι αντίστοιχο στα φιλιππινέζικα
Σημαινει στα φιλιππινεζικα "πατριωτη ακους?"..

Morgan
22-10-2008, 08:39
re ti 8ymh8hkame pali... kalhmera se olous

mastropanagos
22-10-2008, 10:13
re ti 8ymh8hkame pali... kalhmera se olous
Μorgan μηπως θυμασαι οταν θελουν να δειξουν κατι τα πιπινια,τι κανουν???:mrgreen::mrgreen:

Morgan
22-10-2008, 10:34
xaxaaxxxaaxxaaxxaxa

axxaxaaxaxxaxaxxa

pws na to perigrapsw ayto re mastora?

mastropanagos
22-10-2008, 10:43
xaxaaxxxaaxxaaxxaxa

axxaxaaxaxxaxaxxa

pws na to perigrapsw ayto re mastora?
Ελα ντε,δεν μπορουμε να το εξηγησουμε γραφοντας,τους ειχα ριξει δουλεμα ομως με αυτο,δεν μπορεις να φανταστεις..Τι θυμηθηκαμε παλι..!!:D:D:D

Παναγιώτης
22-10-2008, 17:08
Δηλαδη διαθετει μερικα μπαρ να πας να πιεις αλλα τα περισσοτερα ειναι μεσα στα ξενοδοχεια,καθε ξενοδοχειο και ενα μπαρ μεσα..

kai latzoula (Shark 8) gia Fujairah ..hilton meshmeriano buffe by the sea... h' ambassador hotel gia pota

Δηλαδή αν βγέι κάποιος από το βαπόρι η καλύτερη ιδέα για έξοδο είναι κάποιο ξενοδοχείο...
Το Hilton έχει και εστιατόριο δίπλα στη θάλασσα που το ονομάζει Sailor's
20998
20999
Πηγή: http://www.hiltonworldresorts.com/Resorts/Fujairah/index.html#Fujairah

Τα μπαρ των ξενοδοχείων κλέινουν νωρίς και από ότι κατάλαβααπό ευρωπαίους μόνο ναυτικοί κυκλοφορούν και φαντάζομαι τίποτα αεροσυνοδοί μια κια δεν έχει τουρισμό στη Φουτζέιρα. Οπότε οι σκηνλες της δεύτυερης φωτογραφίας μάλλον είναι μόνο στις διαφημήσεις;)
21000

21001
Πηγή: http://www.aldiarsijihotel.com/index.asp?ch=00

Morgan
22-10-2008, 17:45
To antitheto..
Sta bars twn ksenodoxeiwn safws vriskeis naytikous alla yparxoun polloi ksenoi , aggloi/egglezes, aystraloi/les, neo zhlandoi/des alla kai indoi..ktl ktl pou ergazontai sthn gyrw perioxh kai pernane tis wres tous sta hotels-bars. Ennpeite, rwsides , polwnes…mpla mpla mpla…
Ta bars ayta kleinoun sxetika nrwis alla oxi toso west na se xalasei mias kai akoma kai an meneis sto ksenodoxeio (px ksemparko) tha vgeis nwris gia na diaskedaseis.

Παναγιώτης
22-10-2008, 20:15
Κατάλαβα. Είχα λάθος εντύπωση...:-(
Οπότε έχεις κάπου να πας εκτός από την αγορά ...και είναι και χλιδάτα

mastropanagos
27-10-2008, 17:20
LNG ή tanker?
Yπέρ και κατά των δύο;;;
Για το πρώτο εκπαιδευτικό μιλάω..
Για να αναλυσουμε λοιπον τα υπερ και κατα ενος LNG και ενα Tanker..!!
Προσωπικα εγω θα μιλησω για Tanker μιας και εκει εχω κανει (βασικα εγω ολα υπερ θα τα βρω σε ενα γκαζαδικο:D:D)..2 υπερ που μπορω να πω ειναι,
-Αυξημενοι μισθοι σε σχεση με αλλου τυπου πλοια(αν και στα LNG δεν εχω ακουσει μισθολογια)
-Εμπερειστατωμενες γνωσεις πανω σε μηχανηματα(αφορα τους μηχανικους) που δεν θα τα συναντησουμε σε αλλου τυπου πλοια..
Και κατα τη γνωμη μου το μονο κατα που μπορω να βρω ειναι οτι δεν πιανουν ευκολα λιμανι,ειδικα αμα εισαι σε VLCC..Τσαμαδουρα και εχει ο θεος..
Εχει καποιος αλλος να συμπληρωσει κατι??

Roger Rabbit
27-10-2008, 17:27
LNGmania σε περιμένουμε!:lol:

Mad_k
27-10-2008, 20:28
Το θεμα που ανοιξατε ειναι πολυ ωραιο και θα ηθελα να πω δυο λογια. Φυσικα, οτι θα γραψω είναι καθαρα δικες μου αποψεις χωρις να θίξω κανεναν. Εχω κανει τεσσερα μπαρκα και τεσσερα σε διαφορετικα πλοια.. μεχρι να στεργιώσω στα γιοτ που δεν τα αλλαζω με καμια δουλεια στον κόσμο!
Κατα την γνώμη μου τα πιο σοβαρα πλοία που γίνεσαι ναυτικός και μαθαίνεις την θάλασσα είναι τα φορτηγα..με αποκορυφωμα τα κρενάδικα που εκει μαθαίνεις πραγματικα ναυτική τεχνη και επιστημη. Εγω προσωπικά εκει τα έμαθα όλα. Σου ανοιγουν το μυαλο και μαθαινεις τα καλα και τα κακά της δουλείας.
Τα υγραεριοφόρα είναι καθαρά πλοία με συχρονα συστήματα και ευκολα στο να τα μαθεις. Ολα λειτουργουν βαση εγχειριδίων που μπορει να διαβασει το πλήρωμα και να μαθει να τα λειτουργεί. Γενικά πολυ ευκολα πλοια με αρκετη χαρτουρα και καλό μισθό. Ομως σε αυτα δεν είσαι ναυτικός..τα ιδια ταξίδια ολη την ώρα οι ιδιοι χάρτες και στο τέλος το μόνο που ασχολείσαι είναι ο ISM.
Το γκαζάδικο έχει πολλά κοινά με το υγραεριοφόρο σε νοοτροποία λειτουργέιας αλλά είναι βρόμικο και πολυ δυσκολο για τους γραμματικους στις φορτοεκφορτώσεις. Καλό ομως για καριερα.

Μακρια απο επιβατηγα γραμμης είναι πολυ κουραστικα και ένας δόκιμος δεν μαθαινει τίποτα.

Εν τελη αν καποιος θέλει να μαθει πραγματικά τη θάλασσα να παει στα φορτηγά και αν θέλει να σταδιοδρομήση σε πλοία και γραφεία να παέι στα LNG.

Kala Taxidia

nektarios15
27-10-2008, 20:45
Το θεμα που ανοιξατε ειναι πολυ ωραιο και θα ηθελα να πω δυο λογια. Φυσικα, οτι θα γραψω είναι καθαρα δικες μου αποψεις χωρις να θίξω κανεναν. Εχω κανει τεσσερα μπαρκα και τεσσερα σε διαφορετικα πλοια.. μεχρι να στεργιώσω στα γιοτ που δεν τα αλλαζω με καμια δουλεια στον κόσμο!
Κατα την γνώμη μου τα πιο σοβαρα πλοία που γίνεσαι ναυτικός και μαθαίνεις την θάλασσα είναι τα φορτηγα..με αποκορυφωμα τα κρενάδικα που εκει μαθαίνεις πραγματικα ναυτική τεχνη και επιστημη. Εγω προσωπικά εκει τα έμαθα όλα. Σου ανοιγουν το μυαλο και μαθαινεις τα καλα και τα κακά της δουλείας.
Τα υγραεριοφόρα είναι καθαρά πλοία με συχρονα συστήματα και ευκολα στο να τα μαθεις. Ολα λειτουργουν βαση εγχειριδίων που μπορει να διαβασει το πλήρωμα και να μαθει να τα λειτουργεί. Γενικά πολυ ευκολα πλοια με αρκετη χαρτουρα και καλό μισθό. Ομως σε αυτα δεν είσαι ναυτικός..τα ιδια ταξίδια ολη την ώρα οι ιδιοι χάρτες και στο τέλος το μόνο που ασχολείσαι είναι ο ISM.
Το γκαζάδικο έχει πολλά κοινά με το υγραεριοφόρο σε νοοτροποία λειτουργέιας αλλά είναι βρόμικο και πολυ δυσκολο για τους γραμματικους στις φορτοεκφορτώσεις. Καλό ομως για καριερα.

Μακρια απο επιβατηγα γραμμης είναι πολυ κουραστικα και ένας δόκιμος δεν μαθαινει τίποτα.

Εν τελη αν καποιος θέλει να μαθει πραγματικά τη θάλασσα να παει στα φορτηγά και αν θέλει να σταδιοδρομήση σε πλοία και γραφεία να παέι στα LNG.

Kala Taxidia

Συγνώμη, λέγοντας γιοτ τι ακριβώς εννοείς;

LNGmania
27-10-2008, 23:40
Για να αναλυσουμε λοιπον τα υπερ και κατα ενος LNG και ενα Tanker..!!
Προσωπικα εγω θα μιλησω για Tanker μιας και εκει εχω κανει (βασικα εγω ολα υπερ θα τα βρω σε ενα γκαζαδικο)..2 υπερ που μπορω να πω ειναι,
-Αυξημενοι μισθοι σε σχεση με αλλου τυπου πλοια(αν και στα LNG δεν εχω ακουσει μισθολογια)
-Εμπερειστατωμενες γνωσεις πανω σε μηχανηματα(αφορα τους μηχανικους) που δεν θα τα συναντησουμε σε αλλου τυπου πλοια..
Και κατα τη γνωμη μου το μονο κατα που μπορω να βρω ειναι οτι δεν πιανουν ευκολα λιμανι,ειδικα αμα εισαι σε VLCC..Τσαμαδουρα και εχει ο θεος..
Εχει καποιος αλλος να συμπληρωσει κατι??

LNGmania σε περιμένουμε!:lol:

Συγνωμη που αργησα να ξαναμπω στην κουβεντα. Λοιπον... Εγω εως τωρα παντως απο την εμπειρια που ειχα απο φορτηγα, δεξαμενοπλοια και κατι συντομα καλοκαιρινα ταξιδια με ποσταλι μικρο ομως, μπορω να πω οτι οτι ολα εχουν τα συν και τα πλην τους σαφως. Σε υγραεριοφορο δεν εχω κανει ακομα για να ειμαι ειλικρινης και για να μην νομιζεται οτι εχω κανει εκει απλα περα οτι ειναι ο στοχος μου, τυγχανει η εταιρεια που ειμαι να χτιζει τωρα υγραεριοφορα και απο του χρονου ελπιζω να ειμαι εκει.

Ο λογος που μπηκα στην σχολη ηταν ενας γειτονας μου που ετυχε να ξεκινησει με τα χημικα πλοια της Odjefell σε συνεργασια με τις Ceres και τελικα κατεληξε σε LNG της Bergesen καθως οπως ξερουμε ολοι εμεις οι Ελληνες εχουμε κατι που μας ωθει να ψαχνομαστε συνεχως και μου περιεγραφε πραγματα που στο φορτηγο που ειχα παει μου φαινοντουσαν αλλοκοτα (αντι για κρανος εκει φοραγαμε μπαντανα :P) και οι ανεσεις που προσφεραν σε εκεινον το 80 εφτασαν ελληνικες εταιριες στον 21ο αιωνα για να τα προσφερουν (μαγαζακι εν πλω για να καλυπτονται οι τυχον απλες αναγκες του πληρωματος και διαφορα μεσα αναψυχης, αναψυκτικα διαθεσιμα ανα πασα στιγμη και πολλα αλλα).

Αυτο ομως που μου εκανε εντυπωση ηταν η διαφορα του στην τεκμηριωση του καθε πραγματος ως προς γιατι το εκανε ή γιατι το απεφευγε και μπορεσα να παρω μια ιδεα απο την διαφορα του επιπεδου του απλου πρακτικου αξιωματικου στο κρεναδικο απο τον αλλο αξιωματικο στο υγραεριοφορο που δεν αφηνε τιποτα στην τυχη και ειχε κανει σεμιναρια εως και για θεματα διατροφης εν πλω. Πανω απο ολα ομως μου τονιζε ο επιπεδο ασφαλειας σε υγραεριοφορο και μου τονισε οτι ηταν πολυ πιο ασφαλες απο οτι σε ενα απλο γκαζαδικο ή χειροτερα σε χημικο πλοιο.

Οταν μπηκα στην σχολη οι καθηγητες μου οταν τους ρωταγα για δεξαμενοπλοια μου λεγανε εντρομοι ορισμενοι οτι ειναι επικινδυνα και να αρκεστω με φορτηγα ή με ποσταλια για λογους αναθυμιασεων και εκρηξεων αλλα τα πραγματα εχουν αλλαξει απο τοτε που τα δεξαμενοπλοια ταξιδευανε χωρις συστηματα αδρανους αεριου για να εμποδιζουν ολες αυτες τις δυσσαρεστες συνεπειες.

Ας μην ξεχναμε επισης για να μαθαινουν και οι καινουργιοι για τις συνεπειες υπερβολικης εκθεσης στο υδροθειο πανω απο τα ανεκτα ορια οπου δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα υπαρχει τροπος να τις αποφυγεις ολες αυτες τις συνεπειες. Ετσι λοιπον το φορτιο του υγραεριοφορου εχει τοξικες ιδιοτητες και για αυτο θα πρεπει να συμβουλευονται Material Safety Data Sheets του για να αποφευγουν τις κακοτοπιες αλλα και σε φορτηγο αν εισαι καθεσαι συνεχως πανω απο τον νεφτη και βαπτιζεις ολοκληρο το χερι σου μεσα λογικο ειναι αργα ή γρηγορα να αρχισουν να εμφανιζονται διαφορες δυσσαρεστες συνεπειες (απωλεια αισθησης της αφης, εμφανιση δερματικων παθησεων, κλπ.).

Για αυτο μετα απο αυτη την εκτενη αναλυση και ελπιζω να μην σας κουρασα με αυτη το συμπερασμα ειναι οτι αμα προσπαθεις να εισαι οσο πιο επαγγελματιας γινεται ( να γνωριζεις το αντικειμενο σου, να εισαι ενη,ερωμενος με τις τελυταιες εξελιξεις, να εχεις αισθηση του καθηκοντος και υπευθητα, και αλλα πολλα ) τοσο πιο ασφαλη θα ειναι τα ταξιδια που θα κανεις και τοσο λιγοτερες θα ειναι οι συνεπεις των επικινδυνων αυτων εργασιων αφου θα λαμβανεις ολα τα απαραιτητα μερα αλλιως δεν νομιζω να δουλευε μετα κανεις :) .

Οσον αφορα τα μισθολογια απο οτι ξερω απο φιλους που εχουν κανει σε υγραεριοφορα τωρα τα μισθολογια ειναι λιγο πιο πανω απο των γκαζαδικων λογω επιδοματος υγραεριοφορου και μιας επιπλεον διαφορας στο επιπεδο δυσκολιας. Ενα τεραστιο πλεονεκτημα επισης με τα υγραεριοφορα ειναι οτι και στον βαθμο του υποπλοιαρχου βρισκεις δουλεια σε γραφειο καθως εχω δει πολλες αγγελιες που ζητουν ατομα με πρακτικη εμπειρια εκει για operator αλλα σε ξενες εταιριες ομως. Τα σχολια δικα σας συναδελφοι.

Roger Rabbit
28-10-2008, 10:21
Ευχαριστούμε φίλε.!
Κάθε άποψη δεκτή..:D

Mad_k
28-10-2008, 14:53
Θαλαμηγους φίλε και ιδιωτικα μεγαλα σκαφη.

Roger Rabbit
28-10-2008, 15:55
Θαλαμηγους φίλε και ιδιωτικα μεγαλα σκαφη.

Αν μπορείς πες μας 2-3 πραγματάκια.

Mad_k
28-10-2008, 18:49
Αν μπορείς πες μας 2-3 πραγματάκια.
Φιλε δεν νομιζω οτι εδω είναι οι ενότητες για αυτη την συζητηση εδω είναι για δοκιμους..αμα είναι να μας πει ενας από τους συντονιστές που ακριβώς να παμε

Roger Rabbit
28-10-2008, 18:55
Όχι εδώ είναι οκ..
Στα yachts τι βαθμό είσαι;
Μισθό,ταξίδια,κλπ..
Τι ακριβώς γίνεται;

Ευχαριστώ πολύ

Morgan
28-10-2008, 19:27
den einai ok edw.. genikes syzhthseis paidia h sta ''alla themata naytilias''.. h sto ellhnes naytikoi anoikste thema ws apasxolhsh se yachts

Morgan
28-10-2008, 19:27
Όχι εδώ είναι οκ..

emeis se eyxaristoume pou mas kanonizeis

Roger Rabbit
28-10-2008, 19:34
emeis se eyxaristoume pou mas kanonizeis

ekpaideutika taksidia dokimwn den einai edw?

Morgan
28-10-2008, 19:37
εσυ καταλαβες οτι εκανε εκπαιδευτικο σε yacht?

απο εδω και κατω ΟΛΑ τα μηνυματα σχετικα με αυτο , θα σβηνονται. ;) μην σκοτωνουμε τα θεματα

Roger Rabbit
28-10-2008, 19:40
entaxei re morgan paralipsi mou
amesws na eirwneuteis,,poly austirotita exei pesei
tes pa
sorry

Roger Rabbit
30-10-2008, 18:26
LNG ή tanker για τα εκπαιδευτικά ταξίδια;;

Morgan
30-10-2008, 21:39
τωρα συναδελφε , θα σε ρωτουσα αν αυτο που ρωτας σηκωνει ειρωνια η οχι αλλα θα το αφησει να παει στο καλο και θα προτιμησω να παραμεινει το θεμα σε αρκετα υψηλο επιπεδο.

Και αυτο γιατι , οταν εχουμε ανοιξει ενα καρο τοπικς για τις συνθηκες που επικρατουν στο επαγγελμα και υπαρχουν αναφορες σε καθε τυπο πλοιου, αναρωτιεμαι -σαν χαζος που ειμαι- τι σοι απαντηση περιμενεις????

εσυ με αυτα που εχεις διαβασει , δεν εχεις βγαλει και συμπερασμα αλλα περιμενεις καποιον αλλο να σου πει , ασπρο ή μαυρο?

Προς ολους : στο θεμα αυτο , μενουμε κυριως στις συνθηκες, εμπειριες και τις δυσκολιες που εχουμε αντιμετωπισει ολοι ως δοκιμοι αλλα και βαζουμε ερωτησεις σχετικα με τι θα συναντησουμε και πως μπορει να αντιμετωπισθει..ποιες οι υποχρεωσεις ως δοκιμοι και πως βρισκουμε εταιρειες, ποτε ειναι τα ταξιδια κτλ κτλ

mastropanagos
30-10-2008, 21:57
Προς ολους : στο θεμα αυτο , μενουμε κυριως στις συνθηκες, εμπειριες και τις δυσκολιες που εχουμε αντιμετωπισει ολοι ως δοκιμοι αλλα και βαζουμε ερωτησεις σχετικα με τι θα συναντησουμε και πως μπορει να αντιμετωπισθει..ποιες οι υποχρεωσεις ως δοκιμοι και πως βρισκουμε εταιρειες, ποτε ειναι τα ταξιδια κτλ κτλ
Οσο μπορω και γνωριζω στη διαθεση σας..!!:D:D

Morgan
30-10-2008, 22:00
το μονο που θυμαμαι πολυ καθαρα , ηταν πως οταν πηρα το βαπορι απο φουτζαιρα, ξεφορτωτο 360αρι (αστρο αλφα)...σκεφτομουν : α. μην πεσουν οι βαλιτσες οπως τις ανεβαζαν β. πως θα γινει να με παρει η λατζα πισω να φυγω...
αξεχαστα επισης στο πρωτο μπαρκο, πως για 2 βραδυα εμεινα στην καμπινα της γεφυρας (συνεργεια πανω στο βαπορι/μηδεν καμπινες) και η πρωτη φορα που μου δωσε γουοκι τοκι ο υποπλοιαρχος...

mastropanagos
30-10-2008, 22:09
το μονο που θυμαμαι πολυ καθαρα , ηταν πως οταν πηρα το βαπορι απο φουτζαιρα, ξεφορτωτο 360αρι (αστρο αλφα)...σκεφτομουν : α. μην πεσουν οι βαλιτσες οπως τις ανεβαζαν β. πως θα γινει να με παρει η λατζα πισω να φυγω...

χαχαχαχαχαχαχαχα....Τα ιδια σκεφτομασταν,επισης εγω σκεφτομουνα πως θα ανεβω τη σκαλα τοσο ψηλα,μην τυχον και πεσω απο εκει....
Και ακομα μου εχει μεινει η εικονα,πρωτη μερα να κατεβαινω στο μηχανοστασιο,να ανοιγω τη πορτα του ασανσερ να κοιταω δεξια και αριστερα και να βλεπω 3 ατομα κρεμασμενα πανω στη μηχανη (αλλαζαν εμβολο) και να κοιταω σαν χανος...Ολο και κατι αλλο θα θυμηθω και θα επανελθω..!!;-)

mastropanagos
30-10-2008, 23:42
Επισης τις πρωτες 3 μερες αναρωτιομουν απο μεσα μου "τι κανω εγω εδω μεσα,βρειτε μου λαντζα να φυγω"...Αλλα μετα συνηθισα,καθως εκεινες τις μερες δουλευα 15ωρα,επειδη ειχε πεσει δουλεια κατω στη μηχανη..!!Και τωρα λεω αμαν και ποτε να ξαναμπαρκαρω...!!

Morgan
31-10-2008, 18:29
Επισης τις πρωτες 3 μερες αναρωτιομουν απο μεσα μου "τι κανω εγω εδω μεσα,βρειτε μου λαντζα να φυγω"...Αλλα μετα συνηθισα,καθως εκεινες τις μερες δουλευα 15ωρα,επειδη ειχε πεσει δουλεια κατω στη μηχανη..!!Και τωρα λεω αμαν και ποτε να ξαναμπαρκαρω...!!

15wra?

mou aresei pou prin mparkaroume rwtagame gia tis wres ergasias kai an tha einai 4 gefyra, 4 kouverta h kati allo!

Mad_k
31-10-2008, 20:17
Τι να κανεις οταν εισαι δοκιμος δεν έχεις ωράρειο!!Τεσπα εγώ στους νεους δοκίμους προτείνω φορτηγά ή γκαζάδικα ειτε ειναι μηχανή ειτε κουβέρτα. Τουλάχιστον το πρώτο ταξίδι εκεί να δουν τα δύσκολα και μετά να κάνουν οτι γουστάρουν. Οταν πρωτο ξεκινάς το μυαλό σου είναι σαν σφουγγάρι τα αποροφάει όλα από τις βρισιες που μπορεί να ακουσεις μέχρι τις γώσεις που μπορείς να παρεις. Γνώμη μου, πρώτα καποιος να παει σε ένα δυσκολο πλοίο και μετα με καθαρό μυαλό να δει τι θέλει, τι αγαπαέι και τι είναι αυτο που του ταιριάζει.

mastropanagos
01-11-2008, 01:29
15wra?

mou aresei pou prin mparkaroume rwtagame gia tis wres ergasias kai an tha einai 4 gefyra, 4 kouverta h kati allo!
Απο την ημερα που μπαρκαρα μεχρι και εναμιση μηνα μετα,το 15ωρο ηταν το στανταρ καθε μερα,καθως μπαιναμε και για επισκευη...Μετα βεβαια χαλαρωσανε λιγο τα πραγματα...Αλλα εκεινο τον πρωτο εναμιση μηνα ακομα τον θυμαμαι..............................

Michael
03-11-2008, 18:59
Εγώ, αυτό που ακόμα θυμάμαι είναι πως μετά από 3-4 ώρες με την λάντζα με αρκετό καιρό και περαντζάδα από τα πλοία που ήταν adrift στα ανοικτα φτάσαμε τελικά κα στο δικό μας. Τα ντόνατς που είχα φάει το πρωι στο ξενοδοχείο τα έφαγε η θάλασσα..! Μέχρι και στην καμπίνα του Καπετάνιου όταν μας ρώτησε στο τέλος, μετά τις συστάσεις και τίς βασικές οδηγίες προς πρωτόμπαρκους, αν θέλαμε να ρωτήσουμε κάτι και εμείς εγώ ρώτησα που ήταν η τουαλέτα ( για βγάλω, για πολοστή φορά εκέινο το πρωινό, κατα την ανάδρομη φορά ό,τι ΄τυχόν είχε απομείνει από το πρωινό...). Κάθως εκέινος ανυποψίστος και καλόπιστος άρχιζε να μου εξηγεί πρόθυμα ότι έχουμε τουαλέτες σε κάθε καμπίνα κλπ, τον διέκοψα όσο πιο ευγενικά μπορούσα για να τον ρώτήσω που ήταν η πλησιέστερη ή αν μπορούσα εκτάκτως να χρησιμοποιήσω τον σκουπιδοτενεκέ του γιατί μάλλον θά είχαμε ατύχημα...!!! Μου πήρε λίγο καιρό να συνηθίσω..

Roger Rabbit
06-11-2008, 18:28
EMENA APARAITHTO ERGALEIO STO MPARKO HTAN ENA FTHNO MAGNHTOFWNAKI ..... AKOMA TO THYMAMAI PANW STO GRAFEIO NA PROSPA8EI ME XILIA ZORIA NA PAIKSEI MIA XILIOPAIGMENH KASSETA..KAI NA AGKWMAXEI..
META TO DEYTERO MPARKO...ASXOLH8HKA PERISSOTERO ME TA PAGKOSMIOU LHPSEWS K THN VIDEO-TV APO TO DUBAI

Υπάρχει κάποιο ''gadgetaki'' να το πώ έτσι που να μας προτείνεις να πάρουμε μαζί μας Morgan??
Kαι γενικά τι θα μας συμβούλευες να παίρναμε μαζί μας?

sailormoon
06-11-2008, 19:08
Υπάρχει κάποιο ''gadgetaki'' να το πώ έτσι που να μας προτείνεις να πάρουμε μαζί μας Morgan??

Ego tha sou proteina na pareis polles polles fwtografies kai to biblio tis nautilias.....

Morgan
07-11-2008, 18:58

to laptop sou kai polla eswrouxa (den kanw plaka)!!!

Roger Rabbit
07-11-2008, 19:15
to laptop sou kai polla eswrouxa (den kanw plaka)!!!

xa0ax0a
Εντάξει..!
:D

mastropanagos
12-11-2008, 15:35
xa0ax0a
Εντάξει..!
Και μην παρεις ενα καρο ρουχα μαζι,για δουλεια πας οχι κρουαζιερα..!!Να υπενθυμισουμε και το οριο στις αποσκευες το οποιο ειναι 40 κιλα,αλλα ας μην ξεχναμε οτι ολο και κατι θα παρεις απο κανενα λιμανι που θα κατεβεις (λεμε τωρα:p),η οταν ξεμπαρκαρεις οποτε οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα..!!Εγω στα εχω πει εσενα,αλλα μυαλο δεν βαζεις..!!:D:D

Roger Rabbit
12-11-2008, 15:37
Bάζω ρε:p,,αλλα κάνω επαλήθευση,,.!!:D

mastropanagos
12-11-2008, 15:44
Φτασαμε κιολας μεσα Νοεμβριου,σιγα σιγα περναει ο καιρος και πρεπει να παιρνετε τις αποφασεις σας για το τι θελετε να ακολουθησετε (ακτοπλοια-ποντοπορο-κρουαζιεροπλοιο)..Για εμενα μεσα στο Δεκεμβρη ειναι καλο να ξεκινησετε να κανετε αιτησεις σε εταιριες,μπορειτε επισης και την περιοδο που ειναι κλειστη η σχολη τα χριστουγεννα γιατι θα εχετε και πιο πολυ χρονο για ψαξιμο..Οτι θελησετε απο πληροφοριες για εταιριες,μπορειτε να τις αναφερετε και οσοι ξερουν θα σας βοηθησουν..!!

Υ.Γ. Νικητα προσεχε τι θα αποφασισεις εσυ,μην πανε τζαμπα οι κοποι μου..:p

Roger Rabbit
12-11-2008, 15:45
Υ.Γ. Νικητα προσεχε τι θα αποφασισεις εσυ,μην πανε τζαμπα οι κοποι μου..:p

Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο μαστροπανάγος.!;)

mastropanagos
12-11-2008, 15:47
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο μαστροπανάγος.!;)
Ειδικα εσυ εχεις παρει και master ακομα δεν μπηκες..!!:D:D

mastropanagos
12-11-2008, 16:46
Αυτο επισης που θελω να αναφερω και ειναι πιστευω παρα πολυ σημαντικο...
Τις πρωτες ωρες και μερες μεσα στο καραβι θα νιωσετε πολυ περιεργα συναισθηματα,και το μονο που θα σκεφτεστε ειναι πως θα φυγετε απο εκει μεσα,το σημαντικο ειναι μην κανετε το λαθος και φυγετε,μεινετε εκει να το παλεψετε και μετα τη πρωτη εβδομαδα θα δειτε οτι ολα θα ειναι μια χαρα..Το εχω νιωσει γι'αυτο σας το λεω,και οχι μονο εγω αλλα και οι περισσοτεροι που εχω μιλησει και ειναι του επαγγελματος..Γι'αυτο λοιπον μην το βαζετε κατω και παλεψτε τα συναισθηματα σας εκει μεσα και δεν θα χασετε στη πορεια..!!Ολα μια ιδεα και μια συνηθεια ειναι..!!Οπως μου ελεγε και ενας παλιος καπετανιος "ολα ειναι μεχρι να συνηθισει το πετσι σου"..!!

Leo
13-11-2008, 07:17
Αυτο επισης που θελω να αναφερω και ειναι πιστευω παρα πολυ σημαντικο... ..!!Οπως μου ελεγε και ενας παλιος καπετανιος "ολα ειναι μεχρι να συνηθισει το πετσι σου"..!!

mastropanagos, διδάσκεις ζωγραφίζοντας... μπράβο σου! Να πάω λίγο παρακάτω απο τα όλια του παλιού καπετάνιου που αναφέρεις..... Με άλλα λόγια μόλις αλμυρίσει το πετσί, δεν ξαλμυρίζει ποτέ ξανά, κολλάει στην λαμαρίνα... γίνεται ένα :cool:.

HAMBURG-EVOIA BURNING
13-11-2008, 15:29
στου Ανθυποπλοιαρχου.....

καπου ειπες για ΚΕΠ...λοιπον το πρωτο ΚΕΠ το συμπληρωσα μεσω VHF στην ραδα !!!!!
IXA DIAVASEI AFTO TO MINIMA SOU LIGO PRIN TO PROTO EKPEDEFTIKO TA KSIDI KAI DEN IXA KATALAVEI KAN TI ENOOUSES...PERITO NA SOU PO OTI EGINE AKRIVOS TO IDIO KAI ME EMENA,KAI MOU IRTHE STO MIALO TO MINIMA SOU POU TO DIAVASA KAPOTE!!!!!NASTE KALA PEDIA,AFTO THA PI OREES STIGMES!

Morgan
13-11-2008, 16:02
na sai kala kai esy kai panta ygihs!

mhn amelhseis na mas peis 2 pragmata gia to taksidi sou

Roger Rabbit
19-11-2008, 14:15
Tι είναι το ματσακόνι;;:D

mastropanagos
19-11-2008, 14:17
Tι είναι το ματσακόνι;;:D
Δεν θα σου πουμε,θα πας στο καραβι και θα μαθεις...!!Ετοιμασου να βαρας ματσακονι στη κουβερτα μαζι με τους ναυτες..!!:D:D

Roger Rabbit
19-11-2008, 14:23
Τι είναι το ματσακόνι;
Τι δουλειές θα κάνουμε περίπου στη κουβέρτα;
Τι κάνει ένας δόκιμος στη γέφυρα πάνω-κάτω;

Θέλω να μου πείτε γιατι δε θα σας αφήσω σε ησυχία!:D:D:D:D

Roger Rabbit
19-11-2008, 19:09
mastropanago apanta giati se exw sto xeri twra :cool:

mastropanagos
19-11-2008, 19:11
mastropanago apanta giati se exw sto xeri twra

Γι'αυτο την ηθελες τη φωτο ρε αλητη???:D:D..
Τι θες να απαντησω παλι,με εχετε φαει..!!:p

mastropanagos
19-11-2008, 19:18
Τι είναι το ματσακόνι;
Τι δουλειές θα κάνουμε περίπου στη κουβέρτα;
Τι κάνει ένας δόκιμος στη γέφυρα πάνω-κάτω;

Θέλω να μου πείτε γιατι δε θα σας αφήσω σε ησυχία!
Λοιπον το ματσακονι ειναι ενα εργαλειο σαν σφυρι αλλα πιο κοφτερο και χρησιμοποιειται για να βγαζουμε τη σκουρια απο το μεταλλο στα καραβια..!!
Στη κουβερτα οταν εισαι θα βαρας κανενα ματσακονι,θα κανεις κανενα βαψιματακι,καμια μικροδουλιτσα με το λοστρομο ενω στη γεφυρα οταν ανεβαινεις θα μαθεις να βγαζεις κανενα στιγμα,το αλλο κατσε να δεις πως το ελεγαν,"παραλλαγη" νομιζω,θα καθαριζεις τη γεφυρα:D:D,για τα υπολοιπα ας μας βοηθησει καποιος συναδελφος της κουβερτας εδω που τα ξερει πιο καλα..!!Αυτα απο εμενα..!!

knaut
21-11-2008, 00:48
γεια σας ,το αγορι μου φευγει σε 3-4 μηνες για το πρωτο ταξιδι,ηθελα να ρωτησω αν το πλοιο θα εχει ιντερνετ...

mastropanagos
21-11-2008, 00:50
γεια σας ,το αγορι μου φευγει σε 3-4 μηνες για το πρωτο ταξιδι,ηθελα να ρωτησω αν το πλοιο θα εχει ιντερνετ...
Παμε παλι απο την αρχηηηηη...
ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,ΜΟΝΟ E-MAIL ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΒΑΙΝΕΙ...!!

Morgan
24-11-2008, 13:49
tha xei omws thlefwno..alla me metro k feido

Roger Rabbit
26-12-2008, 14:29
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Να κάνω μια ερώτηση;
Όταν γίνεται στο πλοίο επιθεώρηση απο τις λιμενικές αρχές ή απο άλλες υπηρεσίες,οι αξιωματικοί υποχρεούνται να φοράνε στολές;
Μέσα σε αυτούς και οι δόκιμοι;
Για ποντοπόρο πάντα μιλάω.

mastropanagos
26-12-2008, 14:52
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Να κάνω μια ερώτηση;
Όταν γίνεται στο πλοίο επιθεώρηση απο τις λιμενικές αρχές ή απο άλλες υπηρεσίες,οι αξιωματικοί υποχρεούνται να φοράνε στολές;
Μέσα σε αυτούς και οι δόκιμοι;
Για ποντοπόρο πάντα μιλάω.
Η στολη σου μεσα στο καραβι ειναι η φορμα εργασιας Νικητα...Ασε τα λουσα,δεν εισαι σε κρουαζιεροπλοιο..:D:D
Παπουτσια ασφαλειας και το κρανος σου απαραιτητως οταν εισαι στη κουβερτα η οπουδηποτε αλλου εκτος ακομοδεσιου οταν περνας επιθεωρηση...Και η καμπινα σου παντα κλειδωμενη,μονο αν σου ζητηθει ελεγχος θα ανοιξεις και θα εισαι και εσυ μπροστα....!!

Roger Rabbit
26-12-2008, 14:55
οπουδηποτε αλλου εκτος ακομοδεσιου οταν περνας επιθεωρηση...

Aυτο δε το πιασα ! :D

mastropanagos
26-12-2008, 14:57
Aυτο δε το πιασα ! :D
Ειτε εισαι στη κουβερτα ειτε αν τυχει και εισαι στο μηχανοστασιο θα φορας παντα το κρανος σου...!!Μηπως δεν ξερεις τι ειναι ακομοδεσιο???Τι σου μαθαινω τοσο καιρο???:D:D

Roger Rabbit
26-12-2008, 15:03
ok.
Diladi o dokimos de tha tyxei pote na foresei kati ''idietairo'' na sto pw etsi akoma kai stis epithewriseis kai stous elegxous e?

mastropanagos
26-12-2008, 15:08
ok.
Diladi o dokimos de tha tyxei pote na foresei kati ''idietairo'' na sto pw etsi akoma kai stis epithewriseis kai stous elegxous e?
Τιποτα ιδιαιτερο εκτος απο τη φορμα σου...!!!

mastropanagos
31-12-2008, 02:45
Λοιπον κυριοι και κυριες πρωτομπαρκοι δοκιμοι,απο εταιριες πως πατε??Εχετε αρχισει να ψαχνετε και να εχετε κλεισει??Ο καιρος πλησιαζει και μην το αφηνετε την τελευταια στιγμη,βιαστειτε...Και οσοι δεν ξερετε διευθυνσεις απο εταιριες και πως να πατε μπορειτε οι μεν πλοιαρχοι να απευθυνθειται στη ΠΕΠΕΝ και οι δε μηχανικοι στη ΠΕΜΕΝ για περαιτερω βοηθεια...!!

ΠΕΠΕΝ,Πανελληνια Ενωση Πλοιαρχων Εμπορικου Ναυτικου,
Κολοκοτρωνη 102-104,Πειραιας..

ΠΕΜΕΝ,Πανελληνια Ενωση Μηχανικων Εμπορικου Ναυτικου,
Μπουμπουλινας 21,Πειραιας..

Morgan
09-01-2009, 18:38
kai osoi exoun vrei hdh, as frontisoun na perasoun ta mathimata kai na mparkaroun to syntomotero dynaton.
mhn ksexnate paidia pws osous mhnes den kanete me ayto to mparko tha prepei na tous kanete me to epomeno...wste na symplhrwthoun oi 12

Roger Rabbit
11-01-2009, 21:36
Λοιπον κυριοι και κυριες πρωτομπαρκοι δοκιμοι,απο εταιριες πως πατε??Εχετε αρχισει να ψαχνετε και να εχετε κλεισει??Ο καιρος πλησιαζει και μην το αφηνετε την τελευταια στιγμη,βιαστειτε...Και οσοι δεν ξερετε διευθυνσεις απο εταιριες και πως να πατε μπορειτε οι μεν πλοιαρχοι να απευθυνθειται στη ΠΕΠΕΝ και οι δε μηχανικοι στη ΠΕΜΕΝ για περαιτερω βοηθεια...!!

ΠΕΠΕΝ,Πανελληνια Ενωση Πλοιαρχων Εμπορικου Ναυτικου,
Κολοκοτρωνη 102-104,Πειραιας..

ΠΕΜΕΝ,Πανελληνια Ενωση Μηχανικων Εμπορικου Ναυτικου,
Μπουμπουλινας 21,Πειραιας..

Βρήκαμε,βρήκαμε..!
Πλησιάζει ο καιρός σιγά-σιγά...:D

mastropanagos
12-01-2009, 20:55
Βρήκαμε,βρήκαμε..!
Πλησιάζει ο καιρός σιγά-σιγά...:D
Εσυ εχεις βρει,αλλοι συναδελφοι σου ομως μπορεις να μην εχουν βρει ακομα....Πλησιαζει ο καιρος και ηδη οι θεσεις κλεινουν...

Morgan
21-01-2009, 21:27
...και να μην αγχεστε αν το βαπορι θα ειναι καινουριο ή παλιότερο.
καλη εταιρεια να ειναι να σας εξασφαλισει το μελλον σας.
και να βγητε απο εκει υγιεις οπως μπηκατε. αυτο να νοιαζει τους νεους συναδελφους.

mastropanagos
22-01-2009, 00:48
...και να μην αγχεστε αν το βαπορι θα ειναι καινουριο ή παλιότερο.
καλη εταιρεια να ειναι να σας εξασφαλισει το μελλον σας.
και να βγητε απο εκει υγιεις οπως μπηκατε. αυτο να νοιαζει τους νεους συναδελφους.
Να πω κατι πανω σε αυτο συναδελφε...Απο μια μερια αμα ειναι λιγο πιο παλιο το βαπορι θα δεις αρκετα πραγματα για να μαθεις τα οποια δεν θα τα δεις σαν δοκιμος στα κανουργια βαπορια και αργοτερα σαν αξιωματικος θα τα βρεις μπροστα σου...

Morgan
28-01-2009, 12:00
Safestata synadelfe k suymfwnw…

Ta paidia stenaxwriountai na pane se ena vapori palaiotero ayto einai olo. Tha perasei omws k tha katalavoun pws etsi kai alliws den milame gia "palia" alla "paloatera" vaporia pou den shmainei aparaithta "kaka" vaporia.

Opws th aprepei na syneidhtopoihsoun pws den kanei na akoune fhmes k istories apoi opou k na proerxontai … na diapistwnoun monoi tous tis katastaseis kai na dexontai symvoules ..

mastropanagos
28-01-2009, 22:03
Safestata synadelfe k suymfwnw…

Ta paidia stenaxwriountai na pane se ena vapori palaiotero ayto einai olo. Tha perasei omws k tha katalavoun pws etsi kai alliws den milame gia "palia" alla "paloatera" vaporia pou den shmainei aparaithta "kaka" vaporia.

Opws th aprepei na syneidhtopoihsoun pws den kanei na akoune fhmes k istories apoi opou k na proerxontai … na diapistwnoun monoi tous tis katastaseis kai na dexontai symvoules ..
Εγω προσωπικα προτιμω ενα παλιοτερο βαπορι για τους λογους που ανεφερα και στο προηγουμενο μηνυμα μου....Και επειδη θα ειναι λιγο πιο παλιο δεν σημαινει οτι θα βουλιαξει κιολας,το λεω αυτο γιατι εχουμε ακουσει πολλα κουφα......

Morgan
28-01-2009, 22:13
τουλαχιστον χρησιμοποιεις χρονο ''αοριστο''-εγω χρησιμοποιω (ακουω ακριβως το ιδιο) χρονο ενεστωτα...

εκτος του οτι αυτη η γνωμη ''να πανε οι αλλοι στα ''παλια'', θα παω εγω στο καινουριο'' ειναι πολυ αλτρουσιστικη , ειναι και χαζη απο παρα πολλες αποψεις - μα παρα πολλες λεμε...

υγεια παιδια , υγεια και καλα μυαλα - απο κοντα τους συναδελφους, του πλοιαρχους κ μηχανικους σας.. τους παλιοτερους και νεοτερους. ολοι εχουν να σας δειξουν κατι στην δουλεια σας. επαναλαμβανω οχι απαραιτητα σαν φιλοι αλλα σαν επαγγελματιες

Morgan
28-01-2009, 22:14
Εγω προσωπικα προτιμω ενα παλιοτερο βαπορι για τους λογους που ανεφερα και στο προηγουμενο μηνυμα μου....Και επειδη θα ειναι λιγο πιο παλιο δεν σημαινει οτι θα βουλιαξει κιολας,το λεω αυτο γιατι εχουμε ακουσει πολλα κουφα......

το αστρο αλφα τι built ηταν θυμασαι????? το καρολαιν????

mastropanagos
28-01-2009, 22:20
το αστρο αλφα τι built ηταν θυμασαι????? το καρολαιν????
Το καρολαιν ηταν built 1976 και εσυ ειχες κανει το 95-96 απο οσο θυμαμαι.....Μονο και μονο απο αυτο καταλαβαινεις...Το Αλφα δεν θυμαμαι αλλα ηταν και αυτο παλιο....

Morgan
28-01-2009, 22:26
και τα 2 του 76...και το κιρστεν του 75 αν θυμαμαι καλα....ολοι συναδελφοι σε τετοια βαπορια αρχισαμε, μεγαλυτερα απο τα χρονια τα δικα μας.
δεν λεμε να μην θες να μην θελουμε την προοδο αλλα ετσι και αλλιως δεν γινεται διαφορετικα - τα βπορια αλλαξαν και ο μ.ο. ηλικιας εχει μειωθει παρα παρα πολυ

mastropanagos
28-01-2009, 22:41
και τα 2 του 76...και το κιρστεν του 75 αν θυμαμαι καλα....ολοι συναδελφοι σε τετοια βαπορια αρχισαμε, μεγαλυτερα απο τα χρονια τα δικα μας.
δεν λεμε να μην θες να μην θελουμε την προοδο αλλα ετσι και αλλιως δεν γινεται διαφορετικα - τα βπορια αλλαξαν και ο μ.ο. ηλικιας εχει μειωθει παρα παρα πολυ
Και οσο παει μειωνεται και αλλο με ολες αυτες τις κανουργιες παραγγελιες που συνεχως αυξανονται.....Ολες οι εταιριες προσπαθουν να μειωσουν το μ.ο. ηλικιας στο στολο τους...Οπως και να το κανουμε καινουργιο η παλιο ειναι το βαπορι ο σκοπος ειναι ενας,αρκει να μας αρεσει αυτο που κανουμε και εχουμε ορεξη για δουλεια....

Eng
29-01-2009, 00:44
Και οσο παει μειωνεται και αλλο με ολες αυτες τις κανουργιες παραγγελιες που συνεχως αυξανονται.....Ολες οι εταιριες προσπαθουν να μειωσουν το μ.ο. ηλικιας στο στολο τους...Οπως και να το κανουμε καινουργιο η παλιο ειναι το βαπορι ο σκοπος ειναι ενας,αρκει να μας αρεσει αυτο που κανουμε και εχουμε ορεξη για δουλεια....

Και επειδη μου αρεσει παρα πολυ αυτη η συζητηση να πω πως θα ειναι επισης πολυ καλο οι νεοι δοκιμοι να προτειμουν τα κλασικα βαπορια και οχι να μπαινουν αμεσως στα αυτοματα (εννοώ Μηχανοστασια). Ειναι πολυ καλο να δουν τι εστί μουντζουρα και να μαθουν να πιανει το χερι τους.
Πανο, αν και ξερεις οτι εγω ειμαι κυριως στο steel, να σου πω πως ενα απο τα μεγαλυτερα σχολεια στη δουλεια μου ηταν ενα βαπορι general cargo - σ'αυτο που ημουν στη Κινα τωρα - του 78. Βγαλαμε εξω ολο σχεδον το Μηχανοστασιο - που σε πληροφορώ πως ηταν και αυτοματο!!! καθως και ολα τα μοτερ απο τα κρενια! Εκει να δεις δουλεια που καναν οι δοκιμοι. Να τους βλεπεις και να τους χαιρεσαι. Πιστευω πως αυτοι αν πανε σε ενα αλλο τυπικο bulker θα ειναι αστερια!

mastropanagos
30-01-2009, 00:25
Μιας και το ανεφερε ο nikitasko στο chat,ας το βαλουμε και εδω να υπαρχει...Ειναι το σποτακι της Ενωσης Ελληνων Εφοπλιστων,το οποιο μαλιστα εγω προσωπικα το βρισκω και πολυ ωραιο.....
Ας το δουμε εδω (http://www.youtube.com/watch?v=nLOlNLzTOho&feature=related)...

Cpt_Kostas
01-03-2009, 16:02
Καλά ταξίδια σε όλους του πρωτοετείς που μπαρκάρουν αυτές τις μέρες!:cool:

Roger Rabbit
01-03-2009, 16:29
Καλά ταξίδια σε όλους του πρωτοετείς που μπαρκάρουν αυτές τις μέρες!:cool:

Ευχαριστούμε cpt Κώστα!!

Roger Rabbit
08-03-2009, 13:32
Υπάρχει κάποιος δόκιμος γέφυρας να μας αναφέρει κάποιες απο τις δουλειές που έκανε στα εκπαιδευτικά:?::?:

borios_naytikos
13-03-2009, 14:25
Καλά ταξίδια σε όλους του πρωτοετείς που μπαρκάρουν αυτές τις μέρες:cool::D

Roger Rabbit
02-04-2009, 17:06
Παιδιά φεύγω το Σάββατο για το πρώτο μου ταξίδι!
Το πλοίο θα είναι Vlcc & θα το πάρω απο την Ιαπωνία.
Θα επιστρέψω τον Σεπτέμβριο οπότε θα τα πούμε τότε!!

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και για τα πράγματα που έμαθα απο εσάς!

Επίσης ευχαριστώ τον mastropanago που έδινε απαντήσεις σε όλες μου απορίες και με βοήθησε αρκετά!

Τα λέμε φίλοι μου

Παναγιώτης
02-04-2009, 18:59
Άντε καλά ταξίδια και να γυρίσεις με πολλές εμπειρίες...
Αν και το έχουμε πει παραπάνω χώσου σε όλες τις δουλειές και φρόντισε να μάθεις όσο πιο πολλά γίνεται, και ας είναι χαμαλίκια και ας μην τα έχεις μάθει στη σχολή πχ TMSA, ISM και δεν συμμαζεύεται....
Και αν βρεις κανα ίντερνετ καφέ σε κανα λιμάνι και έχεις χρόνο στείλε κανα νέο σου...

mastropanagos
02-04-2009, 21:09
Παιδιά φεύγω το Σάββατο για το πρώτο μου ταξίδι!
Το πλοίο θα είναι Vlcc & θα το πάρω απο την Ιαπωνία.
Θα επιστρέψω τον Σεπτέμβριο οπότε θα τα πούμε τότε!!

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και για τα πράγματα που έμαθα απο εσάς!

Επίσης ευχαριστώ τον mastropanago που έδινε απαντήσεις σε όλες μου απορίες και με βοήθησε αρκετά!

Τα λέμε φίλοι μου
Καλα ταξιδια να εχεις Νικητα,ο Αι Νικολας παντα στη πλωρη σου....
Με το καλο σε περιμενουμε να γυρισεις...;)

unibomb
30-04-2009, 14:24
Παιδια γειά σας.Ειμαι 1οετης στην ΑΕΝ Ασπροπυργου-Πλοιαρχος και τωρα θα εφευγα για το 1ο εκπαιδευτικο ταξιδι.Στο Α' 6μηνο είχα περασει ολα τα μαθηματα αλλα λογω ενος προσωπικου προβληματος δεν εφυγα ταξιδι;
Μου είπαν οτι στο ΚΕΠ αναφερει οτι αν δεν φυγεις για ταξιδι τοτε πρεπει να ξαναγραφτεις απο την αρχη στη σχολη.Ισχυει αυτο;Έχασα και το 1ο 6μηνο δηλαδη ή μπορω να φύφω και αργοτερα για ταξιδι;

mastropanagos
30-04-2009, 15:46
Παιδια γειά σας.Ειμαι 1οετης στην ΑΕΝ Ασπροπυργου-Πλοιαρχος και τωρα θα εφευγα για το 1ο εκπαιδευτικο ταξιδι.Στο Α' 6μηνο είχα περασει ολα τα μαθηματα αλλα λογω ενος προσωπικου προβληματος δεν εφυγα ταξιδι;
Μου είπαν οτι στο ΚΕΠ αναφερει οτι αν δεν φυγεις για ταξιδι τοτε πρεπει να ξαναγραφτεις απο την αρχη στη σχολη.Ισχυει αυτο;Έχασα και το 1ο 6μηνο δηλαδη ή μπορω να φύφω και αργοτερα για ταξιδι;
Εφοσον εχεις περασει τα μαθηματα και δεν φυγεις μπαρκο μετα ξανακανεις απο την αρχη το Α εξαμηνο και φευγεις κανονικα παλι τον αλλο χρονο...Αλλα αν μπορεις να φυγεις μπαρκο τωρα,φυγε γιατι χανεις ενα ολοκληρο χρονο..!!!

unibomb
30-04-2009, 17:04
Εφοσον εχεις περασει τα μαθηματα και δεν φυγεις μπαρκο μετα ξανακανεις απο την αρχη το Α εξαμηνο και φευγεις κανονικα παλι τον αλλο χρονο...Αλλα αν μπορεις να φυγεις μπαρκο τωρα,φυγε γιατι χανεις ενα ολοκληρο χρονο..!!!

Δηλαδη πρεπει να κανω ολα τα μαθηματα απο τη αρχη,εξεταστικη και τετοια;Και να ξανακανω αιτηση για να μπω στην ΑΕΝ;

mastropanagos
30-04-2009, 19:02
Δηλαδη πρεπει να κανω ολα τα μαθηματα απο τη αρχη,εξεταστικη και τετοια;Και να ξανακανω αιτηση για να μπω στην ΑΕΝ;
Οχι να ξανακανεις αιτηση,απλα παρακολουθεις παλι το Α εξαμηνο δινεις παλι του χρονου εξεταστικη και φευγεις τοτε,αλλα μην το αφησεις,προσπαθησε να μπαρκαρεις,ειναι ενας ολοκληρος χρονος τζαμπα....

condor
01-05-2009, 19:24
Ξέρει κανείς καμια εταιρεία που να έχει θέσεις για δοκίμους ακόμα???

Morgan
03-05-2009, 23:02
παρε κανα τηλ στο υπουργειο μπας κ σε βοηθησουν

Cpt_Kostas
18-06-2009, 12:18
Μηπως γνωριζει κανεις ποια υπηρεσια του ΥΕΝ ειναι υπευθυνη για τα ΚΕΠ? Διευθυνση η τηλ?? Ξερω που ειναι αλλα ειμαι απο Θεσσαλονικη κ δν μπορω να παω συντομα!thks!

ChiefMate
26-06-2009, 11:01
Και εγω στα ιδια ειδικα αν κανεις λανθασμενη επιλογη πρωτου εκπαιδευτικου παλι καλα που εφυγα εξω στο δευτερο και εμαθα κατι γιατι εδω μεσα μονο σκουπα.Μετα σου λενε οι Πλοιαρχοι οταν πας να πιασεις πρωτη φορα δεν ξερεις το ενα δεν σου μαθανε το αλλο,τι εκανες στην σχολη και αντε να απαντησεις.

Κ ειναι λογικο να το λενε γιατι οταν ερχονται στο βαπορι οι δοκιμοι κ κουβαλανε ενα laptop,ενα σκληρο γεματο ταινιες,τραγουδια κ Pro Evolution δεν σκεφτονται οπως σκεφτεστε εσεις τωρα....
Ποιος απο ολους ειχε στο βαπορι μαζι του ενα βιβλιο Ναυτιλιας κ ΔΚΑΣ ή Ναυτικη Τεχνη?
Θα σας πω εγω...
Μονο καποιος που χρωστουσε αυτα τα μαθηματα...
Οσο για τον συναδελφο που ξεκινησε αυτο το thread επειδη τον ειχα πρωτομπαρκο Δοκιμο δεν τον φοβαμαι γιατι του κοβει....
Αρκει να προσεξεις την συμπεριφορα σου στο πληρωμα!
Καλη αρχη κ να ξερετε πως ολοι οι πρωτομπαρκοι εχουν κ μια δικαιολογια για ενα 3μηνο τουλαχιστον...

Tasos1
26-06-2009, 20:32
Κ ειναι λογικο να το λενε γιατι οταν ερχονται στο βαπορι οι δοκιμοι κ κουβαλανε ενα laptop,ενα σκληρο γεματο ταινιες,τραγουδια κ Pro Evolution δεν σκεφτονται οπως σκεφτεστε εσεις τωρα....
Ποιος απο ολους ειχε στο βαπορι μαζι του ενα βιβλιο Ναυτιλιας κ ΔΚΑΣ ή Ναυτικη Τεχνη?
Θα σας πω εγω...
Μονο καποιος που χρωστουσε αυτα τα μαθηματα...
Οσο για τον συναδελφο που ξεκινησε αυτο το thread επειδη τον ειχα πρωτομπαρκο Δοκιμο δεν τον φοβαμαι γιατι του κοβει....
Αρκει να προσεξεις την συμπεριφορα σου στο πληρωμα!
Καλη αρχη κ να ξερετε πως ολοι οι πρωτομπαρκοι εχουν κ μια δικαιολογια για ενα 3μηνο τουλαχιστον...

Ισως στην πλειοψηφια ειναι ετσι οπως τα λες αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις και μην ξεχνας οτι μερικοι πανε αναγκαστικα στα εκπαιδευτικα λογω σχολης χωρις να θελουν να σταδιοδρομησουν στην θαλασσα,οποτε λογικο μου ακουγεται να μην ασχολουνται.

Tasos1
26-06-2009, 20:35
Τα κενά είναι τεράστια ειδικά στον τομέα του Navigation. Έμαθε κανείς να φτιάχνει κανα voyage plan? Η θέση του ανθυποπλοιάρχου δεν είναι επιστήμη αλλα πρέπει να δείξεις την ιδιαίτερη προσοχή. Όλη η αντιμετώπιση πλέον αλλάζει...Δεν έχει άλλη μάπα!!!Χαχα!!! Απλώς καλό είναι οι μεγαλυτέροι να δώσουν λίγο προσοχή στον πρωτόμπαρκο και να ασχοληθούν λίγο με την κατάρτηση του στην θέση (όπως άλλωστε είναι και στα καθήκοντα τους σύμφωνα με το δίκαιο - Αρμοδιότητες Πλοιάρχου) και να μπορέσει να πατήσει στα πόδια του. Δεν είναι κακό αν δεν γνωρίζει κάτι να του το δείξουν. Μην περιμένουν οτι τα ξέρουμε όλα, ειδικά εμείς που προερχόμαστε απο ένα σάπιο σύστημα σχολών και τα κενά είναι τεράστια και η εμπειρία μικρή. Αυτό φαίνεται στο οτι παιδιά που τελειώσαν την σχολή με μεγάλη βαθμολογία δεν κατάφεραν μερικά απο αυτά να ανταπεξέλθουν στο επάγγελμα λόγω έλλειψης βασικών γνώσεων. Παίζει ρόλο μεγάλο η εμπειρία στην πρακτική μεριά και η θεωρία έρχεται δεύτερη. Καλύτερα μάθε κάτι πρακτικά και τελειοποίησε το και θεωριτικά αφού το μάθεις καλά.
Εδω μερικοι απο δοκιμοι συμφωνα με τα λεγομενα τους κανανε Φ/Ε μονοι τους τι να λεμε τωρα ποια κενα?Ασε που το μονο που δεν ειπανε ειναι οτι διωχνανε και τον πιλοτο απο την γεφυρα και το ριχνανε μονοι τους διπλα.Τα παντα ολα.:D

Pavliaris
04-07-2009, 22:58
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΛΟΙΟ- ΓΚΑΖΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΛΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ.....

marios.sp
05-07-2009, 00:08
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΛΟΙΟ- ΓΚΑΖΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΛΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ.....

Φιλε pavliari πιστευω πως εδω μπορεις να βρεις απαντησεις σε αυτο που ζητας
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=429

Pavliaris
05-07-2009, 00:28
euxaristw polu file nase kala!!!

Pavliaris
05-07-2009, 00:35
Tha ithela kapoios na me enimerwsei sxetika me kapoia themata mesa sto ploio...
1)Stis kampines posa atoma koimounte???
2)Sto prwto sou taxidi ti enooun legontas ekpedeusi 4wres kouverta kai 4wres vardia fulakis(ti einai i fulaki)???
3)Peripou posa atoma exei mesa ena gazadiko?
4)To fai leei tpt?
5)To ploio exei giatro mesa???

Euxaristw!!!

marios.sp
05-07-2009, 01:06
Tha ithela kapoios na me enimerwsei sxetika me kapoia themata mesa sto ploio...
1)Stis kampines posa atoma koimounte???
2)Sto prwto sou taxidi ti enooun legontas ekpedeusi 4wres kouverta kai 4wres vardia fulakis(ti einai i fulaki)???
3)Peripou posa atoma exei mesa ena gazadiko?
4)To fai leei tpt?
5)To ploio exei giatro mesa???

Euxaristw!!!

1)Ως δοκιμος εχεις δικια σου καμπινα τις περισσοτερες φορες!
2)4 ωρες κανεις δουλειες στο καταστρομα και 4 ωρες στη γεφυρα!
3)Σε ενα γκαζαδικο γυρω στα 30
4)Στις περισσοτερες εταιριες το φαι ειναι αρκετα καλο
5)Το ρολο του γιατρου στο πλοιο τον εχει ο γραμματικος

παιδια αν εχω κανει καποιο λαθος διορθωστεμαι διοτι τωρα μπαινω στην ΑΕΝ απλα σας λεω οσα γνωριζω απο τον αδερφο μου που ειναι ανθυποπλοιαρχος!

Pavliaris
05-07-2009, 01:08
1)Ως δοκιμος εχεις δικια σου καμπινα τις περισσοτερες φορες!
2)4 ωρες κανεις δουλειες στο καταστρομα και 4 ωρες στη γεφυρα!
3)Σε ενα γκαζαδικο γυρω στα 30
4)Στις περισσοτερες εταιριες το φαι ειναι αρκετα καλο
5)Το ρολο του γιατρου στο πλοιο τον εχει ο γραμματικος

παιδια αν εχω κανει καποιο λαθος διορθωστεμαι διοτι τωρα μπαινω στην ΑΕΝ απλα σας λεω οσα γνωριζω απο τον αδερφο μου που ειναι ανθυποπλοιαρχος!
Ευχαριστω παρα πολυ!!!!!
και κατι αλλο internet εχει στα πλοια???
Γραματικο ποιον λενε???

marios.sp
05-07-2009, 01:12
Ευχαριστω παρα πολυ!!!!!
και κατι αλλο internet εχει στα πλοια???
Γραματικο ποιον λενε???

Ιντερνετ στα γκαζαδικα δεν εχει!
Ο γραμματικος ειναι ο 2ος δηλαδη ενα βαθμο κατω απο τον καπετανιο

Pavliaris
05-07-2009, 12:16
exw kanei etisi stin aen me to apolutirio alla epeidi exw kalo vathmo pistevw oti tha mpw kai epeidi thelw apo prin na eimai kala proetimasmenos kai na xerw 5 pragmata exei kaneis kapoio vivlio na mou proteienei to opoio tha me voithisei kuriws sto prwto mou taxidi... Giati thelw otan tha mparkarw gia prwti fora na eimai oso mporw proetimasmenos.... thanx

Harry14
05-07-2009, 12:30
Ιντερνετ στα γκαζαδικα δεν εχει!

Γιατι μονο στα γκαζαδικα;

marios.sp
05-07-2009, 12:38
Γιατι μονο στα γκαζαδικα;

Απλα αυτο με ρωτησε ποιο πανω ο pavliari..ουτε στα φορτηγα εχει ιντερνετ ενοειται!

Harry14
05-07-2009, 12:41
Απλα αυτο με ρωτησε ποιο πανω ο pavliari..ουτε στα φορτηγα εχει ιντερνετ ενοειται!
Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος;
Γιατι μου ακουγεται πολυ παραξενο.

marios.sp
05-07-2009, 12:56
Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος;
Γιατι μου ακουγεται πολυ παραξενο.

Δεν γνωριζω το λογο που δεν εχουν ιντερνετ.αλλα νομιζω οτι θα ηταν πολυ δυσκολο στα βαπορια να εχουν ιντερνετ.

Pavliaris
05-07-2009, 15:41
Tha ithela na mou pei opoios mporei ti ginete me to kapnisma mesa sto ploio.... (gazadika/LNG-LPG)
1)Pou epitrepete???
2)Apo pou agorazw tsigara , sugoura tha parw kapoia apo prin alla meta an mou teliwsoun kai den eimaste se limani uparxei kamia kavatza i kati mesa sto ploio?
3)Ama kapnizeis se vlepoun me miso mati o kapetanios kai genikos oi anwteroi sou?

marios.sp
05-07-2009, 15:52
Tha ithela na mou pei opoios mporei ti ginete me to kapnisma mesa sto ploio.... (gazadika/LNG-LPG)
1)Pou epitrepete???
2)Apo pou agorazw tsigara , sugoura tha parw kapoia apo prin alla meta an mou teliwsoun kai den eimaste se limani uparxei kamia kavatza i kati mesa sto ploio?
3)Ama kapnizeis se vlepoun me miso mati o kapetanios kai genikos oi anwteroi sou?

1)επιτρεπεται στα καπνιστηρια του πλοιου!σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να καπνισεις στο καταστρωμα.βεβαια απο οτι εχω ακουσει κανουν κανα τσιγαρακι στην πρυμνη.
2)υπαρχουν μεσα στο βαπορι κουτες με τσιγαρα που μπορεις να αγορασεις
3)αναλογα τον καπετανιο δεν νομιζω παντως να σε βλεπουν με μισο ματι διοτι ειναι δικαιωμα σου και ειναι μια απολαυση για καποιον καπνιστη

Pavliaris
05-07-2009, 16:10
euxaristw polu!!! mipws xereis kana kalo vilvio pou mporw na diavasw sxetika me ta ploia kati dld pou na mou fanei xrisimo sto prwto taxidi????

marios.sp
05-07-2009, 16:23
euxaristw polu!!! mipws xereis kana kalo vilvio pou mporw na diavasw sxetika me ta ploia kati dld pou na mou fanei xrisimo sto prwto taxidi????

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο βιβλιο που μπορει να σε βοηθησει!μην ανυσηχεις θα μαθεις και πραγματα μεσα στην σχολη για αυτα που θα κανεις στο βαπορι!

billl
06-07-2009, 18:54
Μπορεις να δουλεψεις πανω απο 12 μηνες οσο εισαι στη σχολη σαν δοκιμος?(πχ καλοκαιρι του 3ου ετους η να κανεις 2 ταξιδια πανω απο 12 μηνες συνολο)

marios.sp
06-07-2009, 22:23
Μπορεις να δουλεψεις πανω απο 12 μηνες οσο εισαι στη σχολη σαν δοκιμος?(πχ καλοκαιρι του 3ου ετους η να κανεις 2 ταξιδια πανω απο 12 μηνες συνολο)

Nαι αλλα συνηθως κανεις ταξιδια για να συμπληρωσεις υπηρεσια!!δηλαδη μπορει να γυρισεις απο το 2ο ταξιδι και να σου λειπουν 15 μερες.Ε τοτε θα πρεπει να κανεις ταξιδι!δεν χρειαζεται να κανεις πανω απο 12 μηνες!

billl
07-07-2009, 00:57
εννοω αν μπορεις να το κανεις...για τα χρηματα και για να μην κανεις καποια αλλη φοιτητικη δουλεια..η γιατι βαριεσε να καθεσε...Γινετε??Η δεν σε παιρνουν γιατι δεν χρειαζεσε στο πλοιο???

marios.sp
07-07-2009, 01:00
εννοω αν μπορεις να το κανεις...για τα χρηματα και για να μην κανεις καποια αλλη φοιτητικη δουλεια..η γιατι βαριεσε να καθεσε...Γινετε??Η δεν σε παιρνουν γιατι δεν χρειαζεσε στο πλοιο???
Δεν νομιζω να γινεται να σε μπαρκαρει η εταιρια χωρις λογο!

billl
07-07-2009, 01:02
δηλαδη αν θες να δουλεψεις..δουλευεις σαν απλος ναυτης?

marios.sp
07-07-2009, 09:11
δηλαδη αν θες να δουλεψεις..δουλευεις σαν απλος ναυτης?

Αναλογα την εταιρια!μπορει να σε μπαρκαρει ως δοκιμο,μπορει και ως τζοβενο παντως πιστευω οτι η εταιρια θα σου πει ΄΄γιατι να μπαρκαρεις αφου εχεις την υπηρεσια δεν χρειαζεται΄΄

ChiefMate
07-07-2009, 13:17
Καλο θα ειναι οσοι σκεφτονται το μπαρκο να ρωτανε πραγματα ουσιας κ οχι αν εχει internet στο βαπορι γιατι μετα απο 4 χρονια θα εχουν τις ιδιες ανυσηχιες που εχουν τα παλικαρια 3-4 σελιδες πριν....

marios.sp
07-07-2009, 13:22
Καλο θα ειναι οσοι σκεφτονται το μπαρκο να ρωτανε πραγματα ουσιας κ οχι αν εχει internet στο βαπορι γιατι μετα απο 4 χρονια θα εχουν τις ιδιες ανυσηχιες που εχουν τα παλικαρια 3-4 σελιδες πριν....

Οντως...αλλα υπαρχουν και ατομα που μπορει να μην εχουν καμια σχεση με βαπορια οποτε δεν ξερουν και πολλα πραγματα...

billl
07-07-2009, 13:44
φιλε chiefmate νομιζω οτι σαν πρωτομπαρκος ανησυχεις περισσοτερο για το αν θα αντεξεις το ταξιδι..οπως ανησυχω και εγω τωρα πριν καν μπω στη σχολη,μολις σου περασει ο φοβος και σιγουρευτεις οτι αντεχεις τη ζωη και τη δουλεια που διαλεξες κοιτας να μαθεις

mastropanagos
07-07-2009, 14:02
+1....Συμφωνω...

Έλενα
07-07-2009, 14:03
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΡΑΒΙ? ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΕΡΗ? ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΕΝΩΣΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ, ΕΝΩΣΗ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ... ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΚΑΡΑΒΙ... ΤΑ ΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ...

ChiefMate
07-07-2009, 14:11
φιλε chiefmate νομιζω οτι σαν πρωτομπαρκος ανησυχεις περισσοτερο για το αν θα αντεξεις το ταξιδι..οπως ανησυχω και εγω τωρα πριν καν μπω στη σχολη,μολις σου περασει ο φοβος και σιγουρευτεις οτι αντεχεις τη ζωη και τη δουλεια που διαλεξες κοιτας να μαθεις

Το τραινο τοτε θα εχει φυγει κ θα ζηταει ο Πλοιαρχος να ετοιμασεις ενα Crew List κ θα τον κοιτας καλα καλα....Ολα ειναι ενας συνδιασμος,απο το πρωτο μπαρκο ολοι αφηνουμε την θαλπωρη του σπιτιου μας κ μετραμε τις δυναμεις κ τον εαυτο μας σε κατι καινουργιο.Για τον ναυτικο ειναι ακομα πιο δυσκολο γιατι πρεπει να μπει σε αλλο τροπο ζωης αλλα κ να ταυτοχρονα να μαθει...
Ετσι αποκτιεται η ΝΑΥΤΟΣΥΝΗ που δεν εχω δει κανεναν να την αναφερει.....
Ισως ειμαι αυστηρος κ απολυτος,καλυτερα ομως να με βριζουν μερικοι να λενε τι λεει αυτος κ αργοτερα να πουνε οτι ναι ειχες δικιο,παρα να καθομαι εδω μεσα να λεω την ιδεατη εικονα της ναυτικης ζωης...

billl
07-07-2009, 14:28
δεν λεω να παμε βολτα στο πρωτο μπαρκο φυσικα και θα κυνηγησουμε τη γνωση,αλλα η κυρια ανησυχια ειναι η συνθηκες διαβιωσης...σε εσας που εχετε εμπειρια και εχετε ξεπερασει την βασικη ανησυχια του ναυτικου,φαινετε μαλλον ανουσια απορια το ιντερνετ και εχετε δικαιο..αλλα για τον νεο εχει σημασια στην παρουσα φαση που περναει,την φαση της επιλογης

ChiefMate
07-07-2009, 14:38
δεν λεω να παμε βολτα στο πρωτο μπαρκο φυσικα και θα κυνηγησουμε τη γνωση,αλλα η κυρια ανησυχια ειναι η συνθηκες διαβιωσης...σε εσας που εχετε εμπειρια και εχετε ξεπερασει την βασικη ανησυχια του ναυτικου,φαινετε μαλλον ανουσια απορια το ιντερνετ και εχετε δικαιο..αλλα για τον νεο εχει σημασια στην παρουσα φαση που περναει,την φαση της επιλογης

Μαλλον η επιλογη δεν ειναι συνειδητη καλε μου φιλε...
Κ εμεις οι παλαιοτεροι σε πληροφορω πως παντα εχουμε αγχος κ παντα θα εχουμε πριν πατησουμε σε ενα βαπορι.
Αλλα το αγχος δεν εγκειται στις συνθηκες διαβιωσης γιατι υπαρχουν κανονισμοι κ συμβασεις που σου εξασφαλιζουν οτι η διαβιωση θα ειναι καλη,καλυτερη απο οσο φανταζεσαι...
Γι αυτο το θεμα ευχαριστως να συζηταμε για ωρες,αλλα οταν βλεπω πως δεν υπαρχει η διαθεση να αποχωριστουμε μερικα πραγματα τα οποια κ χωρις αυτα ζουμε,ασχετα αν η ζωη μας τα εκανε απαραιτητα,καταλαβαινω πως παμε στο βαπορι για τουρισμο κ θυμωνω γιατι αν μαθει καποιος να ψαχνει,εχει τοσα πραγματα να μαθει κ να ανακαλυψει που δεν φανταζεσαι ποσο πιο ομορφα θα περναει τον χρονο του.....

Pavliaris
07-07-2009, 14:40
Εγώ τωρα θα μπω στην σχολη αλλα απο τωρα σκεφτομαι το πρωτο ταξιδι ανοιπομονω να παω αλλα ταυτοχρονα εχω και μια ανησυχια για το πως θα ειναι η ζωη μεσα στο πλοιο και το κυριοτερο εαν θα αντεξω το ταξιδι αλλα το ονειρο μου ειναι αυτο να παω σε γκαζαδικο... την πρωτη μερα μεσα στο πλοιο πωσ νιωθατε???????

mastropanagos
07-07-2009, 14:42
Συμφωνω απολυτα με οσα λεει ο chiefmate....
Οσο για τη πρωτη μερα,ελεγα απο μεσα μου να βρω μια βαρκα να φυγω...:D:D
Μετα ομως ολα κομπλε....

billl
07-07-2009, 14:53
Εγω προσωπικα την φαση της επιλογης την περασα και ηξερα απο την αρχη οτι δν υπαρχει ιντερνετ..αλλα τα υπολοιπα παιδια δεν το γνωριζουν..ευτυχως η πρωτη μου ενημερωση εγινε απο το θειο μου(ηταν αρκετα χρονια μηχανικος)και ενα παιδι λιγο μεγαλυτερο απο μενα..ο οποιος ειναι πολυ σοβαρος στη δουλεια του και ετυχε σε καλους ανθρωπους με αποτελεσμα να μαθει πολλα και κυριως την υπευθυνοτητα της δουλειας..οσο για τα πραγματα που μπορεις να κανεις σαν χομπι αυτα ψαχνω τωρα και ελπιζω να μου δωσετε ιδεες:D

Pavliaris
07-07-2009, 14:54
Μαλλον η επιλογη δεν ειναι συνειδητη καλε μου φιλε...
Κ εμεις οι παλαιοτεροι σε πληροφορω πως παντα εχουμε αγχος κ παντα θα εχουμε πριν πατησουμε σε ενα βαπορι.
Αλλα το αγχος δεν εγκειται στις συνθηκες διαβιωσης γιατι υπαρχουν κανονισμοι κ συμβασεις που σου εξασφαλιζουν οτι η διαβιωση θα ειναι καλη,καλυτερη απο οσο φανταζεσαι...
Γι αυτο το θεμα ευχαριστως να συζηταμε για ωρες,αλλα οταν βλεπω πως δεν υπαρχει η διαθεση να αποχωριστουμε μερικα πραγματα τα οποια κ χωρις αυτα ζουμε,ασχετα αν η ζωη μας τα εκανε απαραιτητα,καταλαβαινω πως παμε στο βαπορι για τουρισμο κ θυμωνω γιατι αν μαθει καποιος να ψαχνει,εχει τοσα πραγματα να μαθει κ να ανακαλυψει που δεν φανταζεσαι ποσο πιο ομορφα θα περναει τον χρονο του.....

Εμενα φιλε chief μια ανησυχια μου ειναι αν θα εχω καλους αξιοματικους οι οποιοι θα εχουν υπομονη να μου μεταδωσουν τις γνωσεις τους οσο περισοτερο μπορουνε και αν ακομα γινετε να κανω οσες περισοτερες βαρδιες μπορω και αν θα με αφηνουν να παρακολουθω τη φορτωση-εκφορτωση γιατι πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο κοματι...διοτι θελω οταν θα γινω καπετανιος να μην ειμαι @@ καπετανιος αλλα καπετανιοσ με @@!!! ποια ειναι η γνωμη σου αλλα και η γνωμη ολων γενικος!!!

haytek
07-07-2009, 15:00
Εγώ θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του chiefmate και του mastropanagou..
Ιδιαίτερα στο γεγονός πως κάποια υλικά αγαθά που δεν μας είναι απαραίτητα,μας έχουν οδηγήσει στον εθισμό σε αυτά και γιαυτό πολλοί εδώ ρωτάνε για πράγματα δευτερεύουσας σημασίας..
Προσωπικά πιστεύω πως κάθε δόκιμος πλοιαρχος πρέπει να έχει πάνω του το καλώς εννούμενο "θράσος" και να πει " εγώ ρε γαμώτο θα μπαρκάρω και θα αφοσιωθώ σε αυτό το επάγγελμα"..
όχι πριν καν μπαρκάρει να σκεφτεί ποιες επιλογές θα έχει πάνω στο πλοίο για να περάσει "ζωη και κότα"..
Αρχικός στόχος για μένα είναι να προσαρμοστώ στο κλίμα και στο επάγγελμα και να υιοθετήσω την ναυτοσύνη που όπως βλέπω οι 2 προαναφερθέντες users διαθέτουν ήδη..Σίγουρα όμως θα κοιτάξω πως θα περνάνε και οι ελεύθερες ώρες πάνω σε ενα βαπόρι χωρίς όμως να το βάζω σε πρώτη μοίρα..

ChiefMate
07-07-2009, 15:03
Για ολους εμας ενας Δοκιμος που ενδιαφερεται ειναι χαρα στο βαπορι,κ επισης βοηθεια....
Οποιοσδηποτε θα σε δει οτι ενδιαφερεσαι θα σου δειξει οτι ξερει κ οτι μπορεις να καταλαβεις.
Λεω οτι μπορεις να καταλαβεις γιατι με ενα εξαμηνο στην σχολη δεν μπορεις να μαθεις τα παντα....
Θα μαθεις πεντε πραματα αλλα θα τα μαθεις καλα.
Η γεφυρα ειναι ανοιχτη παντα,αμα εχεις την διαθεση καθε απογευμα μετα τις 7-8 ενα διωρακι να το περνας πανω,θα παρεις πολλα...
Ακομα κ κουβεντα που θα πιανεις με τον Ανθυποπλοιαρχο,ολο κ κατι θα παιρνεις.
Τωρα για φορτοεκφορτωση καλο ειναι να μαθεις τους χωρους φορτιου του βαποριου αφου θες να πας σε γκαζαδικο,τις γραμμες,τα valve,αλλα να μην δωσεις βαση εκει.Προεχει η γεφυρα γιατι με αυτην θα ασχολεισαι ολη μερα.Για το operation στο λιμανι εχεις κ το δευτερο μπαρκο να αρχισεις να ψαχνεσαι,κ ολο το διαστημα που θα εισαι ανθυποπλοιαρχος.
Κ επιτελους ας διαβασετε ολοι οσοι θα μπειτε στις σχολες κ ας ακολουθησετε την συμβουλη μου να κουβαλησετε μαζι με το λαπτοπ σας κ ενα βιβλιο ναυτιλιας,ΔΚΑΣ κ Ναυτικης Τεχνης......

billl
07-07-2009, 15:04
Και εγω προς αυτην την πορεια θελω να βαδισω δλδ να γεμισω τον ελευθερο χρονο μου με γνωση..να περναω καποιες ωρες παραπανω στην γεφυρα κτλ..ελπιζω να μπορεσω,να με αφηνουν να το κανω..

billl
07-07-2009, 15:07
αυτα τα βιβλια ειναι απο μαθηματα της σχολης??

Pavliaris
07-07-2009, 15:08
κ ενα βιβλιο ναυτιλιας,ΔΚΑΣ κ Ναυτικης Τεχνης......

το ΔΚΑΣ τι ειναι???

ChiefMate
07-07-2009, 15:11
αυτα τα βιβλια ειναι απο μαθηματα της σχολης??

Ακριβως...
Κ στο πρωτο εξαμηνο αν θυμαμαι καλα τα διδασκεστε ολα..
Ναυτιλια,Ναυτικη Τεχνη,ΔΚΑΣ,Αγγλικα,Ναυτικο Δικαιο κ κατι αλλο το οποιο μου διαφευγει..Περασαν κ 8 χρονια απο τοτε.......
Προσοχη ομως,Ναυτιλια διδασκεστε τον Α Τομο που ειναι ακτοπλο'ι'α,χρησιμο,αλλα ο Β Τομος ειναι ολη η ουσια.....
Οποιος μπορει να παρει καποια πραγματα με την βοηθεια των Αξιωματικων του,καλο θα ειναι....
Κανεις δεν ξεκινησε κ να τα ηξερε ολα!

Έλενα
07-07-2009, 15:12
το ΔΚΑΣ τι ειναι???
ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΩΝ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ
ΑΥΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ... ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΣΟΥ

billl
07-07-2009, 15:14
chiefmate μπορεις να μας πεις και καποιες ιδεες για χομπι:confused:

ChiefMate
07-07-2009, 15:16
chiefmate μπορεις να μας πεις και καποιες ιδεες για χομπι:confused:

Διαβασμα,καμια ταινια κ αν ο κοσμος ειναι ενταξει κανα καλαμπουρακι στο καπνιστηριο....
Δεν εχουμε κ πολλες επιλογες καλως ή κακως....

billl
07-07-2009, 15:17
μπορεις να παρεις μαζι σου συνεργα για ζωγραφικη η κατι τετοιο?

Pavliaris
07-07-2009, 15:18
Φιλε chief ελπιζω στο πρωτο μου ταξιδι να σε εχω αξιοματικο! Ακουγε σε ανθρωπος που εχει ορεξη να μεταδωσει τις γνωσεις του!!!

haytek
07-07-2009, 15:19
Διαβασμα,καμια ταινια κ αν ο κοσμος ειναι ενταξει κανα καλαμπουρακι στο καπνιστηριο....
Δεν εχουμε κ πολλες επιλογες καλως ή κακως....
Φίλε εχεις την καλοσύνη να επεκταθείς λίγο στο κομμάτι που αφόρα τον κόσμο αν είναι εντάξει ?
σίγουρα ο καθένας έχει τα προσωπικά του προβλήματα αλλά τι παίζει μέσα σε ενα καράβι για φιλίες και τα λοιπά?
έχω την αίσθηση ότι σε αυτό το κομμάτι πρέπει να δώσουμε προσοχή αλλά να ειμαστε και τυπικοί με τους άλλους.

ChiefMate
07-07-2009, 15:24
Φίλε εχεις την καλοσύνη να επεκταθείς λίγο στο κομμάτι που αφόρα τον κόσμο αν είναι εντάξει ?
σίγουρα ο καθένας έχει τα προσωπικά του προβλήματα αλλά τι παίζει μέσα σε ενα καράβι για φιλίες και τα λοιπά?
έχω την αίσθηση ότι σε αυτό το κομμάτι πρέπει να δώσουμε προσοχή αλλά να ειμαστε και τυπικοί με τους άλλους.

Δεν θα επεκταθω σε αυτο....
Οσο για το μυνημα του προηγουμενου φιλου που θα ηθελε να ειμαστε μαζι σε βαπορι,θελω να τονισω το εξης...
Δεν ειναι το θεμα να μεταδωσει καποιος τις γνωσεις του οσες κ αν ειναι αυτες κ να γινει δασκαλος.....
Το θεμα ειναι οτι αν σε εκπαιδευσει τωρα καποιος,μετα απο 4 χρονια που θα ακουσει πως πας μεσα Ανθυποπλοιαρχος δεν θα βριζει την τυχη του
κ δεν θα ειναι αναγκασμενος να ειναι με το ενα ματι εξω....
Ετσι κανω κ εγω!
Για να μην χρειαζεται να κανω την δουλεια του Ανθυποπλοιαρχου λοιπον,οσο μπορω βοηθαω τα νεα παιδια οπως βοηθησαν κ εμενα αλλοι παλαιοτεροι...

Έλενα
07-07-2009, 15:26
Δεν θα επεκταθω σε αυτο....
Οσο για το μυνημα του προηγουμενου φιλου που θα ηθελε να ειμαστε μαζι σε βαπορι,θελω να τονισω το εξης...
Δεν ειναι το θεμα να μεταδωσει καποιος τις γνωσεις του οσες κ αν ειναι αυτες κ να γινει δασκαλος.....
Το θεμα ειναι οτι αν σε εκπαιδευσει τωρα καποιος,μετα απο 4 χρονια που θα ακουσει πως πας μεσα Ανθυποπλοιαρχος δεν θα βριζει την τυχη του
κ δεν θα ειναι αναγκασμενος να ειναι με το ενα ματι εξω....
Ετσι κανω κ εγω!
Για να μην χρειαζεται να κανω την δουλεια του Ανθυποπλοιαρχου λοιπον,οσο μπορω βοηθαω τα νεα παιδια οπως βοηθησαν κ εμενα αλλοι παλαιοτεροι...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΔΟΚΙΜΟΥΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ? ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ?

ChiefMate
07-07-2009, 15:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΔΟΚΙΜΟΥΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ? ΚΑΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ?

Ψαξου λιγο στα παλιοτερα μηνυματα κ θα δεις...Κατι ειχαμε συζητησει για αυτο το θεμα.

kwstantinos18
12-08-2009, 14:37
kalhspera paidia twra molis teleiwsa to sxoleio kai exw kanei ta xartia mou gia to emporiko nautiko me prokurhksh.tha ithela na mathw se poio etos kaneis to prwto taksidi sou kai ti sunthikes epikratoun.exw dhlwsei gia mhxanikos kai den kserw an exw kanei kalh epilogh.sugnwmh gia tis arketes erwthseis mou apla eimai arketa agxwmenos

Pavliaris
12-08-2009, 15:39
kalhspera paidia twra molis teleiwsa to sxoleio kai exw kanei ta xartia mou gia to emporiko nautiko me prokurhksh.tha ithela na mathw se poio etos kaneis to prwto taksidi sou kai ti sunthikes epikratoun.exw dhlwsei gia mhxanikos kai den kserw an exw kanei kalh epilogh.sugnwmh gia tis arketes erwthseis mou apla eimai arketa agxwmenos

Kaneis prwta 1examino meta kaneis 6mines taxidi meta 1xrono sxoli meta alous 6mines taxidi meta allo 1,5xrono sxoli!!! tin kai eteria pou tha kaneis ekpedevsi tin vriskeis esu eite se gazadika - fortiga kai alla dld me liga logia na taxideveis exwteriko, i krouazieroploia, i se postalia dld ta ploia tis gramis...twra file mou an exeis kanei kali epilogi auto exartate apo sena... ean p.x. epilexeis pantopora ploia ploia dld pou gurnane olo ton kosmo tote tha prepei na skefteis oti tha lipeis apo to spiti sou mines alla tha exeis polu kales oikonomikes apolaves auto einai stin krisi tou kathenos! oti allo thes rwta...:)

kailas
12-08-2009, 15:59
egw to mono pou exw na pw se osa paidia ksekinane twra tin stadiodromia tous sto nautiko epaggelma einai oti poles fores ta pragmata den einai opos to exoume akousei h opos ta exoume skeftei. to epaggelma auto exei duskolies polles opos ola fusika alla auto exei kati parapano gia to logo tou oti tha vriskeste makria apo to spiti sas, makria apo tous dikous sas anthropous kai tha prepei na stathite sta podia sas moni sas. auto to epaggelma gia na to kaneis prepei na to agapas panw ap'ola, kai auto pou lew egw einai oti den einai ena epaggelma pou tha to kaneis apo anagki einai ena epaggelma pou tha to kaneis giati to exeis mesa sou kai to agapas. an to ekanes apo anagki den tha pigenes na gineis kapetanios h mixanikos antistoixa den tha pigenes gia aksiomatikos tha pigenes na gineis kati apo to katotero pliroma pou den tous kinigane kai toses euthines opos kinigane tous aksiomatikous mesa sta karavia.

kwstantinos18
12-08-2009, 16:13
euxaristw poly gia tis apanthseis sas.apla egw thelw na teleiwsw thn sxolh kai meta na sunexisw sthn steria ws mhxanikos skafwn thalasshs ktlp.xreiazomai thn ekpaideush apo to emporiko nautiko den tha sunexisw se taksidia apla thelw na mathw tis mhxanes wste na aksiopoihsw tis gnwseis mou sto epaggelma.

kailas
12-08-2009, 16:24
euxaristw poly gia tis apanthseis sas.apla egw thelw na teleiwsw thn sxolh kai meta na sunexisw sthn steria ws mhxanikos skafwn thalasshs ktlp.xreiazomai thn ekpaideush apo to emporiko nautiko den tha sunexisw se taksidia apla thelw na mathw tis mhxanes wste na aksiopoihsw tis gnwseis mou sto epaggelma.
panw se auto pou les uparxei sxetiko iek {texnikos mixanwn thalasis kai skafwn anapsixeis} to opoiw mporei na se vohthisei perisotero panw sto antikeimeno to opoio thes. einai kai ena polu kalo xarti me duo eidikotites pou mporeis na exeis sta xeria sou.

Pavliaris
12-08-2009, 22:47
panw se auto pou les uparxei sxetiko iek {texnikos mixanwn thalasis kai skafwn anapsixeis} to opoiw mporei na se vohthisei perisotero panw sto antikeimeno to opoio thes. einai kai ena polu kalo xarti me duo eidikotites pou mporeis na exeis sta xeria sou.
kalo mou akougete kostantine auto rixe mia matia...!!!

marios.sp
12-08-2009, 23:17

Φιλε Κωστα..να ενα λινκ σχετικα με ιεκ αν σε ενδιαφερει.
http://www.iek-akmi.gr/iek_akmi/view_list_in_category.php?category_id=131&document_id=324&page=1#text324

Αν και δεν γνωριζω πολλα πραγματα για τους μηχανικους και αν το επαγγελμα που θελεις να ακολουθησεις(τεχνικος μηχανων θαλλασης)μπορεις να το κανεις με το διπλωμα του 3ου μηχανικου που θα παρεις βγαινοντας απο την σχολη!Παντως αν σε καλυπτει το διπλωμα του 3ου..θα σου προτεινα να τελειωσεις την αεν μηχανικων απο το να πας σε ενα ιεκ..γιατι δεν θα χρειαστει να εχεις εξοδα αντιθετως θα εχεις οικονομικες απολαβες!

kwstantinos18
12-08-2009, 23:18
swsta alla tha exw thn idia epaggelmatikh apokatastash apo oti sto emporiko nautiko h se kapoio tei??

marios.sp
12-08-2009, 23:22
swsta alla tha exw thn idia epaggelmatikh apokatastash apo oti sto emporiko nautiko h se kapoio tei??

Αυτο οπως σου ειπα δεν το γνωριζω δυστηχως.Αυτο μπορεις να το μαθεις απο μια εταιρια η οποια προσλαμβανει ατομα με αυτην την ειδικοτητα.

kwstantinos18
12-08-2009, 23:26
paidia mhpws gnwrizete an uparxoun sxetika tei gia auto to epaggelma??

marios.sp
12-08-2009, 23:41
Νομιζω παντως οτι εχουμε βγει εκτος θεματος.

kwstantinos18
12-08-2009, 23:55
exeis dikio xilia sugnwmh;)

alex-5-
26-08-2009, 14:03
paidia molis xemparkara opoios 8elei na t lusw kamia aporia...

billl
26-08-2009, 14:05
paidia molis xemparkara opoios 8elei na t lusw kamia aporia...
kalos ir8es file..pes mas kana skiniko p 8a 8umase...kala perases?

alex-5-
26-08-2009, 14:06
to kalutero htan pou mastan episkeuh sigkapourh sxedon a8e mera exw polu wraia...

billl
26-08-2009, 14:08
to kalutero htan pou mastan episkeuh sigkapourh sxedon a8e mera exw polu wraia...
wraios..pes se ti vapori isoun to mis8o ktl kai meta empeiries

alex-5-
26-08-2009, 14:09
se lng hmoun 2750 mikta gyrw sta 2350 ka8ara

billl
26-08-2009, 14:12
se lng hmoun 2750 mikta gyrw sta 2350 ka8ara polu kalh fash 1omparkos?me endiaferoun kai mena ta lng..otan mporeis 8elw na m peis polla

alex-5-
26-08-2009, 14:13
ti 8es na ma8eis?

billl
26-08-2009, 14:16
ti 8es na ma8eis?to poso eukolo einai na se paroun..an einai duskola san vaporia,ta panta..twra omws feugw sth douleia kapoia allh stigmh an mporeis

Pavliaris
26-08-2009, 14:21
file alex kalws irthes!!!!! gia pes pws itan to taxidi? se poia eteria eixes paei? se pernoun eukola sta lng?

alex-5-
26-08-2009, 14:24
phran arketous dokimous..mia xara ekana 4mish mhnes na kanw kai ligo diakopes...ceres lng

Pavliaris
26-08-2009, 14:27
phran arketous dokimous..mia xara ekana 4mish mhnes na kanw kai ligo diakopes...ceres lng

kai gia lise mou mia aporia exei asximi mirodia to ploio apo to ugraerio i oxi? me to kapnisma ti ginete mono sto kapnistirio epitrepete? taploia tis eterias exoun eliniki simea?

alex-5-
26-08-2009, 14:28
mpa ka8olou den murize einai ugropoihmeno kai pagwmeno stous -160 exw apagoreyetai ennoeitai auto sth gefura exartatai apo ton kapetanio sthn kampina s mporeis.

Pavliaris
26-08-2009, 14:32
ta ploia ti simea exoun elliniki???? itan to prwto sou taxidi? eisai stin AEN gia mixanikos i ploiarxos? SOrry gia tis polles erwtiseis...:)

alex-5-
26-08-2009, 14:34
eleu8era rwta oti 8es..ploiarxos eimai oinousses alla perimenw k t metaggrafh m gia 8essalonikh oxi shmai bermouda exoun alla sumbemblhmeno me to nat

Pavliaris
26-08-2009, 14:36
eleu8era rwta oti 8es..ploiarxos eimai oinousses alla perimenw k t metaggrafh m gia 8essalonikh oxi shmai bermouda exoun alla sumbemblhmeno me to nat

posoi ellines isastan??? kai se ti vathmous?

alex-5-
26-08-2009, 14:40
basika sta lng uparxoun 3 an8upoploiarxoi o grammatikos den kanei bardia...opote kapetanios grammatikos 2an8upoploiarxoi 2 dokimoi pou mastan 0 1os o 2os oi 3 tritoi o hlektrologos o mageiras den nomizw na xexasa kapoion

Pavliaris
26-08-2009, 14:44
xereis kamia ellinili me lng-lpg???

alex-5-
26-08-2009, 14:45
ellhnikh etairia einai alla uparxei kai h maran gas

Pavliaris
26-08-2009, 14:46
ellhnikh etairia einai alla uparxei kai h maran gas
enow pou na exoun ta ploia elliniki simea...

alex-5-
26-08-2009, 14:48
den se noiazei an einai ellhnikh shmaia h oxi h etairia na sunergazetai me to nat opote h uphresia pianetai

Pavliaris
26-08-2009, 14:50
den se noiazei an einai ellhnikh shmaia h oxi h etairia na sunergazetai me to nat opote h uphresia pianetai

ne to xerw oti pianete. apla egw thelw na einai elliniki i simea....

alex-5-
26-08-2009, 14:54
gia lng xerw oti uparxei kai h maran gas alla den xerw t shmaia exoun

Pavliaris
26-08-2009, 15:00
euxaristw gia tis plirofories!!! egw ithela gazadika alla ta lng-lpg exoun kalutera xrimata...

Pavliaris
26-08-2009, 15:05
ti dwt eixe to ploio pou isoun???

ChiefMate
26-08-2009, 15:18
Παιδια εχουν κ ελληνικους χαρακτηρες τα πληκτρολογια μας....

Pavliaris
26-08-2009, 15:46
Παιδια εχουν κ ελληνικους χαρακτηρες τα πληκτρολογια μας....

den me volevoun katholou pragmatika... thema sunitheias

alkiviadis
26-08-2009, 15:50
den me volevoun katholou pragmatika... thema sunitheias

Ε καιρός να αλλάξεις αυτή την κακιά συνήθεια για να είναι ευκολότερο και στους άλλους να διαβάσουν τί γράφεις..Α! και δεν είναι θέμα συνήθειας είναι θέμα βαρεμάρας....

Pavliaris
26-08-2009, 15:53
Ε καιρός να αλλάξεις αυτή την κακιά συνήθεια για να είναι ευκολότερο και στους άλλους να διαβάσουν τί γράφεις..Α! και δεν είναι θέμα συνήθειας είναι θέμα βαρεμάρας....
ti na kanoume alli volevonte/variounte etsi kai alloi aliws!!! telos pantwn varieme na asxoloume me auta exei poio simantika themata to forum

alkiviadis
26-08-2009, 16:02
ti na kanoume alli volevonte/variounte etsi kai alloi aliws!!! telos pantwn varieme na asxoloume me auta exei poio simantika themata to forum

Εννοείται αδερφέ!Μια παρατήρηση ήταν απο εκεί και πέρα κάνεις εσύ ό,τι θές..

marios.sp
26-08-2009, 16:27
Απλα για τα greeklish υπαρχει κανονας του forum που λεει οτι θα πρεπει να προσπαθησουμε να μην γραφουμε ετσι!

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=3

Φιλικα

alkiviadis
26-08-2009, 16:47
Απλα για τα greeklish υπαρχει κανονας του forum που λεει οτι θα πρεπει να προσπαθησουμε να μην γραφουμε ετσι!

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=3

Φιλικα

Ωραίος Μάριε..

Pavliaris
26-08-2009, 17:31
akrivos leei na "prospathoume"...

Menidiatis
08-09-2009, 01:31
Ρε παιδία μπορουμε να πάρουμε μαζι μας και το αυτοκίνητο μας η κανα μηχανάκι? στην διάρκεια της εκπαίδευσης σε πλοίο.:confused:

jimmis
15-09-2009, 01:24
Ρε παιδία μπορουμε να πάρουμε μαζι μας και το αυτοκίνητο μας η κανα μηχανάκι? στην διάρκεια της εκπαίδευσης σε πλοίο.:confused:

και κανα τανκς αν σου βρισκεται ευκαιρο... εμεις θα πλενουμε αμπαρια και εσυ το αμαξακι σου... καλη ιδεα ε??? :P:P:P ρε φιλε εισαι σοβαρος??? στο πλοιο δν πας για τον χαβαλε... πας για να κανεισ τα χατιρια των καπεταναιων και να συμπληρωσεις το ΚΕΠ.... Α!! Και μην νομιζεισς πως θα βγαινεις απ το καραβι.. Σπανια και αν

marios.sp
15-09-2009, 08:31

Κοιτα μπορει και να γινεται...αν δουλευεις σε επιβατικο εχω δει πληρωμα που εχει το μηχανακι μεσα στο καραβι και οταν πιανουν λιμανι και εχουν τελειωσει το περνουν και φευγουν.Τωρα τι να σου πω??Να παει δοκιμος και να πει θελω μηχανακι και αυτοκινητο στο καραβι(για επιβατικο μιλαω)ειναι καπως...οσο για τα εμπορικα δεν χρειαζεται να το συζητησουμε!

Apostolos
15-09-2009, 10:02
Για μιχανάκι παίζει άνετα (εκτός απο τις μεγάλες εταιρίες). Για ΙΧ απλά ορισμένες αιτερίες για 1 φορά ανα κάποια μεγάλα διαστείματα κάνεις χαρτάκι και σου βγάζουν μηδενικό εισητήριο αρκει το πλοιο να μην ειναι full

jimmis
15-09-2009, 10:17
πραγματικα δεν νομιζω να γινεται ρε παιδια στα φορτηγα και στα γκαζαδικα .. ειδικα σαν δοκιμος τον πρωτο χρονο... βεβαια μπορει να μαι και λαθος, αλλα αν εβαζα τον εαυτο μου πλοιαρχο, δεν θ αφηνα να συμβει κατι τετοιο για ευνοητους λογους

marios.sp
15-09-2009, 10:19
πραγματικα δεν νομιζω να γινεται ρε παιδια στα φορτηγα και στα γκαζαδικα .. ειδικα σαν δοκιμος τον πρωτο χρονο... βεβαια μπορει να μαι και λαθος, αλλα αν εβαζα τον εαυτο μου πλοιαρχο, δεν θ αφηνα να συμβει κατι τετοιο για ευνοητους λογους

Jimmy στα γκαζαδικα και στα φορτηγα σιγουρα δεν γινεται!!Μονο για επιβατικα μιλαμε!

jimmis
15-09-2009, 11:37
Jimmy στα γκαζαδικα και στα φορτηγα σιγουρα δεν γινεται!!Μονο για επιβατικα μιλαμε!

Μαριε για επιβατικα πραγματικα δεν γνωριζω... Αλλα πιστευω πως αν ο καθε δοκιμος ειχε απο ενα αυτοκινητο η μια μηχανη συνεχως εν πλω θα χανε χρηματα απο το φορτιο που μεταφερει... δεν μιλω για ενα δρομολογιο, αλλα για δρομολογια 6 μηνων

marios.sp
15-09-2009, 11:48
Μαριε για επιβατικα πραγματικα δεν γνωριζω... Αλλα πιστευω πως αν ο καθε δοκιμος ειχε απο ενα αυτοκινητο η μια μηχανη συνεχως εν πλω θα χανε χρηματα απο το φορτιο που μεταφερει... δεν μιλω για ενα δρομολογιο, αλλα για δρομολογια 6 μηνων

Σωστο αυτο που λες αλλα ειπε και ο Αποστολός οτι τους αφηνουν οταν δεν εχει πολυ κοσμο..το μηχανακι μπορεις να το βαλεις οπουδηποτε δεν πιανει και πολυ χωρο!Συνηθως μηχανακια εχουν αυτοι που μενουν στα νησια που παει το βαπορι οποτε κατεβαινουν οταν φτανει το πλοιο.Παντως δοκιμο με μηχανακι ή αυτοκινητο δεν εχω δει!Κυριως ναυτες εχω δει.

jimmis
15-09-2009, 11:57
Κατι αλλο που θα θελα να μαθω. Ενω εισαι στο πρωτο εκπαιδευτικο ταξιδι, μπορει να γινει λογοσ για αδεια μερικων ημερων ?????:confused:

1.μιλαω για ολα τα καραβια.. ανεξαρτητου τυπου. Γιατι απο επιβατικα εχω φιλο μηχανικο β' εξαμηνο στον ασπροπυργο που τελειωνει το σαββατο αλλα ηταν εξω με αδεια (απ οτι μου πε δηλαδη) απο τελη ιουλιου μεχρι 13 αυγουστου που ξαναμπαρκαρε

marios.sp
15-09-2009, 11:58
Κατι αλλο που θα θελα να μαθω. Ενω εισαι στο πρωτο εκπαιδευτικο ταξιδι, μπορει να γινει λογοσ για αδεια μερικων ημερων ?????:confused:

1.μιλαω για ολα τα καραβια.. ανεξαρτητου τυπου. Γιατι απο επιβατικα εχω φιλο μηχανικο β' εξαμηνο στον ασπροπυργο που τελειωνει το σαββατο αλλα ηταν εξω με αδεια (απ οτι μου πε δηλαδη) απο τελη ιουλιου μεχρι 13 αυγουστου που ξαναμπαρκαρε

Αδεια??τι να σου πω δεν εχω ακουσει κατι τετοιο..

angelmethoni
16-09-2009, 13:33
και κανα τανκς αν σου βρισκεται ευκαιρο... εμεις θα πλενουμε αμπαρια και εσυ το αμαξακι σου... καλη ιδεα ε??? :P:P:P ρε φιλε εισαι σοβαρος??? στο πλοιο δν πας για τον χαβαλε... πας για να κανεισ τα χατιρια των καπεταναιων και να συμπληρωσεις το ΚΕΠ.... Α!! Και μην νομιζεισς πως θα βγαινεις απ το καραβι.. Σπανια και αν

χαχαχαχαχα....καλο καλο...αλλα αυτο ειναι οντως ενα σοβαρο ερωτημα.....τι θα περνουμε μαζι στο μπαρκο???...συμαντικο αυτο αφου θα πρεπει να παρουμε μαζι πραγματα για 6 μηνες

Pavliaris
16-09-2009, 13:39
χαχαχαχαχα....καλο καλο...αλλα αυτο ειναι οντως ενα σοβαρο ερωτημα.....τι θα περνουμε μαζι στο μπαρκο???...συμαντικο αυτο αφου θα πρεπει να παρουμε μαζι πραγματα για 6 μηνες
Ρουχα-εσωρουχα-ξυριστικα(γενικος ειδη υγειηνης)-laptop αν εχεις-καποια βιβλια με τα μαθηματα σου-και τελος τα ποδια σου;)

jimmis
16-09-2009, 13:59
εγω θα κοιταξω να παρω και cilit bang :P μην παιδευομαι και πολυ που θα καθαριζω αμπαρια :p χχαχαχα...

alex-5-
16-09-2009, 14:01
εγω θα κοιταξω να παρω και cilit bang :P μην παιδευομαι και πολυ που θα καθαριζω αμπαρια :p χχαχαχα...

etsi einai se forthga kai gkazadika se lng oi dexamenes anoigoun mono se episkeuh

angelmethoni
16-09-2009, 16:34
Ρουχα-εσωρουχα-ξυριστικα(γενικος ειδη υγειηνης)-laptop αν εχεις-καποια βιβλια με τα μαθηματα σου-και τελος τα ποδια σου;)
χαχαχχαχαχχα...κουτες ολοκληρες δηλαδη...

billl
16-09-2009, 16:36
μπορω να μην ξυριζομε??απλα να τα κουρεβω με τη μηχανη και τα μαλλια το ιδιο??

jimmis
16-09-2009, 16:38
μπορω να μην ξυριζομε??απλα να τα κουρεβω με τη μηχανη και τα μαλλια το ιδιο??

φυσικα.... το εργο ο ναυαγος το χεις δει φιλαρακι???χαχαχαχαχαχα

billl
16-09-2009, 16:41
φυσικα.... το εργο ο ναυαγος το χεις δει φιλαρακι???χαχαχαχαχαχα
γιατι γελας? σοβαρα μιλαω...ετσι κανω και τωρα ξυραφι μονο στο λαιμο παιζει μαλλια γενια μισο ποντο μηχανη...

Pavliaris
16-09-2009, 16:41
χαχαχχαχαχχα...κουτες ολοκληρες δηλαδη...
Ενταξει κοιτα να δεις πιστευω οτι με 2 μεγαλες σχετικα βαλιτσες εισαι οκ!!! Γιατι θα πλενεις κιολας... Αλλα δεν εχω παει και εγω ακομα για να ξερω ακριβως.

jimmis
16-09-2009, 16:43
γιατι γελας? σοβαρα μιλαω...ετσι κανω και τωρα ξυραφι μονο στο λαιμο παιζει μαλλια γενια μισο ποντο μηχανη...

ρε οπως την βρισκει κανεις... δεν προκειται να σου πει κανεις τιποτα... απλα το παιδι ειπε μερικα πραγματα που μπορεις να εχεις μαζι και να σαι κομπλε... :cool:

billl
16-09-2009, 16:47
ρε οπως την βρισκει κανεις... δεν προκειται να σου πει κανεις τιποτα... απλα το παιδι ειπε μερικα πραγματα που μπορεις να εχεις μαζι και να σαι κομπλε... :cool:
απλα σε ξαναρωτησα μηπως κραζουνε να ξυριζεσε κτλ :cool:

jimmis
16-09-2009, 16:48
μαγκες επειδη θελω να βγω λιγο off topic... σαββατο να μου πειτε ολοι χρονια πολλα χαχαχαχαχχαχα..... παω για νανι.. τα λεμε ... ( βγηκα πολυ off topic e???):p

jimmis
16-09-2009, 16:49
απλα σε ξαναρωτησα μηπως κραζουνε να ξυριζεσε κτλ :cool:

οχι ρε.... αεν εισαι.... οχι ιερατικη σχολη

Pavliaris
16-09-2009, 16:53
Εγω παντως με τα μαλια θα εχω ενα θεμα δεν τ μπορω να ειναι μακρια τα θελω σχετικα κοντα προς μετρια.... Πρεπει να κανω μαθηματα κομωτικης...:p

billl
16-09-2009, 16:56
Εγω παντως με τα μαλια θα εχω ενα θεμα δεν τ μπορω να ειναι μακρια τα θελω σχετικα κοντα προς μετρια.... Πρεπει να κανω μαθηματα κομωτικης...:p
παρε μηχανη θα σωθεις;)

Pavliaris
16-09-2009, 17:00
παρε μηχανη θα σωθεις;)
Εγω μηχανη εχω γιατι ξυραφι στο προσωπο μου σε κανα γαμο και αν... Αλιως τα περνω με μηχανι τα μουσια και αφηνει πολυ λιγο...

marios.sp
16-09-2009, 17:47

Στο μπαρκο παρτα ολα γουλι να τελειωνεις!

marios.sp
16-09-2009, 17:50
Ενταξει κοιτα να δεις πιστευω οτι με 2 μεγαλες σχετικα βαλιτσες εισαι οκ!!! Γιατι θα πλενεις κιολας... Αλλα δεν εχω παει και εγω ακομα για να ξερω ακριβως.

Μια βαλιτσα μεγαλη χρειαζεσαι και καμια τσαντα που θα εχεις το λαπτοπ και κανα βιβλιο!

Pavliaris
16-09-2009, 19:16
Στο μπαρκο παρτα ολα γουλι να τελειωνεις!
Να βαλω και ενα φωτακι στο κεφαλι να κανω τον φαρο...;)χαχαχαχαχα

Roger Rabbit
16-09-2009, 21:47
Λίγο σεβασμό στα θέματα παιδιά, για τους πρωτόμπαρκους ειδικά είναι ''χρυσός οδηγός'' και εσείς τα έχετε διαλύσει με τα περιττά σχόλια και τις πλακίτσες!

alex-5-
16-09-2009, 21:53
Λίγο σεβασμό στα θέματα παιδιά, για τους πρωτόμπαρκους ειδικά είναι ''χρυσός οδηγός'' και εσείς τα έχετε διαλύσει με τα περιττά σχόλια και τις πλακίτσες!

otan pas sth sxolh 8a ma8eis polles leptomeries gia to 1o taxidi...kai 8a sas sumbouleuoun kai autoi pou exoun paei...twra gia ta malia kai to xurisma..na nai peripoihmena otan 8a pate se etairia na zhthsete douleia mes to ploio ok mono an einai kanenas komplexikos h pate se kanena limani kai 8a r8oun atoma apo to grafeio tote fysika kai 8a ta pareis mhn sou pw kai kontra...kai apo biblia ta 2 sigoyra pou 8a xreiasteitai einai "ΔΚΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ" kai auta pou 8a xreiasteite sigoura sampouan kai tetoia...auta!!!

jimmis
17-09-2009, 18:12

εω που τα λες κ εγω πρεπει να χω ενα ατομο να μου παιρνει τα πισω με μηχανη... (μονο στρατιωτικο κουρεμα):D

alex-5-
17-09-2009, 18:36
εω που τα λες κ εγω πρεπει να χω ενα ατομο να μου παιρνει τα πισω με μηχανη... (μονο στρατιωτικο κουρεμα):D

ta filipinia koureuoyn kala pantws egw se olo t taxidi emeina akoureutos..

jimmis
17-09-2009, 18:46
ta filipinia koureuoyn kala pantws egw se olo t taxidi emeina akoureutos..

τι χρονο εισαι και σε ποια σχολη???

alex-5-
17-09-2009, 18:47
τι χρονο εισαι και σε ποια σχολη??? paw sto 2 twra th sxolh me ta thn enarxh twn ma8hmatwn

jimmis
17-09-2009, 18:58
paw sto 2 twra th sxolh me ta thn enarxh twn ma8hmatwn

σε ποια σχολη (ξαναρωταω) εισαι??

alex-5-
17-09-2009, 19:00
σε ποια σχολη (ξαναρωταω) εισαι?? esu se poia eisai?

jimmis
17-09-2009, 19:02
esu se poia eisai?

ελεος αχχαχαχαχα... εγω τωρα θελω να μπω υδρα.... εσυ σε πιοα εισαι θα μου πεις???:p:p

alex-5-
17-09-2009, 19:07
ελεος αχχαχαχαχα... εγω τωρα θελω να μπω υδρα.... εσυ σε πιοα εισαι θα μου πεις???:p:p
se eida ligo apotomo...kai eipa na spasw ton pago :)
oinousswn!!alla me tis ekloges mexri na bgoun oi metagrafes...ase ase na dw pote 8a fygw apo kei

jimmis
17-09-2009, 19:11
se eida ligo apotomo...kai eipa na spasw ton pago :)
oinousswn!!alla me tis ekloges mexri na bgoun oi metagrafes...ase ase na dw pote 8a fygw apo kei

που θες να πας???

δεν ξερω για τις αλλες σχολες αλλα για υδρα τουλαχιστον εμαθα οτι επιτρεπεται το καπνισμα στα δωματια....:D μεχρι το 2ο εξαμηνο θα χω κανει τουσ τοιχουσ γκρι απο την πισσα... :p... σοβαρα τωρα.. θα ξενερωνα τρελα να διαβαζα εξω μονο και μονο επειδη απαγορευεται το καπνισμα, αλλα τωρα κυριλε...

alex-5-
17-09-2009, 19:25
που θες να πας???

δεν ξερω για τις αλλες σχολες αλλα για υδρα τουλαχιστον εμαθα οτι επιτρεπεται το καπνισμα στα δωματια....:D μεχρι το 2ο εξαμηνο θα χω κανει τουσ τοιχουσ γκρι απο την πισσα... :p... σοβαρα τωρα.. θα ξενερωνα τρελα να διαβαζα εξω μονο και μονο επειδη απαγορευεται το καπνισμα, αλλα τωρα κυριλε...
salonika....ti na sou pw den xerw g thn udra..

konan22222
17-09-2009, 22:17
Paidia exw teleiwsei tin aen aspropurgou ton febrouario me ta mathimata alla xrwstaw 2 mhnes ipiresia..Logw kapoiwn provlimatwn den efyga amesa kai feygw twra autes tis meres.Ton noemrvio pou tha epistrepsw mporw na kanw kanonika ta xartia mou gia to diplwma etsi den einai??

LocoRoco
20-09-2009, 02:31
Paidia exw teleiwsei tin aen aspropurgou ton febrouario me ta mathimata alla xrwstaw 2 mhnes ipiresia..Logw kapoiwn provlimatwn den efyga amesa kai feygw twra autes tis meres.Ton noemrvio pou tha epistrepsw mporw na kanw kanonika ta xartia mou gia to diplwma etsi den einai??

Μπορείς κανονικότατα.Αν είσαι full από υπηρεσία,νέτος από μαθήματα,σωστικά κλπ.;)

Pavliaris
20-09-2009, 09:28
Θα σας παρακαλεσω αν θελετε να γραφεται με ελληνικους χαρακτηρες

Παναγιώτης
22-09-2009, 22:43
Για ολους εμας ενας Δοκιμος που ενδιαφερεται ειναι χαρα στο βαπορι,κ επισης βοηθεια....
Οποιοσδηποτε θα σε δει οτι ενδιαφερεσαι θα σου δειξει οτι ξερει κ οτι μπορεις να καταλαβεις.
Λεω οτι μπορεις να καταλαβεις γιατι με ενα εξαμηνο στην σχολη δεν μπορεις να μαθεις τα παντα....
Η γεφυρα ειναι ανοιχτη παντα,αμα εχεις την διαθεση καθε απογευμα μετα τις 7-8 ενα διωρακι να το περνας πανω,θα παρεις πολλα...
Τωρα για φορτοεκφορτωση καλο ειναι να μαθεις τους χωρους φορτιου του βαποριου αφου θες να πας σε γκαζαδικο,τις γραμμες,τα valve,αλλα να μην δωσεις βαση εκει.Προεχει η γεφυρα γιατι με αυτην θα ασχολεισαι ολη μερα.Για το operation στο λιμανι εχεις κ το δευτερο μπαρκο να αρχισεις να ψαχνεσαι,κ ολο το διαστημα που θα εισαι ανθυποπλοιαρχος.
Κ επιτελους ας διαβασετε ολοι οσοι θα μπειτε στις σχολες κ ας ακολουθησετε την συμβουλη μου να κουβαλησετε μαζι με το λαπτοπ σας κ ενα βιβλιο ναυτιλιας,ΔΚΑΣ κ Ναυτικης Τεχνης......

Όποιος θέλει να ακολουθήσει τις συμβουλές του Chiefmate μπορεί να πάρει κάποια βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή (οι ναυτιλίες Α και Β τόμος υπάρχουν) από εδώ http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=687&cnode=81. Ο ΔΚΑΣ στα αγγλικά υπάρχει εδώ http://www.navcen.uscg.gov/mwv/navrules/download.htm (κα με τους κανόνες για ταεσωτερικά ύδατα των ΗΠΑ όπως ο μεγάλες λίμνες αν τύχει κανα μπάρκο προς τα εκεί). Κάπου θα χωρέσουν ανάμεσα στις ταινίες στο σκληρό δίσκο.

Roger Rabbit
24-09-2009, 18:06
Τωρα για φορτοεκφορτωση καλο ειναι να μαθεις τους χωρους φορτιου του βαποριου αφου θες να πας σε γκαζαδικο,τις γραμμες,τα valve,αλλα να μην δωσεις βαση εκει. Προέχει η γεφυρα γιατι με αυτην θα ασχολεισαι ολη μέρα.

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλη την κουβέντα,,έχεις πιάσει γραμματικός σε γκαζάδικο;

ChiefMate
28-09-2009, 15:19
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλη την κουβέντα,,έχεις πιάσει γραμματικός σε γκαζάδικο;

Oxi,alla ayto paizei rolo sta parapanw anaferomena;

Roger Rabbit
28-09-2009, 16:24
Oxi,alla ayto paizei rolo sta parapanw anaferomena;

Σε τι βαπόρια δουλεύεις;

ChiefMate
28-09-2009, 21:28
Σε τι βαπόρια δουλεύεις;

Cape size....

Παναγιώτης
01-10-2009, 22:59

Όποιος θέλει να ακολουθήσει τις συμβουλές του Chiefmate μπορεί να πάρει κάποια βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή (οι ναυτιλίες Α και Β τόμος υπάρχουν) από από το Ίδρυμα Ευγενίδη εδώ http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=resource&cresrc=687&cnode=81. Ο ΔΚΑΣ στα αγγλικά υπάρχει εδώ http://www.navcen.uscg.gov/mwv/navrules/download.htm (κα με τους κανόνες για τα εσωτερικά ύδατα των ΗΠΑ όπως ο μεγάλες λίμνες αν τύχει κανα μπάρκο προς τα εκεί). Κάπου θα χωρέσουν ανάμεσα στις ταινίες στο σκληρό δίσκο.

Update στην παραπάνω σελίδα του ιδρύματος Ευγενίδη έχουν ανέβει και το βιβλίο ναυτικής τέχνης και ΔΚΑΣ αλλά και βιβλία ΜΕΚ για τους μηχανικούς, όπως και τα ΚΕΠ ίσως είναι χρήσιμο να τα κατεβάσει κάποιος ώστε να είναι προετοιμασμένος.
Roger Rabbit άξιζε τίποτα το αγγλικό βιβλίο ναυτικής τέχνης;

Roger Rabbit
02-10-2009, 11:15
Roger Rabbit άξιζε τίποτα το αγγλικό βιβλίο ναυτικής τέχνης;

Και βέβαια, 10 φορές καλύτερο απο τα ελληνικά!
Το χρησιμοποίησα για να συμπληρώσω 2-3 ερωτήσεις στο ΚΕΠ που δεν τις έβρισκα..
Να σαι καλά Παναγιώτη!!

georgecpt
03-10-2009, 12:53
paidia thelo na sas kano mia erotisi

pos einai i sinthikes gia enan pou kanei to proto ekpaideutiko taxidi kai einai ploiarxos??
ti kanei mesa sto vapori??
exo akousei oti kathetai mono 4 ores stin gefira kai meta den kanei tipota
auto alitheuei ?? i einai mono fimes

sas euxaristo poli!!

Παναγιώτης
03-10-2009, 13:39
@georgecpt Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες...

Το αγγλικό βιβλίο ναυτικής τέχνης σε ηλεκτρονική μορφή αν το χρειάζεται και κανένας άλλος ας μου στείλει pm και κάποιο email με χωρητικότητα πάνω από 12 Mb.

Αν κάποιος θέλει να πάρει μαζί του και άλλα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή μπορεί να κατεβάσει:
από εδώ http://www.nga.mil/portal/site/maritime/?epi_menuItemID=c56aa099e2bff9525b2a7fbd3227a759&epi_menuID=35ad5b8aabcefa1a0fc133443927a759&epi_baseMenuID=e106a3b5e50edce1fec24fd73927a759το The American Practical Navigator, αμερικάνικο βιβλίο ναυτιλίας που από αυτό προέρχονται πολλά σχήματα και πίνακες (πίνακες Bowditch) του βιβλίου ναυτιλίας των ΑΕΝ.

από εδώ http://www.nga.mil/portal/site/maritime/?epi_menuItemID=923e01c531c0a3825b2a7fbd3227a759&epi_menuID=35ad5b8aabcefa1a0fc133443927a759&epi_baseMenuID=e106a3b5e50edce1fec24fd73927a759 το Διεθνή Κώδικα Σημάτων.

Pavliaris
03-10-2009, 17:25

pos einai i sinthikes gia enan pou kanei to proto ekpaideutiko taxidi kai einai ploiarxos??

sas euxaristo poli!!

Δεν κανεις μονο 4 ωρες βαρδια στην γεφυρα... εχεις κι 4ωρες βαρδια στην κουβερτα. και καποιες φορες και καμια υπερωρια.

georgecpt
03-10-2009, 18:27
σε ευχαριστω πολλη παναγιωτη για την βοηθεια σου...με το ηλ.βιβλιο..καλες θαλασσες !!!

Roger Rabbit
03-10-2009, 18:53

sas euxaristo poli!!

Οι συνθήκες μέσα στο βαπόρι είναι άψογες, είστε όλοι σαν οικογένεια.
Θα κάνεις όλες τις δουλειές που υπάρχουν, απο τις πιο απλές δηλαδή σκουπίσματα-καθαρίσματα έως τις πιο σοβαρές όπως πορείες στο χάρτη ή ακόμα αν είσαι ικανός και υπο την επίβλεψη του υπ/ρχου μπορείς κατα τα operation να κάνεις πολλά πράγματα όπως να στριπάρεις τη σαβούρα και άλλα πολλά..:cool:
Όταν θα έρθει η ώρα να κάνεις τέτοια πράγματα θα αισθανθείς βασιλιάς, για αυτό να είσαι φιλομαθής και δεν εννοώ να είσαι όλη την ώρα με τα βιβλία στο χέρι αλλά να ρωτάς συνέχεια, τα πάντα, οτι δηλαδή ακούς ακόμα και σε συζητήσεις και δε καταλαβαίνεις έστω και μια λέξη να τη ρωτάς.

Με τον καιρό θα δείς οτι θα σου εμπιστεύονται σοβαρές δουλειές και θα σε υπολογίζουν για όλα.
Εγώ φίλε η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να δώσεις πολύ προσοχή αν πας σε δεξαμενόπλοιο, στους χώρους του φορτίου, τις γραμμές, τις αντλίες και σε όλα τα της κουβέρτας.
Στη γέφυρα θες δε θες δεν θα υπάρχει μέρα που να μη πας για 4ωρο διότι δε σταματάει το βαπόρι τις Κυριακές ή τις Αργίες. :p , οπότε θα μάθεις όλα όσα εσύ θέλεις, δηλαδή απο εσένα εξαρτάται πόσα θα μάθεις απο το ταξίδι και μόνο.!

Η βάρδιες που έκανα εγώ για παράδειγμα ήταν 8-12 κουβέρτα και 4-8 Γέφυρα.
Α! Και κάτι άλλο, οτι μαλακί@ και να κάνεις να το πείς αμέσως και μη το κρύψεις..να είσαι σιγούρος οτι θα σου πουν μπράβο και σου εξηγήσουν το σωστό.

Αλλά όλα αυτά εξαρτώνται φίλε απο τον κόσμο που θα βρείς μέσα και να κυρίως απο εσένα..

Σε οτι άλλο θέλεις σχετικά με το ταξίδι με χαρά μου να σε βοηθήσω!