PDA

Επιστροφή στο Forum : Hellenic Seaways

Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

Haddock
02-04-2008, 20:15
Ο Λέο έχει δίκιο. Η ακτοπλοΐα ακολουθεί στα βήματα των υπόλοιπων επιχειρηματικών σχημάτων στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία. Οι Ευρωπαϊκές αερομεταφορές και τα νέα σχήματα που δημιουργούνται είναι ένα παράδειγμα για το τι μέλλει γενέσθαι και στον ακτοπλοϊκό κλάδο.

gvaggelas
02-04-2008, 20:42
Δεν διαφωνώ με τα όσα ειπώθηκαν. Εξέφρασα περισσότερο μία ευχή η οποία και εγώ θεωρώ ότι δεν πρόκειται να γίνει πραγματικότητα. Άλλο η λογική και το συναίσθημα και άλλο το κέρδος. Φίλε Paroskayak μην πας μακριά. Η δημιουργία μεγάλων παικτών είναι πραγματικότητα στις θαλάσσιες μεταφορές. Π.χ. στην αγορά της θαλάσσιας μεταφοράς containers, οι 20 μεγαλύτερες εταιρείες του κλάδου ελέγχουν το 70% της χωρητικότητας του παγκόσμιου στόλου.

Trakman
05-04-2008, 17:39
Στον Κόσμο του Επενδυτή σήμερα αναφέρει ότι ο Γ. Βαρδινογιάννης αύξησε το ποσοστό του στην HSW (προφανώς παίρνοντας στα χέρια του το μερίδιο της ΝΕΛ).

MYTILENE
10-04-2008, 14:58
Από έγκυρη πηγή έμαθα το πρωί οτι παραιτήθηκε ο κύριος Στρίντζης από την HSW:rolleyes::rolleyes:;)

KABODETHS
10-04-2008, 19:19
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Leo
10-04-2008, 20:13
Σωστοί οι φίλοι ιδου η απόδειξη (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4453)

Leo
11-04-2008, 07:54
Τα «απόνερα» από την παραίτηση Γερ.Στρίντζη στην HSW
Διβάστε στο Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4455).

Ellinis
11-04-2008, 21:17
Προφανώς η παραίτηση σηματοδοτεί την επικείμενη πώληση του ποσοστού των Μινωϊκών (Grimaldi) στην SeaStar (Βαρδινογιάννης).

marioskef
11-04-2008, 21:29
Γιατί είναι τόσο προφανές...
Κι εγώ πιστεύω οτι στο τέλος κάπως έτσι θα καταλήξουν τα πραγματα αλλά αυτό δεν με κάνει να πιστεύω οτι σηματοδοτείται από την παρίτηση του Γερ. Στρίντζη.
Γερ. Στρίντζη που όλοι πιστεύουμε νομίζω πως ήταν ακρως επιτυχυμένος (βοηθούμενος και των συγκυριών). Πηρε μια προβληματική εταιρεία και πλεον παραδίδει ένα όνομα που τουλάχιστον μπορεί να σταθεί απέναντι στην Blue Star...

Ellinis
11-04-2008, 21:39
Σαφώς και είναι επιτυχημένος και για αυτό πιστεύω οτι η παραίτηση συνδέεται με την αλλαγή της ιδιοκτησίας.
Καλως-κακώς το νέο αφεντικό της HSW θα είναι - όπως και στην ΑΝΕΚ - συγκεντρωτικός στις εξουσίες, οπότε δεν θα άφηνε "χώρο" στον επίσης πληθωρικό Στρίντζη.

NAXOS
11-04-2008, 22:50
Τωρα ισως να δουμε να απλωνεται η ΗSW και σε γραμμες που ειχε εγκαταλειψει οπως της Παροναξιας-Θηρας, αρχης γενομενης με τη δρομολογηση του ΠΡΕΒΕΛΗΣ(εστω και με τη συνεργασια της ΑΝΕΚ).
Επισης νομιζω οτι θα πρεπει να περιμενομε εξελιξεις μετα τη σημερινη αγορα μετοχων τηε ΝΕΛ απο τη SEA STAR.
Kαι αν παρωμε σαν παραδειγμα τη διακοπη των δρομολογιων του ΑΡΙΑΔΝΗ απο τα Χανια μολις μπηκε στην HSW η sea star γιατι να μην υποθεσωμε το ιδιο και για το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ? Ετσι θα επαληθευτουν και οι φημες που το ηθελαν στις Κυκλαδες.. Ιδωμεν....

cmitsos
12-04-2008, 00:20
mhn sugkrinoume thn nautilia me tis aerogrammes...pantws einai ekteneis oi exselixseis sthn etaireia na doume ti 8a ginei thn tetarth!!!

Leo
12-04-2008, 07:34
......................................γιατι να μην υποθεσωμε το ιδιο και για το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ? Ετσι θα επαληθευτουν και οι φημες που το ηθελαν στις Κυκλαδες.. Ιδωμεν....

Κι από εκεί που δε είχε βραδυνό βαπόρι πέρσυ στην γραμμή να έχετε 3 ???
Τόσο πολύ ευοίωνες είναι οι προβλέψεις για τον τουρισμό φέτος?
Ποιό να φύγει, ποιό να μείνει? Που να δένει?... Ένα είναι βέβαιο κατ εμέ, όλα είναι μοιρασμένα... θα τα βρούνε αυτοί μεταξύ τους. Έλα εσύ, φύγε εσύ κλπ :confused:.

NAXOS
12-04-2008, 08:20
Αγαπητε LEO ενα στοιχειο που ειναι χρησιμο .Χθες Παρασκευη απο Πειραι για τη γραμμη Παροναξιας - Θηρας ταξιδευσαν πανω απο 100 φορτηγα .
Οταν αρχισουν τα ιχ καταλαβαινεις οτι θα χρειαζονται ολα τα πλοια.
Το θεμα δεν ειναι τωρα. Το θεμα ειναι ποια θα μεινουν το χειμωνα.

NAXOS
12-04-2008, 08:28
Σε συνεχεια της προηγουμενης καταχωρησης μου ξεχασα να απαντησω στο LEO oti ο τουρισμος τουλαχιστο στα νησια μας για τη φετεινη περιοδο φαινεται να εχει αρκετα σημαντικη αυξηση. Ε ξ αλλου να μη ξεχναμε οτι τη παραπανω κινηση τη δημιουργουν κατα κυριο λογω και τα δρομολιγια των πλοιων. Περυσι τη περιοδο Πασχα και Αγιου Πνευματος χαθηκαν πολλες χιλιαδες κοσμος απο τα νησια λογω της ελειψης εισιτηριων. Εφετος ομως οπως φαινεται δεν θα χαθη κανενας
Εξ αλλου μια παροιμια λεει "η ευκολια κανει τον κλεφτη".Δηλαδη αμα βρισκεις ευκολα εισιτηριο γιατι να μην πας σε νησι.

Leo
12-04-2008, 08:30
Σωστός...
Χρειάζονται όμως 3/4 επιγατηγά για τα φορτηγά (νταλίκες)? ίσως ένα ή δύο ρο-ρο να έλυναν το πρόβλημα γιατί θα ήταν και τον χειμώνα!! Εσείς τα μελετατε αυτά και κάνετε τις σωστές προτάσεις...;)

Leo
13-04-2008, 06:14
Με διαφορετικό μάτι βλέπει το θέμα η Εξπρές (http://express.gr/index.php?selida_id=107&article=102777&categ=7&lang_id=1)του Σαββάτου εστιαζόντας την ρευστότητα της ακτοπλοϊας στις εξελίξεις της HSW

gvaggelas
13-04-2008, 16:11
Μία κίνηση της HSW αντίστοιχη με το πρόγραμμα οικονομικών εισιτηρίων της Blues Star.

100.000 εισιτήρια
με 15€ και 20€ από την HELLENIC SEAWAYS
Πρόγραμμα «Ταξιδεύω»

Η Hellenic Seaways προσφέρει από τις 8 Απριλίου 2008 100.000 εισιτήρια με 15 € και 20 € για Κυκλάδες, Κρήτη, Ικαρία, Σάμο, Χίο και Μυτιλήνη. Τα εισιτήρια με εκπτώσεις από 50% έως και 65%, θα ισχύουν στην οικονομική θέση για δρομολόγια που πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη, Τετάρτη και Πέμπτη.
Το Πρόγραμμα «Ταξιδεύω» αφορά εισιτήρια για διαδρομές που πραγματοποιούνται από ταχύπλοα και συμβατικά πλοία ως ακολούθως:

75.000 εισιτήρια με 20€ για Κυκλάδες και Κρήτη με τα HIGHSPEED.

15.000 εισιτήρια με 15€ για Ικαρία και Σάμο με το νεότευκτο «ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ».

10.000 εισιτήρια με 15€ για Χίο και Μυτιλήνη με το νεότευκτο «ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ».

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται για κρατήσεις και αγορά εισιτηρίων στο Τηλεφωνικό Κέντρο της Hellenic Seaways (210 41 99000), στα κεντρικά εκδοτήρια της εταιρείας ή στα συνεργαζόμενα πρακτορεία και στο www.hsw.gr (http://www.hsw.gr/).
• Η παραπάνω προσφορά ισχύει για την Οικονομική Θέση μόνο τις ημέρες Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη και δεν ισχύει τις εορτές και αργίες.
• Τα εισιτήρια ισχύουν μόνο για το ταξίδι που εκδόθηκαν και δεν αντικαθίστανται.

Πειραιάς, 8 Απριλίου 2008

www.hsw.gr (http://www.hsw.gr)

delta pi
13-04-2008, 20:44
Πιστεύεται οτι ο Στρίτζης παραιτήθηκε λογω των τελευταίων εξελίξεων;

μιχαλης79
13-04-2008, 21:12
Σιγουρα γι αυτο. Οπως επισης πιστευω οτι πιεστηκε απο την πλευρα sea star λογω της παλιας κοντρας με τον Βαρδινογιαννη

cmitsos
14-04-2008, 01:32
sumfwnw apoluta me ton mixalh...pragmatika ta gegonota trexoun sthn etaireia kai twra perimenoume tis exselixseis ths 17hs apriliou...

Leo
14-04-2008, 05:23
Από το Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4469) μου άρεσε ο τίτλος του θέματος :D!

Leo
17-04-2008, 06:17
Έτσι αρχίζει το σχετικό άρθρο του το Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4498) επικείμενης της γενικής συνέλευσης των μετόχων, για να χαράξουν την πορεία της εταιρείας και να ορίσουν τον διευθύνοντα σύμβουλο μετά την παραίτηση του κ. Γεράσιμου Στρίτζη από την ηγεσία της HSW. Περιμένουμε τα νέα σήμερα!

Leo
17-04-2008, 11:24
Σύμφωνα με έκτατη ανακοίνωση του Marinews (http://www.marinews.gr/) o Γιάννης Σήφη Βαρδινογιάννης αναλαμβάνει τη θέση του διευθύνοντος συμβούλου στην HSW, ενώ ανεβλήθη η Γενική Συνέλευση με αίτημα των Μινωικών.

cmitsos
17-04-2008, 16:05
Έτσι όπως τα λές είναι φίλε λεο. Σε αυτή τη θέση 8α είναι για ένα μήνα αν και πληροφορίες αναφέρουν πως θα βρίσκεται για παραπάνω απο ένα μήνα εκεί....

El Greco
17-04-2008, 17:29
Mazitou me ton Vardinogianni eitane kai o Antonis Galanakis tis Lane kai mellos tou d.s tis Anek, lete na einati aytos enas apo tous ekprosopous tou Vardinogianni stin Hellenic???

Leo
18-04-2008, 06:58
Έτσι αρχίζει το σχετικό άρθρο του το Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4498) επικείμενης της γενικής συνέλευσης των μετόχων, για να χαράξουν την πορεία της εταιρείας και να ορίσουν τον διευθύνοντα σύμβουλο μετά την παραίτηση του κ. Γεράσιμου Στρίτζη από την ηγεσία της HSW. Περιμένουμε τα νέα σήμερα!

Το ίδιο θέμα σε εκτενέστερο σχόλιο με τα μάτια της σημερινής Ναυτεμπορικής (http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/04/18/1502553.htm)

cmitsos
20-04-2008, 16:24
μονοπωλιακος ανταγωνισμος στον οριζοντα....

Haddock
20-04-2008, 19:50
Καλώς ή κακώς, θα δούμε ακόμα περισσότερο συγκεντρωτισμό στις ακτοπλοϊκές εταιρείες. Έρχονται περισσότερες συγχωνεύσεις λόγω κόστους πετρελαίου και λειτουργικών εξόδων.

cmitsos
22-04-2008, 13:34
Σύμφωνα με marinews.gr το σήμερα έκτακτο Δ.Σ. για να δούμε τι θα γίνει....τι προβλέπετε??

scoufgian
04-05-2008, 20:57
Σημερα ,εφτασε στα χερια μου, το νεο brochure της hellenic seaways,για το καλοκαιρι 2008.Προσωπικα ,εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο ,για τη πολυ καλη και προσεγμενη δουλεια ,που εχει γινει ,γι αυτο το βιβλιαρακι.Μπορεις να βρεις οτι θελεις,απο φωτο πλοιων,δρομολογια μεχρι και ολο το στολο,με τα μηκη των πλοιων ,τη ταχυτητα,τον αριθμο επιβατων και φορτηγων,κ.α.Πιστευω ,οτι πρεπει να το εχετε ,στη κατοχη σας.Και παλι μπραβο

cmitsos
05-05-2008, 01:28
φίλε μου μπορείς να μου δίνεις και μένα αντίτυπα απο αυτά τα περιοδικά? Δυστυχώς αυτές τις μέρες είδα πράγματα που στο μέλλον δείχνουν αλλαγή στρατηγικών στόχων αλλα και αλλαγή τρόπου παροχής υπηρεσιών...

scoufgian
05-05-2008, 06:25
φίλε μου μπορείς να μου δίνεις και μένα αντίτυπα απο αυτά τα περιοδικά? Δυστυχώς αυτές τις μέρες είδα πράγματα που στο μέλλον δείχνουν αλλαγή στρατηγικών στόχων αλλα και αλλαγή τρόπου παροχής υπηρεσιών...
Τα εντυπα αυτα ,μπορει να τα προμηθευτει κανεις ,απο τα κεντρικα γραφεια της hellenic seaways ,Αστιγγος 6,Πλ.Καραισκακη στο Πειραια.

marioskef
05-05-2008, 15:07
'H εναλλακτικά απο το site της hsw...

cmitsos
05-05-2008, 21:56
την ξέρω τη διέυθυνση αλλα και πάλι ευχαριστώ! τα παρέλαβα σήμερα στο ταξίδι μου με το χιος!

GiannisV
10-05-2008, 14:56
Γνωριζει κανεις για τον μηνα Μαιο αν το Νησσος Χιος περασει απο Τηνο στη γραμμη Χιος-Πειραιας?

Leo
10-05-2008, 15:29
Φίλε οι προσεγγίσεις των πλοίων στη Τήνο είναι έκτακτα δρομολόγια και συνδιασμός πολλών εκρδομών, προσκηνυματικού χαρακτήρα που ζητούν αυτή την παρέκλυση δρομολογίων. Μόνο απο τοπικά πρακτορεία στα νησιά μπορέισ να μάθεις κάτι τέτοιο γιατί μετα τισ αναπροσαρμογές στην ακτοπλοϊα δεν νομίζω κανείς να είναι σε θέση να σου απαντήσει τώρα.

GiannisV
10-05-2008, 16:37
Ευχαριστώ,μηπως γνωριζεις τα δρομολογια της hsw για το μηνα Ιουνιο για κυκλαδες και συγκεκριμενα της Συρο?Σε αναζητηση που εκανα στο openseas μου βγαζει δυο φορες το Νησσος Μυκονος στις 12.20,στο site της εταιρειας δε φαινεται τιποτα.

STRATHGOS
13-05-2008, 15:31
το κεντρικο γραφειο της hellenic στην μυτιληνη τελουν υπο ανακαινιση!!! περιεργο?

STRATHGOS
13-05-2008, 15:38
οσοι πιστοι προσελθετε εδω Α! και που ηστε ωρες γραφειου

Trakman
15-05-2008, 00:14
Ό κύβος ερρίφθη για την εκλογή των νέων μελών στο ΔΣ της Hellenic Seaways στο πλαίσιο της Γ.Σ. που είναι προγραμματισμένη για το προσεχές Σάββατο 17 Μαϊου. Σύμφωνα με πληροφορίες, η μεγαλομέτοχος SEA STAR, συμφερόντων Γιάννη Σ.Βαρδινογιάννη, έχει συγκεντρώσει πάνω από 50% του συνόλου του μετοχικού πακέτου, μέσω εξουσιοδοτήσεων ενώ υπολογίζεται ότι θα έχει το 60% των παρόντων.
Όλα δείχνουν ότι στην κόντρα με τον άλλο μεγαλομέτοχο, τις Μινωϊκές , η πλευρά Βαρδινογιάννη έχει τα ηνία και θα εκλέξει δικά της μέλη στο ΔΣ. Το αν θα μπουν και εκπρόσωποι των Μινωϊκών θα εξαρτηθεί από τον Γιάννη Σ. Βαρδινογιάννη, το περιβάλλον του οποίου υποστηρίζει ότι είναι δυσαρεστημένος από τον πόλεμο που του έγινε όλο αυτό το διάστημα.

(Πηγή: Marinews.gr)

Φασούλι το φασούλι... θα την κάνει δική του την HSW ο Γ. Βαρδινογιάννης!!!

cmitsos
15-05-2008, 02:56
ποιον πολεμο του έκαναν δηλαδή??

Leo
17-05-2008, 14:39
Για να μην σας κουράζω με μικρά μικρά νέα, εδώ θα βρείτε τις εξελήξεις στην εταιρεία Marinews (http://www.marinews.gr/).

Το φανταχτερό είναι ότι ή Μινωικές έμειναν εκτός ΔΣ, στο οποίο όμως μπήκε ό όμιλος Ρέστη.

cmitsos
17-05-2008, 14:55
κάποιος που να ξέρει παρασκηνιακά γεγονότα απο τη συνέλευση??

Trakman
21-05-2008, 17:56
Και επίσημα πλέον πρόεδρος της HSW ο Γ. Βαρδινογιάννης.

cmitsos
26-05-2008, 15:23
ποιον πολεμο του έκαναν δηλαδή??

θα ξαναρωτήσω....;)

Leo
26-05-2008, 17:24
Τα έγραψε την ίδια μέρα το marinews... κι άλλα???

cmitsos
27-05-2008, 01:23
οχι λεο λέο ποιόν πόλεμο δέχτηκε απο τις μινωικές δε καταλαβαίνω...ας μου εξηγήσει κάποιος!

Trakman
27-05-2008, 16:07
Εννοεί την προσπάθεια των Μινωικών να τον εμποδίσουν (τον Γ. Βαρδινογιάννη) να πάρει τον έλεγχο στην HSW.

Leo
02-06-2008, 13:17
Μου τηλεφώνησε ένας φίλος πριν λίγο να μου αναφέρει το εξής:
Ταξιδεύει (έχει βγάλει εισιτήριο αρκετές εβδομάδες πριν) για Σύρο με το Νήσος Μύκονος το Σάββατο 7 Ιουνίου.
Δέχθηκε ένα τηλεφώνημα από την HellenicSeaways που αφού επιβεβαίωσαν ονοματεπώνυμο τον ενημέρωσαν ότι το πλοίο δεν αναχωρεί από την πύλη Ε9 αλλά από την Ε2.

Για τα Ελληνικά δεδομένα το βρήκε και το βρίσκω πρωτοποριακό, δεν είναι?

Markos
02-06-2008, 13:33
Πολυ οργανωμενοι ε? Μπραβο!

captain 83
02-06-2008, 15:43
Έχουν βγάλει και σχετική ανακοίνωση και στο site για την αλλαγή της πύλης αναχώρησης.

JASON12345
02-06-2008, 17:07
Και μόνο που μπορούν να σε βρουν και να στο πουν αυτό μου διημιουργεί φόβο:rolleyes:

Paralia
02-06-2008, 17:58
Τι ακριβώς φόβο σου δημιουργεί;;; Σε όλες τις αγορές των εισιτηρίων οι εταιρείες (και σχεδόν όλα τα πρακτορεία) ζητούν τηλέφωνο επικοινωνίας για την περίπτωση αλλαγών (απαγορευτικά, απεργίες, βλάβες κλπ).

stelios
05-07-2008, 22:00
mipos eimaste prin tin megali sugxoneusi hellenic seaways me anek lines???

edo kai liges meres ta kentrika ekdotiria tis hsw ston pirea vgazoun eisitiria k tis anek opos k to antistrofo...

APTERAKIAS
05-07-2008, 22:08
Το HIGHSPEED5 αντικαθιστά το 4 στο Ρέθυμνο να'σται σίγουροι.

stelios
05-07-2008, 22:09
apo exthes exei ginei afti i allagi file

Paralia
05-07-2008, 22:11
Είμαστε πολύ σίγουροι γιατί έχει ανακοινωθεί (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=127&news_id=190) από την εταιρεία και ισχύει από χθες….

scoufgian
08-07-2008, 12:40
με το συγκεκριμενο Post ,δεν θελω να καταγγειλω κατι ,εναντιον της συγκεκριμενης εταιρειας, αλλα απλως ,θα ηθελα να επισημανω ,την προσοχη καποιων μεσα στη εταιρεια,στην εξυπηρετηση των πελατων.Λοιπον το Σαββατο 5-7-2008,το πρωι στις 09:30 ,πηγα στο πρακτορειο της Hellenic Seaways, στο Πειραια και ζητησα εισιτηρια ,για το Αγκιστρι ,για,τη Κυριακη 6-7-2008 μετ επιστροφης.Ωραια και καλα, παιρνω τα εισιτηρια και φτανω σπιτι .Εκει τ απογευμα ,βλεπω οτι η κοπελα ,μου ειχε βγαλει ,εισιτηρια ,για το Σαββατο και οχι για τη Κυριακη.Το θεμα που ειναι?Οτι το εισιτηριο ,Πειραια -Αγκιστρι, μου το ειχε βγαλει ,με ημερομηνια και ωρα αναχωρησης 5/7/2008 και ωρα 08:00 ,ενω τα εισιτηρια ,ειχα παει, να τα βγαλω ,στις 5-7-2008 και ωρα 09:30.Δηλαδη η εν λογω κυρια, οχι μονο μου κανε λαθος ,την ημερομηνια αναχωρησης, αλλα μου εκδωσε και εισιτηριο, για δρομολογιο ,που ειχε αναχωρησει 1μιση ωρα πριν.Δηλαδη ελεος........

JASON12345
08-07-2008, 13:33
Τελικά βρήκες το δίκιο σου φίλε;

scoufgian
08-07-2008, 14:09
Τελικά βρήκες το δίκιο σου φίλε;
η κοπελα ελειπε κι ετσι δεν μπορουσα να κανω κατι παραπανω.τελικα μου ειπανε οτι το εισιτηριο ισχυει για 24 ωρες κι ετσι εφυγα τη Κυριακη που ηθελα..

JASON12345
08-07-2008, 14:43
Πάλι καλά...

cmitsos
08-07-2008, 16:27
ανθρώπινο λάθος συμβαίνουν....:confused:

scoufgian
08-07-2008, 16:46
ανθρώπινο λάθος συμβαίνουν....:confused:
σε αυτο ειμαι καθετος.μπορει να ειναι ανθρωπινο λαθος αλλα εμενα παραλιγο να μου κοστισει να μεινω στο αγκιστρι τη κυριακη το απογευμα επειδη ειχα λαθος ημερομηνια εσιτηριο.αμα σου πω οτι στο αγκιστρι μεινανε 100 ατομα χωρις εισιτηριο?το καραβι ηταν φισκα............

Paralia
08-07-2008, 17:11
Έχεις δίκιο φίλε μου αλλά είναι και δικό σου ανθρώπινο λάθος, όχι μόνο της υπαλλήλου.
Καθένας μας οφείλει να ελέγχει τι αγοράζει, γιατί μετά την απομάκρυνση από το ταμείο….

scoufgian
08-07-2008, 21:44
Έχεις δίκιο φίλε μου αλλά είναι και δικό σου ανθρώπινο λάθος, όχι μόνο της υπαλλήλου.
Καθένας μας οφείλει να ελέγχει τι αγοράζει, γιατί μετά την απομάκρυνση από το ταμείο….
αμα προσεξεις φιλε paralia, το λεω ,οτι ειναι και δικο μου λαθος, αλλα το θεμα, αν καταλαβες, δεν εντοπιζεται σε μενα ,αλλα στην εκδοση εισιτηριου, απο την υπαλληλο ,αφου εχει αναχωρησει το πλοιο.Αν το θεωρεις εσυ αυτο σωστο τι να πω!!!:confused::confused:Θα σε παρακαλουσα να διαβασεις απο την αρχη το περιστατικο.....

Paralia
08-07-2008, 22:15
Το σύστημα των πρακτορείων δίνει αυτή τη δυνατότητα έκδοσης εισιτηρίων για δρομολόγιο του οποίου η ώρα αναχώρησης έχει περάσει, ώστε σε περιπτώσεις που ένα πλοίο έχει καθυστέρηση, να μπορούν να εκδοθούν εισιτήρια.
Συνεπώς φυσικά και το λάθος είναι της υπαλλήλου, αλλά όταν κάποιος βγάζει εκατοντάδες εισιτήρια σε μια μέρα, μπορεί να γίνουν και λάθη. Για εμάς όμως που ταξιδεύουμε, το κάθε εισιτήριο είναι μοναδικό!!!!

mastrokostas
08-07-2008, 22:30
Διακρίνω μια ευαισθησία φίλε paralia προς την Hellenic Seaways? Πάντως με την ίδια λογική και σε κάποια εγχείρηση που κάνει λάθος ο γιατρός , είναι δική μας ευθύνη που μας πήρε ο ύπνος ,και δεν ελέγξαμε τι μας έκοψε !

Paralia
08-07-2008, 22:49
Έχω μια ευαισθησία προς τη λογική αγαπητέ φίλε. Γι αυτό το λόγο άλλωστε έχω σε ανάλογες περιπτώσεις “υπερασπιστεί” και τη Blue Star (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=76406&postcount=51) και τη ΝΕΛ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=87578&postcount=155).

mastrokostas
08-07-2008, 23:01
Και πολύ καλά κάνεις .Απλά αστειεύτηκα λίγο, και πιστεύω να μην σε πείραξε ,διότι δεν ήταν τέτοια η πρόθεση μου .Εγώ πάντως για να είμαι ειλικρινείς έχω μια ευαισθησία με την συγκεκριμένη εταιρία λόγο πολλών παλιών και καλών φίλων που δουλεύουν εκεί .

iletal1
10-07-2008, 08:55
αμα προσεξεις φιλε paralia, το λεω ,οτι ειναι και δικο μου λαθος, αλλα το θεμα, αν καταλαβες, δεν εντοπιζεται σε μενα ,αλλα στην εκδοση εισιτηριου, απο την υπαλληλο ,αφου εχει αναχωρησει το πλοιο.Αν το θεωρεις εσυ αυτο σωστο τι να πω!!!:confused::confused:Θα σε παρακαλουσα να διαβασεις απο την αρχη το περιστατικο.....θα πρέπει πάντως η εταιρεία να προσέξει λίγο στην έκδοση εισιτηρίων γιατί δημιουργεί προβλήματα. Και εξηγώ.Εισιτήρια που έβγαλα με το HIGHSPEED για ταξίδι με επιστροφή για ΙΟ (4 ταυτόχρονα εγώ και η οικογένειά μου) οι θέσεις στο πλοίο ήταν μια εδω και μια εκεί , αλλού κάθονταν οι δυο και αλλού οι αλλοι δυο και όχι κάπου κοντά.Στην υπάλληλο τονίσαμε ότι θέλουμε να είναι όλα μαζί και επειδή ,απ' ότι μας είπε ,δεν μπορούσε να κάνει τίποτε γι αυτό, μας διαβεβαίωσε ότι θα μας τακτοποιούσαν στο πλοίο (όχι ότι το πίστεψα).Στο πλοίο βέβαια διαπίστωσα ότι δεν ήμουν ο μόνος μ' αυτ'ο το πρόβλημα.Στην αναχώρηση ήμουν τυχερός γιτί αλλαξα θέσεις με αλλη οικογένεια με το ίδιο πρόβλημα. Στην επιστροφή όμως για να προσέχω τα παιδιά μου , επειδή είχε και πολυ κούνημα την έβγαλα ΟΡΘΙΟΣ.

scoufgian
10-07-2008, 10:17
Οι επισημανσεις μας ,στην εταιρεια, δεν εχουν σκοπο ,να τους κανουμε επιπληξεις.Αντιθετως γινονται, για δικο τους καλο, αφου η HELLENIC SEAWAYS ,ειναι απο τις μεγαλυτερες εταιρειες του χωρου και δεν αξιζει να υπαρχουν τετοια συμβαντα που αμαυρωνουν εστω και λιγο το ονομα της.

MYTILENE
10-07-2008, 11:38
Θα μου επιτρέψετε να πώ οτι είναι λάθος από την υπάλληλο, ναι μεν αλλά και συ ρε Γιάννη παρακολούθα τα αυτά γιατί και μείς άνθρωποι είμαστε.Κάνουμε και λαθάκια;)!!!!Αν υπάρχει πίεση,φωνές,φασαρίες και κόσμος όλο και κάποιο λάθος θα γίνει.Ας είμαστε λίγο επιεικής.

speedrunner
10-07-2008, 12:56
θα πρέπει πάντως η εταιρεία να προσέξει λίγο στην έκδοση εισιτηρίων γιατί δημιουργεί προβλήματα. Και εξηγώ.Εισιτήρια που έβγαλα με το HIGHSPEED για ταξίδι με επιστροφή για ΙΟ (4 ταυτόχρονα εγώ και η οικογένειά μου) οι θέσεις στο πλοίο ήταν μια εδω και μια εκεί , αλλού κάθονταν οι δυο και αλλού οι αλλοι δυο και όχι κάπου κοντά.Στην υπάλληλο τονίσαμε ότι θέλουμε να είναι όλα μαζί και επειδή ,απ' ότι μας είπε ,δεν μπορούσε να κάνει τίποτε γι αυτό, μας διαβεβαίωσε ότι θα μας τακτοποιούσαν στο πλοίο (όχι ότι το πίστεψα).Στο πλοίο βέβαια διαπίστωσα ότι δεν ήμουν ο μόνος μ' αυτ'ο το πρόβλημα.Στην αναχώρηση ήμουν τυχερός γιτί αλλαξα θέσεις με αλλη οικογένεια με το ίδιο πρόβλημα. Στην επιστροφή όμως για να προσέχω τα παιδιά μου , επειδή είχε και πολυ κούνημα την έβγαλα ΟΡΘΙΟΣ.

Τα εισιτήρια τα έβγαλες απο την εταιρία ή απο κάποιο πρακτορείο; γιατι πολλά πρακτορεία για να μην καθηστερουν έχουν επιλέξει την αυτόματη επιλογη θέσεων στο σύστημα και ετσι το σύστημα επιλέγει 4 τυχέεσ θέσεις. αυτο γίνετε σε όλα τα ταχύπλοα και όχι μονο στην HSW, για να μην κατηγορούμε άδικα.

Paralia
10-07-2008, 13:11
Φαντάζομαι πως τα έβγαλε από τα γραφεία της εταιρείας, αφού όπως αναφέρει, ο υπάλληλος τον ενημέρωσε πως δεν υπήρχαν 4 θέσεις μαζί. Εγώ δεν κατάλαβα όμως τι θα έπρεπε να κάνει ο υπάλληλος. Όταν δεν υπάρχουν 4 συνεχόμενες θέσεις, δεν μπορεί να τις δημιουργήσει. Λάθος θα ήταν αν δεν είχε ενημερώσει τον πελάτη πως οι θέσεις είναι χωριστά, κάτι που ο όμως ο iletal1 αναφέρει πω έγινε.

gtogias
10-07-2008, 13:40
Φαντάζομαι πως τα έβγαλε από τα γραφεία της εταιρείας, αφού όπως αναφέρει, ο υπάλληλος τον ενημέρωσε πως δεν υπήρχαν 4 θέσεις μαζί. Εγώ δεν κατάλαβα όμως τι θα έπρεπε να κάνει ο υπάλληλος. Όταν δεν υπάρχουν 4 συνεχόμενες θέσεις, δεν μπορεί να τις δημιουργήσει. Λάθος θα ήταν αν δεν είχε ενημερώσει τον πελάτη πως οι θέσεις είναι χωριστά, κάτι που ο όμως ο iletal1 αναφέρει πω έγινε.

Γενικότερα υπάρχει πρόβλημα με συνεχόμενες θέσεις. Ακόμη και αρκετά νωρίς δε μπορούν να σου δώσουν τέτοιες. Βέβαια όχι στην έκταση που συναντούσε κανείς στα ταχύπλοα της ΝΕΛ, τουλάχιστον στη γραμμή προς Χίο-Μυτιλήνη.

aris A
10-07-2008, 15:15
kai den eisai o monos file m ego kai h oikogeneia m ton septemri tou 2006 gyrnousame apo mitilini me to NISSOS MYKONOS kai oi upeythinoi tou ploiou den mikan ston kopo na mas deiksoun pou kathomaste me apotelesma o kosmos n kathete opou thelei. otan ftasame xio mas shkosan kapoioi giati to eisitirio tous egrafe ti thesi pou kathomastan meta egine to alaloum sto telos mas evalan se kati kanapedakia dipla stin trapezaria

2nd mate
10-07-2008, 15:47
επειδη μου εχει συμβη και σε εμενα κατι αναλογο μεσα σε Αιολο, η εξηγηση που μου εδωσε η εταιρεια ηταν οτι το συστημα κρατησεων ξεκινα και σαρωνει τα διαθεσιμα καθισματα απο το μικροτερο νουμερο προς το μεγαλυτερο και δινει τα πρωτα διαθεσημα αναλογα με τον αριθμο που εχει ζητησει ο επιβατης.Αν ομως πεσει μια κρατημενη θεση η ακυρωθει μια τοτε το συστημα "συνανταει" πρωτα το νουμερο της θεσης που εχει ακυρωθει, το δινει στον χρηστη και κατοπιν συνεχιζει να σαρωνει μεχρι να βρει το επομενο διαθεσημο. Για να το πω και με παραδειγμα αν εχουν πουληθει τα καθισματα απο 1000-1100 και ακυρωθει η θεση 1050 τοτε αν παει μια οικογενεια 4 ατομων να ζητησει θεσεις το συστημα δινει το 1050 και απο εκει και περα το 1101,1102,1103. Πιστευω οτι κατι αναλογο συμβαινει και στην HELLENIC.

sylver23
10-07-2008, 15:52
τα νουμερα ομως φαινονται κ απο οτι ξερω μπορεις να διαλεξει ο πρακτορας.πχ απο 1000 εως 1004.παντως κ στον πηγασσο γινονταν πανικος με αυτα ,οχι λογο πρακτορα ,αλλα η αριθμιση ηταν ταλε κουαλε.εγω πηγαινα ,εβλεπα οτι η θεση μου ηταν πιασμενη κ οπως παντα την εβγαζα καταστρωμα.δεν μπορω να κατσω σε αεροπορικο με τπτ.οχι επειδη δεν ειναι ανετο ,αλλα ας κατσι καποιος αλλος που εκλεισε καταστρωμα κ θελει θεση αφου εγω ετσι κ αλλιως βολταρω συνεχεια

cmitsos
10-07-2008, 20:07
Το σύστημα των πρακτορείων δίνει αυτή τη δυνατότητα έκδοσης εισιτηρίων για δρομολόγιο του οποίου η ώρα αναχώρησης έχει περάσει, ώστε σε περιπτώσεις που ένα πλοίο έχει καθυστέρηση, να μπορούν να εκδοθούν εισιτήρια.
Συνεπώς φυσικά και το λάθος είναι της υπαλλήλου, αλλά όταν κάποιος βγάζει εκατοντάδες εισιτήρια σε μια μέρα, μπορεί να γίνουν και λάθη. Για εμάς όμως που ταξιδεύουμε, το κάθε εισιτήριο είναι μοναδικό!!!!

πολύ σωστά τι του την πέφτετε του φίλου μας? εγω τι να πώ που την συμπαθούσα μεχρι την αλλαγή της ιδιοκτησιας...

dimitris
10-07-2008, 23:19
παντος το ιδιο ειχα αντιμετωπισει την τελευταια χρονια του ως Εξπρες Αθηνα σε επιστροφη μου απο την Ναξο... εγω στη δυση και η γυναικα μου στην ανατολη...:p ευτυχως απαλαχτηκα απο εκεινη στο ταξιδι αυτο:p...ευτυχως τα βρηκαμε οι επιβατες μεταξυ μας ηθελα να πω...

cmitsos
11-07-2008, 00:18
xaxaxa ρε μήτσο ώραιος !! χαχαχα:D

iletal1
11-07-2008, 08:39
Τα εισιτήρια τα έβγαλες απο την εταιρία ή απο κάποιο πρακτορείο; γιατι πολλά πρακτορεία για να μην καθηστερουν έχουν επιλέξει την αυτόματη επιλογη θέσεων στο σύστημα και ετσι το σύστημα επιλέγει 4 τυχέεσ θέσεις. αυτο γίνετε σε όλα τα ταχύπλοα και όχι μονο στην HSW, για να μην κατηγορούμε άδικα.
τα έβγαλα από την εταιρεία στον Πειραιά.

Markos
14-07-2008, 10:05
Aπο marinews.gr:

Στο προσεχές ΔΣ των Μινωϊκών θα συζητηθεί και το θέμα με την HSW. Πιο συγκεκριμένα, αν θα πουλήσουν και σε ποιά τιμή το μετοχικό πακέτο που έχουν στην HSW οι ηρακλειώτες, το 33,3%.
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Εμανουέλελ Γκριμάλντι έχει συμφωνήσει με τον Γιάννη Σ.Βαρδινογιάννη να πουλήσει σε αυτόν το 33,.3% που έχουν οι Μινωϊκές στην HSW.
«Είναι απόφαση του ΔΣ των Μινωϊκών. Το θέμα θα συζητηθεί στα επόμενα Διοικητικά συμβούλια» δηλώνει όποτε ερωτάται ο Αντ.Μανιαδάκης.
Πάντως στις Μινωϊκές δεν είναι ευχαριστημένοι όπως έχει τώρα η κατάσταση , με τη Sea Star, συμφερόντων Βαρδινογιάννη να έχει πάνω από 35% και να κάνει εκείνη το κουμάντο.

kastro
16-07-2008, 23:40
Ξέρετε τι πρόσεξα στο forum ότι δεν έχουμε θέμα express pegasus γιατί ήθελα να γράψω ότι το πλοίο είναι λίγο μικρό για να καλύψει τις ανάγκες των κυκλάδων για να αντικαταστίσει το Μυρτιδιώτισα στα Κύθηρα δεν είναι καθόλου άσχημο.

STRATHGOS
17-07-2008, 01:29
Ξέρετε τι πρόσεξα στο forum ότι δεν έχουμε θέμα express pegasus γιατί ήθελα να γράψω ότι το πλοίο είναι λίγο μικρό για να καλύψει τις ανάγκες των κυκλάδων για να αντικαταστίσει το Μυρτιδιώτισα στα Κύθηρα δεν είναι καθόλου άσχημο.
Nai kai ligo paleo 8a elega!!! nai prepi na ine ontos mikro

Leo
17-07-2008, 06:53

Φυσικά και έχουμε θέμα για το Εξπρές Πήγασος φίλε kastro, είναι εδώ (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=865&page=18&highlight=%D0%DE%E3%E1%F3%EF%F2)
Απλά χρειάζεται λίγο περισσότερο ψάξιμο με την Πρώτη ή την δεύτερη λέξη του ονόματος του πλοίου. Ενίοτε χρειάζεται και να το ψάξεις με την σε λατινικούς χαρακτήρες γραφή του ονόματος :D.

cmitsos
17-07-2008, 17:09
μην δώσετε το 33 % οχι θα γίνει τεράστιο μονοπώλιο...δε νομίζω ο ιταλός να τα δώσει έτσι

perseus
27-07-2008, 17:33
μια ερώτηση....
η HSW έχει αγοράσει μετοχές της ANEK ?

marsant
27-07-2008, 22:22
Νομιζω το αντιθετο εχει γινει χωρις να ειμαι σιγουρος.Δηλαδη η Ανεκ να εχει αγορασει μετοχες απο την Hsw.Oι πιο ειδικοι θα μας διαφωτισουν.

perseus
27-07-2008, 22:48
Νομιζω το αντιθετο εχει γινει χωρις να ειμαι σιγουρος.Δηλαδη η Ανεκ να εχει αγορασει μετοχες απο την Hsw.Oι πιο ειδικοι θα μας διαφωτισουν.
τό λέω αυτό γιατί η HSW αγόρασε πρώτη το Αριάδνη και αφού το μετασκεύασε και το λειτούργησε για λίγο χρόνο, δώθηκε στην ΑΝΕΚ (είχα ακούσει ότι η ΑΝΕΚ είχε οικονομικά προβλήματα....), συνεργασία στα δρομολόγια της Κρήτης......

marioskef
27-07-2008, 22:58
None of the above...
Η Sea Star η οποία φαινομενικά ελέγχεται από τον Βαρδινογιάννη (αν και προσωπικά δεν ξέρω αν εχει την οικονομική επιφάνεια να ελέγχει το ποσοστό που του προσάπτεται) ελέγχει την ΑΝΕΚ και την HSW κατέχοντας το 1/3 περίπου των μετοχών κάθε εταιρείας...
Το Αριαδνη ανήκει στην HSW και στην παρούσα συγκυρία ναυλώνεται στην ANEK. Το μέλλον του ομως είναι υπό συζήτηση

perseus
27-07-2008, 23:08
None of the above...
Η Sea Star η οποία φαινομενικά ελέγχεται από τον Βαρδινογιάννη (αν και προσωπικά δεν ξέρω αν εχει την οικονομική επιφάνεια να ελέγχει το ποσοστό που του προσάπτεται) ελέγχει την ΑΝΕΚ και την HSW κατέχοντας το 1/3 περίπου των μετοχών κάθε εταιρείας...
Το Αριαδνη ανήκει στην HSW και στην παρούσα συγκυρία ναυλώνεται στην ANEK. Το μέλλον του ομως είναι υπό συζήτηση
πάντως από ότι είδα το Αριάδνη μετά την HSW και πριν την ΑΝΕΚ πήγε και στις Μινωικές Γραμμές ????

dimitris
27-07-2008, 23:15
Ναι γιατι πριν πουλησουν η οικογενεια Λασκαριδη στην SEA STAR κυριος μετοχος στην HSW ηταν η ΜΙΝΟΑΝ.

marioskef
27-07-2008, 23:33
H Minoan εξακολουθεί να είναι μέτοχος στην hsw και μάλιστα με ποσοστό παρόμοιο της Sea Star. Απλώς οι συγκυρίες είναι τέτοιες που κουμάντο κανει η Seastar...
Προφανώς οι πληροφορίες σου είναι από το Σουηδό, και προφανώς από τα λεγόμενα σου Σουηδικά δεν γνωρίζεις... ούτε και εγώ άλλωστε...
Εκεί λοιπόν λέει-φαντάζομαι οτι ήταν ναυλωμένο στις Μινωικές στις γραμμές της Αδριατικής, γεγονός βέβαια που έχει καταγραφεί στις σελίδες αυτού του thread....

marsant
29-07-2008, 17:23
Με απλα λογια δηλαδη γινεται το ''ελα να δεις'':D

manolis m.
01-08-2008, 15:32
mmmm...oloi gia enan kai o enas gia tin parti tou...

cmitsos
01-08-2008, 15:58
να πώ πάλι κρίμα για αυτή την εταιρεία...:(

Haddock
01-08-2008, 19:51
Για ποιο λόγο κρίμα?? :confused:

GeoSea
04-08-2008, 11:47
Αλλάζω λίγο το θέμα που αναφέρεστε για τη μετοχική σύνθεση της εταιρείας και θα αναφερθώ στα εισιτήρια των αυτοκινήτων που χρεώνει η Hellenic Seaways.

Πιο συγκεκριμένα, στην αυστηρότητα που επιδεικνύει στη χρέωση των Jeep άνω των 4.25μ με εισιτήριο ακριβότερο από το απλό των αυτοκινήτων (δε μιλάω για Cayenne, αλλά για RAV4), ενώ οι άλλες εταιρείες που είχα πρόσφατα ταξιδέψει δε δίνουν σημασία σε αυτό. Είχε κανείς άλλος ανάλογη εμπειρία;

Leo
04-08-2008, 12:56
Η πολιτική αυτή υπήρχε και απο την προηγούμενη διαχείρηση ή είναι προϊόν της νέας?

GeoSea
04-08-2008, 13:05
Πέρυσι που είχα ταξιδέψει για Ίο με HighSpeed δεν με είχαν ενοχλήσει να πληρώσω παραπάνω. Φέτος που πήγα Ρέθυμνο μου είπαν πως είναι πολιτική της εταιρείας...

marsant
04-08-2008, 13:53
Και σε μενα φετος που ταξιδεψα με το HIGHSPEED5 για Σαντορινη οταν εκοβα το εισητηριο για το αμαξι με ρωταγανε τα μετρα λες και εχω νταλικα.Καινουργια συστηματα αυτα παλι.Σιγα μην καθομαι να μετραω ποσα μετρα ειναι το αμαξι.Τους ειπα κανονικο Ι.Χ και τελειωσε η ιστορια(VW Golf tsi εχω).

sylver23
04-08-2008, 14:00
πλεον τα αυτοκινητα εχουν την ταση να τα βγαζουν πιο μεγαλα.πχ ενα ιχ της μικρης κατηγοριας ειναι 4 μετρα.οσο σχεδον το αυτοκινητο μου που ειναι σενταν (του 92')κ ανηκει στην μεσαια.αρα βρηκαν τροπο να τα παιρνουν απο την πλειοψηφια.
επισης με την ευκαιρια να αναφερω ενα αλλο κουλο.ο πατερας μου εχει 1 φορτηγακι κλουβα το οποιο ειναι ακριβως 4 μετρα.καθε φορα τον υποχρεωνουν να πληρωνει οσο οι νταλικες (το μετρο).μονο η ga κανει τα στραβα ματια.η hellenic k h kallisti οχι.το θεμα ειναι οτι νε μεν ειναι επαγγελματικο αλλα ειναι μονο 4 μετρα κ επισης ειναι κ κοντο σε υψος κ χωραει κ στα παταρια.κ βλεπεις να μπαινουν κατι bmw k mercedes 6αμετρες κ να πληρωνουν οσο τα αλλα ιχ

Giorgos_D
04-08-2008, 14:14
Το ποσοστό που κατειχε ο Λασκαρίδης σην HSW το αγόρασε η Sea Star (νομιζω έτσι λεγεται η εταιρία) του Γιάννη Βαρδινογιάννη (γιος του συγχωρεμενου Σήφη - ψυχή για πολλά χρόνια της ΑΝΕΚ), ο οποιος ειναι και μεγαλομετοχος στην ΑΝΕΚ. Και μετά τις πρόσφατες εκλογές στην Hellenic, ψηφίστηκε πρόεδρος της (μετά την αποχώρηση του Μακη του Στρίντζη)

gvaggelas
06-08-2008, 03:54
Επίσης η εταιρεία χρεώνει χαμηλότερη τιμή (κατά 30%) για αυτοκίνητα κάτω των 3,7 μ.

Trakman
29-08-2008, 18:45
Στο τελευταίο τεύχος του Εφοπλιστή (τεύχος Σεπτεμβρίου) γράφει στο ΝΩΕ EXPRESS:

"Sea Star Capital
...και άντε ξανά μανά να φωτογραφίζουμε από την αρχή όλα τα καράβια του στόλου με τη νέα επωνυμία. Όλα μας τα λεφτά στους φωτογράφους τα έχουμε δώσει από την εποχή της MFD μέχρι σήμερα!"

Στην HSW δεν αναφέρεται? Πάει για αλλαγή σινιάλων πάλι?:confused:

.voyager
29-08-2008, 18:57
Ίσως εννοεί αυτά που θα περάσουν στην ΑΝΕΚ, πχ. την Αριάδνη. Όχι αλλαγή γενικότερη της επωνυμίας της HSW.
Παρεμπιπτόντως, τί ανάγκη έχει ο Εφοπλιστής? Αφού δημοσιεύει και φώτος από αναγνώστες (δεν αναφέρομαι στο μέρος των αναγνωστών), οπότε μπορεί να βολευτεί και με αυτές... :?

scoufgian
31-08-2008, 15:46
μικρο και μεγαλο αδελφακι της οικογενειας.......
13914

laz94
01-09-2008, 16:13
μικρο και μεγαλο αδελφακι της οικογενειας.......
13914
Ωραίος ο scoufgian

eliasaslan
01-09-2008, 17:55
πολύ καλό το σημείο, μπράβο στο scoufgian

FLYING CAT 2
05-09-2008, 13:32
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΜΕ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2005?

vinman
08-09-2008, 17:01
Εκτός απο το δικό μου αρχείο που έχει ακόμα δεκάδες παράγματα να δούμε,απο σήμερα έχω στην κατοχή μου και το εξαιρετικά σπάνιο αρχείο ενός πολύ καλού φίλου (και τον ευχαριστώ πάρα πολύ για την τιμή που μου έκανε)...
Απο αυτό το αρχείο θα ήθελα να δούμε τρία παλαιότερων ετών διαφορετικά αυτοκόλλητα της σημερινής hsw....
Αφιερωμένα εξαιρετικά στον πολύ καλό μου φίλο...και σε όλο το forum του Ναυτιλία...

15299

vinman
08-09-2008, 21:14
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΜΕ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2005?

Φίλε Flying cat 2,μιας και δεν μας διευκρινίζεις πια δρομολόγια του '05 ζητάς πάρε σκαναρισμένο όλο το έντυπο του 2005...και καλό σου ταξίδι..:D

15372

15373

15374

15375

FLYING CAT 2
09-09-2008, 13:36
1000 EYXAΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

FLYING CAT 2
12-09-2008, 20:03
KΑΛΑ, ΦΕΤΟΣ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΤΑΧΥΠΛΟΩΝ ΤΗΣ HSW ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ 29.09.08?:confused:Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!

jvrou
14-09-2008, 13:20
KΑΛΑ, ΦΕΤΟΣ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΤΑΧΥΠΛΟΩΝ ΤΗΣ HSW ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ 29.09.08?:confused:Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!

Η εταιρία είχε μεγάλες ζημίες και δεν νομίζω να την συμφέρει να τα κρατήσει για πολύ καιρό ακόμα. Εδώ μέχρι και η minoan lines σκέφτεται πως ίσως να πουλήσει τις μετοχές που έχει καθώς δεν την συμφέρει η διατήριση τους.

MYTILENE
30-09-2008, 11:34
Μαθαίνω-ακούω οτι η εταιρεία ζήτησε τροποποίηση δρομολογιών του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ -πάλι- και ζητάει:Αναχώρηση 18:00 από Πειραιά για Σύρο-Μύκονο-Χίο-Μυτιλήνη και άφιξη 04:00:rolleyes::rolleyes:!!!!Αναχώρηση από Μυτιλήνη για Πειραιά μέσω των παραπάνω λιμένων στις.......07:00:confused::rolleyes:!!!!Τα σχόλια δικά σας .
ΥΓ:Επαναλαμβάνω οτι ακόμη δεν είναι τπτ σίγουρο

KABODETHS
30-09-2008, 12:08
Kai to MYKONOS......... PARO-NAXO-IKARIA-SAMO

Η επίθεση μόλις ξεκίνησε

manou
30-09-2008, 12:19
καλημερα!! μια ερωηση!! το Αριαδνη δεν μπορει να μπει στην θεση του Ν.Μυκονος???
ή δεν θα αξιζε τον κοπο??

dimitris
30-09-2008, 12:22
το βλεπω λιγο δυσκολο να μπει σε καποια απο τα λιμανια της γραμμης (π.χ Καρλοβασι)

kastro
30-09-2008, 12:23
καλημερα!! μια ερωηση!! το Αριαδνη δεν μπορει να μπει στην θεση του Ν.Μυκονος???
ή δεν θα αξιζε τον κοπο??

Για Ικαρία-Σάμο σίγουρα δεν αξίζει.

cpt_Hiotis
30-09-2008, 13:00
Μαθαίνω-ακούω οτι η εταιρεία ζήτησε τροποποίηση δρομολογιών του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ -πάλι- και ζητάει:Αναχώρηση 18:00 από Πειραιά για Σύρο-Μύκονο-Χίο-Μυτιλήνη και άφιξη 04:00:rolleyes::rolleyes:!!!!Αναχώρηση από Μυτιλήνη για Πειραιά μέσω των παραπάνω λιμένων στις.......07:00:confused::rolleyes:!!!!Τα σχόλια δικά σας .
ΥΓ:Επαναλαμβάνω οτι ακόμη δεν είναι τπτ σίγουρο

Όπα, όπα... Άφιξη στις 4.00 που; Στην Μυτιλήνη ή στην Χίο; Γιατί 4.00 άφιξη στην Μυτιλήνη δεν μου ακούγεται και τόσο εφικτό.... Μήπως να μας έβαζαν την Αριαδνή Πειραιά - Μεστά - Μυτιλήνη;

MYTILENE
30-09-2008, 13:20
Κοίτα αν άκουσα καλά Μυτιλήνη μου είπανε αλλά ίσως είναι πολύ αισιόδοξοι!!!Υπολόγισε πως όταν πήγε Τήνο έκανε μια ώρα παραπάνω το ταξίδι του,οπότε αν είναι έτσι -χονδρικά- υπολογίζω να έρχεται Μυτιλήνη γύρω στις 06:30 .

sylver23
30-09-2008, 18:21
ή δεν θα αξιζε τον κοπο??το αριαδνη δεν μπαινει ουτε ευδηλο ,(ουτε αγιο)ουτε καρλοβασι.μιλαμε για ολοκληρο θηριο.περα απο αυτο και να εμπαινε ,ολο αυτο το γκαραζ τι να το κανουμε στην ικαροσαμια???

dimitris!
01-10-2008, 13:14
Και η Χίος -Μυτιλήνη δε θα σήκωνε σαν κίνηση νομίζω την Αριάδνη (ανεξαρτήτως λιμάνιου) μόνο 10 μέρες το καλοκαίρι θα γέμιζε και αν.

cpt_Hiotis
02-10-2008, 14:08
Μετά τις πρόσφατες εξελίξεις και επειδή αν το συνεχίσει έτσι η ΝΕΛ σύντομα θα φύγει από τη γραμμή. Τι νομίζεται θα υπήρχε εμπορικό ενδιαφέρον για δρομολόγια από Αριάδνη/Λατώ ή μόνο Αριάδνη στο τμήμα Πειραιάς - Μεστά - Μυτιλήνη και Νήσος Χίος Πειραιάς - Σύρος - Μύκονος - Χίος - Μυτιλήνη; Αυτή την στιγμή, πάντως, η γραμμή έχει δύο προσεγγίσεις και ενίοτε και τρεις ημερησίως (Νήσος Χίος/Μυτιλήνη ή Νήσος Χίος/ Λισσός/Ταξιάρχης).

moutsokwstas
03-10-2008, 20:27
ολα αυτα που γραφονται καλα ειναι, αλλα δεν καταλαβαινω τι δουλεια εχουν τα μεστα με συνδεση απο πειραια. σαν να μου λετε πειραιας-σιγρι λεσβου. τα μεστα για συνδεση απο ραφηνα-λαυριο ειναι, επειδη ειναι πιο κοντα. ειδικα για τα μεστα στη χιο, χρονια το ακουω αλλα γραμμη δεν βλεπω και βαπορι. σκεφτητε το και απο οικονομικης αποψεως. οταν φτασει ο προαστιακος στο λαυριο και λειτουργησει κανονικα το λιμανι του λαυριου, ισως τοτε να λειτουργησει και το λιμανι των μεστων.

Markos
12-10-2008, 09:40
Oλη η παρεα highspeed μαζεμενη στo Πειραια!! Απο το virtual earth
19774

gvaggelas
12-10-2008, 11:53
ολα αυτα που γραφονται καλα ειναι, αλλα δεν καταλαβαινω τι δουλεια εχουν τα μεστα με συνδεση απο πειραια. σαν να μου λετε πειραιας-σιγρι λεσβου. τα μεστα για συνδεση απο ραφηνα-λαυριο ειναι, επειδη ειναι πιο κοντα. ειδικα για τα μεστα στη χιο, χρονια το ακουω αλλα γραμμη δεν βλεπω και βαπορι. σκεφτητε το και απο οικονομικης αποψεως. οταν φτασει ο προαστιακος στο λαυριο και λειτουργησει κανονικα το λιμανι του λαυριου, ισως τοτε να λειτουργησει και το λιμανι των μεστων.

Πάντως τον τελευταίο χρόνο πραγματοποιούνται έργα στο συγκεκριμένο λιμάνι (κόστος περίπου 15 εκ €) οπότε για να υπάρχουν έργα κάτι θα έχουν στο μυαλό τους.

kastro
12-10-2008, 13:56
Το Hihgspeed 4 τον τελευταίο καιρό είναι δεμένο στον Πειραιά ενώ το 5 έχει κάνει αρκετά δρομολόγια.

panthiras1
12-10-2008, 16:08
Από markos:Oλη η παρεα highspeed μαζεμενη στo Πειραια!! Απο το virtual earth

Εγώ γιατί δεν μπορώ να πετύχω τέτοια εικόνα;

Leo
12-10-2008, 16:23
Πλησιάζει ο καιρός που θα μπορέσεις. Η 31 Οκρωβρίου έρχεται.... και μετά ναααααααα φωτογραφίες :D

cpt_Hiotis
12-10-2008, 17:10
Πάντως τον τελευταίο χρόνο πραγματοποιούνται έργα στο συγκεκριμένο λιμάνι (κόστος περίπου 15 εκ €) οπότε για να υπάρχουν έργα κάτι θα έχουν στο μυαλό τους.

Τα έργα που γίνονται στα Μεστά είναι συγχρηματοδοτούμενα από την ΕΕ και εάν θυμάμαι καλά το λιμάνι θα αποκτήσει βάθος 12 μέτρα, και προβλήτες στις οποίες θα μπορούν άνετα να φιλοξενηθούν πλοία μεγάλου μεγέθους (200 μέτρα), συνεπώς, όταν με το καλό ολοκληρωθεί θα είναι το πιο σύγχρονο λιμάνι του Νομού Χίου και εκεί βασίστηκα και έκανα αυτή την ερώτηση...

Haddock
13-10-2008, 07:40
Ο Μάριος Βουτσινός σε σημερινό άρθρο στην Κοινή Γνώμη μας ενημερώνει για τις επικείμενες αλλαγές στα δρομολόγια της Hellenic:

Η εταιρία έχει ζητήσει από το ΥΕΝΑΝΠ, να μεταφερθεί το Νήσος Μύκονος στη γραμμή Πάρου-Νάξου-Σάμου-Ικαρίας και να δρομολογηθεί το Νήσος Χίος στη γραμμή Σύρου-Χίου-Μυτιλήνης με πέντε δρομολόγια την εβδομάδα. Οι συγκεκριμένες αλλαγές, θα γίνουν άμεσα.

Εν τω μεταξύ, στο τέλος Οκτωβρίου, θα σταματήσουν τα δρομολόγια των ταχύπλοων High Speed, που όπως κάθε χρόνο, έτσι και τον φετινό χειμώνα, θα μείνουν σε ακινησία. Είναι κάτι το οποίο αποτελεί πλήγμα για τις Κυκλάδες, αφού ο περισσότερος κόσμος πιστεύει, πως η εταιρία θα μπορούσε να κρατήσει τα ταχύπλοα στις γραμμές- έστω τα Σαββατοκύριακα- και κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Το Νήσος Χίος, θα μπει στη γραμμή Σύρου-Χίου-Μυτιλήνης, δοκιμαστικά για έναν περίπου μήνα και εφόσον η γραμμή κριθεί προσοδοφόρα, η εταιρία θα την διατηρήσει καθ' όλη τη διάρκεια της χειμερινής περιόδου. Βέβαια, αυτούς τους πειραματισμούς, δεν τους βλέπει με καλό μάτι το επιβατικό κοινό, το οποίο απαιτεί συνέπεια από τις εταιρίες, όπως για παράδειγμα, τη συνέπεια που δείχνει τόσα χρόνια η Blue Star Ferries.

Leo
13-10-2008, 07:58
Λίγο "άρες μάρες κουκουνάρες" βρίσκω αυτό το δρομολόγιο Σύρος, Χίος και Μυτιλήνη. Κατά την δική μου άποψη δεν θα πιάσει, γιατί κανένας απο τους νησιώτες των μεγάλων νησιών, δεν θα πάει να θαλασσοδέρνεται για να πάει στον ποροορισμό του. Προφανώς η εταιρεία δεν θέλει να χάσει την πελατεία της απο την Σύρο (αφού το Νήσος Μύκονος, που είχε κόσμο για Σύρο, δεν θα προσεγγίζει πλέον εκεί). Μου κάνει όμως λίγο αφθαίρετο πάμε και αν δεν πιάσουμε τα παρτάμε.... (within a month) :rolleyes:.

vinman
13-10-2008, 08:02
....Μου κάνει όμως λίγο αφθαίρετο πάμε και αν δεν πιάσουμε τα παρτάμε.... (within a month) :rolleyes:.

Kαι τι δεν είναι αυθαίρετο Leo τα τελευταία χρόνια στην ακτοπλοία??
Ο καθένας κάνει ότι θέλει,και οι αρμόδιοι απλά κοιτάνε ανήμποροι να αντιδράσουν ως όφειλαν...
Πολλοί πιστεύουν ότι είμαστε στο χειρότερο σημείο φέτος απο άποψη δρομολογίων...
Εγώ πιστεύω ότι τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα...

Leo
13-10-2008, 08:13
Ελπίζω φίλε Μάνο να μην εννοείς ότι θα πηγαίνουμε Σύρο μέσω Μυτιλήνης και Χίου...:???:

vinman
13-10-2008, 08:44
Ελπίζω φίλε Μάνο να μην εννοείς ότι θα πηγαίνουμε Σύρο μέσω Μυτιλήνης και Χίου...:???:

Γενικότερα μιλάω φίλε Leo...αν και ποτέ δεν ξέρεις...
Μην ξεχνάς τι έχουν δεί ολονών τα ματάκια μας τα τελευταία χρόνια...
Τίποτα πια δεν θα μου κάνει εντύπωση...
Αν δεν υπάρξει σωστό πλάισιο και σχεδιασμός όλα θα είναι στον αέρα συνεχώς...
Και την νύφη θα πληρώνουμε πάντα εμείς οι επιβάτες είτε με αυξήσεις στα ναύλα,είτε με την μη ύπαρξη ικανοποιητικού αριθμού δρομολογίων..ή και καθόλου δρομολογίων σε κάποιες περιπτώσεις...

FLYING CAT 2
13-10-2008, 13:04
το καλοκαιρι το δρομολογιο του νησος χιος δεν ηταν να γινει συρος-τηνος-μυκονος-χιος?θα κρατησουν τελικα στο δρομολογιο την μυτιληνη?

jdrs17
15-10-2008, 12:57
Είναι ακατανόητη η τόση τρέλα για την εξυπηρέτηση Νάξου, Παρου. Όπως ήταν τα δρομολόγια και το 2 "Νήσος..." μια χαρά εξυπηρετούσαν τα νησιά.

Τώρα αυτοί που θα θέλουν να πάνε για Σάμο, Ικαρία, και Χίο, Μυτηλήνη καλό είναι να προετοιμάζονται για τις πρώτες πρωινές ωρες.

Και η Χίος -Μυτιλήνη δε θα σήκωνε σαν κίνηση νομίζω την Αριάδνη (ανεξαρτήτως λιμάνιου) μόνο 10 μέρες το καλοκαίρι θα γέμιζε και αν

Επίσης κάτι για την "Αριάδνη". Αν και το έχω ξαναγράψει σε άλλες θ.ενότητες.
Η HELLENIC SEAWAYS αν μπορεί κάπου να στριμώξει το συγκεκριμένο πλοίο είναι μόνο για τα Δωδεκάνησσα. Δεν είναι τυχαίο ότι τα BS-1/2 μόνο για την συγκεκριμενη διαδραμή είναι κατάλληλα.

Πέραν τούτου είναι καλύτερα να το αφήσει ή να το πουλήσει στην ΑΝΕΚ γιατί μόνο οι γραμμές της Κρητης εξυπηρετούν ένα τέτοιο πλοίο.

sylver23
15-10-2008, 19:03
.

Τώρα αυτοί που θα θέλουν να πάνε για Σάμο, Ικαρία, και Χίο, Μυτηλήνη καλό είναι να προετοιμάζονται για τις πρώτες πρωινές ωρες.

αυτο δεν ειναι κατι το οποιο μας χαλαει.εγω το θεωρω και καλυτερο για τον τουριστα. τα ικαριωτικα εφταναν 4 ,5 και 6 το πρωι παλια ,οπως και το μυκονος φετος που στα περισσοτερα δρομολογια εφτανε στις 11 και..οποτε ειναι δυσκολο ο τουριστας να βρει καταλυμα να μεινει (αν και μεταξυ μας πλεον τον αυγουστο δεν βρισκει ετσι κ αλλιως αμα δεν εχει κλεισει)και περα απο αυτο το νησι συγκοινωνια δεν εχει γενικα καλη και μαλιστα τετοια ωρα δεν εχει καθολου.το ιδιο συμβαινει και στην σαμο διοτι το μυκονος εφτανε ξημερωματα.
αυτο που μας πειραζει ειναι οτι πλεον για ικαρια θα θες 8 το λιγοτερο ωρες με το μυκονος μεσω παροναξιας .για σαμο δεν το συζητω......

Speedkiller
15-10-2008, 19:07
Τώρα αυτοί που θα θέλουν να πάνε για Χίο, Μυτηλήνη καλό είναι να προετοιμάζονται για τις πρώτες πρωινές ωρες.

Κατ αρχάς να πω πως έκοψα αυτό το κομμάτι γιατι αυτό θέλω να σχολιάσω!Τώρα επι του θέματος δεν θα ετοιμαστούμε για τις πρώτες πρωινές ώρες αλλά για ΑΝΕΚ-ΝΕΛ η σκέτο ΑΝΕΚ...

sylver23
15-10-2008, 19:19
συμφωνω με speed με μια αλλαγη για ικαρια σαμο οτι θα ετοιμαστουμε για καλλιστη

Markos
22-10-2008, 16:48
Breaking News: Το ΣΑΣ ενέκρινε, κατά πλειοψηφία,τα δρομολόγια των Νήσος Μύκονος και Νήσος Χίος
22/10/2008 http://www.marinews.gr/admin/images/news/HSW-ouranio%20toxo.bmp
Ώρα 17.10 μ.μ.

Τη ρεβάνς πήρε η Hellenic Seaways από την Βlue Star αφού, σύμφωαν με πληροφορίες του Marinews.gr, το Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών, ενέκρινε κατά πλειοψηφία τα αιτήματά της για τροποποιήσεις δρομολογίων των πλοίων Nήσος Χίος και Νήσος Μύκονος. Τα δύο πλοία μπαίνουν σφήνα σε εκείνα της Blue Star στις Κυκλάδες πυροδοτώντας τον ανταγωνισμό. Στις αρχές του καλοκαιριού παρόμοιο αίτημα της HSW είχε απορριφθεί.
Νωρίτερα σήμερα το πρωί όπως δημοσίευσε πρώτο το Marinews, είχαν διασταυρώσει τα ξίφη τους οι εκπρόσωποι των δύο εταιρειών κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης του ΣΑΣ.
Τα δύο πλοία της Hellenic Seaways θα περνάνε τον μεν ε/γ-ο/γ «Χίος» Πειραιά-Σύρο-Τήνο-Μύκονο-Χίο-Μυτιλήνη το δε ε/γ-ο/γ «Μύκονος» Πειραιά-Πάρο-Νάξο-Σάμο-Ικαρία.
Η πλευρά της Blue Star Ferries, μέσω του εκπροσώπου της, Διονύση Θεοδωράτου επεσήμανε ότι η εταιρεία δεν έχει καμία αντίρρηση για τη δρομολόγηση πλοίων αλλά επεσήμανε ότι θέλουν να τηρηθούν οι κανόνες τους ΣΑΣ σύμφωνα με τους οποίους δεν πρέπει να παρεμποδίζονται τα ήδη δρομολογημένα πλοία που έχουν αποδοχή δήλωσης τακτικής δρομολόγησης. Και τα δύο πλοία της HSW, σύμφωνα με την Blue Star πέφτουν πάνω στα πλοία της σε αφιξο-αναχωρήσεις με ταυτόχρονες ώρες.
Η Blue Star υποστηρίζει ότι οι ακτοπλοϊκές επιχειρήσεις υποχρεώνονται να υποβάλουν δρομολόγια για έγκριση εννέα μήνες πριν την έναρξη του δρομολογιακού έτους. Άρα αφού η HSW δεν είχε υποβάλλει τα συγκεκριμένα δρομολόγια μέχρι τέλος Μαρτίου, δεν έχει δικαίωμα να το κάνει τώρα.
Από την πλευρά της η Hellenic SeaWays μέσω του εκπροσώπου της Βασίλη Κάτσαρη, υποστήριξε ότι βάσει της νομοθεσίας στις 31 Μαρτίου ή θα έπρεπε να εγκρίνει όλα τα δρομολόγια είτε να τα απορρίψει. Αφού το ΣΑΣ στις 31 Μαρτίου έδωσε παράταση στην καταβολή δικαιολογητικών, άρα μπορούν να κατατεθούν αιτήσεις για δρομολόγια οποτεδήποτε.

απο marinews.gr

Mitni
22-10-2008, 16:57
Και τα δύο πλοία της HSW, σύμφωνα με την Blue Star πέφτουν πάνω στα πλοία της σε αφιξο-αναχωρήσεις με ταυτόχρονες ώρες.

απο marinews.gr

Καιρός ήτανε να πέφτει κανένα πλοίο πάνω στα δρομολόγια της BSF μήπως και ανεβούνε πάνω από τα 22,7 μίλια

apollo_express
22-10-2008, 17:38
Μήπως ξέρουμε πότε αρχίζει δρομολόγια το "Νήσος Μύκονος" και ποιες ώρες θα είναι;

Speedkiller
22-10-2008, 17:45
τον μεν ε/γ-ο/γ «Χίος» Πειραιά-Σύρο-Τήνο-Μύκονο-Χίο-Μυτιλήνη

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!!Πολύ καλό ήταν...Άντε και πάντα τέτοια...:twisted:

sylver23
22-10-2008, 18:16
«Χίος» Πειραιά-Σύρο-Τήνο-Μύκονο-Χίο-Μυτιλήνη

«Μύκονος» Πειραιά-Πάρο-Νάξο-Σάμο-Ικαρία.

δεν τους αλλαζουν και ονομα????βρε ουστ

Haddock
22-10-2008, 18:21
Το έργο έχει ξαναπαιχτεί με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Η Hellenic είναι πρώτη στον τυχοδιωκτισμό και αρπαχτές δρομολογήσεων. Εγκατέλειψε τις Δυτικές, παράτησε τις Ανατολικές χωρίς συμβατικό, και τώρα την κάνει με ελαφριά πηδηματάκια από το Βόρειο Αιγαίο... Για όσους έχουν παράπονα, το έχω ξαναπεί, δείξτε στην εταιρεία τι σημαίνει ασυνέπεια και "Put Your Money Where Your Mouth Is".

sylver23
22-10-2008, 18:25
να σαι σιγουρος οτι θα τους το δειξουμε...ευτυχως υπαρχουν και αλλοι

gvaggelas
22-10-2008, 18:26
Μ'αρέσει που συζητάγαμε για το Νήσος Χίος δύο εναλλακτικές: α) Πειραιά Σύρο-Χίο-Μυτιλήνη και β) Πειραιά-Τήνο-Μύκονο-Χίο-Μυτιλήνη. Τελικά για να μην μας αφήσουν παραπονεμένους συνδύασαν τα δύο δρομολόγια. Γνωρίζει κανείς ώρες αναχώρησης από Πειραιά και ώρα άφιξης στη Χίο και το αντίστροφο?

MYTILENE
22-10-2008, 19:13
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΣΑΝΕ,ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ.............ΓΕΛΙΑ;););)!!!!!!!!Και θα 'ναι ωραία;)

stefanosp
22-10-2008, 21:11
Αυτό είναι που λένε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο θα το εισπράξουν όμως,είμαι σίγουρος πως ακόμα και οι χιώτες θα τους γυρίσουν τη πλάτη για τους μυτιληνιούς ούτε συζήτηση αφού θα φτάνουν πιο γρήγορα με το μυτιλήνη ωστόσο μου είναι αδύνατο να πιστεψω πως δεν το ξέρουν αυτό στην εταιρεία ίσως είναι ένα πρώτο βήμα πριν εγκαταλήψουν τη γραμμή,πάντως ήθελα να ξερα είναι δυνατον να αφήνουν τη Χιο και Μυτιλήνη δυο τεράστια νησιά με πολύ πλυθησμό και πανεπιστήμια για τα νησάκια των κυκλάδων?

gvaggelas
22-10-2008, 21:20
Πίστεψέ με και εγώ την ίδια απορία έχω.

Speedkiller
22-10-2008, 21:22
Εγώ αυτή τη στιγμή το μόνο κίνητρο που βλέπω είναι να μπουν στο μάτι της Blue Star και μόνο...Δεν βλέπω άλλο λόγο πραγματικα!

Haddock
22-10-2008, 21:23
Στέφανε, η γραμμή «ψαρονέφρι», όπως λέει ο Leo, έχει ψωμάκι όλο το χρόνο και είναι οικονομική στα πετρέλαια λόγω μικρών αποστάσεων (αφού κόψουν Χίο-Μυτιλήνη). Περί ανευθυνότητας δεν θα κάνω λόγο διότι τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...

dimitris
22-10-2008, 23:56
Καιρός ήτανε να πέφτει κανένα πλοίο πάνω στα δρομολόγια της BSF μήπως και ανεβούνε πάνω από τα 22,7 μίλια

Τα μονα σταθερα στη γραμμη της Παρο-Ναξιας χειμωνα καλοκαιρι μεχρι και 23,1 τουλαχιστον συμφωνα με το syros-observer

Το έργο έχει ξαναπαιχτεί με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Η Hellenic είναι πρώτη στον τυχοδιωκτισμό και αρπαχτές δρομολογήσεων. Εγκατέλειψε τις Δυτικές, παράτησε τις Ανατολικές χωρίς συμβατικό, και τώρα την κάνει με ελαφριά πηδηματάκια από το Βόρειο Αιγαίο... Για όσους έχουν παράπονα, το έχω ξαναπεί, δείξτε στην εταιρεία τι σημαίνει ασυνέπεια και "Put Your Money Where Your Mouth Is".
Συμφωνω απολυτα με τον φιλο paroskayak

NAXOS
23-10-2008, 07:04
Bρε παιδια των Κυκλαδων παιδια αντι να χαιρεστε που μπαινουν στα νησια μας δυο ,ισως τα καλλιτερα πλοια που εχουν ερθη ποτε στις Κυκλαδες, καινουργια γρηγορα και τλπ.τλπ. και επιτελους θα εχουν και τα ΒSF καποιο ανταγωνισμο που σιγουρα θα βγη σε καλο των κατοικων των νησιων μας δειχνετε καποια στενοχωρια και προσπαθειτε σωνη και καλα να εκμηδενισετε τη μεγαλη αλλαγη που θα ερθη στις συγκοινωνιες των Κυκλαδων ? Γιατι?

Leo
23-10-2008, 07:13
Φίλε NAXOS, συμφωνώ μαζί σου για να πάνε τα πλοία στις Κυκλάδες κλπ. Κράτα μικρά καλάθια για τους ανταγωνισμούς όμως? Τους βλέπουμε τι ωραία που τα βρίσκουνε στην Ραφήνα.... 1 Ευρώ διαφορά μεταξύ τους το πολύ ....:o. Δεν ευελπιστώ σε καμιά διαφορά, ούτε ποιοτική ούτε ποστοτική. Σαν επιβάτης μιλάω.. :rolleyes:.

manolis m.
23-10-2008, 08:09
Egw pantws gt vlepw oti ola ginontai re paidi mou gia na meinei moni tis anek stin grammi! I; telos pantwn mazi me tin ''hsw''!

sylver23
23-10-2008, 11:40
Bρε παιδια των Κυκλαδων παιδια αντι να χαιρεστε που μπαινουν στα νησια μας δυο ,ισως τα καλλιτερα πλοια που εχουν ερθη ποτε στις Κυκλαδες, καινουργια γρηγορα και τλπ.τλπ. και επιτελους θα εχουν και τα ΒSF καποιο ανταγωνισμο που σιγουρα θα βγη σε καλο των κατοικων των νησιων μας δειχνετε καποια στενοχωρια και προσπαθειτε σωνη και καλα να εκμηδενισετε τη μεγαλη αλλαγη που θα ερθη στις συγκοινωνιες των Κυκλαδων ? Γιατι?δεν νομιζω οτι τα παιδια των κυκλαδων δεν χαιροντε.τα παιδια βορειοανατολικου αιγαιου δεν χαιρομαστε

Speedkiller
23-10-2008, 12:31
Βασικά Μανώλη δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου...

parianos
23-10-2008, 14:02
Εγω παντως χαιρομαι που θα ερθει συμβατικο πλοιο (Νησος Μυκονος) της hsw στην Παροναξια διοτι δεν μπορω με τα blue star ολο ειναι γεματο συνεχεια και δυσκολευομαι να βρω καθισμα να καθισω και ετσι τωρα θα εχουμε ισορροπια με τον κοσμο, επιτελους....

manolis m.
24-10-2008, 13:20
to mono simperasma pou vgainei einai pws i Hsw kremase tous nisiotes kai pws par ola auta tha plironoun eisitirio akrivo kai tha kanoun se diarkeia to taksidi tou vera pou exei pio ftino eisitirio!

Haddock
29-10-2008, 17:08
Μερικά πράγματα είναι απλά θέμα λογικής, δεν χρειάζονται ούτε πληροφορίες ούτε άκρες. H HSW λειτουργεί εδώ και χρόνια με τον ίδιο τρόπο, προσπαθεί να μαζέψει την κρέμα του καλοκαιριού και το χειμώνα γίνεται λαγός.
Όταν λοιπόν αυτό γίνεται εδώ και χρόνια (και μάλιστα σε καλές χρονιές για την ακτοπλοΐα) δεν χρειάζεται να είναι κανείς μέσα στα πράγματα για να καταλάβει πως το ίδιο θα γίνει και φέτος, μια από τις δυσκολότερες χρονιές για τον κλάδο.

Paralia, there, fixed that for you...

Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη... HSW, ο πρώτος διδάξας στην πολιτική της αφρόκρεμας... [sic]

OLENI
30-10-2008, 09:40
Γιατι μιλάμε για κρέμασμα? Οταν δεν λειτουργεί ο ανταγωνισμός και υπάρχει κρίση γενικότερη, δεν είναι δυνατόν να λειτουργούν έτσι οι ναυτιλικές εταιρείες γενικότερα.

parianos
31-10-2008, 16:27
Η HSW ανακοινωσε σημαντικοτατη μειωση των τιμολογιων της στις γραμμες Χιου-Μυτιληνης και Ικαριας-Σαμου, η οποια φτανει σε ορισμενες κατηγοριες και το 30% εξομοιωνοντας τις τιμες περιπου με αυτες της περυσινης χρονιας.

πηγη: απο το περιοδικο "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ"

Ergis
01-12-2008, 13:42
επιστρεφει λεει ο λασκαριδης στην hsw???????????:confused:γνωριζει κανενας τιποτα;παντως πρεπει να πουμε οτι η ανθιση της εταιριας ηταν επι λασκαριδη οποτε...θα ειναι πολυ ενδιαφερον το ζητημα...

dimitris
05-12-2008, 16:59
Αυτά τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά...

Ε/Γ - Ο/Γ ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ
Ταξιδέψτε για Σύρο, Μύκονο, Χίο Μυτιλήνη
ΑΠΟ 01/12/2008 ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ:
ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ
Από Πειραιά στις 18:30

Ε/Γ - Ο/Γ ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ
Ταξιδέψτε για Πάρο, Νάξο, Ικαρία, Σάμο
ΑΠΟ 01/12/2008 ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ:
ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ – ΤΕΤΑΡΤΗ - ΠΕΜΠΤΗ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – ΣΑΒΒΑΤΟ
Από Πειραιά στις 19:00

Τα νεότερα πλοία της γραμμής αναχωρούν από την Πύλη Ε2 – Ακτή Βασιλειάδη (ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Ο.Λ.Π.: ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΑ ΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑΘΜΟΥ ΗΣΑΠ)
Γνωρίστε τις μοναδικές Υπηρεσίες της Hellenic Seaways:

15 % Έκπτωση Νωρίτερα, Φθηνότερα: Αγοράστε το εισιτήριό σας μέχρι και 15 μέρες πριν το ταξίδι σας και κερδίστε έκπτωση 15%. Ισχύει για περιορισμένο αριθμό εισιτηρίων, απο Τρίτη έως Πέμπτη.
Bonus Miles: Με τη συμπλήρωση 1000 μιλίων κερδίζετε δωρεάν εισιτήρια που αντιστοιχούν στο 10% της αξίας του ναύλου των εισιτηρίων σας. Με τη συμπλήρωση 3.000 μιλίων κερδίζετε αναβάθμιση θέσης (με την προϋπόθεση ύπαρξης διαθεσιμότητας).
Εισιτήριο Πολλαπλών Διαδρομών: Με την αγορά 40 εισιτηρίων κερδίζετε έκπτωση 20%. Με την αγορά 20 εισιτηρίων κερδίζετε έκπτωση 10% επι της ισχύουσας τιμής του εισιτηρίου απλής διαδρομής.
E-Ticket: Όπου κι αν είστε, όλο το 24ωρο, μπορείτε να κρατήσετε θέση και να αγοράσετε το εισιτήριό σας από την ιστοσελίδα μας, στο www.hsw.gr (http://www.hsw.gr/).
24ώρη Τηλεφωνική Αγορά Εισιτηρίων: Όπου κι αν είστε, όλο το 24ωρο, μπορείτε να κρατήσετε θέση και να αγοράσετε το εισιτήριό σας απλά με ένα τηλεφώνημα, στο 210 41 99 000.
Άτοκες Δόσεις: Ευκολίες Πληρωμής σε 4 (άνω των 300 €) ή 6 (άνω των 500 €) άτοκες δόσεις με πιστωτική κάρτα VISA, MASTERCARD ή DINERS. Ισχύει για απλά εισιτήρια και πακέτα εισιτηρίων πολλαπλών διαδρομών.Ευχαριστούμε που επιλέγετε την εταιρεία μας για τα ταξίδια σας. Ευχόμαστε καλές Γιορτές!
Πηγη:HSW

sylver23
05-12-2008, 17:05
ενταξει εισαι απο κυκλαδες το καταλαβαμε....τα μεγαλυτερα γραμματα σε συρο,μυκονο,παρο ναξο δεν χρειαζονταν.....:p:p

Ergis
05-12-2008, 17:07
τις νεες προσεγγισεις προφανως θελει να τονισει...

dimitris
05-12-2008, 17:18
ενταξει εισαι απο κυκλαδες το καταλαβαμε....τα μεγαλυτερα γραμματα σε συρο,μυκονο,παρο ναξο δεν χρειαζονταν.....:p:p
Sylver24 οπως ηρθε το e-mail το ανεβασα δεν φταιω εγω που στην ΠαροΝαξια ειμαστε φιρμες:p:p

sylver23
05-12-2008, 17:43
μπα σου στελνουν και ε μαιλ??δηλ αμα στειλουν σε εμενα θα κανουν με μεγαλα γραμματα το βορειο ανατολικο αιγαιο??:p:p

τσπ.καλα ταξιδια να εχουνε

artmios sintihakis
20-12-2008, 00:05
Καλησπέρα!Τι θα γίνει φετος με την HELLENIC SEAWAYS στην γραμμή Ηρακλείου-Κυκλαδων..θα δρομολογήση κανα HIGHSPEED η θα χρειαστει να κλείσω εισητήριο απο τώρα για να παω στο νησί μου την Σαντορινι τον Ιούλιο....αφού βλέπει τη κίνηση εχει το δρομολόγιο για΄τι αραγε δεν καταβάζει κανα HIGHSPEED?

Leo
20-12-2008, 07:28
Υπάρχει ανταγονισμός, είναι εκεί το Searunner και το MegaJet με δυνατότητα για αυτοκίνητα και τα δυό. Η HSW έχει ένα κομμάτι στο μερίδιο της γραμμής και πάει καλά... Τώρα τι θα γίνει το 2009 θα το δέιξει η άνοιξη. Εϊνα πολύ νωρίς για δρομολόγια του καλοκαιριού τώρα.

artmios sintihakis
20-12-2008, 10:48
Μην ξεχνας όμως οτι το SPEEDRUNNER είναι καθαρα για κρουαζιέρες κ δεν πέρνει οχήματα(πέρσι το καλοκαιρι ηθελα να ταξιδέψω με αυτο κ δεν μπόρεσα),το MEGA JET αμφιβάλω αν το κατεβάσει παλι κατω....το εφτιαξαν?Αν το εφτιαξαν καλως!

ντεμης 13
20-12-2008, 12:19
Μην ξεχνας όμως οτι το SPEEDRUNNER είναι καθαρα για κρουαζιέρες κ δεν πέρνει οχήματα(πέρσι το καλοκαιρι ηθελα να ταξιδέψω με αυτο κ δεν μπόρεσα),το MEGA JET αμφιβάλω αν το κατεβάσει παλι κατω....το εφτιαξαν?Αν το εφτιαξαν καλως!
Συμφωνα με εγκυρες πληροφοριες το Searunner το καλοκαιρι θα κανει και κρουαζιερα και κανονικα δρομολογια. Δεν εχουν καταληξει ακομα τα σε ποια νησια, οποτε φετος θα υπαρξει μεγαλος ανταγωνισμος. Ας περιμενουμε λιγο ακομα τις εξελιξεις.

jdrs17
09-01-2009, 20:28
Ξέρουμε εν τέλει τι θα γίνει με την "Αριάδνη"; Θα παραμείνει στο δυναμικό της HSW, ή θα πάει οριστικά για πώληση προς την ΑΝΕΚ;

Επίσης υπάρχει πιθανότητα να δούμε κανένα τρίτο "ΝΗΣΣΟΣ..." ή γενικά κάποιο νέο σκάφος στο δυναμικό της εταιρίας;

Ergis
09-01-2009, 20:41
κοιτα οσο ηταν οι λασκαριδιδες στο "τιμονι" ειχαν παρει δανειο υψους 500.000.000 για την παραγγελια 2 ακομη καραβιων αγνωστων χαρακτηριστικων εκ των οποιων στο ενα για την πιο συντομη αποπερατοση του προπαραγγηλαν τις μηχανες του.απο την στιγμη που πηρε ο βαρδινογιαννης το ποσοστο τους και εφυγε και ο στριντζης τα σχεδια αυτα εμειναν στα χαρτια αποτι φαινεται...

jdrs17
10-01-2009, 01:33
Απο αντιλαμβάνομαι η αλλαγή ιδιοκτησίας ήταν όχι καλή κατάληξη για την εταιρία.

Κρίμα. Έχω την εντύπωση ότι HSW οτι αυτά τα φαινόμενα δεν προιδεάζουν θετικά για το μέλλον της εταιρίας.

Ουσιαστικά φαίνεται να μην υπάρχει καμιά έννοια του ιδιοκτήτη για την ανάπτυξη της.

Ergis
10-01-2009, 01:41
ακριβως ετσι ειναι φιλε μου δυστυχως...αυτη τη στιγμη κατεχει ο ομιλος γκριμαλτι ενα αδιευκρινιστο απο μενα ποσοστο νομιζω 33% το οποιο δεν τον ενδιαφερει και ο πιο μεγαλος υποψηφιος για την αγορα του ειναι ο κυριος βαρδινογιαννης...ακουστικε οτι οι λασκαριδιδες ενδιαφερθηκαν για το ποσοστο αυτο αλλα τιποτα συγκεκριμενο...μετα λυπης μου πρεπει να σου πω οτι μεχρι τον μαρτιο ο κυριος βαρδινογιαννης θα αποκτησει το ποσοστο αυτο και μεχρι το τελος του χρονου δεν αποκλειεται να δουμε τα καραβια της εταιριας να εχουν πλεον κιτρινο φουγαρο..ελπιζω μονο να μην αφισει στον αερα τα καραβια αυτα και παραμελησει τις γραμμες που απασχολουν καθως ειναι απολυτα συγκεντρωμενος στο θησαυροφιλακιο της γραμμης πειραιας κρητη

hsw
10-01-2009, 15:14
και γιατί να μην ντυθούν τα ανεκόπλοια σε μπλε και κόκκινο και να γίνει το αντίθετο;; πάντως λυπάμαι πάρα πολύ άμα καταλήξει έτσι αυτή η εταιρία, της οποίας είμαι και φανατικός...

Ergis
10-01-2009, 15:19
χαιρομαι που βρηκα συναδελφο....γιατι η ανεκ αγοραζει μετοχες της ελενικ οχι το αναποδο...

sylver23
10-01-2009, 15:20
μου φαινετε αρχιασαμε παλι υποθεσεις χωρις λογο.δεν ειναι στανταρ οτι η hellenic θα πρεπει να ντυθει στα χρωματα της ανεκ και ας παρει ο βαρδινογιαννης αυτο το 33%
περα απο αυτο γιατι να αγορασει αυτο το πακετο και μετα να παραμελισει την εταιρεια (hsw) και τις γραμμες της ?
μην λεμε οτι να ναι

moutsokwstas
10-01-2009, 17:31
δημοσιευμα της εφημεριδας ο κοσμος του επενδυτη σημερα, αναφερει οτι ειτε ο βαρδινογιαννης εχοντας πισω του της sea star, θα πουλησει το μεριδιο του στην hsw και θα αφοσιωθει παραδοσιακα λογω οικογενειακων δεσμων στην ανεκ η, οτι σχεδιαζει την αγορα δυο πλοιων για λογαριασμο της hsw στη γραμμη χιου-μυτιληνης, ωστε να εδραιωσει την παρουσια της εκει η εταιρια.

Ergis
10-01-2009, 18:41
γιουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ υυυυυυυυυυυπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::m rgreen::mrgreen:

Apostolos
10-01-2009, 18:47
Αν το σενάριο είναι υπαρκτό τότε προβλέπω επιστροφή Στρίτζη...

Ergis
10-01-2009, 18:49
μονος;;αυτος συνηθως παει πακετο με τον λασκαριδη.και στην σαος αυτοι οι 2 ηταν να παιξουν...και μην ξεχναμε οτι ο στριντζης εφυγε επειδη ηρθε ο κυριος βαρδινογιαννης λογω διαφορας φιλοσοφιας λεει....

hsw
10-01-2009, 18:55
αυτό σίγουρα ισχύει;;; Γιατί μου φαίνεται πολύ ωραίο για να είναι αληθινό...

FLYING CAT 2
10-01-2009, 21:20
PΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑΤΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΗΓΕ ΠΙΣΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ!ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΤΟ HIGHSPEED 3 ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙ STH ΓΡΑΜΜΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΤΟ FLYING CAT 4 ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ?

Speedkiller
10-01-2009, 21:43
Οπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι...:rolleyes:

Ergis
20-01-2009, 01:14
ας ειμαστε ομως αισιοδοξοι....ισως μετα τις σημερινες εξεληξεις-και μιλω για το πασιφαη-ισως ο ιταλος βαλει επτελους πολητιριο στο 33% του και να μπει μεσα ο λασκαριδης...παντως οχι ο κυριος βαρδινογιαννης...αρκετα πισω μας πηγε το 2008:(:(

despo
20-01-2009, 09:45
Και αφου κάνει (ξανά) την αρπαχτή του να την πουλήσει στον επόμενο ?.

moutsokwstas
20-01-2009, 20:29
κακα τα ψεματα, οι καιροι εχουν αλλαξει. παλαιοτερα μετραγε περισσοτερο και το συναισθηματικο σημειο (αγαπη για τη θαλασσα και τους νησιωτες) τωρα οι περισσοτεροι κοιτανε την αρπαχτη. αλλα με την αρπαχτη δεν πας πας πολυ μακρια ουτε ευημερεις, απλα εγκαταλειπεις καποια στιγμη, ετσι ειναι, δυστυχως.

Ergis
21-01-2009, 00:59
ας ειμαστε αισιοδοξοι παιδια....

plori
22-01-2009, 23:02
Τελικά μετά την άρνηση του Σ.Α.Σ για την 3μηνη δρομολόγηση του HS1 στης Δυτικές τελικά η εταιρεία τι προγραμματισμό κάνει για την συγκεκριμένη γραμμή;:confused:

Ergis
22-01-2009, 23:07
"Σνιφ" "σνιφ" μυριζομαι σαντορινη στην γραμμη...η πηγασο:p:p

plori
22-01-2009, 23:12
"Σνιφ" "σνιφ" μυριζομαι σαντορινη στην γραμμη...η πηγασο:p:p
Μακάρι η οσφρησή σου να βγεί αληθινή........
Καθόλου άσχημα και να πω την αμαρτία........ μου καλύτερα την Πηγασάρα.

Ergis
22-01-2009, 23:17
παντως το χιος δεν το βλεπω να συνεχιζει να πιανει για πολυ ακομα συρο μυκονο...εχεει χαλασει πολυ το ονομα του...επειδη αποτι γνωριζω και εχω διαβασει η εταιρια τα 2 αυτα πλοια τα εχει υποψην της εκτιμω οτι προς οφελος του χιος καποιο απο αυτα τα 2 θα κανει συρο μυκονο ικαρια σαμο το χιος στην χιο μυτηληνη το σαντορινη δυτικες κυκλαδες και το υκονος παροναξια ιο σαντορινη...δεν θα τα αφησει ανενεργα παντως σιγουρα
.....

plori
22-01-2009, 23:29
παντως το χιος δεν το βλεπω να συνεχιζει να πιανει για πολυ ακομα συρο μυκονο...εχεει χαλασει πολυ το ονομα του...επειδη αποτι γνωριζω και εχω διαβασει η εταιρια τα 2 αυτα πλοια τα εχει υποψην της εκτιμω οτι προς οφελος του χιος καποιο απο αυτα τα 2 θα κανει συρο μυκονο ικαρια σαμο το χιος στην χιο μυτηληνη το σαντορινη δυτικες κυκλαδες και το υκονος παροναξια ιο σαντορινη...δεν θα τα αφησει ανενεργα παντως σιγουρα
.....
Για να δούμε τη πρόγραμμα θα ακολουθήσει η εταιρεία και ελπίζω οι τελικές της αποφάσεις να παρθούν σύντομα για τον καλύτερο προγραμματισμό των νησιών ενόψιν του Πάσχα και βέβαια του καλοκαιριού.:confused::confused:

sylver23
23-01-2009, 01:32
μην κανετε πολλα ονειρα γιατι δεν θα βγουν .το μεν πηγασσος μαλλον θα παρει αγονη και το δε σαντορινη για λιγο θα δρομολογηθει στην ελλαδα και μετα θα ναυλωθει
(ξαναλεω μαλλον)

NAXOS
26-01-2009, 18:10
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!!!!! Η HSW ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΟΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΝΑΦΗΣ(μια το χειμωνα και 2 το καλοκαιρι) και στη γραμμη ΜΗΛΟΥ-ΘΗΡΑΣ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΗΓΑΣΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΥΘΗΡΩΝ-ΚΡΗΤΗΣ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΑΞΗΓΗΘΟΥΜΕ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ. ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΗΡΕ ΚΙΟΛΑΣ.
ΑΥΡΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

dimitris
26-01-2009, 18:13
Ενδιαφεροντα αυτα που μας λες!
ξερουμε ομως αν και ποιες αλλες εταιρειες συμετεχουν στις ιδιες γραμμες και περιμενουν?

plori
26-01-2009, 18:16
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!!!!! Η HSW ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΟΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΝΑΦΗΣ(μια το χειμωνα και 2 το καλοκαιρι) και στη γραμμη ΜΗΛΟΥ-ΘΗΡΑΣ,ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΗΓΑΣΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΥΘΗΡΩΝ-ΚΡΗΤΗΣ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΑΞΗΓΗΘΟΥΜΕ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ. ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΗΡΕ ΚΙΟΛΑΣ.
ΑΥΡΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ
Πότε περίπου αναμένονται τα αποτελέσματα;

hsw
26-01-2009, 19:44
να προσθέσω πως ζήτησε η εταιρία δρομολόγηση στις γραμμές Πειραιάς-Πάρος-Νάξος-Ίος-Σίκινος-Φολέγανδρος-Θήρα, Πειραιάς-Κύθνος-Σέριφος-Σίφνος-Μήλος-Φολέγανδρος-Σίκινος-Ίος-Θήρα και Πειραιάς-Κύθνος-Σέριφος-Σίφνος-Κίμωλος-Μήλος. μήπως ξέρει κανένας ποιο πλοίο θα εκτελεί αυτές τις γραμμές; Μόνο το Πήγασος και το Σαντορίνη;;

plori
26-01-2009, 20:21
να προσθέσω πως ζήτησε η εταιρία δρομολόγηση στις γραμμές Πειραιάς-Πάρος-Νάξος-Ίος-Σίκινος-Φολέγανδρος-Θήρα, Πειραιάς-Κύθνος-Σέριφος-Σίφνος-Μήλος-Φολέγανδρος-Σίκινος-Ίος-Θήρα και Πειραιάς-Κύθνος-Σέριφος-Σίφνος-Κίμωλος-Μήλος. μήπως ξέρει κανένας ποιο πλοίο θα εκτελεί αυτές τις γραμμές; Μόνο το Πήγασος και το Σαντορίνη;;
Γιατί ποιό άλλο συμβατικό υπάρχει ;

hsw
26-01-2009, 20:27
δεν ξέρω και γι αυτό ρωτάω... πώς είναι δυνατόν να εκτελούν τρεις μεγάλες γραμμές μόνο 2 πλοία.

plori
26-01-2009, 20:30
δεν ξέρω και γι αυτό ρωτάω... πώς είναι δυνατόν να εκτελούν τρεις μεγάλες γραμμές μόνο 2 πλοία.
Σε περίπτωση που δεν θα είναι καθημερινά δρομολόγια θα βγαίνουν .....υποθέτω.

Vortigern
26-01-2009, 21:21
Λοιπον θα με χαροποιουσε πολυ να εβλεπα ξανα τον Πηγασο στην Σιφνο...αν οχι με VEDOYRIS FERRIES και ασπρο ας το δουμε μπλε και HSW...θα ειναι οτι καλυτερο για τα νησια των δυτικον κυκλαδων.Ενα δρομολογιο το οποιο θα δωσει ζωη σε κατι νησια οπως Φολεγανδρος,Σικινος τα οποια εξηπυρετουνται 2 φορες την εβδομαδα απο το Ρομιλντα.Βεβαια ενωητε πως δν θα με χαλουσε και το Σαντορινακη....αντε επιτελους να σπασουμε λιγο την μονοτονια..Αγιος Γεωργιος και Αγιος Γεωργιος συνεχεια...φτασαμε σε σημειο να τον εχουμε φωτογραφισει απο παντου:p:p...Για σκεφτηται αυτο καλα στο μιαλο σας...Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη-Σαββατο απο Πειραια στις 3 και 7:30 (για το Σαββατο) το Αγιος Γεωργιος και Κυριακη-Τριτη-Πεμτη Πηγασος η Σαντορινη...νομιζω πως κατι τετοιο χρειαζονται οι δυτικες....

stelios
26-01-2009, 21:29
ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΣΑΣ?

Vortigern
26-01-2009, 21:30
ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΣΑΣ?

Συμφωνα με το marinews σε 10 μερες θα ξερουμε...

Ergis
27-01-2009, 00:21
ζητησε και για παρο ναξο ιο σικινο φολεγανδρο θηρα...λετε να ερθουν και απο δω κανενα σαντορινη η μηπως θα γινει καμια μεταδρομολογηση του μυκονος....λεω εγω τωρα...

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
27-01-2009, 08:46
Επιτέλους!!!!! Σε αντίθεση με την προηγούμενη διοίκηση η παρούσα εκδήλωσε ενδιαφέρον και για τις άγονες γραμμές. Άντε να δούμε κι εμείς βαπόρι της προκοπής (μετά από πολλά χρόνια). Οπότε αν πάρει τις γραμμές που ζήτησε , το Σαντορινάκι θα μείνει στα πάτρια εδάφη.

speedrunner
27-01-2009, 13:32
Τι καταπληκτικά νέα είναι αυτα, δεν το πιστεύω. Μακάρι να πάρει τις γραμμές δεν αντέχω άλλο το Ρομίλντα για Φολέγανδρο.

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
27-01-2009, 14:33
Τι καταπληκτικά νέα είναι αυτα, δεν το πιστεύω. Μακάρι να πάρει τις γραμμές δεν αντέχω άλλο το Ρομίλντα για Φολέγανδρο.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Έχουμε μπουχτίσει πια με το Ρομίλντα. Καιρός είναι να μπαίνουμε κι εμείς σε καλύτερα βαπόρια που να κάνουν λιγότερο από 14 ώρες να μας βγάλουν στη Φολέγανδρο.

plori
27-01-2009, 15:16
Συμφωνώ απόλυτα με τους φίλους απο Φολέγανδρο ,οι άνθρωποι μπούχτισαν πια και εαν δεν υπήρχαν τα speedrunner τα καλοκαίρια θα είχαν τεράστιο πρόβλημα όλο τον χρόνο.Τώρα φίλοι μου ας ελπίζουμε ότι οι ταχύτητες στον Πήγασο ή στο Σαντορίνη να είναι αυτές που να μας προσφέρουν ένα αξιοπρεπές ταξίδι , μην αρχίσουν και αυτή τα 16 άρακια και καλή είμαστε γιατί αύτα τα πλοία τουλάχιστόν έχουν ακόμα"δρόμο" αξιοπρεπές.Αλλά να πουμε και "του στραβού το δίκιο" άλλη η πολιτική της εν λόγου εταιρείας.Περιμένουμε με χαρά........

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
27-01-2009, 15:33
Έτσι ακριβώς είναι φίλε Plori. άλλη η πολιτική αυτής της Εταιρείας. Διότι εδώ όντως μιλάμε για Εταιρεία....

jvrou
27-01-2009, 15:33
Και εγώ χάρηκα με την είδηση ότι ζήτησε τις συγκεκριμένες άγονες αλλά κρατώ μικρό καλάθι.. Σιγά μην τα τρέξουν τα καράβια.. Τους μάθαμε πια όλους...

Leo
27-01-2009, 18:57
Και εγώ χάρηκα με την είδηση ότι ζήτησε τις συγκεκριμένες άγονες αλλά κρατώ μικρό καλάθι.. Σιγά μην τα τρέξουν τα καράβια.. Τους μάθαμε πια όλους...

Σωστός και συνετός ο jvrou, έχει φάει πίκρα... και το έχει γράψει κι εδώ

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
27-01-2009, 19:17
Ο καπταν-Αντώνης Μαρινάκης Διευθυντής Ναυτιλιακού πλέον στην HSW στη θέση του Α.Πιτσιλού.

plori
27-01-2009, 20:27
Ο καπταν-Αντώνης Μαρινάκης Διευθυντής Ναυτιλιακού πλέον στην HSW στη θέση του Α.Πιτσιλού.

Καλορίζικος και καλή επιτυχία στο δύσκολο έργο του.

FLYING CAT 2
28-01-2009, 15:41
an paroun tis agones pou theeloun poio ploio tha valoun?e.g-o/g h kanena f/c?

captain 83
28-01-2009, 15:48
ΠΗΓΑΣΟΣ ή ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ σαν ερωτευμένοι πιγκουίνοι........

plori
12-02-2009, 15:28
Σύμφωνα με το site http://http://www.theseanation.gr/news/ferries/to-express-santorini-sti-thesi-toy-samothraki.htm (http://http://www.theseanation.gr/news/ferries/to-express-santorini-sti-thesi-toy-samothraki.htm) κάπως έτσι θα υλοποιηθούν τα άμεσα σχέδια της εταιρείας για τα 2 συμβατικά της πλοία .Τώρα για της άγονες ας περιμένουμε .

stelios
13-02-2009, 00:03
συμφωνα με το http://www.mediashipping.gr/

Μόνο δύο εταιρείες εγκρίθηκαν για τις άγονες γραμμες.

Ο τελευταίος διαγωνισμός για την κάλυψη των αγόνων γραμμών είχε μεγάλη συμμετοχή, ωστόσο, σύμφωνα με πληροφορίες, το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής τελικά εγκρίθηκαν μόνο δύο εταιρείες για την εκτέλεση των αγόνων γραμμών. Η πρώτη εταιρεία είναι η Blue Star Ferries για τις άγονες των Κυκλάδων και των Δωδεκανήσων και η δεύτερη είναι η Λασιθιωτική ΑΝΕ. Οι άλλες εταιρέιες κόπηκαν επειδή δεν είχαν προσομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά, φορολογικά και ασφαλιστική ενημερότητα. Τώρα, η διαδικασία που θα ακολουθηθεί είναι οι απευθείας αναθέσεις στις εταιρείες.
Λογικό είναι τα μισθώματα των άγονων γραμμών με αυτή τη διαδικασία θα είναι μεγαλύτερα και τα χρήματα θα τα εισπράττουν οι εταιρείες πιο εύκολοα και προκαταβολικά. Ή κάνουμε λάθος;

οποτε μαλλον τζαμπα τα ονειρα μας για το σαντορινη και την πηγασαρα μας..:(

speedrunner
13-02-2009, 05:57
Έλεος αυτό είναι πολύ κοροϊδία, είναι δυνατόν να μην ξέρουν οι εταιρίες πια είναι τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να καταθέτουν τους φακέλους χωρίς αυτά...

jvrou
13-02-2009, 15:48
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι ακριβώς σημαίνει για τις άγονες αυτό που λέει ο φίλος stelios?? Σε ποιούς θα γίνει η απευθείας ανάθεση?? με ποια κριτήρια?

FLYING CAT 2
15-02-2009, 00:32
ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΙ
http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=314&showsecondlevel=0

hayabusa
25-02-2009, 23:03
παιδιά, επειδή θα χρειαστεί να ταξιδέψω το πρωί της παρασκευής για πόρο, μπορεί κάποιος να με πληροφορήσεις τι ώρα είναι το πρώτο δρομολόγιο και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με απαγορευτικά κλπ;

Ευχαριστώ :D

dimitris
25-02-2009, 23:16
Το site της HSW (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=80) δινει 9 δρομολογια για Πορο την Παρασκευη και το πρωτο στις 08:00 με το "Απολλων Ελλας" τωρα για τον καιρο σπανια βλεπουμε απαγορευτικο στον Αργωσαρωνικο.;)

hsw
25-02-2009, 23:19
παιδιά, επειδή θα χρειαστεί να ταξιδέψω το πρωί της παρασκευής για πόρο, μπορεί κάποιος να με πληροφορήσεις τι ώρα είναι το πρώτο δρομολόγιο και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με απαγορευτικά κλπ;

Ευχαριστώ :D

τα δρομολόγια την Παρασκευή για Πόρο είναι:
08:00-10:15 με Απόλλων Ελλάς
09:00-10:15 με Flying cat 1
09:00-10:15 με fd
10:00-12:25 με Νεφέλη
13:00-14:00 με fd
13:30-15:45 με Άρτμεμις
17:00-18:00 με fd
17:15-18:30 με Flying cat 1
18:30-20:45 με Απόλλων Ελλάς

σύμφωνα με το open seas και το site της εταιρίας.

όσο για τον καιρό, την Παρασκευή στον Σαρωνικό θα έχει 2-3 μποφόρ.

hayabusa
25-02-2009, 23:25
ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. στις 8 λοιπόν με τον Απόλλωνα, καιρό έχω να ταξιδέψω μαζί του.

πληροφοριακά, οι 2 ώρες και 15 λεπτά δεν είναι λίγες; απ'όσο θυμάμαι από το καλοκαίρι που ταξίδευα εκεί πάλι, τα βαπόρια ήθελαν ενα 2ωρο μέχρι τα Μέθανα και μέχρι τον Πόρο κάπου 2.30 ώρες.

Και μόνο 2-3 μποφόρ, λίγο παραπάνω δε μπορούσε να έχει; ακούνητοι θα πάμε :D

dimitris
25-02-2009, 23:28
Φιλε hayabusa ουτε εμεις να ταξιδευαμε δεν θα βρισκαμε τοσο γρηγορα τα δρομολογια:D;)

hayabusa
25-02-2009, 23:30
τι εννοείς αγαπητέ Δημήτρη;
είναι όντως έτσι οι ώρες τους ή καλά θα κάνω να μην είμαι τόσο αισιόδοξος ; :D

Παναγιώτης
25-02-2009, 23:44
πληροφοριακά, οι 2 ώρες και 15 λεπτά δεν είναι λίγες; απ'όσο θυμάμαι από το καλοκαίρι που ταξίδευα εκεί πάλι, τα βαπόρια ήθελαν ενα 2ωρο μέχρι τα Μέθανα και μέχρι τον Πόρο κάπου 2.30 ώρες.

Λόγικό είναι... 31 ναυτικά μίλια είναι ο Πόρος από τον Πειραιά (κατευθείαν) αν δεν καθυστερήσει σε προηγούμενα λιμάνια τόσο πρέπει να κάνει.

hayabusa
25-02-2009, 23:46
την Παρασκευή το βραδάκι που θα επιστρέψω (μαζί με φωτογραφίκο υλικό) θα το μάθουμε. πάντως πιστεύω ότι το λογικό είναι να μην έχει καθυστέρηση αφού δεν υπάρχει αυξημένη κίνηση αυτές τις ημέρες .

sea world
28-02-2009, 15:38
Fetos me th nea dioikhsh, pote provlepetai na epanadromologhthoun ta Highspeed??
Kserei kaneis:confused:

stelios
28-02-2009, 15:45
Στις 9 Απρίλιου είχανε πει αρχικά, αλλά δεν είναι απολύτως σίγουρο ακομά, ακόμα το σκέφτονται στην Πλατεία Καραισκάκη..

dimitris
28-02-2009, 15:50
Παντως εδω και αρκετες ημερες εχει αρχισει ο καλοπισμος τους μαζεματα βαψιιματα κτλ τα πρωϊνα ειναι αναμενα και τα 5 και δουλευουνε και λογικα θα τα δουμε και δεξαμενη τις επομενες ημερες αν αρχισουν δρομολογια αρχες του Απριλη.

sea world
28-02-2009, 15:51
Στις 9 Απρίλιου είχανε πει αρχικά, αλλά δεν είναι απολύτως σίγουρο ακομά, ακόμα το σκέφτονται στην Πλατεία Καραισκάκη..

Thank you stelios gia thn amesh apanthsh:D

citcoc
28-02-2009, 18:34
Ξερουμε αν θα γινουν τιποτα ανακαταταξεις σε δρομολογια?????

stelios
28-02-2009, 19:02
Θα υπάρχουν περικόπες από ότι ακούγεται..πιο συγκέκριμενα θα κοπούν τα διπλά δρομολόγια των HighSpeed..

moutsokwstas
28-02-2009, 19:46
προφανως, αν δεν υπαρχει και η αναλογη επιβατικη κινηση που να δικαιολογει διπλο δρομολογιο. διαβαζω σημερα στην εφημεριδα ο,τι τα πραγματα εχουν παρει την κατω βολτα στην αδριατικη, ποσο μαλλον εδω οταν θα ξεκινησει και η τουριστικη σεζον οπου θα καταδειξει τι απιδια πιανει ο σακος, δηλαδη απο επιβατικη κινηση.

NAXOS
01-03-2009, 11:11
ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΕΤΟΣ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ .ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΙΩΜΕΝΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΤΑ ΚΥΚΛΙΚΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ 2 ΚΑΙ 3 ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΤΗΝΟ-ΡΑΦΗΝΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ. τΟ ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ "ΜΙΚΡΩΝ" HS ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΗ ΤΟ FC4 ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΡΗΤΗΣ-ΘΗΡΑΣ-ΜΥΚΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟ FC4 ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΠΟΡΑΔΕΣ .εΠΙΣΗΣ ΛΟΓΩ ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ" ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ 17.30 ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ hs για ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ. Τωρα για τη ζημια που δημιουργειται στη ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΩΝ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΥΚΟΝΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑΣ ΔΕΝ ΤΗ ΛΟΓΑΡΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑς. ΟΥΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΥΕΝ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΜΑς ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ CHARTERS ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΜΥΚΟΝΟ. ΑΣ ΕΛΠΙΖΩΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΚΑΛΗΨΗ ΤΟ ΚΕΝΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....ΤΗ ΒΑΨΑΜΕ.

Apostolos
01-03-2009, 11:16
Την ευκαιρία θα την αρπαξει η ΝΕΛ ή καποιο Speedrunner

hsw
01-03-2009, 11:45
κρίμα γιατί τα κυκλικά των δύο μικρών εξυπηρετούσαν πολύ κόσμο... (πέρσι είχα ταξιδέψει μια Κυριακή από Μύκονο για Πάρο το βράδυ και το πλοίο ήταν γεμάτο για Πάρο και μετά για Πειραιά).είναι σίγουρο πως το μύκονος θα φεύγει 17:30; Γιατί είναι η ίδια ώρα με το blue star. πάντως άμα μπει εκείνη την ώρα λογικό να σταματήσουν τα απογευματινά των highspeed. Έτσι κι αλλιώς είναι διαφορά μισής ώρας το ταξίδι.

Ergis
01-03-2009, 12:03
ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΕΤΟΣ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ .ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΙΩΜΕΝΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΤΑ ΚΥΚΛΙΚΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ 2 ΚΑΙ 3 ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΜΥΚΟΝΟ-ΤΗΝΟ-ΡΑΦΗΝΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ. τΟ ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ "ΜΙΚΡΩΝ" HS ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΗ ΤΟ FC4 ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΡΗΤΗΣ-ΘΗΡΑΣ-ΜΥΚΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟ FC4 ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΠΟΡΑΔΕΣ .εΠΙΣΗΣ ΛΟΓΩ ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ" ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ 17.30 ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ hs για ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ. Τωρα για τη ζημια που δημιουργειται στη ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΩΝ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΥΚΟΝΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑΣ ΔΕΝ ΤΗ ΛΟΓΑΡΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑς. ΟΥΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΥΕΝ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΤΟ 50% ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΜΑς ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ CHARTERS ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΜΥΚΟΝΟ. ΑΣ ΕΛΠΙΖΩΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΚΑΛΗΨΗ ΤΟ ΚΕΝΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....ΤΗ ΒΑΨΑΜΕ.

απο τις καλυτερες κινησεις της εταιριας πιστευω ηταν να βαλει το νησσος μυκονος σε αυτη την ωρα.πρεπει επιτελους να χτυπησουμε στα ισα τα μπλου σταρ γιατι δεν γινεται...δεν υπαρχει ικανοποιητικη κινηση.οπως ελπιζω να χτυπησουν και το πρωινο μπλου σταρ.ειναι απιστευτη η διαφορα...γεματο φευγει γεματο ερχεται το μπλου σταρ και ειναι ακομα χειμωνας...οσον αφορα το νησος χιος πιστευω οτι πρεπει να παραμεινει στην γραμμη που ειναι τωρα καθως αναμφηβολα θα εχει πολυ κοσμο...κακα τα ψεματα ομως,οπου και να μπουν τα καραβιια αυτα θα πηγαινοερχονται γεματα..φημολογειται επισης οτι υπαρχει ενα πλοιο υπο αγορα που θα διπλωσει την αριαδνη στα δωδεκανησα συμφωνα με τον εφοπλιστη...για να δουμε....ηταν απαραιτητες κινησεις καθως το αφεντικο την ειχε παραμελησει εντελως την εταιρια....

plori
01-03-2009, 12:07
Για της Δυτικές Κυκλάδες το φέτινο πρόγραμμα της εταιρείας τι προβλέπει;

Ergis
01-03-2009, 12:08
Για της Δυτικές Κυκλάδες το φέτινο πρόγραμμα της εταιρείας τι προβλέπει;

highspeed 1 δαγκωτο...