PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποντοπόρος - Ναυτιλιακές Εταιρείες (Πληροφορίες) (Oceangoing - Shipping Companies)

Σελίδες : 1 [2] 3

efouskayak
12-12-2006, 23:26
Νομίζω γιατι συνεχίζουν να θέλουν δουλειά σε ένα λιμάνι που σιγά σιγά πεθαίνει... (ιδέα για νέο θέμα ;) )

Morgan
13-12-2006, 01:09
Oλη η Ευρωπη εκτος απο την Ελλαδα. Αυτο γιατι?

Εχουμε καμια ιδεα?

giati eksw ginontai ependuseis kai kapios prepei na tis plhrwsei - edw den ginetai tipota ara giati na einai akriva?

Petros
13-12-2006, 10:55
Αρα, οπως σωστα τα λετε μπλεκεται η ποιοτητα του λιμανιου σαν οντοτητα και οι ευκολιες που παρεχει (ή πρεπει να παρεχει), με την ποιοτητα παροχης υπηρεσιων του πρακτορα. Ειναι τωρα που το σκεφτομαι αλληλενδετα αμεσα.

Μου λυσατε μια απορια που ειχα καιρο.

Petros
14-01-2007, 18:44
Επειδη εχω ασχοληθει μονο με πρακτορευση Bulk Carriers και Tankers και για τα Containerships δεν γνωριζω τη διαδικασια (η οποια πρεπει και να διαφερει αρκετα), μπορει καποιος να μας πει τι περιλαμβανεται σε μια proforma containership για να δουμε τις διαφορες?

Morgan
14-01-2007, 22:13
an kai den gnwrizw....se ayth thn fash sigoura doulevoun poly ta symvolaia metaksu owners-agents kai isws kai chrt...se style xrononaylwmenou

Morgan
29-01-2007, 21:44
http://www.agentsone.gr/main/

αλλη δουλεια και αυτη........

panoulis1985
13-04-2007, 14:22
paidia tha borouse kapoios na mou proothisei
ta contact details kapoion naytiliakon
pou briskontai sta boreia prosteia tis athinas(marousi, kifisia,
chalandri etc)????

Eleni
23-05-2007, 10:42
Tsakos Energy Νavigation: Αύξηση κερδών και νέο ρεκόρ για τη μετοχή
Τετάρτη, 23 Μαΐου 2007 07:00
URL: http://www.naftemporiki.gr/news/redirstory.asp?id=1336331

ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ φαίνεται ότι υποδέχθηκαν οι επενδυτές στη Νέα Υόρκη τα αποτελέσματα του πρώτου τριμήνου της Tsakos Energy Νavigation (TEN), καθώς η μετοχή της «έπιασε» χθες στο άνοιγμα της αγοράς νέο ιστορικό υψηλό, πάνω από τα 67 δολάρια.

Η ΤΕΝ ανακοίνωσε αυξημένα κέρδη και έσοδα για το πρώτο τρίμηνο του 2007 σε σύγκριση με το αντίστοιχο περυσινό διάστημα.

Ειδικότερα, τα έσοδα ανήλθαν στα 96,49 εκατ. δολ. έναντι 75,61 εκατ. δολ. το πρώτο τρίμηνο του 2006, ενώ τα κέρδη ανήλθαν στα 43,47 εκατ. δολ., έναντι 41,77 εκατ. δολ. το 2006. Τα κέρδη ανά μετοχή ανήλθαν στα 2,28 δολ./μετοχή, αυξημένα κατά 4,1% σε σύγκριση με το πρώτο τρίμηνο του 2006.

Το πρώτο τρίμηνο του 2007 ο στόλος της ΤΕΝ αποτελούνταν από 37,7 πλοία έναντι 27,1 πλοίων το ίδιο διάστημα πέρυσι, ενώ ο μέσος ναύλος ανά πλοίο ανήλθε στα 31.649 δολ. έναντι 33.128 δολ. το περυσινό τρίμηνο. Η απασχόληση του στόλου μειώθηκε στο 94,4% έναντι 99,2% το πρώτο τρίμηνο του 2006, γεγονός που οφείλεται στο δεξαμενισμό του «Vergina II» και στις επισκευές του «Propontis».

Η ΤΕΝ εκτιμά ότι το επόμενο διάστημα δεν θα διαταραχθούν οι ισορροπίες στον κλάδο δεξαμενοπλοίων, καθώς το 2007 η ζήτηση πετρελαίου αναμένεται να αυξηθεί κατά 1,8%.

Ταυτόχρονα, ενώ ο παγκόσμιος στόλος δεξαμενοπλοίων μπορεί να αυξάνεται με ρυθμό 8% ετησίως μέχρι το 2010, η ζήτηση για δεξαμενόπλοια θα παραμένει υψηλή, καθώς οι πηγές άντλησης πετρελαίου είναι μακριά από τη νέα αυξανόμενη κατανάλωση και το μεταφορικό έργο αυξάνεται.

Επίσης, από το 2010 θα αρχίσει η απόσυρση των δεξαμενοπλοίων μονού τοιχώματος (26% της παγκόσμιας χωρητικότητας σε dwt). Η ΤΕΝ ακολουθεί μια στρατηγική ναύλωσης των πλοίων της με στόχο να εξασφαλίσει σταθερά έσοδα τα επόμενα χρόνια και ταυτόχρονα να εκμεταλλεύεται τις όποιες ανοδικές κινήσεις της αγοράς, δήλωσε ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας Νίκος Τσάκος.

Ήδη έχει εξασφαλίσει την απασχόληση του 80% των ημερών λειτουργίας του στόλου για το 2007 και το 62% για το 2008, γεγονός που σημαίνει εξασφαλισμένα έσοδα 215 εκατ. δολ. και 210 εκατ. δολ. αντίστοιχα.

Squirrel
25-05-2007, 13:50
Gia sas,
exete akousei gia eteria Azur shipping services sti Voula....piga gia interview, alla den vrisko tipote sto internet....

thanks

v.g.
25-05-2007, 14:37
Ναι. Ειναι agents δεν εχουν πλοία.

Petros
25-05-2007, 14:42
Kalo einai na xekiniseis apo praktoreio. Mathaineis polla. Mi sou pw kalytera na xekiniseis prwta apo praktoreio.

Squirrel
25-05-2007, 14:46
Eiste sigouroi ???
Mou eipe oti exei 14 ploia.........
enas geros itan, me to onoma Capt Pangis.....

v.g.
25-05-2007, 14:48
Kalo einai na xekiniseis apo praktoreio. Mathaineis polla. Mi sou pw kalytera na xekiniseis prwta apo praktoreio.

Καλα αυτο ειναι σχετικό και δεν ειναι απόλυτο.

Stella
25-05-2007, 14:50
Αν ειναι η AZURE SERVICES INC. στη Βουλα

Εχει product Tankers και ακουγονται σε γενικεσ γραμμες καλα λογια.

Petros
25-05-2007, 14:50
Απλα εχω ακουσει απο παλιους καπετανιους κ πεπειραμενους ναυλομεσιτες οτι το πρακτορειο ειναι το καλυτερο σχολειο για να ξεκινησεις δουλεια στη ναυτιλια. Μιλαω για αποφοιτους ναυτιλιακων σχολων και οχι για ναυτικους ή ναυπηγους.

Η αντιθετη αποψη δεκτη και θα θελα να μας πουν και οι υπολοιποι.

Squirrel
25-05-2007, 14:53
Ego se praktoreio eimai, alla i ploioktisia mou fenete poly pio endiaferon.....
oso gia tin Azure, mou fenete suspicious pou den vrisko tipota.......
Den ksero an prepei na ta paratiso kai na pao ekei.....

v.g.
25-05-2007, 15:14

Azure service?!

Squirrel
25-05-2007, 15:23
Capt Pangis Zisimatos,
ke eixe tampeles sto grafeio: azure services & corinthian maritime
thanks

sonia24
25-05-2007, 15:27

και εγω σε πρακτορειο ειμαι και μακαρι καποια μερα να παω σε μια πλοιοκτητρια, αλλα ψαξτο καλα. συμφωνω οτι για οσους εχουν τελειωσει ναυτιλιακα μια καλη αρχη ειναι το πρακτορειο. διασταυρωσε πληροφοριες γι αυτους πριν κανεις καμια κινηση.

Olinaki
25-05-2007, 15:30
Τι δουλεια κανει καποιος που δουλεύει σε πρακτορείο?και γιατι είναι απαραίτητο να έχει τελειώσει κάποια ναυτηλιακή σχολή ή σχετικό?

Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου απλά θέλω να μάθω!

sonia24
25-05-2007, 15:38
Τι δουλεια κανει καποιος που δουλεύει σε πρακτορείο?και γιατι είναι απαραίτητο να έχει τελειώσει κάποια ναυτηλιακή σχολή ή σχετικό?

Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου απλά θέλω να μάθω!

ενα πρακτορειο μεταφορων ασχολειται με τις μεταφορες οπως λεει και ο ορισμος. εξαγωγες, εισαγωγες, εδεχομενως και εσωτερικες αλλα αυτο δεν το κανουν ολοι. ενα καθαρα ναυτιλιακο πρακτορειο ασχολειται κατα βαση με τη θαλασσια μεταφορα, εισαγωγες-εξαγωγες. αυτος που εχει τελειωσει ναυτιλιακα μπορει καλυτερα να εγκλιματιστει και πιο γρηγορα απο καποιον που δεν εχει ιδεα, γιατι γνωριζει το πως λειτουργει το ναυτιλιακο συστημα, αλλωστε υπαρχει και ορολογια συγκεκριμενη στα ναυτιλιακα, απο κατι απλο οπως το booking note ,μεχρι τους γνωστους ορους FOB, κλπ.

Squirrel
25-05-2007, 15:40
You have to know the right person @ the right position....then, all will go well !!
Good Luck !

sonia24
25-05-2007, 15:47
You have to know the right person @ the right position....then, all will go well !!
Good Luck !

αυτο ξαναπες στο γιατι παρα πολλες φορες ειναι και θεμα συγκυριων και γνωριμιων...!!!

Squirrel
25-05-2007, 15:56
H mexri tora embiria mou (9 years se 3 Shipp.agencies) leei oti aftoi me gnorimies pane POLY psila (milao oikonomika), oi alloi pezoun sta lefta tis sylogikis symvasis......
Agree Sonia ?????

sonia24
25-05-2007, 16:03
H mexri tora embiria mou (9 years se 3 Shipp.agencies) leei oti aftoi me gnorimies pane POLY psila (milao oikonomika), oi alloi pezoun sta lefta tis sylogikis symvasis......
Agree Sonia ?????

κανονικα...!!!το εχω δει να συμβαινει. exports department, operation more specifically...με πτυχιο αισθητικης χωρις προυπηρεσια...δε θα ηθελα να αναφερω το νουμερο γιατι θα συγχυστω...

Squirrel
25-05-2007, 16:07
Ase ta ksero, kai ap'oti katalava, ston idio xoro eimaste Sonia......

sonia24
25-05-2007, 16:13
Ase ta ksero, kai ap'oti katalava, ston idio xoro eimaste Sonia......

συναδελφε...σε καλωσοριζω. και για να μη βγαινω off topic επαναλαμβανω ότι ο χωρος θελει ψαξιμο αρκετο, γιατι υπαρχει μεγαλο ξεζουμισμα και πολλες υποσχεσεις κλπ.

sonia24
25-05-2007, 16:49
Επειδη εχω ασχοληθει μονο με πρακτορευση Bulk Carriers και Tankers και για τα Containerships δεν γνωριζω τη διαδικασια (η οποια πρεπει και να διαφερει αρκετα), μπορει καποιος να μας πει τι περιλαμβανεται σε μια proforma containership για να δουμε τις διαφορες?

θα περασω εναν πινακα για να δειτε την εικονα της proforma μιας και δεν μπορω να το σκαναρω.

Petros
25-05-2007, 16:57
Ωραια το περιμενα μηνες χαχαχα. Καλο θα ηταν να δουμε τι γινεται και στα εμπορευματοκιβωτια (πωπω σιδηροδρομος η λεξη αυτη, containers θα τα λεω):cool:

sonia24
25-05-2007, 17:33
Σχετικα με την proforma θα ηταν περιττο να μπει ενας πινακας γιατι δεν υπαρχουν διαφορες με τη δικη σας Πετρο, μπορει βεβαια να διαφερει στην εκφραση, αλλα ειναι τα ιδια σε γενικες γραμμες.

Petros
25-05-2007, 17:38
Ωραια, ευχαριστουμε για την πληροφορια. Πιστευα οτι εχει διαφορες, αλλα αφου οπως λες ειναι ιδια η proforma θα ειναι παρομοιες και οι διαδικασιες.

Thanassis___
07-06-2007, 13:48
Το 2006 αποδείχθηκε χρυσοφόρο για την Tsakos Energy Navigation αφού τα κέρδη έφθασαν στα 196,4 εκατ. δολ. έναντι 161,8 εκατ. δολ. το 2005. Την αλματώδη πορεία της εταιρείας παρουσίασαν το προεδρείο και τα μέλη του Διοικητικού της Συμβουλίου στη διάρκεια της Γενικής Συνέλευσης που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στο Μέγαρο Μακεδονία.
Το παρών έδωσαν και δύο πρώην υπουργοί Εμπορικής Ναυτιλίας, που άφησαν τη δική τους σφραγίδα στο πέρασμά τους από τον υπουργικό θώκο, οι Σταύρος Σουμάκης και Γιώργος Ανωμερίτης, διευθυντές των ναυτιλιακών τμημάτων τραπεζών, και εκπρόσωποι του ναυτιλιακού κόσμου. Στη Γενική Συνέλευση παραβρέθηκε και ένα ζευγάρι αμερικανών που είναι οι παλιότεροι μέτοχοι της ΤΕΝ οι οποίοι και βραβεύτηκαν. Από τα στοιχεία και την πορεία της φαίνεται πλέον ότι η ΤΕΝ εξελίσσεται σε παγκόσμια ναυτιλιακή υπερδύναμη.
Η εταιρεία που φέτος στις 22 Μαρτίου, έκλεισε πέντε χρόνια παρουσίας στο Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης (NYSE) παρουσίασε κέρδη ανά μετοχή στα 10,3 δολ. έναντι 8,18 δολ. το 2005. Τα καθαρά έσοδα έφθασαν τα 343,15 εκατ. δολ. έναντι 248,05 εκατ. δολ. το 2005. Τα συνολικά έσοδα αυξήθηκαν κατά 45% σε σύγκριση με το προηγούμενο έτος, ενώ το 2005 τα έσοδα αντιστοιχούσαν σε 26,1 πλοία και το 2006 σε 33,8 πλοία.
Η ΤΕΝ εισήχθηκε στο αμερικάνικο χρηματιστήριο το Μάρτιο του 2002 με τιμή διάθεση της μετοχής τα 15 δολ. Η τιμή της μετοχής βρίσκεται πλέον στα επίπεδα των 47 δολ. Επίσης, έχει διανείμει έως τώρα συνολικά 8,2 δολ. ως μέρισμα.
Όπως επεσήμανε ο Νίκος Τσάκος «θετικά εξελίχθηκε για την εταιρεία η πολιτική που ακολούθησε στις ναυλώσεις. Η υιοθέτηση συμφωνιών που προβλέπουν σταθερό ναύλο αλλά και συμμετοχή στα κέρδη στην περίπτωση που η αγορά κινηθεί πιο ψηλά από τα «συμφωνημένα» έδωσε τη δυνατότητα στην ΤΕΝ να εκμεταλλευθεί τα «υψηλά σημεία» της αγοράς εξασφαλίζοντας παράλληλα ένα ελάχιστο εγγυημένο έσοδο και συνεχή απασχόληση στα πλοία της» και προσέθεσε ότι οι εξελίξεις στην αγορά δεξαμενοπλοίων θα δικαιώσουν τη στρατηγική ανανέωσης και επέκτασης του στόλου της.

Ο στόλος

Η ΤΕΝ έχει ένα στόλο από 37 πλοία ενώ παράλληλα το επενδυτικό πρόγραμμα που έχει σε εξέλιξη περιλαμβάνει την ναυπήγηση 14 ακόμη πλοίων εκ των οποίων έξι είναι τύπου aframax, ένα suezmax, δυο panamax, τέσσερα handysize και ένα πλοίο μεταφοράς υγροποιημένου φυσικού αερίου.

Με την ολοκλήρωση του ναυπηγικού της προγράμματος ο στόλος της εταιρείας θα αποτελείται από 51 πλοία, συνολικής χωρητικότητας 5,4 εκατ. dwt. Το 2007 η ΤΕΝ αναμένεται να παραλάβει συνολικά 11 νεότευκτα πλοία εκ των οποίων δέκα δεξαμενόπλοια και ένα πλοίο LNG.

Morgan
26-07-2007, 23:52
για να ανεβασουμε λιγακι στην λιστα το θεματακι μιας και βλεπω οτι τελευταια υπηρξαν καποια ερωτηματα σε αλλες ενοτητες....

nikie11
10-09-2007, 12:40
kalhmera.
apla anarwtieme poio software xrhsimopoioun stis nautiliakes etairies.
emeis exoume to "mm3 strategic" pou xrhsimopoieite stis shipping operation etairies. kai eixa epishs to "compass" sthn prohgoumeni doulia (antallaktika sales/purchase). exw akousei gia to "danaos"...
eseis ti software exete?

nala
10-09-2007, 12:53
kalhmera.
apla anarwtieme poio software xrhsimopoioun stis nautiliakes etairies.
emeis exoume to "mm3 strategic" pou xrhsimopoieite stis shipping operation etairies. kai eixa epishs to "compass" sthn prohgoumeni doulia (antallaktika sales/purchase). exw akousei gia to "danaos"...
eseis ti software exete?

Ta software pou kikloforoun sthn eliniki agora eine polla. Yparxoun kai alla pio diadedomena apo thn diethni agora. Thelei poli prosoxh sthn epilogh tou sostou programatos kai ta kritiria eine polla. kirios omos prepei na deis na aksiopistia tou promitheyth, to after sales service kai support kai to kostos gia auto , kai episi prota prepi na kathoriseis pies eine oi anages tis eteria sou kai poso mixanoghrafimeni theleis na eine... to paron zitima eine poli megalo ostoso. kai thelei terastia prosoxi.!

saltwater
11-09-2007, 11:34
Κι εμείς το ΜΜ3 έχουμε ως διαχειριστη μηνυμάτων. Για ERP / PMS έχουμε το SMART και το οποίο θα αντικαταστήσουμε μέσα στο χρόνο με το NAVISION της MICROSOFT το οποίο έχει γίνει customized για ναυτιλιακές.

Squirrel
17-10-2007, 09:14
Kalimera,
Tha ithela na matho sxedika me ergasia se crew dept. Mou exei ginei protasi apo megali etairia sto Faliro gia crew dept assistant. Ti mistho na zitiso molis ginoun diapragmatefsis, etsi oste kai na eimai antagonistikos (me endiaferei poly i ergasia se afti tin etairia), alla kai na min pao gia vasiko mistho.
efxaristo

Giorgos_D
17-10-2007, 13:46
Το τι μισθό θα ζητήσεις είναι καθαρά προσωπικό. Πόσο εσύ κοστολογεις τον εαυτό σου. Η κάθε εταιρία έχει δικιά της φιλοσοφία στο μισθολόγιο. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχουν κάποιες "γενικές αρχές".

natasha
17-10-2007, 17:51
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελε αν κάπoιος γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς περιλαμβάνει το post-fixing στο Operations Department. Δηλαδή κάποιος που αναλαμβάνει αυτό το πόστο τι ακριβώς πρέπει να κάνει.

sonia24
22-10-2007, 15:45
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελε αν κάπoιος γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς περιλαμβάνει το post-fixing στο Operations Department. Δηλαδή κάποιος που αναλαμβάνει αυτό το πόστο τι ακριβώς πρέπει να κάνει.

μηπως γνωριζεις κατι παραπανω; αν για παραδειγμα αναφερεται σε εισαγωγη, εξαγωγη η και στα δυο;

Morgan
23-10-2007, 19:45
kapoia pragmata isws anaferontai hdh sto Pontoporos - Ergasia se naytiliako grafeio

se genikes grammes ta akoloutha einai mesa sta kathikonta tou operator (analoga thn etaireia panta dhladh : owners,managers, operators, brokers etc):

parakolouthisi taksidiou apo to a ws to wmega
ekdosh odhgiwn stous ploiarxous sxetika me fortia
odhgies fortwshs
posothtes
xeirismo fortiwn (px thermansh)
ekfortwsh
LOI kai fortwtikes
paroxh plhroforiwn se naylwtes kai tmhma naylwsewn ths idias etaireias
appointment praktorwn kai rymoulkwn sta limania
petreleyseis

Morgan
23-10-2007, 19:48
Kalimera,
Tha ithela na matho sxedika me ergasia se crew dept. Mou exei ginei protasi apo megali etairia sto Faliro gia crew dept assistant. Ti mistho na zitiso molis ginoun diapragmatefsis, etsi oste kai na eimai antagonistikos (me endiaferei poly i ergasia se afti tin etairia), alla kai na min pao gia vasiko mistho.
efxaristo

prospathise apo gnwstous na matheis thn agora.
an einai h prwth sou douleia eksw mhn perimeneis polla pragmata kai sthn telikh den einai kai anagkh na perimeneis. oloi (estw polloi apo emas) arxisame poly xamhla.
h eykaireia einai na mpeis - meta eite kinhse ekei pros ta panw eite molis noiwseis ikanos mporeis na pas allou

natasha
24-10-2007, 23:28
den gnwrizw akoma polla pragmata gia to eidos tis douleias, prokeitai pantws gia managers.apla ithela peripou na xerw ti mporei na perilamvanei to antikeimeno auto.

sas euxaristw polu kai tous duo.:)

nalexiou
03-11-2007, 20:48
Δεν έχω ΄σχέση με την Ναυτιλία και έχω να κάνω μια εργασία στο μεταπτυχιακό μου για το επάγγελμα του Ναυτικού Πρακτορα στην Ελλάδα. Έχει κανείς πληροφορίες σχετικά; Ευχαριστώ

Morgan
04-11-2007, 00:13
gia ti plhrofories psaxneis?
tha sou proteinana milhseis me ena praktoreio ston peiraia kai na tous peis ti theleis.
tha se voithisoun sigoura.
aples plhrofories mporoume kai apo edw

nalexiou
04-11-2007, 17:52
Είμαι στο μεταπτυχιακό του Οργάνωση και Διαχείριση Συστημάτων Μεταφορών και έχουμε ένα μάθημα με θέμα θαλάσσιες μεταφορές και η΄εργασία που έχω να κάνω έχει αυτό τον ακριβή τίτλο "Το επάγγελμα του Ναυτικού πρακτορα στην Ελλάδα"

Θα ήθελα να μάθω κατ'αρχήν ποια είναι μεγάλα τέτοια γραφεία, και να βρω ενδεχομένως brochures δικά τους, ή άλλες παρουσιάσεις τους και στοιχεία για τον κλάδο γενικά.

Έχω πάρει μια ιδέα τι κάνουν αλλά θα ήθελα να βρω γύρω από αυτά μια μεγαλύτερη ανάλυση.

Ευχαριστώ και πάλι.
Παρεμπιπτόντως πολύ καλό το site αυτό

Ότι πληροφορίες έχεις καλοδεχούμενες

efouskayak
04-11-2007, 18:43
http://www.sneal.gr/main/index_en.htm

Ορίστε ενα μεγάλο ναυτιλιακό πρακτορείο.

Morgan
04-11-2007, 23:56
me ayta ta praktoreia exoun synergastei etaireies pou exw ergasthei

ANDRIAKON SHIPPING - SYROS - VASSILIKOS BROS
10, Akti Papagou, Syros island, Greece
Tel: +22810 84444 (multiline)
Fax: +22810 86523
Tlx: 293142 THAK GR
Email: vassilikos@syr.forthnet.gr

BARWIL HELLAS LTD. SHIPPING AGENCIES 2 Iasonos str.
185 37 Piraeus
Tel: + 30 2104521784
Fax: + 30 2104287398
Website: www.barwil.com

FAIRDEAL GROUP
34, Alex Papanastasiou Ave.
Kastella 185 33 Piraeus
Tel: +30-210-4122220
Fax: +30-210-4123900
Telex:213033 IPOK GR
Email: piraeus@fairdeal.gr
Website: www.fairdeal.gr

GAC SHIPPING S.A.
3 Constantinou Paleologou Street,
185 35 Piraeus
Tel: +30-210-418 4915
Fax: +30-210-418 4919
Email: greece@gacworld.com
Website: www.gacworld.com/greece

INCHAPE SHIPPING SERVICES
55 Polydefkous Street
Piraeus 185 45
Tel: (+30) 210 4224900
Fax: (+30) 210 4224908
Email: issgr@hol.gr

KYVERNITIS
20, Bouboulinas, Piraeus
Tel: 2104227063
Fax: 2104227089
Website: www.kyvernitis.gr

MYLAKI SHIPPING AGENCY LTD.
43, Iroon Polytechniou Str. Piraeus 185 35
Tel: +30 210 4223355 (10 LINES)
Fax: +30 210 4223356
Tlx: +211048
Email: mylaki@otenet.gr
Website: www.mylaki-shipping.gr
Mylaki is activated for 20 years in Greek shipping market, running its own offices in all main Greek ports.

nbutterfly
13-11-2007, 18:51
Καλησπέρα σε όλους...Είμαι και εγώ καινούργια στο forum και μου χει δημιουργηθεί μια απορία...Έχω δει ότι υπάρχουν 2 εταιρείες Kristen:Η Kristen Marine που είναι κάπου στο Μαρούσι και η Kristen Navigation που είναι στην Καλλιθέα.Είναι και οι 2 του Αγγελικούση?Ποιά είναι η διαφορά της μιας με την άλλη???Πάντα νόμιζα ότι υπάρχει μια Kristen! ;)

fcuk
13-11-2007, 20:19
nbutterfly καλησπερα
welcome στο φορουμ

Νομιζω οτι το ποιο ορθο ειναι να κανεις την ερωτηση σου στα τοπικ
της ποντοπορου ναυτιλιας γιατι απο εδω μαλλον δεν θα παρεις αμεσα απαντηση.;)

Εγω προσωπικα ξερω αυτην του Αγγελικουση που ειναι στην Συγγρου τωρα για την αλλη δεν ξερω.

nbutterfly
13-11-2007, 21:03
Καλησπέρα και πάλι!Όπως είπα είμαι καινούργια στο forum και θέτω και εδώ μια ερώτηση την οποία έχω αναρτήσει και στο τόπικ με τις ναυτιλιακές εταιρείες... Έλεγα λοιπόν ότι μου χει δημιουργηθεί μια απορία:έχω δει ότι υπάρχουν 2 εταιρείες Kristen:Η Kristen Marine που είναι στο Μαρούσι και η Kristen Navigation που είναι Καλλιθέα.Είναι και οι 2 του Αγγελικούση?Ποιά είναι η διαφορά της μιας με την άλλη???Γιατί πάντα πίστευα ότι υπάρχει μόνο μια... :confused:

Morgan
13-11-2007, 22:34
Μιλαμε για δυο διαφορετικες εταιρειες που καποτε ειχαν και οι δυο τα γραφεια τους στον Πειραια - Αλλες εταιρειες/αλλες αγορες . Η Κριστεν Μαριν εχει σχεση με την Ροξανα Σιππινγκ

Nassos
16-11-2007, 16:37
καλησπέρα σε όλους,

μήπως ξέρει κάποιος από εδώ το full style της παρακάτω εταιρείας

Pacific Bulk (οχι Pacific basin), είναι charters και operators και η έδρα τους είναι στο hong kong.

Ευχαριστώ πολύ

Nassos
20-11-2007, 11:33
Kalimera

H Kristen Navigation einai tou Aggelikousi me edra tin Kalithea (syggrou) eno h Kristen Marine einai affiliated to Pancoast Trading (traders/charterers) me edra to Marousi.

P@niX
22-11-2007, 15:37
Yparxei mia eteria pou eksidikeuete se nautiliaka programata oson afora to software kommati ths kai exei megalh pikilia. Malista ena apo ta programata ths to Softway Communicator xrishmopoihtai se para polles eteries nautiliakes. Mporeite na rixete mia matia sthn selida tous. Tha brhte polla endiaferon pragmatakia ekei.

www.softway.gr (http://www.softway.gr)

Morgan
22-11-2007, 20:39
το λινκ sample images σας δουλευει??
καλο θα ηταν να βλεπαμε και κατι απο απλα κειμενα

P@niX
23-11-2007, 10:11
Epeidi tyxainei na eftoiaksa egw o idios thn selida tous prosfata ta perissotera sample images akoma den leitourgoune...perimenw na mou steiloune ta images gia na ta balw sto link. Prin mia mera thn ekana upload. Tha kanw allo ena post otan mpoune kai oi eikones. Pantos apo osa diabaza sta keimena pou mou stelnane gia na balw sthn selida exei polla endiaferon services sxetika me thn nautilia mias kai to software kommati ths eteria eksidikeuetai sta nautiliaka programmata.

P@niX
23-11-2007, 10:17
ps. User type "Tzobeno"? hahaha :p kalo :p

Morgan
24-11-2007, 04:37
otan valeis fwto pes mas. apo to pws fainetai ston xrhsth to programma eksartwntai polla...

Morgan
11-12-2007, 22:57
http://www.softway.gr/Shark_Shots/screen1.html

απο οτι βλεπω υπαρχουν πλεον δειγματα δουλειας στο σαιτ

Morgan
11-12-2007, 23:09
δεν ξερω αν εχει ξαναμπει αυτο το λινκ
εχω συνεργαστει με 2-3 απο αυτους στην λιστα

http://www.agentsone.gr/main/

και estimation disbursements

http://www.agentsone.gr/main/pef.html

P@niX
13-12-2007, 16:26
Gia thn akribeia...

Den uparxoune se ola ta Software Products.

Apofasisane pos theloune mia pio entiposiakh selida kai mou zhthsane na thn anabathmisw bazontas flash ktlp (more money better work ;)). Twra sxedon thn teleiwnw. Oi fotgrafeies tha uparxoune full gia ola ta products sthn kainouria selida pou tha anebasw logika se kamia bdomadoula. :p

Otan teleiwsei tha ksanakano ena post.

Petros
15-12-2007, 01:11
Φιλε Χρηστο τι προβληματα αντιμετωπιζεις οταν εχεις φορτωση/εκφορτωση στα Ελληνικα λιμανια? Πιστευω πως οι Ελληνες πρακτορες -αν εξαιρεσεις μικροπραγματα- ειναι συνεπεις και επαγγελματιες.

Περιμενω αντιλογο - αν υπαρχει- .

Morgan
17-12-2007, 02:47
δεν εχω σημαντικη εμπειρια απο ελληνικα λιμανια.
ξεφορτωνουμε αγιους θεοδωρους και αυτο σπανια - φορτωμενοι απο μαυρη θαλασσα.
τελευταια φορα πρακτορας ηταν η GAC και εκανε πολυ καλη δουλεια ειδικα οσον αφορα την ενημερωση για τις κινησεις των πλοιων.
σε αλλες περιπτωσεις που εχω χρησιμοποιησει ελληνες πρακτορες, ειναι σε δεξαμενισμο στην Συρο και στον Σκαραμαγκα.
Σε γενικες γραμμες δεν υπαρχουν παραπονα.
Ο ανταγωνισμος μεταξυ τω πρακτορων ειναι τρομερος και αυτο καποιες φορες δημιουργει τριβες ..

Dimitra-dosa
17-12-2007, 10:09
Χρειάζομαι την Βοήθειά σας!!!!!

Βρίσκομαι σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα και ετοιμάζω μία μεταπτυχιακή εργασία με θέμα "Ναυτιλιακή εταιρία εισχωρεί στην Διεθνή Αγορά". Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ. Η διανομή των θεμάτων ήταν τυχαία με αποτέλεσμα να μην έχω ιδέα από που να ξεκινήσω, που να ψάξω και τι να βρω.
Επισκεπτόμενη διάφορα site βρήκα το forum σας!! Νομίζω ότι θα μου φανεί σωτήριο!!!! Έτσι λοιπόν, παρακαλώ όλους εσάς που έχετε γνώση του αντικειμένου να με βοηθήσετε. Να μου δώσετε πληροφορίες που αφορά το παραπάνω θέμα. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ειδική νομοθεσία για την εισχώρηση μιας ναυτιλιακής εταιρίας στην Διεθνή Αγορά.

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τον χρόνο σας!!!!

gvaggelas
26-12-2007, 14:12
Δήμητρα καλησπέρα. Για τί εταιρεία πρόκειται? Δηλαδή τί πλοία διαχειρίζεται? Σε γενικές γραμμές η ναυτιλία είναι μία παγκοσμιοποιημένη βιομηχανία και ειδικά οι αγορές όπως της μεταφοράς πετρελαίου και χύδην ξηρών φορτίων, είναι ελέυθερες που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εμπόδια εισόδου και εξόδου από την αγορά. Φυσικά για να δραστηριοποιηθεί μία εταιρεία στην διεθνή αγορά, (αλλά και σε τοπικές αγορές) θα πρέπει να εφαρμόζει ορισμένες νομιθεσίες (π.χ. ISM κ.α.). Η εργασία τί σου ζητάει ακριβώς? Να καθορίσεις ποιες κινήσεις πρέπει να κάνει ο πλοιοκτήτης ώστε να δραστηριοποιηθεί στην αγορά? Να αναπτύξεις το οργανόγραμμα της επιχείρησης? Να σχολιάσεις το δίκτυο που θα πρέπει να δημιουργήσει (ναυλωτές, πράκτορες κτλ)? Μία καλή αρχή είναι να ρωτ'ησεις τον επιβλέποντα της εργασίας σου να σου ξεκαθαρίσει το θέμα (τί θέλει). Ρίξε μια ματιά στο βιβλίο Maritime Economics του Stopford το οποίο σίγουρα θα το βρεις στην βιβλιοθήκη του τμήματός σου. Είναι μία καλή αρχή. Αν έχεις κάποιο νεότερο εδώ είμαστε.

Michael
27-12-2007, 14:00
Ναι, αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη θα βοηθούσε

Michael
04-01-2008, 16:22
Αν θες πες μας και την σχολή και τον τίτλο του μεταπτυχιακού για να καταλάβουμε το πλαίσιο στο οποίο πρέπει να κινηθεί η εργασία.

Dimitra-dosa
04-01-2008, 17:56
Σας ευχαριστώ πολύ όλους !!!!
Eτσι έγινε όπως τα λέει ο GiorgosS.
Μου είπε ο καθηγητής το θέμα και μην τον ειδατε τον Παναή:eek::confused: και όταν την δευτερη φορά του είπα να μου δώσει λεπτομέριες για θέμα δεν θυμόταν καν τον τίτλο της εργασίας!!!!!!!!!
Οπότε έμπλεξα!!!!!!
Ο τίτλος του μεταπτυχιακού ειναι "Διεθνείς Οικονομικές και Επιχειρηματικές Σχέσεις" και η εργασία είναι στο πλαισιο του μαθήματος "Στρατηγικές Managment". Νομίζω πως αυτό που ενδιαφέρει είναι τα επιβατικά πλοια και τα δρομολόγια τους στις ζώνες που επιλέγουν να πλεύσουν, την εμπορική πλευρά δηλαδή, όχι την μεταφορά εμπορευμάτων ή φορτηγών πλοίων, γι απαράδειγμα μια ξένη εταιρία που θέλει γραμμές στα ελληνικά νησια είναι εύκολο να δράσει ?? ή και το αντίθετο??
και.... στο επόμενο μάθημαμ θα τον ρωτήσω να γίνει πιο συγκεκριμένος αν θυμάται βέβαια και εμένα την ίδια.:grin::grin:

Michael
08-01-2008, 13:09
Σχετικά με το νομικό πλαίσιο:
http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=25199

Τώρα αν θες να δεις το θεμα από οικονομικής πλευράς θα πρέπει να εξετάσεις τον βαθμό συγκέντρωσης στον κλάδο, τις άτυπες σχέσεις με τις αρχές κλπ. Νομίζω πως θα σου φανούν χρήσιμα τα στοιχεία που δημοσιεύουν οι εταιρέιες που είναι εισηγμένες.

HAMBURG-EVOIA BURNING
17-01-2008, 20:17
o agelikoysis stin eteria ALPHA TANKERS & FREIGHTERS ektos apo ta bulk(fortiga) exei kai tanker?

Morgan
17-01-2008, 20:29
ta tankers einai sthn KRISTEN Nav.

sofaki82
25-01-2008, 15:53
Kαλησπέρα και από εμένα, είμαι καινούργια στην παρέα.Θα ήθελα να πείτε απόψεις για την marmaras navigation, έχει καλή φήμη πληρώνουν καλα?

Morgan
25-01-2008, 20:19
Kalws irthes sthn parea mas loipon kai na sai kala gia thn erwthsh..

An plhrwnei mia etaireia kala einai poly sxetiko...esy as poume ti dineis, kai posa perimeneis oti pianeis sthn piatsa...
milaw me aplous kai "laikous" orous wste na katalaveis ti prepei h ' ti mporeis na perimeneis.
ayto pou mporw na se diavevaiwsw einai oti milame gia mia megalh ellhnikh paradosiakh etaireia .
Exwntas anthrwpous filous na doulevoun ekei xronia, mporw pali na pw pws kaneis ma kaneis den exase xrhmata ; to antitheto.
Dyskolo grafeio gia gynaikes opws kai sxedon kathe grafeio ston Peiraia.
Kala kouragia kai na skeftesai prwtistos pws tha mpeis kai vasika to na mpeis kai meta to posa tha pareis - arga h grhgora ta xrhmata tha erthoun.
Oti allh aporia exeis mporeis na mpeis sto themataki " ergasia se naytiliako grafeio"

gvaggelas
06-02-2008, 12:28
Από την εθνική Βραζιλίας του '80 εμπνεύστηκε η οικογένεια Τσάκου για να «βαφτίσει» τα δύο νεότευκτα δεξαμενόπλοιά της Socrates και... Selecao.
Η Tsakos Energy Navigation πέτυχε την σε πολύ καλές τιμές τριετή χρονοναύλωση σε μεγάλη πετρελαϊκή εταιρεία νοτιοαμερικανικών συμφερόντων. Τα έσοδα από αυτές τις μισθώσεις προβλέπεται να ξεπεράσουν τα 700 εκατ. δολάρια.
Αν και «παίζει» σε ρυθμό σάμπα, ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΤΕΝ, Νίκος Π. Τσάκος, βραζιλιάνικη σημαία δεν έβαλε στα πλοία.
Προτίμησε την ελληνική.

Μ. Γελ. (αναδημοσίευση ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, 3/2/2008)

Baggeliq
15-02-2008, 12:14
Ελληνική σημαία σε δέκα δεξαμενόπλοια ύψωσε Γ. Οικονόμου
http://www.mediashipping.gr

Στροφή στην ελληνική σημαία κάνει ο εφοπλιστής κ. Γιώργος Οικονόμου, αφού, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, ύψωσε σε δέκα πλοία του την ελληνική σημαία.Τα πλοία που έφερε στο ελληνικό νηολόγιο είναι τα δεξαμενόπλοια «Ζούμα», «Λοβίνα», «Μοντέγκο», «Μπονίτα», «Κάρμελ», «Ιπανέμα», «Μοντερέι», «Πρίμο Στελθ», «Ταμάρα» και «Βένις», ενώ δεν αποκλείεται τους επόμενους μήνες να φέρει και άλλα, δεδομένου ότι διαθέτει συνολικά 57 πλοία. Τα δέκα δεξαμενόπλοια ανήκουν στην εταιρεία Cardiff, η οποία είναι μία από τις τρεις ναυτιλιακές του εταιρείες (μαζί με την Dryships και την Drytank). Τα επτά από τα δέκα πλοία κατασκευάσθηκαν την τριετία 2005 - 2007 και η συνολική χωρητικότητα των πλοίων ανέρχεται στους 600.000 κόρους. Ο Ελληνας μεγαλοεφοπλιστής διαθέτει με όλες του τις ναυτιλιακές εταιρείες έναν στόλο από 57 πλοία, που η χωρητικότητά του ανέρχεται σε 6.086.134 τόνους. Από τα πλοία αυτά τα 19 είναι δεξαμενόπλοια και 38 bulk carriers. Ο κ. Οικονόμου βρίσκεται στην τέταρτη θέση μεταξύ των Ελλήνων εφοπλιστών, τόσο ως προς τη χωρητικότητα όσο και ως προς τον αριθμό των πλοίων κατά το έτος 2007.
Η πορεία του
Ο κ. Οικονόμου είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος πλοιοκτήτης πλοίων Panamax στον κόσμο. Ξεκίνησε την επαγγελματική του ενασχόληση με την ναυτιλία το έτος 1976, ως Superintendent Engineer στη ναυτιλιακή εταιρεία Thenamaris Ship Management της οικογένειας Μαρτίνου. Την περίοδο από το 1981 μέχρι το 1986 που κατείχε τη θέση του γενικού διευθυντή της Ωκεανίας, Ναυτιλιακού Οργανισμού στη Νέα Υόρκη. Από το 1986 και μέχρι το 1991 προσπάθησε να ασχοληθεί πιο ενεργά με τη διαχείριση πλοίων και επένδυσε διαδοχικά σε αρκετές ναυτιλιακές εταιρείες.
Το έτος 1991 αποφάσισε την ίδρυση της εταιρείας Cardiff Marine Inc, Group of Companies. Ο κ. Οικονόμου σήμερα είναι μέλος των συμβουλίων ABS, Intertanko Hellenic Shipping Forum και του Lloyds Register Ελληνικής Συμβουλευτικης Επιτροπής. Από το 1986 διαχειρίστηκε σταδιακά μέχρι σήμερα έναν στόλο που υπερβαίνει τους 10.000.000 τόνους.
Το 1997 η εταιρεία εγκατέλειψε τον Πειραιά και εγκαταστάθηκε στο Μαρούσι, στο κτίριο Omega Building. Τον Φεβρουάριο του 2005 η εταιρεία του Dryships εισήλθε στη χρηματιστηριακή αγορά του Nasdaq, με αρχική τιμή της μετοχής της 17,82 δολάρια και εκτοξεύθηκε στα 130 δολάρια περίπου, σημειώνοντας άνοδο κατά 550%.
Ο κ. Γεώργιος Οικονόμου ασχολείται τρεις δεκαετίες με τη ναυτιλία και έχει αποκτήσει μεγάλη εμπειρία εργαζόμενος σε διάφορους τομείς της ναυτιλιακής δραστηριότητας. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα. Σπούδασε στις Ηνωμένες Πολιτείες στο Massachusetts Institute of Technology στη Bοστόνη. Το 1976 απέκτησε το πρώτο πτυχίο του, Bachelor of Science και στη συνέχεια Master of Science στην Shipyard, Shipping and Management.
Σήμερα είναι πρόεδρος και Chief Executive Officer της εισηγμένης ναυτιλιακής εταιρείας DryShips Inc από την ίδρυσή της, το έτος 2004.
Η εταιρεία αυτή μπήκε στο χρηματιστήριο Nasdaq της Νέας Υόρκης τον Φεβρουάριο του 2005 και θεωρείται ότι είναι η εταιρεία με την μεγαλύτερη ανάπτυξη στον τομέα του ξηρού φορτίου.

Apostolos
15-02-2008, 14:14
Εύγε του!!!

Baggeliq
15-02-2008, 14:30
Εύγε του!!!

ειναι περιεργο αλλα το καταφερε..

gvaggelas
17-02-2008, 00:44
Μήπως η είδηση να μεταφερθεί στο Press ποντοπόρου?
http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=474&page=18

markesini
05-03-2008, 13:13
Σαν κι εσένα κ εγώ δήμητρα έκανα ένα μεταπτυχιακό, αλλά στην ναυτιλία οπότε πιστεύω ότι μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό που περιμένουν ακαδημαικά στην σχολή σου!
Πρότον πρέπει να υποθέσεις ότι πρέπει να ιδρύσεις μια εταιρία! για ευνόητους λόγους θα είναι μια Α μονοβάπορη εταιρία! Νομικά χρειάζεται να ιδρύσεις μια πλοιοκτήτρια εταιρία του νόμου 959/79 που θα έχει στην ιδιοκτησία της το πλοία, και μια εταιρία του νόμου 89/67 που είναι τύπου offshore και θα έχει τη διαχείρηση του πλοίου!
Τώρα χρειάζεται να βρεις πλοίο ή από ναυπήγηση ή από αγορά μεταχειρισμένου (αυτό το αναλαμβάνουν οι snp brokers συνήθως) και να βρεις χρηματοδότηση κυρίως σε μορφή δανείου από τράπεζα! στη συνέχεια παίρνεις το πλοίο και το ναυλώνεις! τώρα έχεις έτοιμη μια ναυτιλιακή που δραστηριοποιείται στην διεθνή αγορά! Αν νομίζεις ότι αυτά βοηθούν contact me για περισσότερα!

markesini
07-03-2008, 11:30
hi all, βλέπω πολλή συζήτηση γύρω από agents και μου αρέσει το topic, διάβασα πολύ ωραία πραγματάκια, και θέλω τη γνώμη όλων σας! Είμαι πρώην πράκτορας και ξεκινάω τώρα στην ελλάδα ένα representation (καλή ώρα σαν την agentsone που είδα αναφορά σε κάποια post πριν), για ένα αιγυπτιακό πρακτορείο (πολύ μεγάλη firm) που κάνει όλα τα αιγυπτιακά λιμάνια και suez κτλ...
Πιστεύετε ότι υπάρχει ενδιαφέρον στην αγορά του πειραιά; Αν είστε στο χώρο θα κάνατε αλλαγή πράκτορα π.χ. έστω δοκιμαστικά ή άδικα προσπαθώ; Επίσης θέλω από τους πιο έμπειρους του χώρου να πουν καμιά γνώμη από που και πως να αρχίσω...
Εν καιρώ, θα γίνουν και οι κατάλληλες αναφορές στο topic "shipping agents around the world" με πλήρη στοιχεία και αναφορές.

Morgan
07-03-2008, 11:55
Exw ergasthei se antistoixo grafeio sthn arxh ths karieras mou.
eidika gia praktoreia sthn egypto me oles tis idiaiterothtes ths perioxhs, pisteyw pws einai dyskolo na allaksei mia etaireia kapoion pou xrhsimopoiei xronia.
einai me liga logia thema empistosynhs pou exei xtistei me ton kairo.

parolla ayta an antiproswpeyeis sovarous anthrwpous kai me swsto / dynato pelatologio , panta yparxei prooptikh. - einai omws dyskolo . mhn ksexnas pws exeis na antimetwpiseis kai thn kaxypopsia alla kai thn entash ths agoras.

mhn kynhgas tous operators, prospathise na ftaseis sta pio pshla klimakia...tha sou parei isws parapanw xrono alla me kalytera apotelesmata.

thelei treksimo kai kynhgi. einai douleia " aeritzidikh" (me thn kalh ennoia) kai ws ek toutou apaitei to ligotero TREKSIMO.

markesini
07-03-2008, 12:09
exeis dikio sto idio simperasma exo ftasei ligo eos poli k ego... alla to palevo kai elpizo sta kalitera apotelesmata... giauto zitao ti gnomi anthropon pou kseroun... kai oti allo exeis sto mialo sou mi distaseis na to grapseis, kalitera na peis kati pou einai entelos axristo para na paraleipseis na peis kati poli xrisimo!

markesini
13-03-2008, 10:39
oraia auta pou grafeis.... alla mallon teleiose idi i ergasia gia na min iparxei apantisi apo tin endiaferomeni.... kai episis to antikeimeno pou proteineis tha itan mia poli oraia ergasia pou tha patone, ki auto epeidi mia grammi stis kiklades den mporei na theorithei diethnis nautiliaki agora....!mallon teinei sto esoteriko aktoploiko organomeno oligopolio. anyway oraios giati eisai apo tous ligous pou prospathisan , apo oti eida, na voithisoun tin kopela kai oxi na to paiksoun eksipnoi!

ilias1535
13-03-2008, 16:09
Γειά σας παιδιά,μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει foto για τα πλοία αυτής της εταιρίας.Εχω ακούσει οτι εκτός απο τα aegeani,ii,iii,iv...κτλ εχει και τα mentoil i,ii,iii.Επίσεις μου φαίνεται παράξενο που δεν τα δείχνει καν στο ais(τα mentoil)

Παναγιώτης
13-03-2008, 16:26
Δες στη σελίδα τους http://www.aegeanoil.gr/html/res_high/aeg_framed_shipping.htm
αν και από αυτά που αναφέρεις μόνο το Aegean IV το γράφει στα πλοία της. Μήπως τα άλλα είναι μπάριζες;
Αυτές τις δείχνει σε αυτή τη σελίδα http://www.ampni.com/fleet.asp

ilias1535
14-03-2008, 16:21
Σε ευχαριστώ φίλε, ναι ποκεράδικα είναι αλλά και πάλι δεν τα βρίσκω ούτε εκεί ούτε πουθενά!Πάντως εγω ξέρω οτι λέγονται mentoil i,ii,iii και είναι του Μελισσανίδη.Αν θα βρει κάτι κάποιος ας στείλει.Ευχαριστώ και πάλι!

falkonera
14-03-2008, 17:06
Δεν ρωτάτε στην αγορά να μάθετε πόσα καράβια έφαγε του πατέρα του ? Και αν δεν είχε και τις διατροφές θα είχε πιο πολλά καράβια...
Συγγνώμη αλλά σαν παλιάαα στον Πειραιά μπορώ να λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.

Παναγιώτης
14-03-2008, 17:37
Μας ενδιαφέρουν καλύτερα πληροφορίες για μια εταιρεία χρήσιμες σε κάποιον που θέλει να δουλέψει ή να συνεργαστεί με αυτή. Όπως για παράδειγμα αν πληρώνει καλά τον κόσμο, τι εθνικότητας πληρώματα έχει, αν είναι τα βαπόρια σε καλή κατάσταση, για τις συνθήκες εργασίας στα καράβια και το γραφέιο, για τη συνέπεια της εταιρείας στους ναυλωτές και άλλες παρόμοιες πληροφορίες.

Morgan
16-03-2008, 12:16
πως γινεται μια στο τοσο , να πεταγεται μια παλιαααα στον πειραια , να στελνει 1 μηνυμα και μετα να εξαφανιζεται χωρις να εχει τιποτε αλλο να προσφερει , δεν το χω καταλαβει ακομα!

οπως και να εχει συμφωνω στα λεγομενα του Παναγιωτη , για το τι ενδιαφερει αυτη την ενοτητα και τι πληροφοριες θα θελαμε εδω να μπαινουν.

Αν ακολουθησουμε την λογικη, ''κοιτα τι εκανε αυτοε παλια..." δεν θα ξαναμπαρκαρουμε ουτε θα ξαναδουλεψουμε για ενα σεβαστο αριθμο εφοπλιστων.

Ο χωρος εχει πολα χρηματα, ανταγωνισμο και πιεση...

markesini
17-03-2008, 17:07
file ilias1535, ta ploiarakia pou thes einai ta medoil i ii iii mallon kai einai tis aegean shipping an se voithaei! anyway ta eblepa kairo dipla sto limani tis elefsinas, mallon ta exoun gia bunkering ktl.

Asterias
17-03-2008, 18:22
Για να μη χανόμαστε στο άπειρο, και με αντίστοιχες εργασίες η αρχή είναι οι σχετικοί Νόμοι όπως πολύ καλά προετείνει κ ο markesini, για μεταπτυχιακό επίπεδο δεν θεωρώ λάθος του καθηγητή, διαβάζεις τους Νόμους με τις σχετικές τροποποιήσείς τους ή κάποιο αντίστοιχο βιβλίο που να αναλύει Νόμους και τροποποιήσεις και βγάζεις άκρη.

Asterias
17-03-2008, 18:32
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος πιστεύω πως έχει και από τις πιο σωστές θέσεις και γνώμες για την επίλυση του προβλήματος.. Εξεύρευση Ελλήνων Αξιωματικών, μιας και αν θυμάμαι καλά σε σχετική δημοσιεύση στα Ναυτικά Χρονικά αναφέρει πως η λύση του φυλλαδίου δεν θα πείσει κάποιον νέο να πάει στο καράβι.

ilias1535
17-03-2008, 20:24
Σας ευχαριστώ παιδιά όλους απλά μου φάνηκε παράξενο που δεν τα δείχνει που8ενά.Απο όσο έχω ακούσει δεν δουλεύουν μόνο πειραιά αλλά περισσότερο Σούδα και ακόμα πιο κατω.(κατω απ'την κρητη αλλα δεν το λέμε που8ενα!)Τέλος πάντων με ενδιέφερε και σαν εταιρία η''aegeanoil'' γι'αυτό ή8ελα πληροφορίες.Βασικά με ενδιέφερε αυτή η εταιρία και η άλλη που εχει τα πλοία τα''vasilios'' μάλλον καρράς λέγετε.Ευχαριστώ και πάλι!

Morgan
18-03-2008, 12:12
xthes sthn ERT World eixe afierwma ston Melissanidh...
Synenteykseis kai istoria gia to pws ksekinhse..

Leo
18-03-2008, 12:49
Morganxthes sthn ERT World eixe afierwma ston Melissanidh...
Synenteykseis kai istoria gia to pws ksekinhse..

Και που έχει φθάσει .....:o, εδώ είχε προχθές φωτογραφία το ιδιωτικό αεροπλάνο του, ένα embraer jet, με τα χρώματα της Aegean ;). Να μην επεκταθώ παρκάτω....

markesini
18-03-2008, 13:21
to provlima den einai oi kiklades, mia xara nisia einai, alla an to thes etsi, einai pali pio diskolo na vreis tin nomothesia gia na parei mia aktoploiki etairia adeia ploon stis kiklades(ennoeitai oti mazi tha parei kai kapoia alli agoni grammi ipoxreotika, me ti ploio den ksero.....!) kai tautoxrona na drastiriopoieitai se ena meros sto eksoteriko...! an mpleksei me autous tous nomous kai ta ipourgika diatagmata (vlepe Cabotage , agoni grammi , diakratikes aktoploikes grammes ktl) oxi ergasia den tha kanei, alla den tha ksanampei se ploio stin zoi tis.....
anyway, mallon opos ksanaeipa i ergasia teleiose kai einai mataio na sinexizoume to thema...

Asterias
18-03-2008, 15:52
Ξέρεις κάποιο Πανεπιστημίο που να έχει, σε τέτοια ζητήματα, ΠΛΗΡΗ συσχέτιση με την αγορά? Εγώ δεν ξέρω κάποιο και δε νομίζω να υπάρχει, μιλάμε για μια εργασία η οποία πρέπει να ολοκληρωθεί βάση του προγράμματος σπουδών, σύμφωνα με τη δεοντολογία του συγκεκριμένου επαγγέλματος, με τους ισχύοντες Νόμους και όχι με πιθανά παπατζιλίκια. Αλίμονο αν και οι Καθηγητές δίδασκαν και προωθούσαν πλάγιους τρόπους.
Και αν θες και τη γνώμη μου και για τους πλάγιους τρόπους και για τους κανόνες του ισχυρότερου, αυτονόητο είναι πως δεν μπορείς να υπερπηδήσεις καταστάσεις και να βρεις παραθυράκια χωρίς την πλήρη γνώση των γεγραμένων και αποδεκτών Νόμων.
Μια ή άλλη η συγκεκριμένη γνώση δεν είναι χάσιμο χρόνου.

markesini
18-03-2008, 16:36
nai giati toulaxiston prepei na sou meinei kai kati sto telos, oxi apla na to paikseis eksipnos kai na peraseis ena mathima! anyway Mallon o kathigitis tis kopelias mporei na min evgale tis kaliteres ergasies, alla toulaxiston mas evale sto tripaki na sizitisoume ligo edo mesa... kati einia kai auto!

Morgan
19-03-2008, 00:12
σχετικα ειναι αυτα Στρατο, αν ρωτησεις τους ναυτικους που του δουλευουν , δεν ξερω αν θα εχουν την ιδια γνωμη

Asterias
19-03-2008, 13:10
Καλά αυτό δεν μπορώ να το ξέρω και είναι άλλο ζήτημα, προφανώς θα έχεις καλύτερη γνώμη από μένα γι`αυτό, αλλά σε πληθώρα δημοσιευμάτων-ερευνών και λοιπών προσπαθειών βρίσκω πολύ καλή τη προσέγγιση του συγκεκριμένου ανθρώπου.

kokalo69
21-03-2008, 00:33
ερώτηση για τις συνθηκες εργασιες στα κοντεινερ της Δαναός για μηχανικους?
τους εστειλα σημερα βιογραφικο με email και μου απαντησαν αμέσως, μου εδωσαν να καταλαβω οτι ηταν ετοιμοι να με μπαρκαρουν και αυριο, βεβαια τους ξεκαθαρισα οτι ενδιαφερομαι για τον μαιο και ηταν πολυ θετκοι? παρακαλω όποια πληροφορια δεκτή

Petros
21-03-2008, 22:00
Και εγω στον τυπο ολα ομορφα και 'γλυκα' θα τα ελεγα. Δεν υπονοω κατι (ετσι και αλλιως δεν γνωριζω λεπτομερειες) απλα η λογικη αυτο λεει. Αλλωστε το κανουν και οι πολιτικοι και ξερουν πολυ καλυτερα.

Asterias
23-03-2008, 05:46
Δεν διαφωνώ, απλά στον τύπο υπάρχουν διάφορες απόψεις περί του θέματος και γι` αυτό θεωρώ πως έχει κάποια σοβαρή αντίληψη και προσέγγιση επί του θέματος

Michael
26-03-2008, 15:46
Το business plan θα κατέληγε στο συμπέρασμα ότι αν έβαζα τα πλοία μου στην εν λόγω γραμμή θα πήγαινα - ως επιχειρηματίας - άκλαφτος και τελικά θα αποφάσιζα να πουλήσω τα δύο πλοία (trading, δλδ. Το τυχερό αστέρι των Ελλήνων εφοπλιστών) και θα έβγαζα σε μια μέρα όσα θα είχα βγάλει σε δέκα χρόνια με τη ψυχή στο στόμα.
Θα τσίμπαγα το ζεστό χρήμα και...πάμε για άλλα.
Και αυτό είναι ένα πολύ ωραίο σενάριο που ανταποκρίνεται πλήρως στη πραγματικότητα. Έχεις κάνει όλη την εργασία και στο τέλος, δείχνεις και πόσο μάγκας επιχειρηματίας είσαι. .

Ωραίο το σενάριο, αλλά δεν θα έπρεπε να ξοφλήθούν τα δυο αυτα πλοία; Δεν θα είχες πάρει κάποιο δάνειο; Και πως θα ήσουν σίγουρος ότι η αξία των δυο πλοίων δεν θα ήταν μικρότερη όταν θα πήγαινες να τα πουλήσεις;

Διότι γλυκιά μου το πρώτο πράγμα που σχεδιάζει κανείς όταν θέλει να μπει σε μια αγορά, είναι το πως θα βγει αν στραβώσουν όλα.
Αλλά αυτά δε στα μαθαίνει - δυστυχώς - κανένα πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.
Νομίζω πως είναι υπερβολική η ρήση αυτή.

poliv21
12-04-2008, 17:31
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΜΕΣΟΥΡΑΝΟΥΣΕ ΕΠΕΣΕ ΕΞΩ?

kafidas
16-04-2008, 13:42
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΜΕΣΟΥΡΑΝΟΥΣΕ ΕΠΕΣΕ ΕΞΩ?

εγω ξερω και πολλα δουλεβα εκει τιλ 6946823734

iorakog
18-04-2008, 02:32
Ρε παιδια με στειλανε στην νιοβης να μπαρκαρω,ειμαι ανθυποπλοιαρχος,πειτε μου ρε παιδια τι ξερετε για την εταιρεια ειναι καλη? εχει καλα λεφτα? τι φορτηγα εχει? ποσα λεφτα δινει ακριβως?ποσα βαπορια εχει?

Mirfak
29-04-2008, 01:28
ερώτηση για τις συνθηκες εργασιες στα κοντεινερ της Δαναός για μηχανικους?
τους εστειλα σημερα βιογραφικο με email και μου απαντησαν αμέσως, μου εδωσαν να καταλαβω οτι ηταν ετοιμοι να με μπαρκαρουν και αυριο, βεβαια τους ξεκαθαρισα οτι ενδιαφερομαι για τον μαιο και ηταν πολυ θετκοι? παρακαλω όποια πληροφορια δεκτή

Απο συμφοιτητη που εκανα δυο μπαρκα στην δαναος σαν δοκιμος πλοιαρχος μου ειπε οτι απο τα βασικα προβληματα της εταιριας αυτης ειναι η ελλειψη χωρου(ο ιδιος την εβγαλε στο 1ο στο νοσοκομειο και στο 2ο σε δωματιο ναυτη με κοινη τουαλετα με ουκρανο ναυτη).Τωρα εσυ σαν μηχανικος μην σου φανει παραξενο αν βρεθεις σε δωματιο λαδα η καθαριστη.Το χειροτερο προβλημα ομως ειναι η προμηθειες.Το παιδι αυτο και τις δυο φορες πριν φυγει τα ειχε τα κιλακια του.Γυρισε πετσι και κοκαλο.Χωρις πλακα.Για μια περιοδο ειχαν μεινει μονο με φασολια και αναναδες!!!

Mirfak
29-04-2008, 01:33
Εχετε ακουσει αν ο Τσακος εχει βαλει τρεις ανθυποπλοιαρχους στα πλοια του?

Morgan
29-04-2008, 11:08
STA PLOIA POU KSERW EGW EXEI 3 AN8/XOUS (2 FILIPPINEZOUS-ENAN ELLHNA)

Rinio-chios
03-05-2008, 15:47
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΛΟΙΟ ΑΠ’ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...
Η TSAKOS ενώνει θάλασσα και στεριά

http://www.alithia.gr/newspaper/images/PLOIO%20TSAKOU%20PROPONTIS.jpgΗ TSAKOS SHIPPING & TRADING S.A., στα πλαίσια της συνεχούς προσπάθειας εκσυγχρονισμού της εταιρείας και των υπηρεσιών που παρέχει στους ναυτικούς της και τις οικογένειές τους, έχει εντάξει όλα της τα πλοία στο δορυφορικό σύστημα POLE STAR 24 ώρες το 24ωρο. Με αυτό το σύστημα, μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή, από το σπίτι ή το γραφείο της TSAKOS, παρέχεται ενημέρωση για τη θέση του πλοίου (στίγμα του) σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου και αν ταξιδεύει, την ταχύτητά του, τις καιρικές συνθήκες της περιοχής που ταξιδεύει ( ύψος κύματος, περίοδος κύματος κ.τ.λ.). Όποιος επιθυμεί από τον υπολογιστή του έχει τη δυνατότητα με μια επίσκεψη στην ιστοσελίδα www.purplefinder.com, να κάνει χρήση του συστήματος. Τηλεφωνώντας στο γραφείο της TSAKOS CHIOS (τηλ: 2271029600), μπορεί να πάρει πληροφορίες ή επισκεπτόμενος το γραφείο, να κάνει χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή που παρέχεται για το σκοπό αυτό. Ήδη ναυτικοί και οικογένειες εξυπηρετούνται καθημερινά, διατηρώντας ταυτόχρονα επαφή με τους ανθρώπους του γραφείου και με τα πλοία της εταιρείας, δημιουργώντας με τον τρόπο αυτό ένα σύγχρονο τρόπο προαγωγής της «ναυτικής οικογένειας», που φέρνει κοντά τα μέλη της και δημιουργεί αισθήματα ασφάλειας και στοργής.

Υ.Γ. Αν και θα ήθελα να βάλουν όλες οι εταιρείες να έχουμε και μεις πληροφορίες για τους ανθρώπους μας

Apostolos
04-05-2008, 12:56
Το κόλπο έχει και ιντερνετ?
Ειναι free of charge?

Rinio-chios
04-05-2008, 13:29
Με Internet είναι!τώρα λεπτομέρειες δεν ξέρω.ότι διάβασα στην εφημερίδα.Δεν το έψαξα περισσότερο γιατί ο καλός μου είναι σε άλλη εταιρία.

L1M1T
10-05-2008, 17:35
Μήπως υπάρχει κάποιος κατάλογος με τις ναυτιλιακές εταιρίες της Κύπρου? Ευχαριστώ!

compass
15-05-2008, 11:33
Hi!!
Είμαι νέος στην παρέα αλλά επισκέφτηκα το forum σας τυχαία και το βρήκα συναρπαστικό… ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!! Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν και κατά πόσο είναι εφικτό να πλησιάσεις κάποιον ¨πλοιοκτήτη – πλοιοκτήτρια εταιρεία¨ σαν ναυτικός πράκτορας, ακόμα αν θέλει κάποια ιδική άδεια για να ασχοληθεί κάποιος με την τροφοδοσία πλοίων. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Morgan
15-05-2008, 16:30
AN EISAI SOVAROS H ME DYNAMIKO MARKETING KAI GNWRIMIES MPOREIS.
H DOULEIA STHRIZETAI STIS GNWRIMIES TO KOSTOS KAI TIS YPHRESIES.

compass
16-05-2008, 09:11
:confused: Με την τροφοδοσία πλοίων, ξέρει κανείς τίποτα, θέλει κάποια ιδική άδεια;

Morgan
16-05-2008, 12:43
Endiaferesai na anoikseis trofodosies ploiwn? Apo osa gnwrizw den yparxei eidikh adeia gia na dineis trofodoteis me trofima h alla pragmata ta ploia.Kane mia enarksh etaireias me tis sxetikes yphresies na provlepontai sto katastatiko ths kai prepei na eisai ok.
Kane kai ena thlefwno se enan gnwsto sou se mia naytiliakh (purchasing dept) na sou pei me pies proypotheseis epilegoun tous suppliers tous kai ayto einai (an kai gia tis epiloges… konta ston nou kai h gnwsh…)

compass
16-05-2008, 15:25
Σ’ ευχαριστώ πολύ Morgan για τις πληροφορίες. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Μήπως ξέρεις αν ο παραλήπτης του φορτίου ή ο ναυλωτής μπορεί να επηρεάσει την επιλογή πράκτορα.

Morgan
20-05-2008, 23:18
αυτο ειναι θεμα ναυλοσυμφωνου - η επιλογη πρακτορα μπορει να ειναι επιλογη ναυλωτη ή πλοιοκτητη ή provided competitive αλλα αυτο ειναι συνδυασμος/αποτελεσμα παραμετρων.
πολλοι πρακτορες εχουν πελατες ναυλωτες και αφοσιώνονται αποκλειστικά στην υπεράσπιση των δικών τους συμφερόντων - ετσι οι ναυλωτές φροντιζουν οπως οταν υπαρχει ταξιδι με τους συγκεκριμενους πράκτορές τους και πλοιοκτητη τον Α ή Β να ειναι αυτοί (οι δικοί τους πράκορες) που θα επιληφθούν το κάλεσμα του πλοίου στο λιμάνι .

Morgan
22-05-2008, 00:11
Νέο Ρεκόρ Καθαρών Κερδών της ΤΕΝ, αύξηση κατά 50%....http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=4765

Apostolos
01-06-2008, 14:46
Για να δούμε μερικές φώτο απο πλοία της
http://shipphoto.exblog.jp/tags/KRISTEN/

lefteris22
12-06-2008, 22:46
Kalispera file,

Mporeis na mpeis sto www.ship.gr (http://www.ship.gr) kai na vreis tin plhroforia pou psaxneis. Episis dokimase kai to Chamber of Shipping tis Kyprou mipws exei kati allo

L1M1T
12-06-2008, 23:13
Ευχαριστώ!!! Ν' άσε καλά.

Παναγιώτης
12-06-2008, 23:17
Episis dokimase kai to Chamber of Shipping tis Kyprou mipws exei kati allo
Δες εδώ
http://www.csc-cy.org/full_members.htm

gvaggelas
15-06-2008, 03:27
Στα Ποσειδώνια, δεν θυμάμαι σε ποιο περίπτερο, έδιναν ένα βιβλίο με όλες τις ναυτιλιακές εταιρείες της Κύπρου καθώς και τα πλοία.

Morgan
17-06-2008, 01:09
δεν ειναι περιεργο να υπαρχει ελλειψη χωρου ειδικα σε παλιοτερα πλοια - δεν ξερω για την συγκεκριμενη εταιρεια για να ειμαι ειλικρινης..

στο πρωτο μου μπαργκο εμενα στην καμπινα προορισμενη για τον λοστρομο και στο δευτερο σε αυτη για τον δοκιμο μηχανης (αν και ημουν ανθ/χος)...

οσον αφορα την τροφοδοσια, μπορει να ειναι θεμα μαγειρα, μπορει καπετανιου , μπορει απλα εταιρειας..

και μιας και μιλαμε για εταιρειες να με τι ακομα ασχολουνται οι ελληνες εφοπλιστες : http://www.theseanation.gr/2008/06/13/%D0%EF%ED%F4%EF%F0%FC%F1%EF%F2/H_DryShips_%DD%F7%E5%E9_%F4%E7%ED_%F0%EB%DE%F1%E7_ %EA%F5%F1%E9%FC%F4%E7%F4%E1_%F4%E7%F2_Ocean/867.html

Morgan
17-06-2008, 10:21
ΜΙΑ ΝΕΑ παραγγελία για τη ναυπήγηση δύο δεξαμενοπλοίων VLCC με οψιόν για ένα ακόμη έχει στα σκαριά ο όμιλος Αγγελικούση και, συγκεκριμένα, η εταιρεία του ομίλου που διαχειρίζεται τα δεξαμενόπλοια, η Kristen Navigation. Οι συζητήσεις, σύμφωνα με πληροφορίες της αγοράς, είναι πολύ κοντά στην ολοκλήρωσή τους και πραγματοποιούνται με κινεζικά ναυπηγεία.

Η νέα αυτή παραγγελία είναι ένα μέρος του συνολικού επενδυτικού προγράμματος του Ομίλου, το οποίο είναι ύψους άνω των 2,5 δισ. δολ., το οποίο αφορά σχεδόν όλους του τύπους εμπορικών πλοίων.

Ειδικότερα, μέσω της Kristen Navigation, ο όμιλος έχει υπό ναυπήγηση επτά δεξαμενόπλοια. Η Kristen Navigation ελέγχει και διαχειρίζεται ένα στόλο από 23 δεξαμενόπλοια, εκ των οποίων τα 20 είναι τύπου VLCC.

Επίσης, η Maran Gas, η εταιρεία του ομίλου που δραστηριοποιείται στο υγροποιημένο φυσικό αέριο (LNG) και το υγραέριο (LPG), έχει σε εξέλιξη ένα επενδυτικό πρόγραμμα, που αφορά την κατασκευή δύο πλοίων μεταφοράς υγραερίου μέρος μίας παραγγελίας από τέσσερα πλοία VLGC, τα οποία είχαν ενταχθεί σε μία συνεργασία με την Bergesen Worldwide Gas.

Η Maran Gas ελέγχει επίσης και διαχειρίζεται πέντε πλοία μεταφοράς υγροποιημένου φυσικού αερίου (LNG). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο όμιλος Αγγελικούση είναι από τους λίγους εφοπλιστικούς ομίλους της χώρας που έχουν πραγματοποιήσει σημαντικές επενδύσεις στον συγκεκριμένο κλάδο.

Ολα τα πλοία είναι ναυλωμένα στη Ras Gas μέχρι το 2030, για να μεταφέρουν LNG από το μεγάλο κοίτασμα του Qatar στην Ευρώπη.

Ακόμη, σημαντική είναι η παρουσία του Ομίλου και στο ξηρό φορτίο. Η Anangel Maritime, η εταιρεία του ομίλου που δραστηριοποιείται στο ξηρό φορτίο, ελέγχει ένα στόλο από 18 πλοία, εκ των οποίων τα 17 είναι capes και ένα τύπου panamax, ενώ έχει υπό παραγγελία 22 συνολικά πλοία, εκ των οποίων τέσσερα panamax πρόκειται να μεταβιβασθούν μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή τους.

Επίσης, ο όμιλος υλοποιεί ένα πρόγραμμα μετατροπής δεξαμενοπλοίων μονού τοιχώματος σε πλοία μεταφοράς ξηρού φορτίου.

Ηδη ένα VLCC είναι υπό μετατροπή σε VLOC (Very Large Ore Carrier), ενώ σύντομα θα ακολουθήσουν και άλλα δυο VLCC.

Ολα τα πλοία, που είναι υπό κατασκευή, θα παραδοθούν μέχρι και το 2011, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι η συντριπτική πλειοψηφία των πλοίων έχουν στο ιστό τους την ελληνική σημαία.

ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ
http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/06/11/1523801.htm

--------------------------------------------------------------------------------

markesini
19-06-2008, 14:00
Μπορούμε να μαζέψουμε σε αυτό το thread όλες τις ελληνικές εταιρίες που ξέρουμε οτι δραστηριοποιούνται σαν ναυλωτές; Είναι Αρκετές αλλά πολές δεν είναι πολύ γνωστές.

Morgan
20-06-2008, 11:33
Malista! Kalhmera se olous…

Ayto einai ontws mia poly kalh protash.
Dystyxws eimai asxetos panw stis etaireies naylwsewn (fortiwn h' tonnage) ellhnikwn symferontwn. Eidika sta gkazadika ,e gw apo naylwtes kserw p.x. BP & Shell, CHEVRON, Vitol k.o.k….
Isws sta forthga na yparxei kati allo.

Yparxoun omws grafeia sthn ellad ata opoia leitourgoun gia logariasmo naylwtwn kai sthn ousia apoteloun ta epixeirisiaka tous skelh..

Ena paradeigma einai to Grafeio Ths TRAFIGURA sta N.Proasteia kai ena allo to grafeio ths LITASCO ston peiraia

markesini
20-06-2008, 12:32
πολύ καλή η αρχή απο τον morgan, και έρχομαι να προσθέσω ΕΛΠΕ και AVIN που δραστηριοποιούνται στο χώρο. Αλλά και από dry νομίζω ότι τιτάνας και soya hellas κάνουν κάποιες κινήσεις σαν ναυλωτές.

Morgan
20-06-2008, 13:32
EFOSON ARXISOUME NA MILAME, DEN LEME KAI LIGA PRAGMATA GIA TIS ETAIREIES?
ME TI ASXOLOUNTAI, ANTIKEIMENO ERGASIWN (TI NAYLWNOUN, POU, ME POIOUS KTL...)?

Leo
20-06-2008, 13:59
Ας κάνω λοιπόν εγώ την αρχή και να να πώ το γνωστό γραφείο ALLIED που δραστηριοποιείται στον χώρο του dry bulk. Ματαφορές μεταξύ Αυστραλίας και Κίνας με φορτία εμπλουτισμένων μεταλευμάτων (concentrates), όπως επίσης και σε transpacific με χύμα φορτία τσιμέντου σε μεγάλους σάκκους πρός Δυτική Νότιο Αμερική και φόρτωση από εκεί με παρτίδες εμπλουτισμένων μεταλευμάτων απο Νότια και Κεντρική Αμερική για την άπω Ανατολή.

Morgan
20-06-2008, 14:39
Milas gia thn Allied sthn Filwnos h kapou ekei gyrw dipla sto parking?

Nomiza oti htan apokleistika shipbrokers

Leo
20-06-2008, 15:03
Νότια Προάστια είναι και έχουν επεκταθεί και σαν Ναυλωτές, πέρα από το brokerage και το Sale & Purchase. Πάντως ναι μιλάμε για το ίδιο σπίτι.

Morgan
20-06-2008, 15:11
OK.... swstos...

HISTORY

Four Greek brokers, Stavros Drakogiannopoulos, Costas Karadimas, Theodore Moissoglou, and Costis Tsalpatouros, whose well-known activities span two decades in International sale & purchase scene, founded Allied Shipbroking Inc. back in 1988.

Their aim then was straight-forward and simple: to offer a comprehensive package of contemporary added-value services to clients interested in acquiring or selling a commercial vessel within the shipping community, a task that requires experienced handling of delicate matters, vast market knowledge (both legal and financial), a trustworthy network of associates, and daily perseverance. In 1997 George Daskalakis joined them. Seventeen years later, this vision continues to be the mission of Allied. Today Allied Shipbroking Inc. has gained worldwide recognition and fame and is considered to be one of the best shipbroking companies in sale and purchase of vessels.

ALLIED'S FUNCTION

Allied's main activity focuses on the sale and purchase of merchant vessels, including the dynamic sectors of new building and demolition. An additional service offered to clients, and only under specific conditions, is ship financing. Consultation is offered by a team of experts to assist interested parties in building their relationships with key individuals, banks and other financial institutions. Moreover, the company is engaged in vessel valuation, a service that in addition to its vast client base, is also offered to reputable national and international banks. Allied grants its clients the advantage of knowing how to achieve their commercial goals in the shipping industry.

In 2001, Allied was appointed and granted a seat on the newly-established panel of brokers valuating ocean-going shipping companies interested in being listed on the Athens Stock Exchange, and is a BIMCO affiliate.

All brokers are members of the Hellenic Shipbroking Association (HSA).

PERFORMANCE & STRATEGIC GOALS

Allied Shipbroking Inc. successfully negotiates a great number of sale & purchase deals annually. Allied's goal is to increase this average through continuous investment in advanced state-of-the-art applied information technology, qualified personnel add-ins, incessant analysis of market data, and a focus on increasing the percent of its international client base.

Allied's detailed knowledge of the shipping market along with historical inside information allows for accurate and concrete consultation with respect to the performance of seaborne trade overall.

http://www.allied-shipbroking.gr/

Morgan
20-06-2008, 15:13
kai ston peiraia pantws ta grafeia htan poly kala kai me poly kosmo..

apo ta gnwsta spitia (egw tous iksera mono san brokers)

L1M1T
25-06-2008, 21:11
Στα Ποσειδώνια, δεν θυμάμαι σε ποιο περίπτερο, έδιναν ένα βιβλίο με όλες τις ναυτιλιακές εταιρείες της Κύπρου καθώς και τα πλοία.

Είχα πάει στα Ποσειδώνια αλλά δυστιχώς δεν πέτυχα το βιβλίο που λες. Ευχαριστώ πάντος για το ενδιαφέρον.

mastrovasilis
07-07-2008, 11:39
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΨΑΧΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΒΡΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΚΑΡΑΒΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ POLLUX ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΛΟΥΚΟΥΝΤΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ:?:

Morgan
07-07-2008, 11:54
edw pou postareis den to vlepw pithano na pareis thn apanthsh pou thes...
diavase tous kanones xrhshs kai kane tis anarthseis sou sta swsta thematakia.

mastrovasilis
07-07-2008, 11:58
edw pou postareis den to vlepw pithano na pareis thn apanthsh pou thes...
diavase tous kanones xrhshs kai kane tis anarthseis sou sta swsta thematakia.

sorry morgan σε ευχαριστω....

Kapetanissa
15-07-2008, 00:18
σχετικα ειναι αυτα Στρατο, αν ρωτησεις τους ναυτικους που του δουλευουν , δεν ξερω αν θα εχουν την ιδια γνωμη

Αχ, πόσο δίκιο έχεις Μόργκαν... Τους ναυτικούς να ρωτήσουν. Διάβασα λίγο παραπάνω για ίντερνετ και ναυτική οικογένεια... Μακάρι έτσι να είναι και όχι όπως εγώ τα γνώρισα τα πράγματα τρεις σχεδόν δεκαετίες πριν.

Morgan
15-07-2008, 10:51
Oi eykolies pou den yphrxan kapote einai logiko twra na yparxoun. Kai mhn sou pw oti arghsan kai olas!

H ousia paramenei – kai den afora apokleistika ta vaporia tou Tsakou – pws alliws vlepoun oi apeksw tis " syn8hkes pou epikratous sto vapori kai ton idio ton efoplisth" kai alliws to vlepoun kai to noiwthoun sto petsi tous oi mesa.

Thn prwth xronia pou eimoun ekswteriko gia douleia se grafeio eixa thn kalyterh gnwmh gia ton efoplisth pou ergazomoun kai isteya stis idees kai stis apopseis tou.
Otan ekana episkepsh se ena vapori tou stolou mas, gia audit, oi mhxanikoi mou edeiksan mia efhmerida me synenteyksh pou eixe dwsei sto ekswteriko o en logw efoplisths kai anefere : OI NAYTIKOI EINAI SAN TIS FRATZOLES TO PSWMI , MPOREIS NA TIS PSWNISEIS APO OPOUDHPOTE. APO AYTON TON FOURNO H APO TON ALLO, DEN EXEI SHMASIA. FTANEI NA TREFESAI…
Katalavaineis psychologia..?

Kapetanissa
15-07-2008, 12:25
Φυσικά δεν αφορά μόνο τα βαπόρια ενός συγκεκριμένου εφοπλιστή. Όμως εταιρεία με εταιρεία παρουσιάζει τεράστιες διαφορές. Κι αυτό αλλάζει, δε μένει πάντα σταθερό. Για το τότε και μόνο (αρχές δεκαετίας '80) μιλώντας, και στηριγμένη σε προσωπική πείρα, νιώθω εξαιρετικά τυχερή που αμέσως μετά τον Τσάκο βρέθηκα στα βασιλοβάπορα του Ωνάση. Ή πιο σωστά της Χριστίνας, η Χριστίνα ήταν τότε το αφεντικό, αλλά στην εταιρεία εξακολουθούσε να πνέει η γραμμή που είχε χαράξει ο πατέρας της. Και ήταν πραγματικά θέμα τύχης, γιατί εκείνο τον καιρό και οι δυο εταιρείες είχαν τα γραφεία τους στο ίδιο κτίριο. Ακτή Μιαούλη 85. Κατέβαινα από του Τσάκου με το ασανσέρ και είδα στον πρώτο αν θυμάμαι καλά (πέρασαν και τόσα χρόνια... ) να λέει το ταμπελάκι Σπρίνγκφιλντ... Από παρόρμηση της στιγμής το πάτησα και βρέθηκα σε λίγες μέρες δόκιμος σε ένα από τα σούπερ τάνκερ του. Ουδεμία σχέση με αυτό που είχα αφήσει πίσω. Παλάτι. Και η συμπεριφορά του γραφείου απέναντι στον καθένα μας λες και ήταν οι γονείς μας κι εμείς τα παιδιά τους. Τι να σου πω; Μπορεί κι αυτοί για φρατζόλες να μας έβλεπαν... είχαν όμως την εξυπνάδα να σκεφτούν πως είμαστε φρατζόλες σκεπτόμενες. Με ψυχή και με καρδιά. Φρόντιζαν λοιπόν να τα γεμίζουν με τέτοια συναισθήματα που ο καθένας μας να δίνει τον καλύτερο εαυτό του. Από το μισθό ξεκινώντας, τις συνθήκες εργασίας, τους χώρους ενδιαίτησης... ως και στα στόρια και την αλληλογραφία... Εγώ δε αισθανόμουν να δουλεύω εκεί... κρουαζιέρα έκανα. Και μάλιστα επιδοτούμενη. Ακόμη θυμάμαι μια ταμπέλα που ήταν κρεμασμένη στον αλουέ:

Φίλε ναυτικέ, ό,τι και αν σου συμβεί, σε όποιο μέρος του κόσμου και αν είσαι, η εταιρεία να σταθεί στο πλευρό σου με όλες της τις δυνάμεις!

Οι λέξεις μπορεί να μην ήταν ακριβώς έτσι, μα αυτό ακριβώς ήταν το νόημα. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω όσα χρόνια και να περάσουν. Πέρασα εκεί τις ωραιότερες μέρες της ναυτικής μου καριέρας. Και δεν μπορώ να πω ότι δε δούλευα. Σας είπα, ο καθένας μας έδινε τον καλύτερο εαυτό του. Κι αυτό νομίζω ότι είναι προς όφελος τελικά της εταιρείας και όχι μόνο των ναυτικών. Να νιώθουν σπίτι τους το καράβι και να το νοιάζονται σαν δικό τους. Για την άλλη εταιρεία προτιμώ να μην πω λεπτομέρειες, μόνο πως ουδεμία σχέση είχε με όσα συνάντησα στου Ωνάση.

Το ίδιο βλέπω και τώρα να συμβαίνει. Όπως ανέφερα σε άλλη ανάρτηση, έχω δυο νέα κορίτσια που σπουδάζουν καπετάνισσες γνωρίσει και συμπαθήσει τόσο που να τις βλέπω σαν κόρες μου. Μπαρκαρισμένες τώρα και οι δύο, κάνουν τα εκπαιδευτικά τους ταξίδια. Προτιμώ για ευνόητους λόγους να μην αναφέρω τις εταιρείες τους. Όμως και πάλι είναι η μέρα με τη νύχτα. Και βλέποντας και τις δικές τους αντιδράσεις, λέω πως είναι κέρδος για την εταιρεία να προσέχει τις "φρατζόλες" της... Καλώς ή κακώς μια ολόκληρη περιουσία εμπιστεύονται στα χέρια των ναυτικών. Και ειδικά των αξιωματικών. Όσο καλύτερους αξιωματικούς φτιάξουν, τόσο καλύτερο θα είναι και το μέλλον της εταιρείας. Αν τώρα ψωνίζουν πότε από τον ένα φούρνο και πότε από τον άλλο... μην περιμένουν και το καλύτερο ψωμί να φάνε. Θες καλά πληρώματα; Στρώνεσαι και τα φτιάχνεις. Τους αμοίβεις ικανοποιητικά, τους συμπεριφέρεσαι με ανθρωπιά, τους περνάς σεμινάρια, εφαρμόζεις τακτική να τους παίρνεις από δοκίμους και να τους φτάνεις ως τα ψηλότερα σκαλιά. Να νιώθουν την εταιρεία σαν οικογένειά τους, και σαν σχολειό.

Λυπάμαι που για λόγους ανωτέρας βίας δεν μπορώ να αναφέρω το όνομα της εταιρείας που έτσι φέρνεται στις μέρες μας. Να πω και δημόσια το μπράβο που της ανήκει. Θα πω μόνο ότι είναι ήδη στην κορυφή της ναυτιλίας μας και δεν είναι καθόλου τυχαίο. Έχουν πολιτική σωστή οι άνθρωποι. Ξέρουν πως το ανθρώπινο δυναμικό είναι κεφάλαιο για την εταιρεία και το διαχειρίζονται σωστά. Αντίθετα στο καράβι της μικρής, το ένα ατύχημα διαδέχεται το άλλο. Και όπως μου περιγράφει η πιτσιρίκα, μέσα γίνεται κομφούζιο. Τσακωμοί και αψιμαχίες συνεχώς. Άντε μετά να πάει καλά το καράβι. Τρέμει η ψυχή μου μέχρι να ξεμπαρκάρει από εκεί το παιδί και θερμοπαρακαλώ το θεό να την πάρουν στο επόμενο μπάρκο στην εταιρεία της μεγάλης. Να δει θεού πρόσωπο... Και να μάθει σωστά και τη δουλειά της. Γιατί εκεί που είναι τώρα την βάζουν να κάνει φόρτωση μόνη της και βάρδια μόνη της... ένα παιδί με ελάχιστες γνώσεις...

Και θυμάμαι τι ακριβώς πέρασα κι εγώ όταν μόλις αποφοίτησα από τη σχολή με προσέλαβαν κατευθείαν ανθυποπλοίαρχο. Νόμιζα εγώ πως ήταν για καλό μου... Αμ, δε. Όταν έτσι διαλέγουν ανθυποπλοιάρχους, έτσι διαλέγουν και γραμματικούς και καπεταναίους. Κι αν το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι, τα καράβια με τις φτηνές φρατζόλες τα τρώει το σκοτάδι... Φτηνές φρατζόλες... Να σκεφτείς πως όταν πήγα στου Ωνάση δόκιμος, έπαιρνα περισσότερα λεφτά από όσα έπαιρνα στο προηγούμενο σαν ανθυποπλοίαρχος. Και φυσικά μου δόθηκε και η ευκαιρία να μάθω δουλεύοντας δίπλα σε έμπειρους αξιωματικούς. Θυμάμαι ότι ακόμη και ο Γραμματικός μας είχε δίπλωμα πρώτου καπετάνιου και είχε ήδη πλοιαρχεύσει σε άλλο πλοίο. Στα έδινε όλα η εταιρεία αλλά και ζήταγε να κάνεις το ίδιο. Ναι, δεν έγινε τυχαία ο Ωνάσης ο μεγαλύτερος εφοπλιστής του καιρού του. Είχε την εξυπνάδα να μεταχειρίζεται σωστά τις "φρατζόλες" του και όχι να τους πετάει ξεροκόμματα.

Roger Rabbit
15-07-2008, 13:14
Λυπάμαι που για λόγους ανωτέρας βίας δεν μπορώ να αναφέρω το όνομα της εταιρείας που έτσι φέρνεται στις μέρες μας. Να πω και δημόσια το μπράβο που της ανήκει. Θα πω μόνο ότι είναι ήδη στην κορυφή της ναυτιλίας μας και δεν είναι καθόλου τυχαίο. Έχουν πολιτική σωστή οι άνθρωποι. Ξέρουν πως το ανθρώπινο δυναμικό είναι κεφάλαιο για την εταιρεία και το διαχειρίζονται σωστά.

Kαλό θα ήταν μας λέγατε,,να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι,,,,έτσι και αλλιώς για κάλο είναι..:mrgreen:

sonia24
15-07-2008, 15:29
XEREI KAPOIOS PLIROFORIES GIA TIN ETAIRIA ARCADIA TANKERS.EIMAI B"MHX. KAI PSAXNO GIA POLY KALH ETAIRIA ME TANKERS,EXEI NA PROTINEI KATI KAPOIOS?THANKS;)

το μονο που εχω ακουσει για αυτη την εταιρεια ειναι οτι υποκειται σε ελληνικα συμφεροντα μονο. απο κει και περα δυστυχως...:confused:

Roger Rabbit
15-07-2008, 15:40
Και εγώ είδα πως τιμήθηκε με το βραβείο της καλύτερης εταιρείας δεξαμενοπλοίων της χρονιάς - ''Τanker Company of the Year'' - στα ''Lloyd's List Greek Shipping Awards 2007'' ,για την υλοποίηση του μεγαλύτερου ναυπηγικού προγράμματος δεξαμενοπλοίων στο κόσμο..

Morgan
15-07-2008, 15:50
XEREI KAPOIOS PLIROFORIES GIA TIN ETAIRIA ARCADIA TANKERS.EIMAI B"MHX. KAI PSAXNO GIA POLY KALH ETAIRIA ME TANKERS,EXEI NA PROTINEI KATI KAPOIOS?THANKS;)

http://www.marinews.gr/search.asp
PHGAINE EDW KAI VALE ANAZHTHS : ARCADIA

POLY KALH ETAIREIA

Kapetanissa
15-07-2008, 18:47
Για καλό είναι. Αλλά οι γυναίκες στα καράβια είναι ελάχιστες... Κι αν αποκαλύψω το όνομα της εταιρείας, θέλοντας και μη θα αποκαλύψω και την ταυτότητα της κοπέλας. Ειλικρινά λυπάμαι που δεν μπορώ εδώ να αποκαλύψω το όνομα της εξαιρετικής αυτής εταιρείας. Θα βρω όμως τρόπο να το κάνω κάποια στιγμή χωρίς να παραπέμπω και στο όνομα της κοπέλας.

Roger Rabbit
16-07-2008, 19:10

Έμαθες φίλε τίποτα για την εταιρεία?

antonis tin
20-07-2008, 15:20
telika oles oi plirofories lene oti einai apo tis kaluteres tis elladas.to simantikotero einai oti gia tin ora diakrinete gia to filoelliniko tis aisthima.se teleti opou kai timithike, o proedros milise sta ellinika .kinisi oxi tuxaia...

Roger Rabbit
20-07-2008, 17:54
Ωραιά..
Οταν έρθεις σε επαφή με την εταιρεία ενημέρωσε και εμάς,,,πως σε αντιμετώπισαν κλπ..

Thanks

fotini86
24-07-2008, 10:19
episis www.cyprusshipping.com (http://www.cyprusshipping.com)

einai arketa kali. dinei tin dinatotita parousiasis etaireion ana poli

aksizei ton kopo!

Morgan
24-07-2008, 10:46
http://www.admibros.com/

mia kypriakh etaireia pou zhtaei kosmo ayth thn epoxh

ilias1535
29-07-2008, 16:27
Καλησπερα,μηπως 8α μπορουσε καπιος να μου δωσει την διευθηνση της kyla shipping company.?Ευχαριστω προκαταβολικα.

unibomb
12-08-2008, 03:24
Γεια σας παιδια.Μηπως ξερει κανει τι παιζει με την Olympic Shipping του ιδρυματος Ωναση;Εχω ακουσει οτι παιρνει μονο Ελληνες.Ξερει κανεις τι παιζει με λεφτα,συνθηκες,πλοια κλπ;

Ευχαριστω πρωκαταβολικα......!:)

Morgan
12-08-2008, 09:27
an se dialeksoun na pas - poly kalh etaireia..

Morgan
15-08-2008, 13:42
http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5475

mia apoxwrhsh pou shmainei polla

mike_k6
25-08-2008, 02:56
γεια σε ολους ειμαι δευτεροετης δοκιμος πλοιαρχος και λογω ατυχιματος δεν εφυγα ταξιδι τον ιουλιο, τωρα ειμαι στο ψαξιμο για εταιρια γιατι αυτη που ηταν να φυγω δεν με πηρε. μηπως ξερετε κανενα τρικ να αποφευγω την καραμελα του στυλ " ειμαστε συμπληρομενοι!" ?

Morgan
25-08-2008, 18:24
PERASTIKA SYNADELFE.

A)POSTARHSE SE SWSTH ENOTHTA.
B)H MONH APANTHSH STO ERWTHM ASOU EINAI OXI... SYNEXISE TO PSAKSIMO AYTOPROSWPOS KAI DINE AITHSEIS.
AN DEN SE EIDOPOIOUN , PAIRNE TOUS ME THN SEIRA NA TOUS RWTAS TI GINETAI. DEIKSE PWS THES NA MPARKAREIS KAI EKSHGHSE TOUS TOUS LOGOUS.

mike_k6
26-08-2008, 16:37
ευχαριστω morgan μονο πες μου αν μπορεις ποια ειναι η σωστη ενωτητα. και παλι ευχαριστω!

Kaptain_Kris
26-08-2008, 17:10
Καλησπέρα,
μήπως ξέρεται την ηλεκτρονική διεύθυνση των εταιριών που έχει ο Ι.Αγγελικούσης? (Anangel, Kristen, και μία άλλη δεν την θυμάμαι) Ψάχνω ώρα στο Google και δεν βρίσκω τίποτα.

Morgan
26-08-2008, 19:25
re kapetanie mas douleveis????

http://www.kristennavigation.com/

fatsa karta h addressa!!

Kristen Navigation Inc.
354, Sygrou Ave.
GR-176 74 Athens
Greece
P.O. Box 77060, GR-17510

Tel: +30 10 94 84 500
Fax: +30 10 94 08 508-9-10
Telex: 214341, 214342 KRIS GR
Email: Kristen@internet.gr

kane kai ena thl sthn anangel na sou poune to email tous :

ANANGEL SHIPPING ENTERPRISES S.A.
Address: 354 Syngrou Ave, 17674 Kallithea
Phone: 2109467200
Fax: 2109408820

Morgan
26-08-2008, 19:27
ευχαριστω morgan μονο πες μου αν μπορεις ποια ειναι η σωστη ενωτητα. και παλι ευχαριστω!

dokimase thn enothta me ta ekpaideytika taksidia dokimwn

Kaptain_Kris
27-08-2008, 17:11
re kapetanie mas douleveis????

Εντάξει δεν το είχα προσέξει, μην θυμώνεις.

Morgan
27-08-2008, 17:16
kala den sou thymwsa ... xalara eimaste!

molis vreis e-mail gia anangel, rixto edw na to dei k o kosmos

tsoukase
27-08-2008, 19:06
50 TOP GREEK SHIPOWNERS (In units)

COMPANY SHIPOWNERSSHIPS DEADWEIGHT
1. HAJIOANNOU GROUP (World & Stelmar Tankers) POLYS HAJIOANNOU 67 6.800.000
2. TSAKOS SHIPPING & TRADING - T.E.N. PANAGIOTIS & NICOLAOS TSAKOS 64 (14 ships under construction) 6.018.000
3. ANANGEL maritime & KRISTEN NAVIGATION JOHN ANGELIKOUSIS 55 5.000.000
4. THENAMARIS SHIPS MANAGEMENT DINOS MARTINOS 51 4.176.000
5. GENERAL MARITIME & UNITED OVERSEAS PETER GEORGIOPOULOS 46 5.490.000
6. ENTERPRISES SHIPPING & TRADING * STAMATIS & VICTOR RESTIS 45 2.500.000
7. CERES SHIPPING PETER G. LIVANOS 41 3.312.000
8. MARMARAS NAVIGATION DIAMANTIS DIAMANTIDIS 40 3.500.000
9. DYNACOM TANKERS GEORGE PROKOPIOU 39 (11 ships under construction) 4.000.000
10. LASKARIDES SHIPPING PANAGIOTIS LASKARIDES 82 (42 ships under 5.000 dwt) 441.000
11. EASTERN MEDITERRANEAN THANASIS MARTINOS 37 3.494.000
12. COSTAMARE SHIPPING VASILLIS CONSTANTACOPOULOS 36 2.055.000
13. CHARTWORLD SHIPPING LOU KOLAKIS 36 1.616.000
14. AVIN INTERNATIONAL VARDIS VARDINOYIANIS 35 1.622.000
15. CYPRUS MARITIME ANDREAS HADJIYANNIS 33 1.690.000
16. PACIFIC & ATLANTIC CORP. NICHOLAS D. PATERAS 33 716.000
17. TECHNOMAR SHIPPING G. GIOUROUKOS & A. STENGOS 31 1.040.000
18. DANAOS SHIPPING JOHN COUSTAS 30 1.557.000
19. POLEMPROS SHIPPING SPYROS & ADAM. POLEMIS 29 3.416.000
20. GOLDEN UNION & WORLD MANAGEMENT THEODORE VENIAMIS & GEORGE GABRIEL 28 1.800.000
21. BARCLAY SHIPPING EVANGELOS MARINAKIS 27 1.500.00022
22. GOLDENPORT SHIPS MANAGEMENT PARIS DRAGNIS 27 718.000
23. ELETSON CORPORATION GREGORY HAJIELEFTHERIADES 26 1.480.000
24. CARDIFF MARINE GEORGE ECONOMOU 26 2.570.000
25. GOODFAITH SHIPPING NIC. FRANGOS & NIC. MOUNDREAS 25 1.491.000
26. OCEANBULK MARITIME & COMBINE MARINE PETROS PAPPAS 23 1.618.000
27. LIQUIMAR TANKERS & DIORYX MARITIME DIMITRIS PAPADIMITRIOU 23 1.443.000
28. ATLANTIC BULKCARRIERS MANAGEMENT G & J KOUMANTAROS 22 984.000
29. AEGEAN SHIPPING DIMITRIS MELISSANIDES 21 434.000
30. BYZANTINE MARITIME MARIOS STAFILOPATIS 21 (6 ships under construction) 1.265.000
31. PRIME MARINE G. KOULERIS-E. TOUPOUZOGLOU-M. CHALKIAS 21 1.402.000
32. TRANSMED SHIPPING HARALAMBOS MYLONAS 20 1.659.000
33. VAFIAS GROUP -STEALTH - BRAVE MARITIME NICOLAOS & HARRY VAFIAS 20 2.752.000
34. TARGET MARINE ANTONY KOMNINOS 20 396.000
35. EUROPEAN NAVIGATION SPYROS & PROKOPIS KARNESSIS 19 1.623.000
36. ALLOCEANS SHIPPING 19 710.000
37. CIEL SHIPMANAGEMENT CONSTANTACOPOULOS INTERESTS 19 511.000
38. OLYMPIC SHIPPING &l MANAGEMENT ONASSIS 18 2.426.000
39. MINERVA MARINE ANDREAS MARTINOS 18 1.812.000
40. CHANDRIS HELLAS MICHAEL & JOHN CHANDRIS 18 1.683.000
41. CENTROFIN MANAGEMENT DIMITRIS PROKOPIOU 18 1.462.000
42. ROSWELL NAVIGATION KARAGIANNIS FAMILY 18 184.000
43. A.M. NOMIKOS & TRANSWORLD MARITIME CALYPSO & MARCOS NOMIKOS 17 1.140.000
44. ELMIRA SHIPPING KATERINA LANARA 17 609.000
45. NEDA MARITIME NICHOLAS & MICHALIS LYKIARDOPOULOS 16 2.140.000
46. TOMASOS BROS TOMASOS FAMILY 16 720.000
47. EUROCARRIERS S.A. LEO. CORBETIS & MICH. BODOUROGLOU 16 685.000
48. ALPHA TANKER & FREIGHTERS ANNA & CHRISTOS KANELLAKIS 15 1.920.000
49. SUN ENTERPRISES GEORGE S. LIVANOS 15/td> 1.600.000
50. MAGNUS CARRIERS GABRIEL PETRIDES 14 550.000

REMARKS - Ships under 5.000 dwt are not included - Vessels under construction are not included
Sources: Greek Shipping Publication (Stelios Fassoulas) & ELNAVI
* (other 86 ships under the control of SWISSMARINE and SAFMUR and 22 ships under construction)

================================================== ===

TOP 40 GREEK SHIPOWNERS IN TONNAGE (OVER 1 MILLION DWT)

COMPANY SHIPOWNERSSHIPS DEADWEIGHT
1. HAJIOANNOU GROUP (World & Stelmar Tankers) POLYS HAJIOANNOU 67 6.800.000
2. ANANGEL Shipping & KRISTEN NAVIGATION JOHN ANGELIKOUSIS 5.760.000
3. TSAKOS SHIPPING & TRADING - TEN PANAGIOTIS & NIKOS TSAKOS 5.432.000
4. CERES SHIPPING PETER LIVANOS 5.115.000
5. THENAMARIS SHIPS MANAGEMENT DINOS MARTINOS 3.894.000
6. DYNACOM TANKERS GEORGE PROKOPIOU 3.500.000
7. POLEMPROS SHIPPING SPYROS & ADAM. POLEMIS 3.380.000
8. EASTERN MEDITERRANEAN THANASSIS MARTINOS 3.183.000
9. MARMARAS NAVIGATION DIAMANTIS DIAMANTIDIS 3.000.000
10. UNITED OVERSEAS* PETER GEORGIOPOULOS 2.958.000
11. EUROPEAN NAVIGATION SPYROS & PROKOPIS KARNESIS 2.890.000
12. GOLDEN UNION SHIPPING THEODORE VENIAMIS 2.760.000
13. CYPRUS MARITIME ANDREAS HADJIYANNIS 2.500.000
14. HELLESPONT STEAMSHIP VASSILIS PAPACHRISTIDIS 2.477.000
15. SUN ENTERPRISES - LIVANOS S. HELLAS LIVANOS FAMILY 2.349.000
16. ENTERPRISES SHIPPING & TRADING STAM. & VICT. RESTIS 2.300.000
17. KYKLADES & ERMIS MARITIME ARISTIDIS ALAFOUZOS 2.256.000
18. BRAVE MARITIME & STEALTH MARITIME NICOLAS & HARRY VAFIAS 2.250.000
19. CARDIFF MARINE GEORGE ECONOMOU 2.133.000
20. OLYMPIC SHIPPING & SPRINGFIELD ONASSIS 2.080.000
21. TRANSMED SHIPPING HARALAMBOS MYLONAS 1.850.000
22. AEOLOS MANAGEMENT EPAMINONDAS EBIRIKOS 1.823.000
23. CHANDRIS (HELLAS) JOHN & MICHAEL CHANDRIS 1.801.000
24. ALPHA TANKERS & FREIGHTERS KANELAKIS FAMILY 1.799.000
25. COSTAMARE SHIPPING VASILLIS KONSTANTAKOPOULOS 1.784.000
26. MINERVA MARINE ANDREAS MARTINOS 1.781.000
27. OCEANBULK MARITIME PETROS PAPPAS 1.749.000
28. CHARTWORLD SHIPPING LOU KOLAKIS 1.602.000
29. CENTROFIN MANAGEMENT DIMITRIOS PROKOPIOU 1.585.000
30. NEDA MARITIME NIKOS LYKIARDOPOULOS 1.529.000
31. AVIN INTERNATIONAL VARDIS VARDINOYIANIS 1.300.000
32. SAMOS STEAMSHIP INGLESSIS FAMILY 1.267.000
33. DANAOS SHIPPING JOHN COUSTAS 1.237.000
34. ELETSON HOLDINGS GR. HADJIELFTHERIADIS 1.227.000
35. CARRAS HELLAS JOHN CARRAS 1.124.000
36. ARCADIA SHIPMANAGEMENT CONSTANTINOS ANGELOPOULOS 1.100.000
37. TECHNOMAR SHIPPING G. GIOUROUKOS & A. STEGNOS 1.100.000
38. LMZ - TRANSOIL LIZA MANIOU ZACHARIOU 1.065.000
39. ANDRIAKI SHIPPING GOULANDRIS & SONS 1.008.000

REMARKS - Ships under 5.000 dwt are not included - Vessels under construction are not included

Sources: ELNAVI & Greek Shipping Publications
* The company has announced the acquisition of Metrostar tanker fleet for $515 milion. The deal is to be completed in the next few months

MPOUROU
27-08-2008, 22:16
ΟΧΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ KRISTEN NAVIGATION ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΓΡΟΥ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΩΝΑΣΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ? ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΤΗΡΙΟ Η ANAGEL ΜΕ ΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΠΛΟΙΑ ΚΑΙ Η MARAN GAS ΜΕ ΤΑ LNG ΚΑΙ LPG .

Roger Rabbit
28-08-2008, 20:11
..................

Leo
28-08-2008, 21:04
Καλοκαίρι είναι φίλε nikitasko, δικαιούσαι να ονειρεύεσαι...:lol: απο την λαϊκή ρήση " όνειρα θερινής νυκτός ". Πάντως σου εύχομαι να το επιθυμείς να γίνει ή επιθυμία σου πραγματικότητα!

ArisM
01-09-2008, 17:32
Γειά σας,

θα σας ήμουν υπόχρεος εαν μπορούσατε να μου πείτε τα ονόματα πλοίων της εταιρίας Allied Shipping που δραστηριοποιήθηκε στον Πειραιά από τα τέλη της δεκαετίας του 1960 έως τα μέσα της δεκαετίας του 1980. Εαν έχετε φωτογραφίες, ακόμη καλύτερα. Επίσης, εαν δουλέψατε σε κάποια από τα πλοία της Allied, σας παρακαλώ να μου στείλετε μήνυμα. Πρόκειται για προσωπικό θέμα που μπορώ να εξηγήσω μέσω ιδιωτικής επικεινωνίας. Τα πλοία ήταν νομίζω και δεξαμενόπλοια και ξηρού φορτίου.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Άρης

Morgan
17-09-2008, 18:50
Opws swsta anafer8hke parapanw, allo h KRISTEN MARINE k allo h Kristen Navigation .. pame parakatw

Michael
22-09-2008, 19:44
Αν υπάρχει κανέις που έχει εργαστεί στα πλοία της εταιρείας ΜΜS ( http://www.mms.gr/ );;
Θα ήθελα αν ήταν εύκολο πληροφορίες σχετικά με την εταιρεία από τη σκοπία του ναυτικού. Δηλαδή, π.χ. ποια η συμπεριφορά του γραφείου στο πλοίο, αν είναι καλά οργανωμένη εταιρεία, αν προσέχει τον κόσμο της, αν είναι καλή η τροφοδοσία και οι συνθήκες διαβίωσης και εργασίας στο πλοίο, παλιά ή καινούργια βαπόρια, αν έχει γκαζάδικα, αν έχει 2 ή 3 ανθυποπλοιάρχους, έλληνες ή ξένους κτλ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mastrovasilis
23-09-2008, 12:41
Είσοδος στον τομέα των υποθαλάσσιων γεωτρήσεων

Ενα βήμα μπροστά απ’ όλους βρίσκεται ο ελληνικός εφοπλισμός, αναζητώντας νέες αγορές και ζωτικούς χώρους για χρυσοφόρες επενδύσεις. Οι υψηλές διεθνείς τιμές του πετρελαίου και του φυσικού αερίου έχουν δημιουργήσει μεγάλο ενδιαφέρον για γεωτρήσεις και ανακάλυψη νέων κοιτασμάτων.

Στο πλαίσιο αυτό, Ελληνες εφοπλιστές εξοπλίζονται με υπερσύγχρονα drillships, δηλαδή πλοία που κάνουν θαλάσσιες γεωτρήσεις σε τεράστιο βάθος (φτάνει και τα 10.000 πόδια), ενώ παράλληλα εξαγοράζουν και εταιρείες που εξειδικεύονται στον τομέα αυτόν.

Πρόκειται για ένα πεδίο που αναμένεται να γνωρίσει μεγαλύτερη ανάπτυξη τα επόμενα 5-10 χρόνια λόγω του ότι η άντληση και παραγωγή υδρογοναθράκων θα μεταφερθεί σε μεγαλύτερα βάθη.

Στο παιχνίδι μπαίνει και ο όμιλος Τσάκου. Πιο συγκεκριμένα, με μία σημαντική επένδυση αποκτά το 40% κοινοπραξίας στην οποία συμμετέχει η νορβηγική εταιρεία Marine Subsea AS.

Η κοινοπραξία σχεδιάζει να κατασκευάσει ένα, σε πρώτη φάση, drillship με ικανότητα υποθαλάσσιας γεώτρησης σε θαλάσσιο βάθος 3.048 μέτρων και συνολική ικανότητα 12.200 μέτρων. Η Marine Subsea AS θα κρατήσει το 40%, ενώ το υπόλοιπο 20% θα το ελέγχει η εταιρεία πετρελαίου Sonangol που ανήκει στην κυβέρνηση της Αγκόλα.

Σύμφωνα με πληροφορίες από τον όμιλο Τσάκου, ήδη δύο ναυπηγεία της Νότιας Κορέας συναγωνίζονται για το ποιο θα κατασκευάσει το συγκεκριμένο drillship. Η επένδυση μπορεί να περάσει από τον όμιλο στην εισηγμένη εταιρεία του στο αμερικανικό χρηματιστήριο, την ΤΕΝ.

Για το πλοίο έχει υπογραφεί ήδη ναυλοσύμφωνο με εταιρεία πετρελαιοειδών που δραστηριοποιείται στη Δυτική Αφρική, με 600.000 δολάρια την ημέρα! Το κόστος λειτουργίας σε ημερήσια βάση θα φτάνει τα 120.000 δολάρια.

Το συνολικό κόστος του δε, υπολογίζεται ότι θα φτάσει -βάσει των τρεχουσών τιμών- στα 745 εκατ. δολάρια. Τα έσοδα της κοινοπραξίας σε πέντε χρόνια λειτουργίας μπορεί να φτάσουν τα 876 εκατ. δολάρια.

πηγή. http://www.marinews.gr

mastropanagos
23-09-2008, 13:14
Μαλλον η κινηση του κυριου Οικονομου πριν λιγο καιρο βρισκει αντικτυπο και σε αλλους εφοπλιστες...

Morgan
24-09-2008, 13:39
arghsan ligo oi ellhnes na to anakalupsoun edw pou ta leme

Morgan
24-09-2008, 18:35
http://www.kristen.gr/Welcome.htm

http://www.kristennavigation.com/

metaferoume to thema sto geniko me tis naytiliakes etaireies

captainstathis
03-10-2008, 20:48
Παιδια καλησπερα,ειμαι πρωτοετης δοκιμος πλοιαρχος(επρεπε τωρα να ειμαι 2ο ετος) και λογο μιας επεμβασης
δεν εκανα υπηρεσια το καλοκαιρι.Δεν ειχα κανει αιτηση σε καποια εταιρια και τωρα σκεφτομαι να παω στην Arcadia.Παρακαλω οποιος ξερει κατι για την
εταιρια(συνθηκες διαβιωσης,μερη στα οποια δραστηροποιουνται τα πλοια της)και γενικα οτιδηποτε για την εταιρια ας το γραψει.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:D:D:D

mastrovasilis
11-10-2008, 10:41
Τη συμπλήρωση 15 χρόνων από την ίδρυσή της γιόρτασε η Tsakos Energy Navigation (TEN) την περασμένη εβδομάδα στην παραλία του Grand Resort στο Λαγονήσι, λίγες εβδομάδες νωρίτερα από τα επίσημα γενέθλιά της.
Οικοδεσπότες ήταν ο ιδρυτής και διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας Νίκος Τσάκος και η σύζυγός του Σήλια, οι οποίοι υποδέχθηκαν τους 200 καλεσμένους τους, στενούς φίλους και συνεργάτες.
Το παρών έδωσαν πρώην και νυν μέλη του διοικητικού συμβουλίου, ανάμεσά τους Bill O'Brian, ενώ ξεχώρισε και η παρουσία του αμερικανού πρέσβη στην Ελλάδα, Daniel V. Speckhard
Ο Νίκος Τσάκος έκοψε τη γενέθλια τούρτα και έβγαλε έναν μικρό λόγο ανατρέχοντας στις 10 Οκτωβρίου του 1993 όταν και ιδρύθηκε η εταιρεία. Προβλήθηκε ένα φίλμ με την πορεία της ΤΕΝ στον χρόνο
Όλη η οικογένεια Τσάκου ήταν παρούσα πρωτοστατούντος του καπετάν Παναγιώτη και του αδελφού του Ηλία της Entrust Maritime, η Μαρία Τσάκου, ο Δημήτρης Δαλακούρας, ο Αλέξανδρος Τσάκος, γιός του Ηλία.

πηγή. Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5943)

Morgan
23-10-2008, 01:39
για την εταιρεια υπαρχουν απειρες αναφορες αλλα και σε σαιτς ειδησιογραφικα , και (φτου να μην την ματιασω την κομπανια) , οτι λεγεται για αυτη, ειναι για καλο.
κανε μια μικρη αναζητηση, δεν θα δυσκολευτεις.

Morgan
23-10-2008, 01:41
το σαιτ ειναι ακομα υπο κατασκευη...
βρηκες εσυ κατι μονος σου Μιχαηλ?

Michael
24-10-2008, 16:51
Βασικά όχι κάτι συγκεκριμένο εκτός του ότι τελευταία χτίζει καινούργια πλοία και ζητάει κόσμο προσφέρωντας δελεαστικές αμοιβές. Θα ήθελα όμως πέρα από τις αμοιβές να δω και τα υπόλοιπα... (δηλ., το τυρί το βλέπω την φάκα δεν βλέπω! [αν υπάρχει])

Morgan
24-10-2008, 17:02
Ti vaporia exei eipame? Me tetoia krish kai deleastikes prosfores… . akougetai kapws ontws!

Παναγιώτης
24-10-2008, 17:59
Το DNV δεν τη δείχνει να έχει δικά της (ίσως να έχει σε αλλο νηογνώμονα) αλλά δια χειρίζεται δεξαμενόπλοια περισσότερα εδώ https://exchange.dnv.com/exchange/main.aspx?extool=company&subview=vesselsoperated&companyid=183205. (https://exchange.dnv.com/exchange/main.aspx?extool=company&subview=vesselsoperated&companyid=183205)

Morgan
24-10-2008, 18:38
ok....

den vlepw na einai kai poly kainouria ta vaporia - isws giayto na kanei ananewsh

LNGmania
26-10-2008, 03:41
Σας παραθετω την ακολουθη εικονα και ελπιζω να ξεδιαλυνει την κατασταση :)

Michael
29-10-2008, 19:43
Χρήσιμες οι πληροφορίες. Ευχαριστώ!
Θα ήθελα όμως αν υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία από μέσα. Την γνώμη ενός ναυτικού. Αν είναι όλα καλά από μέσα. δηλ. τα γραφεικρατικά στο πλοίο, τί είδους πληρώματα έχει, αν είναι καλό το κλίμα από το γραφείο κλπ. Δυστυχώς αν και συνάντησα κάποιον από τον οποίον είχα και την αρχική πληροφόρηση, είμασταν βιαστικοί και δεν πρόλαβα να πάρω αρκετές πληροφορίες πέρα από το ότι ζητά κόσμο και έχει κάποια bonus κλπ... Ε, και όπως αντιλαμβάνεστε δεν μπορώ να πάω στην εταιρία και να ρωτήσω "γειά σας, και by the way το κλίμα από το γραφείο πως είναι, πληρώνετε εγκαίρως ή παίζουν και καθυστερήσεις;κλπ." :lol:

consultant24
01-11-2008, 21:25
Παιδιά γνωρίζω πολύ καλά την εταιρεία από τον πατέρα μου.Είναι όντως αλήθεια ότι δίνει αρκετά bonus.
Επίσης έχει απο τα υψηλότερα μισθολόγια και πληρώνει κάθε 30 του μηνός και ενίοτε ακόμα πιο γρήγορα.

Ypox8onios
13-11-2008, 22:29
Ειμαι πρωτο ετος στην ΑΕΝ Κρητης και τα χριστουγεννα θα ανεβω αθηνα για τις αιτησεις...ποια απο τις 2 μου προτεινετε?

Cpt_Kostas
13-11-2008, 22:56
Φίλε υποχθόνιε και οι 2 εταιρίες που αναφέρεις είναι πολύ αξιόλογες και στα ίδια πάνω κάτω επίπεδα σε θέμα χρημάτων. Έχουν και οι δύο αρκετά βαπόρια με ελληνική σημαία. Μην βγάζεις συμπεράσματα πριν κάνεις μια βόλτα από τα γραφεία των εταιριών και μιλήσεις με τους υπεύθυνους των πληρωμάτων.

Ypox8onios
13-11-2008, 23:08
Το θεμα ειναι οτι εχουν κανει και οι δυο ενημερωσεις στη σχολη,μου φαινεται οτι η Eletson εχει στο κεντρο του ενδιαφεροντος τον ανθρωπινο παραγοντα...και εντος και εκτος πλοιου...αληθευει?ή ολα αυτα που μας ελεγε ο διευ/ντης θαλλασιου προσωπικου,ειναι φουμαρα??

mastropanagos
14-11-2008, 01:38
Το θεμα ειναι οτι εχουν κανει και οι δυο ενημερωσεις στη σχολη,μου φαινεται οτι η Eletson εχει στο κεντρο του ενδιαφεροντος τον ανθρωπινο παραγοντα...και εντος και εκτος πλοιου...αληθευει?ή ολα αυτα που μας ελεγε ο διευ/ντης θαλλασιου προσωπικου,ειναι φουμαρα??
Εγω παντως ενα θα σου πω σαν πιο παλιος στη σχολη,οσοι διευθυντες θαλασσιου προρωπικου και αν ερθουν στη σχολη,ολοι τα ιδια ακριβως θα πουν..!!Εχω ακουσει πολλους απο δ'αυτους να μιλανε..!!

Roger Rabbit
14-11-2008, 15:49
Η eletson σήμερα έκανε ενημέρωση σε εμάς..

Morgan
18-11-2008, 13:14
Ακύρωσε 12 παραγγελίες πλοίων η Navios Maritime

Nikos_77
19-11-2008, 12:03
Γειά σας και από μένα.

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο και αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Μου είπαν για μια εταιρεία που έχει την έδρα της στον Πειραιά, είναι σχετικά καινούργια, είχε 6 βαπόρια και πρόσφατα αγόρασε 13 από τη Γαλλία. Μου είπαν πως έχει κυρίως Panamax και κάνει ταξίδια στην Κίνα.

Μήπως γνωρίζει κάποιος το όνομα της εταιρίας ή του εφοπλιστή (Νίκος κάτι...);

Ευχαριστώ

Morgan
24-11-2008, 14:42
psilous sta axyra....(me thn kalh ennoia) - gia ti vaporia milas? tankers / forthga? ti?

HAMBURG-EVOIA BURNING
24-11-2008, 17:30
ΚΑΘΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΝΤΟΚΟ ΤΟΥ ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ(ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΥΙΛΗΣΤΙΡΙΑ) ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝΟΥΝ ΤΑ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΜΕΛΙΝΑ ΝΗΟΛΟΓΙΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ...ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΣΙΜΙΝΙΕΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΑΓΚΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΠΛΕ-ΑΣΠΡΕΣ...ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ Η ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ(ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ?).ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

Nikos_77
24-11-2008, 19:09
psilous sta axyra....(me thn kalh ennoia) - gia ti vaporia milas? tankers / forthga? ti?

φορτηγά....μεταφέρουν κάρβουνο στην Κίνα κατά κύριο λόγο

moutsokwstas
24-11-2008, 19:34
την παρουσιαση του υπερσυγχρονου δεξαμενοπλοιου της εταιριας πετρελαιοειδων ΕΛΙΝΟΙΛ <<Απλιωτης>> εκαναν χθες οι υπευθυνοι της εταιριας, στους εκπροσωπους των ΜΜΕ της λεσβου. περισσοτερα http://www.dimokratis.gr/index.php?id=5495&view_option=subject

πηγη εφημεριδα δημοκρατης 21/11/08

antreas
24-11-2008, 20:10
geia sas paidia kai apo mena eimai kai egw kainourgeis sthn parea sas dokimos mhxanikos AEN se ligo kairo feugw gia prwto mparko:). Prwta apo ola thelw na pw polla polla mpravo sto palikari pou eftiaxe h eftiaxan to site ,kalh skepsh kai arketos kopos ston kwdika html h css oti ,h kai ta 2 mpravo kai pali mpravo kai to lew gt xerw kati liga apo glwsses programmatismou!
Na erthw sto thema mou kai na thesw to onoma ths etairias diamantisis pou xwrizetai se DELTAtankers kai thn omonumh etairia, epelexa authn thn etairia gia gnwstous logous(synithismenous) egw epelexa na paw sthn DELTA tankers thelw katarxhn na mou dwsete site marmas an exete uposh sas gt to google dn to niwthei....
apo oti katalava auth h etairia opws tous eida psaxnounai swsta atoma pou tha stadiodromhsoun sthn etairia kai giauto mas to epexe zorikos o kurios.maltezos(dokimokunhgos). ennow sxetika me ta mathimata thn sumperifora mas ktlp.
enw oloi oi alloi ousiastika mono pou den mas parakalousane napame me thn etairia tous autos dn htan etsi .....gia na mh sas kourazw all opoios xerei plhrofories katastash mesa ekei (lefta xerw posa alla dn einai to thema auto).Epishs ena teleutaio exw akousei gi authn thn etairia apo egkures phges oti dn se vgazei eukola exw dld se krataei papapanw apo oti prepei...kai oso thes na katseis.ennnow afotou vgeis 3os kai panw... gt ws dokimos ta 6amhna einai standar.kata poso isxuei auto?:shock:

mastropanagos
24-11-2008, 20:42
geia sas paidia kai apo mena eimai kai egw kainourgeis sthn parea sas dokimos mhxanikos AEN se ligo kairo feugw gia prwto mparko:). Prwta apo ola thelw na pw polla polla mpravo sto palikari pou eftiaxe h eftiaxan to site ,kalh skepsh kai arketos kopos ston kwdika html h css oti ,h kai ta 2 mpravo kai pali mpravo kai to lew gt xerw kati liga apo glwsses programmatismou!
Na erthw sto thema mou kai na thesw to onoma ths etairias diamantisis pou xwrizetai se DELTAtankers kai thn omonumh etairia, epelexa authn thn etairia gia gnwstous logous(synithismenous) egw epelexa na paw sthn DELTA tankers thelw katarxhn na mou dwsete site marmas an exete uposh sas gt to google dn to niwthei....
apo oti katalava auth h etairia opws tous eida psaxnounai swsta atoma pou tha stadiodromhsoun sthn etairia kai giauto mas to epexe zorikos o kurios.maltezos(dokimokunhgos). ennow sxetika me ta mathimata thn sumperifora mas ktlp.
enw oloi oi alloi ousiastika mono pou den mas parakalousane napame me thn etairia tous autos dn htan etsi .....gia na mh sas kourazw all opoios xerei plhrofories katastash mesa ekei (lefta xerw posa alla dn einai to thema auto).Epishs ena teleutaio exw akousei gi authn thn etairia apo egkures phges oti dn se vgazei eukola exw dld se krataei papapanw apo oti prepei...kai oso thes na katseis.ennnow afotou vgeis 3os kai panw... gt ws dokimos ta 6amhna einai standar.kata poso isxuei auto?:shock:
Καταρχας μια συμβουλη,ακου πολλα πιστευε λιγα..!!Η εταιρια marmaras navigation ειναι μια πολυ καλη εταιρια τα βαπορια της οποιος τα διαχειριζεται η Delta tankers..Επειδη εχω συνομιλησει με αρκετα παιδια που εχουν κανει μπαρκο στο μαρμαρα,αυτο που μου ειπαν ολοι ειναι οτι απο θεμα διαβιωσης δεν εμειναν και τοσο ευχαριστημενοι,και κατι που αλλο ειναι οτι μεσα στο βαπορι υπαρχει εντονα το στοιχειο της ιεραρχιας,κατι σαν το στρατο..!!Και το τελευταιο ειναι οτι απο λεφτα μην ακους τι σου λενε,θα πας στο βαπορι και θα δεις οτι δεν ειναι ετσι..!!Αυτα απο εμενα,οποιος αλλος συναδελφος ξερει κατι παραπανω ας μας διαφωτισει..!!

Eng
25-11-2008, 17:47
Αγαπητε Ανδρεα,
θελω να σου ευχηθω καταρχην καλη αρχη και καλη σταδιοδρομια!
Θα ηθελα να σου επισημανω κατι για να το εχεις υποψην σου, η εταιρεια που επελξες αυτη τη στιγμη κανει 4 cape newbuilding (2 Κορεα και 2 Κινα), ειναι απο τις λιγες μεγαλες ναυτιλιακες που χρησιμοποιουν Ελληνες αξιωματικους αλλα και δοκιμους. Να ξερεις οτι οι περισσοτερες ναυτιλιακες δουλευουν την αγορα του Ανατολικου Μπλοκ ( Ρουμανια, Ουκρανια, Ρωσια κλπ) για αξιωματικους γεφυρας- μηχανης και Φιλιππινεζους για πλήρωμα. Επίσης ακούγεται μια ταση για φουλ πληρωμα Φιλιππινεζων. Οποτε για μενα θα ελεγα οτι εκανες μια καλη επιλογη και αν δειξεις το απαραιτητο ζηλο μπορει να παραμείνεις και για αξιωματικος.
Αγαντα λοιπον και καλη αρχη!
Υ.Γ: Δεν ειναι τυχαια η υπογραφη που εχω!!!

mastropanagos
25-11-2008, 18:17
Αγαπητε Ανδρεα,
θελω να σου ευχηθω καταρχην καλη αρχη και καλη σταδιοδρομια!
Θα ηθελα να σου επισημανω κατι για να το εχεις υποψην σου, η εταιρεια που επελξες αυτη τη στιγμη κανει 4 cape newbuilding (2 Κορεα και 2 Κινα), ειναι απο τις λιγες μεγαλες ναυτιλιακες που χρησιμοποιουν Ελληνες αξιωματικους αλλα και δοκιμους. Να ξερεις οτι οι περισσοτερες ναυτιλιακες δουλευουν την αγορα του Ανατολικου Μπλοκ ( Ρουμανια, Ουκρανια, Ρωσια κλπ) για αξιωματικους γεφυρας- μηχανης και Φιλιππινεζους για πλήρωμα. Επίσης ακούγεται μια ταση για φουλ πληρωμα Φιλιππινεζων. Οποτε για μενα θα ελεγα οτι εκανες μια καλη επιλογη και αν δειξεις το απαραιτητο ζηλο μπορει να παραμείνεις και για αξιωματικος.
Αγαντα λοιπον και καλη αρχη!
Υ.Γ: Δεν ειναι τυχαια η υπογραφη που εχω!!!

Αμα μιλαμε για φουλ πληρωμα Φιλιππινεζων τοτε πλεον δεν υφισταται Ελληνικη σημαια στο καραβι,η συγκεκριμενη εταιρια ακολουθει τη τακτικη που κανουν οι περισσοτερες ναυτιλιακες,δεν κανει κατι διαφορετικο...!!
Και κατι ακομα που ξεχασα να πω στο φιλο παραπανω,οτι αυτα που ακουσε απο το κυριο των πληρωματων να τα ξεχασει,ετυχε να κανω ship to ship με καραβι του μαρμαρα και μιλησα με δοκιμο απο εκει,σε πληροφορω οτι ηταν 4 δοκιμοι μηχανης και 5 κουβερτας επανω στο βαπορι:shock:...!!Και οταν περσι ειχε ερθει και μας ειχε πει τα ιδια ο κυριος Μαλτεζος του το ειχα αναφερει και απλα με απεφυγε..!!

Eng
25-11-2008, 19:52
[quote=mastropanagos;140926]Αμα μιλαμε για φουλ πληρωμα Φιλιππινεζων τοτε πλεον δεν υφισταται Ελληνικη σημαια στο καραβι, quote]

Παρα πολυ σωστα τοτε σιγουρα δεν μιλαμε για Ελληνικη Σημαια. Το αναφερω σαν ενα κυμα που ξεκναει να αναπτυσσεται στις ελληνικες ναυτιλιακες εταιρειες.

Roger Rabbit
25-11-2008, 20:26
Mην είσαι απόλυτος ρε Πάνο..

mastropanagos
25-11-2008, 20:31
Mην είσαι απόλυτος ρε Πάνο..
Πανω σε ποιο θεμα Νικητα???Σ'αυτα που ανεφερα για την εταιρια τη συγκεκριμενη??Εγω απλα ανεφερα αυτα που ειδα απο το καραβι που ηταν δεμενο διπλα μας της εταιριας αυτης και αυτα που συζητησα με το δοκιμο..!!
Και δεν ειπα οτι ειναι κακη εταιρια,μια χαρα εταιρια ειναι με πολυ καλο ονομα στην ναυτιλιακη αγορα..!!Ειναι ομως καποια πραγματα που πρεπει να τα λεμε..!

Morgan
27-11-2008, 01:15
Πανω σε ποιο θεμα Νικητα???Σ'αυτα που ανεφερα για την εταιρια τη συγκεκριμενη??Εγω απλα ανεφερα αυτα που ειδα απο το καραβι που ηταν δεμενο διπλα μας της εταιριας αυτης και αυτα που συζητησα με το δοκιμο..!!
Και δεν ειπα οτι ειναι κακη εταιρια,μια χαρα εταιρια ειναι με πολυ καλο ονομα στην ναυτιλιακη αγορα..!!Ειναι ομως καποια πραγματα που πρεπει να τα λεμε..!

μια χαρα εταιρία...

δημοσιο...αμα μπεις πρεπει να μεινεις

Roger Rabbit
30-11-2008, 12:01
ΚΑΘΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΝΤΟΚΟ ΤΟΥ ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ(ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΥΙΛΗΣΤΙΡΙΑ) ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝΟΥΝ ΤΑ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΜΕΛΙΝΑ ΝΗΟΛΟΓΙΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ...ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΣΙΜΙΝΙΕΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΑΓΚΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΠΛΕ-ΑΣΠΡΕΣ...ΨΑΧΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ Η ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ(ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ?).ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

Τα Ελληνικά Πετρέλαια δεν είναι;

panthiras1
07-12-2008, 13:58
Δύσκολες μέρες για την ποντοπόρο ναυτιλία.

Σημερίνό άρθρο της "Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας"
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=58001892

Cpt_Kostas
13-12-2008, 14:25
Καλημέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζει κάποιος την ιστιοσελίδα της εταιρίας του Λάτση?? ή σχετικες πληροφορίες όπως αριθμό και είδος πλοίων κτλ

Green Chaos
14-12-2008, 15:20
www.cmm.gr
:)

Cpt_Kostas
14-12-2008, 15:43
Σε ευχαριστώ πολύ!

Roger Rabbit
19-12-2008, 00:38
Παιδιά (του πρώτου έτους :cool:) τι κάνετε απο εταιρείες;

THEODOROS
20-12-2008, 17:29
EXO NA MPARKARO APO TO 1987 TAKSIDEBA ME THN ETAIRIA TOY AGELIKOYSI EIDIKOTITA NAYTIS MPORO NA SINEXISO TORA KAI EAN MPORO NA BRO ETAIRIA KAI TI DIATIPOSIS THELI.

Παναγιώτης
25-12-2008, 02:04
Πρέπει να ξαναβγάλεις φυλλάδιο...

Παναγιώτης
25-12-2008, 02:06
Βρήλκα αφιερώματα σε ενημερωτικά δελτία νηογνωμόνων για τις ελληνικές εταιρείες και την ελληνικά ναυτιλία γενικότερα, ίσως είναι χρήσιμα για αυτό τα βάζω εδώ:

Του ABS http://www.eagle.org/news/pubs/pdfs/Surv-Summer08.pdf

Τπου DNV http://www.dnv.com/industry/maritime/publicationsanddownloads/publications/dnvtankerupdate/2008/no22008/index.asp

αρκας
29-12-2008, 23:19
απο οσο ξερω μονο του βαρδινογιαννη ειναι στο μαρουσι αλλα για να πας εκει πρεπει πρωτα να περασεις απο το γραφειο του στην ακτη μιαουλη ολες οι εταιρειες ειναι στον πειραια στην ακτη μιαουλη και στα στενα τριγυρω και καποιες στην συγγρου

Asterias
30-12-2008, 02:25
Ειναι αρκετές στα Βόρεια και Μαρούσι και Κηφισιά. πχ Top Tankers

αρκας
30-12-2008, 14:05
σιγουρα υπαρχουν αλλα ειναι μετριμενες και αν θες με ελληνικη σημαια ειναι ακομα λιγοτερες οπως η TOP TANKER ειναι με ξενη σημαια

george_gav21
14-01-2009, 12:46
PAIDIA MPOREI NA MOU PEI KAPOIOS AN GNWRIZEI KATI GIA TIN ETAIRIA TOU LIVANOU POSA KARAVIA EXEI AN EINAI KALI KLP.KAI AN KSEREI KANEIS AN EXEI SITE EXW PSAXEI PANTOU K DEN VRISKO

Apostolos
14-01-2009, 12:48
Ποια εταιρία Λιβανού? Υπάρχουν 2

chrisp2
02-02-2009, 21:34
Καλησπερα σας,
Ψάχνω να βρω μια λίστα με τις ναυτιλιακές εταιρείες Δεξαμενοπλοίων στην Ελλαδα και γιατι ΄΄οχι και εκτος αυτής.
Μήπως θα μπορούσε κανείς παρακαλώ να μου δωσεί μια βοηθεια για το που θα βρώ μια;

*Τη Λίστα αυτη θέλω να τη χρησιμοποιήσω για ερευνα*

ευχαριστώ
chrisp2

Παναγιώτης
02-02-2009, 22:22
Yoy can find a list of companies operating tankers in INTERTANKO web site. Here: http://www.intertanko.com/templates/Intertanko/MemberSearch.aspx?id=20473 is the list of members of INTRTANKO.

chrisp2
02-02-2009, 22:33
thanks a lot for your help.

chrisp2

JOHNR
11-02-2009, 10:25
Εκτός από τα στοιχεια που μπορεις να βρεις μεσο ΙΝΤΕΡΤΑΝΚΟ και BIMCO υπαρχουν database που μπορεις να αγορασεις - πχ Σκολαρικος - όπου εχει ολές τις εταιριες και τα πλοια.

faros1
11-02-2009, 18:08
εφοσον ψαχνεις ακομα, εγω θα σου προτεινα και τον καταλογο της "marine information services". πληρης και με συνεχη ενημερωση για ολα τα στοιχεια που αφορουν Ελλάδα και Κύπρο.

το χρησιμοποιω χρονια αν και βεβαια προτιμω την εκδοση που πωλειται και εγκαθισταται απευθειας στον υπολογιστη (θεωρω οτι διαθέτει σαφως πιο εύχρηστες δυνατοτητες αναζητησης και εμφανισης).

οπως και να 'χει, μπορεις να το δεις και να ζητησεις δοκιμαστικη χρηση μιας εβδομαδας στο "mis.gr"

chrisp2
17-02-2009, 14:24
Σας ευχαριστω πολυ που ανταποκριθηκατε στο ερωτημα μου.

Με εκτιμηση
Χρήστος

virna
04-03-2009, 15:27
Καλησπέρα παιδια, ελπίζω να ποστάρω στο σωστό thread.

Ψάχνω και δε βρίσκω..ποιός είναι ο πλοιοκτήτης πίσω απο τη Stamford Navigation / Newfront Shipping??

Κερνάω και φοντανάκι σε όποιον μου λύσει την απορία!!:D

Ευχαριστώ!

Morgan
04-03-2009, 17:35
den einai diaforetikes etaireies aytes? etsi exw thn entypwsh...

xaloba
04-03-2009, 20:39
Καλησπέρα παιδια, ελπίζω να ποστάρω στο σωστό thread.

Ψάχνω και δε βρίσκω..ποιός είναι ο πλοιοκτήτης πίσω απο τη Stamford Navigation / Newfront Shipping??

Κερνάω και φοντανάκι σε όποιον μου λύσει την απορία!!:D

Ευχαριστώ!

Ζολωτας νομιζω...

virna
05-03-2009, 15:18
To Morgan: είναι σίγουρα ίδια εταιρεία (στο στύλ των "ομίλων" Αγγελικούση, Προκοπίου, κτλ.)

Το Xaloba: αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ, οτι είναι του Ζολώτα..αυτός δεν έχει και μία εταιρεία Grand Union, αν δεν κάνω λάθος?

Morgan
06-03-2009, 23:17
svsta , allwste den amfisvhthsa ;)

exei kai thn grand union , alla mlas sthn ousia gia omilo ependytwn/symmetexontwn

virna
08-03-2009, 15:16
exei kai thn grand union , alla mlas sthn ousia gia omilo ependytwn/symmetexontwn

χμ, αυτό δεν το ήξερα..

xaloba
08-03-2009, 15:28
Εμενα ποτε θα με κερασεις το φοντανακι γλυκια μου...?:D

martirio
10-03-2009, 14:45
αν δε βαριεσαι υπαρχει το www.ship.gr (http://www.ship.gr) που εχει λιστες ναυτιλιακων..και γραφει ολες τις πληροφοριες.

υπαρχουν αρκετες παντως.

top tankers/elmira shipping/oceanbulk/dry ships/stealth gas/transmed
pleiades

οσες λιγο θυμαμαι

οταν κανεις μια λιστα στειλε και σε μενα γιατι εχω λαλησει στον πειραια.!!

roussosf
10-03-2009, 15:00
Στα Βορεια προαστια οι ναυτιλιακες εχουν μονο τα γραφεια οσον αφορα το management και τα στελεγχη καπεταναιους και μηχανικους .για το υπολοιπο πληρωμα εχουν η δικο τους γραφειο στον Πειραια η καποιον πρακτορα
το γνωριζω πολυ καλα λογω δουλειας μου

martirio
10-03-2009, 15:36
..σορυ δεν ειχα καταλαβει οτι μιλαμε για πληρωματα..νομιζα οτι ειναι γενικα..τα γραφεια.

:confused:

PiEpsilon
19-03-2009, 10:31
Επίσης στο ship.gr

Manolishaf
28-03-2009, 20:17
παιδιά μήπως ξέρεται τίποτα για την AVIN INTERNATIONAL είναι καλή εταιρεία??? μέσος όρος των βαποριών της???

Παναγιώτης
28-03-2009, 21:20
Κμέσος όρος ηλικίας τα 17 χρόνια αλλα έχει δύο περσινής ναυπήγησης (2008 ).

Manolishaf
29-03-2009, 11:42
οκ ευχαριστώ

elenaxeli
14-05-2009, 16:27
M Zolotas..σιγουρα:p

ChiefMate
20-05-2009, 14:08
Ζολωτας νομιζω...
Paidia min mperdeyeste..
Stamford isws einai toy Zolota,alla i Newfront Shipping einai tou Nikola toy Fiste,prwin stelexos twn Ceres,pou twra ekane dikia tou etaireia me Capers ws epi to pleiston k diaxirizetai k to palio grafeio twn Cerwn stin Singapore tin Ceres Spore pou metonomastike se Newfront Shipping Asia Pty Ltd....

Eng
20-05-2009, 16:19
Paidia min mperdeyeste..
Stamford isws einai toy Zolota,alla i Newfront Shipping einai tou Nikola toy Fiste,prwin stelexos twn Ceres,pou twra ekane dikia tou etaireia me Capers ws epi to pleiston k diaxirizetai k to palio grafeio twn Cerwn stin Singapore tin Ceres Spore pou metonomastike se Newfront Shipping Asia Pty Ltd....

Αυτος εισαι Chief!! Κατατοπιστικοτατος. Και μιλαμε οτι η εταιρεια της Σερες στη Σιγκαμπορη τα παει παρα πολυ καλα!!

ChiefMate
20-05-2009, 19:53
Αυτος εισαι Chief!! Κατατοπιστικοτατος. Και μιλαμε οτι η εταιρεια της Σερες στη Σιγκαμπορη τα παει παρα πολυ καλα!!

Να βαζε και καναν Ελληνα θα ηταν καλυτερα......

daimanissa....
27-06-2009, 14:34
paidia eimai kainouria sxetika sto forum sas kai tha ithel na mathw kapoies leptomeries sxetika me tin etairia toy goulandri tin andriki... opoiesdipote plirofories einai eyprosdeltes... eyxaristw...

cambrio
17-07-2009, 21:26
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΝΤΟΠΟΡΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑΥΤΕΣ?
ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Manolishaf
31-07-2009, 13:31
Μηπως γνωρίζει κανεις τις εταιρίες που έχει η οικογένεια Λεμού????

k_chris
18-09-2009, 22:57
μια χαρα εταιρία...

δημοσιο...αμα μπεις πρεπει να μεινεις

xaxaaxa
etsi akousa ki egw!