PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογοτεχνία, Ποίηση, Κινηματογράφος & Ναυτιλία

Roi Baudoin
13-07-2009, 17:18
Ας δούμε κάποια πλάνα από μια ακόμα ταινία του ελληνικού κινηματογράφου.

Ας γυρίσουμε στα 1962 για να δούμε πλάνα από την ταινία "Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος" σε σκηνοθεσία Ορέστη Λάσκου και με πρωταγωνιστές τον Νίκο Σταυρίδη, την Μπεάτα Ασημακοπούλου και τον Γιώργο Πάντζα.

Είναι συγκινητικό να βλέπει κανείς τα πλάνα με τον ...... αξεπέραστο "Κανάρη".

Φανταζόμαστε τον καλό φίλο Nicholas Peppas να ανεβαίνει όλος χαρά τον γκαγκουε του "Κανάρη" για ένα ακόμα ταξίδι μαζί του.

Τα πιο ωραία ταξίδια μας ήταν, είναι και θα είναι αυτά της άγονης γραμμής.

Το πλοίο σφυρίζει, το ταξίδι ξεκινά.

49045

Ο ναύτης στη σκάλα μας χαιρετά όλους

49047

Η Μπεάτα ασημακοπούλου ανεβαίνει τη σκάλα.
Ακολουθεί ο Nicholas Peppas και μετά όλοι εμείς.

49048

Έπειτα από μια εβδομάδα, όπου γυρίσαμε τα μισά νησιά του Αιγαίου επιστρέφουμε γεμάτοι εικόνες, μυρωδιές και χρώματα.
Καμία περιγραφή δεν μπορεί να αποτυπώσει όλα όσα ζήσαμε...

49049

49050

Nicholas Peppas
18-07-2009, 16:26
Ας δούμε κάποια πλάνα από μια ακόμα ταινία του ελληνικού κινηματογράφου. Ας γυρίσουμε στα 1962 για να δούμε πλάνα από την ταινία "Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος" σε σκηνοθεσία Ορέστη Λάσκου και με πρωταγωνιστές τον Νίκο Σταυρίδη, την Μπεάτα Ασημακοπούλου και τον Γιώργο Πάντζα.
Είναι συγκινητικό να βλέπει κανείς τα πλάνα με τον ...... αξεπέραστο "Κανάρη".

Φανταζόμαστε τον καλό φίλο Nicholas Peppas να ανεβαίνει όλος χαρά τον γκαγκουε του "Κανάρη" για ένα ακόμα ταξίδι μαζί του.

Η Μπεάτα Ασημακοπούλου ανεβαίνει τη σκάλα.
Ακολουθεί ο Nicholas Peppas και μετά όλοι εμείς.

49048

Ο καλος φιλος Nicholas Peppas το προσεξε αυτο μολις τωρα, γιατι ελειπε στην Γενευη, και χαρηκε για τις φωτογραφιες αλλα και για την Μπεατα Ασημακοπουλου...

Η Μπεατα ηταν η αγαπημενη ηθοποιος του αλησμονητου Ορεστη Λασκου απο την Ελευσινα... Βλεπετε ηταν και η γυναικα του! Το παιξιμο της ηταν καπως βαρυ, μεταξυ Ζωζως Σαπουτζακη και Μαρως Κοντου αλλα εκανε πολλα εργα μαζι του...

Για οσους δεν το ξερουν, ο Ορεστης Λασκος ηταν ο κατ' εξοχην μποεμικος ποιητης της Ελλαδας. Τα ποιηματα του ηταν παντα θαυμασια... Σε αφηναν να σκεφτεις πολυ. Διαβαστε επι παραδειγματι το θαυμασιο "Να παει στο Παρισι".

Το Παρίσι

Ξέρω έναν κύριο παράξενο πολύ
που λόγια πάντΆ αλλόκοτα μιλεί
για το Παρίσι
στην συντροφιά μας όταν έρθει να καθίσει.

Λένε γιΆ αυτόν
πως από τα μαθητικά του χρόνια είχεν ορίσει,
μοναδικό
μες στη ζωή του ιδανικό
να πάει στο Παρίσι.

Χρόνια και χρόνια τον μεθούσε
τΆ ονειρεμένο αυτό ταξίδι
που ποθούσε.

Παντού για κείνο συζητούσε·
μες στα όνειρά του αυτό θωρούσε·
τόσο, που ο πόθος του με τον καιρό
του Άγινε μες στην ύπαρξή του ένα στολίδι
λαμπρό.

Να πάει στο Παρίσι...

Για το ταξίδι αυτό τΆ ονειρευτό
σκότωνε φευγαλέες επιθυμίες
και έκανε αιματηρές οικονομίες
για να το πραγματοποιήσει.

Να πάει στο Παρίσι...

Και να,
που κάποια μέρα στα στερνά
το κατορθώνει.
Κι ένα πρωί μέσα στου τρένου ένα βαγόνι
για το Παρίσι μεθυσμένος ξεκινά.

– Μα,
μόλις αντίκρισε μακριά τον πύργο του ¶ιφελ
νΆ αχνοδιαγράφεται στο φόντο τΆ ουρανού,
φριχτή μια σκέψη εισόρμησε στην κάμαρα
του νου:
«Κι ύστερα; Κι ύστερα τι θα γινόταν;
Πώς θα μπορούσε πια να ζήσει
με δίχως τη λαχτάρα αυτή για το Παρίσι;»
Γιατί ένιωθε τώρα καλά πως όταν
σε λίγο στο Παρίσι θα βρισκόταν
μέσα σΆ ελάχιστο διάστημΆ ασφαλώς,
θα το βαριόταν.
Και τότε;

– Και τότε
πήρε μια τεράστια απόφαση
που ως τώρα δεν ευρέθηκε να του τη συγχωρήσει
κανείς.
Αντίς να προχωρήσει στο Παρίσι
κατέβηκε σΆ ένα προάστιο,
στο Σαιν Ντενίς.
Και το πρωί απΆ την ίδια οδό
ξανάρθε εδώ.

– Και τώρα, σαν και τότε προτού φύγει, πάλι,
με μια λαχτάρα σαν και πριν μεγάλη,
μιλάει και λέει παντού, πως έχει ορίσει
μοναδικό
μες στη ζωή του ιδανικό
ν α π ά ε ι σ τ ο Π α ρ ί σ ι.

Nicholas Peppas
18-07-2009, 16:46
Για οσους δεν εχουν διαβασει Ορεστη Λασκο, αλλα τον ξερουν μονο σαν σκηνοθετη, ηταν ενας σπουδαιος ναυτικος ποιητης της προπολεμικης εποχης

Φιλοι μου, για μενα ο Ορεστης Λασκος (1908-1992) ηταν ισαξιος του Νικου Καββαδια!

Αρη

Απο ενα blog... Νεα απο τον Απριλιο 2009

Απεβίωσε το πρωί της Δευτέρας του Πάσχα η γνωστή ηθοποιός Μπεάτα Ασημακοπούλου, σε ηλικία 77 ετών. Η Μπ. Ασημακοπούλου είχε πρωταγωνιστήσει σε πλήθος έργων σε θέατρο και κινηματογράφο.

Είχε φοιτήσει στη Σχολή του Τάκη Μουζενίδη, με καθηγητές την Ελένη Χαλκούση, τον Γιάννη Φλερύ, την Ελένη Τσουκαλά.

Στο θέατρο εμφανίστηκε πρώτη φορά στο «Δημόσιο Σκάνδαλο», ενώ έκανε πέρασμα στον κινηματογράφο το 1955 στην ταινία «Καταδικασμένη κι απ' το παιδί της».

Έπαιξε σε πολλές ταινίες της «Χρυσής Εποχής» της ελληνικής κωμωδίας, όπως η Καφετζού, ο Λεφτάς, Αλλος για το εκατομμύριο, ο Εμποράκος, Για ποιόν χτυπά η Κουδούνα.

Η Μπεάτα Ασημακοπούλου παντρεύτηκε το 1960 τον σκηνοθέτη Ορέστη Λάσκο και απέκτησαν ένα γιο.

............

Για πάρα πολλά χρόνια συγκατοικούσαμε στην ίδια πολυκατοικία. Πριν περίπου είκοσι χρόνια, μετακόμισε απέναντι μου. Οικογενειακή φίλη πολλά χρόνια, αξιοπρεπής και ευγενική μέχρι το τέλος της, σύζυγος ενός πραγματικού ευπατρίδη, του Ορέστη Λάσκου, σκηνοθέτη, σεναριογράφου και εξαίρετου λογοτέχνη. Αδελφός του ήρωα κυβερνήτη του υποβρυχίου "Λάμπρος Κατσώνης", Βασίλη Λάσκου, που έπεσε ηρωικά σε ναυμαχία με πολλαπλάσιες ιταλικές δυνάμεις. Ο Ορέστης Λάσκος είχε γράψει δεκάδες ποιήματα για τον αδελφό του.

Ο Ορέστης Λάσκος έγραψε σε ποίημα για τον ήρωα αδερφό του:

"Μάνα μου χωριάτισσα,
κυρά-Παναγιώταινα,
κυρά-Μαριγώ,
ας ήταν σαν τον Βάσο μας,
άμποτες,
να πέθαινα και γω..."

Για να επιστέψουμε στην αλησμόνητη Μπεάτα, είχε πάντα ένα παράπονο, ότι παρ' ότι σύζυγος, πετυχημένου Σκηνοθέτη, ποτέ δεν πήρε πρώτο ρόλο, αλλά συνήθως δεύτερο και στον κινηματογράφο και στο Θέατρο. Πάντως εγώ θα την θυμάμαι στον ρόλο της συζύγου, του επίσης αλησμόνητου γείτονα, Κώστα Ρηγόπουλου, στην τεράστια θεατρική επιτυχία Αγάπη μου Ουάουα. Έδινε πραγματικό ρεσιτάλ ηθοποιίας, μαζί με την Κάκια Αναλυτή.

Στην γειτονιά μας, θα λείψει η γλυκιά ευθυτενής φιγούρα, της πάντα φινετσάτης Μπεάτας Ασημακοπούλου Λάσκου.

Roi Baudoin
18-07-2009, 18:40
Προς τον εξαιρετικό Nicholas Peppas

Είμαστε ευτυχείς που καταφέραμε να σε γνωρίσουμε, έστω και διαδικτυακά.
Ελπίζω κάποια στιγμή να συναντηθούμε και από κοντά.

Είναι πραγματικά εντυπωσιακό πώς δένονται μερικές φορές οι άνθρωποι, τα πλοία, οι ταινίες, τα ποιήματα, η ίδια η ζωή.
Ο Nicholas Peppas μπορεί και δίνει συνέχεια σε ένα απλό μήνυμα.
Ψάχνει, συνδέει, ανακαλύπτει, προχωρά.
Αφού επιβιβαστήκαμε στον "Κανάρη" μας οδήγησε στο Παρίσι, στον Ορέστη Λάσκο, τον αδελφό του, την Μπεάτα Ασημακοπούλου.

Γι' αυτό ας συνεχίσουμε αυτό το ταξίδι αναζήτησης.
Την φινετσάτη Μπεάτα Ασημακοπούλου θα την αποχαιρετήσουμε μέσα από τα απίθανα πλάνα από την επιβίβασή της στο "Βασίλισσα Φρειδερίκη" και την ονειρική της αναχώρηση.
Τα πλάνα τραβήχτηκαν υπό τη σκηνοθετική οδηγία του Ορέστη Λάσκου, με τον οποίο είχαν ενώσει τις ζωές τους δυο χρόνια πριν.
Αυτό θα το κάνουμε στο θέμα του"Βασίλισσα Φρειδερίκη (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=41049)".
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=232919#post232919

nikosnasia
18-07-2009, 19:29
Παρακολουθώ τα γραφόμενα σας σχετικά τις παλιές λατρεμένες εποχές της ακτοπλοίας μας και του ελληνικού κινηματογράφου και επειδή τα λατρεύω και τα δύο περιμένω, μπορώ να πώ με αγωνία, να διαβάσω και να δώ σε όλα τα θέματα κάτι νέο και να μάθω κάτι καινούργιο.
Σχετικά με την ποίηση του Ορέστη Λάσκου και τον χαμό του αδελφού του παραθέτω κι εγώ ένα σχετικό ποίημα του

Παρασκευή 14/9/1943

¨Ηρθε αναπάντεχα η μεγάλη συμφορά με λόγια απλά
όπως λέγονται οι μεγάλοι πόνοι
Ο Βάσος Λάσκος κυβερνήτης του "Κατσώνη"
σκοτώθηκε στης Σκιάθου τα νερά.
Αυτό ήταν όλο. Του θανάτου η συννεφιά σκεπάζει τώρα
της καρδιάς του το διαμάντι.
Παρακαλώσε, Αλέξανδρε Παπαδιαμάντη,
πάρτον εκεί κοντά σου συντροφιά.

Ευχαριστώ τον Nicholas Peppas και τον Roi Baudoin για όσα υπέροχα βλέπουμε και διαβάζουμε.

Nicholas Peppas
18-07-2009, 20:22
Παρακολουθώ τα γραφόμενα σας σχετικά τις παλιές λατρεμένες εποχές της ακτοπλοίας μας και του ελληνικού κινηματογράφου και επειδή τα λατρεύω και τα δύο περιμένω, μπορώ να πώ με αγωνία, να διαβάσω και να δώ σε όλα τα θέματα κάτι νέο και να μάθω κάτι καινούργιο.
Σχετικά με την ποίηση του Ορέστη Λάσκου και τον χαμό του αδελφού του παραθέτω κι εγώ ένα σχετικό ποίημα του

Παρασκευή 14/9/1943

¨Ηρθε αναπάντεχα η μεγάλη συμφορά με λόγια απλά
όπως λέγονται οι μεγάλοι πόνοι
Ο Βάσος Λάσκος κυβερνήτης του "Κατσώνη"
σκοτώθηκε στης Σκιάθου τα νερά.
Αυτό ήταν όλο. Του θανάτου η συννεφιά σκεπάζει τώρα
της καρδιάς του το διαμάντι.
Παρακαλώσε, Αλέξανδρε Παπαδιαμάντη,
πάρτον εκεί κοντά σου συντροφιά.

Ευχαριστώ τον Nicholas Peppas και τον Roi Baudoin για όσα υπέροχα βλέπουμε και διαβάζουμε.

Φιλοι μου Roi Baudoin, Ellinis, και Nikosnasia

Τι ωραιες οι τελευταιες ωρες.

Και για μενα η ναυτιλια, ο κινηματογραφος και η ποιησις δημιουργουν ενα ωραιο δικτυο σκεψεων και εικονων... εικονων που ειναι και πιο σπουδαιες για μενα, μια και οι προσφατες (38 ετη) βιωσεις μου ειναι περισσοτερο Αμερικανικες και Ευρωπαικες...

Λοιπον, για τον Nikosnasia και για ολους παραθετω τωρα το αγαπημενο μου ποιημα του Ορεστη Λασκου που το ειχα κρατησει για το καινουριο θεμα για το λιμανι της πολεως Ελευσινος που ετοιμαζω με καμμια σαρανταρια παλιες φωτογραφιες.

Ιδου λοιπον το αγαπημενο μου ποιημα... Σαν Ελευσινιος, δεν παυω να δακρυζω καθε φορα που φθανω στο τελος του.

4998249983

Και τωρα υποσχομαι, ποιησις τελος, ξαναγυριζουμε στην ναυτιλια!

a.molos
18-07-2009, 20:26
Χαίρομαι πολύ, γιατί το forum εξελίσεται απο ένα ιστολόγιο για καραβολάτρες και εραστές της θάλασσας, σε φιλολογικό, λογοτεχνικό αλλά και βαθια ανθρώπινο ηλεκτρονικό σημείο συνάντησης για ανθρώπους με ευαισθησίες, αγάπη για το όμορφο, το ιδανικό, το άνεκπλήρωτο. Μπράβο σε όλους σας !

gtogias
18-07-2009, 22:37
Αντώνη, Nicholas, nikosnasia, ellinis, και όλοι οι άλλοι φίλοι (ζητώ συγγνώμη για όσους δεν ανέφερα), σας ευχαριστούμε πολύ για την οπτική που δίνετε στα πλοία και τη σύνδεση με τον πολιτισμό μας.

Nicholas Peppas
18-07-2009, 23:54
Εν τω μεταξύ, ας δούμε πλάνα από μια άλλη εξαιρετική ταινία της ΑΝΖΕΡΒΟΣ, την ταινία με τίτλο "Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται" του Γιώργου Λαζαρίδη.
Ταινία του 1953 με μοναδικά πλάνα από το λιμάνι του Πειραιά και της Θεσσαλονίκης.

Τα πλάνα είναι εξαιρετικά, αλλά δυστυχώς καλύπτονται από τα γράμματα.
.........
Και τώρα, ας πάμε στην ταινία
"Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται" (1953)

Σκηνοθεσία: Γιώργος Λαζαρίδης
Σενάριο: Σπύρος Μελάς (ο ακαδημαϊκός)
Ηθοποιοί: Πέτρος Κυριακός, Σάσα Ντάριο, Γιώργος Καμπανέλλης, Γκέλυ Μαυροπούλου, Νίκος Ματθαίος

Ένα από τα τέσσερα ιταλιάνικα φεύγει από τον Πειραιά.
Μια υπόθεση είναι ότι μπορεί να είναι το "Καραϊσκάκης" ή το "Κολοκοτρώνης".

Το πλοίο στο βάθος είναι το "Ηλιούπολις"΄;

Φιλτατε Αντωνη

Ευχαριστουμε παρα πολυ για τις ωραιες σκηνες απο το κινηματογραφικο εργο "Ο μπαμπας εκπαιδευεται", ενα απο τα πρωτα κινηματογραφικα εργα του Γιωργου Λαζαριδη. Εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον η σκηνη με τον αγαπητο μου Καραισκακη που ειναι και το Avatar μου!!! Το αλλο ενδιαφερον πλοιο ειναι πραγματι το Ηλιουπολις και θα μου επιτρεψεις να το κοψω και να το βαλω στο ξεχωριστο θεμα του πλοιου αυτου μια και δεν εχουμε πολλες φωτογραφιες του Ηλιουπολις.

Το εργο "Ο μπαμπας εκπαιδευεται" ηταν απο τα πιο σπουδαια εργα του Σπυρου Μελα, μεγαλου συγγραφεως (και θεατρικων εργων) που ισως εφθανε στο υψος του Γρηγοριου Ξενοπουλου. Η παλια EIP (ΕΡΤ) εβγαλε προ πενταετιας μια σειρα περιπου 60 CDs με ραδιοφωνικες θεατρικες παρατασεις απο το Θεατρο της Κυριακης, το Θεατρο της Δευτερας, και το Θεατρο της Τεταρτης... Ειναι ολες η μια καλυτερη απο την αλλη! Και φυσικα τις εχω ολες και εχω την χαρα να ακουω Ελληνικο Θεατρο του 1950 και 1960 στο αυτοκινητο καθως οδηγω ... στο μακρυνο Ωστιν!

Λοιπον "Ο μπαμπας εκπαιδευεται" γραφτηκε απο τον Σπυρο Μελα το 1935 και παιχθηκε για πρωτη φορα απο τον θιασο Μουσουρη−Αλικης στον Πειραια το 1936... Ο Μελας ειχε σκιτσαρει τον ρολο του Προκοπη Κολαουζου με βαση καποιο Πειραιωτη, τον Παπαγεωργιου... Αυτος ο Παπαγεωργιου πηγε σε μια απο τις πρωτες παραστασεις, αναγνωρισε τον εαυτο του, και ανεβηκε στην σκηνη να παραπονεθει οτι δεν ηταν τοκογλυφος! "Ο μπαμπας εκπαιδευεται" παρουσιασθηκε για πρωτη φορα στο Εθνικο Θεατρο το 1939 με πρωτο διδαξαντα τον Χριστοφορο Νεζερ. Τον Γιαννη και την Ριρη τους επαιξαν τοτε ο Τζ. Καρουσος και η Τζενη Περιδου! Η σκηνοθεσια ηταν του Πελου Κατσελη. Ειχε τεραστια επιτυχια!

Ξαναπαιχθηκε στο Εθνικο Θεατρο το 1954 με τον Χριστοφορο Νεζερ, τον Νικο Καζη και την Αννα Συνοδινου... Ανεπαναληπτη παρασταση...

Το κινηματογραφικο εργο δεν ειχε τοσο καλους ηθοποιους. Η Γκελυ Μαυροπουλου ειναι η καλυτερη απο τους τρεις, αλλα Αννα Συνοδινου δεν ειναι... Ο Γιωργος Καμπανελλης, πολυ αγαπητος στην δεκαετια του 1960 στα "μελο" της εποχης, ειναι μαλλον ψυχρος εδω. Αντιθετα, ο Νικος Καζης ειναι ο κλασσικος "ευγενης" ζαν πρεμιε... Τελος, ο Πετρος Κυριακος, που ηταν πολυ αγαπητος στην οπερεττα στην δεκαετια του 1930 και στο ραδιοφωνο μετα τον πολεμο, ειναι πολυ μικρος μπροστα στον Χριστοφορο Νεζερ. Ο Πετρος Κυριακος αναδειχθηκε σαν Καρκαλετσος στους "Απαχηδες των Αθηνων" του Νικου Χατζηαποστολου και ηταν καταπληκτικος σαν λαικος τυπος... Εδω ο Πετρος Κυριακος παρουσιαζει μια καρικατουρα του βασικου χαρακτηρα του Προκοπη Κολαουζου ... Ο Χριστοφορος Νεζερ του δινει μια δραματικη χροια που παρουσιαζει ενα παλαιομοδιτη καταστηματαρχη που δεν μπορει να δεχθει ψεμματα και περιστασιακες μικροτητες για να εκλεγει ο γυιος του..

Στο Εθνικο Θεατρο, η Κυρια Μιραντα επαιζε το ρολο της Σασα Νταριο του κινηματογραφου και ο Γιαννης Γκιωνακης (με το ονομα Ιωαννης Γκιωνακης!) τον ρολο του Νικου Ματθαιου... Ουδεμια συγκριση.

Αλλοι γνωστοι ηθοποιοι που ξεκινησαν με μικροτερους ρολους σ' αυτη την παρασταση ηταν ο Γρηγορης Βαφιας, ο Νικος Παπακωνσταντινου, ο Ανδρεας Φιλιππιδης, η Πιτσα Καπιτσινεα, ο Βασιλης Κανακης, ο Πετρος Λοχαιτης, ο νεαροτατος Δημητρης Παπαμιχαηλ σε ενα πολυ μικρο ρολο (!), ο Βασιλης Παπανικας και ο Δημητρης Καλλιβωκας!

Ιδου εδω και μια φωτογραφια απο την παρασταση του Εθνικου (απο αριστερα Καζης, Νεζερ, Συνοδινου), δυο σελιδες απο το προγραμμα, και μια κριτικη απο μια Εστια του 1954....

Αναμνησεις...

4999049991

4999249993

a.molos
19-07-2009, 19:01
Αγαπητέ φίλε Νικόλα. Τι άλλο έχεις να μας πείς και να μάς δείξεις ? Εχεις βαλθεί να μας τρελλάνεις με τις γνώσεις και τις πληροφορίες σου !
Θα μου επιτρέψεις να σε αποκαλέσω " ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ του Ναυτιλία".

Nicholas Peppas
19-07-2009, 19:59
Αγαπητέ φίλε Νικόλα. Τι άλλο έχεις να μας πείς και να μάς δείξεις ? Εχεις βαλθεί να μας τρελλάνεις με τις γνώσεις και τις πληροφορίες σου !
Θα μου επιτρέψεις να σε αποκαλέσω " ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ του Ναυτιλία".

Σας ευχαριστω ολους που μου δινετε την ευκαιρια να ανοιξω τα παλια τα σεντουκια μου... Ειναι μεγαλη μου χαρα. Ας ελπισουμε οτι θα σας γνωρισω προσωπικα καμμια μερα... Ν

Apostolos
26-07-2009, 22:23
Σας διαβάζω όλους με μεγάλη ευχαρίστηση, αν μου επιτρέπετε, να φτιάξω ένα νέο θέμα με τίτλο "Λογοτεχνία, ποίησης, κινηματογράφος & Ναυτιλία" ώστε να απολαμβάνουμε εκει τις συζητήσεις σας...

Nicholas Peppas
26-07-2009, 23:33
Σας διαβάζω όλους με μεγάλη ευχαρίστηση, αν μου επιτρέπετε, να φτιάξω ένα νέο θέμα με τίτλο "Λογοτεχνία, ποίησης, κινηματογράφος & Ναυτιλία" ώστε να απολαμβάνουμε εκει τις συζητήσεις σας...

Δεκτο με μεγαλη χαρα!

Apostolos
27-07-2009, 05:49
Το χει φαίνεται το Αλγέρι να με ξυπνά με σκέψεις... Τα ποστάλια-θρύλοι (οπως πχ το ΑΓΓΕΛΙΚΑ) είχαν την αίγλη, το μυστήριο και το ονειρικό που σε θέταν σε κατάσταση... ποιητική, να εφαρμόσεις υπο την σκέπη του μυστηρίου τους κάθε λογής τέχνη των Μουσών... Ίσως ο Κινηματογράφος να κατάφερνε τότε να συγκεντρώσει αρκετές μαζί τέχνες και το αποτελεσμα να ειναι άκρως ονειρικό. Τώρα; τωρα παρόλο την high definition εικονα και ήχο, τα μεγάλα στούντιο και τους "ψαγμένους" ηθοποιούς δέν καταφέρνει παρα να βγάζει θέαμα και μόνο...
Παρόλη την σκουριά και το "αρχαιο" σχέδιο του Αγγέλικα καταφέρνει μέχρι και σήμερα να κάνει ανθρώπους να ταξιδέυουν νοερά στο όνειρο του θαλασσινού στηχείου! Όσο και "τέχνη" να θέλουν να κάνουν σήμερα τι ταξίδι στο όνειρο θα προσπαθήσουν να με στείλουν όταν μου παρουσιάσουν μια σκηνή επιβήβασης στο Speedrunner IV η στο Blue Star Ιθάκη? Σαν σκηνη απο διαφήμιση απο σούπερ μαρκετ θα ειναι...
(δεν κατηγορώ το πλοία σαν μονάδες πρός θεού...)

nikosnasia
08-08-2009, 20:21
Η ταινία έχει τίτλο ΓΑΜΗΛΙΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΙΕΣ είναι της ΑΘΕΝΣ ΦΙΛΜ σε σκηνοθεσία ΚΩΣΤΑ ΓΕΩΡΓΟΥΤΣΟΥ. Παίζουν οι Ντίνος Ηλιόπουλος, Ξένια Καλογεροπούλου, Κώστας Κακαβάς, Θανάσης Βέγγος, Γιάννης Γκιωνάκης,Γιώργος Δαμασιώτης κ.ά.
Αφορμή για να δούμε στιγμιότυπα από την ταινία αυτή είναι το ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ με το οποίο ταξιδεύουν οι πρωταγωνιστές ερχόμενοι από την Ιταλία στον Πειραιά σύμφωνα με το σενάριο.
Φωτογραφία (κάδρο) του Γ.Καραισκάκη στο πλοίο.
51869
Η σκάλα για το πάνω κατάστρωμα
51870

nikosnasia
08-08-2009, 20:25
Η Ξένια Καλογεροπούλου σε στιγμιότυπα από διάφορα μέρη του πλοίου.
Στο κατάστρωμα.
51874
Στην καμπίνα
51875
Στην Τραπαζαρία.
51876

nikosnasia
08-08-2009, 20:30
Ν.Ηλιόπουλος & Γ. Γκιωνάκης στο σαλόνι
51877
Ο Μπάρμαν
51878
Εν Πλω προς Πειραιά.
51879

nikosnasia
08-08-2009, 20:35
Το ταξίδι φθάνει στο τέλος.
51880
Το πλοίο στον Πειραιά.
51881
Οι πρωταγωνιστές έτοιμοι για αποβίβαση
51882
Αποβίβαση
51883

nikosnasia
08-08-2009, 20:48
Υποδοχή στον Πειραιά με φόντο το πλοίο.
51890

51891

nikosnasia
10-08-2009, 14:08
Η ταινία έχει τίτλο ΜΙΚΑΛΕΛΑ Ο ΓΛΥΚΟΣ ΠΕΡΑΣΜΟΣ γυρίστηκε το 1975 και πρωταγωνιστεί εκτός από την νεαρή (αγνώριστη) Μιμή Ντενίση και το 9χρονο τότε ΣΑΠΦΩ.
Σύμφωνα με το σενάριο οι πρωταγωνιστές ταξιδεύουν με το ΣΑΠΦΩ από Πειραιά για Μυτιλήνη και η ταινία έχει σκηνές γυρισμένες σε εσωτερικά και εξωτερικά μέρη του πλοίου. Επίσης παρουσιάζει το πλοίο εν πλώ και κατά την άφιξη του στη Μυτιλήνη.
Το ΣΑΠΦΩ εμφανίζεται με τα σκρένια, χωρίς NEL LINES στα πλευρά, χωρίς την τριήρη στο φουγάρο και φυσικά πριν την μετασκευή της πρύμνης του.
Το πλοίο εν πλώ προς Μυτιλήνη.
52048

52049

52050

nikosnasia
10-08-2009, 14:10
Εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι από την ταινία.
52051

52052

52053

nikosnasia
10-08-2009, 14:12
¶φιξη στη Μυτιλήνη φουντάρισμα και δέσιμο.
52054

52055

52056

52057

nikosnasia
10-08-2009, 14:15
Νυχτερινές στην γέφυρα, την βαρδιόλα,το πάνω κατάστρωμα και τους εσωτερικούς διαδρόμους.
52058

theofilos-ship
10-08-2009, 14:43
Νυχτερινές στην γέφυρα, την βαρδιόλα,το πάνω κατάστρωμα και τους εσωτερικούς διαδρόμους.
52058Ουτε η φινος φιλμ να ησουνα...:mrgreen:Σ'ευχαριστουμε για την παρουσιαση.Το μπραβο ειναι λιγο.:rolleyes:

opelmanos
10-08-2009, 18:39
52058Φανταστικό. μπράβο Νίκο:pΛές και ταξιδεύω ακόμα.Κρίμα να μην υπάρχει αυτό το πλοίο.Δεν μπορούσε να καταργηθεί ποιό νωρίς η 35 ετία:(

Apostolos
10-08-2009, 20:39
Καλα την ταινία την θέλουμε μονταρισμένη σε βίντεο στο γκάλερυ!!!

Roi Baudoin
10-08-2009, 21:03
Πραγματικά εξαιρετικό ντοκουμέντο η ταινία με το "Σαπφώ".

Ευχαριστούμε πολύ τον καλό φίλο nikosnasia.

geogre222
11-08-2009, 09:34
http://www.youtube.com/watch?v=SjuWkL5uZoA

Υπάρχουν αποσπασματα από το πλοίο μέσα στο video

boukou
11-08-2009, 11:17
fovero ntokoumento kalh douleiaaa!!!!!!!!!!

Roi Baudoin
15-08-2009, 00:28
Ξημερώνει Δεκαπενταύγουστος.
Χρόνια Πολλά σε όλους.

Ας δούμε κάποια πλάνα από την ταινία του 1960 με τίτλο "Τρεις κούκλες κι εγώ".
Την ταινία την ανακάλυψε ο καλός φίλος Haddok,ο οποίος έχει ήδη ανεβάσει στο Διαδίκτυο πλάνα με το "Ρένα" στη Ραφήνα.

Δεν είμαι σίγουρος αν έχουν ανέβει πλάνα σε κάποιο από τα θέματα του forum.

Η ταινία διαδραματίζεται σε πολλά μέρη.
Πειραιάς, Αίγινα, Ξυλόκαστρο, Ραφήνα είναι λίγα από αυτά.
Μας προσφέρει εξαιρετικά πλάνα με πλοία.

Σκηνοθέτης της ταινίας είναι ο Νίκος Τσιφόρος.
Το σενάριο έγραψαν ο Πολύβιος Βασιλειάδης και ο Νίκος Τσιφόρος.
Την μουσική την έγραψε ο Νίκος Πλέσσας.
Στην ταινία έπαιζαν οι ηθοποιοί Ντίνος Ηλιόπουλος, Μάρω Κοντού, Γιώργος Λευτεριώτης, Μάρθα Καραγιάννη, Νίκος Ρίζος, Ντίνα Τριάντη, Σμάρω Στεφανίδου, Νίκος Φέρμας, Γιώργος Τσιτσόπουλος, Μαίρη Λίντα, κ.ά.

Έχουμε στην αρχή εκπληκτικά πλάνα από το λιμάνι του Πειραιά.

Το "Μαριλένα" του Λαγά, καθώς και το "Πίνδος", το "Πόρος" και to "Μυρτιδιώτισσα".

52390

Το "Παντελής" (με κάθε επιφύλαξη)

52392

"Σαρωνίς" και "Αίγινα"

52393

Το "Ρένα" στη Ραφήνα
Φαντάζεστε για πιο λόγο τρέχουν οι επιβάτες;

52395

52396

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον μεγάλο Haddok.

Εξαιρετικά εφιερωμένες στον Haddok, τον Nicholas Peppas, τον Nikosnasia, τον Ellinis, τον Νίκο Μαρούλη, τον Leo, τον Παναγιώτη, τον GIANNISMANZOURIS, τον Απόστολο, τον T.S.S. APOLLON, τον BEN BRUCE, τον C. Κάρολος, τον Έσπερο, τον Α. Μώλο, τον Appia 1978, τον Trakman, τον TSS QUEEN ANNA MARIA, τον aegina, τον polyka, τον Rocinante, τον gtogias, τον seaways_lover, τον Finnpartner1966, τον Avenger, τον vinman, τον Captain Nionios, τον opelmanos, τον Gregory K, τον τοξότη, τον giorgos_249, τον Karystos, τον giorgos222, τον theofilos_ship και σε όλους τους φίλους.

τοξότης
15-08-2009, 07:57
[QUOTE=Roi Baudoin;241172]Ξημερώνει Δεκαπενταύγουστος.
Χρόνια Πολλά σε όλους.

Ας δούμε κάποια πλάνα από την ταινία του 1960 με τίτλο "Τρεις κούκλες κι εγώ".
Την ταινία την ανακάλυψε ο καλός φίλος Haddok,ο οποίος έχει ήδη ανεβάσει στο Διαδίκτυο πλάνα με το "Ρένα" στη Ραφήνα.
.................................................. .................................................. ..............
.................................................. .................................................. .....

Αγαπητέ συνονόματε ξέρεις να ξυπνάς μνήμες.
Μπράβο σου.

Rocinante
15-08-2009, 11:08
Χρονια πολλα σε ολους.
Haddok και Roi Baudoin αλλη μια υπεροχη δουλεια.
Να ειστε παντα καλα.

nikosnasia
15-08-2009, 13:42
Roi ευχαριστώ για όλα όσα μου αφιερώνεις και πάντα τα θέματα σου είναι εξαιρετικά.
Από την ίδια ταινία έχω μοντάρει το μεγάλο μαύρο πλοίο στο λιμάνι του Πειραιά παρόλο ότι στα πλάνα δεν εμφανίζεται ολόκληρο. Δεν γνωρίζω όμως πιό είναι. Αλήθεια ποιό είναι;
52437

Nicholas Peppas
15-08-2009, 17:21
http://www.youtube.com/watch?v=SjuWkL5uZoA

Υπάρχουν αποσπασματα από το πλοίο μέσα στο video

This is scary!!! Was this movie for export? Are the producer and director proud of this thing??? What about the cinematographer? And the editor? They should go back to school (kindergarten preferably)... So sad....

nikosnasia
16-08-2009, 00:00
¶λλη μια ταινία, αυτή την φορά του 1948 με τίτλο 100.000 λίρες, που έχει σκηνές από το λιμάνι του Πειραιά με αρκετά πλοία.Δυστυχώς η κόπια που έχω δεν είναι καλή. Αν κάποιος έχει καλύτερη ας ανεβάσει μεγαλύτερες και καλύτερες φωτό.
52509

52511

52512

Nicholas Peppas
16-08-2009, 05:36
¶λλη μια ταινία, αυτή την φορά του 1948 με τίτλο 100.000 λίρες, που έχει σκηνές από το λιμάνι του Πειραιά με αρκετά πλοία.Δυστυχώς η κόπια που έχω δεν είναι καλή. Αν κάποιος έχει καλύτερη ας ανεβάσει μεγαλύτερες και καλύτερες φωτό.
52509

52511

52512

Eyxaristo na vlepoume to Kadio. Then katalabainw pio einai to ploio sto teleutaio plano. To onoma moiazei me Parga alla then xerw kanena tetoio ploio. Epishs, pio einai to ploio aristera?

nikosnasia
17-08-2009, 01:08
Το πλοίο στα αριστερά απ΄ότι μπορώ να δω λέγεται ΠΑΝΑΓΙΑ όσο για το άλλο κι εγώ ΠΑΡΓΑ νομίζω οτι γράφει.
52635

52636

Roi Baudoin
21-08-2009, 20:52
Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις "Μέλισσα" ένα λεύκωμα στο οποίο είκοσι επτά συγγραφείς μυθιστορούν την Ελλάδα της θάλασσας.
Την επιστημονική επιμέλεια έχουν οι Σπύρος Ασδραχάς, Αναστάσιος Τζαμτζής και Τζελίνα Χαρλαύτη.

Η καταχώρηση που ακολουθεί δημοσιεύτηκε στη σημερινή "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" (Παρασκευή 21 Αυγούστου 2009) στη στήλη "Ανθρώπινα", την επιμέλεια της οποίας έχει ο Γιώργος Κιούσης.

Το άρθρο συνοδεύεται από μια εξαιρετική φωτογραφία στην οποία τρεις άνθρωποι χαιρετούν ένα καράβι.
Το καράβι, μάλλον, πρέπει να είναι σουηδικό και να χρησιμοποιείται ως πλωτό νοσοκομείο.
Πιθανόν, η φωτογραφία να έχει τραβηχτεί στην διάρκεια του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου.
Αυτά όλα με κάθε επιφύλαξη, μιας και ακόμα δεν έχουμε το βιβλίο στα χέρια μας.

Μια σκέψη είναι ότι ο κύριος με το λευκό κουστούμι θα μπορούσε να είναι ο καλός φίλος Nicholas Peppas, δίπλα του στέκει ο Ellinis και παραδίπλα ο T.S.S. APOLLON.

53251

53252

gtogias
21-08-2009, 21:02
Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις "Μέλισσα" ένα λεύκωμα στο οποίο είκοσι επτά συγγραφείς μυθιστορούν την Ελλάδα της θάλασσας.
Την επιστημονική επιμέλεια έχουν οι Σπύρος Ασδραχάς, Αναστάσιος Τζαμτζής και Τζελίνα Χαρλαύτη.

Η καταχώρηση που ακολουθεί δημοσιεύτηκε στη σημερινή "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" (Παρασκευή 21 Αυγούστου 2009) στη στήλη "Ανθρώπινα", την επιμέλεια της οποίας έχει ο Γιώργος Κιούσης.

Το άρθρο συνοδεύεται από μια εξαιρετική φωτογραφία στην οποία τρεις άνθρωποι χαιρετούν ένα καράβι.
Το καράβι, μάλλον, πρέπει να είναι σουηδικό και να χρησιμοποιείται ως πλωτό νοσοκομείο.
Πιθανόν, η φωτογραφία να έχει τραβηχτεί στην διάρκεια του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου.

Μια σκέψη είναι ότι ο κύριος με το λευκό κουστούμι θα μπορούσε να είναι ο καλός φίλος Nicholas Peppas, δίπλα του στέκει ο Ellinis και παραδίπλα ο T.S.S. APOLLON.

53251

53252

Αντώνη ευχαριστούμε πολύ για την άμεση ενημέρωση.

Ιδού και η σχετική καταχώρηση του εκδοτικού οίκου:

http://www.melissabooks.com/shopping/product_details.php?id=60 (http://www.melissabooks.com/shopping/product_details.php?id=60)

T.S.S. APOLLON
21-08-2009, 21:29

53251

53252

Δηλαδη φιλε Roi Baudoin εγω ειμαι ο μεσοκοπος αριστερα?

τοξότης
21-08-2009, 22:07
Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις "Μέλισσα" .................................................. .................................................
.................................................. .................................................. ..................

Φαντάσου δηλαδή να μην ήταν καλοί σου φίλοι σε πιό πόλεμο θα τους έβαζες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ellinis
21-08-2009, 23:03
Είπαμε οτι μας αρέσει η ιστορία, αλλά δεν είμαστε ακόμη μουσειακά αντικείμενα :-D

Όσο για το καράβι είναι το Σουηδικό GRIPSHOLM με τις λέξεις DIPLOMAT GRIPSHOLM-SVERIGE γραμμένες στο πλάϊ του. Ένα ξεχωριστό καράβι, που ταξίδεψε 41 χρόνια (τα τελευταία ως Γερμανικό BERLIN) στον Ατλαντικό χωρίς το παραμικρό παρατράγουδο.
Το 1942-45 το καράβι λειτούργησε ως 'mercy ship' δηλαδή μετέφερε παιδιά, διπλωμάτες, επαναπατριζόμενους ναυτικούς, πολίτες ουδέτερων χωρών και ανταλλάξιμους αιχμαλώτους πολέμου, πάντα υπο την αιγίδα του Διεθνούς Ερυθρού Σταυρού.

seaways_lover
23-08-2009, 03:05
Κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις "Μέλισσα" ένα λεύκωμα .........................Μια σκέψη είναι ότι ο κύριος με το λευκό κουστούμι θα μπορούσε να είναι ο καλός φίλος Nicholas Peppas, δίπλα του στέκει ο Ellinis και παραδίπλα ο T.S.S. APOLLON.

53251

53252

Φίλε μου Αντώνη σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Σιγουρα το εν λόγω βιβλίο θα προστεθεί στην βιβλιοθήκη μου. Να 'σαι καλά. :D

Nicholas Peppas
23-08-2009, 06:17

53251

53252

Ευχαριστω πολυ φιλε Αντωνη. Θα το αγορασω γρηγορα. Οσο για το ασπρο κοστουμι, ναι μου χοραγε καποτε... Αλλα τωρα;

nikosnasia
23-08-2009, 15:36
Στην ταινία του Δημήτρη Δαδήρα υπάρχουν σκηνές από τον Πειραιά, το ΑΓΓΕΛΙΚΑ, το ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ, το ΠΗΓΑΣΟΣ. Λίγο ανακατεμένα τα πράγματα και πολλές σκηνές από το ΑΓΓΕΛΙΚΑ θυμίζουν αυτές από την ταινία ΡΑΝΤΕΥΟΥ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ,καθώς το σενάριο της ταινίας παρουσιάζει πάλι ένα ταξίδι Πειραιάς Κέρκυρα.
53531

53532

53533

53534

nikosnasia
23-08-2009, 15:37
53535

53536

53537

Nicholas Peppas
23-08-2009, 15:39
ΑΠΙΘΑΝΟ! Νικο, τι μας βρηκες!

Επισης κοιταξε το Σιμκα που μεταφερεται στο καταστρωμα

τοξότης
23-08-2009, 17:34
53535

53536

53537

Ερώτηση προς τους ειδικούς :

To Πήγασος που αναφέρεται στην ταινία ( στο σωσίβιο στη σκάλα) έχει σχέση με τον Πήγασο που αναφέρεται στα <Παλιά liners-Ocean liners> και στο θέμα <Pegasus> του Nicholas ???
Αν όχι ποιός Πήγασος είναι ???

Nicholas Peppas
23-08-2009, 17:41
Ερώτηση προς τους ειδικούς :

To Πήγασος που αναφέρεται στην ταινία ( στο σωσίβιο στη σκάλα) έχει σχέση με τον Πήγασο που αναφέρεται στα <Παλιά liners-Ocean liners> και στο θέμα <Pegasus> του Nicholas ???
Αν όχι ποιός Πήγασος είναι ???

Αυτο εδω
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=210897&postcount=13

Nicholas Peppas
23-08-2009, 17:43
Αυτο εδω
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=210897&postcount=13

Και αυτο
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=168770&postcount=1
Και αυτο
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=170200&postcount=2

Roi Baudoin
23-08-2009, 21:46
Φίλε Νίκο, η ταινία είναι πραγματικό κελεπούρι.
Την έψαχνα εδώ και πολύ καιρό.

Τα πλάνα της ταινίας είναι πραγματικά μοναδικά.
Ο "Πήγασος" και το "Αγγέλικα" στις μεγάλες τους ομορφιές.

Μια ερώτηση προς ναυτιλομένους είναι αν ο πλοίαρχος που διακρίνεται στο πλάνο είναι ο περίφημος πλοίαρχος Φωκάς, ο θρύλος του "Σεμίραμις".

Σ' ευχαριστούμε πολύ.

Φίλε Nicholas Peppas, πρέπει κάποια στιγμή να οργανώσουμε μια προβολή με αποσπάσματα από ταινίες όπως αυτή.
Εως τώρα, οι ταινίες με έχουν όλοι μαζί ανακαλύψει ξεπερνούν τις εκατό ...
Φαντάζομαι ότι τα σχόλια που θα ακουστούν θα είναι εξαιρετικά ...

T.S.S. APOLLON
23-08-2009, 21:54
53535

53536

53537
Φιλε nikosnasia το ευρημα ειναι απιθανο και μεταξυ των αλλων πλοιων σε ομορφη ποζα φαινεται και το Ηπειρος του Π.Ποταμιανου.

nikosnasia
23-08-2009, 23:09
Η ταινία αυτή, όπως και πολλές άλλες, έχουν πολύ όμορφες σκηνές από το ταξίδι τις οποίες έχω μοντάρει αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πως να ανεβάσω video.Σε τι μορφή αρχείο πρέπει να είναι το video ; Επίσης περισσότερες εικόνες από τις ταινίες θα μπορούσαν να ανεβούν σαν αρχείο παρουσίασης power point,αλλά δυστυχώς παρόλο που έχω φτιάξει τέτοιο αρχείο δεν ανεβαίνει.

Nicholas Peppas
23-08-2009, 23:55
Η ταινία αυτή, όπως και πολλές άλλες, έχουν πολύ όμορφες σκηνές από το ταξίδι τις οποίες έχω μοντάρει αλλά δυστυχώς δεν ξέρω πως να ανεβάσω video.Σε τι μορφή αρχείο πρέπει να είναι το video ; Επίσης περισσότερες εικόνες από τις ταινίες θα μπορούσαν να ανεβούν σαν αρχείο παρουσίασης power point,αλλά δυστυχώς παρόλο που έχω φτιάξει τέτοιο αρχείο δεν ανεβαίνει.

Φιλε Νικο

Αν σε βοηθαει, εγω παιζω την παλια ταινια σε DVD η σε CD-DVD και την σταματω στο πλανο που θελω να δειξω. Επειτα χρησιμοποιω το συστημα "Grab" που υπαρξει σε ολους τους Mac. Αρπαζω το πλανο σε tiff, το αλλαζω σε jpg και το προσθετω μετα

Επισης, αν εξω καμμια δεκαρια εικονες τις βαζω την μια διπλα στην αλλη και χρησιμοποιω το "Grab" να τις κανω ολες μια εικονα

Νικος

Apostolos
04-09-2009, 17:44
Εμένα μου αρέσει ο τηλέγραφος που σε αντίθεση με την σημερινή ξενομανία έχει τα παραγγέλματα στα ελληνικά!

nikosnasia
06-09-2009, 17:17
Η γνωστή ταινία του Γ.Δαλανίδη "Ενας βλάκας και μισός" ξεκινά με πλάνα περίπου 2 λεπτών από το λιμάνι του Πειραιά.Η ταινία γυρίστηκε το 1959.
55352

55353

55354

55355

nikosnasia
06-09-2009, 17:20
Και μερικές ακόμα σκηνές από την αποβίβαση του Δ. Παπαγιανόπουλου.
55356

55357

55358

nikosnasia
14-09-2009, 15:12
Ο ΧΡΥΣΟΣ ΚΙ Ο ΤΕΝΕΚΕΣ (1962)

ΣΕΝΑΡΙΟ - ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Ι. ΝΤΑΪΦΑΣ

ΠΑΙΖΟΥΝ: Μ. ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ - Π. ΖΕΡΒΟΣ - Μ. ΚΟΥΝΕΛΑΚΗ - Λ. ΔΙΑΝΕΛΛΟΣ Κ.Α.
ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ TYPALDOS LINES & S.LIVANOS, TO ΤΡΑΜ
ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΣΤΑΘΜΟΣΛΑΡΙΣΗΣ-ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ-ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ (ΚΑΦΕΝΕΙΟΝ "ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΝ".
56636

56637

56638

nikosnasia
14-09-2009, 15:18
ΤΟ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ, ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ ΛΕΥΚΑ "ΙΤΑΛΙΑΝΙΚΑ" ΠΟΥ Η ΠΛΩΡΗ ΤΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑ ΣΤΗ ΑΠΟΒΑΘΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΗΤΗ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΤΟΥ 1962.
56639

56640

56641

56642

nikosnasia
14-09-2009, 15:20
ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΑΡΣΑΝΑ.
56643

56644

56645

56646

Roi Baudoin
14-09-2009, 21:28
Πανέμορφες εικόνας της καθημερινότητας του Πειραιά του 1962.

Την ίδια εποχή, στην Αθήνα, ο Μάνος Χατζιδάκις ανεβάζει την υπέροχη παράσταση με τον τίτλο "Οδός Ονείρων".

Ξεκινάμε, λοιπόν, από τη Σάμο με τον "Φίλιππο", φθάνουμε στον Πειραιά, παίρνουμε το τραμ και με λίγο ποδαρόδρομο καταλήγουμε στο Θέατρο Μετροπόλιταν για την "Οδό Ονείρων".

Ο Δημήτρης Χορν, η Μάρω Κοντού, ο Γιώργος Μαρίνος σε στιγμές μαγικές.

Το λιμάνι των ονείρων συναντά την "Οδό Ονείρων".

Ευχαριστούμε πολύ.

nikosnasia
15-09-2009, 21:16
Μιά ακόμη ταινία, Κωμωδία, του παλιού Ελληνικού Κινηματογράφου, Παραγωγής 1961 με Σκηνοθέτη τον Γιώργος Θεοδοσιάδη, Σεναριογράφο τον Ναπολέοντα Ελευθερίου και πρωταγωιστές τους Λάμπρο Κωσταντάρα,Γιάννη Γκιωνάκη, Μίρκα Καλατζοπούλου,Γιώργο Μπέλλο,Μαρίνα Πεφάνη,Γιώργο Πάντζα,Αλέκα Στρατηγού και Θανάση Βέγγο.
Τίτλος της "Ερωτικά Παιχνίδια".
Κατά την διάρκεια της ταινίας οι πρωταγωνιστές ταξιδεύουν στην Αίγινα με το ΧΑΡΑ.
Το ΧΑΡΑ εν πλώ προς Αίγινα:
56755

56756

56757

56758

nikosnasia
15-09-2009, 21:25
Κατά την διάρκεια του ταξιδιού οι πρωταγωνιστές διασκεδάζουν στο κατάστρωμα με τα τραγούδια του Γ.Μητσάκη
56760
Με την άφιξη τους στην Αίγινα συναντούν το ΑΙΓΙΝΑ (το οποίο με ένα μικρό μοντάζ φαίνεται ολόκληρο).
56761
Στο νησί ετοιμάζονται να τους υποδεχθούν
56762

nikosnasia
15-09-2009, 21:31
Στο χώρο απέναντι από το πρακτορείο του πλοίου
56766
αποβιβάζονται για να περάσουν όμορφες στιγμές στο νησί.
56767
56768
56769

τοξότης
18-09-2009, 06:58
Μιά ακόμη ταινία, Κωμωδία, του παλιού Ελληνικού Κινηματογράφου, Παραγωγής 1961 με Σκηνοθέτη τον Γιώργος Θεοδοσιάδη, Σεναριογράφο τον Ναπολέοντα Ελευθερίου και πρωταγωιστές τους Λάμπρο Κωσταντάρα,Γιάννη Γκιωνάκη, Μίρκα Καλατζοπούλου,Γιώργο Μπέλλο,Μαρίνα Πεφάνη,Γιώργο Πάντζα,Αλέκα Στρατηγού και Θανάση Βέγγο.
Τίτλος της "Ερωτικά Παιχνίδια".
Κατά την διάρκεια της ταινίας οι πρωταγωνιστές ταξιδεύουν στην Αίγινα με το ΧΑΡΑ.
Το ΧΑΡΑ εν πλώ προς Αίγινα:
56755

56756

56757

56758

Aγαπητέ <nikosnasia> οι φωτογραφίες σου του ΧΑΡΑ είναι πραγματικό ντοκουμέντο. Εκτός λάθους δε θυμάμαι να έχω δει πουθενά τόσο καθαρές φωτογραφίες του.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ για αυτό που μας προσέφερες

Nicholas Peppas
29-09-2009, 08:07
Oι αδελφοι Γαζιαδη της Dag Fiilms, ιδιαιτερα ο Δημητριος Γαζιαδης, υπηρξαν απο τους σκαπανεις του ελληνικου κινηματογραφου. Kινηματογραφιστες, ακολουθουν τα γεγονοτα και την Μικρασιατικη εκστρατεια.

Tο ελληνικο Yπουργειο των Eξωτερικων ανεθεσε στον Δημητριο Γαζιαδη να γυρισει ταινια με τιτλο το Eλληνικο θαυμα.

Την ταινια την εχω στην συλλογη μου.. Εδω μερικα πλανα (stills) πρωτα απο την αφιξη του Ελληνικου στρατου στην Σμυρνη και μετα απο την καταστροφη της Σμυρνης Οι δυο πραταγωνιστες ειναι ... Ρωσοι ηθοποιοι! Δεν εχω εντοπισει τα πλοια ακομη. Πιθανως να θελει να βοηθησει ο Αρης ... που ξερει καλα τα φουγαρα!

58662

58666

58664

58665

Nicholas Peppas
29-09-2009, 08:14
Oι αδελφοι Γαζιαδη της Dag Fiilms ακολουθουν τα γεγονοτα και την Μικρασιατικη εκστρατεια. O Δημητριος Γαζιαδης γυρισε ταινια με τιτλο το Eλληνικο θαυμα. Εδω μερικα πλανα (stills) απο την καταστροφη της Σμυρνης Οι δυο πρωταγωνιστες ειναι ... Ρωσοι ηθοποιοι!

58667

58668

58669

58670

nikosnasia
04-10-2009, 21:59
Στον Πειραιά του 1969 μας μεταφέρει η ταινία ΞΥΠΝΑ ΚΑΥΜΕΝΕ ΠΕΡΙΚΛΗ με βασικό πρωταγωνιστή τον Νίκο Σταυρίδη.Είναι κι αυτή μία από τις πολλές ταινίες του Ελληνικού Κινηματογράφου που δεν ξεχνούν το μεγάλο λιμάνι και παρουσιάζουν έστω και λίγα πλάνα από αυτό και τα καράβια του. Έξ φωτογραφίες από την ταινία αυτή με το Πορτοκαλής ΄Ηλιος, την Αγία Κυριακή, τον Κανάρη και άλλα πλοία της εποχής αυτής.
59349

59350

59351

nikosnasia
04-10-2009, 22:00
59354

59355

59356

Roi Baudoin
06-10-2009, 21:33
Τα πλάνα είναι πραγματικά υπέροχα.

Η αναζήτηση, πλέον, έχει φτάσει σε τέτοιο βάθος που ανασύρονται πλάνα και από ταινίες που, προσωπικά, δεν τις έχω δει ποτέ.

Μεταξύ άλλων, πρέπει να βλέπουμε και το "Φίλιππος", το "Καραϊσκάκης"/"Μιαούλης, δύο από τα πλοία του Ευθυμιάδη και κάποια ακόμα.

Πάντα τέτοια.

nikosnasia
14-10-2009, 21:08
Στην γνωστή ταινία πολεμική Κοντσέρτο για πολυβόλα, του 1967 σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου, σενάριο Νίκου Φώσκολου, και πρωταγωνιστές τους Τζένη Καρέζη, Μάνο Κατράκη, Κώστα Καζάκο, Ανδρέα Μπάρκουλη, Ζώρα Τσάπελη και Σπύρο Καλογήρου, εμφανίζεται το πλοίο VENUS να διασχίζει τον Ισθμό της Κορίνθου στην περιοχή των Ισθμίων.
Τέσσερεις χαρακτηριστικές σκηνές από την διέλευση του πλοίου νηολογίου FAMAGUSTA (Αμμόχωστος).
60605

60606

60607

60608

nikosnasia
18-10-2009, 23:33
Ορισμένες σκηνές από μια ερωτικοαστυνομική ταινία με τίτλο ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΟ ΤΗΣ ΣΩΜΑ διαδραματίζονται σε ντάνα παροπλισμένων πλοίων ανάμεσα τους δύο γνωστά του ΚΑΒΟΥΝΙΔΗ το ΠΟΛΙΚΟΣ και το καμμένο ΦΙΛΙΠΠΟΣ. Δυστυχώς η ανάλυση της ταινίας που έχω δεν είναι καλή και ως εκ τούτου και οι σκηνές το ίδιο.
61177

61178

61179

61180

Roi Baudoin
19-10-2009, 17:23
Η προσφορά σου, φίλε nikosnasia, είναι ανεκτίμητη.
Ότι και να πει κανείς θα είναι λίγο.

Οι εικόνες από την ταινία είναι μοναδικές.

Ελπίζω ότι σύντομα θα την βρούμερ σε λίγο καλύτερη ανάλυση.

Nicholas Peppas
10-12-2009, 02:52
Μερικα πλανα απο το εργο 100 Χιλιαδες Λιρες του 1948 με τον Μιμη Φωτοπουλο και τον Ντινο Ηλιοπουλο. Το σεναριο ηταν του Nικου Τσιφορου

Το κινηματογραφικο αυτο εργο ειχε μεγαλη σημασια για τον Ελληνικο κινηματογραφο μια και ηταν η πρωτη προσπαθεια του σκηνοθετου να καθιερωσει το διδυμο Φωτοπουλου−Ηλιοπουλου. Εμειναν μαζι σαν πασιγνωστοι κωμικοι για δεκα τουλαχιστον χρονια...

Απο παλια, ο Φωτοπουλος εκανε παντα τον λαικο τυπο ενω ο Ηλιοπουλος ηταν ο κομψος και λεπτεπιλεπτος.

Μετα απο την τρομακτικη επιτυχια της Καλπικης Λιρας ("Αοματος....") και του Λατερνα, φτωχεια και γιλοτιμο ("Να καααθεεεεσαι..."), ο Φωτοπουλος βγηκε μονος του σε εργα. Απο την πλευρα του ο Ηλιοπουλος συνεργαστηκε με την Μαιρη Αρωνη, μεχρι που (στις αρχες της δεκαετιας του 1960) αρχισε να εμφανιζεται σαν παρτνερ της Ρενας Βλαχοπουλου στα εργα του Γιαννη Δαλιανιδη... Αργοτερα συνεχισε με την Μαρω Κοντου.

Προσεξτε τα ν της αιτιατικης στον τιτλο... Η ταινια ηταν παραγωγη της αγνωστης μας ΜΕΡ ΦΙΛΜ!

68226

Εδω δυο υποτιθεμενοι Αμερικανοι ναυτες μπροστα στο κατα τα αλλα αγνωστο μου φορτηγο Λουλα

68227

Nicholas Peppas
10-12-2009, 02:57
Αλλα πλανα απο το εργο 100 Χιλιαδες Λιρες του 1948 με τον Μιμη Φωτοπουλο και τον Ντινο Ηλιοπουλο.

Εδω οι ιδιοι Αμερικανοι ναυτες μπροστα στο Καδιω.

68228

Και οι δυο πρωταγωνιστες μιλανε μπροστα απο το Tετη (αριστερα) και το Αιγαιον (δεξια).
Η σκηνη ειναι απιθανη. Ο Φωτοπουλος επαινει τον Ηλιοπουλο για την εμφανιση του
Φ: Κουστουμακι;
Η: Με δοσεις
Φ: Ασπρο πουκαμισο;
Η: Με δοσεις.
Φ: Παπουτσια;
Η: Με δοσεις!

68229

Nicholas Peppas
10-12-2009, 03:03
Αλλα πλανα απο το εργο 100 Χιλιαδες Λιρες του 1948 με τον Μιμη Φωτοπουλο και τον Ντινο Ηλιοπουλο.

Και εδω ο Μιμης Φωτοπουλος μπροστα στο σχεδον αγνωστο μας Παργα για το οποιον γραψαμε αλλου. http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=86421

68230

Και μια ωραια σκηνη με τους δυο μεγαλους μας κωμικους. Εχουν βγει για διασκεδαση στο .. Μελαγχολικο Νουφαρο!

68231

Nicholas Peppas
10-12-2009, 05:38

Και μια και αυτη η σελιδα το επιτρεπει, εδω και μια σκηνη με την Καιτη Πανου και τον Μιμη Φωτοπουλου. Δυστυχως η Καιτη Πανου εχει ξεχασθει απο τον περισσοτερο κοσμο παρ' οτι θεωρειται η πρωτη ενζενι του Ελληνικου κινηματογραφου. Γεννηθηκε το 1927 και πεθανε προσφατα, τον Μαιο 2008 σε ηλικια 81 ετων. Ηταν μια παρα πολυ καλη ηθοποιος που επαιξε διπλα στον Λαμπρο Κωνστανταρα σαν η συμπρωταγωνιστρια του στην περιοδο 1947−1960.

Δυο απο τις μεγαλες της ταινιες ηταν Η βιλλα με τα νουφαρα (1945, με τιον Δημητρη Μυρατ) και η Αννα Ροδιτη (1948, με τον Κωνστανταρα, τον Γιαννη Πρινεα και τον Λαλα Ιακωβιδη, μουσικη του Νικυ Γιακοβλεφ, τραγουδι η Μαιρη Λω). Αν βρει κανεις αυτη την ταινια, θα βρει και σκηνες με επιβατηγα στην Δωδεκανησο το 1948!!. Ισως την θυμοσαστε την Καιτη Πανου καπως αργοτερα σαν την μητερα της Αλικης Βουγιουκλακη στην γνωστη ταινια Χτυποκαρδια στο Θρανιο.
6823368234

Και εδω μια σπανιοτατη σκηνη με την Καιτη Πανου να παιζει τεννις στον Ομιλο Αντισφαιρισεως που ηταν τοτε (και τωρα) στην Βασιλισσης Ολγας, διπλα στο μονο τοτε ανοικτο Κολυμβητηριο των πενηντα μετρων στην Ελλαδα.

Η σκηνη αυτη μου θυμιζει τοσα πολλα απο την μεταπολεμικη Αθηνα των αρχων του 1950. Σε μια περιοχη οχι πανω απο ενος χιλιομετρου ηταν μαζευμενα:
1. Το Παναθηναικο Σταδιο (το ιδιο ολομαρμαρο σταδιο των Ολυμπιακων του 1896 εκει οπου η ΑΕΚ κατεκτησε το πρωτο Ευρωπαικο πρωταθλημα μπασκετ το 1968)
2. Το περιφημο γυμναστηριο Φωκιανος οπου κατεβαιναμε ολοι και γυμναζομαστε και οπου υπηρχαν κατι απλα καλαθια για τους τρελλους του μπασκετ. Εκει ερχοντουσαν τα νεα γυμνασιοπαιδα του 13ου Γυμνασιου Αρρενων Αθηνων, τα ιδια παιδια που επαιζαν συγχρονως στον θρυλικο Αμυντα, καθως και αλλα παιδια απο θρυλικες ομαδες μπασκετ, τον Μιλωνα και τον Πανελληνιο. Μιλαμε για μια περιοδο που εχει σχεδον σβυσει στην μνημη ολων, οταν τα ονοματα Αριστειδης
Ρουμπανης (1932− ), Θεμης Χολεβας (1926− ) και η χρυση πενταδα του Πανελληνιου κατακτουσε το Πανελληνιο Πρωταθλημα του 1953, 1955 και 1957
3. Το ανοικτο Ολυμπιακο κολυμβητηριο οπου χρυσες μορφες της κολυμβησεως ελαμψαν σαν αστρα και αλλαξαν τον που της κολυμβητικης ιστοριας μας, η απιθανη Πουπα Ρουμπεν, οι αδελφοι Ζησιμοι του ΑΟΠΦ, οι αδελφοι Κασιδοκωστα και ο Σιδορωφ του Παναθηναικου, ο Πολυμεροπουλος, ο Κυνηγαλακης και ο Διακατος του Ολυμπιακου, ο Ανδρεας Γαρυφαλλος και ο Μαρκουιζος του Εθνικου και τοσοι αλλοι
4. Ο Εθνικος, δηλαδη το γυμναστηριο του Εθνικου ΓΣ που μαζι με τον Πανελληνιο ΓΣ και τον Παναθηναικο ηταν οι τρεις συλλογοι με τις μεγαλες δαφνες στον αθλητισμο
5. Και τελος ο Ομιλος Αντισφαιρισεως, που ιδρυθηκε το 1895, εκει που μεγαλωσε το Ελληνικο τεννις και ανεδειχθησαν μεγαλοι Ελληνες πρωταθλητες και πρωταθλητριες

68236

τοξότης
06-11-2010, 22:42
Η ταινία είναι < ο άνθρωπος για όλες τις δουλιές > με το Γιώργο Κωνσταντίνου .

114341

114342

114343

114344

114345

τοξότης
06-11-2010, 22:44
Συνέχεια απο την ταινία < ο άνθρωπος για όλες τις δουλιές

114346

114347

114348

τοξότης
06-11-2010, 22:46
Τέλος δε της ταινίας ο άνθρωπος για όλες τις δουλιές

114349

114350

114351

Nicholas Peppas
06-11-2010, 22:49
Τέλος δε της ταινίας ο άνθρωπος για όλες τις δουλιές

114349

114350

114351

Πες μας τα πλοι απου βλεπεις! Ενα νομιζω οτι ειναι το Μαριαννα Λατση

τοξότης
06-11-2010, 23:03
Πες μας τα πλοι απου βλεπεις! Ενα νομιζω οτι ειναι το Μαριαννα Λατση

Φίλε αυτό το αναγνώρισα και εγώ.
Τα άλλα τα άφησα για τους Ειδικούς.

SteliosK
25-05-2013, 12:06
Aπό την ταινία Πεθαινω Καθε Ξημερωμα βλέπουμε τον Πειραιά του 1969

https://www.youtube.com/watch?v=3R37LW0I7J8&amp;list=UU2AFP9Q6Ks0VuT6WxLwP43g&amp; index=1
Πηγή Piraeus Archives (https://www.youtube.com/user/PiraeusArchive?feature=watch)

T.S.S. APOLLON
25-05-2013, 15:01
Ταινια για καραβολατρες!!! Ευχαριστουμε φιλε SteliosK που μας την θυμησες!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-02-2014, 10:33
Aπό το Εpsilon TV προβάλλονται πολλές παλιές ελληνικές ταινίες που γιά εμάς τους καραβολάτρες είναι πραγματικός θησαυρός.
Χθες έπαξε το "Μιά του κλέφτη"(1960) με την Πάρο εντελώς αγνώριστη όπου κάποιοι μεγαλοαστοί πάνε γιά διακοπές.
Δυστυχώς κ εδώ βλέπουμε το απαράδεκτο που κάνει η "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος" με την συρραφή πλάνων που προέρχονται από άλλες ταινίες. Σε ό,τι μας ενδιαφέρει,το πλοίο που πάει στην Πάρο ξεκινάει με το ΠΙΝΔΟΣ,φαίνονται οι μπίγες κάποιου από τα τετράδυμα,μετά το ΚΑΜΕΛΙΑ δευτερόπρυμα κ καταλήγει να φθάνει το ΕΛΛΑΣ του Διαπούλη!
Αιδώς Αργείοι:uncomfortableness::distrust::apologetic:.. .