Mediterranean ventouris_200x60  

Σελίδα 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 161

Θέμα: Πρόσκρουση Σουπερφέρυ ΙΙ στην Τήνο

Περιοχή
    Amorgos Greece

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Amorgos66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...τελος πάντων όποιος θέλει να δει φωτο ας ψαξει στο facebook....
    Κάτι θα βρει.....
    ...υπαρχουν και στο Μαριν Τραφικ....

Περιοχή
    Βrussels Κifissia

Προεπιλογή

Eνα βαπορι με λαμπρη ιστορια ειναι λαβομενο στην τηνο και το πληρωμα του αγωνιζεται με ολη την ψυχη του για την καλυτερη δυνατη λυση.Ο πλοιαρχος και το βαπορι του επεσαν αλλη μια φορα θυματα <των συνθηκων παροναξιας>.Κουραση,διαρκη stand by, ακαταλληλα λιμανια,ειδικα της τηνου με τα απαραδεκτα εργα αποτελουν εδω και δεκαετιες που τα βαπορια μεγαλωσαν, ενα εκρηκτικο κοκτειλ.
    Καλη δυναμη, κουραγιο και τις ευχες ολων μας για το πληρωμα και το βαπορι του

Περιοχή
    Συρος

Προεπιλογή

Εχω ξαναγραψει για το λιμανι της Τηνου,αλλα δυστυχως τα παθηματα δεν γινονται μαθηματα!!!

Περιοχή
    Κάντζα Παλλήνης, ΤΗΝΟΣ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνα βαπορι με λαμπρη ιστορια ειναι λαβομενο στην τηνο και το πληρωμα του αγωνιζεται με ολη την ψυχη του για την καλυτερη δυνατη λυση.Ο πλοιαρχος και το βαπορι του επεσαν αλλη μια φορα θυματα <των συνθηκων παροναξιας>.Κουραση,διαρκη stand by, ακαταλληλα λιμανια,ειδικα της τηνου με τα απαραδεκτα εργα αποτελουν εδω και δεκαετιες που τα βαπορια μεγαλωσαν, ενα εκρηκτικο κοκτειλ.
    Καλη δυναμη, κουραγιο και τις ευχες ολων μας για το πληρωμα και το βαπορι του
    Συμφωνώ με τα υπόλοιπα , αλλά διαφωνώ με αυτό...των συνθηκων παροναξιας
    Η Ανδροτηνομυκονία έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας με κακούς καιρούς σε πολούς τομείς.

Προεπιλογή

δεν μπορω να αντιληφθω παντως το σκεπτικο καποιων....ειναι δυνατον ποτε ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ να θελησει ,εστω και κατ εντολη της εταιρειας του, να δημιουργησει ζημια στο βαπορι του ?δηλαδη αυτος ο ανθρωπος θα κατσει να αμαυρωσει την καριερα του, να στιγματιστει η ζωη του και να ταυτιστει με τραγικο περιστατικο ,η εστω ατυχημα ?και μαλιστα οταν ειναι στις αρχες του πλοιαρχικου του βιου?με αυτη τη λογικη, παλαιοτερα που πραγματικα καποιες στιγμες τα πραγματα εφταναν στο κοκκινο, θα επρεπε να κατηγορουμε πλοιαρχους-θρυλους, επειδη εμπαιναν στα λιμανια με τα χιλια, εκαναν "κοντρες"-πειτε το και συναγωνισμους εστω-και γενικα επαιζαν στα ορια.πιστευω οτι πρεπει να σκεφτομαστε πολυ ,πριν εκφερουμε καποια γνωμη.Εγω , απο την μερια μου, θελω να εκφρασω και την δικη μου συμπαρασταση στο πληρωμα του πλοιου, τους ικανοτατους αξιωματικους του, και στον πλοιαρχο , κατανοωντας τις δυσκολες στιγμες που περνανε, και την αγωνια που βιωσαν τις πρωτες στιγμες μετα το ατυχες συμβαν.Φιλοι μου, ας ειναι το τελευταιο ατυχο περιστατικο στην καριερα σας.αυτα απο εμενα

Προεπιλογή

Εγώ για να λέω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τί γίνεται. Αν σε ένα ναυτιλιακό forum είναι απαγορευμένο να ασχοληθεί με ένα ναυτικό ατύχημα, τότε ποιο είναι το νόημά του; Αν δεν ασχοληθούμε εμείς ποιος θα ασχοληθεί; Από ποιόν περιμένετε να μάθετε τι έγινε; Από την Εταιρεία; Όπως μάθαμε τι έγινε στις 22 Ιουλίου, η για την πυρκαγιά στο HIGHSPEED 1 ή γιά ένα άλλο κόλλημα του τιμονιού και δε συμμαζεύεται, έτσι θα μάθουμε και τώρα. Αν το θέμα δεν ενδιαφέρει έχει καλώς. Όχι όμως προστατευτισμοί, απαγόρευση φωτογραφιών τη στιγμή που έχει γεμίσει το διαδίκτυο, μην τύχει κι ακουστεί τίποτα κακό για το βαπόρι ή για τον πλοίαρχο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δηλαδή μόνο τα ευχολόγια επιτρέπονται; Εντάξει κουπί τραβάει το πλήρωμα, χειρότερο κουπί κι ο καπετάνιος, κανείς δε θέλει να τον κρεμάσει, αλλά από εκεί και ύστερα και κρίση έχουμε και μνήμη έχουμε. Κάποτε θα πρέπει να μάθουμε να αποδεχόμαστε τη λέξη λάθος χωρίς να μας πιάνει σύγκρυο. Να μάθουμε ότι παντού γίνονται λάθη καi να μάθουμε και να τα διαχειριζόμαστε σα σοβαροί άνθρωποι κι όχι σαν εκδικητικοί άνθρωποι. Όχι όμως να στρουθοκαμηλιάζουμε και να τα ξορκίζουμε. Τι πάει να πει όχι φωτογραφίες; Αν εδώ δεν ανέβουν φωτογραφίες κι αν εδώ δεν αξιολογηθούν σωστά αυτές οι φωτογραφίες τι νόημα έχει όλη η ιστορία; Τα μέλη ενός εξειδικευμένου ναυτιιλιακού forum, που ανάμεσά τους είναι καπετάνιοι, καθηγητές, ναυτικοί η αφρόκρεμα όλης της Ακτοπλοΐας θα πρέπει να τρέχουν σε άλλα sites για να μάθουν τι έγινε το απόγευμα της 26ης Σεπτεμβρίου στο Superferry II στην Τήνο; Επειδή μπορεί να γραφτεί και καμιά βλακεία; Ας γραφτεί. Καλύτερα να γραφτεί και καμιά βλακεία παρά να μη γραφτεί τίποτα. Αν δε γίνει εδώ μια συζήτηση για το ατύχημα, που θα γίνει; Από την κακιά ώρα το βαπόρι κοπάνησε πάνω στο ντόκο κι αφού η ζημιά είναι μόνο στα σίδερα το ξεχνάμε; Το λιμάνι κι αυτοί που το φτιάξανε δε φταίνε σε τίποτα; Οι καπετάνιοι που βράζουνε από το κακό τους επειδή είναι υποχρεωμένοι να μπαίνουνε κάθε μέρα στη στρούγκα και ξαφνικά καταλάβανε ότι μπορεί αύριο να κοπανήσουνε και οι ίδιοι δε μετράνε; Ψιλοευθύνες δεν έχουνε κι οι ίδιοι; Οι επιθεωρήσεις που δίνουνε αβέρτα Π.Α. επειδή κάνανε ένα δοκιμαστικό πέντε μίλια και «δεν παρουσιάστηκε βλάβη» ευθύνες δεν έχουνε; Οι συνθήκες «Παροναξίας», που είναι όρος συμβολικός κι όχι κυριολεκτικός, δεν παίξανε ρόλο; Ο ίδιος ο καπετάνιος αποκλείεται κάπου να έκανε στραβομάρα; Αν αυτά δε συζητηθούν εδώ, όπου οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, που τρώνε όλη αυτή την κατάσταση στην πλάτη τους μπορούν να μιλήσουν, αν θέλουν, έξω από τα δόντια, που θα συζητηθούν; Έξω στην πιάτσα όπου κανένας δεν τολμάει να μιλήσει επειδή την άλλη μέρα θα φάει φύσημα κι άντε να ξαναβρεί δουλειά; Κι από την άλλη με τη σιωπή χάνονται και τα καλά της ιστορίας που κι αυτά πρέπει να μαθευτούν. Το ατύχημα πήγε καλά επειδή μετά το ατύχημα βαπόρι και πλήρωμα συμπεριφερθήκανε τέλεια. Ούτε κι αυτό θα ειπωθεί, επειδή δεν μπορεί να υπάρχει επιλεκτική απαγόρευση. Αν το κάνεις αυτό η αξιοπιστία σου πάει περίπατο. Αφήστε λοιπόν το forum να εκφράζεται ελεύθερα. Θετικά κι αρνητικά. Για όλους και για όλα. Από προστατευτισμούς έχουμε χορτάσει. Και βλέπουμε και που μας έχουν οδηγήσει. Ένα forum που εκφράζεται μόνο θετικά δεν πάει καλά. Για το superferry ii και για τους καπετάνιους του υπάρχουν 290 σελίδες χωρίς ούτε μια αρνητική κουβέντα. Ας μπουν και δυο τρεις με λίγη κριτική. Δε χάθηκε ο κόσμος. Κι ο καπετάνιος του, καπετάνιος είναι, δεν είναι μη μου άπτου. Ξέρει ότι η δουλειά του έχει κι αυτή την πλευρά. Θα αντέξει και θα την ξεπεράσει.

Μιας και έχουνε περάσει χρόνια θα πω και τρία περιστατικά που έχουνε κάποια σχέση. Ένα χρόνο περίπου μετά το ατύχημα στη Βουβή ο Τζώρτζης κάπου τα χάλασε με τον Στρίτζη κι ήταν να φύγει από το βαπόρι. Τελικά μεσολάβησε ένας γνωστός και τους τα έφτιαξε. Η διαφωνία τους ήταν μάλλον «εξωναυτιλιακή» κι εκεί ο Τζώρτζης δεν μασούσε με τίποτα. Μου έλεγε λοιπόν μετά, αφού τα είχανε ξαναβρεί :

«Εγώ αυτά τα πράγματα δεν τα δέχομαι. Να μου πούνε για τη Βουβή, μάλιστα. Να πάρω το καπελάκι μου και να φύγω χωρίς να βγάλω λέξη. Αφού έφταιγα! Στη γέφυρα ήμουνα, δεν έφταιγα; Έκανα λάθος».

Κι ο καπτα Σπύρος Μαντζουράτος όταν τον πήρα τηλέφωνο να μάθω τι έγινε και χτύπησε με το ΙΘΑΚΗ στο ντόκο, κατά σύμπτωση κι αυτός στην Τήνο μου είπε :

«Φίλε μου τι να σου πω. Δεν υπολόγισα σωστά. Τόσα χρόνια δεν είχα ούτε ακουμπήσει και τώρα πήγα και χτύπησα. Τι να σου πω; Έκαμα λάθος.»

Κι ο Θηραίος όταν είχε πάει με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ έξω στη Σέριφο :

"Ευτυχώς που το ξέρω χρόνια το βαπόρι ότι έχει τα προβλήματά του και ήμουνα στην τσίτα και γλιτώσαμε τα χειρότερα"

Το χρόνιο πρόβλημα του ΑΠΟΛΛΩΝΑ ήτανε στα τιμόνια. Αυτά έχουνε συμβεί λοιπόν ακόμη και στα μεγαλύτερα ονόματα της Ακτοπλοίας. Κι αυτοί τότε τραβήξανε χοντρό κουπί. Δίκαια κι άδικα. Το ξεπεράσανε και συνεχίσανε.

Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο

Προεπιλογή

Καλημέρα

Σχετικά με τα παραπάνω πόστς που έγινε αναφορά με το θέμα για ανάλυση του ατυχήματος και ανέβασμα φωτογραφίων, Σε αυτήν την φάση δεν θα γίνει ούτε ανάλυση του ατυχήματος αλλά ούτε ανέβασμα φωτογραφιών.
    Για αυτό πόστς που θα παραβλέπουν τα παραπάνω θα αποσύρονται, δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψουμε σχόλια τα οποία απλά κάνουν εικασίες.
    Όταν η κατάσταση εξωμαλυνθεί και το πλοίο βρεθεί σε ασφαλές λιμάνι θα συζητήσουμε περισσότερα.

Περιοχή
    Σύρος - Ερμούπολη

Προεπιλογή

Παρότι οι άστοχες και αθεμελίωτες απόψεις - εικασίες υποβαθίζουν την αξιοπιστία ενός forum (και σε αυτό έχει ένα δίκιο ο Nikos Maroulis), η άποψη του Karystos είναι εξαιρετικά σημαντική και πιστέυω ότι όσα γράφει έχουν βάθος και ουσία.
    Γράφει σε κάποιο σημείο ο Karystos, τον οποίο δε γνωρίζω αλλά απλώς εκτιμώ τη γραφή του "Καλύτερα να γραφτεί και καμιά βλακεία παρά να μη γραφτεί τίποτα". Κι ας σβηστεί μετά η βλακεία, θα πρόσθετα εγώ.

Οπως έχω ξαναπεί, δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση με την ακτοπλοΐα αλλά καθαρά "ερωτική". Μ' αρέσουν τα καράβια, λατρεύω τις μανούβρες και γουστάρω το κατάστρωμα. Περιμένω λοιπόν ΝΑ ΜΑΘΩ.

Και πιστεύω υπάρχουν αρκετοί ΓΝΩΣΤΕΣ μέσα στο forum που μπορούν να μας διαφωτίσουν στο να μάθουμε. Ο λόγος, άλλωστε που μπήκα προσωπικά στο nautilia δεν είναι ούτε για να ανεβάζω φωτογραφίες ούτε για να βλέπω φωτογραφίες. Ο λόγος που μπήκα είναι η γνώση και η εμπειρία για την ακτοπλοΐα από ανθρώπους που μπορούν και βλέπουν πράγματα που το απλό μάτι του ταξιδιώτη δε μπορεί να τα δει. Αυτά γουστάρω σε ένα ναυτιλιακό forum και αυτά κυρίως διαβάζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αιγαιοπλόος : 27-09-2010 στις 12:27

Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο

Προεπιλογή

Σας θυμίζω ότι στο προηγούμενο μήνυμα μου έκανα αναφορά και είπα το εξής :
    Όταν η κατάσταση εξωμαλυνθεί και το πλοίο βρεθεί σε ασφαλές λιμάνι θα συζητήσουμε περισσότερα.
    Οπότε μην μπαίνουμε στην διαδικασία να συζητάμε κάτι το οποίο έχουμε απαντήσει ήδη.
    Τέλος δεν συζητώ περιπτώσεις που έχουν γίνει ή θα γίνουν αναφορές ότι ήτανε στημένο όποιος επιθυμεί να μιλήσει μόνο με συγκεκριμμένα στοιχεία και επώνυμα.

Περιοχή
    Σύρος-Χανιά

Προεπιλογή

Οι Admins θέλουν να μην ασχοληθούμε με το θέμα που είναι φρέσκο στο οποίο θα ακολουθήσουν ένα σωρό ανακρίσεις πορίσματα κτλ και απο την άλλη κάποιοι θέλουν να ενημερώνοντε διαρκώς και ανελλιπώς με φωτογραφίες, υπάρχει μια σύγχυση καλό είναι να ξεκαθαρίσει το τοπίο λίγο ως προς τους λόγους ώστε να ληθεί το θέμα και να είναι ευχαριστημένοι και οι μεν και οι δεν.

Σελίδα 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας