ventouris_200x60  

Σελίδα 19 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819202129 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 181 έως 190 από 338

Θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΚΑΦΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΟΜΙΛΟΥ;;;
    Από ΠΟΙΑΘ αρχαρίων 2006 και αγωνιστικό 2007

κατά την εφηβεία μου! κατηγορία LASER στον ΝΟΒόλου

Περιοχή
    Χαλάνδρι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από librasea Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ΠΟΙΑΘ αρχαρίων 2006 και αγωνιστικό 2007

κατά την εφηβεία μου! κατηγορία LASER στον ΝΟΒόλου
    Χαρα μας που σε εχουμε στην παρεα μας...Απο Σεπτεμβρη ελπιζουμε να ερθεις σε καποιες απο τις συναντησεις μας...

Προεπιλογή Θα φτάσω και στην ιστιοπλοία...

Η καψουρα μου με τη θάλασσα άρχισε απο μικρο παιδι....Για να μη σας τα πολυλογω ο πατερας μου με κυνηγαγε στις παραλίες, στις βαρκες που κλεβαμε πιτσιρικάδες απο το λιμανάκι της Κορινθου (για να πάμε για ψαρεμα) και απο το λιμανι οπου χαζευα τα μεγαλα βαπορια...Οταν ήρθε η ώρα να σταδιοδρομήσω επαγγελματικά διαλεξα τι άλλο την σχολή εμποροπλοιάρχων.Πάλι μια καθοριστική παρέμβαση των γονιών μου με απετρεψε.Ο έρωτας φούντωσε στην θητεία μου που την υπηρέτησα στο Α/Τ Νεαρχος όπου για 2 χρόνια οργωσα το Αιγαίο την Μεσόγειο(Νάπολι, Παλέρμο, Μαγιορκα, Τουλόν) και λίγο Ατλαντικό(Γιβραλταρ και Τενερίφη).Αχχ ωραίες μέρες...Το μικρόβιο της ιστιοπλοίας μου το κόλλησε ενα φιλαράκι μου με ενα μικρό σκάφος και πιο πολύ ερωτευτηκα την ησυχη πλεύση του ιστιοπλοικου χωρίς μηχανές να σου παίρνουν τ αυτιά.Λοιπόν την Δευτέρα ξεκινάω στον ΠΟΙΑΘ και δεν κρατιέμαι.Πρώτα αρχαρίων μετα προχωρημένων και αν κανενας καλός ανθρωπος μου προσφέρει θέση για πλήρωμα του χρόνου φουλ για κυβερνητών...Το έχω πάρει απόφαση σας λεω και δεν με σταματάει τίποτα...Ελπίζω να μην σας ζάλισα περισσότερο απο ενα 8αρι στο Αιγαίο...

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από spiran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα αρχαρίων μετα προχωρημένων και αν κανενας καλός ανθρωπος μου προσφέρει θέση για πλήρωμα του χρόνου φουλ για κυβερνητών...Το έχω πάρει απόφαση σας λεω και δεν με σταματάει τίποτα...Ελπίζω να μην σας ζάλισα περισσότερο απο ενα 8αρι στο Αιγαίο...

καλημέρα σε όλους...
    το είχα ξαναρωτήσει πριν απο καιρό αλλα δεν ειχε απαντήσει κανενας...

σαν τμήματα στις σχολές ιστιοπλοϊας εγώ ξέρω τα: αρχαρίων, προχωρημένων, αγωνιστικό.

υπάρχει σχολή που να έχει τμήμα για κυβερνήτες (skipper)????
    ποια σχολή??
    τι περιλαμβάνει η ύλη των μαθημάτων (πρακτικά / θεωρτικά)?
    πόσο διαρκει?
    στο τέλος, τι πτυχίο (βεβαίωση) παίρνεις?
    απο που ειναι αναγνωρισμένο?

Περιοχή
    Χαλάνδρι

Προεπιλογή

Spiran...καλως ορισες στο αθλημα της ιστιοπλοιας.... Ειναι πραγματι καταπληκτικο να εισαι σε ενα σκαφος και να μην ακους μηχανες... Η αισθηση ειναι διαφορετικη!!!!! Οποτε καλη αρχη την Δευτερα και καλα ταξιδια....
    Ισως τα πουμε στα ανοικτα του Σαρωνικου! Εγω θα τρεχω σε αγωνες αυτο το φθινοπωρο. Αν ολα ειναι οπως τα ειχαμε πει πριν τις διακοπες...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evridiki : 31-08-2007 στις 09:09 AM

Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή κυβερνητών

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα σε όλους...

σαν τμήματα στις σχολές ιστιοπλοϊας εγώ ξέρω τα: αρχαρίων, προχωρημένων, αγωνιστικό.

ποια σχολή??
    πόσο διαρκει?
    κυβερνητών είχε από πάρα πολύ παλιά τμήμα ο ΠΟΙΑΘ (νομίζω μια φορά το χρόνο). Δεν είμαι σίγουρος ότι το έχει ακόμα, αλλά φαντάζομαι εάν μαζεύεται τμήμα θα το κάνει. περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του (www.horc.gr) ή στη γραμματεία του ομίλου. Από κανέναν δεν ήταν αναγνωρισμένο σαν κάτι διαφορετικό απλά επειδή δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο σκαλοπάτι στην ελληνική νομοθεσία (τα έχουμε ξαναπεί, ούτε κάν αρχαρίων απαιτείται για ιδιωτικό σκάφος), άρα όσοι το παρακολούθησαν το έκαναν μόνο για την ουσία. Επίσης αυτή τη στιγμή δραστηριοποιούνται μερικοί εκπαιδευτές σε courses σύμφωνα με τα αγγλικά ή αμερικάνικα πρότυπα και πάλι όμως για την ελληνική δημόσια αρχή είναι άγνωστα, πλην όμως φαντάζομαι ότι μετά από εξεταστικές διαδικασίες από ξένους εξεταστές έχεις τη δυνατότητα των πτυχίων των αντίστοιχων φορέων (π.χ. RYA). Δεν έχω περισσότερα στοιχεία για την ώρα, εάν ενδιαφέρεσαι φαντάζομαι μπορούν να βρεθούν.

Προεπιλογή

καλημέρα σε όλους...

ποια σχολή??
    πόσο διαρκει?
    Έχει απαντηθεί και μάλιστα μας είχε απσχολήσσει αν μπορείς να δουλέψεις και στο εξωτερικό! Αρκεί το Δίπλωμα των ομίλων αρκέι να ασφαλίζεσαι στο ΤΕΒΕ και να έχεις κάνει έναρξη του επιτιδέυματος.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία και όλες σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση που παραθέτω παρακάτω στην Ελλάδα ισχύουν τα διπλώματα από κάθε αναγνωρισμένο όμιλο της ΕΕ. Κατά παρόμοιο τρόπο πρέπει να ισχύουν και τα διπλώματα των ελληνικών ομίλων,στην ΕΕ κάθε εργαζόμενος έχει σε κάθε χώρα τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχει στη χώρα καταγωγής αλλά πως αποδεικνύονται αυτά;;; Το θέμα είναι ποιοί όμιλοι είναι αναγνωρισμένοι από τη ΓΓΑ ή τη Νομαρχία (!;!;! ) όπως ορίζει η Υπουργική Απόφαση (είναι σε θέση η ΓΓΑ και η Νομαρχία να ελέγξουν την επάρκεια των σχολών;; ).Αν και ο Ν1940/1991 ορίζει ρητά ότι την εποπτεία των σχολών έχει το ΥΕΝ (¶ρθρο 11 παράγραφος 2 "Με αποφάσεις του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας καθορίζονται οι όροι και προϋποθέσεις ίδρυσης και λειτουργίας των πιο πάνω σχολείων καθώς και της έκδοσης των σχετικών αδειών κυβερνητικών σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης. Με τις αποφάσεις αυτές ρυθμίζεται κάθε θέμα σχετικό με τα προσόντα και την εκπαίδευση των υποψηφίων, τα προσόντα των διδασκόντων, την εξεταστέα ύλη, τη διαδικασία και τον τρόπο των εξετάσεων, τη σύνθεση των εξεταστικών επιτροπών, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά των υποψηφίων, την αρμοδιότητα για την έκδοση και αναγνώριση των αδειών κυβερνητών, την εξαίρεση ορισμένων κατηγοριών ατόμων από τις εξετάσεις και τον τρόπο έκδοσης των αδειών σε αυτά, τον τύπο των χορηγούμενων αδειών, την έκταση του δικαιώματος διακυβέρνησης, που θα παρέχουν οι σχετικές άδειες ανάλογα με το μήκος τη χωρητικότητα ή την έκταση των εκτελούμενων ταξιδίων καθώς και κάθε άλλο συναφές θέμα" ξέρει κανένας αυτά τα κριτήρια για να διαλέξει κάποιος σχολή;; ).
    Και ποια είναι η διαδικασία πιστοποιήσης του διπλώματος από κάποια ελληνική αρχή ώστε να το δεχτεί πχ ο Γάλλος ή ¶γγλος λιμενικός ή εργοδότης; Τι γίνεται σε χώρες εκτός ΕΕ; Νομίζω ότι πλήρως κατοχυρωμένοι είναι μόνο όσοι έχουν δίπλωμα Κυβερνήτη Γ' (ανθυποπλοιάρχου) του ΕΝ μια που πιστοποιήται από κρατική αρχή (ΥΕΝ). Βγάζει κανένας νόημα;;; Εγώ όχι!!!

ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
    1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

δ) ¶δειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή

ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή

στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοϊα ή

ζ) ¶δειας Γ΄ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή ιστιοπλοϊας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή

η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού(ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοϊας ή

θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοϊας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοϊας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιoφόρoυ σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή

ι) Βεβαίωσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως Κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (7) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

Β) Ο Κυβερνήτης Μηχανοκίνητου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Γ΄ τουλάχιστον τάξης Ε.Ν. ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 90), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη Ρυμουλκών ή

δ) ¶δειας διακυβέρνησης μηχανοκίνητου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας που εκδίδεται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91, όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99, ή

ε) ¶δειας χειριστή ταχυπλόου σκάφους που εκδίδεται από τις Λιμενικές Αρχές της χώρας ή αντίστοιχης άδειας που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί από χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.) και Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελευθέρων Συναλλαγών (ΕΖΕΣ) πλην Ελβετίας.

" 2. Εναλλακτικά των περιπτώσεων (Α) ή (Β) της προηγούμενης παραγράφου 1, η ναυτική ικανότητα και εμπειρία Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής αποδεικνύεται από αντίστοιχο πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί επίσημα από Κρατική Αρχή ξένου κράτους ή από ναυτικό ή ιστιοπλοϊκό όμιλο ή από ιστιοπλοϊκή σχολή του εξωτερικού.

Αν το πιστοποιητικό αυτό δεν έχει εκδοθεί από χώρα κράτος μέλος της Ε.Ε. θα πρέπει να συνοδεύεται από μετάφραση στην Ελληνική ή Αγγλική.

Για την απόδειξη της εγκυρότητας των πιο πάνω αναφερομένων πιστοποιητικών και τυχόν μεταφράσεών τους καθώς και της ικανότητας διακυβέρνησης του πλοίου κατατίθεται από τον αναλαμβάνοντα χρέη Κυβερνήτου και Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρ. 8 του Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ Α΄ 75) μόνον όταν η αρμόδια Λιμενική αρχή αντιμετωπίζει την περίπτωση για πρώτη φορά και δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την ύπαρξη και λειτουργία του ομίλου, της σχολής κ.λ.π. που εξέδωσε το σχετικό πιστοποιητικό".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 2 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).

"3. Δεν επιτρέπεται η διακυβέρνηση επαγγελματικού πλοίου αναψυχής του οποίου τα χαρακτηριστικά (είδος, μεταφορική ικανότητα κ.λπ.) δεν καλύπτονται από τυχόν περιορισμούς των αδειών, πτυχίων ή πιστοποιητικών που αναφέρονται στις παρ. 1(Α) περ. (δ), (ε), (στ), (θ), 1(B) περ.(δ) και 2".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 3 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).

4. Η 3342/06/2000/8.2.2000 απόφαση Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας (ΦΕΚ Β 237) καταργείται.

5. Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Πειραιάς, 21 Ιανουαρίου 2004

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 31-08-2007 στις 09:15 AM

Προεπιλογή

Ευριδικη σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Σου εύχομαι καλές θάλασσες και νικες...Αν τα πάω καλά θα με πάρεις και μένα σε κανένα αγώνα? .

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
    1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

δ) ¶δειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή

ετσι όπως το καταλαβενω εγώ, αυτό αφορά την ενοικίαση επαγγελματικού ιστιοφόρου σκάφους...
    αν θέλω να δουλεψω ως skipper, το μονο επιπλεον που πρεπει να εχω ειναι
    να ασφαλίζεσαι στο ΤΕΒΕ και να έχεις κάνει έναρξη του επιτιδέυματος
    ????????

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Προεπιλογή

ετσι όπως το καταλαβενω εγώ, αυτό αφορά την ενοικίαση επαγγελματικού ιστιοφόρου σκάφους...
    αν θέλω να δουλεψω ως skipper, το μονο επιπλεον που πρεπει να εχω ειναι ????????

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
    Αυτό ακριβώς είναι! Δηλαδή ή ένας επιβάτης έχει τα προσόντα Κυβερνήτη ή προσλαμβάνει Κυβερνήτη, που όμως σαν επαγγελαμτίας πρέπει να ασφαλίζεται στο ΤΕΒΕ. Αυτά ορίζονται στο άρθρο 5 του Νόμου 2743/1999 ΦΕΚ 211 Α 1999 "Πλοία αναψυχής,αναστολή συμβιβ.επιλύσεως,πλειστηριασμών κλπ" (που μνημονεύεται στην αρχή της απόφασης στην προηγούμενη απάντηση):

Αρθρο 5

Οργανική σύνθεση - Κυβερνήτης

1. Με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας καθορίζεται η οργανική σύνθεση του προσωπικού των επαγγελματικών πλοίων αναψυχής του νόμου αυτού, λαμβανομένων υπόψη των ειδικών χαρακτηριστικών τους.

2. "Ιστιοφόρα ή μηχανοκίνητα επαγγελματικά πλοία αναψυχής, ολικού μήκους μέχρι είκοσι μέτρα, επιτρέπεται να εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετούν σε αυτά
    πλοίαρχος και πλήρωμα. Στις περιπτώσεις αυτές, με την απόφαση της παραγράφου 3, μπορεί να ορίζονται πρόσθετα μέτρα ασφάλειας των επιβαινόντων και προστασίας του θαλάσσιου περιβάλλοντος, που αφορούν κυρίως στην επιτρεπόμενη έκταση των πλόων, στον εξοπλισμό ασφαλείας και στη συγκράτηση πετρελαιοειδών και λυμάτων, καθώς και κάθε άλλης ρυπογόνου ουσίας".
    Στις περιπτώσεις αυτές τη διακυβέρνησή τους αναλαμβάνει κυβερνήτης, ο οποίος, αν προσλαμβάνεται από τον ναυλωτή, θεωρείται προστηθείς αυτού, όπως ειδικότερα προβλέπεται στο ναυλοσύμφωνο. Σε κάθε περίπτωση ένας από τους επιβάτες, πέραν του κυβερνήτη, πρέπει να έχει ναυτική εμπειρία, την οποία βεβαιώνει με υπεύθυνη δήλωσή του [σ.σ. από εδώ προκύπτει ο γνωστός κανόνας "δύο διπλώματα ή ένα δίπλωμα και μια υπεύθυνη δήλωση"], σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.1599/1986.

*** Το πρώτο εδάφιο της παρ.2 αντικαταστάθηκε ως άνω με την
    παρ.14 άρθρ.40 Ν.3182/2003, ΦΕΚ Α 220/12.9.2003.

3. α) Με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται ύστερα από γνώμη του Ν.Ε.Ε., καθορίζονται τα προσόντα του κυβερνήτη, ο τρόπος απόδειξης κατοχής τους και κάθε λεπτομέρεια. [σ.σ. είναι η απ΄φαση της προηγούμενης απάντησης]

β) Προκειμένου περί ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής της προηγούμενης παραγράφου, ο κυβερνήτης, όταν είναι αλλοδαπός, μπορεί να βεβαιώνει την κατοχή προσόντων κυβερνήτη με υπεύθυνη δήλωσή του, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 1599/1986].

*** Η περ. β΄ της παρ.3 ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ με την παρ.14 άρθρ.40 Ν.3182/2003, ΦΕΚ Α 220/12.9.2003.

4. Οι κυβερνήτες που δεν είναι επιβάτες οφείλουν να έχουν κοινωνική ασφαλιστική κάλυψη. Για το θέμα αυτό εφαρμόζεται η ισχύουσα ασφαλιστική νομοθεσία.

*** ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Με την παρ.6 άρθρ.16 Ν.3232/2004,ΦΕΚ Α 48.ορίζεται ότι:
    "Οι κυβερνήτες επαγγελματικών πλοίων αναψυχής (ιστιοφόρων ή μηχανοκίνητων), που ορίζονται από το άρθρο 5 του Ν. 2743/1999 (ΦΕΚ 211 Α) και δεν είναι επιβάτες, υπάγονται για την εργασία τους αυτή στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. (Τ.Ε.Β.Ε.)".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 01-09-2007 στις 02:11 AM

Σελίδα 19 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819202129 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία