Mediterranean ventouris_200x60  

Σελίδα 17 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617181927 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 161 έως 170 από 603

Θέμα: Ποντοπόρος - Ναυτιλιακές Εταιρείες (Πληροφορίες) (Oceangoing - Shipping Companies)

Περιοχή
    Monte-Carlo

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Καπετάν Φουρτούνας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν ο Γιώργος Παπαδάκης και ο άλλος Παπαδάκης.
    Η Kassian κόπηκε και δημιουργήθηκε η Antares Navigation Agency τον οκτώβρη του 2004.Αυτό το ξέρω γιατί ήμουν στο M/V George εκείνη την εποχή,το οποίο ήταν και το πρώτο βαπόρι που μεταφέρθηκε από τη μία εταιρεία στην άλλη.
    Γνωρίζω πως είχαν 7 βαπόρια σύνολο.Το North Duchess πουλήθηκε.
    ¶ρα πάμε στα 6.
    Ο γραμματικός που είχα τότε μου είπε πως πήραν 2 καινούργια άρα πάμε στα 8.
    Από εκεί κι έπειτα δε γνωρίζω τίποτα.

Δεν έχω ασχοληθεί γιατί μου είπανε να περάσω και από κάποιες άλλες εταιρείες.Συγκεκριμμένα τις Marmaras και Eletson.
    Απλά ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω για την πρώτη εταιρεία.
    Τότε είχα ανοιχτές τις πόρτες.Μου είπαν μόλις πάρω το δίπλωμα να πάω για να με στείλουν ανθυποπλοίαρχο.

Τώρα θα δείξει τι θα κάνω.
    Με την πρωτη εταιρεια εχει πια επαφες?

Περιοχή
    Volos,Greece

Προεπιλογή Δουλεια στη στερια εφικτη?

Γεια σας τις προαλλες βρηκα μεσω μηχανη αναζητησης το φορουμ σας το οποιο ειναι πολυ καλο.Ειμαι ανθυποπλοιαρχος 25 ετων εχω παρει 2 κυκλους του Πλοιαρχου Β’ και μου μενει ενας.Το Νοεμβρη παω στρατο να τελειωνω και με αυτο το βασανο.Η υπηρεσια μου απο δοκιμος ειναι σε δεξαμενοπλοια και σαν ανθυποπλοιαρχος εχω 22 μηνες παλι σε δεξαμενοπλοια.Σκεφτομουν επειδη με ενδιαφερει πλεον να δουλεψω στην στερια σε ναυτιλιακη εταιρεια να παρω και του υποπλοιαρχου αλλα να μην μπαρκαρω και να παω Αγγλια για μεταπτυχιακο στα ναυτιλιακα.Μηπως ξερετε ποια πανεπιστημια θα με δεχτουν? Θα εχω μετα προοπτικες ωστε να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα? Ποια ειναι η γνωμη σας? Η να παρω και του υποπλοιαρχου και να ψαξω να βρω δουλεια σε καποια ναυτιλιακη εταιρεια στην Ελλαδα χωρις να χρειαστει να ξενιτευτω?

Περιοχή
    Monte-Carlo

Προεπιλογή

ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΗΔΗ ΑΛΛΟΥ! ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΕΣΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ "ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΕΣ" ΣΠΟΥΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ "ΑΣΧΕΤΟΣ" ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ

Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή Ναυτιλιακοί Πράκτορες Ποντοπόρων Πλοίων

Η πρακτόρευση είναι μια από τις σημαντικότερες δραστηριότητες της ναυτιλίας. Ως εκπρόσωποι των πλοιοκτητών στα εκάστοτε λιμάνια οι πράκτορες φροντίζουν για το ασφαλές, γρήγορο και χωρίς εμπόδια 'περασμα' (turnaround) των υπο πρακτόρευσή τους πλοίων από το λιμάνι/α.

Κανονίζουν τις γραφειοκρατικές διαδικασίες με κρατικούς, λιμενικούς φορείς κτλ και συντονίζουν ό,τι αλλες υπηρεσίες έχουν ζητηθεί από το πλοίο / ναυτιλιακή εταιρεία (παράδοση ανταλλακτικων / προμηθειών, εκτελωνισμός ανταλλακτικών πριν την παράδοση στο πλοίο, ρυμούλκηση, αλλαγές πληρωμάτων, άδειες εξόδου πληρωμάτων, μεταφορά επισκεπτών πλοίου / πληρωμάτων, διέλευση στενών, πληρωμή φόρων ναύλου κτλ).

Ανά τον κόσμο οι πράκτορες προσφέρουν τις υπηρεσίες τους προς ώφελος της ναυτιλιακής εταιρείας και των ναυτικών έναντι αμοιβής φυσικά. Παρ' όλα αυτα εχουν διατυπωθεί ανά περιπτώσεις παράπονα απο ναυτιλιακές εταιρείες σε σχέση με τους πράκτορες σε κάποια λιμάνια (poor service, over-pricing, no return of unused funds, negligence, inability to respond to a crisis, lack of quick and correct information relevant to navigation, weather, condition of the port etc.).

Τι προβλήματα αντιμετωπίζετε γενικά με τους πράκτορες ανά τον κόσμο και τι λύσεις βρίσκετε?

Υπάρχουν 'Ελληνες πράκτορες στην παρέα μας ωστε να συζητήσουμε και το αντίστροφο? (προβλήματα των πρακτόρων, τα οποία είναι και πολλά).

Περιοχή
    Μαρούσι

Προεπιλογή

Γεια χαρά κ από μένα.

Απαντάω χωρίς να έχω προσέξει ιδαίτερα τις ημερομηνίες που γράφτηκε το θέμα.

Ελπίδα απ` ότι διάβασα είσαι σε ΑΤΕΙ Διοικ.Επιχ. πριν από 2 μέρες, που έψαχνα ανακοινώσεις για πρακτικές στους διαδρόμους του δικού μου ΤΕΙ (Λογιστικής Πειραιά) πέτυχα αρκετές Ναυτιλιακές να ζητούν με επιστολή τους, φοιτητές για πρακτική. Θυμάμαι την Hellenic Seaways και σε παλαιότερη επιστολή 2-3 μήνες πριν ίσως και παραπάνω τη Volos Shiping, ενώ φέτος είχε 4-5 Ναυτιλιακές που ζητούσαν φοιτητές για πρακτική και από Διοίκ.Επ. και από Λογιστική.

Περιοχή
    Maroussi-Athens

Προεπιλογή

Πράγματι όσον αφορά αποστολές/τροφοδοσίες πλοίων σωστή επικοινωνία με τους πράκτορες είναι το Α και το Ω. Προβλήματα και στραβές βέβαια πάντοτε θα συμβαίνουν, προσωπικά πιστεύω ότι η σωστή ενημέρωση και το feedback από πλευράς μας προς τους πρακτόρους είναι η πλέον ενδεδειγμένη τακτική για ελαχιστοποίηση των προβλημάτων.
    Με άλλα λόγια αν ξέρουμε που μπορεί να τους βοηθήσει καλό είναι να τους το "περνάμε"

Προσωπικά τις χειρότερες καταστάσεις με agents τις συνάντησα στη Γαλλία και συγκεκριμένα Fos/Lavera. Είναι τρελοί αυτοί οι Γαλάτες...

Επίσης σε μένα και σε πολλούς συναδέλφους εχει παρατηρηθεί το γεγονός ότι οι Ιταλοί είναι γδάρτες για συνήθεις εργασίες όπως ο εκτελωνισμός ανταλλακτικών.

P.S. Σημαντικό είναι να τονισθεί πως ο πράκτορας σε κάθε λιμάνι είναι αυτός που ξέρει καλύτερα και με μεγαλύτερη ακρίβεια το schedule και τη θέση του πλοίου (αυτός και ο καπετάνιος βέβαια).
    Έτσι για κάποιες επιχειρήσεις που απαιτούν λεπτό και ακριβή χειρισμό, όπως η τροφοδοσία του πλοίου με lubs/fuel, είναι απαραίτητο να συμβουλευτούμε τον πράκτορα, μην τυχόν γίνει τίποτα και καθυστερήσει το πλοίο, βγει "off hire" και τρέχουμε μετά...
    Μερικές ερωτήσεις που ο πράκτορας καλείται να μας δώσει απάντηση είναι πχ: Είναι εφικτή η παράδοση στον ντόκο που θα πέσει το πλοίο; Θα χρειαστεί μπάριζα ή είναι δυνατή η παράδοση alongside; Μπορεί η παράδοση να γίνει όλο το 24ωρο ή μονο όσο υπάρχει φως ημέρας; Πού είναι καλύτερα να γίνει; μέσα στο λιμάνι ή στη ράδα (roads);

Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Τι σου κανανε οι Γαλλοι δηλαδη? Να ξερω να μη στειλω το πλοιο μου στη Lavera αν ειναι... , γενικα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα εκει (Marseilles,Lavera κτλ.) ασχετα με πρακτορες, οποτε γινονται κι αυτοι πιεστικοι και υπερβολικοι για διαφορα θεματα (αν εννοεις κατι τετοιο).

Οσο για την Ιταλια και τους εκτελωνισμους ανταλλακτικων, γενικα οπου υπαρχουν πολλες μικρες χρεωσεις πεφτει και η σχετικη στρογγυλοποιηση προς τα πανω.

Οι λεπτομερειες που παρεχουν οι πρακτορες για τις διαφορες εργασιες στο λιμανι, ειναι οπως λες πολυ σημαντικες και 'υποτιθεται' οτι ξερουν καλα το λιμανι τους και παρακολουθουν τη θεση του πλοιου, για να συντονισουν τις πολλες διαδικασιες που πιθανον να απαιτουνται.

Υπαρχει και στο εξωτερικο τοσος ανταγωνισμος, ωστε να ριχνει συνεχως τις τιμες της αμοιβης και κατ' επεκταση και την ποιοτητα της υπηρεσιας μακροπροθεσμα? Στην Ελλαδα, αν δεν προστατευεσαι απο καποιον ναυλωτη, δεχεσαι πολλες πιεσεις για τις τιμες λογω μεγαλου ανταγωνισμου.

Περιοχή
    Γλυφάδα

Προεπιλογή σπουδές

Καλησπέρα!
    Σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα και μπορώ να πω ότι πραγματικά σας αρέσει πολύ αυτό που κάνετε.
    Θα ήθελα μια γνώμη.
    Είμαι απόφοιτος της ΑΣΟΕΕ με κατεύθυνση τα logistics και σκεφτόμουνα για ένα μεταπτυχιακό με κατεύθυνση ναυτιλιακά για να τα συνδυάσω.
    Είναι εφικτό αυτό?
    Και για τη συνέχεια υπάρχουν προοπτικές για καριέρα με έναν τέτοιο συνδυασμό?
    Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ελπίζω ότι έγραψα στο σωστό κομμάτι του forum.

Γιώργος Σ. Σκορδίλης Guest

Προεπιλογή

Νομίζω ότι ο Γαλλικός Νηογνώμονας εκπαιδεύει auditors, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι μετά θα βγεις στη πιάτσα και θα υποκλιθούν όλοι.
    Μάλλον, πας λίγο ανάποδα.

Περιοχή
    Γλυφάδα

Προεπιλογή

Καλημέρα.
    Λέγοντας auditor εννοείς για οικονομικό έλεγχο?

Σελίδα 17 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617181927 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία